Eerste verkiezingsmeeting 1 Van Schijndel’s HOLIDAYS 1 Voor de a.s. groote Schoonmaak BWWMWMBBWMWWMiM DE KIESKRING „HELDER’' GEEFT HET SEIN 4 L MAANDAG 20 MAART Op 26 April Ter Beevaart naar Amsterdam en BAAMBRUGGE Mr. C. Goseling PROVINCIAAL NIEUWS Personalia AALSMEER DEN HELDER BLOEMBOLLENCULTUUR Openingsrede Krelage ENKHUIZEN EGMOND-BINNEN BLOKKER Mr. J. Bomans BRANDSTOFFEN?’"‘.“I,VB1 Mr. C. Goseling en Mr. J. Bomans spreken Groots deelnam» uit noordelijk N oord-H olland Ruim 1200 meetinggangers in de Korenbeurs te Alkmaar vereenigd J>E ZOMERSCHOEN" ALLEEN VERKRIJGBAAR: FRANKEN'S SCH OENENMAGAZUN ANEGANG 5 - OPCER 1836 PRIJZEN VANAF f 7.75 De katholieke en de natio nale gedachte N.V. Drogisterij en Chemicaliënhandel JAN DE VRIES De weg van Aalsmeer naar Uithoorn 0 station Z<j, die recht willen zyn veilig by de R. K Vrijdagmiddag kwam ons ct. op 45 uit tegen aanbevolen. eenlge - ..gewaardeerd”, wanhoop nabij hun zware had een ordeiyk verloop en de politie, die evenals de journalist deze verkiezingsvergade ringen uit den aard van haar beroep moet Verkooplng By openbaren verkoop werd het woonhuis aan de korte Tuinstraat, hoek Z. Boerenvaart, eigendom van mej. de wed. en Erven 8. Koorman Wzn.. gekocht door den heer W Groot Nz. alhier voor f 2870. Idem aan de N. Boerenvaart, eigendom van mej. de Wed. D. Hoorveld door den heer D. Keesman CZ„ voor t 4680. Pastoor Jongman» Vrijdagavond arriveerde de nieuwe pastoor met den trein van half 7 te Enkhulzen. ZR. werd verwelkomd door het Kerkbestuur, waarna direct naar de pastorie werd gereden. Breodprtlavrebooting De Heldersche brood- bakkers maken bekend, dat zy door regeerings- maatregelen genoodzaakt zijn om bet brood met Ingang van heden met 1 cent per 800 gram In prijs te verhoogen. De voorzitter, de heer Kluitman, bracht allen aanwezigen dank voor hun opkomst en dankte ook de belde sprekers voor hun enthousiast woord, dat de beteekenls van onze eenheid voor Nederland zoo duidelijk aantoonde. Aan mr. Goseling brengt spr. speciaal dank voor hetgeen hy voor de R. K. 8. P. gepres teerd heeft. 8pr. hoopt ook, dat de heer Bo mans in de komende weken nog op vele plaat sen als spreker mag optreden, opdat onze Ch. v. d. Bilt ruimschoots driemaal uit de stem bus mag te voorschyn komen. Dezen nacht, aldus spr., hebben de Amster- damsche straten gedreund van de stille ma nifestatie der Stille Ommegangers; moge in de komende weken de lucht dreunen en trillen van de kreet: De R. K. Staatsparty één, voor uit. ter victorie! (Applaus). Hierop sloot spr. de goedgeslaagde bijeen komst met den christeUjken groet. De ANWB en de K.NA.C. hebben zich ge richt tot den Minister van Defensie met een adres, waarin zy berichten, dat hunne Ver- eenigingen by voortduring klachten bereiken over den slechten onderhoudstoestand van den by het Departement van Defensie In beheer en onderhoud zynden weg van Aalsmeer naar Uithoorn en dat by een onlangs Ingesteld on derzoek is gebleken, dat Inderdaad het wegdek op vele plaatsen in een zoodanigen toestand verkeert, dat het gevaar kan opleveren voor de veiligheid van het daarover gaande verkeer. Mitsdien verzochten de Vereenlgingen het daar heen te willen lelden, dat de verharding van dezen weg afdoende wordt verbeterd. P« sterr pold de l op t heel kwaï good Ad Tere» om n van i Me veria Al* Botel briek ISO- BR Po hulp en o J. C de I hebt gear de z Al lema won D gen. on tl van vooi te t ovei vooi op 1 Wat ban van dat eert brec gaai Bi OP 1 taar Dl Uli kade kere wells tare van geriy 3 3< doors kool —1.34 •90 NO kg. u 1.70, 0.80; 1.80 78.10C tot 1 kg. E wegge- spande BW, sephm «chest L. j. Hoop, tebol A. 31 bov< Freese straat Ovei straat waard per- Gen makei dat verme zich aan t toon bonne daarvi strekt de dis Groot, dat worde verkee met h te, vo de we schou' terdag dat aanmi nog n termy Hee leden’ houdt Dlnkl In kozen Biy taal i 132 De nadee Vol, zyn g werd selzoe na sli dlni van raa blei B tins eers ver< we wer Uch vooi mal ingi enk tari te 1 D het wor and D was vooi -e ■8 -9 -9 ■i Int de a aan 1 spel, Aar, O1 en I vrac trein venh gebn voor iedereen. De beide sprekers werden met applaus be groet en herhaaldeiyk werd hun enthousiast betoog door applaus onderbroken. De meeting Vandaag wordt hier ter stede de 171e alge- meene vevrnderlng van bloembollencultuur ge houden in .het gebouw der vereenlging. De voorzitter herdacht het oweriyden van G. Vlasveld Sr, die in het vereenlgingeleven van bet vak een voorname plaats beeft Ingenotnen. De laatste Jaren. aldus spr., hebben achter eenvolgens eezi beeld vertoond van malaise, de pressie, crisis. EAe crisis is overgegaan in een toestand van voortdurende Inzinking Zoo is het gegaan in olie werelddeelen.en alsnog niet het geringste teeken de 1933 f 884: Aanbesteding op de Marinewerf Het wyri- gen van het oude droogdok en het herstellen van een der dokmuren: Gebr. Pelle. Den Helder, f31.700.