De S.D.A.P de Landbouw en Prikkeldraad I i^C?***^ Grondsoorten in de Wieringermeer Lagere goederen tarieven CULTUURRESULTATEN ENGELSCH VLIEGTUIG OP ZEE GEDAALD WOORDEN!- EN WAT VOOR WOORDEN!! IM’1 RW DONDERDAG 9 MAART Maar steun? B Gij zult niet dooden SS COUPON fini'ullen aal vtrlangj uMrdl) Kostelooze bezorging Relaas van den piloot EIERENEXPORT ONMOGELIJK DUITSCHE INVOERRECHTEN W aterataatabegrooting UIT DE TEXTIELINDUSTRIE De inpolderingsarbeid De afwatering DE LEENINGPROMOTOR Zuiderzeesteunwet Gevangenhouding verlengd b D De pluimveehouderij met onder gang bedreigd Te Almelo dreigt een nieuw conflict Het dansen in verlof- en vergunningalokaliteiten Ned. Pluimvee Federatie dringt op maatregelen aan De wijziging van de drankwet Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de be- grooting Zuiderzee- fonds 1933 De inzittenden door het Neder land sch stoomschip „Vesta” van een wissen dood gered Vracht tot 30 K.G. Bestel- en yigoed zyn tot één wyze van vervoer samen- geamolten 'W’' o vervoer be- dan ?0 van meer nieuw conflict uitbreken. dat Kr heerscht groote nood. Zonder de steun maatregelen van Minister Verschuur steun maatregelen. die er kwamen ondanks de 8. D A P. zouden duidenden boeren tot armoede zyn vervallen. Ziet de S. D. A. P. „der boeren nood" dan biet? Natuurlijk ziet zy die. Men leze slechts een citaat uit de schoons rede van den beer Van Arkel: 0.30 0.40 0.50 0.80 0.70 OM De Nederlandsche Pluimvee Federatie heeft in een telegram, gezonden aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid, nogmaals de aandacht op gevestigd op de wijzigingen van met 1 Kg. 3 Kg. 5 Kg. 7 Kg. 9 Kg. VMr hulp aan den landbouw op het partij congres! Tegen steun aan den landbouw in de Tweede Kamer. Op het NUmeegsche congres der 8. D. A. P. hield de heer Van Arkel een zeer poëtisch ge tinte rede over den nood in den landbouw. Volgens het verslag in „Het Volk'' zei hy om.: In elk geval moeten wij ons voor gewaar schuwd houden, dat er eenmaal een tijd kan komen, waarin „de verlossing van de mensch- held uit de hel van het kapitalisme” voldoende reden zal hebben om „het dooden van bepaal de personen” Hees gevaarlljk-geachte tegen standers) „ethisch verantwoord” te doen ayn. mchtg. snelgoed 025 025 0.45 050 0.50 0 50 De stelling, dat de afwatering door den hoo- geren waterstand vaa het IJselmeer, veel slech- ter zou zijn geworden dan werd verwacht, kan de minister niet als Juist erkennen. Wel zijn gedurende den eersten tijd na de afsluiting en na ongewoon zwaren regenval, hooger water- standen op het IJselmeer veroorzaakt dan an- De hoofdbesturen der arbeiders-organisatles hebben eenstemmig besloten de loonsverlaging niet te aanvaarden. Ook in de ledenvergade ringen stond men algemeen afwijzend tegen dit voorstel der directie. De confessloneele arbei- ders-organisaties hebben echter niet met hun leden vergaderd, omdat te weinig van hen bjj de fabriek werkzaam zijn. Zeer waarschijnlijk zal te Almelo dus weer een expr. goed 0.45 0.30 0.75 0.90 1.06 120 De Haagsche rechtbank heeft de gevangen houding van den ex-bankdirecteur L L„ die zich als verdacht van verduistering in voorloo- plge hechtenis bevindt, met dertig dagen ver lengd. kosten verlaagd. In verband met deze verlagingen hebben ook de vrachtbrieven en adreskaarten voor aet binnenlandse!) goederenvervoer een grondige verandering ondergaan. Zoo is het formaat van den vrachtbrief verkleind tot de helft van het tegenwoordige formulier, en mag een adres kaart ook voor het vervoer van vrachtgoederen worden gebezigd. De prijs van deze kaarten is eveneens verlaagd. Het is mogelijk, dat de rente van het in de eerste Jaren voor de inpoldering van den N.O.