jest „s jwsrj, sjetss gende telegram is ingekomen van de Industrle- und Handelskamer für den Reglerungsbezirk Aachen: Het verre Oosten RADIOPROGRAMMA Tooneelprijs vraag ZATERDAG 1 APRIL' ■M Altyd wat ander».... Maandag 3 April 1933 De Indische politiek Pastoor E. A. M. Mersel 4* Wïllibrordusstichting FUSIE TRAMWEGEN In den Gelderschen Achterhoek PRIJS CRISIS-BOT^RMERK AUTO-BOTSING Een bestuurder MILITAIRE VEREENIGINGEN Bespreking vein Departementen jANEERING bakkersbedrijf KATH. KINDERUITZENDING Verzet van de verbruikscoöperatie In het bitdom Haarlem MOEILIJKE REDDING Kath. Jongens Centrale GEEN EENHEIDSFRONT? JEUGDIGE INBREKERS Acht jongens gearresteerd en KIND DOODGEREDEN Slachtoffer overleden OPRUIER VEROORDEELD Vechtpartij tusschen militairen DE LIDWINA-FEESTEN Bedevaart der R. K. vrouwen Es ist nicht wahr! Machinisten-examen Sociaal-Democraten Communisten Minister Rays opent 4 April de psychiatrische inrichting ONGELUK BIJ HET VOETBALLEN MIJIHARDT1 Zeavw-Tablettea.„.75 et Laxeer-Tabletten... 60 ct Hoof dpi jn-Tablettei 60 ct Voorzitter der O. S. P. voor den Dordtschen politierechter Toespraak van den Aartsbisschop 500 uitgeloofd door het tijdschrift „Katholiek Tooneel” vopr een goed katholiek tooneelwerk Brigade aangevallen Plechtige uitvaart en begrafenis zwaar gewond Rede van oad-minister Welter over de toekomstmogelijkheden van onze industrie in de landen rond den Pacific Zondag 2 April 1933 Bij een nachtelgken brand Inzegening „Eigen Huis” door Z. H. Exc. den Aartsbisschop 8.15 De he?r Wetter eenige door het voortzetten. in VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Door den Minister van Defensie xyn eenige militairen van land- en zeemacht ten Depar- temente ontboden voor een bespreking over de nieuwe vormen van het vereenigingsleven van militairen, behoorende tot het beroeps-personeel der land- en zeemacht. De Crisis-Zuivelcentrale maakt bekend dat voor de week van 3 tm. 8 April de prys van bet crisis-botermerk op 1 per K.G. en van de vervoervergunning voor de bultenlandaobe boter op f OM per K.G. is vastgesteld. Naar wy vernemen, zal op Dinsdag 4 April as. Z-Exc. jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, Minister van Binnenlandsche Zaken, de psy chiatrische Inrichting der St. WlUibrordusstich- tlng te Heiloo officieel openen. tarte b actieve Bij Apoth. en Drogisten tot Monseigneur, tot directeur wan den Berg en de aanwezige besturen. Daarna sprak de heer H. Ruiter, waarna de heer van den Berg dankte. De officleele plechtigheid was hiermede ten einde. wy achten het onzen vaderlandacben plicht tegen de gruwelberlchten, die in het buitenland over Dultschland verspreid worden, met allen nadruk stelling te nemen, daar deze geens zins met de feiten in overeenstemming zi)n. WIJ verzoeken in het belang van de wereld- huishouding Uwe handelskringen en de Pers hiervan In kennis te willen stellen. wy stellen dit werk onder de bescherming van Paus Plus X. DEN HAAG. Geslaagd voor diploma B de heeren A. Diederlks, Rotterdam; P. Louter, Haarlem; H, de Roos, CapeUe a4. DoeL l aldus sloot Monseigneur. Na deze rede was het woord aan den Z.K. heer de Groot, die namens de Diocesane 'Jeugd commissie een woord van geiukwensch sprak De speler Gerrttse van Gelrla die Zondag 19 Maart in den voetbalwedstrijd Gelrla n—Theole n ernstig werd verwond, is Donderdagavond in het ziekenhuis te Velp, tengevolge van een nierbloedlng, overleden. Nadat Mgr. Jansen de plechtige Inzegening had verricht, richtte HM bet woord tot de aan wezigen. In den laatsten tijd zyn te Enschede tal van Inbraken gepleegd, zonder dat het de politie gelukt is de daders te vatten. Thans is geble ken, dat deze inbraken zijn gepleegd door Jon gens beneden de 30 jaar, die in twee benden werkten. Acht Jongens werden gearresteerd. Vyf hunner zijn ter beschikking gesteld van de Justitie. WARSCHAU. 1413 M. 5 45 populair Concert 735 .Jfult d'amour", fantas tische operette van Welentow 10.06 Dansmuziek. HAMBURG. 