Gezagscrisis De twistappel der politiek Geen fascisten in Burgerwachten den landbouw voor Centraal fonds IN OF UIT DEN AETHER? REGEERING GRIJPT IN ZATERD/G 25 MAART leekepreeken R.K. BEDEHUIS TEMIDDENMEER Gaat men niet te ver? EERSTE KAMER Over den afsluitdijk Officieele tocht Niéuwe luchtlijnen Naar Praag Offer» Posterijen Audiëntie De opvolger van Minister Reymer zal in deze aangelegenheid moeten beslissen Alle verweerkrachten in het geweer Wetsontwerp ingediend tot het nemen van buitengewone maatregelen Een rondschrijven van den inspec teur verbiedt het lidmaat schap van tien orga nisaties Het net der censuur en naar Mannheim Maatregelen in voor bereiding Moeilijke scheiding verschijnsel HOMO SAPIENS den 38(1 zullen worden Minister Reymer (MühlhelmDüsseldorf MainMannheim De socialisten en communisten zullen in hun vuistje lachen. De door hen gehate Burgerwacht gehaat door hun slecht revolutlonnalr ge weten wordt er ernstig door getroffen, en de garde der natlonaal-soclalisten. Ingesteld oan de door communisten en socialisten bedreigde orde in openbare vergaderingen te waarborgen en ongewapende, uniformdragende leden dier beweging discipline, tucht en een flinke hou ding bjj te brengen, is als staatsgevaarlijk ge brandmerkt. kwestie, om een toepasselijke technische term te gebruiken, „weggeblazen". De heer IJ88ELMUIDEN waarom wachtte hij niet op Ministers antwoordt leverde een door den heer Reymer niet geaccepteerde crltiek op de methode, waarmede bU de poste rijen bezuinigt wordt. De liberaal 8MEENGE De Wnd. Inspecteur, Res.-Lultenant- Kolonel. Adjudant B.D. van Hard Majesteit de Koningin, (W. g.) FROGER." 's Oravenhage, 20 Maart 1933. „De Inspecteur der Burgerwachten maakt be kend, dat blijkens schrijven van den Minister van Staat. Minister van Binnenlandsche Zaken van 16 Maart 1933, Afd. Kabinet No. 170, inge volge het door de Regeering ingenomen stand punt op gelijksoortige gronden als waarop tot revolutlonnalre groepen van links behoorende personen niet worden toegelaten als lid van de Burgerwacht, ook personen, welke lid zijn van een fascistische vereeniging. van het lidmaat schap van de Burgerwacht behooren te worden uitgesloten. Hetzelfde geldt voor personen, wel ke deelnemen aan tot dergelijke vereenlgingen behoorende organisaties, aangeduid als „mili tie" en „weer", „garde" of anderszins. Op initiatief van het comité voor de ver binding van afsluitdijkHeerenveen zal. naar het „Handelsblad" bericht, de minister van wa- het uiterst De „Nieuwe Rotterdamse!» Courant” teekent hierbij o. m. aan: Deze circulaire heeft een groote ontsteltenis gewekt in de kringen der Burgerwacht. Indien de regeering dit besluit handhaaft, mag men de gevolgen voor dit instituut, dat ten doei heeft net staatsgezag in oogenbllkken van revo lutlonnalre woeling steun te verleenen, fataal noemen. „Mijn geheele voer- en vaardlenst en mijn oeconomische nooddienst” zoo zeide ons een commandant der Burgerwacht „zul len al dadelijk geheel ontwricht zijn. Meer dan eens la gedurende het laatste jaar aan den in specteur der burgerwachten de vraag gesteld, of natlonaal-soclalisten en fascisten van be paalde groepen tot de Burgerwacht konden worden toegelaten een vraag, die ongetwij feld wel eens aan het oordeel van den minis ter van Defensie zal zijn onderworpen en wjj hebben daar tot dusver het antwoord op gekregen, dat zulks toegestaan werd onder de voorwaarde, dat niet verzuimd werd den eed af te nemen, die luidt: „Ik zweer trouw aan het wettig gezag, gehoorzaamheid aan de wette lijke voorschriften en onderwerping aan de tucht van de Burgerwacht." De statuten van een der nu in den ban gedane vereenlgingen is zelfs Koninklijk goedgekeurd. Men wage zich nu eens af, wat de aanschrijving, welke wtj ont vingen. voor de instelling beteekent. Velen van onze beste menschen zullen wij moeten ver liezen en tegelijk zouden wij wellicht van een groot deel der particuliere geldelijke bijdragen verstoken zijn.” Z. H. Exc. de Blsschop van Haarlem zal de volgende week alléén Vrijdag en Zaterdag Het zou niet op onzen weg liggen op deze ver schijnselen hier in deze