Prikkeldraad D Van de Perstribune ONCHRISTELIJKE VERVOLGING De Vrijheidsbond Verstoorde illusie Liberale waan De strijd tegen de Weekhartigheid joden DONDERDAG 16 MAART EEN REVZEN-MOZïEK Geen eenheidsfront Brand te Spakenburg Ernstig misverstand Nog geen eieren uit de markt „VEEL HEIL EN ZEGEN” VAN TREEPLANK GEVALLEN Gemakzuchtige bestellers Meisje door vrachtauto gedood DE WAPENSMOKKELHANDEL Duitsch aanbod afgewezen Een bezadigd woord RADIO LUXEMBURG BEGINT! Met N eder land sc he programma’s DE BIOSCOPEN DICHT! Conflict te Venlo en Tegelen VER VAN HET VADERLAND Duitsch graf te *s Gravenzande St. Lidwina-feesten Gedeelte van een hnoopenfabrieh vernield Onze activiteit op Ijsland F Koninklijke belangstelling ves- wordt steeds den I be- „wy hebben aanvankelijk het antwoord van Moscou beschouwd als een bewust overvragen Voor den wederopbouw van de Westminster kathedraal te Londen wordt een reuzen mozaïek vervaardigd, dat Christus en Zijn leerlingen voorstelt. Jaren zullen verloopen, eer het mozaïek geheel gereed is. Wie morgen het „Tribune”-gebouw te Am sterdam voorbijkomt, zal zeer zeker veronder stellen, dat het hard geregend heeft.... toe- van Was Moskou dus ’n beetje toeschietelijker ge weest, had Moskou de 8. A. I. niet willen be driegen. had Moskou geen munt geslagen uit het in arren moede door de 8. A. I. gedane voorstel, dan was het sociaal-demokratlsch- communlstisch eenheidsfront een feit geworden. Hier Is een Illusie verstoord. Niet op principieel verschil van Inzicht, niet uit hoofde van een ander soort socialisme Is de 8. A. I. thans tot haar nadeel en schande genoodzaakt, de ultnoodiging ongedaan te ma ken, landers toch was de invitatie nooit uitge gaan) maar enkel en alleen, omdat Moskou, per. fleder dan perfled, een „eerlijke" poging tot toe nadering heeft trachten uit te bulten. Men onthoude dit goed voor het geval in de komende weken het ware karakter der 8.D.A.P weer eens ter sprake komt. De heer Tecklenburg, secretaris der dissi dente R. K. Arbeiderspartij’’ te Breda, Is het worde tot zijn eere vermeld teruggekeerd tot het politieke Vaderhuis; en dAt niet al leen: hij heeft zich bovendien verplicht ge acht, in verband met dit feit in de „Volks krant” een krachtlgen oproep te richten tot de leden van de R.-K. Arbeiderspartij, van de R.K. Volkspartij en van den Democratischen Bond. We ontleenen aan dit bezadigde woord het volgende: om bjj onderhandellngen sterker te staan, en dan wat te kunnen toegeven. Nu blijkt, hoe de communistische partijen der verschillende lan den Moscou» parool uitvoeren, kan ons oordeel geen ander zijn, dan dat hier slechts weer sprake is van een dier weerzinwekkende eenheidsfront- manoeuvres, die ten doel hebben de verdeeld heid en daarmee de arbeldersonmacht te be stendigen. Jammerlijk spell De eenheid der arbeidersklasse is slechts mogelijk in de soclaaL. demokratle.” der uit werk- den voor Het Comité voor het vllegtulgstatlon te Reyk javik mocht in de afgeloopen weken vele blij ken van belangstelling ontvangen van de leden van het Koninklijk Huls. Na de reeds vroeger in de bladen vermelde bijdrage van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, kan thans worden medegedeeld, dat H. M. de Koningin-Moeder een belangrijke gift schonk voor de aerologische waarnemingen der vliegers op Ijsland. ■w y an het door de Socialistische Arbeiders Internationale voorgestelde eenheidsfront zal wel niets komen: in plaats van een eerlijk antwoord te geven op de soclaal-demokratlsche ultnoodiging aan Moskou om één rood front te vormen tegen het fascistisch gevaar, zijn de bolsjewieken met eigen voorstellen en eigen elschen voor den dag gekomen, en die voorstellen en die elschen waren voor de internationale soclaal-demokratie zóó beleedlgend en zóó doorzichtig-vijandlg, dat de soclaal-demokraten daardoor danig In hun wiek geschoten zijn en achteraf wel veel spijt gevoelen zullen over hun In een angstig oogen- bllk gepubliceerde bereidverklaring. Wat Nederland betreft: zoowel In een redactioneel hoofdartikel als In een breed opgezet artikel van