ONS BLAD Een teeken van tegenspraak Het Duitschland Hitler van D Raadsverkiezingen Pruisen 0 3 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Het nieuws van lieden Is Japan thans bevredigd GOERING ALS RAZENDE ROELAND l DE AARDBEVING in DE BAROMETER VERLIEZEN VOOR HET CENTRUM JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Donker e-kamer-Lampes GOEBBELS PROPAGANDA MINISTER! MAANDAG 13 MAART 1933 ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 142 REGELINC VAN HET TAXIVERKEER IN BERLIJN Roosevelt’s programma aangenomen Ingrijpende bezuiniging Het De uniform heérscht De witte terreur Operaties op straat De S. P. D. BEIEREN OVERWELDIGD w» (United Press) Staat van beleg te Compton «ft voor L k Adolf Hitler eischt discipline Dat komt maar 1x1! Zie elders in dit blad Regeering in de meer derheid Minister Goering over het „bloedig testament” der oorlogsdooden Communistische parlemen tariërs genegeerd Ryksbanier in Brunswyk ontbonden 250 dooden en 4500 gewonden, vooral Long Beach geteisterd Kolonel von Killinger, de nieuw benoemde politiecommissaris in Saksen Hamburgs warenhuizen gesloten Zij, die zich tegen 1 April op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN iet 3?: ett. Luitenant-generaal von Epp, de Rijkscommissaris voor Beieren »- len tr. el. «9 er «Rk chtp„ Adam 34918 Geheel Jehol in hun handen. Geen invasie in Noord-China? Goebbels minister van- propaganda Het vlaggen-vraagstuk SAKSEN AAN HITLER ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag één 55cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Tweemaal daags rijden de Berlijnsche taxi's naar het Verkeersbureau, waar zij nieuwe kenteekenen voor den dag en nachtdienst in ontvangst kunnen nemen j NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD 14070 „Der aj. >44 at <L in sr 1. •e 0. I- 3 Of ka- 1 f t L Geboaw v»n het Akensche Centramblad Voiksfreand” door 8. A.-mannen beset. d L 1 640 128 258 234 188 60) 87) (316) <368) (237) In ministerie voor propaganda principieel heeft Ingestemd. Enkele detailkwesties moeten nog worden opgelost. De leiding van dit ministerie komt in handen van het nat.-soc. RUksdaglld dr. Goebbels. Staatssecretaris zou worden Funk, die tevens rUksperschef blijven sou. De heeren worden waarschijnlijk reeds Maan dag benoemd. Het nieuwe ministerie krijgt haar zetel in de persafdeeling der rijksregeerlng, welke overigens vermoedelijk weinig verande ring zal ondergaan. Eerste groep deelnemers aan den Stillen Om gang* te Amsterdam Aato rijdt te De Bilt op eest troep militairen Ernstig aato-ongelak op den Amenfoortachen stratweg; drie swaargewonden. O O ISO.-, «ekerl Van- 34931 bij Zoo BRUN8WIJCK. 11 Maart (VX>.) Op grond van de verordening tot bescherming van volk en Staat heeft de regeering heden den Rijks- banier en het Ijzeren Front ontbonden. BERLIJN. 11 Mrt. <WB.). Het Rijksdagbe- stuur heeft heden de uitnoodlglngen verzonden aan de leden van den nieuwen Rijksdag voor de openingseitting op 31 Maart 5 uur ’s mid dags in de Krollopera. De communistische leden hebben geen uit- noodlglng ontvangen. Ook de communistische leden van den Prul- sischen Landdag zijn verstoken gebleven van een ultnoodlglng voor de openlngszlttlng van dit lichaam op 23 Maart 's middags 3 uur. BERLIJN. 11 Mrt. (W3.). Volgens de .Jung Deutsche" zal de soc.