rubriek te wijzen, wan neer de gezagscrisis van onzen tijd ook geen eigenaardige gewètensmoellijkheden en voor Velen onoplosbare vragen omtrent de houding ♦zn de Kerk tegenover deze gezagsrevolutles h*d opgeroepen. Voor den christen, voor den katholiek, geldt, dat alle gezag komt van God Met die uitspraak is hij tevreden, wanneer men kst hem met dat gezag maar niet al te moei- op Indlé en andere grootscheepse!» eigenaar digheden van dezen modernen tijd een ver slechtering van de binnenlandsche postbezor ging en andere hinderlijke bezuinigingen b.v. een veel te veel gesloten zijn van het post kantoor te Hoogeveen tengevolge hebben. Zijn partij- en fractievoorzitter, oud-gouverneur- generaal FOCK leverde een pleidooi voor een speciaal commissloriaal spoed-onderzoek naar de mogelijkheid van een postverbinding op India met kleine PandervUegtulgen. Over dit zoogenaamde plan-Asjes wacht de Minister nog bet rapport van de KLM. af. Men mag daar inderdaad benieuwd naar zijn. Want de tegen woordige verbinding met de groote Fokken levert per reis heen en terug een verlies op van niet minder dan dertigduizend gulden I Wat het instellen van een instantie betreft, waarbij men in beroep kan komen van beslis singen der radio-controlecommissie. herhaalde minister Reymer, dat deze zaak beter nog niet dadelijk beslist wordt, nu de commissie-Kooien (die advies uitbracht omtrent rechtsbescherming tegen de Overheid) van oordeel was, dat beter kan worden gevat in het tweede kader van de administratieve rechtspraak in het alge- meen. Zonder hoofdelijke stemming werd de P.T.T.- begrooting goedgekeurd. Er waren nog andere meenlngen. De Chris- telljk-Hlstorische senator VAN DER HOEVEN verklaarde namens heel zijn fractie, dat de po litiek geheel uit den aether dient gebannen te worden. Dat heeft en daar steekt veel waar heid in met de* vrijheid van gedachten uiting, wejke in verschillende onzer grondwet ten besloten ligt, niets te maken. Die grondwet- telijke vrijheid is veeleer bedoeld als een wsar- borg, dat niet aan den een belet wordt, wat men den ander toestaat. En weert men de politiek uit den aether, dan treft die maatre gel allen gelijkelijk en heeft niemand zich over achteruitzetting te beklagen. In een aantal gemeenten van ons land heb ben de commandanten der burgerwachten de volgende circulaire ontvangen: „Dientengevolge moet het derhalve voor le den der Burgerwacht op straffe van verlies van het lidmaatschap van dit Instituut verboden worden geacht lid te zijn (eventueel te blijven) of te worden van, dan wel deel te nemen aan fascistische vereenlgingen of organisaties bovenbedoeld. „Als zoodanig zijn te beschouwen volgens bovengenoemd schrijven van den Minister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken: lijk maakt. Hij begfljat, dat niet kan worden geéescht, dat de wereldlijke gezagdragers allen dezelfde godsdienstige overtuiging hebben als hij. Aan alle wettig gezag moet gehoorzaamd worden, in zooverre geen bevelen gegeven wor den, waarvan de vervulling tegen zijn geweten indrulscht. Maar nu komt de moeilijkheid: wat is wettig gezag? Zoolang er een erfelijk ko ningschap is, is de zaak eenvoudig voor wat be treft het staatshoofd. Maar wanneer de een of andere naar de macht grijpt en den koning wegjaagt, wat dan? En hoe staat het met de andere gezagsorga nen? De vertakking van het gesag in minis ters en lagere ambtenaren, in door het volk zelf gekozen wetgevende lichamen, stads- en ge- westelüke besturen, is zóó wijdloopend, dat de onderscheiding wel heel moeilijk wordt. Is njj al dezen gezagdragers eerbied en gehoorzaam heid verschuldigd? En hoe staat het met de Kerk? Hoe kan zij vandaag een politieke partij veroordeelen, aan de katholieken verbieden zich daarbij aan ce sluiten en morgen, wanneer die partij bij een stembus de meerderheid behaalt en een regee ring naar voren stuurt, elschen In zulk een oe- wlnd het gezag te erkennen? Ziedaar allerlei vragen, die ons katholieke volk tegenwoordig bezighouden. Wij laten nu de gevoelens van sympathie en antipathie, die de meesten (vaak onbewust) met voorkeur of af keer in een bepaalde