den leider Albarda wordt In de soclaal-demokratlsche arbeiderspers de aftocht geblazen: Zaterdag en Zondag a.s. zal de Executieve der Socialistische Arbeiders Internationale opnieuw te Zürich bijeenkomen om haar houding ten opzichte van Moskou’s antwoord op het toenaderlngsaanbod te bepa len, en de heer Albarda wil op de daar te nemen beslissing niet voorultloopen, maar middelerwijl wordt in de soclaal-demokratlsche pers alreeds zóó heftig met Moskou afgerekend, dat althans zéker wat Nederland betreft bovengenoemde Executieve Zaterdag en Zondag eigenlijk gerust thuis blijven kan. De 8. A. I. had het zoo keurig netjes voor gesteld Naar wjj vernemen, begint de nieuwe 200 kw Europa-zender In Luxemburg Woensdag 15 Maart, des avonds om 7 uur 20 met voorlooplge muzlekuitzendlngen op een golflengte van 1191 -M Deze uitzendingen vinden verder lederen „daad," een "katholieke daad’’ avon<1 om denzelfden tijd plaats. „De 8.A.I. streeft naar een gemeenschappelijk optreden van de geheele arbeidersklasse op grond van een openlijke en eerlijke toenadering. Wjj roepen de Dultsche arbeiders en de arbeiders van de geheele wereld op, om tegenover de tra gische gevaren waarvoor zij staan, de onderlinge aanvallen te staken en samen tegen het fascisme te strijden. De 8.A.I. is altijd bereid geweest, om over zulk een strijdgemeenschap met de Com munistische Internationale te onderhandelen, zoodra deze zich daartoe bereid verklaart.” Door den directeur van het Postkantoor te Nijmegen was ontdekt, dat In de Nieuwjaars dagen van dit jaar door tjjdgUjke postbestellers vele kaartjes niet werden bezorgd. Deze week heeft men In een der buitenwijken van Nijmegen in een boschje een groote hoop kaartjes en brieven gevonden. De politie werd gewaarschuwd. Vier verdachte hulpbesteUers werden In verhoor genomen. Een werd als de schuldige aangehouden. Deze ontkende evenwel. De justitie is gemoeid in dit geval. Ook bij deze proefultzendlngen. die enkele weken zullen duren, zal de Vrijdagavond ge heel voor den Nederlandschen luisteraar be stemd Zijn. Op 17 Maart, des avonds 7 uur 20. zal dus voor het eerst Luxemburg een Neder landsen programma uitzenden 1 paard, tegen het mishandelen van een hond, te gen het ondeskundig of wreed dooden van een kat, terwijl ge geen goed woord over hebt voor een volk, aan hetwelk de Zaligmaker, bij voor keur op anderen. Zijn openbaar leven en. ver gevingsgezind, Zijn laatsten snik wijdde. Vereenig uw gebed met Zijn gebed. Voed uw kinderen niet op in antipathie tegen het Joodsche ras. Leer hun niet, wijzend op het Kruis: .Dat hebben „die leeiyke Joden” ge daan. Zeg hun dat arme, onwetende menschen O. L. Heertje gekruisigd hebben: „Vader, ver geef het hun, want ze weten niet, wat ze doen.” Laat uw geloofsijver zich niet beperken tot een Weesgegroetje voor de Zwartjes, maar vouw uw handen ook tot Intentie van de Broeders naar den bloede van O. L. Heer. Bid met St. Paulus, die de Apostel der Heidenen genoemd wordt, maar die „wel zou wenschen zelf een vloek en van Christus gescheiden te zijn voor zijne Broeders, zijn aanverwante naar het vleesch.” ..Broeders, het verlangen van mijn hart en mijn gebed tot God Is tot hunne zaligheid”. (Rom. X-10). 2den Zondag van de Vasten. FA1 HER Lz;F EB ER Pr. MIs. V. MUl-HUl. e Vrijheidsbond, zich ook noemende en schrijvende: de Liberale Staatsparty, maakt in de laatste jaren nu niet Juist een frisch figuur. Maar zoo onfrisch als in de laatste weken is het met dit partijtje, droevig overbiyfsel van de eertyds groote Liberale Party, nog niet gesteld geweest. De heeren zitten in zak en asch. Daar is nu een nieuwe party opgericht, in hoofdzaak door Liberalen, zich noemende met ouderwetse!) liberale aanmatiging: Verbond voor Nationaal Herstel. En men weet, dat een der oprichters, prof. Elgeman, reeds herhaaldelyk verklaard heeft: LiberaalNationaal, en vica versa. X Is wel vreemd, dat ook een Antl-revolutlo- nalr als Dr. Nederbragt onder het manifest van dit Verbond zyn naam had geplaatst. Vermoe- deiyk wist hy toen nog niet, dat het Verbond, daags na die