Prikkeldraad H Als een sprookje licht van De landbouw-machtigingswet No. 1 lijst 25 van Versneld tempo bij bruggenbouw ILLUMINA TIE VAN DEN ST. PIETER BEHANDELING NIET IN DEZE KAMERZITTING? a DINSDAG 4 APRIL Late erkenning BOERDERIJBRANQ TE UDEN ASYLRECHT Wordt het gehandhaafd? VROUW IN BRAND GERAAKT FELLE BRAND TE OSS Bij ’t vullen van een spiritustoestel GRAALSPEL ST. LYDWINA Geheel nieuwe methode Staten-Generaal geknot? I VEEL VEE OMGEKOMEN CARTONFABRIEK VERBRAND Bij boerderij brand te Ubbergen Brand in Zandvoort Bezwaren EEN GELUKKIG TEEKEN De brandweer wist uitbreiding te voorkomen Het parool voor de katholieke kiezers op 26 April Opening door den nieuwen voorzitter CENTRALE RAAD VAN BEROEP DE VLUCHT DER DUITSCHE JODEN Onder geen beding. rd. De Tweede Kamer zegt haar mee ning over het vérstrekkend wetsontwerp Ter gelegenheid van het Heilig Jaar feest Scherpe controle aan de grens V ij f duizend gloeilampen en negen honderd fakkels zullen op eer- sten Paaschdag ontstoken I worden se in die alle Het vee mede omgekomen Cltti del Vaticano, April was voorgelezen Openingsrede Nadruk verboden. (United-Press) voor en g«” Ier Oerdeel van den Economische Raad zou vormen. Y o i ag en „de loonen en uitkeerlngen zijn hier booger dan overal elders in Europa. ;enbouw valt warm toe om de groote econo- Naar „Het Volk” verneemt, zal de heer Oude- geest in de Eerste Kamer een interpellatie aan vragen om zich te vergewissen, of de regeering thans ten aanzien van Duitsche vluchtelingen wel het asylrecht handhaaft. Volgens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot verleenlng van bevoegdheden tot het nemen van buitengewone maatregelen in het belang van den landbouw, bestond er bij zeer vele leden ernstig bezwaar tegen, dit ontwerp nog In deze zitting tot af doening te brengen. Dat kunnen wy met Albarda als feit consta- teeren. Weliswaar voegt Albarda er aan toe dat dit loonpeil en dit peil der uitkeerlngen ultslul- Toen Zondagmiddag de 29-jarige vrouw L. van W. In de Pimpernelstraat te Rotterdam een zgn primustoestel met spiritus wilde bij vullen en daarbij niet had bemerkt dat het toestel nog brandde, geraakten plotseling haar kleeren in brand. Hoewel haar echtgenoot en enkele buren spoedig te hulp schoten en met enkele dekens de vlammen wisten te dooven, had zij toch reeds zulke ernstige brandwonden bekomen, dat zij In sorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis aan den Coolslngel moest worden overgebracht. Verscheidene leden gaven als hun oordeel te kennen, dat werkelijke steun voor den land- en tuinbouw ook van deze regeling niet is te wach ten. Met maatregelen als de in het ontwerp be doelde is misschien te bereiken, dat de boeren en tuinders het naakte bestaan redden. De be drijven zal men daarmede echter 'niet uit hun verval kunnen opheffen. Waar onze landbouw is gedesorganiseerd tengevolge van het nage noeg geheel ophouden van den uitvoer van zgn. veredelde producten, is het zeker noodlg, dat de voortbrenging daarvan wordt beperkt tot die hoeveelheden, welke in het binnenland kunnen worden geplaatst, vermeerderd met het weinige, waarvan uitvoer nog mogelijk is. its »rd* In ’n gisteren te Den Haag gebonden zitting van het Centraal Stembureau beeft de loting plaats gehad voor de nummering van de voor de M. Tweede Kamer-verkiezingen ingediende candldatenlfjzten. Hierbij kreeg de UM der B.K. Staatspartij no. 25. gesteld tegen betaling van een bruggeld. St. Lidllina’» vijfde eetlW- j a ergtlHlr ÏA11 viin aan nnnr 810 uur: voor de H.H. Vrouwen in de Tidemanstraat te watergebrek van dezen is vast te leggen en het daarin passende program te bespreken op een tijdstip, waarop geen en kele zekerheid bestaat omtrent de