ONS BLAD Hitler vraagt om heel de macht Zijn eerste wet ingediend 3 F I 1 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS 75 Het nieuws van heden Feest in Potsdam Zangara’s laatste oogenblikken HINDENBURG BEGROET DEN RIJKSDAG ENGELAND EN RUSLAND MACDONALD OVER ZIJN BESPREKINGEN WA TERSNOOD IN AMERIKA DE BAROMETER De Rijksdag wordt vriendelijk uitgenoodigd, omzijn eigen doodvonnis te onderteekenen JOH. LAUWER'S 1 I* DINSDAG 21 MAART 1933 OEFENINGEN DER AMERIKAANSCHE VLOOT i Slechts twee zittingsdagen De partijen wachten af I Zetelverdeeling by „Kroll” DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN JK Il/z millioen nazi’s ize Het aftreden van Dr. Luther DE BIERBILL AANGENOMEN Bezuinigingswet onderteekend 12 G laar voor dijkdoorbraken Potsdam in feestgewaad S 2’ t I Burgemeester van München af getreden Zyn hersenen waren volkomen normaal „Duitschland bracht zyn offers in den wereldoorlog niet vergeefs” Een verklaring van Rykskan- selier Hitler De handelsbesprekingen te Londen afgebroken 337 arrestaties in Beneden Silezië PATGLOT 3 ALKMAAR Brillen en pince-nez N Italië’s koningspaar naar het Vaticaan? ,,/fc aal handhaven’* Von Papen en Seldte werken los van alle partyen voor de nationale verheffing Het eerste concentratiekamp „Wy zouden tot een algejneene samenwerking vol weder- zydsch begrip willen geraken” L ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c, ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag. één 55cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 Het vliegtuig-moederschip Saratoga” kiest zee om een ver meenden aanval op de Hawaï-eilanden af te slaan 53 Zijz die zich tegen 1 April op ons blad abonneeren, 1 ontvangen de tot dien datum verschijnende num I mers gratis. In hte Palast Hotel te bet hoofdkwartler van NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 149 iiiuiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiHiiiinumiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiHin l Treedt Von Neurath afT Pastoor P. H. Meynema t. I Saneertag ran het bloembollenbedrtyf. I Stadebaker-aatemoblelfabriek onder cnrateete. O O F »n de JB rto en ROME, 20 Maart (Reuter) MacDonald (United Press) AK I MacDonald’s reis naar Roma Zangara’» laatste oogenblikken. Artikel 4: Verdragen van hot rtjk met vreem de staten, welke betrekking hebben op onder werpen der rtjkswetgeving. hebben voor den geldingadanr Van dese wet niet de toestemming der aan de wetgeving deelnemende lichamen. De rüksregeering vaardigt de voor doorvoering deser verdragen noodige voorschriften uit. Artikel 1: Do deer de rüksregeering gemaakte tflkswetten woeden door den rQks> anssSSsi att- gevaardigd en in het rfjksblad afgekoadigd- worden, vbor aoover niet anders Is bepaald, den dag na afkondiging van kracht De artikelen 88 tec 77 der rjjksgrondwet op de door de rüksregeering gemaakte wetten niet van toe passing. heid van Dachau bü München. Woensdag het eerste concentratiekamp, dat ruimte biedt aan vijfduizend menschen. zal worden geopend. Hier zullen communistische Reichsbanner- en andere Marxistische functionnarissen worden onderge bracht.. Vooral de communistische function narissen kunnen niet in vrijheid worden ge steld. aangezien reeds in een aantal gevallen is gebleken, dat zij terstond hun propaganda hervatten, zoodra zij vrij waren gelaten. te, n. en Artikel l: De door de rijksregeering gemaak ts rtjkswetten kannen van de rjjksgrondwet af. Wijken, ta aoover ae niet het instltoat van den Rijksdag ast van den Rijksraad als zoodanig tot voorwerp hebben. De rechten van den rükspre sident blijven onaangetast. ROME. 20 Maart (Reuter). Het gerucht doet de ronde, dat het Itaiiaanscb koningspaar zich Adolf Hitler vraagt den Rijksdag alle macht. Heden de plechtige opening van den Rijksdag *e Potsdam. •JKS ING BERLIJN. 