-dem. partij met ingang van 9 Maart de toetreding tot de partij hebben gesloten. Alleen onbetwist socialistisch-denkenden wor den nog opgenomen. Den laatsten tijd zouden nJ. talrijke communisten zich als lid hebben aangemeld, om op deze wijze verder politiek werkzaam te kunnen zijn. De bankcrisis in Amerika. Maandag worden vele banken waarschijnlijk weer opend. Gemeenteraadsverkiezingen in Prnisen. Centrum lijdt ernstige verliezen. Het Duitschland van Hitler. Goebbels minister van.... propaganda. Warenhulsen te Hamburg gesleten. Geweldige aardbeving teistert California. Md Dooden en 3000 gewonden. Hoogste stand op Maandag rar mm 700 Vorige stand V ub Vlaggenverordening van president Von Hinden burg. Het lidmaatschap van faacbtische vereenigingen aan militairen verboden. Herziening Tariefwet waarschijnlijk half April gereed. Benoemingen in het bisdom Haarlem. De O.L. Vroswekerk te Maastricht tot basiliek verheven. •erea. ■8 be- Bad- legen K. 8. en rerste lerl.) er- IR Te- w. 13 I. 5003 NRI aar- <956 vwk. 34906, kor- istr. 1038 al- üle L M6 HAMBURG. 11 Maart (VD.) De politie deelt mede: de oploopen voor de warenhuizen en eenheidsprijzen-magazijnen hebben velschillen de wlnkelelgenaars ertoe gebracht, hun zaken vrijwillig te sluiten. Het is daarop gebleken, dat de menschenmenlgte ook de sluiting van de andere warenhuizen eischte. Het gevaar bestaat dat de openbare orde en rust in gevaar wordt gebracht. Derhalve wordt de onmtddelljjke slui ting van alle warenhuizen en eenheidsprijzen magazijnen bevolen. BERLIJN, 11 Mrt. (WB). Wtf mermen te weten, dat het kabinet-Hltler In zijn. zitting van heden met de oprichting van een rijks- Te Bochum zjjn in den afgeloopen nacht de gebouwen van de vakvereenlglngen der Dult- sche metaalarbeiders en mijnwerkers door 8.A. bezet. Os. werd de soc.-dem. Rjjksdagafgev. Husemann gearresteerd. Rijnbruggen overwoog. Van Dultsche zijde wordt nu evenwel beweerd, dat slechts 300 Nazi’s in Kehl optraden, uit sluitend met het oog op de handhaving van de orde en rust in Baden, en dat zij al weer zjjn afgemarcheerd. Trouwens nationaal-socialiati- scbe stormtroepen worden in Duitschland of ficieel niet als militairen beschouwd, een op vatting, welke echter door de Fransche autori teiten niet wordt gedeeld. Geheel afdoende is de Dultsche tegenspraak van de gebeurtenis sen te Kehl althans voor Frankrijk zeker niet. De aardbeving in California: 2M dooden en 45M gewonden. Vooral Long Beach geteisterd. Roosevelt's bezuinigingsprogram door het Huls aangenomen. BERLJN. 13 Maart. (W. B Rjjkspresident Von Hindenburg heeft gisteren de volgende verordening uitgevaardigd: ..Heden, nu in geheel Duitschland ter eere van onze gesneuvelden de oude zwart-wit-roode vlaggen halfstok waaien, bepaal ik. dat van morgen af. totdat een definitieve regeling der rtjkskleuren zal zijn getroffen, de zwart-wit- roode vlag en de hakenkruisvlag gezamenlijk geheschen moeten worden. Deze vlaggen ver- HOLLYWOOD 11 Maart. (Reuter). Volgens mededeeling der fllmdlrecteuren hebben thans bijna alle filmsterren toegestemd in een ver mindering van hun salaris voor de komende twee maanden met 35 A 50 procent. ESSEN. 