denkbeelden van hen. die binnen korten tijd het tegen woordige kabinet zullen vervangen. t De brandweer door watergebrek bemoeilykt Zondagavond omstreeks acht uur brak een felle brand uit in de groote landbouwerswoning van L. Verbruggen op den Boonakker te Oss. De geheele landbouwerswoning ston in *n om mezien van tijd in lichterlaaie en brandde ge heel af. De brandweer die spoedig ter plaatse was. kon door gebrek aan water weinig hulp bieden. Van den inboedel kon zoo goed als niets gered worden'. Eenig vee kwam in de vlammen om. Ver zekering dekt de schade. mlsche belangen, aan een betere verbin ding tusschen Zuid en Noord verbonden, als ook om het stevig stuk werkverruiming, dat in deze groote werken schuilt. Alleen is het jammer, dat deze wetsont werpen eerst thans zijn ingediend. Zal de Tweede Kamer ze nog willen en kunnen behandelen? Het gaat hier eenerzljds om een totaal uitgaaf van 21 millioen gulden vervol gens om het principe van wederinvoering van tolheffing en tenslotte om de keuze tusschen het particuliere plan en het staats-plan. Daarover zal.wel een harüg woordje vallen. Toch hopen wij, dat het groote voordeel, dat er een dergelljk groot object van werk verruiming komt, de Kamer over overigens zeer begrijpelijke en in normale omstan digheden zelfs onoverkoombare bezwaren zal doen heenstappen. de het voor zich opelscht. Voor heden Is het voldoende te constateeren dat de S. D. A. P., een enkele maal ter ver antwoording geroepen, zich haast te erkennen dat de sociale toestanden hier beter zijn daa overal elders in Europa, dus ook beter dan h.v. In Denemarken waar socialisten regeeren. tend aan de 8. D. A. P. te danken Is, maar dat kunnen we voor kennisgeving aannemen, we zijn er aan gewoon, dat de S. D. A. P, welke verantwoordelijkheid in den Staat schuwt, monopolie van alle sociale voorzieningen Een begin van brand, dat zich ernstig liet aanzien door het vele licht brandbare matenaal. dat in de toonzaal en winkel aanwezig was. ontstond gistermiddag om half drie in de radio- centrale van den heer Geuzendam aan ne Groote Krocht te Zandvoort. De brandweer was onmiddellijk ter plaatse en wist met twee slangen op de waterleiding het vuur meester te worden. Door de snelle uitbreiding van het vuur kon niet verhinderd worden, dat de ge heele benedenverdieping uitbrandde. De boven gelegen woningen bleven gespaard. De oorzaak van den brand is vermoedelljk kortsluiting in het ontvangtoestel der Centrale. Een structuurwijziging van den landbouw volgens een vast plan, dient volgens andere leden, haar complement te vinden In een niet minder systematische regeling van andere tak- maatregelen. welke zij noodzakelijk achtten, ken van bedrijf. In de allereerste plaats van de industrie, welke onder de bronnen van volks bestaan wel de allereerste plaats inneemt. Wordt het ontwerp in dezen geest aangevüld, dan zal het de regeering in staat stellen het geheele Nederlandsche productie-apparaat te beheerschen. Daarbij zal dan tevens de vraag onder de oogen gezien moeten worden, of ons handelspolitieke stelsel van eenzijdig vrijen Invoer te handhaven is. Elke maatregel, strekkende tot organisatie van de productie zal vruchteloos blijven, zoolang de Invoer uit het buitenland de gelegenheid blijft behouden het prijspeil te drukken. Reeds Is veel kost bare tijd verloren gegaan, doch door een energiek optreken kan nog veel worden goed gemaakt. Zondagmorgen heeft een felle binnenbrand gewoed in de cartonnagefabriek van O. M. 8. in den Middelweg te Leiden. Waarschijnlijk is deze brand ontstaan, doordat eenige vellen earton te dicht bij de brandende kachel hebben gestaan. Hoewel de brandweer spoedig en krachtig in greep, kon zij toch niet verhinderen, dat