Prikkeldraad 4 De V.V.V. te Bergen jubileert Joden Polen naar EEN overzicht uit de GESCHIEDENIS Vernuftig! De bezetting te Kehl DONDERDAG 16 MAART LYDWINA-SPEL Moeilijke jaren 5 dooden te Zywieck Mr. W. C. Wendelaar De film van Bergen Vyf dooden De hakenkruisvlag Officieel in Zwitserland erkend Hitler houdt zijn woord i F. F. F. JUBILEERT LOU DE VISSER IN ALKMAAR De tornado in Amerika Contributieverhooging GESLAAGD Gandhi in vrijheid? FABRIEKSBRAND IN CANADA POLITIEKE LANDDAG Vijf meisjes gedood; 20 vermisten Een móói plekje in Bergen 1 Alkmaarsche Kamer- candidaten Hertzog wil geen half werk Veel en goed werk verricht Wijziging der oorlogs- vlag Grensbevolking keert zich tegen de immigranten Mussolini acht de verklaring der Duitsche regeering be vredigend De zomerfeesten II Tegenover de „moordenaars van Potempa” Eenige plaatsjes verwoest J Steeds meer geld noodig ■s Het vreemdelingenverkeer is voor Bergen de hoofdbron van het bestaan geworden Behoud van natuurschoon <s> had groei ran Bergen en de toename aan doch dat Riet. ld ge- verkregen, Bisschoppelijke Kweekschool voor van t 1333 was gestegen. Thans begroeting een* eindcijfer van circa PARIJS, 15 Maart. (Reuter) De Londensche correspondenten van enkele Parfjsche bladen bevestigen thans, dat de Britsche regeering ge weigerd heeft zich aan te sluiten by een de marche der Fransche regeering in verband met het bezetten van de kazerne te Kehl door de Nazi's. Met van iets niet 9 zal dus wel het eenigste Ka- Alkmaar by deze verkiezingen zich zich DE AAR, 15 Maart. (Reuter.) Minister-pre sident Hertzog heeft verklaard dat, als geen onvoorwaardeiyke coalitie tot stand komt, hy niet alleen zal aftreden als leider der Nationa listen maar ook als premier. Dit naar aanlei ding van een voorstel van Malan op den Na- Uonallstlschen Partijdag. om slechts een voor- waardeiyke coalitie aan te gaan. vloedgolf uit Dull overstroomen en ger van de pa kent, al evem noemde candl< Mr. Wend merlid zyn, zal leveren. De lijst 1 o r Oraalhuls Juliana van Cornellënberg, Emmastraat 35, Alkmaar. „Ik kom er tegen op.” zoo sprak dominee, „dat men ons volk verdeelt in 51 pet. rechts en 49 pct. .’inks, waarbij dan in die recljtsche groep van' 51 pet. de Roomschen de sterkste party vormen: dit beteekent, dat Rome Nederland regeert; daarom pleit Ik voor een antl-Roomsch front, waarin de Roomschen hun plaats moeten, innemen, maar niet als meerderheidspartij." de bevoegdheid der adviescommissie meer de bevordering van 1 L tuurschoon gedaan werd. In de vergadering van kwam het voorstel naar voren twee leden uit pensionhouders Zoo ziet men ook hier weer, dat de hoogste wysheldde eenvoudigste is: Laat de Roomschen.... zichzelf afmaken!! Heel Nederland worde één antl-Rocmsche party, waarin de Katholieken naar getalsterkte dap per meewerken tot het antl-Roomsche doel. Is t niet eenvoudig? En belooft het niet vast en zeker succes? Als we dominee een tip mogen geven: in Bloemendaal woont een beer, die uitste kend geschikt zou zyn als mede-party-leider. woordlge Informatiebureau te stichten, dat een bedrag van f 4.090.77 vorderde. Ook het maken van het rywielpad, achter het oude Hof, de Studler van Surcklaan en de Ruïnelaan werden uit de winsten van de lote- rtjen bekostigd; evenals het plaatsen van ban ken langs de Eeuwige laan, de Kom laan en in de bosschen. WARSCHAU, 15 Maart (VB.) De toeloop van Joden naar Polen om te ontsnappen aan de Hltlerlaansche terreur leidt tot een krach tige reactie by de grensbevolking. Tot vandaag bedraagt het aantal Joden dat op wettige wyze de Poolsche westgrens heeft overschreden 1500. om niet te spreken van het aantal overschrijdingen op illegale manier. Byna al deze vluchtelingen zyn beroofd en zonder bagage of geld. De bevolking leent het oor aan agitators, die beweren, dat Polen 10 pet. aan Joden telt en moet weigeren er nog meer op te nemen. De Joodsche afgevaardigden In den Pool- schen Landdag hebben geprotesteerd tegen de vervolging der Joden In Duitechland. zy