11 Maart. (VD.). Te Essen is heden morgen de Dultsche Luchtvaarttentoonstelling 1833 (Dels) geopend. Rljksminlstor Goering hield enn rede, waarin hl) oa. telde, dat he* verleden van de Dultsche luchtvaart verplichtingen voor de toekomst Inhoudt In den oorlog aldus Goering heeft de Dultsche luchtmacht met groot succes tegen een tienvoudige overmacht geopereerd. De Rijksminister sprak verder over de reor ganisatie der luchtvaart, die hU op het oog heeft. Het W.B. meldt nog volgende zinnen uit <7e rede van Goering, die wij zonder commentaar wenschen weer te geven. „De levenden hebben den heiligen plicht, het met bloed geschreden testament der dooden van den wereldoorlog uit te voeren. Als er nog een toekomst, bestaat, moet ook de mogelijkheid bestaan dit met bloed ge schreven testament ook met bloed uit te voren, En in trouwe kameraadschap met die dooden moet en zal dit gebeuren". LONG BEACH, 11 Maart. (Eigen bericht.) Het aantal dooden bij de aardbeving in Call- fornlë wordt officieus thans aangegeven met 350, terwijl 4500 personen mln of meer zwaar gewond werden. De alleen in de zakenwijk van Long Beach aangerichte schade wordt op on geveer 10 mlllioen dollar geraamd. De totale schade Is aanzienlijk hooger. Naar verklaard wordt, hebben rond 40 Californlsche steden van de aardbeving te lijden gehad. Voor zoover tot nu toe was vast te stellen, schijnt Long Beach het centrum der beving te zijn, waardoor de daar veroorzaakte schade het grootst is. De toestand der door de ramp dakloos ge worden bewoners van Long Beach is zeer be- klagenswaardig. Na een nacht vol angst keer den duizenden hunner naar de stad terug, om uit de puinen hunner huizen te redden, wat nog te redden was. Dit ging met groote gevaren gepaard, daar steeds opnieuw brokken muur Instortten. Voor het raadhuis te Long Beach, dat zoo goed als Intact is gebleven, verzamëlde zich vandaag een groote menschenmenlgte, die om hulp en ondersteuning van de stedelijke over heid verzochten. De magistraat spoorde de bewoners aan. zich zooveel mogelijk in het park en de plantsoenen te begeven, om eenlgermate beschut te zijn tegen nieuwe aardbevingen, die nog steeds ge vreesd worden. In het park en de andere on bebouwde plaatsen der stad richtten de geteis terde bevolking daarop een noodkamp op, waar heen alles is gebracht, wat uit de huizen kon worden gered. Daar de ziekenhuizen in Long Beach overvol zijn, werden vele operaties eenvoudig op straat vannacht zelfs onder het licht van auto-schijn- werpers, verricht. binden het roemrijke verleden van het Dult sche rijk aan de krachtige wedergeboorte van het Dultsche volk. Te zamen zullen zij de macht van den staat en de innerlijke saam- hoorigheid van alle nationale kringen van het Dultsche volk belichamen! De militaire gebouwen en schepen hüschen uitsluitend de rijksoorlogsvlag”. (get.) RUkspresident Von Hindenburg. Rjjkskanselier Adolf Hitler. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS) Per kwartaal voor Alkmaar f 2 Voor buiten Alkmaar f 2.85 /Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem LOB ANGELES, 11 Maart. In de Zuld-CaU- fornische stad Compton is de staat van beleg afgekondlgd. Ten einde plunderingen te voor komen, zijn nog meer mariniers naar de be trokken plaatsen gedirigeerd. Een ziekenhuis, waarin vele gewonden werden verpleegd, moest wegens gevaar voor instorting worden ont ruimd. De zwaar beschadigde gevangenis moest worden ontruimd. De 1200 gevangenen werden onder militaire bewaking in de stadsparken ondergebracht. Te Torrance Is de grootste pe troleumtank ter wereld uitgebrand. Voor zoo ver op het oogenbllk is te overzien, heeft Holly wood geen groote schade geleden. Verscheidene steden zjjn geïsoleerd. Te Long Beach