Vaseline brough Smokkelhandel in revolvers De provincie naar Amsterdam Ambtenaar voor den rechter ALS ’N ROOS RADIOPROGRAMMA „Veel zien voor weinig geld” BARNABAS von GECZY DINSDAG 28 MAART Woensdag 29 Maart 1933 De muiterij in Indië Fransch communist tot do orde Op het hellend vlak geroepen Communisten achter de schermen Zeer nauw contact A* -Blanks huid Zachte handen"' Vernieuwing KERKNIEUWS Ministerieel ingrypen bepleit Pater J. Lubke C.ssR. breekt aan. NA BEAURAING BANNEUX IERWONNEN LEVENSKRACHT Bisschoppelijke verklaring Trekking loterij Nederlander vermoord van De zaak-Sneevliet WIJZIGING PAKKETPOSTWET De a.8. verkiezingen VAN HET DAK GEVALLEN 1 Aan de gevolgen overleden PASTOOR L. D. A. DEKKERS t OUDE MAN AANGEREDEN Aan de gevolgen overleden Mannelijk Jeugdwerk NA HET VLIEGONGEVAL DEKEN C. J. BOEKHORST TRAGISCH ONGEVAL Toestand vooruitgaande DOOR RATTEN GEBETEN R.K. Arbeiderspartij Pater J. Bériard t AUTO TE WATER ’s middags en 's avonds Li Inzegening Bureau door den Aartsbisschop Noorsche legatie te Den Haag Tusschen Burgerwacht en fascis tische organisatie Beroepsjager schiet twee menschen dood Geen gezant, dochten Zaakgelastigde Langdurige nasporingen der politie te Enschede leidden tot resultaat Op 3 April worden de candidaten- lysten genummerd Na een langdurige ziekte DOMINEE VEROORDEELD ,J/£T TEEKEN DES KRUI SE S” ,Jn Zeeland is sprake van een be derf van het openbare leven** Ontslagname voorzitter Verhooging der vergoeding voor geleden schade Paaschtijdde lente des geestes TIEN JAAR GEEISCHT Groot vriend van den werkman In de „Amsterdamsche week** IS tot 20 Mei a.s. Vaseline Chesebrough Vreeselijke vergissing Minister, van Koloniën als getuige a décharge gedagvaard TABARIS g J Slechts 3 dagen Een 74-jarige man het slachtoffer i i =1 rant. en B., wo- i i i VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS i l 1 In den hoogen ouderdom van bijna 88 jaren te te Hulst (Z.) overleden in het klooster der paters Martelen aldaar pater J. Bériard, stich ter en tevens lange Jaren rector van het Ju venaat St. Joseph. I 1 1 1 i I 1 I 1 De voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. brengt ter open bare kennis, dat het Centraal Stembureau van alle hoofdstembureaux’ mededeeling heeft ont vangen welke geldige lijsten van candida’en zijn ingediend. De zitting van het Centraal Stembureau, waarin de lijsten zullen worden genummerd in de volgorde, door het lot aangewezen, zal wor den gehouden op Maandag 3 April om half twaalf vtn. te ’aGravenhage in het lokaal van het gemeentehuis, voorheen voor de vergade ringen van den raad bestemd. In het St. Joseph-Zlekenhuls te Heerlen te Zondagavond na een ziekte van eenlge jaren zacht en kalm en voorzien van de laatste HR. Sacramenten overleden pater J. Lubke van de Congregatie van den Allerhelllgsten Verlosser. Pater J. Lubke werd te Amsterdam geboren 13 Juli 1878 en geprofest den 29sten Septem ber 1898. Op 8 October 1904 ontving hij de H. Priesterwijding. De overledene, die ook in Rot terdam en Roosendaal te werkzaam geweest, heeft tal van missies gegeven. Zondagmiddag te ongeveer 3 uur te te Vlanen een luxe auto, komende uit de richting Culem- borg, tengevolge van het met te groote snelheid nemen van een bocht, vlak voor de woning van den brugwachter in het Zederik Kanaal gere den, waarbij de bestuurster, de ruim 80-Jarige mej. Numans uit Dreumel. om het leven kwam. Een broeder van het slachtoffer en een nichtje konden door het dak van den auto heen gered worden. Het lijk werd per brancard naar de woning van een broeder van het slachtoffer, den gemeente-secretarte van Vlanen, vervoerd. De auto te later door een kraanwagen op het droge gebracht. Onder zeer groote belangstelling heeft Maan dagmiddag op Oud Eik en Duinen te 's-Graven- hage de begrafenis plaats gehad van het stof felijk overschot van den Delftschen student O. F. Cremers, die verleden week als slachtoffer van een vliegongeval op Waalhaven het leven liet. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft arrest gewezen in de geruchtmakende strafzaak tegen den Winterswijkschen predikant ds. F. R., die in hooger beroep was gekomen van het vonn's der rechtbank te Utrecht, waarbij hij wegens het schrijven van anonieme brieven en brief kaarten met beleedigenden Inhoud, om aan Jhr. W. A. Ortt, directeur van de stichting „Zandbergen” te Amersfoort, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van één maand, con form den etech van den Officier. Het Hof vernietigde het vonnis op formeele gronden en veroordeelde verd., opnieuw recht doende tot een gevangenisstraf van één maand, wegens beleediging, tweemaal gepleegd en be- leediging van een ambtenaar in functie. Het Hof legde, wegens het ergerlijk karakter geheele afgezet 9 1 Het bestuur zal de volgende week zijn hou ding bepalen. De Rotterdamsche Burgerwacht, die door de beschikking van den Minister, dat leden van fascistische en dergelijke organisaties geen lid der Burgerwachten mogen zijn, ernstige moei lijkheden zou ondervinden, zoowel doordat zij een aantal ondercommandanten en leden zou moeten missen als doordat zij dan waarschijn lijk niet meer over materiaal voor oefeningen te water, haar door particulieren, die mede lid zijn dier organisatie, ter beschikking gesteld, zou kunnen beschikken, heeft, zooals het ^Han- delsblad” weet te melden, besloten vooralsnog geen maatregelen te nemen tegen haar leden, die tevens lid zijn van fascistische of nations- I l 1 l 1 Het Kamerlid Van Dis heeft aan den Mi nister van Blnnenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: Heeft de Minister kennis genomen van de groote ergernis, welke de film „Het teeken des Krulses” bij een belangrijk deel der bevolking wegens wegens Naar wij uit goede bron vernemen heeft de heer Chr. A. Vocht te Amsterdam bedankt als voorzitter van de R- K. Arbeiderspartij. Naar wij vernemen Is den toestand van deken C J. Boekhorst van Bultenveldert, die, naar wij mededeelden, in het Maria-paviljoen te Am sterdam werd opgenomen, vooruitgaande. Er is alle reden een spoedige algeheele beter schap te verwachten. van het misdrijf en gezien de persoon van verd. in den hedendaagschen tijd. Men kan het niet bovengenoemde straf op. Ook de procureur-generaal had één maand geëtecht. Verd. noch zijn raadsman mr. Voorinx waren bij het uitspreken van het arrest aan wezig Bij een aan een der Useloevers te Deventer wonende arbeidersfamilie zijn twee kinderen in den afgeloopen nacht in bun bedjes aan gevallen door ratten. De afschuwelijke dieren beten een meisje in een der oortjes en een jongen in een der armen. Waarschijnlijk zijn de beesten door een slaapkamervenster binnen- gekomen. Het Noorsche Storting heeft met algemeene ■temmen het wetsontwerp aangenomen Inzake de vestiging van een permanente Noorsche Legatie te Den Haag. De Noorsche diplomatieke vertegenwoordi ger te Den Haag zal den rang van zaakgelas tigde krijgen en niet, zooals onlangs werd me degedeeld, van gezant. bool. Symbool van verjonging, van ver nieuwing, van nazien en afdanken van hetgeen ons niet voegt. Men bericht ons uit Houten: De 74-jarige M. v. Z-, wonende aan den Kop pel, te Zondagmiddag op onverklaarbare wijze in een nabij deze hofstede gelegen sloot ge raakt, alwaar bij door zijn verschrikte hute- genooten te gevonden. Nadat de man uit de sloot was gehaald, bleek hij nog teekenen van leven te geven. Geduren de langen tijd is men nog bezig geweest hem weer tot bewustzijn- te brengen. Nadat geeste lijke bijstand was verleend, kon dr. W. Jan sen uit Schalkwijk slechte den dood consta- teeren. TANDJONG KARANG, 37 Maart (Aneta) De bekende beroepsjager uit de Lampongsche