H I E i I OVER „STERKE MANNEN” Spanje-Primo de Ml Rivera Tegenstrijdig 1 Het bevolkings vraagstuk f a T ooneelprijs vraag OVERTUIGENDE CIJFERS J VRUDAG 31 MAART NIEUWE VLUCHT NAAR DE STRATOSFEER K.R.O.-GIDS Een rijk programma Repetitie van De Graal GEEN EENHEIDSFRONT? ns Oranje-herdenking „HET VUILE EI” Voor Friesland te Leeuwarden Een bankdirecteur beleedigd DE WAALSTEEN-INDUSTRIE Voorloopige loonsverlaging Het weer op Zondag Export van planten naar Frankrijk KATH. KIN HERUITZENDING Minder mooi, maar toch nog zacht In het bisdom Haarlem KANO-WERF VERBRAND VOORZICHTIG MET VUUR! Vier H.A. bosch verbrand Insigne voor Rome-pelgrims Sociaal-Democraten Communisten LIDWINASPEL TE SCHIEBROEK Verzet tegen de Duitsche handels politiek Ingenieur Max Cosijns, de medewerker van prof. Piccard, gaal thans een nieuwe vlucht naar de stratosfeer ondernemen. Cosijns in sijn laboratorium bezig aan de voorbereiding van de expeditie f 500 uitgeloofd door het tijdschrift „Katholiek Tooneel” voor een goed katholiek tooneelwerk 9a 1 is roerend toch hem 17» 34 nl «31 het open en verre in (Nadruk verboden) L 14 w In werkriükheld een geboorteoverschot aanwezig. ZU bevinden rich alle In een meer of minder die rds. Dit zjjn de feiten! Nu afwachten of er behalve den heer Feberwee één liberaal is, die de waarheid durft oververtellen. Openbaar 313 834 kwaad dit opnieuw nu de verkiezingen van den Met deze verandering in de algemeene lucht- drukverdeellng zijn de vooruitzichten voor bet einde der week wezenlijk veel onzekerder ge worden. Naar alle waarschijnlijkheid zal het weer dan onstandvastig en niet meer zoo mooi zijn als het aan het begin der week was. aanvankelijk een Europa te zullen wel niet eindigen zal worden maar Openbaar Bijzonder dat de onderwlj*- gebeel uit ons Bijzonder 31 45S Bijzonder 760.394 4.253 de hoop vier) en prof. L. vleugel). Zaterdagavond cabaret-ensemble 130 gulden 96 gulden In de buurt Kalsdonk onder Etten (N.-Br.) heeft een boschbrand gewoed, waarbij ongeveer 4 H A schoorhout. benevens een groote hoe veelheid opgestapeld bout, verloren ging, eigen dom van den heer C. B., aldaar. De gemeente politie, geholpen door omwoners, slaagde er na harden arbeid in het vuur te dooven. De brand is vermoedelük door onvoorzichtig heid ontstaan. As. Zondag 3 April zal een groote repetitie gehouden worden op het Stadion te Schlebroek voor leidsters uit alle plaatsen. De hoofdelüke omslag goor trein kosten. etc„ is gesteld op 1.per persoon. Voor Amsterdamsche leidsters is er nog ge legenheid zich op te geven tot Zaterdagmorgen ulterlljk 10 uur, Graalhute Vondelstraat 86, tel. 84039. Zondagmorgen verzamelen onder de klok van het C. 8. (binnen) om 9.45 uur. Om 13 uur worden we op Schlebroek verwacht, waar we den geheelen dag blijven repeteeren. We rekenen op alle leidsters Van deze repe titie hangt voor een groot deel het slagen van ons spel af. Excelsior? In het district der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Oeldersche Vallei groeit bet verzet tegen de maatregelen der Duitsche agrarische politiek, die vele belangen van dat district, met name den grooten eierultvos». enorm schaden. In Barneveld werd een opzien barende protestvergadering gehouden. In Putten volgde men dit voorbeeld. Deze week kwamen de burgemeesters der dis- trtctsgemeenten te Amersfoort bijeen op uit. noodlging der Kamer van Koophandel, om de situatie te bespreken en te overwegen, wat door gezamenlijke actie gedaan kan worden, daar vele gemeenten Immers goederen tot dusver uit Dultschland betrekken, die zonder veel moeite ook elders zijn te bekomen. De besprekingen hadden een vertrouwelijk karakter. Exporteurs naar Frankrijk van planten wor den verzocht ulterlijk 3 April as. hun opgave te zenden van hoeveelheden planten met en ■onder kluit, verzonden in de maanden April, Mei