doen een beroep op de beschaafde wereld en verkla ren, dat bet hier niet een blnnenlandsche kwestie betreft, maar een Internationale kwes tie, terwyi zy er aan herinneren, dat Goering heeft gezegd, dat de Duitsche politie niet ge houden Is Joodsche bezittingen te verdedigen. R. K. Staatsparty meldt geen candldaat; wy stellen ons echter tevreden met den candldaat Groen uit Langen- dyk. dat met een beetje goeden wil, toch wel als een voorstad van Alkmaar beschouwd kan worden. zet. Het bestuur de vergadering voor NASHVILLE (Kentucky), 15 Maart (Reuter) Volgens de laatste berichten zyn door de tor nado, die gisteren het grensgebied van Ken tucky en Tennessee heeft geteisterd, in totaal 33 personen om het leven gekomen. Meer dan 200 personen werden gewond. Eenige kleine plaatsjes zyn verwoest. BERN, 15 Maart. (V. D.) De vraag van een Zwltsersche kantonale regeering aan den Bondsraad, of de hakenkruisvlag, wanneer ztf op officleele Duitsche gebouwen als gezant schappen en consulaten In Zwitserland wordt geheseben onder de vlagge-beschermingsbepa- llngen valt, Is door den Bondsraad bevestigend beantwoord. Door het besluit van den Ryks- presldent Is zoowel de oude zwart-wit-roode als de hakenkruisvlag officieel erkend en valt dus onder de bestaande wetteiyke bepalingen. vergadering van 6 Maart 1920 her dacht de vice-voorzitter de heer Zeiler t ver schelden van den heer Siebert Coster, waarby hy uitvoerig de verdienste van den overledene voor de V. V. V. in het licht stelde. In deze vergadering werd tot bestuurslid gekozen de beer P. J. Brouwer, die echter 10 October 1920 reeds bedankte en 10 Dec. 1920 door den heer B. de Jonge werd opgevolgd. Ook de beer B. de Jonge Is niet lang bestuurslid van de V.V.V. geweest, aangezien hy by zyn aftreden in 1924 werd opgevolgd door den heer F. W. d. Vall. Alkmaar opbekende, maar voor bekende, is de heer D. J. Ó- 'sr- Aan de Ouderwijzers te Ouden bosch slaagden voor bet etamen Godsdienstdlploma onze oud-stadge- aooten. de eerw. broeder Simon (8. J. Groot), ter Modestus. <C. H. J. Ligthart) en Br. Ro- sarius (J. H. Schipper). Mevi*. Klomp belastte zich belangeloos met dezep arbeid en bracht reeds in 1914 In 51 zendingen 139 aanvragen ter kennis van be langhebbenden Uit een In dat jaar gehouden telling bleek. Hoewel verreweg bet grootste deel van ben. die gisterenavond naar den heer L. de Visser van de C. P. H. kwamen luisteren, aanhangers of geestverwanten waren der Communistische party, waren er toch ook zeer éelen, die met de C. P. H. niets hadden uit te staan en alleen maar uit nieuwsgierigheid kwamen luisteren naar hetgeen de heer de Visser had te zeggen. We meenen niets te veel te beweren, wanneer we veronderstellen, dat er onder deze laasten velen waren, die alleen maar benieuwd waren naar eventueele relletjes of andere vormen van oneenlgheld tusschen de roode broeders en hun tegenstanders. Degenen die dit graag gezien zouden hebben, zullen wel teleurgesteld zyn ge weest, daar er absoluut niets van dien aard is voorgevallen. De vergadering, die in gebouw Coffcordla gehouden werd, had een zeer rustig verloop en Lou de visser kon zyn rede, die herhaaldelyk door daverend applaus werd onderbroken, rus tig uitspreken. Tijdens bet debat werd hy op een vaak han- dige wyze aangevallen door den beer Bosmay van de Revolutlonnalr Soc Party, welken aan val ons communistisch Kamerlid echter op een nog handiger wyze pareerde, terwijl hy boven dien de vergadering^jpp zyn hand bleek te heb ben. Slechte een enkelen keer werd er geïnter rumpeerd, waarby degene, die deze interrup ties lanceerde, er vrij kaal afkwam. Hoewel er verscheidenen van de aanwezigen niet-Alkmaarders waren, geeft het groote aan tal van den heer de Visser s toehoorden on geveer 400 ernstig te denken, temeer daar de heer de Visser s rede vaak groote instemming vond. Het Communisme wint ook hier in Alk maar veld: en moet dus ook hier in Alkmaar de volle aandacht er op gevestigd en aan be steed worden. Naar United Press nader meldt zijn 5 meisjes gedood. De anderen konden door de brandweer gered worden. *toni en het huren van gemeubileerde huizen inmiddels dermate toe. dat op de 20 Febr. gehouden algemeene vergadering besloten *ert excerpten van deze aanvragen gehecto- Pafeerd ter kennis van de leden te brengen, 1 daardoor aan het bureau enveloppen, voor wen van porto en adressen bezorgden. HULL, (Quebec), 15 Maart. (Renter.) De fa briek van de Canadeeache Lucifersmy. is geheel door brand verwoest. Vier fabrieksmeisjes zUn gedood. 