Debatten de muiterij over I Na de muiterij De weg naar herstel uit de crisis Treinongeval bij Helmond JRADIO-PROGRAMMA VREEDZAAM VERLOOPEN REDE MR. L. J. A. TRIP A 1 TWEEDE KAMER Donderdag 9 Maart 1933 Uit den tyd. Wie zijn er schuldig? Mr. Decker» De zaak Eschauzier Voor onb epaalden tyd uitgesteld De zaak-Colenbrander Weinig licht Finis! De rechtspleging AETHEaR-V AGEBONDAGE Moskou stoort Hilversum Rapport Eikenboom Te slap régime? Verleden VIER MILLIJkRD LITER MELK TE’. VEEL Melkbrood brengt geen uitkomst DOODELIJKE ONGEVALLEN Kind onder een auto Lichtvaardige leiding Zak boonen op het lyf Door een taxi gegrepen H.H. WIJDINGEN Militaire vlieger ongedeerd Vóór alles vrijhandel De nieuwe regeering UIT HET HOUTBEDRIJF Mr. Trip DERDE ORDE-SWDIEDAGEN si Halsstarrig! AMERIKAANSCHE CRISIS Vyf punten S- De oorzaak onbekend De president der Ned. Bank be pleit internationaal herstel van den gouden standaard Algemeene staking in het vooruitzicht? EEN NOODLANDING OP VLIELAND Een wagon gederailleerd, waarby een viertal heeren werden gewond DE INDISCHE CANDIDATEN DER C.P.H. Alle officieren van „De Zeven Provinciën” zyn onder lichten vorm van arrest gesteld en heden Lichtvaardig oordeel en onge motiveerde aantyginge in het roode kamp WOENSDAG 8 MAART 50 Dans- Toen eert. J V. 8 20 Opera-uit- 9.Oude M.: De staking in het houtbedrijf waren In den 4 «Mg; VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KA THOLIEKEN RADIOGIDS in gevaar waren gebracht. Of had men den officier geheel alleen het muttersschlp willen laten naderen? een een Dinsdagmiddag te omstreeks half vier beeft het militaire vliegtuig D 36 uit De Kooy we- o Omroeporkest lair Concert. Dinsdagavond te ongeveer zes uur geraakte het vierjarig dochtertje van den beer W. Hof- mans op den Rijksweg te Hedel onder een in volle vaart voorbijrijdenenen auto. Het kind werd met verbrijzelden schedel opgenomen en overleed enkele oogenbllkken later. vlu nat Sr hij mii aai mo zoo kra in wa. vro de der zag Be wier van der kon een haal nute uit. het I He had wem B naai en vrijl gedi gebe en hem den med sche het stek sinl unit pers pak> paar di Pi ge El de de zü hl ve ge na dii on da lei of sp. gei eei aci te Dl Uft gel tui is, ha 11 „Cc teui een hen Oor wee van and Sint ervi gen in 1 heel mee mls< En bleef invlc Zo. In sidde gelaa baar vensr La: hetze granl kwan mecb BI ka: Uit hooft dragi Hb Een tegenstelling tusschen Minister Beelaerts' pleidooi te Genève voor afschaffing van het luchtbombardement en de repressie der muiterij met een bom bestaat er volgens Minister Deckers niet. Vooral daArom, omdat met opzet juist de bom gekozen werd als de in dit speciale geval lichtste vorm van geweld. Verder spraken nog met vrijwel gelijke strek king zij schreven een zeer groot deel der schuld op rekening van de roode agitatie de liberalen EERDMAN8 en VAN RAPPARD, de Christelijk-Hlstorische afgevaardigde TILANUS en de Staatkundig-Gereformeerdo heer VAN DIS. Minister Deckers heeft in tweede instantie opnieuw verklaard, dat met kracht en beleid de Regeering het onderzoek naar de zaak der „Zeven Provinciën” zal voeren en dat zij de saneerlng der weermacht zal doorzetten. Zjj is daarmede, naar bleek, reeds bezig. Dinsdagmiddag kreegt het driejarig jongetje B. van Doorn, te Veenendaal, dat aan het spelen was, een zware zak, gevuld met boonen. welke van geringe hoogte vle’. op het lichaam. Het knaapje was op slag dood. Dat David Wijnkoop zijn half uur benutte voor revolutlonnaire taal, waarop wij niet be-' hoeven in te gaan, spreekt van zelf. Ook mr. Duys, wiens gang naar Indlë twijfelachtig lijkt de heer Albarda zeide. dat in Indlë zelf goede advocaten bij de hand zijn trok laat in den middag nog even van leer tegen alles en nog wat. Weinig tactisch was het van hem, den communist Wijnkoop aan de bloedige onderdruk king van het matrozenoproer te Kroonstadt door de Sovjets te herinneren. In dit opzicht hebben bultenlandsche partygenooten van den