Prikkeldraad D D OVER „STERKE MANNEN” Polen-Pilsoedski Nog altijd actueel Versneld tempo bij den bruggenbouw i WOENSDAG 5 APRIL Oh zoo. F Meening van vooraanstaande persoonlijkheden I Van Nationale Eenheid gesproken....!*) Het „tableau de la troupe”, sinds 1923. Kom daar nu eens uit als ge kunt! INDISCHE PRODUCTEN VOOR ONZE MARGARINE Ir. M. H. Damme Mr. B. J. M. van Spaendonck P. E. Peaax (K.) i, I Mr. M. P. L. Steenberghe, voort, der R.K. Werkgever» I (zie onder 16) NJ.B. 1 Te Zwijndrecht worden geregeld schepen met copra, palm olie en kapokolie gelost voor de daar gevestigde margarine-industrie I I- I t P. J. M. Verschare at. (5) Nieuw Verbond van Nationalisten t (10b) „Da k naast (15) Verbond van Dietsch Nationaal Solldaristen in Vlaanderen Nationaal Socialistische Partij. „De R. K. Staatspartij” vonden wjj bovenstaande grappige „geslachtslijst" van hot fascisme In Nederland; deze „geslachtslijst” b een bestudeering overwaard In het jongste nummer (7) Fasclstenbond „De Bexem”, Coöperatief Uitgeversbedrijf U.A. Dat nevenstaand panorama In ons nummer van 1 April wordt gegeven, is bloot toeval. (14a) Voorloopige formatie onder A. de Vries (yerdwenen) (14b) Definitieve formatie onder Sinclair de R. „De Aanval" (16) Neder!. Fasdstenbond (Th. W. Hooykaas) (17) Alg. Neder!. Fasclstenbond (Jan Baars) (zie onder 17) A.N.F.B. (18) Oranje Jongeren Garde En verder: Onze eenheid la geen kraakporcelein, zelfs meer dan een stevige pul. zy is een vaste burcht, een toren met schilden omgordeld, van granletblokken met cement en bloed aaneen- geklonken, rustende op de levende rots. Die eenheid valt niet uiteen, omdat ginds op een der kanteelen een paar schildknapen twisten over de meerdere of mindere waarde van het stompe of het spitse zwaardl (19) Alg. Neder!. Fasdstenbond (Jan A. Baars) wy zfjn verheugd, In staat te zyn. onzen lezers de meening voor te leggen van eenlge vooraanstaande persoonlijkheden, wier oordeel wy over het versneld tempo bij den bouw van bruggen hebben gevraagd. (20) Alg. Neder!. Fasdstenbond (Comité Heybroek CJ.) hemel en aarde bewegende vragen hebben aan geroerd dan onze vraagjes over staatsbemoeiing en staatsbeleid. Ik ontken haar beteekenis niet. Ik kan daarover In vuur en vlam raken als leder ander. Maar ik zal mij, door zooveel ondervinding geleerd, wel wachten hier te gaan schermutselen met den naam van ..Katholiek". Dit is nog te zeer ons gebrek, dat wij onder elkander steeds met een geweldigen zwaardslag Iedere vraag willen beslissen enhet zwaard beslist toch niet altijd. IV. Nederiandsch* Fascisten Unie VU. (25) Nationaal Verbond van Plicht. Orde en Recht, algemeene verbroedering!! „een antl- ware wel- (10a) „De Pijlenbundel” (de Miranda) (11) De Nationale Unie (2) Nationale Volkspartij anno Aug. 1924 (verdwenen) (10) Verbond van Nationalisten anno 1930 (v. d. Mijle) Er is geien richting sprak de doctor in een te Leeuwarden op den Frieschen Landdag ge houden rede die zoozeer vrijheid van bewe ging in haar midden kan toelaten, als de rich ting, die de Katholieke is. Zij heeft een vasten grond van eenheid, die alle anderen derven. ZIJ kan vrijheid gunnen, omdat zij zekerheid heeft. Het meer of minder maakt voor baar geen wezensverschil. WIJ, wij op onzen dag houden ons bezig met twisten over de school van Angers en de school van Luik, wij stellen ons bloot aan het gevaar van bij deze of gene school op den naam ..katholiek’’ een bijzonder accent te leggen en wij vergeten, dat wij In de Kerk Scotlsten en Thomlsten, Thomisten en