20 Maart <W.B.) De machtigings wet zal door de regeeringspartüen als initiatief voorstel worden Ingediend. BERLIJN. 20 Maart. (W.B.) Bij de plechtige opening van den Rijksdag in de garnizoenskerk van Potsdam zal de rükspresident tegenover het altaar plaats nemen. Rechts en links van hem zitten de rükskanselier en Rijksdagvoor- zitter Goering. Rechts van het altaar zitten de rüksminteters en staatssecretarissen, links de 'hoofden der rüksregeeringen. In de achter de plaats van den rükspresident gelegen keizers loge zit ojl de kroonprins. MÜNCHEN. 20 Maart. De eerste burgemees ter van München, dr. Scharnagl. is onder pressie afgetreden. Hu is opgevolgd door den nat. socia list Fiehler. die commissoriaal optreedt. De voormalige Beiersche premier dr. Held is Maandag te Locarno aangekomen, waar hü rust hoopt te kunnen nemen. BERLIJN. 20 Maart. RijkskanseMer Adolf Hitler publiceert via de persafdeeltag der Na- tionai^-Sociallstlsche Partv de volgende ver klaring over het aftreden van dr Luther: ■Jn een deel van de pers worden aan het aftreden van den voormallgen president var de RÜksbank dr. Luther, commentaren geknoopt, Spoorwegaanslag in Mandsjoarije. 38 dooden, 71 gewonden. Aanslag op Hitler door snel ingrijpen der auto riteiten verhinderd. Krwstige overstroomlng ta du staten Ohio ea Kentucky. BU Engeland staakt de handelsbesprekingen met Sovjet-Kusiano. o d« N- dt BA d« a- de len K 7t>0 Artikel Dese wet treedt op den dug barer afkondiging in werking. Zü treedt buiten wer king op 1 April 1937; zij treedtverder buiten working, wanneer de huidige rijksregeering door oen andere wordt afgelost.” Hoogste stand op Dinsdag 9 uur ra.: 7M Vorige stand: 741 LONDEN, 20 Maart. (V. DJ Maandag werd In het Lagerhuis officieel medegedeeld, dat de Britsche ambassadeur te Moskou de regeering der Sovjet-Unie er van in kennis beeft gesteld, dat de onderbandelingen voor een nieuw han- delsverdrag met Sovjet-Rusland zijn gestaakt. Verder heeft onderstaatssecretaris Eden me degedeeld. dat de Engelsche ambassadeur te Moskou er bij de regeering op heeft gewezen, dat de betrekkingen tusschen belde landen ern stig nadeelig zouden worden beïnvloed, indien de Britsche onderdanen niet op vrije voeten zouden worden gesteld. Uit Moskou wordt gemeld, dat men verwacht, dat de Russische ambassadeur te Londen. Maisky, naar Moskou wordt ontboden, om rap port uit te brengen over den toestand. Artikel 1: RijksweUen kunnen, behalve op de ta de rijksgrondwet voorziene wijzen ook door de rijksregeering gemaakt worden. Dit geldt aak voor de in de artikelen 85 11 en 87 van de rijkagrondwet bedoelde wetten. die niet in overeenstemming zijn met de feiten. Het aftreden van dr. Luther geschiedde binnen het kader van vele op het oogenblik plaats vindende reorganisaties. Het geschiedde op zijn eigen wensch. aangezien het Rük zelf niet de mogelijkheid zou hebben gehad, den Rljksbank- president tot aftreden te dwingen. Dr. Luther heeft geen rekening met ln>emationale over eenkomsten gehouden, doch uitdrukkelijk ver klaard. dat ondanks deze overeenkomsten de Duitsche belangen en daarmede de Duitsche regeering voer hem ir. de eerste plaats kwa men. De t espreklng met dr Luther was dan ook gedragen door een buitengewone loyali teit van den a (tredenden Rüksbankdlrecteur jegens de regeering." BERLIJN. 