NAAR LOONENDEN ARBEID I Van de Perstribune Beweerde verschij ningen VRIJDAG 24 MAART I JAPAN VIT DEN VOLKENBOND Na Beaaraing Banneux Het weer op Zondag Officieel in gebruik genomen VLIEGHAVEN IN DE BILT? DE SWEEPSTAKE. BOEKENWEEK 1933 Lagere prijzen Een attentie van den handel G VOOR DEN OUDEN DAG DE BEDRIJFSRADENWET Behandeling in de Eerste Kamer Niet tegen den godsdienst! INVOER VAN NAAIGAREN Wetsontwerp ingediend Oordeel uit eigen kring a Hl Steun aan bloemen* kweekers Regeeringscommissaris gevraagd Revolutionnaire propaganda op Staatskosten Nieuwe pensioenregeling by het Unilever Concern HET NIEUWE RAADHUIS TE ZWIJNDRECHT Het vraagstuk wordt nog bestudeerd GOLFLENGTE-KAART »- u- Een groot, centraal opgezet werkverschaffingsplan noodig BONDSDAG „ST. RAPHAEL” Prof. dr. A. Eekhof overleden Het bericht, dat Japan uit den Volkenbond zou treden, gaf aanleiding tot groote nationalistische betoogingen te Tokio. 50.000 oudstrijders marcheeren voorbij het keizerlijk paleis Op 25 Juni te Haarlem Voorloopig droog en zonnig, later zachter, vooral overdag De boternoteering Te Aalsmeer en Haarlemmermeer t 'iii (Nadruk verboden). tt t» 4- »g. 0 ia t- ia BO dt van die Zeer waarschijnlijk aal de volgende week in de Eerste Kamer de Bedrytsradenwet In be handeling worden genomen. s u> rt ik g- trale leiding door particuliere (op ’t gebied van wegenaanleg, verbetering, huizenbouw, enz.) te uitgevoerd. ir is rt a> ie a st sn n. te I- i- id 1- Het boek zal bevatten typische karakteristie ken van een 25-tal Nederlandache schryfsters in de En dan zijn er nog boow lieden die een ge baar van twijfel durven maken, wanneer de 8.D.A.P. telkens weer plechtig verzekert, dat zij heelemaal niet tegen den godsdienst is! „De leeraar middelbaar Srnedes en de hoog- leeraar Ooudrlaan oordeelen in wezen precies gelijk.» „Merkwaardig Is, dat toen „Het Volk» klein was, we groote hoofdredacteuren hadden. Maar nu het groot wordt, is de hoofdredacteur gees telijk 'een klein kereltje. Wat de partij noodlg heeft, hoog noodlg heeft, is een hoofdredacteur van wie ze iets leeren kan, een superieure geest van groot formaat, met een wijde geestelijke horizon. Iemand, die schrijven kan, iemand, die stijl heeft.” „Deze opmerking is niet nieuw, ook niet on der partijgenooten,” aldus vervolgt de „Rot terdammer» zijn commentaar. „Na groote ge beurtenissen had men vroeger de series artike len van Tak en van Troelstra. Thans komt het er meer op aan de sensatle-artlkelen over buiten en binnenland goed te rangschikken, en nieuwe soortgelijke plannen uit te broeden. Van den K. R. O. ontvingen wij een golf lengte-kaart, welke onze eigen omroep gratis beschikbaar stelt aan alle nieuwe abonnés op den K. R. O.-gtds en degenen, ule een nieuwen abonné opgeven. |k tt 01 li es Gistermorgen Is te zijnen huize te Oegst- geest overleden Prof. Dr. A. Eekhof. gewoon hoogleeraar In de geschiedenis van het Chris tendom en van de leerstelling van den Chrls- teiyken Godsdienst, benevens geschiedenis van Gereformeerd Protestantisme aan de Leldsche Unlversiteit. „Dit klinkt iets anders dan de taal van Cra mer, de Zeeuw, Wlbaut en Albania,» merkt de <Chr.) .Rotterdammer» op. Over de redactloneele leiding in de 8.D.A.P, schrijft de heer Srnedes, leeraar Middelbaar On derwijs: Over de houding by de muiterij op de Zeven Provinciën, heet het: de vraag, met welk recht een dergelijke geest van Overheidswege wordt ondersteund. Communistische propaganda, vriéndelijk uit gelokt en betaald door de Overheid. Dat de Communisten, zooals de „N. Rott. Crt.» veronderstelt, bij deze argeloosheid lachend toe zien, komt ons niet onwaarschijnlijk voor. De tijden zijn er echter waarlijk niet naar, om op deze dingen niet te letten.” De Bondsdag van den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphaël» zal dit jaar gehouden worden te Haarlem op Zon dag’ 25 Juni as. De groote middagbijeenkomst vindt plaats in het Krelage-huis te Haarlem, alwaar kapelaan C. Venlngs uit Utrecht, zoon van het hoofdbestuurslid den heer H. J. C. Ve- nings van bedoelden bond, de feestrede zal uit spreken. De 8D.A.P.