372 M. 13.65 Oramofoon- muzlek 1.30 Idem 5.15 Gevarieerd programma 0.40 Concert uit café „Wal hof. eerst elkai ome toe zinsnede van „zelden wat goeds" in om....dagelljksch leven minder van kracht te doen zijn. Altijd wat anders.... en wat meer goeds! De Minister van Waterstaat heeft aan bet Gemeentebestuur van Doetinchem medege deeld. dat de voorgenomen fusie van de diverse tram weg-mijen. in den Gelderschen Achter hoek thans zoover is voorbereid, dat de be slissing grootendeels hiervan afhankelijk is. of de Geldersche Tramweg-MU. bereid is de door de Regeerlng gestelde voorwaarden te aan vaarden. BjJ informatie hieromtrent bij den directeur der Geldersche Tram ingewonnen, bleek, dat deze voorwaarden Inmiddels zijn aanvaard, zoo- dat verwacht mag worden, dat nog vóór den zomerdienst de algeheele fusie zal zijn tot stand gekomen. IVALl 3I/DGIVM, UM JWI. - 1120 Het strijkorkest uit hotel ,,d' Angleterre” o. 1. v. Max Skalka 2.50 Het omroeporkest o. 1. Fritz Mahler 8.10 Operettecon- cert door het omroeporkest o. 1. v. Emil Reesen 10.10 Dansmuziek door de band van restaurant .Jilmb” o. 1. ▼- Jens War- ny. WEENEN. 517 M. 4.20 Concert door het Otto Römlsch-orkest7.20 ,Jtlp-Rlp”, romantisch-comische operette van Meilhac, Ollle en Famie, muziek van Robert Pain- ouette 8.55 „Frühling”. operette van Franz Léhar 5.55 Dansmuziek door de Isy-Geigerkapel. WARSCHAU, 1412 M. 1.40 Mandoline concert 3.45 Gramofoonmuzlek 5.20 Populair concert 9.50 Dansmuziek 10.20 Idem. BUITENZORG, 31 Maart. (Aneta). De Gou verneur van At jeh en Onderhooiigheden meldt, dat gistermorgen een brigade marechaussee OP den weg Tangse-Lam Meulo, afdeellr.g Pldle, werd aangevallen door een gewapenden At- Jeher. Een Europeeech sergeant, genaamd Vo^ gelsang, werd licht gewond. De aanvaller werd neergeiegd. Vrijdagmiddag te 4 uur had te Utrecht de plechtige Inzegening plaats van de centrale der katholieke manlijke Jeugdbeweging, perceel J. W. Frteoetraat 1. De plechtigheid werd verricht door ZB. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, den Aartsbisschop. Er waren in verband met de beperkte ruimte weinig gasten genoodigd en wel de volgenden: de H.Eerw. heeren Mgr. D. Huurdeman, VI- earis-Generaal in het Aartsbisdom; Th. J. M. Knuvelder, Deken der stad Utrecht; J. G. van Schalk. Proost V. h. Metr. Kapittel; de s.eerw. heeren B. H. de Groot, rector Amersfoort, voorz. Dloc. Jeugdcommissie en F. A. Frank, directeur KJ.V.; de weleerw. heeren kapelaan H. Wanders, voorz. Jeugdcentrale stad Utrecht en kapelaan F. Poptna, voorz. Centrale KJ.C. stad Utrecht. Ook waren aanwezig de heeren H. Ruiter uit Arnhem, seer. A.B.T.B.; de Brabander dlr. Ha nze bureau; Jos. Veldman, Bond van Werk liedenver.; G. Brulnsma, secr. KJ.O.; G. Peet, Hilversum, voorz. 12-- Jonge Werkman; Versteeg, namens de R. K. Sportbeweging en F. J. Dleges, namens de RK. Drankbestrijding. Bericht van verhindering zond pastoor de Grijs, IJselsteln, oud-voorzitter Bond van Pa tronaten in het Aartsbisdom, terwijl ook be richt van verhindering van de RK. Vereenlglng Jonge Werkman” was ingekonmn. Hedenmorgen aldus Monseigneur heb ben wy het H. Misoffer opgedragen, om Gods negen over dit Jeugdwerk af te smeeken. Woensdagmiddag hield de Kath. Klnderuitzen. ding in het Bisdom Haarlem, onder voorzitter schap van Dr. H. Damen te Haarlem in het St. Bavogebouw haar Jaarvergadering. De voorzitter herdacht allereerst Pastoor van Mersel. die veel voor de katholieke kinderultzending heeft ge- daan. Nadat dit was gedaan, deed de voorzitter eenige mededeelingen. Allereerst omtrent den verpleegprijs, welke ook nu weer werd vastgesteld op 1130 per dag en per kind. Op aandrang uit de vergadering, om dezen prys in verband met de moeliyke tydsomstan- digheden lager te stellen, merkte de voorzitter op, dat alleen de post voeding in de Kolonie- huizen lager geraamd kan worden, maar deze post is slechts een klein onderdeel van de totale verplegin^skosten. Daarnaast worden de eischen door ryks en ge-neenteiyke inspecties aan de Kolonie hulzen geste'd. steeds hooger. De ver laging der subsidies bedraagt dan ook aanzien- UJk meer, dan de daling der exploitatiekosten, zoodat in het feit, dat de verpleegprljs niet wordt verhoogd, reeds een verlaging zit. De voorzitter deelt mee, dat de St. Vlncen- tlusvereeniging geen kinderen meer moet uit zenden, dit is in strijd met de bisschoppelyke voorschriften. Edam erkent, dat het niet juist geweest is. een aanbod van 13 gratis plaatsen, van den kant van het Kokmlehuls „St. Joseph”, op ad vies van de Eerw. Moeder Overste, te accep- teeren bulten het Centraal Bureau om. hoopt dat ook dit Koloniehuis zich vqortaan zal hou den aan de bisschoppelijke voorschriften Inzake de diocesane eenheid. (Applaus). De voorzitter deelt verder