publicatie reeds als doodordoinaire politieke party zou optreden, met het voorne men candidaten by de verkiezingen voor de Tweede Kamer te stellen. Hy zal dus nu óf voor de Antl-revolutlonaire party, óf voor dit Ver bond moeten bedanken. Anders zou men moeten concludeeren, dat Janus Vleermuis nog familie heeft! Maar hoe dit zy. de Vryheidsbond is nu doods bang, dat de laatste Mohlcanen van het ver ouderde Liberalisme, van wie hy ook al vreest, dat ze liever op den krachtlgen Colyn dan op den aarzelenden Knottebelt zullen stemmen, nu ook nog neiging zullen hebben om aan Generaal Snyders hun stem te geven. En wat zal er daa van de toch al zoo bitter kleine Vryheldsbond- sche fractie overschieten? Met klem van redenen wordt nu betoogd, dat het program van het Verbond voor Nationaal Herstel krek eender is als dat van den Vryheids bond! We laten nu in X midden, of dit een compliment is voor den Vryheidsbond! Maar nog gekker Is, wat nu Dr. Blerema natuuriyk niet om stemmen te winnen heeft uitgehaald. Hy staat nr. 1 op de lyst van den Vryheidsbond In Groningen. Friesland en Dren te. Maar tevens is hy nu toegelaten als lid tot den Groninger Boerenbond. Is dat zoo gek? Nu, en óf! In X program van den Vryheidsbond dat hy dus onderschrijft wordt ultdrukkeiyk ge zegd. dat hy opkomt voor terugkeer naar het vrye ruilverkeer, en dat hy dus „alles zal doen wat In zyn vermogen is om dien terugkeer mo- geiyk te maken." Dit Is ook echt liberaal: vrij handel, ook al zouden landbouw en Industrie er aan ten gronde gaan. Maar die leuke Dr. Blerema onderteekent nu ook het Program van den Groninger Boeren bond. waarin juist X omgekeerde staat. Name lijk dit: „De prijzen van alle landbouwproduc ten dienen, zoo noodig met terzijdestelling van Internationalen vrijhandel, onverwyid te wor den gebracht en gehouden op een peil, dat by het stedeiyk en industrieel loonpeil past." Dus: het vaststellen door den Staat van maxlmum-pryzen, en terzijdestelling van den vrijhandel!! De familie Janus Vleermuis grooter! Wat zegt „Het Handelsblad" hier elgeniyk wel van?? zyn verschuldigd aan, en rekening hebben te houden met de menschen van het gezag, het Kerkeiyk Gezag, dat zich kan beroepen In Christus haar oorsprong te hebben? Hebben onze Blschoppen nog niet duldelyk genoeg ge sproken? Of ontbreekt het aan goeden wil? Aan goeden wil, omdat zy niet.... „ook de beste plannen vry willig prysgeven. als het hoo- gere gemeenschappelyke belang dit mocht vor deren....” (Quad. Anno). Toe vrienden. RK.A.P., Volkspartyer. KD.B en wat dies meer zy, staakt uw onheilzaam werk en stelt een L, (ge vraagt, neen schreeuwt dikwyis om daden). Stelt de daad van onderwerping aan onze Herders der Kerk, ook wenschen en waar schuwingen kunnen bevelen inhouden. O, we weten het wel, In de 8. P. Is niet alles zocals wy wenschen, er zyn fouten, grove fou ten en de leiding der R.K. S. P. zal hiermede rekening moeten houden, en bestaande mis standen uit den weg moeten ruimen; maar als een huls lek is wordt het dan droog als de bewoner het verlaat? Een verstandig mensch zal het lek zoeken, oude pannen voor nieuwe verwisselen en alzoo het huls voor vocht vrijwaren (dit is geen woord speling op Chr. Vocht); hy gaat direct geen nieuw huls bouwen en toch zeker niet met den afval van het oude. Ik wil aannemen, dat allen flinke Roomsche kerels zyn, met vurig enthousiasme bezield; doch in hun blakenden yver voor de goede zaak vergaloppeeren zy zich; althans zoo Is het my gegaan. Daarom wensch ik openiyk te verklaren, dat Ik als secretaris der R.K.AP. afd. Breda ont slag neem en tevens myn lidmaatschap opzeg Want het Ideaal der Arbeiderspartij heeft nog myn hart, doch onze Herders der Kerk hebben voor my duldelyk genoeg gesproken en ik wil niet vasthouden aan pcrsooniyk inzicht. Waar grijze en ervaren menschen spreken, menschen waarvan wy weten, dat zy het wel met ons meenen. daar zwygt het hart en spreekt het verstand. Als wy onze leiders, onze geesteiyke leiden niet meer vertrouwen, dat men dan de anar chie maar invoere, daar loopt het tenslotte dan toch op