Ook Beieren onder het juk ONS VEREEN1GDE KATHOLIEKE PERS om nieuws van heden Nieuwe strijd Jehol? Fel Kamerdebat te Parijs I I VON EPP BENOEMD TOT RIJKSC0MMISSAR1S KRACHTIG OPTREDEN VAN ROOSEVELT DE BAROMETER JOH. LAUWERS PAYGLOr 3 ALKMAAR lil VRIJDAG 1O MAART 1933 f z- Dr. Held protesteert Dr, Held het Het Huis stemde reeds toe o o Roosevelt’s voorstellen Spanning in Oostenrijk Tegen warenhuizen DE „VERRADER” VAN JEHOL 'ALS DE SOLDATEN DOOR DE STAD MARCHEEREN Tegen oppotters Held protesteert Als studenten staken 30 arbeiders geëxecuteerd 1 L Houtopslagplaatsen in brand Een straatbeeld te Berlijn, waar den laatsten tijd opvallend veel gemarcheerd wordt Nazi's op de Berlynsche Beurs Rede van Paul Boncour tegen mis lukking der ontwapenings conferentie Het gebouw van het katholieke hoofdblad te München door S. A. bezet Christelijk Vaktijdschrift verboden DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN j Hy vraagt een machtiging van Congres tot bestrijding der bankcrisis De nieuwe Rijksdag der communisten China zou een heroveringsoorlog willen beginnen. Tsjang Hsu Liang moet aanblyven ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20g, ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag één 55c. p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Crisis-salarisverlaging voor de filmsterren in Hollywood. Een overzicht van de studio's Openbare gebouwen bezet Heimwehren bestemd voor hulppolitie ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 140 NOORD-BOLLANDSCH DAGBLAD Wil China Jehol heroveren? Termijn Crisis Varkensbesluit verlengd. Invrjjheidsstelling van Sneevliet tegen Cautie? Boter naar Frankrijk, beperking van den invoer. I groepen zon- (United Press). I dienst O» vo WASHINGTON, 9 Maart. (Eigen bericht, per telefoon) Het door de regeering In verband met de bankcrisis aan het Congres Ingediende wets ontwerp is reeds door het Representantenhuis aangenomen. De benkcommissle van den Se naat zal eveneens ongetwijfeld aanneming van het ontwerp adviseeren. 1 1 BERLIJN, 9 Maart (W.B.) De Rijksregeering heeft luitenant-generaal von Epp benoemd tot rijks-commissaris voor de politie-bevoegdheden in Beieren, aangezien zij de orde en de rust van de bevolking onder de huidige regeering niet voldoende verzekerd acht. neer zjj zich dan weer tot nuttige leden van het volk laten opvoeden, zullen wij hen als vol waardige volksgenooten welkom heeten, maar andere zullen wij hen op den duur onschadelijk weten te maken. Debatten in- de Tweede Kamer over het ont werp, houdende lijdelijke maatregelen ter be vordering eener evenredige vrachtverdeeling. Roosevelt's boodschap aan bet Congres. Mach tiging verzocht inzake de bankcrisis. S. A.-delegatle eiseht aftreden van het bestuur der Berlfjnsche effecten-beurs. Wijziging der wet op de kanselarijrechten door de Tweede Kamer aanvaard. De Tweede Kamer nam de onteigeningsontwer- pen met betrekking tot den aanleg van mijn spoorwegen aan; debatten over de exploitatie. leputatenvergadering der anti-rev. party te Ltrecht. Rede van Dr. Coljjn. Scheerspiegel* en Scheerdoozen Sr De eerste burgemeester van München, Schar- bagl, heeft het raadhuis verlaten. Het gebouw van de ..Bayrische Kurier", het centraal orgaan der Belersche volkspartij. Is door 8. B. en 8. A. bezet. Op het Landdaggebouw is de hakenkruisvlag geheschen. De doodslag te Oss. Verdachte tot tien maan den gevangenisstraf veroordeeld. Arrestatie in verband met den moord te Maas tricht, Hoogste stand ep Vrijdag t uur yja.1 tSS Vorige stand 7CT BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Tslafoon Administratie 433, Radactie 633 ABONNEMENTSPRIJS. Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar f 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Alle openbare gebouwen te München door S.A. bezet. vlaggen geheschen, daar hierover nog door de leiders der verschillende commando’s wordt onderhandeld. Ook het gebouw der soc.-dem. „Münchener Post” is bezet. OSLO, 9 Maait. (V. D.) De .Aftenposten melt, dat sedert einde Februari in de gewel dige houtopslagplaatsen van Archange'.sk een ontzaglijke brand woedt. Reeds veertien dagen lang strijdt de brandweer zonder eenig succes tegen de enorme vuurzee. De brand Is ont staan in een opslagplaats van hout, dat voor den export in de haven gereed lag. Van hier Merkwaardige rede van Rjjksminister Frick tegen communistische volksvertegenwoordigers. Houtopslagplaatsen bfj Argangelsk In brand; M arbeiders geëxecuteerd. Rede van Paul-Boncour tegen mislukking der ontwapeningsconferentie. Ook in Beieren een rijkscommissaris aangesteld. FRANKFURT aM„ 9 Maart (VJ>.). Heden werd alhier een massademonstratie gehouden der nat-soc. in het kader der gemeenteraads verkiezingen. Rjjksminister Prick verklaarde in een rede: Er moet een einde aan worden gemaakt, dat de communisten in de parlementen der steden, der landen en van het rijk nog iets te zeggen hebben. Wanneer op den dag van den aanvang van de lente, op 21 Maart, de nieuwe Rijksdag bjjeen zaL komen, zullen de communiën door dringende en nuttiger werkzaamheden verhin derd zijn deel te nemen aan de zitting. Deze heeren moeten weer gewend worden aan vrucht- dragenden arbeid. Wij zullen hun daartoe in concentratiekampen gelegenheid geven. Wan- Te Venlo is een militair vliegtuig tegen den grond geslagen. Drie gewonden. Ongeregeldheden te IJmuiden; twee reedera gewond. TSJINTSJAN. 9 Maart (Reuter). Het hoofd kwartier van het Kwantoengleger heeft bev?l gegeven, om morgen een algemeenen aanval te openen, teneinde alle Chlneesche troepen, die langs den Grooten Muur binnen de grenzen van Jehol nog verzet bieden, te vernietigen. De roofoverval te BerkeljEnscbot: twaalf en v(jf jaar gevangenisstraf geëischt. BERLIJN. 9 Maart (W.B.) Vanaf Zondag 12 Maart zal voor het gedenkteeken voor de gevallenen van den grooten oorlog een dubbele post van Rijksweer-soldaten worden geplaatst Vanaf acht uur ’s ochtends tot aan het val len van den avond zal deze pest worden be trokken. WASHINGTON, 9 Maart (Eigen bericht), De nieuwe bankbill machtigt den president, alle geldtransacties met het buitenland te contro- leeren, reguleeren en eventueel te verbieden. Verder geeft de bill de regeering het recht, het uitvoeren, hamsteren, omsmelten en earmarking (bestemmen voor bijzondere rekening) van goud en zilver in baren en munten te verbieden. Het ministerie van Financiën krijgt de be voegdheid van alle Federal Rservebanken de uit levering te verlangen van alle gouden munten, baren of goudcertificaten. Verder wordt aan genoemd ministerie toegekend de controle over, de emissie van nieuwe bankbiljetten door de Federal Reserve Bank, daar deze voortaan slechts nieuwe bankbiljetten mag uitgeven tegen dek king van regeeringsbond of eerste klas handel papieren. PEKING. 