ONS BLAD In het theater de Sovjet van H De actie tegen de Joden 4 ill "r"1 "*<84 -P 1 I VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Het Kerkbericht Het nieuws van heden Duitschland De Jodenboycot in 51 DAMESHOEDEN alle prijzen en modellen IS EN BLIJFT LIND OP DE MIENT r EEN NIEUW DRAMA OP HET PROGRAM VANA VOND ALOM MASSA- DEMONSTRATIES HET PAKKENDSTE PRO GRAMPUNT DE BAROMETER JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR TooTerlantaanu VRIJDAG 31 MAART 1933 DE AARDBEVING IN JAPAN Wels uit het\ bureau van de S.A.L Alt leider der S.P.D. L SPOORWEGVREDE IN ULSTER 7 Een 5-dagen week? T r anspar anten-reclame 4 ft Algemeene uitsluiting en in Solidariteitsstaking bij Renault Moratorium in Columbia In staat van beleg e, 5 I De openbare opvoering in zicht Actie tegen lersche communisten Menigte tracht hun hoofdkwartier te Dublin in brand te steken „Staatsmacht mag niet worden verwisseld met persoon lijke willekeur” Aanbevolen door Amerikaansche Senaatscommissie Aan de ingangen van Joodsche zaken worden plakkaten geplaatst DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN rWa. tr. I Dr. Konrad von Preger, de vroegere Beiersche gezant te Berlijn is overleden. Paspoorten ingetrokken ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20a, ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 1 Wegens bijzondere omstandig heden zal het of f icieele kerkbericht deze week morgen (Zaterdag) ver schijnen. Textielstaking te Lodz opgeheven G ruwel bericht verspreiders gegrepen /S» 4 ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 158 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Algemeene uitsluiting bjj de Citroen te Parijs. Spoorwegstaking in Ulster ten einde. PM t. Melkvee naar Italië. Tweede Kamer; regeling van werkzaamheden. Meer boter door de margarine? o o af r. en r Berlijn te «o 5 11 ^4 ft K 1 u van van o S' *L M rin gelijk, gelijk heeft en een ge- BELFAST, 30 Maart. (Reuter). De spoorweg staking is practisch beëindigd, tengevolge van een nieuwe bespreking tusschen maatschappijen en vakvereenlgingen. Aangenomen wordt, dat de voornaamste hinderpalen uit den weg zijn geruimd en dat nog slechts ondergeschikte kwes ties te regelen zijn De aanvaring bij Hoek van Holland vóór den Raad voor de Scheepvaart. Hei onderzoek naar de muiterij zal noc tot half April duren. De Hoogeerw. heer J. P. M. Sanders, deken van Tilburg, benoemd tot kanunnik van het Bossche Kapittel. Menigte bestormt het hoofdkwartier der lersche communisten te Dublin. Voorloopige uitspraak inzake de arbeidsvoor waarden in de Maalsteen-industrie. i van ■eer aders u-van irtfts agen. naar ons» Mar- Gs- Ugen De Jodenboycot in Duitschland. Ordonnantie uit München. len me ek. STUTTGART, 30 Maart (VJJ.). Het concen tratiekamp op den Heuberg is vandaag bezocht door den Amerikaanschen consul-generaal te Stuttgart, die vergezeld was van den pohtie- presldent van Stuttgart. Daarbij heeft hen den consul-generaal laten zien dat de politieke ge detineerden op het oogenblik bevinden zich reeds 2000 personen in het kamp niet aan mishandeling bloot staan. De film „Het Tceken des Kruises” te Helmond verboden. De St. Paulus buiten de Muren in eigendom aan den H. Stoel overgegaan. iretha en bs—wmZI Hoogste stand op Vrijdag 9 uur v.UL: 7MJ Vorige stand 75*. met i aan asten, et de ledae- erken ethap van «rem. Mln- tigtng r ten »1 te der t het ailm, nlel- beeft »r <te oueu, open, ngen, werk, richt retha ven», l <•- «ene- •».tlse elUke n t elUke hoe evens boe r der iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiminiiiiHimHu ’t Beste en oudste adres voor 5 TOONKAMERS iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiitiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimai PARIJS, 30 Maart. (Reuter). In verband met verscheiden stakingsacties, die zich den laat- sten tijd hebben voorgedaan in verband met een tegen 1 April voorgenomen loonsverlaging van 10 pet., heeft de directie der automobiel fabrieken van Citroën heden de deuren van het bedLyf gesloten. De uitsluiting is algemeen In een vergadering der arbeiders is mede gedeeld, dat het personeel van Renault heden wel in de fabriek is verschenen, maar om solldariteitsredenen niet aan den arbeid is ge gaan. BOGOTA. 