Mollnlsten hebben gehad, die heel wat andere beteekenis van deze echter ook door de regeerlng zelf In de Memorie van Toelich ting erkend. derlandsch te nemen). Het parlement Is een vergadering van aan parlementaire d'arrhee lijdende lieden. Het Is de kanker van het Poolsche leven, een menagerie van woeste apen, die ge woon zijn hun behoeften In ’t publiek te doen en totaal ontbloot van eenlge zorg, om op fatsoenlijke menschen te gelijken Daarom gelooft hij niet, dat het parlement, alleenlijk zich bezig houdende met defe- catle, ooit een grein respect zal kunnen veroveren. Eerst verbood hij den minister voor het Hooggerechtshof te verschijnen. Maar deze stond erop, zijn eer te verdedigen. „Welk Idee kan een troep apen van eer hebben?” De moeilijkheden van dezen minister met zijn vergadering van menscheneters be gonnen hem te amuseeren. 't Leek een operette, met als heldentenor de afge vaardigde, enz. vinden 1929; T^Ve heer Ir. M. H. Damme, directeur van J de NV. „Werkspoor" te Amsterdam Juichte het toe, dat de regeerlng thans den bruggenbouw wil versnellen, In de eerste plaats om het verkeersbelang en verder uit oogpunt van vergrooting der werkverruiming. Toch moet de beteekenis van deze werk verruiming voor de metaalnijverheid niet Dit allee werd gesproken ruim drie decennia geleden, in 1901. Tusschen de omstandigheden van toen en nu is een groot verschil, wat tot zekere hoogte ook voor de party-verhoudingen geldt. Maar dit neemt niet weg, dat wat het wezen en de een heid der katholieke party betreft, Schaepman's woord nog geenszins verouderd is, dat het mets van zyn frlschheld heeft verloren, en dat, het geen waar was in zyn tyd. ook thans de volle aandacht vraagt niet alleen, maar even zeer de Volledige toepassing (1) VERBOND VAN ACTUALISTEN (begin 1923) (4) Vadorlandsch Verbond anno Sopt. 1925 geiuslonneerd met - lever bruggen dan veergeld” gaf ons de heer P. E. Peaux, sfecretaris-pennlng- meester van het Comité voor Wegen verbetering, als zijn meening te kennen: „principieel zijn wij er natuurlijk geen, voorstanders van, maar het geldt hier een practlschen maatregel, welke den ulteinde- lijken ^nleg der bruggen kan bevorde ren. Met pleizier zullen wij dat bruggeld betalen als de zoo vurig begeerde verbin dingen daarmee een feit zijn en het histo rie is, dat men, om s winters van Utrecht naar den Bosch te rijden over Dultschland moetl Al jarenlang Is op dezen bruggenbouw aangedrongen. Steeds urgenter werd het vraagstuk, waarbij de algemeene welvaart zoo nauw betrokken is. Moge men nu den grootst mogeiyken spoed betrachten, want iedere dag Is winst. a (13) Nat. Soc. Ned. Arb. Partij (No. 2) „Do Nationaal Socialist" - 4- (14) Noord-Nederl. Verbond van Dietsch Nationaal-Solldaristen Afgekort: N.N. DINASO. Anno 1931 schure van de te bouwen bruggen hinder voor de scheepvaart verwachtte, antwoord de hij ontkennend. Ten eerste zullen ze op behoorlijke hoogte worden gebouwd en voorts blijven er nog waterwegen open waarover draaibare bruggen liggen. Zijn oordeel somenvattend, zei de heer Verschure. het is een daad van durf van de Regeerlng, een prachtig initiatief, dat een prachtig object van werkverruiming, waarin behalve constructle-werkplaatsen ook scheepswerven aandeel kunnen heb ben, bieden zal. (12) Nationaal SoclaÜsUscha Nederl. Arbeiderspartij (No. 1) anno 1931 on dar Adalbert Smit (22) Nat Soc. Jongerenbeweging ai (21) Nationaal Soclalistischa bewaging (Mussert) A anno 1931/32 (6) Nationale Arbeiders Organisatie „De Bezem” (6b) „De Bezem” (No. 