De Plechtigheden te Rome EZ De watersnood op Java r OPENBAAR CONSISTORIE IN ST. PIETER -ri de propaganda-minister I 1 j ,i DINSDAG 21 MAART K.R.O.KOOR Een goddelijke comedie Het eieren-teveel Mgr. Dr. Joe. van Gil» PATER W. DE VEER SJ, 3« Mantri-politie verdronken ONFORTUINLIJKE UITVAART Sluis te IJmuiden beschadigd JAMIN IN HOOGER BEROEP De gederailleerde trein DE BLOEMBOLLENCULTUUR Schade valt mee R.K. BEDIENDENBOND Benoemingen Wervelwind INBRAAK TE BREDA LEERPLICHTWET NIJVERHEIDSONDERWIJS De heer H. J. de Groot gaat heen PATER N. DE GRAAFF C M. JONGEN VERMIST DOOR EEN PAARD GETRAPT De opruiing te Zaandam Jongetje op slag gedood Veertigjarig priesterfeest 3 3- Saneeringsplan in principe aanvaard De rivier Tjipoenegara in het Kra- wangsche buiten haar oever» Voorzien van de H.H. Sacramenten der stervenden Belangstelling van hooge autoriteiten Dr. Goebbels spreekt bij de ope ning van de tentoonstelling „Die Fr au” te Berlijn een rede uit In den stryd tegen de onzedelijkheid EIGEN RECHT ELIJK OPTREDE# Niets is menschelyker dan deze Grijsaard met Zyn wyze oogen en Zyn vermoeid gebaar Verkoop door middel van een automaat SOCIËTEIT AFRIKAANSCHE MISSIËN Men weet er geen weg mee L 'j v - Vader in het gelijk gesteld 5 "J. J 61 (Van onzen Romelnschen correspondent.) -3. Bondsraadsvergadering I de in voor den dat in in N ie Uithoorn, in alle stilte zijn veertigjarig pries terfeest. Z.Eerw. droeg In zijn eigen kapel een stille.H. Mis op en mocht van vele zijden blij ken van waardeerlng ontvangen. Het feest zal officieel worden gevierd na den II. Vastentijd CHERIBON. 20 Mrt. (Aneta). West-Indrama- joe Is overstroomd. Het water staat 50 CM. boven de wegen. De standplaatsen van den asplrant- controleur te Boegis en van den wedana te Kan- danghaoer zijn alleen per bootje te bereiken. Talrijke kampongs zijn overstroomd. Naar wij vernemen heeft de oud-inspecteur- generaal van het Nijverheidsonderwijs, de heer H. J. de Groot met ingang van 1 April aa. eer vol ontslag verzocht als voorzitter van het Al gemeen College van Toezicht, Bijstand en Ad vies voor het Rijkstucht- en Opvoedingsweeën. ihi ten O POERWAKARTA. 30 Maart (Aneta). Zon dagnacht is de Tjipoenegara bulten haar oevers getreden. Duizenden bouws beplante sawahs staan onder water. Pamanoekan is geïsoleerd. Twee bruggen sjjn weggeslagen. De voedselvoorziening geschiedt door de Pamanoekan en TJlasem-landen. De Noordelijke postweg is zwaar beschadigd. Nabij Telok Noenggal (Krawang) zijn 17 hul zen door het water meegesleurd. De rivier zakt langTOAm, CHERIBON, 30 Maart (Aneta) Gistermiddag vier uur Is de dessa Djalaksana nabij Koe- ningan door een wervelwind geteisterd. De pas ser werd geheel vernield. Vier groots boomen zijn ontworteld. De wervelwind ging gepaard met zware regens. WH ontvingen bericht van het overlijden van Pater Nicolaas Wilhelmus Joannes de Graaff C.M., missionaris te San Salvador (Centraal- Amerika). Geboren 4 Juni 1884 werd Nicolaas de Graaff 14 Juli 1913 priester gewijd in het Moederhuis van den H. Vincentius A Paulo van de Con gregatie der Lazaristen te Parijs. Gedurende 31 jaren is hjj werkzaam geweest in de missie, waarvan twee jaar in Perzlë en 19 jaar in Centraal-Amerika. Bijna acht jaren geleden vertoefde hij voor het laatst in het vaderland. De Hooge Raad wees arrest in de zaak van P. v. L., die aan een molen te Zaandam een biljet opplakte met de woorden: „Weigert mi litairen dienst." De politierechter te Haarlem achtte dit niet strafbaar en ontsloeg den verdachte van rechts vervolging. In hooger beroep veroordeelde het Hof te Amsterdam hem tot 8 dagen gevangenis straf op grond van art. 95 van het Crimineel Wetboek voor het Krijgsvolk