ONS BLAD Stemmen van over de Alpen Duitschland H m 0 „Zuivering” I Het heden nieuws van De ontwapenings- conferentie S. KROM tl S VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS GOERING WIL HET ZELF DOEN GEHEIM CONSISTORIE DE BAROMETER DRAAIT HET CENTRUM THANS BIJT JOH. LAUWERS ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 143 BEGRAFENIS VAN GENERAAL VON STüLPNAGEL een Arrestaties te Budapest Tegen beursspeculaties 4G e RX Straatnamen-revolutie Mevrouw ia. cour r» JAPAN EN DE VOLKENBOND N azi-regeering in Hessen DE „BEZETTING” VAN KEHL D De ,/rawda” contra Goering SMITH HEEFT PECH Benoeming van zee nieuwe Bisschoppen De vraag naar de nieuwe vlaggen heeft in Duitschland op vele ateliers een groote bedrijvigheid gebracht MacDonald tracht vergeefs Bon- tot practische besluiten over te halen De „Prawda” aan het woord Goebbels minister van Propaganda DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Wij behandelen alle goe deren: Gordijnen,Tapijten Loopers, Bedden, Matras sen enz. Enlaniseer- inrichting ONZE aflevering staat aan de spits mer gracht 3MB7 Belangstelling voor het Parlement te Tokio tijdens de beraadslagingen over het uit- De keuze in Hessen voorteeken Hevige gevechten te Elbing iO -5S. lei. 191 »P» O- irt PAYGLOP 3 ALKMAAR Babyweegschalen te huur giniNiiuiiiiiiiiuiiniiiniiiiiiuiiiniiiiiimnimimimmMmiMigi Ververij en Chta. Wasscherij TELEFOON 1525 estunr T. kor* kstr. BOM w- De lijkstoet op weg naar Berlijn-Wilmersdorf, waar het stof felijk overschot van den vroegeren voorzitter van het Rijks- instituut voor lichamelijke opvoeding werd bijgezet 1 i s ADVERTENTIEPRIJZEN: Per lossen regel 20g, ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag. één 55cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Vermaning aan de nazi’s om „directe acties” achter wege te laten Scherpe maatregelen van Roosevelt jyiiiiitmiiiiiiiimiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimHimiiiiimmuiiiininiHN Zij, die zich tegen 1 April op ons blad abonneeren, I ontvangen de tot dien datum verschijnende num j mers gratis. TjjlHIffUHIUHHHHfHHJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIHIIHIIIIIIIHTr Het eeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii iimiiiiiiHniimiiiiiuiiiiiiiiiiii 1 iiitiiiiiiiiiiiiiHiirH Een aanslag op Hitler? DINSDAG 14 MAART 1933 7777 EEN NIEUW BEWIND N00RD-H0LLA NDSCH DAGBLAD beraamden wetens Roosevelt tegen van TtfdeHJk zaakgelastigde te Oslo benoemd. Mgr. H. Paulussen naar Rome vertrokken. Benoemingen in het Aartsbisdom. o aanstellerij hebben hun =s öllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllUIIIIIIIII||||||||||||||||Hllllllllllf Zon op Zon op BERLIJN. 14 Mrt. (Wi.) Naar wjj vernemen heeft de Pruisische minister van Binnenland- sche Zaken het verbod van de geheele sociaal democratische pers, dat morgen zou afloopen, met 14 dagen verlengd. Rijksdag in brand stak, treedt in de rol van leider der Duitsche bultenlandsche politiek uit sluitend op als Intrlgator. Hoogste stand Dinsdag 1 aar kjli 751 Vorige stand: 7M WASHINGTON, 14 Maart. (Reuter) Voor de First National Bank te Detroit en de Guardian National Bank of Commerce, eveneens te De troit, zijn curatoren benoemd. Twee spaarbanken en vijf gewone banken in Michigan zijn gemachtigd onmiddellijk te her openen, doch men weet nog niet, wanneer de beide banken, waarvoor curatoren zijn benoemd, wederom openen. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de Postbegrooting. Overstroomlng In Midden-Java. De beroepen in de Tribune-saak door den Boe gen Raad verworpen. Rector J. A. van Kampen in het Pias Gesticht te Amsterdam overleden. Een nationaal en uitvoerend comité voor de St. Liduina-feesten. BUDAPEST, 13 Maart. (Reuter). De politie ontdekte op een tijdschrlftredactie een geheime propaganda-afdeeling, waar voortdurend bijeen komsten van Intellectueele communisten plaats hadden; 21 personen zijn gearresteerd. KEULEN, 13 Maart (W.B.) Dr. Adenauer is heden door den regeeringspresident als eerste burgemeester van Keulen ontslagen. Uit Landen meldt Reuter: De Incidenten te Kehl. Spiers en Keulen ma ken een onderwerp van bespreking uit in offl- cieele Britsche kringen, waar men van meening is, dat men zich dient af te vragen, of zij een schending beteekenen der verdragen van Ver sailles en Locarno. KAAPSTAD, 13 Maart. (V. D.) De aviateur Smith is weergevonden nabij Van Rljnsdorp, waar hij had moeten landen door gebrek aan brands toL ELBING, 14 Mrt. (VX>.) Naar van natlonaal- soclaltetteche zijde med< S. A. te Elbing getracl KEULEN. 14 Maart. (V. D.) Op het abattoir te Keulen verscheen gisteren een groep 8. A- lleden, die mededeelden, dat het ritueel slach ten van runderen niet meer werd toegestaan. De Joodsche slachters, die volgens het voorge schreven ritueel de voor de Joodsche consump tie bestemde runderen slachten, werden van het abattoir geleid en de messen werden in beslag genomen. WASHINGTON, 14 Maart. (Reuter) De Fe deral Reserve Bank Is gemachtigd goud af te staan tot het vervaardigen van kunstvoorwer pen. WASHINGTON, 14 Maart. (V. D) Roosevelt heeft de bankcommissie van den Senaat ver zocht het onderzoek inzake de New-Yorkscite beursspeculaties voort te zetten. Tegelijkertijd heeft Roosevelt den Attorney-general opdracht gegeven vergrijpen tegen de federale wetten ten strengste te straffen. De ultvoer van pootaardappelen naar Frank rijk ernstig belemmerd. Ier M* en. 4 w JO. au p- r g«L na. en voor l bes. p. m. I506K .-.i; - in waarvan wij bet grootste deel reeds In vorige oplage konden opnemen, seinde Romelnsche correspondent ons nog nader: Den communistischen leden van den Prulsl- schen Landdag zullen geen gelden meer worden gegeven. Uit alle steden van Duitschland komen thans berichten, dat de namen van Stresemann, Erz- berger, Rathenau en andere „Novembermlsda- digers” var. de straatnamenbordjes worden uit gedelgd. om plaats te maken voor de namen Hitler en Goering en die van nationale helden. Het is voor Hugenberg en von Papen om beurtelings zwart wit rood te worden van nijd, woede ep jaloezie, want nergens blijkt, dat er ook maar één steegje naar hen wordt genoemd Naar verluidt, zoekt men naar een .JSackgasse' (doodloopend straatje), om er hun roemruchti- gen naam aan te geven. 51111 lllllllllllllll Wij geven hier een vervolg op onze bericht geving over het Geheim Consistorie, waarvan wij reeds gisteren het eerste deel konden af drukken. Omtrent de rede van den H. Vader, onze onze MOSKOU, 13 Maart. (Reuter). In de ..Praw da” wordt een scherpe aanval gedaan op Rijksmlnlster Goering, in verband met een onderhoud dat zou plaats hebben gehad tus- schen Goering en den Franschen gezant te Berlijn, Poncet. In dit onderhoud, dat In een Weensch blad gepubliceerd te, zou Goering aan Frankrijk steun hebben beloofd, om de Oekraïne van Rusland af te scheiden, op voorwaarde dat Frankrijk Duitschland steunt in de kwestie van den Poolschen Corridor. De „Prawda" vervolgt dan aldus: Goering, wiens naam bijzonderen klank heeft gekregen sedert de provocateur van der Lubbe den BERLIJN, 13 Maart. (V. D.) De Rijkspresl- dent heeft den bekenden Beriynschen Nazl- leider en propagandist* dr. Joseph Goebbels benoemd tot Rijksmlnlster voor de Volksvoor lichting en Propaganda. Mlnteterialdlrekor Walter Funk te benoemd tot Staatssecretaris in het nieuwe ministerie. Verder is de Rijksmlnlster van Arbeid, de Stahlhelmleider Seldte, tevens benoemd tot RiJkscommissarte voor den vrijwllllgen Arbeids dienst als opvolger van dr. Syrup. nog heeft het Centrum met hand en tand het dedlgd. Echter te vergeefs. Het bolwerk Weimar bleek te vervallen om weerstand kunnen bieden aan het hartstochtelijk élan WASHINGTON, 13 Maart. De Amèrikaan- sche gedelegeerde ter ontwapeningsconferentie. Norman Davis, zal over enkele dagen naar Ge nève vertrekken. De regeering-Roosevelt be reidt volgens VX>. een ontwapeningsvoor stel voor tot redding van de conferentie van Genève. Het staatsdepartement weigert de bij zonderheden van dit plan mede te deelen, doch geeft toe, dat het plan voorziet in het nemen van directe maatregelen. BERLIJN, 13 Maart (V.D.1 De Rijkscommte.