Sneevliet voor den rechter Ef/f I tut RADIO-PROGRAMMA Jodenbetooging te Amsterdam VRIJDAG 31 MAART HET REQUISITOIR Pleidooi uitgesteld Duizenden protesteeren Invoer van schoenen Vernieuwing der contingenteering Export van vruchten Bepaingen der Fr ante he regeering STEUN BOLLENTREKKERS Uitzonderlijke omstandigheden TWEEDE KAMER In Helmond verboden LANDBOUW EN HANDEL WEER IN BURGERTENUE Zaterdag 1 April 1933 De machinist Anderhalf jam gevorderd AANGENAMER REIZEN GEVAARLIJK KINDERSPEL STAKING TE WACHTEN By de Aalsmeersche Veiling Groot tekort ontdekt Onderhandelingen in een verge vorderd stadium De Middenstandsbonden richten zich tot den Minister Zeventig officieren uit den mili tairen dienst Joodsche ziel kan niet gedood Drie jaren gevangenisstraf opgelegd MISHANDELING MET DOODE» LIJKEN AFLOOP HET TREINONGEVAL TEVUGHT Melkvee naar Italië „HET TEEKEN DES KRUIS ES” De dader een algemeen geacht man Ook tot afdeelingtonderzoek van de machtigingnvet besloten De officier van justitie eischt we gen» opruiing tot muit er y of opzettelijke ongehoorzaam heid anderhalf jaar gevangenisstraf Jongen door een tram overreden 9 en gedood voor de rechtbank Naar aanleiding van de gebeurte- niteen in Duitschland Steunmaatregelen voor den landbouw s niet Iemand die achter de van T umult L-. en sprak kort. Geen rancune zich in te overeenkomstig den de t der 3e 5 25 Populair M Het ■3^ de heer A. Ajsscher. Aan ver- VOOR NADERS BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS met name de coöperatie, wordt ten koste van een anderen bedrijfsvorm: zelfstandige particuliere onderneming. Het Maart-nummer van .De Militaire Spec tator” bevat de mededeeling, dat sinds 1 Febr JJ. zijn ontslagen tien officieren van verschil lende wapens en op non-actlviteit gesteld 58 officieren, voornamelijk der infanterie, onder wie drie majoors en negentien kapiteins. BERO.MÜNSTER, 460 M. 7.06 De TotM- kapel speelt studentenliederen. 9.10 GramofoonmuzieK. verschillende Comité. Naar wij vernemen, zal de Staatscourant van heden een K B bevatten, waarbij de contingen teering van schoenen, welke heden afloopt, ver nieuwd wordt. De nieuwe contingenteering geldt voor een half jaar en eindigt dus 1 Oc tober as. Zoowel het percentage als de basis jaren blijven ongewijzigd. Zaterdag aldus spr. begint de boycot tegen 60.000 Joden in Duitschland; dat is een vernietiging van menschen. die altijd voor Duitschlahd op alle gebied gevochten hebben. Als deze boycot doorgaat, is Duitschland geen rechtsstaat meer en heeft het Duitsche volk zich van de beschaving afgekeerd, (daverende bijval). In het belang van het Dultsche volk zelf dient aan het onrecht een einde te komen; het Dultsche volk kan daar zelf voor zorgen, doet het dit niet, dan is het noodzakelijk dat dit volk aan het verstand wordt gebracht, wat wel zijn plicht is. In de straf moet tot uiting komen, dat in deze moeilijke tijden opruiing *en ernstig mis drijf is. Verd. is een opruier van professie. Spr. vordert dan een gevangenisstraf een Jaar en zes maanden. 4 30 Dansmuziek 656 WEENEN, 517 M. 5.26 Populair concert door het Ludwig Werba-orkest 6.55 Vo- caal-Concert door een mannenzangvereenl- ging ol.v. Adolf Wodnlansky 10.10 Ora- moioon muslek WARSCHaV, 1412 concert. Naar wij vernemen heeft de burgemeester van Helmond de vertooning van de film _Het teeken des Krulses «'elke vanaf heden in het Theater Centraal aldaar nou draaien, ver boden. uiterlijk 7 April geen bevredigend voorstel van het veilingsbestuur is binnengekomen. Het vei- lingsbestuur wenscht een contract, dat maan delijks kan worden gewijzigd en een gemid delde loonsverlaging (mede door afschaffing van vacantiegeld, overurenbetaling en volledige premievrije pensioenverzekering) van 12 A 13 pet. Het voorgaande jaar vond reeds eene ver laging van 15 pet. plaats. HUIZEN. 296 M. KRO. 8.00 Morgencon- cert 10.00 Gramofoonmuzlek 1130 Godsdienstig Halfuurtje door Pastoor L. H. Perquln. 12.00 Politieberichten 12.15 KR O.-Orkest o.l.v. Marinus van t Woud 1 45 Zenderverzorging 2 00 Halfuurtje voor de rtfpere jeugd ..Muziek door Willy d'Ablalng. 2.30 Klnderuurtje. door mevr 8. Nuwenhuis-van der Rijst, en mevr. C. Marres-van der Ven 4.00 HIRO. 5.00 Haarlemse he Salon-orkest o.l.v. Stoffer 7.10 Kath Radio Volksuniversiteit, Prof, dr. A. Steger „Physica”. 