PROVINCIAAL NIEUWS Agent bedreigd met Crisisham 18 cent BERNARD KOOMEN 18 ent een mes? Het Heilig Jaar 18 ent 18 ent per half pond 18 ent MARKTEN LAAT 142 ALKMAAR Wisselkoersen NEGEN MEINEEDEN TE VOGELENZANG VRIJDAG 17 MAART MEDEMBLIK Juffr. Bon veroordeeld HOOFOpfjy Zes weken gevangenisstraf Kring Noord-Holland (Zuid) GROOTEBROEK NIEUWE N1EDORP ENKHUIZEN HE1LOO MONNIKENDAM OPMEER E TEXEL le W eer bericht Er zou geknoeid zijn! geschrifte Verdediging De bakker getuigt Lijk van een vrouw gevonden URSEM Requisitoir WAARLAND van o hel f? Schryven van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent R. K. Hanze Federatie „Notord- Holl. Noorderkwartier” LEIPZIG ER BONTHANDEL GROOTE HOUTSTRAAT 1Ï3 Valschheid in De officier van Justitie by de flaarlemsche Rechtbank vertrouwde den politieman Z-ZJ <8.03 Parite ASSENDELFT BLOKKER CASTRICUM NED. R. K. BOND VOOR GROOTE GEZINNEN JJI pastoor van >4 wikken hij dat (8t. Bavo) een DONDERDAG, 16 Maart. meer deze diep na van De Eerw. zoo noodzakelijke lamhoorigheidsge. het tragische overleden adviseur Re in Brand Donderdagmorgen brandde het café met rywielzaak van den heer F. Bosnia af. Ver zekering dekt de schade. Crisis Comité Dezer dagen is door bet bestuur van het Crisis-comité aan de ingezete nen een lijst ter inteekenlng aangeboden, ge zamenlijk tot een bedrag van 405. Het stemt tot tevredenheid dat door hen die iets kunnen missen, begrepen "Is, dat het in dezen tijd plicht is te geven. Het crisis-comité beeft nuttig werk verricht en zeer noodig, omdat de middelen reeds geruimen tijd uitgeput waren en dus nu de tekorten weg gewerkt kunnen worden. Geen nieuwe bemaling In de vergadering van Ingelanden van den Polder Waarland werd bet voorstel tot het stichten van een nieuwe bemaling met 68 tegen 30 stemmen verworpen. t JOANNES, Bisschep van Haarlem. Haarlem. U Maart 1933. - Hoogste stand: 761.3 te Weenen. laagste stand: 732,2 te Valentia. Verwachting: krachtige tot matigen. Zuidelijke tot Westelijken wind, zwaar bewolkt met op klaringen, waarschijnlijk regenbuien, kouder. Vossen en korte bont jasjes zijn nu voordeelig Een ruim geschenk. Naar wjj vernemen heeft pastoor van Baaren bij zijn vertrek aan de R. K. Voetbal vereeniging een overdekte tri bune cadeau gegeven op het nieuwe voetbal- terreln, plaats biedende voor 300 personen. Een mooi cadeau. zjjn Jaar bet te 38.25 «.25 <3 80 2.47 12.72M I.37H 2130 gaderin maat e: C. Tim De h htrkozc Bespi atede t tonden plan, nn he lou bel Voor? BKm Lange jaarve bedraf do Bij medegi te hel den s< draagt Hier Khrjjv ring. 1 ringspl De t het be' moet i De t le veel om nle De t alles, n Het tangen rE gad en wet yro dez< gesi beh doo daa der van en R Bles bela vooi tnaa trac gen. den. van rein spoo Boer den De lang' te 1J kan er v bloei' tot c en n Uil stuur kenh aU v De spon: over wede boere setter breng Den i ders, zocht dat z deren kotnsi de ve verric Pas Kok i om ver.ro gen. aanwt door i dig en de te en Naar Indie Door den heer Ten Bruggen- cate werd Woensdagavond in het gebouw voor Sport en Kunst een goed geslaagde filmavond gegeven over Ned. Indië. Aangenaam causeur als de heer Ten Bruggencate is. was de avond weder een zeer leerrijke en het talrijke publiek genoot echt van de mooie beelden op het witte doek. 8.54H 3P.10 9.76 Vorige koersen 8.56J4 59 II 9.76 34.67M 34.67 <8.06 Afscheid» vond pastoor van Baaren. In grooten getale waren de Katholieken van Enk- huizen in het St. Gomarusgebouw bijeen ge bet de hU In de buurt is gezegd: „Als hij maar volhoudt!” Waarom was dat noodig als alles in orde was en men niets behoefde te verbergen? Er is vol gens spreker geknoeid in deze zaak! Meineed noemde de Officier zeer ernstig, om dat daardoor de rechtsorde bedreigd wordt. Spr. eischte zes maanden gevangenisstraf. Bwrrevileenbank Dezer dagen vergaderde de Coop. Boerenleenbank. Het rapport der financieele commisise wordt uitgebracht door den heer Jb. Groot, die alles in goede orde had bevonden, terwijl -door den assistent de rekening en balans worden voor gelezen. De rekening gaf aan ontvangsten van f 15782536, met een uitgaaf tot gelijk bedrag en de balans een bezit van 173.066.76. met een schuld van 149.161.94, aan opvraaggelden. aan de Centr. Bank f 6160.11, en aan het reserve fonds f 16006.13. waarbij de winst ad f 163838 werd toegevoegd, zoodat de reserve steeg tot 17644.71. De heer Veldboer werd als afgevaardigde der Utrechtsche vergadering herbenoemd. De verkiezingen brachten den heer Veldboer als bestuurslid en A. van Diepen bij den Raad van Toezicht weder in het bestuur der bank Onder dank werd de vergadering gesloten. Londen