en Juni 1933, met vrachtbrieven aan den voorzitter der contlngenteertngs-commisrie, mr. W F. Wery, Laan van Meerdervoort 36 te Den Haag, zulks ter verdeeling van het kwantum, dat aan Nederland over April, Mei en Juni zal worden toegewezen. Het ongewoon warme weer, waarmede de week begon, bereikte Woensdag zijn hoogtepunt maar de algemeene luchtdruk-verdeeling was toen reeds zooveel veranderd, dat aan den langeren levensduur van dit mooie weer getwijfeld moest worden. Het gebied van hoogen luchtdruk, waar binnen het weer zoo mooi was, hoofdzakelijk tengevolge van windstilte, trok zich meer en meer naar het Zuiden van Europa terug, terwijl over Noord-Amerlka de luchtdrukklng daalde. Het gevolg hiervan was. dat over de Noordelijke helft van ons werelddeel een koele Westelijke luchtstroom dóórkwam, die ook hier te lande afkoeling bracht. Het doorkomen van een zeer kouden lucht stroom uit het Noord-Oosten bij Ijsland scheen sterke afkoeling In West- brengen. De week zal dus zonder dat het iets koeler dit zal hoogstwaarschijnlijk slechts van voorbijgaanden aard zijn. De wind zal weer naar het Zuid-Westen terugloopen. zoodat de inval van een kouden luchtstroom uit het Noorden niet mogelijk zal zijn. Daardoor is de kans op Noord-Westerbulen uiterst gering en zullen wij veeleer tamelijk rustig, zacht en waarschijnlijk eenlgsrins regenachtig weer kun nen verwachten. Naar bet zich laat aanzien zal het weer over bet algemeen een lente-achtlg karakter behouden, hoewel niet dat ongewoon mooie weer van het begin der afgeloopen week te verwachten is. Derhalve is bij bet bijzonder onderwijs het aantal leerlingen per school en per onderwijzer grooter dan bij bet openbare. Het openbare is dus duurder. Eenmansscholen Tweemansscholen Oroote scholen (dX: 8 of meer onderwijzers) „Het zijn dan ook alleen onze geestdrift en hoop, iets, zoo mogeBjk véél, voor het welzijn van ons Vaderland te kunnen doen, die ons Verbond tot het besluit brachten Candida ten voor de Tweede Kamer te stellen. Een genoe gen is het waarlijk niet zich in dit gezelschap te moeten begeven. De korte ervaring, die de meesten van ons met de politiek eerst heb ben, Is reeds voldoende om ons te doen be seffen, wat onzen afgevaardigden nog te wach ten staat. Slechts de vaste wil. die in ons - leeft, om het kwaad in den wortel tasten, beeft onze actie bepaald.** Verbond aan te Blijkens den nieuwen KK.O.-glds zal de zeereerw. heer pastoor F. C. van Beukering Zondagmorgen een verklaring van het H. Mis offer geven, mede In verband met de gebeden en gezangen van den dag. De gezangen worden uitgevoerd doos het volk en de Sc hola In de kerk van St. Antonlus Abt te Rotterdam. 's Avonds treedt de Russische concertzangeres Anna el Tour op. aan den vleugel begeleid door Fred. Boshart. Dinsdagavond na de Lijdensmeditatie door prof. dr. F. Feron concerteert het vocaal ensem ble, onder leiding van Jaap Vranken, met mede werking van de harpiste Phia Berghout. Vrijdagmiddag wordt een uitvoering gegeven van gewijde muziek door „Het so lis ten-en semble', onder leiding van Olivier Koop. Het ensemble bestaat uit de dames Francoise Vet- ter-Hendriks (sopraan), Jo Immink (mirwi- - alt). Truus ter Bteege (mezzo-sopraan) 'ten de heeren Vincent van Ben tenor) en Luc. Boll man (bas-bariton). Uitgevoerd wordt os. de Passlezang van den H. Alfonsus Avonds relayeert de KR O. het Europeesch concert uit de studio van Polskle Radjo te Warschau door bet phllharmonisch orkest onder leiding van O. Fltelberg en Walerjan Berdlajeff. Medewerkenden zijn Eva Ban- drowska (sopraan), Karol Szymanowski (kla- Ursteln (begeleiding aan den w#; - Het tijdschrift „Katholiek Tooneel' publiceert thans de voorwaarden, verbonden aan de door dit blad uitgeschreven prijsvraag. Het tooneelstuk moet oorspronkelijk zijn en niet opgevoerd