De nieuwe bad- en zwemschool I 1 Het zwembad KOOPT NEDERLANDSCH Alkmaar, 28 Maart Agenda PRODUCT vv toch Kt ENKELE PRINCIPIEELS BEZWAREN <1 DINSDAG 28 MAART I 5* van —n Nota van B» en W. Conflict om een jaarverslag ADRES AAN DEN RAAD Woensdag 29 Maart Bezoekfrequentie DE A.P.S.V. KAMPIOEN Een der verdachten heeft bekend ARSENAAL TE BOSKOOP Wjjze van exploitatie Wat werd daar voorbereid?, BRAND TE WARMOND 1 Verkplaat* en broeikas af gebrand Pastoor E. A. M. Mersel t 4 >23 Witte tanden: Chlorodont 1 Géén gemengde baden Eenige opmerkingen over de tech nisch-financieele zjjde het vraagstuk t „Arbeiderspers” en S.D.A.P. DE ME1NEEDZAAK IN DEN HAAG voor ons* zonne- V BH x°o'n tl VuJt «J*ch ia Ligging en inrichting COUPON a - A’ 'p- Verplichtinge Gemeente i p al PhWpgjIZ’ f 10-. is in i 1 iv Naam: Naam: Adres: Adres: Totaal 2135 M3 maar de vraag, of hier, gegeven i doelmatig Nng: gratis Galden VUea: Bakkerij-Tentoonstelling. Ge opend van 3 uur af. lichtmeting te doen voor kinderen ongeoefenden zwemmen zoo noodlg de eerste 5 Jaren een subsidie te ver strekken van ƒ7500. Het risico der gemeente is dus aanvankelijk bij de overdekte bad- en zweminrichting ten hoogste 11.170 5000 ƒ7500 ƒ23070, bij het zwembad bij het sportpark 7723.08. Wanneer men de voorgestelde open bad- en zweminrichting vergelijkt met een overdekte inrichting als in 1930 is voorgesteld door de N. v. Sportfondsenbad, dan vallen de volgende verschillen direct op: Noot Nadat bovenstaand reeds geschreven en gezet was, ontvingen we een officieel rapport van het gemeentebestuur, aangaande de Sport fondsenkwestie. In hoofdzaak bevestigt dit rapport de door ons hier genoemde cijfers. sport- haar en Er 1800 nu eens wel vuile toe zomer. en I I B. en W. schrijven in een nota aan de leden van den Raad o. m. het volgende: In verband met de tegen Dinsdag 28 Maart as. door het bestuur van het „Witte Kruis" aangekondlgde openbare vergadering ter be handeling van het plan voor oprichting van een sportfondsenbad, stelt u er wellicht belang in een vergelijking gemaakt te zien tusachcn dat plan en de bouwplannen voor de stichting van een open bad- en zweminrichting, waarop bijlage nr. 44 betrekking heeft. Deae vergelijking is opgenomen in bijgaande nota. Wij voegen hieraan toe, dat het plan van het sportfondsenbad naar onze meening, met het oog op de daaraan verbonden financieele ge volgen, eerst dan voor verwezenlijking In aan merking zou komen, als alle andere oplossingen zouden hebben gefaald. Een positief standpunt ten aanzien van dat plan kunnen wij dus eerst Innemen, zoodra de Raad het aanhanglege plan voor het open zwembad, waaraan wy om ver schillende redenen de voorkeur geven, zal heb ben behandeld. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, J. WESTERHOF, Lo. Burgemeester, A. KOELMA, Secretaris. Voor een overdekte inrichting Is een centraal punt in de gemeente verelscht, waardoor de ter beschikking te stellen grond duurder wordt. Een overdekte Inrichting Is belangrijk kleiner één bassin van 35 X 11 300 M3. Hat geprojecteerd» zwembad bij het sport park heeft 3 bassins, hX: Onze conclusie uit al het bovenstaande kan geen andere zijn dan dese: dat belde plannen nog niet rijp zijn voor behandeling in de raads zitting van Donderdag as. Bet B. en W.