20 Maart (V.D.) Wij vernemen, dat de eerste bijeenkomst van den Rijksdag waarschljnlük slechts uit twee zittingen zal bestaan. Woensdag zal geen zitting worden gehouden In verband met het bijeenkomen van den Prul- stechen Landdag. Op de agenda van de zitting van Donderdag van den Rijksdag zal staan een verklaring der Rijksregeering en een wetsontwerp der regee ringspartijen tot leniging van den nood van volk en rijk. Slechts indien bezwaren zouden worden Ingé bracht tegen de directe behandeling van het ontwerp In derde lezing, zou Vrijdag nog een zitting plaats vinden. Hij verzocht In verband hiermee de inter nationale pers niets toe te voegen aan het Zon dagavond gemeenschappelijk gepubliceerde communiqué, maar het als een nauwkeurig ex posé van de besprekingen te Rome te beschou wen. Deze besprekingen waren niet gericht op het sluiten van een bondgenootschap of een pact, maar alleen op het duldelük aangeven van algemeene opvattingen, om te zien tot op welke hoogte deze opvattingen identiek zijn. Men is, zoo zeide MacDonald, te Rome bijeen gekomen met begrip voor de noodzakelykheid van een herstel van het Internationaal ver trouwen en van de internationale samenwer- king ,.Wjj zouden tot een algemeene samenwer king vol wederzüdsch begrip willen geraken. Eén volk alleen kan geen vredesprogram voor de samenwerking van alle staten opstellen." Bü de besprekingen, welke Dinsdag te Parüs zullen worden gevoerd, zal alles te berde wor den gebracht, wat te Rome besproken is. en MacDonald zeide de verzekering te kunnen ge ven, dat geen enkel volk bezorgd of zenuw achtig zou behoeven te zün In verband met de besprekingen, die te Rome of te Genève zijn gevoerd. ..Wü zijn," zoo verklaarde hij. ..te Rome en te Genève als Europeanen opgetreden. Daarbij mag echter geenszins de groote rol worden vergeten, die den V. 8. toekomt bü alle discussies over den wereldvrede, bü de samen werking tusschen de volken en bü bet bereiken van het thans gestelde doel. Op de vraag van een Dultschen journalist, wat met een „lange vredesperiode” bedoeld is, antwoordde MacDonald, dat men geen lapwerk- vrede wil bereiken door een oplossing, die ten gevolge zou hebben, dat over drie, vier jaar een nog gevaarlüker toestand ontstaat dan de huidige. Daartoe is vóór alles vertrouwen noo- dlg. vertrouwen vooral ook met betrekking |ot de ontwapening, die zonder bet vertrouwen van alle staten vooreerst niet mogelük Is. In een gesprek met Italiaansche journalisten verklaarde MacDonald nog. dat rijn bespre kingen met Mussolini geheel in den geest van het Kellogg-pact waren gevoerd, dat zü In geen enkel opricht een ander land bonden, en dat de resultaten. Indien zij algemeen werden aan vaard, den wereldvrede gedurende verscheiden generaties zouden waarborgen. MÜNCHEN. 20 Maart (V.D.) De Commis soriale politiepresident van München, Himm'er. deelt mede, dat de personen, die ter wille van hun eigen veiligheid gearresteerd zijn, niet lan ger in arrest zullen worden gehouden dan noo- dlg Is. Voorts deelde hü mede, dat In de nabü- a De IsraëUetische Kerkgenootschappen hier te lande hebben een commissie benoemd met op dracht stappen te doen, welke de tijdsomstan digheden in verband met den toestand der Joden in Dnitschianü, h.L sollen eischen. BERLUN. 