of uitgegeven. Voorts wordt geëtocht, dat bet gegeven berust op algemeen Katholieken grondslag, waarbij bet te behande len onderwerp overigens geheel aan den auteur wordt overgelaten. Het spel moet bestaan uit minstens drie bedrijven, met een speeltijd van ongeveer 3% 3 uur. Teksten zoowel voor gemengd als ongemengd tooneel komen in aanmerking, terwijl bet werk door het leekentooneel moet kunnen worden gespeeld. De deelneming staat open voor alle Nederlandsen sprekende landen, terwijl de stuk ken in de Nederlandsche taal moeten zijn ge schreven. Uitdrukkelijk wordt als voorwaarde gesteld, dat bü de geschreven teksten bet hand schrift duidelijk leesbaar moet zijn. De prijs voor het bekroonde werk bedraagt 800. Het blijft bet volledig eigendom van .Katholiek Tooneel”. De jury zal bestaan uit vijf bevoegde personen, waarvan de namen nog nader zullen worden bekend gemaak. De jury behoudt zich bet recht voor den prijs niet toe te kennen. Indien de inzendingen niet aan de verwachtingen voldoen. De stukken worden tot en met 16 Juli 1933 in gewacht bij de Redactie van „Katholiek Too neel", Pythagorasstraat 14, Amsterdam-Oost. Zij moeten voorzien zijn van een motto en verge- zeld gaan van een gesloten enveloppe. Op deze enveloppe beboert vermeld te staan bet motto, waarmede bet stuk Is onderteekend. terwijl inge sloten moet zijn een briefje, dat naam en adres vermeldt van den schrijver. Onder goedkeuring van deken H. Meyer te Asten, voorzitter der regellngscommissie voor de pelgrims naar Rome, beeft de edelsmid A van Berkel te Utrecht een insigne In den bandel gebracht, dat speciaal te vervaardigd voor de Nederlandsche pelgrims naar Rome. De politierechter te Roermond heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen O. 8. «1 jaar te Helmond, die aan het ultstalkantoor van „Het Vuile Et” aldaar een carton gedurende onge veer 14 dagen had uitgehangen. Hierop kwa men beleedlgende uitdrukkingen voor ten na- deele van den heer B directeur eener bankin stelling aldaar. De beklaagde, tegen wien schriftelijk werd vonnis gewezen, zag zich veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Koloniehute aan zee reeds stadium zijn. Met algemeene stemmen besloot de vergade ring bet bestuur te machtigen de beide Kolonle- hulzen van den Bond voor Oroote Gezinnen. nX te Boxtel en te Egmond. over te nemen. Tenslotte werd bet jaarverslag van de secre taris behandeld. Hieruit bleek, dat bet aantal actieve afdeellngen, dat werkelijk kinderen uit zendt, te gestegen tot 31. Ondanks de ongunstige tijdsomstandigheden zijn in het Bisdom Haarlem door de Katholieke Kinderuitsendlng In totaal 135.075 verpleeg - dagen gemaakt en zijn in totaal 3397 kinderen uit het bisdom uitgezonden. Dat zijn verreweg de hoogste cijfers, ooit In ons bisdom bereikt. Over het financieel verslag van den penning meester ontspon zich ook een uitvoerig debat, waarna aan den penningmeester décharge werd verleend. Om 6 uur werd deze goed bezochte en geani meerde vergadering gesloten. kan men genieten van het Doeke Stuurop en van Geert Dils, liedjes aan de lult. Lezingen worden o.m. gehouden over: de ont wikkeling der crisismaatregelen; monumentale werken van decoratieve en plastische kunsten over Paaacbgebruiken in Dultschland. De KJLO.