15 gewond, terwijl 20 anderen vermist worden. By de levering van candidaten voor de Twee de Kamerverkiezingen is onze stad niet achter gebleven. Een heele krantenpagina was noodig om de nsmen van al deze aspirant-parlementariërs te vermelden. We hebben onzen tyd niet kunnen besteden met al die namen te tellen; wél heb ben we by een vluchtig overzicht kunnen con- stateeren, dat Alkmaar een matigen, politiek- vruchtbaren bodem bezit en slechte een viertal candidaten voor de Tweede Kamér wist te creeeren. 1° de vergadering van 28 Nov. 1913 werd op ran bet bestuur besloten het gemeen- te verzoeken het subsidie op f 200 te “teugen; de heeren Zeiler en Klomp leverden deze vergadering een krachtig pleidooi voor wntrtbutieverhooglng. betoogende, dat de ge- ■wente eerder tot subsidleverhooglng zou over- •••h, wanneer belanghebbenden voorgingen offers te brengen. In een buitengewone vergadering werd met 34 tegen 19 stemmen besloten de con- ™<itie van f 1 tot f 3 te verhoogen; tenge- dat 17 leden bedankten, die echter spoe- w®er toetraden. Door het besluit steeg het ™°men echter tot f 614. De Raad besloot «laas bet subsidie op f 100 te handhaven. __Bet aantal schrifteiyke aanvragen voor pen- BERLLIN. 15 Maart. (W. B.) De Rykspresl- dent beeft besloten, dat de oorlogsvlag van nu af zal zyn: Zwart-Wlt-Rood, met in het midden het Ijze ren Kruis en Zwart-Wlt-Goud in den boek. De marine-oorlogsvlgg beeft in plaats van het Ijzeren Kruis, den Rijks-Adelaar in het midden. Op den kept dragen de leden van de weer macht in bet vervolg de Zwart-Wlt-Roode kokarde. In 1919 werd besloten voor de vereeniging een film ter lengte van 300 M. te laten maken. Deze film werd aan boord van verschillende Oceaanstoomers vertoont, alsmede in ver schillende plaatsen van ons land. Deze film behoort nog steeds tot een van de aardigste bezittingen der vereeniging en werd nog dezer dagen afgedraaid. Tengevolge van den verkoop van zyn zaak bedankte de heer P. J. Brouwer In 1919 als di recteur van het Informatie-bureau. Hy werd als zoodanig opgevolgd door mevrouw Klomp, die reeds sinds 1914 belangloos de schrifteHjke aanvragen en de correspondentie had behan deld. In 1923 werd mevrouw Klomp opgevolgd door mevrouw Schoonhoven, die in 1934 werd opgevolgd door mevrouw Evenhuis, de tegen woordige administratrice. In de vergadering van 8 Februari 1919 con stateerde de voorzitter, wylen den heer Siebert Coster nog met voldoening, dat de begroeting, die In 1908 een bedrag aanwees van f 160 tot een bedrag heeft de f 5000. In de BERLIJN, 15 Maart. (W. B.) De wegens het dooden van een commisnlstlschen Poolschen insurgent te Potempa in Augustus jl ter dood veroordeelde vyf nat.-socialisten zyn beden door toedoen van rykskanselier Hiller in vry- held gesteld. Men herinnert zich hoe Hitler destijds aan zde ter dood veroordeelden, wier straf in levens lang tuchthuis werd gewyzigd, telegrafisch den trouw zyner beweging verzekerde (wdardoor Hitler zich de blaam der weldenkende wereld op den hals haalde Red.) De bekende pacifist generaal-majoor b. d. baron von Schoenaich is op zyn bezitting by Bad Oldesloe in bescherm! ngsarrest gesteld. Vele brieven e.d. werden In beslag genomen. De zwart- wlt-roode en hakenkrulsvlaggen zyn heden plechtig ingebaald, nadat zy drie dagen op de staats- en gemeentelyke gebou wen hebben gewapperd. De eerste burgemeester van Koblenz is tot nader order met verlof gezonden. Tot commls- sarieel eersten burgemeester is een nat. socla- list