Prikkeldraad NEDERLAND IN DE CRISIS I O Duidelijk Ordinair? anonieme brieven Schrijven van PREDIKANT VOOR HET GERECHTSHOF beschonken bestuurder BURGER-BESTUURDERS Ontslagen DINSDAG 14 MAART De katholieke liberaal Ombouw der structuur OP DE H. LAND-STICHTING INLANDSCHE BISSCHOPPEN Wijdingen te Rome MET DEFECTE REMMEN LandbouwerMchuur afgebrand Een zender te Winschoten? Nog steeds anonieme brieven Met ingang van 10 Maart Een geheimzinnige zaak Pleidooi Requisitoir LUCHTBALLON GEDAALD Verdachte blijft ontkennen Bij landing licht beschadigd Felle debatten tusschen de deskun digen over de echtheid der geschreven brieven POSITIE VER VAN GUNSTIG Rede van prof. mr. P. J. M. Aai barse voor de microfoon van den K. R. O. De Bond van Marineschepelingen voldoet aan den wensch van den Minister Deskundige gedesavoueerd Resident: JMt bent u niet, u staat hier A Rede van prof. Slotemaker de Bruine Het Katholiek program Goede Week en Paaschviering Spoorwachter voodnvam ongeluk De positie van Nederland Twist der schriftgeleerden i' M. Nadat verdachte nog bet woord beeft ge- Zondagmorgen vroeg te op het Broekterrein de 1 De door'hem ingediende motte had dezelfde (trekking en dat terwijl hü toch aeer goed kon „Daar zün ook advocaten bij noodig. Als het niet vliegensvlug gebeurt, kan bet in langen tijd niet gebeuren. Ate dit Kabinet dien plicht voelt, moet het haast maken, en de zaak niet laten liggen voor een opvolger. die er misschien anders over denkt. Dit Kabinet heeft den plicht, dese zaak met de grootst mogelijke snelheid nog met deze Kamer tot stand te brengen. Het kan In een paar dagen voor elkaar kjjn. Het te een quaestie van enkele woorden In een paar artike len van bet wetboek.” ndanks de strafpredicatie van den heer Schaper tegen de socialistische pers, gaat men bjj de arbeiderspers rustig op den - o We hebben den heer Kolfschoten in dit citaat zichzelf ten voete uit laten teek enen: wie in zoo weinig woorden zooveel anti-katholieken en anderen onzin bij elkaar weet te dichten, lijkt om de juiste leider voor een massabeweging, welke zich erop richt, de Katholieken naar den Vrijheidsbond over te hevelen. Den heer Kolfschoten, heil! twintig jaar een plaats in bet O. M. bekleed. Meeningen van schriftkundigen zijn echter niet voldoende om iemand te doen veroordee- ien. Er te hier echter meer. De vingerafdruk, die gevonden te, is van verd. afkomstig. Hoe wel verd. dit aanvankelijk niet ontkende, al gaf hjj er een wonderlijken uitleg van. heeft de heer Waltman verklaard, dat de afdruk niet van verd. te. Nogmaals geeft mr. Bauduln er zijn verwondering over te kennen, dat de beer Waltman de zijde van den verdachte heeft ge kozen en niet van het O. M. waar hjj thuis hoort. Spr. brengt nog verschillende bezwaren de aanwijzingen naar voren, o. a. den stijl van de briefkaarten en de juiste spelling van vreem de woorden. Spr. vorderde opnieuw een gevangenisstraf van één maand tegen verd. Vóór het pleidooi van mr. Voorink wil mr. Jolles de belde brieven behandelen, welke tij dens de sitting zijn ontvangen. Het blijkt, dat een der brieven een getypt adres heeft en in Amsterdam te gepost. Mr. Voorink. aldus de president, weet u niets van dit couvert, het adres is getypt met een zelfde machine, die u bezit. Ik heb meerdere brieven van u gehad, getypt met een derge- Hjke machine. Bovendien zit op de briefkaart, gesloten in het couvert, een postzegel. Mr. Voorink: Ik weet er niets van. het adres is r.let door mü getypt, ik ken die enveloppe niet. groots zekerheid weet, wie „oud verpleegde II' te. Daar .mid verpleegde I” dezelfde te, ais „oud verpleegde althans volgeds dr. Schrij ver, zjjn we een stuk verder, aldus verd.' Nogmaals verklaart verd. met klem, dat hü onschuldig te. HU hoopt, dat het Hof de allbi- briefkaart van vandaag nog zal onderzoeken. Arrest 27 Maart. en echter eea één- a eea ache- socialistische werkgever ware daarvoor niet te vinden. Het te dan ook volkomen juist, dat de regeering sociaal demokreten, die ten opzichte van de weermacht onbetrouwbaar zün. uitstalt van de verbintenis tot militair ambtenaar. Han delde zu anders. zU zou haar plicht verzaken. De verdediger mr Voorink uit WinterswUk, zegt in zUn pleidooi, dat z.l. de schriftexpretls» van dr. Dulfer wel degelijk waarde heeft. Om' dit te bewijzen legt hü een schrijven over van een