PALMZONDAG I 1 KERKLIJSTEN KALENDER VAN DE WEEK VAN HET NOORD~HOEEANDSCH DAGBLAD s Zondagsroep Epistel Evangelie IT s VRIJDAG 7 APRIL laatste eerste werd BREEZAND Hoe H. DOMINICUS Istr. ST. JOSEPH ALKMAAR ANNA-PAULOWNA ST. LAURENTIUS CASTR1CUM BURGERBRUG aandag 10 April Zondag 9 April Vrijdag 14 April Woensdag 12 April Donderdag 13 April Zaterdag IS April In de kerken der E.E. P.P. Franciscanen en Capucynen In de kerken der E.E. P.P. Dominicanen L L L t t t In de kerken der E.E. P.P. Augustijnen r K DEN BURG (Texel) In de kerken der E.E. P.P. Jesuieten en Redemptoristen Jezus’glorievolle intocht in Jerusalem (Matth. 21:1-9) Jezus’ sprekend voorbeeld van nederigheid (Philipp. 2:5-11) roeders: Laat, dezelfde gezindheid on der u heerschen, als ook in Christus Jezus was. Want hoewel Hij Gods gestalte bezat en Zijn gelijkheid met God geen roof hoefde achten, heeft Hij toen er Zich van ontdaan door de gestalte aan te nemen van een slaaf en gelijk te worden aan de menschen. En toen Hij ulterlijk als een mensch werd bevonden, heeft Hij zich vernederd, door gehoorzaam te worden tm den dood, ja tot den dood van het kihis Maar daarom dan ook heeft God Hem ver heven en Hem den Naam gegeven hoog boven alle namen, opdat in den Naam van Jezus iedere knie zich zou buigen in den hemel, op aarde en onder de aarde, iedere tong zou belijden het Glorie van God den Vader, dat Jezus Christus de Heer is. Dinsdag 11 April BERGEN OFFICIEELE KERKLIJST een Parochie Sint Jan de Evangelist Palm-Zondag, Lof en medl- en 37, en gebed^dat tegelijk zijn verplicht minstens 15 cent te offeren in de LangendUk Palm-Zondag 9 April 1933 Biduren voor de Vroowen-Congregatie \zrUi— r>-4.J a 1 op Witten Donderdag: van f en lijdelijk DIRECTEUR Polder Intenties van 916 April 1933 Blaauw en I Congregaties l R. K. DUITSCHE MEISJES en Intenties van 916 April van Boer— h. d. Z. Marcus Fantuzzl Mis d. Z. Angelus van Witte Donderdag, gedenkdag d. Paaschkaars h. d. Z. Antonius Neyrot, als in bovenstaanden kalender h. d. Z. Andreas van d. Woensdag: In Nomine. Verder alles op Maandag. tdf Cornelia Konlng leden der Vereeniging ZONDAG: 6 uur voor de meest verlaten zielen des vagevuurs; half 8 voor Sophia Jansen; 9 uur voor het geestelijk en tljdelljk welzijn der parochie; half 11 voor de over), fam. Oud. Ie en 3e en zei ven vernederd, tot den dood toe, nier f 35. mid )uds 50. 1.75. Zaterdag, half 9 Cornelia Portegejjs en over leden kinderen. Zondag, half 8 Martinus Hulberts; half 9 Cornells Hulberts; 10 uur Parochie. tro- «e- izer ven 2e afdeeling 4e afdeeling 6e afdeeling 8e afdeeling werk- itje te in »- e- k ma 'eld Alles Bisdom. be- der het ZATERDAG 15 April: voor alle overleden armen van deze parochie. ZONDAG 16 April: 6 uur Anna de Boer Flores; 730 uur Ida BreedBerkhout; 9 uur Matthias Bakker; 10.30 uur voor het geestelijk en tljdelljk welzijn der parochie. steld. Des middags om vijf uur aanbidding i des avonds aanbidding met ZONDAG. Heden Palmpaschen. Begin den Paaschtljd. Vóór de Hoogmis wijding der palmen. 2 uur Congregatie voor de meisjes. 2.30 uur oefening van den H. Kruisweg, waarna ver- Maandelljksche Algemeene H. Communie van de Jongeiu-Congregatle der Parochie St. Lau- rentius op Zondag as., in de H. Mis van half acht, na de andere geloovlgen. intentie is, dat iedere Katholiek zijn Paasch- pllcht moge vervullen en wel vooral van onze eigen parochie en waarvan op de allereerste plaats al de jongens van onzen leeftijd! ZATERDAG 8 April, des avonds biechthoo- ren van 6 uur tot half 9. Om half 8 Maria-Lof met Litanie. ZONDAG 9 April, zesde Zondag van de Vas- openlng van den te Pascl tholiek i k wijze 'INSDAJ Men lette op de veranderingen in den Canon (lijst der vaste gebeden) der H. Mis, zoo- als die t>p den Witten Donderdag staan aan gegeven. De Liturgie van dezen dag spreekt van vreugde en droefheid. Het kruisbeeld op het altaar is met een witten doek bedekt. Het orgel wordt gespeeld tot en met de Gloria, onder