THE COMMERCIAL KB I GUARDIAN! MANCHESTER Tegen ondermijnende invloeden Japansche humor COTTON: FLAX: WOOL ARTIFICIAL SILK INDUSTRIES R1 0! zenuwhoofdpijn! maar c "AKKERT. ZUIVERING GEWENSCHT ROBINSON CRUSOE’S AVONTUREN R Het merk ROBINSON staat op iedere HET GROOTE AVONTUUR zool. Let daar op VRIJDAG 10 MAART Invoer van bacon in Engeland Een blok aan het been Niet zoo gemakkelijk Dr. H. Colijn Leening aan Oostenrijk De kunst der reclame NEDERLANDSCH PRODUCT v Krachtige reclame-campagne WATCH THE PROGRESS OF THE BRITISH and ARBEIDSWET 1919 Verleende vergunning through the columns of I STO1 FEUILLETON I I De Leidsche plagiaat- kwestie Belangryke rede van dr. Colyn op de Deputatenvergadering der A.-R. Party te Utrecht over „wankelen noch weifelen” meer de An annual subscription of 18 shillings, sent to the Publisher, "MANCHESTER GUARDIAN 25 JAAR VOLKSBEWEGING IN INDIË A. I I Nu ook geen samenwerking tusschen prof. Veraart en Limburgsche Fed er at ie Bandjir in Madioen "AKKERTJES" Beperking van 22 Maart af COMMERCIAL", Guardian Buil ding, Manchester, England, will bring the paper to you every Saturday morning. Write for a specimen copy, free of charge. i I te •MimiiiK met vler.” Jets” •«miNWIIIIHMI rotsblok de (Wordt vervolgd), 2 ..Onze Vaan", orgaan der R. K. Volkspartij, maakt met veel ophef melding van de oprich ting van nieuwe afdeelingen. In het nummer van 3 Maart lezen we o.m.: De Minister van Economische Zaken en Ar beid heeft een aantal vergunningen en vrijstel lingen bekend gemaakt, door hem verleend in afwijking van het bepaalde in art 24. eerste lid der Arbeidswet 1919. voor het tijdvak van 1 Maart 1933 tot en met 38 Februari 1934. N Groepsc B&llasts Batsen Mestvor Sechtvc Boezenu Storm lai Waschtc ..Sinds 1 Januari zijn wü 18 afdeelingen rij ker geworden en deze week noteerden wij no. 19. Onze stoutste verwachtingen zijn overtrof fen.” je balanceert merkte Willie op. ..Je meent het," zei de zeeman ver baasd. „Ik ben er aeker van,” sprak WHHe. „Dan is het Artis-eiland be too ver d." meende Freddy. (Morgenavond vervolg) No. 19 Is de afdeeling Eist. We hebben ter plaatse eens informaties ingewonnen Het re sultaat? De afdeeling Eist begon haar leven met 6 (zes) leden, waarvan er 5 (vijf) in het bestuur kwamen. Misschien telt de afdeeling Eist thans wel tien leden, misschien Is het dozijn reeds vol. (Ingezonden Mededeeling). Het hoofdbestuur van den Katholiek Demo- cratischen Bond verzoekt het volgende mede te deelen: Nadat door de Limburgsche federatie geheel op den grondslag van het crisisprogram van den Kath. Dem. Bond samenwerking met dezen bond was verzocht, is gebleken, dat bü de Fe deratie een volkomen afwijkend standpunt ter. aanzien van sociale voorzieningen en maatre gelen bestond. De Kath. Dem. Boud heeft daarop aanstonds alle samenwerking verbroken den heer Meertens van de lijst van de candl- daatstelling afgevoerd en een geheel zelfstan dige candidatenlijst opgesteld, die In alle acht tien rijkskleskringen gelijkluidend wordt Inge diend. geen er verder gebeuren zou. Zij zwegen en hoorden boven hunne hoofden vage geluiden. Het was een zwaar op- en heerloopen, een plotseling kort gesnuif, afwisselend met een gepiep als van muizen. Zij hoorden het nu en dan. telkens terugkeerend. door de zandhoop heen Van tijd tot tijd gaf Pennyless eenige lichte schoppen tegen den koffer Zonder nieuwsgierig te zijn, kapitein, zoudt u me ook kunnen zeggen waarom u tegen dien koffer schopt?” vroeg Marius. „Dat is ‘n manier om te telefoneeren met Rama Dat goeie beest is daarboven voor ons aan het werk en nu zeg Ik hem op deze manier dat hü zich wat moet haasten.” Marius keek zijn chef, wiens gelaat in het schijnsel van de fosforiseering iets onwezenlijks BANDOENG. 