uit.” Moskou begon het treiterig spel door heele- maal geen haast te maken met de beantwoor ding van deze invitatie; den verkiezingsstrijd in Dultschland liet Mokou passeeren; de bolsje wistische „Prawda" hóónde het voorstel, en eerst op den Dultschen verkiezingsdag kwam het ant. woord tan Moskou los, een antwoord vol ver- wyten en beleedlglngen. Nou ja! Moskou wilde dan wel tot X) soort overeenkomst geraken, maar onder voor de soclaal-demokraten zóó gevaariyke voorwaar den, dat men er van die zyde niet op in kon gaan: het was zeer duldelyk, dat Moskou de soclaal-demokratlsche massa ongeacht der- zelver leiding voor zich wiMTopeischen. af vallig wilde maken door middel van een derna- gogischen toeleg, waarvan zelfs de knapste soclaal-demokratlsche leiders geen pap gegeten hadden. Vandaar hevige verontwaardiging In de kringen der tweede internationale; vandaar een erbarmelyk geklaag en een scheld-roffelvuur! De ultnoodiging der 8.A.I. was zoo eeriyk ge meend. maar Moskou had van die ultnoodiging misbruik gemaakt om de soclaal-demokratie te hoonen en te ondermynen. Moskou is de 8. A. I. te sluw en te gemeen af geweest. Xi Oogenblikje heeft men in de 8. A. I. nog hoop gekoesterd, maar spoedig kwam, biykens onderstaande tirade uit het hoofdartikel In „Het Volk", de volledige ontgoocheling: week het verzoek den vliegers te willen staan hulp te verleenen by het opsparen verloren gewaande schepen. Onmiddeliyk is hun daartoe telegrafisch machtiging verstrekt. We zullen dankbaar zyn, wanneer onze vliegers zich in dat opzicht op Ijsland nuttig zullen kunnen maken. Ze zullen by dit werk eenigszins gehandicapt zyn door het feit, dat er nog steeds slechts één vliegtuig beschikbaar Is. De reservedeelen voor de herstelling van het andere vliegtuig zyn ech ter in de vorige week afgeasnden. Aan het eind dezer maand zal de hangar dus weer twee volwaardige e* vliegwaardlge Fokkers bevat ten. zelfsprekend hooger Is dan de marktnoteering. Ai zyn de eieren mede als gevolg van het gesloten zyn der Dultsche grens momenteel zeer goedkoop, men vestigt onjuiste verwachtin gen. wanneer men als maatstaf zyner beschou wingen de in uitzicht gestelde, maar nog lang niet bereikte prysbasls van 1.50 per 100 aan neemt. Voor klachten aan het adres van den winkel stand over hooge detailprijzen is derhalve ab soluut geen aanleiding. Ter gelegenheid van de lulsterryke viering van het vyfde eeuwfeest van St. Lldwina. zal de Jeugd van Schiedam niet achterbiyveri om haar heilige stadgenoote te huldigen. Dit zal gebeuren op 29 April. Voor deze gelegenheid heeft Br. Constantius B. D. O. een heiligen spel geschreven in acht tafereelen. dat zal wor den opgevoerd door ongeveer duizend jongen, en meisjes uit de hoogste klassen. De by be boerende muziek ia gecomponeerd door den eerw. broeder Bruno en Ludwinus. Dit massa spel zal worden gespeeld achter het nieuwe klooster der Broeders van de Onbevlekte Ont vangenis aan de Warande. By elk tafereel wor den levende beelden vertoond. •j—w e onchristelyke vervolging, welke onder 1 den naam Pogrom nu hier dan daaf los- ■LS barst tegen de Zonen van het Oude Volk, •chUnt hoogty te gaan vieren In Dultschland. De Bybelwoorden uit het Brevier van«Zon- dag IJ-, welke Ik |)lerboven schreef en waarin de oude Isaac, onder ingeving van den Geest Gods, zyn zoon Jacob, den tateren Israël en voorvader van den Zaligmaker, op zoo’n spre kende wyze zegent, staan wel In schril con trast met de vogelvrijverklaring van de rasge- nooten van den Verlosser door een hedendaag- schen Minister. Zoo er nog een bewys noodig was voor een Katholiek, dat de Dultsche Bisschoppen gelyk hebben in hunne veroordeellng van de Na- tionaal-Sociallstische beweging, dan wordt het zeker gevonden in de houding dier lieden te genover een gedeelte hunner medemenschen. de Israëlieten. Het is moeliyk wreedaardiger in te gaan tegen het Goddeiyk gebod der naasten liefde dan een geheelen stam van menschen aan beleediglng, verachting, broodroof en mis handeling over te leveren. En indien er ook onder ons nog bekrompen geesten zyn, Indies