9 Maart. (Reuter). Na een con ferentie op eenige mijlen afstand van Peking tusschen Tsjang Kai-sjek. Tsjang Hsu-liang en Soong, den waamemenden premier, wordt offi cieel medegedeeld, dat besloten is tot ernstige pogingen om Jehol te heroveren. Hierbij zullen 66.000 man troepen In het veld worden ge bracht. Vernomen wordt, dat het aftreden van Tsjang Hsu-llang van de hand is gewezen. Vol gens berichten uit officleele bron rukken Chl neesche colonnes uit drie richtingen op tegen de Japanners, die zich uit de omgeving van den Koepeikaupas zouden terugtrekken op de stad Jehol. MÜNCHEN, 9 Maart (WB.) De Belersche ministerpresident dr. Held heeft aan rykskan- seller Hitler een protestschrijven gericht tegen de benoeming van een rijkscommissaris, daar rust en orde en de bestrijding van communisti sche uitspattingen ongetwijfeld voldoende ver- sekerd waren. Generaal Pangyulin, die door zijn vlucht den val van Jehol veroorzaakt en zich daardoor de antipathie van geheel China op den hals gehaald heelt, zou door soldaten van Tsjang Hsu Liang vermoord zijn MÜNCHEN, 9 Maart IW.B.) Hedenavond om 10 uur waren alle openbare gebouwen in Mün chen door SS. en S.A. bezet. Nog nergens zijn ZWEIBRUECKEN. 9 Maart (W.B.) Het gedenkteeken voor Ebert. Erzberger en Rathe- nau. dat verleden jaar op de Hlldegardplatz werd opgericht, is in den afgeloopen nacht door dhbekenden beschadigd. WASHINGTON, 9 Maart. (Reuter). Het nieuwgekozen Congres het is het drie-en- zeventigste kwam hedenmiddag in buitenge wone zitting bijeen. MÜNCHEN, 9 Maart (W.B.). In het Beler sche staatsministerie van Buit. Zaken' had hed«lavond een ontmoeting plaats tusschen generaalszon Epp en verscheidene nat.-socla- 1 is ten, o.w. stafchef Röhm en gouwleider Wag ner, eenerzjjds en ministerpresident Held, staatsminister Stützel en staatsraad Schaffer anderzijds. Hierbij werd de door rijksminlster Frick bevolen overgave der zaken aan generaal von Epp voltrokken, die dr. Frick hiervan ver volgens telegrafisch mededeeling deed. De nieuwe rijkscommissaris heeft een nat.- soc. gouwleider belast met de aangelegenheden van het/Belersche ministerie van Binn. Zaken, voor zoover het politiekwesties betreft. Tijdens de bezetting van het vakvereenigings- huis te München door de SA. en SS. vielen eenige schoten, z.g. slechts bedoeld om schrik aan te jagen. Een jong meisje werd gewond. In het vakvereenlgingshuls werd een kist in- fanteriemunitle, een licht machinegeweer, een zwaar machinegeweer en een aantal handgra naten gevonden. DUSSELDORF. 9 Maart (W.B.) Het pers bureau der regeering te Dusseldorf deelt het volgende mede Te Essen. Duisburg-Hambom en eenige kleine plaatsen hebben nationaal-sociallsten de eige naars van warenhuizen, winkels met eenheids prijzen en Joodsche zaken gedwongen hun za ken te sluiten. De nationaal-socialistische gouwleiding heeft onmiddellljk de noodige maatregelen getroffen, om dit eigenmachtig, onwettelUk optreden te gen te gaan. BERLIJN, 9 Maart (V. D.) Hedenmiddag marcheerde een 8. A.-afdeeling voor het ge bouw van de Berlijnsche effectenbeurs. Een S. A.-delegatie begaf zich naar binnen en eischte het aftreden van het Beursbestuur. De voorzit ter Dr. Mosler weigerde echter aan dezen eisch te voldoen. Op het oogenblik wordt hierover nog onderhandeld. De 8_A.-afdeellng heeft zich voor het beursgebouw geposteerd om aan den Nationaal-Socialistischen eisch kracht bij te zet ten. Tegen 2 uur marcheerde de S. A.