Zwltserschen grspholoog; in dit schrüven wordt tevens de deskundigheid van dr. Schrij ver in twüfel getrokken. De heer Waltman, zoo vervolgt pleiter, te een zeer gezien ambtenaar bü de Haagsche politie, vrat ook blUkt uit de uitlatingen van den procureur-generaal mr. de Visser in de zaak-EBchauzter. PI. onderwerpt de rapporten van de deskun digen A charge aan een felle crlttek. Naar de meenlng van mr. Voorink waren de deskundi gen A charge niet onbevooroordeeld. Wat de vingerafdrukken betreft betoogt pi., dat er niet genoeg punten van overeenstemming zün ge vonden om te kunnen zeggen, dat twee af drukken overeenstemmen. Mr. Voorink concludeert tenslotte tot vrij spraak subs. ontslag van rechtsvervolging. in de Tweede Kamer naar aanleiding v4h CHRISTELIJK HISTORISCHE UNIE Zondagmorgen te te Heerlen, bij bet uitgaan van het patronaat aldaar, het negenjarig doch tertje van den heer Vober door een auto ge grepen. ZU geraakte onder de wielen en werd op slag gedood. Het Ujkje is overgebracht naar het St. Joseph-ziekenhuls alhier. BU het onderzoek bleek, dat de chauffeur schuld had. doordat hU aan den verkeerden kant van den weg had gereden en zijn remmen niet in orde waren. Proces-verbaal te tegen hem opgrmaakt Zondagmorgen kondigde te Winschoten aan: „Hier Radio Winschoten" en werd van 1011 uur mooie gramofoonmuzlek vernomen. Ook vo rige Zondagen op denzelfden tUd op een golf lengte van ongeveer 260 meter was deze nieuwe zender te hooren. Op Drievuldlgheidszondag zal de H. Vader In de Sint Pieter de H. Bisschopswüding toedienen aan vUf inlandsche bisschoppen, n.L: Mgr. Jean Baptiste Tong uit Annam (coadjutor met recht van opvolging van Phat-Diem-Indo China), Mgr. Joeef Ittlpetty uit Indié (coadjutor met recht van opvolging van den aartsbisschop van Verapoly (Indlè). verder Mgr. Josef Fan (Chi nees) benoemd apostolisch vicaris van Tsinlng in de provincie Shansi (China), Mgr. Math. Ly (Chinees) benoemd apostolisch vicaris van Yachow, in de provincie Szechwan China Mgr. Job. Troel (Chinees), benoemd aposto lisch vicaris van Yungnlen, in de provincie Ho pei (China). Te Beek onder Princenhage ontstond Zon dagavond brand in de boerderij van J. M. De schuur werd geheel door t vuur vernield; een paard en drie kalveren kwam om. Het door tastend optreden der brandweer uit Princen hage voorkwam, dat ook het woonhuis af brandde. Oorzaak onbekend; verzekering dekt de schade gedeeltelUk. eenmaal ingeslagen weg voort. De koppen boven de artikelen en verslagen zUn zoo mogelUk nog schreeuwende! en demagogische! dan vroeger. Boven het overzicht over de interpellatie Albarda stond over de volle breedte van het blad: - Minister Deckers anwnt geen feiten. In plaats daarvan een ordinaire verkiezings- speech.” Over woorden valt men daar niet, de massa vindt die blUkbaar mooi ate ze maar grof zün; naar de waarheid wordt heelemAAl niet ge vraagd. BU de bespreking van de Interpellatie-Albarda en de daarbU voorgestelde motie moest de roode pers nalaten de woorden „ordinair** en „verklezlngsspeech” in den mond te nemen; deae woorden toch zouden wel eens méér kunnen slaan op hetgeen de heer Albarda zelde en voor stelde. dan op de redevoering van den minister. De schUn moest worden gewekt, dat de socia listen opkwamen voor de rechtszekerheid van de muiters tegenover heel de Kamer, die dat niet scheen te willen. De regeering had reeds in principe toegege ven. dat bet een wijziging van het Wetboek van Strafrecht noodig vond, maar niet ate gelegen heidswetgeving tUdens het proces. De beer Albarda zelde echter: en moest weten, dat hetgeen hü vroeg, omno- gehjk was. De wUziglng. die gevraagd werd, te er een in de Indische wetgeving. De gouverneur-generaal te opperbevelhebber van land- en zeemacht. De rechtspleging geschiedt in Indié. Wil het Wet boek van Strafrecht voor Indié gewijzigd wor den. dan zal het voorstel eerst behandeling moe ten vinden in den Volksraad, die er advies over uitbrengt en daarna pas hier te lande in de Kamer Wie den Indruk wil vestigen dat dit alles in een paar dagen gereed kan komen, stelt de zaken bewust onjuist voor. De massa weet dit alles niet en moet het mooi vinden, dat hun leiders etechen stellen, waaraan toch niet vol daan kan worden. Nu die etechen zün afgewe zen. vormen ze pracht materiaal om af te ge ven op de reactie en op de mannen van