te lande. Alleen voor wat de kwalificatie betreft heeft de Hooge Raad thans het arrest vernietigd en voor het overige het beroep verworpen. Onze correspondent te Roermond bericht nog, dat tijdens de receptie o.a. Z. Exc. jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, B. en W. van Roer mond en mr. Bolsius, president van de Roer- mondsche rechtbank, den jubilaris hun geluk- wenschen kwamen aanbieden. Aan de lunch werd o.m. het woord gevoerd door Minister Ruys de Beerenbrouck, en den heer Alph. Laudy. Dr. van Gils dankte voor de hem gebrachte hulde en betreurde het diep, dat burgemeester Waszink, die de promotor van deze huldiging is geweest, niet aanwezig was. De jubilaris heeft meer dan zevenhonderd telegrammen ontvangen, waaronder van den Aartsbisschop, de bisschoppen van ’sHertogen- bosch en Breda, Mgr. dr. J. O. Smit, Minister Deckers en vele Kamerleden, Mgr. J. D. J. Aengenent zond een eigenhandig schrijven. Aan de lunch verscheen ook prof. dr. R. Woltjer, algemeen voorzitter van den Onder wijsraad. welke instelling bovendien een offi cieel schrijven had gezonden, waarin dr. van Gils, die voorzitter is van de afdeellng alge meen vormend en middelbaar onderwijs, gehul digd werd en de verzekering werd gegeven, allen, die het voorrecht hadden met hem aanraking te zijn geweest, zich van harte dit jubileum verheugen. Naa wjj vernemen, zijn Zondag aan den Wel- Eerw. Pater W. de Veer 8. J. te Utrecht, rfie nog onlangs zjjn zeventlgsten verjaardag her dacht, de H.H. Sacramenten der Stervenden toegediend. Pater de Veer wordt verpleegd in het St. An- toniusgasthuis aldaar. Bij onze telefonische informatie vanmorgen vernamen we dat de toestand zorgwekkend was. In het belang van den patiënt wordt verzocht dezen niet te bezoeken. Maandagmiddag, toen de zoon van den vee houder P. J. Blauw te Heer Hugowaard een paard, dat eenigen tijd op stal had ge staan, aan den teugel langs den Middenweg liet uitdraven en Blauw met het paard wilde omdraaien, passeerde juist het 11-jarlge zoontje van den heer O. Leegwater. Het paard sloeg met de achterpooten omhoog, waardoor het BATAVIA. 30 Maart (Aneta) Het volgende kan thans nog Inzake de overstroomingen in West-Java worden gemeld: De eerste schaderapporten uit Cherlbon ge ven aan, dat de schade meevalt, doordat het water tijdig zakte, zoodat de aanplant kon wor den gered. Dergelljke berichten komen ook uit Buiten zorg. Uit Buitenzorg worden twee gevallen van verdrinking gemeld, terwijl vier kinderen wer den getroffen door een aardstorting bij de Poentjak. Twee hunner werden zwaar gewond. In de richting van de kust begint de situatie door het afstroomend water moeilijk te worden, waardoor in het Tangerangsche 100 en in on- derdistrlcten in het Krawangsche 15.000 bouw sawah zjjn overstroomd. Op den Provincie-weg naar Sampalan is een brug verdwenen. Gistermiddag ongeveer 12 uur hebben te Nij megen eenlge studenten een der Sanltas-wlnkels met eieren bekogeld. De heeren hadden onderhandelingen gevoerd met den exploitant en verzocht cm eenlge aan stoot gevende voorwerpen uit de etalage weg te nemen. Deze onderhandelingen hadden drie dagen geleden plaats. Toen gistermiddag de aanstoot gevende voor werpen niet werden weggenomen, hebben de studenten een partij eieren tegen de étalage geworpen. De politie werd onmiddellljk gewaar schuwd en ging tot arrestatie van een der verdachten over. Op het polltle-bureau bleek evenwel, dat de aangehoudene niet de schuldige was. Deze moest bijgevolg op vrije voeten worden gesteld. De algemeens vergadering van -de Vereenl- ging van Bloembollencultuur,' te Haarlem ge houden, sprak zich In een motie, voorgesteld door de afdeellng Schoten-Velsen, in principe uit voor het saneeringsplan en droeg de uit werking van het plan op aan de hoofdbesturen van de vakvereenlgingen. Zooals men weet, betreft dit het door het Centraal Bloembollen Comité bij de regeering ingediend saneeringsplan, waarvoor een regee- ringscrediet van zes millloen is gevraagd. '-'«ge I In een perceel aan de Walstraat te Breda is tijdens afwezigheid der bewoners ingebroken. Een bedrag van ƒ100.