beooenid. Meisjes, die nog graag mee willen spelen met het Lydwlna-spel. dat gespeeld zal worden 33 en 30 April a-s., kunnen (al zyn bet ook geen Graal Deden) zich daarvoor opgeven aan het GraaUeden) zich daarvoor opgeven aan het Oraalhuls Na het Lydwlna-spel kunnen zy zich even tueel als lid opgeven. Vrydag aa. om 8 uur. in bet Gymnastiek lokaal aan de Nieuwlanderstngel, repetitie van bet Lldwinaspel, voor nlet-Oraalleden. Tekstboekjes daar verkrygbaar. BOMBAY, 15 Maart (V. D.) De regeering overweegt de mogeiykbeld Gandhi en acht le den van het executieve comité van het Congres in vrijheid te stellen, teneinde met hen be sprekingen te openen over stopzetten van de beweging van lijdelijk verast. Het staat echter hlerby vast, dat, wanneer deze besprekingen niet tot het gewenaebte resultaat zouden lelden en het lydelyk verzet niet sou worden opgeheven, Gandhi en de acht leden van het congres we derom gevangen zouden warden gezet. dat er voor zomergasten in de gemeente 243 zitkamers. 849 slaapkamers met 1903 bedden beschikbaar waren. In den herfst van 1907 waren het de heeren veldheer. H. Modderman en eenige ande- die het initiatief namen, om tot de op richting van een vereeniging tot bevordering nn het vreemdelingenverkeer te geraken. De oud-burgemeester. de heer Jb. v. Reenen l^d zich reeds bereid verklaard het eero- roorzltterschap 4a willen aanvaarden, terwyi --mevr. Van ReenenVolter als donatrice te zullen loe der Klesvereeniglng voor dit doel de Koren beurs af te huren. Waar andere, kleinere partyen, in staat zijn, dit groote vergadergebouw geheel te bezetten, daartoe is zeker onze party, de grootste party in den lande, de party van het mlllloen, in staat. Daarom, Katholieke kiezers en klezeressen. Zondagmiddag 3 uur allen op naar de Koren beurs! KATTOWITZ, 15 Maart (VX>.) In het Te- schensche deel van Sileziè is het Dinsdag tot ernstige werkloosenrelletjes gekomen. In twee plaatsen in de omgeving van Saybusch werden eenige Joodsche zaken geplunderd. De politie stond tegenover de excessen machteloos en moest een beroep doen op de grenspolitie. De beambten maakten ten slotte van de vuurwa penen gebruik, vyf personen werden gedood, terwyi een groot aantal personen ernstig of licht werd gewond. gjjn echtgenoote. verklaard bad i treden. 7 Nov. 1907 bad in de .Rustende Jager” de eerste vergadering plaats, waar naast het voorloopig bestuur en de eere-voorzitter een 29-tal personen aanwezig waren. Tot bestuurs leden werden gekozen de heeren J. Veldheer, voorzitter, H. Modderman, secretaris. L. Top, penningmeester en dr. van Pelt en H Siebert Coster Aangezien dr. van Pelt van oordeel ns, dat hy reeds te veel bestuursfuncties in pjaatseiyke vereenlgingen vervulde en daarom bedankte, werd in diens plaats verkozen de beer J. C. Leyen, de eenige, die thans nog deel gitmaakt van bet bestuur. De contributie werd bepaald op f 1 per jaar, terwijl zy, die minstens f 250 per jaar betaal den als donateur beschouwd werden. Ab deel voor de naaste toekomst werd om. gesteld verbetering en verfraaiing aan te bren gen in de omgeving van de tram; een betere verlichting van bet emplacement; bet oprich ten van een informatie-bureauhet verbeteren van de tramverbinding met Alkmaar; bet ma ken van manden en banaen in de bosschen1 verbeteren der wegen; het bevorderen van een meer ratloneele bebouwing der gemeente; het versieren en doen aanleggen van particulieren tuinen te bevorderen; het verkrijgbaar stellen van een wandelkaart van Bergen en Bergen aan Zee en het verkrygen van een subsidie der gemeente. De eerste begroeting der vereeniging werd vastgesteld op een bedrag van f 160. De ver eeniging telde toen 671eden en 14 donateurs. Hoewel by de oprichting in de eerste plaats heeft vooropgestaan te waken over het behoud van bet eigenaardig schoon in de gemeente, kwam toch reeds dadelyk vast te staan, dat men met de oprichting der vereeniging ook be oogde de verbooging van de welvaart der be volking. Daarvan spreekt reeds dadelijk het streven