20 Maart In een uiteenzetting van het Wolffbureau aangaande de machtigings wet, wordt verklaard, dat blükens artikel 3 de door de rijksregeering te maken wetten niet meer de onderteekening van den rükspresident behoeven. Blükens artikel 1 gaat ook het recht tot vaststelling der begrooting op de rijksregee ring over, terwül deze tevens de vrije band krijgt bü credletverachaffing. Blükens artikel 4 te de rüksregeering voor de komende vier jaar ook v^ü in haar bulten- landsche actie. Blükens artikel 3 gelden voor de door de rüksregeering te maken wetten niet de bepalingen, dat een derde deel der rüksdag- afgevaardlgden haar ten uitvoerlegging kan ver tragen. dat ze aan een Volkserntscheid onder worpen kunnen worden enz. RAIFORD (Florida). 20 Maart. (Reuter). De moordenaar van den burgemeester van Chi cago. cAmak. de TtaMaan Zangara te om uur Amerikaanschen tüd op den electrlschen stoel ter dood gebracht. De autoriteiten hebben een gerecbtelüke lijk schouwing gelast. Toen Zangara het executie-vertrek betrad en den electrlschen stoel zag, zeide hü tot zün be wakers: „Houdt mü niet vast, ik ben niet bang!” Hü liep zonder hulp naar den stoel en over handigde aan den directeur der gevangenis een stapeltje papier, waarop hü geschreven had: „Hier te het boek, dat ik aan het schrijven ben Toen de ter dood veroordeelde op den elec- trtechen stoel zat. vroeg hü of er geen fotograaf aanwezig was om een foto te nemen, waarop de directeur ontkennend antwoordde. Juist voordat de metalen kap op zün hoofd zou worden geplaatst, riep Zangara met luide stem: „Alle kapitalisten zün een troep dieven, vaarwel, adieu aan allen, vaarwel wereld..!” De geneesheeren hebben de hersenen van Zangara na zün dood onderzocht en verklaren dat deze volkomen normaal waren. Geestelüken büstand wees Zangara van de hand, bericht United Press nog. WASHINGTON, 20 Maart (Eigen bericht). Het percentage alcohol van bier te door het Congres thans definitief vastgesteld op 3.2 pCt. Men rekent er op. dat thans de bierverkoop reeds begin April zal kunnen beginnen. Men berekent, dat de bierbelastlng 150 mll- lloen dollar zal opbrengen. Waar de benrine- belastlng op 137.4 millioen dollar wordt ge raamd en de heden door president Roosevelt onderteekende bezuinigingswet aangaande ver laging van oorlogspensloenen en ambtenaars salarissen reep. 400 millioen plus 125 millioen dollar bezuiniging brengt, meent men een evenwicht der begrooting tamelijk nabü te komen. en sir John Simon verlaten heden-namiddag per vliegtuig Rome, om over Genua en Parijs naar Londen terug te keeren. waar de Engelsche staatslieden Woensdag aan een zitting van het kabinet moeten deelnemen. Het verblül te Pa rijs, waar rapport zal worden uitgebracht over de Italiaansch-Engelsche besprekingen, is dus tot Dinsdag beperkt. Vóór zün vertrek heeft MacDonald in het Britsche gezantschap achtereenvolgens ver tegenwoordigers van de Italiaansche, de Angel saksische en de bultenlandsche pers ontvangen. De premier hechtte er de grootste waarde aan nogmaals ultdrukkelük vast te stellen, dat er geenerlei reden bestaat voor nervositeit over de huidige besprekingen en dat de groote sta ten geenszins van plan zün een oplossing op te dwingen aan de kringen, die geïnteresseerd zün bü de besprekingen ta Rome. Op de vraag van een Pransch journalist, welke modaliteiten voor de herziening