richting trekken en die het oordeel vertroebelen, buiten beschouwing en bepalen ons bij de gestelde vragen. Wat moet dan het antweord zijn? Dit: dat t Inderdaad in woelige overgangstijden, als welke de wereld thans beleeft, dikwijls moeilijk is den weg in „het gezag" te vinden. Wat vandaag wettig is. wordt morgen overrompeld. En de overwinnaar roept zichzelf als wettig uit. Voor het beginsel mag natuurlijk nooit persoonlijke sympathie of antipathie den doorslag geven. De wijze hou ding van de Kerk is altijd deze geweest* ver oordeel geweld en onthoud u van gewelddadige practjjken. Wanneer echter eenmaal een nieu we orde is ontstaan en een bovendrijvende par tij de teugels van het bewind in handen heeft genomen, zóó, dat van een geregelden toestand kan worden gesproken, leg u daarbij dan neer terstaat. vergezeld van de heeren dr. Ir. J. A. Verzet Immers zou de orde opnieuw verstoren en het Intreden van de gewenachte rust tegen- houden. Zoo beeft de Kerk na langeren of kor- teren tijd het nieuwe gezag, ook wanneer dit uit revolutie was voortgekomen, erkend. Het „langere of kortere” hing af van de waar borgen, welke voor een onbelemmerde uitoefe ning van den katholieken godsdienst werden gegeven. Overigens heeft de Kerk haar leden nooit eenige voorkeur voor een bepaalden staatsvorm of politieke partij opgedrongen. Denk maar aan haar houding tegenover de Fransche royalisten en republikeinen. Haar practise!» lessen zijn altijd deze geweest: ka tholieken, onthoud u van politiek, waar en zoo lang de godsdienst en de rechten van de Kerk In gevaar kunnen komen. Dit was jle les 'n Italic tijdens de vooroorlogse!» vrjjmetselaars- regeerlng en In de eerste gevaarlijke jaren van het fascisme. Of wel: oefent uw invloed als ka tholieken uit ter bescherming van geloof en goede zeden en de waarachtige welvaart van volk en land. Wie deze lessen in het oog houdt komt niet gemakkelijk in moeilijkheid. Een bewind moe*, tenslotte self respect afdwingen door de wijs heid van zijn daden. Geef den Caesar wat dés Caesars is. heeft Christus gezegd, of wel kom de wetten na, zoolang zij niet iets ongeoorloofds elschen. Innerlljken eerbied kan een regeering eerst verwachten, wanneer zij zelf respectabel is. Hiermee is tevens de houding van de kerke- Hjke overheid tegenover de politieke partijen verklaard. Het kan gebeuren dat een Blsschop of een verliezen opgeleverd. De bloementeelt, nog kort geleden een bron van winst, is In nood geraakt. Voor de kippen- en eendenfokkerij is heden al zeer slecht en de toekomst somber. Zulvelproductle en varkensteelt bereiken, trots getroffen ingrijpende maatregelen, veels zins niet de grenzen der productiekosten. De tarweteelt is, zij het bescheiden, loonend gemaakt door de Tarwewet 1931. De algemeen bekende feiten, de resultaten van nadere studie, het geheele aanzien van den toestand in den land- en tuinbouw doen besluiten, ten spoedigste en stelselmatig tegen de voortschrijdende ontwrichting alle beschik bare verweerkrachten in het geweer te roepen. Contrólgcommissies volgen moeten, blijken verandering noodlg te hebben. Het is althans verbazingwekkend, wat thans nog door het net der censuur wordt doorgelaten. Dat men kan volstaan met strenger dan vroeger aan de bestaande regelen de hand te houden, gelijk Prof. Steger meende, zouden we dan ook niet willen onderschrijven. De uitzendingen in geest van „Teun de Klepperman" achten wij voor het in ons volk levend houden van ge zonde opvattingen voor het gezag funest. En toch konden deze, al hield de Contrólecom- missle de teugels strak, blijkbaar met de be staande bepalingen nog niet worden tegenge houden. De theoretische staatkunde kan men met den katholieken hoogleeraar een onmisbare weten schap noemen, waarover ook door den aether de uitwisseling van de wederzjjdsche gedach ten behoort te kunnen plaats hebben, omdat uit de botsing der meenlngen nu eenmaal de waarheid tenslotte ontspringt. Maar tegen misbruiken, tegen het uitbuiten van dit mid del van communicatie van allerlei laag-bij-den- grondsch politiek gestook, dient gewaakt. En zelfs al wil men dan de uitzending