ONS BLAD Centrum-vlot in de bruine rivier H 0 H Frankrijk Mussolini’s plan en 1 s I VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Het nieuws van heden m VAN TWEE KWADEN H. Uur te Rome Na de ramp met de Ier N GROOTE BEZWAREN VAN DALADIER DE BAROMETER 2 JOH. LAUWERS FATGLOr 3 ALKMAAR Closetstoelen (reukloos) „Akron” I VRIJDAG 7 APRIL 1933 RUST EN EENVOUD rtfl nu Het geringste gekozen urg [op i Conferentie van vier te Rome? De anti-Ruslandwet aangenomen «n Nederlander beroofd Kardinaal Pacelli Amerika weer „nat” Euer opnieuw gearresteerd r. De vliegramp in Polen Zfs dooden Verwijzing naar art. 19 Norman Davis naar Berlijn KERK EN STAAT IN SPANJE A A- „Dag van den Duitschen Arbeid” Excessen tegen Poolsche Joden Poolsche gezant te Berlyn protes teert voor den vyfden keer Toulouse-zender door brand vernield Het onderzoek door de marine- autoriteiten Prachtig berglandschap uit Noord-Italië, dat door zijn rustige omgeving iedereen weldadig aandoet Scherp Poolsch protest te Parys De aanslag op de gebrs. Rotter De Pruisische Landdag niet bijeen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Goering, Hitler of Hindenburg aan het hoofd van Pruisen? S5 Hy komt op voor de „andere staten” en keert zich tegen revisie Plechtigheid in Sint Pieter, in tegenwoordigheid van den H. Vader WARSCHAU, 8 April. (Eigen bericht.) He denmiddag heeft de Poolsche ambassadeur te Parijs in een onderhoud op den Quay d'Orsay met groote beslistheid den inhoud van het Boncour-memorandum Inzake Mussolini’s plan van de hand gewezen. Dit plan was direct *n strijd met het Volkenbondspact. Polen sou aan geen besprekingen deelnemen, welke een 4-mo- gendhedenpact behandelden, ook niet wanneer in deze besprekingen kwesties worden aange roerd, die Polen aangingen; het zou genomen besluiten onopgemerkt laten. (United Press) ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40a p. regel; idem op peg. één 55 ap. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Mussolini zou Engeland, Frankryk en Duitschland hebben uitgenoodigd NOORD-BOLLANDSCH DAGBLAD ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 164 Radio-station Toolonae door brand vernield. Het H. Uar in Sint Pieter te Rome. t Amsterdam-West; door Steiger te Zwolle Ingestert; vijf gewonden. o o 08, «0 H zl)n vast t l r t «aai 7177 0*. >77 Dag van den Daitacben arbeid; 1 Mei-viering in Duitschland. De vacature in den Hoogen Raad; dr. Servatius No. 1 op de nominatie. Hoogste stand op Vr^dag uur vja; 781 Vurige stand 782 ie twee t Hnd- ■ertin- ronder enkele Mn tot al 3> L PARIJS, 6 April. (VD.). De radiozender Tou louse is Woensdagavond door een groeten brand geheel vernield. met hun straten Dr. Witaat tegen het dictatoriaal optreden van den Senaatsvoorzitter. bto KM De Engelsche journalist Catchpool, die eer gisteren te Berlijn eenigen tijd in arrest werd genomen, heeft na zijn invrijheidstelling een telegram gezonden aan de Quaker-vereenlglng te Londen: „Weer thuis. Behandeling den geheelen tijd vriéndelijk." MADRID, 8 April (Reuter). Bjj de behande ling van bet wetsontwerp Inzake de religieuze congregaties, heeft de Cortes artikel 21 aange nomen. dat aan de kloosterlingen het recht ver leent onderwijs te geven. PARIJS, 6'April (Reuter) Een Nederlan der, Sigmond den Rats, is hier het slachtoffer geworden van een brutalen diefstal. Een tweetal mannen, met wie hij te Monta Carlo had kennis gemaakt, hebben hem 1.600.000 francs afhandig gemaakt. Een van de dieven, Johnson genaamd, moet reeds gearresteerd zijn; de ander, Eaton gehee- ten, wordt nog gezocht. De machtigingswet na Paschen op de Kamer- agenda? O WASHINGTON, 8 April (Reuter) Het departement van Buitenland- sche Zaken heeft thans bevestigd, dat Norman Da vis Vrijdagmid dag van Parijs naar Berlijn zal vertrekken, waar hfj een onder houd zal hebben met Von Neu- rath. THORN. 