heer Duys nu eenmaal óók hun verleden en.... heden. Dinsdagmiddag is van den trein van Deurne. rijdende in de richting Eindhoven, die te 5 36 uur hier moest binnenkomen, even voor het station Helmond, een wagon gederailleerd. De trein bestond uit vijf personenrijtuigen. Terwijl hij een wissel passeerde, liep de vierde wagon, een eerste klasse rijtuig, uit de rails. De trein brak in stukken en de eigenaardigheid deed zich hierbij voor, dat de eerste drie wagons op de rails bleven staan, de vierde derailleerde en de vijfde eveneens op het goede spoor bleef Een viertal heeren, welke zich in het eerste klasse rijtuig bevonden, werd licht gewond Zij Hepen enkele schrammen op. Op het station heeft men hen verbonden. Een dokter, welke inmiddels te hulp was geroepen, behoefde geen assistentie meer te verleenen. De Ucht-gewon- den zijn met denzelfden trein weer verder ge reisd. De trein had twintig minuten vertraging. Het gederailleerde rijtuig, dat overeind is blij ven staan, is nog in aanraking geweest met een rangeer-motor. Deze machine moest buiten werking worden gesteld. De schade is overigens gering. Te kwart over zeven arriveerde uit Eind hoven een werkwagen. die het gederailleerde personenrijtuig weer op de rails zal zetten. Men hoopte hiermee na enkele uren gereed te sfjn. De oorzaak van het ongeval is onbekend Van een paniek onder de reizigers was geen sprake. Het treinverkeer ondervond geen stagnatie. Dinsdagnacht zijn op den spoorwegovergang bij den Crlspijnschen weg te Dordrecht de be jaarde echtelieden 8. aangereden door een taxi. Belden zijn naar het gemeetne-ziekenhuls ver voerd, waar de man spoedig overleed. lel als wapen in den J en als onderhande- llngsobject bij politieke afspraken zal bezigen. Het belangrijkst Is echter het herstel van een Internationale vryhandelspolltiek. Zonder vrijer goederenverkeer kan er noch van verbetering van het prijsniveau, noch van een bevredigende werking van den gouden standaard noch van een hervatting van crediet- en ka pitaalverkeer sprake zijn. Helaas geven de maatregelen der buitenland- sche regeeringen weinig reden tot hoop dat op de conferentie die vrijhandelspoHtiek ook metterdaad zal worden aanvaard. Men zal zich echter goed voor oogen hebben te stellen dat de economische wereldconferentie de laatste kans Is om tot het wereldherstel te komen. Bij ver zuim van deze kans zal elk land zich op zich zelf zien aangewezen en zal de tijd gekomen zijn om in den economischen en flnancleelen strijd van allen tegen allen de uiterste kracht op zelfbehoud te concentreeren. De Maart-aflevering van „De Gids” opent met een Verklaring van prof. Colenbran- iers mederedacteuren. Wij schrijven haar hier over: De ondergeteekenden hebben het aan Cura toren der Leldsche Universiteit uitgebrachte en sindsdien openbaar gemaakt verslag overwogen. Zij sluiten zich bij de hierin neergelegde conclu des aan. Zij hebben tevens overwogen, wat hunzelven x doen stond en zijn hierbij vóór alles met de hun toevertrouwde belangen van het tijdschrift te rade gegaan. Zij hebben tegenover den door hun mede redacteur, in de eerste plaats jegens De Gids, leganen misslag zijn kwart-eeuw van ongebro ken toewijding en noeste diensten aan het tijd schrift in de weegschaal gelegd. Ten slotte hebben zij zijn verdiensten en gar ven, die waarborgen bieden en ook voor de toe komst vertrouwen wekken, het zwaarst bevon- den. Naar we vernemen is de aanvankelijk op Don- derdag 9 Ma t rtbepaalde voortzetting van de behandeling Ui booger beroep van de moord zaak-Eschauzier thans voor nnbepaalden tjjd uitgesteld, aan gezien advocaat-generaal. mr. J. A. de Visser, nog steeds wegens ziekte niet la staat Is aan tie verdere behandeling deel te nemen. Naar wij vernemen mag In verband met den op het oogenbUk In Amerika besfaanden on- zekeren toestand tot nader order akn de loket ten der Nederl. Spoorwegen Amerikaansch bankpapier en Amerikaansch zilvergeld niet In betaling warden