-plan niet, omdat daarin nog te veel onbekende fac toren Zijn; het Sportfondsendenkbeeld niet, wijl het In zijn geheel nog in het duister ligt. Zou het dam niet mogelijk zijn om dese zaak nog even uit te stellen? Om een kleine commissie te benoemen geen kapstokcommlssle I welke binnen een bepaald tijdvak rapport uitbrengt over de beide plannen? Men zal ons tegenwerpen, dat dan dit jaar weer niets van den bouw komt en dat de hui dige toestand onhoudbaar is. We kunnen dit niet zoomaar toegeven: by Intensief werken Is In één maand veel te bereiken. Maar dan nóg. selfs al zou het een seizoen kosten, dan heb ben we nog liever een goede bad- en zwem inrichting in 1934 dan een verknoeide In 1933. exploitatie behoorlijk kan geschieden, preferee- ren we een dergelijke inrichting boven de ont worpen open zwemgelegenheld. Het hangt er maar van af. of de N.V. Sportfondsen of wie ook, plannen naar voren weet te brengen, die redelijke zekerheid geven van een zichzelf be druipende exploitatie, zy het met gemeente garantie en in de eerste moeilijke jaren met een matige subsidie. Het is nu 1 de politieke constellatie, een verbod kan wnr- Te Boskoop heeft een sensatloneele inbe slagneming van wapens en patronen plaats gehad. Het was de politie reeds eenige we ken bekend, dat een wapentransport was te verwachten. Op den dag en het tijdstip dat de politie was gemeld, stopte óp den Konin ginneweg voor een pakhuis -een vrachtauto, waarid vier personen gezeten waren, even als het voertuig, afkomstig uit Rotterdam. Onmiddellljk nadat met lossen een begin was gemaakt, verscheen de Boskoopsche po litie, bijgestaan door politie uit Gouda legde beslag op wapenen en patronen, werden gevonden 70 revolvers en ruim patronen. Het viertal werd aan een verhoor onder worpen. De Rotterdammers verklaarden dat de wapenen en patronen voor den verkoop aan particulieren waren bestemd. Of dit juist is, dient te worden afgewacht. De overdekte inrichting zal door de N.V. Sportfondsenbad Alkmaar alleen worden geëx ploiteerd, wanneer de noodige Inschrijvingen ispaaraandeelen) zijn genomen. Noodlg zijn in bet totaal 180 Inschrijvingen k 360; tot op richting wordt alleen besloten wanneer 100 in schrijvingen geplaatst zijn. Houders van spaar- aandeelen hebben een reductie van 33.1/3 pCt. op abonnementen. De exploitatierekening van de overdekte in richting zal moeliyker sluitend zijn te krijgen, dan die van het open zwembad. De rekening van eerstgenoenjde sluit met een totaal aan inkomsten en uitgaven van 34.300. de laatste met een totaal van 15.975. Aan personeelsuit gaven wordt voor de overdekte inrichting alleen al ƒ9480 geraamd en voor rente en afschrijving van gebouw eninstallatie 11170. terwijl deze cijfers bij het open zwembad reap, zijn 3900 en ƒ6223.08. Het kampioenschap van de A. P. 8. V. in de 2e klasse van den N. P. S. B. zal Woensdag avond worden gevierd. Van half 8 tot 9 uur is er in de bovenzaal van den heer Van GlJzen. Breedstraat. alhier receptie, terwijl de avond verder In een ge zellig samenzijn met genoodlgden zal worden doorgebracht. Ongetwijfeld zullen vele plaatselijke vereenlglngen bij deze gelegenheid van sympathie voor de A. P. 8. V. doen blijken. oordeel te vellen over dé geraamde exploitatie cijfers. Alleen willen we toch even opmerken, dat een geraamd totaal van 114.000 baden m 5 maanden ons, ondanks de kunstige verdee- ling van dat tijdvak in 30 zeer slechte, 30 slechte, 30 bewolkte, 30 goede en 30 zeer goede dagen, ongelooflijk hoog lijkt. In een rapport van het sportfondsenbad hebben we eens gelezen, dat in Hamburg na jarenlang intensieve propaganda over een ge heel jaar het gemiddeld aantal bcé’n 3.49 per inwoner bedroeg. Zou dan Alkmaar