Prikkeldraad 2x100 ZEKERHEID Nederlanden van 1845 STRIJD TEGEN DEN WOEKER lezing van mr. eskens H Een schandaal T Nationale Bureau voor Groepsverzekering ACHT HUIZEN IN ASCH /DINSDAG 4 APRIL Volksmisleiding Het komende feest! Aan den dood ontsnapt V INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER DE TURNKRING ALKMAAR EN O. JUBILEERT! Een belangwekkend turnfeest in de Harmonie Het kwaad der „Leen vrouwen” Geweldige brand te Dreumel, aan- gewakkerd door den feilen wind, heeft veertig men- echen dakloos gemaakt DWARS DOOR DE SAHARA NAAR HET LAND DER SLAAPZIEKTE Da nieuwe wet tegen den woeker kan alleen dan goed worden uitgevoerd, wanneer het publiek ten volle aan de uitvoering daar van meewerkt NEDERLANDSCHE WERKGEVERS VOLLEDIGE GARANTIE VAN BEIDE MAATSCHAPPIJEN es „Voor keel ten Dahliastraat leden gewilligd In: Café „De Frie- der timmerman. Klnhelmstraat 14. oewel de regeerlng wel eenlge aandacht aan het woekert waad besteedde. deed zy er toch niet heel veel tegen en was een Initlattef-voorstel uit de Kamer noodlg, om de op 1 Maart j.L In werking getreden bad. Wél ie bet ongeveer drie maanden oude kind van den beer Van Oort nauwelijks aan den vuurdood ontsnapt. Men had het kind In de wieg onder den sfsteek van da boerderij geset. Daar vond een der brandweerlieden de baby, toen de wieg reeds vlam bad gevat. Het kind was echter ongedeerd. De schade, die op ongeveer tachtigduizend gul den wordt geschat, wordt door verzekering ge- dekS ord» men een per- voor stelling: (aeer.). m- isg »ea ten Ul3 •rd. De ons omringende volken zouden een betere onderwijsvoorziening bebben dan wijt 1 Zoü watt België besteedt van zyn beele begrootlng voor het onderwijs 13 pet.. Frankrijk pct„ Denemarken 31 pct„ Nederland 23 M pet. Alleen voor bet Lager Onderlijs werd hier in het jaar 1033 107.000.000 uitgegeven. De 8 D. A. P. wil invoering van den acht jarigen leerplicht. Kasten 7 mlllloen of meer! Waar zyn die mlllloenen te vinden? In de bla den der Arbeidspers, ja. maar de Staat heeft ze niet. Minister Terpstra zelde in de Eerste Kamer op 15 Maart JJ. om. het volgende ,Jk geloof, dat, wanneer men nagaat, wat in Dultschland, België en andere landen per leer ling voor het onderwijs wordt besteed, blijken zal, dat ons land aan de spits staat". En verder: _Ik heb eens laten nagaan wat een ambachts school gemiddeld aan overheidskassen kost. Daarbij la mij gebleken, dat netto (dus na af trek van bet schoolgeld van ruim 13 gemid deld) in 1931 een leerling in doorsnee aan de publieke kas f 400 per jaar kostte! Ik heb ook laten nagaan wat bet njjverheids-onderwijs In bet buitenland kost. Ik zal daaromtrent nu geen cijfers noemen, maar ik kan wel verzekeren, dat wjj ook In dit opzicht op een duurte-elland zit ten! Wanneer wjj op dese wijze doorgaan, moet er een punt komen, dat wy niet verder kunnen en krijgen dan voor velen de opleiding, waarop ook bet schoolbestuur te Rotterdam, dat ik aooeven citeerde, wees, de opleiding van de straat, die geen opleiding la Ik sou dus, gezien de omstandigheden, er voor willen pleiten, dat men zich niet keere tegen de twee-jarige am bachtsschool, maar bet goede daarvan inzie!’ Socialisten kritlseeren veel en beloven nog veel meer! Maar.Nu ja, ze dóen ook veel heel veel. Alleen: bet goede doen ze niet! Omstreeks middernacht is in de Oude Dorps straat in de gemeente Dreumel een geweldige brand uitgebroken. Het vuur ontstond, vermoe delijk tengevolge van een defect in den schoor steen, in de woning van den landbouwer J. van Oort. Aangewakkerd door den vrij feilen wind breidde de brand zich snel uit. Doordat de uit steen opgetrokken boerderijen alle met riet ge dekt zijn, sloeg bet vuur in aeer korten tijd naar een zevental andere hulzen over, n.l. naar de boerderijen van Krijn Sas. O. Hol, H. Broeders, H. Sas. Gez. Van Echteld en M. Luyten en ver der naar bet winkelpand van de Weduwe Ver- brugge. winkelierster in kruidenierswaren, tabak, sigaren enz. Binnen een kwartier standen al deae hulaen als een fakkel te branden. De brandweer van Dreumel. die over een handspuit beschikt, kon tegen de vuurzee niets uitrichten en moest zich beperken .tot bet nat houden vu bet eerstvol gende. op