9 Maart. (Aneta). De heer Ir. Soekarno Is door het hoofdbestuur van Boedl Oetomo aangezocht de gedenkzuil te ontwerpen, welke zal worden opgericht ter herdenking van het 25-jarig bestaan der volksbeweging. 3 V t 1 V 1 si 2 gi K 3 Q voort door zijn onfeilbaar reukorgaan geleid to‘. bij den „Toren der Stilte”. Maar hier deed zich een groote moeilijkheid voor. De troep, waar boven. uiterst subtiel en bijna onmerkbaar, de persoonlijke lucht zweefde van den kapitein, was. na even bü het bouwwerk te hebben halt gehouden, weer vertrokken en reeds ver weg. Bevond de kapitein zich nog onder dien troep of niet? De olifant volgde een oogenblik het spoor, wanhopig zijn slurf heen en weer bewegende, teneinde toch maar ’n vleugje van die jiersoon- lyke lucht te kunnen ontdekken. Maar hjj rook niets en kwam teleurgesteld terug bij den toren, waaromheen een verpesten de lucht hing, omdat daar de gieren de cada vers zaten te verteren die zij in £23 onttrek hadden verslonden. Rama dribbelde altijd maar rond dit akelige doodspaleis en kon. van de wijs gebracht door de afschuweljjke lucht der roof vogels. niets vinden. Hij was op het punt het op te geven en heen te gaan, toen de angstkreet geslaakt door Pen nyless zijn ooren trof. Aanstonds herkende Rama de stem van zijn vriend den kapitein en beant woordde die vroolijk met zijn klankrijk getrom petter. Van dat oogenblik af begon tusschen hen deze zelfzame verbinding door geluiden, een methode, die de oll(apt volkomen begreep en die een Inderdaad zeer buitengewonen arbeid tengevolge had. Het schrandere beest probeerde de deur te doen bezwijken door er steenen tegen te wer pen, maar bemerkende dat zijn pogingen ijdel waren, bedacht hij een andere methode. regelen voor een blijvend herstel kunnen wor den genomen. De Regeering komt ten slotte tot de con clusie, dat in beginsel alle aanleiding voor ons land bestaat om aan de nieuwe internationale steunactie voor Oostenrijk mede te werken. Aan het einde harer toelichting merkt de regeering nog op, dat. daar de ontwikkeling der laatste maanden bewezen heeft, dat het even wicht der betalingsbalans geenszins een hope- looze zaak ia, het dus aeker de moeite waard lijkt mede te doen aan een Internationale actie, welke Oostenrijk In de gelegenheid stelt den reeds ingeslagen weg in de richting van het herstel van dat evenwicht door een gezonde, monetaire politiek verder te vervolgen, temeer waar Nederland, gelijk reeds werd opgemerkt, uit hoofde van zijn garantie, voor de Volken- bondsleening. bij het herstel van dat even wicht een rechtstreeks financieel belang heeft. MADIOEN. 9 Maart. (Aneta). Hevige regens hebben in Madioen een bandjir veroorzaakt De suikerfabriek Redjo-Agoeng is gedeeltelijk onder water gezet. De weg naar Boerabaja Is overstroomd. Ie alle nachten volkomen vrij rond- op zijn tochten allerlei ontdekkin gen. maar bleef daarbij altijd binnen het be reik van het fluitje van den mahoet. Met herinnert zich dat hjj zich bevonden had tegenover den troep, die de vluchtelingen had weggevoerd, en dat hij genoeg dichtbij was kun nen komen, om de huiduitwasemingen van zijn groeten vriend, kapitein Pennyless in zich te kunnen opnemen. De schurken hadden hem zelfs met steenen verjaagd, wijl zij meenden dat hij te dicht bij kwam. Hij verwijderde zich bedroefd en ontsteld vanwege deze onverdiende