Berlijn Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo New York (cable) Rome Praag Madrid Werkloozen en Radio Om tot een bevredi gende regeling te geraken is in onze gemeente een commissie gevormd, welke de belangen der werklooze luisteraars, abonnés op een Cen trale en andere door den crisis gedupeerden zal behartigen. De Centrale-houders Boekel en' Bjjl storten een zeker bedrag in een te vormen fonds, waaruit dan een reductie op het abonne mentsgeld wqrdt verstrekt. Voor de K. R. O. heeft in deze commissie zitting genomen de heer M. Huygen, correspondent van den K. R. O., alhier. De katholieke luisteraars, aangesloten, op bovengenoemde centrale, die meenen voor reductie in aanmerking te komen, kunnen zich tot hem wanden om inlichtingen. WWe Tfoensda »zs de 1 Vit he Tereenigi **rd gel Zuster werd 4»or 20 De rel Burgerlijke Stand Geboren: BancraUus Petrus Joseph, zoon van C. Beentjes en C Gooijer. Petrus Johannes Theresia, zoon van W. Kramer en M. M. H. Wesseling. Catha rina -Maria Theresia, dochter van G. C. van Het M. bjj de Haagsche rechtbank, waar genomen door mr. Van Asch v. Wyck, eischte Donderdag tégen den 29-jarigen tuinarbelder L. P. H, te Haarlemmermeer wegens valsch heid in geschrifte 1 jaar en 6 maanden gevan genisstraf. H. heeft in October JJ. te Lelden zekeren Gerlings bewogen tot afgifte van een bedrag van f 63430 en wel op een door verdach te zelf geschreven accept dat hij ten laste van P J. A. te Roelofarendsveen had opgesteld en met diens naam heeft onderteekend. Mr. Kepper verzocht de rechtbank den ver dachte, die uit de voorlooplge hechtenis is ont slagen, een voorwaaxdelyke straf te willen op leggen. Vonnis 30 Maart. Werkverschaffing Bij bet gemeentebestuur is bericht ingekomen, dat een 2k-tal arbeiders by de werkverschaffing in de Wieringermeer geplaatst kan worden. Reeds is een gedeelte daarheen vertrokken. Maandag as. wordt dientengevolge de gemeen telijke steunregeling, stopgezet. Bij de gemeentelijke werkverschaffing werken sedert eenlge weken ongeveer 40 personen, hoofd- zakelijk tuinders, die werken onder de zooge naamde baggerregeling welke alleen voor West- Friesland geldt. instelling bij bet Laatste le Heilige Eucharistie en de uitreiking daarvaA aan ieder der Apostelen, die priester werden gewijd door deze woorden: „Doet dit te Mijner gedachtenis"; het lijden, de kruisiging en den dood van Jezus Christus voor het heil der menschen; de aanstelling der Maagd Maria, onder het kruis van haar Zoon. den aan het menachelUk geslacht geschonken zijn. Vooreerst de Avondmaal van De Officier van Justitie, mr. Roeters van Len- nep, noemde zaken als deze eenvoudig, omdat de feiten ter tafel liggen in ambtseedige pro- cessen-verbaal. Nu ziet men vaak, dat daar tegenover een schaar van getuigen wordt op geroepen om den politic-beambte beschaamd te maken. Alleen houden die getuigen elkaar R. K- Rtjwieloclub. De pas opgerichte RK Rljwlelclub zal Zondag deelnemen aan den „Stillen Omgang”. Aan de deelnemers wordt medegedeeld, dat zy zich Zaterdagavond half 9 moeten verzamelen voor de R. K. kerk te Wes- ter-Blokker. Ook niet-leden kunnen den tocht rryxl** rakken. ZMh nauw neemt met de Arbeidswetten; wil zich daar niet An onderwerpen. Toen La due binnenkwam begon de herrie en de getui gen zeggen zelf, dat de bakker tekeer ging als een gek en in zijn bakkerij razend heen en weer holde. Het ligt dus psychologisch zoo heel goed voor de hand, dat hy uitriep: „Ik zal je aan het mes rygen.” De Officier vertrouwde dan ook op bet verbaal van den agent en noemde vele getuigen onbetrouwbaar. Niemand wilde eerst iets weten van bet mes om koekjes te snijden en men verzuimde aan de politie af te geven. Bfj huiszoeking werd het eerst gevonden. Verd. Is onmlddeliyk het gebeurde naar den loco-burgemeester Bloemendaal gegaan om zich schoon te was- schen. Het was Zaterdag, bet was druk in zaak. Als hy niets gedaan had, behoefde niet per auto naar het raadhuis te gaan. maar Ultaluhand verkrijgbaar in dn orenje-bandbofsjM vaa 30 tabt. 70 cfc. nn onnteuki» tabL 6 cta Het verd opening too de De ai ting vt dit lief, blijven »en. Or gewordt vu zui umenw motena gericht, uuterhi gebruik» gen, zo< In de Writing beotrjjdl tatiebur dus wej menwer groeiend »&n der *ordt u Uit b te verm geplaats de zusti Sénten, ooeken culose-b ten. Me rijn vers oog lans «o tijde •temde De dc gen wer De af kar-Sch beam; o B. Kran BU de •einlge Roord-S De secre *»n het eens in •«wijl i gronde bet best: Voorzl tdeale v offer Voor de Haarlemsche Rechtbank legden gis teren negen geloovlge menschen een eed af en verklaarden in volle overtuiging, dat een bak ker te Vogelenzang een agent van