-er E. Srnedes, ijveraar voor een Europeesche vredeswacht, laat zich in een pas verschenen brochure, alles behalve malsch utt over de politieke en de redactloneele leiding zijner partij. bandeloos individualisme. Dat is op zichzelf al een contradictio in terminis: het samengaan van socialisme en bandeloos individualisme. Al schreeuwend en blèrend beschuldigt „Het Volk» alles en iedereen, behalve de eigen re gentenklasse. Deze leiders hadden hun plicht als gidsen en raadgevers indachtig moeten zijn en bjj het eerste uitbarsten van relletjes bij de Marine in Indlë moeten seinen, dat zij loon- eischen zouden steunen, maar waarschuwden voor muiterij tegen een democratisch staatsge- De .Rotenkraker", een officieel orgaan van de 8.D.A.P. bevat een schandelijk versje, waarin oa. deze laffe lasterpraat voorkomt: .Rand van de priesters met knuppel en (zwaard, Zalvende grutters met horens en staart. Glurende bidders om batiger slot. Lust voor het oog van een hardsteenen god Het lied van je vroomheid; je hebzucht en (moord, Dat zetten de duizend maal duizenden (voort” De volgende Nederlanders trokken nog een prfjs van 100: Mafftel, Amsterdam; Mazzel- tof, Amsterdam, Corn. Trooststraat 19, Amster dam; Basso, Den Haag; Richard Hullen, Geer- aertsweg, Hilversum; Huwahejo, Overtoom 470 Amsterdam; Beppy Ambrose, Eemhoeve. Baam; Fifty-fifty, Werestelnstraat 43, Hillegom. United Press -j—K eze titel is ontleend aan een van die 1 vele pittige stukjes in het orgaan van onze R. K. Staatspartij. Het bewuste artikel in het 12e nummer eindigde aldus: j)e R. K. Staatspartij draagt thans met vurige letters in haar vaandel: arbeid en nog eens arbeid voor ons volk!" Dezelfde kreet om arbeid klinkt telkens op uit de artikelen, in December 1932 en Januari J.l. geplaatst in dit blad onder den suggestieven titel „Alarm over Nederland!” Het verschaffen van arbeid, van produc- tleven arbeid, woftlt als het eenig middel tot bestrijding der werkloosheid aange wezen en aangeprezen. Inderdaad, de behoefte aan meer arbeid is allerdringendst. Tientallen millloenen worden er thans uitgegeven aan steun, en ook voor werk, dat al zeer weinig nut op levert. Dat geld is natuurlijk niet verloren, want het gaat via de werklooze personen naar bakker, slager, kruidenier, melkboer, huisbaas enz. Maar datzelfde geld kan nog veel meer nut afwerpen, indien het als loon voor productieven arbeid wordt uitge geven; dan wordt Immers nieuw kapitaal gevormd. En werk schept nieuw werk; er moeten werktuigen en machines gemaakt worden om het werk uit te voeren; er zijn materialen noodig, die gefabriceerd en vervoerd moeten worden. Dit doet het geld rollen en geld dat circuleert, levert profijt op. Wel staat daar tegenover, dat werkver schaffing of werkverruiming veel meer geld vordert dan steunverleenen zonder ar beidsprestatie; maar dat geld is niet verlo ren, het wordt Integendeel omgezet in nieuw bezit. Nieuwe wegen, bruggen, ka nalen, die voor het verkeerswezen nu en in de toekomst van groot belang zijn en het bedrijfsleven in sterke mate ten goede komen, worden geschapen; hulzen, die aan het bouwbedrijf werk en aan velen goede huisvesting verschaffen, worden gesticht. Maar bovendien, welk een moreele winst geeft ook deze werkverruiming! Le diggang maakt van flinke menschen lam- lendlgen, ontevredenen, oproerigen. Hoe- velen zijn er door de werkloosheid al niet naar het communisme af gezakt! En