de geheele werkplaats uitbrandde. De geheele voorraad, de machines en het ma teriaal gingen verloren. De belendende perceelen, n.l. de woning van 8 zelf en de Luthersche kerk bekwamen geen ■chade. De ondernemer was slechts laag verzekerd. ,J3e 8. D. A. P. aanvaardde als haar taak, de kwade gevolgen van de krisls te keren, maar men kan haar toch niet kwalik nemen, dat sU daarin niet volledig is geslaagd. De lonen en uitkeringen zijn hier hoger dan overal elders in Europa en dat ts te danken aan de aksie van 8. D. A. P. en N. V. V. Natuurlijk kon niet elke achteruitgang worden gekeerd. De 8. D. A. P. staart zich niet blind op het parlement, maar de verkiezingen zijn een maat staf voor onze Invloed onder de arbeiders. Aan revolutionnaire bewegingen zouden de kristelike en katolieke arbeiders seker niet meedoen. Langs de on-demokratiese weg krijgen we de 51 zetels nooit I Langs demokratleee is het mogellk. zooals b.v. Zweden bewijst, waar de socialisten in 1932 de meerderheid veroverden.” e Enschede beeft de heer Albarda gede batteerd met den beer Schmidt van de O. 8. P.; en in zijn repliek moet de heer Albarda volgens bet verslag in „De Fak kel” om. het navolgende geaegd hebben: Gistermorgen te 10 uur had te Utrecht de eerste zitting plaats van den Centralen Raad van Beroep onder den nieuwen voorzitter, mr. H. baron van Wijnbergen. Nadat de benoemingsbrief sprak de voorzitter zijn BATAVIA, 3 April (Aneta). De directie van de Javasche Bank kende met ingang van 1 April, het begin van het nieuwe boekjaar, «en de daarvoor in aanmerking komende personen een salarisverhooging toe. Vele leden hadden aanvankelijk overwegende bedenking tegen het verleenen van zoo groote bevoegdheden, als hier gevraagd, aan de Uit voerende Macht. Vrijwel alles wordt overgelaten aan het goedvinden van de Administratie. Blij kens elders opgedane ervaring opent dit de mo gelijkheid van willekeur In allerlei vorm. Deze kwade kans, welke aan schier elke Intensieve bemoeiing der Overheid met het economische leven verbonden Is, zou aanvaard moeten wor den, indien zou vaststaan, dat een ingrijpen, als in het ontwerp wordt beoogd, gebiedend uit, welke als volgt luidt: Art. 25 van het K. B. van 28 Jan. 1908 be paalt. dat de voorzitter v. d. Centralen Raad van Beroep door het afleggen van den eed of be lofte geacht wordt, tevens in zijn hoedanigheid te zjjn geïnstalleerd. En wanneer Ik dus heden voor het eerst hier ter plaatse als zoodanig fungeer, mag ik toch mijn werkzaamheid niet aanvangen zonder er persoonlijk en uit naam van den Centralen Raad een woord van diep gevoelde erkentelijkheid te wijden aan den man, dien tengevolge van het bereikt hebben van den 70-jarigen leeftijd, zijn taak hier heeft moeten neerleggen. Vanaf de invoering der rechtspraak In on gevallen in 1903 heeft mr. ReyU zitting gehad In den Centralen Raad van Beroep, de laatste 14 jaar als voozltter van dit college Want met zijn uitgebreide rechtskennis, gepaard aan groote toewijding en nauwgezette plichtsbetrachting, heeft hij die taak, die in den loop der jaren zich zoo aanmerkelijk ultbreidde, op de meest lof waardige wjjze volbracht. Van H. M. de Koningin mocht nu mr. Reyll den dank ontvangen voor de groote diensten den administratieve rechtspraak bewezen, ge paard met een blijk van waardeering, zich uitend in de benoeming tot Commandeur In de Orde van Or. Nass. De C. R. van B. stemt van harte In met dien zoo welverdienden dank en niet minder welver diende waardeering en sprak de hoop uit, das mr. Reyll nog jaren voor zijn gezin moge wor den gespaard en dat htf waar mogelijk is zich aan de openbare zaak zal willen blijven wijden. Hierna werd het woord gevoerd door mr. J. P. C. van der