behandeling, welke hij van zijn vriend niet gewend was. Hjj Het zijn Instinct daarom blijkbaar lang nawerken, en nam toen opeens 'n besluit. Zonder naar zijn stal terug te keeren. zonder om te zien naar zijn Mahoet, en zorgvuldig iedereen vermijdende die hem zou kunnen tegen houden of hem met een of ander karweitje zou kunnen belasten, ging hl) ervan door Met de sluit laag langs den grond liep hU Bü de Tweede Kamer is Ingediend een wets ontwerp tot goedkeuring van het Oostenrük- sche Protocol van 15 Juli 1933. alsmede voor zieningen ten aanzien van die goedkeuring. In de Memorie van Toelichting, welke dit wetsontwerp vergezelt, wordt door de regeering o. m. het volgende medegedeeld: Het hierbij ter goedkeuring aangeboden Pro tocol, waarby aan de Oostenryksche Regeering een nieuwe buitenlandsche leening van 300 millloen goud-schillingen in het uitzicht wordt gesteld, is of>gesteld door een door den Vol kenbondsraad op 21 Mei 1932 Ingestelde com missie. Ter beoordeeling van de wenschelyk- held van het verstrekken eener nieuwe buiten landsche leening aan den Oosten rij kschen staat moge worden gewezen op de ontwikkeling van den economlschen en flnancieelen toestand van dit land gedurende de jaren, die op de Volkenbondsleening van 1923 gevolgd zün. De Regeering heeft zich, bü het bepalen van haar standpunt ten opzichte van het mede werken aan de nieuwe steunactie ten behoeve van Oostenrük. de tweeledige vraag gesteld, of het in beginsel op den weg van Nederland zou liggen wederom aan een dergeluke actie deel té nemen en zoo ja, of die steunactie In staat geacht kon worden, een zoodanige verlichting van Oostenrijks flnancieele moeilükheden te geven, dat met redelüke kans op succes maat- op den koffer zitten in afwachting van het- De metgezellen van den kapitein, ongerust geworden wegens zün uitblüven. riepen hem door met de vuisten op den koffer te slaan, waarvan het droge hout een luide echo gaf. Ook de olifant had door den grond heen dit geluld gehoord; hü bleef stilstaan en begon te snuffelen. Pennyless keerde terug naar zün metgezel len. die nog maar altüd bleven doorkloppen en deelde hun het goede nieuws mede. Nu einde- lük. herleefde In de benauwende diepte de hoop, en als die foltering van honger en dorst er niet was geweest, zou men zich er tamelük op zün gemak hebben gevoeld. ..Kapitein, kapitein!" riep Marius, „we be ginnen leelijk uit den koers te geraken.... Is het niet, Johnny?” .Yes.... we waren ongerust” laag willen doen op dc ladder der politieke ontwikkeling. Zullen we in de toekomst niet orde en vrüheid beide moeten missen, dan moet er zün een juiste toepassing van de con- stitueel-parlementaire verhoudingen. Dan zal er naast orde en tucht In het volks leven. ook een gepaste mate van vrijheid be staan. wat iets anders is dan bandeloosheid. Spr besloot zün rede met een aansporing tot krachtige werkzaamheid, in de wetenschap, dat God zal helpen in den strtjd. Nadat een telegram van trouw aan H M. de Koningin was gezonden, werd de ochtendver gadering gesloten. K „Rama!.... help!.... m*n goed beest, help ons!” Aan het dringende en pünlyk klinkende ge luid van de stem, die hü slechts kende als vriendelük en Jiefkoozend. bespeurde de olifant dat zün vriend in groot gevaar verkeerde en daar hü geen enkel afwisselend geluld tot zün beschikking bad. antwoordde hü maar weer: „Hoeinek!hoeinek!.... hoeinek!”.. Alsof hü zeggen wilde: „Ik heb het begrepen!.... Wacht even!”