er nog onchristelyke Chris tenen zyn, indien ’er nog onroomsche Katholie ken zyn, die zouden zeggen: Een Jood is toch maar een Jood; tndlen er onder ons nog bar- baarsche karakters zyn. achterlyke dweepers, nog steeds niet ontgroeid aan een benepen vooroordeel tegen een ras, voor hetwelk Jezus zelfs aan het Kruis nog bad, laten dezulken dan op hun borst slaan en weten dat zy ondanks Doopsel en andere Sacramenten, ondanks Christeiyke opvoeding en omgeving zelfs het ABC van het Christendom nog niet begre pen hebben. Maar Is een Jood dan niet arrogant en bru taal? Is een Jood niet valsch en oneeriyk In zaken? Is een Jood dan geen Christenhater, geen onbetrouwbaar Vaderlander enz. enz.? Allemaal vragen, welke in haar algemeenheid met neen moeten beantwoord worden. Of zyn onze Nederlandsche kooplui allemaal bedriegers, omdat hier en daar In het buiten land de wat al te groote „gladheid” van som mige onder hen geducht en veralgemeend wordt? Of maakt het traditioneels slagwoord „het perfide Albion” van alle Engelschen trou- weloozen? Heeft onder den laatsten oorlog het Joodsche ras zich In de verschillende landen onderschei den door dienstweigering, desertie en landver raad’ Staan tegenover den schreeuwerigen troep Joodsche marktgangers. die uw coupé bestor men en het meest in de gaten loopen, niet veel meer zeer correcte Israëlieten, die vaak een voorbeeld zyn van wellevendheid en niet opval len en dus niet geteld worden? zyn er geen voorbeelden te over van zakenre laties tusschen Jood en Christen (Ik ken ze van by na een halve eeuw oud), die steeds tot tevredenheid gestemd hebben? Dat de Joden In den loop der eeuwen hun re gister absoluut blank bewaard hebben, zy zul len zelf de laatsten zyn om het te beweren. Maar welk ras, welke natie kan dit van zich zelf zeggen? Neem ze één voor één. Begin maar met de kolonlseerende volkeren. Begin maar met onze Kruisvertredende Hollandsche koop vaarders In Japan. De Joden, die zich door de eeuwen heen op den handel hebben moeten werpen, omdat hun vaak de toegang tot een andere broodwinning c. a. de openbare ambten verboden was, zyn als kooplieden byzonder bedreven ggworden. De Joden, die eeuwenlang In hun ghetto’s te ruggedrongen geleefd hebben, kunnen het niet helpen dat de volksfantasie hun allerlei vreem de praktyken toedichtte en een of andere Joodsche misdaad tot een Joodsche gewoonte veralgemeende. De laster bovendien, uitge broeid door sommige berooide prinsen en hun trawanten, was vaak een schoon middel om het bestelen der Joden In het oog der volkeren te rechtvaardigen. De Pausen, de beschermers der Joden, hebben dit ook Ingezien en meermalen de poorten van Rome opengezet voor de ver volgde afstammelingen van Jacob. Behandel den doorsnee Jood als den doorsnee het trottoir den 2den toont hoezeer het station aan de verwachtingen Christen en hy zal u niet „van loopen”, hy zal u ..in den trein niet op tocht laten zitten.” Geef een Jood een fatsoeniyke kans om zyn onbetwistbare gaven in dienst van de gemeen schap te stellen en hy zal niet meer misslagen begaan dan een Germaan of een Romaan. Maar vooral, beoefen de Chrlsteiyke liefde tegenover de Zonen van het Oude Volk. Toon uzelf niet alleen enthousiast ten opzichte van den nog heldenschen Neger of Indiaan, ter- »yi ge de elementaire regelen der Chrlsteiyxe naastenliefde niet toepast op uw omgang met den Israëliet, die in denzelfden God gelooft als «y en hetzelfde bloed In de aderen heeft als Hy. Wiens Onbevlekte Moeder, de gezegende onder de vrouwen, een Jodin was. Protesteer niet tegen het schoppen van een Naar we van welingelichte zyde vernemen, hebben Dultsche nationaal-socialisten te Kleef geprobeerd langs slinksche wegen een groote party verbod^) wapens voornamelyk Belgi sche revolvers naar Kleef ingevoerd te kry- gen. Twee jongemannen uit Nymegen, die In den grenshandel betrokken zyn werden ultgenoodigd door een Hitler-aanhanger te Kleef ongeveer 2000 revolvers binnen te smokkelen. Beide Jongemannen zouden alleen het risico hebben, om de wapenen aan de grens te bren gen. Als