Roosevelt zet door Ontrouwe kassier Een onderzoek te Brunswijk FRANKRIJK EN HITLER'S DUITSCHLAND s WOENSDAG 29 MAART NU DE LENTE IS BEGONNEN 3 r m Ongunstig verleden T i T ZOO ZACHT ALS EEN LAM Einstein te Antwerpen ad DE POLITIE TE BRESLAU Noodweer in Zuid-Italië Crisis en nationaal vermogen 152 families dakloos RAMP IN PERU BEVESTIGD Geen audiëntie Edmund Heines, die benoemd is Fascistisch partijbureau bestormd Italiaansche spionnen gearresteerd Nog meer banken onder controle Haar lezing van de gebeurtenis De beoefenaars van watersport halen hun booten weer voor den dag, die aan een grondige inspectie worden onderworpen Een salarisverlaging van 15 pCt. voor het geheele rijkspersoneel aangekondigd Joodsche actie in het buitenland Twee soldaten voor den Krijgsraad Daling der inkomens Houdt Vrijburg den Raad van Justitie voor het lapje? Willem de Zwjjger-herdenking ONDERMIJNING VAN DE KRIJGSTUCHT DeStahlhelm spreekt van een ver gissing dar Brunswijksche regeering Stahlhelmverbod in Bruns- wijk ingetrokken L A- M oo liQ ge- 194427 192443 Afef schrikbarende cijfert ▼er- I s andere een hevige orkaan beeft gewoed. Donderdag geen audUtatle bU den minister oo- dte Zy hadden vervalsche documenten aan de Fransche regeering verkocht Ongerustheid ongerechtvaardigd” Groot debat aangekondigd Ondanks controle jarenlang be langrijke bedragen verduisterd Statistische gegevens over den teruggang der vermogens na 1929 - BRONSWIJK, 28 Maart (WK.) De in het gebouw der ziekenkas opgesloten 1350 perso nen zijn nog tn den loop van hedennacht in vrijheid gesteld, ongeveer 100 functionarissen uitgezonderd. Deze sullen rich voor dan rechter te verantwoorden hebben. BERLIJN, 28 Maart (WK.) De RUkspresl- dent heeft Dr. Oereke van zijn ambt als Rijks- mlnlster van werkverschaffing ontheven. nat ver- ilus- Hl tand Rijksmlnister Seldte zal Woensdagochtend per Vliegtuig naar Berlijn terugkeeren. BRUNSWIJK, 28 Maart CVD). Hedenmor gen werd aan den gevel van het gebouw der plaatselijke ziekenkas een groote transparant met bet opschrift «Adolf Hitler-kaserne" aan gebracht. ROME, 20 Maart (Reuter) Ben zeebeving heeft aan de kust van de Ionische Zee, in de omgeving van Oatana, groote schade aangericht. Talrijke booten zijn vergaan of hebben avert) opgeloopen. Aan de kust sUn 152 families dak loos geworden. In de omgeving van Messina heeft tegelijkertijd een storm groote verwoes ting veroorzaakt, terwijl in het district Reggie de Calabre t 30 50 100 200 200 500 1.0*0 86463’ 45481 34930 UU1 «.<40 3290 2.100 1.067 sn rit, ze ne en let - a* en <or I be- van inert, Ne- ANTWERPEN, 28 Maart (Reuter). Professor Einstein Is aan boord van de „Belgenland" hier aangekomen. Hij werd verwelkomd door den burgemeester van Antwerpen, den voorzitter der Belgische Zionistische Federatie en delegaties der unlversitelten. Einstein zal vijf maanden In een Belgische kustplaats verblijven. Hij verklaarde niet naar Dultschland te zullen terugkeeren, zoolang de vrijheid van gedachte daar niet ge waarborgd werd, alsmede da bescherming van alle burgers. WASHINGTON, 29 Maart. (Reuter.) Alle re- geerings-amttenaren, benevens alle militairen van land-, see- en luchtmacht sullen woeden getroffen door de salarisverlaging van 15 pCt. welke Roosevelt kort geleden heeft afgekon- dlgd. Hierdoor zullen 126 mlllloen dollar worden bespaard. In zijn verklaring aside Roosevelt, dat in ie Vereenlgde Staten de levensstandaard sedert 1928 met 21.7 pCt. is verminderd. BERLIJN, 29 Maart. De „Kreuraeitung” ver neemt van welingelichte zijde omtrent de ge beurtenissen te Brunswijk, dat bij het onder zoek is gebleken, dat de leiding van het stads district Brunswijk van de Stahlhelm bij het opnemen van talrijke nieuwe leden weliswaar te goeder trouw, doch in strijd met de Instruc ties van de bondslelding politiek verkeerd heeft