30 Maart. (V. DJ De staat Co lumbia heeft een moratorium voor zijn buiten- 'andsche schulden afgekondlgd, totdat overeen stemming met zijn crediteuren zal zijn bereikt. Columbia is voornamelijk door de kosten van het conflict met Peru tot dezen maatregel ge dwongen. DUBLIN. 30 Maart. (V. D.) Nadat reeds in de afgeloopen dagen de ruiten van eenige com munistische lokalen waren ingeworpen, kwam het gisteravond tot een aanval van eenige dui zenden personen op het hoofdkwartier van de organisatie der lersche communisten, het Con- nolley House te Dublin en de in de Encles Street gelegen communistische school. Hoewel een groote politiemacht aanwezig was, die eenige malen van de revolver gebruik maakte, slaagde de menigte er in. door het cordon heen te drin- deel van de buitenlandsche pers tegen de nieuwe regeering is begonnen, zou men er toe zjjn Over gegaan, de duizenden Israëlieten. welke in alle Dultsche landen een vooraanstaande positie in den dienst van gemeente, staat of rijk be- kleeden, door Dultschers met dezelfde bevoegd heid te vervangen. Zjj. die deze oncontroleerbare geruchten vla Amerika. Zwitserland, Zweden en andere landen de wereld inzonden, hebben er hun geloofs- genooten geen dienst mee bewezen, want de acti viteit der regeering werd er slechts door bevor derd. Het ligt in den aard der zaak, dat onver diende beschuldigingen met nieuwe dreigemen ten worden beantwoord. Wanneer men bijvoor beeld In Amerika waarschuwt tegen het koopen van Dultsche producten, dan is het begrijpelijk dat in Duitschland een boycot van Woolworth- winkels wordt aangekondigd. Men pleegt in zulke gevallen te zeggen: wie du mir, so ich dir! Men behoeft van huis uit geen anti-semiet te zijn, om toe te geven, dat de golven der inter- In verband met talrijke berichten dat Jood sche eigenaars hun zaken in handen geven van Dultsche „stroomannen”. teneinde zich aan de boycot te onttrekken, is verordend, dat der gelijke zaken voor den duur der boycotactie als Joodsche zaken moeten worden beschouwd. BRESLAU, 30 Maart (V. D.) De polltie-pre- sident heeft bepaald, dat Dultsche onderda nen van Joodsche geloofsbelijdenis of eertijds van Joodsche geloofsbelijdenis, die. in het be zit zijn van een relspas. deze persoonlijk ten laatste op 3 April bij de bevoegde politie-auto- ritelten moeten overhandigen. De paspoorten zullen na de beperking van hun geldigheid tot het binnenland den bezitters worden terugge geven. De getroffen maatregelen zijn, naar wordt medegedeeld, genomen om te vermijden dat de „Hetze” tegen de nationale regeering van het Rok en van de landen in het buitenland zal worden voortgezet door Rjjksdultschers, die Jood zijn. Projectie- en Redding smanschappen en zusters van het Roode Kruis bij het bergingswerk te Kamaishi, dat bijzonder zwaar door de aardbeving getroffen is, welke de Noord kust van Japan geteisterd heeft. Dit is de eerste origineele foto van deze aardbeving De leider der 8. P. D„ Wels, uit het bureau der 8. A. I. getreden. Onze bijzondere correspondent schrijft ons: Na iedere revolutie is het gebruikelijk, dat als eerste voorzorgsmaatregel door het nieuwe bewind de staat van beleg wordt afgekondlgd. De politieke tegenstander weet dan precies, wat hem te wachten staat: ieder, die zich aan verzet schuldig maakt, wordt zonder verderen vorm van proces neergeschoten. Het pleit voor de nationale revolutie, welker be gin wij thans met toenemende belangstelling volgen, dat zij tot zulke drastische maatregelen vooralsnog niet is overgegaan. In de felle pro- pagandajaren, welke aan het tot stand gekomen derde rijk voorafgingen, hoorden wij in de hitte der agitatie wel eens dreigende woorden in de volle vergaderzaal vallen; in de verkiezingsweken hoorde men een geüniformeerden SA.