ongeveer 59 Meter afstand gelegen, buis. Het gelukte baar dit perceel tegen bet overslaan van vuur te vrijwaren, waardoor een verdere uitbreiding van den brand werd voor- komen. De acht genoemde hulaen brandden tot den grond toe at De bewoners moesten voor het grootste gedeelte in nachtgewaad vluchten. Zij werden, ongeveer veertig in getal, voorloopig bij buren en familie ondergebracht. Ondanks bet nachtelijk uur waren nagenoeg alle bewoners ran bet dorp naar de plaats van den brand gekomen. Ook de burgemeester, de beer A. A. J. van Srp, was ter plaatse aanwezig. van sloot hij Het zou ons te ver voeren, om de gebeele ge schiedenis van den Turnkring Alkmaar en Om streken hier weer te geven. Het sU genoeg, dat de kring bestond en weldra actief werd. Bn zoo kon reeds den 19den Juni 1913 de eerste turn- dag gehouden worden, waaraan deelnamen: „Voorwaarts", Koedijk; JO. W. V.", Egmond aan Zee; „Korps Scherpschutters”, Egmond aan Zee; „Kracht en Vlugheid". Alkmaar; ..De Hal ter", Alkmaar; .Turnlust", Alkmaar en „Her cules”. Oudkarspel. Nadien beeft de kring verschlUende gewaste „Op last van den commissaris rat rijks politie zijn in geheel Zaandam de biljet ten van de O. 8. P.. vooistellende minister Ruys de Beerenbrouck, die een arbeider worgt, van muren en schuttingen verwij derd. De leden der O. 8 P„ die dezelfde platen voor een raam in hun woning had den hangen, kregen van de politie de op dracht dat die biljetten waarvan de voor stelling beleedlgend werd geacht, onver wijld moesten worden verwijderd. Alle be trokkenen hebben hieraan voldaan, omdat anders proces-verbaal zou zijn opgemaakt. De burgemeester, als hoofd der politie, heeft voor dezen maatregel geen opdracht gegeven." Die laatste zin is kostelijk. De roods lezers mochten burgemeester Ter Laan eens verden ken, dat hij protesteerde tegen de brute belee- dlglng van een Minister en dan nog wel een Roomse hen! Maar tevens vragen we ons niet zonder er gernis af: wat de oud-Alkmaarache politieman v. d. Laan in het roode Zaandam deed, is dat in Alkmaar niet mogeljjk? Wat in Zaandam met vervolging bedreigd wordt, mag dat in Alkmaar straffeloos ge schieden? We moeten aannemen, dat deae plaat onsen autoriteiten nog niet is opgevallen, maar ver trouwen dat na dezen wenk in Alkmaar niet anders gehandeld aal worden dan in Zaandam. Zooals hierboven reeds gezegd, de kleine be drijven zullen gaan verdwijnen er zyn reeds verdwenen terwijl de „leenvrouwen" hun be drijf niet meer kunnen uitoefenen. Indien deze laatste dit toch trachten te doen, kunnen zij. Indien dit aan de overheid bekend wordt, ten strengste worden vervolgd. In verband met dit laatste bepleitte spr. bet als aeer wenacheljjk, dat by de bestrijding van den woeker het pu bliek zelf de grootst mogelijke medewerking ver leent. want Indien er één wet met behulp.vu het publiek moet worden uitgevoerd, dan is het de geldschleterswet. Nu valt 't velen menschen, die slachtoffer zijn geworden van een woekeraar, vaak heel moeilijk om een aanklacht by de Justitie in te dienen, daar zij vaak weerhouden worden uit een ze kere schaamte. In verband hiermede wees spr. op de Ned. Vereenlglng voor Volkacredletwezen en Woekerbestrijding, welke vereenlglng de strikte uitvoering der Woekerwet tot doel heeft gekozen. Men kan. Indien men zich wil beklagen en toch liever niet bij de Justitie aankomt, zich tot deze vereenlglng wenden, die zich dan be last met de vervolging van den woekeraar, zon der dat de aanklaker er eenlgen hinder van on dervind. Na het Inwerking treden van deze wet zal er misschien ook een moeilijkheid ontstaan. Het is ui. mogelijk, dat de woekeraars en leenvrouwen hun zaken veranderen in een afbetalingszaak en op die wijze hun duistere practjjken voort zetten. y Dit was natuurlijk door den wetgever wel voorzien, maar het was toch niet mogeiyk het afbetallngsstelael hierin op te nemen. Echter ia er zeer waarschijnlijk een wet op komst, die het afbetallngsstelael nader aal re gelen. Dat deze wet in een dringende behoefte zal voorzien, behoeft geen pader betoog, want pas, wanneer ook die wet er zal zijn, zal men aan den woeker een absoluut einde kunnen ma ken. Men schrijft ons: Om maar dadelijk