naar de oprichting van een eigen In formatiebureau en het besluit om een redame- boekje uit te geven. Ook werd besloten ter be vordering van de verfraaiing der gemeente een fonds op te richten voor het stichten van een monumentale fontein; als eerste bedrag werd hiervoor f 25 uitgetrokken, doch reeds in de volgende vergadering in 1909 werd besloten dit loodt op te heffen. Reeds in 1909 verscheen de eerste druk van ém geUlustroerden gids, van de hand van den heer J. Rus, geïllustreerd door den toenma- bgen voorzitter, den kunstschilder J. Veldheer. Zóó groot was de belangstelling voor deze uit gave, dat daarvan In het eerste seizoen 568 exemplaren werden verkocht. Van deze gids verscheen In 1929 de zesde, herziene druk en jaariyks worden daarvan nog steeds een 500 exemplaren verkocht. Ook tot het uitgeven van een pensionlyst werd besloten. In een op laag van 800 exemplaren. Deze pensionlyst be vatte toen de namen van 26 pienslons. hotels en gemeubUeerde huizen, welk getal in 1910 reeds gestegen was tot 58, in 1931 tot 88. in 1914 tot 110 en thans 417 bedraagt. üit dit cyfer blykt reeds voldoende dat het vreemdelingenverkeer voor Bergen de hoofd- bron van het bestaan voor de bevolking is ge werden en onwillekeurig rijst de vraag, of, met De correspondent van de JScho de Paris** te Londen verklaart, dat men in Engelsche oftl- deele kringen van meening is, dat de demon stratie der Nazi's in de gedemilitariseerde stad, niet moet worden beschouwd als een opzet telijke provocatie, doch meer als een gebeurte nis van polltieken aard. Ook de Londensche correspondent van de ..Petit Journal” verklaart, dat de Qual d'Orsay niet den steun- van Engeland kon krijgen. Mussolini is van meening, dat de verklaring der Duitsche regeering over de gebeurtenis te Kehl. bevredigend is. Wat de aanstelling van Nazi's als hulppoDtle betreft, is Mussolini van meening, dat de revo- lutionnalre toestand in Dultschland dezen maatregel rechtvaardigt. Omtrent den stap, dien de Fransche gezant te Beriyn gisteren beeft gedaan, onthouden de bladen zich totdusver nog van commentaar. 1914 werd voor Bergen een moeiiyk jaar. Toen het beste deel van het seizoen voor de deur stond brak de wereldoorlog uit, die met een slag een einde maakte aan de goede ver wachtingen, die Bergen mocht koesteren. Tal van gasten, die besproken hadden, kwamen niet en velen, die er waren, vertrokken Inder haast In een paniekstemming. In 1915 weid het subsidie van de gemeente van f 100 op f 150 gebracht; in 1917 op f 350 en in 1918 op f 300. Toen in 1915 op een op banden zynd schitterend seizoen werden de verwachtingen door een sterk om zich heen- grypende dlphterle-epldemle geheel den bo dem Ingeslagen. In een krachtige circulaire gericht aan de geheele Ned. Pers en de medici deed het be stuur uitvoerig mededeellng van den stand van zaken, die door een onjuiste berichtgeving in de bladen verkeerd was voorgesteld. Ook het gemeentebestuur nam krachtige maatregelen, die van de gemeentekas een be drag van f 3000 vorderden. Ook in ander opzicht waren de oorlogsjaren Jaren. waarin verschillende moeiiykheden over wonnen moesten worden. In 1917 was er b.v. geen petroleum meer voor verlichting beschik baar. Gelukkig sloot de gemeente zich evenals Alkmaar aan by de toen opgerichte K E.M laterhet PJ.N. met het resultaat, dat dank zy de activiteit van het bestuur het electrisch licht nog eerder in Nassau Bergen brandde dan te Alkmaar en de pensions nog tydig in het seizoen hun peroeelen aangesloten zagen. Ook met de levensmiddelenvoorziening be gon 1 te nypen zoodat op initiatief van het bestuur in 1917 een commissie tot het aankoo- pen van levensmiddelen werd Ingesteld, welke een bedrag van f 5358 omzette. Toen bet in 1917 bekend werd, dat naast, het interneeringskunp voor Duitsche militairen ook nog een kamp zou komen voor deserteurs en ongewenschte buitenlanders, ondernam het het bestuur nog een poging, die mislukte, om dit te voorkomen. Gelukkig bleek al spoedig, dat het