IJeffacfieJtaclie Actie voor Nederlandsch fabrikaat HET EI VOORZORG OP BORNEO I ROBINSON CRUSOE’S AVONTUREN ROBINSON! Een Hollandsche schoen HET GROOTE AVONTUl/R voor Hollandsche jongens van slagen DINSDAG 7 MAART Een goede kans Curacao’s financiën DE GRAAL Ontvangsten hooger dan geraamd Geen direct gevaar R.K. Universiteit Te veel personeel? DE VERBODEN LECTUUR MOTORSCHIP GESTRAND Op de Westerschelde OP VRIJE VOETEN GESTELD Vlot gekomen OPRUIING Geen persoonlijke ongelukken HET LAATSTE WOORD GEVAAR VAN FIETSTOCHTEN CAFE UITGEBRAND De opvarenden gered Een actieve brandweer ONDER DE TRAM GERAAKT FEUILLETON JONGEMAN OVERREDEN Prof. Goudriaan kent zyn pappenheimer* Voorbereiding van het St. Lydwina-spel 1) De vier heilige boeken der Hindoes. (Wordt «uvnigd)« CENTRALE RAAD VAN BEROEP MOTORSCHOENER GEZONKEN Deel der militie opgeroepen in ver- band met den toestand in het verre Oosten WOONWAGEN VERONGELUKT - 1 i DE GEEST OP ONRUST E gei nai tro s o. 1 Ook op de artillerieinrichtingen aan de Hembrug Federatie van R. K. Vereenigingen „Oud Heibloem” in Nederland Slachtoffer van overdadig drankgebruik - V i Officieels benoeming van mr. P. W. Kamphuizen Al» één valt, vallen er meer Mr. A. Baron van Wijnbergen benoemd tot voorzitter '"rNaar versobering by talryke \dfiensten in Indië AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL Willie Woensdag had de zeeleeuwen gevoerd uit een groote tobbe vol vlsch en nadat zij zich eraan tegoed gedaan groene hadden, plaatste hij de tobbe op den neus van een der zeeleeuwen, welke haar balanceerde als een echte jong leur. Ji Willie wendde zich tot Topsy met een vroolijken glimlach op zijn gezicht. „Kyk eens." riep hl). „Is het geen knappe zeeleeuw? Ik geloof, dat hij uren met die tobbe kan balanceerden. zonder haar te laten vallen." 1 Doch de zeeleeuw liet de tobbe eer- der vallen, dan Willle verwachtte. Een vlschje was in de tobbe achtergebleven. en by het balanceeren was het er uit vlsch op te eten en de tobbe rolde (Morgenavond vervolg) Er DE RECHTSPRAAK VAN KRISHNA blinde gehoorzaamheid, zie- Oe i i reclamecampagne, dagen ten behoeve ondernomen over Willie Woensdags hoofd. „Wat is er toch gebeurd?" riep,Willie, „ik zit In bet donker, waar ben ik?" gewipt. Zoodra de zeeleeuw het vischje zag, liet hjj de tobbe vallen om de (Ingezonden Mededeeling) i 5 1 5 De politierechter heeft het Rotterdamsch ge meenteraadslid Reuderink wegens opruiing by een uitzetting tot tien dagen hechtenis veroor beeld. Met ingang van 8 Maart zijn ook aan de Artillerie-inrichting aan de Hembrug geschrif ten of afbeeldingen, waarvan de Inhoud of de strekking ten doel hebben het gezag te onder mijnen, in gebouwen en inrichtingen, op de terreinen en voer- en vaartuigen, behoorende tot de A. I. verboden. De kip komt nu Weer wat in tel. Want zij is aan Den leg In gij, precies Zooals de boer, Met eitjes weet Ze weg! De boer raapt op Zn geeft ze door Aan hem weer, die Ze pelt. Dus deze kiest. Als laatste man, Graag efren voor Zijn geld! Want sedert dat Columbus gaf Aan 't ei voor ’t eerst Den stoot, Is altijd nog En zag begon zijn te BATAVIA, 6 Maart. (Aneta) De geest op het eiland Onrust, waar de muiters van ..De Zeven Provinciën” geïnterneerd zjjn, laat niets te wenschen over. ■et HO <Ui Wc ala V(M hij voor moeilijkheden stond, waartegen hfj niets vermocht. Hij ging dus sterven/ He »P •n I ot on Vo Br Ne ah Dl in ft Br zot va. nmn St. Philipsland. is ook hedennacht niet vlot gekomen. Eerst in de morgenuren slaagde een sleepboot erin, het motorschip vlot te krijgen, waarna het naar