met de deur in huis te vallen: 30 jaar geleden werd de turnkring Alkmaar en Omstreken opgericht. Het was op den zesden Februari van het jaar 1913, dat door de drie Alkmaarache gymnastlek- vereenlgingen ,De Halter", „Kracht en Vlug heid" en „Turnlust” in bet café Central een vergadering was belegd, teneinde de mogelijk heid en de weuscheiykheid van het oprichten van een turnkring te bespreken. Dese bijeen komst had een vlot verloop en men koos uit elke vereenlglng een lid voor een voorlooplge commissie. Deae commissie, bestaande uit de heeren F. O. J. Jung (Kr. en VI.), Lindeboom (De Halter) en J. Termaat (Turnlust) ging onmlddeliyk aan bet werk en zond weldra aan 14 veaaenlglngen in Alkmaar en omgeving een circulaire, wUarin de plannen waren ultgetegd en een convocatie, om den ISden Maart in „Oentral" te komen, teneinde aldaar den turn kring definitief op te richten. Ook deze vergadering verliep naar wenach. Een conceptreglement werd vastgesteld en een bestuur gekoaen, dat er als volgt uitzag: voor zitter P. O. J. Jung, en leden: J. Termaat (Turnlust), Lindeboom (De Halter), J. Bwets- man (Koedijk), Snoecks (Egmond aan Zee), Ootjers (Oudkarspel) en Bult (Egmond). Te vens werd een technische orwnmlaste benoemd, bestaande uit de heeren C. V. d. Sluis. J. J. Poll en J. Schrieken, allen leeraren M. O. den werden in plaatsen, waar behoefte was aan goede propaganda. En daarnaast mogen we nog wel even herinneren aan een handbal- wbdstrVd in Hilversum, waar de turnkring den eersten prijs veroverde, en aan den stedenwed strijd GroningenAlkmaar, waaraan om. 'deel namen de heeren J. J. Poll. Jac. Schenke, e. a. Meer zullen we van de geschiedenis niet ver tellen. Alleen willen we nog even de voorzitters noemen: P. G. J. Jung t (19131913. 19311937), Joh. Wedeman (1913—1931), P. Vader (1927— 1938), O. Menslnk t (1938—1939) en H. J. Reur-’ slag (1938 tot heden). Nadat dr. H J. M. Hofstee, als voorzitter van den Armenraad *n kort openingswoord had gespro ken en de aanwezigen waaronder eenlge auto riteiten alsmede den spr. had verwelkomd, nam de heer Eskens het woord. De spreker ving zijn lezing aan met een uit eenzetting te geven over den woeker en den strijd die alle eeuwen door daartegen gevoerd to. De 'strijd tegen het woekerkwaad dateert reeds vit Se oudheid en is vaak met groote hardnek kigheid gevoerd, doch meestal met weinig prac- tiach resultaat. De woekerbestrijding omvat twee begrippen en wel de negatieve bestrijding en de positieve. De negatieve bestrijding is de bestrijding van den woekeraar zelf.' welke met verschillende middelen gevoerd wordt; zooals: allerlei ver bodsbepalingen, het vaststellen van rente-maxi ma enz. De positieve bestrijding omvat de zorg voor een behoorlijk crediet wezen, door welks bestaan de woekeraar vanzelf overbodig wordt. Op het oogenbllk bestaan er twee stelsels van woekerbestrijding. nJ. het Duitscbe stelsel. wat men tot voor kort geheel In de Nederland- sche wetgeving kon terugvinden en het En- gelsch Amerikaansche stelsel. Door het eerste stelsel, zooals het In Nederland werd toegepast, werd het woekerkwaad zeer, onvolledig bestre den. Men kon, indien men meende het slacht offer van woeker te zijn, wel verhaal zoeken bjj den rechter, maar omdat er geen vastgesteld rentepercentage was, werd het aan het oordeel van den rechter overgelaten of men in een be paald geval al dan niet van woeker kon spreken. Men moet hierbij in het oog houden, dat een rente van 50 4 80 pCt. van bet standpunt des woekeraars uit geredeneerd, lang niet altijd on gemotiveerd is. Immers, bij den woekeraar ko men In den regel alleen zjj, die den woekeraar geen enkele zekerheid bieden, nog over eenlgen borg beschikken. De woekeraar loopt dus steeds een zeer groot risico, waardoor een dergeljjk rentepercentage zakelijk niet ongemotiveerd is. Is dus een rechter van oordeel, dat tn bet be treffende geval de risico van den woekeraar zóó to. dat *n dergelijke rente toelaatbaar geacht k«n worden, dan volgde geen veroordeeling van den woekeraar en kon bet slachtoffer zijn woeker rente blijven betalen. Als laatste nadeel kunnen we nog opnoemen, dat het oordeel van den «enen rechter soms nog aanmerkelijk