8 April (Engen bericht). Bij een bot sing tusseben twee Poolsche militaire vlleeg- tuigen zijn de vier Inzittenden om het leven gekomen. Een der vliegtuigen kwam terecht op een buis, dat in brand vloog. Hierbij kwamen een vrouw en een kind om het leven. (United Press). die der ds eet*, i 1 dreren van «en a. J pen en op den De antl-Ruslandwet door het Lagerhuis aange nomen. i m iM O.). 1 er van latavia dagen ns een Ier af weten- m. vd. door en wor- Deze verdragen kunnen wij niet loochenen De samenwerking der vier mogendheden zaJ vruchtbaar zijn, wanneer zij verre van lx ver- Het woord revisie sou echter hebzucht en haat kunnen dekken. Zouden de bij bet ont waken van een zeker nationalisme verontruste volken vrede vinden In een hervorming van de kaart van Europa? Na de rede stelde Marin voor, artikel 1 van de begrooting voor Buitenlandsche Zaken naar de commissie terug te verwijzen. Minister-pre sident verklaarde er de kwestie van vertrouwen tegen te stellen. Het voorstel werd verworpen met 430 tegen 107 stemmen. LONDEN, 8 April. (Reuter). Tijdens de be handeling van het wetsontwerp Inzake het in- voer-verbod van Russische goederen in Enge land verklaarde Runciman. dat dit verbod voor- loopig slechts voor drie maanden geldt en slechts ten doel heeft een eerlijke behandeling te ver krijgen van de beschuldigde Brltsche ingeni eurs in Moskou. De motie van de Labour-Party, om bet in voerverbod eventueel slechts Voor een maand toe te passen, werd met 306 tegen 40 stemmen verworpen. Tenslotte werd het wetsontwerp met 291 tegen 41 stemmen aangenomen. Verzekering van treinreizigers aan de loketten van de Ned. Spoorwegen met Ingang van den aA zomer mogelijk. LONDEN, 8 April (Reuter). De Romelnsche correspondent van de .Morning Post” bericht, dat Mussolini de vertegenwoordigers van En geland, Frankrijk, Duitschland en Italië voor een Vier Mogendbeden-Conferentie naar Rome beeft ultgenoodlgd voor begin Juni. De resultaten van deze conferentie zouden dan op de Herfstzittlng van den Volkenbond besproken kunnen worden. Men hoopt, dat dit in de Vereenlgde Staten een goeden indruk zal maken. Een bevestiging van dit bericht Is echter niet ontvangen. schuldlgd zijn van al te straffe en onvrucht bare stijfhoofdigheid? Men moet niet uit het oog verliezen, dat het Cehtrum reeds onder bet rijkskanseberschap van dr. Heinrich Bril- Commisaie Ingesteld voor den uit voer van zul vel en melkproducten naar Duitschland. Met 5—1 hebben de Zwaluwen van de Corin thians gewonnen. Daladler oppert In de Kamer groote bezwaren tegen Mussolini’s plan-van-vier. WARSCHAU, 6 April (Reuter) Het Pool sche Telegraaf Agentschap meldt, dat de Pool sche gezant te Berlijn voor de vijfde maal bij den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken von Neurath heeft geprotesteerd tegen excessen tegen Poolsche Joden. Hij legde een lijst over van 20 nieuwe geval len, die gebeurd zijn na de vierde interventie van 27 Maart. De Cortes beeft een wetsartikel aangenomen, waardoor aan kloosterlingen bet recht wordt ver leend onderwijs te geven. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR T«Woon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS, Per kwartaal voor Alkmaar I Voor buiten Alkmaar I 2.85 geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem vend met verstand en mate te werk te gaan ontvangt Frankrijk met blijdschap alle op rechte pogingen, welke den vrede willen dienen, een zaak waaraan dit land ten zeerste is ver knocht. Een nieuwe bewapeningswedloop moet ónmogelijk worden gemaakt. Frankrijk moet een positieve opbouwende politiek voeren. Het gaat in geenen deele om aansluiting bij een soort directorium der groote mogendheden, die hun wil aan de overige sta ten zouden opleggen. (Levendig applaus op alle banken). Wanneer het nieuwe pact van nut wil zijn, moet