Het beleg van Weenen in 1683 <Ket wtóaaL H et Erfdeel IfebHfc 523 c Echt en goed zjjn POEDERS alleen, wanneer zij de hand- teekenlng dragen van den fabrikant A. MJjn- hardt Maagpoeders. Hoofdpónpoeders. Kiespón- poeders. Hoestpoeders. Wormpoeder». Per poeder 8 ct. Per doos 45 ct. Bij u van den da^ POLITIEK!. Weg met de werkloosheid! Leve de Nederlandsche ROBINSONschoen ROBINSON CRUSOE’S AVONTUREN - „Ik heb honger," zeide Robbie. .43 VRIJDAG 31 MAART DOCHTER HAD HUILBUIEN Men dacht aan zenuwen LEVENDE GETUIGEN Na Het beleg Nieuwe munten in Spanje Drie helden Een Bata-museum Voornaamste getuige Wordt vervoigd. I r Te voet van Calcutta naar Londen Schoolstakingen in Frankrijk een verzet van 65 dagen werd de stad door bevrydings- troepen ontzet 7 Zegevierend lachje Buitenlandachc kerkelijke leeningen AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN U1TERL1JK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL >111111 Weenen ontzet munten. het eten gauw klaar?" „Ik kan het je niet zeggen.” iel Ivy, terwijl ze heel bedrukt keek. „Ik heb zetten, maar Ik kan de deksels ner gens vinden." ..Laten we Freddy Vrijdag opzoeken." meende Topsy. .hu zal wel weten. waar die deksels gebleven zijn." Ivy kon zich met het voorstel ver- eenlgen en allen gingen nu op zoek naar den zeeman Eindelijk vonden ae Freddy bó den vjjver voor de zeeleeuwen Voor dat ae hem zagen. 'aar ze Freddy en zijn lievelingsdieren konden vinden aan het oorverdoovend lawaai, dat ae maakten. De zeeman speelde op zijn harmo nica en had de deksels vastgemaakt aan de vinnen van de zeeleeuwen .Jk leer ae. hoe ze de bekkens moe ten slaan." verklaarde Freddy. „Dat beteekent, dat je geen eten krijgt,” zei Ivy, ..zonder deksels kook ik niet." (Morgenavond vervolg). We HOOFDSTUK III DE REELS (Ingebonden Mededeellngen) en voor ens. w drogist naam lacher; 1 3* Te Zlln in Moravie wordt, naar Reuter ver neemt, een museum gebouwd waar voorwerpen ten toon worden gesteld ter nagedachtenis aan den schoenenkoning Thomas Bata Het gebouw. de feestzaal van hem ge- Het aantal schoolstakingen neemt in Frank rijk meer en meer toe. Het nieuwste geval heeft te Neuville-sur-BarUie plaats gehad, waar de schoolkinderen een protest-bijeenkomst organi seerden en weigerden naar school te gaan, om dat zij van meenlng waren dat de onderwijzer de nagedachtenis van Jeanne d’Arc had, be- leedigd. De leerlingen van een rijksachool in de pro vincie Herault gingen eveneens in staking, daar de onderwijzer zich te veel met de politiek be zig hield. Daar hij hierdoor geen tijd had zelf de kinderen te onderwijzen, stelde hij een jong- mensch in zijn plaats, die nog niet hel onder wijzersexamen had afgelegd. De leerlingen na men hiermede evenwel geen genoegen en gin gen In staking bij verlies van 'n anderen vinger Uit het Engelsch va* Joseph Hocking Bmnen enkele weken zujlen. aldus Reuter, in Spanje republlkemsche munten in omloop worden gebracht. nJ. van een peseta tot 25 cen- timos. De tegenwoordige munten, die de beel denaar dragen van koning Alfonso, zullen ge leidelijk uit de circulatie worden genomen. De nieuwe peseta-munt vertoont aan de eene zijde een vrouwenfiguur dat de republiek voor stelt en aan de keerzijde het Spaansche wapen De 25 centimos-munt zal het symbool van de Arbeidersrepubllek vertoonen, n.l. een boer, die een fabrieksarbeider de hand drukt. Merkwaardig is dat verscheidene munten. dat _drie verdiepingen hoog wordt Is bijna vol- geslagen gedurende de eerste Spaansche repu bliek tn 1873 sindsdien steeds in omloop zijn gebleven. tooid De werkkamer van Bata zal In het mu seum worden ingencht en het vliegtuig zal erin worden opgesteld, waarmede hij in Juli van het vorig jaar te pletter is gevallen. geleden, dat de stad Weenen zetting der Turken glorierijke dag viel In 1683 en de roemrijke ge schiedenis van de verdediging der Oostenrók- sche hoofdstad werd reeds menigmaal ven In alle landen heeft de heldhaftig^ Cn wat is Set doel van alles? Dat een ander ’t met je kijk ~>P de zaken roerend eens is. Want een mensch heeft graag