het bidden waarvan de kerkklokken lulden. De priester is bekleed met de witte kleederen van vreugde, want vandaag herdenken wjj de instelling van het Allerheiligst Sacrament des Altaars, de eerste H. Communie der Apostelen en hunne Priester wijding. Maar het afscheid des Heeren en het droevig verraad van Judas maken dezen dag tot een droevigen dag. En daarom wordt de altaarschel vervangen door den ratel, het orgel zwijgt de kinderen. Voor de grooten half 9 gemeenschappelijke avondgebed en gezangen. VRIJDAG, Goede Vrijdag. de Paaschmis op Paasch-Zaterdagmorgen. Nu Christus' lijden gaat verstommen alle vreugde klanken. Het kruisbeeld blijft alleen staan voor het geopend tabernakel, verder is alles van het altaar weg. Die ontblooting van het altaar wijst er ons op, dat het onbloedig Offer tljdelljk heeft opgehouden en dat ontkleede altaar' is een sprekend beeld van den verlaten Christus aan het kruis. Het H. Sacra ment wordt reeds om 6 uur ter aanbidding uit gesteld. De plechtigheden vangen aan om half 8- Des middags om drie uur oefening van den H. Kruisweg en des avonds om 8 uur Lof met Leering. Des avonds om 7 uur Lof met Lijdens meditatie. WOENSDAG, s morgens gelegenheid om te biechten van half 10 tot 11 uur, van 11 uur tot 1 uur voor de kinderen; des avonds biechthoo- ren vanaf half 6 tot half 8. DONDERDAG. Witte Donderdag. De H. Com munie wordt uitgereikt om half 7, 7 uur eh half 8 en onder de H. Mis van 8 uur, niet jóór de H. Mis. Om 8 uur plechtige H. Mis. Na de H. Mis processie naar het H. Graf. Den ganschen dag aanbidding, 's Avonds om 8 uur gedachte nisviering van de Instelling v. h. Allerheiligste Sacament des Altaars. VRIJDAG, Goede Vrijdag, uitstelling van het H. Sacrament om 7 uur. 8 uur begin der plech tigheden. Om 3 uur sterfuur des Verlossers, oefening van den H. Kruisweg en vereerlng van de reliqie van het H. Kruis, 's Avonds om 8 uur Meditatie over het sterven des Heeren. ZATERDAG, Paaschzaterdag. Om 7 uur wij ding van Vuur en Paaschkaars en Wijwater en doopvont. Ongeveer half 9 gezongen H. Paasch mis. Na de H. Mis gelegenheid tot het halen van wjjwater. Blechthooren 's morgens tot 12 uur en 's namiddags van 5 tot 9 uur. Om 13 uur ein digt de Vasten. ZONDAG, Hoogfeest van Paschen. De H. Communie wordt uitgereikt om half 7. 7 uur en onder de H. Mis van half 8 algemeene H. Com munie der parochie. Om 10 uur plechtige Hoog mis; 3 uur plechtig Lof met feestpredicatie. Na de H.H. Missen blechthooren voor de verst- wonenden, 's middags na het Lof, zoolang er achtereenvolgend biechtelingen zullen zijn. De liturgische blaadjes der plechtigheden zijn achter in de kerk verkrijgbaar k 2 ct. per stuk. Zondag, half 8 overleden armen der parochie; 10 uur Parochie. Maandag, 8 uur overleden familie Barendse. Dinsdag, 8 uur Cornells Heddes. Woensdag. 8 uur Trijntje HeddesVerwer. Donderdag, 8 uur Martina SmitsRoeleveld. Palm-Zondag. half 8 Vroegmis; 10 uur Hoog mis; vóór de Hoogmis wijding en uitdeellng van palm; 12 uur Catechismus; half 3 Vespers. 7 uur Lof en meditatie. MAANDAG 9 uur gezongen H. Mis. WOENSDAG geen Catechismus; 's avonds van 58 uur blechthooren; 7 uur Lof. WITTEN-DONDERDAG om 7 en 8 uur Orwn- munle-uitreiken; 9 uur gezongen H. MIs, daarna den geheelen dag aanbidding: 's avonds half 8 gemeenschappelijke aanbidding. GOEDEN-VRIJDAG, ’s morgens 7 uur uitstel ling van het H. Sacrament; 9 uur de plechtig heden; *s middags half 3 Kruisweg; s avtmds 7 uur meditatie. PAASCH-ZA i iskDAG. 's morgens 7 uur wij ding van vuur, Paaschkaars en doopwater; on- eering van de relikwie van het H. Kruis. Daar na „Graal". WOENSDAG, gelegenheid om te biechten van 34 en van 77.30. DONDERDAG. Witte Donderdag. De H. Com munie wordt uitgereikt org 7 uur, 7.30 en 8 uur. Om 8 uur de H. Mis. waarna processie en uit stelling van het H. Sacrament ter Aanbidding. Des avonds om 7 uur gezamenlijke aanbidding. VRIJDAG. Goede Vrijdag. 7 uuyr Uitstelling van het H. Sacrament. 