der vre desverdragen in het plan zün opgenomen, ant woordde MacDonald, dat de toestand thans zoo delicaat te en zóózeer nog bezig zich te ont wikkelen. dat rustig gewacht moet worden tot men door verdere besprekingen kan nagaan, hoe moet worden gehandeld. Het document, dat door den Itallaanschen premier was over handigd, te zeer kort en behelst eenige alge meene. reeds geruiipen üd ta onderzoek zünde denkbeelden, zonder in details aan te geven, hoe deze problemen dienen te worden aange sneden. MacDonald achtte het daarom juister, over deze kwestie niets meer te zeggen. BUREAUX HOF 6. ALKMAAR JgWoon Admimitratig 433, Rodacfte 633 ABONNEMENTSPRIJS, Por kwartaal voor Alkmaar f 2, Voor buiten Alkmaar f 2.85 aedluitreerd Zondagsblad f 0.60 hoogor Dagblad uitgegeven door de N V- Drukkerij De Spaamestad - Haarlem I Te Nordhausen zün zes vooraanstaande soc - democraten gearresteerd in verband met een reis van een hunner naar Frankrijk, die ver dacht wordt geoordeeld. De polltiepresident van Berlün heeft den Relchskanselplatz omgedoopt tot Adolf Hltler- platz. De Hugo Preussbrug bü het Lehrter Bahnhof heet met ingang van heden Admiraal Scheerbrug. CINCINNATI, 20 Maart (Eigen telegram) Zeven menschen verdronken en duizenden wer den dakloos door groote overstroomlngen in de staten Ohio en Kentucky. De Ohlo-rivier steeg in Cincinnati tot twintig meter, dat te de hoogste stand welke voorkwam stads 1913 toen een overstroomlng den dood van 732 men- schen veroorzaakte. Men vreest dat de aanbou- houdende groote regenval dükbreuken zal ver oorzaken. President von Hindenburg heeft de volgende proclamatie aan den nieuwen Rüksdag ge richt: „Op den dag der feestelüke opening van den Duitschen Rüksdag. die als geen zijner voor gangers sedert het einde van den oor.oq naar een nationalen en krachtlgen staat zal voeren, herdenk ik met eerbied en dankbaarheid de genen, die voor Duitschland gevallen zün. „Ik groet de nabestaanden onzer dooden en In hartfelüke kameraadschap al mijn makkers uit den grooten oorlog. De offers van leven en van gezondheid, die de oorlog van Duitschland etechte, werden niet voor niets gebracht. Uit den ondergang vecht Duitschland zich weer om hoog naar nationale kracht In den geest van hen, die voor Volk en Vaderland streden en vielen. ..Een sterk Duitsch Rük zal hun fier en blü- vend eereteeken zjjnl” Was geteekend; von Hindenburg, General- feldmarschall, Reichspriteident.” Volgens een W. B.-tetegram hebben vice- kanseller von Papen en minister Seldte ver klaard „na de vorming van het kabinet der nationale concentratie zich tot taak gesteld te hebben, om den 5 Maart door de verzameling van alle tusschen de NSB AP. en net Cen trum staande krachten, een zoo groot mogelüke meerderheid te verkrügen voor de nationale regeering.” Beide ministers hebben aanhoudend ver klaard en herhalen dit thans nog eens, dat zü rich geen leden eener partü voelen. Zü be schouwen het veeleer als hun taak om voor de nationale verheffing te werken zonder aan eenige partü gebonden te zün. Er hadden verschillende vergaderingen plaats der fracties van den Rüksdag. Het Centrum besloot Esser als ondervoor zitter van den Rüksdag voor te stellen. De ver gadering rekent, naar „Wolff” bericht, er op dat de Rüksdag na de regeeringsverklarlng tot Donderdag verdaagd zal worden om de fracties in staat te stellen hun houding te bepalen. Prelaat Kaas sprak over het onderhoud, dat hü met Hitler heeft gehad