—; J. de Groot, Alkmaar, f30.250.C. Goes, Den Hel der, f 30.000.Mlnneboo en Waalboom, f 26.000, J. de Vries, Heemstede, f23.970.J. Dienaar, IJmuiden, f 24.342Haltsema. Harlingen, f21.882.—; Broersma, Harlingen, f21590—P. Tuin, 1 Zand, f20.940.—; N V. v. wynen. sne lrecht f 20.577.—: P Volkers. 81iedrecht, f 20.483. Tot voorzitter van de afd. Noord-Holland van den Ned. Bond van Gemeente-ambentaren is benoemd (vacature-mr. C. J. Birachop) mr. D Breebaart, burgemeester-secretarls .van Cal- lantsoog. Tot bestuurslid van deze afd zyn herbenoemd de heeren S C. de Haas van Dors- ser. directeur van maatschappeiyk hulpbetoon te Haarlem, er» P. C. J. Peters, burgemeester van Medemblik Staatsparty. wy staan er in Nederland beter voor dan in andere landen; Nederland is een toevluchtsoord voor eenieder; of hy Duitsche keizer As of Spaansche Jezuïet. (Gelach). 8pr. wijst op de woningtoestanden, op de neerslaan door onze eenheid. Is dan de R. K. Staatsparty zoo volmaakt? De R. K. Staatsparty is opgebouwd uit u en ik vraag u: zyt gy volmaakt? (Gelach). Dertig Jaar lang heeft de R. K 8taatst>artU grooten Invloed in Nederland uitgeoefend.. Is het niet dank zy ook de R. K Staatsparty, dat in ’14 een oorlog Is afgewend; .respect heeft spr. daarom voor het ministerie Con’, v .d. Bin den, dat spr. noemt het ministerie Cort v. d. LindenNolens. Applaus) Elk ministerie kan genoemd worden naar den voorman van de 30. Is niet In ’18 Kanlngshuls en gezag gered, is Troelstra niet neet geslagen byna alleen dank zy de R. K. 8 P? (Applaus). Ondanks het slechte, koude weer en ondanks net feit, dat een nachteiyke Stille Omgang eraan was voorafgegaan, was de eerste groote verkiezingsmeeting, welke gisteren in de Ko renbeurs te Alkmaar gehouden werd, goed be- ■ocht. Circa 1200 belangstellenden hadden zich daar des middags om drie uur verzameld. Tegen woordig waren ook de H. E. Deken E. P. Rengs en het Tweede Kamerlid Ch. v. d. Bilt, de lijst aanvoerder by de komende verkiezingen; de candldaat. de heer Jb. Groen As. te Zuid- Bcharwoude was verhinderd. Onder de vele aanwezigen waren zoowel de ouderen als de Jongeren, zoowel de mannen als de vrouwen; zoowel de stedeling als het boerevrouwtje met het bulletje op; zoowel de vurige Btaatspartyer als de man. die zich af- zydig houdt; zoowel de overtuigde kiezer als BKBEIDDE EN DROGE VERFWAREN WATERVERF KRIJTWIT KALK TEERLAK CARBOLINEUM OOK IN VERSCHILLENDE KLEURBN LIJNOLIE J STANDOLIE LAGE PRIJZEN in Zoo er is voor- van verandering ten goede waarneembaar. Integendeel, het moratorium in de Vereenlg- de Staten is de mooiiykheden komen vergrooten voor onze exportevira, die hun belangrijke uit staande vorderingen niet kunnen innen op het daarvoor bestemde tijdstip. De hoogst onzekere politieke toestand in Europa, met de vei? kansen op conflicten, is ook niet bevorderiyk aan de koopkracht van het buitenland. Toch biykt voorloopig nog niet van terughoudendheid' van de buitenlandsche koopers uit deze overiv,»glng, maar wel wegens de helaas nog steeds vcortdurende onzekerheid ten aanzien van het sauperingsplan en de daar aan verbonden prijsregeling. Het oudste Brltsche tuinbouwhandelsblad, The Horticultural Adv» rtiier, prijst in zijn nummer van 15 Maart ans saneeringsplan uit bundig en onvoorwaardelt'lt. Het blad acht het in het belang van Engelsa hen en Nederlanders beiden, en oordeelt dat, wat ook de deugden of gebreken er van mogen zijnhet saneeringsplan lof verdient wegens den breedon blik, waarme de het ontworpen is en als een' krachtige po ging om het vak loonend te .rnaAen en aan een behooriyk toezicht te onderwerpen. Vele Brlt sche handelaren zullen, volgens het blad, ge neigd zyn het als een zegen te beschouwen wanneer het slaagt de Engelsdhe aucttepryzen meer tot de Engelsche particuliere prijzen te doen naderen. Maar, voegt het blad er met naciruk aan toe, wy zijn zeer beslist van meening ilat de Brlt sche handel met den aankoop vm? bloembollen moet wachten totdat vaststaat, dat' dit rlngsplan wet geworden is. Ondanks dezen ongunstigen were ld toestand, bleek het in 1932 mogeiyk een hoeveelheid bloembollen te leveren, grooter dan in eenig jaar te voren. Maar de bollenexporteivw heb ben geen kans