Prikkeldraad St. Lydwina en jong Nederland Voor st. lydwinas eeuwfeest OVER „STERKE MANNEN” I BIJ HAAR EEUWFEEST Een rondreis door Europa J II 1; DINSDAG 28, MAART BIJ EEN GRAALREPETITIE TE SCHIEBROEK Het instudeeren der koren door de Graalleidsters I. Italië Muesolini Herstel der sociale orde DE KLODDER-PROPAGANDA Te Zaandam geweerd Het Vicariaat van Batavia NEDERL. SPOORWEGEN Het nieuwe in dit »pel Een voor onzen dag MOORDAANSLAG TE OSS Academische Examens Vol actie zal ditmaal het Graalspel zijn - Grdalspel nabij Schiedam Slachtoffer levensgevaarlijk gewond Maar één meester in den Staat Mr. Kropman spreekt voor den K. R. O. over „De taak der katholieken in Neder land in en door de de politiek” 200 locomotief poetsers over compleet De fascistische partij de eenig toegelatene De massastuwing der Graalbe weging brengt den levenszin van Lydwina’offer tot het begrip van Hol land» jeugd Beloften in stralende zon I IF 1 orde, aldus B levensbegrlp voor ‘O dat dader. een de De bet fascisten de AMSTERDAM, rechten; de beer J. We hebben In de stralende zon van Zondag middag onder de koepelende blauwe hemelen van een wonderen lentedag een partleele repe titie naby Rotterdam te Schiebroek bygewoond. Welke beloften werden daar uitgesproken door een rijk massabeweeg en offervaardig bljjmoe- I de J8 I ?n 1) Verschillende niet alle gegevens ontlee- nen wij aan het in 1931 verschenen werk van Prof. Joseph Barthélemy. „La Grise de la Dé mocratie contemporaine". Zondagavond omstreeks zes uur begaf de VI- Jarlge H. W. zich naar Oss. Op den WllUbror- dusweg werd hjj aangehouden door een per soon, waarmede hij in gesprek geraakte. Plot seling klonk een schot. Toen omwonenden kwamen toeloopen, vonden zij W. met een re volverschot in het onderlijf op den weg liggen. De getroffene is in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis gebracht. De politie beeft de zaak in onderzoek. Vermoed wordt, dat bet hier een oude veete betreft. In den loop van den avond heeft de politie den vermoedelljken v. D. geheeten, gearresteerd. BATAVIA, ft Maart (Aneta) Monseigneur Van Velsen ontving bericht van de Congregatie Propaganda Fide dat Z. H. de Paus welwillend toestemt in zijn verzoek om, ter wille van zijn al- gemeenen gezondheidstoestand, ontheven te mo gen worden uit de functie van Apostolisch Vi caris van Batavia. Door dezelfde Congregatie is, tot dat een nieu we Apostolisch Vicaris zal zijn benoemd met bet bestuur over het Vicariaat Batavia belast, met den titel van Provicarls, pastoor A. Th. van Hoof. En met het heerlijke jeugd-elan, de Graalbe weging eigen, brengt deze de geestelijke kracht voor onze dagen die Lydwina voor onze Jonge opgroeiende vrouwen, voor onze meisjes Ja voor gansch Nederland is, tot ons volk. Want het Graalspel van dit jaar is bij haar eeuwfeest aan Lydwina gewijd. Het is «de Oraal" die straks het levens begrlp van dit wonderlijke, rijke, Godbegena- dlgde meisje uit Schiedam aan de Nederlandsche vrouw, aan heel de Nederlandsche samenleving teruggeeft. De massa zal to^ de massa spreken. En de massa zal haar verstaan. Want „de Graal" bezit het geheim (in haar toewijding, offerzin en energlsche wilszekerheid tevens) om de massa te doen luisteren, om de massa tot nadenken en tot daden te brengen. Dit nieuwe Graalspel heeft aldus een twee ledige werking. Eensdeels verdiept het de zevenduizend mee werkenden in de essentleele, de diepere, de groote, de machtige levensgedachte van het offer-leven eener waarlijk groote, hoogstaande vrouwe, een meisje zooals onze Jonge vrouwen nog zijn. Anderdeels zal een zóó overtuigde en van defi dlepsten zin doorleefde, samentastlng van Jonge levens