2) (Heighten) „De Luiermand” „Het Operatie-mes” (Jan Baars) (8) Voor!. Comité v. Wlngen anno 1930 (opgeheven) (6a) „Da Bezem" (No. 1) (H. A. Sinclair) „Het Operette-mes" Nat Soc. Ned Arb. Partij (zie 12) „Hot Hakenkruis” e versnippering In het Nederlandsche partyleven en de oneenlgheden, waar van ook dwergpartytjes op verrassende wyze en in ruime mate het tooneel zyn gewor den, houden voor de katholieken, die onder de banier der R.K. Staatsparty optrekken, een extra aansporing in om de eenheid te betrach ten en daarin te volharden. By den feilen strijd, ook In den boezem der partyen-zelve, dien wy om ons heen zien, moet sterker worden het besef, dat ons land en ons Parlement meer dan ooit behoefte hebben aan een groote, hecht aaneengesloten partij, als de katholieke. En er valt niet aan te twyfelen, of onze Roomsche kiezers zullen zich daarvan diep doordrongen toonen. Moeten zy het daarom onder elk op zicht en op elk byzonder punt van staatsbeleid geheel met elkander eens zyn? Of moet des wege elke schakeerlng In ons kiezerscorps uit den booze worden geacht, elke grief, elke uiting van ontevredenheid, van ontstemming, of erger nog, als ontoelaatbaar worded afgewezen?.... Neen natuuriyk. Wy kunnen ons voorstellen, dat voor dergelyke uitingen reden kan be staan. Ook in het partywezen en bet party leven is de volmaaktheid nu eenmaal niet te vinden. Mgar wat wy ons niet kunnen voor stellen is, dat men deswege als katholiek on trouw zou worden aan de eigen banier, en dat men de oogen zou sluiten voor de groote be langen, welke voor de katholieke en de natio nale zaak aan de instandhouding van onze positie In Parlement en daarbuiten verbonden zyn. Want die belangen zyn zóó onbetwistbaar en zóó tastbaar tevens, dat zy eiken twyfel buitensluiten. In socialistische en andere bladen heeft men kunnen lezen, en kan men ook nu nog lezen, dat de katholieken het by de komende stembus zwaar te verantwoorden zullen hebben. Groote moeliykheden zouden hen bedreigen, en ver liezen aan stemmen en zetels zouden niet zyn te ontgaan. Wy gelooven er eenvoudig niets van. Ook al moge er verscheidenheid van oor deel onder ons bestaan, van ernstige verdeeld heid is geen sprake en van kans op scheuring nog minder. Daarvoor heeft onze eenheid een te breede en te hechte basis. In dit verband lykt het niet ondienstig hier nog eens te herinneren aan eenlge uitspraken van dr. Schaepman, welke onze eenheid be treffen, en na meer dan dertig jaren nog niets van hare actualiteit hebben verloren. (3) Nederland-Oranje-Nationallsten (verdwenen na kortstondig bestaan) tot eenlgerlel actie tegen het Parlement. Maar er gebeurde niets. De maarschalk heeft nog steeds dezen constltutloneelen voorgevel behouden. In 1930 werden de Kamers ontbonden. De verkiezingen brachten, zoowel voor den Senaat als voor de Kamer, een groote overwinning aan den maarschalk. Een Poolsch blad schreef 11 Dec. 1930: „het Parlement is niet meer dan een ka merschut voor de dictatuur.” Maar als men leest, op welke Inderdaad gruwelijke wijze de kiezers bewerkt waren, vraagt men zich af, of men zelfs nog van een kamerschut spreken kan. Deze handelingen doen minder denken aan het Itallaansche fascisme dan aan de Tsjeka in Rusland. De Poolsche verdedigers van Pilsoedski zeggen, dat de maarschalk is liberale democraat.” Juister licht: een rare democraat. w ezer dagen werd in dit blad de aandacht I 1 gevestigd op de groote macht van den voorzitter der Eerste Kamer; het had niet weinig de aandacht getrokken, dat de agenda van