- polder benoodigde kapitaal zal blijven beneden hetgeen als wfrkloozen-uitkeering van het ge schatte getal der benoodigde arbeidskrachten zou moeten worden uitgekeerd, doch daarbij moet worden bedacht, dat deze gunstige ver houding na eenige jaren zal vervallen. Ten laste van de „De groote economische eisch staat voorop. Het brengen van den Nederlandschen bodem aan de gemeenschap is de zware taak, waar toe de 8. D. A. P. is geroepen. Daarbij zal met de geaardheid van den boer rekening moeten worden gehouden; ruw ingrijpen zou niet tot het gestelde doel lelden, en wel langs verschillende wegen. Daar is in de eerste plaats de stichting van een landfonds, waarin diverse middelen worden gestort, zooals re- successiebelas- dlt langrond* en naas- Bij de Stoomspinnerij „Twente" te Almelo is weder een loonsverlaging aangekondigd, in gaande op 25 Maart. Dezer dagen hebben de organisatie-besturen met de directie der fa briek over deze verlaging geconfereerd. Deze voorziening is oorbereid door het uitne mende rapport van de commissie inzake het dansvraagstukniemand behoeft dus onvoorbe reid tégenover dit artike. te staan. De minister acht dit artikel zóó noot izakeiyk, dat hij tot zijn leedwezen aan den aandrang het terug te nemen, niet kan voldoen, maar daartegenover met klem er op moet aandringen, dat de kamer de Regeerlng steunt bjj haar poging, om een moreel kwaad dat zich nog geleidelijk uitbeeldt, zoo krachtig mogelijk tegen te gaan. Het wetsontwerp was inderdaad voor indie ning gereed, toen het ontb*ndlngsbeslult viel. De minister heeft gemeend het onveranderd te mogen en te moeten Indienen, terwille van het bovenbedoelde groote belang. AMSTERDAM, 8 Maart. Zooals is medege deeld. is gisteravond in het Kanaal een En- gelsch vliegtuig op zee gedaald, waarbij de be manning door een Nederlandsch schip is gered. Omtrent dit ongeval vernemen wjj nader, dat het hier betreft het Britsche instructle- vliegtuig O.A.BEP, bemand met den be stuurder captain C. E. C Penny van de British Air Transport Une, Airport of London en met een passagier, den 21-jarigen Engelschman P. J. Harrington. Beide drenkelingen zijn opge pikt door het stoomschip „Vesta” van de Ko ninklijke Nederlandsche Stoomboot Maat schappij en hedenmorgen te Wmulden aan wal gebracht. Captain Penny, een sportieve figuur, bleek weer, evenals zijn metgezel, geheel van de doorstane emoties hersteld te zijn. Naar hij mededeelde, had hl) met zijn machine, de O. A.B.E.P.. een landvliegtulg, een reis gemaakt van Croydon naar Calais. Vandaar was hy gis teren in den namiddag weer vertrokken met bestemming naar t vliegveld Lympne. „Toen ik boven de open zee vloog,” aldus captain Pen ny, „ontdekte ik tot mijn grooten schrik, dat mijn motor onregelmatig begon te loopen. Het defect bleek zóó ernstig te zijn, dat ik ver plicht was op zee een noodlanding te maken. Tot mjjn groote vreugde, en niet minder tot die van mijn metgezel, was er, toen wij in glijvlucht begonnen neer te dalen, een schip in de buurt, dat later het Nederlandsche stoomschip „Vesta” bleek te zijn. Ik heb zóó gemanoeuvreerd, dat ik laag over het schip heen gleed en de men- schen op de brugJlkon toeschreeuwen, dat ik op zee moest dalen. Blijkbaar had men daar reeds begrepen, dat het met mijn toestel niet In orde was, want het schip draaide bij. Ik ben er in geslaagd vlak naast de „Vesta” neer te strijken. Dit geschiedde op 51 graden 6 mi nuten NB. en 1 gr. 25 mln. O. L. Het