Prikkeldraad Nieuwe basiliek NATIONAAL Door Afrika-Azië DE NIEUWSTE EISCH DER R.K. VOLKSPARTIJ ELECTRICITEITSRAAD De a-*, verkiezingen Hst aantal stemgerechtigden Grootsche feestviering In katholieke streken Auto in puin gereden Prof. dr. P. Zeeman De rei» wan den heer Roosevelt Doctor honoris causa te Gent Ir EL A_ Voornemen benoemd VOOR DEN KRIJGSRAAD IR. G. NYHOFF NAAR SIAM De dienstweigering te Soerabaja Kwaadwilligheid BIJ DE DOOFSTOMMEN DE ONBEWAAKTE OVERWEG Oude man vermist De eerste tomaten By K.B. voor den tijd van vyf jaar ingesteld Verbetering in de haven te Bangkok DE STROOBRAND TE OUDE PEKELA NIEUWE BURGEMEESTER VAN BATAVIA Melkwagen door den trein gegrepen De verheffing van de O.L. Vrouwe- kerk te Maastricht tot basilica minor Wereldreizigers in ons land Overige Kieskringen 15.000 K.M. per rywiel met een kleinen „Sachs”-hulpmotor De Duitscher Georg Schutkowski heeft een apparaat gecon strueerd, waarmede het lang optisch-electrischen weg moge lijk is drukwerk te laten voorlesen Een licht- en een zwaargewonde Kieskringen waar tusschen 25 en SO procent katholieke stemmen werden uitgebracht Bezoek van Minister Terpstra aim St. Mjchiels-Gestel Ter adviseering van den minister MAANDAG 10 APRIL’ EEN LEESMACHINE UITGEVONDEN „De vloek van de booze daad" 53 In 1939 bedroeg bet aantal kiezers: Kieskring de historisch ook overduidelijke n a- 606.690 667411 De aanwas U dus 50931 ot 539 procent. 1.196.047 1309 419 3.033.766 3.130.606 j uit Te Poeldijk zün de eerste tomaten ter veiling op ver- Den Bosch TUburg Maastricht Bet totaal aantal bedraagt 3 835 303 ot 373.135 minder dan bü de verkiezingen op 36 April »x walgt ons, en verveen ons nationale verontwaardiging. Lelden Dordrecht Amsterdam Den Helder Haarlem 3^ 393.187 329387 349311 401.656 129 761 210351 198371 101.006 1939 188 799 185313 177345 196396 199329 248.566 1939 203 338 186.179 316.643 1933 337341 309367 348339 373398 439399 133757 193370 309 068 106369 1933 234371 199.693 333348 BJJ Koninklijk besluit Is, behoudens nadere regeling bij de wet. voor den tijd van vijf jaar een electridteltsraad Ingesteld. Nijmegen Lelden Den Helder Haarlem Utrecht Zwolle 303338 186.719 210.434 188 799 393 187 239.587 185313 246311 401.636 177345 196395 139 761 199 539 310331 248366 198371 101008 216443 1933 301316 909314 191.411 233 192 314.839 969 467 BATAVIA. 8 April (Aneta). De heer Roose velt bezocht reeds eenige malen het museum van het Batavlaasch Genootschap voor Kun sten en Wetenschappen. Z. K zal er beden- middag, alvorens naar Singapore te vertrekken, voor den derden keer terugkeeren. De beer Roosevelt bleek uitermate deskundig op bet gebied der folklore en wisselde zün in drukken uit met verschillende ethnografen, o*, over de prae-hlstorie met den beer Dr. Van Steln CaBenfela. Academische heeft Arnhem Rotterdam Den Haag Dordrecht Amsterdam Middelburg Leeuwarden Groningen Assen eexuge dagen wordt te Prlncenhage ver- mist de 81-jarige M_, wonende bü bet Liss- Nader bericht men ons nog, dat de politie naar de oorzaak van den stroobrand een zeer nauwkeurig ondersoek Instelt, daar er sporen zijn gevonden, die aan kwaadwilligheid doen denken. Bij de opgave van bet aantal stemgerechtig den voor de aanstaande Tweede Kamer-ver- klezlngen zijn voor de vergelijking abusievelijk de aantallen klesers In 1936 In plaats van In 1939 