gehandeld. Na een nauwkeurig onderzoek heeft de bondslelding besloten tot het benoemen van een commissariaal leider van de Stahlhelm In het land Brunswijk, terwijl in de stad Bruns wijk de Stahlhelmleldlng vervangen zal worden besluit van den Rijksmlnister van Binnenland- sche Zaken. rf- m. na act- riek ster den te- s ie 'e- ndel- Grz- jade- nstic ulder m ts eigen e in treft. Itref- it de nend i een itaan land de ■and lieg* ind- aan met ede- >llet inde hel. zrd- •P. et BATAVIA, 28 Maart (Aneta). De Willem da Zwijger-herdenklng in Ned. Indie aal door een door den ^VQCTrrittn-^^van den Volksraad den op 22 April sus. ook in Nederland hoorbaar NEW-YORK. 29 Maart. (V. D.) Uit Mexico City wordt gemeld, dat communisten aldaar uit protest tegen de benoeming van Josephus Da niels tot ambassadeur der Vereenlgde Staten in Mexico, de Amerikaanache ambassade met steenen hebben gebombardeerd. In de stad had den de communisten plakkaten aangeslagen, waarin geprotesteerd werd tegen de benoeming van Daniels, omdat Daniels door de Mexicanen beschouwd wordt als de man. die in 1914 de Interventie der Vereenlgde Staten te Vera Cruz bewerkstelligde en als de „moordenaar van Azueta en Uribe", twee Mexlcaansche revo’u- tlonnalre leiders, die tijdens de gebeurtenissen in Vera Cruz om het leven zijn gekomen. Daniels was Indertijd Amerikaanache Minis ter van Marine, die tot de Interventie van de Amerikaanache vloot besloot. Rijkskanselier Adolf Hitler is hedenmorgen te 8 uur per vliegtuig uit München naar Berlijn vertrokken. Vermogens in duizendtallen. 16 30 56 100 200 300 500 1.000 en hooger nationaal vermogen gelijken tred had moeten houden, dan komt men tot een achteruitgang in de laatste twee jaar van 1.825 mlllloen gulden. Op 1 Mei 1931 bedroeg bet totaal der in de vermogensbelasting aangeslagen vermogens nog 14.300 mlllloen gulden, de opbrengst der ge noemde belasting In hoofdsom 18.497.000. De aandacht zi) er op gevestigd, dat het be drag der vermogens betrekking heeft op den toestand van het vermogen bij den aanvang van het belastingjaar (1 Mell. Het cijfer over 1930- 1931 is nog slechts in geringe mate beïnvloed door de In het najaar van 1929 opnieuw Inge treden economische crisis. In veel sterker mate is dit het geval met bet cijfer over 1931-1982. Vervolgens zij opgemerkt, dat wegens het ontbreken van daartoe geschikte gegevens geen rekening kon worden gehouden met de In den loop der jaren gewijzigde waarde van het geld. Hieronder volgt nog een staat van het aan tal aangealagenen In de verschillende vermo- gensgroepen over de jaren 1920-1930 en 1931- 1932. Hieruit blijkt dat in de laatste twee jaren Slechts het aantal vermogens beneden de vijf duizend gulden gestegen Is. doch de hoogere vertnogensgroepen in talrijkheid gedaald zijn. Aantal aangealagenen 1929-20 1931-82. 82407 45.341 35.582 17483 5496 8.796 2.438 1.362 KMDEN, 29 Maart. (W. BJ In dan afgeloo- pen nacht werden 24 vensterruiten van Jood sche winkels in de hoofdstraat der stad, ver nield. Van de daders is tot dusver geen spoor ontdekt. Alleen is een ijzeren hamer gevonden, waarmede de ruiten vernield moeten zijn. LONDEN. 28 Maart (VD.) Gisteren heeft een tweehonderdtal personen, voor het meerendeel communisten, een aanval gedaan op het hoofd kwartier der Engelsche Fascistische Partij aan Walworth Road. Het huls werd bestormd en alle ruiten wer den vernield. De fascisten haalden hulp en dreven de communisten bet huls uit. Het kwam tot een hevige vechtpartij, waaraan pas door de politie een einde kon worden gemaakt. In de tweede aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek worden gepubliceerd de uitkomsten der Vermo gensbelasting. Het belastingjaar 1931-1932 is hierbij In vergelijking gebracht met de voorafge gane jaren. Uit de gegevens blijkt, dat het totaal der ver mogens in het jaar 