-glds vermeldt de aankondigingen met vele en goede Illustraties, welke het aan- hooren ongetwijfeld aantrekkelijker maken. n de „Nederlander" wordt er nog eens de aandacht op gevestigd en tevens met feiten en cijfers aangetoond, dat de nog steeds herhaalde bewering, ate sou de blzondere school ons onderwijs versnipperen en duur maken, geen steek houdt. Het kan inderdaad geen in herinnering te brengen, voor de deur staan. Want wie zou meenen, kwestie en de onderwijsstrijd politieke leven verdwenen zijn, vergist zich. En men behoeft er dan ook niet verwonderd over te staan, wanneer bij de stembus klanken worden vernomen, welke ate echo’s zijn uit den tijd, toen van de pacificatie op onderwijs-gebled niet, of nauwelijks sprake was. Het gedocumenteerd artikeltje uit de „Ned." laten wij hier in zijn geheel volgen: Woensdagmiddag hield de Kath. Klnderuitzen. ding in het Bisdom Haarlem, ónder voorzitter schap van Dr. H. Damen te Haarlem in het 8t Bavogebouw haar jaarvergadering. De voorzitter herdacht allereerst Pastoor van Mersel, die veel voor de katholieke kinderuitzendlng heeft ge daan. Nadat dit was gedaan, deed de voorzitter eenlge mededeellngen. Allereerst omtrent den verpleegprüs. welke ook nu weer werd vastgesteld op f 120 per dag en per ktnd. Op aandrang uit de vergadering, om dezen prijs in verband met de moeilijke tijdsomstan digheden lager te stellen, merkte de voorzitter op. dat alleen de post voeding in de Kolonle- hulzen lager geraamd kan worden, maar deze post is slechts een klein onderdeel van de totale verpleglngskosten. Daarnaast worden de eteeben door rijks en gemeentelijke inspecties aan de Kolonlehulzen gesteld, steeds hooger. De ver laging der subsidies bedraagt dan ook aanzien lijk meer, dan de daling der exploitatiekosten, zoodat in bet feit, dat de verpleegprüs niet wordt verhoogd, reeds een verlaging rit. De voorzitter deelt mee, dat de St. Vlncen- tlusvereenlging geen kinderen meer moet uit zenden, dit te in strijd met de bisschoppelijke voorschriften. Edam erkent, dat het niet juist geweest te, een aanbod van 13 gratis plaatsen, van den kant van het Koloniehute Kt. Joseph", op ad vies van de Eerw. Moeder Overste, te accep- teeren bulten het Centraal Bureau om. hoopt dat ook dit Koloniehute zich voortaan zal hou den aan de bisschoppelijke voorschriften inzake de diocesane eenheid. (Applaus). De voorzitter deelt verder mede, dat bet nieuwe Koloniehute te Boxtel reeds in aan bouw te, terwijl ook de plannen voor een nieuw De onophoudelijk herhaalde bewering van vrijzinnigen kant, dat de kleine scholen, de verbrokkeling van de scholen en dus de duurte van het lager onderwijs voor rekening komt van de bijzondere scholen, te met de eenvoudigste feiten in flagranten strijd. Wjj zullen het met de cijfers aanwüzen; voor zoover wij konden sagaaa, hebben wjj de laatst, beschikbare gegeven gebruikt. Wij sullen niet al te veel materiaal geven, om den lezer niet in de cijfers te laten verdrinken. Maar twee staaltjes zetten wjj voor. Hoe rit het met het aantal leerlingen per school en per onderwijzer? Ziehier! Op 31 De cember 1931 was de toestand aldus: Nog meer dan bij vorige gelegenheden doet zich bij deze stembus-campagne het eigen aardige verschijnsel vöbr, dat personen, of groe pen van personen, die verklaren tegen bet par lementarisme te zijn desniettemin met candi- daten voor het Parlement uitkomen. Zoo citeert om slechts een enkel voorbeeld te noemen het orgaan van het „Verbond voor Nationaal Herstel" als inleiding tot een verkle- zlngsartikel eenlge spreuken van prof. Bolland, die om. het volgende verkondigde: „Wie van algemeen stemrecht en parlementarisme gene zing hoopt voor maatschappelijke euvelen, een welmeenende dwaas.” Het orgaan is het hiermede roerend eens. meent zelfs, dat men thans van een gevaar lijken dwaas" kan spreken en oordeelt, dat de wortel van het kwaad te zoeken te in het Par lement, „daar waar de democratie hoogtij viert”, maar schrijft desniettemin: De „snertschooltjes" zijn dus bij baar onderwijs; de groote scholen zijn bU het bijzonder onderwijs zeer verre in de meer derheid Een der gevolgen van dit alles te: dat in het jaar 1928 uit de overheidskassen voor gewoon en voor uitgebreid lager onderwijs samen per leerling uitgegeven te: Zooals wij destijds gemeld hebben, waren een aantal steenfabrikanten aan den Boven-Waal met de arbeiders