-man. die op een der drukste punten der stad voor zijn partij stond te collecteeren. soms roepen: „Für die Austreibung der Juden" en in onze herinne ring zijn de demonstraties blijven hangen, welke onder medewerking van graaf Helldorf die zooeven den Dultsch-nationalen chef der politie te Potsdam, von Zitzewitz, ppvolgdq door een groep S.A.-manmen tegen de overwegend jood sche bevolking van den. Kurfürstendamm werden ondernomen. Voor wie Hitler s program „Mein Kampf” heeft gelezen, is het geen geheim, dat de natlonaal-socialistische beweging den jood- schen staatsburger niet dezelfde rechten toe kent als den Dultscher van zuiveren bloede. Ook zonder de onverantwoordelijke hetze, welke een inds hét befaamde „Moskauer Künstler- Theater” buiten de grenzen van het Sovjet- paradijs op tournee ging, op tournee bleef en tenslotte liever uiteenviel dan naar den „heil staat” terugkeerde, heeft men te Moskou de daardoor ontstane lacifte in het tooneelleven op meesterlijke wyze weten aan te vullen. In de zittingszaal van het Hooggerechtshof te Moskou vinden af en toe uitstekend geregisseerde opvoe ringen „A grand spectacle” van justltioneele drama’s plaats, welke niet enkel een volkomen Illusie van werkelijkheid geven, maar eenvoudig tragische werkelijkheid zijn, hoe illusoir de be schuldigingen, welke daarbij geuit worden, en de berouwvolle bekentenissen, welke daarbij af gelegd worden, vaak ook blijken te wezen. Even als in de Russische films maakt men bij deze massale opvoeringen geen gebruik van beroeps acteurs, maar van menschen. die men laat op treden in hun gewon? dagelyksche functie. In het décor der troonzaal van de extra-geblind doekte Justitia zitten wezenlijke rechters, en zy maken van hun rollen voortreffelijke creaties aangezien de Russen een natuurlijken aanleg voor het tooneel blijken te bezitten, een aanleg zoo groot, dat menige beroepsacteur of beroeps actrice op ons vaderlandsch „heeren”- en „dames’-tooneel er Jaloersch op kan zijn. De beklaagden zijn bij dergelijke vertooningen soms nog al tê veel „leek”, maar voor zoover men door eindeloos martelende kruisverhooren hen vwn te voren binnenkamers niet voldoende voor hun publieke rol heeft kunnen klaar stoomen. vult de indrukwekkende ensceneerlng van de openbare zitting spoedig het aan hun opleiding nog ontbrekende aan, zoodat zij weldra ijverig en naar beste vermogen trachten „mee te spe len” om zooveel mogelijk genade en zoo min nrogelijk onrecht deelachtig te worden. De kans op het verkrijgen van recht is zoo gering, dat zy die gevoeglijk kunnen verwaarloozen. De Sovjet-autoriteiten hebben met de opvoering van dergelijke monsterprocessen vaak zeer zicht bare politieke bedoelingen. Zij kennen den in druk van tendenzstukken op de ongeletterde massa, welke in haar reacties even onnadenkend als simplistisch is. De contingenteering van schoenen wordt een half jaar verlengd. WASHINGTON. 30 Maart (Eigen bericht). De juridische Senaatscommissie spreekt zich in een rapport aan den Senaat uit voor invoering van een 5-daagsche arbeidsweek van 30 ar beidsuren. Op deze wyze acht de commissie het mogelijk, verscheidene millioenen werk- looaen weer in het arbeidsproces op te nemen (United Press) Groote Joodsche betooging gebouw te Amsterdam. MÜNCHEN. 30 Maart. (V.D.) Het centrale comité voor den afweer van de Joodsche boy cot in het buitenland, in verband met de ver volging van Joden in Duitschland. publiceert de volgende ordonnantie van Julius Streicher: 1) De leiders der plaatselijke comité s tot af weer van de Joodsche „Hetze- en gruwelpropa ganda” worden onverwijld benoemd door de bevoegde instanties der partij-organisaties. Het verdient algbeveling tot leiders der gouw- comité’s te benoemen de gouwleiders van oen strijdhond van den industrieelen middenstand, daar deze nat.