het logisch aansluiten bij de groote bouw werken van den vrede, waarnaar het zelf ver wijst: het integrale Volkenbondspact, bet pact van Parijs en het pact van Locamo. dat de onschendbaarheid van de Fransche-Duitsche grens en het bestaan van de gedemilitariseerde zone waarborgt. nlng sterk in de richting naar rechts Is ge ëvolueerd. Het Centrum heeft sindsdien steeds naar samenwerking met de rechtsche natio nale partijen gestreefd en dat dit streven niet door die partijen werd opgevangen kan men moeilijk aan het Centrum verwijten. Ook dient men te bedenken, dat, wanneer de nationale revolutie, welke zich thans in Duitschland voltrokken heeft, op een fiasco zou uitloopen. de catastrophale gevolgen van een dergelijk fiasco voor Duitschland en Indirect voor geheel de wereld niet te overzien zijn. Het Centrum heeft niets willen doen, dat dit fiasco zou kun nen bevorderen. Daarom heeft- het van twee onvermijdelijke kwaden dat gekozen, wat het onder de feitelijke omstandigheden het ge ringste achtte, in de hoop, dat er mettertijd iets goeds uit zou groeien. Mocht deze hoop ijdel bljjken, dan valt de schuld daarvoor met op het Centrum neer, maar terug op degenen, die haar in de meerderheid van het Duitsche volk hebben gewekt. De Eerste Kamer nam het wetsontwerp tot wijziging van de Crisispachtwet z. h. a aan. Deze verklaring is misschien de scherpste, welke ooit door Polen te Parfjs Is gegeven Verscheidene bladen te Warschau spreken openlijk van een Fransche trouwbreuk. Niet harder dan 48 K.M.! Snelheidsregeling voor alle bebouwde kommen In Nederland. BERLIJN, 6 April (VD). De „Völklscbe Beo- bachter” deelt omtrent de viering van den „Dag van dén Duitschen Arbeid” op 1 Mei as. mede, dat de Nat. Soc. Bëdrijfscellen-OrganisaUe en het Rijksmlmsterie voor propaganda, groote feestelijkheden en plechtigheden in het heele rijk zullen organlseeren. Openlucht vergaderingen zullen worden gehouden en 's avonds fakkelop tochten. waarbij tevens vuurwerk zal worden vertoond. Het blad schrijft, dat op 1 Mei voor de eerste maal een waarlijk en alleen den Duitschen Ar beiden gewijd feest zal worden gevierd. Ier on derscheiding van de andere jaren. wanneer de Marxistische vakv.ereenigingsleiders i soms zeer kleinen aanhang door de trokken, zullen thans alle Duitsche arbeiders dezen dag vieren. De arbeiders sullen vervuld zijn van het bewustzijn, dat zij den belangrijk sten schakel van een groote gemeenschap vor men. Op dezen dag zal hij zich bewust worden van den ommekeer en zal de arbeider vergeten wat men hem veertien jaar lang systematisch heeft trachten in te hameren. nJ., dat njj be hoort tot de geringste en meest verachte Klasse. Straatgevechten In snorder, veroorzaakt. BERLIJN. 8 April (VD De zitting van Za terdag as. van den Prulslschen Landdag is af gelast. In politieke kringen is men er van over tuigd. dat de zitting oorspronkelijk bedoeld was om gelegenheid te geven, over te gaan tot de verkiezing van een Prulslschen premier. Het ver luidt evenwel, dat de Dultsch-Nattonalen van dit plan niet op de hoogte waren gesteld. Zooals bekend is, heeft de landdagfractie der N.SD.A.P. steeds de verkiezing geëischt van een nat.-soc. minister-president en werd Goering als zoodanig genoemd. Intusschen aangevangen on- derhandelingen hebben evenwel aan het licht gebracht, dat de met de verkiezing van een Prui sisch premier verbonden staatsrechtelijke kwes ties en kwesties van grondwetshervormlng nog niet zoo ver zijn geregeld, dat de verkiezing reeds zou kunnen plaats vinden. Zoo wordt ojn. over wogen den Rltkskanselier zelf eveneens te be lasten met het premierschap In Pruisen. Daarnaast bestaat het plan den post van Prui sisch staatspresident in te stellen in personeele unie met den Rijkspresident. Daar al deze kwes ties nog niet konden worden beslist, bleef ten slotte