organisaties overeen geko men de met 31 Maart afloopende collectieve arbeids-overeenkomst lot 1 April 1934 te ver lengen, onder voorwaarde dat de loonen, tarie ven en sociale vergoedingen door arbitrage op nieuw zouden worden vastgesteld Dit scheidsgerecht te thans gevormd en wel uit de heeren: prof. mr. A. C. Josephus Jltta, mr. H. W. J. M. de Jong, lid van den Haag- schen gemeenteraad en C. J. P. Zaalberg. Ate secretaris zal optreden mr. Ir. A. W. Quint. Het scheidsgerecht heeft thans voorlooplg be slist, dat in afwachting van zijn eind-ultspraak. vanaf 1 April loonen. tarieven en sociale ver goedingen uit de oude collectieve arbeidsover eenkomst met 15 pCt. zullen worden verminderd. Intusschen wordt bü enkele fabrieken een boekenonderzoek Ingesteld. Te Zaandam te Donderdagavond, half 13, de kano-werf van J. Gras aan den Zuiddijk door brand zoo goed als geheel vernield. Behalve de werkpteats gingen mede verloren twee zeil jachten. die juist gereed waren gekomen en vjjf kano’s. Verzekering dekt de schade. De Socialistische Arbeiders Internationale (8-A.I.) heeft nu haar standpunt bepaald ten aanzien van het antwoord van Moskou op de ultnoodlglng van de 8. A. I. tot samenwerking tusschen communisten en sociaal-democraten. Het bureau van de Socialistische Arbeiders Internationale heeft nsunelijk, naar „Het Volk" meldt, op 37 Maart jX te Parijs verga derd. Inzake het eenheidsfront adviseert de 8. A. I. den aangesloten soc.-dem partijen, zoolang de Communistische Internationale geen ant woord geeft op de principleele vraag, die ge steld blijft, en zoolang onderhandellngen tus schen de twee Internationalen niet tot een resultaat hebben geleid, geen afzonderlijke besprekingen met de communistische partijen te voeren. Tweede staatjel - Hoe eijn de eenmans- en tweemans- en groote scholen verdeeld? Ziehier: stand op 31 December 1939. Dit klinkt manhaftig, maar vreemd blijft het toch. Want uit het bovenstaande blijkt zonne klaar, dat. ook naar de meenlng van dit Ver bond, „iets, zoo mogelijk véél" voor het welzijn van ons Vaderland kan worden gedaan door middel van het Parlement. En dat daarvoor alléén bü de aanhangers van het Verbond geestdrift en hoop zouden bestaan, te toch waarlijk te naïef en te ex clusief, om ook slechts een oogenbllk te mogen worden verondersteld. et Rlverisme in Spanje was een zwakke nabootsing van bet fascisme in Italië. Het uitgangspunt was hetzelfde: Een chaotische toestand, een verrot parlement. Maar er te dit verschil: het fascisme was In oorsprong burgerlük. het Rfverteme militair, zooals ook de dictatuur in Portugal en in Polen. Uit een militaire bes'rging kwam in Septem ber 1923 voort de dictatuur van den generaal Primo de Rivera. DU militaire drong in alles door. De Regee- ring het Directoire werd saamgesteld uit sluitend uit hooge mlUtalren van alle wapens. En naast dit opperste Directoire kwam ook in iedere gemeente aan het hoofd een militair De Rivera achtte zijn bewind wettig, omdat bet door den konlng was benoemd, en die be noeming in de Staatscourant was gepubliceerd Hü was nu eenmaal een militair, geen jurist Was hier werkelijk wettiging door den konlng? Of veeleer medeplichtigheid? De Spaansche natie brak er zich ook het hoofd niet over Wel verloor 12 konlng er tenslotte mee zijn kroon De groote moeilijkheid bleek nooit te sün eer. dictatuur te vestigen. Met brutaliteit en ver achting van menschenlevens brengt men het daarin al een heel eind. Moeilüker te een dicta tuur te handhaven. Maar bet moeiljjkst varr al „te het, een dictatuur te beëindigen. Het tochtscherm hebben alle dictaturen ge bruikt. Dg konlng bljjft naast Mussolini, hü bluft ook-naast de Rivera. Het geheele parle mentsgebouw blüft naast Pilsoedski in Polen. Er te een vreemde tegenstelling: de burger Mussolini bouwt zijn dictatuur op. en