dan de jeugd! Het leed van zoovele jonge menschen, die nog nooit gelegen heid kregen, loonarbeid te verrichten, is niet te peilen! Daarom moet alles, alles er op gezet wor den, om arbeid voor vele werkloozen te scheppen. Maar hoe? Met ingang van 1 April is door Van den Bergh’s Fabrieken. Anton Jurgens’ Vereenlgde Fabrieken, de Hartog's Fabrieken, Lever’s Zeep Mij. en angere tot het Unllever-Concern behoo- rende ondernemingen in Nederland een pen sioenregeling getroffen ten behoeve van haar mannelijk personeel. Deze regeling omvat een ouderdomspensioen, dat afhankelijk is van de gestorte premiën geaccumuleerd met de Interest en van den leeftijd, waarop het pensioen Ingaat, hetgeen reeds op 60-jarigen leeftijd mogelljk Is. Deze pensioenregeling is op verzekerings- «ttnschappeljjke basis gefundeerd. De directie acht de Instelling van een zoo danige pensioenregeling een gezonde commer- cieele oplossing van een der moeiiykste proble men, die het hedendaagsche grootbedrijf onder de oogen heeft te zien. Immers hierdoor wor den gelijktijdig met de arbeidsprestaties ten gunste van den werknemer de fondsen gevormd, waaruit de toekomstige onproductieve lasten, kunnen worden bestreden, welke voortvloeien uit die arbeidsprestaties. Heden is in tegenwoordigheid van den Com missaris der Koningin in de provincie Zuld- Holland, jhr. mr. dr. A. van Karnebeek. bet nieuwe raadhuis te Zwjjndrecht in gebruik genomen. Tusschen den bestaanden en den nieuw aan te leggen rijksweg RotterdamDordrecht Antwerpen, terzijde van de hoofdstraat, in het nieuwe gedeelte genaamd Burgemeester de Bruïnelaan, ligt het nieuwe raadhuis. Het lang- gestrekte gebouw, waarvan de gevels in brui ne baksteen met mooie warme kleur zijn opgetrokken, Is door een stil plein van den rijweg voor doorgaand verkeer gescheiden. Vele geschenken werden aangeboden. Het raadhuis is gebouwd door het Architec tenbureau Granpé Molière, Verhagen en Kok te Rotterdam. De Leeuwarder-botemoteering la vastgesteld op 47 cent per K.G. leg met eigenaren pleegt om de schade loosstellingen zoo mogelijk minnelijk te regelen; die onder goedkeuring van den Minister het aandeel van de betrokken pro vincie, gemeente, polder bepaalt in de kosten van uitvoering, nadat een commis sie daarover heeft geadviseerd. Het is mijn vaste overtuiging dat, als op deze, zij het ook ongewone wijze, de werk verruiming wordt aangepakt, en alle instan ties op korten termijn werken, er spoedig heel veel menschen aan den slag kunnen komen bij werken, die ik spreek uit er varing ongedaan blijven om dikwijls zeer pietluttige redenen. Bovendien heeft deze wijze van uitvoering het voordeel, dat veel kleine werkjes kun- Arbeid, nen wortien samengevoegd, om onder cen- aannemers kanaal- worden BIJ gelegenheid van de boekenweek zal door de boekhandelaren aan eiken koopet voor een bedrag van minstens f 2.50 worden ui’gerei k: een Geschenk-boek, dat dit jaar bizonder fraai verzorgd zal zijn. „Daar is trouwens nog meer revolutionnaire propaganda op Staatskosten. WJj vinden in de bladen vermeld de opvoering van een z.g.n. lee- kenspel: De Roep der Stad, een stuk van de communiste mevr. Roland Holst, opgevoerd voor een Jeugdig publiek in een .volkshuis” te Rotterdam, gesubsidieerd door de gemeente. De directeur van „Ons Huls», dr. Proost, zei- de bij den aanvang van de vertooning, dat de grondgedachte dezer volkshuizen moet zijn: de menschen tot ontwaking en ontwikkeling te brengen van hun innerlijk leven. Daartoe behoort dan stellig niet het zingen van nationale liederen, want de N. Rott. Cour, vermeldt, dat dit daar verboden is. Mevr. Roland Holst zal echter de paedkgoge zijn. Tot de boerenjongens en meisjes wordt In haar leekenspel gezegd, dat zy slechts werken voor de