districten, de heer Le Beaube, bevond zich op de tijgerjacht in de buurt van Goenoengsoeglh, waar tijgers waren gesignaleerd. Op een pont staande in het bosch hoorde de heer Le Beaube plotseling geritsel in het struikgewas. Hij meen de twee glinsterende oogen te zien, waarop hij aanlegde met zijn met een dum-dum-kogel ge laden Mauser. Nadat hij had geschoten, ont dekte hij tot zijn groote schrik, dat hij bij dit schot twee menschen had geraakt. De voorste werd op slag gedood door een schot in het nart. De tweede, die achter den eerste liep, kreeg de kogel in het rechter schouderblad. Laatstge noemde werd bewusteloos opgenomen en is thans stervende. Belde slachtoffers waren vis- schers en waren gewapend met netten en een lantaarntje op weg naar een nabijzijnde vijver. De schipper Adriaan van Boven, uit Temeuzen. die met zijn schip met een lading cokes van Temeuzen op weg was naar Duinkerken, is, toen zijn schip gemeerd lag in de Gentsche- vaart, bij de gemeente Moerbrugge (gem. Oost- kamp), door den echtgenoot van een vrouw, met wie hij zeer bevriend was, doodgeschoten. De vrouw is later ook doodgeschoten. 460 M. 7.05 .Die 9.00 Concert door het Terzake van doodslag eischte Maandag ochtend de Officier van Justitie bij de Arrondis- sements-Rechtbank te Maastricht, tegen den verdachte J. Sch.. die op 13 Januari JJ. de liedjeszangeres H. met messteken te Hoens- broek om het leven bracht, tien jaren gevange nisstraf. De uitspraak werd bepaald op 10 April aa.’ ROME. 441 M. 4.50 Concert m. m. v. Ré Koster, sopraan. WEENEN, 517 M. 4.20 Muziek van Tsjecho-SlowakUe m. m. v. solisten 7.10 „Der Jogl vom Wegscheldhof". volksstuk met zang en dans 10.05 Populair con cert door het Wilhelm Waeek -orkest 10.15 Dansmuziek door Jack Payne en zfjn orkest (gr.pl.). WARSCHAU, 1412 M. 5.45 Populair concert 730 Vocaal concert 8.30 Pia norecital door B. Wojtowicz 9.20 Maria Janowaka zingt. BEROMt'NSTER, Vlollne-Bonate" Jodel-duo Jost Furrer. De veertigjarige loodgieter M. 8., wonende te Schiedam, is Maandagnamiddag van een dak van een huls gevallen, toen hij daar werk- DINSDAG 28 MAART WOENSDAG 29 MAART DONDERDAG 30 MAART met zijn beroemd daniorkeit, meermalen met prijzen bekroond. Tijdige reserves ring van tafel verzocht. Heerlijk alg men U zoo’n compliment kan maken. Laat U helpen dat te bereiken. Vaseline Chesebrough is een oud en goed, toiletmiddel Aan den heer Sneevliet te by de dagvaarding ten laste gelegd, dat hij in Februari 1933 te Den Helder en elders in Nederland in het openbaar Reuter seint ons uit Parijs. d.d. 27 Maart: Bij de behandeling van de marine-begrootlng verzette de communist Perl zich tegen de be wapening en. sprekende over de muiterij op „De Zeven Provinciën”, huldigde hij deze daad van de Nederlandsche matrozen. De voorzitter van de Kamer onderbrak hem en zelde: „Deze buitensporige woorden over de zeemacht van een vreemde mogendheid kan ik niet toelaten." Hierop volgde een luid applaus. De lente is gekomen. De garderobe moet nagekeken worden. De dames komen met een nieuw voorjaarshoed- je. Papa puft in zijn winterjas. Hoe warm reeds! Het jaargetij der ver nieuwing is ingetreden. Schoonmaak wordt gehouden. Lente regeert reeds, jong, in stormend élan den winter als uit onze heugenis vagend. We hebben veel te veranderen, veel af te leggen, veel te vernieuwen. Een nieuw tijdperk. En vólgenden Zondag Passie-Zon- dag. De Paaschtijd vangt aan: tijd van een geestelijke lente, van een ziele ner jongingvan een moreele vernieu wing. Deze lentedagen van ingaan in een anderen tijdskring vormen een sym- Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal op Vrijdag 31 Maart as. des namiddags om vier uur de inzegening verrichten van het Bu reau voor het Mannelijk Jeugdwerk in het Aartsbisdom, te Utrecht Johan Willem Frteo- ■traat no. 1. heeft verwekt