Hansweert werd gesleept. Zondagavond is te Lisse de echtgenoote van den directeur der Twentsche Bank aldaar on der de electrische tram geraakt. Waarschijn lijk is de vrouw, zonder goed uit te zien, van uit haar woning den weg overgestoken, waarbij zjj tegen de uit Lisse komende tram moet zyn geloopen. Het slachtoffer werd levenloos onder den wagen vandaan gehaald. Ruim 150 leidsters uit de verschillende Graal- stedèn hebben in t Nationaal Graalhuis te Den Haag aan het weekend van 4 en 5 Maart deel genomen. Gedurende dit weekend is er vooral practlsch gewerkt aan het St. Lydwina-spel, dat dep dertigsten April in het Sport-Stadion te Bchlebroek zal worden opgevoerd. Zoowel de sang als de koren, alsmede het beweglngs- koor, hetwelk in dit spel voor den eersten keer is verwerkt, werden grondig gerepeteerd. Het eigenlijk voor deze groote groep te kleine Graalhuis bleek geen belemmering voor den goeden geest onder de leidsters, die Zondag avond te ongeveer acht uur, hoewel moe. even enthousiast vertrokken, als zij gekomen waren. Naar de „Telegraaf verneemt, is een deel van de militie op Borneo onder de wapenen geroepen in verband met den gespannen toe stand in het Verre Oosten. Dit wil niet zeggen, dat onmiddellijk gevaar zou dreigen. De toe stand wordt echter door de autoriteiten als van durdanigen aard beschouwd, dat enkele buiten gewone maatregelen niet achterwege kunnen blijven. „Met de breed opgezette zooals die in de komei.de van’ het Nederlandsch fabrikaat zal worden, kan ik mij,” aldus Mr. r. j. A. Trip. WILLEMSTAD, 5 Maart (Aneta) De in komsten van Curacao bedroegen over 1933 6.879.000.De raming dezer ontvangsten be droe* 6.539.000 Een voorloopige berekening van de uitgaven komt tot f 338 000.—. In het jaar 1933 werden «op kasvoorschotten afbetaald 1.100000waardoor deze kasvoor- schotten zijn gedaald tot 6.915.000. Zaterdagavond omstreeks middernacht werd op den Hofweg by de Spuistraat te Den Haag een 35-jarige voetganger, wonende te Voor burg. die onder dranktnvloed verkeerende. door een hoofdcontroleur uit de tram Den Haag Rijswijk was verwijderd, op den rijweg tus schen vluchtheuvel en trottoir door een pas- seerenden personenauto gegrepen en overreden. Met een ernstige hoofdwond en inwendige kneuzingen werd hij door den Geneeskundi gen Dienst naar het ziekenhuis aan den Zuid- wal vervoerd, waar hy aan de gevolgen is over leden. KWALITEITEN. Het op een zandbank ter hoogte van Hoede- kenskerke op de Westerschelde vastgeloopen motorschip „Cornelia", schipper Arnoutse te J 1 Naar wij vernemen is de directeur van de Vaderlandsche Deposltobank te Amersfoort, de heer J. D. B„ die einde 1931 verdacht van bedriegelyke bankbreuk te Leeuwarden werd gearresteerd, en opgesloten, door de reentbank aldaar op vrije voeten gesteld. Maandagmiddag omstreeks een uur. is het motorschip „Cornelia", schipper Arnoutse te St Phillpaland, geladen met superfosfaat en be stemd voor Gent, tijdens hoog water ter hoog te van Hoedekenskerke op de Westerschelde vastgeloopen op een zandbank. Een sleepboot van Smit's Bergingsbedrijf te Wemeldlnge zal trachten het schip vlot te krijgen. Met 1 April is wegens het reeds bereikt heb ben van den vollen ouderdom van zeventig jaar eervol ontslagen fir. Dr. H. Reuyl als voorzitter van den Oentralen Raad van Beroep te Utrecht. Mr. W. H. J. Th. van Basten Batenburg als lid van dien raad. Mr. I. M. Hymans als voorzit ter van den Raad van Beroep te s-Gravenhage. allen onder dankbetuiging voor de aan de ad ministratieve rechtspraak bewezen diensten en Mr. J. G. Jaxon ieelman