aangenomen. komstlg zijn van den nieuwen 500 KW. Staats- zender te Moskou. Men heeft daarom echter nog niet aan mcvdwillige sabotage of poging tot propaganda te denken. De Neder'an4rh» Omroepvereenlglnpm hebben intusschen het Controle-statlon van de Internationale Unie van Radio-Omroejten te Brussel van een en ander op de hoogt» gesteld. Zonder het goud als internationaal bind middel van de nationale muntstelsels kan slechts verwacht worden, dat het buitenland de waarde van het rullmldde wedstrijd op handelsgebied BRUSSEL, 509 M. 13.90 Gramofoon muzlek 1.30 Concert door het kleine orkest van bet N.I.Rol.v. P Leemans 5.30 Gramofoonmuzlek 6 35 Grntno- foonmuzlek 6.50 Concert door het kleine orkest van het N I R o.l.v. P Leemans 8 20 Cocert door het Radlo-orkeet c.l.v Franz André 9 20 Concert door het Rs- dlo-orkest o.l.v. Franz André 10.30 Gra- mofoanmuzlek. Den Haag, 7 Maart. De zaak van de muiterij op „De Zeven Pro vinciën” komt zoo langzamerhand In rustiger en meer tot oordeelen geschikte sfeer. Het bleek bij de interpellatle-Albarda. Al deinde er In de soclaal-democratlsche fractie nog wat In applausje» tot uiting komende congresstem ming na en al wekte generaal DUYMAER VAN TWIST met niet bepaald tactische interrupties af en toe de woede van Mr. DUYS, die altijd getrouw aanwezig Is, als er mogelijk eens wat sensatie komen kan. de debatten verliepen vrij vreedzaam. De Interpellant zelf wees er In zijn inleiding op, dat In de voorbije dagen van op winding vaak zoo verkeerd en onrechtvaardig geoordeeld is. Inderdaad, aldus minister Deckers in den aanvang van zijn antwoord. En met voorlezing van wat hem in die dagen van de zijde der roode pers naar het hoofd geslingerd is. staafde hij zijn aanklacht, dat In het soclaal- democratlsche kamp men zich wel zéér heeft schuldig gemaakt aan lichtvaardig oordeel en ongemotiveerde beschuldigingen. Van de tusschenkomende sprekers wees mr. MARCHANT als diepste oorzaak van de voor vallen bij de marine de te slappe houding aan. die het gezag eigenlijk al sedert 1918 in deze zaken inneemt. Men heeft er zich reeds veel te lang in geschikt, dat commando’s worden opge volgd, wanneer derden, die buiten het verband der marine staan, het goed vinden. Men heeft tezeer getracht „moeilijkheden aan boord” te voorkomen. De heer Marchant ziet zoowel offi cieren als muitende minderen eigenlijk als slachtoffers van dit te slappe régime. En naast een clemente houding, die met deze omstandig heid rekent, bepleitte hij een koerswijziging, die In de weermacht en ook daarbuiten het respect voor het gezag kan doen groeien. Het is inder daad teekenend, hoe weinig het gezag eigenlijk au sérleux wordt genomen. In dit verband her innerde mr. Marchant aan een pendant van de alle dreigementen negeerende houding der Indi sche muiters: bij de relletjes onlangs te Para- marlbo ging men zelfs na een salvo In de lucht nog niet uit elkaar I Overigens ontdekte ook de leider der vrijzinnlg-democraten in 's haten Albarda ’s betoog weder de tegenstrijdigIreld. dat hij van een „zeer afkeurenswaardlge demon stratie” sprak, nadat hij op het Nijmeegsch congres de zaak nog als „oproer” had voorge steld. Dat er een onmiddeliyke krachtige re-1 pressie noodlg was, had de heer Marchant al eerder bij de interpellatie-Drop vastgesteld. Over de wijze, waarop dit Is geschied. Het hij zich niet zeer positief uit. Hij stelde alleen de vraag, of misschien de muiters juist geen behoefte hadden gehad, om eens een krachtige soldaten daad te Jen, al gaf hij toe, dat persoonlijke bravour van aUe gevaar tartende officieren óók noodlottige gevolgen had kunnen hebben. In leder geval was de leider der vrijzinnig-demo- craten weer heel wat gematigder dan prof. Van Embden In de Eerste Kamer. WEENEN, 517 M.: 4.20 Gramofoonmu- zlek. 7.25 Concert met medewerking van Marcel Wlttrlscb rentlus Straathof, Lelmulden; Massaeus Tcus- salnt, Kerk rade; SH vanuit v. d. Meer, RUnsz- terwoude, Ascanlus Willen