pacht, die telkens weder opelschbaar is, of voor de hypotheek, die nooit wordt afgelost. Zoo lokt dan de stad, en daar leeren de jon gens en meisjes ten slotte door allerlei verlok kingen heen „de kameraadschap”. Een kame raadschap die beteekent, dat muiterij wordt toe- Den algemeenen weerstoestand over Europa in het midden der week als uitgangspunt ne mende voor de beoordeeling der kansen aan het einde, valt daarover het volgende op te mérken: Over Centraal-Europa en de Baltlsche landen had zich een krachtig gebied van hoogen druk ontwikkeld, dat ten minste tot Donderdag aan de Oostzijde sterk gevoed werd door een zeer kouden luchtstroom uit het hooge Noorden. Dientengevolge breidde het zich naar dien kant uit. De genoemde koude luchtstroom bewoog zich verder door Centraal-Europa naar hét Westen en veroorzaakte ook hier te lande koel, doch droog en zonnig weer. In verband met druk- verlaging over Z.W.-Europa woei bij ons en in de omgeving een vrij sterke Oosteiyke wind. Het afstroomen van deze droge en koude lucht naar het Westen heeft tengevolge, dat de de pressies, die ten Z.W. van de Britache eilanden en van Ijsland liggen, niet naar het vaste land kunnen doordringen. Zeer waarschijnlijk zal de secundaire depressie, die ten Z.W. van de Brlt- sche eilanden ligt, naar het Zuid-Oosten trach ten door te dringen, hetgeen ten gevolge heeft, dat de vrij sterke Oostenwind nog wel tot het einde der week zal aanhouden, en al mocht hij verzwakken, de Oostelljke richting zal behou den. Doordat in Oost-Europa de temperatuur Iets stijgt en ook de hoogere luchtlagen warmer worden, zal de temperatuur tegen het einde der week iets hooger worden, vooral overdag, en zal het weer voorloopig nog droog en zonnig blijven. Een nieuwe depressie, die ten Oosten van New-Foundland -tot ontwikkeling kwam, kan aan het einde der week nog niet zoover in onze richting z}jn doorgedrongen, dat daarvan re genweer is te verwachten. BIJ de Tweede Kamer is Ingediend een weuk> ontwerp tot Regeling van den invoer van naai garen. In de Memorie van Toelichting zegt de Minister van Economische Zaken en Arbeid, dat gebleken is. dat de dreigende abnormale Invoer van Rusland, waarop reeds by de vorige behandeling dezer contingenteerlng werd ge wezen, is tegengehouden. Belangrijke vergunnin gen voor invoer uit dat land werden aange vraagd, hetgeen wel wijst, dat opheffing van deze contingenteerlng niet wenscheiyk kan worden geacht. Ten einde te voorkomen, dat via andere landen Russische garens zouden worden Ingevoerd, is thans in het onderhavige wetsontwerp een bepaling betreffende het be wijs van herkomst opgenomen. stil gezeten»; dat het comité meerdere terrei nen in studie heeft; dat het overtuigd is, dat ten oosten van de gemeente Utrecht moet ge zocht worden, omdat de exploitatiemogeiykhe- den in die richting sturen; dat het comité ten opzichte van het daarvoor geschikte terrein, geen absolute keuze heeft gedaan. Het is van meening, dat het voor het bestu- deeren van dit vraagstuk nog geruimen tyd noodig heeft en het durft in geen geval ver klaren, dat definitief slagen mogeiyk is. omdat nieuwe perspectieven inzake het terrelnvraag- stuk ook nieuwe moeliykheden scheppen. „Het hoofddoel van de 8.D.AF., de democra tische planmatige organisatie van productie en distributie, laat ze op den achtergrond drin gen door haar zwakheid ten opzichte van het In „De Standaard» van Brussel komt een uitvoerig verhaal voor van een nieuwe ver schyning der H. Maagd, welke nu niet te Beauralng. maar In een gehucht Banneux tus schen Louvelgnée en Tancrémont In het Luik- sche zou hebben plaats gevonden by een elf jarig meisje Marlette Béco. De verschynlngen zouden Zondag 15 Januari begonnen zyn en geduurd hebben tot 2 Maart. Ook