in 5 maan den tijds het gemiddelde van 3.80 kunnen be reiken? Gelove wie het kan. Er zou ook nog. wel iets te zeggen zijn over de geraamde uitgaven aan loonen. water, ver warming enz. maar bovenstaande is oJ. genoeg om aannemelijk te maken, dat bijlage 44 Donderdag a~s. niet zonder meer kan worden aanvaard. Maandagmiddag werd brand gemeld in de schilderswerkplaats van den heer A. J. H. te Warmond. Electrlsch celUuloid-reclamepiaten waren daar In brand geraakt, waarbij het vuur gretig voedsel vond in groote hoeveelheid benzine en olie, die in de werkplaats was op geslagen. In een oogenblik was de werkplaats met aangrenzende broeikas van den heer d. V. in een vuurzee herschapen. Belde gebouwtn brandden tot den grond toe af. De omliggende perceelen hadden veel van het vuur en de groo te hitte te lijden en bekwamen veel water schade. Door het krachtig optreden der brand weer bleef de brand beperkt tot de werkplaats en genoemde broeikas. Vermoedelijk Is kort sluiting de oorzaak. Veel van den aanwezigen inventaris was niet verzekerd. Eén 15-tal ko nijnen kwamen in de vlammen om. Aan de N.V. Philips*Gloeilampen fabrieken. Verkoopafdeeling Neder land en Koloniën. EINDHOVEN. Ver zoeke bij mij als verbruiker van minstens twaalf lampen per jaar, een verrichten. Te Rotterdam is op 64-jarigen leeftijd over leden de Pastoor der St. Barbara-parochle aan den Crooswjjkscheweg, de Zeereerwaarde Heer E. A. M. Mersel. Geboren 1 Februari 1869 te Rotterdam, werd de thans overledene in 1893 priester gewijd. In 1906 stichtte hij de parochie, waarvan hij tot aan zijn overlijden, dus zeven en twintig jaar lang, de geestelijke herder is geweest. dus 6K maal zoo groot als een overdekt bassin. Het water in een overdekt bassin is dus in het algemeen spoediger verontreinigd. Het wa ter van de overdekte Inrichting wordt chemisch gereinigd, wat, altijd een eenigszins onaange name lucht gééft, terwijl by chloreeren van het water te sterke toevoeging van chloor de huid aantast en by te weinig toevoeging van chloor de bacteriën niet alle worden gedood. By het overdekte bad zijn volgens het rapport van 6 September 1930 van mr. Bierenbroodspot 63 kleedkamers ontworpen. De open Inrichting by het sportpark telt 40 afzonderlijke cabines. 40 wisselcablnes en 160 gemeenschappelyke kleedplaatsen, in totaal 240. Mede doordat de wisselk'.eedplaatsen zyn ontworpen is de capa citeit van het open zwembad belangrijk grooter dan van een overdekte Inrichting. De overdekte bad- en zweminrichting heeft voorts nog 10 mannen- en 12 vrouwen-stortbaden. die afzon derlijk geëxploiteerd worden en dus ten nadeele komen van het badhuis van het Witte Kruis aan het Kweerenpad. 15 X 25 375 M3 20 X 35 500 M3 50 X 35 1350 M3 wy spraken hierboven ook van een plan, uit gaande van het Sportfondsenhad en gepropa geerd door het Witte Kruis. Het Is hiermede toch wel een eigenaardige geschiedenis. Daar verschynt JJ. Zaterdag In een der plaatseiyke bladen een al dan niet uitgelokt Interview met den voorzitter van de afdeeling Alkmaar van het Witte Kruis. Naar dat in terview komen ook andere autoriteiten toe snellen, en een. twee, drie wordt een vergade ring belegd, waarin B. en W. de raadsleden, en belangstellenden beleefd worden uitgenoo- dlgd even te vernemen, welke andere plannen deze heeren willen stellen tegenover die van B. en W. Wy kunnen een dergeiyke gang van zaken weinig bevorderlijk vinden voor de hoogheid van het Gezag. Hier geschiedt niets meer of minder, dan dat het