van poli tiek als zoodanig niet verhinderen op den Indlschen kortegolfzender geschiedt dit intus- achen wél dan moeten in leder geval groo- ter waarborgen in het Radlo-Reglement ge legd, dat de politiek, die tóch al niet in al te beat daglicht staat, niet verlaagd wordt tot een onderling, onverkwikkelijk krakeel in de huiskamer. derhoorlgen katholieken aansluiting b(j een sterk in trek zijnde partij verbiedt, omdat deze punten op haar programma heeft, welke tegen de christelijke moraal Indruiachen ot gevaar lijk zijn voor het geloof. Wordt nu zulk een par tij de boven drijvende en bemachtigen haar lei ders de wetflge regeering, dan kan het heel goed zijn, dat de katholiek in die regeering het wettig gezag moet erkennen en toch het verbod van aansluiting bij die partij blijft be staan. Socialistische bladen hebben de laatste dagen weer feilen smaad op de Kerk geworpen Inzake haar houding tegenover de nieuwe Duit se!» regeering. Toch is de zaak heel eenvoudig. Wanneer in ons land te eeniger tijd de socialis ten bet wettig gezag In handen zouden hebben, zou ook zulk een regeering door de katholieken erkend worden en toch het verbod tot aanslui ting bij de roode partij blijven bestaan. Zoekt men bij de katholieken en speciaal bil de Katholieke Kerk naar een vaste lijn, dan is het wel deze, dat bij ons voorop staat: de groo te waarde van een wettig en liefst blijvend ge zag. ter handhaving van de' openbare orde en bevordering van welvaart en goede zeden. Al naar mate tijdsomstandigheden en volkskarak ter zal dit gezag meer gecentraliseerd of ge decentraliseerd zijn; allerlei nuances zijn denk baar; verschillende vormen kunnéh goed zijn. Maar voorop sta, dat bet gezag ook werkelijk gezag is, dat wil zeggen, dat het beleid heeft en bestuursvermogen, wijsheid om tijdig Juiste wetten te maken en vooral kracht om de be staande wetten te handhaven. Een goed christen stelt deze gezagsopvatting boven Iedere andere politieke voorkeur. Met Jngang van 1 April as. wordt de lucbt- post-djensfregellng opnieuw Uitgebreid met de volgende diensten, welke zoowel voor de over brenging van brief als pakketpost worden gebezigd AmsterdamRotterdamEssen (MUhlheim Raltz) LeipzigPraag (op werkdagen) van AmsterdamSchiphol 10 uur 10. Verzending van brief- en pakketpost voor Duitschland en Tsje- choalowakije. AmsterdamBasen KeulenFrankfurt (Main)Mannheim (op .werkdagen). Aansluiting o.a. naar Zürich. Ver zending van brief- en pakketpost voor Dultsch- eplscopaat in een bepaald land den on- land en Zwitserland. Positieve medewerking zal. zoo niet vrijwil lig geboden, door de overheid moeten kunnen worden afgedwongen. De regeering, die voor bepaalde onderdeelen van het bedrijf geldelijken steun verleent, zal de bevoegdheid niet kunnen ontberen om door ingrijpende productle-regelingen of -beperkin gen en afzetvoorschrlften dien geldelijken steun zoo effectief mogelijk en. waar het kan, overbodig te maken. Bij de vaststelling der steunmaatregelen en het bepaenl van steunbedragen zal nauwkeurig op marktpositie en conjunctuursverloop gelet worden. Bij de bepaling der factoren, waarin behoefte voor levensonderhoud van den onder nemer en voor loon voorkomt, zal niet nage laten worden steeds mede in vergelijking te nemen, wat aan noodzakelijke algemeene ver sobering van alle klassen der samenleving mag gevergd worden. Zooveel doenlijk met inacht neming van alle gevestigde belangen, zonder hinder voor het gezonde verloop van het al gemeen herstel van de geheele volkshuishou ding, hoopt de regeering, in samenwerking met een solidairen. in organisatieverband werken den boeren- en tuindersstand, deze wet voor het gestelde doel te benutten. De bedoeling van de instelling van het fonds is volgens art. 3: le. om den steun aan land- en tuinbouw zooveel mogelijk tot één geheel te maken. De voordeelen hiervan zijn: a. productiever aanwending van de beschik bare gelden door de mogelijkheid van korting bij cummulatle van steun; b. betere samenwerking van de verschillende organen, die thans leder voor hun eigen pro duct opkomen; c. meer centralisatie in de leiding, waardoor gemakkeltjker