Burgh, namens de Rfjksverzeke- rlngsbank, door mr. H. Th. Gerlings en door het Tweede Kamerlid W. Drop, die allen hulde brachten aan den oud-voorzitter mr. Reyll en den nleuwbenoemden voorzitter woorden van welkom toeriepen. Na afloop der plechtige opening werd met de gewone zitting een aanvang gemaakt. noodzakelijk is. Daarvan waren zij echter voorshands niet overtuigd. Naar hun meening mist het ontwerp, dat als geheel bezien econo misch halfslachtig is en in de onderdeelen tee- kenen van slordigheid en oppervlakkigheid ver toont. zoozeer de kenmerken van ernstig be raad en deugdelijke voorbereiding, dat uit het feit zelf, dat zulke ingrijpende bepalingen wor den voorgesteld, allerminst tot. de noodzakelijk heid van het tot stand komen dier bepalingen kan worden geconcludeerd. Andere leden meenden in elk geval in de hui dige zeer bijzondere omstandigheden aan theo retische bezwaren van dezen aard geen over wegende beteekenls te mogen toekennen. Eenige leden stelden de vraag of aan opge worpen bezwaren niet eenlgszins tegemoet zou kunnen worden gekomen, door in het ontwerp het voorschrift op te nemen, dat de regeering periodiek, bijv, om de drie maanden, aan de Kamer een volledig verslag overlegt van de door haar krachtens deze wet verrichte werk zaamheden en gedane uitgaven. Ook waren er leden, die meenden, dat een oplossing gevonden zou kunnen worden In dezen zin, dat aan de wet een betrekkelijk korte gel digheidsduur, bijv, van 9 maanden, wordt ge geven. De verscherpte maatregelen door de Duitsche regeering tegen de Joodsche staatsburgers ge troffen. heeft vele Israëlieten uit het grensge bied opgejaagd naar Holland. Niet alleen de boycot, maar vooral ook de onzekerheid om trent hun toekomstig lot heeft vele Israëlieten bewogen Dultschland te verlaten. Sinds Vrijdag zijn aan de grens, zoowel bij Nijmegen als Gennep per trein en auto honderden Joden naar Holland gevlucht. Wij vernamen zelfs, dat Zaterdag autobussen vol uit de richting Zeve- naar en Nijmegen via Utrecht naar Den Haag en Rotterdam zijn vertrokken. In de grens plaatsen als Gennep. Zevenaar en ook Beek waren de hotels opgepropt met Duitsche gas ten. Niet slechts van Duitsche zijde, maar ook aan de Nederlandsche douane wordt een bij zondere contröle uitgeoefend op die vluchtelin gen. die niet in staat zijn in hun levensonder houd te voorzien en die onvoldoende kunnen aantoonen, of zij in Holland een betrekking of een of ander onderzoek kunnen krijgen, waar zfj voorloopig niet te laste komen van de ge meenschap. Zoo z(jn de laatste dagen In het grensgebied verschillende vluchtelingen, die per trein kwamen, niet doorgelaten. Deze maat regel gold reeds van oudsher, maar, is juist, nu de toestand In de grenszóne kritleker worden Is. verscherpt. Door vele leden werd aangedrongen op in stelling van één of meer beroepsinstanties ten behoeve van hen. die zich door maatregelen, krachtens deze wet Ingenomen, in hun rech ten gekrenkt gevoelen. Naar men meende, be staat daaraan vooral behoefte, wijl aan den Minister en de te zijner beschikking staande organen zoo ver gaande'bevoegdheden worden verleend. Zeer veel leden zouden onder geen beding zóó ver strekkende bevoegdheid aan de Regee ring verleend willen, zien. Wat de bij wjjze van voorbeeld ter sprake gebrachte stopzetting van de margarine-industrle betreft meenden deze leden, dat daaraan niet mag worden gedacht, gezien de nadeelige gevolgen, welke daaruit zouden voortvloeien voor de arbeidende fa brieksbevolking, voor onze nationale scheep vaart en over het algemeen voor een groot deel van ons economisch leven zoowel hier te lande als in Nederlandsch-Indlë. Betwijfeld werd, of het nemen van maat regelen ter bevordering van verbetering van de kwaliteit wel binnen het kader van het wets ontwerp valt. Inschakeling van den Economlschen Raad werd algemeen noodlg geoordeeld, opdat ook het algemeen economisch inzicht voldoende tot zijn recht korne. Ook werd een regeling be- Op den aanstaanden verkiezingsdag. 