werden 23 aardschokken waargenomen, geleidelijk in hevigheid afnemend. Daar men vreest, dat Long Beach door een vloedgolf zal worden overstroomd, overweegt men de ont ruiming der stad. Vijftig personen sjjn wegens plundering gearresteerd. De bondsregeering heeft de plaatselijke banken gemachtigd, on danks de bankmoratoria, de bedragen, die noo- dig zjjn voor levering van voedsel en medicij nen, te verstrekken. Te Los Angeles zfjn slechts 5 dooden. Oud- president Hoover is er in geslaagd, zfjn in het rampgebied bevindende ega telefonisch op te sporen Te Gotha verschenen hedenmiddag in de eenheidsprljzen-magazljn van de fa. Woolworth een groot aantal personen, die zich tusschen de koopers mengden en zich over de afdeellngen verdeelden. Na eenigen tijd sloegen zij in alle afdeellngen alle mogelijke voorwerpen kort en klein. Het magazijn is één puinhoop. Toen het Ueberfall-commando verscheen, waren de mees te daders gevlucht. Enkelen werden gearresteerd. w y et met anti-grondwettelijk geweld tot I straf gecentraliseerde éénheid gedwon- L gen Dultsche Rijk Is geworden tot een teeken van tegenspraak. De verontrustende be richten van Poolsche troepenconcentraties te Gdynia, welke met het oog op' de dreigende anti-Poolsche houding der Nazi’s in den Vrij staat Dantzlg zouden hebben plaats gehad, worden van Poolsche zijde ten stelligste tegen gesproken. Aan het feit, dat de toestand in dien hoek van Oost-Europa uiterst gespannen is naar aanleiding van de eigenmachtige ver sterking der bezetting van de munitie-opslag- - plaats op de Westerplatte door Polen, veran dert deze tegenspraak niets. Het heet nu, dat een schoolexcursie van een corps Poolsche offi cieren, welke Gdynia passeerde, abusievelijk voor een alarmeerende troepenconcentratie is aan- gezien. Een schoolexcursie van een geheel „corps" Poolsche officieren op dit moment en naar dit gebied geeft echter op zich zelf reeds meer dan genoeg te denken. Ook de bezetting door de Nazi’s van de kazernes en het brug genhoofd te Kehl, dat vlak tegenover Straats burg ligt in de gedemilitariseerde zóne tus schen Frankrijk en Duitschland, wordt thans tot een onbeteekenend voorval afgezwakt. Zoo- als men weet, mogen zich in deze zóne Dult sche noch Fransche soldaten bevinden. Volgens de eerste geruchten zouden 400 Nazi’s, onder wie op elke tien man er slechts één gewapend was, Kehl zijn binnengerukt. Het „Journal de Paris” zag hierin een ernstige provocatie van Frankrijk en meende te weten, dat de Fran sche regeering militaire bezetting van al de in het gedemilitariseerde gebied vredlgende wijze is geconsolideerd. De Japanners .beweren, dat zij thans het ter rein langs den geheelen Grooten Muur in hun bezit hebben. De Chineesche legermacht van 50.000 man, die nabjj de Mongoolsche grens van het hoofd leger was afgescheiden door vooruitgeschoven Japansche posten, is opgebroken en heeft, vol gens te Moekden ontvangen berichten, van de Japansche legerbevelhebbers toestemming ge kregen naar China terug te keeren. Een kleine doch sterke legermacht onder generaal Boen Tien Yoeng blijft evenwel te Koso Tsjia Toen. BERLIJN, 13 Maart (V. D.) De uitslag der gemeenteraadsverkiezingen in Pruisen wordt gekenteekend door een geringere opkomst der kiezers dan voor de Rijksdagverklezlngen en de landdagverklezingen van de vorige week. In overeenstemming hiermede zijn ook in de re sultaten verschuivingen ontstaan, waarvan het opvallendste is, dat het aantal der uitgebrachte communistische stemmen zeer achterultgeloo- pen is. PEKING, 11 Mrt. (Reuter). Een Japansche troepenafdeeling. die op weg was naar den Hsl- fenkoe-pas, werd door Chlneezen omsingeld en volkomen vernietigd. De Japanners laten niet uit hoeveel van de hunnen gesneuveld zijn. Het schijnt zeker dat het niet tot een oorlog in Noord-China zal komen, wanneer Tsjang-Kai-SJek ervan afziet den Koepeikaupas te heroveren. TOKIO. 