het geweld. Ate de socialisten eens zelden, dat het ordinaire verklezingsreclame te, zouden ze de waarheid waarschUnlUk dichter benaderen, dan nu ze deze woorden gebruiken voor de niet te weerleggen en voor hen zeer onaangename rede van den minister. De voorbereiding tot het plechtig Paaschfeest op de H. Landstichting begint Woensdag in de Goede Week. ZU omvat al de kerkeluke diensten van de Goede Week, te beginnen met de Don kere Metten op Woensdagavond. Een reeks lezingen, dogmatisch-llturgtech opgevat, geven stemming en verklaring. Deze lezingen worden gehouden door Pater Dr. Roos O.E.8A-, onder den titel van: Christus ate Offeraar en Of ferande. De pelgritns worden verwacht op Woensdag 12 April voor 1 uur. Inlichtingen te verkrijgen Casa-Nova, H. Land-Sstichting. Zondagmiddag te één uur beeft Prof. mr. F. J. M. Aalberse voor de microfoon de vleide van de serie propaganda-voordrachter. voor de RJL Staatspartu gehouden, onder den titel: „Nederland in de crisis". -w—w e roode arbeiderspers gaat vreeeelük te I I keer over den afloop van de interpellatie het verbod aan militaire ambtenaren om lid te zün van de 8.D.A.P. Wat er nu gebeurt, te volgens genoemde peis heel erg, omdat het geheele burgerlUke deel van de Kamer de verwijdering van roclaal-demo- kraten uit bezoldigde betrekkingen van de weer macht bezegeld beeft. Aan de politieke vrijheid in Nederland zou een hevige slag zUn toege bracht. Erger nog: de politieke overtuiging van een kwart deel der bevolking zou op den staats - tndex zün gezet. Een methode, die een inte- greerend bestanddeel vormt van bet fascisme, onafscheidelük verbonden aan de dictatuur. Het te zoo erg. dat aan het slot van het artikel, *t welk in de heele roode pers gestaan beeft, te lezen staat: .Het politieke clericalisme heerscht nu in Ne derland. De antl-socialtetteche staatskerk te geproclameerd. De burgerlUke dwangstaat te In het leven geroepen. Het vrUe Nederland te niet meer. Slechts één partu voert nog bet pléiï voor de conStltutloneele volksvrijheden: de 8.D.A.P. WU danken Albarda en Vliegen voor hun krach tig patetaan. In dit teeken zullen wü den ver kiezingsstrijd voeren. Op voor de democratische vrijheden! Weg met de burgerlUke stiklucht! De procureur-generaal mr. Bauduln zelde zich elgenlük te kunnen refereeren aan zijn op 20 Mei 1932 gehouden requisitoir. Het alibi, ontstaan door de opsluiting In de Werkhorst bü Meppel, heeft géén betrekking op de geïncrimineerde briefkaarten, doch op volgende schrifturen. Daar komt nog bü. dat deze opsluiting zich afspeelde onder vriendjes. De geheele alibi-geschiedente te Ineengezet zon der dat het Openbaar Ministerie er lets van af wist. Verdachte te oorspronkelUk bü dr. Schrijver gekomen om hem ate getuige A décharge rap port te doen uitbrengen. Dr. Schrijver weiger de dit echter, daar hü direct tot de conclusie kwam, dat verd. de brieven wel geschreven had. De vier deskundigen A décharge zUn het in dit geval volkomen eens. wat niet altUd het geval te. Verd. te verder gaan zoeken naar een desk. A décharge, hü vond toen dr. Duller. Dr. Duller aldus mr. Bauduln te mü ate schriftkundige voikomm onbekend, hoewel ik 8or. begon met de vergelüking van de hui dige ertete met twee groote crises in vroeger tUd, nJ. die van 1815 en die van 1873. Alle drie deze crises zün méér dan gewone, perio dieke economische slapte: bet zün structuur- criees. waarin zich een omvorming van de wereldhutehoudlng voltrekt. I décharge.** Onverstoorbaar zet de schriftkundige zün explicaties van zün rapport voort. De deskundige v. d. Laan krügt hierop ge legenheid om het rapport van dr. Dulfers te bespreken en te ontzenuwen Het rapport van dr. Dulfers wemelt van uitdrukkingen as: soms”, „misschien", „hoogstwaarschünlük" enz. held en des volks beide zün in het oog gevat. En reeds daarom zün wü verplicht met alle macht voor de Instandhouding en de gezonde werking van dit stelsel op te komen. Er heeft zich een opvatting van de democratie ingebur- gerd, die de handhaving van de democrat!» volkomen onmogelük maken zal, wanneer men aan de gansche groep van alle kiesgerechtigden de bevoegdheid en de bekwaamheid toekent om alles te beslissen, zoodat volksvertegenwoordi gers niets anders zün dan de uitvoerders van den wil des bekwamen en bevoegden volks. Dan zün de dagen van de democratie geteld. Wü