1931-’32 tegenover het daar aan voorafgaande jaar met 1328 mlllloen en tegenover het belastingjaar 1929-*30 met 1386 mlllloen gulden gedaald is. Houdt men evenwel rekening met de toene- zaken in die gemeente vertoeven moet zan der d*t men eenige relatie daar heeft. Van die mededeeling wordt dan een schriftelijke verklaring opgemaakt, waarvan een af schrift aan den kiezer wordt uitgereikt. Heeft men eenmaal medegedeeld in een andere gemeente te willen gaan stemmen, dan is men niet meer bevoegd te gaan stem men in de gemeente, waar men op de iljst staat. De oproeplngskaart voor de stemming ontvang* men op het adres, dat men bij de mededeeling heeft opgegeven. Voor wie <s deze regeling van belangt le Voor hen, die na 1 Januari 1933 ver huisd zijn (of vóór 26 April nog zullen ver huizen) naar een andere gemeente dan waar zij op 1 Januari 1933 inwoners waren. 2e Voor kloosterlingen, die na 1 Januari 1933 naar een huls In een andere gemeente zijn overgeplaatst. (Deze categorie valt eigenlijk onder no. 1, maar men denkt in deze gevallen vaak niet aan het gewone be grip „verhuizen”). 3e Voor professoren van Seminaria, leeraren aan onze katholieke scholen, studenten die vóór 16 Mei 1933 25 jaar zijn geworden, kloosterlingen, die bul ten hun eigen klooster vertoeven in een andere gemeente. (Wij noemen deze cate gorieën met name, omdat de stemdag, 26 April 1933, in de Paaechvacantie valt.) 4e Voor reizigers, die voor hunne werkzaam heden op 26 April elders moeten vertoeven bulten de plaats hunner Inwoning. 5e Voor arbeiden, die de geheele week In een andere geiflSènte dan de plaats hunner Inwoning aan hun werk gebonden zijn, b.v. zij die in werkverschaffing wellicht ver van hun woonplaats vertoeven. 6e Voor bultenslands- verblljvenden, die In een naastbij -gelegen grensplaats kunnen gaan stemmen. Voor den krijgsraad te Hertogenboech stond Dinsdag terecht de 21-jarige J. J. K-, gew. dpi. soldaat Mltr. Comp. 10 R.L te Ede, gedetineerd in het Huls van Bewaring te ’s Hertogenbosch. Hem was ten laste gelegd, dat hij op 10 Febr 1933 te Ede, met de strekking van het geschrift bekend, heeft ten toon gesteld en aangeslagen een geschrift, dat ten doel had te trachten de tucht onder de krijgsmacht te ondermijnen. Met hem stond nog terecht A. O., 21 Jaar, geboren te Rotterdam, gew. dpi. soldaat Tlr. Comp. 22 R. I., gedetineerd in het Huis van Bewaring te 'e Hertogenbosch, die vele van bovengenoemde proclamaties in voorraad had. De krijgsraad veroordeelde J. J. K. tot negen maanden gevangenisstraf met ontslag en ont zegging uit den militairen dienst. Tegen A O. elschte de auditeur militair acht maanden gevangenisstraf, waarvan vier maan den voorwaardelijk en vier onvoorwaardsUJk. met een driejarig ontslag uit den militairen dienst. De krijgsraad besloot deze zaak nog verder te onderzoeken. De tweede aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor da Statistiek vermeldt van de Rijkslnkomstenbelastlng we derom de voornaamste cijfers en wel thans over het belastingjaar 1931/1932, die In verge lijking worden gebracht met de cijfers over enkele voorafgaande jaren. Dit deae cijfers blijkt, dat, als gevolg van de in 1920 ingetreden malaise, het gezamenlijke Inkomen der bealstlngpllchtlgen van 1921/1922 tot 1924/1925 is gedaald met 580 mlllloen en van laatstgenoemd jaar tot 1930/1931 ten ge volge van de verbetering in den algemeenen economlschen toestand wederom is gestegen met 606 mlllloen gulden. Als gevo'g van de in 1929 Ingetreden economische crisis is daarop een vermindering Ingetreden van 161 mlllloen van 1980/1931 tot 1931/1932. Dat deze terugslag eerst in het cijfer over 1931/1932 tot uitdruk king komt, vindt zijn oorzaak in het feit, dat de inkomens-bedragen in het algemeen betrek king hebben op de Inkomsten genoten in het voorafgaande kalenderjaar, in dit