— wordt vermist. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad nam gister conclusie in de zaak van P. H. L. Jamln, die op een Zondag te Rotterdam na vijf uur een banketwinkel open had en banket waren had verkocht door middel van een .Auto maat". welke in den winkel stond, die open was voor den verkoop van consumptie-(js. Wegens overtreding de Wlnkelslultingwet sprak de recht bank te Rotterdam, die oordeelde dat hier van een automaat geen sprake was, omdat het toe stel toezicht vereischte. een veroordeelend von nis uit. waartegen de heer Jamln cassatie aan- teekende. De procureur-generaal concludeerde tot ver werping van het beroep. Arrest 10 April. Uit het district Pamanoekan wordt een bandjir gemeld. De controleur van Soebang meldt dat de Noordelijke verbindingsweg nosr Cherlbon flink onder water staat. De Landsirrlgatiedlenst ving aan met het dichten van den eersten doorbraak bij Kra- wang, die 40 Meter lang is. Het opruimlngswerk bij den gederailleerden trein nabij Lamahabang wordt krachtig aan gevat, doch de kraanwagen kan nog steeds het critieke punt niet bereiken, zoodat verwacht wordt dat minstens enkele weken met het her stel van het normaal spoorverkeer zullen zijn gemoeid. Een 8-jarige Inheemsche jongen in het Bul- terfkorgsche werd meegesleurd en is nog niet teruggevonden. Voor Tandjong-Priok zijn vier zeros (visch- fuiken) vernield en 36 beschadigd. Het stoomschip .Rondo”, dat de Stoomvaart- Maatschapplj „Nederland” naar Italië heeft ver kocht, zou Zaterdag onder Itallaansche vlag met Itallaansche bemanning aan boord voor goed uit de Amsterdamsche haven vertrekken. In verband met het stormachtige weer bleef het schip tot Zondag in IJmuiden liggen. Hoe wel het weer toen beter was, stond er nog een stevige bries en dit was oorzaak, dat de „Rondo" aan lager wal raakte. In de Noordersluis kwam het stoomschip in botsing met het remmings- werk aan de Noordzijde, dat dientengevolge ern stig beschadigd werd. Het schip zelf heeft oogen- schljnlljk geen schade opgeloopen. De haven-autoriteiten te IJmuiden hebben de .Rondo” echter direct weer naar binnen laten gaan, omdat geen borgtocht voor de aangerichte schade kon worden gesteld. Zoodat de aan lager wal geraakte .Rondo", die in Italië gesloopt zal worden, voorlooplg nog te IJmuiden blijft. BATAVIA 20 Maart. (Aneta). Het lijk van den tusschen de buffers van den gederailleerden trein beklemden tremmer kon eerst Zondag autogeen worden uitgesneden. Het oprumlngswerk wordt voortgezet. 38 wagons moeten worden opgeruimd, waarvan er drie totaal vernield werden, evenals twee auto's, welke op een platten wagen werden meege voerd. Het zestig-tal reizigers dat was blijven steken, kon Zaterdag worden verlost. De reizigers werden met autobussen verder getransporteerd. Zondag vierde de weleerw. heer Hafken- scheldt, rustend geestelijke te Nijmegen en oud-pastoor der parochie Kwakel, gemeente De pralende St. Pieter zou ook ’n catacom be kunnen zjjn; de hovelingen zijn vergeten, de drievoudige gouden tiaar zou een door nenkroon kunnen wezen het verschil is niet zoo groot en de wuivende struisvee- ren waaiers de palmen van Palmzondag, of ook de opgeheven geeselroeden der beu len. Hier is alleen een mensch, die boven de anderen opgeheven