heeft heel wat moeite gekost om ons aan boord te krijgen, maar dat is ten slotte, dank zy het deskundig optreden van de schepelingen, uit nemend geslaagd. Het was bovendien hoog tijd, want mijn toestel was reeds zinkende en is geheel verloren gegaan. Ware de „Vesta” niet in de buurt geweest, dan hadden wij by dit ongeval zeker het leven Ingeschoten. Aan boord beeft men ons op de best mogelijke wijze ver zorgd en zoo zijn wjj dan heelhuids te IJmul- den gearriveerd.” Aan de Memorie van Antwoord aan de Twee de Kamer, betreffende het wetsontwerp tot; wijziging van de artikelen 1, 56, 76, 79 en 81 en toevoeging van artikel 81a der Drankwet, wordt het volgende ontleend: De onrust, die met betrekking tot de Drank wet hier en daar ontstaan is, werd veroorzaakt door den verderen teruggang van het econo misch leven; dit was de directe aanleiding tot het voorstellen van eenige wijzigingen. Had die aanleiding niet bestaan, dan zou vermoedelijk een wetsontwerp, beperkt tot art. 56 van de wet, zijn Ingediend. De Minister betreurt het, dat zeer vele leden »WU hebben maar driemaal onze stem ont houden aan een steunmaatregel. Dat was bij de Tarwewet, de Zulvelwet en de Varkenswet.” Maar juist van deze drie stemmingen moesten plattelanders het hebben! De Tarwewet kost van Sept. 1931—Dec. 1932 215 mlllioen. De Crislszulvelwet van Mel—Dec. 1932 32 mll lioen. De Crisis-Varkenswet van Juli—Dec. 1932 18 mlllioen. „Wy hebben maar driemaal onze stem ont- houdAi".... de boeren werden door de drie fundamenteels steunmaatregelen, waartegen de 8 D. A. P. stemde, in één jaar tyds met pLm 70 mlllioen gesteund. De boeren moeten weten wat zy aan de 8. D. A- P. hebben; Onteigening, Confiscatie van den grond! Veel beloften voor een verre, onbestemde toekomst De boeren moeten weten, wat zy aan de Ka tholieke fractie hebben: drachtige steun 200 mlllioen om den be- aandrongen op terugneming van art. VI van het wetsontwerp, betreffende het dansen in verlofs- en vergunningalokaliteiten. dat een voor de moraliteit van vele kringen in ons volk zeer noodige voorziening inhoudt. •De Marxistische beschouwing van den gods dienst is, dat hy gebonden is aan bepaalde pro ductie verhoudingen en verdwynen zal by de vestiging van een socialistisch productie -sys teem." In de kringen waar „de dappere ongehoor zaamheid” wordt gepredikt als aansporing tot massale dienstweigering in geval van mobili satie acht men elke verdere discussie overbo dig op grond van het gebod: „oy zult niet dooden.” De sociaal democraten presenteeren zich als de onverzoeniyke handhavers van dit gebod te- over de christeiyke partyen; zy beweren hun eisch tot nationale eenzydige ontwapening in hoofdzaak daarop te baseeren. En zoo pas in „Het Volk" van 27 Febr. IJ. betoogt dr. Wlbaut naar aanleiding van het gebeurde op ,X>e Zeven Provinciën” en ter toelichting van de aardappelrelletjes in Amsterdam (Juli 1917) toen de politie tydens zyn wethouderschap op de menigte schoot dat de overheid, zich by gezagshandhaving heeft te onthouden van dooden: „Indien zy het wil. moet het kunnen." Edoch, „Het Volk” van 3 Maart zet ons een verslag voor van een debat tusschen p.g. prof. Kuyper en dr. Van Genechten te Utrecht; een deel van prof. Kuypers debat, vinden wy er als volgt weergegeven: „Over de politiek der sociaal-democrtctie op het gebied van land- en tuinbouw wordt veel gewerkt met leugenachtige voorstellingen, wy hebben in de Kamer gestemd voor f 7 mlllioen steun in 1931 aan de suikerbietenboeren en nog eens voor 14 mlllioen in 1932; voor een crediet van 414 mlllioen