8 uur de plechtigheden. Des middags om 2 uur oefening van den H. Kruisweg voor de Geloovlge Zielen. ZATERDAG, Paasch-Zaterdag. 7 uur begin der plechtigheden; 8 uur gezongen H. Mis. des namiddags gelegenheid op te biechten van 38 uur Paasch-Zaterdag. Bjj de plechtigheden de kleur: Paars. Bjj de wijding v en in de H. Mis de kleur: Wit. De plechtigheden V. d. H. Mis spreken ons van het Geheim der Verrijzenis van Christus, ons Hoofd en van de geestelijke verrijzenis van Christus' Lichaam (wijding van het nieuwe vuur en van de Paaschkaars) en ledematen (wijding van het doopwater). In de twaalf pro fetieën wordt ons het tijdperk voor oogen gesteld, waarin de Aartsvaders van het Oude Verbond verlangend uitzagen naar het nieuwe Rijk, dat Christus, de Me*ias, stichten zou en het menschdom nog niet deelachtig was aan de ge nade der Verlokking. Aldus bereidt de H. Kerk ons voor op de hernieuwing van het leven, welke zij viert in de heerlijke Paaschmis. (Epistel). Deze H. MIs werd vroeger opgedragen In den nacht van Zaterdag op Zondag (zie gebed en de Prefatie van Paschen, waarin moet worden In- Alles als In bovenstaanden kalender Bisdom, behalve: MAANDAG. 3e geb. Martelaar. ZONDAG. Palmzondag. De palm wijding glnt om half 10, na de wijding uitdeellng palm. Onder de H.H. Missen collecte voor sieradenfonds, welke ten zeerste In de mild dadigheid wordt aanbevolen. Na de Hoogmis ZONDAG 6 uur voor de jongens, alleen toe gankelijk voor jongens en jonge mannen. MAANDAG 8 uur voor de mannen. WOENSDAG en DONDERDAG geen Con gregatie. DONDERDAG-avood half 8 Lof en predikatie door den Zeer Eerw. Pater Lector lAlbertus Win kel. Daarna gelegenheid om te Mechten. n dien tijd: Toen Jezus Jerusalem na derde, en te Bethphage bij den olijfberg- was gekomen, zond Hij twee leerhrïgen vooruit, en zei tot hen: Gaat naatjiat dorp, dat tegenover u ligt, en aanstonds zult gij er een ezelin vinden vastgebonden, en een veulen erbij; maakt ze los en brengt ze Mij. Zoo iemand u een bemerking maakt, zegt hem dan: De Heer heeft ze noodig; dadelijk zal hij ze laten gaan. Dit alles geschiedde, opdat vervuld zou \worden, wat door den Profeet was voor speld: „Zegt aan de dochter van Sion: Zie, Uw Konlng komt naar u toe. Zachtmoedig, en op een ezel gezeten. En op een veulen, het jong van een lastdier’ De leerlingen gingen heen, en deden wat Jezus hun bevolen had. Ze brachten de ezelin met het veulen mee, en legden er hun mantels op; en Hij zette zich daarop neer. Nu spreidde het talrijke volk zijn mantels uit over den weg; anderen sneden takken van de boomen, en strooiden ze op den weg. En de scharen, die voorop gingen en volg den, riepen uit: ..Hosanna den Zoon van David; Gezegend Hij, die komt in den naam des Heeren 9 April 1933. Heden. PALM-ZONDAG. De H H. Missen om 6 uur, half 8, 9 uur en half 11 de Hoogmis. Onder alle H. H. Missen schaal - collecte voor de schulddelging der kerk. Vóór de Hoogmis wijding der palmen, die daarna zullen worden uitgedeeld. Onder de Hoogmis voorlezing der Lijdensgeschiedenis van Chris tus, de briefjes met tekst zullen aan de geloo- Jijgen worden uitgereikt. 7 ui takie over het Lijden des H» Heden begint de Paaschtljd en duurt tot Be loken Paschen. Gedurende dezen tijd is iedere Katholiek vèrplicht de H. Communie op waar- digk wijze fc ontvangen. DINSDAG, om 7 uur uitstelling van het Al lerheiligste; om 9 uur gezongen H. MIs ter eere van den H. Antonius van Padua, 's Morgens om 11.30 uur voorbereiding en blechthooren al leen voor de meisjes, 's Middags om 4 uur voor bereiding en blechthooren voor de jongens. Om 7 uur Lof ter eere van den H. Antonius, van Padua. WOENSDAG-morgen om half 8 gedurende de Kindermis algemeene Paasch-Communie. We verzoeken onzen parochianen de plaatsen in het middenschip vrij te laten voor de kin deren. Woensdag en Donderdag geen Congregatie. DONDERDAG, Witte Donderdag. Volle aflaat voor Rozenkrans Broederschap. Van 7 uur af des morgens wordt leder halt uur