niets anders over dan den Landdag van Pruisen pas bijeen te roepen in de maand Mei. zooals oorspronkelijk in bet voornemen lag. WASHINGTON, 6 April (Reuter) Een on derzeeër zet het onderzoek voort naar het wrak van de .Akron". De drie overlevenden zijn per vliegtuig te Washington aangekomen, waar zij aan een verhoor zullen worden onderworpen. De Koning van Engeland heeft president Roosevelt telegrafisch zijn deelneming betuigd met de ramp van de .Akron”. De keizer van Japan heeft president Roose velt een telegram gezonden, waarin hij zijn leedwezen betuigt met de ramp van de „Akron”. De Minister voor Marine. admiraal Osoeml, heeft zijn Amerikaanschen ambtgenoot Swan son eveneens een telegram gezonden. OOETZIS (Vorarlberg) 8 April (Reuter). In zake de arrestatie der jongelieden, die gisteren gepoogd hebben de gebroeders Rotter te ont voeren. wordt het volgende gemeld: De gendarmerie alhier kreeg gisteren tele fonisch vanuit Liechtenstein opdracht een auto aan te houden, die de grens van Liechtenstein gepasseerd had. Bij de controle constateerde de gendarmerie-post dat de auto vier studenten uit Baden en een uit Liechtenstein bevatte, die o.a. eenige chloroform-plstolen en twee gas pistolen bij zich hadden, welke bij den overval echter weigerden. De gendarmerie arresteerde alle vijf mannen en leverde hen uit aan het landsgerechtshof te Feldkirch. EUSKIRCHEN, 8 April CW-B.) Op bevel van den regeeringspresldent van Keulen Is de vice-president van den Rijksdag Esser wederom In hechtenis genomen en naar Keulen vervoerd, teneinde zich te verantwoorden over de ge beurtenissen bij de Kölner Hanwerk-Kammer PARIJS, 8 April (V. D.) De brand In het radiostation te Toulouse heeft den bekenden Franschen sender, die ook In het buitenland zeer goed hoorbaar was en die met een ener gie van 8 Kilowatt op de golflengte 385 Me ter zond, geheel vernield. Gisteravond zou uit NEW YORK, 6 April (Reuter) Na een be staan van 14 Jaar zal te middernacht in 19 staten de drooglegging beëindigen. o In de meeste steden zal na middernacht in de hotels en restaurants bier worden geschon ken, behalve te New York, waar de restaura teurs en hotel-eigenaren besloten tot zes uur in den ochtend te wachten, teneinde een bras partij te voorkomen. De staten, die thans „nat’ worden. zijn Washington, Oregon, Nevada. Califomië. Ari zona. Montana. Wisconsin, Illinois, Missouri, Indiana, Kentucky. New York, Pennsylvanlë, New Jersey, het district Columbia, Delaware (gedeeltelijk). Maryland (gedeeltelijk), West- Vlrginla (na 9 Mei), Wyoming (na 18 Mel) en Noord-Dakota na 1 Juli). Onze Romelnsche correspondent seint ons d.d. 6 April: Hedenavond om half zes werd In den Sint Pie ter het H. Uur gehouden. In de basiliek was een dichte menigte samengestroomd, waaronder vele vreemdelingen. Voorafgegaan door een éen- voudigen stoet van kardinalen en van het bof verscheen Z. H. de Paus op den draagstoel, geestdriftig toegejuicht door de menigte. Op het Pausaltaar werd het Allerheiligste in een kristallen monstrans uitgesteld. De vensters van de basiliek waren met gordijnen bedekt, zoodat het van kaarsenlicht stralende altaar In den schemer rijk glansde. Nadat het .Adoro Te” en het „Pange Ungua” waren gezongen, volgde een predlcatle van Z. Em. kardinaal Pacelli over den doodsangst van Christus. Vervolgens werden de hymnen .Ado- ramus Te” en „Qul manducat” gezongen, waarna kardinaal Seraflnl een predlcatle hield over het Offer des Kruises. Hierna volgde het geiang „Quid retribuam" en „Ubl caritas”. Na bet door de geloovigen gezongen „Tantum ergo” werd door den H. Vader de segen met het Allerheiligste gegeven. De plechtigheid werd besloten met het „Laudate Domlnum”. De predlcatles werden door luidsprekers baar de verschillende deelen der basiliek overge bracht. In verband met de geruchten. NORMAN DAVIS dat