de auto eenmaal in Wyler was, zouden Hltlerlanen, die relaties onderhielden met de douane, wel zorgen dat de wapenbuit veilig van Wyler vla Kranenburg in Kleef zou komFn. Een hoofd-douane-beambte was op de hoogte gebracht van dit smokkelcomplot en de verant- woordeiyke leiding van de Nat. Boe. Party te Kleef was eveneens ingewyd. De wapens zouden geleverd worden door be middeling van een Kleefschen koopman. De Nymegenaars, die wisten waar nog een voorraad wapens te koop was, zyn op dat ver- leldeiyke aanbod, dat hun op Iedere revolver minstens een gulden winst garandeerde, niet in gegaan. •w--^ e „Tribune", het blad van Moskou in I 1 Nederland, is hevig begaan met bet lot der muiters in Indië en derzelver familie in Nederland. Wanneer een eerzaam wandelaar door Am sterdam in deze dagen den gevel van het „Tri- bune”-gebouw aan den Amstel druipen ziet van vochtigheid, dan is dit geen gevolg van regen of dauw dan ziet hy hier parelen de kroko dillentranen, welke de weekhartige redactie dag en nacht schreit sinds In Indië de muitery.... bedwongen werd. Het blad is vreeseiyk benauwd, dat er over sommige muiters doodvonnissen geveld zullen worden, dat andere muiters gevoelige straffen zullen krygen en de redactie voelt innig medeiyden met multers-vrouwen en muiters- familieleden, die nu geen loon meer uitgekeerd krygen. De heeren van dit blad toonen zich in dit geval wel byzonder weekhartig, nademaal zy zelf toch tot de muitery opgehitsthebben en tevoren wisten, wat de gevolgen van die zoozeer gepropageerde muitery zyn zouden. Maar goed! wy willen voor een oogenblikje gelooven in der heeren weekhartigheid. Hoeveel dikke tranen zullen deze heeren dan echter wel niet schreien, als zy kennis nemen van dit bericht: Vanochtend omstreeks half zeven is door tot nu toe onopgehelderde oorzaak brand ontstaan In de Nederlandsche Knoopenfabriek te Spa kenburg. De fabriek is eigendom van de ge meente Bunschoten en is opgericht in 1939 met het doel om de Zuiderzeevlsschers werkzaam te stellen. De brand is uitgebroken in de carton- nage-afdeellng. welke weldra in lichter laaie stond. De vlammen deelden zich mede aan het aangrenzende kantoorgedeelte, dat eveneens spoedig een vuurzee was. De brandspuit van Spakenburg-Bunschoten was weldra ter plaatse en slaagde erin het vuur tot de cartonnage- afdeellng en de kantoorlokalen te beperken. Toch werd het noodig geacht de brandweer van Amersfoort om assistentie te vragen, welke spoedig aanwezig was. De eigeniyke fabriek, welke zich achter he» verbrande gedeelte bevindt, bleef door het vuur onaangetast. De fabriek, waarin ongeveer 200 arbeiders werkzaam zyn, en waar dag en nacht wordt gewerkt, moet tydelyk worden stop gezet. De directeur, de heer Frankfort, acht X echter waarschyniyk, dat de werkzaamheden Donderdagmiddag weer kunnen worden hervat. De schade, waarvan het bedrag nog niet kon worden vastgesteld, wordt door verzekering ge dekt. PVbel: Vervloekt zij wie u vloekt. En wie u zegent, mei zegen worde hV vervuld. Oen. XXVII-29. Goering: Ik weiger de politie een be- wakingtroep te doen zijn voor Joodsche warenhuizen. Pers bericht. Op de te Amsterdam gehouden vergadering van den Nederlandschen Bioscoopbond is het voorstel van het hoofdbestuur om op een nader te bepalen datum de stopzetting af te kondigen van het bioscoopbedryf in de gemeenten Venlo en Tegelen met algemeene stemmen aangeno men. De reden van dezen drastlschen maatregel Is gelegen in het in deze gemeenten bestaande bioscoopverbod voor personen beneden de 18 Jaar, door welk verbod de bedryfsbelangen van de aldaar gevestigde leden, alsmede de alge meene belangen van het Nederlandsche film en bioscoopbedryf in ernstige mate worden aangetast. Tevens werd ter bekrachtiging van het desbetreffend besluit van dè Bedryts- afdeeling Filmverhuurders met algemeene stemmen besloten een verbod aan de leden uit te vaardigen om in de gemeenten Venlo en Tegelen films te leveren aan of te doen ver- toonen in gebouwen van patronaten, vereeni- glngen of personen, die geen lid zyn van den „Het Sowjet-telegraafagentschap