mede, dat bet nieuwe Koloniehuis te Boxtel reeds in aan bouw te. terwyi ook de plannen voor een nieuw Koloniehuis sgp see reeds in vergevorderd stadium zyn. Met algemeens stemmen besloot de vergade ring bet bestuur te machtigen de beide Kolonie- huizen van den Bond voor Groote -Gezinnen, n i te Boxtel en te Egmond, over te nemen. Tenslotte werd het Jaarverslag van de secrs- andeld. Hieruit bleek, dat bet aantal Ideelingen. dat werkelyk kinderen uit- Te Utrecht hield de bondsraad van den Cen- tralen Bond van Nederlandsche Verbruiks coöperaties een vergadering, ten einde zich een oordeel te vofmen en een standpunt te bepa len, ten opzichte van de saneeringspogingen die in het particulier bakkerij bedryf warden aangewend. Aan de hand van de verschillende documen ten gaf het lid van het bondsbestuur, K. de Boer, een overzicht van de maatregelen, die men van die zyde had genomen in den vorm van een saneeringscontract. afgesloten tusschen meelfabrikanten en bakkersbonden en van de verhoudingen in het bakkerij bedrijf en de maalindustrie, die tot dit saneeringscontract hebben geleid. Vastgesteld kon worden, dat de moeilijkheden in het bakkerybedrijf een gevolg zyn van de onmatige staging van de bedrijfs- capaciteit, die eenige malen die van de bevol kingstoename overtreft. Tegen dit euvel richt zich de saneering niet, doordat de mogelijk heid van de oprichting van nieuwe bedrijven open biyft. Zelfs zal de oprichting van nieuwe bedrijven worden gestimuleerd, doordat de sa neering onmiskenbaar de tendenz bevat tot verhooglng van den broodprijs te geraken. De bondsraad stelde zich daarom op het standpunt, waar de coöperatieve beweging in het leven te geroepen om de belangen van de verbruikers te dienen en deze saneering van het bakkerybedryf niet in het belang te van de consumenten in het algemeen en niet te in bet belang van de georganiseerden consumen ten in het bijzonder, dat het daarom de taak te van de coöperatieve beweging tegen deze sa neering zoo scherp mogelyk stelling te nemen. Tot dit standpunt werd met algemeene stom men besloten. LANOENBERG, 472 M. 12.20 Concert o. I. v. Eysoldt 4.20 Vesperconcert listen Populair concert door het kielde orkest van Münster. Vrijdagnacht ontdekte een agent van politie te Lelden brand in de bovenverdieping van bet café van den heer K. op den hoek van de Nleuwstraat. Na veel moeite slaagde hij erin de bewoners, die in diepe nut lagen, te wek ken. De vader moest zyn kindje van de trap werpen, waar het door den agent werd opge vangen. De heer K. zelf en zijn schoonmoeder konden door een raam der bovenverdieping bet brandend perceel verlaten. De agent liep verwondingen op. De bovenverdieping is uitgebrand. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. KONIG8WU8TERHAU8EN, 1635 M. 120 Gramofoonmuzlek 3.50 Concert van Berlijn 6.55 Populair concert door de Klrschke-kapel 1030 Populair con cert van Leipzig. Het Centraal Bureau van R. K. Vrouwen bonden heeft een oproep verspreid tot deel name aan de Bedevaart der Katholieke Vrouwen naar Schiedam op 35 April au. Het bureau verzoekt aanvragen om deelnemerskaarten te richten aan het Centraal Bureau, Mariaplaats 33 bis, Utrecht, Ter herinnering hierby een overzicht der kaarten met den prys: Entreekaart voor de kerk 75 ets. (dit te bedoeld als bydrage in de nood- zakeiyke onkosten, welke een bedevaart met zich brengt); Lunchkaart 60 ct*.; Lesingkaart 40 cta. PARIJS (Radio), 1724 M. 11.40 Gewijde muziek 12.20 Oramofoonmuzlek 5.50 Idem - 7.20 Muslc-Hall-programma. MILAAN, 331 M. 6.30 Oramofoon muzlek pl.m. 7.20 Idem 8.05 Uitzen ding uit het ..Scala”-theater. „Rompicollo”, operette van G. Pletrl. ROME, 441 M. 4J0 Uiteending uit het „Augusteo” te Rome. Symphonle-orkesV- onder leiding van Bernardino Molinari - 8 05 „H Toreador”, operette van Caryl en Monockton. BERLIJN, 419 ML 530 Populair con cert door de Alfred Brox-kapel 6.55 10 minuten voor muziekliefhebbers 7.10 Het Phllharmonie-orkest van Berlin o. L v. Eugen Jochum plm. 9.30 Dansmu ziek door de Arno Berger-kapel. HUIZEN, 296 M.: 830 KRO: Morgenwij ding door pastoor F. C. Beukering. N. C. R. V 930 Gewyde Muziek. 9 50 Kerkdienst uit de Evang. Gem. Weterlngkerkte Amsterdam. I>. P. van Vlies, organist, Jac. V. d. Byl, 13.15 KRO: „Wij en de rijpere Jeugd”, door Mevr. A. Schelfhout V. d. Meulen, 1230 KRO-sextet onder leiding van P. Lustenhouwer. 