ONS BLAD Stemmen van over' de Alpen H Uit Hakenkruis-Duitschland Het nieuws van heden Fransch protest te Berlijn draait het centrum THANS BIJ? VEREENIGDE KATHOLIEKE P^RS P z DE „ZUIVERING” DUURT VOORT Mobilisaties in Tirol Polen en Danzig DE BAROMETER JOH. LAUWERS WOENSDAG 15 MAART 1933 ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG -No. 144 DE AMBTSAANVAARDING VAN ROOSEVELT een Neurath’s weerlegging Warenhuisbelasting o o BADEN AAN HET RIJK Tegen beursspeculaties N erveuze spanning Tornado teistert Ten nessee De bier-voorstellen Aangenomen door de commissie EEN- NIEUW BEWIND De Duitsche spoor- Gearresteerde Britten 41 dooden, 70 gewonden wegen vrij gelaten o H 4 De keuze in Hessen voorteeken u Groote bioscoopramp in Mexico „Zuivering” onder Berlijn» personeel Documentenkwestie in Baden Centrum en Nat.-socia- listische partij Nieuwe schok te Long Beach DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN f 2— f 2 85 Betprekingen van Hitler inzake regeeringtvorming in Beieren Zij, die zich tegen 1 April op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende num l mers gratis. iriiriiifHiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuiiiiuiiiiiiiiiiiiuii PAYGLOP 3 ALKMAAR Postzegel-loope* F* Wegen» de gebedrtenissen te Kehl en de aanwending van hulp politie in de gedemilitari seerde zóne Centrumtman uit zyn llfomlë. De aanneming van dit voorstel door woning gehaald BUREAUX. HOF 6, ALKMAAR Talufoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS» Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar /Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem in Wurtemberg ADVERTENTIEPRIJZEN Per lo$sen regel 20 c, ingez. med. 40 c p. regel; idem op pag één 55cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Talryke dooden en gewonden Scherpe maatregelen van Rootevelt Tewerkttelling van 90.000 man De vraag naar de nieuwe vlaggen heeft in Duitschland op vele ateliers een groote bedrijvigheid gebracht Volkenbonderaad laakt het op treden van Polen Lii 35 Een groote menschenmenigte verdrong zich rond het Kapitool om van de ambtsaanvaarding van Roosevelt getuige te zijn en zijn rede te aanhooren NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD •s iec«a Friesland in nood; overvloed en reen export. prl)z verlaging dringende van nttenie Credietverleeninc aan boomkweekem klngen over de regeerlngsvorming in Beteren" I 9 (United Press) het Huis van Afgevaardigden is verzekerd. Vorige stand W Een nationaal en uitvoerend comité voor de St. Udoina- feesten. WASHINGTON, 14 Maart. (V. D.) De com missie van het Huis van Afgevaardigden heeft de biervoorstellen aangenomen. Bier en der- gelljke alcoholische dranken met een alcohol- WASHINGTON, 14 Maart. (Reuter) De Fe deral Reserve Bank is gemachtigd goud at te staan tot het vervaardigen van kunstvoorwer pen. Nieuwe eere-kanunniken in het Bisdom Haar lem. Bioscoopramp In Mexico: 41 dooden en 7» ge wonden. it L a WASHINGTON, 14 Maart. (Reuter) Voor de First Nltional Bank te Detroit en de Guardian National Bank of Commerce, eveneens te De troit, zijn curatoren benoemd. Twee spaarbanken en vijf gewone banken in Michigan zijn gemachtigd onmiddellijk te her openen, doch men weet nog niet, wanneer de beide banken, waarvoor curatoren zijn benoemd, wederom openen. WASHINGTON. 14 Maart. (V. D.) Roosevelt heeft de bankcommissie van den Senaat ver zocht het onderzoek inzake de New-Yorksche beursspeculaties voort te zetten. Tegelijkertijd heeft Roosevelt den Attorney-general opdracht gegeven vergrijpen tegen de federale wetten ten strengste te straffen. MÜNCHEN. 