tot de breede scharen der toeschouwers het woord brengen dat geen saai sermoen maar een geestdriftige en geestdriftwekkende vlam mende Jubileering zal zijn over de genadewer king van God en de medewerking met die genade van het eenvoudige meisje. (Vrüe Unlverzltelt). Doet. ex. J. Winsemlus, Leeuwarden. De Graal zal tot Jong-Holland spreken. En Nederland moet luisteren. Duizenden zullen Zondag 23 April voor de generale repetitie en Zondag 30 April voor de officieele uitvoering naar het grootsche Xerxes- stadion te Schiebroek nabij Rotterdam optrekken om getuigen te mogen zijn van bet wel zeer bijzondere en geheel eigene nieuwe werk, „de Graal” ons in dit stadlonspel brengt. Graal” heeft met de beide vorige spelen ondervinding opgedaan. „De Graal” heeft boven dien in dit Lydwlnaspel naar iets nieuws ge tracht, zoodat wel een zeer bijzondere gebeur tenis Neerlands katholieken met dit Graalspel wacht. Het nieuwe in dit spel zal zijn dat meer de gerhythmeerde beweging er in wordt gebracht door beweglngskoren. Plastisch wordt in rhythmisch beweeg door een koor ook uit gebeeld wat door de spreekkoren wordt gezegd. Hiervoor is muziek noodlg en deze muziek is ook meer als doorloopend speelelement in het geheel gebracht. Een electrisch orgel bespeeld door mej. Tabitha Vermeulen der Vrouwen van Na- ■areth zal met door haar gearrangeerde muziek het spel begeleiden. Proeven hiermede in Schiebroek genomen, voldeden al heel goed. I De directie der Ned. Spoorwegen heeft, naar het „Leidsche Dagblad” bericht, reeds eenigen tijd te Maastricht proeven laten nemen om het poetsen van locomotieven, dat tot dusver door locomotlefpoetsers plaats had te vervangen door poetespultwagens. Dit apparaat bestaat uit een reservoir van ongeveer 140 liter Inhoud, hetwelk voor hoogstens een vierde gedeelte met olie ge vuld wordt. De overblljvende ruimte wordt daarna gevuld met samengeperste lucht tot atmosfeer. Op depots waar men niet de beschik king heeft over een luchtcompressor, wordt het reservoir gevuld door aansluiting aan de trein- lelding van een of andere locomotief. Sinds korten tijd is deze nieuwe poetsmethode Ingevoerd op alle depots van de fractiegroep Maastricht, welke ongeveer 100 locomotieven omvat. Als gevolg daarvan zijn 25 poetsers over compleet gekomen. Daar op de gezamenlijke locomotlefdepots der Ned. Spoorwegen ongeveer 1000 locomo^evep in indrijf zijn, beteekent dit vermindering vah exploitatiekosten van plm. 350.000 per jaar. Naar schatting komen hier door in het geheel 200 locomotlefpoetsers over compleet, waarvoor tewerkstelling in andere functies gezocht moet worden. Zondagmiddag heeft Mr. G. C. J. D. Kropman voor de microfoon van den K R O. uitgesproken de zesde en laatste van de reeks voordrachten, welke in verband met de as. verkiezingen op zes achtereenvolgende Zondagen te Huizen zyn gehouden. De redevoering, welke ook in druk is uitge geven door het Algemeen Secretariaat der R.K. Staatspartij, was getiteld „De Taak der Katho lieken In Nederland in en door de politiek”. Na gewezen te hebben op den groei van het katholieke leven in de laatste veertig jaren en de vooraanstaande plaats In de maatschappij, die de Katholieken zich hebben veroverd, gaf hjj als reden van dezen vooruitgang aan het historisch besef van eenheid en samenwerking, gegroeid in de drie eeuwen van miskenning, welke aan deze emancipatie vooraf gingen. Thans moeten wjj onze sociale positie benutten als grondslag voor onze geestelijke kracht, waar mee wjj hopen, tegen alle andere krachten in, de wereld te hervormen. Deze overgang van het defensief tot het offensief wordt ingeluid door het verschijnen van de pauselijke