dienen den moed te hebben om klaar uit te spreken, dat een regeerder iets anders te dan de exponent van een klesvereenlglng of een kiezerscorps. Ieder zün eigen bevoegdheid en verantwoordelükheid. We behoeven zeker niet met nadruk te ver klaren, dat deze voorstelling van zaken volko men in strijd te met de feiten. Er te geen sprake van, dat aan de politieke vrüheld een hevige slag zou zün toegebracht, of dat de politieke overtuiging van een deel der bevolking op den staatslndex sou zün gezet. Het te een vateche voorstelling van zaken, waarmede men de kiezers in vuur en vlam hoopt te zetten, door hen op te roepen voor de demokratteche vrij heden en het wegvagen van stiklucht. Voor ieder, die de feiten kent, te alles zóó duidelük dat men er elgenlük geen wfcord meer over be hoeft te zeggen, men moet er zich elgenlük over verwonderen, dat deze maatregelen door de re geering ai niet lang geleden getroffen zün. Ieder mag er in Nederland de politieke over tuiging op na houden die hü wil. alleen zegt de overheid. Indien gü socialist, communist of fascist züt, dan behoort ge niet ate vrijwilliger thuis in de weermacht, want daar kunt ge krachtens die overtuiging uw plicht niet doen. De heer P. Kies, de socialistische propagan dist voor ontwapening constateert het duidelük en onwederlegbaar. In een rede, die bU de vorige week te Leeuwarden hield en waarvan een uit voerig verslag te vinden te in het Leeuwarder Nieuwsblad’’, van Maart, lezen we, dat de arbeidersbeweging tegenover de oorlogsmoblll- satie zal stellen de algemeene staking en de massa-dienstweigering. En later legt hü nog eens vast, dat het standpunt, door spr. hier ont wikkeld. dat te van de 8DAJ. ZU zal bü mobi lisatie de algemeene werkstaking proclaméeren en massaal dlenstweigeren. Hier behoeft niets aan toegevoegd te worden. Een socialistisch militair te gelUk aan een werk nemer. die tot zün werkgever zegt, gaarne iedere week een goed loon te willen aannemen, om op deze wüze een rustig bestaan te genieten en later ook een behoorlük verzekerden ouden dag. maar dat de werkgever op het oogenblik. dat hü hem den werknemer noodig, beslist en dringend noodig heeft, op hem niet behoeft te rekenen, erger! door hem zooveel mogelük te gengewerkt zal worden. Een werkgever zou wel ontoerekenbaar moeten zün. Indien hU «en der- gelüken werknemer in dienst nam, zelfs een Het Amsterdamse!» Gerechtshof, onder presi dium van mr. J. Jolles, zette gisteren de be handeling voort van de strafzaak tegen een predikant uit WinterswUk. die verdacht wordt van het schrijven van anonieme brieven met beleedigenden inhoud, os. aan jhr. W. A. Ortt, directeur van de stichting Zandbergen te Amers foort. Bü de behandeling In hooger beroep voor het Amsterdamsche Hof In Mei 1932 verklaarden vüf schriftkundigen, dat er geen twüfel bestond, of de predikant was de schrijver van de ano nieme brieven. Op 6 Februari jl. werd de behandeling voor het Hof voortgezet. Na raadkamer besloot bet Hof de zaak uit te stellen tot heden om de schriftkundigen A charge gelegenheid te geven het rapport van den heer Dulfers te bestudee- ren. In de zitting van Maandag werd ate eerste ge tuige-desk de heer Garnier gehoord. Deskundige had een vingerafdruk onderzocht, die op een der briefkaarten voorkwam. Desk had verschillende punten van overeenkomst ge vonden met een van verd.’s vingers. De afdruk was er op gekomen, toen de inkt nog nat was. De heer Waltman, inspecteur van politie te Den Haag, had een schriftkundig onderzoek ingesteld. De president, mr. Jolles wees er op. dat de heer Waltman niet zooals In het rap port staat opdracht van hem heeft gekregen om dit onderzoek in te stellen. Pres.: U bent bü de politie in Den Haag, hoe komt u in dit onderzoek A décharge? Wordt de Haagsche politie A décharge te Amsterdam gebruikt? Desk.: Dr kreeg twee briefkaarten toege stuurd ter onderzoek. Ten slotte bleek, dat desk, vier schrifturen had ontvangen. Ook da procureur-generaal. mr. Bauduln geeft zün ontstemming te kennen over het feit, dat de chef van den dactyloscopischen dienst te Den Haag zich leende tot dit décharge onderzoek. Gisteren te te Amsterdam de algemeene ver gadering gehouden van de Chr.