14 Maart. (W.B Rjjkskanselier Hitler hield heden nog verschillende bespre- NEW-YORK, 15 Maart (Reuter) Een he vige tornado heeft den staat Tennessee en het grensgebied van Kentucky geteisterd. Volgens de eerste berichten zijn talrijke per sonen gedood en is een groot aantal gewond. MÜNCHEN. 14 Maart. (W. B.) Naar de Ro- melnsche correspondent van de ..Mtlnchener ZcL Uing” meedeelt, heeft Z. Em. Kard Faulhaber, die in verband met het consistorie te Rome vertoeft, met Vatlcaansche kringen belangrijke besprekingen gehad over den nieuwen toestand in Duitschland. In de eerste plaats werd de stellingname van het katholieke Centrum tegenover de Natlonaal- Soclallstische partij besproken. De zaak-Sneevliet; telegram van den verdedi ger aan Minister Donner. Fransch protest te Berlijn wegens de gebeur tenlasen te Kehl. Weerlegging van Neurath. Volkenbondsraad keurt het optreden van Polen op de Westerplatte af. Troepen zullen onmid- oellijk worden teruggetrokken. MOBILISATIES IN TIROL. ZEER NERVEUZE SFANN1NU. BERLIJN, 14 Maart (V.D.) De tot staats- commlssaris, speciaal voor de stad Berlijn, be noemde landdagafgev. dr. Lippert heeft Dins dagavond voor de microfoon over zijn taak ge sproken Groote gebieden van bijna alle takken van bestuur te Berlijn zijn, aldus dr. Lippert sinds meer dan tien jaren volgens een vast plan bezet met lieden van vreemden stam en buitenlanders. Er zijn ziekenhuizen, waar zich onder het geneeskundig personeel, van den ge neesheer-directeur tot de assistenten toe, ter nauwernood een persoon van Dultschen bloede bevindt. In het departement voor crtslszaken heeft men een groot aantal Oost-Joden in den binnen- en den buitendienst te werk gesteld Daar zal thans een einde aan komen. Mijn be voegdheden. aldus dr. Lippert, liggen vooral op het gebied der personeelspolitiek. Dit vernleu- wingswerk zal bij alle takken van bestuur wor den voortgezet. Het nationale Duitschland aal een Rijkshoofdstad krijgen, waarop niet alleen iedere inwoner, maar lecjgfe Dultscher trotscb zal kunnen zijn, f Aanmerkelijke telegrammen. Mr. E. Bolsius te Leiden benoemd tot Gede puteerde van Zuid-Holland. Bijzonderheden over het verschil tusschen de nieuwe en oude spoorwegtarieven. Bevordering van het gebruik va» inlandsch hout door de overheid. Biervoorstel in het Amerikaanse he Huls aan genomen. I ven. De o] wend tot bedrijf. r-—*1 MEXICO-CITY, 14 Maart. In een "bioscoop theater te Ahualulco in den staat Jalliico js een ernstig ongeluk geschied, waardoor 41 bezoe kers werden gedood en zeventig gewond. Een leldlngdraad van het hoogspanningsnet brak namelijk door, kwam in aanraking met het metalen hekwerk op de balustrade van het balkon en maakte kortsluiting. Twintig bezoekers die op de ijzeren balustrade leunden, werden op slag gedood. Er ontstond een paniek, waarin leder trachtte naar den uitgang te dringen en vrouwen en kinderen on der den voet ^erden geloopen. De paniek maakte nog 21 slachtoffers, terwijl dat die proclamatie ook op hem niet sonder in vloed is gebleven. De incidenten te Kehl. waar Nazi’s de kazernes en het bruggenhoofd bezetten In de gedemilitariseerde zóne, bewijzen, hoe ge vaarlijk die vrijbuitersactles voor de verhouding met het buitenland kunnen worden. In officl- eele Engelsche kringen wordt nu evenals In de Fransche de vraag serieus gesteld, of deze eigen machtige daad niet de beteekenis heeft van een schending van hek "Verdrag van Versailles. Niet ten onrechte dus hebben w|j indertijd van deze gebeurtenis meer ophef gemaakt dan de andere bladen. van Roosevelt WASHINGTON. 