26 April zullen de meisjescongregaties van geheel het land In nationale bedevaart naar Schiedam komen om de H. Liduïna gedurende de groot- sche eeuwfeestnovene op bijzondere wjjze te huldigen namens jong vrouweljjk Nederland. Zoowel het Secretariaat der Maria-congrega- tles als het bestuur der R. K. Staatspartij wen- schen er de aandacht op te vestigen, dat de jonge meisjes, die propagandisten zjjn, op dien dag op de allereerste plaats deze taak moeten vervullen. De groote, ook godsdienstige belan gen. welke bij deze verkiezing op het spel staan, kunnen voor haar de keuze tusschen de bede vaart en haar propagandlstenwerk niet moeilijk doen zijn: baar plaats is op dezen dag in het leger van de strijders voor de groote katholieke zaak op het politieke front. Des te vuriger wenschen beide bovengenoem de organisaties, dat juist op 26 April groote scharen van jonge meisjes naar Schiedam zul len optrekken, als de blddenden achter de vuur linie. Want al hebben de strijdenden een ge weldige taak, die der blddenden is niet gerin ger: Gods zegen af te smeeken door St. Llduï- na s voorspraak, over de soldaten aan het front. Ieder dus zijn werk. Vrouweljjke propagandis ten rond de stembus: en de andere congrega- nisten naar Schiedam om de H. Liduïna te hul digen en te eeren. Zondagavond Is te Uden brand uitgebroken en de boerderij van den landbouwer Peepers tot den grond toe afgebrand. Buren waarschuwden de vrouw van P., die alleen thuis was. Het rie ten dak stond toen reeds In lichterlaaie. Noch van het woonhuis, noch van den Inboedel was iets te redden. Ook de stal werd door brand aangetast. Drie koeien, vier kalveren, eenige varkens en geiten en een vijftigtal kippen kwa men jammerlijk in de vlammen om. Alleen een kleine schuur kon worden behou den. De brandweer deed wegens geen dienst. Omtrent de oorzaak brand, die door verzekering wordt gedekt, niets bekend. Gistermorgen te vijf uur is onder de ge meente Ubbergen bjj Nijmegen afgebrand de kapitale boerderij van den landbouwer van Roosendaal Binnen een uur tijd lag het geheele bedrijf tegen den grond bjj gebrek aan brandweer. Zeven koeien en eenige varkens kwamen in de vlammen om. De oorzaak is onhekerwt Ver zekering dekt de schade. et is al gerulmen tijd geleden, dat er iets uitlekte van een grootsch plan voor bruggenbouw. Eenige groote aannemersfirma’s zouden zich ver- eenlgd hebben, terwijl twee groote banken voor de financiering zouden zorgen. Het geleek op het ei van Columbus. Er zouden vier groote bruggen gebouwd worden bij Rotterdam, Dordrecht, Moer dijk en Hendrik-Ido waardoor de zoo lang begeerde maar nooit verwezenlijkte verbinding van Noord en Zuid zou tot stand komen. Met dit werk waren een slordige twintig millioen gemoeid. Die bruggen, als dan nog particuliere eigendom, zouden voor het publiek" ter beschikking worden Sommige leden zagen ook In de financieele regeling, welke het ontwerp bevat, een ver korting van de bevoegdheden der Staten- Generaal, welker budgetrecht zij door de voor genomen fondsvorming ernstig aangetast achtten. Verscheidene leden gaven als hun meening te kennen, dat een algemeene regeling tot voorziening in de bestaande economische moei lijkheden reeds veel eerder had behooren te zijn voorbereid. Reeds eind 1931, bij de behan deling van de Rijksbegrooting voor 1932, werd daarop vanuit de Kamer aangedrongen. De verschillende partieele steunmaatregelen, welke werden getroffen, alsmede