vreemdelingenbezoek daarvan geen nadeel ondervond. -w—omlnee Van Hoogenhuyze heeft zich al- I 1 reeds een hoogst eerbiedwaardige antl- papistlscbe reputatie veroverd. Lof zy hem voor zyn fier positief en vooral heilig beginsel lof zy hem voor zyn bewon- derenswaardlg doorzettlngs- en uithoudings vermogen. Lof zy hem voor de radicale wyze, waarop hy nu al zoo vele malen de Katholieke Kerk met heel baar nasleep in Nederland beeft uit- geroeid. *t Is met die Kerk echter een hardnekkig geval: hoe morsdooder de dominee de Katho lieke Kerk In Nederland telkens maakt, des te sprtnglevender komt die Kerk wanneer de beul zyn werk gedaan heeft weer te voor schijn. DAAr was dominee tot op beden niet tegen opgewassen, maar binnenkort sal een nieuwe ultroellngsmethode gevolgd gaan worden, welke by voorbaat volledig succes garandeert. In de dezer dagen gehouden algemeene ver gadering der Chrlsteiyk-Hlstorlsche Unie, waar men dezen dominee biykbaar liever kwyt dan ryk was. maar hem allicht niet weren kon, heeft de heer Van Hoogenhuyze een vernuftig plan ontwikkeld: het moest nu maar eens uit zyn met die Roomse he overheerschlng in Nederland! het oog op de intens groote belangen het die nen van die belangen nog niet hechter moet georganiseerd worden dan met een vrijwillig werkende organisatie als de V. V. V. moge- Wk is. De tegenwoordige pensionlyst verschynt in boekvorm in een oplage van 4000 ex. Met de beperkte middelen, waarover de ver eeniging beschikte, werd een bewonderens- waardlge activiteit getoond. In 1910 werd de noodzakeiykheld Ingezien van het maken van reclame in de pers en de algemeene vergade ring van 37 Januari bracht voor dit reclame- doel ruim f 400 bijeen. In de algemeene vergadering van 1911 be dankte de heer Modderman als secretaris en werd In zyn plaats de heer A. v. d. Heyden gekozen. Dank sty de reclame la de pers, mede een gevolg van de open-lucht voorstelling door Rooyaards van Vondel s spel Adam in Balling- «*ap. waarvoor de V. V. V. f 160 uittrok, als deelname In het garantiefonds, groeide de be langstelling voor Bergen dermate, dat bet be duur. dat tot nog toe aan verblyfzoekenden 6e schrifteiyke inlichtingen had verstrekt, zich genoodzaakt zag in 1913 de heer P. J. Brou wer als houder van bet Informatiebureau aan M stellen. 1 Mei 1913 bedankte de heer Veldheer als voorzitter en de heer Top als penningmeester. In 1913 telde de vereeniging 135 leden en M donateurs. De contributie bedroeg nog steeds I 1 en een subsidie van de gemeente was nog Reeds niet verkregen, zoodat de begrootlng nog slechte een bedrag aanwees van f 335. In deze vergadering werden de heeren D. Etanp en C. Zeiler tot bestuursleden gekozen. Op hun voorstel werd besloten by de ge- ■eente een subsidie aan te vragen, waarop de Raad in Maart goedgunstig beschikte door een bedrag van f 100 toe te staan. De uitbreiding van het werk der V. V. V. en haar bemoeiingen deden steeds meer de nood- zakeiykheid gevoelen, dat de vereeniging over ruimer geldmiddelen beschikte, waarom in 1930 besloten werd de contributie van f 3 tot f 3 te verhoogen en asm de gemeente het verzoek te richten om het subsidie op f 1000 te brengen, aan welk verzoek werd voldaan. De begrootlng van 1931 ging hierdoor met een belangrijk bedrag omhoog en wees toen een som aan van f 3315. Steeds bleek echter de noodzakeiykheid, om naar vermeerdering van geldmiddelen uit te zien, waarom in de jaren 1921. 1922. 