aan de aardappel boeren in 1930, en voor een subsidie van 2.4 mlllioen in 1931; voor een steun aan de vlas boeren van f 1 mlllioen; voor twee tulnders- credieten van f 1 mlllioen en voor een tuin- derssubsidle van 5 mlllioen; voor een cre diet aan bollenkweekers te Breeaand van H4 ton en voor een subsidie van 31'-, mlllioen aan de kippenboeren, wy hebben maar drie maal °*ize stem onthouden aan een steunmaatregel. Dat was by de Tarwewet, by de Zulvelwet en de Varkenswet.” dreigden land- en tuinbouw en veeteelt te redden nü! De Katholieke Kamerfractie heeft gezorgd, dat de plattelanders hun aandeel kregen. En de Katholieke fractie zal voor hen in de bres biyven staan in den stryd tegen de 8. D A. P„ die tegenwerkt en In gebreke biyft, juist als de boer geholpen moet worden. Dultsche zijde gebracht in de Invoerrechten op eieren, wyzlglngen, die dreigen een alge- heele vernietiging van den belangrijksten tas vsn den Nederlandschen landbouw tengevolge te hebben. Sedert Augustus 1933, toen by de regeerlng reeds werd aangedrongen op het voorbereiden van mogeiyke maatregelen, die de noodlottige gevolgen van het eindigen op 5 Maart 1933 van het Dultsch-Joegoelavisch ver drag (ten aanzien van het artikel eieren, waar van ons land als meestbegunstlgde profiteerde) zouden kunnen afwenden, is een toestand van groote onzekerheid Ingetreden. Intusschen heeft de Nederlandsche Pluimvee Federatie meermalen op de urgentie van onderhandelln- gen ter zake by de Nederlandsche regeerlng aangedrongen. Eind Februari werd door de Dultsche regee rlng afgekondtgd, dat 5 Maart in plaats van de tot dien tyd geldende RM. 5 per 100 K.G„ het autonome recht van RM. 30 zou gelden, terwyi op 6 Maart zeer onverwacht werd be kend gemaakt, dat dit autonome recht van 30 RM. zou worden verhoogd op RM. 70, in gaande 11 Maart. Dit recht bedraagt thans reeds meer dan 100 pCt. van den marktprijs en in de komende tyden van groote productie wel licht 200 pCt. Het maakt export ónmogelijk en vernietigt de pluimveehouderij, als belangrijk ste tak van landbouw met een exportwaarde- cyfer van mlllioenen, vermoedeiyk in eenige maanden tyds. Pluimvee- en landbouworganisaties staan on danks ernstige directe en indirecte pogingen dor middel van het Dultsche bedrijfsleven aan gewend, machteloos en doen een dringend be roep op de regeerlng om onverwyid maat regelen te overwegen, die deze op handen zyn- de catastrophe voor de pluimveehouderij en kleinen landbouw kunnen voorkomen. „Een van de debaters vroeg, of spr. zich niet blind staart op het materieele en hoe spr. be wondering kan hebben voor Sovjet-Rusland, waar men zyn medemenschen doodLOverheerscht hier het slechte niet het goede en is dat alles wel moreel verantwoord? Spr. stelde het maat- schappeiyke op den voorgrond en gaf Als -zyn meening te kennen, dat de moraal het maat schappelijke dient. Een bepaalde moraal moet gebroken worden, wanneer dat maatschappeiyk noodzakeiyk is. Waarom komt men niet mt zijn mo- reele diskwalificaties op tegen het kapitalisme, zoo vroeg spr. Het fusllleeren in Rusland was 'n bittere noodzakeiykheid. welke uitspraak spr. nader motiveerde. Voor de verlossing van de menschheid uit de hel van bet kapitalisme kan het dooden van bepaalde personen ethisch ver antwoord zyn.” Inzake de begrooting Zulderzeefonds 1933 ont- leenen wy aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer het volgende: Wat de in de Wieringermeer gevonden grond soorten betreft, is het den- minister niet be kend, dat grondmonsters door elkaar zouden zyn geraakt. Het behoeft echter