productleregelend kan opgetreden; d. Inperking van het groot aantal behee- rende en advlseerende organen, die met de hun ten dienste staande apparaten veel geld kosten 2e. vereenvoudiging van de totstandkoming der verschillende in het leven te roepen steun maatregelen. Na de vaststelling van deze wet kan alle steun aan land- en tuinbouw verder binnen de beguzotlngsgrenzen door de regee ring worden geregeld. Eenmaal per Jaar wordt de begrootlng van het Crisisfonds vast ges te ld Ook het Crisis-Zuivel-Fonds en het Stablll- satiefonds (Crlsis-Varkenswet) worden in net Algemeene Crislafonds opgenomen, terwijl, om toch den steun van de Tarwewet 1931 voor een belangrijk deel aan den algemeenen landbouw steun ten goede te doen komen, artikel 13, sub 3, de gelegenheid schept een percentage van het bedrag, dat het karakter van steun draagt, in het algemeene steunfonds te doen vloeien. Een bij K. B. in te stellen Centrale Commis sie zal een voorname taak hebben bij de wets- ultvoertng. Subcommissies daaruit ot leden daarvan zullen zoo noodlg door andere advl seerende krachten aangevuld of bijgestaan naar den aard der gesteunde productie, de be hoefte aan speciale organisatie voor de „we gen”, waarlangs de goederen gevoerd moeten worden en de wijze, waarop zij hun bestem ming moeten bereiken, de lijnen van het verder gevorderd beleid mede vaststellen. Op kleiner gebied en in onderdeelen zullen gewestelijke en plaatselijke organen regelend en uitvoerend hebben op te treden. a. de Algemeene Nederlandsche Fasclsten- bond „De Bezem” (Baars-groep) b. de Algemeene Nederlandsche Fasclsten- bond (Haighton-groep); c. het Nederlandsch Verbond van NationaUa- *n; d. het Verbond van Nationalisten; e. het Nieuw Verbond van Nationalisten; f. 'het Verbond van Nationaal-Solldaristen la Nederland; g. de Natlonaal-Soclallstische Arbeiderspartij (NSDAP) h. de Nationaal-Socialistische Partij (NBP); L de Natlonaal-Soclallstische Beweging; J. de Nationale Unie. „Bovenbedoelde uitsluiting en verbod gelden evenzeer voor het lidmaatschap van of de deel neming aan vereenlgingen en organisaties, die zijn ontstaan door uiteenvallen of samenvoegen van genoemde vereenlgingen en al dan niet onder anderen naam optreden. Uk verzoek u zich volgens het bovenstaande te willen gedragen. In verband hiermede vervalt mijn circulaire d.d. 31 Maart 1931 No. 193/0. De sociaal-democraat DE ZEEUW ontken de dit laatste en betoogde, dat voor de S. D. A. P. de politiek een veel grooter beteekenls heeft dan voor de andere groepen. Erkent? hij daarmede, dat het zeer wel mogelijk is, zij ne levensbeschouwing langs den weg der ra dio te verbreiden zonder dat men zich op zuiver politieke paden behoeft te begeverf (wat de VARA, vrijwel uitsluitend doet), van den anderen kant achtte hij het ónmogelijk uit te maken, wat nu precies geestesstroomlng, le vensbeschouwing en wat politiek is. Men moet toegeven, dat hier Inderdaad de scheidingslijn vaak moeilijk te trekken zal zijn. De Chrls- telijk-Hlstorische afgevaardigde van der Hoe ven, die altijd merkwaardige droog-humorls- tlsche betoogen houdt, zag hier de zaak be slist te eenvoudig. Volgens zijn meening la er tusschen een cultureele en een politieke uitzending een verschil als tusschen een kom metje bosch bessen en een olifant! Als de kwestie zóó simpel was. waren er in de Staten- Generaal heel wat minder woorden gevallen. Beperkte mr. FOCK zich ten aanzien van dit vraagstuk tot een aandringen op spoed, de heer VAN CITTERS verkondigde (ook alweer na mens zjjn fractie), dat de beste oplossing is. de politiek als regel uit te sluiten en alleen als veiligheidsklep te behouden de mogelijkheid van een speciaal verlof tot politieke uitzendin gen bij bijzondere gelegenheden, b.v. bij verkie zingen. De rechtse!» partijen, aldus jhr. v. Citters, hebben zich tot nog toe van zuiver politieke uitzendingen onthouden, doch, gaat de VARA door als tot nog toe, dan zou een defen sief moeten worden ingezet en sou het er niet aangenamer op worden. In den omroep naar Indlè is de politiek reeds uitgesloten. En wat de begripsbepaling betreft, zou de practijk