Verkorting der arbeidsweek Zware brand te Amsterdam Belangrijke order Huiszoekingen KATHOLIEKE STEMMEN EMBALLAGEZOLDER IN VLAMMEN F DONDERDAG 23 MAART EERSTE KAMER Werkspoor en Stork Minister Verschuur Na de Sweep-stake Economische Raad Advies aan da wereld HET DOEL BEREIKT Hg werkt kalm door Ex-spoorman wordt priester gewijd TEGEN EEN PAAL GEREDEN Jongeman dood gevonden Jongeman op slag gedood Bescheiden steun Duizenden toeschou- DE ZAAK SNEEVLIET wers De omvang der schade Algemeene bevoegdheidswet Het gelukkige huis KNAAPJE VERDRONKEN DOODSTRAF TOEGEPAST De overstroomingen op Java Gasverstikking te Gorinchem Levering van twaalf dieselmotoren voor de olievelden in Oost-Iraq Moordenaar van mevr. Rjjkhof geëxecuteerd Minister Deckers op een onderzeeër Aangrenzende perceelen behouden Represailles tegenover Duitschland m tei hv vo O Algemeene wet in voorbereiding voor eenheid in de crisis maatregelen hï Openbare behandeling op 30 Maart a.s. - Van een schuit gevallen Nog een aantal gelukkigen By Nederlands Bronnenbelang** tasschen Lauriergracht en Laurierstraat Vrijdag 24 Maart 1933 Geweldige rookontwikkeling Lentedag 9.45 ▼oor We geven hieronder nog een aantal Neder- dan B te B B tei B 1 7. toen deze onder de achuit am bet knaapje te voor- van ztf de doelmatigheid inziet.” Maar men moet en dit vergeten degenen, die enkel maar verontwaardigd zijn. wel eens al te zeer de consequenties van iedere daad tegenover den groeten nabuur terdege overzien. Woensdagmiddag omstreeks half zes reed de 23-jarige M. Morts uit Weert met zijn motor fiets tegen een paal van het electrische net. De jonge man was bijna op slag dood. Het motorrijwiel werd geheel vernield. B r De minister van Defensie maakte gister den proeftocht mede van de onderzeeboot K. 17 van Een felle brand, die, wanneer hij op een later, nachtelijk uur was uitgebroken, ernstige gevolgen had kunnen hebben, heeft Woensdag avond gewoed tusschen de perceelen van Lau riergracht en Laurierstraat, niet ver van de LiJnbaansgracht te Amsterdam. i in den rook is gestikt, geleden schade. nli h« werden geleid. Het beste aanvalspunt bood een plat achter perceel Laurierstraat 195. dat even wijdig loopt aan de brandende opslagplaatsen. Door het stukslaan van de hooge matglazen vensterruiten in het schuine dak, waarachter het vuur woedde, kon de brandweer de straal pijpen op de brandende massa’s richten en dank zij de ontzaglijke hoeveelheid water die naar binnen is geworpen, nam het vuur vrij snel in hevigheid af. Toch sloegen de vlammen nog gerulmen tijd hardnekkig uit de nok van het dak. tot zij ook daar voor de overmacht van het water weken. t U X 7 50 Con- Flam&net programma ▼c F van Ca- *t4 CJ 15 Ii 1 B n< rt k LANGENBERG. 472 M. 12 20 Mid dagconcert onder leiding van Elaoldt 4.20 Vesperconcert 10.20 Concert van Frankfort. Deze vjjf-en-veertlg motoren werden, na een publieke inschrijving, waaraan alle motoren- fabrleken ter wereld hebben deelgenomen, over drie firma’s verdeeld. Eén van deze drie, die voor bet forum der wereldtechnlek gekozen waren als de bouwers van de betrouwbaarste .motoren, is de Amsterdamsche fabriek Werk- spoor NV.; bij haar werden twaalf dezer mo toren besteld. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Dat voor zulk een werk een Nederlandscbe motor wordt uitverkoren, is een groote voldoe ning, te meer, daar de normale Werkspoor- motor practisch ongewijzigd wordt gebruikt; de eenige verandering is, dat hij geheel stofdlcht wordt gesloten en alle bewegende deelen onder druk worden gesmeerd. De motor is met de hoofdpomp verbonden via een tandwieloverbrenging en een flexibele kop peling. Deze laatste, eveneens van Nederlandscb fabrikaat, nJ. van Thomassen te De Steeg, ver hindert schadelijke trillingen In het geheele snelheidsgebied tusschen 200 en 330 omwente lingen per minuut. De order wordt door Werkspoor uitgevoerd, in samenwerking met Gebr. Stork dc Co. N.V te Hengelo. Belde fabrieken hebben een prac tisch even groot deel van bet werk, maar