deze week zoodanig was samenge steld, dat er In het geheel geen rekening werd gehouden met het werk van de Tweede Kamer. De voorzitter van de Eerste Kamer is eouve- reln en alhoewel hy zeer goed wist, dat de minister van Economische Zaken en Arbeid op Donderdag In de Tweede Kamer moest zyn om zyn verschillende landbouwsteunwetjes te verdedigen, stelde hy de agenda zoodanig vast, dat dit praktisch onmogeiyk zou zijn. Reeds berhaaldeiyk trok het de aandacht, dat de Eerste Kamer niet byeen was geroepen op Dinsdag, maar op Woensdag, terwyl de Be- dryfsradenwet, waarover zeker gesproken zou worden, daar er nog al verzet tegen gerezen was, zoodanig op de agenda geplaatst was, dat deze eerst Donderdag aan de orde zou kunnen komen, als de minister aan den overkant moest zyn. Dit lag geheel in de lyn van de dictato riale houding door den voorzitter aangenomen tegenover den heer van Lanschot, wien hy tot viermaal toe weigerde aan een blliyk en alles zins redeiyk verzoek te voldoen, zooals deze leider van de Katholieke Eerste Kamer-fractle met nadruk vaststelde. „Het reglement van orde draagt my op. zoo zelde hy op 29 Maart, den dag der openbare beraadslaging te bepalen. Ik wensch my daar aan niet te onttrekken. Zoolang Ik op den bok zit, geef Ik de leidsels niet over, aan niemand.” Thans heeft de koetsier. Indien we tenminste dit beeld mogen gebruiken nu er sprake is van den machtigzten man, het toch gedaan. Er is een nieuwe agenda gekomen, voor de zitting van Woensdag, waarin wordt medege deeld. dat de voorzitter thans wel aan een ver zoek gevolg heeft gegeven. Een verzoek van de ministers van Economische Zaken en Arbeid en Justitie, waardoor de Bedryfsradenwet zoo danig op de agenda is geplaatst, dat er een kansje bestaat, dat deze vóór Donderdagmiddag één uur Is afgehandeld. De voorzitter mocht wel zeggen, dat het zyn opstaan en naar bed gaan was, om aan de ver langens en de wenschen van de 49 leden en de 9 ministers te voldoen, maar aan het ver langen van de regeerlng en de meerderheid voldeed hy toch niet, toen de 'er van Lan schot er om vroeg. Nu twee ministers iets vragen doet hy het wel, en daarmede la duideiyk aangetoond, dat in het eerste geval er nog wel Iets anders in het spel was, dan het voldoen aan verlangens toen hy het verzoek bleef afwyzen. We vestigen er maar even de aandacht op en volstaan met een laconiek: Oh-Zool worden overschat. Volgens het project zal In den bovenbouw verwerkt worden 30.000.000 K.G. ofwel 30.000 ton Ijzer, ver deeld over vijf jaren. Hierin zouden cok nog de scheepswerven aandeel krijgen. De capaciteit In bruggenfabrlcage der verschillende constructle-werkplaatsen alleen Is echter reeds 26.000 ton per j a a r. De betrekkelijke I werkverruiming wordt absolutie Is te krijgen: hij dient eenvou dig een suppletotre begroeting In, en de zaak komt In orde Deze minister wilde dit dus ook doen. Pilsoedski verbood hem: die kerels van X parlement zyn zelf de grootste verkwisters van de publieke pen ningen! Deze zaak had een zonderling verloop. Er werd een klacht tegen dezen minister In gediend. Het Hooge Gerechtshof verklaar de haar niet ontvankelijk, omdat.