encycliek Quadragesimo Anno. Het moedige woord Is door Plus XI gespro ken: de wereld hervormen! Tot deze taak wor den alle katholieken ter wereld opgeroepen, ook wjj, katholieken van Nederland, vooral wU. die een gesloten eenheid vormen, niet benauwd door internationale verwikkelingen noch door nationale tweedracht. Herstel der maatschappelijke luidt het bevel van de encycliek. Deze encycliek beteekent een omwenteling, zeker, een vreedzame omwenteling, maar des niettemin een omwenteling, ’n radicale afbraak van het individualisme (negatief) en een op bouw van een geordende maatschappij, berus tend op rechtvaardigheid en naastenliefde. Het is allernoodzakelijkst, aldus de Paus, dat deze omwenteling ook in daden zich ulte, ma.w. een sociale en juridische orde scheppe, waar door heel het economische leven als in nieuwe vormen wordt gegoten. Spr. verklaarde, dat het program van de Staatspartij aan dezen encycliek beantwoord de. Het richt zich op de volgende vier punten 1. de dringende noodzakelijkheid om allen, die aan de voortbrenging direct of Indirect deelnemen, in rechtvaardige verhouding te doen Nadat den laatsten tijd door communisten op schoorsteenpijpen van fabrieken te Zaandam geschilderd was om de aandacht te vestigen op den candidaat Lou de Visser, van de C.P.H., in verband met de as. verkiezingen, hebben de fabriekseigenaren door aanbrenging van prik keldraad getracht deze hoogteschllders te be letten deze ontsiering aan te brengen. In den nacht van Zaterdag op Zondag J1 betrapte de politie een persoon, die bezig was de schoorsteen van de firma Albert Heyn aan -de Oostzijde te bekladden. De man vluchtte echter in een bootje over de Zaan en ook een schot van den politieman om den dader tot terugkeering te dwingen, mislukte. De sterke arm zette evenwel haar onderzoek voort en na gekomen te zijn aan den westelijken oever van I de Zaan, ontdekte zij nabij het Lyceum een [nat spoor, hetgeen gevolgd werd en dat leidde naar de bakkerij „Ons Belang", aan de Boten- makersstraat. Daar vonden zij den 20-Jarigen J. B„ de Juist bezig was zijn natte kleeren uit te trekken. De man was erg van streek en be kende den nachtelijken schilder te zijn geweest. Proces-verbaal werd opgemaakt. En zóó kwam de leider Wesseling, de groote strijder voor de groote Katholieke zaak, op num mer 2 van de lijst terecht, en hjj zal daar wel moeten blijven. Wat misschien pielt voor een zeker, niet onjuist appreciatievermogen bjj hen, die hem dit kooltje stoofden. Wanneer wij echter zien, wat zich in die ver schillende dlssldentpartytjes openlijk of ver dekt allemaal afspeelt, dan begrijpen wjj niet, hoe een verstandig oordeelend Katholiek in één daarvan nog eenig vertrouwen stellen kan. Men vergelijke bij dit rusteloos gedoe en dit vaak persoonlijk gekuip den rustigen ongestoor- den gang van zaken in de groote en machtige RK. Staatsparty, waar een leder zich veilig voelt. Er is maar één meester in den Staat, dat U de Duce, dat is Mussolini. Zijn officieele ti tel is „Voorzitter van den Ministerraad". Die titel geeft geen idee van de werkelijkheid. De werkelijkheid van de macht van één man ligt verscholen achter den behouden voorgevel van het monarchaal-parlementaire stelsel. Het fascisme behoudt den Konlng, den Senaat, de Kamer, maar alleen het ulteriyk, De eenlge inhoud is: Mussolini. Men verhaalt van den Konlng, dat hij eens met iemand zat te praten, terwijl zijn zakdoek naast hem op tafel*lag. Toen de ander, in vergissing, zijn hand neer dien zakdoek uit strekte, weerde de Konlng hem af, uitroepen de: „Neen, blijf daar af, dat is nu nog het •enige in Italië, waarin ik mijn neus mag ste ken." Ken andermaal