kon vel schillen met het oordeel van den anderen, zoo- dat men nooit geen zekerheid had op den uit slag van een dergelijke procedure. Het Engelsch-Amerlkaansch systeem is ge grond op zeer strenge bepalingen, waarbij het •Heen btj concessie geoorloofd is zich voor geld schieter uit te geven. Indien men een dergelijke concessie heeft, dan staat men voortdurend on der strenge contróte Van overheidswege. Toen in 1910 hier in Nederland de Pandhuis wet tot stand kwam, was dit welliswaar een ver betering, maar toch werd met deze wet slechts •en zeer beperkt terrein bestreken, terwijl er nog soon groot terrein open bleef. Als Intermezzo vertelde spr. het een en ander over de zg. „leenvrouwen", die speciaal in de groote steden zooals Amsterdam haar werk terrein hebben. Deze leenvrouwen komen bjj de of anderg huismoeder op de koffie in den regel wanneer de man afwezig is en laten bjj hun vertrek een bepaald bedrag achter. Zon der eenlge nadere overeenkomst komen deze leenvrouwen iedere week een bepaald bedrag aan rente innen b.v, iedere week 10 PCt. waardoor zjj een ongehoorde rente voor baar geld maken, terwijl haar slachtoffers uit angst voor kabaal voor de deur, hier niets te gen durven te doen. Deae toestanden lijken on gelooflijk, maar komen toch inderdaad aeer veel voor. Heel katholiek Alkmaar heeft gesproken over de Bessemansavonden. Twee eivolle zalen en dat, waar alleen katholieken toegang hadden. Te danken was het aan de krachtige samen werking van nagenoeg alle R.K vereenlglngen. Een mooie demonstratie van de saamhoorig- held en eensgezindheid bij de katholieken van alle rangen en standen hier ter stede! Dat deze zoo ‘gunstig werkende samenwerking steeds moge blijven! De klacht is vernomen, dat de inleiding van Prot. Bessemans wel iets te hoog was voor bet doorsnee-publlek dzzer avonden. Ter gerust stelling kan gezegd worden, dat het O. O. nu een avond in voorbereiding heeft die geschikt is voor iedereen en waarover slechts lof ge hoord wordt. Op 21 April komt in de Harmonie nJ. de prachtfilm „Dwars door de Sahara naar het land der slaapziekte" met een geestige (korte!) Inleiding van Mr. Regout, een prettig spreker, die zelf den gevaarvollen tocht ondernomen heeft. De pers is eenstemmig in haar lof. Pas ge leden heeft de 8t. Relnalda-stlchting In Am sterdam een groot succes met deae film gehad. Groote toeloop wordt ook hier verwacht. Weer krijgen de leden van de bij het O. O. aangesloten vereenlglngen zekere voordeelen. Ten eerste komen ze het eerst aan t bod om plaatsen te bestellen. Ieder lid mag één per soon introduceeren. De prijzen zijn balcon 1.zaal 35 cent. Voor leden en Introducees echter balcon 80 cent en zaal 35 cent. Vla de vereenlglngen ontvangen da dezer dagen nog nadere gegevens. Eén ding: men haaste zich het aantal ge- wenschte kaarten bij den secretaris van de eigen vereenlglng op te geven, want er wordt nu beslist maar één avond gegeven. In leder geval vóór Woensdag 12 April zich opgeven, want daarna is het met de reductie afgeloopen. Een ieder reserveere dus den avond van vrijdag 21 April voor den Interessanten en spotgoedkoopen avond: „Dwars door de Sahara nsutr bet land der slaapziekte." et woekerbedrijf heeft te allen tijde steeds diep in het maatschappelijk leven Ingegrepen en daarbij talloose slacht offers gemaakt, welke slachtoffers bijna altijd het meest te vinden waren en zijn onder bet .arbeidende” deel der menschheld. Met groote hardnekkigheid zoog zich dit onmaatschappelijke bedrijf zich vast th het volksbestaan, profitee rend van den nood en de moeilijkheden van z-n slachtoffers, deze uitknijpend tot den laatsten cent. Maar even hardnekkig is steeds de strijd geweest van hen, die den woeker den kop in wilden drukken en het bestaan onmogelijk ma ken. Helaas echter, Is die strijd tot nu toe meestal In bet voordee^,van den woeker ultge- „Voor twee derden van de Nederlandsche jeugd is het verplichte onderwijs g^durenue zeven jaren het eenlge. wat zij aan ontwik keling mee krijgt In het leven. Volgens de laat ste cijfers hebben wij ongeveer een half mll lloen meisjes en jongens van 14 tot 13 jaar, die het in de barre wereld maar verder moeten vinden zonder eenlge