de H. Com munie uitgereikt, ook vóór en onder de H. MIs. Om 9 uur Solemneele Hoogmis, waarna plech tige processie. Den geheelen dag tot 11 urn ’s avonds aanbidding van het Allerheiligste. Ites avonds 10 uur luide aanbidding en gezangen. We vertrouwen, dat alle parochianen zooveel mogelijk daaraan deel zullen nemen, om God onze dankbaarheid te toonen voor het Instel len van het Allerheiligste Sacrament des Altaars en Hem eerherstel te brengen voor de vele be- leedlglngen. Hem zoo dikwijls aangedaan In zijn H. Sacrament. Aan de godsvrucht der geloo vlgen wordt de versiering mgt bloemen en kaarsen aanbevolen. Gedurende de Hoogmis zullen kaarsen worden aangeboden, welke men gedurende de processie aansteekt. Ieder huis gezin regele de dageljjksche bezigheden op deze wjjze, dat van tjjd tot tjjd een der leden het H. Graf vóór en na den middag kan bezoeken. VRIJDAG, Goede Vrijdag, om 7 uur voort zetting der aanbidding. Om 8 uur de plechtig heden. 's Middags om 3 uur oefening van den H. Kruisweg. Om 7 uur meditatie over bet Lij den O. H. Jezus Christus. Op Witten Donderdag en Goeden Vrijdag geen blechthooren. Op Goeden Vrijdag is het geoorloofd eieren, melk en boter te gebruiken. ZATERDAG. Paasch-Zaterdag, om 8 uur wij ding van het vuur en van de Paaschkaars, daar na van de doopvont. Om 9 uur de Paaschmis, waaronder de H. Communie wordt uitgereikt. Van 11 tot 12 uur zal het wijwater worden ult- gerelkt. Om 12 uur eindigt de vasten- en ont- houdlngswet. Geen Lof. van 1.uur tot 130 uur van 1.30 uur tot 2.uur van 2.uur tot 230 uur 5e en van 2.30 uur tot 3.uur van 3.uur tot 330 uur van 3.30 uur tot 4.uur uur tot 430 uur van 4.30 uur tot 5.uur van 5.uur tot 530 uur van 530 uur tot 6.uur 19e afdeeling van 6.uur tot 6.30 uur afdeeling zangeressen. De geheele week 1^ de kerk geopend van 26 uur. Ingang Diggelaarsteeg. 7e en 9e en 10e afdeeling 11e en 12e afdeeling 13e en 14e afdeeling 15e en 16e afdeeling 17e en 18e afdeeling kerk bij den hoofduitgang, voor de vastendis pensatie. Paasch-Zaterdag van 12 tot 1 uur uitdeellng van wijwater. Generale absolutie voor de leden van de 3e Orde, lederen dag der Goede Week en wel: Maandag, Dinsdag en Woensdag vóór de H. Mis van half 8, Donderdag. Vrijdag en Zater dag na de morgenplechtigheden. Men wordt verzocht op Witten Donderdag en Goeden Vrijdag na de plechtigheden in de kerk te blijven, totdat de voorgeschreven ontblooting der Altaren heeft plaats gehad. Op Witten Donderdag zijn ook tegen 3 cents In t portaal missaaltjes verkrijgbaar. d. Instelling v. h. Allerheiligst Sacrament. Mis: Nos autem. Gloria en Credo. Prefatie v. h. H. Kruis. Kleur: Wit. NH. Alleluja! Lof aan God voor Zijne goedheid, uitstralend in de weldaad onzer Verlossing. (Tractus). N B. In de H. Mis weer de Psalm „Judlca" bjj de voetgebeden. Geen Introïtus. Onder het bidden van de Gloria lulden altaarschel en kerkklokken. Geen Offertoriumzang. Achter de „Lavabo" (het gebed bjj de handwasschlng) wordt weer gezegd het „Gloria Patri” (Eere zij den Vader). Men lette ook op de veranderingen In den Canon der H. MIs, zooals die staan aangegeven op Paaschzaterdag. Geen Agnus Dei. Geen Postcommunlo. Na de nuttlging onmiddellljk de Vespers. ten. Heden Paaschtljd. Epistel: Jesus heeft Zich door gehoorzaam te worden ja tot den dood des krulses. Evangelie: Het lijden onzes Heeren Jesus Christus volgens den H. Mattheus. De H. Communie zal worden uitgereikt om 7 uur, tien minuten voor half 8 en onder de H. Mis van half 8. welke zal worden opgedra gen uit dankbaarheid voor zegen over een huis gezin. De Hoogmis om half 10 voor ons aller geestelijk en tljdelljk welzijn. Vóór de Hoogmis, om kwart over 9 korte Palmprocessle en wij ding der palmen. Allen, behalve de kinderen, halen het palmtakje aan de Communiebank. Onder de H.H. Missen collecte voor de schuld delging onzer kerk. Na de H.H. Missen zal er gelegenheid zijn om de plaatsengelden te be talen in het kantoortje der school. Des mid