-Hlstorische Unie. De voorzitter, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, opende de vergadering met een rede De allereerste en allerdiepste oorzaak van den nood waarin wü verkeeren. aldus spr.. te dat Gods eeuwige richtlUnen onder de men- schen vervangen zün door richtslünen uit den tnensch. Hier zal allereerst de terugkeer moe ten beginnen. De wereld zou thans anders zün ate de christenen anders waren geweest. Doch dit belet ons niet te zeggen, dat In den afval van Gods Openbaring de diepste oorzaak ligt van den nood en In den terugkeer tot die open baring het diepste begin van herstel. Deae nader omschrüven en vullen doet spr. door een blik op de wereld te slaan. Allereerst wordt dan beschouwd het wereld-cotnmunisme, waartegen moet worden opgetreden met geestelüke kracht, al kan daarmede niet alles worden bereikt. Sprekende over den economlschen toestand wjjrt spr. op het afslult-systeem. dat niemand werkelijk uitkomst brengt en toch niet schUnt gebroken te kunnen worden. Het afslult- systeem, dat ook Nederland noopt om te vra gen niet wat theoretisch het beste zou wezen, maar wat geboden is door de harde werkelUk- held. den ontstellenden groei van de werk- loosheldscUfcrs, den nood van zoovele deelen van ons volk. En wie druft zeggen, dat dit economisch wereldprogram kan worden opge lost. zonder te rekenen met zedelüke en gees telüke factoren, die daarachter werken? Maar thans, zegt spr. komt men van het economische als van zelf tot het flnancleele De toestand van de Nederlandsche schatkist >s buitengewoon zorgwekkend en de regeering zal aeer groote kracht en wüsheld noodig hebUen om het setalp van staat zoo weinig mogelUk ge havend door de branding heen te voeren. Het groote vraagstuk van gezag en vrijheid kan enkel worden opgelost, wanneer wü den gezagsdrager zien als handelend om Gods wil en de vrijheid des menschen zien als volgeno daaruit, dat hü, als mensch door God gescha pen is. Men vergete niet, dat echt gezag een zede lüke grootheid vertegenwoordigt. Thans zün er. die verheven roepen om .gezag**, doch zü be doelen alleen een paar vuisten, om een paar kerels neer te slaan. Daarvoor moet men echter een minder verheven aanduiding kiezen. „Ge zag" is van Goddelüken oorsprong en van rede lijke waarde. Tenslotte zegt spr. een woord over het poli- tlek-parlementarisme. Het is het eenlge stelsel dat wü kennen, waarbü de rechten der over- Thans is het debat tusschen de schriftkun digen aan de orde. Een schoolbord met de ver schillende schrifteigenaardlgheden van verd. wordt op het podium geplaatst. De deskundige Dulfers krijgt dan bet woord om zün meenlng te verdedigen, dat verd. niet de schrijver Is van de verschillende brieven en briefkaarten. Uitvoerig gaat hü de grapholo- glsche eigenschappen van verd. na. Pree, (tot des.): n haalt er enkele verschil punten uit en dan concludeert u dat verd. de brieven niet heeft geschreven, dat is echt déchargewerk. Desk. Dulfers: „Ik ben positief.' Deskundige v. d. Laan gaat het rapport van van dr. Dulfef tot In details na, de aandacht In de zaal Is aanmerkelük .erslapt. Te kwart over één leeft de spanning weer wat op, toen de bode een expressebrief binnenbracht. Voor dens president. FUntjes glimlachend haalt mr. Jolles er een briefkaart uit en daar bekend Is, dat hü den laatsten tüd herhaaldelük brief kaarten van den anonymus In deze zaak krügt, wacht de zaal met spanning. Zonder iets te zeggen werpt de president het schriftuur op tafel. De heer v. d. Laan zet zün aanval op dr. Dulfer's rapport voort. Dit rapport, zoo qpneludeert spr. ten slotte geeft blük van een onvoldoende vergelüklng en ontstellende onwetendheid inzake het ma teriaal. Het is spr. een raadsel, hoe iemand tot conclusies kan komen als dr. Dulfer. Dr. Schrijver, die eveneens uitvoerig bet rapport van dr. Dulfer bespreekt, drukt er zün verwondering over uit, dat het niet eveneens is onderteekend door den beer Waltman, daar deze er ook aan beeft medegewerkt. De president deelt nog mede, dat er een briefkaart Is binnengekomen In het bekende handschrift, onderteekend „oud verpleegde van Zandbergen.” Op de briefkaart is een gebeur tenis te Baam vermeld op een moment, dat verd. reeds hier was. Ook de verdediger had tüdens de zitting een brief ontvangen, waarin zich perronkaartjes van de stations Baam en Amersfoort bevonden De deskundig» Prima sluit zich aan bü de conclusies van de andere deskundigen, die zich tegenover dr. Dulfer stellen. Uit het katholiek