a' griffier van den Raad van Beroep te Amsterdam. Mr. Dr. Reuyl voornoemd Is benoemd tot commandeur der Oranje-Nassau-orde? Benoemd met 1 April tot voorzitter van den Oentralen Raad van Beroep te Utrecht Mr. A. I. M. J. Baron van W Jnbergen. thans onder voorzitter en iz>t onder-voorzltter Mr. Dr. E. J. Beumer, thans lid. nog zeer groote moeilijkheden en daarom lijkt het mij zoo goed, dat het Nederlandsche volk nu de nood der tijde j daartoe dwingt, wakker geschud wordt om te breken met sleur en tra ditie. Met een open oog voor de mogelijkheden van de economische wereldconferentie dienen wij te beseffen, dat de vrije wereldmarkt thans een fictie is geworden. In dat licht beschouwd krijgt de actie van de propaganda-commteale voor het Nederlandsch fabrikaat een diepere beteekenls eneen goe de kans van slagen. Moge door aller samenwerking die kans op de juiste wijze gebruikt worden!” In het St. Aloysius Gesticht te Amsterdam vergaderden dezer dagen de afgevaardigden van de plaatselijke vereeniging van boven- staanden naam, om te komen tot de vorming van een Landelijk Verbond. De plaatselyke vereeniging „Oud Heibloem" heeft ten doel, alle jongens, die hun opvoeding geheel of gedeeltelijk hebben genoten op de R K. Vak- en Teekenschool „De Heibloem’ te vereenigen om zoodoende elkander, vooral hen. die pas het tehuis verlaten, te steunen in den geestelijk en economisch zeer moeilijken strijd. Aangezien het met Instemming van de eerw. Broeders van Zeven Smarten voor de algemeens propaganda noodzakelijk werd ge acht alle plaatselijke vereeniglngen federatief te vereenigen. zoo werd deze vergadering be legd, nadat door alle vereeniglngen was ver klaard daaraan deel te nemen, nl. Amsterdam. Den Haag. Haarlem, Eindhoven en Limburg. De hoofdzetel van dit Landelijk Verbond is te Amsterdam, Secretariaat: M J. J. Kroon. Overtoom 568, Amsterdam W. Tel. 80600. De ald-secretarlaten zyn: Amsterdam: J. P. Bleshaar. Chasséstraat 77 n, Amsterdam W, Den Haag: J. Hoogervorst, Oostende 33, Wate ringen (Z.-H.); Haarlem: H. Koenders, Adr. Loosjesstraat 31, Haarlem; Eindhoven: J. L. G Persoon, Palingstraat 46, Eindhoven; Lim burg: W. J. de Wit, Verlengde Scheldingsweg 68c, Roermond. President van de Nederlandsche Bank, „geheel vereenigen. Het is volkomen logisch en econo misch gezond, dat, wanneer prijs en kwaliteit gelijk zjjn, aan het Nederlandsch product bo ven het buitenlandsche de voorrang gegeven wordt. Het zou zelfs, zuiver menscheüjk gere deneerd, verklaarbaar zijn, wanneer het Ne derlandsch publiek uit reactie op de ontelbare en arbitraire afweermaatregelen van het bui tenland tegen Nederlandsche goederen aan de ze goederen de voorkeur gaf, ook al waren 'zy minder in kwaliteit of hooger In prijs. Een dergelijke gedragslijn zou echter ten eenenmale In strijd zijn met ons welbegrepen eigenbelang en met de gezonde economische beginselen, welke wy In het bijzonder onder de tegenwoordige omstandigheden, zooveel als eenigszlns mogelijk, moeten trachten te propa- geeren en in toepassing te brengen." Maar hoe. zoo vroegen wy den President, wanneer men in de geheele wereld deze begin selen met voeten treedt? JDan nog is dat voor Nederland geen reden daaraan thans mede te doen. „In ieder geval zullen wjj moeten wachten op de economische wereldconferentie, welke thans in voorbereiding is. Zoolang de resultaten van deze poging om door internationale samen werking de zieke wereld geleidelijk wederom ge zond te maken, niet bekend zijn, doen wy het beste, ons van alle activiteit in de richting van afsluiting en