gezien daarvoor een eezügszins loonenden prijs te bedingen. Het is de vaste overtuiging van velen, die lange ervaring hebben op het gebied van onsen exporthandel, dat dit zeer goed mogeiyfr zou zyn geweest, als niet het gebrek aan saantlioo- righeid, dat onze vakgenooten ontsiert een verbetering van het prijsniveau had belet. De ontwerpers van het saneeringsplan heblwm als basis van hun voorstel verbetering van bet buitenlandsche prijsniveau genomen. waarciXn voor den binnenlandschen onderllngen hanrfe! een prijs zou kunnen worden gewaarborgd, die. niet beneden den productieprijs behoeft te (ta len. °P «cc enkele uitzonderingen na, is op dit oogenblik de overtuiging, dat er moet worden Ingegrepen, onder onze vakgenooten algemeen. Het is verklaarbaar dat deze meenlngen uiteen- loopen over de wijze, waarop de ons dreigende gevaren moeten warden afgewend. Op de tentoonstelling te Sassenhelm heeft de Minister van Economische Zaken en Arbeid een duidelijke vermaning doen hooren over het gebrek aan saamhoorigheidsgevoel, in *t byaon- der by onze handelaren op het’ buitenland. Zyne Excellentie stelde eventueele Regeerings- hulp min af meer afhankelyk van een herstel der eenstemmigheid. Een woord, dat ernstige behartiging is. He algemeen belang is tevens ieders per- soonlyk belang. De moeiiykheden zyn voor een ledgr zóó groot, dat er geen sprake meer van is, dat de één voordeel zou kunnen trekken uit den ondergang van den ander. Er is geen an dere keuze dan samen ondergaan of samen de moeilijkheden te boven komen. 5.^X4 te wekken. De strijd, dien wy voeren, is de zaak waar het om gaat, waardig. Het gaat er om, een zoo krachtig mogeiyke R. K. fractie in de Ka mer te brengen; ten minste 30 man. Het gaat er om, weer een parlementaire regeering te kunnen vormen; dat is de stryd waardig. Spr. wyst erop, hoe ook in dit kiesstelsel mogeiyk is, dat een stem beslissend kan zyn; den door slag kan geven voor een parlementaire Regee ring; het kan gaan om één stem; om aw stem. Daarom aldus besloot spr. „allen ge stemd op de R. K. Staatsparty!” (Applaus) De voorzitter brengt dank aan het bestuur van de Alkmaarsche afdeeling, dat op zoo uit stekende wyze deze meeting voorbereidde; spr. te dankbaar, dat dit werk door zoon massale opkomst is beloond en bekroond. Spr. schetst vervolgens den gevaariyken en verderfeiyken geest, die in de wereld heerscht De komende parlementaire periode zal een der moeiiykste en gewichtigste zyn in de poli tieke geschiedenis; misschien ook voor de R. K 8. P. de mooiste en de schoonste. Geleld door Quadrageslmo Anno, die het fun dament aanwUst voor een betere wereld-orde- ning, moge de R. K. Staatsparty in staat ge steld worden haar program '33 in daden om te zetten. (Applaus). Alvorens werd gepauzeerd sprak de H. E. Deken Rengs op ultnoodiglng van den voorzit ter de vergadering toe; de H. E. spr. herinnerde aan een onlangs in Alkmaar gehouden mlssle- avond. waar een missionaris sprak over zyn 20-Jarigen missie-arbeid in Afrika. Die missio naris trok toen een vergeiyking tusachen zyn missie en .het beschaafde Europa en liet de waarschuwing hooren, dat, als het beschaaf de Europa, dat eens zyn missionarissen naar Afrika zond, niet oppast, het onbeschaafde Afrika eens zUn missionarissen naar ons Zal moeten sturen. Die missionaris oogstte dien avond in klinkende munt de dankbaarheid van zyn toehoorders voor het werek, dat hy in de missie gedaan had. Dank verdienen ook de Katholieke Kamer leden, die in het parlement de katholieke be ginselen doorvoeren en naar voren brengen. Dien dank vragen zy niet voor zich zelf. Maar willen wy ben die plaats doen behouden en versterken, dan is er ook noodlg de dankbaar heid in klinkende, munt van ons allen. Daar om wilde spr. gaarne de collecte aanbevelen, welke voor de propaganda in de komende we ken noodlg te. (Applaus). Mr. Gossüng, met luid applaus ontvangen, ving hierna zyn rede aan. Op 26 April, aldus spr. hebben wy een plicht te vervullen, niet allereerst een wetteiyken maar vooral een moreelen. Hierop wezen ook de Bisschoppen in Hun jongste Vastenmande- ment. Wat is doel en beteekenls van dezen plicht, van de* daad? Men gaat verkiezen de vei te- genwoordlging van bet Nederiandsche volk; men gaat invloed uitoefenen op de richting en de kracht van het ministerie, dat na de verkiezingen zal kunnen optreden. dringen zich nu drie vragen naar voren: Kennen de katholieken hun plicht tegenover Nederland? Hoe kunnen zy dien pUcht vsrvullen? Zullen XU bet doen? de weifelaar, zoowel de geesteiyke als de leek; zoowel de arme als de rijke; een bewys, dat er in de R. K. Staatsparty plaats is voor een ieder; dat de R. K. Staatsparty de party is Raadsvergadering Afwezig met kennisge ving de heeren Middelburg en D. de Groot. De raad van Kerkrade verzoekt adhaesie in zake adres aan de Regeering betreffende toe passing der L.O.