stadsbestuur door een groep niet tot regagren geroepen burgers als bet ware wordt uitgedaagd, kennis er van te komen nemen, hoe zy wenscht dat In een be paald deel van het regeeringsbeleid gehandeld moet worden. Was de weg niet geweest, die andere plannen by het College In te dienen en daarvoor pro paganda te maken by de raadsleden? O, zal men zeggen, die plannen waren reeds meer dan 3 jaar geleden ingediend. Inderdaad, zoo is het. Op II Juli 1930 is een rapport ont vangen van de Sportfondsen, aangevuld op 6 September d.a.v. door een rapport van mr. Bie renbroodspot. Men lette wel, dat was nog by het vorig college. Doch in de raadszitting van 24 Juli 1930 heeft de burgemeester, in antwoord op een Interpellatie Bulens medegedeeld, dat het college een exploitatie op grond van dat rapport niet mogeiyk achtte en dat In de be groeting 1931 een post zou worden uitgetrokken voor een onoverdekte zweminrichting. Al ware het juister geweest, dat aan de N.V. Sportfondsen deae weigering om op haar plan nen In te gaan formeel was medegedeeld, kan toch moeilijk gezegd worden, dat het stand punt van B. en W. in dezen niet bekend was. Wanneer we dan nog eens een oogenblik wil len stilstaan by de plannen van de N.V. Sport fondsenWitte Kruis, dan moeten we. by ge brek aan nieuwe gegevens, afgaan op het ont werp van 1930. Er was toen ontworpen een overdekte zwem inrichting op het terrein van het voormalig stadsziekenhuis. Er zou komen één bassin. groot 13 by 25 meter. Dit bad was het kleinste type door de N.V. ontworpen, kostte 160.000 plus 10.000 voor de z«. vuilwater-kelder. (invullen wat verlangd wordtJ Asn de N.V. Philips’ Gloeilampen fabrieken. Verkoopafdeeling Neder land en Koloniën. EINDHOVEN. Verzoeke mij Uw boekje ooer een jtige en economische verlich- „Licht in Uwe woning” en franco te doen toekomen. 8—11 óók gemengde zonnebaden. Zy zou dit kunnen doordryven, zelfs tegen het heftigste verzet van de gezamenlijke chrlsteiyke fracties in. Om ech ter de Katholieken ter wille te zyn. heeft zy daarvan afgezien, mits de Katholieken zich niet zouden verzetten tegen de familiebaden, s Nogmaals, hoewel wy het In principe geheel met de minderheid In B. en W. eens zyn, Is hier o.i. een der uitzonderingsgevallen aan wezig, die toestaan, dat de Katholieken zich niet ten allen tyde tegen gemengd zwemmen verzetten. Wy zien het aankomen, dat van zekere zijde uit den raad ons zal verweten worden oppor- tunltelts-politiek te voeren en te marchandee- ren met principes. Het zy zoo. Die zyde kan het zich veroorloven haar beginselen „rilck- slchtloe" naar voren te brengen, zeker als zy is, dat het, ook haars Inziens, veel grooter kwaad door de houding van de Katholieken voorkomen wordt. Na deze uitvoerige bespreking van ons prin cipieel bezwaar, ontbreekt de gelegenheid om de technlsch-financiee’e critiek op dit plan vol ledig tot zyn recht te doen komen. Slechts enkele opmerkingen. Hoewel B. en w. op bladzyde 2 van de by- lage beweren, dat de N.V. (bedoeld is de eer der genoemde Nederl. My. voor Zwembaden- bouw) bereid Is, de exploitatie op zich te ne men, wordt op bladzyde 3, meer overeenkom- st^8 de werkelykheld, betoogd, dat er een spe ciale N.V. zal opgericht worden. Hoe dit rijmt met de twee regels daarboven geuite bewering, dat de N.V. reeds over ervaring beschikt by de exploitatie van bad- en zweminrichtingen. *s ons een raadsel. Als hier de nieuwe N.V. bedoeld wordt, ts sooiets onmogeiyk; wordt echter geduid op de bestaande