en nog verwekt, zoowel het misbruik van het heilige alsook het onzedelijk gehalte van deze film? Acht de Minister het niet de dure roeping der Regeering om te bewerken, dat deze en dergelijke fllmvertoonlngen, die toch de „Chris telijke grondslagen van ons volksleven” onder mijnen, verboden worden? Is de Minister bereid daartoe de noodlge stappen te doen? DUE88ELDOBF De trekking van de nationale loterij .Her wonnen Levenskracht”, goedgekeurd bij mi nisterieel besluit van, 18 October 1932 no. 903, zal plaats hebben Woensdag 29 Maart as. des morgens om 8 uur in Huize „8t. Jan”, 3t, Janskerkhof te Utrecht, onder toezicht van notaris W. Th. Warren te Utrecht. zaamheden verrichtte. Hij werd Mar het zie- ln bet navolgende geschrift heeft opgeruid tot kenhuis overgebracht, waar hij kort daarop is muiterij of opzettelijke ongehoorzaamheid, straf- overleden. I1" Kent ge Amsterdam, provinciaal? Natuurlijk, meer dan eens geweest. Maar kent ge Amster dam goed, kent ge al de facetten van die reus achtige gemeenschap: de groote bedrijven, de instellingen, handel en industrie, hotelwezen, theaters, tentoonstellingen? Natuurlijk Biet. Daartoe had ge nooit de gelegenheid, daar kwam nimmer iets van. Toch te dit alles belangrijk genoeg, toch geeft het veel te zien en nog meer te genieten. Het is maar de zaak hoe en wanneer. De groote kans komt nu aan van 15 tot 30 Mei as. Voor deze dagen te door de actieve V.V.V. „t Koggeschip" een .Amsterdamsche Week” georganiseerd, waarin onder het motto „Laat veel zien voor weinig geld” de geheele provincie wordt uitgenoodigd kennis te maken met Amsterdam, met de hoofdstad des rijks, zooals zij leeft en werkt. In die dagen zullen door het geheele land bonboekjes verkrijgbaar worden gesteld tegen den prijs van 75 cent, waarvan de netto op brengst komt ten bate van het Amsterdamsche Crlsis-Comité. Deze boekjes bevatten bons met uitnoodiging voor gratis bezichtiging van o. m. de volgende instellingen: gemeentelijke electriciteitswerken (Centrale Noord) en gemeentelijke gasfabrie ken (Zuider gasfabriek). Telefooncentrale, Stadskweekertf, Scheepsbouwbedrijf, motoren- fabrieken, luxe passagiersschepen, groote hotels, enz. Bovendien een gratis rondrit met autocar of naar verkiezing rondvaart per boot door de grachten en havens der stad. Verder 20 pCt. reductie op de toegangsprijzen van alle bioscopen, 50 pCt. reductie op den - entréeprijs van Artis, 30 pCt. reductie op den toegangsprijs van de Willem de Zwijger-ten- toonstelllng, 60 pCt. reductie op den entréeprijs van het Koloniaal Instituut. Nog is men in onderhandeling om ook reductie te verkrijgen voor tooneelvoorstellingen en concerten. Dat hgj in die dagen in Amsterdam gezellig moet zflfif, spreekt van zelf. Vlaggen zullen v*n de huizen wapperen, terwijl een winkel-etalage- demonstratle de aantrekkeljkheid van vel» straten zal verhoogen. Alles wordt zoo gerejeld. dat de verschillende Instellingen tot 4 uur 's mid dags kunnen worden bezichtigd en bezocht, waar na de gasten nog een langen avond voor zich hebben om de etalages te bekijken, eventueel te winkelen of een café te bezoeken. Verder dient nog vermeld, dat tegen een zeer gereduceerden prijs van af Schiphol met het allernieuwste Fokkervllegtulg rondvluchten worden gehouden boven de stad. Tenslotte zal het hoogtepunt van de week worden gevormd door den grooten reclame- optocht 1933 op 20 Mei. Het behoeft geen betoog, dat de voorberei ding van deze week het bestuur van „t Kogge schip" en den octleven directeur mr. Woltjer veel werk bezorgt. Het medeleven van ver schillende zijden is echter groot. Zoowel de ge meente, de Spoorwegen als het Genootschap voor Reclame steunen de plannen. Niet minder dan 40.000 folders en 2000 affiches zullen eer daags het land in gaan, cm overal de aan dacht te vragen voor wat er half Mel ln Am sterdam zal zijn te zien en te beleven. Deze .Amsterdamsche Week” past uitstekend ver zoeken. Het mag niet te veeï koeten en toch wil men wat bijzonders genieten. Het parool is dus in de dagen van 15 tot w Mei naar Amsterdam! Daar te zeer veel te voor heel weinig geldl HUIZEN. 