-wet. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van D.N.W.U. om mettertyd eenige geldleeningen. ten behoeve de uitbreiding der Waterleiding. Om. zal het hoofdbuizennet wor den doorgetrokken vanaf dorp Baambrugge, langs de Zuwe tot aan de Groenlandsche Kade, aansluitend aan het net van VLnkeveen. Koeten zyn 3000. Wordt goedgekeurd. De heer Gt. v. d. Lee wordt herbenoemd tot lid der Commissie van Toezicht op het LO - onderwys. De heeren J. G. Th. Grevenstuk en A Schoenmaker worden herbenoemd tot sdvisee- rend en plaatsverv. lid der stichting Drinkwa terleiding. De vergoeding aan de byz. scholen te Baam brugge wordt vastgesteld als volgt; aan school-coupure voor 1931 f 1018.84, voor f 772.84: aan de Herv. School voor 1931 en voor 1933 f 997 72 Vervolgens wordt medegedeeld dat de ver pachting van de Dorpsbrug—Baambrugge pu- bliekeiyk is aanbesteed, twee gegadigden heb ben zich aangemeld De hoogste inschrijver de tegenwoordige pachter, heeft ingeschreven voor f 52.50 per jaar. Hem wordt de brug voor drie jaren gegeven B. en W. stellen verder voor de Christelyke Bewaarschool als stemlokaal by de as. Kamer verkiezing in te richten. De Diaconie heeft het daarvoor afgestaan. Aldus besloten. Goedgekeurd wordt een bedrag ad f 763 Onvoorzien te bestrijden, voor meerdere uit gaven van enkele posten. Hierna sluiting. sociale wetgeving, op de arbeidsloonen. op de werkloosheidsuitkeerlngen. waarby alle anda re landen ter wereld ten achter biyven; waarevn moet in Dultschland een arbeider maar f1? werkloozenuitkeering ontvangen: is hy soms technisch een minder arbeider dan de Neder iandsche? In Amerika zyn 5 millioen werk- loozen; dat beteekent 40 millioen menschen, die geen steun krygen uit openbare kassen, zooals hier. Onze zleaenhulsverpleglng, onze hygiënische en chirurgische hulp, ons onderwys dat alles is beter dan in een ander land. Ik wil niet wyzen, aldus spr. op de Chtoeezen en Japanners, op de Indische koelies en de ne gers in Afrika, maar op de arbeiders in Duitsch- land en Frankryk, wier lot heel wat minder is dan dat van de arbeiders hier. Bpr. vraagt daarom dank, niet voor de R. K. 3. P„ maar aan God alleen; dien dank kunt ge toonen door op 26 April uw stem te geven aan de R. K. B. P., God s party in Nederland, door Paus en bisschoppen aanbevolen. (Ap plaus). wy moeten ons ook gelukkig pryzen in de wereldhistorie; wy zyn bevoorrecht boven de slaven van voor 4000 jaar, boven de Russische arbeiders, die leven onder de dwingelandy van het bolsjewisme; waarom? Ik weet het niet! Maar ik vraag een daad van dank aan God, den Gever van alle goeds. Stemt op 26 April op de R. K. Staatsparty! (Applaus). Dat wordt gevraagd ter wille van de eenheid terwllle van een religieus en staatkundig be lang, terwille van de eenheid. Dat vragen de bisschoppen; zy durven het zelfs door hun geesteiyken van den kansel te laten verkondigen; de Paus vraagt uw eenheid voor alles, door alles en ten koste van alles. En het is een groote profanatie, dat men in het orgaan van de Volksparty die Pauseiyke woor den heeft willen gebruiken tegen die eenheid, waarvan gansch Roomsch-Kathollek Nederland zal getuigen op 26 April. (Applaus). Christus Zelf zelde het in zyn Hoogepriester- iyk gebed by het Laatste AvondmaalOrnnes unum sint, dat allen een zyn. Welke macht ter wereld dan zou er dan kun nen zyn, die u daaraan zou kunnen onttrekken? Als echter alle autoriteit weg is, dan is er nog een dankbaar hart, dat zegt: vindicamus haereditatem patrorum nostrorum; laten wy handhaven het erfdeel onzer vaderea! Dat zul len wy doen op 26 April. (Applaus). Ik sta hier niet te praten voor een eigen Kamerzetel, zooals vroeger (gelach), ik vraag u te getuigen voor de R. K. Staatsparty, niet terwille van de sociale wetgeving, of terwllle van de parlementaire democratie, waarvan de Vrijzinnig-Democraten de muren getuigen het het monopolie schUnen te bezitten, ik vraag u te stemmen op 26 April, op de R. K. Staatsparty, ter wille van onzen Konlng Chris tus. (Langdurig applaus). ZAADMARKT TELEFOON 324 ALKMAAR Burgerlijke Stand Getrouwd: P. v. Kojjck en M. L. Westhoff; J. Fluri en N. P. Bak; J. Hickman en D. Nellestein; J. Moellker en J. v. d. Haag; D. Vos en N. Severynse; J. L. Verhoé* ën B A