-afdeeling weer af, zonder dat zich eenig incident met de beursbezoekers had voorgedaan. Korten tijd daarna verscheen een Ueberfall-commando met eenige politie-officieren. Het beursbestuur ver gaderde vanmiddag zonder evenwel besluiten te nemen. NEW YORK, 9 Maart. (V. D.) Bij beschik king van Roosevelt gaan de Amerikaansche Federal Reserve Banken na. wie den laatsten tijd veel goud hebben opgenomen. Gedreigd wordt, dat de recherche huiszoekingen zal doen, terwijl de namen zullen worden gepubliceerd, indien bet goud niet direct wordt teruggebracht. In den loop van Woensdag is reeds 35 mil- lioen dollar gehamsterd goud in de kassen der bank teruggevloeld. Het in omloop zijnde geld, met inbegrip van goud en bankpapier, be droeg ultimo Februari 6.545.617.000 dollar. POSEN, 9 Maart (Reuter). In verband met de nieuwe wet, waardoor de autonomie der Poolsche universlteiten wordt ingekrompen legde gisteren de Rector Magnificus van de uni- versiteit te Posen zijn functie neer. Het aftreden heeft in Posen groote opschud ding verwekt. Gisteravond hield het „Jeugd- legloen bestaande uit aan de regeering ge trouwe studenten, een openbare betooglng, be- beleld doorreen groote menschenmenigte. Het kwam tot ernstige ongeregeldheden. Door anti-regeeringsgezinde studenten werd een varken in de volksmenigte losgelaten, dat beschilderd was met voor de regeering vijandige opschriften en schreeuwend en waggelend zich door de menigte heendrong. Na veel moeite gelukte het de politie, het beest te vangen en weg te brengen, waarmee de rust was weergekeerd. Wjj vernemen, dat Die ChrisUicbe Textil Ar- beiter Zeitung. het orgaan vap den Christeljjken Textielarbeidersbond in Dultschland, waarin zoowel de Katholieke als Christelijke textiel arbeiders georganiseerd zljnn, tot 23 Maart ver boden is. BERLIJN. 9 Maart. (W. B.) Hedenmiddag werden voor enkele warenhuizen en eenheids prijswinkels spreekkoren gehouden, die het pu bliek aanspoorden, om in Duitsche winkels te koopen en warenhuizen te vermijden. Een hinderen van het kooplustig publiek werd niet opgemerkt. Te Keulen werden twee redacteuren van een soc.-dem. blad in hun woningen door .anders denkende” groepen aangevallen en lichtge wond. De redacteuren werden daarop in arrest gesteld, om hen tegen verdere aanvallen te be sloeg het over op de opslagplaatsen van de nabijliggende zagerijen. De gevangenen van de verschillende strafkolonies in Archangelsk wer ken dag en nacht om zoo spoedig mogelijk het hout uit de andere eveneens bedreigde opslag- p'aatsen weg te halen. Groote afdeelingen militairen zijn uit Wologda herwaarts ge®n-. den om het vuur te bestrijden, waarin nrere echter tot dusverre nog niet geslaagd is. De overheid vermoedt dat de brand door een contra-revolutlonnalre organisatie is aangesto ken. Reeds zijn verscheidene personen gear resteerd en 30 arbeiders, die er van verdacht worden hier de hand in te hebben gehad, zijn op staande voet geëxecuteerd. PARIJS, 9 Maart (V.D.) In de Kamer te het hedenavond tot een bewogen debat gekomen over de buitenlandsche politiek der regeering. De rechtsche afgevaardigde Ibarnegamey wees er op, dat Italië Hongarye bewapent en dat Mussolini de Adriatische Zee tot een Itallaan- sche Zee wil maken. Vervolgens wees hij op het gevaar van een overeenstemming tusschen het Italiaansche en Duitsche fascisme. In Centraal Europa is een blok ontstaan onder het teeken van de herziening der verdragen en onder het teeken van den oorlog, een blok dat men moet vreezen. Zal de regeering in haar slaap blijven, na hetgeen Japan, na hetgeen