deelt mee. dat biykens een bericht van het college van het Vereenigde staats-polltleke bestuur (de gepeoe) op 11 dezer krachtens de verordening van het centrale uitvoerende comité van 15 November 1923 35 „afstammelingen uit de klassen van bourgeoisie en grootgrondbezit'’ wegens „contra- revolutionnalren. schadeiyken arbeid" tot den kogel veroordeeld zyn en dat het vonnis aan hen reeds voltrokken Is. Verder zyn nog 22 personen tot tien en 18’ tot acht Jaar gevangenisstraf veroordeeld." Op het graf van den Dultschen matroos, die in den slag by Skagerak in den wereldoorlog is tesneuveld en te ’s-Gravenzande op de alge meene begraafplaats ter aarde is besteld, heeft, in verband met den Dultschen Treurdag, een herdenkingsdienst plaats gehad. Deze herden king werd om. bygewoond door den Dultschen consul te Den Haag. Het zangkoor der Duitsch Evangelische Ge- meinde te Den Haag verleende medewerking en •oog eenige liederen. Door den predikant van den Deutsches Ge- melnde te Haarlem werd een korte godsdienst oefening gehouden, waarin hy de in den wereld oorlog gevallenen herdacht en er op wees, dat ook de Dultsche matroos, die In 's-Graven- •»nde. ver van zyn vaderland ligt begraven, Wet wordt vergeten. Omstreeks half tien Dinsdagavond heeft op den Leendersweg te Leiden een ernstig ver keersongeval plaats gehad, dat een Jong meisje het leven heeft gekost. Voor de ouderiyke woning was de 15-Jarlge A. E. op de treeplank van een vrachtauto ge stapt om een eindje mee te rijden. Toen zy ter hoogte van het „Heideveld" gekomen waren sloeg eensklaps het portier open, waardoor het meisje van de treeplank viel, Juist voor het achterwiel van den auto. Zy werd overreden en op slag gedood. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt en het iyk voor nader onderzoek In beslag geno men. „Het komt den laatsten tyd steeds meer voor, dat zich afscheidende groepen der groote katholieke eenheid, te p.s en te onpas, scher men met de encyclieken „Rerum Novarum” en „Quadregeslmo Anno”. Zoo ook de R.K.AP Indien we echter laatstgenoemde encycliek goed bestudeeren, dan lezen we on de laatste bladzyde: „Laten daarom „allen, die van goeden wil zyn, allen, die onder aanvoering van de Her ders der Kerk dezen goeden en vreedzamen stryd voor Christus willen stryden, zich hecht aaneen sluiten.... en laten zy daarby niet zichzelf of hun eigen belangen zoek^jl noch hun meening tot eiken prys willen doordryven.” Allen die van goeden wil zyn en onder aanvoering van de Herders oer Kerk. In hun laatste mandement r-ebben onze Her ders, het Doorluchtig Episcopaat, bet consigne gegeven: Bewaart uw eenheid; wetende wat die eenheid voor ons katholieken waard is; voor oogen hebbende de rampzalige gevolgen van verdeeldheid en versnippering onder katholie ken In specifiek katholieke landen als Spanje. Mexico, België. De R.K.A P beroept er zich op apostolisch werk te verrichten om de christelijke beginse len te laten doordringen ook bulten de kerk De katholieke, christeiyke beginselen dan toch, niet waar? En zegt een dier beginselen dan De „Algemeene Wlnkeliersvereenlging” Ugt onze aandacht op het volgende: Het In de dagbladpers opgenomen communi qué van de Vereeniging yan Nederlandsche Eieren Exporteurs inzake de door haar vast gestelde prysbasls van eieren heeft tot ernstig misverstand aanleiding gegeven. In dat pers bericht wordt gesproken van een bereidverkla ring van de vereeniging om in de nu loopende week een totaal van 10 millloen kippeneieren uit de markt te nemen tegen een minimum prijs van 1.50 per 100 stuks. By de beschou wing van dit ook per radio uitgezonden bericht Is door het publiek onvoldoende aandacht be steed aan het feit, dat hier slechts van een be reidverklaring en een mlnimumprys sprake was. Vastgesteld dient te worden: 1. dat de gedane bereidverklaring tot dusver nog niet béteekend heeft, dat de vereeniging al tot het stellen van de daad van den aankoop is overgegaan. Daarmede is zelfs nog geen be gin gemaakt; 2. dat de mlnimumprys van 1.50 per 100 stuks nog lang niet bereikt is, aangezien