gelijk! MARTIN BERDEN (Nadruk verboden) In den vreemde heeft men altijd Ons van nuchterheid beticht. Zelfs ondanks Schiedam, bijvoorbeeld, Ook op onze landkaart ligt! En vooral en niet het minste Op gebied van politiek Vindt men ons zeer onbevangen En zoo zeldzaam flegmatiek. Maar dit schijnt te gaan behooren Tot volmaakt verleden tijd. Want we treden tegenwoordig Op in "t politieke krijt! En dit houdt niet maar zoo enkel Met verkiezingen verband, De bemoeienis gaat verder. Strekt zich uit tot ’t buitenland Op kantoor, tn bioscopen, Op de tram en ook op straat Worden politieke kwesties In de breedte uit bepraat! Die is voor en die is tegen. Die vindt dit en die vindt dat, Ook al heeft dan ook je meenlng Op een ander zelden vat En ze praten, discussieer en. Winden op en maken dik. Dit bezorgt den een denduvel En eendMnder krijgt den hik! Nancy knipoogde zenuwachtig. maar ze zei niets. Zelfs deze oude vertrouwde van de fami lie hoefde niet te weten wat ze haar vader be loofd had Nadat de notaris weg was. verdiepte ze zich In de papieren, waarover haar vader gespro ken had. Bijna als in een koorts maakte zó een Hjst van de schulden en berekende gejaagd de waarschijnlijke opbrengst van alle bezittin gen. Ja, notaris Handy had gelijk: de op brengst van alles zou de schulden niet over treffen Zij Nancy Trevanion. sou niets meer bezitten Haar erfenis zou overeenkomstig de gangbare waardeschattingnihil bedragjn Maar er was iets anders dan dat Ze had haar ▼ader beloofd, dat ofschoon Trevamon Oourt en alles wat er toe behoorde, verkocht zou moeten worden, zij zou zorgen, dat het weer in de familie terugkwam Het was deze belofte geweest, waardoor hij gelukkig en in vrede zijn hoofd had kunnen neerleggen, het was deze belofte geweest, die Met een rijken man trouwen! Voor een oogenbllk trok de gedachte haar aan. verblindde zjj haar Maar het volgend oogenbllk had ze haar met kracht van zich af geworpen; het was beneden baar waardig heid al leek het zoo makkelijk Iedere ve zel van haar wezen kwam tegen zoo iets in op stand I Een seconde later werd ae opgeachrlkt door vreemde stemmen en toen ze de oprijlaan af keek. zag ae twee mannen in haar richting ko men. Het eerste oogenbllk* kon zó ae niet her kennen het schenen vreemden. Maar plotse ling aag ae wie bet waren Een van de twee was Jack Beel. de man. die tientallen jaren geleden, hier staljongen was geweest en die nu de werkelijke eigenaar van Trevamon wasl Na een heel ander meisje Een moeder schrijft: „Drie maanden geleden was mijn 18-jarige dochter er slecht aan toe. Ze had herhaaldelijk huilbuien en was ten zeerste terneergeslagen. Daarom «rilde ik het eens met Kruschen Salts probeeren; ik gaf haar een halven theelepel in warm water 's morgens op de nuchtere maag en de kleine dageluksche dosis in haar thee voor 't koffiedrinken en middag eten Dat was zoo drie maanden geleden. Nu is ze flink en opgewekt en slaapt en eet uitste kend. Ze is een ander mensch Zij krijgt nog steeds de dageluksche dosis Kruschen Balts, Mijn man. mijn andere dochter en ik-zelf ne men ook geregeld Kruschen Balts; het is een wonder zooals, men zich er minder vermoeid door voelt. Ik had erge rheumatiek in mijn linkerarm en schouder en kon niet slapen van Pijn en ook dat is nu beelemaal verdwenen: ik voel me uitstekend. Mevr. M. Z. De meest voorkomende oorzaak van neer slachtigheid is hardlijvigheid; het vervelende is dat men zelf maar zelden merkt, dat men aan deze kwaal lijdt, t Gevolg Is een opboo- plng van schadelijke stoffen die de gezondheid ernstig benadeelen Kruschen Balts voorkomt hardlijvigheid, doordat het alle afvoerorganen aanspoort om hun functies beter te verrichten; alle afvalstoffen worden op volkomen natuur lijke wijze uit het lichaam verwijderd. Verfrlscht en vernieuwd bloed stroomt door Uw aderen ge voelt U als verjongd. Kruschen Balts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten 4 Fl. 0.90 PI 160 per flacon. Stralende gezondheid één cent per dag. nillHlIlllllllllllHHI Maar het sprekendst aandenken aan den grooten strud