wel vanzelf duidelijke lijnen gaan trekken. Ook na de vergadering van vandaag weet dus de Nederlandsche luisteraar nog niet precies, waar het heengaat. Minister Reymer moge „voorbereiden", het is best mogeliJk, dat zijn opvolger verder wil doortasten in de rlchting-van d. Hoeven. Deze sena tor maakte ook de niet ongezonde op merking, dat wel eens gezegd wordt: wie geen politiek wenscht, schakelt niet in of zet zijn toestel afi, maar dat dit advies de splijtzwam In het huisgezin brengt. Wij kunnen ons best voorstel len, dat Inderdaad, zoolang er politieke uitzen dingen zijn, in sommige gezinnen, vooral in nlet- katholleke, politieke tegenstellingen worden ge schapen, waar die vroeger ontbraken. Deze gedachte heeft geleld tot Instelling van een centraal fonds tot steun aan den land en tuinbouw en tot het scheppen van eene mogelijkheid tot algemeene toepassing van bevoegdheden, tot heden slechts voor eenige producten verleend (Landbouwcrisisfonds). Ringers, dlrecteur-generaal van den Rijkswater staat en de hoofdlngenieur-directeuren van den Rijkswst. Ir. G. J. v. d. Broek en ir. O. Redeker Maandag as. met het comité een excursie ma ken. De minister zal om 12 uur aan het eindpunt van den afsluitdijk aan de Frlescbe kust arrl- 'veeren om vervolgens'over Zürtg en Wons naar Bols ward te gaan, waar de minister en het co mité op het raadhuis zullen worden ontvangen. Van Bolsward uit gaat de tocht via Sneek naar Uitwellingerga om de tegenwoordige pontver- blnding in oogenschouw te nemen. Nadat te Sneek de lunch is gebruikt, gaat de tocht over Spannenburg vta Joure naar Heerenveen. Het comité meent, dat deze dag van zeer groote nationale en provinciale beteekenls is, ge zien de groote •belangstelling bij de geheele Friesche bevolking voor dezen zoo noodzakeljjken verbindingsweg. DEN HAAG. 24 Maart Ook bij de voortgezette behandeling van de P. T. T.-begrootlng is natuurlijk “de radlo- kwestle het onderwerp bij uitstek geweest, al valt daarvan opnieuw geen belangrijk nieuws te melden. De situatie is thans deze, dat Mi nister REIJMER de door hem aan den Radlo- raad gevraagde nadere inlichtingen ontv^figen heeft. Eene bepaalde beslissing over het „tot zekere hoogte” weren van de politiek in den aether, zal de bewindsman wel aan zijn opvol ger overlaten. Hij sprak althans van het voor bereiden van maatregelen, om volksvergifti- ging, ondermijning va» de volkskracht en aan tasting van de reeds thans in het Radlo-Regle- nient neergelegde normen (openbare orde, goede zeden en veiligheid van den Staat) krach tiger te kunnen tegengaan. Steunverleening door kunstmatige prijsvor ming kan op den duur niet nalaten een toe stand te scheppen, waarbij regeling der pro ductie moet volgen. De instelling van een fonds, waaruit de ge heels geldelijke steunverleening geschiedt, geeft eenerzijds overzichtelijkheid hiervan en is tevens wenschelijk om bij steun per product cumulatie te kunnen tegengaan. Vooral dient er een grootere bevoegdheid te beste*" om de steunregelingen h. d. eigenaar dige toestanden van teelt, verwerking en han del der onderscheiden producten aan te pas sen. De redenen, die tot het Indienen van het ontwerp voerden, zijn niet het minst gelegen in de vooruitzichten omtrent afzetmogelijkheid en omtrent prijzen van producten In verband met hun voort brenglngsk os ten. De Toelichting geeft vervolgens een aantal cijfers waaruit het noodlottig prjjsverloop. dat zich reeds heeft voltrokken, blijkt ten aan- y -r et ii een veel voorkomend I—I in de geschiedenis, dat een economl- A sche crisis met een geestelijke gepaard gaat. Dikwijls la de eerste zelfs *n gevolg van de laatste of omgekeerd. Wij hebben zelf zulk een gelijktijdige stoffelijke en geestelijke re volutie in den groeten wereldoorlog meege maakt. Niemand zal ontkennen, dat de ma- terleele catastrophe, welke in Augustus 1914 uitbrak, het gevolg was van een jaren lang verkeerd gevoede en geleide mentaliteit. Een valsch nationalisme, een gevaarlijke waan van de superioriteit van het eene volk boven het andere, een streven naar wereldmacht wekt noodzakelijkerwijze een oorlogsgeest. Dan Is