politie niet bedreigd zou hebben met een mes. De jonge agent volhardde by zyn proces-verbaal en ver klaarde daardoor het tegenovergestelds. In het beklaagdenbankje zat de knecht van den bak ker, die reeds wegens meineed terecht stond. De Officier van Justitie eischte tegen hem zes maanden gevangenisstraf. De verdediger, nu-, ten Bokkel, uit Haarlem, hield een felle verdediging. De feiten waren volgens het proces-verbaal als volgt: Op 6 Januari IJ. heeft Onze Heilige Vader ter viering van het negentiende eeuwfeest der Verlossing van het menscheiyk geslacht plech tig afgekondigd een buitengewoon Heilig Jaar en een algemeen en zeer gewichtig Jubilee, dat beginnen zal op den 2den April van dit jaar en zal eindigen op den 2den April 1934. De Paus noemt daarby op de reeks van Ood- delyke weldaden, die negentien eeuwen gele- komen, om hun scheidenden „vaarwel" toe te roepen. De heer Postma sprak waardeerende woor den tot Z.E. namens den R. K. Volksbond, de heer Woestenburg namens het r> K. Zangkoor, de heer Zeegers namens de St. Vincentlusver- eeniging. de heer Elders namens de R. K. Prop club, de heer Maus namens de R. K Voetbalver. „Excelsior”,, mej. J. Woestenburg namens het bestuur der R. K. Klnderuitzen- dlng, de heer de Vries namens „Hulp In Nood”, mej. J. Spruyt namens de 8t. Elisabethsver- eeniging, de heer Zeldenthuis dankte voor den grooten steun ten aanzien van zyn gezin van pastoor van Baaren ondervonden, de heer de Boer namens het spoor- en tramwegpersoneel .St. Raphaël”, mej. A. Fluitman namens „de Graal" en de heer Fluitman namens alle Ka tholieken van Enkhulzen, in het byzonder als hoofd der R. K jongensschool. Het zou teveel plaatsruimte vorderen, wan neer wy alles zouden omschryven wat ZJS. in negen jaren in Enkhulzen heeft tot stand ge bracht. Z E. dankte zichtbaar ontroerd voor de har- teiyke woorden van dankbaarheid Jegens den priester. Z£. hoopt in de toekomst by verschil lende feesteiykheden wederom in Enkhulzen aanwezig te kunnen zyn. Na het dankwoord reikte Z.E. persoonlijk allen aanwezigen de hand tot afscheid. 38.25 45.35 43.80 2.4676 12.70 7.37M 21U» Ota/R Federatie hield Woensdagavond 15 Maart haar vergadering in Hotel kBelle Vue" te Den Helder. Vertegenwoordigd waren door meerdere be stuursleden de afdeelingen Alkmaar, Den Hel der, Behagen, Warmenhuizen, Schoorl en Ber gen. De vice-voorzitter, de heer P. Luykx, heet allen harteiyk welkotn, byzonder den geest, adviseur. Rector Vis. De vice-voorzitter her denkt het overiyden - van den voorzitter, den heer A. Deutekom. Voor zyn zielerust werd een Onze Vader en Weesgegroet gebeden en be- Vanochtend werd te Medemblik het lyk ge vonden van de 67-jarige vrouw Schoen ge naamd, die gisteravond haar woning had ver laten en daarin niet meer was teruggekeerd. Tot laat in den nacht is men aan. het zoeken geweest. Men neemt aan dat zy. door de duis ternis niet meer wetende, waar zU zich bevond is gaan liggen op een stuk land achter het station, waar zy waarschyniyk door uitputting is bezweken. Het roeryzer, dat verdachte had gegrepen weer had neergezet, had hy in zyn belde han den. Toen Laduc de vlucht nam en verdachte hem vervolgde, had verdachte niets meer In zyn handen. Ik heb dat met eigen oogen ge zien en ben er absoluut zeker van.” In deze zaak waren 10 getuigen gedagvaard, terwyi de verdediger, mr. J. ten Bokkel, 8 ge tuigen décharge had opgeroepen. Getuige Laduc verklaarde, dat de bakkers- baas op hem was afgekomen met het mes in de hand en dat hy moest vluchten dm niet gestoken te worden, 's Middags is er In de bak kerij naar bet mes gezocht en de bakker werd gearresteerd. Er werd alleen een aardappel mesje gevonden en verd. deelde mede, dat er alleen nog beschultmessen in huis waren. Een andere knecht werd ondervraagd en deze „Nieaw Leven” De R. K. Zangvereeniging „Nieuw Leven” hield haar jaarvergadering. Het ledental breit zich uit en heeft de 50 overschreden. Met byna algemeene stemmen werd de heer J. Weel als voorzitter gekozen. Belangryke besluiten werden genotnen. „Nieuw Leven” sloot zich aan als lid by den R. K. Bond van Zangvereenigingen in N.