J Bafje Bevallen: T Dokter—Klunder z; W. Rie^ demaon—v. <j. Akker d; M. J. Rykaer—Lam mers d; f). Wieringa—Oostring s; K. Joar-sr*1 Tinnenburg z. Overleden: P. Dykshoorn 77 jaar; A. van DCk 3 jaar; Y. Slngeling 22 jaar; O. Nebbeling 58 jaar. - In het vervolg zal op iederen eersten Dinsdag der maand een byeenkomst worden gehouden in het Patronaat te beginnen op 4 April. Op het eigen terrein is thans een afsluiting gemaakt voor het publiek, wat een goede ver betering is. Mr. Botnans begon op de hem eigen geestige wy« de dwaasheid van het leven te schetsen; de onnat uur stygt; spr. wees op de wantoe standen in Rusland. Dultschland en het ka- pitallstiscixe Amerika, waar nog vyf millioen werkloozen onverzorgd leven. Voor ons katholieken ligt het antwoord op de vraag, o’ie we hierbij stellen: waar moet dat heen, ixi de woorden van Christus: Ego sum via, veritas et vita. Dit antwoord zal de beteekenls geuen aan onze stem op 26 April. Het gaat om’ de zaak van ons allen, om de zaak van ons huisgezin en de maatschappy; het gaat om de zaak van Christus. Het gaat om de handhaving van het gezag van God, dat gesmaad wordt «n belachen in dezen tyd. Spr. is het eens met hen, die het onzin noe men. dat aan de gezagsondermyners nog pre sentiegelden moeten worden uitbetaalddat hun taal nog moet worden afgedrukt in de Hande lingen van het parlement, die op de landsdruk- kery worden gedrukt. Er moet elndeiyk zens een daad gesteld wor den tegen de goddeloosheid, tegen de vrijheid, die bandeloosheid wonit. Bewaar de orde en de orde bewaart u. Er mt«et een einde komen aan de gedachte van de Ktegeering-van-de-groote- hoop; aan de gedachte, dat wy allen het gezag vormen. Er moet meer begrip komen, dat als er gezag Is, er ook volgelingen van dat gezag moeten zyn. Er is hoogmoed overal; maar het hoogste wat wy moeten aanvaarden is: ik dien. Er is voor u geen andere redding mogeiyk. aldus spr.. ook niet by „Nationaal Herstel”: gy moet de groote party k iezen, terwille van uw eigen zaak, terwllle van uw gezin, terwille van uw religie, terwille van uw eeuwige zalig held. die het levensdoel is vim eiken mensch. Op 26 April moet gy daarvoor getuigen; wy zyn meer dan een millioen; allen moeten wy zesde ea laatste winterconcert Door het symphonie-orkest van het stafmuziekkorps der K. M. zal Woensdag 22 Maart in de concert zaal „Casino' het laatste winterconcert worden gegeven. Soliste mevr. Mara Dyxhoorn, sopraan, uit Den Haag. Door het orkest zal Tschaikowaky's vUfde symphonic worden uitgevoerd. Politieke vergadering. Als inzet voor de as. Tweede Kamerverkiezingen sprak Donder dagavond voor de R. K. Kiesvereenlglng „Een dracht" in den R. K. Volksbond mr. van Hel- lenbergHubar met het onderwerp: „De Ka tholieke politiek in onzen tyd.” ringen uit den aard r" - volgen, had geen zware taak. Nadat de voorzitter van de R. K. Rykskies- krlngorganlsatie Helder, de heer Fluitman te Enkhulzen. de vergadering geopend had met den christeiyken groet, was het woord aan den voorzitter van de Alkmaarsche afdeeling der R K Staatsparty mr. A. J. M. Leesberg, die alle aanwezigen welkom heette; op de eerste plaats het bestuur van de Rukskleskringorga- nisatle Helder, dat Alkmaar als centrum' van Hollands Noorderkwartier heeft waardig ge keurd om van de eerste groote verkiezingsmee ting in dit gewest getuige te zyn. Dan heet spr. welkom den H. E. Deken E. P. Rengs, die door zyn tegenwoordigheid zyn belangstelling toont voor de politiek. Een groot voorrecht noemt spr. het, dat de heer Ch. v. d. Bilt aan wezig is; spr. noemt het een goede gedachte, dat het bestuur van de R K. 8. P. goedgevon den heeft, hem als lystaanvoerder aan te wy- ■en. (Applaus). Daardoor is succes verzekerd Byzonder welkom heet spr. voorts de beide •piekens; mr. C. Goseling, die zal spreken over ■de Katholieken en de Nationale Gedachte." Mr. Goseling heeft op uitstekende w*yze het werk van zyn voorgangers Staatsraad Kooien. Baron van Wijnbergen en Ruys de Beeren- brouck voortgezet. Hy heeft niet alleen hun werk kreehttg woortgezet, maar op zoo uitste kende wyze nieuw bloed ingegeven. Hy heeft de takt tak, de wij* van voorlichting In de R. K. 8. P. veranderd om de party nader tot de kle ren te brengen. Spr. wyst op het maandblad «De R. K Staatsparty", dat dit contact vormt Spr. noemt het een zware taak op een leeftyd als mr. Goseling, de leider te zyn van de groot ste party In het land, de R. K. 8. P. met haar 374.337 leden; een lelderstaak. die den vollen man elacht. Voor al dat werk wil spr. mr. Goseling van harte