de motoren worden geheel volgens Werkspoor-tee- keningen gebouwd en alle twaalf in Amsterdam beproefd vóór de verzending. De samenwerking met Stork maakt een belangrijk vroegere ver zending mogelijk en bet is mede hieraan te danken, dat deze, voor de Nederlandscbe in dustrie In het algemeen en voor Werkspoor in bet bijzonder zoo eervolle bestelling werd ver kregen. neel. MinUter VERSCHUUR stemt toe, dat in dit bedrijf de werktijden eigenlijk deplorabel lang zijn en dat verkorting zou kunnen leiden tot arbeid ook voor anderen, maar van den an deren kant U ook de toestand van het bedrijf zelf zóó door en door slecht, dat onmogelijk grooter lasten kunnen worden opgelegd. te B De beer IJSSELMUIDEN was met zijn plei dooi voor een „bescheiden steun” aan de steen industrie al niet veel gelukkiger. De MinUter verklaarde een „bescheiden steun” niet af- doende. Het zou zeven ton kosten. En het ge volg zou bovendien zijn bemoeilijking van ds positie der kalkzandsteenlndustrle en noodzaak van ingrijpen tegen den Invoer van Belgische steen, wat ook al niet gewenscht is. Mr. MENDELS heeft in een onnoodig gerekt betoog geklaagd, dat de Regeering te vlot dis pensatie verieent van de waarborgen, geëischt bij de belegging en bij het beheer van fondsen, waarin de arbeiders bijdragen, pensioenfondsen en dergelfjke. Minister Verschuur zegde toe, de zaak na te zullen gaan en een andere gedrags lijn te zullen volgen, aU dit noodig bleek. Van dit laatste had het lange pleidooi van den heer MendeU hem nog allerminst overtuigd. Het behoeft niet gezegd, dat den bewinds man wederom van alle zijden lof gewerd voor den groeten ijver en de buitengewone zaken kennis, waarmede hij zijn departement leidt. Het U inderdaad verbluffend, met welk een gemak de heer Verschuur in den middag van den dag, waarop elf sprekers de meest ulteen- loopende zaken aanroerden, een degelijk, geen détail verwaarloozend, bezonken en af en toe ook geestig antwoord te geven weet. Zooals den lezer wellicht bekend is, bouwt de „Iraq Petroleum Company" een dubbele pijpleiding van haar olievelden in Oost-Iraq naar twee havens aan de Middellandsche Zee. Dit enorme project, waaraan door een leger arbeiders gedurende Jaren wordt gewerkt, dient voor het vervoer van de ruwe olie naar de kust, vanwaar zij verscheept kan worden. De pijp leiding ligt over het grootste deel van haar lengte in de woestijnen van Iraq en Transjor- danlë. De olie wordt door de pijpen geperst door groote plunjerpompen. Er zijn een vijftiental pompstations, in elk waarvan drie pompen zijn opgesteld. Elke pomp wordt vla een tandwiel overbrenging aangedreven door een dieselmotor. HAMBURG. 3 muziek 5 15 werklooze W czNEN. 517 M. 8 50 Corps grena diers onder leiding van Jahn 8 20 Mo derne Ooetenrliksehe muslek door bet Weenech Svmohonle-orkest onder leiding van Oswald Kabasta 9 50 Dansmuziek door Heinz Branca en zijn band. WARSCHAU. 1412 M. 7.35 Symnhonle- concert door het Phllharmonle-orkest. BEROMUNSTER. 480 M. 8.30 Het om roeporkest speelt walsen 9 00 Duetten voor sopraan en alt. PARIJS (ElfeD. 1448 M. eert onder leiding van M. 8 50 Muzlkaal-llteralr kinderen. Het vuur woedde met groote hevigheid in den zolder en vliering, die geheel waren gevuld met emballage: stroo, kisten en houtwol, ter wijl beneden in de magazijnen ongeveer vier en een half mlllloen flesschen mineraalwater van binnen- en buitenlandsche merken stonden opgeslagen. De brandweer bracht in totaal een dertiental stralen uit. acht in de Laurierstraat, vijf aan de Lauriergracht, die door de bovenwoningen van de aangrenzende hulzen naar den vuurhaard DEN HAAG. 33 Maart. Op een repüekje na van den vrjjzinnlg-de- mocraat Westerdijk. dat morgen volgen zal, is de Eerste Kamer met de begroeting van Eco nomische Zaken en Arbeid klaar gekomen. Er waren heden elf sprekers aan het woord, waar onder niet minder dan zes Katholieken, al maakten dan de heeren HEERKENS THIJS- BEN, die den bewindsman dankte voor de ver strekking van gegevens over de