de minste aanleiding voldoende om bet vuur te doen uitslaan. Schakelen wij de enkele jaren van toeval- Bgen, ongezonden voorspoed door oorlogswinst uit, dan moeten wij constateeren, dat de groo te wereldkrijg aan heel de maatschappij niets dan ellende, zoowel stoffelijke als moreele, heeft gebracht; dat wjj nu eerst de laatste jaren den ontzaglijken omvang van de ramp goed kunnen «verzien en dat er nog wel meer dan een men- schenleeftijd overheen zal gaan eer de sporen van deze catastrophe zullen zijn ultgewlscht. Intusschen zijn we zóóvel, dat heel de wereld den achter ons llggenden oorlog nu erkent ais een der grootste rampen, welke de menschheld ooit getroffen hebben. En deze erkenning is winst. Immers, zoolang de goudkoorts duurde, waren er nog velen, die een oorlog en zijn gevolgen nog zoo kwaad niet achtten. Anderen zagen er ook moreele voordee- jen in, nun. de bevrijdlng van veel geestelijken dwang en ouderwetse!» vooroordeelen. BU de stoffelijke en moreele ruïnes, waarvoor wij ten slotte zijn komen te staan, is het besef einde lijk algemeen doorgebroken, dat de vruchten van de oorlogswinst schraal zijn en in het niet zinken bij den oogst aan materieele en moreele ellende. Die erkenning Is heel vaak onbewust en ongewild te vinden in de crisisverschijnselen van de laatste jaren. Het is onmiskenbaar, dat er op allerlei gebied reactie valt waar te ne men. Voor vandaag willen wU ons bij één ver schijnsel bepalen. n.m. de crisis in het gezag. Tot de eerste uitingen van den vrede in 1919 behoorden de staatkundige revoluties in tal van landen. Koningskronen rolden over den grond; republieken kwamen er voor in de plaats. En waar het staatshoofd gehandhaafd bleef moest de constttutioneele vorst door middel van zijn verantwoordelijke ministers duidelijk verkon digen, dat hU „den polsslag van den tUd" had verstaan, wat zeggen wilde dat de volkswil in de regeering nog meer tot uiting zou komen; dat er naar gestreefd sou worden om de minder be deelden meer van de aardse!» goederen te doen genieten, in één woord er ging een democrati sche stroomlng door de wereld, een verzwakking dus van het centrale gezag, een grootere toe gevendheid aan den volkswil. Deze verschuiving in de gezagsverhoudingen is van korten duur geweest. In het eene na bet andere land bleek de massa niet in staat de weelde van een grootere macht te dragen. De revoluties gingen in tegengestelde richtin gen. En, merkwaardig verschijnsel, waren de eerste omwentelingen op touw gezet en uitge voerd voornamelijk door mannen van middel baren leeftijd, de drang naar nieuwe verande- ringen, de roep om een sterker gezag, om een dictator, kwamen van de Jeugd. Dit laatste is niet iets plagtselUks of toevalligs. Wanneer wy dien drang naar een sterker gezag zich ook nog in onze dagen zien uitbreiden en zelfs in ons1 spreekwoordelUk „vrijheidlievend" land waar nemen. dan is het ook hier de jeugd, die de lei ding neemt. 1 Het Is hier niet de plaats en ook onze be- koeling niet om de oorzaken van deze ver schijnselen heel diep na te sfxiren. Met een enkel woord mogen wij de richting voor zulk een onderzoek aangeven. Degenen, die in 1918 een revolutie maakten en het koninklijk gezag af schaften of verzwakten, verzuimden daarvoor in de plaats nieuwe moreele waarden te stellen. Waar de koning was weggejaagd, was practisch het eenige verschil tusschen den ouden en den nieuwen toestand, dat het staatshoofd na een bepaald aantal jaren door een ander kon wor den vervangen. Overigens bleef er de regee ring, het parlement en de algemeene verkiezin gen. Al sinds jaren was er een crisis van het parlementaire stelsel; door partijschap onder groef de volksvertegenwoordiging hay eigen macht; door de Juiste maat tusschen wetgeven de, controleerende en uitvoerende macht, tus schen parlement en regeering, uit bet oog te verliezen, was de volksvertegenwoordiging in vele landen een caricatuur geworden. De fout van de revoluties van 1918 was, dat zij door óf wel het gekroonde staatshoofd weg te jagen, óf wel de macht van het parlement uit te brei den, meenden het volk gelukkiger te maken. De I