en getoond wordt, omdat hij de drager is van een goede bood schap, de waarborg van een waarheid en de vader van allen, die er in gelooven. Niets is menschelijker dan deze grijsaard met zijn hard profiel, zijn zorgvol ge- plooiden mond, zijn wijze oogen, zijn ver moeid gebaar onder den zwaren rooden mantel en den gouden mijter. Wie de ervaring der menschheid in ue honderd eeuwen van haar bestaan zou wil len verbeelden, zou zulk een gestalte moe ten scheppen. Maar hjj zegent. Hjj zegent voortdurend, hij houdt niet op te zegenen. En met dat gebaar, waarin hij zich samenvat en zich schijnt uit te putten, verbeeldt hij heel zijn wezen en beteekenis en de boodschap, waarvan hij de bewaker is: genade; God. die zich tbt de menschheid heeft neerge bogen; Gods eenlggeboren zoon, die zelf de Weg geworden is voor haar onsterfelijk verlangen naar de eeuwige jeugd van God. Wat is er anders dan dit verlangen in de heftige geestdrift, waarmee T volk den grijsaard, die de bode van die jeugd is, begroet? Evviva 11 Papa! Naast mij staat een negertje, een seminarist van een jaar of twintig, die die woorden niet roept, maar fluistert met een beving van geluk op zijn schuldeloos gezicht. Eviva 11 Papa. Als de Paus voorbij is, gaat het kijkspel voort. Maar het Is nu waarlijk een godde lijke comedie. Een plechtig spel van de menschheid, waarbij God de toeschouwer is. Over de helmbossen van de kurassiers en de lanspunten der Zwitsers heen kan het volk de tafereelen volgen. De Paus spreekt. Naast den rooden troon strtat recht op een zwartgekleede prins, symbool van de kracht, die de waarheid moet bescher men. De postulator van de heiligverklaring leest het plechtig verzoekschrift. Het ant woord volgt. Dan komen de nieuwe kardinalen. Zij zijn binnengeleid door hun collega’s, iedere nieuwbenoemde door twee oude kardinalen geflankeerd. In de kardinalen Dolcl en Fumasoni Biondi kan men de diplomaten herkennen, kard. Dalia Costa treft door zijn ascetisch gezicht, kard. Innitzer een Duitsch geleerde. Daaromheen de bekende karaktervolle gestalten: Gasparri met het getaande, stoere gezicht van een ouden bergbewoner; de fijne adeldom van Pa- celli; de onbedwingbare intelligentie van Faulhaber. Eén voor een treden de nieuwe kardinalen naar voren om voet en hand des pausen te kussen en dan van hem den vredeskus te ontvangen. Dan knielen zij neer; de cere moniemeester slaat hun de schouderkap over het hoofd en op het zoo bedekte hoofd plaatst de Paus den grooten rooden hoed, met de woorden: ontvangt den roo den hoed, die beduidt, dat gij u voor de verdediging van het heilig geloof, voor den vrede en de rust onder de christenvolken en voor het behoud en den groei van de heilige Roomsche Kerk moedig moet toonen tot het vergieten van uw bloed toe.” Het is niet slechts een kijkspel meer; als men maar even naar den zin vraagt, krijgt alles een symbolische beteekenis, die het verbindt met de groote waarheid, waaruit en waarvoor het bestaat. Het heeft een diepe zinnebeeldigheid, waardoor de uiter lijkheid zich verzoent met het innerlijke geestelijke wezen. Een vonk is voldoende geweest, om ook voor de verre toeschouwers al deze uiter- Ijjke zichtbaarheid der kerk, waaraan vele eeuwen iets van hun stoffelijkheid hebben nagelaten, te doen smelten tot een door zichtig symbool. Het Is geen doode stof, die de klaarheid van het geestelijk licht dempt en vertroebelt, maar een levend zinnebeeld, waarin de herinnering aan dit licht wordt vastgehouden en gevoed. len en het bonte wapenvertoon der Zwit sers, de- plechtige lange rijen van prelaten in hun „witte pelzen, schoudermantels en de zwartfluweelen kamerheeren vol gou den kettingen en ordeteekens, die