is, Sittard; Aetrilia- nus van Heel, Leiden; Sehaldus Linders, Mook; Beverianus van Waesberge, Rotterdam; Ear thed us Gelauff, 's-Gravenhage; Slgibaldus Hoo- genboom, Hoenkoop; Tobias Bastlaensen, Roo sendaal; Felix Janszen, Delft; Angelus Stok man, Haarlemmermeer; Tr-udo de Ruiter. Am sterdam en Abdon van Beek, Amersfoort. De weg naar herstel ligt volgens spr. in de volgende maatregelen: 1. een oplossing van de meest dringende poll- te Utrecht duurt nog steeds voort; slechts by eén Urm a hebben eenlge personen het werk hervat. De afloop van dit conflict is van groot belang voor het geheele land. Indien het niet vóór 15 Maart as. Is opgelost, zal de staking zich vermoede- lyk tot alle houtt^edrUven In den lande uit breiden, aangezien op dien datum het Lande lijk Collectief Arbeidscontract afloopt. Als oorzaak van den thans heerschenden ca- tastrophalen toestand noemde Mr. Trip het bekrompen nationaal egoïsme, het protectionis me, het ontbreken van Internationale samen werking. De vraag, waarvoor ae wereld thans staat, Is deze: zullen wy den weg naar den afgrond bHj- ven volgen of zuUen wjj terugkeeren tot den weg naar internationale samenwerking en we deropbouw? Spr. wees op de moedige besluiten van Lau sanne, waardoor practisch de herstelbetalingen tot een einde zUn gebracht. Daar hebben des kundigen ook verklaard, dat Internationale sa menwerking op monetair en handelsgebied nood- zakeiyk Is. De voorbereiding van deze samen werking ligt In" handen van de z. g. prepara- talre commissie voor de economische wereld conferentie te Londen. In haar program heeft deze commissie zich gelukkig gehouden aan de beproefde beginselen van economie en geldpoli tiek. niiua h ten maken op het Oosteiyk deel van net eiland. Het toestel kwam op een welland te- I recht, waar het In botsing kwam met een om- heining. Hierdoor werd het landingsgestel be- 1 schadigd. De vlieger bekwam geen letsel. Het I vliegtuig zal met >en loodsvaartulg naar Helder worden teruggebracht. lin.VERAl'M, 1875 M. 8.00 Tijdsein A V R O en gramofoonmuzlek 10.00 Mor genwijding 10.15 Gramofoonmuzlek 10.30 Bollstenconcert 11.00 Knipcursus v. Klnderkleedlng door Mevr Ida de Leeuw— Tai. Reeg 11.30 Voortzetting eollstencon- cert 12.00 Lunchconcert door het om roeporkest o.l.v Nico Treep: tusschenspel van gramofoonmuzlek 3.15 Rustpoos v or het verzorgen van den zender 2.30 Om roeporkest -^xKNaalcursus door Mevr. Ida de Leeuw—-van^Jees 3.45 Gramo- foonmuzlek 4 00^Mevr. Ant. van Dijk spreekt vcor zieken en ouden van dagen 4 30 Plano-recltal door Jaap Brill: muziek van Chopln 5.00 Verhalen voor grootert kinderen door Mevr. Ant. van Dijk 5 30 Kovacs Lajoa en zijn orkest 6 30 Soort- praatje door H. Hollander 7.00 Kovace Lajoa en zijn orkest 7.30 Engelsche ie» voor gevorderden, door Fred Fry 8.00 Gramofoonmuzlek 8.15 Aansluiting met mentsvoncert door het Concertgebouw-or- kest o.l.v Plerre Monteux. Bollet: Dnrlus het Concertgebouw te Amsterdam, Abonne- Mllbaud: In de pauze gramofoonmuzlek 10.30 Aansluiting met het Theater Carré te Amsterdam: Uitzending van het tweede gedeelte van Bouwmeester’» Revue „Dat goed bekeken", met Buziau en Slem Nieu wenbuizen I1.3O Gramofoonmuztek- dansmuzlek door Roy Fox an zyn Band. Wat de rechtspleging betreft, waaronder de berichting der muiters zal plaats hebben, ver klaarde de Minister, dat ook hij geen bewon deraar Is van het systeem, waarby deze delin quenten geen gewoon raadsman kunnen krijgen. De Regeering is dan ook bereid, over eene wy- ziglng van de huidige milltalr-strafrechtelyke procesvoering overleg te plegen. Gelegenheids wetgeving voor dit speciale geval wenscht zy echter niet. De bezwaren zyn trouwens over dreven. Men vergeet, dat het zonder aanzien des persoon» oordeelen over militaire delicten óók behoort tot de beroepsplichten van den officier. De heer Albarda, die o.i. niet geheel ten onrechte bleef hameren op het feit, dat de militaire meerdere, die een rol speelt In de zaak