2.10 J. Bechtold .Rehabilitatie" van Magdalena's, 230 Ds Harmonie .Semper Crescendo", onder lei ding van Adr. van Nlsselrooy, planlat H. C. Willems, 4.00 Ziekenlof uit Bloemen- daal. NCRV5.Kerkdienst uit de Ger. Kerk te Lelden. «30 Orgelspel door Aart Smlnk. 7.00 Gewijde muziek. 7.45 KRO: G. J. Rooymana: ,.De fabel der kruis vertrap ping door de Hollanders In Japan.” 8.10 Voetbaluitslagen van de R. K. P., 8.15 De KRO-Boys onder leiding van P. Lustenhou wer Jack Mossel, zang. 9 00 Vaz Dlas, 9.06 KRO-orkest onder leiding v Joh. Ger ritsen. Anna el Tour. zang. 9.45 Volkslie deren door Anna el Tour. 10 00 KRO- orkest onder leiding van J. Gerritsen, An na el Tour, zang. 10 40 Epiloog door het KRO klein koor onder leiding van Jos. H Plekkers. KALUNDBORG. 1154 M. strijkorkest uit hotel ,.d‘ Au v. Max Skalka 330 Het 4IIWHIH, aaar.v., ww, UVWVVV aaas-s..V— KJM.V.; J. Zwanikken, sea. zendt, te gestegen tot 31. Ondanks de ongunstige tijdsomstandigheden zyn in het Bisdom Haarlem door de Katholieke Kinderultzending in totaal 135.075 verpleeg-, dagen gemaakt en zijn in totaal 3397 kinderen uit het bisdom uitgezonden. Dat zyn verreweg de hoogste cyfers, ooit in ons bisdom bereikt. Over het financieel verslag van den penning meester ontspon zich ook een uitvoerig debat, waarna aan den penningmeester décharge werd verleend. Om 8 uur werd deze goed bezochte en geani meerde vergadering gesloten. Getuige Tlenstra, Inspecteur van Politie te Gorkum, was op die vergadering te Sliedrecht aanwezig geweest, en hy bevestigde dat ver dachte bovengenoemde woorden had gesproken. De Officier van Justitie, Mr. Kronenberg, was van oordeel, dat verd. zich zeker, door zyn optreden op die vergadering, aan opruiing had schuldig gemaakt en had aangespoord tot ge welddadig verzet tegen het openbaar gezag. De opruiing ligt volgens den officier er dik boven op en daarom moet vooral ook in verband met den tegenwoordlgen toestand, daartegen streng worden opgetreden. Na het pleidooi kreeg verdachte gelegenheid zichzelf te verdedigen, waarvan door hem een ruim gebruik werd gemaakt en waarbij hy zelde, er geen behoefte aan te hebben onnoodlge offers te brengen en dus op dezen weg niet zou voortgaan. De politierechter veroordeelde verdachte con form den etech van den Officier tot een gevan genisstraf van twee maanden. De heer B. teekende tegen dit vonnis terstond hooger beroep aan. De Officier vond geen aanleiding, in afwachting van de behan deling in hooger beroep, de gevangenneming van den heer 8., die niet in voorarrest zat, te gelasten. BRU8SEL, 509 M. 1230 Concert door het Alelne orkest van het N. I. R. o. 1. v. P. Leemans 4.20 Dansmuziek uit het Palate ..St Sauveur" te Brussel 630 Oramofoonmuzlek 930 idem. "t Is heden een vreugdevolle dag voor ons allen, nu wy onze eigen centrale voor het man, luk jeugdwerk bezitten. Dit werk heeft de sympathie van alle direc teuren en priesters; zy staan verbaasd over de reeds behaalde successen en over het enthou siasme, dat de Jeugd bezielt ten opzichte van deze nieuwe richting. Wy koesteren de beste verwachting voor het welslagen van het werk. Hier te daarvan de hoofd- en werkcentrale hoofdcentrale zal dit blijven zoolang geen an dere wegen zyn te volgen; werkcentrale zal dit huls zyn voor de geesteiyken zelf, die by dit werk betrokken zyn om hier geest op te doen. Hier wordt de werkwijze aangegeven, de lyn, die de directeuren hebben te volgen. Vanuit het Aartsbisdom komen de directeuren naar hier met hun bevindingen. Deze centrale was noodig voor dit groote werk. Moge Gods rijke zegen hierover dalen, daar het van zooveel belang te voor de katholieke Jongemannen. Het contact met de Jeugd-Standsorganlsa- ties te van den beginne gezocht; voor de wel willende medewerking tot nu toe van hun zijde reeds ondervonden zyn wy zeer dankbaar. Moge God door zyn zegen met dit werk zijn, HUIZEN, 1875 M. NCRV 8.00 Schrift lezing en meditatie 8 15 Gramofoon- muzlek 10.30 Morgendienst door J. Valk 11.00 Lezen van Chr. lectuur: „Conflic ten" van E. M. F. Kleyn 1130 Gramo- foonmuZlek 13.00 PoUtleberichten 13.15 Oramofoonmuzlek 13.30 Orgelcon cert uit de H E. L. kerk. Kloveniersburg wal. Amsterdam, door Jen Zwart 3.00 Schoolsang door de leerlingen van de A. R. Franckenachool te Rotterdam, o. 1. v. J. C. Blok 3.35 A. J. Herwlg: .Zaaien en uit dunnen en verdere verpleging van een 1-Jarlge