de marktprys op de twee eerste dagen der week varieerde van 2.40 tot 3. Voorts dient niet uit het oog te worden ver loren. dat de marktprys noodzakeiykerwyze verhooglng ondergaat, alvorens het product den consument bereikt, zoodat de winkelprys van- Van de waardeering, die het werk der vliegers te Reykjavik ten deel valt In de kringen vakgenooten, getuigt de volgende passage het laatste verslag over den stand der zaamheden van de hand van dr. La Cour, President der Internationale Commissie bet PoolJaar: ,De vliegtulgwaarnemingen zyn den September begonnen en het overzicht l aan, 1- Z. beantwoordt. Neemt men In aanmerking, dat het station gelegen Is temidden der groote atmosferische storingen van den Noord-Atlantlschen Oceaan, dan Is het verbazingwekkend de regelmatigheid der waarnemingen te zien en de hoogten, be reikt door de twee energieke vliegers, de heeren Van Giessen en Bosch. De meteorologische we tenschap is den vliegers en den Nederlandschen autoriteiten, die hun medewerking verleenaen om dit Nederlandsen station op Ijsland op te richten, uitermate veel dank verschuldigd, daar dit station gerekend mag worden tot de be- langrykste van het Pooljaar.” Jatuaachen ontving bet Comité In de vorige niet, dat wy als katholieken gehoorreamheiri ■r ran de Groote Liberale Party heeft het rampzalig overschot, dat zich thans weidsch noemt: „De Liberale Staats party de Vryheidsbond” alleen dit nog over- Er was een tyd. dat de liberalen zich be schouwden als „het denkend deel der Natie”. Ohne Pretention! Wy moesten daaraan denken toen we in X Staatkundig Weekblad „De Vrijheid" een artikel lazen van den hoofdredacteur mr. J. J. van Bolhuis, den Kameroverzlchtschryver van de „N. R. Crt." Hy heeft het daarin over de Kabinetsformatie na de verkiezingen, en citeert dan met In stemming deze zinsnede uit het „Utrechtsch Dagblad": „Op de hulp der Katholieke demo craten zal een bezuinigingskabinet niet kun nen vertrouwen.” Duldelyk: het nieuwe kabinet zal om steun moeten komen soebatten by de groote Liberale fractie! Dit lezende, dachten we: nu breekt ons de kknflb! Verbeeld je, de Vrijheidsbond, die de Re- gecrlng Juist by haar bezuinigings-program heinaaldeiyk in den steek heeft ge'aten, zal ons nu komen vertellen, dat het toekomstig kabinet den Vrijheidsbond zal noodig hebben, want. op de katholieke democraten zal het niet kun nen vertrouwen, terwyi toch vaststaat, dat geen andere fractie zoo consequent en krachtig meegewerkt heeft, om het begrootlngstekort weg te werken, en dit wel, by alle belangrijke punten, steeds eenstemmig!! Van betrouwbaarheid gesproken! Maar goed, als men dan een kabinet wil vormen zonder de Katholieken, hoe denk: mr. van Bolhuis dan aan een meerderheid te komen? Met de 8. D. A. P. wil de Vrijheidsbond zelfs niet In een „nationaal” kabinet zitten. Best. Maar 24 30 54. En 100 54 46. Dus zelfs wanneer alle anderen communisten. Kerstenlanen, Braat, Llngbeek, antl-revolution- nalren, Christeiyk-Historischen, Vrijzinnlg-De- mocraten en Vryheldsbonders bereid zouden worden bevonden, om het kabinet te steunen, dan nog is er geen meerderheid, om van de be trouwbaarheid nu maar te zwygen. Daar heeft Mr. van Bolhuis blykbaar evenmin aan gedacht, als aan de consequent eensgezinde houding van de Kath. Kamerfractie en het heen en weer aarzelen van de Vryheldsbondsciie fractie, ofschoon hy een en ander van de pers tribune toch dageiyks heeft kunnen gadeslaan. Maar de liberale waan komt wel X schitte rendst uit, als hy dan verder schryft: „Zij (de Liberale Kamerfractie) zal de positie die zy, ondanks haar karakter van minderheidsgroep, gaat innemen, zóó moeten gebruiken, dat zy voor hare medewerking aan de nieuwe Regeertng voorwaarden stelt van liberale politiek.” En met het „Utrechtsch Dagblad" is hy het eens, dat die ,jyst van zulke voorwaarden vry uitgebreid zou zyn." Is-ie niet goed? En Is X niet juist, wat wy opmerkten, dat da huidige Vrijheidsbond van de Groote Liberale Party althans dit heeft over gehouden: eigenwaan!

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5