tegen een mindere, in een moreel conflict komt, omdat de mindere zich vergreep tegen een orde, waarbinnen hy, de meerdere, zyn carrière moet, maken, was daarmede niet tevreden. In tweede instantie stelde hy een motie voor, die zoo spoedig mogeiyke voorziening hiertegen vraagt. De zaak is echter volgens Minister Deckers niet In zoo korte spanne tyds te regelen. Bovendien Is herziening van het procesrecht hangende dit proces niet gewenscht. KÖN1G8WV8TERHAU8EN. 1685 M.: 1.20 Gramofoonmuzlek, 3 50 Concert, 7.20 Po pulair concert. LANOENBERG, 472 M.: 12 20 Concert onder leiding van Wolf, 4 20 Vespercon cert onder leiding van Ryaoldt, 9 50 Dans muziek onder leiding van Eyaoldt. M.; 12.20 Aan een maaltyd ter gelegenheid van de ver gadering der Rotterdamsche Kamer van Koop handel, waaraan ook aanzat Mr. T. J. Ver schuur, minister van Economische Zaken en Arbeid, heeft Mr. L. J. A. TRIP, President van de Nederlandsche Bank. Dinsdagmiddag een rede gehouden over de wereldcrisis en den weg naar herstel. Vervolgens besprak Mr. Trip de teak der re geering die na de verkiezingen zal optreden te genover de saneerlng de, eigen huishouding. De ze taak is tweezydlg; ten eerste moet de aan passing der productiekosten aan de pryzen der producten bevorderd worden; ten tweede Is het noodzakeyk dat het staatsbudget, evenals dat der spoorwegen, in evenwicht gebracht wordt. Aan de hand van gegevens toonde spr. aan, dat aan deze elschen op het oogenbllk niet vol daan is. Mits tydlg maatregelen voor 1934 wor den genomen, hoeven de tekorten over de laat ste drie jaren, die In het gheel f 131 milHoen beloopen, geen ernstige zorgen te baren. Spr. gelooft aan de mogelykheid om met suc ces bedoelde maatregelen te nemen. Moge, aldus de president der Centrale Bank, de wereldconferentie ons de zoo zeer noodlge verbetering der Internationale betrekkingen brengen en moge een krachtig binnenlandse!) beleid ons spoedig de maatregelen brengen, wel ke onze financleele en budgetaire positie ver- elscht. In zyn peroratie wydde spr. nog eenlge woor den aan den toestand In de Vereenlgde Sta ten. Het is een vertrouwenscrisis, doch aan de toekomst van den dollar hoeft men nog niet te wanhopen. Terugkeerende tot ons eigen betaalmiddel, besloot spr. zyn rede met de woorden, dat Ne derland aan den gouden standaard zal vasthou den'en dat de heele poUtiek van de Nederland sche Bank daarop Is gericht. Zondag 26 Maart worden in het klooster der Minderbroeders-Franciscanen te Weert tot priester gewyd de eerw. fraters: Guido Roor- dlnk, Amsterdam; Nicetas van Workum, Velp: -i Celle, Nleuwer-Amstèl; Llvsr'us Versteeg, Hilversum; Theogonlus v. d. Veides, uuuvc.iv .UcBvU.B axt ow, wv Culemborg; Aloyslus Bodrwes, Baarn; Gédeon gens gebrek aan benzine een noodlanding moé- stol. Leiden; Salvius Klazenbeek, Druten; Cis- BUIZEN, 296 M. 8.00 K R O. Morgen- concert NCRV. 10.00 Gramotoonmu- zlek 10.15 Morgendienst door De. H L. Boeriy 10 45 Gramofoonmuzlek K RO. 11.00 Gramofoonmuzlek 11.30 Godad Halfuurtje o.l.v. pastoor L. H. Perquln 13.00 Politieberichten 12.15 KB O -or- keet o.l.v. Johan Gerrtteen N.C.R.V 2 00 Uitzending der middagvergadering van den Christelijk Hlstorischen Vrouwendag uit hotel „De Twee Steden” te Den Haag 4 OO Bijbellezing door De. O. B. Kuyper 6 00 Llederenrecttal 5 45 Cursus handenar beid; voor onze jeugd door H. J. Stelnvoort; „Een lepelrekje’ 6.15 „Onze Nederland- sebe Monumenten", A. Kuiper 6 45 Knip cursus en stofversleren 7.00 „Wat er op de wereld gebeurt” door Corn. A. Crayé 7.30 Politiebericht 7.40 Rede door De J. Couvée 8.15 Gedeelteiyke uitzending van de Willem de Zwijger-herdenklng In de Mathenesserkerk te Rotterdam 9 00 Tweede gedeelte rede van De. Couvée 9 35 Gramofoonmuzlek 9 40 Persberichten V. h Ned. Chr Persbureau 9.50 Persber. v Vaz Dlas 10 00 Orgelconcert uit de Pieterskerk te Lelden door Leo Mens 11 00 Gramofoonmuzlek. tleke vraagstukken: allereerst dat der oorlogs- schulden 2. een terugkeer