isoleering te onthouden. Waar mede ik natuuriyk niet bedoel een activiteit als deze propaganda ten behoeve van het Neder landsch product. Daarmede schaden wij geen belangen, welke wy by een herstel van norma lere toestanden noodlg zullen biyken te heb ben. Gelukt het evenwel niet, op de economi sche wereldconferentie tot constructieve maat regelen te komen, welnu, dan zullen wy nog tyd hebben, ons opnieuw te oriënteeren. Het herstel van een vryer wereldverkeer is voor Nederland een levensbelang en een betere aanpassing van de kleinhandelpryzen en kosten van levens onderhoud aan het zoo sterk gedaalde peil van de groothandelspryzen. is hetgeen waaraan Ne derland vóór alles behoefte heeft. In belde op zichten zouden wy onze fundamenteele belan gen ernstig schaden door het weren van buiten landsche goederen, wanneer die beter en goed- kooper zyn dan c Nederlandsche. Daarom doet het my zoo byzonder genoegen, dat de leuze is: „Koopt Nederlandsch fabrikaat. Indien dit evengoed en niet duurder is dan het buiten landsche”. „Acht U de kans van slagen van de econo mische conferentie te Londen groot?” „Ik acht die kans stellig aanwezig. Veel hangt in deze echter af van het internationale schal den vraagstuk. Slaagt men erin, deze aangele genheid tydig te regelen of althans omtrent een goede oplossing overeenstemming te verkrygen. dan heb ik Inderdaad hoop, dat ook Londen zal slagen.” „Zullen de Mogendheden daarvoor te vinden zjjn?” J>e omstandigheden zullen ml. daartoe dwingen. De toestand is op het oogenbllk zóó ernstig, dat ik niet kan gelooven, dat de groote Mogendheden zullen volharden in hare tegen woordige politiek." Ulteriyk zyn ek evenwel nog geen teekenen waar te nemen, welke er op wyzen, dat de economische verdwazing haar einde nadert?" „De wereld is Inderdaad nog vol van ihner- lyke tegenstrijdigheden. Elenerzyds een steeds krachtiger wordend verlangen naar meer ver trouwen, anderzyds een ten 'top gedreven stre ven naar autarkie, waarmede men de publieke opinie in de landen vergiftigt, wy moeten ech ter biyven vertrouwen, dat het goede eenmaal over het kwade zal zegevieren, al dienen wy ons geen illusies te maken, dat dit vandaag ot morgen zal gebeuren. „Wy zullen ons dus moeten voorbereiden op sloep uitzette, juist toen de ..Clara” op het punt stond te vergaan. Een lid der bemanning van de ..Clara" geraakte bekneld in den onder water staanden „bak" (tusschen voormast en boeg), en werd nog net op het nippertje gered. De laatste, die gered werd, was de vrouw van den kapitein, die geheel alleen was achterge bleven op de stuurbrug. De instorting had natuuriyk nieuwe foefor- uitstralingen veroorzaakt, zóó sterk, dat de in- geslotenen konden zien als by helder daglicht. Dat was ten minste één geluk In hun overi gens vrywel wanhopigen toestand, welke deze dappere mannen Intusschen niet uioeticlovi. maar zoo mogelyk nog geestkrachtiger maakte. De leider sprak dit ééne hem kenschetsende woord: „Werken zoo hard we kunnen!” Maar zelfs het moeliyke en pyniyke tast en graafwerk met vingers en nagels in het fos- foriseerende zand werd hun onmogeiyk ge maakt. Want by hun eerste hervatte poging volgde er nóg een lichte Instorting en nu zagen zy plotseling een geweldig grooten koffer liggen, die tegeiyk mee was komen vallen. Deze koffer van zeer dik hout, die met rwaren dreun was neergekomen, versperde den koker naar de richting van den buitenkant. De kapitein bekeek aanstonds het voorwerp met groote aandacht en kon een kreet van verbazing niet onderdrukken. Het gevaarte droeg op het midden van het