is wel de toren van de Stephans- kerk zelf. TUdens het bezet der Turken werd de toren door meer dan duizend kogels getrof fen In één enkej^n dag door vijftig, zoodat In- dien ergens, dan in zirn muren de teekenen der bezetting nog bewaard zijn gebleven In een pi laar nabij de sacristie is een steen aangebracht, waarop het overduidelijke schrift te lezen is van den volgenden tekst: ..Zie. Mahomed, gij hond, naar 1683." Daarnaast zun een paar koppen van Turken aangebracht Maar ook in de muren zun ver schillende sporen van kogels te ontdekken, ter wijl de groote klok gegoten is uit kanonnen, die de Turken hebben moeten achterlaten. Behalve hierdoor de Westerschë beschaving van een volkomen ondergang. De huidige stad Weenen zit nog heden vol herinneringen aan den strud van tweehonderd- vUftig jaar geleden, herinneringen, die ook den toerist moeten treffen die ooit een rondvaart door Weenen maakt. Men verzuimde n.l. nooit de vreemdelingen te brengen bij het standbeeld van Liebenberg, een van de verdedigers der stad, voor wien een standbeeld uit dankbaar heid werd opgericht. Johann Andreas Lieben berg was ziek van lichaam, maar gezond van geest en hij heeft zjjn plicht als burgemeester van Weenen In de hachelijkste uren met voor beeldigen ijver vervuld. Ook 4n van het raadhuis is een buste plaatst. Jack Beel was een kloeke, struiache kerel van welhaast zeventig jaar. Zijn ulterljjk ver ried zjjn afkomst oruniddellók Hij was grot gebouwd en had grove trekken; hij zag er uit. zooals hij waa; een ruw. onbeschaafd man. En toch weer niet heelemaal. Men kon zich voor stellen. dat deze man vriéndelijke dingen deed, dat hf] een vriendelóken lach in zun oogen en op zijn lippen had HU had een grijzen ring baard en een kaal-geschoren kin. terwijl hu door zjjn borstelige wenkbrauwen en zijn dik. ruig hoofdhaar, let* van een leeuw had. Nancy wat er in haar omging. Enfin. het Ie voorbu praatte de oude man door. We dachten zoo, mijn zoon en ik, we moesten maar es naar je toe gaan en *n praat je met je maken. Daar kun je toch niks tegen hebben, nietwaar? - Wilt u niet binnen komen? vroeg Npocy st«f. Dat kunnen we doen, antwoordde de oude man en hij volgde bet meisje door de portiek naar de bibliotheek. Weer keek de oude Jack met andacht rond; blijkbaar ontging het hem met. boe verwaar- looed en versleten het grootste deel van het meubilair en hoe armoedig de totaal-indruk van het vertrek was. Daar krijg ik geen cent voor, fluisterde hU tegen X0n soon. „Geen resultaat; dat wist Ik wel vooruit. Men had rich die moeite kunnen besparen." „Toch zou ik graag persoonlók „U bent volkomen vró In uw bewegingen; u kunt overal binnengaan; alles onderzoeken; Iedereen ondervragen Doe geheel, zooals u wilt.” „Dank u." zei ik, en ging heen. Ik bezocht achtereenvolgens de localltelten van het groote gebouw; In de zaal waar de dief stal plaats had, waren verscheidene beambten druk aan t werk, die, toen zij het doel van mijn bezoek vernamen, hun werk in den steek lieten en zich rond mó groepeerden Allen tezamen bespraken we het geval. Ieder vertelde wat hij wist en allen betreurden het. dat er geen en kele lichtstraal te rien was, die tot ontdekking der misdadigers zou leiden. Een der jongelui drukte er z’n vreugde over uit, dat men mjj in den arm genomen had. een ander vond, dat men dit veel eerder had moe ten doen, een derde was bang, dat ook ik hier machteloos sou blijken. Ik nam tenslotte Ut scheid van het groepje menschen en wilde weg gaan Toevallig keerde Ik me bij de deur nog eens om en keek daarbij recht in het gelaat van dengene. die zich zoo verheugd over mijn inmenging had betoond. Ik keek en voelde een schok door mij heengaan; de oogen van het jonge mensch lachten, lachten een zegevierend lachje, dat oruniddellók vervaagde, toen hij mijn blik op zich gevestigd zag Ik ging weg. steeds peinzend over het zegevierend lachje dat een enkel oogenbllk geblonken had In jje Op den Mlnoritenplatz staat nog altijd het paleis van den grootsten held uit de bewo gen dagen van 1683 het huis n.l van graaf