7.30 Politie berichten. 7 45 Sport praatje (R.K.F.). 8 00 KRO -Boys, o.l.v. P. Lustenhouwer. Mla Dorel en Jac Mossel, refremzang. 8 15 Var Dias 8 50 Bonnfman's schoon zoon”. de Vereenigde Haagsche spelers, re gie Pierre Balledux 930 KRO-Boy» 11.00 Gramofoonmuzlek 12 00 Sluiting. haat tegen de z.g.n bourgeoisie. Zijn haat over weldigt hem en brengt hem er toe onjuiste dingen te zeggen. Om dit le, bewijzen leest de officier eenige brieven voor, door vèrd. vanuit het Huis van Bewaring geschreven. De verdediger protesteert hiertegen, daar deze stukken niet in het dossier zijn. Spr. geeft toe, dat verd. ook vele goéde eigen schappen heeft. Verdachte is schermen blijft. Voor de Bossche Rechtbank stond Donderdag terecht de 49-jarige machinist P. R. te Eind hoven terzake, dat het op 4 December 1932 aan zijn schuld te wijten is geweest, dat een trein botsing te Vught ontstond, tengevolge waarvan de remmer A. van den Heuvel is overleden. Den morgen van 4 December Ijf de verdachte den goederentrein uit Tilburg door onveilig signaal rijden en op de Ifln BoxtelDen Bosch komen, toen daar een goederentrein uit Boxtel passeerde. De trein uit Tilburg reed die uit Boxtel in de flank, waarbij vijf wagens werden omgeworpen. De remmer van den Heuvel, die in een remkast van den Bcxtelschen trein zat. werd op slag gedood. Bij onderzoek bleek, dat de machinist R. geen acht had gegeven op twee onveilige signalenen toen hij deze bemerkte, nog sterk heeft geremd, wat niet verhinderde, dat de 40 wagens lange rein die een vaar van meer dan 50 KM. per uur had. nog den laatsten wagen van den an deren trein, waarin van den Heuvel was ge zeten. aanreed. R. had in zijn 28-jarlgen diensttijd nimmer een treinongeval veroorzaakt. Het O. M had 10 getuigen gedagvaard. Het O. M. eischte tegen verdachte één maand hechtenis. De verdediger Mr. Wttlox pleitte vrijspraak subsidiair ontslag van rechtsvervol ging. LA.NGENBERG. 472 M. 1220 Populair concert 1.66 Gramofoonmuzlek. 4.20 Vocaal concert door een mannenzangver- eenigtng o.l.v. Arnold Schmiedel 7 25 ..Bellenblazen", een vroolljke April-revue 10.05 Concert van München DAVEnTRY. 1554 M. 1.06 Concert door het Commodore Grand-Orkest o.l v Joseph Ruscant 9 06 Populaire Gramofoonmuzlek 10.00 Concert door het BBC-Orkest (Aid. BX oJ.v. Edward Clark; 10 55 Ambrose en zjjn orkest in het Mayfalr-hotel. PARIJS (Radio), 1724 M. 1120 Con cert door het Omroeporkest. 3.10 Con cert door het Omroeporkest (dansmuziek) 720 Gramofoonmuzlek. 6 06 Bijspe len. Donderdagmiddag is in de Tesselschestraat te 'sGravenhage een neg«n-jarige jongen. Art) de G., wonende in de Zeezwaluwstraat, toen hü onverwacht de tramrails overstak en uit bal dadigheid op een aanhangwagen van lijn U> wilde springen, gevallen en door den aanhang- wagen overreden. De arme knaap werd zoo- 0 danig verminkt, dat hij vrijwel onmiddellijk den geest gaf. Blijkens het door de politie ingestelde onder zoek treft den trambestuurder geenerlei schuld- De Fransche Staatscourant bevat een me dedeeling. dat voor invoer van Nederlandsen fruit in Frankrijk voortaan invoervergunnin gen vereischt zullen zijn, welke vóór 20 April aan het ministerie van landbouw kunnen worden aangevraagd Voor elk der volgende groepen is een spe ciale aanvrage noodig: lo appélen en peren. 2o amandelen, perzi ken. abrikozen, pruimen, versche kersen, ro zijnen. aalbessen en kweeperen. Importeurs moeten deze aanvrage vergezeld doen gaan van opgaven in quintalen per maand van de overeenkomstige invoeren tijdens de periode van 1 Augustus 1930 tot 31 Juli 1932. De Nederlandsche veehandel stelt op het oogenblik pogingen in het werk om melkvee naar Italië te verkoopen In dit verband wor den fantastische getallen genoemd. Deze ge tallen zijn zeer overdreven. Als het gelukt twee duizend stuks vee naar Italië af te zet ten. zal men. aldus bericht ..De Telegraaf”, zeer tevreden zijn. Het betreft hier melkvee. Italië importeert n.l. op het oogenblik vee uit verschillende landen Nederland wil trachten daarin ook zijn deel by te dragen. Gemakkeljjk is dit niet, daar vele andere landen met toe slagen enz. werken. De handel heeft deze aan gelegenheid zelf in handen. Op welke wijze men te werk zal gaan, staat nog niet geheel vast. De onderhandelingen verkeeren echter reeds in een vergevorderd stadium. BERLIJN. 