verkleztngsprogram 1933 Wijkt overduldelük. dat de Katholieke Staats- Partü den ernst van den toesta-td volkomen-, beseften ook voor de toekomst aandringt op. en steun verleenen zal aan alle maatregeleen. welke door de Regeering ten deze genomen kunnen worden. Geheel het mldden-gedeelte van ons program b aan deze crisismaatregelen gewüd, zoowel te nemen ten behoeve van Landbouw en Nüver- held als van Handel en Industrie. Maar inzon derheid wordt daarin aangedrongen op het tegengaan van de werkloosheid door het be vorderen van werkbehoud en werkverruiming, en voorzoover voorshands ook daardoor de werkloosheid nos niet geheel verdwünen zal. wordt aangedrongen op zooveel mogelüke le niging van den nood door voortzetting der verzekering en behoorlüke aansluitende steun regelingen in de gemeenten. wü moeten bü dit alles echter, als Katho lieken. als geloovige Christenen, al het leed, dat de crisis over de wereld brengt, ook zien als een rechtvaardige straf, door God aan het zondige menschdom opgelegd, en welke wü berouwvol hebben te ondergaan. Maar laten wüs ons daarom ook dagelüks vereenIgen In een vertrouwvol gebed en smeekbede, lat God zün straffende hand moge heffen, en geluk en welvaart weer op deze aarde moge doen terug- keeren. Spr. besloot met de opwekking, om alles te doen wat in *Z menschen vermogen is, om aan die afgebeden verbetering van den toe stand mede te werken en ae nooden te lerugen. Daarom achte hü bet een Landsbelang, bü de as. verkiezingen zün stem uit te brengen op den lü»t der R-K Staatspartu. welke voor deze verbetering de beste garanties biedt. allereerst een gevolg opbouw der produc- als economische oor- een vergootlng der T”1?’ 'Trtelt me,t te Arnhem een Duitsche luchtballon, bemand aroote mkerheM weet TT” m<_t gedalütt Zaterdagavond was de ballon te Bannen (D.) opgestegen voor een wetenschappelüke tocht. Bü het landen kwam de ballon In aanraking met de electrische hoog- spanningslelding waardoor deze licht bescha digd vrerd. De telefoonleldlng werd over een lengte van twee kilometer vernield. De reizigers zün per trein teruggekeerd. Tv Etten (N. Br.) reed de vrachtrijder uit Ood-Gastel met zün vrachtauto in volle vaart Wen de gesloten boomen van een spoorweg overgang van de Hjn BredaRoosendaal. De vegen versplinterde de boomen. kwam terecht de spoorlijn en versperde daardoor het ver keer langs beide zijden. Ieder oogenblik kon de sneltrein uit Breda vu wacht worden; daarom liep de spoorwachter de Vlaming met een seinlantaarn den trein tegen, waarvan de machinist nog tijdig kon •toppen. M. had intusseben zün auto achterwaarts ge- feden, maar zóó. dat een der boomen van de afsluiting in den wagen drong, met het gevolg, dat deze met geen geweld te bewegen was. Daar door werd echter de tweede lün versperd, juist °D bet oogenblik, dat de boottrein uit VUssin- •en verwacht werd. Ijlings waarschuwde de kor- ■date spoorwegwachter het station Etten. van- **ar onmlddellük naar het voorstation Hoeven getelefoneerd werd. Daar kon de trein worden opgehouden, tot de lün vrü was, wat een ver baging veroorzaakte van 16 minuten. Tegen den autobestuurder, die onder den invloed van «erken drank verkeerde, la proces-verbaal op gemaakt. - jsschlen herinneren sommigen onzer l\/l lezers zich nog het geheimzinnige A .xomité tot bevordering van staatkun dige betrekkingen tusschen de Katholieken en den Vrijheidsbond”, welk comité onder de koes terende zorgen van een later te voorschün ge treden heer Kolfschoten ergens in bet seboone Bloemendaal stond te bloeien.... Nadien werd er weinig of niets meer van vernomen; tot we dezer dagen verrast wer den dom- de verschünlng van een 8-bladzüdig brochuurtje onder den gewichtlg-aandoenden titel „Verba volant, scripta manent" „Woor den vervlieden, maar het geschrevene blüft' .JJe vloek van het clericalisme in de Staat kunde". Het clericalisme, dót is het, wat den beer Kolfschoten in gang gezet heeft naar het no bele doel: alle katholieken naar de liberalen! Het clericalisme, dat verkondigt: „God is God en het Kerkgenootschap is Zün Instelling. Zün repraesentant op de aar de een dus moet de geheele wereld gewonnen worden voor Zün leer en de uitvoerende macht, mitsgaders de beschikking over de in komsten, dient gesteld In handen der over sten van het Kerkelük genootschap, als Hoe danig dan