*t Par lement verzuimd had van zijn recht van Initiatief gebruik te maken: het had zelf die suppletotre begroeting kunnen voor stellen en aannemen! Men zou kunnen opmerken, dat het er onder Pilsoedski In Polen wel eens een weinig Spaansch toe gaat! Pilsoedski schreef er in een der bladen een geharnast artikel over. Het dagen van een minister voor het Hoog Gerechtshof vergeleek hij met de rechtspraak der Pa poea’s en andere menschenetende volken, die bij voorkeur de dikste veroordeelen! Vooral heeft hij het gemunt op de immu niteit der afgevaardigden, waarvan een groot deel landverraders zijn en voor 50 kwartjes omgekocht kunnen worden. Ze zijn trotsch op hun waardigheid. Als ze er ts maagpijn hebben, is dit de grootste ramp, die den Staat kan overkomen. „En als *t gebeuren zou. dat een van deze heeren ’t eens in zijn broek deed, dan Is de heele wereld verplicht die onwelriekende vlek te bewonderen, enz.” (de rest is in een Ne- dagblad moeilijk vertaald op at had al veel eerder moeten ge beuren, zei ons de heer P. J. M. Ver schure, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland en van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amster dam, een bekende figuur op het gebied van het verkeerswezen. En zooals het nu In het ontwerp wordt aangekondigd lijkt het mij zeel billijk en rechtvaardig. Het Is toch redelijk dat de gebruikers van den weg en zij, die van de te bouwen bruggen zullen profiteeren, daarvoor ook bijdragen. Betaalt de scheepvaart niet voor slui zen en bruggen en moeten ook de Spoorwe gen niet betalen voor den grond, waarover de rails loopen? Alles te leggen op den toch al zwaar ge troffen belastingbetaler zou op dezen en op het nageslacht te groote kosten leggen. Laat men eens nagaan noeveel de wegen reeds hebben gekost en zooals dat Is be cijferd In het rappoit-Welter en oa. ook duidelijk is aangetoond door Ir. Reltsma. den hoofdredacteur van „Spoor- en Tram wegen”. ’t Zijn ontstellende cijfers. Wel betalen de weggebruikers wegenbe lasting, maar de Inkomsten daarvan staan niet In verhouding tot de groote uitgaven welke aan de wegen zijn ten koste gelegd en dan nog, deze belasting wordt per jaar slechts eenmaal betaald. Telkenmale als een schipper een brug of een sluis, die geen Rljkssluls Is, passeert moet deze betalen, waarom zou datzelfde door een redelijke tolheffing ook niet voor het verkeer over land gelden? Op onze vraag tenslotte of de heer Ver- hem met die de klacht had ingediend, enz. (Het heele artikel kan men In de „Glos Prawdy” van 7 April men moet echter een goede maag hebben, om het zonder onwel te worden te kunnen lezen). En de man, die aldus over het parlement schreef, was.... minister In een parlemen tair kabinet! Men kan er uit leeren, dat als hier deze dictatuur het parlementaire stelsel ver vangen kon, het er dan ook naar was! De minister-president Bartel gaf er en kele dagen later deze verklaring van: de maarschalk had niet onaangenaams willen zeggen, hij wilde alleen maar mee werken aan een verbetering van het par lementaire stelsel. „Wie dit artikel anders uitleggen, begrijpen de werkelijke houding en bedoeling van den maarschalk niet." Wanneer men nu bedenkt, dat de viezig heden, die wij uit dit artikel citeerden, nog verzacht vertaald waren, en bij lange na niet *t ergste en erger lijks te waren, dan zal men zich wellicht afvragen, of prof. Bartel den maarschalk wel heelemaal heeft begrepen. De voorzitter van het Parlement schreef ervan: ,J)e schoppen, de stokslagen, de beleedlgingen en de vernederingen kunnen, in Polen evenmin als elders, een regee- rlngsmethode vormen.” Algemeen dacht men, dat Pilsoedski dit felle artikel geschreven had als Inleiding y^e zonderlingste of wil men liever I 1 de meest origineele van alle he- dendaagsche dictaturen is die van den maarschalk Pilsoedski In Polen. ZU Is, gelijk In Spanje,' militair. Maar Pilsoedski was eigenlijk geen