.... Er verliepen eenige seconden en daar klonk een dreunend geluld van buitengewone hevig heid. dat de ijzeren deur deed sidderen. Tegelükertüd sloegen de groote roofgieren. wakker geschrokken uit hun dommel, hun ge- weldlge vlerken uit en begonnen met piepende geluiden in breede kringen rond te vliegen. De schok had échter niet veel uitwerking ge had. want die verwenschte deur bad niet ver wikt of verwegen. Hü hoorde heel duidelük het stompen op den koffer en ging naar de plaats waar hü dat ge luid het best kon vernemen. Met zün kolos- salen rechterpoot stampte hü daarbü even op den grond alsof hy wilde te kennen geven. .Jn orde. Ik ben er!” Daarna begon bü met zün slurf het buiten muurwerk te onderzoeken en met een keisteen hier en daar het grootere of minder groote weerstandsvermogen ervan te beproeven. Na verloop van een tiental minuten had hü «en zwakke plek gevonden en daarin al spoedig een kleine opening weten te maken met slurf en keisteen als bombardement»werktuigen. Lang zaam maar met taaie volharding vergrootte hü de opening en deed daarbü nu en dan. bü wijze van overwinningsfanfare. zün bekend getrom petter hooren. Nu er een gat was gemaakt en weldra een steen was verwijderd, kon de grootste moellyk- als overwonnen beschouwd worden, want de Parsis hadden niet de bedoeling gehad hun „Torens der Stilte" te bouwen zóó solide alsof het gevangenissen waren. Het moesten monu menten zün. die vele, vele jareu weerstand konden bieden aan de weersgesteldheid, maar die niet berekend waren op geweld van uitbrekers of inbrekers! Rama zette zün büna komisch werk voer tm et stede snelleren spoed, naarmate het snellere en luidere kloppen daar beneden er op begon te wyaen. dat de ingeslo- tenen het benauwd kregen én in zorgwekken- den toestand dreigden te geraken Dr. P. N. van Eyck en prof. dr. F. Oeyl ver zoeken. na zich eerst verzekerd te hebben van de machtiging daartoe van curatoren der Rijks universiteit te Leiden, opneming van den vol genden onder datum 3 Maart JX door dezen tot hen gezichten brief: In uw tot ons gericht achrüven van 13 Fe bruari JX (betreffende bet rapport, op ons werzoek door de hoogleeraren Kernkamp. Gos ses en Brugmans over uw beschuldiging van prof. Colenbrander uitgebracht) schryft u: „Terwül u verzoeken ons te berichten, dat uw overnemen van bet rapport geen be vestiging van de zonder eenige bevoegdheid of eenlg recht op ons geworpen blaam betee- kent, achten wüenz.” Naar aanleiding hiervan deelen wü u mede, dat wanneer wü prof. Colenbrander berichtten, dat wü ons met het rapport der door ons ult- genoodigde drie hoogleeraren vereenigden, wü daarmede uiteraard bedoelden te zeggen, dat wü ons vereenlgen met hetgeen genoemde hoogleeraren rapporteerden omtrent de be schuldiging van plagiaat. Een oordeel, in wel ken zin ook, uit te spreken omtrent hetgeen verder in het rapport staat, ligt niet op onzen weg. gedacht wordt, en dit speciaal op grond den gang van zaken in Mandsjoertje, zou persoonlük er heel veel voor voelen als uw land nog eens op overtuigende wyze kon worden aan getoond. dat het van ons niets en niets te duch ten heeft. Ik ben hier niet met eenige opdracht van myn regeering. doch louter als een par lementslid. dat zich büzonder voor de mogelyk- heden in gebieden van den Stillen Oceaan en de Zuidzee interesseert De man van het „Handelsblad" toonde zlch^| uiterst beleefd enzweeg over den Japan- schen geest, welke steeds op vreedzame samen werking gesteld geweest zou zün.... Hü vroeg schuchter, of m'n heer hier in Den Haag misschien n belletje kwam opgooien met bet doel tot een non-agresaie-pact met Neder land te komen, en prompt volgde