plant” 3.15 Knippen en naaien 3.30 Stofversieren en modevakopleldlng 3.46 Zenderverzorglng 4.00 BUbeUe- zlng door ds. C. B. Schoenmakers. Zang J. H. Smit: Duyzendkunst 5.00 Een Kwin tet o 1. v. P. v. d. Hurk 6.30 Vragen uurtje 730 Polltleradloberlchten 7.45 Ned. Chr. Persbureau 8 00 Het NCRV- klein-orkest o. 1. v. P. v. d. Hurk. Karin Maria Kwant. sopraan. Bram Hemer Ik, cello 9.00 Prof. dr. A. V. Veldhuizen: ..Het uitspraken van een preek” 9 30 Vervolg concert 10.00 Vaz Dlas 10.46 Gramofoonmuzlek. **en 1-7- Volgens spr. zal, wanneer oe bedriegen, Nederland ook in de u belangrijke rol hebben te vervullen. In den breede behandelde spr., volgens een Communiqué in „Het Handelsblad de woelin gen en gistingen rondom den Pacific, byzonder aan den Azlatischen kant. De Westersche Invloed zou daar zeer veel ten goede kunnen keeren. Zoo zal ook China door barren nood gedwongen ten slotte bereid zyn, de Westersche hulp te aanvaarden, die aan het land zoo oneindig veel leed zal kunnen be sparen en zoo ontzagiyk veel voordeel zal kun nen brengen. Het voorbeeld van Japan te er ten bewyze. hoezeer het Westen in staat te leiding te geven «an den groei en de ontwikkeling van Ooster- BEROMUNSTER, 460 M. 635 Gramo foonmuzlek 8.60 Ken uurtje vrooiyk- De Socialistische Arbeiders Internationale (8A.I.) heeft nu haar standpunt bepaald ten aanzien van het antwoord van Moskou op de uitnoodiging van de 8. A. L tot samenwerking tusschen communisten en sociaal-democraten Het bureau van de Socialistische Arbeiders Internationale heeft namelijk, naar „Het Volk” meldt, op 27 Maart Ji. te Parijs verga derd. Inzake het eenheidsfront adviseert de 8. A. I. den aangesloten soc.-dem. partyen. zoolang de Communistische Internationale geen ant woord geeft op de princlpleele vraag, die ge steld bUJft, en zoolang onderhandelingen tus schen de twee Internationalen niet tot een resultaat hebben geleld, geen afzonderlijke besprekingen met de communistische partyen te voeren; BANDOENG. 31 Maart. (Aneta). Het leger bestuur ontving een telegram, meldende dat te Singkel een vechtpartij heeft plaats gevonden tusschen Menadoneesche en Tlmoreesche fuse liers. By deze vechtparty werd een Tlmorees ge dood en een andere zwaaf gewond. HILVERSUM. 296 M. VARA 8 80 Gramofoonmuzlek 9 30 Orgelspel door Cor Bteyn VPRO 10.00 Morgenwijding VARA 10.16 W. v. Capeilen draagt voor; ,J5e eerste" 1030 De Notenkrakers o. 1. v. Daaf Wins 11.45 Willem van Capel- len draagt voor: „Agent Sapogof" 13.00 VARA-orkeet o. 1. v. Paul Duchant 3.00 Zenderverzorglng 330 Gramofoonmuzlek 3.45 Rollen Human draagt voor: ..De ring” 3.15 Gramofoonmuzlek 3.45 Orgel spel door Job. Jong 4 45 Hetty Beek vertelt kindersprookjes 5.15 Muzikaal allerlei. Evert Brantenaar. viool. Riek Har- donk. zang. Felix Pels, hobo Barend Ben den, plano. Jan Vogel, Celesta en piano. Greta v. d. Wal. viola de gamba 7.00 Muzikaal babbeltje, door P. Tiggers 8 00 Pil -kwartiertje. L. J. A. M. Lammen: ..Nachtpostvervoer” 8.15 „Tien meisjes en geen man operette 9.16 Vaz Dlas 930 VARA-orkest o. 1. v. Hugo de Groot pellen: „Opoe beurt pensioen", door G. Pilger 1030 VARA-orkest o. 1. v. H. de Groot 11.10 Gramofoonmuzlek 11.15 Orgelspel door Cor Steyn 11.45 Gra mofoonmuzlek 13.00 Sluiting. Het tydschrift .Katholiek Tooneel” publiceert thans de voorwaarden, verbonden aan de door dit blad uitgeschreven prijsvraag. Het tooneelstuk moet oorspronkeiyk zyn en niet opgevoerd of uitgegeven. Voorts wordt geëischt, dat het gegeven berust op algemeen Katholieken grondslag, waarbij het te behande len onderwerp overigens geheel aan den auteur wordt overgelaten. Het spel moet bestaan uit minstens drie bedrijven, met een speeltyd van ongeveer 3% i 3 uur. Teksten zoowel voor gemengd als ongemengd tooneel komen in aanmerking, terwyi het werk door het leekentooneel moet kunnen worden gespeeld. De deelneming staat open voor alle Nederlandsen sprekende landen, terwijl de stuk ken In de Nederlandsche taal moeten zyn ge schreven. Uitdrukkeiyk wordt als voorwaarde gesteld, dat bjj de geschreven teksten .het hand schrift duldeiyk leesbaar moet zyn. De prijs voor het bekroonde werk bedraagt 500. Het biyft het volledig eigendom van .Katholiek Tooneel”. De Jury zal bestaan uit vyf bevoegde personen, waarvan de namen nog nader zullen worden bekend gemaak. De Jury behoudt zich het recht voor den prys niet toe te