en dat waarschün- lük door een tweede gevolgd zal worden Het vertrouwelük karakter der besprekingen belette hem hierover mededeelingen te doen. Ook de Rüksdag-fractie der Beiersche Voiks- partü vergaderde en koos Lelcht tot haar voor zitter. Besprekingen tusschen deze partü *n den Rükskanselier hebben nog niet plaats ge had. De soclaal-democratlsche fractie hield onder het voorzitterschap van Breltscheld een lang durige vergadering, waarin, volgens „Wolff”, geen besluiten genomen werden. Dinsdag heeft een volgende vergadering plaats. BERLIJN. 20 Maart. In de heden gehouden vergadering van nat. soc.-gouwlelders werd medegedeeld, dat de partü thans anderhalf mll- lioen leden telt. Adolf Hitler verklaarde dat niet gerust mag worden, voordat het haken kruis in alle Duitsche harten geplant was. In een gemeenschappelüke zitting van nat soe. Rüks- en Landdagfractie ta het Prui sische Landdagsgebouw. werd trouw verkondigd aan den leider. „Wanneer gü den duivel uit de hel wilt halen, geef dan ons. de Pruisische Landdag-frsctie, daartoe het bevel,” zeide Kube tot Hitler. Hitler sprak hierna een uur lang; oa zeide hü dat geen communist meer een Duitsch regeermgsgebouw zou betreden. BERLIJN, 20 Maart (WB.) Op grond van de beden door het rijkskablnet genomen be sluiten heeft men hedenmiddag den Rüksdag het volgende ontwerp voor een Wet tel op- hefftaig van den nood van volk en rük doen toekomen: .De Rüksdag heeft de volgende wet aange nomen. welke met toestemming van den RÜksraad hlerbü wordt afgekondigd. nadat 's vastgesteld, dat de veretechten voor een grond- wetswüzigende wetgeving vervuld zün. de Duitsch Nationale Partü van de Stahl- helm ondergebracht. Te 12 uur Vanmiddag betrok een Stahlhelm-afdeellng de wacht voor het hotel. Hier had een zitting plaats der Duitsch-Nationale Rüksdagfractie. Een èere-compagnie van 400 man „Dultsch- Natlonale strijdtroepen” arriveerde heden per boot te Potsdam, om aan de plechtigheden van morgen deel te nemen. In de straten van Potsdam te het Maandag middag van uur tot uur drukker geworden RÜksweerafdeelingen te voet en te paard maken oefentochten langs de garnizoenskerk, waar zü defileerden voor een tribune, waarop een aantal booge officieren had plaats genomen. Vernomen wordt, dat de Rüksdagleden Dins dagochtend uit Berlün met auto's van de Rüks- post naar Potsdam zullen worden overgebracht. De beide kerken te Potsdam zün voor de groote godsdienstoefeningen ta gereedheid gebracht. BERLIJN. 20 Maart In de Kroll-opera is thans alles gereed voor de zitting van den nieuwen Rüksdag. Aan den muur achter de plaatsen van het presidium en de regeering Prijkt ta het midden een groot hakenkruis (aanvankelük had men er den rüksadelaar ge hangen) en links en rechts daarvan hangen van de zoldering tot aan den grond lange zwart- wlt-roode wimpels. In de eerste rü ds rechterzüde van de zaal ritten o.a. de nat.-socia listen Rust en Klagges. De plaats van Adolf Hitler is op de eerste rü van den daarnaast liggenden sector. Naast hem zitten de ministers Frick. Góring en Generaal Von Epp Op de eerste rü van den middelsten sector zit o.a. de Duitsch-Nationale afgevaardigde Steinhoft Achter Steinhoff pit minister Hugenberg en achter Hugenberg vice-kanselier Von Papen, naast wien de Rüksminister van Arbeid Seldte zit. In den daarop volgenden sector ritten ta de eerste rij de Centrum-afgevaardigdon Esser. Dr. Perlltius. Ersing, en Mgr. Lelcht van de Beiersche