2»fl M. NCRV 8.00 Schrift lezing en meditatie 8.15 Morgenconcert 10.00 Zang door het NCRV-dameekoor 1030 Morgendienst door ds. P. Boes 11.00 Concert. H. Hermann, viool: Myra Meyer Verhoeven, viool; K. F. Borgen, cello; Luise Lauenroth, piano en orgel 12.00 Politieberichten 1.00 Akademleche Feetouverture van Brahms (Gr.pl.) 1.15 Populaire bespeling van het studlo-orgel 2.15 Symphonic No. 41 in C gr. t. (Ju piter), Mozart (Gr.pl.) 2.45 Concert. Greta de Knegtter Haar. zang. Louis de Ruyter, viool. Rle Brute, plano 4.30 Zenderverzorglng 5.00 Kinderuurtje door mevr. A. Kraanv. d. Burg. Zang mej. A. Verschoor. Begeleiding C. A. Venchoor 6.00 H. -A. M. Meerum Terwogt spreekt nemen» het comité Huldeblijk A. N. W. B. 1933 6.15 Caueerle door A. Stapelkamp 6.30 Kngelsch voor Beginners, door J. F. v. d. Sloot 7.00 Onderwijsfonds voor de binnenvaart 7.30 Politieberichten 7.45 Ned. Chr. Penbureau 8.00 Haar- lemsche Orkestvereenlglng o. 1. v. Frits Schuurman, solist. Cor de Wilde, violoncel 9.00 F. J. F. van Hasselt: Uit de zending op Noord-Guinee 9.30 Vervolg concert 10.00 Vaz Dlaa 11.30 Gnmofoonmu- zlek. De verdediger van den heer Sneevliet. Mr. Br. Benno J. Stokvisch. heeft tegen Donderdag a s. ais getuigen k décharge gedagvaard den heer 8. de Graaf. Minister van Koloniën, den heer C. Cramer, lid der Tweede Kamer, me vrouw Henriette Roland Holst—v. d. Schalk en vijf andere personen. Zooals men weet staat de heer Sneevliet te Amsterdam terecht wegens opruiing. baar gesteld bij art. 114 van bet Wetboek van Militair Strafrecht, en tot samenspanning tot ongehoorzaamheifi. muiterij of militair oproer strafbaar gesteld bjj art. 137 van genoemd wet boek, in ieder geval tot eenlg strafbaar feit’ en tot gewelddadig optreden tegen het openbaar gezag, door opzettelijk daartoe te schrijven en te doen drukken een pamflet of, geschrift, dat. naar verd. wist, bestemd was om in meerdere exemplaren te Den Helder of elders ln Neder land verspreid en onder het publiek openbaar gemaakt te worden. Dit pamflet bevatte een ar tikel. voorzien van zijn naam, getiteld „Mani fest” en gericht aan de opvarenden van de Ne derlandsche marine en de werklieden van de marinewerven en voorts een bulletin, zijnde de '.olledige inhoud van bedoeld manifest. De in houd van manifest en bulletin was geheel, al thans gedeeltelijk van strafbaar, oprulenden aard. Het zelfde manifest was opgenomen in het orgaan van het NAJS. JJe Arbeid”, dit te sub 3 ten laste gelegd. KALUNDBORC, 1154 M. 12.05 Het strijkorkest van restaurant „Wire*” o. 1. v A. Bendix 2.30 Gramofoonmuzlek 9.55 Het omroeporkest o. I. v. Fritz Mahler 9.35 Dansmuziek uit restaurant „Nlmb” o. 1. v. Jens Warny. BERLIJN, 419 M. 5 25 Concert door het Wolfgang Auler-kamerorkest 7.20 Populair concert door het omroeporkest o. 1. v. Bruno SeldlerWinkler 9.50 Vocaal concert 10.50 Dansmuziek door de Jörg Zlnne-kapel. HAMBURG. 372 M. 12.35 Gramofoon- muxlek 3 50 Concert o. 1. v. Kurt Barth 5.15 Gevarieerd programma 10.10 Gramofoonmuzlek. KONIGSWUSTERHAUSEN, 1635 M. 11.20 Gramofoonmuzlek 3.50 Concert van Hamburg 5.20 Concert 10.20 Concert van Mühlacker. LANGENBERG, 472 M. 1230 Concert o. 1. v. Eysoldt 4.30 Vesperconcert 8 50 Concert door het kleine orkest van den West-Dultschen omroep o. 1. v. Kysoldt 9.50 Concert van Mühlacker. DA VENTRY. 1554 M. 12.20 Orgelcon cert door Quentin Macclean 2.20 Nieu we gramofoonmuzlek 835 Concert ln de Queen’s Hall. Het B.B.C.-symphonle- orkeet o. 1. v. Adrian Boult 10.55 Roy Fox en zun band ln het Klt-Cat-restau- PARIJS (Radio). 