- saris voor het Pruisische ministerie van Binnenl Zaken, Rijksmlnlster Goering, maakt bekend In de laatste dagen zijn uit dringende over wegingen vanwege nationale organisaties direc te acties gevoerd bij gemeentebesturen, de rechtspraak, kunstinstellingen, In het bijzonder bjj theater-ondememingen. Op grond van het decreet van den RUkskanselier van 12 Maart zijn dergelijke interventies onnoodlg geworden De relnigingsactie binnen mijn ressort zal door mij zelf, volgens een plan, worden ge voerd. Mocht ergens gevaar bestaan, dan kan Ik per telefoon worden gewaarschuwd, opdat ik kunne ingrijpen. Ik ben er van overtuigd, dat de nationale bevolking het noodige vertrouwen heeft in mijn maatregelen en daarom in den vervolge directe handelingen onnoodlg zal ach ten. Uit dit bericht van onzen Romelnschen cor respondent blijkt, dat de reeds lang voorzegde opheffing der z«. suburbicalre bisschopszetels voorlooplg nog niet zal plaats hebben, daar immers H.H. E-E. Sincero en Cerrettl benoemd zfjn in Palestrii en Velletrl. terwijl er tot op heden geen sprake is van de aanstelling van event, plaatsvervangers. BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR Telefoon Administretie 433, Radactie 633 ABONNEMENTSPRUS Per kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaar I 2.85 M«t geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de NV. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem Graaf Arco gearresteerd aanslag op Hitler. Bevel van burgemeester Rambonet opruiers bui ten de gemeentegrens van Velsen te leiden. Als Camerlengo van het Consistorie trad op Z.Em. Kard. sincero. die als teeken van het ambt de roode beurs droeg. Na het uitroepen der nieuwe Kardinalen benoemde de H. Vader nog zes nieuwe Bis schoppen. De vacante bisschopszetel In Palestrina werd toebedeeld aan Kard. Sincero. z Fm. Kard. Cerrettl kreeg den zetel van Velletrl. at het Centrum na het falen van zijn I 1 politiek van het onbereikbare, thans zal gaan tot een politiek van het bereikbare, is zeer wel mogelijk. Bij de verkiezing van een Biondi In het Amerikaansch College aan de Vla dell’ UmiltA; naar Kardinaal Dole! in de Academia degll Ecclesiastlcl Nobile” aan de Piazza della Minerva; ten slotte naar Kardi naal Innltzer in het paleis der Pauselijke Kan selarij Tot opvolger van Kard. FrUhwlrth als kan selier der Heilige Roomsche Kerk werd be noemd Z. Em. Kard. Bogglanl. PARIJS, 13 Maart. (Reuter). De Fransche gezant te Berlijn zal onverwijld protesteeren tegen de Incidenten te Kehl, aangezien zijn regeerlng hierin een overtreding van de be palingen van het verdrag van Versailles betref fende de gedemilitariseerde Rynzone ziet. Zijn regeerlng vraagt, dat maatregelen zullen wor den genomen, om herhaling te voorkomen. Sci&erpe maatregelen beurss pecnia ties. edane zaken nemen geen keer, en de keer, welken Duitschland van republl- democrattech naar autoritair heeft genomen, is een gedane oe de verhouding van het Centrum en de Beiersche Volkspartij tegenover het nationaal-sociallsme zal worden, mag men misschien afleiden uit de combinatie van twee stemmen van over de Alpen. De eerste stem is die van den H. Vader zelve, die in het geheim consistorie verklaard heeft, dat „de critleke internationale toestand voortkomt