leiding of ontwikkeling. Dit totale gemis aan verder onderwijs bjj twee van de drie kinderen van ons volk, zal op den duur onze volksgemeenschap In geestkracht en arbeidsvermogen achterop doen raken bij de ons omringende volken met betere onderwijs voorziening" vallen, wijl vóór onzen tijd het rechtswezen nog niet zoo ontwikkeld was. als thans het geval is en de wetten tegen dit bedrijf, hoe goed ook bedoeld, meestal niet aan de verwachtingen vol deden. Thans echter, nu men de techniek van het wetten maken vaak zoo goed verstaat en het rechtswezen zoo volledig ontwikkeld is, is er na veel studie in geslaagd voor ons land wet te maken, die alle hoop biedt bet woeker bedrijf den kop in te kunnen drukken. Hiermede willen we niet zeggen dat er nu eindelijk een volmaakte wet gevonden is. inte gendeel ook deze wet is evenmin volmaakt als welke wet ook; maar zjj kan. wanneer de bedoe ling van den wetgever goed begrepen wordt, een krachtig wapen worden tegen den woeker. Om deze wet. die op 1 Maart j.l. in werking to getreden, voor belanghebbenden eens nader toe te lichten en op de beteekenls daarvan eens nader te doen wijzen, was voor Vrijdagavond jl. door den Armenraad hier ter stede een bij eenkomst belegd, waarop mr. Th. J. Eskens, als secretaris der „Ned. Vereenlglng voor Volks- credletwezen en Woekerbestrijding", deze, hier voor vermelde taak, op zich zou nemen. Jammer was het daarom, dat deze bijeen komst. die voor alle belanghebbenden vrij toe gankelijk was, zoo uitermate slecht was bezocht, niettegenstaande het groote belang van het te behandelen onderwerp. Vreesde men misschien dat een lezing over een wet ietwat taai zou zijn? Indien dit zoo is, dan heeft men zich zeer ver gist; mr. Eskens ontpopte zich als een zeer in teressant prater, die op vlotte en bevattelijke wijze een keurigen uitleg gaf van zjjn „taal” onderwerp. De afwezigen bebben waarlijk iets gemist. Om het algemeen belang van deze lezing zul len wij hieronder er een ietwat uitvoeriger verslag van geven dan gewtxmMJJc. van «en lezing doen. Dese nieuwe geldschleterswet kan men vrijwel onder het Engelsch-Amerlkaansch systeem rang schikken. In deze wet wordt bepaald, dat men geen geld schieter mag zfjn, wanneer men geen gemeente- bank heeft of geen toestemming heeft van Bur gemeester en Wethouders dér gemeente, waarin men zijn bedrijf wil uitoefenen. Onder een geld schieter wordt hij verstaan, die er een beroep van maakt bedragen uit te leenen onverschil lig In welken vorm die In den regel niet bo ven het maximum van 500.uit komen. Onder dit begrip vallen dus niet de gewone banken. De bepaling in deze wet, waarin staar, wat men onder geldschieten verstaat, is zóó ruim gesteld, dat ontdulkng zoo goed als ónmogelijk is geworden. De rechtskundige adviseur van een groote geldschietersvereenlglng heeft dan ook verklaard, dat men pogingen om deze wet te ont duiken, gerust achterwege kan laten, daar dit toch onmogelijk Is. Ook het feit dat men een enkelen keer meer dan f 500 uitleent, doet aan de toepassing van deze bepaling niets af. Natuurlijk zijn enkele categorieën van perso nen van deze wet vrijgesteld. Zoo vallen notaris sen die op het platteland vaak geld leenen boerenleenbanken. Instellingen van liefdadig heid. levensverzekeringen en instelling tot be strijding van den woeker, niet onder deze wet. De laatstgenoemde categorie moet echter aan de Kroon vrijstelling vragen. Om te voorkomen dat sommige woekerbedrlj- ven zich veranderen in Boerenleenbanken of wat ook kan voorkomen in instellingen tot bestrijding van woeker, zjjn ook al weer zeer duidelijke bepalingen gemaakt, waardoor derge- lljke manipulaties tot de onmogelijkheden worden gemaakt. Het spreekt vanzelf, dat de gewone bona-flde banken zich ook aan de bepalingen betreffende de rente moeten houden. Men heeft wel eens het stelsel van gemeente- banken gepropageerd, doch het te gebleken dat deze In de practUk niet voldeden en daarom dan ook gering in aantal zijn. De gewone particu liere geldschietbedrljven floreeren veel beter en zjjn daarom alle aandacht waard. Voor hen te de wet tendotte ook gemaakt. Wat de toestemming van B. en W. betreft voor het oprichten van een