zat de Konlng voor kaart van Rome, waarop de grenzen van Vatlkaansche Stad' waren aangegeven, En hij ruchtte: „Och, mocht ik ook nog één aoo*n klein stadje hebben I" Den Duce, den „capo dl governo” (het hoofd der regeerlng), kan men niet vergelijken met den president der Vereenlgde Staten, wiens macht en bevoegdheid toch nog veel grooter M)n dan die van onze Koningin. Mussolini is door niemand gekozen: zijn „Het hooge woord moet er uit, de candldaat- stelling, zooals die nu officieel is, is niet die van de partij, maar van een troepje Intriganten. In onze partij is op de meest vrije en democra tische manier over de nummering der voorloo- pige candldaten gestemd. Zonder advies! Op ééne afdeellng na. Die afdeellng is Tilburg! En door die eene afdeellng zijn alle andere geterro riseerd en gesaboteerd. Dit zullen wjj bewijzen. Vooraf een stukje voorgeschiedenis. De afd. Til burg was altijd een nagel aan onze doodkist. In een gemeente, waar op onze partij pl.m. 6000 stemmen worden uitgebracht, waar wjj 6 raads leden bezitten, kwam het ledental nooit boven enkele tientallen uit. Abonné’s op ons orgaan hadden wij bijna niet. Partyboekjes en brochu res gingen er weinig heen. Insignes werden niet besteld. Totdat.... de candldaatstelllng in zicht kwam. Toen ging het ledental sprongsgewijze vooruit en passeerde in de laatste weken zelfs de 200. Al wekte die plotselinge toeloop achterdocht, het P. B. heeft In uiterste lankmoedigheid en goede trouw geen tegen-maatregelen genomen. Aan de statutaire verplichtingen werd voldaan. Door het C. K. werden aan Tilburg het voorge schreven aantal stembiljetten toegezonden. Zij werden nauwkeurig ingevuld, de uitslag opge maakt. Aan den vorm ontbrak niets. Des te meer aan den geest. Wat bleek? Op de plaatselijke favorieten, de H.H. Arts en Donders waren alle nummers 1 en 2 toegepast. Mr. Arts kreeg 2596, Donders 2477 punten. Daartegen kan geen bezwaar gemaakt worden. Maar wat wel verdacht voorkwam, was dat Wemeling maar 312 punten kreeg. BU Arts was Wesseling 2275 punten ten achter. BU het nazien der biljetten kwam Wesseling op meer dan 88 biljetten heelemaal niet voor. De zelfde truc is ook op Houtsma’s Candida tuur toegepast, maar dat laten wij bulten beschou wing, omdat daardoor het eindresultaat geen verandering heeft ondergaan. Overigens Is het natuurlUk even ernstig. Die enorme voorsprong kon door alle andere afdeelingen gezamenlijk niet meer worden in gehaald.” deelen in de vruchten en ook degenen, die door arbeid deelnemen, te brengen tot voldoend eigen bezit; 2. eensgezinde samenwerking in organlschen vorm van allen, die In bedrijf en onderneming werkzaam zijn; 3. verwerping én van de vrije concurrentie én van de economische dictatuur, als leidend be ginsel voor de volkshuishouding; 4. opbouw eener sociale en Juridische orde ning. doortragken van sociale rechtvaardigheid en sociale liefde. In concrete maatregelen lelden deze begin selen tot verderen uitbouw van de organische samenwerking in bedrijf en onderneming, re geling van het pachtvraagstuk onder volledige erkenning van het sociaal karakter van den grondeigendom, invloed van den staat op het beleid der Nederlandsche Bank, wetteUJke be palingen ten aanzien van de openbaarheid van het bankbedrijf, wettelijke regeling van de openbaarheid ten aanzien van concerns,, trusts en kartels. Mr. Kropman sloot met een opwekking aan alle luisteraars, om mede te werken aan de ver werkelijking van het grootsche werk van Plus XI: Herstel der Sociale Orde. dig energisch repeteeren van tien uur *s mor gens tot vijf uur ’s avonds nu eens op 1 eene, dan weer op een ander terrein. De kleuren brandden in de