-Hol- land. Het Ha mej. B. Poppemann, tevens be stuurslid van den bond, werd in de algemeene vergadering te Hoorn in het hoofdbestuur ge kozen. .Besloten De verdediger, mr. ten Bokkel. wees er Al lereerst op, dat de staat niet wordt gediend door de bedreigde rechtsorde goed te praten. Pleiter staat hier dan ook als persoon tusschen verdachte en rechtbank, maar hem is deze zaak zoo sympathiek, dat hy er niet gaarne afstand van had gedaan. Het wettig bewijs is door het verbaal van den agent aanwezig. Maar het overtuigend bewys noemde pleiter ver te zoeken. Pleiter wees er op, dat de negen getuigen, die onder eede hun verklaringen hebben arge- legd, eeriyke, rechtschapen, geloovlge midden standers zyn, geen nihilisten. Menschen, die een meineed uit een grooteren gezichtshoek be kijken dan alleen het afleggen voor de recht bank. Negen menschen zouden hier meineed moe ten plegen en dat mag de Rechtbank niet voetstoots aannemen. De Officier van Justitie heette die menschen te liegen! Pleiter heeft reeds eerder een zaak gehad, waarin de agent Laduc optrad. Bij een brandstichting in een villa te Bennebroek berustte een groot gedeelte van een opgemaakt proces-verbaal op fantasie. Pleiter noemde die punten en onderwierp ze aan scherpe critlek. Laat men toch voorzichtig zyn met zaak! Negen gezinnen kunnen diep en ongelukkig worden op de verklaringen van één politieman. Met parabels stelde pleiter het geval voor, waarin hy den agent aan de kaak stelde. Laduc zou geen held zyn, als by weggeloopen was voor een man, die geen wapen in de hana droeg. Pleiter wil echter aannemen, dat de agent te goeder trouw is geweest'en hallucina ties zag. Ten aanzien van de messen wees pleiter er op, dat verd. niet uit de bakkery is geweest, evenmin als de bakker. Het gevonden mes lag in den kelder, kwam in den zomer nooit boven en moest dus eerst gehaald zyn. De bakker is naar den burgemeester gegaan, om zich over Laduc te beklagen, omdat deze hem weer zocht om kleinigheden. De loco-burgemeester, de heer Kremer, heeft hem toen gezegd: ^Us dat waar is wat U daar zegt, zult U er nog wel van hooren". Getuige Kremer vertoeft ech- ter in bet buitenland, zoodat hy dit niet Be vestigen kan. Nadat mr. ten Bokkel de verschillende door den Officier opgeworpen feiten uitvoerig be twistte, concludeerde hij tot vryspraak. De uitspraak werd bepaald op 30 Maart aua. de wonderbare verrijzenis van Jezus Christus: tegeljjk voorwaarde en zeker onderpand van onze verrijzenis; spoedig daarop de macht om de zonden te vergeven, door Jezus aan de Apostelen verleend, en bet waarachtig opper- herderschap aan Petrus en diens opvolgers toevertrouwd en bekrachtigd; ten slotte de Hemelvaart des Heeren, de nederdaling van den H. Geest, de eerste Evangelieprediking der Apostelen, welke op wondervoile en zegevie rende wjjze is geschied. Wat is er heiliger, ge liefde zonen, wat verdient meer gevierd te worden? Immers uit deze wonderbare gebeur tenissen en goddelijke weldaden, waarmede het aardsche leven van Jesus Christus wordt af doet dit nog. Deze steun was bovendien wel gesloten, vloeit voor ons voort het leven, dat het ware leven is, en wordt een nieuwe heils orde geboren voor de geheele menschelljke sa menleving van alle tyden. Daarna spoort hy ons aan, om in dit Heilig Jaar die kostbare weldaden dankbaar te over denken, en vooral om op den Goeden üydag van dit jaar het lijden des Heeren met Innige godsvrucht te ovei wegen; vraagt hy, dat de Bisschoppen der geheele wéreld hun eigen onderdanen zullen opwekken, om in den loop van bet Heilig Jaar dikwijls op te gaan tot de Tafel des Heeren. In overeenstemming met den wensch van onzen H. Vader den Paus, richten wy tot de Pastoors het verzoek, dat lo. waar zulks ge- voegiyk kan geechirden, op Goeden Vrijdag niet alleen in den namiddag plechtig de kruis weg zal worden gedaan zooals gebruikeiyk is. maar dat bovendien 's avonds een overweging zal worden gehouden over het lijden en ster ven van den Verlosser, waarby gezongen zullen warden „Pange lingua gioriosi lauream certa- minls", „Miserere mei” en .JBtabat Mater", en dat de reliqule van het H. Kruis door de ge- loovigen zal worden vereerd: 2o dat de geloovi- gen gedurende het Heilig Jaar by herhaling zullen worden aangespoord om dikwyis de H H Sacramenten van Biecht en Communie te ont vangen. Binnenkort zullen wy mededeelen, welke af laten gedurende het Heilig Jaar worden opge heven. aan welke personen het voorrecht is toe gekend om hier den Jubilee-aflaat te verdie nen en welke werken zy daartoe hebben te verrichten. Ter herdenking van den doodsstrijd van Christus in den Hof van Olijven zal onze H Vader de Paus op 6 April, Donderdag vóór den eersten Vrijdag dier maand, in de St. Pieter de oefening van het Heilig Uur bijwonen. In navolging van Z H. en tot opvolging van zyn wensch schrUven Wij by deae voor, dat in alle kerken van Ons Bisdom in den avond van 6 April het Heilig Uur ral worden gehou den. Verder laten Wu hier nog volgen de aanspo ring van Z. H. om den Jubilee-aflaat in Rome der Meer en A. Beerepoot. Jacob, zoon van J. Zentveld en J. Schermer. Overleden: Jacobus de Winter, 44 Jaar, wonénde alhier. Jan