de gebrekkig toege paste Crisis-lnvoerwet zjjn gebleken alle be zwaren van lapmiddelen te hebben. Reeds lang bestaat behoefte aan een stelselmatige rege ling van het geheel van onze economische be langen. Nu vele bestaansbronnen geheel dreigen op te drogen, moet naar nieuwe productie mogelijkheden worden gezocht. Leidende en stimuleerende organen waarin het bedrijfsleven vertegenwoordigd is, moeten worden ingesteld. Ook in- en uitvoer moeten worden geregeld. Uiteraard kon dit ontwerp de hier bedoelde leden geenszins bevredigen. Wijl echter de niet in zoo korten tijd tot stand kunnen wor den gebracht als noodzakelijk zou zijn, willen zjj mede kunnen strekken ter voorziening in den hoog gestegen nood in land- en tuinbouw, meenden zij hun medewerking aan de totstand brenging van de thans voorgesteide regeling niet pleit, waarbij de centrale commissie een on- te moeten onthouden. De 8. D. A. P. verwijt op haar congressen en In haar pers der Regeering dat niets goed Is hier In Holland; dat de „honger-regeering Ruys" den arbeiders het brood ontneemt, dat het onderwijs aan het volkskind M>rdt onthou den. dat de arbeiders in „ellendige krotten” moeten wonen. Wat doen de socialisten? Zij gaan zich te bulten aan groote woorden, maar schuwen de daad en de verantwoordelijkheid. Hier zien wij nu echter een sociaal-democraat en nog wel den leider Albarda, die ter verant woording geroepen wordt. Waar zijn nu de su perlatieven. waar de beruchte koppen der ar beiderspers? Waarom belooft hij nu geen socialisatie? Nu doet h;j plotseling de ontdekking dat er on danks de „honger-regeering Ruys” toch nog wel iets in Holland wordt gevonden, dat goed is: In de eerste plaats valt naar hun meening hetgeen hier wordt voorgesteld ver buiten het kader, waarbinnen na de ontbonding der Ka mer samenwerking tusschen haar en de regee ring nog mogelijk is. In de tweede plaats verzetten naar hun oor deel ook redenen van practischen aard zich tegen een verdere behandeling van het ontwerp op dit oogenbllk. Hier Is niet sprake van een incidenteelen maatregel tot steun aan een be paalden tak van bedrijf- Het ontwerp brengt een geheel nieuwe methode van hek bestrijden van de gevolgen van de economische crisis voor den landbouw. Het houdt het kader in voor een Regeeringsprogram op dit gebied voor een mln of meer langdurige periode. Het kan toch geen enkel nut hebben, zulk een kader dat ongeveer gelijk zou zjjn aan het veer geld, dat men thans betalen moet. Boven dien zou de staat Jaarlijks een zeker be drag betalen. En als dan de kosten op deze wijze gedekt zouden zijn, zou de staat eigenaar dezer bruggen worden. Zoo ongeveer luidde, wat men over dit grootsche plan vernam. Alles scheen al In kannen en kruiken te zijn, de minister van Waterstaat scheen met dit plan, naar gezegd werd, erg Inge nomen. Maar er gebeurde niets. Onderwijl betaalde de staat groote be dragen aan steun aan de werkloozen, die. ware dit plan tot uitvoering gekomen, thans daardoor toonenden arbeid zouden hebben gevonden. Waarom ging dit plan niet door? Alwederom: naar verluidt, was het De partement van Financiën er tegen. Waarom? Dit komen wij thans te weten door de lezing van de Memcgie van Toelichting, behoorende bij een bij koninklijke bood schap dd. 31 Maart bij de Tweede Kamer Ingediend tweetal wetsontwerpen. Het eene wetsontwerp beoogt aan de re geering vrijheid te geven, om een con cessie tot tolheffing te verleenen aan een op te richten N.V. „Versnelde Bruggen bouw.” Het andere is noodlg om op de Begroe ting van Waterstaat een post te brengen van ƒ300.000 voor deelneming In het aan- deelen-kapitaal. en van ƒ700.000 voor de verstrekking van rentedragende voorschot ten aan de zoo Juist