Stahremberg. aan wien voornamelijk te danken Is. dat de stad heeft stand gehouden. Hij wis destbds de ziel van het verzet en wist voortdu rend de waakzaamheid en den moed brandend te houden Hij bezat een legendarische dap perheid. die hem In staat stelde om zijn post op den uitkijktoren te blijven bezetten in weer wil van ziekte en verwondingen En de grootste helft van den nacht bracht hij door 111 studie over de vraag, hoe hi; de voedselvoorziening zou kunnen redden-en de kracht der burgers zou kunnen stutten, want de situatie werd met den dag benarder Nog achttien jaar lang heeft Stahremberg van zijn overwinning kunnen genieten. Hij be reikte een hoogen ouderdom en werd tot aan zijn dood door Iedereen geéerd. als keizerlijk veldmaarschalk Hij overleed op zijn xbuiten goed Bösenburg bij Weenen als eenig burger van Oostenrijk, die vrijgesteld was van belas ting. De derde vermaarde naam. die In dit ver band moet worden genoemd is die van bisschop graaf Kollonitsch. Deze was met een levensmid- delenconvooi naar Weenen gekomen om de Weeners te helpen en hun Godsvertrouwen niet teleur te stellen. Hij was priester, soldaat en staatsman, hielp zieken en gewonden, re- gelde de financiën en niet minder den goeden geest der soldaten van Stahrembefg. die in hem een buitengewoon tactvollen helper bezat. D? Turksche opperbevelhebber Kara Mustapha zag in hem den voornaam.sten vijand en had reeds dure eeden gezworen den graaf eigenhan dig te zullen onthoofden, als hij hem in handen zou vallen Gelukkig Is het zoover niet geko men. zoodat Mustapha van zijn bloederig voor nemen heeft moeten afzien. Later werd deze voortreffelijke bisschop aarts-bisschop en pri maat van Hongarije. Hij stierf in hoogen ouder dom te Weenen en ook zijn standbeeld heeft een waardige plaats voor het raadhuis gevon den. Ook in den Stephansdom werd dit drietal vereeuwigd, daar waar zij naast groote mannen als keizer Leopold de Eerste. Paus Innocentlus de Elfde en koning Johan de Derde in het aan denken der Weeners zullen blijven vocrtleven Onder de gewapende burgers en studenten, die het ruiterstandbeeld van Stahremberg om- geven, bevindt zich ook de latere rector der F unlverslteit. dr Paul von Sorbait. p een guren najaarsdag zat de detective 1 Tom Smith, die een goed verteller was. met eenige oudere heeren. genoeglijk te dampen om het vroolijk brandende haardvuur In de studeerkamer van z"n ouden jeugdvriend dokter Simon, één van de weinigen, met wie hij op intiemen voet verkeerde Dokter Simon las uit een oude krant een be richt voor, waarin melding werd gemaakt van een buitengewoon brutalen diefstal, die in broe den kring groot opzien had verwekt vier man- nen- als heeren gekleed, waren in een moolen ruimen auto naar een bankgebouw In Wall street gereden. Kalm pratende als gewone be zoekers. waren ze langs den niets vermoeden den portier naar binnen gestapt. Het liep tegen het sluitingsuur en verschillende beambten hadden hun bureaux reeds verlaten Na een kwal Hertje waren de vier mannen even bedaard weer naar bulten gekomen. In den auto gestapt en weggereden. De portier, die zich verwonder de over het nog niet naar huls gaan van de nog achtergebleven beambten, besloot eindelijk eens In de verschillende bureaux te gaan kijken. HU vond de heeren gebonden op den grond liggen, de kluisdeuren open en alle geldswaarden ver dwenen. Het geval had groote consternatie In heel Londen verwekt. Eenparig verklaarden de ge- bondenen bu hun verhoör, dat zU, door revol vers In bedwang gehouden, niet hadden kunnen roepen of bellen, dat de overval te onverwacht was geweest om aan verweer te kunnen den ken en dat het heele gebeuren zich In een mi nimum van tijd had afgespeeld Een op den grond gevonden revolver was de Voordien had in de nog niet geheel voltooide kerk op den Kahlenberg de Capucijner Pater Marcus Avianus geruimen tud den kruistocht tegen de Turken gepredikt, hetgeen niet wei nig heeft bijgedragen tot de volhardende ge vechten. die de Weeners' hebben moeten leve ren. Men verbaze zich dan ook niet, dat