geldschleterspractljk; in- dlen deze toestemming geweigerd wordt, kan men in beroep gaan by de Gedeputeerde Staten der provincie, terwijl de Kroon op zjjn beurt een besluit van deze instantie kan vernietigen. De naam van het eventueel op te richten geld- schietersbedrlJf wordt ook door B en W, bepaald. Zoo zal In den naam van t bedrijf op duidelijke wjjze tot ulttlng moeten komen, dat men te ma ken heeft met een geldschleterszaak, van welke bepaling B. en W. om bijzondere redenen ont heffing kunnen verleenen. De geldschletbedi-ljven zjjn verplicht een volle dig register by te houden van alle overeenkom sten welke door het bedrijf worden aangegaan en welk register door de daartoe aangestelde ambtenaren op ieder oogenbllk dat deze laatsten dit wenschen, aan hen moet worden overlegd. Deze bepaling te zeer belangrijk, want hierdoor kan men pas een volledige controle uitoefenen op het geldschletersbedryf. - Bovendien moet van iedere overeenkomst die wordt aangegaan een acte worden opgemaakt. Zonder een dergelyke acte te een overeenkomst ongeldig. Om ook hier ontduiking te voorko men, moet door den geldschieter aan de andere party het volledige, op het dé acte vermelde bedrag worden uitgekeerd. Van dit bedrag mo gen slechts enkele onkosten worden afgetrokken, zooals: zegels en Informatlekosten. Volgens de laatste wettelyke bepaling, behoeft voor een schuldbekentenis slechts deftig cent zegelrecht te worden betaald, terwijl het duplicaat zegelvry te Aan informstlekoeteh mag niet meer worden berekend dan 2 4 f 3. e gevolgen van dese wet zijn vele, we I noemen er hier slechts enkele. Zoo zul- ten de bestaande bedrijven, Indien zy voor 1 April JJ. geen vergunning hadden aan- vraagd en bekomen, niet meer hun practyk mo gen uitoefenen; zy mogen alleen bun loopende zaken af wikkelen, Hierby moeten we echter opmerken, dat over-’ eenkomsten. welke vóór 1 Maart met een geld schieter zyn aangegaan, niet onder de bepa lingen der nieuwe wet vallen. oen deze wet werd gemaakt, stuitte men op groote moeiiykheden by het bepalen van een maximum rente. Het was In den loop der jaren steeds gebleken, dat een vaste rentestandaard zeer vele moeiiykheden op leverde. Na veel studie is men er in geslaagd voor deze wet een tabel samen te stellen, waarin voor leder geval afzonder! yk een vaste rente is bepaald. De hoogste rente die In deze tabel voorkomt, is 19 pCt. Toen deze maximum rente bekend werd, stak er een storm van verontwaardiging op, zoowel by de bestrijders van den woeker als by de geld schieters. Van den eenen kant achtte men een dergelyke rente nog een woekerrente en van den anderen kant meende men. dat hierdoor het bestaan van het geldschletersbedryf grond werd gericht. Dit laatste is echter overdreven, daar by een verstandig beheer der zaken, een behooriyke be- staansmogelykheld verzekerd Is. Bovendien zal door deze bepaling een geldschieter niet zoo gemakkeiyk meer geld leenen aan personen, die niet in staat zyn efn voldoende zekerheid van hunne credietwaardigheid te geven; en hierdoor wordt het risico van den geldschieter vanzelf minder. Wat de andere zyde betreft, men moet niet uit het oog verliezen, dat een rente van 19 pCt. en meer niet altyd ongemotiveerd is en niet al- tyd als woeker kan worden opgevat. Het risico van den geldschieter kan zoo groot zyn. dat een dergelyke rente deze maar nauweiyks dekt. Hiermede is echter niet beweerd, dat een der gelyke rente-befflng een maatschappelyk toe laatbare daad zou zjjn. Integendeel. Het geroep van de geldschieters dat zy door deae wet ten onder zulten gaan, is door het bo- (enstaande als overdreven aangetoond. Wel is het mogeiyk en waarschyniyk, dat de kleine bedryfjes het niet vol kunnen houden, maar de grootere kunnen dit zeer wel. Bovendien is er met het verdwynen der kleine bedryven niets verloren. Om nog eens op de rentebepallng terug te komen; het zal voor by na Iedereen een ondoen- iyk werk zijn langs wiskundigen weg te bere kenen. wat voor rente er in een bepaald geval zal moeten worden betaald. Om moeiiykheden te voorkomen heeft men een tabel hierboven reeds genoemd samengesteld, waarop een leder die ook maar tets met de woekerbestrijding en met het