419 M. 3 60 Concert dooreen harmonieorkest olv Johannes Fuhsel; 7 30 April. April, een vrooljk programma PI m. 9.20 Dansmuziek door Gerhard Holfmann-kapel. 10.50 Dansmuziek door de Willy Sönfeld-Kapel. HAMBURG. 372 M. 12.35 Gramofoon muzlek. 1.30 idem. 750 Blsmarck- herdenklngefeeat. 950 Dansmuziek. KoNIGH WINTERHAUSEN. 1635 M. 1.20 Gramofoonmuzlek 6.55 Cembalo- recital door Anna Barbara Speckner. 1020 Concert van München. De wetsontwerpen, waaromtrent de Centrale Atdeeling der Tweede Kamer besloten heeft tot een afdeelingsondersoek zijn om. de volgende: Credletverleening ten behoeve van boom- kweekers; Ultkeeringen ten behoeve van de teelt en de verwerking van vlas over den oogst 1933; Dekking van het verlies op den geforceerden verkoop van 600.000 balen aardappelmeel; Garantieregeling 1933 ten behoeve van kippen- en eendenhouderjj; Steun aan de riet- en grlendcultuur. oogst 1933; Steun ten behoeve van verbouwers van rog ge. oogst 1933; Garantieregeling 1933 ten behoeve van ver bouwers van fruit en warmoezerygew assen; Credletverleening ten behoeve van bloemen- kweekers te Aalsmeer en Haarlemmermeer; Verleening van bevoegdheden tot het nemen van buitengewone maatregelen in het belang van den landbouw. Op Joden en niet-Joden in de hoofdstad deed spr. het beroep geen enkele Dultscher in Amsterdam te bemoeilijken, te hinderen of te beleedigen (applaus». Van welke religie ook. wij Nederlanders zullen toonen dat wy tot geen enkele daad in staat zijn, die in strijd is met de werkelijke beschaving (bijval). Rustig zullen wjj toezien, boe Duitschland de toestand ontwikkelen zal. Maar nimmer zullen wij rusten vóór een einde gemaakt is aan den toestand, die het gan- sche menschdom niet kan gedoogen, niet rus ten voor het Duitsche Jodendom is hersteld op de plaats, die het volgens zyn cultuur en beschaving mag opeischen (langdurig, dave rend applaus). De volgende spreker, dr. A van Raalte. zei- de. dat het schijnt te komen tot een Joodsch eenheidsfront over de geheele wereld. Wel be weert men in Duitschland. dat geen enkelen Jood een haar is gekrenkt, doch wij weten wel beter. Het pleidooi wordt ultgeMejld wegens het late uur tot Zaterdag. De verdediger, mr. Stokvis, houdt een kort pleidooi, waarin hij de invrijheidstelling van verd. verzoekt. Den elsch vondt pl. buitengewoon hoog; te meer daar verd. zeer gebukt gaat onder het verblijf in het Huis van Bewaring. Ook in zijn politiek leven wordt verd sterk beknot met het oog op de as. Kamerverkiezingen. Spr. leest dan een lijst met handteekeningen van vooraanstaande Nederlanders voor, welke het verzoek tot Invrijheidstelling steunen. Met klem verzoekt pl. zyn cliënt in vrijheid te stellen. De heer Sneevliet ondersteunt dit verzoek Hjj noemt de behandeling, die hy heeft onder gaan een sluipmoord op zijn persoon en eeti Inbraak op zijn wezen. Een voorbereiding van de verdediging is slechts mogelijk, als verd. in vrijheid is. Doch zoo roept verd. uit er zijn nog rechters in Amsterdam en mij zal recht worden gedaan Als deze .Jettre de cachet” wordt gehandhaafd, zal mijn vertrouwen in bet recht gebroken zijn. Ik hoop, dat de rechtbank aan dit drama van willekeurige gevangenhouding een einde zal maken, zoo besloot verdachte. Nadat de rechtbank een half uur in raad kamer is geweest deelt de president mede, dat naar het oordeel van de rechtbank geen ter men aanwezig zijn om verd. in vrijheid te stellen. Vrees voor herhaling en de ernst van bet strafbare feit verbiedt dit Te zeven uur wordt de zitting geschorst tot Zaterdag a.s. te half tien. Toen de heer Asscher daarop een door het comité voorgestelde resolutie aan de orde stel de. werd getracht de vergadering te verstoren. Er ontstond een groot tumult De rust keerde eerst gedeeltelijk terug, toen eenige der her riemakers door de politie uit de zaal waren verwijderd. In deze resolutie stelt de vergadering, met volkomen erkenningvan het recht van het Duitsche volk, vast: dat bij de berichtgeving vaak overdreven is en dat de regeering als zoodanig