KuUs, 83 jaar, weduw naar van Neeltje Rys. Levenloos aangegeven een kind van J. Sprenkellng en M Reynders. Getrouwd: Chr. Broekhuyzen, 25 jaar en D. Kuys, 21 jaar, beiden wonende te Castricum. Sloten een H. Mis te laten lezen. Na lange discussie werd hetgeen zich had t afgespeeld rond de candidaatstelling voor het Centraal Bestuur tot aller genoegen bedekt met den mantel der liefde. Op voorstel der afd. Warmenhuizen zal er by het Centraal Bestuur alsnog op worden aangedrongen, dat de Regee- ring maatregelen treft voor den Middenstand in óns gewest. Hierna behandelde de geest, adviseur de vraag „Moet de Federatie blyven voortbestaan”. De Eerw. spreker beantwoordde deze vraag met een duizendmaal ja. Maar dan moet zy de daad stellen. Aan het Centraal Bestuur moet de vraag gesteld worden om een program. spreker wust verder op hafe onderlinge vertrouwen en h|Wk voel om aan het eind noflp afsterven te gedenken vah voorzitter, aan wienst sterfbed hgd gestaan. Er ontstond een lange discussie over de richt lijnen waarlangs de Federatie zich zal moeten bewegen. Als groot doel kwam naar voren het oprichten van gewesteiyke vakafdeelingen. Aan het Cen traal Bestuur zal nadat om die richtiynen worden verzocht. De vergadering stemde ten slotte geheel in met het antwoord op de gestelde vraag: „Moet de Federatie blyven voortbestaan?" en onderstreepte het ja-antwoord. Vervolgens werden door de afdeeling Alk maar statutair als lid van het Dag. Bestuur aan gewezen de heeren Endel en V. Keysper. Tot nieuwen voorzitter werd gekozen de heer F. Luykx, Den Helder. Ook den heer Endel neemt dan de functie van penningmeester aan en de heer Keijsper van vice-voorzitter. Besloten werd, dat de jaarvergadering zoo mogeiyk <>og aan het eind van deze maand zal worden gehouden. Na nog een lange rond vraag sprak de voorzitter de beste verwachtin gen uit en sloot hy de vergadering met den chr. groet. Verknoping Te Den Burg is voor den heer N Dros verkocht een gebouw, gelegen in den polder Eierland. waarin voorheen een kaasfa-' briek en later een slagery gevestigd waren. Koopster werd mevrouw Van Zyi-Corneliszen te Den Helder voor f 3400. Personalia De heer A. v. d. Grjjn, die ge durende vier jaar brievenbesteller te De Cocksdorp is geweest, is overgeplaatst naar Middenmeer (Wieringermeerl, terwyi zyn echt- genoote met de bediening van het hulpkantoor ^aldaar is belast. Harmouiekape „Si. Caecilia". Het be stuur deelt ons mede, dat de plannen thans uitgevoerd zullen warden om te komen tot vorming eener jongensafdeellng, klein ,j3t. Caecilia”. Dezer dagen wist het actieve bestuur beslag te leggen op een geheele bezitting, bestaande uit 24 instrumenten, van een fanfarecorps te Ursem. Daardoor is de gelegenheid gekomen, een vyftlental jongens, die zich reeds aanmel den, een instrument ter studie in handen te geven. Twee eerste krachten uit de kapel stelden zich belangeloos beschikbaar als leermeesters. Zoo hoopt „St. Caecilia”, behalve over een jongens- korps, in de toekomst steeds over geschoolde reserves te kunnen beschikken. Moedercursus. Alhier heeft de sluiting plaats gehad van den moedercursus. welke door mej. M. Bleibergen van Henegouw werd ge geven. BU verhindering van den zeer.eerw. voorz. van het plaatseiyk Wit Gele-Kruls Comité dankte de heer J. Buurman de cursusleidster namens cursisten en bestuur harteiyk voor de prettige en overzichtelijke wijze waarop zy den cursus heeft gegeven en voor alles wat zy in het belang van Grootebroek doet Verder werden de heeren A. v. d. Beid en B. Machielse bedankt voor de bereidwilligheid waarmede zy hun schoollokalen hebben be schikbaar gesteld. Het bestuur van het Wit- Gele Kruis kan met voldoening op den cursus terugzien. Deze week vergaderde bovengenoemde kring In Krasnapolsky te Amsterdam onder leiding van den heer P. N. de Lange, lid van het hoofd bestuur, terwyi mede aanwezig was de heer J. H. Kray uit Breda, algemeen secretaris van den Bond. Vertegenwoordigd waren de afdeelingen Am sterdam, Bussum. Haarlem, Hilversum, Nieuwer- Amstel en Zaandam. Nadat de heer de Lange in een kort welkomst- tevens openingswoord, het doel van deze Kring vergadering had uiteengezet, werd overgegaan tot de verkiezing van een secretaris. Hiervoor werd aangewezen de heer P. J. van Groeningen te Nes aan den Amstel. Hierna volgde een uitwisseling van gedachten over de acties in de diverse afdeelingen, waaruit bleek welk een enorm terrein van werkzaam heden de bond bestrykt. We noemen slechts vacantlefeesten voor de kinderen, steunfonds, Brokkenhuis, Adviesbureau, winterklnderfees- ten, schouwburgavonden, speeltuinwerk, voor schotten, woningbouw, wering