naar de stabile internatio nale muntverhoudlngen, met name naar den vrijen gouden standaard; 3. het voortzetten en door gezonde maatre gelen versterken van een politiek, welke een betere aanpassing van kosten en prijzen ten doel heeft: 4. het hervatten van een gezond Internatio naal crediet- en kapitaalverkeer; 5. het herstel van een vryer internationaal goederenverkeer. Over elk dezer vyf punten gaf spr. nog nadere beschouwingen. Wat betreft de oorlogsschulden, de afdoende regeling van dit vraagstuk is een eerste voor waarde, voor het slagen der economische confe rentie. Sprekend over de Internationale monetaire politiek voerde Mr. Trip een warm pleidooi voor handhaving en volledig herstel van het goud als basis voor het internationale betalings verkeer. Maandagavond was de storing van de Hllver- sumsche uitzending op 1875 M. weer zoodanig, dat de ultzendlr g tien minuten onderbroken werd om technici gelegenheid te geven, door metingen de pot-1 tie van den vrijbuiter te be palen. Juist tydens deze pauze kwam het station duideiyk door en kon de taal van den omroeper als Russisch worden herkend. Het onderzoek wees uit, dat de storingen af- Wat de minister over de houding der offi cieren heeft medegedeeld hy was hier zeer beknopt, omdat hy zich terecht wenschte te houden alléén aan de disponibele offlcieele gegevens bewees opnieuw, hoe Uchtvaardig de leiding van het schip zich gesteld heeft tegenover de daar heerwhende ontstemming. Minister Deckers’ verklaring kwam erop neer, dat de commandant, toen hy zich voor een aamenzyn in de sociëteit aan wal begaf, wel voelde, dat de stemming niet goed was. Maar omdat hy haar niet verbitterd achtte, had hy zich onthouden van het nemen van bijzondere maatregelen. Een eerste waarschuwing van de zijde der politie, dat de bemanning wilde weg varen. had hy als een verzinsel in den wind geslagen en een tweede van zyn chef, die ultdrukkeiyk seinde, dat men In verband met niet onmogeiyke partlcuUere ongeregeldheden op zyn hoede zyn moest had hy aUeen be antwoord met de opdracht aan de aan boord blijvende jongere officieren, om tactisch op te treden! Trouwens voordien waren er op zyn eigen schip reeds voorvallen geweest, die den commandant hoogst sceptisch hadden moeten stemmen. Al heeft de slappe houding dezer meerderen natuurlyk het volvoeren van de daad verge- makkelykt daarover had de minister nog geen détails mede te deelen; zy zullen natuur lek In het Witboek worden bekend gemaakt de verkeerde geest onder het personeel, die door de moderne organisaties is aangekweekt, wordt door de regeering als dé groote oorzaak van wat geschiedde, beschouwd. Een zy het zeer ontoelaatbare demon stratie kon minister Deckers natuurlijk ónmoge lijk met dén heer Albarda In de daad der schepelingen zien, zy hebben zich wederrech- teiyk meester gemaakt van een oorlogsschip en zyn dus volgens het Wetboek van MUitalr Strafrecht muiters. Onderhandelen met deze muiters was eene onmogeiykheld. En evenzeer zou het onvereenlgbaar met leder primitief begrip van krygstucht zyn geweest de mi nister beklemtoonde het, al voorzag hy reeds de spottende uitroepen, die hem ook Inderdaad van roode zyde te beurt vielen indien men was ingegaan op de aanbiedingen van eenlge korporaals of van het Verbond van Vereenl- gingen van Landsdienaren om bemiddelend op te treden. De sterk vergroote melkproductie, welks in het voorjaar en begin zomer verwacht wordt, hetgeen op zich zelf een normaal verschijn»*! is, zal de werkzaamheid van de Crisis Zuirel- Centrale ernstig beïnvloeden. Men spreekt «lts van een teveel van 4 .milliard Hter melk. Om aan dit surplus een bestemming te ge ven Is os. gedacht aan een verplichte verwer king van melk In het brood. De besprekingen hle i omtrent hebben echter, volgens de „Msb.", geleid tot het Inzicht, dst door verpHchte melkbz oodbereiding slechte een gering percentage, n.l. slechts 4 pCt., van net teveel aan melk uit tie markt zal worden ge nomen. terwyi een beduidende verbooging vu den broodprijs hiervan het gevolg zal zyn Het brood zou daardoor 2 8 3 cent duurder wor den. Is dit op zich zelf reeds een bezwaar, daar naast komt nog een andere bedenking en wel in verband met de Tai-weregeHng. Immers het procédé der melkbroodbereldlng vraagt minder tarwemeel. En vervolgens «1 by het duurder worden van het brood de af net daarvan verminderen en dus ook het meel- verbrulk. Daarom belooi't de overwogen maat regel weinig of geen resultaat. BATAVIA. 