optreden meer of minder welop gevoede hoogwaardlgheldsbekleeders, leder in eigen functie, met eigen belang, en In eigen habijt, als een bontgekleurde vogelfamllle van verschillend pluimage In een snaterende vo lière." Weet u. welke zegeningen de heer Kolfscho ten zooal signaleert in ..het gevloekte, het eeuwig vervloekte Clericalisme in de Staat kunde"? Men leze en huivere: .Of het opzweept tot revolutlonnalr verzet tegen gedogmatiseerde Zondagsrust, den plas speelt bü het bezetten van ministerieels ze tels; In offlcleele benoemingen zich tot een ergerlük nepotisme leent; koppig de uitson dering Protectie dringen wil op de plaats van het beginsel Vrijhandel, vandaar Crisis, vlam menwerpers zegent, en mitrailleuses zalig spreekt; maandelüks via de onderwtjs-pacifl- catle millloenen kalmweg overhevelt uit de zakken der crisls-geslagen belastingbetalers naar de laden van zün grage schatkist: de jonge hersens afbot door onafgebroken studie van de oudheid, hun de realiteiten des levens mlddelerwül onthoudende; die hersens ver- kract door hen te dwingen fabeltjes van Noach. Slmson en Dalila en de haarsnüderü en dergel. te gelooven. onzin, die in eigen imbeciliteit een rechtstreekse!» beleedlging Inhoudt van Gods majesteuse wijsheid. Co horten geweten in de warschoppers loslaat op goed willende penitenten, een leugenpers sub sidieert. met het geld van andersdenkende belastingbetalers (Het blad, waar men den dag begint met bidden, den geheelen dag liegt en den dag besluit met bidden, volgens een der medewerkers) enz. enz., toch kan het niet ontkennen, dat het verdreven uit Enge land, uit Dultschland. uit Frankrük. uit Ita lië. uit Spanje, uit Portugal, uit Mexico, uit Joego-Slavlë en zoomeer de hoedanigheid van een zonnlgen gast allerminst met zich om draagt, en historisch bewezen, uit. in en door zich zelf is en blüft een gevaar en een vloek ook in de Nederlandsche staatkunde. Dese omvorming is van den veranderden tie. Zoowel technische zaken hebben gelelc tot ondernemingen in dezer nauwere aaneenslui ting. samenvoeging, ineensmeltlng. DaarbU kwam een der gevolgen van den wereldoorlog: iedere groote oorlog oefent een tweevoudigen invloed uit op bet economisch productie proces hü doet op alle «gebieden, welke tot den oorlog direct of indirect, in betrekking staan, de productie toenemen. En na het sluiten van den vrede ontwaakt overal een zoodanig groot optimisme, dat men geheel vergeet, hoezeer door den oorlog de wereld verarmd, en dus de totale koopkracht der vol keren algenomen Is. DaarbU’ kwam, dat gedurende de 4 jaren. dat de oorlog woedde, bet internationaal han delsverkeer sterk belemmerd was. In alle lan den moest men, om het leven te behouden, de productie van levensmiddelen en van andere noodzakelüke goederen, die men voorbeen uit andere landen invoerde, zelf ter bad namen. En zoowel om economische redenen als door het na lederen oorlog sterk oplevende natio nalisme. moest men daarna, toen het wereld verkeer zich weer ging herstellen, het aldus gekweekte productle-apparaat door hooge In voerrechten en invoerverboden tegen vernieti ging door de Internationale concurrentie be schermen. En hoeveel anders kwam bü dit alles nog. De revolutie in Rusland, met h„ar doorvoering van het communistisch systeem, waardoor 140 mlllloen menschen voor een belangrijk deel als koopers van de wereldmarkt verdwenen. De binnenlandse!» oorlog ja China, met zün daar door sterk verarmde bevolking, waardoor weer 150 A 200 millioen menschen niet meer op de wereldmarkt kwamen koopen. En dan de nationalistische beweging in Engelsch-Indié met haar boycot, waardoor weer 200 millioen menschee zich van de wereldmarkt afzüdig gingen houden. Zoo kregen wü dus desen toestand: eener- züds was het totale productle-apparaat en <tas bet aanbod van goederen op de wereld markt aanzienlük vergroot. Maar andenqjds was de vraag naar die goederen niet minder aanzienlük k'-iner geworden door de alge meene verarming, door het verdwünen van groote afzetgebieden mede door het alom steeds meer toegepaste afslultlngssysteem. Stijgend aanbod dus en verminderde vraag. Daarvan was het noodzakelük gevolg: snelle prijsdaling, zóó sterk zelfs, dat de prijzen van vele goederen, en Inzonderheid van de land bouw- en veeteelt-producten, weldra daalden beneden de productie-kosten Naar aanleiding