administra tiekosten der sociale verzekering, en de heer BASSE VAN IJSSELT, die de landbouwcrisis wetten gaarne wat gemakkelijker toe te pas sen geredigeerd zag, het zeer kort. We lezen in „Het Rechte Spoor”, orgaan van Raphaël”; Midden 1925 kwam ons lid N. van Workum. klerk bij de N. S. te Oldenzaal, bij ons met het verzoek voor hem zoo mogelijk te bewerken, dat de Directie hem eenige jaren non-activlteits- verlof zeu verleenen. Van Workum wilde gaarne de priesterstudie beginnen, maar voor alle ze kerheid wilde hij liefst een paar Jaar non-actl- vlteitsverlof, je kunt immers nooit weten, een mensch heeft zijn eigen lot niet heelemaal in handen. Mocht de hartewensch van Van Wor kum om een of andere redeh^niet in vervul ling gaan, dan zou hij. Indiër? hij verlof had. in zfjn vroeger beroep van spoorwegambtenaar kunnen terugkeeren. BATAVIA. 23 Maart (Aneta) De Resident, op een inspectiereis door het overstroomde ge bied, deels per vlot, deels per sado, bereikte Rengasdengkok. Vastgesteld werd, dat de S.S de grootste schade heeft geleden. Daarna vol gen de Provinciale Werken, waarvan de voor looplge schade op 40.000.wordt geraamd. Te Rengasdengkok zijn 9000 bouws geinun- De politie te Heerlen heeft gistermorgen bij verschillende communisten te Heerlen huiszoe kingen verricht, waarbij in totaal twintig inval len zouden zijn gedaan. Omtrent het resultaat der huiszoekingen en omtrent het motief hiervan is nog niets bekend. Gistermorgen werd door de Eerste Kamer der Arr. Rechtbank de verlenging van de voor looplge hechtenis van den heer Sneevliet behan deld. De verdediger betoogde met klem, dat noch voor vlucht, noch voor herhaling vrees bestaat. Naar de Officier pl. mededeelde, sal de zaak reeds op Donderdag 30 Maart in openbare zit ting voor de Vijfde Kamer der Rechtbank wor- deh behandeld. De verdediging achtte het abso luut noodzak'lijk, dat 8. in afwachting daarvan op vrije voeten is. De Officier van Justitie had de verlenging van de voorlooplge rechtenls met anderhalf maal 30 dagen gevorderd, De rechtbank zal spoedig beslissen of de voorlooplge hechtenis met 30 dagen zal worden veilengd. Omstreeks kwart over zeven was men den brand meester en rukte het materiaal geleide lijk in. De voorraad emballage op de zolders was goeddeels opgeteerd, doch de brandweer slaagde er in alle aangrenzende perceelen. als mede de kantoren van „Bronnenbelang", welke vóór en achter op de bovenverdiepingen zijn gelegen, te behouden. Hoe groot de schade in de magazijnen is, waarboven het vuur heeft gewoed, was nog niet te overzien. Vermoedelijk zal wel een beduidend aantal flesschen door de hitte zijn bezweken. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Woensdagmiddag is niemand op de zolders ge weest en toen omstreeks kwart vóór zes de zaak gesloten is, werd niets verdachts bespeurd. Mis schien is er kortsluiting ontstaan in een der leidingen, die over den zolder loopen. Als eenlg slachtoffer is gevallen een groote waakhond, die in het magazijn Verzekering dekt de De polltlp-afzettlng door ruiters en agenten te voet stond onder leiding van commissaris Pijper en de Inspecteurs Mol en Bos van het bureau Raampoort. Verder was ook directeur Heijermans van den G.GJ3. onder de belang- xte Benden, BATAVIA. 33 Maart (Aneta) Donderdag morgen 33 dezer heeft in ’s Lands gevangenis in de Benedenstad van Batavia de executie plaats van Abdoel Ganl. den moordenaar van me vrouw Rijkhof. Abdoel Gani werd heden in de gelegenheid gesteld afscheid te nemen van zijn familieleden. A de lente de herleving van levens- blij schap. Verheugen we one in de zon en den nieuwen dag. Het leven roept wu brachten nog een bezoek aan twee Am sterdamsche gelukkigen, die alvast de 660 pond binnen hebben en nu nog alleen maar hopen, dat hun paardje bovendien nog goed loopt. Het geen wfj hun wenschen. PARIJS (Radio), 1724 M. 12M Con cert door het ,.Kretty’’-orkest 7 40 Idem 9 05 Symphonle-orkest onder lei ding van Eugène Bigot. Woensdagavond zes uur werd de politie