bovenvlak een metalen plaat, die sterk ver roest was. vermoedeiyk een zilveren plaat en daarop stonden letters, by het fosforllcht dul- delyk leesbaar. „Patrick. Patrick!" riep Pennyless. ,kte eens, gauw, daar staat uw naam: .Lennox, hertog van Richmond”, met het wapen erby." „Ons familiewapen!” zei de jongeman na op zyn beurt de plaat te hebben bekeken. Kapitein Mairn van de lersche stoomboot „lerne" meldt aan het radiostation Fishguard, dat hy zeven leden van den Groningschen motorschoener „Clara", welke op weg was van Harwich naar Ierland, heeft gered. De „Clara" is gezonken ter hoogte van Luck-Water Bank, Zaterdagavond om zee uur. BUTTEN&aggtcJ Maart (Aneta) Door de tweede beffroptrnjptdtnmissie is een werkcomité ingesteld voor de versobering van de personeels formatie. ‘v Dit comité is voornemens binnenkort by tal rijke diensten een onderzoek in te stellen. Prof. J. Goudriaan Jr. schryft in de .Amsterdammer” „Ik gevoel geen behoefte te antwoorden op het artikel van prof. Kuyper in het vorig num mer van dit weekblad, noch op de aanvallen, die tegen my gericht zyn in „Het Volk”. Te minder nu de band tusschen 8DA.P. en my definitief is doorgesneden. De persoonlijke schimperyen en laster leg ik (met wysheld en zachtheid) naast my neer; de zakeiyke verschillen tusschen wederzydsche posities zyn voor een ieder duidelijk. Non bis in idem.” Verleden week berichtten wy de benoeming van mr. P. W. Kamphuisen tot professor aan de R.K. Universiteit te Nymegen. Thans ont vingen we officieel bericht, dat de 8. Radboud- Stichting hem heeft benoemd tot opvolger van wyien prof. J. v. d. Grinten, als gewoon hoog- leeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid om onderwys te geven in het staatsrecht, bet administratief recht en het volkenrecht. Aan het oproepen van de militie welker getalsterkte overigens gering ia moet niet een te groote beteekenls worden gehecht. De zaak is nameiyk deze, dat het Indische leger in den loop der laatste jaren. voorzooverre het beroepspereoneel betreft, zoozeer is Ingekrom pen. dat men. zoodra zich iets byzonders voor doet. al spoedig tot buitengewone maatregelen als de bovengenoemde moet overgaan. Dit op roepen van een deel der militie heeft zooals gezegd dus niet de beteekenls, dat onmiddeliyk gevaar dreigt. Er zyn by de Borneosche olie- havens stukken geschut qpgesteld. die met bet oog op den byaonderen toestand thans bedle- nlngsmanschappen behoeven. In^ dit verband herinnert het blad aan het interview, dat de nieuwe Japansche gezant, de heer Salto, dezer dagen aan de pers beeft toegestaan, waarin hy de groote beteekenls van de Borneoeche olie havens toegaf voor het geval Japan in den Pacific een vlootbasis zou willen vestigen. In- tusseben verzekerde de gezant, dat dit alles alleen van beteekenls zou zyn by een toekom stig Pacific-conflict. Van Japansche zyde is, zoo zelde de gezant in zyn Interview, geen en kel gevaar te duchten. Japan wenscht slechts in de meest vriendschappeiyke verhouding tot de Nederlandsche koloniën te staan. De ge- meenschappeiyke belangen van de belde lui den zyn naar de meenlng van den gezant te groot, om een andere dan vriendschappeiyke politiek te voeren. Maandagavond is het huls van J. K. te Lut- jebroek, waarin gevestigd het café „De Raap” geheel uitgebrand. Ongeveer zes uur was brand ontstaan in de eerste étage. De brandweer, die onder leiding stond van burgemeester J. Schrynder, was spoedig ter plaatse en kon eerst niet veel uit richten tegen de vlammenzee in de kapberg en en kolfzaal. daar gevaar bestond voor de he lende