7 Maart (Aneta). De door de C. P. H. als Kamercandldaat aangezochte BoedT Soetjitro weigerde een Kamercandldatuur. De eveneens in Boven-Dlgoel geïnterneerde Sard- jono heeft de hem door de C. P. H. aangebo den candidatuur aanvaard. WARSCHAU. 1411 M.: 4 20 Gramofoon- muzlek. 5 45 Populair concert. 7.20 Vocaal concert. 8.15 Populair concert door het Omroeporkeet onder leiding van St. Naw rot. 1120 Dansmuziek. De Regeering blijft erb«, dat aUes gedaan is, om geweld te voorkomen, zy beroept zich daar voor op de zes sommaties. De heer Albarda had gewenscht en ook mr. Marchant toonde zich hiervan niet afkeerig dat by de ontmoeting tusschen de „Zeven Provinciën” en het eskader een moedig officier toelating aan boord geëlscht en door Imponeerend optreden de muiters tot inkeer gebracht had. Alsof deze duidelijker dan de sommaties van de vllegboot den muiters had kunnen aan het verstand brengen, dat het ernst was. En alsof op die wyze bU halsstarrig heid der muiters en daaruit volgende noodzaak V«n gewapend optreden niet nog veel meer levens BATAVIA, 7 Maart (Aneta). De commandant van ,JDe Zeven Provinciën”, de kaplteinyiulte- nant ter zee P. Eikenboom, die inmiddels van deze functie werd ontheven en later werd ge schorst, diende een rapport In over het verlies van den oorlogsbodem op grond van de provisio- neele Instructie van het Hoog Militair Gerechts hof, welke voorschryft dat ,4e commandant die zyn bodem verHest aan den vyand” tegenover het Hoog Militair Gerechtshof dit verUes moet rechtvaardigen. Of het begrip „vyand” op dit geval toepasselyk is, is nog niet vastgeeteld. Het rapport van den beer Eikenboom werd Ingediend vla den Commandant van de Zee macht In Ned.-Indië en doorgezonden naar het Hoog Militair Gerechtshof in Nederland, waar op de advocaat-fiscaal aldaar zal beslissen of termen tot vervolging aanwezig zyn. BATAVIA, 7 Maart (Aneta). Naar wij verne men zyn alle officieren, die tijdens de multery aan boord van „De Zeven Provinciën” aanwezig waren, onder lichten vorm van arrest gesteld, n.l. met waarneming van den dienst. BATAVIA, 7 Maart. (Aneta) Naar wy ver nemen hebben de verwyzlngen Inzake de mees te Europeesche dienstweigeraars by de Marine' die thans te Malang zijn opgesloten, bereids plaatsgevonden. BATAVIA, 7 Maart (Aneta) Het verhoor dei honderden Inheemsche schepelingen van de Marine, die op Madoera in arrest zyn, wordt regelmatig voortgezet. Evenals dit by de andere schepelingen hét geval is zullen zy na de verhooren tijdens het voorloopig onderzoek, in tweede instantie on der eede worden gehoord en vervolgens naar den Krijgsraad verwezen. praatgr age bedienende juffrouw hem oj' hif al wist, dat Duitsch land keizer wilde ,Je ontloopt nooit je zuchtte het oudje. Het eenlge wat ie te toedenken wist was een nijdig uitgeschreeuwd „rood front." Toen werd het stil rondom hem, maar het werd een bedenkelijke stilte, die hem benauw tie. En hij ging. „Wat niet kan, kan niet," meende hij en >itf kocht het krachtig uitge- schreeuwde laatste nieuws” van den politiek tn koers in Duitschland en Amerika en hij stapte vertwijfeld het eerste het beste koffiehuis binnen waar enn Amerikaansche band van Nederlanders niet alleen musiceerde maar ock acrobatiek beoefende. En hij wist dat hij in de moderne schaving leefde.... Vraagt men. of de interpellatie veel Ucht ge bracht heeft, dan luidt het antwoord ontken nend. Gaan wy in onze notities na. wat er In het bescheid, door