bouwmaatschappy, dan moeten wy de mededeeling ernstig In twijfel trekken. Trou wens, dan ligt de vraag voor de hand: Als de bestaande bouwmaatschappy reeds met gunstig resultaat elders inrichtingen exploiteerde, waarom moet dan voor A’kmaar een afzonder- Ujke Exploltatlemaatschappy worden opgericht? Zoolang wy omtrent dit alles niet meer we ten. hebben we ernstig bezwaar in zee te gaan met een N.V. waarvan statuten, oprichters, eigen kapitaal enz. nog volslagen onbekende factoren zyn. Wy achten ons niet bevoegd, om een juist Voorts is gebleken dat de drie getuigen voor het afleggen van bun verklaringen gezamenlijk een bedrag van 550 hadden ontvangen. Ver volgens werd ook de vrouw yan den pension houder I. geb. A. gearresteerd, terwyi de po litie, nadat de drie getuigen In bewaring wa ren gesteld, overging tot de aanhouding van mr. K. Z. terzake van het uitlokken van meineed. Een der aangehoudenen, de werkster J. D. heeft reeds een bekentenis af gelegd. Zaterdag jX zyn de belde laatste verdachten, mr. K. Z. en de vrouw van den pensionhouder, voor den officier van justitie voorgeleid. Naar wy vernemen zyn alle verdachten In het Huis van Bewaring ingesloten, behalve mevrouw x geb. A„ die na een verhoor door den rechter commissaris op vrije voeten Is gesteld. Gelden VUea: Bakkerij-Tentoonstelling. Van 4 uur af geopend. Harmonie: Publieke vergadering „Witte Kruis". Spr. de heer Bierenbroodspot over: Overdekte Bad- err Zweminrichting. 8 uur. Central: Algemeene vergadering Onderlinge Alkm. Glasverzekering, 8.30 uur. By het zwembad naby het sportpark Is ge rekend op een aantal baden van 114.000 per jaar, de Inrichting is daartoe 5 maanden per jaar geopend. De overdekte inrichting rekent op 106.000 baden per Jaar. In het midden latende, of deze cyfers zullen worden bereikt, worde opgemerkt, dat de overdekte bad- en zweminrichting ge middeld pl.m. 300 bezoekers per dag moet heb ben over het geheele jaar verdeeld, het open bad gemiddeld plm. 700 bezoekers In het zo merseizoen. Hierby mag niet worden vergeten, dat de tarieven van de overdekte inrichting na genoeg het dubbele (ƒ050 gewone baden, ƒ0115 volksbaden, 0.25 s^hoolbaden) zyn van de ta rieven der open inrichting (ƒ035 gewone ba den. ƒ0.10 volksbaden. ƒ0.10 schoolbaden). De afdeeling Alkmaar en omstreken van den Nederlandschen Bond van Koffiehuis-, Restau ranthouders en Slyters, heeft zich genoopt ge voelt zich tot den Raad te wenden wegens de groote ongerustheid, die onder de exploitanten van koffiehuizen en restaurants In deze ge meente bestaat, en wel In verband met de plannen, welke omtrent den stedeUJken Mu- ziektuin schynen te bestaan, nX de exploita tie als café-restaurant; dat de 'Jeugdherberg In deze gemeente niet alleen voor de jeugd openstaat, maar ook als gewoon restaurant en logement open wordt ge steld voor personen voor wie zulk een inrich ting toch niet is opgericht; dat bovendien plannen schijnen te bestaan voor het oprichten van een Sportfondsenbad. waaraan ook alweer een café-restaurant schynt te worden verbonden, verzoekt aan al deze plannen zulke voorwaarden te willen ver binden, dat zy den strijd om het bestaan voor de exploitanten van de koffiehuizen, café-s en restaurants in deze gemeente niet bemoeliyken. den bereikt. En dan moet helaas ons antwoord zyn: heen. Er Is In dezen alleen steun te verwach ten van de C.H. en de ééne AH. afgevaardigde. Dat biyft een minderheid. Doch de zaak is nog erger. Het is ons bekend, dat de voorgestelde regeling berust