van Neo Malthu- sianistische advertentlën, kinderuitzending, re ductie op tarieven voor gas, water, electriciteit, ziekenhuizen, kerkplaatsen, enz. enz.alle slechte middelen ter bereiking van de meer ideëele doel einden bescherming van het kind tegen de verlokkingen van neutrale en roode milieus en bestryding van het Neo Malthusianisme. Besloten werd in de najaarsvergadering een tweetal inleidingen te laten houden door men schen uit eigen kring. Behandeld zullen worden: I. Tarieven naar draagkracht in het algemeen, door den heer De Lange uit Bussum; II. Inkoop-combinatle door den heer Van Ditshuyzen uit Zaandam. Na geanimeerde rondvraag sloot de voor zitter met een kort dankwoord. de hand boven het hoofd. En verdachte is van deze methode het slachtoffer geworden. De Rechtbank zal deze zaak van alle bekyken en nauwkeurig moeten wikken en wegen. Burgerlijke Stand Geboren: Cornells z. v. Dirk Mey en Neeltje Westering. Jan, x. v. Pieter v. d. Horst en Jannetje Broeder. Ondertrouwd: Rink Leegsma, 23 j. van Ben- ningbroek en Wolmoed Middelbeek, 23 j. Overleden: Jacob Tump, 77 J„ wednr. Neeltje Grim. Verhuring grasgewas. De uitslag van de verhuring van grasgewas van landerijen en dyken voor het Hoogheemraadschap Waterland, is als volgt: Blnnendyken f 53330 (vj. 38630) Zeedyken, bulten 23030 (v.j. 97..—). Waterl. Zeedyk 2165.— (vj. 1472.—). Tuimeldyken 430 (V.J. 430). Gras en riet van Koekdyken 339— (vj. 157.—). Totaal 327230 tegen 2117.— in 1932, een belangryke stüging dus. De Vierde Kamer van de Amsterdamwtw» Rechtbank heeft heden uitspraak gedaan in de strafzaak tegen de bekende antl-Kathoheke schandaal colportrice mej. Bon. Op 15 November van het vorig Jaar liep zli als gebruikeiyk op den Nleuwendyk haar bro chures te venten, toen haar een geestelyke ka pelaan 8„ voorbijkwam. Zy heeft dien geeste lyke nageroepen, om. zeggende: „Daar gaat die kapelaan, die als verdachte is verhoord door de zedenpolitie.Koopt deze brochure, zyn naam staat er voluit nL” Te dezer zake 1b de schandaal-colportrloe thans wegens smaad veroordeeld tot zes weken gevangenisstraf. De elsch was drie maanden Mej. B. was ditmaal niet verschenen. zeide, dat er een soort broodmes gebruikt werd by het koekjes snyden. Op de plaats waar het liggen moest was het echter niet te vinden. Uit den kelder kwam het te voorschyn en het was gisteren als overtuigingastuk aanwezig. Een andere knecht hoorde na de arrestatie van verdachte een gesprak tusschen buren en den bakker. De bakker zei toen: „Hy zit er nu toch eenmaal in, als hy nu maar volhoudt, want anders vliegen wy er beiden in.” Daarby doelde hy op verdachte, die als verdacht van meineed werd ingesloten. Een buurman merkte op. dat getuige dit wel verkeerd verstaan zal hebben. Er werd wel gezegd: „Als 8. nu maar niet gaat draaien in Haarlem, want hy ziet -er zoo uit en is zoo zenuwachtig." Een buurvrouw had den bakker hooren zeg gen: „Als hy draait hang ik ook!” Een ander merkte tegen den bakker op: „Het kost je een hoop geld en nu moet je misschien nog zitten." Op vele vragen van den president wordt door een reeks getuigen geantwoord: „Het kan zyn, het kan ook niet zyn”, of: „Dat weet ik niet meer, het is al zoo lang geleden." Volgens verklaring van weer een anderen bakkersknecht zou verd. over „het mes” gepraat hebben vóór de politie er was om het te zoe ken. En hy kon niet weten, dat er een mes in de zaak betrokken was. Verd. ontkende daar over gesproken te hebben. DE ERFENIS DER VADEEEN in den vorm van mooie witte tanden kan men door regelmatig poetsen met de bekerva^chlorodont-tandpasta tot op hoogen leeftyd behoStfc^Een proef over tuigt. Per tube 35 cent. De agent van politie A. Laduc ging op 25 Juni 1932 de bakkery binnen van den heer F. te Vo gelenzang, omdat hy een overtreding van Arbeidswet constateerde. De bakker uitte gen den Inspecteur ernstige bedreigingen wilde hem met een mes te lyf. Te dezer zake moest hy zich voor den politierechter verant woorden. zyn knecht, de 23-jange P. 8. te Vogelenzang legde echter onder eede een verklaring af, die in stryd met de waarheid ge acht werd. De Officier van Justitie dien* dan ook een aanklacht tegen hem in. DondCTdag- middag stond verdachte voor de Haarlemsche Rechtbank terecht. In de dagvaarding was hem het volgende ten laste gelegd: In stryd met de waarheid zou hy voor den politierechter verklaard hebben: „Ik ben er by tegenwoordig geweest, toen op 25 Juni 1932 ver dachte door Laduc is bekeurd. Het is pertinent onwaar, dat verdachte toen de woorden heeft geuit: „Ik zal Je aan het mes rygen”. Ook heeft hy toen geen groot mes in handen ge had. Er was toen in de bakkery