dags om Vijf uur Lof voor zegen over onzen arbeid. MAANDAG, de H. Mis om 8 uur voor een overledene. DINSDAG, voor Alardus en Barbara Nan ning. WOENSDAG, voor de Geloovlge Zielen. Na de H. Mis blechthooren voor de meisjes, voor de jongens om half 4. Voor de grooten biecht- hooren des avonds. DONDERDAG, Hoogfeest van Witten Donder dag, herdenking van de Instelling van de H. Eucharistie. De H. Communie zal reeds worden uitgereikt om 6 uur. half 7 en 7 uur. De ge zongen H. Mis om half 8, welke zal worden opgedragen tot zekere intentie. Onder de H. MIs generale H. Communie der kinderen. Na de H. MIs korte processie. Het H. Sacrament blijft den geheelen dag ter aanbidding ultge- voor om ZATERDAG 8 April 9 uur gezongen uitvaart voor Theodorus Pater. PALM-ZONDAG, 9 Ajffll 1933. Heden begint de Paaschtljd, welke duurt tot Zondag na Pa schen. Binnen dien Ujd moet ieder op waardige wijze de H. Communie ontvangen, liefst In de eigen parochiekerk. De H. H. Missen te 6, half 8, 9 en half 11 de Hoogmis. Vóór de Hoogmis, d. L 1045 wijding en uitdeellng der gewijde palmen. De geloovlgen. die den gewljden palm komen halen, gelieven langs het middenpad achter elkaar (dus niet naast elkaar) naar t altaar te komen, ontvangen knielend den gewijoen palm uit de hand en gaan langs de zijpaden naar hun plaats terug. Aan kinderen wordt geen palm uitgereikt. De gewijde palm wordt onder het lezen van de Passie (tjet lijdensver haal) en het zingen van het Evangelie In de rechterhand gehouden. Onder de Passie behoort men, evenals onder het H. Evangelie, te staan. Onder de H. H. Missen collecte voor het H. Land en de gewijde plaatsen, welke collecte de heeren collectanten gelieven in te zamelen. Van 36 uur is de kerk geopend voor een be zoek aan het Allerheiligste en het bidden van den Kruisweg. 6 uur Lof en Lijdensmeditatie, daarna generale absolutie voor de leden der Derde Orde van St. Franclscus. Onder het Lof gelieven allen de bekende Latljnsche gezangen mede te zingen. Schaaicollecten, welke de hee ren collectanten gelieven te houden. In den Paaschtljd wordt een bijzonder gebed gevraagd voor de bekeering der zondaren. ZONDAG, half één Congregatie voor de jon gens. Op Palm-Zondag wordt aan den uitgang der kerk na de H.H. Missen van u een bij drage gevraagd, om den georganiseer, loozen met t Heilig Paaschfeest 'n ei kunnen geven. Zoowel de Goede Week als het Paaschfeest zullen ons In een stemming doen zijn, waarin we zelfs gaarne een offertje geven. MAANDAG, half 12 en half 4 blechthooren voor alle schoolmeisjes, die Dinsdagochtend haar H. Paaschcommunie zullen doen, 's Avonds van 67 uur biechtgelegenheid, te 7 uur Marla- Congregatle voor de meisjes, afdeeling 1. DINSDAG, 's avonds van 67 uur biechtge legenheid, te 7.15 uur Maria-Congregatie voor de mannen en jongemannen. WOENSDAG, biechtgelegenheid 's morgens tot elf uur en des nam. van 46 en van half 7 tot 9 uur. Geen Congregatie. Witten Donderdag en Goeden Vrijdag geen blechthooren. - WITTE DONDERDAG, de verjaardag van de instelling van het H. Sacrament en van het H. Priesterschap. De H. Communie wordt uitgereikt te half 7, 7 uur, half 8 en 8 uur en onder de plechtige H. Mis, welke te half negen begint. Te 3 uur luide aanbidding voor de schoolkinderen, des avonds te half negen gemeenschappelijke aan bidding. Na' de H. MIs op Witten Donderdag wordt het H- Sacrament volgens Pauseljjk voorschrift ge sloten in een Capsula, een soort van Taberna keltje, dat daarvoor speciaal is vervaardig. Den geloovlgen Wordt verzocht op dien dag het Al lerheiligste te komen aanbidden, vooral In de moeilijke uren, d.L vanaf de plechtigheid des morgens tot 2 uur ’s namiddags. Men kan zelf voor 1 Allerheiligste een kaars ontsteken, zoo als men dat pleegt te doen bij het beeld van de H. Theresia. Men ga, zoo mogelijk, vooral onder de H. Kis op Witten Donderdag ter H. Communie. VRIJDAG. Goede Vrijdag, te 7 uur uitstel ling van het Allerheiligste Sacrament. Te half 