met slanke zijden hozen en spitse degens over de marmeren vloeren glijden; kurassiers en Palatijnsche eerewacht en Edelgarde en ceremoniemeesters en ridders en advoca ten en nog honderd andere titel- en uni formdragers; en over alles de machtige praal van St. Pieter. Voor het volk, dat bij tienduizenden de onmetelijke beuken van de basiliek vult. Is dat alles een kijkspel, terwijl het wacht op de. komst van Plus XI. In de diepte van den rechterzijbeuk, on der het gouden gewelf, wacht ook de tr x>n. rood bespannen, waarachter een prachtig gobelin In nóg stralender kleuren de ge rechtigheid verbeeldt. Het is een kijkspel, maar geen comedie; of zoo het een come die is, dan in dien zin, waarin men van een goddelijke comedie kan spreken. Want er is altijd één moment, waarin kl die dingen ophouden, verstrooiend en curieus te zijn, ja bijna ophouden te be staan, vernietigd door een bliksemende vonk van geloof. De waarheid, die In de Kerk belichaamd is, is zoo fel, dat zij door al die bonte wanden, waarop elke eeuw Iets van haar kleur en glorie, en ook van haar vergankelijkheid, heeft achtergelaten, heen- •taat als door helder glas. Als de Paus verschijnt, houdt de nieuws gierigheid op, niet alleen bij degenen, die Jiet eerst de zegenende gestalte op pooggedragen troonzetels zien nader- kweven, maar ook voor hen, die er misschien jaarlijks getuige van waren en geneigd zijn, op een verschil of een overeenkomst met an dere keeren te letten. Zij zullen zich later herinneren, hoe de Paus er uitzag, vermoeider of krachtiger aorgvoller of getrooster dan toen zij hen de laatste maal zagen Maar op het oogen- bllk, dat de zegenende hand zich over hen verheft, buigen ook zb diep neer onder de macht van lets, dat niet van deze wereld is. Ken oogenblik lang houden alle bijkom stigheden op en leeft alleen een ongeloofe- UJke en toch bijna tastbare waarheid. TM De Hooge Raad wees gisteren arrest in zaak van V. te Deventer, die wegens overtreding der Leerplichtwet door de rechtbank te Zut- phen is veroordeeld. V. zou er niet voor ge zorgd hebben, dat zijn kind geregeld de school bezocht, waar het stond Ingeschreven. De vader beriep zich op overmacht, omdat het kind niet toegelaten werd wegens het niet-inleveren van strafwerk. HU meent nJ., dat dit werk op school moet worden gemaakt. De Hooge Raad heeft nu den vader in het gelUk gesteld door te beslissen, dat de Leer plichtwet den ouders geen verplichting oplegt om hun kinderen thuis huis- of strafwerk te laten maken. Ben speciale op name van het 150-personen tellende KJt.O.- Koor dat heden voor den KJt.O.- microfoon zal de- buteeren. De op name is geschied voor de St. Vitus- t kerk te Hilversum De Provinciale Raad van de Nederlandsche Provincie der Sociëteit voor Afrikaansche Mis sles (Cadier-en-Keer) heeft de volgende benoe mingen gedaan: Voor het Apostolisch Vicariaat Kumasl, de Eerwaarde Paters R. van Ooyen (’s Hertogeu- bosch), J. Bastiaens Walder-Maastricht), J. Mulders (Vlodrtgn en G. Relmert (Raalte); voor het Apostolisch Vicariaat der Goudkust, de Eerwaarde Paters C. Bodewes (Breda), J. v. d. Kooy 'Den Haag), H. Sevriens (Echt), A. de Kok (Schevenlngen), P. Meeuwenoord (Scheve- nlngen) en J. Roddy (Birmingham); Voor het Apostolisch Vicariaat der Beneden- Volta, den Eerwaarden Pater J. DoeswUk (Lisse); voor het Apostolisch Vicariaat van de Nüldel- ta, Egypte, den Eerwaarden Pater J. Waterreus (Rotterdam) als Procurator aan het Groot Seminarie Ore Place, Hastings, den Eerwaarden Pater A Ber gers (Rotterdam) als professor In de Liturgie en Kerkelijke Ge schiedenis aan het Groot Seminarie, den Eer waarden Pater A Roelofs (8t. Janssteen); als Overste van het Klein