ge waarschuwd. dat zich een geval van gasver stikking had voorgedaan in de woning van Jonkman in de Nieuwsteeg te Gorinchem. Toen de politie de woning binnentrad, bleek een gas kraan open te staan en vond men de echtge noot* van J. zittend op haar stoel, terwijl haar 34-jarige zoon op den grond lag. Met behulp van zuurstofapparaten werd door een inmid dels ontboden geneesheer getracht de levens geesten weer op te wekken, hetgeen bij de 50-jarige moeder gelukte. De zoon bleek echter reeds overleden te zijn. Er wordt door de politie een onderzoek Ingesteld. Deze algemeene bevoegdheidswet aal er tevens toe strekken, om In het geheel van crisismaatregelen ten behoeve van den land bouw meer eenheid te brengen door instelling van een algemeen fonds. Met de algemeene contróle is thans reeds een allesomvattende crisisaccountantsdienst belast. En voorts hoopt de Minister binnen niet te langen tijd een directeur-generaal voor den landbouw te kun nen aanstellen, al heeft zijn eigen ervaring hem langzamerhand van dat ambt een voor stelling doen krfjgen. die hem steeds somberder stemt over de vraag, of hij een geschikt man sal kunnen vinden, vooral ook in verband met de „eigenaardige salarissen”, die voor derge lfjke functies In cos land beschikbaar zijn! Tegenover Duitschland. welks houding tegen onze agrarische producten thans een ..levens kwestie’’ is, zal de Regeering niet aarzelen Van deze motoren wordt ongewoon veel ge- elscht. Zij moeten hun werk doen dag en nacht door, in een klimaat waar binnen 24 uur de temperatuur wisselt van het vriespunt tot tro pische hitte, in een land waar de woestijn stormen het fijne zand in alle gaten en spleten ^dsche ..paarden” bü Je waar vrijwel geen contact met de buitenwereld - bestaat en waar het technisch toezicht prac tisch ontbreekt. MILAAN. 331 >M. 6.20 Gramofoonmu- Blek pijn. 6.50 Oramofoonmuzlek 7.50 idem 8.20 Symnhonleconcert on- der leiding van Otto Klemperen. ROME. 441 M. 6.40 Oramofoonmuzlek 8 05 Gevarieerd concert 8 40 Henri Duparc-herdenking 9.20 Concert. We stonden ervoor en keken het van beneden naar boven aan. Het zag er inderdaad uit als een huls, waarin gelukkigen zouden kunnen wo nen, maar het feit, dat er geen enkel licht op was deed de veronderstelling, dat de geluk kigen er op dat oogenblik althans niet waren, waarschijnlijker zijn. Overtoom 495, vlak bij een afgebroken pand, daarnaast een fruitwinkelier, die zijn winkel potdicht had en bet huis met enkele naam bordjes, waarvan één waarschijnlijk wel den naam van den fortuinlijken paarden-trekker. We hebben het huis aangekeken en nog eens aangekeken en bij ons zelf gedacht „als hier inderdaad Iemand woont, die het .good luck” gehad heeft, op zijn nummer een paard toege wezen te krijgen, dan wenschen we hem met zijn „Good luck” geluk. Is hij op de hoogte met de gewoonten der journalisten, dan prijzen we ham nog gelukkiger dat hij, desnoods met In vitatie van zjjn buren, de beenen genomen heeft om aan die lastige ondervragers, die precies willen weten of en hoe blij J« bent en wat je denkt met het geld te doen. Neen, m’n goeie meneer, of lieve mevrouw, het behoefde niet. Gij hebt door uw overdachte, of overijlde of misschien ook wel onberaam de vlucht een onaangenaam onderhoud be spaard aan u zelf en misschien ook nog wel aan een ander. Met 1> trammetje ten Je gauw op den Over toom en met een overstapje ben je heel spoe- dig weer terug- Geniet van uw geluk in de Sweepstake, zon der dat een nieuwsgierig mensch u heeft kun nen vragen en het anderen nieuwsgierigen ver tellen hoe ge er van geniet. Maar geniet er In ’s hemelsnaam goed van, anders zou de bezoeker nog meer spijt hebben van z’n vergeefsche reis, dan hij bet nu beeft. De Minister zal dan ook binnenkort met een algemeene bevoegdheidswet komen, krachtens welke de Regeering op soepele wijze maatrege len zal kunnen treffen b. v. om bij export tegen prijsbederf In het buitenand In te grij pen, als gebrek aan samenwerking tusschen de betrokkenen daartoe