14 Maart (V. D.) De Senaat heeft een voorstel aangenomen, dat voorziet in een fonds van 5 miUloen dollar ten behoeve van de slachtoffers van de aardbeving in Ca- Gaat het Centrum in Dnitschland thans btj- draalen? INNSBRUCK, 15 Maart (VD.) In den af- geloopen nacht is de politieke toestand te Innsbruck belangrijk verscherpt. In den loop van den nacht ontving de Landsregeering van Tirol mededeelingen omtrent een mobilisatie van den sociaal-democratlschen republlkeln- schen Schutzbund en omtrent een algemeene staking In verband hiermede werd vannacht te 4 uur door de Tlrolsche landsregeering de Helm- wehr te Innsbruck officieel aangesteld tot hulp politie. De geheele Helmwehr werd in den loop van den nacht gealarmeerd en samengetrokken. De soclaal-democratlsche Schutzbund heeft zich eveneens gereed gemaakt en zijn perma nente stormtroepen in het soclaal-democratl sche volksgebouw belangrijk versterkt. Er zou den te Innsbruck Schutzbund-formatles uit ge heel Tirol zijn samengetrokken. Op de binnen plaats van het Volksgebouw te Innsbruck we melt het van In uniform gekleede en naar men zegt voor een deel ook gewapende Schutzbund- leden. Ook de gendarmerie en het Bondsleger zijn in den loop van dep nacht gealarmeerd en staan sedert vanmorgen vroeg voor elk alarm gereed. Oendarmerie-patroullles op motorrijwielen door kruisen Innsbruck en omgeving. Op het dak van het gebouw van de Tlrolsche Landsregee ring zijn twee muurkanteelen uitgebroken, klaarblijkelijk voor de opstelling van machine geweren De gouwlelding Tirol van de Oostenrtjksche Natlonaal-Socialistlsche Partij publiceert een oproep om de rust te bewaren. Ondanks alle tegenstanders zullen de natlonaal-socialisten ook in Oostenrijk hun denkbeelden weten te ver wezenlijken. oe de verhouding van het Centrum en de Beiersche Volkspartij tegenover het nationaal-soclallsme zal worden, mag men misschien afleiden uit de combinatie van twee stemmen van over de Alpen. De eerste stem Is die van den H. Vader zelve, die in het geheim consistorie verklaard heeft, dat „de critieke internationale toestand voortkomt uit wantrouwen en uit overdreven en onrechtma tig nationalisme.” Indien dus het nationaal- soclallsme zijn overdrijving,en onrechtmatig heden afzweert, zgl er van de zijde van het Vaticaan dus geen protest te verwachten zijn. Het zijn juist ook de overdrijving en de on rechtmatigheid, waaraan verschillende Nazl- leiders zich hebben schuldig gemaakt, geweest, waartegen het Centrum verzet aanteekende en aanteekenen moest, hoezeer het ook naar een samenwerking op zekere voorwaarden ver langde. De andere stem van beteekenis Is die van het Itallaansche blad „La Corrispondenza”, dat goede relaties met het Vaticaan onder houdt. Dit blad meent vast te mogen stellen, dat het Centrum geen exclusieve vóoroordeelen heeft noch kan hebben, behalve die, welke bet van nature heeft tegen de traditloneele en onverbeterlijke vijanden van de religie en de sociale orde.Het Centrum zal, volgens dit blad, niet in onvruchtbare oppositie ter zijde blijven staan en de Duitsche Katholieken mogen op een zoo ernstig en voor het lot van hun land en misschien van Europa beslissend oogerWllk niet ontbreken. Inderdaad, Is een onvruchtbare oppositie te verwerpen, wanneer men ze kan vervangen door een vruchtbare positie Of dit voor het Centrum giogelijk zal zijn, wordt niet door het Centrum alleen, maar vooral door Hitler en zijn gedragingen bepaald. LONG BEACH, 14 Maart (Eigen bericht). Een nieuwe sterke aardschok, welke 7 seconden aanhield, had hier hedenmorgen om 4 21 uur plaats. Schade werd echter niet veroorzaakt. Meer dan 100.000 dakloozen worden in het aardbevlngsgebled momenteel door de verschil lende