niet te ver wonderen dat het door Prof, van Bemmelen in 1880 ingestelde onderzoek, omvattende een 120- tal boringen op een oppervlakte van ongeveer 20.000 H. A. en ook de later nog verrichte aan vullende 51 boringen geen nauwkeurig beeld van de ligging en de geaardheid van de gron den van dezen polder heeft kunnen geven, daar deze In hooge mate heterogeen zyn geble ken. Hiermede is geenszins beaamd, dat het ge wonnen land zou tegenvallen, want hoewel dc Wieringermeer meer zandige gronden bevat dan verwacht was, stemmen in het algemeen de voorlooplge cultuurresultaten op de nog zeer Jonge gronden tot tevredenheid. Een betrouwbaarder beeld is verkregen van de gronden in den N. O. polder, aangezien uit bovendien veel intensievere boring is gebleken, dat deze homogener zyn van samenstelling. Op grond van het in 1932 in dezen polder Ingestel de onderzoek mag worden aangenomen, dat de hier aanwezige grondsoorten grootendeels van goede hoedanigheid zyn. De mededeellng. dat de waterstand op de Wadden gemiddeld 84 cM. hooger is geworden, moet op een misverstane berusten. Wel is bul ten den afslultdyk vermeerdering van het ty- verschil (verschil tusschen de gemiddelde stan den van boog en laag water) waargenomen, doch de gemiddelde waterstand In de Wadden zee is na afsluiting enkele cM. verlaagd. Derhalve onder bepaald opzicht wanneer het maar gaat tegen „het kapitalisme”, dan ver klaren leiders van de Nederlandsche 8. D. A. P. zich niet zoo onvoorwaardeiyk tegen bet dooden. Heeft het zoo vaak te pas en te onpas aan gehaalde gebod in sociaistische kringen: Gij zult niet dooden” dan op eens zyn waarde ver loren? Of wordt dit gebod te zamen met de overige der op de Steenen Tafelen gegrilde In de socialistische toekomstmaatschappy van zelf waardeloos volgens een andere verklaring tydens het debat afgelegd. De minister beijvert zich deze wet zoo toe te passen, dat goed, snel en afdoend ten aanzien van de Zulderzeevisschers wordt opgetreden. Hy voegt daaraan nog toe, dat wijziging van het K. B. van 19 Mei 1932 op eenige punten door hem wordt bevorderd. tot en 1 t/m 3 t/m 5 t/m 7 t/m 9 t/m 30 Kg. ders het geval zou zijn geweest, en wel doordat wegens werkzaamheden aan de afwateringsslul- zen deze niet onmiddeliyk alle met vol vermo gen konden werken, maar ook hierdoor is de afwatering niet ongunstig geworden. Er is dan ook geen reden om loosing van het IJselmeer vla het Noordzeekanaal te IJmuiden te over wegen, noch om daartoe machines op te rich ten. In het voorloopig verslag werd verdere in poldering vooreerst ontraden, omdat betwyfeld wordt of de verbouwers van den grond daarop een bestaan zullen kunnen vinden en omdat de landbouw door de huidige exportmoeliykhe- den wordt gedwongen de productie te beperken, zoodat het In cultuur brengen van nieuw land daarmede volkomen In stryd zou zyn. Hierin moge onder de huidige crisisomstandigheden waarheid liggen en zulks moge tot voorzichtig heid manen by het nemen van een besluit tot voortzetting van den Inpolderingsarbeid. doch niet mag uit het oog worden verloren, ook deze crisis in haar tegen woordlgen vorm niet van bhjvenden aard is en dat onze land bouw, geiyk deze zulks by herhaling deed, door zich te voegen naar gewyzlgde toestanden, zich zal weten te herstellen. Tegen dat tijdstip zal in verband met toenemende bevolking ook nieuwe behoefte aan cultuurgronden zich doen gevoelen. De vracht voor zendingen Kg. geschiedt, evenals vroeger, én volgens den afstand tusschen het station van vertrek en aankomst én volgens het gewicht der zendingen. Ook de