aanleiding geeft. De ze zelfde wet zal kunne» dienen, om iets te doen tegen het groote overschot van melk vee. De Minister kent geen benauwender - droom dan den in April en Mei te verwachten melkstroom. En men aal er niet aan kunnen ontkomen, eenige honderdduizenden stuks vee af te slachten en te conaerveeren. Een en ander ging echter gepaard mét ge- 1 deerd, waarvan op bijna 6000 de aanplant is venijel<^ BANDOENG, 22 Maart. (Aneta). De hoofd inspecteur van de BB. deelde desgevraagd mede, dat een ruwe schatting van de algeheele schade door de jongste overstroomingen aan gericht. ligt tusschen f 100.000 en f 125.000. inbegrip van de aan de bruggen toege brachte schade. Voorts is in dit bedrag be grepen de vergoeding welke de 8 8. verschuldigd is wegens de vernlelind van twee auto's en de andere goederen, welke vervoerd werden met den verongelukten trein. Sweep-Stake-loteriJ. Paard ..Smoky Moke”, nummer van het lot P. M. 449228 ten name van M E. J. B. Slagter, Daniël Theronstraat 37 Amsterdam. Paard Young Prince”, nummer Q. N. 87806. Loterijclub „The Winning Horae”, p. a. H. de Raat, Borgerstraat 6. Paard „Theras”, nummer Q. T. 72074, K Wout- huysen, Vechtstraat 23. Paard „Society”. B. R. 54066. J. de Bevelan der, Heenstraat 134, *S Oravenhage. Paard „Plambent”, Z. K. 68653. J. M van Rossum, Hobbemastraat 36, ’s Gravenhage. Paard „Plambent”, N. B. 04798, ..Good Luck", Overtoom 495, Amsterdam. Paard „The Uci U”. B. N. 48385. P. Bubaalm, Gevert DeiJnootstraat 17, Looèdulnen. Paard „Inverse”. E. 8. 79556, C. Wijker, Groot- heerenstraat 53. Rotterdam. Paard „Remus X W. 33434. Jupiter Beach. Oovesiraat, Haarlem. Paard .Bol Nunun. UT* NJ. 16551, Koleta ITT, Westerdoksdijk 3, Amsterdam. Hfj zag ook af van uitvoerig aandacht schen ken aan het vrij academisch betoog van den heer de Brujjn over de bevoegdheid van de Overheid, om in het economisch proces in te grijpen. De tijden zijn zóó, dat eene Regee ring moet doen, wat zij te doen vindt, dat zjj zich niet stellen moet op een dogmatisch standpunt ten opzichte van de vraag: staatsingrijpen of staatsonthouding, dat zij opportunistisch hsmdelen moet naargelang de omstandigheden. HUIZEN. 296 M. 8.00 KRO. Morgen- concert 10.00 Oramofoonmuzlek 11.30 Halfuurtje voor zieken en ouden van da gen 12.06 Politieberichten 13.15 Lunchconoert door het KRO-Sextet onder leiding van Plet Ltutenbouwer 1.45 Zenderverzorglng 2 00 Oramofoonmuzlek 3.00 Orgelconcert door Adr. O. Vender- bos. op het orgel van de St. Josephkerk te Delft 4.00 Sollatenconcert door me vrouw E. Jaepers-Voe, zang en mevrouw J. de Mul plano 5 00 Gramotoonmu- zlek 5.30 Clnema-orgel-eoncert door Alphona Drelaoen 6 30 Landbouwcrisis en crlalseteun. Vraaggesprek met dr. P. J. H. van Olnneken door Th. Arts 7 00 Oramofoonmuzlek 7.10 P Brom berg „Nederlandscbe toegepaste kunst" 7.30 Politieberichten 7.45 Concert door het KRO-orkest onder leiding van J. Gerritsen Rosa Spier, harp 8.25 Het verleden, hoorspel In één bedrijf. door Johan van Doorn. Het KRO-Kleln-Tooneel 9.30 Harp-aoll door Rosa Spier 9.50 KRO-orkest onder leiding van Joh. Ger ritsen 10.15 „Rechtbankverslaggever", hoorspel In zes tafreelen. van Gerard Hie len. door het KRO-Kleln-Tooneel 1045 Het KRO-orkest onder leiding van Joh. Gerritsen 11.00 Vaz Dlas 11 05 Aan sluiting met Café-Restaurant Jlollandals" te Den Haag. HILVERSUM. 1875 M. 8.00 VARA Ora- motoonmuzlek 10 00 VPRO Morgenwij ding 10.15 VARA Oramofoonmuzlek 11.10 Onze kèuken door F. J. Kera Jr. II 40 Adolf Bouwmeester draagt voor 12.00 AVRO Lunchconcert door het Om roeporkest onder leiding van Nico Treep. af- pr'wlaseld door Oramofoonmuzlek 2.00 Marianne van Dam draagt voor 2 30 Omroeporkest 3.00 Oramofoonmuzlek 4.00 VARA Het Kleinorkest onder leiding van Paul Duchant 4.50 Na schooltijd. Een wonderlijk avontuur van Onme Keesje 5.30 Orgelspel door Joh. Jong 8.15 De Notenkrakers onder leiding van Daaf Wins - 7.00 Van Leed en Strijd van hoop en geluk In Sovjet-Rusland De N L. P. door J. Blum berg 7.20 De Flierefluiters onder leiding van Plet Tlggers. m. m. van Joh. Lammen, bas 8.00 VPRO. Samen lezen in den Bij bel. Ds. O. van Duyl 8 30 Concert 9 00 De functie van het beroen In volk en cultuur. Prof. Casimir „Veile Beroeren" 9 30 Concert door Cor Klnt. viola d’Amore 10.00 Vrllr Innig Godsdienstig Persbu reau 10.05 vaz Dies 10.15 Frag menten uit verbalen. Snreker Da E. D. Spelberg 10.45 Oramofoonmuzlek 11 00 VARA Oramofoonmuzlek 12.00 Tijdsein en sluiting. BRUSSEL. 