nog altijd de geloovlgen het graf van dezen monnik bezoeken en daar bidden, in de CapucUnerkerk aan de Nieuwe Markt. Er zjjn nog talrijke andere plaatsen in het huidige Weenen. waar herinneringen aan den strud leven Daar is b v de Türkenschanz- olatz. waar de Saksers het middelpunt van het Turksche leger aanvielen waardoor de strijd voor goed werd beslecht En in de velden, waar thans de voorsteden van Weenen liggen, stie ten de Polen op de Turksche ruiters, die naar alle kanten verspreid werden Den geheelen dag van zeven September loeide de strijd om de stad en behalve dezen aanval van buitenaf, hadden de Turken nog uitvallen uit de stad zelf te verduren. Want nauweluks hadden de Weeners hun bevrijders ontdekt, of zij waren niet meer te houden en in dichte drommen vie len zij de vijanden aan. die tenslotte het veld moesten ruimen. Doch de Turken zouden geen Mohammedanen zijn, wanneer zij niet met alle inspanning van krachten hadden gevochten tot het uiterste Hun verliezen waren dan ook verschrikkelijk en zó vochten met ware doods verachting tot alle hoop moest worden opge- gpven. Om ses uur in den avond was de stnjd beslecht en hadden de inwonefs der stad di recte verbinding met de bevrijders ter plaatse, waar thans de Schottentor zich verheft. Zoo is Weenen dus vol herinnering aan den bitteren strijd, die in een glorierijke overwin- ‘ning eindigde. Toen hó het huis naderde, bleef hij plotse ling stilstaan en keek op zón gemak osn zich been. Blókbaar dacht hó er met genoegen over na, dat zón wenach van vele jaren nu eindelijk vervuld was; dat Trevanion Oourt. bet huls van zón vroegeren meester, met aUe bijgebou wen en het land er om heen, nu zón eigendom geworden «ras. Naast hem stond een andere, jongere man. Het was niet moeilbk om huri verwantschap te gissen, deae jonge man was zón zoon, zón trots en zón lieveling Jack had voor zich zelf nooit maatachappeidke ambities gekend, maar voor zón soon «ras hó eerzuchtig gewor den Van den dag. dat hó geboren was. had zijn vader besloten, dat de „Jonge Jack", aoo- als hó in de buurt genoemd werd, .hoogerop" moest, dat hó een gentleman moest worden. De jonge Jack «ras In veel opsichten bet evenbeeld van zón vader. Hó was ook groot, broed-geschouderd en sterk Maar anders dan zón vader sprak hó correct Engelsch en of schoon af en toe vooral als hó opgewonden was het Cornish accent In zó» praten goed te booren was, deed hó de goede opvoeding, die zón vader hem gegeven had. eer aan. Hó was nu rijf en twintig en de rechterhand In de za ken van zón vader. Oosten avond, miss Nancy, aei de oude heer, toen as vlak hó haar waren. Jack junior nam zón hoed af en herbas kir de begroeting van «tjn vader Nancy «rist direct wat het doel van hun komst wa*. De oude man kwam baar er aan De vergadering van obllgatiehouders in de 5 pet. leening. groot ƒ500.000 (pro reato ƒ273.000) dd. 1 Dec 1925 ten laste van de Jo seph Gesellschaft für Krüppelfursorge e.V. te Bigge axl. Ruhr, heeft zich gpnder stemming vereenlgd met de voorstellen inzake uitbetaling der coupons op basis van 5 pet. en renteverla- gjdg van 8 pet tot 5 pot. voor het nog restende <0dvak tot 1 December 1935. geacht te zón In gegaan op 1 December 1932. de toren hebben ook de hulzen veel te Ujden gehad van het geschut van den vuand en uier en daar zón de kogelgaten nog te rien In het huis ..Zur goldnen Kugel" te een enorme steen aangebracht die tijdens de bezetting door de Turken in de stad was geslingerd, terwijl vele hulzen een Turkachen kogel aan den gevel heb ben hangen. herinneren, dat hó nu beer en meester «ms. Mooie avond, ging de oude Jack votaX- terwól hó er nog steeds op zón gemak rond keek. Die oude boomen rien er maar allemach tig mooi uit. hé? Het kostte Nancy moeite om te antwoorden, maar ze begroette bet tweetal toch beleefd, waarna ae allebei een oogenbllk bleven zwó- gen. Ze schenen met hun verhouding verlegen. Je hebt een mooie dag getroffen met de begrafenis, verbrak de oude man bet stilzwij gen. Ik ben er ook geweest, maar Ik ben maar niet naar je toe gekomen. Je