het antwoord: „Hoe dat verhaal in de wereld gekomen is. weet Ik niet. Laat ik het aan een soort merk waardige telepathie toeschrüven. in zooverre dat ik. in tegenstelling met anderen, tot diegenen behoor, die in mün land wel pleiten voor een non-agressle-verdrag met Rusland, omdat ik ervan uitga, dat het vermijden van oorlog ge- wenscht Is. aangezien ten slotte oorlog nooit eenige goede oplossing te weeg brengt, aooals büv ook de resultaten van den grooten Euro- peecchen oorlog uitwijzen. „En nu heb ik wel niet In concreto ten op zichte van Nederland aan een non-agressie - verdrag gedacht, maar wel gaat er, gelük ik reeds zeide. in mün hoofd om. dat het wel eens goed sou zün. als wfj iets konden doen om u In bet büzonder van onze vreedzame bedoelin gen ten aanzien van de belangen van uw land te overtuigen.” Wie durft er zoo vragen wü met nadruk na nog achterdochtig zün? Japan gaat ervan uit. dat oorlog nooit een goede oplossint kan geven (de feiten der laatste dagen zün van die heilige overtuiging het zui verste bewjjs!); "n non-agreasle-pact met Nederland?.... nee, daar was den diplomaat niets van bekend en merk waardlgerwüae kon hü zich zelfs niet herinneren, dat Japan in 1923 te Washington ejgenlük alreeds de vei ligheid van Nederlandsch-Indié gegarandeerd had maar In instede van ook maar In de verste verte aan een oorlog met Nederland te denken zou de beer Mataoeoka juist graag „iets" doen om Nederland te laten voelen, welke vreedzame bedoelingen Japan jegens ons beeft: de diplomaat ging er nog wat dieper op in: zou den de Japanners juist in Nieuw-Guinea niet hun liefde en sympathie voor Nederland kunnen toonen? Zouden de Japanners daar geen nuttig werk kunnen verrichten cm er nog méér wel vaart te brengen „natuurlük in aangename samenwerking met de Nederlanders”? Na zooveel vnendelükheden durfde de jour nalist natuurlük niet meer vragen, wat de staatsman met het geheimzinnig ^eta” be doelde. Wat zullen de scheeve oogjes van den dlplo- matleken Japanner ondeugend getwinkeld heb ben, toen de deur achter den interviewer goed en wel gesloten waall Terwül Freddy Vrijdag met de ko kosnoten balanceerde, viel er uit een boom een kokosnoot naar beneden en Freddy balanceerde met de vier kokosnoten zonder eigenlük te weten, dat er een vierde bygekomen was. „Ik dacht, dat je er maar drie meegenomen had,” zei Willie. „Dat heb ik ook,” antwoordde de zeeman. .Maar daartegen zijn immers die HERTJES” aan ware uitkomst I Ondervindt ’t zalf en neem 1 of 9 AKKER.OCHETS Ongeveer gelük met de advertentie-campagne voor het Nederlandsch Product wordt de zeer intensieve buitenredame-campagne onder het motief ..Koopt Nederlandsch Product" Ingezet. Op alle officieele aanpakobjecten zullen de door Jos. van Woerkom ontworpen, rood-wlt-blauw biljetten pryken. Het zal daarbü opvallen, dat onze groote Nederlandsche Philips-Industrie, actief als al tüd. oomlddellük er voor gezorgd beeft een daarbü volkomen aansluitende campagne, even eens in de nationale kleuren uitgevoerd, lanceeren. In „Tlvoli” te Utrecht werd gisteren de De- putatenvergadering der A. R. Partü, als steeds voorafgaande aan de Kamerverkiezingen, ge houden. Uit het geheelc land waren de deputaten In grooten getale opgekomen. Op het podium hadden tal van bekende figuren, w.o. de mees te A. R. leden vaA de belde Kamers der Sta- ten-Generaal en van het Centraal Comité der party, plaats genomen. Na de gebruikehjke opening hield Dr. Cohjn zün deputatenrede, die ditmaal tot titel droeg: „Wankelen noch weifelen". Veertien jaar na den