50» M. 12.00 Concert door het kleine orkest van het N. I. R onder leiding van P. Leemans 5.20 Concert door het radlo-orkest onder leiding van Franz André 8 20 „StrDderstrlbuun”. concert door militaire orkesten 9 20 concert door het radlo-orkest onder lei ding van Franz André. Den Economischer! Raad hoopt de Minister nog vóór einde April te kunnen instellen. Daar van zal hU zelf algemeen is het verlangen dat hij terugkeert of anders zjjn opvolger, een waarde vollen steun kunnen krijgen. Ad viezen. „mits in goed Nederlandscb geformu leerd,” stelt de Regeering op hoogen prijs, ook als zij van minder hooge colleges dan een Economlschen Raad komen. Daarom kon de Minister het ook maar zeer gedeeltelijk eens zijn met de critiek op de Kamer van Koophandel, die volgens den heer de Bruyn veel te veel adresseeren tegenwoor dig. Zelfs een advies van zulk een lichaam over de samenstelling van de Rijksbegrootlng, wraakt Minister Verschuur niet, gelijk de heer de Bruyn, als niet beboerende tot de compe tentie van de Kamer van Koophandel. Een sluitend budget houdt inflatie tegen. En dat is een bedrijfsbelang van de eerste orde. Ove rigens is Minister Verschuur wél van oordeel, dat leder college ook de Eerste Kamer bij de behandeling der begrooting, voegen wij daaraan toe goed doet, zijn fort te maken van wat het meest karakteristieke is in zijn taak. Wij mogen tot slot nog eenige losstaande onderdeelen in ’s Ministers betoog aanstippen. Het „versche kadetje”, bepleit door den Chriatelijk-Hlstoricus TER HAAR, bestreden door den sociaal-democraat HERMANS, sal voorlooplg nog niet aan het Nederlandscbe ontbijt verschijnen. Het is de Minister deelt de meenlng van de meerderheid van dèn Hoogen Raad van Arbeid in staat, heel de geldende regeling van den bakkersnachtarbeid op losse schroeven te zetten. Evenzeer wjjst de Minister af, het door den heer RUTTER bepleite heffen van in voerrechten op granen, teneinde uit de op brengst daarvan de met behulp dier granen ge produceerde uitvoerartikelen (eieren, varkens- vleesch) te steunen. De bewindsman acht het tegenwoordige stelsel van heffingen beter. Een en ander ging echter gepaard mét ge- weldige rookontwikkeling. Vette smookwolken dreven onophoudelijk over Laurierstraat, Hjn- baansgracht en Marnlxstraat naar het Westen, maar dit is dan ook het eenigste, wat het tal rijke publiek van den brand te zien heeft ge kregen. Niettemin stroomden duizenden in de omgeving bijeen en waren blijkbaar al tevreden met den aanblik van het bedrijvige beeld, dat de talrijke brandweerwagens, de dooreen kron kelende slangen en de in- en uitgaande brand weerlieden boden. De G GD. was voor alle zekerheid ter plaatse, terwijl tot niet geringe sensatie onder het pu bliek ook de drijvende stoomspuit „Jan van der Heijden” de LiJnbaansgracht opstoomde. Deze behoefde echter niet in te grijpen en aan vaardde spoedig de thuisreis. Wij hebben ons heel wat moeite gegeven om het verzoek van Van Workum ingewlUlgd te krijgen, maar t is ons niet gelukt. Van Workum moest dus den knoop doorbak ken» Dat was echter heel spoedig gebeurd! 4 October 1935 kreeg hU op zijn verzoek eer vol ontslag als klerk der NB. en trad in de Orde der Paters Minderbroeders, Frater Nicetas van Workum heeft zijn doel bereikt. 