1923 en 1924 op initiatief van den heer Klomp een verloting georganiseerd werd, die aan de ver eeniging een totaal winst van f 10.07693 op leverde. De vereeniging werd hierdoor in staat ge steld haar werk op grooter schaal te doen en kwam daardoor in de gelegenheid het tegen in dit overzicht dient nog te worden aange stipt. dat de V. V. V. in 1926 officieel deelnam aan de onthulling van het monument, dat te Bergen aan Zee ter eere van wylen Mevr. Van ReenenVölter werd gesticht en daarvoor een bedrage uittrok: dat de vereeniging in 1930 haar steun ver leende aan de actie voor den aankoop van het Berger Bosch en in 1931 een bydrage schonk aan het comité tot viering van het 35-jarig bestaan van Bergen aan Zee. In 1929 werd een officleele band gelegd tus schen de Bergensche badbode en de vereeniging ■en 1 bestuur verheugt zich erover, dat dit or gasm geredigeerd door zyn bestuurslid, den heer Klomp, in de V. V. V -wereld algemeene waardeering mag ondervinden. In 1932 werd medegewerkt aan de door den A. N. W. B. georganiseerde Bondswandellng in onze omgeving, terwyi aan het eind van 1933 nog een krachtig protest gericht werd aan Provinciale Staten tegen de plaatsing van het afschuweiyke hek in de duinen door het P W. B. Tenslotte kan geconstateerd worden, dat de V. V. V. in Bergen een gestadlgen groei heeft mogen ondervinden. Het ledental bedraagt thans 560. De V.V.V. heeft zich steeds In de belangstel ling van de bevolking mogen verheugen, het geen mede het gevolg is van het feit, dat de gemeenteraad steeds getoond heeft sraardee- ring te hebben voor hetgeen de vereeniging in het belang van Bergen doet. a Dat de V.V.V. van groot belang is geweest voor de ontwikkeling en groei van Bergen, dat Bergen door de V. V. V. geworden is wat zy thans is. van een klein onbeteekenend ge hucht tot een bloeiend villadorp, dat een van de mooiste en meestgekozen vacantieoord van ons rjand is, dankt het alleen aan deze vereeniging en haar homogeen bestuur. V. V. V. gaat haar tweede kwarteeuw tege moet; moge het met haar werken en streven crescendo gaan, tot bloei van de geheele om geving in het algemeen en van Bergen in het byzonder. 23 Februari 1928 1 het bestuur fnet te breiden, om belanghebbende H»—een plaats in liet bestuur te verzekeren. Het bestuur stelde zich daarby op het standpunt, dat men voorop diende te stel len. dat de vereeniging er In de eerste plaats was ten dienste van de vreemdelingen en dat men, door die zoo goed mogeiyk van dienst te zyn. het best eigenbelang diende; doch dat het ongewenscht was in het bestuur te sterk groepsbelangen op den vóórgrond te plaatsen. Met groote meerderheid van stemmen, 43 tegen 18, werd dan ook het voorstel tot be- stuursuitbrelding verworpen. 30 Jan. 1928 werd in plaats van notaris Van Riet, die bedankte de heer C. Bogtman Az. tot bestuurslid gekozen. Reeds eerder werd door ons medegedeeld, dat Zondag 19 dezer hier ter stede een politieke Landdag wordt gehouden. Nader vernemen wy, dat voor dit doel de Korenbeurs la afgebuurd. Gelijk bekend zullen als sprekers optreden de party-voorzitter mr. C. M. J. F. Goading en mr J. Bomans, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. De bijeenkomst wordt geopend om 3 uur •s namiddags. Het was een goede gedachte van bet bestuur Met den groei van Bergen en de toename van de bevolking ging noodwendig veel natuur schoon in de gemeente verloren. Herhaaldelyk gingen dan ook stemmen op. dat hiertegen gedaan moest worden, waarby wel eens voldoende rekening werd gehouden met hetgeen de V. V. V. In dit opzicht reeds heeft verricht. Met instemming van velen stelde een van de Berger artisten, de in 1931 te Londen overleden kunstscliDder Arthur Verbeeck in de alge meene vergadering van 1927 de schoonheid van Bergen aan de orde, met het gevolg, dat die bespreking in een buitengewone algemeene vergadering van 26 Maart da.v. werd voortge smaakte de voldoening, dat In ---j van 1928 deze In zyn liefde tw. „Bergen's schoon” wel eens bulten de re- deiykheid gaande bestnjder de verklaring af legde. dat in Bergen door de uitbreiding van het behoud van bet na- Oedachtig aan bet woord ..honor cu”, willen we het eerst noemen den eersten burger van onze stad. mr. W C. Wendelaar. Met zyn Intrede in de Provinciale Staten van Noord-Holland deed hy den eersten stap op het glibberige pad der actieve poUtlek. wy hadden het genoegen onzen burgemees ter daar enkele malen te hooren spreken, oa. in de Statenzitting, waar het leelyke hek in de Berger duinen aan de orde kwam. En al was het niet de eerste keer, dat wy mr. Wende laar hoorden