hulporganisaties onder dak gebracht en van levensmiddelen voorzien. STUTTGART, 14 Maart (W.B.) In Wurtem berg zijn de soc -dem organisaties „Rjjks- banler"’, „Ijzeren front" en aanverwante organi saties verboden, haar vermogen is In beslag ge nomen. Alle hulzen en sportinrichtingen der KP.D en aanverwante organisaties zijn geslo ten. In den loop van Dinsdag Is te Stuttgart een aantal personen, tegen wie de laatste dagen gewelddadigheden zijn gepleegd, op last van den rijkscommissaris voor de Wurtemberg- sche politie voor hun eigen beveiliging In arrest gesteld. De Landdag van Wurtemberg is tegen Woens dagmiddag 3 uur bijeengeroepen. GENÈVE, 14 Maart (Reuter). De Volken bondsraad heeft zich vanmorgen In openbare zitting bezig gehouden met het conflict tus schen Polen en de vrije stad Danzig over de versterking van de Poolsche bewaking op de Westerplatte. De korte bespreking eindigde daarmede, dat het optreden van Polen door den Volkenbosids- raad gekenmerkt werd als inbreukmakend op de bestaande verdragen. De Poolsche minister van bultenlandsche za ken, dr. Beek, legde een verklaring af, waarin hij mededeelde, dat Polen de versterkte troe penmacht op de Westerplatte onverwijld zou terugtrekken. dat zeer belangrijke acten van het staatsml- nisterie mankeerden. Het direct aangevangen onderzoek heeft aan het licht gebracht dat de acten op 10 Maart dus een dag voor de be noeming van een Rijkscommissaris in een zoiavuldig verzegeld pakje In het archief zijn ge£pbneerd, waarbij de deposlteur. de staats president, bjj bijzondere overeenkomst met de directie van het archief van het land Baden beeft bepaald, dat de acten niet voor 1 April 1963 door^ hem of zijn nakomelingen mogen worden teruggegeven en dat het pakje onder geen beding zou mogen worden geopend. Thans rijn de acten door politie en SS-mannen voor den dag gehaald. De Rijkscommissaris bestu deert thans de stukken. Dit zou niet het eenlge geval van documentenverdulstering zijn. In Hessen zijn een 9-tal hooge politle-amb- tenaren ontslagen. DORTMUND. 14 Maart (VJ).). In den nacht op Dinsdag is de voorzitter van de Centrums- fractle van den gemeenteraad van Dortmund door eenlge S.A.-mannen uit zijn woning ge haald en naar een in de buurt gelegen lokaal overgebracht, waar men hem heeft gedwongen een schriftelijke verklaring af te leggen, In de toekomst nimmer meer den leider der NB.DA P. te beschimpen. De voorzitter der Centrumspartij, afdeellng Westphalen, heeft geprotesteerd bij Van Papen, die zich met het ministerie van Binn. Zaken heeft In verbinding gesteld. KARLSRUHE, 14 Maart. (V. D.) De pers instantie van het staatsmlnlsterle publiceert een mededeellng, volgens welke kort na de overdracht van het bestuur door den gevol- In totaal een zeventigtal personen werd gewond, machtigde der Rijksregeerlng Is geconstateerd. BERLIJN. 14 Maart (WB.) Binnenkort zal het Pruisische kabinet zich bezig houden met het plan voor een extra-belasting op warenhui zen. eenheidsprijswinkels en grootflllaalbedrt)- ipbrengst zou ten deele worden aange- belastingverllchtlng van het klein- Naar staatscommisearu Esser mededeelt, M het doelmatig gebleken om, in verband met d* in de .komende week te nemen groote beslis singen in de rijkspolitiek, ook In Beieren nog alle met de regeerlngsvorming samenhangende kwesties degelijk te onderzoeken, opdat een goede oplossing bereikt worde. Daarom zal de Beiersche Landdag de eerstvolgende dagen nog niet bijeenkomen. Hitler vertrekt morgen naar Berlijn voor een Kabinetszltting. BERLIJN, 14 Maart (W. B) De Fransche ambassadeur Francois Poncet bracht heden een bezoek aan den rijksminlster