perceelen. Deze hulzen konden door nat spuiten wrden behouden. Na eenlgen tyd stortten de zolder en kap berg in. De brandweer kon toen al haar aan dacht besteden aan het café, doch kon met verhinderen, dat dit geheel uitbrandde. Verze kering dekt de schade. Omtrent de oorzaak van dezen brand tast men nog in het duister. En die gedachte aan den dood, waarop de Ingewyden hun dienaren steeds voorbereiden, maakte zich van zyn geest geheel meester, vervulde hem met vertroosting en zoetheid. Hy hurkte neer op den grond, prevelde eenlge verzen uit de Veda's 1) en daarna eeni- ge formulen van geestbezwering, ter verdry- vlng van de boose en ter verzoening van de goede geesten. Daarna ging hy nadenken over zyn vervlo gen leven en verviel in een soort geestverruk king. Door een buitengewoon sterk ontwikkelde lnbeeï3ingskracht, slagen de fakirs erin zich zelf in slaaptoestand te brengen en zich even zeer gevoelloos te maken alsof zy aan de hyp notische inwerking van anderen waren onder worpen geweest. Zó^ bleef Berar daar neergehurkt als een steenen beeld, als een levenlooze in dit dood stille vertrek dat inderdaad onder elk opzicht een graf geleek. Aldus gingen lange uren voorby zonder dat er in de houding van den aanvoerder der Worgers eenige verandering kwam, zonder dat hy een of andere beweging maakte en zonder dat er eenig ander teeken van leven by hem was waar te nemen dan byna onzicht bare trillingen van de ademhaling. Deze slaap moest voor hem de voorlooper zyn van den dood. M ,,'n Goed idee!" erkende Johnny, Jk ga aanstonds zoo'n paar werktuigen halen.” Juist toen hy zich wilde verwyderen, ver nam men een dof geluld, alsof er iets ineen- storte. .Duizend donders", bromde Marius, „wat is dat nu weer?” Een zygedeelte van den put had losgelaten en versperde nu over een lengte van drie meter den koker, dien zy sinds *n paar uur aan het uitgraven waren. Al dat zware afmattende werk moest dus op nieuw worden begonnen. dat was nog niet alles! De instorting maakte een terugkeer naar den knekelput on- mogeiyk, zoodat men niet vóór- en niet ach terwaarts kon, maar opgesloten zat in een verstikkend-warme ruimte, terwyi men niet wist hoe dik de plotseling gevormde versper ring was. Toen Berar zich door Bikanel Ingesloten zag In dit geheimzinnige vertrek, waarvan hy de geheime inrichting niet kende, werd hy aan gegrepen door een hevige woede Vooreerst omdat hy een nederlaag had ge leden, iets heel ergs wanneer men Berar heet, een fakir is van grooten naam en geducht aanvoerder der aanbidders van Kali, de godin van den Dood; kortom, wanneer men een der voornaamsten is onder de occulte personen van het geheimzinnige Indië. Vervolgens om dat hy. opgesloten en veroordeeld te sterven In machteloosheid bedacht, dat het hem nu verder onmogeiyk sou zyn de hem door de Brahmanen opgedragen gewichtige zending te vervullen. Kapitein Pennyless in vrijheid stellen, hem en de zynen verlossen van alle kwellingen en alle gevaren welke de agenten der Britsche re- geerlng voor hen hadden uitgedacht, hun vei ligheid en rust en verder al het benoodlgde te verschaffen, ziedaar wat hem het meest ter harte ging. En de onmogeiykheld om dit te doen, méér nog dan de slag, toegebracht aan zyn eigen liefde, bracht hem buiten zich zelf van razer- ny en wanhoop. Want die man der duisternis, dat mengsel van allerlei tegenstellingen, die tegelykertyd de belichaming vormde van het kwade en van loffeiyke toewyding. die het leven van anderen niet telde, maar ook zelf elk oogenbllk gereed Zondagmiddag, omstreeks twaalf uur. kwam een