aan de voorgekomen daden niet schuldig kan worden geacht en in sommige gevallen ook hulp is verleend; dat echter de in de pers verschenen berichten over de ge beurtenissen in Duitschland het gevolg zijn van de sinds jaren gevoerde anti-semietische agitatie, die op verschillende plaatsen in da den tot uiting is gekomen; dat het daarom niet aangaat, die berichten als voorwendsel te gebruiken voor een boycot, die de Joden in Duitschland economisch, en staatsrechte lijk zal vernietigen; protesteert met allen nadruk te gen de aangekondlgde boycot van Joodsche industrieelen. handelaren, juristen, musici enz. en verklaart: dat haar protest geenszins een aan het Duitsche Volk vijandig karakter draagt; en dat gerekend kan worden op een volledig uitblijven van Joodsche protesten te gen Duitschland in welken vorm ook. zoodra de Joden In dat land in hun volle menschen en burgerrechten zullen zijn hersteld. Onder daverend applaus werd deae resolu tie aanvaard, waarna de vergadering werd ge sloten. 4 In zijn nota aan de Eerste Kamer naar aan leiding van het Eindver.'Jog der Commissie van Rapporteurs over het ontwerp van wet tot wij ziging en verhooglng van het tiende hoofdstuk (oud Hoofdstuk V) der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1932 Steun verleening ten be hoeve van bollentrekkers in de gemeenten Ter Aar. Alkemade. Nieuwkoop en Woubrugge) zegt de Minister van Economische Zaken en Arbeid, dat, afgezien van de oorzaak van den noodtoestand, welken de Regeering met dit voorstel van wet beoogt te lenigen, die toestand op het tijdstip, waarop tot hulpverleenlng werd besloten van zoodanig bijzonder karakter was, dat in de betrokken streek, tengevolge van een aaneenschakeling van aansprakelijkheid met een aantal bollentrekkers. een reeks klelnver- mogenden hun bestaan met ondergang zagen bedreigd. Wat zulks zou beteekend hebben voor gemeenten als de onderhavige, waarvan het budget reeds groote zorgen baart, behoeft geen 'nadere uiteenzetting. Van een ongewenscht precedent ten aanzien van bollentrekkers uit andere streken is hier geen sprake, daar de omstandigheden, welke zich hier voordeden, uitzonderlijk te achten zijn. Deze steunmaat regel beoogt slechts het geschokt economisch evenwicht en de verstoorde sociale rust van een zeer ernstig ingezonken streek een aller- noodzakelijksten steun te bieden. Hulp van gemeentewege kon, gegeven de flnancieele positie der vier betrokken gemeen ten. niet worden gevergd; van hun bemidde ling Is echter een dankbaar gebruik gemaakt. Het provinciaal bestuur is in deze regeling niet gekend. De gekozen vorm van steun (cessie» leent zich kwalijk voor deelneming. Voorts zal in de nachttreinen van Amster dam naar Maastricht een slaaprjjtuig loopen Het siaaprijtuig op den dienst Groningen Amsterdam wordt Ingetrokken, omdat de exploi tatie er van niet loonend is geweest. Het siaaprijtuig in den nachttrein van Am sterdam naar Groningen blijft gehandhaafd in de nachten van Maandag tot Vrijdag. Den Haag. 30 Maart 1933. De Tweede Kamer besloot heden in een korte bijeenkomst, een aantal wetsontwerpen, waar onder diverse crisiswetjes, in de afdeelingen te behandelen. Tegen Jiet onderzoek van de wet. die aan de Regeering zeer algemeene en zeer verregaande machtigingen tot het treffen van maatregelen in het belang van den landbouw geeft, bestond wel eenig bezwaar, omdat de Kamer nu eenmaal geen normale Kamer meer is en omdat het ontwerp nog te kort geleden is ingediend, om over zijn strekking en gevol gen een voldoende rijp oordeel te kunnen vel len. Vooral artikel 9, dat aan de Regeering de bevoegdheid geeft, om voor een te bepalen tijd vak de productie, het in voorraad hebben, het verwerken, verhandelen ot vervoeren van be paalde artikelen te verbieden of slechts voor waardelijk toe te staan, leidt tot consequenties, die niet dadelijk te overzien zijn. Van den anderen kant is spoed gewenscht Men moet rekening houden met d^ mogelijk heid, dat een nieuw kabinet niet één, twee, drie is samengesteld en dat dus de nieuwe Kamer niet onmiddellijk aan den slag kan. Dat deed zelfs den heer Albarda over zijn bezwaren heenstappen. En prof. Aalberse wees op de van week tot week slechter wordende toestan