11 Mrt. (Reuter). Het Japansche hoofdkwartier is thans van Tsjintsjau weer naar Mandsjoekwo's hoofdstad Tsjangtsjoen overgebracht, daar de autoriteiten van oordeel zijn dat de toestand in Jehol thans op be- BRESLAU. 11 Maart (VJJ.). Vanmiddag ziRi een aantal warenhuizen en Joodsche win kels gesloten. Nat.-soclallsten sporen het pu bliek aan niet in de warenhuizen te koopen. IJen S.A.-troen is in het beursgebouw blnnen- aedrongéh. De bezoekers werden gefouilleerd en moesten het gebouw verlaten. De officleele noteeringen vervielen daardoor. Ook In het gerechtsgebouw verschenen 8.A., dié de Joodsche rechters en advocated dwongen het gebouw te verlaten. Nadat de politie het gebouw bezette, trokken de S.fi.. af. och al zouden de voorvallen aan de Dult sche OoBtelyke en Zuid-Westelijke grenzen minder verontrustend zijn dan zjj zich aanvankelijk lieten aanzien, de binnen- landsche toestand van het Dultsche Rijk is nog allerminst geschikt om geen zorgen te baren voor de naaste toekomst. Zelfs Hitler oordeelt de „orde en rust”, welke het huidige régiem in alle Dultsche landen thans beweert te hebben verzekerd, van dien aard, dat hij het noodig heeft gevonden nog eens een krachtige proclamatie tot zijn parttjgenooten, 8. A. en S. 8. mannen te rich ten, waarin hij aandringt op handhaving van de strengste discipline en op het achterwege laten van alle handelingen welke het buiten land zouden kunnen provoceeren of het zaken leven verstoren. Voor zoover in nationaal-socialistische unifor men gehulde personen zich aan dergelijke han delingen zouden hebben schuldig gemaakt, wor den deze door den grooten leider op de gebrui kelijke wijze als vermomde „agents provocateurs’ van links gequalifioeerd. Dat ook wild geworden officleele Nazi’s, na jarenlange ophitsing, hier «1 daar uit den band springen, wordt wel door de feiten, maar niet door de leiders erkend. De toon, dien de rijksminister van blnnenlandsche zaken Frick, die de communisten Interneeren wil en Centrum en Belersche Volkspartij alleen gedoogen wil mede te werken aan eventueele grondwetsherzieningen, en die, welke de waar nemend Rijkscommissaris voor Pruisen minister Goering te Essen heeft aangeslagen, stemmen niet geheel en al met dien van Hitler’s procla matie overeen. Vooral Goering is als een raaen- menaantal beneden dat van verledjen week. De uitslagen uit 35 groote steden geven de volgende zetel verhouding aan (cte tusschen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op de samenstelling voor de verkiezingen) Nazi’s Duitsch Natlonalen Centrum 8. D. A. P Communisten De achteruitgang der meeste partijen is idering van het :nd de commu- overeenstemming met de vermtni totale aantal stemmen. Uitsluftei nisten en het Centrum hebbtn verliezen gele den, welke niet alleen door den geringeren kies- lust verklaard kunnen worden. De sterke achteruitgang v:«i het Centrum is het eenlge onverwachte verschijnsel. De „Telegraaf” geeft de volgende uitslagen voor Berlijn. De tusschen haakjes gepiaeAste cijfers geven de stemmen-cijfers aan der FRjksdagverklezing op 5 Maart jj. Nationaal-soctellsten MWU (1.010.776). Strtfdfront zwart-wit-rnod 311302 (315.468). Sociaal-democraten 565.943 626370). Communisten 499 847 (,718.403). Centrum 119939 <142.