Mussolini gedaan heeft en na hetgeen Hitler voorbereidt? Vervolgens kwam Paul Boncour aan het woord, die de behandeling der opgeworpen kwesties verwees naar de debatten over de be groeting voor het ministerie van Bult. Zaken. In 1923 is de conferentie van ambassadeurs van België er opmerkzaam op gemaakt dat de fa- brieten van Hirtenberg een ongeoorloofde be stelling van 40 millloen patronen van een ze kere regeering had ontvangen. Ibarnegamey en zijn vrienden hebben toen gezwegen. Spr. ziet Veen gevaar over het hoofd, maar hij verzet zich tegen den paniekveldtocht, waardoor men de openbare meenlng tracht te verontrusten. Deze gebeurtenissen zouden te vreezen zijn, wanneer de Entente van de drie groote demo cratische mogendheden. Engeland, Amerika en Frankrijk uiteen zou vallen. Deze vriendschap kan niet meer gegoten worden in den vorm der oude allianties uit den tijd van voor den oor log. De Pransche regeering blijft den Volken bond trouw daar er zonder den Volkenbond een wedloop in bewapening zou ontstaan. Daarom ook moest men een mislukken der ontwane-^ ningsconferentie verhinderen. De behandeling der moordzaak-Eschauxier wordt Donderdag as. voortgezet. WASHINGTON, 9 Maart. (Reuter) Aan het Congres is een wetsontwerp voorgelegd, waar bij de maatregelen van Roosevelt worden goed gekeurd en de uitzonderingstoestand wordt ver lengd. Verder warden hierbij de banken ge machtigd papiergeld uit te geven, gedekt door de regeering. De solvente banken mogen onmiddellijk her openen, de banken, die hun solventie niet kun nen bewijzen, zullen door regeerings-curatoren worden beheerd. Overtredingen van deze wet worden gestraft met 10.000 dollar boete of 10 jaar gevangenis straf. Gedurende de moeilijke periode kan de pre sident den gouduitvoer verbieden alsmede den handel in deviezen. De wetten worden door de commissies van Huls van afgevaardigden en Senaat in stuale genomen. MÜNCHEN. 9 Maart (V.D.) Vanmiddag be vonden zich voor het gebouw van het ministerie van Buit. Zaken op den Promënadeplatz te Mün chen groote groepen nieuwsgierigen. Het ge bouw zelve is gesloten. Voor den Ingang staan S.A-lieden op post, die controleeren degenei die in en uit het gebouw gaan. In de vestibule doet landspolitie dienst. Om vier uur reden de gouwleider der NB.D. AP- Wagner, en de chef van den S.A.-staf, Roehm, voor, om opnieuw een bespreking te voeren met premier Held. Het verluidt, dat de benoeming van generaal v. Epp tot politie commissaris van Beieren ten doel heeft de autoriteit van den Staat te garandeeren. De ongelijke behandeling van 8-A. en Stahlhelm door de politieautoriteiten, zou tot „onhoud bare toestanden” hebben geleid. Wanneer b.v. in Pruisen de S.A. zjj aan zij met de politie staat, terwijl in Beleren terzelfder tijd de po litie zou optreden tegen de S.A zou Zulks vol gens deze zienswijze geschieden ten koste van de autoriteit van den Staat. «Donderdagavond om 6 uur werd op de bo venste gaanderij van den toren van het stad huis de hakenkruisvlag geheschen door nat- soc. gemeenteraadsleden. De menigte begon direct het Horst Wessellied en het Deutsch- landlied te zingen. Reeds te voren was een kleine hakenkruisvlag en een zwart-wlt-roode vlag aangebracht. Dr. Schamagl, de eerste burgemeester der stad, had opdracht gegeven den toren voor de plechtigheid open te stellen. Het verluidde, dat de S.A.