zon. De Jeugd was geladen met gespannen enthousiasme. De leid sters waren een en al activiteit. En daar waren nog „maar” rond tweeduizend meisjes van een zevenduizend die komen zullen. En die zevenduizend zijn eigenlijk nog een gering getal voor „de Graal Maar het overigens goed ingerichte Xerxes-stadlon van Schiebroek is niet grooter, laat niet meer mee spelenden toe. Overal werd gerepeteerd. Ook in Amsterdam in het Amsterdamsche stadion. Maan- ditmaal zal niet Amsterdam, maar Rotterdam met het nabjje Schiedam de vreugde van het Graal spel beleven. Dicht bjj de plek waar St. Lydwina leefde, leed en glorieerde wordt haar roem tot ons gedragen. De meisjes van Schiedam zelf genieten van zelf sprekend de eer om het koor te mogen vor men dat het Lydwinakoor heet en eerst in Mld- deneeuwsch costuum, later in wit gewaad, St. Lydwina op haar levensweg verbeeldt. We heb ben haar zien repeteeren met enkele Rotterdam- sche koren. «--y e wereldgeschiedenis wordt geschreven 1 door Gods voorzienigheid. Niet de ge- kende helden die in sommige gewichtige perioden de gebeurtenissen schijnen te stuwen of te keeren, maar de ongekende genadelevens van Gods verkorenheid brengen de bultenna tuurlijke krachten die den loop der wereldzaken kunnen beïnvloeden. De boete, de voorspraak, de overvloed van gees telijk goed van enkelen richten de wereldge schiedenis naar de hoogere orde van Gods in zicht. En de dramatische motorische werking van den uiterlijken gang van zaken ligt minder bij de namen onzer geschledboeken dan bU die der levens onzer heiligen welke in de ondoor grondelijke raadsbesluiten Gods hun grootsche taak hadden. Niet zonder vaderlandsche fierheid vieren we daarom straks het eeuwfeest eener Sint Lydwi na van Schiedam, die naar de geestelijke orde der dingen door haar stil gedragen lijden en haar wonderbaarlijk schoon zieleleven vol over gave aan God, van zoo groote beteekenis is geweest en nog is voor land en volk. Te zeer ligt dit leven nog vast in enkele hlstorieboeken voor meer ontwikkelden of In eenlge devotieboekjes zonder breed inzicht in de behoefte der massa. Lydwina moet als het ware bjj haar eeuwfeest weer aan haar volk worden teruggegeven. Niet in een enkele kerk- schlldering maar in het begrip der levende, strevende, denkende, arbeidende menigte dient haar nagedachtenis geëerd en moet haar wezen voortleven. Een massa-stuwlng als „de Graal"-leldlng heeft dit begrepen: Lydwina is van ons en voor ons! Lydwina is geen naam uit vervlogen verre eeuwen maar is een levensbegrlp voor onze dagen. ambtstijd Is van onbeperkten duur. Ook niet met den Dultschen Rijkskanseller; hjj heeft niemand boven zich; hl) staat naast den Konlng. Ook niet met den Minister-Presi dent van Engeland of Frankrijk; hy is niet afhankelyk van een parlementaire meerder heid. HU is zonder superieur, en zonder con- tröle. HU Is de Meester van den Staat. De an dere ministers zUn zyn ondergeschikten. Hy is meer dan „primus inter pares”. De Minister raad beraadslaagt, de Duce alleen beslist. Zoo- als ook Napoleon zei: „beraadslagen doet men met meerderen, handelen kan men slechts al leen.” De strafwet beschermt zUn persoon ge- lyk den Konlng. HU heeft zyn eigen geheime politie en spionnen. In December 1929 schreef het dagblad „Mat- tlno" van Napels, dat Mussolini van het jaar VII niet meer was, wat hy tot dan toe geweest was: zyn nog teveel menschen die er op pochen, dat ze met hem zyn groot gebracht, of dat ze met hem gegeten hebben. Er zUn nog te veel menschen, die, wanneer ze van den Duce spreken, hem eenvoudig noemen Benito. Het wordt tyd het met luider stem te verklaren, dat Benito niet, meer bestaat. Thans