houdt haar in stand met geweld. De militair de Rivera slaagt en handhaaft zich zonder geweld. Hü heeft geen bloed vergoten, kwam aan 1 bewind zonder slag of stoot. Het Kabinet-Garcia Prieto riel. Het wbs niet bestand tegen de tradltioneele moellükheden der Spaansche politiek: gebrek aan discipline bü de militairen, Catallaansche afscheidlngszucht, anarchistische aanslagen, communistische woe lingen, Marokkaansch wespennest, parlementaire en mlnisterieele corruptie. Er broeide iets in de garnizoenen van Catalonlë en van Arragon. De generaal Primo de Rivero, een braaf man m» intellect, alleen voorzien van de goede wenschen van den alcade van Barcelona, den zegen van zün Bteachop en de toejuichingen der menigte, gaat beel burgerlük In den trein ritten, wordt aan alle stations toegejuicht, en arriveert te Madrid, om aanstonds door den konlng aan het hoofd der Regeering te worden geplaatst. De konlng had hem zelfs aangemoedigd, al had hü er spoedig weer spüt van. Maar toen hü tenslotte een einde maakte aan de dictatuur, had hü het einde van de Monarchie al voorbe reid. peae militaire dictator wilde geen geweld, bü Wilde regeeren en de orde herstellen. Hü zei 't nog 6 Mei 1939 te Sevilla: .Mün bedoeling te te regeeren, en te regeeren zonder me bezig te hou den met het geblaf van de honden, noch met het gebüt der vlooien." Fijn gezegd was ’t niet, maar van Pilsoedski zullen we 1 aanstonds nog wel fijner hooren! Een dictatuur zonder slachtoffers de seboo- ne droom ongetwüfeld van alle dictators-in-spe, ook bü ons. Moskou drijft de dictatuur door met terreur. De Rivera deed t met welwillend heid en een glimlach. Men kan alles overdrijven, ook dat. Maar dit deed hü niet. Hü bad, als Mussolini, zün politie, zün verklikkers-systeem, zün bewtxklng van de conservatieven. Hü brei delde, als Mussolini, de pers. De dagbladen mochten wel verschünen, maar de politieke re dacteurs gingen met vacantie. De censuur was streng. In bladen van alle richtingen las men denzelfden inhoud. En bet anders nog al warm bloedige Spaansche volk bleef er koud bü- Clan destiene bladen verschenen niet. In schün veel gematigder dan Mussolini, was de Rivera feitelük veel radicaler. Mussolini muilbandde de Kamer, maar behield haar. Pri mo de Rivera ontbond haar, en schreef geen nieuwe verkiezingen uit. Mussolini behield den Senaat, en een vierde ervan stemde tegen sün klesrechthervormlng. Primo de Rivera ontbond den Senaat. Na 1923 in Spanje zelfs geen schün meer van een parlement, geen schüft meer van eenlge verkiezing, ook niet in de gemeenten. „Het leven der Staten te tegenwoordig veel te gecompliceerd, dan dat men nog den tüd zou verknoeien met noodelooae discussier" (Yan- «W. Zelfs het „Directoral”, het Directoire, aan vankelijk Ingesteld, was slechts een gevel, geen gebouw. Het beraadslaagde. Maar de Rivera alleen besliste. Hü benoemde en ontsloeg zün mede-minteters naar welgevallen. In 1924 stichtte ook deze dictator een partü: de Vaderlandsche Unie. Nationaal en dictatu- raal dreigen synoniemen te worden, ook bü ons. Men passe er voor op. De Vaderlandsche Unie zei de Rivera was geen politieke partü; zü was slechts een vereeniging van alle goedwillende mannen, welke ook vroeger hun politieke overtuiging mocht zün geweest, bereid om bet Landsbelang te stel len boven hun eigen belang, en om het Direc toire te steunen. Haar taak was alleen, te be letten dat de schande van het oude regiem weer terugkeerde, bet herstel van een normalen coo- stitutioneelen Staat voor te bereiden, en om te gelegener tüd aan de regeering deel te nemen die aan de meest vaardigen zou worden toe vertrouwd. Maar deze partü miste den samenhang, de discipline, de kracht en het vuur van het Ita- liaansche fascisme. In Juli 1929 had de Rivera een ontwerp- grondwet gereed gemaakt: de Kamer zou voor