geval dus 1930. Bet totaal der Inkomens over laatstge noemd jaar is hierdoor wederom 85 mlllloen lager geworden dan dat over 1931/1922 (1 .98 pet.) De bevolking nam van 1 Januari 1922 tot 1 Januari 1932 toe met 15,53 pct. met welk per centage een vermeerdering der gezamenlijke Inkomens correspondeert van 687 mlllloen, zoo- dat, rekening houdend met de toeneming der bevolking, doch niet met de waardeverande ring van het geld, het totaal der inkomens over 1931/1932 752 mlllloen achterblijft bij het totaal over 1921/192X Op overeenkomstige wijze blijkt, dat, reke ning houdend met de toeneming der bevolking, doch niet met de waardeverandering van het geld, het totaal der inkomens over 1931/1932 reeds 230 mlllloen achterblijft bij het totaal over 1930/1931. Wat het aantal aangeslagenen betreft, kan worden medegedeeld, dat dit aantal over 1922/ 1923 In tegenstelling met bet bedrag der in komens en der belasting nog iets hooger is dan over 1921/1922, waarna een daling is in getreden tot 1924,1925. Vervolgens stijgen da aantallen weer tot 1930/1931, waarop over 1931/1932 wederom een daling volgt. Uit de totaalcijfers betreffende het aantel aangeslagenen, verdeeld naar de hoegrootheid van het belastbaar inkomen, in percenten van bet totaal blijkt, dat alleen voor de groep in komens beneden 1400 voortdurend een stij ging van het percentage heeft plaats gevon den, terwijl voor de overige inkomensgroepen de cijfers van 1924/1925 en 1931/1932 in verge lijking met die van resp. 1921/1922 en 1930/1931 talken» eon faling doen zien. Slechts een zeer klein deel van alle belas tingplichtigen valt in de hoogere inkomens. Over 1931/1932 maakt b.v. het aantal aange slagenen met inkomens van 5000 en meer slechte 547 pet. (1921/1922 648 pet.) uit van het totaal aantal aangeslagenen. Het gemiddeld Inkomen per aangeslagene Is van 1921/1922 tot en met 1924/1925 voortdu rend gedaald en wel van ƒ2619 tot ƒ2316, waarop na enkele schommelingen een stijging is gevolgd tot ƒ3340 over 1929/1930. Het ge middeld inkomen is daarop gedaald tot 2258 over 1981/1933, waardoor het wederom ƒ368 lager la dan het hoogste der cijfers over de voorgaande jaren (1931/1922) en nog ƒ84 lager is dan het laagste dezer cijfers (1927/1928). BERLIJN. 28 Maart. (W. B.) Omtrent bet onderhoud tusschen minister GOrtng en mi nister Seldte wordt officieel medegedeeld, dat uit het onderzoek is gebleken, dat men bij bet voorgevallene in Brunswijk met een sulver plaatselijke aangelegenheid te doen beeft, die LONDEN. 39 Maart. (V. DJ De Joodsche actie tegen de vervolgingen der Joden in Dultschland, heeft gisteravond in bet Londen- sche Westend tot eenige Incidenten geleid Een Duitscher. die in een restaurant nabij Picca dilly Circus in twistgesprek met eenige Jood sche bezoekers raakte, werd door ”et pubielk uit het restaurant gezet. Een vent met de .Deutsche Allgemelne Zeltung” op Piccadilly Circus werd herhaaldelijk door het publiek las tig gevallen. BRUNSWIJK, 28 Maart. (V. D.) «fa een be raadslaging, welke meer dan vijf uren heeft geduurd, werd tegen 10 uur vanavond het vol gende offlcleele communiqué uitgegeven: De Rljksregeering erkent dat de door de» mi nister van Binn. Zaken van Brunswijk, Klag- ges, tegenover den Stahlhelmgouw Brunswijk genomen energieke maatregelen gerechtvaar digd zi)n. Nadat de Rijksmlnister van Arbeid, Franz Seldte, als eerste bondsvoorzitter van den Stahlhelm een disciplinair onderzoek In deze aangelegenheid had toegeaegd en nu het gevaar voor een illegale actie van Marxistische organisaties ouder valsche deknamen is ter zijde gesteld, aal minister Klagges het voor bet land Brunswijk uitgesproken verbod van den Stahlhelm per 1 April as. opheffen. PARUS. 