36 Maart aa. zal hem het groote geluk ten deel vallen in de kloosterkerk der Paters Minderbroeders te Weert de H. Priesterwijding te ontvangen. Het behoeft geen betoog, dat geheel de Raphaël-famllle zich van harte verheugt over het groote geluk, dat haar oud-lld Pater Van Workum O.P.M, op dien voor hem overgeluk- kigen dag ten deel zal vallen! St. Raphael mag er trotcch op zijn, dat een aUner oud-leden door Gods genade tot bet H. Priesterschap ge roepen werd. Omstreeks half zeven bemerkten bewoners van de bovengenoemde hulzen een scherpe brandlucht, die bij nader onderzoek afkomstig bleek uit de magazijnen van „Nederlands Bron nenbelang”. Deze firma is gevestigd in de per- oeelen Lauriergracht 158 en 160 en Laurier straat 193, die achter zijn verbonden door een uitgestrekt magazijn, dat boven de gelijk- vloersche ruimte een zolder en vliering draagt, gedekt door een schuin pannendak. OnmlddelUJk werd de brandweer gewaar schuwd, die van de Prinsengracht en verlengde Rozengracht uitrukte. Men zag al dadelijk, dat deze brand in de volkrijke, dicht opeen ge bouwde buurt groot gevaar opleverde, zoodat spoedig het alarm .jniddelbrand” en later zelfs „groote brand” werd geseind. Hierop reed ver sterking uit van -e Honthorststraat en Nieuwe Achtergracht, terwijl de waarnemend comman dant Förch. hoofdbrandmeester Brunet de Ro- chebrune en ir. van Thiel de leiding van bet bluss^hingswerk op zich namen. KALUNDBORG, 1154 M. 1120 Het strijkorkest ven .Bellevue Strandorkest”. onder leiding van Herald Andersen 2.20 Het omroeporkest onder leiding van Launy Gröndabl 10.20 Dansmuziek door de Band van .National Scalla", onder leiding van Kal Julian. BERLIJN, 419 M. 3 50 Concert van Leipzig 7.20 Concert door het Omroep orkest onder leiding van Edwin Lindner 8.35 Conrad Hansen speelt, begeleid door het omroeporkest onder leiding van Eugen Jochum pl.m. 9.20 Populair Concert door de Wllll Metschke-kapel. 372 M. 1235 Gramofoon- ,J Concert door een orkest van werklooze musici onder leiding Hans Dörlng 8.50 Concert 10 05 baret-programma. KONIGSWUKTERHAU8EN. 1635 M. 120 Oramofoonmuzlek 3.50 Concert van Leipzig 6.20 Pianorecital door Martha Erbst-KUntzel 1020 Concert van Frankfort' verwachting koesteren voor het ko mende. In den winter is menig liefs van ons gegaan. In de natuur is veel ge storven en we betreuren hetgeen ni<f meer is. Doeh de lente kwam en met Vrij uitgebreid spraken in de ochtendver gadering de heeren DE BRUIJN. 8ERRAREN8 en RUITER. De eerste geeft (in tegenstelling met den voor alle financleele consequenties blinden soclaal-demo- craat Danz) den Mi nister toe, dat men het al een heele prestatie noemen mag, dat totnogtoe ge handhaafd is, wat op sociaal gebied tot- stand kwam. Op uit breiding daarvan dringt hij dan ook niet aan, maar wel beeft hij nog desidera ta, die juist in ver band mët de crisis zouden zijn te ver wezenlijken, zoo b. v. A C. DE BRUIJN een regeling van de werktijden van het café- en restauranti>erso- De eerste lentedag was een dag van zon. Rijke belofte. Elke nieuwe lente bergt vele be loften zooals alle jeugd Jeugd en lente kunnen ons nog geen voldragen vruchten, nog geen rijpe daden bieden. Maar de bloesems en de beloften zijn wellicht ons te liever Het komende glanst ons tegen. Eén dag ton is een week blijheid. De eerste lentedag was een zonne dag. We verhopen hiervan de symboli sche beteekenis. De kou doet de win terjas nog in eere houden. Maar de zon heeft de lente begroet en wy verheugen ons hierover. Als zon en lente elkander begroeten mogen we Op een schuit, gedeeltelijk geladen met fruit en liggende bjj de Roode Brug te Utrecht, wa ren Woensdagmiddag tegen half zes twee Jon gens aan het spelen. Een ervan geraakte te water, zonder dat iemand der voorbijgangers het sa^De andere jongen waarschuwde een man, dieop de vage mededeeling. welke hij ontving, zich gedeeltelijk te water begaf, doch hij twijfelde aan bet ver haal. Op aandringen van de inmiddels talrijk ge wonden toeschouwers kwam de brugwachter met den reddingsbaak was door gehaald, scljnh Het bleek te zijn het ongeveer zevenjarig zoon tje van den heer W„ sigarenwinkelier aan de Roode Brug. Direct werden ixjglngen aangewend om de levensgeesten van den drenkeling op te wekken, doch dit mocht niet baten. De Jongen bleek reeds te zijn overleden. DAVENTRT. 