geen broortnes aanwezig, alleen een aardappelmesje. Toen ver dachte op Laduc aankwam bad hij niet een mes maar een strykkwastje in zyn rechterhand. en werd aan het concours van dk-n bond, dat dit jaar op 9 Juli te Hoorn w*rdt gehouden, deel te nemen. Besproken werd deelneming aan het Natio naal Concours te Bllthoven, waar ,.N. Leven” dan zal moeten uitkomen in de hoogste afdee ling, nL de sujierieure. Gezien de tydsom- standlgheden werd nog geen definitief besluit genomen. In verband met de viering: van het 12 jarig bestaan op 3 Nov., zullen plannen worden uitgewerkt. De Zeereerw. Heer Pastoor sprak als eere- voorzltter een opwekkend woord tot de leden, en spoorde hen aan hun vereeniging trouw te blijven. Mededeellng werd gedaan dat Ji. Leven" werd toegezonden de jongste compositie van den tot Moeder van alle menschenen vervolgens heer Joz. Schoffstal te Weesp, getiteld „Uren van wyding” met vereerende opdracht en ver zoek dit in studie te nemen en uit te voeren. Bakker F. is bekend als iemand, die bet niet te komen verdienen. „Daar nu de volkomen kwijtschelding der schulden, welke wjj thans zullen verieenen, ge durende dit boetejaar, alleen te Rome kan ver kregen worden, is het onze vurige wensch. ge liefde zonen, dat gy in grooten getale ter bede vaart zult tijgen naar de Stad, die als het mid delpunt is van het katholiek geloof en de ver- blijfplaats en de zetel van den Plaatebekleeder van Jezus Christus. Hier toch wordt bet u ge geven de roemvolle reliquieën van ’s Heeren lijden te vereeren, welke geen enkele christen kan aanschouwen zonder van liefde tot God te ontvlammen en zonder zich te voelen opge wekt tot een volmaakter leven. Hier wordt, zoo- ate gij weet, de tafel- bewaard, waaraan vol gens de overlevering onze Heer Jezus Christus het Brood der Engelen beeft geconsacreerd en Zich zelven, onder de Eucharistische gedaanten verscholen aan zyn verbaasde leerlingen heeft geschonken. Hier eindelyk, geliefde zonen, hebt gy den gemeenschappeiyken Vader, die u met liefdevolle welwillendheid wacht en die van harte verlangt Gods zegen over u, over uw belangen en uw ondernemingen af te smee- ken." 1 ALKMAAR, 17 Maart. Kaasmarkt. Aanvoer 49 stapels, wegende 62000 K G. Fabr. kl. 23 50 fabr. comm. 22.00, boeren kL 22.00, boeren comm. 30.00. Handel goed. AMSTERDAM. 16 Maart. Amsterd. Elerveillng ?1.5elerfn; PrUs 3-25. mlddelprris 1303." 230, laagste prjjs ITO. Eendeleren 1.702 00 Dagaanvoer 250000 stuks. Weekaanvoer 410000 stuks. Handel gewoon. BROEK OP LANOENDUK. 17 Maart 1100 KG Peen 0.80. 28000 K O. Roode kool 230—4.00 li doorschot 3.10—3.60. 40000 K.O. Gele kooi lio-Z 2.40, idem doorschot 1.30—8.10. 52000 K.G. Deen- sche Witte kool 0.60—0.70. 4200 K.O. Uien: Oele Uien 0301.30. Orove Uien 130130, Oele Drielingen 030. 14500 K.O. Bleten 0.60. BOVENKARSPEL Gladiolenveiling Aninutt 3- 4 8: Alkemade 6-10 10; Bar. J. Hulot 2326 idem 3-4 7: Bellnde 6-10 20: Bar van Wijnbergen 6-10 38. idem 2-4 11; Early Sunrise 6-10 34, idem l‘?„367~38’ ldem 3-4 1834; Emorees ol India 6-10 30. Mem 4-6 23; Early OraTige 2-4 5 -6 Flaming Sword 4-6 22, idem 2-4 512; Halley 6-10 26. idem 3-4 8; Jac. van Beleren 6-10 28 30. Idem 2-4 710; 1' Immaculée 6-10 1936 idem 4-6 16, idem 3-4 45. Llebeaieuer 4-6 7* idem 3-4 3: Lady Boreel 6-10 30; Lilac Wonder 6-10 SO; Mount Everest 6-10 13, idem 4-6 10 Id 2- 4 34; MeUuat 6-10 9; Mar Foch 6-10 30.’ id. 4- 6 30. idem 3-4 6; Mevr. v. Konyneburg 4-6 33 Idem 3-4 13; Mr. Mark 6-10 36; Nancy Hawks 4-6 1116. Idem 3-4 6; Odin 4-6 30; Or. Queen 6-10 38; Pink Perfection 6-10 3030. Idem 4-6 34. idem 2-4 59: Red Emperor 6-10 3334, id. 4-8 1426. idem 2-4 56; Souvenir 4-6 28* Salmonea 6-10 23; Scarletta 4-6 30: Sweethart 6-f0 24. Idem 4-6 10; Trudel Grotz 2-4 7; Vir ginia 6-10 1824. idem 6-8 1632; War 3-4 6; Yvonne 4-6 15, idem 2-4 45, Yellow Hammer 3- 4 6. Alles in centen per 100 stuks Kralen: Baron van Wijnbergen 1.45; Bellnde 0 26; Trudel Orotz 0.26; Early Orange 033034 Mac Laren 2.002.50: Albatros ffc3.00; Ja coba van Beteren 0.36; Rol Solell 3 402 60; Wolfgang van Ooetbe 10 26; allee per liter. ENKHUIZEN. 16 Maart. Vlacb 18 vaartui gen met 2300 pond bot 14010.25 en 1281 pond achol 3.606 80. KNKHUIZEN, 16 Maart. Orauwe Krwten 9.00 13.00, Vale (groote) Erwten 10.0013.00, Wljker Vale Krwten 7.009.00, Bruine Boonen 6.00—8.00. per HL. Mosterdzaad 18.0019.00 per 70 K.O. Karwysaad 9.00. Maanaaad 19.0030.00 per 60 K.G. ENKHUIZEN. 16 Maart. Bloemen: Bartlgon 0.13—0.16. idem U 0.090.11. idem HI 0.07: Copland I 0.08—0.13. idem II 0.07: Murillo 0.10 0.13; Sundew 0.10: Anemonen I 0.18—030, id. II 0.15. Kort 0.07; Narcissen geel 0.040.09. id. wit 0 13: Crocussen 0.06 per bos. Idem 0.100J4 per kist. Hyacinten 0.060.10. HOOFDDORP. 