-soc. organisatie over de nood zakelijke middelen en ondervinding beschikt voor de afweerbewegi^g. 2) De comité’s van actie, welker leden gee- nerlei relatie met Joden mogen hebben, stellen direct vast welke zaken, warenhuizen, kanse larijen e. d. zich in Joodsche handen bevinden 3) Het gaat hierbij natuurlijk om zaken, wel ke zich bevinden in handen van personen van het Joodsche ras. De religie speelt geen roL Katholiek of Protestantsch gedoopte lieden zyn in dezen zin eveneens Joden; 4) Firma's waarbij Joden slechts financieel betrokken zijn, vallen onder een nog te treffen regeling; 5) Is de echtgenoot van een niet-Joodsche eigenares van een zaak Jood, dan wordt zulk een zaak als Joodsch beschouwd. Hetzelfde is ook het geval. Indien de eigenares Jodin is, de echtgenoot daarentegen geen Jood is; 6) Eenheidsprijszaken, warenhuizen, bedrij ven met veel filialen, welke zich in Dultsche handen bevinden, vallen niet onder deze boy cotactie. Evenmin vallen er onder de eenheids- prijs-zaken van Woolworth. Deze firma is Ame- kaansch en bovendien niet Joodsch. De z.g. „Wohlwert”-eenheidsprijszaken daarentegen zjjn Joodsch en moeten daarom worden geboycot; 7) De comlté's van actie geven de lijst der Joodsche zaken aan S. A. en S. S„ opdat deze Zaterdag 1 April 1933 des ochtends om tien uur precies de wacht kunnen betrekken 6) Deze wachten hebben tot taak het publiek bekend te maken, dat de geposte zaak Joodsch is. Zy moeten waarschuwen voor het koopen in zulk een zaak. Handelend optreden is hun verboden. Verboden is ook de zaken te sluiten, de ruiten te vernielen of dergelijke materleele schade aan te richten; 9) Ten einde ter kennis te brengen, welke zaken Joodsch zjjn, moeten aan de Ingangen plakkaten of borden worden geplaatst met gele vlekken op zwarten grond; 10) Er mag niet worden overgegaan tot het ontslag van niet-Joodsche bedienden en arbei ders. Dienstbetrekkingen mogen niet worden opgezegd. Indien zulks reeds het geval is ge weest. dan moet de N. 8. B. O. in samenwer king met de S A. er voor zorg dragen, dat deze ontslagen worden Ingetrokken; De eonutés van acUe beleggen op Vrij dag 31 Maart 1933 des avonds in alle plaatsen in overleg met de politieke leiding groote mas sa-bijeenkomsten en demonstratieve optochten. Daarbij moeten transparanten worden gedragen met de volgende opschriften: a) „tot afweer van de Joodsche gruwel- en boycothetze”; b) „Boycot van morgenochtend 10 uur alle Joodsche zaken". In groote steden moeten op zoo veel moge lijk openbare plaatsen betoogingen worden ge houden: 12) Zaterdagochtend op zjjn laatst om 10 uur moeten de plakkaten met den oproep tot de boycot op alle aanplakzuilen in de steden en dorpen zijn aangebracht. Tegelijkertijd moeten ook vrachtauto's of nog beter verhuiswagens met de volgende transparanten in de hier aan gegeven volgorde door de straten worden ge reden „Tot afweer van de Joodsche gruwel- boycot hetze”; „Boycot alle Joodsche zaken”; „Koopt niet in Joodsche warenhuizen”; „Gaat niet naar Joodsche advocaten"; „Vermijdt Joodsche artsen"; ..De Joden zijn ons ongeluk"; 13) Voor de financiering van de afweerbewe- ging moeten de comlté’s collecten organlsee- ren bjj de Dultsche zakenlieden; 14) Voor het overige gelden voor de comlté’s van afweer der Joodsche gruwel- en boycot hetze de ordonnanties van de Rijksleiding der N. 8. D. A.P. (proclamatie van 29 Maart 1933). w. g. STREICHER nationale egalisatie hun oorsprong uit den Jor- daan hebben geput. De vooraanstaande mannen, die het bolsjewistisch onheil van Moskou en Leningrad uit naar ons wilden overbrengen, zjjn veelal ook al hebben zij zorgvuldig hun namen veranderd van joodsche origine. Wy begrypen hun haat tegen de Kerk van Christus, en begroe ten daarom juist iedere beweging, welke ons voor dit onheil wil bewaren. Wjj begrijpen, dat de joodsche )?ers, die In Duitschland en van daaruit in de gansche we reld een zeer belangryke rol speelde In het po litieke leven, door de nieuwe regeering deels verboden, deels aan banden gelegd is. Was het niet een der grootste fouten der republiek, dat