op een com- r -- - De verplichtingen der gemeente voor belde inrichtingen bepalen zich tot garantie van rente en aflossing der te sluiten geldleenlng (zie de hiervoor genoemde bedragen), garantie voor afname van 20.000 schoolbaden per Jaar k ƒ0.25 of ƒ5000 voor de overdekte en van 15000 volks baden per Jaar k 0.10 of 1500 voor de open inrichting. Daarnaast komt dan nog de ver- plichting, die de gemeente tegenover de N. V. ^eminrichtlng. Integendeel, mits de 8jx>rtfondsenbad Alkmaar op zich neemt om Omtrent de melneedzaak, waarover reeds de vorige week eenige mededeellngen konden worden gedaan, worden thans nog de volgen de bijzonderheden medegedeeld. In de afgeloopen week zyn door de politie te Den Haag ter brachikking van de Justitie gesteld vyf personen, betrokken by een meln eedzaak. Het betrof een echtscheidingsproce dure, welke In het laatst van 1931 voor de Haagsche rechtbank Is gevoerd. Elscheres was de vrouw van den pensionhouder X uit de Javastraat aldaar, die tegen haar man een klacht had Ingediend, zy had zich daartoe In verbinding gesteld met den zaakwaarnemer en ex-advocaat mr. K. Z„ die verschillende onderzoekingen terzake verrichtte. In November 1981 diende de zaak voor den rechter. Als getuigen verschenen de 42-jarige koop man M. K. uit de Scheldestraat. de 33-jarige buffetjuffrouw C. A. K. uit de Griftstraat en de 58-jarige werkster J. W. wed. van J, de H.. eveneens wonende In de Scheldestraat. Allen legden onder eede voor den pension houder zeer bezwarende verklaringen af, met als gevolg, dat de eisch werd toegewezen en bet huweiyk door echtscheiding ontbonden werd verklaard. De pensionhouder berustte in deae uitspraak niet. Gerulmen tijd Is nog getracht een mid denweg te vinden, en toen dit niet gelukte, diende hy In het eind van 1933 tegen de ge tuigen een achrlfteiyke klacht wegens meineed In. De politie kreeg de zaak in onderzoek en arresteerde de drie getuigen, die by baar als ongunstig bétond stondeii. Naar de .fakkel", het orgaan der O. 8. P. meldt, Is een conflict uitgebroken tusschen het bestuur van de 8. D. A. P. en den directeur der N. V. de Arbeiderspers, den beer Y. G. van der Veen, De oorzaak van bet geschil is gelegen in het feit, dat het jaarverslag der N. V. door den directeur toegezonden aan de commissarissen en tevens aan het bestuur der party, door dit laatste buiten weten vaki den heer Van der Veen, aan de contróle van een accountant is onderworpen. Deze, de beer Wegerif, heeft in een rapport zeer ernstige bezwaren geult tegen het jaarver slag. Volgens dit rapport was de toestand van de Arbeiderspers in het verslag veel te gunstig voorgesteld. De heer Van der Veen heeft tegen deze han- delwyze van het partybestuur geprotesteerd. Hy Is van meening, dat het raadplegen van een accountant buiten het medeweten van de direc tie om, als een motie van wantrouwen is op te vatten, en verklaart, dat, wanneer bet bestuur der 8. D. A. P. en de raad van commissarissen hun goedkeuring aan het verslag van den direc teur onthouden, hy daaruit de consequenties zal trekken. ling hier niet zonder critiek laten ren. Ons allereerste en allergrootste bezwaar te gen dit plan berust op moreele, dus prlnd- pleele gronden. Door de explolteerende maatschappy Is nl. als voorwaarde gesteld, dat er in de nieuwe In richting moeten komen *z. familiebaden, d.wx dat de. zy bet eenigszins beperkte, nrtjEykheid geopend wordt, om gemengd te zwemmen. We staan dan ook in beginsel aan de zyde ▼an de minderheid