tegenover deze gebeurtenissen stellen we ons, na de dingen van Beauralng met groote gereserveerdheid. In Beauralng is het nu stil. In den laatsten tyd Is er niets meer voorge vallen en geen enkele gebeurtenis kwam ons ter oore, welke de verschynlngen van Decem berJanuari zou bevestigen. De studies van erkende kath. hoogleeraren van Leuven hebben den twyfel aan de echtheid nog sterker ge maakt. ..De Standaard die ook tegenover deze hoogleeraren in, een onverwikt geloof aan de echtheid der verschynlngen van Beauralng biyft handhaven, komt nu met dit nieuwe ver haal, thans niet uit het bisdom Namen, maar Ruik, en het mengt er ook den persoon van den Blsschop Z. H. Exc. Mgr. Kerkhofs in. We Jiebben alsnog geen melding willen ma ken van dit nieuwe geval, omdat onze inlich tingen niet heenwezen naar geloofwaardigheid In iets bovennatuurlijks. Maar nu ,De Stan daard» het geval publiceert en Nederlandsche bladen het verder verspreiden, willen we, met de grootste gereserveerdheid, iets ervan ver melden; alles op gezag voor het katholieke Brusselsche blad, dat ook voor de echtheid van Beauralng streed. De aanduiding der feiten is uit „De Stan daard” als volgt: Een onwetend elf-jarig meis je, Marlette Béco, is de oudste van zeven kin deren. Het gezin is zonder geloof, althans de vader, socialist, noch de moeder gingen ge regeld ter kerke, al hield de moedér nog Pa nchen. Vader had het kind vier maanden ge leden verboden naar den catechismus te gaan. Anders goede menschen. De man kreeg steun als werklooze. Rond 7 uur 's avonds 15 Januari zegt het meisje een verschyning der H. Maagd te hebben gehad in een stukje bosch, dat aan de armen behoort. „Ik ben de Lieve Vrouw der Armen" zegt t kind gehoord te hebben. Drie maal heeft de verschyning het meisje geleid naar een vliet; de verschyning boog, liet haar rozenkrans in den put glyden en zei: „Ik kom tot opbeuring der kranken» en moet een kapel gevraagd hebben. Er moeten volgens het Brus selsche blad al 25 genezingen hebben plaats gehad. De kapelaan bevestigt dat t kind en de ouders nu ter communie gaan. Abbé L. Jamln stond al 4 jaar als kapelaan te Banneux. Uit een schryven van anderen aan „De Standaard» zou moeten biyken, dat de Bls schop, Mgr. Kerkhofs, zich zou uitgelaten heb ben als dat ..het geheel der voorgelegde feiten volkomen aansluitend is en gunstig voor de thesis van de waarachtigheid der verschynin- gen Intusschen kan men uit de aanhalingsteekens van „De Standaard» niet opmaken, welke woor den van den blsschop zelf zyn en welke van den achryver, die ze overbracht, als gesproken of geschreven tot den plaatselyken geesteiyke. In elk geval acht Mgr. Kerkhofs het wen- scheiyk. dat nauwgezette f e 11 e n-mededeeling van informatleven aard over de gebeurtenissen plaats heeft. zet en het groot tenue aangetrokken; mynheer Lampetje, dien je maar eens in de vier Jaar hoort noemen, is weer present: professor Ver aart dient zich o, wonder vriendeiyk aan en lacht naar Iedereen behalve naar den heer Meertens van het vrye karnbedryf, omdat het meUboteren wilde tusschen hen beiden. Plaat se liftte praatsvaars dringen naar voren; men schen, die het ,*oo raak kunnen zeggen” hup pelen kittig aan het lyntje; de eeuwige vit ters stellen thans eindeiyk „de daad”, waar naar men hun zoolang vroeg, zy wipten op een lyst om Konlng Kiezer en zyn land te red den van den ondergang. Gewillig staan zy gereed: één wenkje en zy vliegen door het vuur. Wenschen? Sjouw zegen op. en schryvers. die in de laatste decenniën aan onze Letterkunde zyn ontvallen, o.