28 Maart. (Reuter) Minister-presi dent Daladier heeft heden in de Fransche Ks- mer, in antwoord op de vraag van een lid der oppositie, beloofd, dat vóór het uiteengaan der Kamer een groot debat over de buitenland- sche politiek zal worden gevoerd. Daladier gaf uiting aan zijn dankbaarheid voor de loyauteit, welke door MacDonald oi) de door deaen gevoerds onderhandellngen i» betoond. Hij voegde er aan toe, dat de regee ring den vrede wenscht te organlseeren. Zij zal niet weigeren, woorden van internationale ver zoening te spreken en evenmin de gesloten ver dragen ontrouw worden. De regeering heeft de vrienden van Frankrijk niet aan bun lot over gelaten. hoopt, 4a^JK.JtaP* spoedig vrucht dragende onderhandellngen zullen worden ge veerd. Frankrijk, zoo verklaarde de premier ten slotte, hoeft niet bevreesd te zijn voor de be dreigingen, afkomstig van een zijde, waar een zekere oorlogshypnose heerscht; deze bedrei gingen dienen noch op de beraadslagingen, noch op de openbar* meening invloed uit te oefenen. Minister Paul-Boncour verklaarde heden morgen in de Kamer, dat de Internationale situatie, ofschoon ernstig, geen enkele onge rustheid rechtvaardlgd. Wij moeten onze koel bloedigheid bewaren, om het spel te spelen en de partij te winnen. De regeering blijft waak zaam en heeft rich bij de jongste gebeurtenis sen steeds krachtig getoond, met name bij de Incidenten te Kehl, Buningen, Keulen en Spiers. De meeste New-Yortsche dagbladen oefenen critlek uit op de vervolging van Joden In Dultschland. Tot de gematlgdste bladen be hoort de 3*ew-York Evening Post”, die o. a. uiteenzet, dat het misschien beter zou zijn ge weest, wanneer de demonstraties van Maandag niet hadden plaats gevonden, daar de toestand reeds aan het verbeteren was. Wat de repce- •alUe-mastregelen der NS.DAR. tegen de boy- ootpropaganda betreft, schrijft hst blad dan verder, dat uitvoering dezer maatregelen op nieuw voedsel zal geven aan veel haat, waar van aan belde kanten represailles weer het gevolg zullen zijn. In de afgeloopen dagen hebben Dultsche handalMcrlngen van Joodsche Importeurs in Amerika reeds eau menigte annu'eeringen van orders gekregen. Dultsche offlcleele instanties ontvangen tal van haatdragende brieven, het scheepvaartverkeer Is sterk achteruit gegaan. minister Seldte en de Brunswijksche regeering heeft tot volledige overeenstemming geleid. De Stahlhelmleldlng in het Llppe-Ruhrge- bied deelt mede, dat tot nader aankaod<ing geen nieuwe leden tot de Stahlhelm zullen worden toegelaten. Voormalige leden van K. P. D. en 8. P. D„ die zich reeds bij de Stahl helm hebben aangemeld, sullen aan het toe richt der crimineele politie worden oude» wo<- pen en voor zoover geen bezwaren tegen hen worden ontdekt, pas na een proeftijd van zes maanden worden toegelaten. Alle llnksche ele menten, die met de bedoeling van cellenbouw in de Stahlhelm komen, sullen uit de organi satie verwijderd worden. Stahlhelmpatrouilles survellleeren door de stad, vergezeld van een Schupo-beambte. Deze patrouilles houden ieder een aan, die door het dragen van de Stahl- hnlmunlform, het Stahlhelm-insigne at door den roep „Front Heil!” als lid van de Stahl helm kenbaar is, ten einde zjjn lidmaatechaps- dlploma te oontroleeren. Zij die niet ta het berit van een diploma zijn, sullen geaiiesteerd De .Freusteche Zeltung” deelt mede, dat le den van de crimineele politie en van de 8B.- bulppolltle er vannacht te drie uur in geslaagd zijn den sedert weken gezochten leider der K. P. D. te Koningsbergen, Walter Schütz, in een woning aan de Beldemanstrasse te ar- resteeren. Nog tien andere communistische functionarissen konden ter plaatse gearresteerd worden, terwijl voorts een hoeveelheid commu nistische pamfletten in beslag kon worden ge nomen. LANSING (Michigan), 2 Maart. (Reuter.) Nog 38 banken zijn onder curateele gesteld; hieronder is ook de Detroit Trust Company. Sedert het begin van de bank-vacantles ziln thans 122 banken ouder curateele gesteld. LONDEN, 29 Maart. (Reuter.) De bladen publiceeren uitvoerig de berichten over het boycotten der Joodsche winkels door de nat.