zü haar felste vijanden veertien jaar lang met een bedenkeljjke lankmoedigheid behandelde en heeft het bewind van Braun. Severing en Genos sen niet voor een belangrijk deel zijn spoedigen val aan deze laksheid toe te schrijven? Inmiddels zet de N.S.D.A.P. haar actie tegen de joden voort. In elf punten wordt een program aangekondigd, dat tot ver buiten Duitschland opschudding zal veroorzaken. Onder het motto, geen Duitscher koopt voortaan meer bij een jood! worden in alle steden en dorpen comlté’s gevormd, welke met alle hun ter beschikking staande middelen deze harde boycot zullen doorzetten. Het centrale comité dezer anti-semie- tische actie heeft haar zetel in München. Deze boycot wordt .schlagartig" ten uitvoer gebracht: joodsche zaken worden door S-A. en 8.8. mannen bewaakt, pamfletten worden verspreid, plakkaten op de reclamezuilen waarschuwen de bevolking en de dagbladen zijn verplicht, zulke waarschu wingen te publiceeren. Van Zaterdag 1 April, 's morgens 10 uur af zal de joodsche bevolking in alle Dultsche landen aan zulk een boycot wor den blootgesteld. Bovendien zullen zij, die niet op commercieel gebied werkzaam zijn, aan strenge controle worden onderworpen. Dit pro gram eindigt met de waarschuwing: Kriimmt auch weiterhin keinen Juden auch nur eln Haar! Sedert dit program gepubliceerd werd, hebben S A. en 8.8. formaties geheel eigenmachtig jood sche winkels en warenhuizen gesloten en het valt mjj op. dat deze berichten opnieuw uit Essen. Bochum, Duisburg en omgeving te Ber lijn binnenloopen. Aan het eind van zjjn prediking over Rom 8. 31, zeide Generalsuperintendent D. Dibelius op den historischen 21 Maart 1933 in de Nikolal- kerk te Potsdam: Het begin eener historische wending in het staatsleven staat meestal in het tceken van geweld. Wy zouden echter niet waard zjjn een Evangelische kerk te heeten, wanneer wij niet zouden zeggen: staatsmacht mag niet met persoonlijke willekeur worden verwisseld. Zoodra de orde is hersteld, moeten gerechtig heid en liefde heerschenl heden, die per etmaal langs deze bladen stroo- men, de inwerking van zand en zuren ónmo gelijk maken, beweerden de Sovjets zonder nadere- omschrijving, dat de employe’s van de Vickers Company zich aan sabotage en con- tra-revolutionnaire actie hadden schuldig ge maakt. De pressie, welke van de zijde der Engelsche regeering op Moskou werd uitgeoefend om dé Engelschen vrij te laten, de bedreigingen met het afbreken der commercieele en eventueel ook der diplomatieke betrekkingen tusschen Engeland en Sovjet-Rusland, hebben niet mo gen baten. De volkscommissaris van buiten landsche zaken Litwinoff heeft aan den Engel schen gezant te Moskou duidelijk te verstaan gegeven, dat Rusland zich niet kan storen aan pressie uit het buitenland, wanneer het de be rechting van buitenlandsche misdadigers be treft, die op Russisch territoir strafbare ver grijpen hebben begaan Theoretisch heeft Litwinoff da evenzeer als de Engelsche regeerini om de juistheid en de onbetrouwbaarheid van de tegen haar onderdanen ingediende aan klachten practisch te betwijfelen. Het proces te gen de employés van Vickers zal dus worden voortgezet, zoodat de reeks van geruchtmaken de affaires, waarin het proces-Ramsln wel het meest theatrale is geweest, binnenkort met een nieuw drama zal worden vermeerderd. De vroe gere politieke secretaris van Lloyd George. Ga reth Jones, die vloeiend Russisch spreekt grooten tocht door de Sovjet-Unie heeft maakt, verklaart, dat heel deze geschiedenis beschouwd moet worden als een teeken de zenuwachtige verwarring, welke zich de Sovjet-autoriteiten heeft meester gemaakt, omdat Rusland thans door hongersnood en werkloosheid wordt bedreigd wegens hel misluk ken van het agrarisch deel van het Vjjf-jaren- plan. Geheel onwaarschijnlijk klinkt dit niet, want zooals de vroegere groote Moskousche sa- botage-processen hebben bewezen, tracht de Sovjet steeds ultheemsche zondebokken met de mislukkingen van haar economische