danken. (Applaus) Mr. Bomans noemt spr. den uitnemenden spre ker In verklezlngstyd; spr. Is dankbaar, dat ook hy hier heeft willen spreken om de kiezers op Uit de dorpen en de steden; zyn de duizenden getreden. Uit duizenden .kelen heeft in de machtige kerkgebouwen van de Amstelstad het pelgrim», lied geklonken als een uiting van blydschap, dat men, zy het in stilte, het groote mysterie, dat hier voor haast zeshonderd jaren had plaats gegrepen, mocht gaan herdenken. Tegen het avonduur had de regen opgehou- de zware wolken-massa's waren en Gemeenteraad. Vrydagavond vergaderde de raad dezer gemeente. Alle leden waren aan wezig- Verschillende ingekomen stukken wer den voor kennisgeving aangenomen: o.a. het bericht van het P. E. N. dat het tarief maxi male belasting voor het jaar 1933 werd ver laagd van 120 tot 100 per K.W. Deze ver mindering mag uitsluitend aan de verbruikers ten goede komen. Het Nat. Crisiscomité be richtte. dat er voor het eerste halfjaar 1933 voor kleeding voor werkloocen f 32.50 wordt beschikbaar gesteld, omdat er het laatste half jaar 1933 hier gemiddeld niet veel werkloozen waren. Op de gemeentebegrooting 1933 waren verscheidene aanmerkingen gemaakt, waarvan wel de voornaamste was die over de salaris korting der ambtenaren. Hiertegen waren zoo veel bezwaren ingebracht, dat het bleek, dat de raad elgeniyk nog maar van een paar la gere ambtenaren een kleinigheid zou kunnen Inhouden, zoodat de raad besloot nu maar het heele besluit betreffende de korting in te trekken. Goedgekeurd was de verordening betreffen de de maximumsnelheid voor motorrytuigen in de bebouwde kommen. Deze zal dus 30 KM. bedragen. In Haarlem is besloten, dat de wielrijder» van den Heerenweg CastricumBergen moe ten geweerd worden. Alleen in de dorpen Eg- mond-Binnen en Egmond a. d. Hoef hadden Ged. Staten geen zeggenschap. Nu besloot de raad, dat ook in die beide kommen de wielrü- dera alleen van het rijwielpad mogen gebruik maken. Voetgangers zullen dus in het vervolg (zoodra de verordening van kracht is) niet meer op die paden mogen loopen. Aan den lijnwerker Groen werd ata vergoe- onwankelbaar heid. Na een kort Lof in de Zaaiers-kerk aan de Rozengracht. waar de pelgrims werden toe gesproken door den clebrant den Weleerw. Heer M. Styn, werd te ongeveer half twee de omgang aangevangen. Welk een indruk moet die eindelooze ry van zwijgende mannen, op de enkele toeschouwers gemaakt hebbent TTot aan de morgenuren toe trok die onafge broken stoet langs de voorgeschreven route. Tot slot werd in de Zaalerskerk door kape laan Styn een H. Mis opgedragen, waaronder de celebrant een predikatie hield, daarby wy- zende op de groote liefde van Jezus Christus, die ons vanuit Zijn H. Sacrament tegemoet treedt. Alle pelgrims naderden op devote wyze tot de H. Tafel. Door een koor, onder leiding van den heer Th. v. d. Aakster werden enkele kerkeiyke ge- .*ngen uitgevoerd, de heer Kiebert zorgde voor da orgel-begeleldlng. In tegenstelling met voorgaande jaren ver trok de trein reeds om 6 uur uit Amsterdam. Jlet bestuur van den Stillen Omgang ver dient voor zyn activiteit In dezen, waardoor een lang gekoesterde wensch in vervulling is gegsitn, en voor het keurig verloop van den om&ing, zeer zeker een woord van lof. Raadsvergadering de Raad dezer gemeente byeen. Ingekotnen 1* een acnryven, waarin wordt medegedeeld, dat op verzoeken tot verlaging der tarieven voor el^ctriciteit en water niet kan worden Ingegaan. Alleen het metertarief is van 50 ct. teruggebracht. Besloten wordt de U-L-O.-achool om te zet ten van een 3-jarige in een 4-jarige; doch niet over te gaan tot het instellen van een centraal 7e leerjaar. De loonen der vaklieden b<j het bedrijf van de gemeentewerken worden op voorstel van B. en W„ de commissie voor gemeentewerken en finantieele commissie herzien. De verschillende bonden advlseeren verlaging. De heer J. ALDERDEN (SX>.) zegt zich te vereenlgen met de besprekingen van de com missie voor Georganiseerd Overleg. Wethouder BERGHOEF (V B.) heeft zich ge ërgerd aan de uitdrukkingen in de rapporten van de commissie voor het G. O., dat de arbei ders in de particuliere bedryven neerhaalt en die in gemeentedienst opbemelt. Hy begrypt de positie van de menschen in de bonden, die in een moeilijke positie verkeeren en moeten pra ten in 't belang der leden. De heeren ALDERDEN (8JX) en W. HAR TING CS.D.) komen tegen die opvatting pp, en zyn van meening, dat van het gemeenteperso- neel meer verantwoordeiykheiri. wordt ge- eischt. De heer C. SPAARGAREN (SJD.) *yst er op dat niet alleen de