*. Penning, Couperus, Van Eeden, Gorter, Van Looy, Emants, Prins, Adams van Scheltema, Leopold, Jacq. v. d. Waals, Haspels, Qugrido, Carry van Bruggen, Jac. Isr. de Haan, Karei v. d. Woe- styne, René de Clercq, etc. Deze verzameling schetsen door vooraan staande auteurs, wordt geïllustreerd met goede portretten en fasclmllés. Het is een werkje van bUjvende waarde en geheel eenig in zyn soort. De omvang zal ongeveer 180 pagina's bedra gen; de oplage het voor Nederland ongekende getal van ongeveer 35.000 exemplaren. Van herdrukken zal nimmer sprake kunnen zyn, zoodat het raadzaam is zich tydlg het be zit vur een exemplaar te verzekeren in de week van 29 April—6 Mei ax th de aangehaalde artikelen wordt het I maken van een groot werkverschaffings plan bepleit; een denkbeeld dat ook mij toelacht. Maar dan moet het ook werkelijk zyn een breed opgezet plan, dat vrijwel alles omvat wat er nog ten behoeve van den publleken dienst gedaan en vervroegd gedaah kan worden? Ik maak mij sterk, dat er in ons land nog zeer veel nuttig werk, waarby tienduizenden tewerkgesteld kunnen worden, te doen is; werk, dat door gemis aan initiatief of ten gevolge van allerlei, an-sich weinig beteeke- nende belemmeringen, ongedaan blijft. Hier stuit een werkverruiming op de traag heid of onverschilligheid van een gemeen tebestuur, elders werpt een polderbestuur allerlei pietluttige bezwaren op; dan weer houdt een klein particulier belang de uit voering op, of stuit een plan af op de te genwerking van een eigenaar, die op een onmatige vergoeding voor zijn eigendoms rechten speculeert. Het zal noodig zijn, dat al deze obstakels worden opgeruimd, doch daarvoor is aller eerst noodig, dat aan de Regeering ver strekkende bevoegdheden worden gegeven. Er zullen heel wat heilige huisjes tydelijk ontruimd moeten worden;' de tijden zijn te ernstig, de behoefte aan werkverruiming is te groot, dan dat het ondernemen van nieuw productief werk mag afstuiten op gebrek aan medewerking van lagere corpo raties (provinciën, gemeenten, polders) of op het belang van een particulier bij be houd van den vrijen eigendom. De autonomie der lagere besturen, hoe eerbiedwaardig dit recht ook is (ik onder schat de beteekenis daarvan allerminst), en het eigendomsrecht mogen aan de nood- sakeiyke werkverruiming niet In den weg staan. De onteigeningsprocedure, ze moge door de Wegenwet laatstelijk nog veel ver eenvoudigd zijn, moet voor deze doeleinden nog meer vergemakkelijkt worden. En om het werken (en voral ook de voorbereiding) vlotter en gemakkelijker te maken, dienen in het groote werkverschaffingsplan vele partlëele plannen van de lagere organen te worden opgenomen. Centralisatie is hier het middel om aller lei bezwaren uit den weg te ruimen; het beperkte gebied van een gemeente of een Polder leidt er dikwijls toe, dat men al te spoedig op gebiedsgrenzen stuit, terwijl de dan noodig geworden samenwerking met .^1 de bevoegde autoriteit van het aangrenzend gebied stroef gaat en rveel tijd in beslag neemt. Een groot, centraal opgezet werkverschaf fingsplan, omvattende tal van partlëele plannen, is daarom een noodzakelijkheid Hier is een taak voor een regeerlngscom- missarls, die als organisator van het ge- heele werk optreedt, die met zijn staf van deskundige ambtenaren overal in het land objecten voor werkverschaffing opzoekt, overleg pleegt met de betrokken besturen ▼an provinciën, gemeenten, polders; die onteigeningen voordraagt, waarover de Mi nister op korten termyn beslist; die over- Ingediend is een wetsontwerp tot credletver- leening ten behoeve van bloemenkweekers te Aalsmeer en Haarlemmermeer. Voor deze cultuur stelt de Regeering be schikbaar een crediet van ten hoogste 600.000. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend De gevolgen der huidige economische omstan digheden, waardoor reeds verschillende bedryfs- takken van land- en tuinbouw werden ont wricht, hebben zich ook doen gelden in den Aals- meerschen tuinbouw, waartoe ook gerekend worden de bloemkweekerljen in de gemeente Haarlemmermeer. Uit verzamelde gegevens biykt dat In Januari 1933 de opbrengst met ongeveer 43 pet. terug gegaan is, vergeleken met het jaar 1930. Hoe wel de cyfers voor 1932 nog niet bekend zyn, behoeft het geen betoog, dat de doorsnee- pryzen in dat Jaar. vergeleken met 1931 weder beduidend lager zyn. Uit de beschikbare gege vens biykt, naar de Minister meent vol doende, dat de toestand in de Aalsmeersche bedryven ernstige zorgen baart. Door de ge ringe opbrengst der producten beschikken vele kweekers thans niet meer over voldoende mid delen om hun bedryven gaande te houden, ter- wyi bovendien de banken de credleten opzeg gen of beperken. Vele kweekers zyn niet meer in staat rente en aflossing der hypotheken te betalen, welke tot een totaal van 10.000.000 op de Aalsmeersche en Haarlemmermeersche bedryven zyn geplaatst. De niet betaalde schul den aan den middenstand beloopen reeds meer dan 500.000. Vele der tulnbouwbedryven in Aalsmeer en Haarlemmermeer zyn reeds zoo verarmd, dat zy zich zonder hulp niet meer staande kunnen houden. Behalve de belangen van de werkgevers loopen ook de belangen van ruim 15000 werknemers ernstig gevaar. Ondanks de belangryke aanpassing aan de zeer lage bloemenpryzen, welke zich naast la gere arbeidsloonen. uit in lagere huren, vermin derde materlalenpryzen. stilstand van nieuw bouw en een sterkere versobering van de‘leef- wyze, komen er geleidelyk meer kweekers in groote flnancleele moeilukheden. Aangezien Aalsmeer en Haarlemmermeer als bloemency- trum een zoo byzondere plaats innemen, meent de minister, dat een hulpverleening voor de handhaving daarvan ten volle gerechtvaardigd is. Met een renteloos voorschot ad 600.000 zullen de bedryven voor dlrecten ondergang behoed worden. Dit regeeringscrediet wordt ter beschikking gesteld van de gemeentebesturen van Aalsmeer en Haarlemmermeer. en uitgebreide werkverschaffing kost veel geld. Maar de productiviteit (in ruimen zin genomen) der tot stand te brengen werken wettigt het sluiten geldleenlngen daarvoor. Voor zoover werken aan het verkeer ten goede komen, Ujitl mij de dekking van een deel der jaar- UJksche lasten uit een nieuwe verkeers belasting op autobus- en nachtauto- diensten gerechtvaardigd. Het meerder ge- bruik dat deze diensten van de wegen ma ken, lijkt mij een motief om boven de be staande wegenbelasting nog een afzonder- Ujke heffing toe te passen, doch dan den vorm van een bescheiden tax op vrachtpryzen, waardoor de last zou komen te drukken op de werkelijke gebruikers (relzenden en vervoerders van vrachtgoe deren) in verhouding tot hef gebruik dat van de wegen wordt gemaakt. Zoo’n vervoerbelasting zou m. 1. by de voorgestelde omzetbelasting goed aanslui ten; de opbrengst zou naar mijn verwach ting, bij een lichten druk, groote sommen opleveren. Natuurlijk zyn er ook bezwaren aan te voeren; géén belastingvoorstel, dat daar aan ontkomt. Maar zijn er andere, betere, minder bezwaarlijke middelen om de kosten van een ruim opgezet werkverschaffings plan te dekken? Ik zie ze nog niet. De voorbereiding en uitvoering van een groot centraal werkverschaffingsplan, dat zal m.L wel met de belangrykste taak der komende regeering zijn. Moge zij voor die zware taak de noodige kracht bezitten; kracht om door te zetten, kracht om veel bureaucratische belemmeringen op te rui men. Niet dat met werkverruiming op groote schaal, als hier bedoeld is, de gevolgen van de crisis voor ons land geheel of zelfs voor een groot deel zullen zyn bestreden; daar voor acht Ik zelfs een krachtiger handelspo litiek dan dan totdusverre gevoerd is, van veel meer belang, want ten slotte zullen wy voor ons lijfsbehoud in de allereerste plaats