den en op de veel grootere bevoegdheden der Regeeringen in andere landen. Men heeft (op den communist Wijnkoop na» dan ook besloten tot het afdeellngsonderaoek ook van dit ontwerp over te gaan, al verklaar de dr. Colijn. dat dit voor zijne fractie geens zins beteekende. dat men het ook in het open baar zou willen behandelen. Mr. Knottenbelt, die de grootste bezwaren had. gaf zich ge wonnen, toen mr. Oud het practlsche d«)k- beeld aan de hand gedaan had. in bet Voor- loopig Verslag op eene beperking van de machtiging, hetzij in omvang, hetzij in tijds duur. aan te dringen Dan kan ook in het openbaar de wet nog worden afgedaan. En later kan de Regeeririg dan aan de nieuwe’ Kamer uitbreiding van haar volmacht tot het thans voorgestelde vragen. Vermoedelijk komt de Tweede Kamer de volgende week nog eens bij elkaar. Oa. voor het opmaken van een voordracht voor de be noeming van een nieuwen raadsheer in den Hoogen Raad. Het Deidsch Dagblad meldt: Ingaande den zomerdienst der Ned. Spoor wagen (15 Mei) zullen reizigers 3e klasse ook toegang hebben tot de restauratierijtuigen in de electrische en andere treinen (nu hebben slechts le en 2e klasse reizigers toegang tot de restau ratierijtuigen) Tevens zullen in verschillende treinen Ned. Spoorwegen barwagens loopen. Barwagens zijn rijtuigen waarvan de eene helft bestaat uit een restaurant en de andere uit een bar. waar men, staande, tegen goedkoope prijzen allerlei consumptie kan gebruiken. Deze barwagens zullen voor 1ste, 2e en klasse reizigers toegankelijk zijn. De rechtbank te 's-Hertogenboech deed uit spraak in de strafzaak tegen den dertig- jarigen cafhouder J. W. te Uden, die terecht stond wegens mishandeling op 19 December van bet vorig jaar te Uden gepleegd op den woon- wagenbea-oner J. Hdie hij dusdanig met een bijl verwondde, dat deze op 25 December overleden. De Officier van Justitie had drie jaar gevan genisstraf geëischt. W werd veroordeeld eisch. tot drie jaar gevangenisstraf. De geweldige ruimte van het R A I -gebouw te Amsterdam bood Donderdagavond een bij zonderen aanblik. Ettelijke duizenden Israëlieten van allerlei rang en stand, en ook personen van andere religie waren daar bijeengekomeen naar aanlidlng van de gebeurtenissen in Duitschland Door het aanbrengen op verschillende pun ten van luidsprekers had men er zorg voor ge dragen, dat de sprekers die in deze groote openbare vergadering zy was georganiseerd door het Comité voor Bijzondere Joodsche Belangen vart hun medevoelen met den toestand der Duitsche Joden hebben doen blij ken, en daar over het licht van hun inzicht hebben doen schijnen, door alle aanwezigen op zoo goed mogelijke wyze in hun betoog kon den worden gevolgd. De véfgadering werd bijgewoond door den Opperrabbyn van de Nederlandsch Israëlitische Hoofdsynagoge, den heer A 8. Onderwyzer, prof, dr J. 8. L. Palache. dr. I. H. J. Vos en vooraanstaande leden van bet Gehouden besprekingen tusschen het be stuur der Centrale Aalsmeersche Veiling en de vertegenwoordigers van de moderne en chr landarbeldersbonden en moderne en chr. bon den van handels- en kantoorbedienden, waar in bet uit 60 personen bestaand personeel is georganiseerd, over de afsluiting van een col lectief contract voor 1933 34, hebben niet töt overeenstemming geleid. Op een Dinsdagavond gehouden vergadering van het personeel is aan de hoofdbesturen opgedragen de staking voor het geheele bedrijf met ingang van 10 April af t« kondigen, meldt -Het Volk”, indien Het eerst spr’s verzoek om zich van zijn plaatsen te heffen, werd door allen gevolg gegeven. Niet te verwonderen is, dat over de geheele wereld Joodsche en niet-Joodsche kringen maatregelen meenen te moeten nemen tegen het gruweiyk onrecht, dat den Joden in Duitschland wordt aangedaan. De wereld kan niet toelaten, dat zes maal honderdduizend Joden moreel en zedelijk wordt vernietigd. Men kan de Joden mishandelen, men kan ze al dus spr. dooden. maar nimmer zal men de Joodsche ziel en den Joodschen geest kunnen vernietigen (daverend, langdurig applaus). Bewijzen van mishandelingen en prpéöca- ties. Joden in Duitschland aangedaan, kan spr. wettig en overtuigend, overleggen. Onschul dige Joden zijn nog Zaterdag in de gevangenis