ernstige, bestaande fouten zagen zij over het hoofd. i Een tweede aanwijzing moet gezocht worden in de verwarring, in en onmiddellijk na den oorlog ontstaan. De jeugd was het ouderlijk gezag van den vader kwijt; heel de volkskracht werd óf wel gericht op het voeden en onder- l houden van het leger, óf wel op het maken van oorlogswinst. Alle normale gezagsverhoudingen, zoowel in openbaar als privaat bestuur, leden on der deze onnatuurlijke oorlogsbelangstelling De Jeugd groeide In bandeloosheid op. Was het wonder, dat, toen de kinderen uit de oorlogs jaren volwassen werden, zij het juist waren voor zoover zjj nog niet grondig waren bedor ven die om een sterker gezag riepen? i Ziedaar in het kort de reden, waarom wij in de laatste Jaren en nog in deze dagen zulk een •terke reactie waarnemen tegen de revolutle- daden van 1918 en tegen den ouden, parlemen- i Uilen regeeringsvorm. zien van een zestal van onze voornaamste ex portartikelen, t. w. groenten, fruit, aardappe len, eieren, boter en kaas. De export van varkens en varkensvleesch kan slechts zeer beperkt en dan nog met aan zienlijke verliezen, ten deele gedekt uit een hef fing op de in het binnenland geconsumeerde hoeveelheid, gehandhaafd worden. De boomkweekerij zag den export verminde ren van 6(4 en 7 mlllloen resp. in 1929 en 1930 tot 4*4 mlllloen in 1931 en deze daalde In 1933 zelfs tot 2(4 mlllloen gulden. De prijzen van grlendhout en riet zijn ge daald tot zoodanig laag peil, dat zelfs de oogstkosten niet meer gedekt kunnen worden. Rogge haalt minder dan de helft van een toonenden prijs. Aardappelen komen nog la ger. De suikerbieten zijn tot een waarde gevallen van niet veel meer dan een tiende deel der productiekosten. De bollentrekkerij heeft enorme Bij de Tweede Kamer is Ingediend een wets ontwerp, strekkende tot verleenlng van be voegdheden tot het nemen van buitengewone maatregelen in het belang van den 'Land bouw. Na hetgeen de Regeering reeds heeft voor gesteld om verschillende onderdeelen van het land- en tuinbouwbedrijf door steun te be schermen tegen verlies of tot een redelijk re sultaat te voeren, is zij, blijkens de Memorie van Toelichting tot het Inzicht gekomen, dat nog andere wegen moeten worden ingeslagen om op meer algemeene en stelselmatige wijze steun te kunnen brengen, zoodat overal, waar dit het alleraoodlgst is. kan worden opgetre den. Het R. K. kerkje, toegewijd aan „O. L. Vrouw, Sterre der Zee“, te Middenmeer in de Wieringermeer, dat heden wordt ingewijd. Het kerkje, dat 240 zitplaatsen bevat, is gebouwd onder leiding van den architect B. Stevens. De beslissing zal dus wel uitvallen in den geest, waarin heden van Katholieke zijde Prof. STEGER zijn rede hield. Deze suggereerde den bewindsman, zijn in de Tweede Kamer ge sproken. althans later in zijn stenogram in- gelaschte woorden „tot zekere hoogte" te wij zigen en daarvoor in de plaats te stellen „in zekeren vorm”. Wel kunnen door de censuur uitzendingen „in zekeren vorm" reeds thans worden belet, maar de richtsnoeren, die de Van het geheele volk mogen offers gevraagd worden In den strijd tegen de ellende van uit putting en verarming van het platteland. De boeren- en tuindersstand zelf moet in en door organisatie en onderlinge solidariteit tot de taak geroepen worden om geboden steun zoo volledig en doelmatig mogelijk te doen strek ken tot behoud van een zekere welvaart te lande. Thans dienen de gezamenlijke krachten en vermogens, die men in den landbouwenden stand aantreft, de grondslag te zijn van een poging om van het bedrijf, het In kleineren omvang en met aanpassing aan de nieuwe om standigheden. zooveel doenlijk te redden en voor een zoo groot mogelijk aantal personen een plaats te behouden. De regeering vraagt daartoe in dit voorstel buitengewone bevoegdheden voor regelend, dwingend en steunend optreden. Zij is zich daarvan bewust. Offers van vrijheid in teelt, in bewerking en verhandeling der geprodu ceerde goederen zullen moeten worden gebracht door alle belanghebbenden of door vereenl gingen en groepen en ook door indivldueele personen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5