van Bult. Zaken, baron von Neurath, om In opdracht der Fran sche regeerlng te protesteeren tegen de ge beurtenissen te Kehl en de aanwending van hulppolitie in de gedemilitariseerde zone en wel met verwijzing naar art. 43 van het verdrag van Versailles. Minister von Neurath wees het protest als ongemotiveerd van de hand. Noch de gebeurtenissen te Kehl noch de aanwen ding van hulppolitie vallen onder de bepalin gen van het verdrag van Versailles de gedemilitariseerde’zone De slechts gedurende 36 uur te Kehl onder gebrachte S. A. manschappen, van wie hoog stens elke tiende man bewapend was met jachtgeweer of - revolver, noch de hulppolitie kunnen als bewapende strijdkrachten worden beschouwd. Overigens ging' het hier om maat regelen van blnnenlandsche politiek, welke dienden tot handhaving van de In gevaar ge brachte rust en veiligheid. De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp be treffende de Indische Pondenleeningen goed gekeurd. scherpe maatregelen beurss pecaiaiies. BERLIJN, 14 Maart (VX>.) In het voorjaar •uilen de Rjjksspoorwegen op groote schaal be ginnen met de vernieuwing en het onderhoud de spoorwegen In geheel Duitschland. Hler- »oor zullen ongeveer 70.000 arbeiders lijdelijk In dienst worden genomen. Bovendien zullen be paalde werkzaamheden worden aanbesteed bij Particuliere ondernemers, die daarvoor In totaal 30.000 arbeiders in dienst zullen moeten nemen, toodat ln het geheel riilm 90.000 arbeiders bij de Rjjksspoorwegen zullen worden aangesteld. Vernieuwd en zoo noodlg hersteld zullen worden de rails, dwarsliggers, de wegschoeilng en wisseL installaties. edane zaken nemen geen keer, en de keer, welken Duitschland van republl- democratisch naar autoritair heeft genomen. Is een gedane Zoolang de nationaal-socïalistlsche partij storm liep op het bolwerk van Weimar, ver- van te van Ke kelnsch nationalistisch zaak, nog heeft het Centrum met hand en tand het dedigd. Echter te vergeefs. Het bolwerk Weimar bleek te vervallen om weerstand kunnen bieden aan het hartstochtelijk élan de Hltlerscharen. Von Papen, die zich met den grijzen Hindenburg binnen de wankele veste bevond, zette de poort open en het Centrum werd evenals de andere verdedigers onder den voet geloopen. Het Centrum had met de bele geraars een accoord willen sluiten, maar de voorwaarden, die het meende te moeten bedin gen, werden af geslagen. Hitler en zijn getrou wen waren zóózeer verzekerd van de ultelnde- Ujke overwinning, dat zjj tegelijkertijd zelf de condities voor een samenwerking meenden te zullen kunnen dicteeren. Zij hebben zich niet vergist- Van een uitgesproken parttjbeweging ook al heeft Hitler steeds ontkend, dat hij partij-politiek dreef heeft het nationaal- soclallsme zich ontwikkeld tot een volksbewe ging, waarachter méér dan veertig procent van alle Duitschers zich heeft geschaard. Van volksbeweging wordt het thans met stalen mo- kervulsten omgesmeed tot een beweging van den staat zelve. De gemeenteraadsverkiezingen van Zondag jl. hebben duidelijk bewenen, dat niet de Dultsch-nationale bondgenooten, maar ult- alultend de Nazi’s de overwinnaars zijn. De ont wikkelingsgang van het nationaal-soclallsme ln Duitschland vertoont naast essentieele verschil len ook merkwaardige parallellen met dien van het fascisme in Italië. Wat zich ln Duitschland langs vormelijk legaten weg voltrok, werd ln Italië door staatsgrepen bewerkt. De optn^rsch naar Rome vindt in de jongste Duitsche ge schiedenis geen pendant. Maar verder valt er •en leerrijke overeenkomst in den gang van fas cisme en nationaal-soclallsme aan te wjjaen Ook bet fascistisch program werd van partij program tot staatsprogram verklaard. Hoezeer de nationalistische partij zich In Duitschland met den staat vereenzelvigt, blijkt niet alleen uit het aanwenden der 8. A.