In het college, die ..zich niet kan vereenigen met het in de inrichting te volgen systeem van gemengd baden. Zy heeft hiertegen principieel bezwaar, zy wyst er op dat de regeling voor het zwembad aan het Zeglis steeds gebaseerd was op afzonderiyke uren voor mannen en vrouwen en dat alleen op aanvraag gemengd zwemmen werd toege laten zy vraagt zich af. waarom in de zooveel grootere nieuwe Inrichting niet ook het begin sel gescheiden baden kan worden toegepast. Inderdaad, ook wy vragen ons met pyniyke verbazing af. waarom, wat b.v. in Arnhem mo- gelyk is, ook niet hier In Alkmaar kan ge schieden. Tegen deze, b’ykbaar van katholieke zyde geuite minderheids-meening. stelt de meer derheid van B. en W naast het betoog, dat dese ..famille'-baden de exploitatiemogeiykheid ▼ergrooten. het volgende: „Tenslotte meent zy te mogen verwyzen naar de, door de N.V. Ingewonnen advies d.d. 15 Maart 1933 van het Centraal Adviesbureau ▼oor gemeentepolitiek van de R. K. Staatspar tij. waaruit biykt. dat dit bureau geen aan leiding vindt, zich steeds tegen gemengde ba den te verzetten.” Ook wy hebben een advies van dezelfde in stantie, en we mogen onze lezers de hoofdzaak daarvan niet onthouden: letterlijk staat er: In den laatsten tyd wordt de groeiende ten- denz waargenomen, om de bad- en zwemin richtingen meer en meer te beschouwen als plaatsen van „vermaak". Velen bezoeken deze inrichtingen Biet meer om redenen van sport of hygiëne. Het is wel opmerkelijk, dat wanneer de exploitatie van een badinrichting niet loonend genoeg is men bet gemengd zwemmen, resp het gemengd zonnebaden gaat Invoeren, zeker als men er van is, dat daardoor het aantal bezoekers zal toenemen. Dat de oorzaak van dit laatste dan niet moet worden gezocht In •en plotseling grooteren drang naar gezonde sport zal u wel duideiyk zyn. Tegen het gemengd zwemmen behoort van RK zyde reserve te worden in acht genomen. Want de ervaring leert, dat uit bet gemengd zwemmen hoewel In zich geen kwaad ongewenschte toestanden voortvloeien. Wan neer het echter by zwemmen biyft, behoor- lyke, naar de seksen gescheiden kleedruim ten aanwezig zyn en een daadwerkeiyk toe zicht wordt uitgeoefend zyn de bezwaren niet ▼an dien aard, dat wy ons ten allen tyde daartegen verklaren. Tot gemengd zonnebaden kan ▼an RK. zyde In geen geval medewerking worden verleend, want vooral hieruit vloeien toestanden voort, welke strijden met de meest l-ullu IR.5I v CSXX xxxwxxwzwx w»a» •oen. Bevorderen mag men het gemengd zwemmen natuuriyk niet. Wanneer een ver bod hiervan kan worden bereikt, verdient dit natuuriyk verre de voorkeur. worden voor speurende „Rammelaar” of ..Hors d Ouvre"-redacteuren. zouden we ■eggen, dat de zwemschoolhlstorie In Alkmaar piotsellng een brandende kwestie is geworden Juist als by een behooriyken binnenbrand’ die tijden lang kan smeulen om dan ineens oo te vlammen, heeft de verbetering der Alk- maarsche zwemgelegenheld zich eenige jaren lang „verheugd” In de vriendelyke maar wei nig effect sorteerende belangstelling van auto riteiten en publiek, totdat de laatste twee we ken ineens een vurig enthousiasme is opge laaid. De oorzaak van dezen brand Is n; bekend: daar is eerst de abnormaal stand van het kanaa’water vorigen op de tweede plaats het bezit van een kuil, de zen winter gegraven naast ons sportpark' En als resultaat van dtl oplaaiend zwementhou- slasme. bezitten we nu Ineens twee plannen om der stede Alkmaar een haar waardige zwem- gelegenheid te schenken, of juister