16 Maart Boere nno teer Ingen). Rogge 3.75—4.00. Ch. Gerst 5 00—535, Wlnter- gerst 4.254 75. Haver 4 505 00. Dulvenboonen 7.508.00. Pa^denboonen 6.0Q—6.50. Groene Erw ten 10.001 Ao Vale Krwten 7.008.00, Gele Mosterd 14.0018.00. Kanariezaad 5-506.00, Karwjjzaad 18.0018-50, Blauwmaanzaad 41.00 44.00. Per UX> K.G. LEIDEN. 15 Maart Coöperatieve Groenten-, Fruit- en Bloemenvelllngvereen. ..Leiden en Om streken". Roode kool per 100 stuks 3.10930; Savoye kool 1.605 90. Pieterselie 1.50—3.00. Pret 100—260. Radijs 630—7 50. Kropsalade 230— 6.40. Selderie 1303.00. Knolselder» 1303.40,. Kroten, gekookt per 100 K.G 2.00—5.00, Witlof, 15.0030 00. Postelein 48 00Mof Spinazie 10.00—18.00. Dien 1.00—190. Wortelen 8.00—9.00; r Spruiten I 7.00^—1400. klem II 2 00—7XX). NOORD-SCHARWOUDE. 17 Maart Noor der- marktbond. 5700 K.G. Uien: Drielingen 0.90, Uien 1.10—180. Grove Dien 1 201.50 3000 KG Kro ten 0.60 18600 K.G. Roode kool 330—330. idem doorschot 1.703.10. 105400 K.G. Deensche Witte kool 0 600.70. 53100 K.O. Gele kool 1.503.40, idem doorschot 1.001.70. Taaie Oele kool 1 70— 3 70. Alles per 100 K.G. Doorgedraald: 1000 K.G. Kroten en 93400 K.G. Deensche Witte kool. WARMENHUIZEN. 16 Maart. Heden besteedde men voor: Gewone Uien 1301.40, groote Uien 0.901.10, Drielingen 0.90, Roode kool 2 10330. idem 2de soort 1603.30. Gele kool 130—330. idem 3de soort 1.602.10 Per 100 K.G. WOGNUM. 16 Maart. Witlof I 0.130.14. Idem U 0090.11, idem III 0350.09 per K.G. Aan voer 10000 K.G. Uien 0.800.90. Spinazie 10 90 —1630, Andijvie 1.40—330. Prei 1907 10. R- K. Begrafenlsvereeniging Woensdag avond had de jaarvergadering plaats van bovenstaande vereeniging. Uit het financieele rapport nemen we de vol gende cyfers: Saldo 1931 663.18; reservefonds f 783.18. Saldo 1932 872.42 en reservefonds 932.42, waarby de kleedlng van de dragers slechts is getaxeerd op 60. In het verslagjaar werden 16 maal voor leden diensten verricht en 6 maai voor niet-leden. De daaruit ontvangen baten zijn oorzaak van het financieele voordeel der vereeniging. Nog werd gewezen in het jaarverslag op de zeer lage contributie waarvoor wordt gegeven een behooriyke begrafenis en twee H.H. Missen. By de bestuursverkiezing werd het bestuurslid de heer De Vries herkozen. Besloten werd na eenige bespreking personen boven 60 jaar niet meer als lid aan te nemen. De financieele zorgen zyn daarvoor zoo groot, dat hoe hoog men ook de entreekosten maakt, nooit een sluitende berekening voor de vereeni ging is te maken. By de rondvraag werd besproken de diensten voor leden eerder te verieenen dan den leeftyd, dat kinderen de plechtige H. Communie hebben gedaan. Opgemerkt werd, dat tegen verhooging van contributie geen bezwaar zal zyn. Dit werd door het bestuur in dezen tyd sterk ontraden. Ten slotte werd besloten, dat het bestuur in voor komende gevallen zal handelen naar bevinding. Hierna sluiting. Dan werd gehoord bakker F., de man die het mes opgeheven zou hebben tegen de politie. Zljn^strafzaak is afhankelyk van dese zaak. De verdediger vroeg getuige; .Heeft U La duc met een mes achterna gezeten?” De president wees er den verdediger op, dat deze vraag geheel voor zyn verantwoording komt, met alle gevolgen die daaraan vastzitten. Getuige: ,Jk wil hierop antwoorden. Ik ben Katholiek en ik weet wat een eed voor my te beteekenen heeft. Ik heb Laduc niet met een mes tchterna gezeten.” Achtereenvolgens kwamen de volgende tuigen verklaren, dat de bakker geen mes zyn banden had, toen hy den agent achterna liep. De vrouw van den bakker, zyn vader, dienstmeisje en een bakkersleerling van 14 getuigden hierna. Het was vooral aardig. Jongetje positief en met een eeriyke snuit hooren verklaren, dat een mes by deze scène niet te pas was gekomen. Hy stond vlak by den patroon en den agent en hij had alles dui- delyk waargenomen! Een oud-hoofdagent van politie moest en ander over Laduc vertellen. Hy noemde hem een jong en dus nog onervaren politieman, die bovendien wel een beetje van opscheppen hield. Pertinente zaken bracht deze getuige echter niet naar voren. Evenmin een vroegere kost baas van Laduc, een spoorwegwachter. Deze kreeg ruzie met den agent, omdat deze wilde, dat hy iets verklaarde, wat hy niet gezien had. Hy noemde het optreden van den agent niet altjjd behooriyk. Mfluc werd dan voor het requisitoir nog maals scherp door den president gehoord, doch hy volhardde in zijn verklaring, dat de bakker hem met een mes bedreigde. Van den anderen kant hield verdachte zijn onschuld voL

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 2