-mannen als ,4UUs- poüzel”, maar sterker nog uit de benoeming van den feilen partlj-agitator Dr. Goebbels tot Rijks- minister voor propaganda en volksvoorlichting Het nationaal-soclallsme is geworden tot het politieke credo va» Duitschland, en het is de vraag of de Dultsch-nationalen daar nog eenl ge eigen geloofsartikelen aan zullen kunnen toevoegen. Goebbels Is thans de Rijksapostel van het ,ji»- kenkreuz", die tot taak heeft hen. die' nog niet in Hitler ^elooven, te bekeeren. Of hem dit gelukken zal. te niet alleen van hem afhankelijk, maar ook van Hitler zelf. Zal Hitler niet alleen in woord, maar ook ln daad een Mussolini blijken? Zal hjj evenals Mussolini tenslotte met de wen- 'Khen en onvervreemdbare rechten van de H. Kerk rekening houden? Het te Mussolini zwaar gevallen dit te doen. De conflicten met het Va- Ucaan lieten daaromtrent geen twijfel. Maar tenslqtte zag hjj het grootste voordeel ln vrede met het Vaticaan. Voor Hitler zijn de verhou dingen In Duitschland wel anders, dan voor Mussolini in Italië, doch ook hij zal tenslotte meer baat vinden bij een verzoening met de ka tholieken. at het Centrum na het falen van zijp I' 1 politiek van het onbereikbare, thans zal gaan tot een politiek van het bereikbare, is zeer wel mogelijk. Bij de verkiezing van een (taatspresident In Hessen, waar het Centrum met Dultsch-nationalen en natlonaal-socialisten den Dultsch-nationalen candidaat zijn stem gat, 1» dit practlsch reeds gebeurd. Of dit een zui ver opzlchzelf staand lelt Is, dan wel het eer de van een reeks van feiten, welke tezamen den keer van de gedane Centrum-zaak zullen gaan •omen, dient te worden afgewacht. Alles zal •fhangen van de vraag, of het Hitler ernst is met zijn proclamatie, waarin hij verklaart geen kleinzielige weerwraak te zullen uitoefenen en de itrefigste discipline van zijn partijgenooten «licht, zoodat alle vrijbulters-actles van op hol •«dagen Nazi’s zullen worden voorkomen. De meer gematigde toon, welke ook thans minister Goering laat hooren, schijnt er op te wijzen, T MOSKOU. 14 Maart (V.D.) Het Volkscommis sariaat van Bultenlandsche Zaken heeft Dins dag den Britschen ambassadeur medegedeeld, dat alle gearresteerde beambten van de Vickers Electric Company uit de hechtenis zijn ontsla gen. Zij mogen Moskou voorlooplg echter niet verlaten en moeten slch eiken dag bij de Opoe melden. Het ondersoek tegen hen wordt voortgezet. Den Kngelachen wordt sabotage en benadeeling der belangen van do Sovjet-Unle ton loste gelegd De nationaal^ocialistische gouwleider Robert Wagner Teerd benoemd tot rijks commissaris in Baden. gehalte van ten hoogste 3.2 pct. van het ge wicht worden toegestaan. Er zal een bondsbe- lastlng van 5 dollars per vat op moeten worden betaald. Voorts wordt bepaald, dat bijzondere regelingen zullen kunnen worden getroffen door de afzonderlijke staten. Het verzenden van bier naar „droge” staten te verboden. Overtredingen zullen worden ge straft met geldboeten van ten hoogste 1000 dollar en gevangenis voor den duur van ten hoogste een jaar. Het wetsontwerp wordt van kracht veertien dagen na de onderteekenlng door den president. WASHINGTON. 14 Maart. (Reuter.) Het Huls van Afgevaardigden heeft het wetsvoor stel aangenomen,«waardoor de verkoop van bier met 3.2 pet. alcoholgehalte wordt toegestaan In die deelen der V. 8.. waar deze verkoop niet door staatswetten verboden te. I l

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 1