1724 M. 12.25 Con cert door het omroeporkest 6.40 Gra mofoonmuzlek 8.05 Idem 8.20 La- moureux-concert o. 1. v. Albert. Wolft. Maandagmorgen overleed op 68-Jarigen leef tijd de weleerw. heer L. D. A. Dekkers, pas toor te Leur (N.-Br Pastoor Dekkers studeerde aan de seminaria te IJpeiaar en Hoeven ln het Bredasche Bis dom en ontving in 1889 de H. Priesterwijding. Hü was o. m. kapelaan in de parochie van de H. Barbara (kathedraal) te Breda in de ne gentiger jaren der vorige eeuw. Daar deed hij zich kennen als een groot vriend van den ka tholieken werkman. Vele jaren was hij daar geestelijk adviseur van den R. K. Volksbond. In 1917 volgde zijn benoeming tot pastoor te Leur. den te. De wapens worden vanuit België Enschede getransporteerd, waar zij dar Duitsche partijgenooten 'worden verkoch HILVERSUM, 1875 M. VARA 8.00 Gramotoonmuzlek VPRO 10.00 Morgen wijding 10.15 Uitzending voor de ar beiders in de continubedrijven 13.00 De Notenkrakers o. 1. v. Daar Wins met zang van Alb. de Booy 1.45 Zenderverzorglng 3.00 Voor de vrouw 2.40 Gramoloon- muzlek - 3.00 Voor de kinderen 5.30 VARA-Balalalka-orkest o. 1. v Iwan Powar- Jef 6.00 VARA-orkeet o. 1. v. Hugo de Groot RVU 635 mr. dr. A. Albers: ,J5e Leer der reïncarnatie” VARA 7.00 De vakbeweging. ,De verbreedlng van de taak der vakbeweging". .Algemeene beschou wingen” door F. S Noordhoff 7.15 Half uur onderbreking van het VARA-program- ma 7.45 Muziek van dezen tijd door het VARA-orkeet o 1. Hugo de Groot. Jan van der Velde, viool 8.25 Gramo- toonmuziek 830 VARA-tooneel o 1. V. Willem van Capellen. „De stem van het geweten” 9.10 VARA-orkeet o. 1. v. Hugo de Groot 9.45 Vaz Dies en varia 10.00 VARA-orkeet o. 1. v. Hugo de Groot 10.45 mr. P. J. MiJkselaar: ..Zee maan den strijd voor veilig verkeer" 11.00 Orgelspel door Joh Jong 1130 Verkorte operette ..Die Csardastürstln” van Kalman. (Gramoloonmuzlek) 12.00 Sluiting. BRUSSEL, 509 M. 12.30 Gramofoon muzlek 4.20 Dansmuziek uit het Palals „St. Sauveur” te Brussel 730 Gramo loonmuzlek 8.50 Idem. Zondagmorgen werd de bejaarde nende te Wassenaar, toen hij op zijn rijwiel den‘‘Rijksweg aldaar «rilde oversteken om op het fietspad te komen, door een auto, komende uit de richting Rotterdam, aangereden, v. B. bekwam een schedelfractuur en werd naar het Academisch Ziekenhuis te Lelden vervoerd, waar hij ’s middags is overleden. Voor de Haagsche rechtbank werd behan deld de zaak van H. J. v. d. O., te Temeüzen, wegens verduistering als ambtenaar door de rechtbank te Middelburg tot 9 maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Het verduisterde .be drag was. 17300. Bekl. had de verduisteringen gepleegd als secretaris van verschillende pol ders in Zeeuwsch-Vlaanderen. Beklaagde bekende. HU zeide. te zullen trach ten het bedrag terug te betalen. De procureur-generaal merkte op, dat al eens eerder was gebleken, dat In Zeeland personen dergelijke belangrijke functies vervullen, hoe wel zij niet berekend zijn voor hun taak. Admi nistratie en contróle deugen niet en zoo ont staat een chaos. Als een deskundige dezen ont dekt, valt de dader als slachtoffer. Daartegen over echter kon men stellen, dat hier sprake te van een bederf van het openbare leven in zoo’n provincie. Men vraagt zich af, wat achter de schermen gebeurt, zonder dat het blijkt. Zoo te het wel moeilijk ln te gaan op een verzoek, dat de verdediger vermoedelijk zal doen om de uiterste clementie te betrachten. Want wij zijn hier op een hellen;! vlak, dat leidt naar een corruptie, tot schade der fundamenteelste be langen van het Nederlandsche volk. In het on derhavige geval heeft jaren lang een verkeerde toestand bestaan, welken bekt door zwakheid, door laakbare nalatigheid, heeft bestendigd. Men kan zeggen, dat de besturen van de pol- dertjes bekl. nooit hadden moeten toestaan om die tevens lid zijn vs