heet Mussolini de Duce en alleen de Duce”. Het beweglngskoor van St. Lydwina geeft plastisch massaal door het gelyktydig indivi dueel uitbeelden der deelnemende meisjes, het leven en lUden weer van de gezegende vrouwe, wy zien haar schaatsenrUden eerst waarby zy haar „noodlottlgen” val doet. De Graalmeisjes beelden dit op rolschaatsen uit. „Half Schiedam rolschaatst” vertelde ons lachend een der leid sters toen we met onzen fotograaf de repetitie bUwoonden. Maar dit schaatsen kon natuurlUk niet op t gras beoefend worden en zoo bleef de repetitie daarvan achterwege. Mdar vol nieuwe schoonheid waa het massabeweeg van het be weglngskoor terwyi de spreekkoren den tekst zegden. Het strompelen, het lyden van Lydwina werden daar massaal rhythmisch ons voor oogen gesteld, terwyi de symbolen der menscheUJke hartstochten en zinnen komen aanstormen en een aanval doen op het zwaar beproefde kind. 9 en 17 April wordt er weer gerepeteerd te Schiebroek in het Stadion. Wat wy er van zagen en boorden en lazen geeft ons recht onzen lezerskring te waar schuwen: Daar moet ge bU zyn! Dat moogt ge niet missen. Bestelt onmlddeliyk uwe kaarten vóór het te laat is. Behoedt u voor een teleurstelling. Het Stadion is betrekkeiyk klein en de kaarten vlie gen weg. Hoe ge er gemakkeiyk komen kunt en nog meer vertellen we nader nog. Katholiek Nederland moet 30 April daar met zUn bisschoppen zUn Heilige eerenl et is een zielige vertoonlng in alle groepen van Katholieke dissidenten: de Katho liek Democratische Bond van Prof. Veraart zag zich beroofd van den lAAtsten steun, waarop het buiten de gelederen nog rekende, en binnen die gelederen is het een druk verkeer van den gaanden en komenden num....; in de R.K. ArbeiderspartU is bet ook allerminst rozengeur en maneschyn: „vooraan staande” bestuursleden bedankten voor een party, waarin zoo autokratlsch de hand gelicht werd met de demokratie en waarin een zoo on katholieke geest heerschte; de tegenstanders van deze bestuursleden verklaren echter, dat bedoelde leidende figuren wel moesten bedanken, omdat zy tegen de partyieiding in met hun eigen Kamercandidatuur gecolporteerd hadden, waartegenover de aldus beschuldigden weer op merken, dat het hoofdbestuur de candldaten- UJsten bulten hen om had in elkaar geflanst. In de RK. Volksparty is het ten slotte een minstens éven zoo frissche beweging: In „Onze Vaan” vertelt de heer Wesseling: er is by de candldaatstelllng Iets gebeurd, dat heel erg is: „Iets, dat in een Idealistische party als de onze niet had mogen kunnen voorkomen. There is something rotten in the State of R K. VI». Dat beteekent, dat zich iets rots in onze beweging heeft voorgedaan.” y et heeft er allen schyn van, dat het L—I parlementaire stelsel aftakelt. In land ■1- -*■ na land is het vrywel aan den dyk ge zet en zagen wU „den sterken man” optreden. Moeten deze voorbeelden ons tot navolging jokken? Maken wU eens een rondreis door Europa. Als men verre reizen maakt, weet men veel te vertellen. Zal het ten slotte wellicht niet zoo zyn, dat wy, in t lieve vaderland weer terug gekeerd, biy te moede zyn en vinden, dat het toch nergens zoo goed is als by ons? We zullen zien, wy zullen onze reis laten gaan over Italië, Spanje, Polen, Rusland, Dultschland, al zullen we terloops even een blik slaan op Griekenland, Turkije, Joego slavië. En dan gaan we weer welgemoed huls toe. 1). De dag na den oorlog is voor alle volken ook de overwinnende een moeliyke dag, dg aanvang van een verward en gevaariyk tyd- perk. Zaden van anarchie zweven in de lucht. En anderzijds: de exaltatie van de kracht be reidt voor een regeerlng van kracht Republi keinen zUn in den regel