-leider Himmler polltiepresident van München zal worden. Des middags werd in de omgeving van het uis ook „groene politie” in welke de straat schoonveegde Ungen In de buurt van den Marienplatz werd van uur tot uur grooter. Ds menigte zong nationale liederen. Het verkeer moest worden omgelegd. Het tramverkeer moest worden beperkt. De onderhandellngen te München hebben een verrassende wending genomen. Nadat des namiddags met beslistheid uit Mün chen was gemeld, dat de Belersche regeering toegestemd had in de benoeming van generaal v. Epp tot staalscommissaris-generaal voor Beleren en nadat dit bericht door de officleele instanties te Berlijn was bevestigd 4s een uur later uit München een officleele mededeeling der Belersche regeering ontvangen welke als volgt luidt: Het bericht, dat door de Belersche regeering een staatscommlssaris-generaal zou zijn be noemd. komt niet met de feiten overeen. De Belersche staatsregeering heeft zich in deze kwestie in verbinding gesteld met den Rijks- presldent en met de Rijksregeering. WEENEN, 9 Maart (V.D.) Tengevolge van de actie der Christelijk Sociale Partij en het legltlmlstlsche deel van de Helmwehr, die in de eerste plaats gericht is tegen ..het bruine ge vaar” doch tevens tegen de soclaal-democra- ten, is de toestand ten zeerste verscherpt en heerscht er in het land groote spanning. Het blijkt dat de regeering Dollfuss eveneens een verscherping van den toestand verwacht, er althans op is voorbereid. Bij alle spoorwegsta tions liggen reeds de militaire oproepen gereed voor het verstrekken van vrij biljetten, waaruit men afleidt, dat de mobüisatle der reserve- Hchtingen van het Bondsleger tot in details is voorbereid. De nauw met de regeering verwante Heim wehren zijn bestemd om als hulp-politie op te treden. BERLIJN, 9 Mrt. Rijkspresldent v. Hinden burg heeft Donderdagmiddag Rijkskanselier Hit ler en vice-kanselier von Papen in audiëntie ont vangen. Besloten is generaal v. Epp van Rijks wege te benoemen tot politiecommissaris in Beieren. Franz ridder v. Epp werd op 16 October 1868 te München geboren. Hij koos de militaire car rière, maakte in 1900 deel uit van de expeditie naar Oost-Azië, kwam in 1904 aan het hoofd van een compagnie bewakingstroepen in Z. W - Afrika en onderdrukte den opstand der Herero- hottentotten. Tijdens den oorlog was hij com mandant van het Belersche infanterie-gardere- giment. Als zoodanig verwierf hij de militaire Max-Joseph-orde met den daaraan verbonden persoonlijken adellijken titel. Hij speelde nog een rol bij de revolutie in 1919. Later werd hij bjj de Rljksweer commandant. In 1923 nam hij ontslag wegens het bereiken van de leeftijds grens. Oorspronkelijk lid van de Belersche Volkspartij, liet v Epp zich in 1928 nat. soc. candldaat stellen voor den Rijksdag, waar hij sindsdien deel van uitmaakt. (Uit deze berichten blijkt dat Beieren, even als de andere Zuid-Duitsche landen zich zonder (trouwens toch onmogelijken) vorm van protest en zonder eenigen tegenstand aan bet Berlijn sche geweld heeft overgegeven). WÜRTTEMBERG. 9 Maart Het Württemberg- sche staatsministerie heeft den Landdag voor leden 4 uur bijeengeroepen ter verkiezing van een staatspresident. DRESDEN, 9 Maart (W.B). De RijkspoUtie- commissaris heeft zijn ambt aanvaard en de S-A. bedankt voor haar provisorische maatre gelen. Nu neemt .hij zelf de teugels In de hand en heft de verordeningen der S A. onmiddellljk op. De hakenkruisvlaggen en de oude Rjjksvanen blijven geheschen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 1