(|00). Dultsche Volkspartij 1* 920 (35.643). Staatspartij 52.671 (52/426). Christelijk-sociale vo’Ocsdienst 14365 (17.107). De nationaal-socialisten zullen vermoedelijk in den nieuwen gemeenteraad vooruitgaan van 14 tot 87 zetels, terwijl het strüdfront zwart- wlt-rood achteruitgaat.' van 41 tot 37 zetels. Te zamen beschikken deze partijen over 113 zetels op een totaal van 335. zoodat zij over een zeer kleine meerderheid beschikken. De sociaal-de mocraten krijgen 49 -zetels, de communisten 44, het Centrum 11 zetels. Voor het eerst na den oorlog verkregen dus de rechtsche partijen in den Beriynschen ge meenteraad de meerderheid. Bij de gemeenteraadsverkiezingen te Düssel dorf behaalden de Nationaal-Socialisten 30 zetels. Soc. Dem. 8. Communisten 14. Centrum 18, Strjjdfront 5. 'Economische Bond 4. Bjj de gemeenteraadsverkiezingen te Keulen behaalden de Nazi's 39 zetels, de Soc. Dem. 13. Communisten 14. Centrum 27. Slrijdfront 5, Christelijk Socialen 1. Er wordt op gewezen, dat als gevolg van de gemeenteraadsverkiezingen van Zondag de re geering zoowel in den rijksraad al* in den Prui- sischen staatsraad over de absolute meerderheid zal beschikken. Deze verordening van den rjjkspresldent werd gistermiddag 2 uur Midden-Europeeschen tijd voor den draadloozen omroep door den rjjkskanselier voorgelezen. In aansluiting daar op hield Hitler een rede, waarin hij consta teerde. dat door dit besluit van Hindenburg de overwinning der nationale revolutie ook naar buiten zichtbaar is geworden. WU moeten er thans voor zorgen, ging Hitler voort, dat de macht, welke wij na 14 jaar van strijd hebben verworven, door niets meer aan het wankelen wordt gebracht. In ds Dultsche geschiedenis zal het nieuwe régime met eere genoemd moeten worden. Op den dag van heden begint het tweede stadium van on zen strijd. De zuivering en het orde scheppen in het rijk zal van nu afgeschieden van boven af, volgens een vast omlijnd stelsel. Ik beveel u daarom de strengste en bllndste discipline. Alle op zichzelf staande acties moeten van nu af achterwege blijven. Slecht* wanneer de vijanden van de nationale wederopstanding zich met geweld verzetten tegen onze wette- Hjke voorschriften, of waar zfj onze mannen aanvallen, moet 'lun verzet terstond en grondig gebroken worden. Thans is het echter tn de eerste plaats onze taak, het geheele Dultsche volk en in de eerste plaats ons economisch leven een gevoel van absolute veiligheid te geven. Onze overwinning is zoo groot, zelde Hitler vervolgens, dat wij geen kleingeestige wraakzucht kunnen gevoelen. In de desbetreffende verordening wordt nog bpaald, dat. wanneer de rijksgebouwen een even getal vlaggestokken hebben, er evenveel zwart-wlt-roode als hakenkruis-vlaggen moe ten worden geheschen. Is het aantal oneven, dan dient van den overblijvenden vlaggestok de zwart-wit-roode-vlag te wapperen. Dit dient ook te geschieden, wanneer het gebouw slecht* één vlaggestok heeft. De hakenkruisvlag moet dan echter op e~n in het oog loopende plaats van den gevel aan een afzonderlijken stok worden