Norman Davis ook over het Joden-vraagstuk zal spreken, wordt thans reeds offlsleel ver klaard, dat alleen economische vraagstukken kullen worden behandeld, oe gemakkelijk het echter ook schijnen moge de Centrums-polltiek als laffe houdingloosheid te karakteriseeren, een rechtvaardige beoordeellng daarvan elscht meer werkelijkheidszin en minder simplisme, dan de Oentrum-vergulzers thans ten toon spreiden. Had de Centrumpartij tegen de machtigings wet gestemd, dan zou deze op illegale manier toch tot stand zijn gekomen. De dreigementen der nationaal-socialisten, vóór de bewuste rjjksdagzitting geuit, stonden daarvoor borg. De Centrum-partij zou dan automatisch in een positie zijn gekomen als die der marxistische groepen en zichzelf den pas hebben afgesne den nog eenigen invloed te doen gelden op de RUksregeering. Zou in een dergelijke situatie de afval van het Centrum geringer zijn ge weest dan thans, nu duizenden Centrum-lle- den heeten over te loopen naar het nationaal- soclalisme? Het martelaarschap wordt wel al tijd hoog verheerlijkt, maar weinigen bezitten den moed en den lust om het te ondergaan. Het lijkt ons daarom waarschijnlijker, dat, wanneer het Centrum tot een actieve oppo sitie ware overgegaan, het een nog veel groo- ter aantal leden zou hebben verloren, nJ. al len, die, gedreven door baatzucht, den baan tjes en postjes verdeelende Nazi’s in het gevlij wenschten te komen. Bovendien is dc vraag ge wettigd, of er na de gematigde regeeringsver- klaring van Hitler nog voldoende reden voor het Centrum aanwezig was om een actieve oppositie voort te zetten. Zou het dan niet be- WASHINGTON, 6 April. (V.D.) De drie over levenden van de ramp met het groote Ameri- kaansche marineluchtschlp .Akron”, de com mandant Herbert Wiley, Moody Erwin en R. E. Deal, arriveerden gisterenmiddag laat met een marine-transportvliegtuig te Washington. De drie mannen zagen er vermoeid uit en hun gezicht toonde nog sporen van den doorge- stanen schrik en spanning. Per auto vertrokken zij direct na aankomst naar het Departement van Marine, waar zij begroet werden door den Staatssecretaris van Marine, Swanson. Na een kort onderhoud met den minister, begaven zij zich naar den adjudant van den opperbevel hebber der Amerikaansche vloot, admiraal Wil liam Pratt. Admiraal Pratt heeft meegedeeld, dat een marine -commissie van onderzoek zal worden ingesteld, die alle bijzonderheden van de ramp met het luchtschip zal onderzoeken, haar zetel 'zal hebben te Lakehurst en Maandag aa. met haar werkzaamheden zal beginnen. Heden zal commandant Wiley den staatssecretaris van marine, Swanson, een uitvoerig rapport van de gebeurtenissen geven. Wlley verklaarde ox.: „Ik kan zeggen, dat de discipline aan boord van het luchtschip vol maakt was. Op het eerste alarm begaven de mannen zich naar hun posten, de meesten zoo uit hun kool. Ook admiraal Moffett was ter stond op zijn post. Op zachten toon werden alle orders gegeven en zeer snel uitgevoerd. Toen de order kwam om zich voor te bereiden op een botsing, werd niets meer gezegd. Ieder stond zwijgend gereed om af te wachten wat zou gebeuren.” Naar verluidt, zal schout-bij-nacht W. W. Phelps belast worden met de leiding van de commissie van onderzoek. breking der overeenkomsten te schijnen er naar streeft deze practlsch ten uitvoer te leg gen; haar doel kan slechts zijn het eerbiedigen van den vrede door handhaving der verdragen. Frankrijk loochent niet het bestaan van ar tikel 19 van het Volkenbondspact. krachtens hetwelk de Volkenbondsvergadering haar leden kan uitnoodigen voor een nieuw onderzoek van onuitvoerbaar geworden verdragen. Het is in derdaad juist, een eventueel In gevaar brenger van den vrede te voorkomen. Bij het samen- stellen van artikel 19 heeft men er naar ge streefd, een vreedzame procedure vast te leggen. PARIJS, 8 