uit wantrouwen en uit overdreven en onrechtma tig nationalisme.” Indien dus het nationaal- sociallsme zijn overdrijving en onrechtmatig heden afzweert, zal er van de zfjde van het Vaticaan dus geen protest te verwachten zijn. Het zijn juist ook de overdrijving en de on rechtmatigheid, waaraan verschillende Nazi- leiders zich hebben schuldig gemaakt, geweest, waartegen het Centrum verzet aanteekende en aanteekenen moest, hoezeer het ook naar een samenwerking op zekere voorwaarden ver langde. De andere stem van beteekenis is die van het Italiaansche blad „La Corrispondenza”, dat goede relaties met het Vaticaan onder houdt. DU blad meent vast te mogen stellen, dat het Centrum geea exclusieve vooroordeelen heeft noch kan hebben, behalve die, welke het van nature heeft tegen de tradltioneele en onverbeterlijke vijanden van de religie en de sociale orde. Het Centrum zal, volgens dit blad, niet in onvruchtbare oppositie ter zijde blijven staan en de Duitsche Katholieken mogen op een zoo ernstig en voor het lot van him land en misschien van Europa beslissend oogenblik niet ontbreken. Inderdaad, is een onvruchtbare oppositie te verwerpen, wanneer men ze kan vervangen door een vruchtbare positie- Of dit voor het Centrum mogelijk zal zijn, wordt niet door het Centrum alleen, maar vooral door Hitler en zijn gedragingen bepaald. Fransche step te Berlijn aangekondlgd de „bezetting" van KehL Verwachting: Zwakke tot matige win den uit Westelijke richtingen. Nevelig tot half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, aanvankelijk zachter. Hoogste stand: 7114 te La Coruna. Laagste stand: 7494 te Haparanda. «19 Maan op 6.19 Maan op Licht op 6Jè GENèVE. 12 Maart (VD.) Uit Italiaansche kringen verluidt, dat een nieuw plan Is opgedo ken met betrekking tot de oplossing van de crisis der ontwapeningsconferentie, welk plan de goed keuring van Amerikanen en Engelschen gevon den heeft en dat besproken is tusschen den ka binetschef van Mussolini, baron Aloisl, en Mac Donald. Volgens dit plan zou de ontwapeningsconfe rentie onmiddellijk worden verdaagd voor den tijd van zes weken. In dien tusechentijd zou dan getracht worden de bestaande moeilijkheden langs diplomatieken weg en In directe bespre kingen te overwinnen. Volgens Havas heeft MacDonald tegenover Paul-Boncour beklemtoond, dat een langdurige verdaging der conferentie onder de huidige om standigheden een zeer, zeer slecht effect zou hebben op de publieke opinie van alle landen en ook geen tactische voordeelen bieden, daar alle moeilijkheden blijven bestaan. MacDonalo zou de In stand houding der ontwapeningscon ferentie slechts mogelijk achten door de uit werking van een zoo omvangrijk mogelijke over eenkomst tot bewapeningsvermlnderlng. De mogendheden zouden daarom hun uiterste kracht moeten Inspannen. kelnsch nationalistisch zaak. Zoolang de nationaal-socialistlsche partij storm liep op het bolwerk van Weimar. ver- van te van de HiUerscharen. Von Papen, die zich met den grijzen Hindenburg binnen de wankele veste bevond, zette de poort open en het Centrum werd evenals de andere verdedigers onder den voet geloopen. Het Centrum had met de bele geraars een accoord willen sluiten, maar de voorwaarden, die het meende te moeten bedin gen, werden afgeslagen. Hitler en zijn getrou wen waren zóózeer verzekerd van de uiteinde lijke overwinning, dat zij tegelijkertijd zelf de condities voor een samenwerking meenden te zullen kunnen dictee ren. Zij hebben zich niet vergist. Van een uitgesproken partijbeweglng ook al heeft Hitler steeds ontkend, dat hij partij-politiek dreef heeft het nationaal- socialisme zich ontwikkeld tot een volksbewe ging, waarachter méér dan veertig procent van alle Duitschers zich hebben geschaard. Van volksbeweging wordt het thans met stalen mo- kervuisten