militair. De eenlge rang, door hem in het Poolsche le ger bekleed, is die geweest van.... maar schalk. Hij omringt zich graag met mili tairen, maar langen tijd heeft hij gere geerd door middel van professor Bartel. Maar het mlnisterle-Slawek van Decem ber 1930 telde een maarschalk, drie gene raals, en zes kolonels. Tien van de 18 mi nisters waren militairen. Maar toch, ver klaart men in Polen, was het geen militair- kabinet. Er zijn verkiezingen, er Is een Se naat, er is een Kamer, er Is een President van de Republiek, er Is zelfs een parlemen tair ministerie. Dit alles Is echter slechts de gevel. De Inhoud is: Pilsoedski, en hij alleen. Hij Is de meester van Polen. Maar nooit heeft hij de eerste, of zelfs maar -ie tweede plaats willen Innemen. Een ander was President van de Republiek. Een an der ook Minister-President. Maar Pilsoeds ki regeerde, hij was de dictator. Hij heeft geen partij, noch een militie, zooals Mussolini. Hij richt zich tot de na tie en steunt op hef leger. In Polen zijn meer dan twintig partijen. Een paar te veel voor een goede functlo- neering van het parlementaire stelsel. Het herrezen Polen bestaat uit drie saam ge voegde deelen: een Duitsch, een Russisch, een Oostenrij ksch. Ieder deel heeft zijn eigen traditie, zijn eigen kuituur, zijn eigen aspiraties. Er zijn vier nationale minder heden, waaraan in het vredestractaat ze kere eigen rechten zijn gegeven. Het par lement, door en uit deze velerlei gekozen, is noodzakelijk ook zeer sterk verdeeld, dus zwak. Maar de Grondwet maakte bet los van de uitvoerende macjit. Vandaar dat alles, ook het meest urgente, er even lang zaam gaat. En den „Poolschen Landdag” kunnen we nog uit de vroegere historie, die zijn janboel spreekwoordelijk deed wor den. In Mei 1926 was Pilsoedski nog niets an ders de held van de Poolsche onafhan kelijkheid. Van het Presidentschap werd bij ver gehouden door de conservatieven. Uit het opperbevel van het leger werd hij verwijderd. 12 Mei 1926 trekt hij met het leger naar Warschau op. Drie dagen Van bloedigen strijd. De maarschalk werd ge steund door de socialisten en de spoorweg- mannen. Op 15 Mei elschten zij de ont binding van den Rijksdag, de benoeming van Pilsoedski tot President der Republiek, en de vorming van een regeerlng van ar beiders en boeren. Toch had Pilsoedski de socialisten al in November 1918 gewaarschuwd. Een dele ft tie uit hun midden sprak hem aan met kameraad. Prompt was ’t antwoord: ,Jk ben jelui kameraad niet meer. Wij volg den aanvankelijk denzelfden weg, en we namen dezelfde roode tram. Ik echter stapte uit bij de halte Onafhankelijkheid. Gij reedt door naar de halte Socialisme. Mijn beste wenschen vergezellen u. Maar noem me nu maar mijnheer.” Maar met geweld verkreeg hij zijn posi tie, en met mln of meer latent geweld handhaaft hij haar. Tot tweemaal weiger de hij het Presidentschap. De Grondwet gaf z.1. aan den President te weinig macht: hij is een kind, onder voogdij zijner mi nisters. De juiste man op den julsten post, schreef hij aan den Rijksdag. Maar hij achtte zich niet den julsten man voor het pre sidentschap. Na den staatsgreep van Mei ’26, toen President en Ministerie ontslag namen, weigerde Pilsoedski President of Minister president te zijn; hij vergenoegde zich met het Ministerie van Defensie. Ook de hem van alle zijden aangeboden dictatuur wees hij af. Van het parlementarisme sprak hij, man van de krachtige daad, met wal ging. De verschillende organen van de de mocratie laat hij functionneeren, maar op voorwaarde