genoemde, nog op te richten, naamlooze vennootschap. Er blijkt dus uit, dat de staat zich meester heeft gemaakt van het door particulieren uitgedachte plan, en het nu zelf gaat uit voeren door middel van een „N.V.”, waar van echter de staat de eenige aandeelhou der zal zijn, en dus directie en commis sarissen benoemt. x Erkend wórdt In de M. v. T„ dat hét particuliere plan inderdaad groote voor- deelen bood. Vooreerst zou de kapitaalvoor- ziening niet door den staat, die toch al in dezen tijd zoo groote bedragen heeft op te nemen, behoeven te geschieden. En ver volgens zou de zekerheid hebben bestaan, dat dan de bruggen op 1 Januari 1938 in bedrijf zouden zijn. Immers geschiedt de uitvoering rechtstreeks door den staat, dan kan 1 wél langer duren, omdat Waterstaat nu eenmaal niet over zulke groote bureaux voor ontwerpen beschikt als de met de par ticuliere maatschappij samenwerkende aannemers. Maar ziehier nu de bezwaren: Vooreerst is het opstellen van het con tract moeilijk er, wanneer het zou gegaan zijn tusschen den staat, de aannemers en de financierende banken, dan wanneer de staat de N.V. opricht en financiert. Er wa ren allerlei mogelijkheden en risico’s, die men niet voldoende vooraf kan regelen; deze zouden bij verschil van inzicht later door arbitrage moeten worden opgelost. Maar bovendien: die financierende ban ken doen dat ook niet pro deo, en ze zou den zich tegen allerlei risico’s door ver zekering willen dekken. En tenslotte: de personeelslasten zouden hooger zijn, daar naast het personeel van de N.V. ook de staat nog ambtenaren zou noodlg hebben om voor zijn belangen te waken. Derhalve viel de keuze op gecamoufleerde staatsexploitatie door middel van een vrij wel fictieve Naamlooze Vennootschap. Niet1 duidelijk wordt gemaakt, waarom de staat die N.V. eigenlijk noodlg heeft. Is het alleen, om aan het lastige, maar zoo drin gend noodige, toezicht van de Rekenkamer te ontsnappen? Dan valt het nog moel- Hjker te begrijpen, dat Juist het Departe ment van Financiën voor deze staats-N.V. geporteerd bleek, te meer, waar daarbij toch juist voor het Departement van Fi nanciën nog bovendien het bezwaar komt, dat nu de staat, die toch al zoo groote be dragen leenen moet, nu ook voor deze 21 millioen weer een beroep op de kapitaal markt zal moeten doen. Doch hoe dit zjj, het plan op zich zelf tot versnelden bi te juichen. Vooi i Er wordt door de Graalleden hard gewerkt. Het is een pleizler te zien, hoe ieder der meis jes met een overtuiging en een ijver repeteert, en hoe ze alles begrijpen, hoe zoon spel niet slechts spel is, maar op de eerste plaats de uiting van hun Katholicisme. Er wordt gere peteerd.... urenlang zonder eenig teeken van vermoeienis en alsof het spel van Iedere enke ling geheel en al afhangt. Den laatsten Zondagmiddag was er een groote repetitie van alle verantwoordelijke personen in de groote zaal nabij het Stadion te Schle- broek. Het geldt nu deze laatste maand nog alles tot in de kleinste bijzonderheden af te werken. Er zullen deze week regelmatig groote plaat- selijke rejjetltles gehouden worden, terwijl er den volgenden Zondag weer een groote gemeen schappelijke repetitie in het Stadion te Schle- broek zal zijn. Het programma van deze week luidt als volgt: DINSDAG 4 April van 810 uur voor alle Be waarengelen in het Beursgebouw te Rotterdam; Van 810 uur voor de Lydwlnagroep in het Graalhuis te Schiedam. WOENSDAG 5 April: van 35.30 uur: voor Défilé Alkmaar en omstreken te Alkmaar Van 810 uur voor de H.H. Vrouwen (groep Rotterdam) in de zaal Ui de Tidemanstraat te Rotterdam. DONDERDAG 6 April. Wegens het H. Uur vallen de groote repetities uit hedenavond en regelt ieder huis zich naar eigen omstandighe