April. (Reuter.) Tot algemeene verwondering nam minister-president Daladler in de Kamerzitting van hedenmiddag het woord, om een verklaring voor te lezen, welke blijkbaar ten doel had, het debat over de oui- tenlandsche politiek te bekorten. Frankrijk aldus Daladler streeft naar ontwapening, op voorwaarde dat niemand her bewapent. Hier is geen sprake van een toe geven aan een gevoel van vrees: dit zou de geschiedenis en den tegenwoordigen wil van Frankrijk onwaardig zijn. Vastbes’oten om bilj et Centrum, dat zooveel Jaren lang in het Duitsche politieke leven heeft ge staan als een onwankelbare rots, waarop alle beukende golfslagen machteloos uiteen spatten, wordt sinds de laatste rijksdagverkle- zlngen, vMarblj het zijn doorslaggevende positie verloor, en sinds de rijksdagzittlng. waarin het vóór de machtigingswet stemde, vaak vergeleken met een armzalig vlot, dat stuurloos wordt mee gesleurd In de ziedende bruine rivier, welke ge heel Duitschland heeft overstroomd. In dez< verbeelding ziet men de Centrumgroep als een vertwijfelde schare schipbreukelingen samen klitten rondom het als een wankelen mast ge heven kruis, overgeleverd aan de door de mach tigingswet legaal gesanctlonneerde willekeur der Nazi's. Waarlijk, zij, die behagen scheppen in dit verontrustend beeld, mogen daarbij denken aan het scheepje met de Apostelen in den vlie- genden storm op het meer van Genezareth. waarin Christus te slapen lag te midden der kleingeloovigen. Misschien zullen zij zich dan afvragen, wie of thans de kleingeloovigen zijn de mannen van het Centrum of zjj, die hen nu met verwijten van lafheid overladen, omdat z(j met den wind mee, in plaats van tegen den wind in hebben gestuurd. Principieel is slechts de vraag van belang of het Centrum onder de gegeven omstandigheden vóór of tegen de mach tigingswet, welke Hitler en zijn regeering een welhaast onbeperkte macht verleende, had moeten stemmen. Zjj. die de meenlng zijn toe gedaan, dat het Centrum de laatste kans had moeten benutten en van zijn sleutelpositie gebruik had moeten maken om Hitler den lega- len weg naar de dictatuur te versperren, bewe ren. dat het Centrum smadelijk gecapituleera heeft voor een thans tot overmacht gegroeide macht. Volgens hen heeft het Centrum zijn meegaandheid alle recht op eerbied waardeering verspeeld en dient het prijs te den gegeven aan de algemeene verachting. Had het Centrum zich op dit allerlaatste mo ment onwrikbaar schrap gezet, zoo redeneeren Zij, dan zou het wel door Hitler daarvoor met allerlei folteringen zijn gestraft, maar in ietfay geval zóóveel respect hebben afgedwongen, dat Bist tal van leden uit zijn partijverband zou den zijn weggeloopen. Deze redeneering heeft ongetwijfeld veel aantrekkelijks, omdat zij Simpelweg een beroep doet op een heldhaftig heid, welke, zoo niet nnttlg, dan toch schoon Is, op een heldhaftigheid, die in de politiek zoo goed als nooit en door zoo goed als nie mand beoefend wordt, omdat schoonheid en politiek nu eenmaal moeilijk met elkaar te rijmen begrippen zijn. de'studio een symphonle-concert worden uit gezonden. Alle musici waren reeds aanwezig, toen het programma plotseling gewijzigd moest worden en het concert tot later op den avond werd uitgesteld, zoodat de leden van het orkest de studio weer verlieten. Nauwelijks waren zij bulten of een dichte rook steeg uit de dik ge capitonneerde wanden en weldra sloegen de vlammen naar bulten. In een oogwenk stond de studio In lichter laaie en bet vuur breidde zich met groote snelheid uit naar de machine kamer en de zolderruimte, die geheel uit brandde, zoodat hervatting der ultaendingen voorlooplg onmogelijk Is. De oorzaak van den brand staat nog niet vast, doch waarschijnlijk heeft een der musici een brandende sigaret in de studio weggegooid.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 1