- »oc. beweging. wordt op gewezen, dat de boycot-beweging in sommige deelen van Dultschland, nl. in Opper-SUezlë, Ruhrgebled en Mecklenburg, roods begonnen is. De vermaning der Nari-partU om geen Jood sen haar te krenken, wordt eveneens door alle Naden, met uitzondering van de socialistische .Daily Herald”, gepubliceerd. LIMA (Peru) 38 Maart. (Reuter). In het dorp Tantaday heeft een aardverschuiving plaats gehad, waarbij 100 menaeben en 270 dle- Van nat.-soc. zijde werd vanavond verklaard, dat volgens de tot dan toe afgenomen verhoo- ren de plaatselijke Stahlhelmlelders van de be doelingen van Rijksbanler en communisten volkomen op de hoogte waren. Voor de Rotterdamsche rechtbank had zich Dinsdag te verantwoorden de 42-Jarlge boek houder L. G. B„ gedetineerd, terzake van ver duistering in dienstbetrekking en valschheid in geschrifte. Verdachte zou in de jaren 1930, 1931 en 1932 als boekhouder-kassier van de Electri- sche Confectiefabriek van S. Hartogs een be drag van 11.616 hebben verduisterd. Om de fraude te bemantelen zou verdachte een aantal valsche boekingen hebben gedaan. Twee der gelijke vervalschlngen zijn hem ten laste legd. Verdachte legde, aldus meldt ..De Maasbode", een volledige bekentenis af. Hl) gaf toe, ook jaren geleden ten nadeele van 8. Hartogs verduistering te hebben gepleegd. Hoe groot dat bedrag ts geweest weet verdachte niet. Het thans verduisterde bedrag heeft verdachte voor een groot gedeelte In zijn gezin verbruikt. Hfj he*ft 5 kinderen, die hl) een opvoeding boven zijn stand gegeven heeft. Verdacht verdiende f 65.— per week. HIJ speelde wel eens en bezocht nogal café's. Komende tot de wijze waarop de fraude is gepleegd, zegt verdachte op desbetreffende vragen, dat hij, nadat de accountant de boeken gecontroleerd had. enkele posten verhoogde. Het door den accountant neergeschreven kassaldo veranderde verdachte dan in overeenstemming met de veranderde posten. De accountant begon zjjn volgende contröle dan bl) het vervalschte bedrag. In September Is de fraude uitgekomen, doordat de accountant ontdekte, dat een cijfer anders geschreven was, dan hij gewend was. Na de ontdekking Is verdachte naar het buitenland uitgeweken, maar htj is korten tijd later weer teruggekomen en heeft zich toen bij de politie gemeld. Verdachte gaf toe leeljjke brieven aan Hartogs te hebben geschreven. Zijn eenige be doeling daarmee was zich tegen vervolging te vrijwaren. Getuige S. Hartogs verklaart, dat verdachte ongeveer 20 jaren bl) hem als boekhouder-kas sier in betrekking is geweest. HJj was nog niet zoo heel lang bl) hem, toen getuige ontdekte, dat verdachte knoeide. Hij heeft niet nagegaan voor welk bedrag hl) hem precies benadeeld heeft, maar het is waarschijnlijk, dat het toen ver duisterde bedrag ongeveer een ton is geweest. De verduistering was toevallig uitgekomen. Ver dachte was toen pas gehuwd en dit heeft er mede toe geleid, dat getuige verdachte gehand haafd heeft. Wèl heeft getuige dadelijk accoun tantscontrole ingesteld. De accountant had getuige er van op de hoogte gesteld, dat er geknoeid werd. Even later was verdachte gekomen, die bekende, verduisterin gen te hebben g eegd. Getuige had hem toen een half uur tijd gegeven om eenige aanwijzin gen op te stellen over de wijze waarop hij de verduisteringen had gepleegd. In dien tusschen- tjjd maakte getuige zijn gewonen rondgang door de fabriek. Toen hl) terug kwam, was verdachte verdwenen en getuige meende dadelijk maatre gelen te moeten nemen oen een radio-omroep- bericht te laten verspreiden. Hl) heeft daarvan afgezien, toen verdachte'» vrouw er bl) hem op aandrong. De accountant-assistent A. de Vries, contro leerde eenmaal per