vertegenwoordigers van den modernen bond, doch ook de katholieke en christelyke vertegenwoordigers tegen verlaging zijn. Wethouder P. VAN DER MEER (AH.) acht de zaak uiterst eenvoudig daar ,B. en W. van meening zyn, dat de loonen der vakarbeiders meer in overeenstemming dienen te worden ge bracht met die in het particuliere bedrijf. De verlaging is van weinig beteekenls. Het voorstel van B. en W. om het uurloon van den voorman-timmerman van 74% ct. op 70 ct. en evenzoo voor den monteur, voor de timmer lieden van 74% ct. op 64 ct.. van den metselaar van 67 ct. op 64 ct. en voor den schilder van 65 ct. op 60 ct. te brengen, wordt aangenomen met de stemmen der 8. D. tegen, nJ. 10 voor en 3 te gen. Ten aanzien van het grondbedrijf wordt overgegaan tot vaststelling van den koopprijs en erfpachtprijzen op het uitbreidingsplan, nJ. f 6000 per HA. als koopprijs en 2.50 per M2 voor erfpacht ten behoeve van bouwterrein. Voor buitengewone werken wordt 10.000 toegestaan. Besloten wordt tot verhooging van de jaar- lljksche subsidie en opschorting van aflossingen van de Aalsmeersche Zwem- en Badinrichting. De subsidie wordt gebracht van 650.op f 1348.84. Onder bepaalde voorwaarden wordt voor de vernieuwing van een draaibrug in den Uiterweg f 180.als bijdrage verleend. Voor een tentoonstelling te Rotterdam van Noemen en tuinbouWtxvducten in Mei 1933 wordt een gouden medaille beschikbaar gesteld ter waarde van 25.aan de vereenlging „Pri mavera." Voor het houden van een lathyrustentoon stelling wordt 100.subsidie gevraagd. De heer WEGMAN is tegen die subsidie, om dat de tentoonstelling op Zondag 9 Juli wordt gehouden. Ook wethouder Van der Meer en Itterson stemmen om dezelfde reden tegen. Het verzoek wordt echter Ingewilligd. Hierna sluiting. Overal in Europa dreunt het van nationale kreten. Dit ongezond, onchrlsteiyk nationalis me is een gevaar, een dreigende infectieziekte. Hierop heeft in het jongste Consistorie van 13 Maart Z. H. de Paus zoo treffend gewezen. In Nederland echter dreunt het nog niet, daar hoort men alleen kreten, of beter, het zyn nog geen kreten, doch slechts gedachten. By de op 15 Maart Ingediende lysten waren er niet minder dan 12, die een nationalen klank hebben. Uitvoerig staat spr. stil by den Bond voor Nationaal Herstel, die de onsmake- lykheid had den door ieder geachten oud-opper bevelhebber als leuze aan het hoofd van hun lyst te plaatsen. Als dat nationaal ontwaken moet zyn. noemt spr. dat een heel katterig ontwaken. Is er dan niets gezonds in de nationale stre vingen? Ongetwyfeld, er is veel waardevols In, als het rust op een levens- en wereldbeschou wing. Toch is daarvoor niet noodlg, dat allen de zelfde wereldbeschouwing hebben. Wij kunnen en moeten onszelf zyn en juist dr* - jgnze beste krachten dienstbaar maken v<. Mhet volk. r Maar dan moeten anderen ook ons werk trachten te zien en te begrypen. Eeuwen lang zyn wy 'staatkundig onmondig geweest, en pas na langen stryd heeft onze eenheid geiyke rechten weten te veroveren. Geconstateerd kan worden, dat het besef van onze nationale eenheid ook by anderen leven dig gaat worden. Er wordt met ons gerekend, ja misschien op ons gehoopt. Maar toch is dit juiste besef nog niet tot al len doorgedrongen. Spr. herinnert aan ds. Hoo- genhuyzen. die een nationaal bloc wil, waarin de Roomschen een ondergeschikte rol spelen. Bestaat dit besef ook wel by de liberalen, als mr. Fock den Bisschoppen verwyt de volkseen heid te breken? En de jonge „politicus" mr. dr. Westermann komt in dezen tyd nog aandragen met het oude verhaal van die „Roomsche geit”. Wy willen trachten anderen te begrijpen, maar laten die dan aan onszelf het oordeel, wat voor katholieken noodlg is. (Applaus). Zy. die onze eenheid niet kunnen begrypen. moeten daar over zwygen. Wat sou er gebeuren, wanneer het onmoge- lyke zou geschieden, dat de katholieken dien duren plicht van eenheid zoudep verzaken? En kele middenpartijen zouden misschien versterkt worden, doch dit werd teniet gedaan door den aanwas der uiterste partyen. Bovendien zou het aantal partyen nog worden vermeerderd en men was verder dan ooit van nationale samenwerking verwijderd. Zullen de katholieken op 26 April hun na tionalen plicht vervullen? Op 15 Maart was onze conduitestaat niet on verdeeld gunstig. Zes lysten werden Ingediend, bulten de Staatsparty, die zich met den eere- naam katholiek sieren. Na eerst te hebben gestookt, schreef het „Volk" nu. dat deze dissidente partyen niets zullen en kunnen bereiken. Doch dit gedrag van 15 Maart zal geen maat staf zyn voor