oorlog gingen voorby aldus spr. Na ruim vier jaar van onbeschryfe- lÜke spanning en onzegbaar leed, begon de hoop op een betere wereld in de harten der menachen te ontkiemen. Het geloof aan zulk een glorievolle toekomst heeft spr. echter nim mer gevoed. Toen in de tweede helft van 1929 de kunst matige factoren, die den werkelüken toestand omsluierden, ophielden te werken, bewoog het economisch leven zich langs een glübaan met sterke helling naar beneden, om eerst weer tot rust te komen, wanneer het nieuwe en belang- rük lager liggende stabilisatievlak zal zün be reikt. Het valt bezwaarlük te zeggen of dit nu reeds het geval is. Het antwoord, dat xoor een paar maanden bevestigend scheen te kunnen zün, moet nu voor onzeker worden geacht. Spr. wees in dit \4»rband op de gebeurtenissen In het verre Oosten. Een ontwapeningsconfe rentie, die den wereldvrede moest helpen veg- aekeren, dreigt onder eindeloos gehaspel in mislukking onder te gaan. De groepvorming onder de staten van Europa begint zich dage- lüks scherper af te teekennen. De machteloos heid der van de medewerking van parlementen afhankelüke regeeringen. welke parlementen op hun beurt weer gevangenen zün voor den angst voor de kiezers leidt almeer tot uitbrei ding van openlüke of bedekte dictatuur. De wereldeconomie verkeert In een over gangstijd met van week to week wisselende aspecten. De geldomloop van land tot land is uitermate bemoeilykt door de geringe waarde vastheid van de munt in méér dan één rük. Hooge tarlefmuren. Invoerverboden of in voerbeperkingen drukken de uitwisseling van producten tusschen land en land en nog holt men op dat onzalige spoor steeds verder voort. De terugslag van deze wyzigingen tn den al- genieenen economlschen toestand in Europa doet zich büzonder scherp gevoelen in ons eigen land. De handelspolitiek der groote in dustrielanden heeft op onze bodemproductie verwoestend gewerkt. Het verschil met de In dustrie is. dat er generaal genomen hier meer kans is de ultvoerpositle te herwinnen. De neiging om op agrarisch gebied tot z.g. ..autar kie” te komen is bü onze voornaamste afne- meers zóó sterk en ontwikkelt zich nog voort durend in zulk een mate dat de vooruitzichten voor een herstel van onzen agrarlschen export uitermate gering genoemd moeten worden. Naast deze stoffelüke zorgen van emstigen aard, waarbü de lichtpunten ontbreken, is er niet minder zorg als we letten op de algetneene geestesgesteldheid onder ons volk. Een ver deeld volk, een morrend volk, dat in breede kringen aan zelfvertrouwen verloor en den moed zag wegzinken. Bovenal een volk, dat in breeden kring van den hoogen God afviel en Inplaats van de knie te buigen in weerbarstige verbolgenheid de vuisten naar den Hemel heft. Traditie alleen kan geestesgesteldheid van een volk niet behoeden voor verwarring, verwor ding en verval. Hoezeer de wildste ideeën ook In ons land ingang vinden, toont Wibaufs „Wordend Hu welijk" op overtuigende wüze aan. Ook heeft de aantasting van de grondslagen van het ge zag sinds 1925 ontstellende afmetingen aange nomen. Overheidsgezag ondermünen. Principieel we- derstaan van de destructieve krachten, die hier werken is niet een eisch van gezagsfana- tici, maar eisch van hen. die niet een stap om doen Zullen vrüheid beide w -W y e hebben in Den Haag bezoek gehad van den heer Matsoeoka. den prlma- diplomaat, die te Genève dat aegt genoeg! de gedelegeerde van Japan was. Bü gelegenheid van dit bezoek aan het Haagje, dat op toeristen als den heer Matsoeoka n heel büzondere bekoring schünt uit te