dat zij dat doen, zooals hij het wil. Een dictatuur in een parlementair stelsel! Alleen de gedachte aan contröle door het parlement deed Pilsoedski In woe de uitbarsten. Hij het niet toe, dat er over de begrootlng van Defensie beraadslaagd werd. Aan dien onzin wenschte hij zich niet te onderwerpen. Het streed ook met zyn begrip van eer. Als men hem in het parlement aanviel, zou hij als militair zijn eer hebben te verdedigen, en ook de offi cieren zouden de eer van hun hoogsten chef niet ongestraft laten aanranden. Duels zijn verkeerd, zeker maar ze zyn er nu eenmaal. Hy stelde zelfs in Juli 1928 In een interview de vraag, of hy, de overwinnaar, dat „parlement van o. h.” niet uit elkaar moest trappen? Zyn taak Is het alsmaar te praten, een van de monsterachtigste uit vindingen, die ooit gedaan zyn. De afge vaardigden gedragen zich daar, alsof ze in een kroeg zyn. Iedere afgevaardigde heeft het recht zich te gedragen als een zwyn of als een schurk, terwijl dan de minis ters verplicht zyn te veinzen dat ze met den grootsten eerbied zitten te luisteren. Iedere afgevaardigde kan stommiteiten verkoopen en dat dan nog op zoo’n ver velende manier dat men er zeeziek van wordt. Hy kon die helsche verveling geen half uur uithouden. De vhegen zelfs kun nen dat geklets niet meer uithouden, en vallen half dood van verveling neer. Jk heb het parlement als een worm kunnen vertrappen, na de overwinning in’ den oorlog behaald te hebben, en Ik heb het niet gedaan. Dus heeft niemand hei recht, my ervan te beschuldigen, dat ik ondemocratische Ideeën zou hebben!” De-Minister van Financiën had zyn be groeting overschreden Inderdaad, een da- geiyksche zonde voor een parlementair minister, waarvoor dan ook gemakkeiyz Tk /r r. Steenberghe gaf ons als zyn oor- VI d»1 te kennen overtuigd te zyn van het zeer groote nut van het zooveel mogeUjk bespoedigen dezer werken, vooral om deze redenen: le. met het oog op de noodzakeiyke meerder orientee ring van Brabant naar het Noorden, en om gekeerd; 2e. met het oog op de geweldige werkverruiming; 3e. om het groot belang van vlug goederenvervoer, waarvoor thans de Moerdyk een obstakel vormt. Als uit vloeisel van het gezameniyk bepleiten dezer aangelegenheid Is een grootere samenwer king en beter begrijpen tusschen Rotterdam en Brabant ontstaan, wat van groot ge wicht 13. Tenslotte wees de heer Steen berghe erop, hoe goed het Is dergelyke werken uit te voeren in tyden van laag conjunctuur, omdat werkgelegenheid dan meer noodlg en werk goedkooper Is. (9) Nedarl. Coöp. Staatspartij anno 1931 (opgaheven) I -m r. B. J. M. v. Spaendonck, secr. der l^/l Kamer van Koophandel en Fabrieken t” voor Tilburg en omstreken, secretaris der RJC. Werkgeversvereenlglng voor de diocesen Breda en ’s-Bosch, secretaris der Vereenlglng van Tilburgsche Fabrikanten van wollen stoffen, enz. deelde ons mede de plannen ten zeerste toe te juichen, nlet- tegenstaande het bezwaar der tolheffing. Daar dit bezwaar echter slechts van tyde- lyken aard is, wegen de voordeelen uit allerlei oogpunten tegen dit tydeUjk nadeel sterk op. Bovenstaand* wild* stamboom van min o! meer Nationaal Horstal haait tenslotte bij do a.s. verkiezingen de navolgende stokken uitgezet: I. Verbond van Nationalisten. I. (23) Verbond van Nationaal Herstel M. V. Alg. Neder!. Fascisten Unie. VI. (24) Partij voor opbouw on algemeene verbroedering. Als wij het voor het kiezen haddefi, zouden wij het voorloopig maar houden op dien: opbouw en

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 11