den 26sten April. Wat zou er anders van de democratie terecht komen. Hieraan mogen zy denken, die evenals spr hechten aan gezonden volkswil als grondslag van het gezag. Wat ontstellend gemis aan verantwoorde- lykbeidsgevoel demonstreeren de leiders dier dissidenten, wat heillooze overschatting van eigen kunnen en kennen. Wat staan zy myien ver van den geest van Quadragesiirfb Anno. Hierin wordt geëischt her vorming van instellingen ook op politiek ter rein. Het gebod van eenheid in die encycliek strekt zich dus ook uit tot het politieke. Gevraagd wordt door den Paus een bereid willig prijsgeven, ook van de béste plannen, wanneer daardoor het hoogere, gemeenschap- pelyke belang wordt gediend. Wy staan heden ten dage op een ernstig keerpunt in de verhoudingen in staat en maat schappy. Dat moet goed tot ons doordringen. Het gaat om het hooger gezag als instrument in Gods hand, óf om de tyrannie van men schen, die zich vergapen aan eigen macht Het gaat om God in het gezag, om de erken ning van zyn opperheerschappij, om de vrij heid der kinderen Gods. Om de erkenning ook en de beleving van de grootste geboden: de rechtvaardigheid en de liefde. (Applaus). Men denkt wel eens, dat al de gevaren, die spr. hier geschetst heeft, alleen voor het bui tenland gelden en niet voor ons. Helaas, dat dachten voor enkele jaren ook onze Duitsche broeders. De infectie houdt nu eenmaal niet halt by een grens. Wy moeten allen werken of de uitslag alleen van ons afhangt en danvertrouwen op God. Helaas zyn er, zelfs in dezen gevaarvollen tyd, katholieken in ons land, die niet aan den gezameniyken opbouw meewerken, doch zelfs afbreken. Niemand beweert, dat het werk der Staats party volmaakt is. of dat het voltooid Is. Er is plaats voor critiek. Doch als maar een tiende deel wtar was van wat die dissidenten bewe ren, dan behoorden werk en werkers prijsge geven te worden aan de algemeene verachting, omdat zy dan onbekwame en futlooze baantjes jagers zouden zyn. (Applaus). Toch begroet spr. ook deze ongerechtvaar digde en onrechtvaardige critiek, omdat deze is een lichtend teeken voor ieder, die zien wil en een maanroep voor samenwerking. Toch kan hun actie anderen misleiden. Aller plicht is dit te voorkomen met het oog op 26 April. De stem op dien dag uitgebracht moet een machtige manifestatie zyn van eendrach tige samenwerking. Die samenwerking is niet een specifiek ka tholiek belang, maar voor alles het waarachtig belang van héél Nederland. Dat is gezond nationalisme. De katholieken van Nederland laten niet ra ken aan eendrachtige samenwerking, door nie mand. Wy willen geen monopolie van nationale ge zindheid, doch wy wnschen erkend te wor den als een onmisbare factor, nu meer dan ooit. Op de vraag: zullen de katholieken hun na tionalen plicht doen, is dan ook maar één ant woord: zy rullen dat toonen op 26 April. (Lang durig applaus). Bregeearerter H. Oostveen Burgemeester H. Oostveen is door Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem benoemd tot Regent van het St. Jans Gasthuis te Hoorn. R. K. V. V. de Blokkers Door het terug trekken van de R. K. V. V. St. Jan, is het eerste elftal thans officieel kampioen in de eerste klasse. Het ligt in de bedoeling een feestelijke byeenkomst te organiseeren op den tweeden Paaschdag. den, vaagd en *n grootsebe sterrenhemel zich boven Amsterdam. Daverend reden lange treinen het binnen, duizenden pelgrims met zich voerend. Er heerschte, ondanks de groote drukte, op de perron» een zware stilte. Men voelde het aan, dat de manifestatie, die straks zou worden ge houden. 'n geheel andere was. dan die welke we in onzen rumoerigen tyd zoo vaak zien. In plaats van uitgegalmde strijdliederen hoort men slechts het dofkllnken der voetstap pen; strijdleuzen worden niet meegevoerd, ieder pelgrom weet voor zich wat het doel van dezen tocht is, buitenstaanders negeert hy in deze ernstige, eenig mooie oogenblikken. De bewoners van Noordeiyk Noord-Holland waren. In even grooten getale als andere jaren opgetrokken, zy. die wel haast het meest van de crisis hebben geleden en iederen dag op nieuw met leede oogen moeten zien, hoe de resultaten van hun moeizaam zwoegen worden die. zooals velen beweren, de zyn; zy hebben hun gloof in den Almachtige rotsvast behouden. Zware rimpels liggen op het voorhoofd van gebruinde koppen en in hun door het werk geharde handen, houden zy den Rozenkrans, zy hebben zich groote ofi'ers ge troost, enkel en alleen, om Hem te toonen hun vertrouwen In zyn voorzienig-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 2