zult het hsud ge noeg te verantwoorden hebben gehad. huiverde, maar ae toonde niets van et is dezer dagen tweehonderdvóftlg jaar -van de oe- werd verlost Deze i «e- Op 14 Juli waren de Turken met de belege ring begonnen en twee dagen later lag het slot Favorite reeds in puin. Nog heden zón de ruïnes van dezen prachtlgen burcht te zien Juist op den dag. dat dit kasteel verwoest werd, hadden de Turken hun cirkel om de stad met meer dan 200 000 man voltrokken. In het mid den van den kring lag een tentenkamp, be staande uit meer dan 25 000 tenten, waaronder met groote pracht en praal de tent van Musta pha uitblonk In de nabijheid van zón tent was een toren opgericht, die de Grootvizier vaak be steeg om de situatie op te nemen Heden ten dage verheft zich daar een gedenksteen, die aangebracht werd aan het huis nr 1 van de Kellermaanst raat. Ook aan den gevel van het Burgtheater prijkt nog een gedenksteen, die er aan herinnert, hoe bó het beleg daar ter plaatse brand gesticht was door de Turken, waardoor het kruitmagazijn en daarmede de heele stad In de lucht zou gevlogen zón. wanneer niet tij dig hulp was komen opdagen. Maar vooral de plaats waar thans het Volkpark ligt was het be langrijkste'punt van aanval der Turken Men kan zeggen, dat de grond van dit park in den letterlóken zin gedrenkt Is met het bloed der dapperen, die hun leven voor de verdediging van de stad hebben geveven. Drie en twintig dagen lang hebben de Weeners deze plaats ver dedigd Toen was alle hooop verloren en moest men het veld ruimen, zoodat een bres van twaalf meter in de verdediging ontstaan was Begin September woedde de stród op zón herigst Maar gelukkig stegen tn den nacht van zes op zeven September vurige raketten op die op den Kahlenberg waren ontstoken ten teeken dat het bevrijdingsleger gereed stond En toen de ochtend aanbrak trok ken vanaf deze hoogte koning Johann de Derde. Sobieski, koning van Polen. Karei van Lotharingen Johann Georg von Saksen Max von Bayern, en andere aanvoerders met de troepen van Leopold den Eersten, alsmede met Duitsche en Poolsche bevrijders tegen de Tur ken op. nadat deren vijf en zestig dagen lang de stad hadden bestookt. De 48-jarige Britsche sergeant Chalmers is. naar Reuter meldt, van Calcutta vertrokken om te voet naar Londen te reizen een tocht van 8500 kilometer Hó denkt gemiddeld 40 K M per dag af te leggen en in September in Londen asm te komen Chalmers drinkt nooit iets anders dan thee en hiervan is hó zoo’n liefhebber, dat zakken thee naar 30 plaatsen in de verschillende streken, die hó doortrekt vooruit zón gezonden. Het gewicht aan bagage, dal hó bó rich heeft, bedraagt 12 Engelsche ponden, waaronder een tent is begrepen. Hó is gekleed in khaki-uniform met een helmhoed en draagt een fotografie- toestel bó rich. In Londen gearriveerd zal hó lezingen over zyn tocht houden aan de hand van lantaarn plaatjes. Hó is voornemen* zakjes thee aan te bieden aan den Shah van Perziè en den koning van Irak. vier pannen klaar staan, om op te "*eenige aanwijzing, die tot ontdekking van de brutale bandieten zou kunnen lelden Een on- doorgrondelók raadsel bleef, hoe zó de kluis deuren zoo spoedig hadden opengekregen, maar een soortgelók geval, dat eenige weken te voren had plaats gehad, leverde hetzelfde raadsel op. zoodat men moest aannemen, dat de beruchte bende een buitengewoon kundig mecanicien on der haar leden telde De politie deed wat zó kon. maar aonder ge volg Zó ontdekte alleen, dat de gebruikte auto vermoede lók dezelfde was. die eenige maanden vroeger uit een garage werd gestolen. .Xn ten einde raad, kwam men bó mó," nam Tom Smith het woord, toen dokter Simon zón relaas geëindigd had ..Mun hulp werd inge roepen. maar ik voelde veel lust, om voor de eer te bedanken. Waarom? Omdat er te veel tód over het gebeurde verloopen was Ik ver wachtte niets meer van een onderzoek achter af. De verbooren had ik niet bógewoond; Ik had het terrein van de misdaad niet gezien, niet zelf de vastgebonden beambten bekeken; Ik kon geen enkele conclusie uit eigen opmer