week de boeken van de zaak van Hartogs. Het onderzoek was altijd nauwkeu rig met verifleering vani alle bescheiden. Er kwamen wel eens kleine kasverschillen voor, maar die gaven geen aanleiding tot eenlgen maatregel. Het O. M.. waargenomen door mr. J. F. Hoeffelman, merkte op, dat ondanks de con- tröle verdachte jarenlang belangrijke bedra gen heeft verduisterd. Hl) heeft ernstig mis bruik van vertrouwen gemaakt en het is den indruk van het O. M„ dat hij het verduisterde bedrag niet hoofdzakeiyk voor zijn gezin, doch voor zichzelf gebruikte. De dreigbrieven die hl) den getuige Hartogs geschreven heeft, toen hij in het buitenland vertoefde, toonen de men taliteit van verdachte, die al heel weinig schuldbesef heeft. Het O.M. elschte dan 1 Jaar en zes maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. J. W Höpink. meende, dat de accountant een ernstige fout heeft ge maakt door na te laten de door hem geno teerde kas-saldl te vergelijken. Pleiter voert eenige verzachtende omstandigheden aan en hij acht zelfs reden aanwezig tot oplegging van een voorwaardelijke straf. Uitspraak 4 April. in den loop van den namiddag door de rijks regeering wordt geregeld. De samenwerking tusschen de stormafdeelingen. de estefette-af- deellngen en de Stahlhelm In bet geheele Dultsche rijk, wordt door die plaatselijke ge beurtenissen in geen enkele wijze beïnvloed. Aan alle zijden bestaat bet eenstemmige be sluit, de kameraadschappelijke samenwerHng tusschen die banden te bevestigen en uit te breiden. Ter verdere opheldering van de gebeurtenis sen is een onderzoeklngscommlssie met een speciaal vllegulg van Berlijn te Bronswijk aan gekomen. Van die commissie maken deel uit minister Seldte, die hoofdlelder van de Stahl helm 1*,, majoor von Stephanl, leider van de afdeellng Brandenburg van de stahlhelm ka pitein Körner, gevolmachtigde ▼an minister Göring, en een vertegenwoordiger der Berljjn- sche 8. A. Van de zijde van de Stahlhelm wordt meda- gedeeld, dat in de afgeloopen dagen talrijke personen zich hebben aangemeld, ran Hd nn de Stahlhelm in Brunswijk te worden, doch het beginsel bleef gehandhaafd, dat elke aan vraag eerst wekenlang onderzocht moest wor den. De Brunswijksche regeering heeft nu de groote vergissing gemaakt, personen die zich aanmeldden reeds als lid te beschouwen. Over de gebeurtenissen in den afgeloopen nacht geeft de leiding van de Stahlhelm de volgende lezing: Gisteravond tegen 6 uur verzamelden zich voor het gebouw van de Stahlhelm in Bruns wijk ca. 1100 personen, die tot de Stahlhelm wilden toetreden. Aangezien het in ontvangst nemen van die aanmeldingen gerulmen tijd zou duren, werden de wachtenden door msnachen van de Stahlhelm in twee gelederen opgesteld. opdat de orde niet verstoord sou worden. De personen, die zich kwamen aanmelden, zijn echter niet in optocht naar het gebouw ge trokken. Overigens betreurt de Stahlhelm het ten zeer ste, dat de leden van de 8. A. een aanval heb ben gedaan op het gebouw van de hulppolitie van de Stahlhelm, welke eindigde met de ont wapening van de Stahlhelmleden. Er wordt de nadruk opgelegd, dat de bond van frontsoldaten zich zijn zelfstandigheid bij het behandelen van zijn eigen Interne aangelegenheden niet laat ontnemen. De rljkscommlssaris voor Saksen, von KU- Unger, had de verspreiding van berichten in Dresden over de gebeurtenissen in Bronswijk verboden, doch dit verbod is direct weer in getrokken. De leider van de Stahlhelmorganisatie in Beieren, kolonel v. Lens, beeft Dinsdag de onder-lelders bevel gegeven onder alle om- standlgheden te vermijden, dat ontbonden weerorganlsatles - verder zouden kunnen be staan onder den naam Stahlhelm. De organi saties moeten daarom voorloopig geheel wor den ontbonden. BRUN8WUK, 38 Maart (VD.) De voorzit ter van de Dultsch-Natlonalen in Brunswijk en de president