bestuurdertje te spelen. Maar de leden dezer hstische organisaties, besturen ze'ven rijn eenvoudige menschen, boeren met zoo’n hoedje op. 8pr. vroeg bevestiging van het vonnis. De verdediger, mr. Tichelman, zeide, den toe stand in Zeeland, speciaal in Temeuzen. te kennen. Inderdaad is de contróle zeer slecht geweest. De toestand ln Zeeland is zeer zonder ling. In Mei van het vorige jaar hebben Gede puteerde Staten een soort razzia gehouden. Zij hadden de contróle overgelaten aan de polder besturen. Er kwamen dan een paar boeren, die een glas port dronken en een sigaar rookten en zagen, dat er geld ln de kas was, wat altijd wel het geval was. Er zijn menschen, die 1 3 ton te kort kwamen en die zijn niet vervolgd. Vier ontvangers-grlffiers hebben tekorten. Eén te voortvluchtig en een lid van Gedeputeerde Staten weet, waar hij is. Er waren menschen bij, die bevriend waren met Gedeputeerden. Deze man moet nu slachtoffer worden. Wat de dijkbesturen betreft, hun contróle was zeer ver slapt. In één der polders moeten ingelanden ’n bepaald bedrag betalen en wat te kort komt, passen de overheidslichamen bij. Maar de voor zitter van bet dijkbestuur teekende de desbe treffende staten blanco. Gedeputeerde Staten hebben eens ƒ4000 meer gestuurd, dan bekl. zelf verzocht had. Het teveel te toen terugge- stuurd. Bekl kon net zooveel stelen, als hij wilde, al heeft hij het met de blanco-staten gelukkig niet gedaan. Er was destijds een groot gebrek aan intellectueelen in Temeuzen en deze beklaagde, zonder eenige eruditie, kwam ln de geur te staan van een Intellectueel en werd zelfs gepousseerd als bankdirecteur, of schoon hjj niet eens schoolmeester heeft kun nen worden. Krachtens een inhaerenten aan leg kon deze man niet „neen" zeggen. Er waren commissarissen, die maar raak geld van zijn middenstandsbank haalden, en de man kreeg het niet ln zijn hersens om te zeggen, dat dit zoo maar niet ging. Bekl. heeft geen nlisdadi- gen aanleg. Een notabele te Axel zei aan spr„ dat bekl. zich rijk had kunnen stelen, maar ■oo arm te als een kerkrat. Spr. gaf vervolgens eenlge verzachtende om- •tandighedeir aan het karakter van den ver dachte betreffende en vroeg tenslotte^ voor waardelijke veroordeeling. Uitspraak a& Woensdag over een week. Reeds tijdens de groote Twentsche textiel staking het vorig jaar liepen in Enschede hard nekkige geruchten, dat bekende communisten aldaar ln het bezit zouden zijn van een partij vuurwapenen. Een nauwkeurig onderzoek werd ingesteld, terwijl verschillende personen werden verhoord. Een en ander bleef echter zondei resultaat. Inmiddels kreeg de politie aanwijzingen, dat zich Inderdaad eenlge partijen vuurwapenen bij particulieren in Enschede moesten bevinden. In verband met het onderzoek werd een bekena communist in gezelschap van een Dultschers gearresteerd en aan een langdurig verhoor onderworpen, ook nu bleven de nasporingen zonder resultaat. Opmerkelijk was het intusschen, dat van uit Enschede aan „De Tribune” werd geschreven dat het de politie aldaar bekend was. dat zich in de stad een groote partij vuurwapenen be vond, doch dat zij er zich niet om bekommerde aangerien een en ander ln het bezit was van fascistische elementen. De politie bleef echter ongestoord haar gang gaan. ZU spande de draden van haar onderzoek steeds breeder uit en vormde als het ware een net om den verboden handel. Dat deze handel er was. stond bU haar vast. Men had althans duidelijke aanwijzingen, dat meermalen eenlge partijen werden verkocht. Zoo werd de chauf feur van t H„ van een expedlt.le-nnHerneming die een geregelde verbinding onderhoudt tus schen Twente en Breda, er ernstig van ver dacht, dat hij hoeveelheden wapens Van de Belgische grens ln zijn wagen meenam. om die in Enschede af te leveren. Dezer dagen was het bekend geworden, dat ln een perceel