kingen trekken, maar moest geheel afgaan op wat mó werd meegedeeld door degenen, die het eerst op de plaats van den diefstal naar aan wijzingen omtrent de daders hadden gesnuffeld. Mijn animo was dan ook niet groot en Ik verwachtte niets van món bemoeiingen Het feu sacré ontbrak en Ik wist bó ondervinding, dat. als ik daar niet door aangestoken werd, món resultaat nihil zou zón Er bleef echter een kans bestaan, dat de een of andere klei nigheid món belangstelling zou wekken en bo vendien wilde Ik mó door een weigering niet blootstellen om. bó een volgende gelegenheid, gepasseerd te worden Món eerste gang was. dal spreekt vanzelf, naar de Wallstreet, naar het gebouw, waar de dieven hun slag hadden geslagen. De directie ontving mó zeer voorkomend en zegde mij alle mogelóke medewerking toe Ik onderzocht het terrein .volgens mn eigen methode, die meer malen deugdelók is gebleken, maar ontdekte niets Er waren eenige weken sinds den onge luksdag verloopen en. als er sporen te vinden waren geweest, dan waren die in dat tódsver- loop natuurlók uitgewischt. ..Kan er onder uw personeel een medeplich tige schuilen?" vroeg ik den directeur. ..Is er Iemand, die naar uw meenlng In de termen valt?" „O neen!" weerde hó af. „Dat kan niet" ..Heeft de politie in die richting een onder zoek ingesteld?" „Zeker. zó- wanneer alles verkocht was, geen penny meer zou bezitten; ae zou om zoo te zeggen, geen dak boven haar hoofd hebben. N|et alleen het huis, maar ook de meubels zouden ver kocht moeten worden Ze wist bedroefd weinig van wat er m de wereld omging, se was pas een en tarintig en had het grootste gedeelte van haar jong leven op school en op de aca demie docrgebracht. Ze was niet opgevoed om in de woelige wereld mee te vechten in den stri)d om bet bestaan Ze had een beetje La tijn en Orieksch geleerd en was tamelók goed op de hoogte van de moflerne talen. Ze wa* geen onverdienstehjke 1f!u*iclenne. maar het was toch niet voldoende om er eenig practlach nut van te hebben. Ze had den naam van goed te kunnen teekenen. maar daarin had re toch niet een zoodanige opleiding gehad, dat ze er haar brood mee zou kunnen verdienen. Zoowel op school al* ojS de academie had ae altijd een groote belangstelling in scheikunde gehad, en ze wist er ook heel wat van. maar re was over tuigd. dat re er niet zóó in uit blonk, dat ae er werkelók véei geld mee zou kunnen verdienen Ze dacht aan meisjes die ze vroeger gekend had. die succes hadden gehad met schrijven Eén er van had meer dan duizend pond gekre gen voor een roman, dien ae geschreven had. maar Nancy wist, dat re in deae richting ab soluut geen talent had. Wat moest ae dan be ginnen? Plotseling kwam er een hooge blos op haar gezicht en het scheen haar alsof een stem haar wat in bet oor fluisterde. een stille glimlach had gebracht op zun lippen in zón laatste oogenbllk En zó zou die belofte houden! Hoe dat wist re op dit oogenbllk nog niet: haar kans om geld genoeg bu elkaar te krijger» om Trevamon Oourt terug te koopen of de hypotheek af te lossen, schenen even ver verwijderd als de avondster Maar zu had het beloofd en zó zou haar belofte houden Maar één ding stond voor haar vast: zó zou t zóó doen, dat geen spoor van oneer op haar naam zou komen te kleven. Zu was een Trevanion en zó moest de tradities van haar geslacht hoog houden. Het was in den vroegen zomer nu en de we reld stond in wellgen geungen bloei. Ze stond bó de voordeur van haar huis en genoot van hel prachtige panorama dat zich voor haar oogen opdeed. In den tuin aan haar voeten, nu verwaarloosd en met onkruid overwoekerd, hadden haar voorouders gewandeld Als kin deren hadden zó er gespeeld; zu hacden er hun droomen van liefde gedroomd. De portiek waaronder zó stond, met zón hooge. granieten zullen, was getuige geweest van een lange fa milietraditie. Iedere steen van dit hul* vertel de de geschiedenis van haar geslacht Maar het was niet langer haar huis; het was het eigendom van vreemden geworden. Maar ze zou hft terug hebben! Dat was de erfenis, die haar vader haar had nagelaten! Maar