experimen ten te beladen. Zij meent zich zelf daardoor te kunnen schoonwasschen van alle schuld voor de geleden échecs en schept daardoor de ge legenheid zich van buitenlandsche werkkrach ten te ontdoen, wier betaling haar te hoog en te zwaar is geworden. Julius Streicher, voorzitter van de Centrale Commissie voor de afweermaatregelen tegen de Duitsche Joden. FRANKFORT AAN MAIN, 30 Maart. (W. B.) Hier werden gisteren twee Joden, een Rus en een Roemeensch staatsburger, wegens ver spreiding van gruwelberichten gearresteerd. Den laatsten tyd hadden ze niet alleen te Frankfort maar ook in Zweden en Roemenië berichten verspreid, dat Joden op straat wer den afgeranseld. Jerwijl de jxilitie lijdelijk toe zag. Ook den rijkskanselier hadden ze op de grofste wijze verachtelijk gemaakt. Ze stonden in de nauwste verbinding met buitenlandsche bladen. De arrestanten zullen voor de nieuwe speciale rechtbank verschynen. et is al weer een tijd geleden, dat het laatste groote succesnummer der Rus- i sische justltioneele theaterkunst werd opgevoerd, en daarom moest naar nieuwe stof en nieuwe slachtoffers gezocht worden. De Sovjet-autoriteiten meenen die gevonden te hebben in de tegen de employé’s van de Me tropolitan Vickers Company te Moskou aan hangig gemaakte affaire. Abusievelijk werd indertijd bericht, dat de Engelsche maatschap- pij, wier vertegenwoordigers in Sovjet-Rusland werden gearresteerd, zich hoofdzakelijk bezig 1 houdt met de productie van landbouw- en 1 oorlogswerktuigen. De Vickers Company, waar 1 het hier omgaat, beweegt zich uitsluitend op 1 electro-technisch gebied. Zoodra de Engelsche 1 staf en een aantal Russische employé’s van deze reeds Sinds jaren in Sovjet-Rusland wer kende maatschappy op last van de G.P.-oe werden gearresteerd, heeft Engeland een krach tig protest ingediend. De Engelsche regeering gelieft niet te gelooven aan de juistheid der tegen haar onderdanen geuite aanklachten. Trouwens deze aanklachten maken een weinig vertrouwenden indruk. Eerst heette het. dat zij de reusachtige bladen der turbo-generato- ren van het formidabele waterwerk van Dnje- prostroi, dat den grootsten trots uitmaakt van het techniek aanbiddende Rusland en inder tijd met geweldige feestelijkheden in gebruik werd genomen, met zand en chemische zuren tot roesten hadden gebracht. Maar toen deze beschuldiging als technisch onhoudbaar werd gequalificeerd, omdat de enorme waterhoeveel- BERLIJN, 30 Maart. (W. B.) Dezer dagen vergaderde te Parijs het bureau der Socialis tische Arbeiders-Internationale. Ofschoon geen enkele vertegenwoordiger der Dultsche sociaal-democratie de vergadering bijwoonde, werd een resolutie aangenomen aangaande de toestanden in Duitschland. In verband hiermede heeft de leider der So- ciaal-democratische Party Duitschlands Otlo Wels, hedenmiddag het volgende telegram naar Zürich gezonden: De door het bureau der 8. A I. zonder uitnoodiglng en medewer king van den Duitschen vertegenwoordiger genomen besluiten zijn voor mij aanleiding uit te treden uit het bureau der 8. A. I. WARSCHAU, 30 Maart (Reuter) De sedert vier weken aanhoudende staking der textielar beiders te Lodz is bijgelegd door het sluiten van een collectief contract, inhoudend een loonsverlaging van 12 A 15 procent. Anderhalf jaar geëischt tegen Sneevliet we gens opruiing. In verband met de treinbotsing te Vught Is tegen den machinist één maand hechtenis ge- eischt. gen en het Connolley House binnen te dringen. Een groot deel van den inventaris werd ver nield, meubelen en boeken, werden naar bulten geworpen en in brand gestoken, terwijl ook in het gebouw eenige malen getracht werd brand te stichten, wat echter door de brandweer voor komen kon worden. In totaal werd een 30-tal personen gewond, waarvan één door epn kogel in het been werd getroffen. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS! Per kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaar f 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 1