Volkspartü. achter hen in de tweede rü de Centrum-afgevaardlgden Dr. Brüntag. Mgr. Kaas en Dr. Bell. Geheel ter linkerrijda zitten de sodaal-democraten. In de eerste rü o.a de leden Loebe en Hertz. r-n tüdens het H. Jaar naar het Vaticaan zal begeven, om aldus zün bezoek aan de basilieken voorgeschreven voor nhet verdienen van de jubileum-aflaat, te beginnen. De konlng en de koningin zouden arriveeren op het Vaticasmsch station en plechtig door den Paus worden ver welkomd. In dit verband zouden de restauratie werkzaamheden aan de Sala Regia actief wor den voortgezet. Dit bezoek zal worden gevolgd door dat van andere vorsten en staatshoofden. LIEGNITZ, 20 Mrt (V.D De politie te Lieg- nitz heeft, naar wordt medegedeeld, ta de laat ste weken een uitgebreid terreur-plan der KPD, dat betrekking had op geheel Silerié, ontdekt. Een groot aantal documenten sou de «politie ta 1 landen zün gevallen bü de vele huiszoekingen, welke werden verricht. In de woning van den communistischen ar beider Kuhnt te Seidenberg werden herhaalde- lük büeenkomsten van vooraanstaande commu nisten gehouden. Er zouden plannen besproken zün voor een terreur-actle tegen de nationale regeering. Zoo zou op het program hebben ge staan het doorsnüden van telefoonleldlngen, het plegen van aanslagen op postkantoren, de ont wapening van wapendragende ambteharen. Eenige bekende burgers zouden in gijzeling wor den gesteld. Verdere mededeelingen worden niet gedaan, in het belang van het hangend onder zoek. In het geheel zün 7 functionnarissen der KPD uit Ooerlltz, Seidenberg en omgeving gearres teerd wegens voorbereiding van hoogverraad. Te Sagar te eveneens een complot ontdekt. Het schünt dat de daar woonachtige communist Gustav Lona die k d~ Communistische „stoot'-troepen zouden afge richt zün in straatgevechten en het gebruik van wapenen. Een groote hoeveelheid documenten is ta beslag genomen. In het geheele gebied van Beneden Silezië zün 337 personen gearresteerd onder verdenking van hoogverraad. POTSDAM. 20 Maart. De oude reridentle- ên garnizoenstad Potsdam treft heden de laat ste voorbereidingen voor de plechtigheid van morgen De garnizoenskerk wordt versierd met dennengroen, evenals de tribune naast de kerk, Waarop ongeveer duizend eere-gasten plaats vinden, om de parade na afloop van de kerke- Üjke plechtigheid bü te wonen. Langs den weg Van het station naar de stad zün bekranse masten opgesteld, waarvan afwisselend de zwart-wlt-roode en de hakenkruisvlag waait, terwül de masten door guirlandes met elkaar verbonden zün. Ook langs de huizen bü de garnizoenskerk zün tribunes opgesteld. De afzetting aan beide kanten van den weg 1*1 worden gevormd door een levende ketting van ruim 25.000 personen, mannen, vrouwen en kinderen van een 80-tal organisaties en vereenigingen. Oa. nemen hieraan deel onge veer 7000 schoolkinderen uit Potsdam en ver der kinderen uit Berlün. Verder neemt er aan deel de Rüksweer, welke bovendien een eere- compagnie „levert". In de Lange Stal naast de kerk wordt door arbeiders van de posterijen gewerkt, om de zaal gereed te maken voor de pers. Er zün 52 tele fooncellen en nog 17 losse telefoontoestellea voor de blnnenl. en bultenlandsche pers be schikbaar. Op zeven plaatsen ta de stad zün loudspeakers opgesteld, waardoor de plechtig heid ta de garnizoenskerk en gedeeltelük ook die in de Nikolaïkerk gevolgd zal kunnga worden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 1