oefenen, heeft deze diplomaat een allervriendelükat onderhoud gehad met een redacteur van het „Handelsblad” en zich uitgeput in betuigingen van respect, sympathie en vredelievendheid jegens ons land en volk. De interviewende journalist moet er werkelük verlegen mee geweest zijn. De heer Matsoeoka toch heeft bet vraagstuk van het Verre Oosten en de rol. welke Japan daarin speelt, op een tot op heden onbekende en büronder smakelijke wüze opgediend. Achterdochtige lui hebben vroeger wel eens verondersteld, dat Japan nou ja niet heel en al vrü te pleiten was van Imperialistische doeleinden, dat bet nu juist niet vóórgaat in ontwapening, dat het hier en daar wel eens *n koloniaal grasuitje pikt en daarbij niet steeds sekere juridische grenzen in acht neemt; Ja. booze tongen hebben zelfs wel eens durven be weren. dat Japan zün loerende blikken op onze Oost niet altüd kon thuis houden. Na het interview, dat de diplomaat Mataoeoka den man van bet „Handelsblad" aoo charmant toestond, is aan die legende echter voor eens en voor goed een einde gekomen. De Japanner heeft bet den Nederlander nu eens echt duidelük geeegd: „Onze heele geschiedenis gedurende twintig eeuwen toont duidelük. dat wü Japanners niets voelen voor het aan anderen iets ontnemen. Neen, de Japansche geest is gericht op vreed zame samenwerking. Dit moge men toch vooral ook In Nederland begrüpen en gelooven. Juist daar het mü be kend is, dat er soms wel eens anders over ons van Ik De Engelsche Minister van Landbouw ver klaarde Donderdag, aldus bericht men uit Lon den aan de „Telegraaf", in antwoord op een in het Engelsch parlement gestelde vraag, dat na onderhandellngen met vertegenwoordigers van de voornaamste baconuitvoerende landen de invoer van bacon en ham in Engeland per maand met Ingang van 22 Maart as. zooveel mogelyk zal worden beperkt tot de volgende hoeveelhedenArgentinië 5900 cwt„ Finland 4300. Letland 4000, Lltauen 39.000. Neder land 80 300. Polen 79.500. Zweden 37 800, Ver. Staten 51.500 en Sovjet-Rusland 4000 cwt. Deze cüfers bevatten een correctie in verband met iseizoensfluctuatles. De onderhandellngen over den invoer voor de resteerende drie maanden van de periode per 32 Juni worden voortgezet De olifant had met zün slurf blükbaar een tweede, veel zwaarder en solieder stuk rots blok weten te vinden, want Pennyless hoorde hem hügen en blazen. „Boem!” ‘n tweede bons, die het deed splüten en stukspringen. .Er is "n kanon voor noodlg,” prevelde Pen nyless teleurgesteld. De olifant, inziende, dat het zóó niets gaf, deed geen verdere vergeefsche pogingen. Hü liet een roffelgeluid van woede hooren en Pennyless hoorde hem galoppeeren. als een circuspaard. rondom dezen steenen bouw, waarvan het beest blükbaar de sterke en de zwakke plekken trachtte te ontdekken. Op dit oogenblik hoorde Pennyless in onderaardsche gang eenige doffe geluiden. „We vreesden”, voegde Patrick er by, „dat u iets overkomen was „Ja. er is me Inderdaad Iets overkomen., ik heb bezoek gekregen van ’n olifant. Niet min der dan van ’n olifant, van dien goelen Rama. die in zün eentje "n helsch kabaal maakt en die ons zeker zal bevrüden, daar behoeft ge niet aan te twüfelen”. ..Konden we hem maar "n handje helpen.” Het beste dat we doen kunnen. Marius, is ons rustig te houden en af te wachten. Hier hebben we geen proviand en daarboven heerscht 'n temperatuur om er ritsen bü te doen smelten De kapitein gaf inderdaad den meest ver- standigen raad en met z'n vieren gingen zü pen. zcoals met de inpoldering van het IJsel- meer het geval