den minister op de niet minder dan zestien uitvoerige vragen van den interpellant gegeven, nieuw was, dan is dit zeer kort samen te vatten. Ten aanzien van de voorgeschiedenis der muiterij biyft de minister zyn reeds by de In- terpellatle-Drop Ingenomen standpunt hand haven, dat het In stryd met de feiten Is, wan neer men de verschillende voorvallen toeschryft aan vaagheid en tekortkomingen van de zyde der autoriteiten. Algemeen was de indruk In marinekrlngen te Soerabaja, dat de salariskor ting slechte tydelyk van de baan was. Dat heeft de minister de vorige maal reeds naar onze meenlng onomstooteiyk aangetoond met cita ten uit de marinebladen zelf. Zelfs als er een moment misverstand by een deel der betrok kenen is geweest over het telegram van den vlootvoogd, dat „voor den boeg” ter kennis van de schepelingen werd gebracht, dan nóg heeft dit misverstand maar zeer kort kunnen duren. 31 December werd het telegram bekend ge maakt, 2 Januari bleek van dat misverstand in het „Soerbabajaasch Handelsblad” en op 3 Januari in het eerstvolgend nummer van hetzelfde blad gaf de commandant de biyk- baar voor sommigen noodlge rectificatie. Op dien dag waren 1000 man. waaronder 500 Eu ropeanen, met het eskader op oefentocht, maar 3700 man, waaronder 1500 Europeanen, waren ie Soerabaja achtergebleven, zoodat de indruk, als zou ongeveer de geheele marine in onzeker heid gelaten zyn, hoogst tendentieus is. De minister blyft er dan ook by, dat de schuldigen op de eerste plaats diegenen zyn, die jaren lang een totaal verkeerden geest by de marine gekweekt hebben en op de tweede plaats de muiters zelf. Van een onbewimpelde afkeuring der muiterij door de bonden is de regeering zelfs nü nog niets gebleken. Men heeft slechtp getracht de bemanningen van illegale middelen terug te houden, toen het te laat was en toen de door eigen agitatie ontstane span ning niet meer te bedwingen was. „Een café zonder muziek.... een gespre.k zonder politiek"verzucht te de oude man en hij keek eerst door de caféramen of er geen „strijkje" zat te jengelen. Toen hij eenmaal zat en besteld had werd de radio aangezet. Ten einde raad liep hij een melksalon binnen waar geen muziekiioos hem bedreigde. Maar de ^-^2 Vr(^ Hitler M worden. noodlot," Het hoofdbestuur van de Derde Orde heeft besloten Derde Orde-Studledu gen te houden in het Capucynenklooster te Tilburg, en wel v»“ Dinsdagmiddag 23 Mei tot DouderdagmiddM 25 Mei (Hemelvaartsdag). Met groot succes werden deze studiedagen verleden jaar gebon den in Weert. Inleidingen zullen gehouden» worden over: „Wat wil de Franciscaanse he-beweglng ten opzichte van de Huisgezinnen, a> op zich zelf, b) ten opzichte van andere gezinnen (liefde werken, enz.) Over vorming van Novicen Franclscaanschen geest; Over het bevorderen van c»ïn Liturglscben ’eesL a. Uitgenoodlgd zullen worden niet alleen Besturen der Derde Orde-afdeell ngen en bunn' leden, maar ook vele anderen, die nauw uc bonden zyn aan die onJerweru-en. KALUNDBORG 1130 Strijkorkest ol.v. Max Bkalka 3.40 Orkeat o.l.v Ted dy Petersen 730 Omr orkest o.l.v Nikolai Malko muslek o.l.v. Otto Llngton BERLIJN. 419 M. 3.50 Strijkkwartet 5 35 Populair concert door de Bohême- kapel 7 10 Omroeporkestmuzlek van Schubert 7 40 Dansmuziek door het Ihlert 10.00 Popu- DAVENTRY, 1554 M.: 12.30 Orgelcon- 1.05 Concert. 330 Vesper. 4 25 Con cert. 8 20 Muziek van oude populaire mu ziek door het B B C.-orkest onder lei ding van Joseph Lewis. 1105 B B C- dansorkest onder leiding van Henry Hall. PARIJS Eitrel 1446 M.: 730 Gramofoon- muMak. PARIJS R. 1725 M.: 12 50 Concert, 7 40 Concert. #30 Gramofoonmuzlek. MILAAN. 531 M.; 430 Orkestconcert. 6 20 Gramofoonmuzlek. 8 20 Opera-uit- zendlng uit een theater ROME. 441 M.: 430 Orkestconcert. 735 Gramofoonmuzlek, 8.05 Symphonlecon- cert. BEROMtlNSTER. 4«0 Zwltaersche liederen. Mariophilus Culemborg; Aloyslus Bodewes, Baarn; Gédeon ze tl O g u

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 13