Seminarie te Has tings. den Eerwaarden Pater M. Nadorp (Delft) als Overste van het Seminarie voor Philo sophic te Bemelen bU Maastricht, den Eerwaar den Pater J. Sevriens (Echt)); als Leeraar aan het Missiehuis te Cadler-en- Keer, den Eerwaarden Pater C. de Roy (Am sterdam) als Leeraars aan het Missiehuis Nieuw-Her- laer te 8t Michiels-Oestel. de Eerwaarde Paters J. v. d. Donk (Veghel) en H. v. Nuland (Ros malen) als Leeraar aan het Missiehuis te Ave, Bel gië, den Eerwaarden Pater J. Verhagen (PUn- acker); om hun studies voor Koloniaal Onderwijs te Londen voort te zetten, de Eerwaarde Paters J. Beenker, (DelfzUD en J. Bullen (Londen). De Nederlandsche Federatie van Vereenigin- gen van BedrUfsplulmveehouders vergaderde Zaterdag te Utrecht. Uit den aard der zaak stond deze vergadering In het teeken van de zeer onzekere omstandig heden, waarin de pluimveehouders thans ver- keeren. Door de onverwachte verhooglng van het Duitache Invoerrecht tot 2% ct. per el is de uitvoer naar dat land zoo goed als onmogelijk geworden, terwijl in 1932 ongeveer 85% van onzen eierenexport daarheen ging. Uitzicht op ander afzetgebied is er vrijwel niet. Men gaf dan ook uiting aan de vrees, dat het met de pluimveehouderij, als onderdeel van den landbouw, vooral van het kleine gemengde bedrijf, mis. gaat loopen. Plaatsing van alle eieren in het binnenland wordt bij den tegen- woordigen omvang van den kippenstapel niet mogelijk geacht. Per hoofd en per jaar zouden dan 150 stuks eieren meer gegeten moeten worden dan thans. Dit Is niet bereikbaar, zelfs niet met de meest intensieve propaganda. De voorstellen die hier en daar opduiken, om te komen tot een grootsch opgezette reclame voor een grooter elerverbrulk zouden enorme be dragen kosten. Men betwUfelde ten sterkste, of zulke uitgaven op het odgenbllk gerechtvaar digd zouden zjjn. De lage prijs der eieren in bet vorig jaar beeft deze reeds tot een volks- voedsel gemaakt. De afname In het binnenland is geen kwestie meer van bekendheid met het artikel, doch van Prijs. BU alle ontmoediging liet de vergadering toch niet alle hoop varen. De definitieve officleele onderhandelingen over een nieuw douane-ver- drag moeten nog beginnen. Men besloot er nog maals sterk op aan te dringen, dat deze nu spoedig plaats hebben, opdat tenminste aan de verlammende onzekerheid weldra een einde zal komen. Verder sprak men de hoop uit, dat de Nederlandsche regeering haar afgevaar digden zal machtigen zoo noodlg zeer krachtla op te treden. Prof. De Blleck gaf daarna zUn wetenschap pelijke beschouwingen over de verlamming van kippen. Óp het einde van de vergadering betuigde de heer Huizinga zUn dank aan den voorzitter, den heer P. J. van Haaren uit Tilburg, voor het welkomstwoord bU den aanvang. HU deelde mede, het zeer op prijs te hebben gesteld, aan wezig te kunnen zijn. De pluimveeteelt is een prachtig voorbeeld van wat onze landbouw heeft kunnen bereiken door de Indivldueele bekwaam heid onzer boeren, In samenwerking met hun organisaties, den Rljksvoorllchtlngsdienst en wetenschappelUke instituten. Wanneer nu on verwachts een slagboom wordt opgericht, die den uitvoer onmogelUk maakt, verwekt dit groo te teleurstelling. De woorden van den heer Lanschot in de Eerste Kamer, waarbij deze Belde, dat de ontstemming die onder ons volk bestaat over de ultvoermoeilUkheden ten gevolge van de laatste maatregelen van Duitschland is overgegaan in verontwaardiging en verbittering, geven naar spreker s meening een juist beeld van wat leeft onder deze be volking. ■pa it zijn groote dagen In het Vatlcaan I len in Rome. Plechtigheden, toespra- ken, beslissingen en benoemingen volgen elkander op en de grootsche cere