kennen, indien de Inzendingen niet aan de verwachtingen voldoen. De stukken worden tot en met 16 Juli 1933 in gewacht by de Redactie van .Katholiek Too neel”, Pythagorasstraat 14, Amsterdam-Oost. zy moeten voorzien zyn van een motto en verge zeld gaan van een gesloten enveloppe. Op deze enveloppe behoort vermeid te staan het motto, waarmede het stuk te onderteekend, terwyi Inge sloten moet zyn een briefje, dat naam en adres vermeldt van den schrijver. Vrydag vond te Rotterdam de plechtige uit vaart plaats voor wijlen pastoor E. A. M. Mer sel, in leven stichter van de St. Barbara-kerk te Crooswjjk. Nadat in de vroege morgenuren hon derden parochianen tot intentie van hun over leden herder ter H. Tafel waren genaderd, be gonnen half tien de Lauden, waarbij agens was kapelaan E. Determeyer, uit Velsen-Noord, neef van den overledene. Onder de talryke geestelijken, die op het priesterkoor hadden plaats genomen, merkten wy op Mgr. H. J. M. Taskin, proost van het Kathedraal Kapittel en president van het Groot Seminarie te Warmond en de Deken van Rotterdam kanunnik J. W. van Heeswyk. De kerk was tot in de uiterste hoeken met geloovigen gevuld. Te ongeveer tien uur begon de plechtige H. Requiem-Mls, welke werd opgedragen door Ka nunnik J. W. van Heeswyk, deken van Rotter dam mgt assistentie. Het versterkte zangkoor voerde de Grego- riaansche gezangen uit. Na de H. Mis deelde pastoor Th. Vis aan de geloovigen mede, dat op uitdrukkeiyk verlan gen van den overledene geen lijkrede zou wor den gehouden. In de plaats daarvan werd ge- zameniyk voor de zlelerust van pastoor Mersel een Rozenhoedje gebeden, waarna de Absoute werd verricht door den Deken van Rotterdam. Alsdan werd een indrukwekkende stoet ge formeerd, die het stoffeiyk omhulsel van den ontslapen herder zou vergezellen naar de laatste rustplaats. Voorop gingen de jongens van het Clubhuis „De Vogels” met hun omfloerst vlag- gedoek. Achter de lijkkoets volgden een aantal vertegenwoordigers van de RK. Vereenlglng van Hooger Politie-personeel in Nederland en van de parochieele organisaties, alsmede vele laden van onderscheidene afdelingen vgn de RK. Vereeniging van Politie-Personëel ,JSt. Michael", de meesten gekleed in uniform. ttak op het RK. Kerkhof te CroOswyk Was de belangstelling byzonder groot. Onder de daar aanwezigen bevonden zich ook de heer H. Stutemeyer, burgemeester van Schiedam, en de Rotterdamsche wethouder F. L. D. Nivard. Na de absoute in de kapel volgde tenslotte dé bijzetting in het prlestergraf. HILVERSUM, 1875 M.: 8.30 VARA: 8. 8. Lantlnga: Zieke kamerplanten. 9.Doe bet veilig, Ir. R. A. Gorter: Aan welke eischen moet een goede beveiliging van cirkelza gen voor algemeen werk voldoen? 9.15 Voet- balmededeelingen. 9.17 Zondagmorgentoe. spraak door O. J. Zwertbroek. 9.37 Orgel spel door J. Jong, 10.VPRO: Orgelspel. 10.05 VCJB-spreekkoor, Amsterdam onder leiding van A. v. d. Vies, op tekst van Henriette Roland Holst, 12.AVRO: Fllmpraatje door I. J. Jordaan. afgewis seld door zang door de gemengde zang- vereeniglng ..Streven naar Kunst”. 2.— Boekenhaltuurtje door P. H. Ritter Jr. Recente boeken van Willem van Oranje, 2.30 Aansluiting met het Concertgebouw te Amsterdam. Abonnementsconcert door ’t Concertgebouworkest onder leiding van Dr. J. Mengelberg. Soliste; Marguerite Long, piano. 4.AVRO-tooneel „Het mo derne Eng. tooneel.” „De tweede Mevr. Tanqueray”, 4.45 Gramofoonmuzlek. sport uitslagen van Vaz Dias. 5.VARA: Kin- deruurtje. 6.VARA-orkest onder leiding van Hugo de Groot. 6.50 Uitzending voor den Alg. Bond van Handels- en Kantoor bedienden: ,X>e wederwaardigheden vAn Wakker en Tropenduit”, 7.10 VARA-orkest onder leiding van Hugo de Groot. Henriet te van Bremen, sopraan, 8.00 AVRO: Vaz Dlas. 8.15 Concert door Marek Weber en zijn orkest, 9.Cl Inge Doorenbos, 9.20 Marek Weber. 9.45 Gramofoonmuzlek, 10.Leer- a lingen en oud-leerlingen van Mevr. Rosa 10.00 VARA-toonèel, o. 1. v. W. v. Ca- Schonberg te Amsterdam. Het omroepor- kest onder leiding van Nico Treep, afge wisseld door Gramofoonmuzlek, 12.Slui ting. BRUSSEL, 509 M.: 11.20 Concert door het Radio-orkeet onder leiding van Franz André, 6.20 Gramofoonmuzlek. 9.20 Half uurtje Hot Jazz (gr. pi 10.Concert door het Max Alexys-orkest. KALINDBORG, 1154 M.: 11.20 Het omroeporkest onder leiding van Fritz Mah ler. 2.45 Het Omroeporkest onder leiding van Emil Reesen. 