vracht voor deze soort zendingen heeft in vele gevallen een verlaging van beteekenls ondergaan. In de plaatsen, waar door of vanwege den spoorweg een besteldienst is ingericht, worden stukgoedzendingen vracht- en snelgoed met den gewonen besteldienst en expresgoed met den spoedbesteldlenst kosteloos ten huize van den geadresseerde besteld. Voorts zijn de pryzen voor wagonladingen, de De voorstellen tot herziening en verlaging der goederentarieven op de Nederlandsche Spoorwegen zyn thans door den Minister van Waterstaat goedgekeurd. Als datum van invoe ring is 1 Mei as. vastgesteld. In deze nieuwe tarieven worden talrijke, min of meer ingrijpende veranderingen in de vracht- berekenlng en verlaging der vrachtprijzen opge nomen. Het zou te ver voeren deze alle hier te ver melden, zoodat wy zullen volstaan slechts de belangrykste op te sommen. Voortaan zuilen er nog slechts drie catego rieën van vervoer zyn, t.w.: Vrachtgoed (het oude vrachtgoed; met gewone goederentreinen). Snelgoed (een samensmelting van het oude yigoed en bestelgoed, gewoon vervoer; vervoer met versnelde goederentreinen en met perso nentreinen). Expresgoed (het oude bestelgoed, snel vervoer; vervoer met alle reizigerstreinen, ook snel- en D- treinen). ^Een volk in ketenen rammelt met zyn kluisters, het zoekt door den nood gedwongen den uitweg, het is radeloos, reddeloos en straks redeloos. „Dit volk gaat zich opmaken cm zich te bevrijden, het zal in beweging komen om zich een levensbestaan te veroveren." Voorzoover de vracht wordt berekend voor een gewicht van ten hoogste 30 Kg geschiedt dit ongeacht den afstand tusschen het station van vertrek en aankomst. Deze vrachten dragen: De waargenomen veranderingen van hoog en laag water stemmen overeen met de uitkom sten van de daaromtrent door de commlssie- Lorentz opgestelde berekeningen, waarmede op zich zelf reeds de waarschyniykheld stygt, dat ook haar berekeningen omtrent de stormvloeds- hoogten na de afsluiting zullen worden beves tigd. In verband hiermede behoeft geen vrees te bestaan, dat de dyken van Friesland en Noord- Holland benoorden de afsluiting onvoldoende veiligheid zouden bieden; men heeft Immers de verhooging van die dyken vastgesteld naar stormvloedsverhoogingen ten minste 20 pCt hooger dan de commlssle-Lorentz als meest waarschyniyk aannam. werden betaald hierby niet in aanmerking genomen de bydrage van 646500 's jaars. we gens vervroegde droogmaking van den Noord- Westpolder, noch de uitkeering ter uitvoering van de Zuiderzeesteunwetin 1926 ƒ6525.000; in 1927 f 7.000.000; in 1928 ƒ14.400.000; in 1929 ƒ20.610.000; in 1930 ƒ35.460.000 en In 1931 38.107.000. Voor de jaren 1932 en 1933, welke nog niet zyn afgesloten, kunnen geen definitieve cyfers worden verstrekt. Daar de Jaren 1926/28 voor de Ryksbegrooting een batig saldo hebben opgeleverd, zoodat voor die jaren niet behoeft te worden geleend, kun nen de hierboven bedoelde uitgaven ook, voor zoover zy als kapitaalsuitgaven zyn te beschou wen, geacht worden te zyn betaald uit de ge wone uitgaven. Ook de jaren 1939/30 hebben voor den ge wonen dienst een batig saldo opgeleverd, dat echter in het reservefonds is gestort. Gezegd kan worden, dat in 1939 en alle daarop volgende Jaren de financiering van de Zuiderzeewerken uit leenlnggelden is geschied. Ter beantwoording van een gestelde vraag kan de minister als zyn meening te kennen ge ven, dat de wyze, waarop de My. tot Uitvoering van Zuiderzeewerken de haar opgedragen wer ken hééft uitgevoerd, zyn volle tevredenheid heeft ggwekt. De minister herhaalt gaarne