omgesmeed tot een beweging van den staat zelve. De gemeenteraadsverkiezingen van Zondag JJ. hebben duidelijk bewezen, dat niet de Duitsch-nationale bondgenooten, maar uit sluitend de Nazi’s de overwinnaars zijn. De ont wikkelingsgang van het nationaal-sociallsme in Duitschland vertoont naast essentleele verschil- ’len ook merkwaardige parallellen met dien van het fascisme In Italië. Wat zich in Duitschland langs vormelijk legalen weg voltrok, werd in Italië door staatsgrepen bewerkt. De opmarsch naar Rome vindt in de jongste Duitsche ge schiedenis geen pendant. Maar verder velt er een leerrijke overeenkomst in den gang van fas cisme en nationaal-socialiame aan te wijzen. Ook bet fascistisch program werd van partij program tot staatsprogram verklaard. Hoezeer de nationalistische partij zich in Duitschland met den staat vereenzelvigt, blijkt niet alleen uit het aanwenden der 8. A.-mannen als „Hllfs- pollzei”, maar sterker nog uit de benoeming van den feilen partij-agitator Dr. Goebbels tot Rijks- mlnister voor propaganda en volksvoorlichting Het nationaal-sociallsme is geworden tot het politieke credo van Duitschland, en het Is de vraag of de Dultsch-natlonalen daar nog eeni- ge eigen geloofsartikelen aan zullen kunnen toevoegen. Goebbels is thans de Rijksapostel van het „Ha- ksnkreuz”, die tot taak heeft hen. die nog niet In Hitler gelooven, te bekeeren. Of hem dit gelukken zal, Is niet alleen van hem afhankelijk, maar ook van Hitler zelf. Zal Hitler niet alleen In woord, maar ook In daad een Mussolini blijken? Zal hij evenals Mussolini tenslotte met de wen- achen en onvervreemdbare rechten van de H. Kerk rekening houden? Het is Mussolini zwaar gevallen dit te doen. De conflicten met het Va ticaan lieten daaromtrent geen twijfel. Maar tenslotte zag hij het grootste voordeel In vrede met het Vaticaan. Voor Hitler zijn de verhou dingen in Duitschland wel anders, dan voor Mussolini In Italië, doch ook hij zal tenslotte meer baat vinden bij een verzoening met de ka tholieken. socialistische zijde medegedeeld wordt, heeft de S. A. te Elblng getracht de leiders van de K. P. D. te Elblng te arresteeren. Een aantal lei ders der K. P. D. werd door de politie aan de S. A. uitgeleverd. In aansluiting daayuin schoolden ongeveer 30 communisten, van wie een aantal met Infan- terle-geweren was gewapend, samen. Onder den druk van de 8. A. trokken de communisten naar' de voorstad Pangritz terug. De S. A. volgde doch kon, daar zij slechts met lichte revolvers was gewapend, weinig uitrichten. Nadat de po litie ter versterking was aangekomen, werden de communisten aangevallen. Het vuurgevecht, dat hier en daar zeer hevig was, Werd gedu rende den avond voortgezet. Voorzoover tot dusver kon worden vastge steld Is aan de zijde der communisten één doode gevallen. Een poging der communisten uit Muehlhausen versterkingen te halen, mis lukte. 9.47 n.m. 9.47 njn. staatspresident in Hessen, waar het Centrum met Dultsch-natlonalen en nationaal socialisten den Dultsch-natlonalen candldaat zijn stem gaf, is dit practlsch reeds gebeurd. Of dit een zui ver opzichzelf staand feit is, dan wel het eer ste van een reeks van feiten, welke tezamen den keer van de gedane Centrum-zaak zullen gaan vormen, dient te worden afgewacht. Alles zal afhangen van de vraag, of het Hitler ernst te met zijn proclamatie, waarin hij verklaart geen kleinzielige weerwraak te zullen uitoefenen en de strengste discipline van zijn partijgenooten etecht, zoodat alle vrijbuiters-acties van op hol geslagen Nazi’s zullen wprden voorkomen. De meer gematigde toon,welken ook thans minister Goering laat hooren, schijnt er op te wijzen, dat die proclamatie ook op hém niet zonder in vloed te gebleven. De incidenten te Kehl. waar Nazi's de kazernes en het bruggenhoofd bezetten in de