7.20 Harmonlemuziek onder leiding van Th. Drying. 9.55 idem, 10.20 Dansmuziek door de band van rest. „Wlvex” onder leiding van Teddy Petersen. BERLIJN. 419 M.:, 11.20 Concert door het stedelijk orkest van Flensburg onder leiding van Kurth BartJ, 2.50 Concert on der leiding van Wemer SchmidtBoelcke, 7.50 Concert door het Omroeporkest van Berlijn onder leiding van Bruno Seldler- Wlnkler. plm. 9.40 Populaire en dans muziek door het Hans Heinrich Drans- mann-orkest. HAMBURG, 372 M.: 12 20 Concert door het Stedelijk Orkest van Flensburg onder leiding van Kurt Barth. 2.20 Concert door een militair orkest onder leiding van Paul Prager, 4.35 Concert door een mannenkoor onder leiding van Dietrich Osterthun, 7.20 „Der Tanz in der Oper”, concert door het Phllharmonleorkest van Hamburg onder leiding van Richard Richter. KÖNIG8WUSTERHAUSEN. 1635 M.: 11.20 Concert door het stedelljk orkest van Flensburg onder leiding van Kurt Barth, 2.20 Vroolijk programma, 4.20 Concert van Rome, 10.20 Concert van Berlijn. LANGENBERG. 472 M.r 13.30 Concert onder lelcUug v<n Kysoldt. 3.50 Concert van Mühlacker, 7 55 ..Sage und M&rchen-ia der Deutscben Oper”. met medewerking van solisten. 9 40 Populaire- en dansmuziek onder leiding ran Eyeoldt. DAVENTRY. 1554, M. 130 Concert door ReglnaW King en ztfn orjkest 3.50 Uit The Queen's Hall. Londen: Uit zending van het tweede’ deel van Bach’s Matth&us-Passlon 5.50 Vioolconcert door René Chemet 935 Concert Gershom Parkington Kwintet. FARIJ8 (Elffel). Ï44S M. 13.50 Concert door het Jean Iboe-orkest 7.50 Gramo foonmuzlek. BEROMVN8TER, 460 M. 630 Orgelcon cert uit de 8t. Nlcolaaskerk te Freiburg, door prof. Joee Gognlat 7.00 Volksliede ren door het Vrouwenkoor Bümpllz onder leiding van Walther Aescbbacher 7.45 Gramofoonmuzlek. Offenbach-programma 9.00 Gramofoonmuzlek (Hylton en Whiteman Vrijdagmiddag omstreeks 4 uur te op den Holterbroekerweg te Zwolle het vyf jarig zoontje van den heer Vrijburg door een vrachtauto over reden. Het ventje kreeg de wielen over het hoofd en een der beenen. Het werd naar het Sophlaziekenhute vervoerd, waar het Vrijdag avond aan de bekomen verwondingen te over leden. Op den gevaarlijken hoek van den weg te Nytap naby Drachten, heeft Donderdagavond een aanrijding plaats gehad tusschen een groo te vrachtauto van den beurtdfenst Drachtetj- Amsterdam en een luxe auto, bestuurd door deh heer S. N. Fedder, uit Bolsward. De luxe-wagetf werd totaal vernield. De bestuurder raakte ach ter het stuur bekneld. Met geknesude armen en een gebroken been is hy naar zyn woning vervoerd. Beide wagens kwamen na de botsing tegen een telefoonpaal terecht en aan dit feit te bet te danken, dat zy niet in de langs den weg loopende sloot zyn gereden. De telefoon paal te tot den grond toe afgeknapt. Beide be stuurden beweerden geen signalen te hebben gehoord. Het uitzicht op den hoek te zeer slecht. De vrachtauto werd licht beschadigd en kon de reis Altijd wat anders.... Zoo zijn we allemaal: we wenschen verandering Eentonigheid willen we niet. Als wè ons krantje openvouwen willen we geen saaie krant, maar nieuwe dingen nieuwsberichten Een ferme brand doet ons grieze len, een gruwelijke moordaanslag ver vult ons met afschuw.... zoo'n oor logje maar alstublieft ver van huis met ’n Oceaan er tusschen, interes seert ons. En komt er niet genoeg dan verzint de dwaasheid van 1 April er nog wel iets bij. Altijd wat anders.... maar zelden wat goeds, luidt ‘t oude gezegde en de narigheden van het dagelljksch lee- vensgebeuren leveren de illustratie er van. Altijd wat anders.... Best: afwis seling is er noodig en verandering van smaak doet eten, maar laten we eerst elkander toewenschen. en er het J bijdragen, om die laatste sche volken. Vervolgens stond de «ogenblikken stil by de positie van de Ver- eenigde Staten met hun vooruitgeschoven pos ten Hawaï en de PhUlppynen in het Verre Oosten. Evenzeer als Amerika heeft naarnaast ook Engeland economisch en politiek groote belangen in den Pacific. Frankrijk ten slotte, de jongste Pacific-mogendheid, beteekent even eens een biet te onderschatten factor voor de stabiliteit van de positie van het blanke ras in bet Oosten. De Nederlandsch-Indlsche archipel, den Bril len Oceaan in het Zuiden afsluitend, ligt op de grens van twee wereldzeeën en kan wat vrucht baarheid, klimaat en bestuur aangaat, iedere vergelijking doorstaan. Dit