van de Landorganlsatie der D. N V. P. in Brunswijk hebben in verband met de gebeurtenissen in den afgeloopen nacht ver klaard, dat da Duitscb-Natlonale Volkspartij ernstige bedenkingen tegen het gebeurde beeft en dat de Dultsch Nationale Volkspartij thans nog geen Marxisten in haar organisatie mag op nemen. Slechts de beproefde Nationalisten kun nen thans de nationale ontwikkeling doelbewust en rustig nastreven. De D. N. V. P. voert den strijd tegen het Bolsjewisme schouder aan schouder met de N. 3. D. A. P. in onverminderde kracht, daar het Bolsjewisme nog geenszins is uitgeroeid. BATAVIA. 37 Maart (Aneta) Heden werd een aanvang gemaakt met de zaak tegen de leden van bet N. L O. G-, de heeren Reens en Vrijburg. Voor deze zaak bestond groote belangstelling. Belde beklaagden worden vervolgd op grond van de artikelen 154 en 307 van bet Wetboek van Strafrecht. Terwijl de nheer Reens wordt verzocht de zaal te verlaten, wordt de heer Vrijburg het eerst gehoord. De heer Vrijburg verklaart bij <ttt verhoor geen wrok te hebben tegen den dienst. Hij keurt de bezuinigingsmaatregelen af. Beklaagde was over- spannen en had financiële moeilijkheden. Be klaagde geeft toe zich erg te hebben opgewon den. Hij beeft er spijt van een spreekbeurt te hebben vervuld en noemt dit een dwaasheid, waartoe hij door den beer Reens was verleid, doch de vergadering verliep te kalm. Spreker had niet de bedoeling om tot sabotage op te wekken. Hierna werd de heer Reens geboord. Be klaagde ontkent schuld. Hij had geen opdzacht van zijn afdeellng. HU achtte de «temming op de vergadering buitengewoon slap. HU verklaart soms ironisch te hebben gesproken, omdat hU anders kans liep over de streep te gaan. De Ambtenaar van het O. M. voegt beklaagde toe, dat hU den RZad van Justitie voor het lapje zit te houden. Beklaagde verklaart, dat het N. L O. O. nooit tegen de Regeering is geweest. Hoogstens heeft hst N. L O. O- iets tegen haar als werk geefster. BATAVIA, 38 Maan (Aneta). De Raad van Justitie te Batavia zette de behandeling voort van de mak tegen de heeren Reens en Vrij burg. Als eerste getuige wordt gehoord de beer Van der Wal. voorzitter van het N. L O. G. PARUS, 38 Maart (Reuter) Volgens een bericht uit Nizza aan het „Journal” hadden twee Italianen, die met den Pranscben spion- nage-dlenst in verbinding stonden, onlangs eenige documenten overhandigd, die betrekking zouden hebben op de Italiaanse he verdedigings werken. Beide Italianen hadden voor hun mededeelln- gen een aanzienlijke som gelds gekregen, waar mede zU aan de Rivier* «en goed leventje wü- den gaan leiden. Het FTansohe ministerie van Marine had evenwel intusschen vastgesteld, -dat de door de Italianen verkochte documenten van A tot Z vervalscht waren. De Italianen werden daarop door geheime agenten bewaakt, waarbi). bleek, dat sU met Italiaansche spionnen in verbinding stonden. Toen werd tot hun arrestatie overge gaan. -j-u eeda nu wijzen wij op de gelegenheid, welke volgens de Kieswet bestaat om te stemmen in *n andere gemeente dan In die, op welker kiezerslijst men voorkomt (Art. 57 a-J der Kieswet). HU of zij, die van deze bevoegdheid gebruik wil maken, moet uiter- UJk veertien dagen vóór den stemmings dag, dat beteekent dus ditmaal voor 13 April in pdrsoon ter secretarie van „eene” gemeente (dit kan dus op elke gemeente secretarie geschieden, zoowel In de ge meente waar de kiezer op de lijst staat, als in de gemeente waar hij wil stemmen, als In elke andere gemeente, waar hU op bet tijdstip der mededeeling vertoeft) mede gaan deelen, in welke gemeente hij op 26 April wenscht te gaan stemmen. HlerbU moet die kiezer een adres opgeven In de gemeente, waar hU wil gaan stemmen. Dit adres kan desnoods het gemeentehuis zelf zijn, als men geen ander zou kunnen

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 7