is. Daarnaast zal met beslistheid moeten wor den opgetreden tegen alle invloeden, die het ondermünen. Principieel de Freddy Vrüdag en Willie Woens dag gingen een ontdekkingstocht ma ken door een gedeelte van het Artis- eiland. dat ze nog nooit gezien had den. Voor het geval, dat ze verdwalen zouden, had de zeeman een drietal kokosnoten medegenomen, om den honger te stillen. Robbie en Topsy gingen eveneens mede en Polly de kat volgde. Om de kinderen bezig te houden bleef de zeeman onderweg staan en begon met de noten te balanceeren. Robbie en Topsy vonden hem erg knap. Het gebeurde met ..De Zeven Provinciën" wilde Dr. Colün hier niet bespreken, maar vol staan met den dank der A. R. partü aan de re geering uit te spreken voor haar tegelük be leidvol en krachtig optreden, alsook voor de kloeke wüze, waarop zü het eerste deel van haar taak heeft vervuld. Dit ge-ft vertrouwen, dat men ook het tweede en derde deel der te .vervullen taak zal verstaan: de uitzuivering van alle ongewenschte elementen, bü hoog en bü laag en de bestrüding van de oorzaken, die dit beschamend diep verval In een der gezags organen van de Overheid bewerkt hebben. Voorts betoogde de Minister van Staat nog eens, dat de voor 10 jaar uitgebroken crisis veel meer een structueel. dan een conjunctu reel karakter vertoonde. Spr. wees er al eerder op. dat het staatsinkomen een deel van het volkslnkomen is. Maar bü het streven naar in perking der uitgaven stuitte de Regeering veelzins op ernstig verzet. De maatregelen te gen toenemende verwildering konden maar even een meerderheid verwerven. De ondermü- nlng van het gezag kon ongestraft voortgang hebben. Zoo werd druppel na druppel het ver gif. dat ontwrichting van alle autoriteit bren gen moesteen dat onder aller oog. toegediend. Eu het Nederlandsche volk zelf staat hier schuldig door het toesoltsen van onwezenltjke spllnterige kwesties en door steeds verder gaan de verkrulmellng van de parlementaire kracht. Daardoor wordt een effectieve regeerkracht onmogelyk. Een in tallooze fracties opgelost parlement is een blok aan het been voor een krachtige regeering. Juist de zwakheid van de vertegenwoordiging des volks leidt tot een ka rakterloos en zwak bewind. De gevolgen daar van roepen in het eind verhoudingen in het leven, waarbü óf de volksvrüheden opgeofferd worden aan de orde, óf wat nog erger is orde en vrüheid belde in chaos ondergaan. Vervolgens behandelde spr. in den breede het verkiezingsmanifest der A. R. Partij, waarvan de inhoud als volgt Is weer te geven: Herstel der ontredderde financiën, het zoo veel mogelük uit zün verval opheffen van ons economisch leven en de bestrüdlng van het euvel der werkloosheid. Ta.v. het eerste be pleitte spr. beperking van de uitgaten; wat 1 tweede betreft krachtlgen steun aan het be- drüfsleven. waarbü rekening moet gehouden met de afzetmogelükheden van onze productie en wat het derde betreft directe verschaffing van werkgelegenheid door de Overheid, voor- ramelyk door uitvoering van productieve wer ken, die zelve nieuwe werkgelegenheid sche- had, met *n ongeloovlgen blik aan en dacht bü zich zelven: „Zou de patroon niet meer goed bü züh hoofd zün? Hü «iet er ontzettend opge wonden uit en zegt dingen die me heelemaal niet geruststellen.” Intusschen had daArboven het werk zijn voortgang, dank zü de behendigheid, het in stinct, de kracht en de trouw van den zoo pre cies op tijd gekomen helper. Hoe wonderlijk schünbaar ook, de zaak was toch zeer een voudig. Rama. liep, dee

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6