de helft door bet algemeen kiesrecht en voor de andere helft door de corporaties van 1 be drijfsleven gekozen worden. Alweer: Italiaansch model, zwak nagevolgd. Mussolini wil iets blüvends stichten. De Rivera wilde slechts als tüdelük beschouwd woéden, de voorbereider van een betere, normale toekomst. Maar de konlng ontsloeg hem, voor hü deze taak had kunnen volbrengen. Bü decreet van 13 Sept. 1935 schlep de Rivera In Friesch nationale kringen is het plan ontstaan te herdenken, wat Willem van Oran je te geweest voor Friesland. Daar voor het Frlesche "volk als volk, zün optreden van in- grüpende beteekenis is geweest, maar de Deut sche huldiging niet bedoeld, en zelfs ten eenen- male ongeschikt te. om dit naar voren te brengen, heeft zich een comité gevormd, dat cp Paaschmaandag te Leeuwarden een ver gadering zal uitschrüven, waar enkele spreken de beteekenis van Willem van Oranje voor Friesland zullen uiteenzetten. Het comité bestaat o. m. uit: 8. E. Wendelaer Bonga. Dockum; Drs. O. Bouma, Leeuwarden; Prof. Dr. Titus Brandsma O. Carm., Nümegen. Openbaar Aantal leerlingen 441.150 Aantal scholen 3284 Gemiddeld aantal leerlingen per school 134 Gemiddeld aantal leerlingen per onderwüzer 31 n verschillende geschriften van de laatste jaren te de aandacht erop gevestigd, dat er geen reden is met een steeds groeiende be volking rekening te houden, dat na zekeren tüd vermoedehjk een maximaal bevolklngscü- fer zal zün bereikt, dat vrij belangrük lager zal zün, dan men weinig Jaren geleden gewoon was aan te nemen, en dat bovendien de ver deeling van de bevolking over de verschillende leeftijdsgroepen geleldelük anders wordt. Hoe wel op dit terrein steeds een belangrijk ele ment van onzekerheid aanwezig is, Is het toch van belang om de toekomstige ontwikkeling van onze gemeenten, en in verband daarmede de overheidstaak In dit opzicht nader te be- studeeren. Voor Amsterdam zün belangrüke gegevens te vinden in het October 1932 uitge geven rapport over den toekomstigen bevolkings aanwas. Ook voor Nederland van groot belang is de studie van Dr. Fr. Burgdoerfer, Directeur van het statistisch bureau te Berlün, omtrent de toekomstige bevolking van Dultschland. In Dultschland zün de verhoudingen in zoo verre anders dan bü ons, dat door den oorlog een groot deel der bevolking in den bloei des le vens te weggerukt, en dat de scherpe economi sche crisis daar eerder dan bü ons ook op 1 ge- boortencüfer haar Invloed heeft doen gevoelen. Toch te er alle reden om aan te nemen, dat de toestand zich bü ons analoog met dien in Dultschland zal ontwikkelen. De jeugdige ver schrompelt, terwül ’n abnormaal groot deel van de bevolking behoort tot de periode 18701890. Binnen de 25 jaar zal het getal van de men- schen boven de 65 jaar verdubbeld zün, zon der dat een evenredige versterking van het pro ductieve deel der bevolking daaraan gepaard zal gaan. In de zeer groote steden heeft zich deze verhouding nog toegespitst. In de eerste heUt van 1933 bestond in vrüwel allé Duitsche Groszstaedte" een sterfteoverschot. Dr. Borgdoerfer komt tot de volgende conclu sie: .Maakt men de levensbalans van de Euro- peesche landen volgens dezeUde methode, die Ik voor Dultschland gevolgd heb, op, dan blükt. dat in alle Germaansche landen (Holland uit gezonderd), het schijnbaar d.wz. volgens de ruwe methode van berekening aanwezige ge boorteoverschot, een illusie te. In geen enkel een lichaam van 400 leden, dat den weidschen naam ontving van „de Nationale Vergadering Alle leden werden door de Kroon benoemd uit alle kringen van handel, nüverheld. landbouw, wetenschap, staatkunde, ja zelfs.... van de pers! ,K1 Debate" van 17 Sept juichte erover: ..Het te thans voor bet eerst sinds eeuwen, dat Spanje geregeerd wordt door het volk en voor het volk.’ Het was de officieuze üver stel een weinig ver gedreven! Deze Vergadering kreeg niets te beslissen. Ze was een advteeerend llrhaam. De Regeering al leen besliste Maar zü mocht vergaderen in het vroegere gebouw van de Cortes. En vol ver wachting klopte het hart! Allereerst moest zü adviseeren over de toekomstige constitutie. En de Regeering ontwierp dit amalmuna: een cocktail, samengesteld uit alle politieke li keuren der wereld. De groote Kroonraad zou iets bevatten van den Spaanschen Senaat, van het Hoogste Gerechtshof van Amerika en van den Franschen Consell d*Etat. De Kamer zou zich alleen bezighouden met de wetgeving, zon der bet recht van oontréle op de nazien der Regeering. Ook de wüze van samenstelling van deze bei de lichamen was een miniatuur compositum van alle bekende stelsels. Alles werd dooreen ge mengd: monarchie, aristocratie, democratie, al gemeen kiesrecht, standen- en beroepen-kies- recht. Maar bet mengsel, dat men aldus kreeg, was door troebelheid weinig doorzichtig. Opmerkelük te, dat men ook bier, gel Uk in Itallé, en thans ook in Dultschland, streefde naar een Invoeging van de vakvereenlglngen in den Staat. Dit is thans wel het snufje voor alle constltutle-makers die up to date willen schü- nen. Men wil de burgers tweemaal laten stemmen: eerst als staatsburgers, dan ate vakmenschen althans ate leden van vakvereenlglngen. Men gaat uit van de gedachte, dat een timmerman, die stemt ate timmerman, dat beter doet, dan wanneer hü stemt als staatsburger Men moet er maar eens over nadenken! De Generaal Primo wilde deze Constitutie aan een volksstemming onderwerpen, om haar dan in 1931 in werking te laten treden. Maar in Januari 1930 verloor hü den steun van bet leger, en mee daardoor het vertrouwen van den konlng. Hü vertrok naar Parüs, waar hü in een hötel plotseling overleed. Vandaar keerde deze militair, gekleed in de pü tertiaris van 8t. Franciscus, terug, om in Spkanschen grond begraven te worden. De dictatuur was geëindigd. Zün opvolger Berenguer bereidde den terug tocht voor naar de werking van bet oude con- stltutioneele stelsel. Het was te laat. De dictatuur had in het volk «penningen doen ontstaan, die nu tot ontlading kwamen. De Revolutie brak uit, en de Monarchie vond haar einde. Voorwaar een waarschuwend tee- ken voor alle gekroonde hoofden, die meenen heil te moeten zoeken bü een .sterken man". In Italië heeft men het einde van de dicta tuur nog niet beleefd. In Spanje wel. En de les, hieruit te putten, kan men samen vatten in deze wüze woorden van een Spaanscb staatsman: „De kracht van een Staat moet hierin be staan, dat hü burgers telt, bereid om een ideaal te dienen, en niet roeiers, door een korporaal geslagen”. critiek stsazai na king Dat ons land een uitsondering maakt, hangt samen met onze relatief gunstige economische positie. De andere samenstelling der bevolking zal op den duur tot een sterken teruggang van bet productieve deel der bevolking leiden. Leveren deze cüfers in al hun nuchterheid niet het beste commentaar op het voortwoeke ren van het moderne heldendom? En wolk een veel verschrikkelijker beeld zouden deze rijfers nog vertoonen. Indien er niet een macht ter we reld was, die onwrikbaar vasthield aan de on gerepte huwelüksmoraal. Mogen deze cüferz en conclusies voor velen aanleiding zün. om zich te beraden of de wereld met haar drieste propaganda voor bet Nieuw-Malthusianisme niet op den verkeerden weg te. die onontkoom baar leidt tot den ondergang van het avond land. Aan voorspellingen omtrent dit afwachten zullen wü ons niet wagen. Alleen zouden wü willen zeggen, dat het feite lük al geruimen tüd duurt. Want hetgeen de „Ned." meedeelt te, zooals reeds uit de genoemde jaren en data blükt, niet eerst sinds vandaag of gisteren bekend. Men heeft het al lang kunnen vreten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 13