oreeren, wy werden versterkt in onze meening. dat hy ongetwyfeld talenten heeft, die hem geschikt maken een politieke figuur te worden. Mr. Wendelaar is in sommige bladen mis schien ook wel op een andere pagina In dit blad genoemd: de „coming msm" van de verdwynende party. Wy willen deze mln of meer hateiyke kwalificatie niet debiteeren en zouden hem hoewel ongaarne liever wil len noemen den verdwynenden man uit de „co ming town”, aangenomen tenminste, dat Alk maar een opkomende plaats is. Dat Alkmaar dit jaar burgemeester Wende laar verliest,, staat vrijwel vast. In den Kieskring Haarlem staat mr. Wea kling Rotterdam no. 3 en In de Kieskringen delaar no. 1 op de V. B.-sche lyst; in den Kles- Helder-Zwolle no. 4 op die HJst. Hoewel deze plaatsen hem nog niet met vol strekte zekerheid een zetel waarborgen, zal mr Wendelaar toch in Mei zyn Intrede in de Kamer doen, omdat zyn onze inlichtingen juist er maatregelen genomen zullen worden, waar door mr. Wendelaar toch een zetel krijgt, in dien hy niet dadelyk verkozen wordt. De tweede Alkmaarsche candldaat. de heer W. v. d. Vall, die als no. 5 prykt op de lijst van de S. D. A. P. is ook geen onbekende in de politiek; behalve raadslid is hy evenals mr. Wendelaar lid van Prov. Staten. Ook hem hebben wy daar gehoord; al was zyn geluid minder aangenaam. Hy verklaarde zich tegen de motie-Wendelaar. Inzake de verwijdering van het hek in de duinen; welk hek ook de in de duinen wandelende A. J C -ërs wel eens on aangenaam getroffen zal hebben. Maar ter zake; de heer v. d. Vall is ook Ka- mercandldaat al staat zyn naam dan ook meer ter stoffeering op de lyst der 8. D. A. P. Want dat deze party zoo n éclatant succes zal oog sten, dat er in dezen Kieskring vyf Kamerle den gekozen worden, zal met ons wel niemand gelooven. De heer G. Hoytlnk, het eenigste raadslid en daarom tevens fractie en fractie-leider van de a -r -party. Is voor onze stad ook geen onbe kende. al geniet hy dan niet zóó'n bekendheid als de heeren Wendelaar en v. d. Vall. zyn naam vinden we op no. 20 vermeld van verwachtingen t. a. v. ztfn Kamerlidmaatschap zyn daarom nog lager gespannen dan die t. a. v. de lyst der A.-R in den Kieskring Helder; onze den heer v. Een voor onze redactie wél Stemmerlk, districtscommissaris van het bond van Nationalisten, één der fasds partyen, die zich in den verklezlngsstry< worpen hebben. HU staat als tiende van de 11 candidaten van de in alle Kieskringen door zyn party in- gedlende Ujst vermeld. Wy gelooven nog niet, dat de nationalistische rhland onze lage landen zal geven dezen vertegenwoordl- voor wie recht macht betee- kans als de belde bovenge- Langzamerhand bleek ook de wenscheiyk- held om in het seizoen verschillende feesteiyk- heden te organlseerenIn 1922 werd hiervoor het eerst een post van f 250 op de begrootlng gebracht welke post sinds 1927 f 500 bedraagt en dit jaar voor het eerst op f 650 is gebracht. Jaariyks werden concerten en tuinfeesten ge organiseerd. Voorts mag worden herinnerd aan het in 1929 gehouden avond-openluchtspel van Dldoler, waarvoor de genie medewerking ver leende, aan de gehouden ballonwedstryden en het In 1931 gehouden ruiterfeest van landelyke ry vereenlgingen. De bloemencorso's behooren evenals de ver- lichtlngsavonden en het vuurwerk tot Bergen aan Zee met de aldaar gehouden concerten tot de géwllde attracties in het seizoen. 5 Februari 1926 werd In plaats van den heer A. v. d. HeUden die naar Wageningen vertrok tot bestuurslid gekozen de tegenwoordige se cretaris. Mr. H. Judell. De heer v. d. Heijden werd toen tot eere-lid der vereeniging be noemd. In dat jaar werd tevens besloten uit het lote- rijpotje f 1500 beschikbaar te stellen, ten be hoeve van het rijwielpad van de Franschman naar Bergen aan Zee, welks aanleg een uit gave van f 15000 vorderde en waarvoor eenige jaren dé rijwielstallingen in Bergen aan Zee ten behoeve van de Rywlelpadvereenlglngen vyf cent extra per rijwiel hieven.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 11