wordt, al dan niet openiyk, eigenlijk wel algemeen erkend. De eerste en belangrijkste voorwaarde waaraan onze politiek moet voldoen, te in dit verband, dat zij gericht zy op strenge hand having van rust en orde. Een politiek zwakke staat als de onze loopt immers nu eenmaal méér gevaar van inmenging door anderen dan een politiek sterke staat. Tegenwoordig te de handhawlni; van rust en orde niet meer in de eerste plaats een zaak van politie en leger; hier moet in het nieuwe tydperk dat ook in Ne- derlandach-Indië reeds te Ingetreden, leiding worden gegeven aan de nieuw oprijzende ver langens en aspiraties, die, onder den druk van de wereldcrisis, slechts gedempt klinken, maar daarom niet minder reëele klanken zyn. Na een pleidooi van te bUjven vasthouden aan de politiek van de open deur, merkte de oud-minister op, dat ons Indië, gelegen aan den overgang van twee wereldzeeën, als een brug tusschen twee werelddeelen, Azië en Australië, in economisch opzicht een zeer gun stige, in strategisch opzicht een hoogst belang rijke positie inneemt. Deze sleutelpositie lokt by eventueele conflicten als het ware uit tot schending van onze neutraliteit, ook al door -ie omstandigheid, dat binnen ons gebied rijke olie bronnen worden aangetroffen. Daarom moet Nederland er op bedacht zyn, binnen de gren zen yan zyn vermogen te blijven beschikken over de-mMdrim. <üe noodig ayn om die neu traliteit te handhaven. Zoo kan men de grondiynen van onze kolo niale politiek, kort samengevat, aldus ken schetsen: naar binnen orde, naar buiten geiyk- heid, géén verbonden. Op economisch gebied kunnen wU ongetwy- feld een politiek van groote lijnen voeren, in overeenstemming met de krachten die in ons volk leven. Daartoe zal Nederland zich, meer dan tot dusverre, moeten criënteeren op het Verre Oosten, waar nieuwe welvaartsbronnen op industrieel en handelsgebied op ontginning liggen te wachten. Met voorbeelden staafde de heer Welter zyn stelling, dat anderen eerder en scherper het belang van Indië hebben ingezien dan wyzelf, Nederland aal in de komende jaren hard moeten vechten om zich een plaats te verwer ven, en daarna te behouden, op de markten van het Oosten. Daarom te het zaak, dat wy nu reeds paraat ayn en het terrein verkennen. En wanneer he0 tot daden komt, laat men dan in de eerste plaats aaa China denken, dit veelbelovende land-ln-wording; wanneer wy wachten tot het daar tot volkomen orde te gekomen, zyn wy te laat. Laten wy hopen, dat de Economische Raad, aoodra die zal zyn ingesteld, oog zal hebben voor dit gedeelte van de nieuwe orienteering van onzen handel en onze industrie. Er te haast by de zaak, wil Nederland niet geheel achter de netten vteschen, die anderen reeds bezig zyn uit te zetten. DAVENTRY. 1554 M. 1330 Orgelcon cert door Reglneld Fleert 3.06 Gramo- - foonmuzlek 11.15 Harry Roy en zyn band In café .Angel»” 11.45 Dansmuziek. PARUS (Elffel), 1446 M 730 Franache operettemuziek onder leiding van Maurice Bax. PARUS (Radio), 1734 M. 1130 Concert door het Omroeporkeet. Operafragmenten 1335 Concert door bet Omroeporkest 6.40 idem 730 .J>e barbier van Sevilla”, operette van Roelnl. MILAAN. 331 M. 6.30 Graxnofoonmu- zlek 7.05 Idem 830 Orkestooncert plm. 930 Gramofoonmuzlek. ROME. 441 M. 430 Concert door het .Fro-Arte”-kwartet 735 Margherita Cossa zingt liederen 9.30 Orkestconcert onder leiding van Marcbeainl. WEENEN. 517 M. 435 Concert door de Pranz Eber-kapel 730 Gevarieerd programma 9.45 Dansmuziek door de Astorla-band. VriJdag stond voor den politierechter te Dordrecht terecht de heer P. 3. 8„ voor zitter der O.B P.. beschuldigd van opruiing te Sliedrecht op 3 Maart JJ. gepleegd. Volgens de dagvaarding zou verdachte in een openbare vergadering hebben gezegd: „Wanneer de generaal zegt schiet, de kapitein zegt schiet, dan hebben zy (de arbeiders) er voor te zorgen dat zy hun wapens niet hebben te keeren tegen hun eigen kameraden, maar tegen den generaal en de ministers." Verdachte gaf toe deze woorden ongeveer te hebben gezegd, d.wx. woorden van ongeveer gelijke strekking. Voor de talrijk opgekomen leden in de In- dustrieele Club te Amsterdam heeft Donder dagavond de heer Ch. 3. L M. welter een be- mngryke rede gehouden over de mogeiykhe- voor 0026 industrie in het verre Oosten. Volgens spr. zal. wanneer de teekenen niet s toekomst een

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6