geldschleterswezen heeft te maken, terstond kan aflezen, of de geheven rente al dan niet te hoog Is. Verder wordt er in de wet bepaald, dat er geen looncessle mag worden toegepast, men niet meer mag werken met spaarbrieven. wissets of accep ten. Maakt men toch gebruik van een wissel, en komt die in handen van derden, dan- moet de schuldenaar deze wissel wel betalen, maar de geldschieter pleegt dan tevens een strafbaar feit. Het overtreden van de wetsbepalingen wordt zeer streng gestraft, met vergunnlngsverlles, ge vangenisstraf enz. Gelukt het een geldschieter toch om deze wet te ontduiken en heeft men langs gerechtelyken weg in zoo’n geval geen vat op hem, dan kun nen B. en W. zoo’n geldschieter onwaardig ach ten voor het uitoefenen van zyn bedrijf en daar om zyn vergunning intrekken. v y oor ons ligt no. 1 van het Verklezlngs- orgaan „Stemt Rood" der 8. D. A. P. 'f Daarin komt ojn. een beschouwing voor onder het hoofd: „Zorgt, dat Uw kinderen kunnen teerenl" Regeering Ruys ontneemt hun de gelegenheid!" wy lezen: De kring, die thans 11 vereenlglngen telt en bestuurd wordt doar H. J. Reurslag (voorz.), J. v. Zoonen (seer.), P. Miessen (pennrn.) en een technische commissie heeft van deze samen- J. de Rte (voorz.), H. Kruidenberg mej. M. G. Margadant en J. Mooy (comm.), hoopt Zaterdag 33 April eX dit jubi leum waardig te herdenken. Een uitstekend programma is opgemaakt. Zoo sullen dien avond in de Harmonie optreden zes dames- afdeellngen uit Hensbroek, Bergen, SchoorL Egmond aan Zee, Helloo en Oterleek met knots en vrije oefeningen, met fantasle-oefenlngen en aan de ringen. Doch dat is niet sites, al weten wy nu al, dat de demonstraties van deae dames op hoog peil zullen staan. Het krlngbestuur heeft nJ. de volle medewerking verkregen van het K. N. Q. V„ dat dien avond het keurcorps turnen naar Alkmaar stuurt. Deae bloem van de Ne derlandsen* turnwereld bestaat uit de heeren G. Ens (Oude Nledorp), J. v. d. Vinden (Koog a. d. Zaan), M. Jacobs, w- Zwaaf en J. Caranca tallen Amsterdam), F. Wedel (Den Haag), kam pioen 1933, P. v. Dam (Den Haag, kampioen 1930 en 1931, J. van Genderen Vlaardlngen W. J. Verhoekx en J. Kok (Rotterdam) en W Hauft (Heerlen), zy zullen vrije oefeningen en demonstraties aan brug, paard en hoogrek geven en aan Alkmaar laten zien, wat turnen is. Zy zullen een geweldige propaganda maken voor de mooie en heilzame gymnastiek en een avond verzorgen, die niet gauw vergeten zal worden) De belangstelling voor dezen tumavond Is nu al aeer groot, zoodat het wel zal biyken. dat de groote zaal der Harmonie den 33sten April totaal uitverkocht zal zyn. nlangz hebben we een artikeltje gewijd I aan de veel stadsschoen ontsierende ver- kiezlngsreclame. Wy bebben toen be toogd, dat het Alkmaarache stelsel van plak- maar-raak op gemeente-eigendommen vervan gen beboerde te worden door het in meerdere plaatsen gevolgde systeem van hulp-aanptek- borden. Ons pleidooi had geen succes met het ge- lolg, dat sedert eenlge weken bruggen, walmu- ren, scholen enz. volgeplakt zitten met allerlei meer of mln geslaagd drukwerk. Vooral ons historisch Waaggebouw is zóó toegetakeld. dat eenlge,. maanden de fUne (choonheid daarvan hopeloos bedorven is. wy hadden by ons betoog echter enkel het oog op uiteriyke ,J3chónheldsfehier", overtuigd als we waren, dat de goede smaak der politieke partyen den Inhoud der verkieztngsreclame bin nen zekere perken zou houden. In het algemeen is 'dit ook feerhled: wat witte pyten, wat opgebeven roode vuisten, een .sterke" num, die een slingerend schip tracht te besturen enz. Persoonlyke beteedlging van tegenstanders bleef gelukkig achterwege. Thans echter werden we pyniyk getroffen door een affiche van de O. 8. P., dat het hoofd der regeerlng voorstelt, terwyi hy zich onledig houdt een persoon (een arbeider?) de dicht te knijpen. Zioo iets gaat toch te ver, dat is een sooniyke be eedlging, welke den bedryver den strafrechter behoort te brengen. Dat wy in deae opvatting niet alleen staan, bewijst het volgende bericht, dat we knipten uit het „Volksblad" van gister: In de week van 38 Maart tot en met 3 April 1933 werden in het handelsregister te Alkmaar om. de volgende opgaven