9 beginnen de plechtigheden. Des namiddags vol lens den wensch van. Z. H. den Paus te half drie oefening van den H. Kruisweg en 's avonds te acht uur Lijdensmeditatie over het Ster ven van Onzen Heer Jesus Christus voor het bell der menschen. Gezongen wordt le. Pange bngua gloriosi lauream certaminis Mlsérere Btabat Mater Meditatio Crux fidells «n vereerlng van de relikwie van het H. Kruis. ZATERDAG, half 8 wijding van Paaschkaars en Doopvont. Te 9 uur gezongen H. MIs, waar onder de H. Communie wordt uitgereikt. Biechtgelegenheid 's morgens tot elf uur, des namiddags van 4—8 nur en van half 7 tot 9 uur. Geen Lof. Op Goeden Vrijdag is het gebruik van vleesch _*n jus uit vleesch verboden, eveneens op Paasch- Zaterdag tot 12 uur, dan is de Vasten geëindigd. Wu herinneren den geloovlgen er aan, den •ahnoes te storten in de bussen achter in de ZONDAG. Palm-Zondag, collecte voor de Jeugdorganisatie van onze parochie, 730 en 9 uur stille H. H. Missen, 1030 uur Hoogmis, vóór de Hoogmis Palm-wtjdlng, 630 uur Lijdens meditatie. MAANDAG: 3.30 uur biechten voor de jon gens, 7 uur Lof ter eere van den H. Petrus Mart.. Patroon der zieken. DINSDAG: 3.30 uur biechten voor de meisjes. DONDERDAG, Witte Donderdag: van 630 af wordt leder half uur de H. Communie uitgereikt, ook voor en onder de H. MIs, 9 uur plechtige H. MIs. waarna processie; den geloovlgen wordt verzocht kaarsen te offeren voor het Allerhei ligste, de collecte is daarvoor bestemd. 7 uur Lofgezangen en eere-boete. VRUDAG, Goede Vrijdag: om 7 uur begint de aanbidding. 830 uur de plechtigheden en processie, 3 uur Kruisweg, 7 uur Lijdensmedi tatie. ZATERDAG, Paasch-Zaterdag: 830 uur wij ding der Paaschkaars en van de Doopvont. 9 uur gez. H. Mis, waaronder de IL Communie wordt uitgereikt, om 12 uur eindigt de verplich ting van vasten en onthouding. Gelegenheid om te biechten gedurende den Paaschtljd: eiken morgen van 7 tot 10 uur en na den middag van 5 tot 730 uur en aanst. Woensdag en Zaterdag den geheelen dag. uit genomen van 12 tot 3 uur Zjj, die gebruik hebben gemaakt van de dis pensatie om op Zaterdag vleesch te eten en de voorgeschreven gebeden niet hebben verricht, zijn verplicht minstens 15 cent te offeren in de dispensatie-bus achter In de kerk. MAANDAG: 7 uur voor Nelly Groot; half 8 voor Cornelia Maria de WinterBisschop; 8.15 uur voor Brigitte Dekker als lid van 8t. Joeef; 9 uur voor Arie Mak. DINSDAG: 7 uur voor Hendrikus Antonius Moriet; half. 8 voor Nlcolaas Gerardus Apel doorn, mede uit dankbaarheid; 8.15 uur voor Martinus v. Miert; 9 uur voor Albertus de Winter. WOENSDAG7 uur voor Leonardus Stuif bergen; half 8 voor een overl. moeder, mede voor Johannes Cornells Goes; 8.15 uur voor Maria Leering Brakenhoff; 9 uur voor Alber- dlna Gestens, als lid v. 8t. Jozef. DONDERDAG: 9 uur voor Martinus Paleari en Johannes v. d. Horst. ZATERDAG9 uur voor den Z. E. Pastoor Franclscus Heys. ZONDAG: 6 uur voor Catharina de Wit; half 8 voor Catharina Boots: 9 uur voor de overl. fam. de Wijs; half 11 voor het geestelijk en tljdelljk welzijn der parochie. Mis v. d. Maandag: Judlca. Geen Gloria. 2e gebed voor Kerk of Paus. Geen Credo. Prefatie v. h. H. Kruis. Kleur: Paars. MIs v. d. Dinsdag: Nos autem. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H. Leo, Paus. Geen Credo. Prefatie v. h. Kruis. Kleur: Paars. Goede Vrijdag, sterfdag van onzen Heer Jesus Christus. Vandaag wordt geen H. MIs opgedra gen. Al onze aandacht dient gevestigd op het bloedig Offer van Calvarië. Onder de plechtig heden de kleur: Zwart. In de zinrijke en hoogst Indrukwekkende plechtigheden op den Goeden Vrijdag bedoelt de H. Kerk ons voor oogen te stellen: Jesus aan het Kruis, opdat wij tot leedwezen gestemd, ons hart zóó bereiden, dat wij de vrucht der verlos sing deelachtig worden. Doordringen wjj ons diep van onze schuld, van Gok rechtvaardig heid en bidden wij om vergiffenis als vrucht van Christus' Lijden. Alles als in bovenstaanden kalender Bisdom, behalve: MAANDAG. 