uitgestoken. de Roeland te keer gegaan en heeft het Marxis me den steler en het Centrum den heler genoemd. Voorts verklaarde hij, dat hjj er niet aan dacht de politie ter beschikking te stellen voor de bescherming der Joodsche warenhuizen en win kels, zoodat de door Hitler officieel niet ge- wenschte verstoringen van het zakenleven op gezag van Goering voorlooplg wel zullen wor den voortgezet. Goering is een man van actie. Of hij te kort of te ver schiet, kan hem niet schelen, hij gaat er alleen groot op, dat hij schiet. Een dergelijke mentaliteit moge in dagen van revolutie, zooals Duitschland die thans beleeft, begrijpelijk zijn, na de revolutie moet consolidatie komen of reactie. Hoe meer er te ver ot te kort geschoten wordt, hoe grooter kans de reactie en hoe minder kans de consoli datie krijgt. Het wordt tijd, dat dit mannen als Goering en Frick door den leider aan het ver stand wordt gebracht. Dat is bijvoorbeeld tn Groot-Berlijn al zeer opvallend. Binnen acht dagen daalde hier het aantal op communisten uitgebrachte stemmen van rond 719.000 stemmen op nauwelijks 500.000, een achteruitgang, die vergelijkenderwijs de andere partijen lang niet zoo groot is. kreeg de N. 8. D. A. P. bijna 985.000 stemmen tegen 1.000.000 vorigen Zondag, terwijl zwart- wlt-rood 311.000 stemmen kreeg tegenover 315.000. Opvallend is ook het achterultloopen der communisten in andere plaatsen, zooals b.v. in Hindenburg van 12.700 op 7.700, in Dussel dorf van 72.000 op 45.000, in Munster van 3100 op 1300. terwijl hier het Centrum terugliep van 30.000 op 24.000. zoodat de Centrum-meerder- heid in den gemeenteraad hier gebroken is. Een onmiskenbare rechtsche meerderheid be staat thans, behalve in Groot-Berlijn. in Frank furt a. MAltona. Gleiwlte. Gladbach-Rheydt en Hindenburg, om bij dezen te blijven. Een absolute meerderheid verwierven de nat-soc. in Frankfurt a. O., Elbing. Insterburg en eenlge andere steden. In de ochtenduren scheen het, alsof het per centage dergenen. die van hun stemrecht ge bruik zouden maken, zeer veel geringer zou uitvallen dan bij de Rijksdagverklezlngen. De groote drukte op straat had slecht* in geringe mate te maken met de verkiezingen. In de middaguren werden de meeste stemmen uitge bracht, doch over het geheel bleef het atem- WASHINGTON, 11 Maart. (Reuter). Huis van Afgevaardigden heeft het bezulni- gingsprogram van President Roosevelt aange nomen. Dit houdt in volmachten voor verla ging van uitkeeringen aan sommige oud-strij- ders en van de ambtenaarssalarissen. Volgens United Press zal de verlaging 10 A 15 procent bedragen. Het honorarium der Congresleden wordt er door verlaagd van 10.000 tot 8.500 dollar per Jaar. De flnancleele commissie uit den Senaat heeft eveneens een gunstig rapport uitgebracht over het wetsontwerp inzake de in te voeren bezuinigingen. Naar verluidt aldus V. D. is een ge deelte van Roosevelt’s program gewijd aan de instelling van een publieken arbeidsdienst voor de. uitvoering van openbare werken ter vermindering der werkloosheid. Dit gedeelte bevat de volgende punten: 1. Een leening van 5 milliard dollar, waar van 500 mlllioen terstond gebruikt wordt. 2. Het concentreeren van zich daartoe vrij willig meldende werkloozen in seml-mllltalre werkkampen, waar de arbeiders verpleging en loon ontvangen en verplicht zjjn daarvan hun gezinnqp te onderhouden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 1