tegenstanders van den oorlog: zy vreezen den overwlnnenden gene raal. De ervaring stelde hen in 1 gelUk. Van 1919 tot 1922 was het in Italië een anarchlstisch-chaotische toestand. Bjj de spoorwegen een janboel. Men stal er als de ra ven. Meer dan 6254 millioen Lire aan schade vergoeding wegens verloren gegane goederen moest worden uitbetaald. Op het platteland heerschte een ware jacquerie. In Augustus 1920 bijna in alle steden algemeene werkstaking; de vakvereeniglngen namen eenvoudig de fa brieken in bezit. Zoo in de groote automoMe- len-fabrlek Fiat In het land een stemming als in Frankryk na de Juni-dagen van 1846. Het land in nood riep om den „sterken man”. Hy kwam en rukte aan 1 hoofd zyner zwart- hemden naar Rome op: Mussolini. „César de Carnaval” werd hU in de Fransche Kamer ge noemd. Het officieel verslag verzachtte dit tot „César de carton.” Thans, na tien jaren, kan men zich van het fascisme niet meer afmaken met geestlgen spot Of zwygende minachting Met geweld heeft Mussolini den Itallaan- schen Staat veroverd; met geweld heeft hy hem tot heden behouden. In Rome als in Mos kou is bet geweld oorsprong en grondslag en handhaver van het huidig Staatsgezag. Niet de toestemming van het volk. Maar terreur kan niet een biyvend regeeringsinstrument zyn. Daarom wilde Mussolini zich meester ma ken van de jeugd, dat is van de toekomst: het werk der nationale Balllla kwam tot stand. Ieder kind van 6 tot 17 Jaar moet er lid van ZUn: het sportlef monopolie in den dienst van den Staat! Het fascisme is uitgesproken anti-democra- tisch. Aanvankeiyk behoudt Mussolini den Konlng, den Senaat, de Volksvertegenwoor diging. Mussolini had genoeg aan den post van Minister-President en de meerderheid in Senaat en Kamer. Weldra echter bemerkte hy, dat tegendeelen onvereenlgbaar zyn: geweld en vrUheid, dictatuur en democratie. a Ik handeh^ei Bismarck, en ik vind altijd wel een of anderen professor in het intera- tlonale recht, om mUn daden te rechtvaardi gen. Heeft men het internationale recht niet wel eens genoemd de wetenschap der voorwendsels? Zoo construeerde professor Rocco, die minis ter van Justitie was geweest, de fascistische doctrine, welke zich schrap zette tegenover het traditloneele democratisch beginsel. Ook hierin geiykt *t fascisme op het bolsjewisme. Alleen aardrijkskundig ligt Rome ver van Moskou. In zyn proclamatie van 7 April 1938 schreef Mus solini: „Wy vertegenwoordigen een nieuw be ginsel in de wereld, wy vertegenwoordigen de antithese, precies, categorisch, definitief, van de wereld der democratie, van de onster felijke beginselen van 1789”. De democratie, zoo leerde hy. is de luxe der oude, rustige, ge lukkige volken. In het maandschrift „Politica” van Februari 1937 schreef Prof. Rocco een artikel, getiteld »De gedaanteverwisseling van den Staat”. Daarin lezen wV: .Het fascisme hergeeft aan den Staat de volle uitoefening van zyn souve- relnltelt, d.wx. hy bevestigt weer de uitvoe rende machtIn alle landen, maar speci aal in Italië, heeft het verval van den Staat als uitwendige verschynlng gehad de onma tige toeneming van de bevoegdheden van het parlement ten koste van de uitvoerende macht." Een der kenmerken van het fascisme is, dat er in Italië een officieele party bestaat, eenig toegelatene, die is in den Staat, die meester van den Staat, en die opgaat in den Staat. Zoo steunt ook het regiem van Mos- kou op de Communistische Party; de dictatuur van Kemal in Turkye op de Republikelnsche Party: de Groote Vergadering van Angora is de officieele politieke vorm van deze party; zy stemt alleen, beraadslaagt niet: de beraad slaging heeft plaats in bet Centraal Comité van de