zyn reeds meer malen afgelegde verklaring, dat hy doordron gen is van de groote belangen, verbonden aan verlaging van het peil van het IJselmeer, zoo dat hy zooveel in zyn vermogen is ertoe zal medewerken om die verlaging zoo spoedig mo- geiyk tot stand te brengen. De Noord-Hollandsche Bond ter bevordering van de pluimveehouderij in dat gewest heeft aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid bet volgende telegram gezonden: „In verband met verhooging Invoerrechten Duitschland met als gevolg ondergang der plulmveebedryven, verzoekt de B. D. N. H. dringend steunregeling voor eieren zoo spoedig mogeiyk in te voeren overeenkomstig voorstel Nederlandsche Pluimvee Federatie.” ..Een volk in ketenen rammelt met zijn kluisters....” Wil de 8. D .A. P. dan niets voor de boeren doen? O zeker! Erkend moet worden, dat de boeren in de Tweede Kamer maar bitter weinig krijgen van de 8. D. A. P„ maar op het party-congres kre gen zy des te méér.... woorden! En wAt voor woorden! Hoor den heer Van Arkel: - glstratlerecht, opcenten op de ting, grondbelasting enz. Uit zullen betalingen wegens onteigening ting moeten worden verricht. „Daarnaast echter staat de confiscatie. Volledige confiscatie achten wy een droom beeld, maar voor partieele confiscaties be staat thans alle aanleiding, b.v. by goederen in de doode hand, by groot-grondbezit, dat niet aan productieve doeleinden is dienstbaar gemaakt. „Voorts is er het door de sociaal-democra ten steeds met vuur verdedigde staatserfrecht In afwachting daarvan eischen wy sterke, progressieve opoentenhefflng op de successie belasting." De 8. D. A. P. aal de boeren helpen door.... speciale tarieven en het tarief der bijkomende landnationalisatie d.wx door onteigening van den grond, of ook door confiscatie. Een gedeelte van de gronden zal den boeren ontnomen wor den tegen schadeloosstelling. Waar haalt de Staat de middelen, daarvoor benoodlgd, vandaan? Nieuwe belastingen! Er moet een landfonds komen, dat zal worden gevoed uit de opbrengst van een aantal belastingen. De heer Van Arkel vertelt er niet by, hoe groot dat landfonds zal moeten zyn en welk bedrag aan nieuwe belastingen daarvoor val moeten worden opgebracht. Maar dat zyn slechts kleinigheden!! In de verre toekomst, wanneer het land aan de boeren is ontnomen, dan zal men eerst met recht kunnen zeggen: hoe genoeglyk rolt het leven des genisten landmans heen. De boeren vragen echter geen problematieken steun voor hun kleinkinderen, maar voor zich self en voor de kinderen, die zy nu te verzorgen hebben; en daarop bUJft de 8. D. A. P. het ant woord schuldig. Ook de heer Van der Sluis sprak op het con gres over den landbouw. Hy voelde, dat hy een weinig dichter by den beganen grond moest biyven dan de vorige spreker, de dichteriyke heer Van Arkel. De heer Van der Sluis voelde ook, dat zyn party, wanneer de Regeerlng den landbouw helpt, niet kan volstaan met altyd maar tegen.... tegen te stemmen en hy deed het voorkomen alsof de 8. D. A. P. in de Kamer heel royaal geweest was voor den boer. Zoo sprak de heer v. d. Sluis: Aan de N.V. Philips' Gloeilampen fabrieken, Verkoopafdeling Neder land en Koloniën. EINDHOVEN. Verzoeke my Uw boekje over een doelmatige en economische verlich ting: „Licht in Uwe woning" gratis en franca te doen toekomen. AdrttJ - Aan de N.V Philips’Gloeilampen fabrieken, Verkoopafdeeling Neder land en Koloniën. EINDHOVEN. Verzoeke bij mij als verbruiker pan minstens twaalf lampen per jaar. een lichtmeting te doen verrichten. - o—

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5