geworpen en gruwelijk mishandeld (gefluit). Spr keerde zich met klem tegen de bewe ring, dat de Dultsche Joden geen goede va derlanders konden zyn; met verklaringen van mannen van reputatie toonde spr. verder aan, dat de methode van het ritueel slachten in Duitsch Nationaal-Sociallstische klingen als barbaarsch veroordeeld en die men daarom gaat verbieden, de meest humane methode van het dooden van slachtvee is. De geloovige Jood zal daar dan ook, koste wat het kost, aan vasthouden! Wij aldus spr. die gelooven in een Op perwezen. kunnen niet aannemen dat een kwelling, den Duitschen Joden aangedaan, door het Opperwezen zal worden gedoogd. Na het gebeurde met de .^even Provinciën” in de Indische wateren, werd door de justitie en politie met grootere gestrengheid opgetre- den tegen opruiing, beleediging van het open baar gezag, orde-verstoringen met politieker) inslag e d Een der eersten die te Amsterdam werd aangehouden, was de heer H. J. F. M. Sneevliet, voorzitter van het Nationaal Ar- beids-Secretariaat. secretaris van de Revolution- nalre Socialistische Partij en lid der Provin ciale Staten van Noord-Holland. De heer Sneevliet werd op 21 Februari ge arresteerd op het oogenblik dat hij zyn woning op den Overtoom verliet. Deze arrestatie stond in verband met een door hem opgesteld mani fest, met betrekking tot de muiterij op ..De Zeven Provinciën". Over dit manifest was hy reeds eerder door de politie gehoord en op grond van zijn toelichting gelastte de officier van justitie, mr. van Thlel zyn aanhouding. Gisteren stond verdachte voor de vyfde KA- mer der Arr -Rechtbank te Amsterdam terecht. De zitting werd gepresideerd door mr. J de Vries, terwijl mr. B. Kist het O. M. vertegen woordigde. De officier heeft negen getuigen 6 charge ge dagvaard. terwyi de verdediger mr. dr. Benno J. Stokvis acht getuigen dagvaardde, w.o. Mi nister 8. de Graaff, het Tweede Kamerlid C Cramer en mevr. H. Roland Holstv. d. Schalk Te één uur velen verkeerden In^de mee- ning. dat de sitting om 10 uur zou aanvangen a'erd de Lange Leldschedwarsstraat op tech nische wyze door de politie „schoongeveegd". De blanke sabel kwam er by te pas. doch voor- aoover ons bekend Is, werd niemand gewond, noch hadden arrestaties plaats. Ook In het gerechtsgebouw was de politiemacht aanzien lijk versterkt en ieder, die het Paleis van Jus titie binnentrad, werd met strenge blikken door de rijksveldwacht gemonsterd. Toen te twee uur de zitting een aanvang nam. was de tribune, door de toegepaste selec tie, slechts voor een deel gevuld. De belang stelling van de zijde van de balie was groot. Na het voordragen van de dagvaarding door den Officier, Mr. Kist, deelt deze mede, dat een der getuigen, de heer J. Schipper, inspec teur van politie te Den Helder, niet aanwezig kon zijn. De verdediger mr. dr. B. J. Stokvis verklaart, dat hij nog enkele getuigen A dé charge heeft meegebracht. De president releveert in korte trekken den tnhoud van het manifest. Verd. geeft toe dit manifest te hebben geschreven. Hij had de eopie geschreven op 4 Februari voor JJe Ar beid”. Toen het gebeurde met „De Zeven Pro vinciën" bekend werd, was In een vergadering besloten het manifest in pamfletvorm te ver spreiden, met eronder afgedrukt een bulletin. Ook geeft verd. toe het stuk in .De Arbeid" te hebben doen opnemen. Als eerste getuige wordt de drukker van het manifest en van ..De Arbeid” gehoord. Hy geeft toe het nummer te hebben gedrukt, waar in het manifest voorkomt Ben boekbinder en een letterzetter van de drukkerij leggen formëele verklaringen af over het drukken en verspreiden van de manifesten. Een polltle-agent uit Den Helder komt dan ▼oor het hekje, hy verklaart, dat hy het be wuste manifest In ontvangst heeft genomen en het den inspecteur ter hand heeft gesteld Ge tuige had het manifest van een juffrouw ge kregen. Als eerste getuige 6 décharge wordt gehoord mevrouw Henriëtte Roland-Holst v. d. Schalk. De verdediger verzoekt haar ook als deskun dige te hooren. Mevr. Roland-Holst kent verd. reeds sinds 1403 zy doet eenige mededeellngen over verd 's karalgter Sneevliet is een man met een sterk sociaal gevoel, een gevoel voor rechtvaardigheid. Hy is actief en strijdbaar met een sterk