van het door den Minister van Defensie op Maandag 27 Februari j.l. aan de militaire leden van de hoofdbesturen van de Cambo-bonden kenbaar gemaakte nadrukke- lük verlangen om zoo spoedig mogelük een einde te stellen aan de functies, die de heeren J. H de Nüs. P. 8. van der Vaart, J. H. Smith en W. van Klaveren bü genoemde bonden ver vulden, waarbü tevens werd bepaald, dat uiter- lük op 13 Maart 1933 bericht moest zün inge zonden, dat aan dit verlangen is voldaan, aan gezien anders het lidmaatschap van de bonden voor het marinepersoneel zou worden verbo den, heeft het hoofdbestuur van den Bond van Marine-schepelingen althans voor zoover dit in verband met den korten termün mogelük was deze belangrijke aangelegenheid in ver gaderingen met de leden doen bespreken. Algemeen was men van oordeel, dat het van het hoogste belang moet worden geacht, dat het organlsatie-apparaat intact blüft en waar in de huidige omstandigheden dit voor het oogenblik alleen kan geschieden als aan het nadrukkelük verlangen van den Mnlster wordt voldaan, werd instemming betuigd met het advies van het hoofdbestuur om direct in gaand ontslag te verleenen aan bovengenoemde ambtenaren. Mede op grond van dit oordeel der leden en na het noodlge overleg te hebben gepleegd met de overige besturen van de bü het C-AJd.B.O- aangesloten bonden, is besloten den Minister van Defensie te berichten, dat aan zün ver langen is voldaan en met Ingang van 10 Maart 1933 ontslag aan de betrokken ambte naren is verleend. De positie van Nederland als handelsland in deze omstandigheden is nu verre van gunstig. Onze landbouw aoowel als onze industrie had in vroeger jaren geleerd zich aan te passen san de in anders landen bestaande invoerbe- letnmeringen Zoon am onze export gestadig toe. Door de steeds verder gaande prijsdaling, en de protectionistische politiek der ander» mogendheden, werd deze export echter steeds ■eer afgesneden. Vandaar des toenemende werkloosheid, begrijpelüke ontevredenhld. welke daarom nog niet gerechtvaardigd is. Tweeërlei slechts kan de Regeering doen: eteun bieden aan de slachtoffers, en maat regelen treffen, die de allerergste gevolgen trachten te voorkomen, en den terugkeer naar betere economische verhoudingen voorbereiden. Maar ook hier moeten wü steeds bedenken, dat een maatregel, die geëigend zou zün en kelen te helpen, vaak weer de posit» van •aderen nog meer verergeren zou. Pres.: (tot desk.). Bemoeide u zich wel eens meer met een zaak, die u niets aangaat? Deskundige vond dit onderzoek belangrijk in verband met Haagsche zaken op dit gebied. Ik heb aan den verdediger, mr. Voorink gevraagd mü door den procureur-generaal te laten beeëdlgen voor deze zaak. Mr. Bauduln: U behoort niet in overleg te treden met particulieren over deze zaak. Deskundige was tot het resultaat gekomen, dat het schrift op een der briefkaarten niet van ds. R. was. Pres.: Ja. die briefkaart misschien niet, maar dat is er een van de honderden. Het gaat hier om andere schrifturen. Ook bleek, dat desk, nog een onderzoek naar den vingerafdruk had Ingesteld. Pres.: Ik begrijp er hoe langer hoe minder van. U stelt een uitvoerig onderzoek in. in een zaak, waarmede u niets te maken hebt. Is het een zucht om uw deskundig licht te laten schünen? Deskundige van Ledden Hulsebosch: Toen de heer Waltman bü mü kwam om over den vinger afdruk te spreken, was hü van alle stukken al op de hoogte. Uit het rapport van den heer Waltman blükt nog, dat hü een vingerafdruk van ds. R. heeft gemaakt. Pres.: U hebt u dus wel in verbinding gesteld met verd. en den verdediger, zegt u nu maar eerlük. dat u warm voor de zaak is gemaakt ten voordeele van verd. U hebt kosten noch moeiten gespaard cm bier A décharge op te treden. Er ontspint zich een debat tusschen de des kundigen A charge aan de eene zijde en den heer Waltman aan de andere zijde over bet uitschakelen van punten van overeenkomst in den vingerafdruk, omdat er vlekjes in den af druk zitten. Nadat dr. Hessellnk zün meenlng over den vingerfadruk te kennen had gegeven, diende in specteur Waltman van repliek, waarbü de pro cureur-generaal uitroept: „Och. meneer, poogt u toch geen verwarring te stichten." De heer Waltman wijst iets aan op foto’s; de procureur-generaal zegt dan: „Meneer, blüft u er af.”

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5