gezegd er is één afgewerkt plan, ingediend door B en W ter behandeling tn de raadsattlhg van Don derdag; terwijl het tweede plan, gepropageerd door het Witte Kruis, den volke eerst heden avond in een publieke vergadering gal open baar gemaakt worden. Waar blijkens deze overvloed de zaak van groote belangrykheid is. post ons als or gaan der katholieke publieke opinie, een enkel woord ter inleiding. Totale inhoud van het bad 650 kubieke me ter. Men had zich gedacht een spaarkas van 180 personen, die 12 jaar lang per maand 2 50 zouden storten, opbrengst 64.800. Het con tante geld werd gevonden uit een leenlng. waar van de gemeenten annuïteiten garandeerde. De exploitatierekening gaf aan jaarlljksche ontvangsten en uitgaven aan 31.400, waarby slechts ƒ200 onvoorzien. Gedurende de eerste 5 Jaar zou de gemeente in een eventueel exploitatie-tekort 7500 gulden per jaar bydragen, terwijl zy tevens afnam leder Jaar voor ƒ5000 aan schoolbaden. Er werd gerekend op een totaal van 70.000 baden en 10.000 stortbaden. Prijs per bad zou zyn 50 cent, voor volksbad 25 cent. By abonne ment en voorspaarders 30 cent. Ziehier In het kort een opzet der Sportfond senplannen 1930, een opzet, waarvan het oude college, in het nog goede jaar 1930 reeds meen de, dat die boven de krachten der gemeente ging. Nogmaals, we weten niet hoe de plannen zyn, maar erg veel verschil kan er toch oJ. niet zijn. Alleen moeten we nog den nadruk leggen op het feit, dat nn het terrein aan de Patemos- terstraat niet meer beschikbaar is. Men ver klaarde in het interview echter, genoegen te nemen met de nieuwe plaats aan de Zuiderhout- laan Dat bevreemdt ons wel eenigszins. In het eerste rapport werd geëischt, een terrein in het eentrom van het dichtsbevolkte stadsgedeelte. En om daar nog eens speciaal den nadruk op te leggen, werd er aan toegevoegd: dat niet ge noeg er de aandacht op gevestigd kan worden, dat de keuze van het terrein een levenskwestie voor de zaak is!! Wy hebben hierboven onze voorlooplge be zwaren uiteengezet tegen wat we meenen. dat In hoofdzaak de plannen van Sportfondsen zul len zyn. Dit wil echter niet zeggen, dat we a priori tegenstander zyn van een overdekte Promts. Oorspronkelyk wilde de meerderheid bad- en i-_--- i Laten we tot goed begrip der zaak eerst en kele zaken voorop stellen. Er zal by niemand onverschillig van welke politieke of godsdien stige gezindheid hy ook is. verschil van mee ning bestaan over de volgende stellingen le. Het zwemmen is in het algemeen een lichaamssterkende sport en het beoefenen daarvan is in ons waterrijk land een noodAke- UJkheid voor eigen en anderer veiligheid. 3e. De gelegenheid om deze sport te leeren en te beoefenen is door allerlei oorzaken in de bestaaned Inrichting absoluut onvoldoende, ■elfs niet zonder gevaar voor de gezondheid. 3e. Waar het een zoo groot volksbelang geldt, mag de overheid zoover haar krachten reiken, financieele medewerking verleenen om een be hoor'ijke zwemgelegenheld mogelyk te maken. Wanneer wy deze drie grondstellingen in het oog houden, is het duidelijk, dat we met een «eker enthousiasme het feit begroeten, dat nu eindelyk B en W. met een positief plan voor den dag komen. Wat echter niet insluit, dat we het met op- ■et en détails van deze plannen geheel eens behoeven te zyn. We willen dan ook de gister door ons uit voerig gepubliceerde voorstellen van het col lege met waardeering voor de goede bedoe- - --1 passee-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 12