actief idealisme Van aard is htf rondborstig, hij is een persooniykheid. Het lot is S. gedeeltelijk gunstig, gedeeltelijk ongunstig geweest Gunstig omdat hy over de grenzen deel heeft kunnen nefnen aan de arbeidersbeweging. Hy heeft in de 1 arbeidersbeweging den breedsten kijk op de we- reldverhoudlngen. Uit Java werd hU uitgewezen. de Javaansche leiders hebben toen op een wyze afscheid genomen, zooals dat zelden eerder Is I voorgekomen. Getuige geeft vervolgens een schets van verd ’s werkzaamheden in zyn party. Hy voerde soms zyn strijd op een wyze. waar mede get. niet accoord kon gaan, maar zy heeft i veel respect voor zyn energie en onbaatzuchtig- 1 beid Aan het N AS. is hy steeds trouw geble ven en materieel had hy het veel gunstiger kun nen hebben als hy was overgegaan naar de mo derne vakbeweging. Zijn journalistiek werk was lang niet uitsluitend agitatorisch, hy beeft een sterk didactisch vermogen Verschillende getuigen k décharge worden nog gehoord, os. bet Amsterdamsche raadslid Kitsz en diens Rotterdamse he collega Mennist Minister de Graaff was verhinderd als ge tuige te verschijnen. De verdediger wil de behandeling niet ver tragen en refereert zich aan het oordeel van de rechtbank betreffende het hooren van de zen getuige, hy wil den Minister niet uit zyn ambtsbezigheden rukken. strijkorkest van restaurant „Wlvex". oJ.v. A. Bendtx 2.50 Louis Preil's Instrumen taal ensemble 830 Moderne Volksmu ziek door het Omrireporkest oJ.v. Fritz Mahler. 40 00 Dansmuslek door de band van .JSaturnal Scala" oJ.v. Kal Julian. PALEMBANG, 30 Maart. (Aneta.) By de Zuid-Sumatra-Spoorweg-Maatschappy is een tekort ontdekt van 20.000. De dader, de heer Ch L.. had reeds sedert 1924 een kaste- doch wist zich steeds door anti-datee- rlng van chëques voor ontdekking te vrijwa ren. De dader, die volledig bekend heeft was een algemeen geacht persoon, en had een on- berispeiyken staat van dienst Het onderzoek duurt voort. De officier van justitie, mr B Kist, vindt de zaak uit juridisch oogpunt moeilijk noch be- langrijk Er is hier echter een belangrijk pre ventief element in deze zaak en met groote belangstelling in den lande wordt bet vonnis afgewacht. 1 Dank zy de volledige bekentenis is bet be wijs niet moeilijk, een lastiger quaestle is de I strafmaat Hiervoor te het noodig. aldus spr, den persoon van verd. als revolution nalr le bespreken. Uitvoerig gaat spr. de getuigen verklaringen. zoowel A charge als A décharge afgelegd. na. De inhoud van het manifest is naar de mee- mng van den officier niet mis te verstaan. Ik heb, aldus spr. niet willen ten laste leg gen. dat verd. de bedoeling had „de lont in het krult te brengen" maar slechts ten laste gelegd opruiing tot muiterij of opaetteiyke on gehoorzaamheid Manifest plus bulletin zijp in een groot aantal verspreid en bovendien opge- nomen in de ..Arbeid". Spr acht beide ten laste gelegde feiten be wezen en strafbaar. Hy zegt Immers ox in bet manifest: ..het is noodig. dat de geest van de Zeven Provinciën overwaait naar de sche pen in Nederland" en ..het hangt slechte van u af ot amneatte aan uw broeders wordt ver- leend” 1 Verd. is toegerust met groote gaven, hij te i •en krachtige figuur. Spr. wil hem echter geen revolutlonnair van groote allure noemen. Hjj 1 te ijdel en erg op sensatie gesteld ec beeft een i De besturen van den Kon. Ned. Midden standsbond. den Ned. R. K. Mlddenstancte- bond en de Chnstelyke Vereenlging van der Handeldryvenden en Industrieelen Midden stand in Nederland hebben in verband met het ontwerp van Wel, strekkende tot verleening van bevoegdheden tol het nemen van buiten gewone maatregelen in het belang van den landbouw de aandacht van den Minister van Economische Zaken en Arbeid gevraagd voor de belangen van nijveren en handelaren, welke hun taak verrichten In verband met land- en tuinbouw. Op grond van de ervaring, dat reeds thans meer steunmaatregelen op dit terrein voor dezen tendel groote moeiiykheden heb ben gebracht, zijn de Bonden me» zorg vervuld nu door de in het wetsontwerp belichaamde onttrekking der afzonderiyke maatregelen aan den invloed van de volksvertegenwoordiging, een waarborg tegen het voortschreden op de zen weg komt te vervallen. Dit