hoe zou re het kunnen? Notaris Han dy bad haar nog geen uur geleden verteld, dat hadden re al geboord. geschre- --stród der Weeners groote bewondering gewekt het 8«n allerminst vreemd moge klinken. omda> 'erd gered ff f on dit blad *Un Ingevolge de verrekeringevoorwaarden tegen f bij levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 'TCfl b|j een ongeval met f QCfl bij verlies van een hand f 1 og verlies van een f £*/l b|j een breuk van f jf El A Gf ongevallen verzekerd voor «en der volgende ultteeringen f verlies van belde armen, belde beenen at belde oogen f tdoodslaken afloop oen voet of oen oog f 1 dite.- duim of wijsvinger f (Jl/.“been at arm f 7rt/«" Oogen van den employe, wien* naam me niet eens bekend was. Niet dadelók voelde ik argwaan omtrent g’n medeplichtigheid. Er had zoowel spot als triomf in z’n lachje gelegen. Het wa* immer* mogelók, dat hu iets aan mun persoon had opgemerkt. dat zón lachlust wekte: het kon ook zón. dat hó me een verwaanden gek vond, omdat ik meende succes te kunnen hebben waar anderen faajden. Hoe het zó. dat lachje liet me niet meer loe Ik zag bet In waken en droomen. tot dat ik mórelf er van overtuigd had. dat het in verband moest staan. In rechtstreeksch verband met den diefstal. Ongemerkt in formeerde ik naar j" den naam van den lacher; Ut verschafte me in- lichtingen om- j trent z’n «toon- i plaats, in leef- wijze. z’n gewoonten, maar kwam niets in zun nadeel te weten. Hó scheen een soiled jong- mensch. dat leefde, zooals honderden anderen doen Toch gaf ik den moed niet op Ik liet z’n gangen nagaan, stond menigen avond zelf In een vermomming op post, in de hoop hem op een onregelmatigheid in z’n manier van doen te betrappen. Món geduld werd beloond. Op een avond slenterde ik in de buurt van z’n huis rond. Om een uur of negen kwam hij meestal naar buiten om naar zón club te gaan, vanwaar hó tegen één uur huiswaarts keerde. Hó kwam vroeger dan ik hem verwachtte, spiedde even om zich heen en wendde zich rechts inplaais van als naar gewoonte, link* om te buigen Ik volgde in gespannen verwachting. Onophoudeluk hield ik hem in *t oog en tot m’n groote voldoening bemerkte ik teekenen van onrust in z’n manier van doen. Hó keek herhaaldelók om, weifelde soms even of hó verder aou gaan, raadpleegde eenige malen z’n horloge en hield zich zooveel mogelók buiten het uit winkels en lantaarns uitstralend licht. Ho het me loopen, dat verzeker ik u. Wu ver lieten het drukke stadsgedeelte, gingen een stille buitenwijk door, bereikten den uitersten rand van de huizenzee. die zulk een geschikt terrein voor misdaden en duistere zaken op levert en hielden daarin eenlgen tod de rivier- zóde. Het viel me hoe langer hoe moeilóker. mó voor z’n speurende oogen verborgen te houden en ik was genoodzaakt den afstand tusschen ons beiden te vergrooten. Plotseling wa* hó ver dwenen alsof de aarde hem verzwolgen had. Omzichtig naderde ik de plek, waar ik z’n don kere figuur het laatst bad gezien en toen «rist ik genoeg. Aan den rivierkant had eenmaal een groote burcht gestaan, lange jaren geleden. Van het huis was niets meer overgebleven, maar de fun damenten en kelders waren ongeschonden Daar moest de verzamelplaats van de bende zijn! Hel zou krankzinnigenwerk geweest zón. mó alleen daarbinnen te wagen Ik keerde dus terug en deelde mun bevindingen aan de politie mee. De bende werd gearresteerd, toen ze op het punt was. bet terrein van haar operaties, met medeneming van den grooten bult van den laatst geslagen slag, naar het buitenland te verleggen. De medeplichtige beambte was dien avond zón aandeel gaan halen. Voor murelf is deze geschiedenis leerrijk ge weest Ze heeft me doen Inzien, hoezeer een detective op kleinigheden moet letten. Zonder het zegevierend lachje van den jongen mis dadiger, zou de bende den bult In alle rust en vrede hebben meegevoerd; zou de opzienbarende bankdlefstal terechtgekomen zón bij de vele on opgeloste raadselen, die in de pohlie-doofpoCieii liggen opgeborgen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5