gedemilitariseerde zóne, bewijzen, hoe ge vaarlijk die vrijbultersactles voor de verhouding met het buitenland kunnen worden. In officl- eele Engeteche kringen wordt nu evenals In de Fransche de vraag serieus gesteld, of deze eigen machtige daad niet de beteekenis heeft van een schending van het Verdrag van Versailles. Niet ten onrechte dus hebben wij Indertijd van deze 22 gebeurtenis meer ophef gemaakt dan de andere bladen. Van het Heilig Jaar verwacht Z. H. Plus XI een groote geestelijke verheffing en verlichting in de huidige rampspoeden. De nieuwe heiligen en zaligen sullen der wereld een voorspraak zijn. Dan overgaande tot de aankondiging der Kardinaal-Legaten voor de opening der Heilige Deuren, benoemt de Paus voor den St. Paulus bulten de Muren Z. Em. Kard. Granito Pig- natelli dl Belmonte, voor den 8t. Jan in Latera- nen Z. Em. Kard. Marchetti Selvagglanl en voor de Basiliek van Maria de Meerdere Z. Em. Kard. Cerrettl. Vervolgens werd de nieuwe Armeensche Pa triarch van Cilicië. Mgr. Avedis Petrus XIV Arparian, binnen geleid om bet „pallium” te vragen en den H. Vader voor zijn benoeming te bedanken. Mgr. Nemattallah Auad vroeg ate procurator van den nieuw benoemden Maronl- ttechen Patriarch van Alexandrië voor dezen het „pallium”. De Paus deelde tenslotte mede, dat HU nog twee kardinalen ,Jn pectore” had (in dit ver band worden te Rome de namen genoemd van mgr. Tedeschlnl, mgr. Constantini, mgr. Caccia Dominlonl, kamermeester van den Paus en mgr. dUerblgny, voorzitter der Pauselijke Com missie ..Pro Russia"). De Missie, die op de gebruikelijke wijze de nieuwe kardinalen van hun benoeming in kennis ging stellen, bestond uit mgr. Rosslgnani en een beambte der PauseliJke Kanselarij. De Missie begaf zich het allereerst naar Kardi naal Foesatl die in de nabijheid van het Vatl „..n in het paleis van de Oostersche Congrega tie, de boodschap zijner benoeming verwacht te; vervolgens naar Kardinaal Villeneuve in het Canadeesch College aan de Via deüe Quat- tm Fontane; daarna naar Kardinaal Dalla Costa m het Lombardisch College bU Maria de verder naar Kardinaal Fumassonl DARMSTADT. 13 Maart (W.B.) In de heden gehouden zitting van den Hesstechen Landdag te de nat. socialist Werner met 45 stemmen van Nat. Socialisten, Duitsch-Nationalen en Centrum tot staats-presldent van Hessen geko zen. Tot Landdagvoorzitter werd de nat. soc fractieleider Jung gekozen. Tenslotte werd een door de nat. socialisten Ingediend ontwerp- machtlgingswet aangenomen. De socialisten onthielden zich van stemmen. MUENCHEN, 13 Maart. (V. D.) De polltie- directie deelt mede: Zondagavond te graaf Arco in verzekerde be waring gesteld, omdat hij volgens eigen uit latingen een aanslag wilde voorbereiden op Rijkskdnselier Hitler. Het betreft hier denzelfden graaf Arco. die in 1919 den Belerschen premier Etener heeft doodgeschoten. Graaf Arco liep toen bij den aanslag zelf een schotwonde op. In Januari 1920 werd bij ter dood veroordeeld, doch reeds een dag later begenadigd. Zijn straf werd ge wijzigd in levenslang vestingstraf. In April 1924 kwam ook een einde aan deze straf, terwijl hij ter gelegenheid van den BOsten verjaardag van den Rijkspresldent door de Beiersche regeerlng weer in het genot van zijn burgerrechten werd gesteld. Het voorstel om de Oekraïne van Rusland af te schelden in ruil voor den Poolschen Corridor, te reeds lang voor Goering gedaan. Duitsche militaristen zijn reeds in de Oekraïne geweest en hebben op een niet bijzonder waardige wijze moeten aftrekken. Onder verwijzing naar Goering’s politle- methoden in Pruisen merkt de „Prawda” op, dat indien zulke methoden op internationaal terrein worden toegepast, de toestand slechts kan verergeren. Alle vormen van grens. .4 I- fc L

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 11