onze handelsbalans minder nadeelig moe ten maken. Dat is de beste vorm van werkverruiming, en daarom is het ml. gebiedende eisch, dat wy onze positie van groot-afnemer tegen over het buitenland zooveel mogeiyk uit buiten, zelfs ten koste van groote offers. Maar daarnaast blijft toch ook de uitvoe ring van tal van werken door werkloozen een sterk middel om ons boven de groote ellende van de werkloosheid uit te worste len. waschiysten aan; je krygt er hun Vermindering van belasting; af schaffing van jachtrecht; vry ontbyt met kof fie en een banaan; regeeringsbioskoop met gra tis toegang; hanengekraai-verbod; opheffing der grensbewaking; vryhandel; tarief muren; gesloten ramen by radio-muzlek. afschaffing van het leger; staatspensioen; socialisatie; al- gemeene dienstplicht; achturige arbeidsweek; ongedwongen spel van maatschappeiyke krach ten; permanent-wave voor lederen radlo-om- roeper; enz. enz. Gy hebt maar te kikken, Konlng Kiezer, en Uw Kamer-dlenaars schieten toe! Neem de grootste blaffers; de nydlgste byters; ze kwis pelen van vrlendeiyke toegenegenheid en eten uit de hand.... tenminste tot 26 April! Laten wy thans onze kans waarnemen. Nu zyn onze as. woordvoerders geheel en al oor. Het yzer Is momenteel heet van goeden wil; laten wij het smeden voor het is afgekoeld! Kritlci zullen mogeiyk bits opmerken, dat alleen de gekken in vreugde plachten te leven by „veel beloven en weinig geven.” Maar daar zyn zy dan ook kritlci voor, om niet te zeggen: Kritikasters Waarom zouden we niet van het leven pro- fiteeren, zoolang er te profiteeren valt. Al is het dan ook meer van beloften-heer- lykheden! gejuicht en die de burgeriyke orde een gif acht, „dat het bloed besmet". Men ziet, welke geest hier heerscht. De verslaggever van het .Randelsblad” be greep er biykbaar niets van en vindt dit wek ken van „gemeenschapsgevoel” wel mooi. De ,R. Rott. Crt." stelt echter terecht y-k ericht wordt, dab de Minister van De- 1-4 fensie heeft bepaald, dat ook de jonge -L-f lieden die zich vrywilllg aanmelden voor de vooroefeningen, vooraf moeten verzekeren geen lid te zyn eener socialistische organisatie. Byv. niet van de Arbeiders Jeugd Centrale, be kend onder de letters A. J. C. Deze beslissing valt te begrypen, schryft „De Standaard». „Maar,” zoo gaat het blad voort Is het niet vreemd, en toont het -niet hoe allengs het be sef van het gevaar der revolutionnaire propa ganda ging siyten, dat deze zelfde organisatie subsidie ontvangt van den Staat? Te bevoegder plaatse hebben wy geïnfor meerd, hoe het staat met het plan voor ’n vlleg- haven in De BUL Destyds werd reeds enkele maanden ge leden een bericht elders gelanceerd, waarin de conclusie lag besloten, dat de landeryen be- hoorend aan een ingezetene In de gemeente Oostbroek. hiervoor gebruikt zouden worden. Het comité, dat de plannen voor een vlieg- haven In studie heeft, is yverig aan het werk. Nadrukkelyk werd verklaard: „er wordt niet e gouden tyd voor Konlng Kiezer ia waer dAér: Een halfdulzend liefhebbers voor een Kamerzetel (het kunnen er ook duizend we zen. want wy zyn den tel kwijt), dienen zich nederig by Zyn Majesteit aan. Drie en vyftlg partyen dingen om zyn gunst; erkennen haar schatplichtigheid; offreeren nederig haar cyns. Al wie het weet en wie weet het niet tegenwoordig? heeft zich gehaast een party te stichten met een program, uitgeschreven In het waarachtig belang van Konlng Kiezer. De goeieriken! Demokratlsche lymstokken zyn rykeiyk uit gezet: nationalistische klokspys is er voldoen de voor een diner met zeven gangen; fascisti sche vogelaars zyn op het appèl met en zon der „bezem”, doch allemaal voorzien van slag netten. .JBnyders, de generaal”, heeft een ex-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 13