in de omgeving van de Lipperkerkstraat. bewoond door H. een partij pistolen zou worden verhan deld. De politie was op haar qui vive. Onder leiding van een drietal Inspecteurs werd de omgeving Zaterdagavond ongemerkt en gewacht tot het meest geschikte oogenblik, waarop tot een inval zou kunnen worden overgegaan. Omstreeks 12 uur middernacht werd het be trokken perceel omsingeld en trad een der in specteurs het huis van de achterzijde binnen De personen, vier in getal, waren volkomen ver rast. Hun werd gelast de handen omhoog te houden en zich niet van hun plaats te verwij deren. Er lag een partij van 50 automatische pisto len, gemerkt MS. en van licht kaliber, op tafel. Men was juist bezig een en ander te verhan delen. De partij werd onmiddeliyk in beslag genomen en in een gereedstaanden auto naar het politie bureau vervoerd. Ook de betrokkenen, zekere H., S. en van t H. werden naar het bureau ver voerd. waar zij aan een streng verhoor werden onderwerpen. Tegen hen is proces verbaal op gemaakt wegens overtreding van de vuurwapen- wet. Er bestaat een ernstig vermoeden, dat deze handel in vuurwapens ln communistische han- naar aan Wij hebben niet zonder aarzelen en met groote restrictie dézer dagen melding gemaakt van nieuwe vermeende verschijningen der H. Maagd, nu niet te Beauraing, maar te Banneux in Bel gië. „De Standaard” van Brussel meldde al, dat de Bisschop van Luik de feiten als t ware ge loofwaardig verklaarde en er den bouw van een kapel had goedgekeurd. Dit werd door een Nederl. Kath. blad overgenomen. We waar schuwden onmiddellijk dat de aanhalingsteekens van hetgeen de bisschop nu precies zou ver klaard hebben, niet duidelijk waren en dat de woorden van den kerkvorst blijkbaar uit een schrijven aan, of een gesprek met een derde onjuist waren weergegeven. Na zijn stellige beweringen moet „De Stan daard” van Brussel thans de volgende verkla ring van Z. H. Exc. Mgr. Kerkhof» van Luik publlceeren: „Zonder den op ons gunstlgen indruk der ons meegedeelde feiten te w*illen ontkennen, en zelfs verlangend dat, om alle uit de lucht ge grepen voorstellingen te voorkomen, een nauw gezet relaas, van objectieven aard, omtrent deze gebeurtenissen zou worden gedaan, hebben wij nochtans geen oordeel willen vellen over deze feiten en hebben wU ons ook onthouden het bouwen eener kapel en bet Inrichten van bedevaarten aan te bevelen.” Ingediend is een ontwerp tot wijziging van de Pakketpostwet. Krachtens art. 5 van deze wet wordt voor het verloren gaan of het in ongereede raken van pakketten, waarvan de waarde niet is aangegeven, of voor de aan den inhoud daarvan toegebrachte schade, geen hoogere vergoeding verleent dan f 330 per kilo gram of gedeelte van een K.G. Deze vergoeding staat geruünen tijd niet meer in de juiste verhouding tot de waarde dier goederen. Verhooging van het bedrag wordt daarom noodig geacht. Rekening houdende met de tot dusver opgedane ervaring en met de bedragen, welke in dit opzicht In andere landen zijn vastgesteld, acht de minister een verhooging van het maxlmum-bedrag tot f 10 per kilogram waarmede naar raming een ver meerdering van het bedrag der jaarlijks uit te keeren schadeloosstellingen van f 1000. gemoeid zal zijn voor de tegenwoordige vol doende. Ten einde evenwel bij wijziging der omstandigheden het maximumbedrag gemak- gelijk aan de behoeften van de practijk te kun nen aanpassen, komt het wenschelljk voor, in de wet de mogelijkheid te openen, dat bedoeld bedrag bij Koninklijk besluit wordt vastgesteld, met inachtneming van een ln de wet op te nemen maximum. In overeenstemming met art. 81 van het Reglement voor het vervoer op 1 de Spoorwegen zou laatstbedoeld maximum bedrag kunnen worden vastgesteld op f 25. voor elk kilogram of gedeelte van een kilo gram.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6