1554 M. 105 Concert 420 Concert door het Bchotache Stu- dlo-orkezt onder leiding van Guy Dalnes X.43. Concert door het B. B. C.-orke»t (afd. D.) onder leiding van Victor Hely Hutchlnaon 11.10 Oeraldo en zijn or kest. „U bent zeker van de krant?” vro«t de heer H. de Raat, een stevig-gebouwde seW4nmaker die in zijn werkplaats aan de Borgerstraat met buitengewoon veel ijver en accuratesse een paar Jongenslaarzen aan het repareeren was. .Nou, ik heb 't net gehoord en we mazzelen aardig, al blijft er voor leder apart nou niet zoo heel veel over. Ik heb altijd graag een gokkie gemaakt, ziet u, maar ik heb nooit wat gewonnen, ook niet van da Sweepstake. Maar dezen keer wou ik het toch nog ’ns wagen. Met Sweepstake-loten gaat X net zoo als met kaartjes voor Holland—België, als je er vier vraagt krijg Jé er maar twee en daarom be stelde ik er vier. En nou kreeg ik er warempel ook vier. Dat was natuurlijk wel wat veel en daarom hebben we een troep by elkaar ge scharreld en met dertig man werden we eige naar van vier lootjes. We hebben de club „The winning borae” (Het winnende paard) gedoopt, nou en de rest weet U, we hebben een paard. Maar nou vertellen ze, dat het paard niet in de wedstrijden zal meeloopen en dat zou aan reuze-tegenval'er zijn, want dan Is onze kans op de 30.000 Pond verkeken en van die 30.000 Pond zullen we heelemaal niet vies zijn. De mede-eigenaar van .Young Prince” keek even een weinig teleurgesteld, maar ging toen weer lachend verder, terwijl hij een paar nij dige tikken op de glimmend-nleuwe solen gaf. „In elk geval hebben we toch 660 Pond, dat is dus 33 Pond de man en die kan je in dezen tijd best gebruiken.” Tegelijk ging de winkeldeur open en een juffrouw met een paar schoenen kwam bin nen: „Kan ik hier nog werk brengen, schoen maker, of doe je nou niks meer, nou «je paar den houdt,” vroeg een belangstellende stem. „Zie je dat is nou t nadeel”, oordeelde de gelukkige winnaar, „dat is nou de strop dat het lot op mijn naam staat, want nou denken ze dat je rijk bent en dat je het niet meer noodig hebt.” Maar de juffrouw geloofde den schoenma ker op s’n woord en ze liet de schoenen achter in de heilige overtuiging dat de feestvreugde van den gelukkigen lapper geen invloed zou hebben op zijn werklust. Volgt die wereld bet niet op en de kans daartoe is groot dan. aldus Minister Ver schuur, is eigenlijk het vraagstuk van de baan. Want bet is bulten kijf, dat Nederland, als het alléén tot verkorting van de werk week overgaat, ónmogelijk concurreeren kan. Reeds thans zijn vrijwel overal de productie kosten lager dan hier te lande. Het vraagstuk is intusschen bij den Hoogen Raad van Ar beid in onderzoek. En daarom ging Minister Verschuur er niet al te diep op in. De heer DANZ moge dit motief tegen ar beidstijdverkorting een „gezocht argument” vinden. Minister Verschuur is natuurlijk zeer terecht van meenlng, dat het voor de hand ligt. En hij schroomde dan ook niet, nuchter en met belde voeten op den bodem der treurige economische realiteit ditzelfde argument te plaatsen aan het eind van zijne bestrijding van het betoog van den heer 8er- ranens. Deze afgevaardigde is een bekwaam man en een helder en aangenaam spreker, maar zijn practük op de arbeldsconferentles te Genève doet hem vraagstukken als de ver korting van den arbeidstijd zóó breed, zóó al gemeen, zóó „mondiaal” zien, dat zijn betoog voor een oplossing hier te lande niet het nut oplevert, op grond waarvan eene Regeering tot daden zou kunnen overgaan. Er is onder- consumptie, verhoog dus de koopkracht en doe dat door met behoud van het loon den ar beidsduur internationaal te bekorten, zoodat het leger der volwaardige consumenten een grondige uitbreiding onderga, aldus de kern van 's heeren Serraren’s rede. Zelfs als men met dit advies kan meegaan, wat de Minister niet geheel en al deed, dan resteert, dat bet een advies is.... aan de wereld.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6