Ingeschreven: Nieuwe zaken: E. Hollfelder. dames- en heerenunlformklee- dlng naar maat, Joubertstraat no. 7, Den Hel der. L. J. van Veen, bloemenhandel, Krugerstraat 33, Den Helder. Malsoo Manté, kapperszaak, Hoogerstraat no. 13. Texel. Den Burg. P. v. d. Meer, schildersbedrijf, no. 43, Den Helder. Van wynen's Handelsondememlng. handel in bouwmaterialen. Westgracht no. 44, Den Helder. Wyzl gingen: N. Urzem. huisschilder, Stationsweg K 88. Helloo, zaak overgegaan op: H. N. Ursem. Langendijker Groenten Centrale, Dorpsstraat no. 395, Broek op Langendyk. Beetuurswyzl- ging. „Het Wlnkeler Veerhuis", eig. J. de Jong, cafébedrijf. Nieuw adres Alkmaar. Priescheweg 8. Handelanaai - -- sche Poort". Coöp. Boerenleenbank. Dorpsstraat no. 3, Warmenhulzen. Bestuurswijzigingen. Opheffingen: J. Kestens, kleermakerij, Breedstraat A no. 12. Alkmaar. O. Groot, Allrmw r Op de vraag, of deae nieuwe woekerwet vol doende is, kan men niet volmondig ja zeggen. Immers, deze wet is slechts negatief, terwyl, wil men den woeker ook positief bestrijden wat de juiste bestrijding Is het noodlg zal zyn overal in den lande behooriyke volkscrediet- irstelllngen op te richten, welke op phllanthro- plschen grondslag hun werk doen. Het zal dus zaak zyn. dat overal in den lande centra zulten komen, die op deze laatst genoemde wijze zul ten werken; pas dan zal de woeker eerst goed Hunnen worden bestreden. Om tot dit doel te geraken spant zich ook de Vereenlglng voor Volkacredletwezen en Woekerbestrydlng In. In verschillende plaatsen k> men reeds tot het oprichten van een derge lijke Instelling overgegaan. Verder stelt de vereenlglng zich tot doel, de vele onoplosbare problemen, welke de woekerbestrijding nog aankleven, nader te onderzoeken en op te los sen. t De vereenlglng geeft alle mogelijke adviezen aan Armenraden en instellingen, die zich met de woekerbestrydlng en armenzorg bezighou den. Aan het slot van zyn lezing wees spreker er nog op. dat het volkacredletwezen steeds meer een zaak van de overheid gaat worden en zeker wanneer de huidige crisis nog eenlgen tyd aam- houdt, an de gelegenheid tot vragen stelten werd allereerst gebruik gemaakt door dr. Hof stee, die een vraag stelde naar de geoor loofdheid van adverteeren, in de dagbladen door geldschieters. Mr. Eskens antwoordde, dat de nu. na het in werking treden van de wet bestaande geld- schletbanken, thans ook door de wet gesanc- tionneerd zyn en daar de wet nog altijd een maatstaf Is voor de openbare moraliteit, is er thans geen bezwaar meer tegen, dat deze ge- sanctlonneerde bedrijven adverteeren. De Hoogeerwaarde Heer Deken vroeg wat er mat de menschen gebeurde, die geld leenden cn dit niet terug konden betalen en het ook nooit zouden kunnen; en verder, waarom aan B. en W. zoo een groote bevoegdheid was ge geven. daar het toch mogelyk was dat b.v. in een kleine gemeente dit college niet tot oor- deelen. bevoegd was. Mr. Eskens antwoordde, dat aan bedoelde menschen niet geld geleend moet worden; zy behooren thuis by de Armenzorg, die hun geld verschaft, wat zy niet terug behoeven te geven. Wat de gretote bevoegdheid van B. en W aangaat, dit is toch niet zoo vreemd. 'Immers B en W. mogen dan niet altijd bevoegd zijn, maar het valt niet te ontkennen, dat zy In de eerste plaats op de hoogte zyn met de plaatse lijke toestanden; en bovendien, in kleine ge n-lenten zal niet zoo licht een geldschteters- bank worden gevestigd. Ten slotte kan men, indien men zich niet met het oordeel van B. en W. kan vereenlgen, in beroep gaan by Ge deputeerde Staten. Op de vraag van een anderen aanwezige ant woordde spr., dat de boerenleenbanken. die niet by de twee groote bestaande centrales zyn aangesloten, onder de bepalingen der wet tallen Indien zy echter later zich by elkaar aansluiten en een nieuwe centrale vormen, kunnen ook zy geiyke rechtspersoonlykheid krijgen als die boerenleenbanken. die by de bestaande centrales zyn aangesloten Nadat dr. Hofstee een harteiyk woord dank tot mr. Eskens had gesproken, met een kort woord de bijeenkomst. LCV*N*VCRZKKIRIira*MU. VAN DE QCVESTWD Tg UTRECHT. PZHM Hnomsuuut 4« Dm8CTSV«> DM. E. NUFFNAOEL

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 12