2e geb. V. (van Bologna). WOENSDAG, 2e geb. Chlvasao. korte overweging. ZATERDAG, Paaschzaterdag. De plechtig heden beginnen om half 7. Om ongeveer half 8 de Paasch-Mis. welke zal worden opgedragen voor zegen over onzen arbeid. De H. Communie zal worden uitgereikt onder de H. Mis. Na de H. Mis gelegenheid om wijwater te halen. Des avonds blechthooren van 6 uur tot half 9. Om half 8 Maria-Lof met Litanie. ZONDAG. Hoogfeest van Paschen. Geboren en gedoopt, 3 April: Gerardus Joan nes Dorresteyn. Voor de opluistering van het Allerheiligste met Witten Donderdag wordt gaarne een bloeme tje in ontvangst genomen. Een vriéndelijk ver- zoek aan hen, de bloemen Woensdagmiddag ulterlijk aan de Pastorie te bezorgen. ZONDAG, Palm-Zondag. Vóór de Hoogmis wijding en uitdeellng der palmen. 7 uur Lof en Lijdensmeditatie. DINSDAG onder de H. Mis van 8 uur Paasch- Communie voor de kinderen. 7 uur H. Familie afd. mannen. WOENSDAG gelegenheid om te biechten ge heel den dag. behalve van 124 uur. DONDERDAG, Witte Donderdag, gedenkdag v d. Instelling van het Allerheiligst Sacrament. De H. Communie wordt uitgereikt 60 uur ieder half uur. 9 uur gezongen H. Mis. Na de H Mis processie naar het altaar van aanbid ding. Den geheelen dag aanbidding en des avonds half 8 gezamelljk. VRIJDAG, Goede Vrijdag, gedenkdag van het lijden en sterven van O. H. J. Chr. 7 uur uit stelling: 9 uur de plechtigheden: 2.30 uur oef. v. d. H. Kruisweg: 7 uur Lijdensmeditatie. ZATERDAG, vigilie van Paschen. Vasten en onthouding tot den middag. Gel. om te biechten geheel den dag, behalve van 124 uur. 7 uur wijding van het vuur (paaschkaars), water doopvont. Ongeveer 830 gezongen H. Mis. HEDEN. Palm-Zondag. Collecte voor het ge wone onderhoud van kerk, pastorie en zus terhuis. 2 uur Kruisweg; 230 Derde Orde; 7 uur Lof en Meditatie. In de Goede Week wordt biechtgehoord Maandag. Dinsdag en Woensdag des morgens ^an 630930. Maandag: 12.15130 voor de schoolmeisjes en Dinsdag, 12.15130 voor de schooljongens. Woensdagnamiddag van 5—8 voor iedereen. Donderdagochtend alleen van 6308 uur. Paasch-Zaterdag des morgens van 911 en 's middags van 48 uur. WIT ia DONDERDAG. Communie-ulrtelken om 7 uur en onder de H. Mis van 8 uur. Na de gezongen H. MIs processie met het H. Sa crament naar het H. Graf. Om 7 uur Open bare Aanbidding. Om 8 uur begint de NachteUjke' Aanbidding, alleen voor de leden van den Stillen Omgang. GOEDE VRIJDAG, om 7 uur 's morgens we derom openbare kanblddlng voor Iedereen. Om 8 uur beginnen de-Plechtlgheden van den Goe den Vrijdag. Des middags 230 Kruisweg. PAASCH-ZATERDAG beginnen de plechtig heden om 630, op dien dag alleen Communie- uitreiken onder de Paaschmis van 8 uur. Om 12 uur des middags is op Paasch-Zater dag de vasten uit. As. Zondag steeds Coznmunle-uitrelken om 630- in plaats van 6.45. As. ZONDAG. Hoogfeest van Paschen en Euch. Dag. Algemeene H. Communie voor heel de parochie en bijzonder voor al de leden van den Euch. Bond. Tevens as. Zondag bijzondere collecte voor de waardige viering van het feest. Men gedenke de bus van de Vastendispen saties by den biechtstoel van Pastoor. Wie reeds zijn le H. Communie gedaan heeft, dus groot en klein, moet minstens 15 cents offeren. De leden der Derde Orde vergelijken hun handboekje van heden en verder voor eiken dag der Goede Week en ook as. Zondag 16 April. Alles als In bovenstaanden kalender Bisdom, behalve: WOENSDAG. 