woonwagen, welke gebouwd was op een onderstel van eep vrachtauto en getrokken door een tractor, uit de richting Westzaan met bestemming naar Den Helder. De provinciale brug by de sluis in Assendelft moest gepas seerd worden om op den Westelijken Commu- nlcatleweg te komen. Deze brug is nog van een °ud type, nJ. een wipbrug, met ovaal boven stuk. Nadat de eigenaar van den wagen, arelke aan de afmetingen voldeed, rich ervan had owrtnlgrt dat hy passeeren kan. trok de tractor den wagen de hoogte op, doch ook niet verder. Door een kleine schommeling 6p de veeren geraakte de vóórkant der woning vast. De tractor trok het onderstel verder, maar het geheele vierkant der woning storrtte met donderend geweld op de brug neer. Het mag wel een wonder worden genoemd, dat hierbij geen doodelyke ongelukken zyn voorgekomen, daar zich in den wagen een moeder met zeven kinderen, waarvan de oudste 15 jaar en de jongste 3 jaar is, bevonden. De moeder was by t fornuis met den middagpot bezig. Eenlge kinderen hadden de mazelen, waarvan het jongste in hooge mate. Het geheele huishouden kwam tusschen de brokstukken op de brug te recht. Het jongste kind lag in een ledikant ja tusschen de brugleuning. De moeder greep het kind terstond beet. In een oogwenk had zy de situatie overzien en met een uitroep: „waar is Jantje”, daar zy er maar zes telde, werd het ergste gevreesd. Zy vermoedde dat de kleine in het water of onder de inventaris ge raakt was. Gelukkig kon het ventje ongedeerd onder het brandende fornuis vandaan gehaald worden. Alleen het oudste zoontje, die de pan met kokende soep over zyn beenen had ge kregen, had ernstige brandwonden bekomen. Het talryk toegestroomde publiek begon di rect te helpen om de brug voor het verkeer ruim te maken. De eigenaar en zyn vrouw keken met tranen In de oogen naar de trooste- looze ruïne, van wat eens hun woning was ge weest. De kinderen waren Inmiddels by den beer C. Gaal binnengebracht. Een nader Reuter-telegram meldt: De geheele uit zes leden bestaande beman ning en de vrouw van den kapitein van den motorschoener „Clara” uit Groningen is gered door de lersche stoomboot .Jerne", juist voor dat de „Clara" schipbreuk leed ter hoogte van Black Water Bank naby de lersche kust, na Donderdag JJ. op een zandbank geloopen en lek geslagen te zyn. De „Clara" geraakte, toen het schip op de zandbank stootte, op drift en onvermoeid werkte de bemanning aan de pompen, waarby de vrouw van den kapitein krachtig meehielp. Wegena den dichten mist was de „Clara” niet waar te nemen, tot het schip Zaterdag werd opgemerkt door den Engelschen treller ..Encore”, die trachtte het op sleeptouw te ne men. Toen arriveerde echter de „lerne", die een Der menschen trek tiaar eitjes goed C tn groot! tiaar niettemin i De kippen zijn j Nooit handelslui Geweest Nu kwaliteit i De fifnsfe Ik, J/.. Nu Uggen^kk Het rrieHit! MARTIN BKRDEN (Nadruk verboden) dit blad ziln ingevolge de verzekeringsvoorwaanlen tegen f by levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7^(1 by een ongeval met f DCf) by verlies van een hand f 1 oy verttee van een f Cfi by een breuk van f Ail by verlies van "n Alle abonne dongevallen verzekert voor een der volgende ultkeeringen f verlies van belde armen, belde beenen of belde oogen doodeiy ken afloop I V* een voet of een oog f 1 duim of wys vinger T O bean of arm f 7 Vs anderen vinger Men vraagt hun vóór en boven alles afstand te doen van hun persoonlijkheid. Vervolgens beveelt men hem, naar gelang de omstandigheden het elschen. dezen of genen persoon te bespionneeren ofwel