moniën, waarvan de Kerk In onzen steeds valer en eenlljker wordenden tijd lang zamerhand het monopolie heeft, ontvou wen zich in al hun door de eeuwen opeen- getasten luister. Alleen een kort overzicht over de plech tigheden, die de laatste vier dagen hebben gevuld, zou al kolommen vorderen. Op het geheime consistorie volgde de plechtige mededeeling van de benoeming van de nieuwe kardinalen, die gedurende twee dagen de zoogenaamde „visite dl calore" ontvangen, waarbij kerkelijk en wereldlijk Rome gelegenheid heeft hen te begroeten. Gisteren had in het Vatlcaansch paleis de opzetting van de bonnet aan de zes nieuwe kardinalen plaats, met groote deel neming van het pauselijk hof en het corps diplomatique, waarbij de nieuwe kardinaal Dolci, als nuntius in Roemenië een goed kenner van het Oosten, een rede hield, welke in een vurigen wensch tot hereenl- ging der afgescheiden Oostersche kerk uit klonk. Vandaag een heele reeks van plech tigheden: de beëediging der nieuwe kar dinalen, het Openbaar Consistorie met de postulatie der heiligverklaring van Hubert André Tournet en de opzetting der roode hoeden; dadelijk daarop weer een geheim consistorie in het Vaticaansche paleis en de aanwijzing der titelkerken aan de nieuwe kardinalen, die vervolgens weer in proces sie naar St. Pieter terugkeerden om het graf van den Apostel te bezoeken en te vereeren. Het geheim consistorie heeft nog iet wat het karakter van een kroonraad. Met weinig vertoon gaat het gepaard; de kar dinalen verschijnen zonder begeleiding en staan in de voorzaal nog even in groepjes in gesprek bijeen, zoodat men, zij 't slech s in de verte, aan de wandelgangen van een parlement herinnerd wordt. De Paus zelf komt met een zeer klein gevolg en niet zoodra heeft hij op den troon plaats geno men, of op het „extra omnes” verlaten alle onbevoegden de zaal, waar het geheime consistorie een aanvamg neemt. Het openbare consistorie is echter ook alter lijk geheel en al een plechtigheid ge worden, die ten doel heeft, aan belangrijke feiten van het kerkelijk leven luister en nadruk te geven. Groote feiten: de verheffing van zes nieuwe prinsen der kerk, waarvan er één reeds is aangesteld om de missies te be sturen ea een andere >ellicht bestemd 13, de Congregatie voor de Oostersche Kerk te leiden; een groot woord van den Paus, dat over de zorgen en de ongerechtigheid der wereld de klare zekerheid van geloof en rechtvaardigheid en liefde uitspant; een heilige, die tot de eer der Altaren wordt verheven. Daaromheen de luister en het ceremonieel, die deze kern met kring om ïiing van symboliek en vertoon omgeven: de purperen en.grijze ernst der kardina- De Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoer en Winkelbedienden ,JSt. Franclscus van As- sisië" hield Zondag 'n belangrijke bondsraads- vergadering te Amsterdam, onder leiding van den heer A. A. van Hamersveld. Na een kort openingswoord en goedkeuring der notulen van de vorige bondsraadsvergade- ring, deed de voorzitter een aantal mededee- lingen o.m. over: de nieuwe statuten en de distributie hiervan: de bondsvakgroep van bankbedienden, waar van binnen niet al te langen tUd de heroprich ting te wachten staat; de resultaten der Nleuw- jaarssalarisactle, welke niet onbevredigend zUn te noemen: de massale verspreiding der circu laires tegen wijzigingen der Winkelsluitingswet, In het buzonder wat betreft de Zondagsslul- tlng. Deze actie Is vooral bU de ongeorganiseer de bedienden flink ingeslagen: een door de be diendenorganisaties gezonden missive aan den secretaris van den Hoogen Raad, van Arbeid, inzake het onderzoek naar de 40-urige werk week voor het administratief personeel. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de voorbereidingen eener algemeene actie tot het verkrijgen van collectieve arbeidsovereen komsten in den geest der resolutie van het laatste bondscongres te 's-Hertogenboech. Belangrijke mededeellngen werden gedaan Inzake de poging van den Spoorwegbond „8t. Raphaël" om het administratief- en het expe- dltlepersoneel van Van Gend en Loos (A.T.O.) in rijn organisatie te brengen. Dit pogen dat door de vergadering zeer onredelUk genoemd werd, mocht tot op heden niet gelukken. Daarbü werd melding gemaakt van een schrijven van het Doorluchtig Episcopaat aan het R. K. Werkliedenverbond in Nederland, waarbU ter kennis werd gebracht, dat het D. E. zich niet met de Interne aangelegenheden der organisaties wenschte In te laten. De Bondsvoorzitter deelde voorts nog mede, dat aan alle leden van den bond bij Van Gend en Loos (A.T.O.) werkzaam, over deze aange legenheid een afzonderlUk schrijven is verzon den. Dit vooral als verweer tegen het optreden van ,Bt. Raphaël". De wijze, waarop men thans tot zUn doel tracht te geraken, werd door de vergadering als zeer onorganisatorisch en on collegiaal afgekeurd. 500.werd beschikbaar gesteld als bijdrage voor het nieuwe sanatorium „Berg en Bosch” en een bedrag van 50.voor de nationale Com missie voor R. K. jeugdige werkloozen. Een uitgebreide discussie vond plaats over de toename van het aantal werkloozen in den bond en de hiermede in verband staande vermeerde ring der ultkeerlngsbedragen. Ernstige redenen tot bezorgdheid zUn er mo menteel nog niet. Van de rondvraag werd door enkele bonds- raadsleden gebruik gemaakt. Met een kort dankwoord aan de aanwezigen, in het bUzonder aan den Eerw. Adviseur. Rector Bots, werd de vlot en geanimeerd verloopen vergadering ge sloten. Donderdag 9 Maart heeft de minderjarige Hermanus Damhuis, de ouderlüke woning te Enschede verlaten en is niet teruggekeerd. ZUn signalement luidt: Oud 18 jaar, lang circa 1.70 M„ blootshoofd*, gekleed in donkergrijze overjas, licht geruit costuum. blauw Engelsch hemd, hooge zwarte schoenen. HU heeft een rüwiel bU zich. Ieder, die eenlge inlichting omtrent zijn ver- blUfplaats kan geven, wordt namens den va der verzocht, dit aan den dichtstbUzUndeu poli tiepost te doen. Andere bladen worden verzocht dit bericht De assistent-resident en de regent van Poer- wakarta bezochten de geteisterde streken. De telegraaf- en telefoonletdingen In het Kra wangsche zUn over een afstand van anderhalvs kilometer door den modder geheel verbroken. Heden worden herstelploegen uitgezonden daar het water voldoende is gezakt. Verwacht wordt dat de verbinding spoedig zal zUn hersteld. Het spoorwegverkeer tusschen Batavia en Ban doeng. Batavia en Semarang en verder is ge heel omgelegd over de Buitenzorg-route. De dienst kan op deze wijze vrij normaal worden uitgevoerd, «echts heeft men last van telefoon- opstopplngen. Gehoopt wordt dat de spoorjtremmlng tus schen Tamboen en Tjikarang spoedig zal zU° opgeheven. Gisteren is de stremming van de Tjikampek- TjilamaJa-tram opgeheven. Zondagavond is nabU Lemahabang het UJk aangespoeld van den mantri-politie Mas Soema- wlrdjo, die uit den in den regen gestranden trein sprong, probeerde verder te komen en sedert 17 dezer vermist werd. BATAVIA, 20 Maart. (Aneta). De brug voorbU Lamahabang is ingstort en moet geheel worden vernieuwd, hetgeen 15.000.zal kos ten. De brug nabU Rawahmentah (Rengasdeklok) is ingestort. De verbinding met de Noordstreek is verbroken. De verbinding tusschen Cherlbon en Batavia blUft gestoord, mede door de weggeslagen brug nabU Lemahabang. De verbinding met Poerwakarta is hersteld. I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5