2e geb. Palm-Zondag. In de palmwjjding en de pro cessie. welke evenals het ultdeelen der palmen behooren plaats te -hebben vóór de Hbogmls, viert de H. Kerk Jesus’ triomf. Voor een oogen- blik vergeet zij hare boetestemming om Christus als haren Konlng te huldigen dpor het herden ken en voor-oogen-stellen van Zijn, glorievollen Intocht binnen Jeruzalegi. t Voor* ons is de processie een opwekking om aan Jezus’ strijd en Lijden deel te nemen, om eenmaal ook deel te hebben aan Zijn zegepraal. Mis: Domlne. Geen Gloria. Credo. In de stille H.H. Missen het laatste Evangelie van de palm- wljding. PretMlf**»**!. H. Kruis. Kleur: Paars. De H. Mis vormt een schrille tegenspraak met den Hosanna-jubel uit de palmwljding. De In troïtus stelt ons voor den Verlaten Heiland, in diepe vernedering en gehoorzaamheid aan het kruis. Zijn Vader smeekend om hulp. Gehoor zaamheid, nederigheid en geduld moeten ook onze gevoelens zijn (Epflfel), waarom wjj ook vragen In het gebed. Het is de wil des Vaders, -dat de Zoon zoo machteloos is*tegenover zijne vijanden. Daarom b4*ust de Heiland daarin. Het loon, de opname in den hetaef. zal niet achter blijven. Een aanmoediging voorMins, als wij zien hoe dikwijls de braven dbor God worden ge kastijd en den zondaars tevredenheid geschon ken wordt (althans ulterlijk) (Graduale). Ons geloof is nu weer versterkt en stelt ons in staat eerbiedig te luisteren naar Christus’ Ltjdens- krachten (Tractus) en Hem te zien lijden (Lij densverhaal). In het Offertorium klaagt de van allen troost verstoken Heiland hoe zij Hem spij zigen met gal en Zijn dorst lesschen met azijn. Maar hoe bitter de Lijdenskelk ook Is, als de Vader wil, dat HU dien drlnke. Zijn H. WU ge schiede (Communlo). Geven wU ook ons geheel over aan den H. Wil van God. dan zullen door ons Kruisoffer onze fouten gedelgd worden (Postcommunlo), ZONDAG 9 April: .6 Groot; 730 uur voor Tl van Overheidspersoneel ..St. Paulus”; 9 uur voor het geestelUk en tUdelUk welzijn der ptmec^ile; 1030 uur Dionysia Ligthart en ^verfeden fa milie. MAANDAG 10 April: 7 uur Joannes Stroo- per en Laurentia Baas; 7.30 uur Cornelia Ko- nlngT-Oroot; 8 utir Joanna Konijn; 9 uur tot zekere intentie. DINSDAG 11 April: 7 uur overl. fam. Vlaar en Wittebrood; 730 uur tot zekere Intentie; 8 uur overl. fam: Groot; 9 uur Joanna Vloot man. WOENSDAG 12 April: 7 uur Gerard Bilars als lid van het Jongenskoor, met algemeene H. Communie der zangertjes; 730 uur overl. fam. Tromp en Schut; 8 uur Nlcolaas Berger; 9 uur Helena Maria Smorenburg—v. Kessel. DONDERDAG 13 April: Anna de Flores. DE H.H. MISSEN ZIJN ZONDAG half 8 uur vm. voor overl. ouders Oliflers. 10 uur voor het geestelUk welzUn van de parochie. MAANDAG. 8 uur voor Pieter Geertje Meyering en ov. familie. DINSDAG. 8 uur voor Nlcolaas Maria Groot. WOENSDAG. 8 uur voor Tjerk Arie Schou ten. DONDERDAG. 8 uur voor overl. fam. Louw». VRIJDAG, 8 uur de plechtigheden. ZATERDAG, 8 uur voor Aldert en Barbar» Nanning en overl. familie. Disrnas is de legendarische naam van den historlschen boetvaardige, die een der twee moordenaars was. die met Jezus gekruisigd werden. Dismas is ter elfder ure tot bekeering ge komen. Door te letten op Jezus. Door Jezus te zien en te hooren: In de ge rechtshoven, op diens kruisweg op Gol gotha. Dismas heeft Jezus' vermaning tot de wee- nende vrouwen wel benut. Dismas voelde zich als het dorre hout tegen over Jezus, het groene hout. Dismas heeft geweend over zichzelf. ZUn droefheid was gelUk Paulus deze noemt „de droefheid naar God." De laatste gelegenheid tot goede werken heeft hU begeerig. krachtig aangegrepen. Dismas heeft zUn eigen schuld, zonder ver ontschuldiging, oprecht beleden voor al het volk. HU heeft zUn medekruiseling, die in eigen leed nog spotte, ernstig bestraft. HU heeft de zondelooze menschheld van Jezus bewonderend beleden, waardoor van zelf voor zUn zielsbesef de gouden poort van Jezus' goedheid voor hem open ging. HU heeft geloofd in de reddende kracht van het bloed, dat hU vloeien zag. En al schreeuwde alles voor het oppervlak kige volk Jezus’ onwaardigheid en nietswaar digheid uit voor hem is Jezus. God zelf, die mensch is geworden. Groot vertrouwen bezielt en troost zün diep berouw. x HU bidt tot Jezus. Een een aanbidding is. „Jahve, gedenk mUner, wanneer gU gekomen zult zUn in uw konlnkrUk." WU hooren nu het laatste'gesprek van Jezus met een zondaar. Straks het vervolg. TH. J. VAN NOORD, pr.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 9