te hun aanleiding geweest den Minister met den meest mogelyken nadruk te verzoe ken. byaldien het ontwerp tot wet mocht worden verheven, er voor te waken, dat scha de, voor de belangen van déh vrijen bande door eventueele maatregelen tot het strikt noodzakelyke biyve beperkt en zoo eenlgszins mogelyk door inschakeling van betrokkenen geheel worde voorkomen. In het bij zoneter staat den Middenstands bonden daarby voor oogen. dat reeds bestaande en nog te nemen steunmaatregelen het gevaar in zich sluiten, dat een bepaalde bedrijfsvorm wordt begunstigd. Hiertegen meenen de Bon den ernstig te moeten waarschuwen, omdat daardoor een aan de bedoeling der maatrege len geheel vreemd element sou worden inge voerd. Met klem hebben zy dan ook den Minister verzocht zorg te dragen, dat by het gebruik van de thans te verstrekken bevoegdheden geen maatregelen tot stand komen of worden ingevoerd, waarbij een bepaalde bedrijfsvorm. bevoordeeld. de Prof dr. H. Frijda sprak in hoofdzaak in gelyken geest ate dr. Van Raalte. Hy betoog de. dat in de eerste plaats de Joden zelf moe ten stryden voor het behoud van hun burger recht. De laatste spreker, prof. dr. D. Coben. zel- de o_m. dat de Joden in Duitschland verdien- stelyke staatsburgers zyn geweest, die mee werkten aan de Duitsche^ cultuur. De heer Asscher las vervolgens een aantal berichten voor, in den loop van den avond uit Duitschland ontvangen en waaruit biykt, dat de boycot reeds is ingezet. HILVERSUM, 1875 M VARA. 8 00 Ora- mofoonmuzlek. 9 00 Notenkrakers oJ.v. Daal Wins 10 00 VPRO Morgenwydlng. 10.16 VARA Uitzending voor de arbei ders in de continubedrijven. Janny van Oogen draagt voor Notenkrakers. o.l.v. Daaf Wins VARA-tooneel o.l.v. W van Capellen 12 00 VARA-Kleln-Orkeet o.Lv. Paul Ducbant. 2 00 Zenderverzorging 2 15 Gramofoonmuzlek 250 Moderne toestellenbouw. door H Kunst ..Populaire beschouwingen over de aan een ontvang toestel te stellen eisch. 3.10 B. Trio. H. v. Born, viool: 8. Brill, cello. Oor vzn Bo ven. plano 4.00 Flierefluiters, oJ.v. Hugo de Groot. 450 Coöperatie-kwar tiertje, K de Boer. .De saneerlng in bet bakkersbedrijf 4 60 Optreden van Paul Oollln en Henk Stuurop 5 06 Orgelspel door J. Jong 5.15 Paul Collin en Heuk ■Stuurop. 5.40 Letterkundig overzicht, door A. M. de Jong. „Verloren Volk", van J Tbeunlsz 6 00 Flierefluiters oJ.v. van Hugo de Groot 630 VRO. 8. de WoU Mark als Vrijdenker” 8 00 VARA-De- monstratie van bet vertaal-apparaat „Ger- mano-Olano Translaetmophonedoor den uitvinder Ir. O. Cavalozzl. 8.10 Bal in Savoy Hotel. Operette in 3 bedrijven. Uit te voeren door bet Fritz Hlrschgezelschap. dirigent Jozef Slegler. 9.10 De drie leu- genacbtlge verhalen 9 25 Voortzetting „Bal in Savoy-Hotel" 10 40 Vaz Dias 1050 VARA-orkest oJ.v. H de Groot 11.16 Varia 11.20 Concert 12 00 Slui ting. BRUSSEL. 509 M. 1120 Concert door het kleine orkest) van bet HJJl.. o.l.v. P Leemans 4.20 Populair concert door het Radlo-orkest o.l.v. Karei Walpot 750 Uit bet Orand-Theatre te Vervier* .Die keusche Suzanna”, operette van Gilbert 10.40 Gramofoonmuzlek. KALUNDBORG. 1154 M. 1120 MILAAN. 331 M. pl m 6 50 Gramofoonmuzlek .Jlomploollo operette van Pletrl. ROME. 441 M. 4.50 Orgelconcert door Franco Michele Napolitano Pl m. 720 Gramofoonmualek Pijn. 8.06 Uitzending uit een theater „Weet ge nog?’’.... een wereld vol romantiek ligt in deze drie woorden Weet ge nog? Beelden onzer kinder jaren, lang vervlogen, doemen weer voor ons op. We hooren oude stem men. We zien bekende gestalten uit vroegere dagen. Weet ge nog?.... Gelukkig, wanneer in dit woord al leen een zekere weemoed maar geen zelfverwijt ligt. Gelukkig wanneer we ons met voldoening .herinneren kun nen hetgeen eens wils: hoe goed het toen was en hoe uit dit alles ook het J nieuwe goed geboren is. Gelukkig wanneer we niet met bitterheid moe ten terugdenken aan hetgeen we door eigen schuld zouden verspeeld heb ben. Weet ge nog? Laat ons zorgen altijd die vraag ook tot ons zelf te kunnen doen zonder vrees voor wrang her denken. Laat ons zorgen, dat wij *t, zij het met droefheid om hetgeen eens was, kunnen zeggen vol zonnig herinneren aan den voorbijen tijd: „weet ge nog?”

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6