den. VRIJDAG (groep Rotterdam) Rotterdam. ZATERDAG 8 April: van 35.30 uur Défilé Hoorn en omstreken te Hoorn. Van 810 uur: voor Défilé Amsterdam Haarlem in het Stadion te Amsterdam. ZONDAG 9 April algemeene repetitie in het Stadion te Schiebroek. arbeider die in vasten dienst aan den Sint Pieter verbonden is. Het moeilUkst en voor de arbeiders het ge vaarlijkst is de illuminatie van den koepel en het kruis dat daar op staat. Vijf ploegen zijn er noodlg voor de verlichting der onderste galerij om den koepel en voor de vensters in den voorgevel. Andere ploegen zorgen voor de balustrade boven den voorgevel, voor den klokketoren, voor de zullen voor den gevel en voor de groote „loggia", het balcon waarvan de Pausen de verzamelde massa bij groote ge beurtenissen plegen te zegenen. De illuminatie heeft in twee gedeelten plaats. Eerst ontgloeten de electrische lam, tegelijk worden Ingeschakeld, en teekenen de lijnen van den voorgevel van den Sint Pieter en van de zuilengang rond het Sint Pietersplein. Later in den avond, gewoonlijk om negen uur. worden de fakkels ontstoken. Het is een soort van traditie dat eerst de hoogste der vijf fak kels die op het kruis boven den koepel zjjn aangebracht, ontstoken wordt. Dit is tevens het sein voor de arbeiders dat zjj zoo gaUw moge- Hjk de hun toevertrouwde fakkels ontsteken moeten. Het ontsteken der negenhonderd fakkels dat vooral in de duisternis van den avond noch makkelijk, noch ongevaarlijk ge noemd kan worden, |s zoo goed geregeld dat hoogstens twee minuten na het ontvlammen van de fakkel op het kruis, de laatste gouden vlammen beginnen op te flikkeren. Men stelle zich niet voor dat de Sint Pieter met gewone pekfakkels geïllumineerd wordt. Goed beschouwd, zou men zelfs beter van vet potjes kunnen spreken dan van fakkels. Offi cieel heeten deze vetpotjes echter „flaccole” «n de vertaling in „fakkels” ligt dus voor de hand. Het zijn vrij groote ijzeren kroezen die wer den gevuld met een mengsel van olie en zeer brandbaar vet. Een dot vlas vergemakkelijkt de ontsteking. Ook b(j te Rome overigens vrjj zeldzamen sterken wind, houden deze fak kels het wel minstens drie uren vol. In den regel duurt de illuminatie van Sint Pieter tot middernacht. De electrische gloei lampen worden dan gedoofd. De fakkels laat men natuurlijk uitbranden. Een groote massa pleegt af te wachten dat het laatste flakke rende vlammetje dooft, ook al duurt dit wel eens tot half-twee. ■w y ij fduizend electrische gloeilampen en negenhonderd fakkels zullen in ver- band met het H. Jaar in den avond van eersten Paaschdag de Basiliek van Sint Pieter en de zuilengang van Bernini rondom het Sint Pietersplein feestelijk verlichten. De reus achtige koepel en ook het kruis, de voorgevel der Basiliek en de cirkel van de zuilengang alles zal gedompeld worden in een zee van licht en minstens zesduizend menschen zullen naar het Sint Pietersplein trekken om de illu minatie te zien, terwijl er tachtig- of honderd duizend het sprookjesachtige lichtspel uit de verte zullen gadeslaan vanaf de bruggen over „den Tiber, den Pinclo enzoovoorts. Want ook voor de Romeinen heeft dit schouwspel zijn aantrekkingskracht nog niet verloren. De hooge kosten welke er aan verbonden zijn, maken het zeer 'zeldzaam. De illuminatie van Sint Pieter is niet alleen technisch zeer moeilijk, maar er zijn ook groote gevaren aan verbonden. De voorbereiding er van pleegt enkele dagen in beslag te nemen. Gewoonlijk werken er ongeveer twee-hoqjierd man aan. Voor de ontsteking der illuminatie zijn eveneens twee-honderd man noodlg die in dertig ploegen verdeeld worden. Elke ploeg onder de leiding van een „sampletrino”, een

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5