party. In Spanje steunde o. heel zwakjes Primo de Rivera op de Vaderland sche Unie. Het parlementaire stelsel berust op het be staan van een meerderheid en van een oppo sitie. In Engeland volgt aan het Hof het hoofd der oppositie onmlddeliyk na den Eersten Mi nister. Het fascisme kent geen oppositie, verbiedt haar zelfs. In December 1926 zei Mussolini: „wy willen een corporatieve Kamer schep pen, zonder oppositie, wy willen geen opposi tie. en hebben haar ook hoegenaamd niet noodlg." De fascistische party is de eenlge toegela ten party in Italië. Zy heeft haar eigen leger, dat staat naast het leger van den Staat, zy is de fundamenteel» instelling van den Staat. Haar hoogste orgaan de Fascistische Raad. is tevens het hoogste orgaan van den Staat. De Kamer is haar ulteriyke manifesta tie. Alleen leden van de party kunnen een Staatsfunctie bekleeden. ,J3e party zei Mus solini is een burgeriyke en vrUwillige kracht, onder bevel van den Staat" De Alge meene Secretaris van ds party wordt Be noemd by Koninkhjk Besluit, en de federale secretarissen by Ministerieel Besluit. Groote Fascistische Raad is niet alleen hoogste orgaan van de party, maar ook van den Staat. Hy is een Raad van Twintig. Zelfs niet alle ministers zyn er lid van. HU draagt aan den Konlng voor, benoembaren tot hoo ge betrekkingen, zoo ook voor een eventu- eelen opvolger van Mussolini. Eén party slechts, dus één opinie, dus geen vryheld, in Rome zoowel als In Moskou. De vrUheid, zei Mussolini, is een in ontbinding verkeerend kadaver. „Alles voor den Staat, niets bulten den Staat, niets tegen den Staat.” De natie is de Staat, de Staat is de party, de party is de regeerlng, de regeerlng Is de Du ce. Tegenover den Duce bestaat geen vrUheid. Ook niet voor de pers. Alle bladen zingen de zelfde wys, piet maar heel weinig verschil in de woorden. Ook niet voor de burgers, die voor Het Buitengewoon Gerecht voor de bescher ming van den Staat kunnen worden gedaagd Ook niet voor de arbeiders: werkstaking >s verboden. Er staat boete op, en voor de lei ders gevangenisstraf. Geen vrUheid voor de gemeenten: de ge kozen gemeenteraden zUn vervangen door een Staatsambtenaar. Zal het fascisme biyvend zyn? Het fascisme is een dictatuur. En dicta turen hebben nooit lang bestaan. De zoon van Cromwell heeft slechts enkele maanden geheerscht; de zoon van Napoleon I stierf te Weenen; de zoon van Napoleon in sneuvel de in Zoeloeland. Italië, in nood van anarchie, heeft den dic tator als redder aanvaard. Zal het, hersteld, In het nauw keursiyf kunnen biyven leven, geduldig vryheidsberooving dragend? Bonaparte was een realist. HU zei: „Aan lederen dag zyn leed; aan iedere omstandig heid haar wet; aan iedereen zyn natuur.” Dictator, ontwierp hy in 1815 een grondwet met een parlementair regeersysteem. Incon sequentie? Tegenspraak? Neen. Eenvoudig de toepassing van den regel van opportunisme aan Iedere omstandigheid haar wet. BlUft het fascisme, dan zal het, Juist om te biyven, verandering, ontwikkeling behoeven. Men kan moeliyk gelooven, dat by een be schaafd en ontwikkeld volk de vryheld op dU duur onderdrukt kan biyven. Een meerderja rig volk laat zich niet regeeren zonder mede zeggenschap. Arnaldo Mussolini, de thans overleden broe der van den dictator, schreef eens: „Spreken van een fascisme zonder Mussolini is pure dwaasheid.” Wat dan, n a Mussolini? WU weten het niet. Maar dit weten wy toch wel: vryheld democratie zUn niet van het verleden; zyn de toekomst. Voor een sterk gezag hebben wy geen dic tator noodlg. Maar wel zou hy tegenhouden, wat niet minder noodzakeiyk la: gezonden volksinvloed.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5