met onvoor- waardelyke toewyding te dienen: soldaat te zijn in het Indische leger of onder de rebellen; voor slaaf te spelen ofwel in de huid te krui pen van een radjah; men gebiedt hun gene zing of ziekte te veroorzaken, lief te hebben of te haten, iemand te redden of hem te ver moorden Zy gehoorzamen zonder een woord, zonder een gebaar, zonder eene aarze ling en zonder dat iets hen kan weerhouden: geen moeiiykheden, geen folteringen, geen dood. De volstrekte, daar hun plicht. Tot dezulken behoorde Berar. die met ont stellende nauwgezetheid de verschillende be velen had opgevolgd van die mysterieuze '„poendits”, die ingewyden welke men nooit zag, en wier onbegrensde macht men toch elk oogenbllk en overal gevoelde. nu htf zich tot machteloosheid gedoemd woede, in het begin zoo ver schrikkelijk. te bedaren; het bewustzyn z'n plicht te hebben volbracht, maakte Berar al lengs kalmer. Hy had dan toch ook alles ge daan wat hy vermocht. En Indien hy niet méér deed, dan kwam dat eenvoudig daardoor, dat was het zyne op te offeren, Berar was op zyn manier man van plicht. Geheel beroofd van zyn vrijen wil, dat wil zeggen: met volkomen vrijen wil het blinde werktuig geworden der ingewyden van den eersten graad, van die „poendits". die de geestes-aristocratie van Indië vormen, was hy bet instrument dat uitvoert hetgeen bevo len wordt; maar een Instrument met ge dachte, met scherp verstand, toegerust met initiatief dus: met de gave om plannen te ont werpen, en aan wlen de groote heeren en den kers „van den eersten graad" ontzagiyke mid delen ter beschikking luidden gesteld. Evenals aan zyn broeders, de andere fakirs, had men hem alle geheimen "geleerd, die doo- den en doen leven;’ hy had zich gewoon ge maakt aan het doorstaan van vermoeienissen en ontberingen, van geesteiyk en lichameiyk Ujden van allerlei aard; men had hem onder wezen in de wetenschap, die. onder den naam van magnetisme, de kracht van den mensche- lyken wil doet Insluimeren, de tygers temt, de slangen bezweert en zich zelfs uitstrekt tot het rijk der levenlooae stoffelyke voorwerpen En zóó was hy de arm geworden van deze geheimzinnige menscheiyke wezens, wier geest, altyd werkzaam, altyd zoekend naar nieuwe en steeds moellljker te verklaren bereikbaar heden zich zooveel mogelyk tracht los te ma ken van het stoffelyke. De ingewyden denken, de fakirs han delen, altyd blind, somtijds verscnrikkeiyk. Zondagmorgen heeft op den Gooweg te Noordwykerhout een doodelyk ongeval plaats gehad. Eenige wielryders, komende van Den Haag, hielden een vereenlgingsrit van Den Haag naar Noordwykerhout en terug. Na in Noord wykerhout te zyn gekeerd, bereden zy t reen- terdeel van den Gooweg. zy reden by elkaar en niet snel. Een hunner viel, de volgende rijder viel over den gevallene heen. Jults paseerde vanuit de tegenoverge stelde richting een auto, waartegen de wielrij der, die over den gevallene heenviel, aanvloog. De autobestuurder trachtte door naar rechts te wyken de aanryding nog te voorkomen, het geen echter niet gelukte. De wielrijder kwam, na de botsing, op net harde wegdek terecht en gaf geen teekenen van leven meer. De doktoren Kerstens en Wfiste waren spoe dig ter plaatse en constateerden den dood van den wielryder. De politie nam het lyk van den wielryder. op last van den burgemeester van Noordwyker hout, die mede aanwezig was, in beslag. Het slachtoffer, te de 37-jarige Kryts, afkomstig uit Den Haag. Uit het politie-onderzoek bleek, dat den autobestuurder in deze geen schuld treft.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6