opgegeven. De aanwas is dus hier 114373 of 937 procent. valt er in leder geval bedenkeiuz weinig goeds van ons te zeggen Thans echter: dank aan A B K. voor een aan de Katholieken bewezen vriendelijkheid, waar we werkelijk zeer gevoelig voor zijn: In ..Het Volk" van Zaterdag klaagt A. B. K. volkomen terecht over de bejegening, den Joden in Dultschland aangedaan. Uur wat laat de schrijver zich dan in V heetst van zijn betoog ontvallen? De lezer proeve: De aanwas is dus hier 106.843 of 537 procent. Het gemiddelde In de katholieke kieskringen ligt dus belangrijk booger. .De Volkskrant” heeft zelf de vergelijkende cijfers van bet aantal kiezers In de jaren 1939 en 1933 berekend en komt tot de conclusie, dat de gemiddelde aanwas van bet aantal kiesge rechtigden 7.11 procent bedraagt. Hoe staat het nu In onze katholieke kieskringen met dat gemiddelde. Een vergelijking In genoemd blad doet het volgende zien: SOERABAJA. 10 April (Aneta). De Zee. krijgsraad te Soerabaja vangt morgen de be handeling aan van de zaak der Europeesche dienstweigeraars. Hiervoor zullen dagelijks vier matrozen onder gewapend gelelde per autobus uit de gevangenis te Malang naar Soerabaja worden overgebracht. Naar aan .De Telegraaf" uit Batavia geseind woedt, is de heer Ir. R A. Voornemen, bur gemeester van Malang, benoemd tot burge meester van Batavia. Derhalve werd besloten in begin Januari om voor de K. R. O.-microfoon een reeks Katho liek-staatkundige voordrachten te doen geven, bijzonder met betrekking tot de beginselen, de geschiedenis en ,.Quadragesimo Anno". De data daarvan waren reeds gefixeerd, toen bleek! dat de verkiezingen In Nederland vervroegd zouden plaats hebben. Ofschoon het relief dier voor drachten daardoor werd vergroot, stond de aanvankelijke opzet echter er geheel bulten. Speciale verkiezingsvoordrachten werden voor de Staatspartij gelijk voor de andere politieke groepeerlngen georganiseerd en vastgesteld bü zilnlsterieele beschikking. De Volkspartij wenschte echter eigen partij- uitzendingen binnen bet raam van bet K. R. O.- programma. In den genoemden brief nu oppert bet bestuur van den KRO. daartegen overwegend be swaar. Zaterdagochtend zijn in ons land aangekomen de Duitscher R. 8. Köckler en de Kngelache Zuid-Afrikaan Kenneth D. Poulton. die een zeer bijzondere prestatie op hun naam hebben. Met een eenvoudig rijwiel, toegerust met een kleinen .jBachs’ -hulpmotor hebben zjj "n tocht gemaakt van Kaapstad dwars door Afrika naar Cairo, over Klein Azlé en half Europa naar Duitsch- land. Aan de Hollandsch-Dultsche grens werden zij hartelijk ontvangen door den heer Koch. wiens dochter hun een lauwerkrans aanbood en een vertegenwoordiging van de Amsterdamsche Sachsmotorclub. Vla Olden zaal, Hengelo, Al melo ging bet nu naar Deventer en overal langs den weg was de publieke belangstelling zeer groot. In Deventer werd een bezoek gebracht aan de Burgen Rjjwiellakrieken. De belde wereld reizigers waren vol bewondering over bet kun nen van deze HoUandsche fabriek. Na yJscheld genomen te hebben werd in hotel van Wely ge luncht, en hier sloot zich de Apeldoornache Sacbaclub. onder leiding van den heer Schakel. bU hen aan. Over Zutphen en Dieren werd nu naar Arnhem gereden, waar, op bet Velper- plein. een zoo groote menscbenmenlgte te hoop liep, dat de politie maatregelen noodlg oor deelde. Van Arnhem af werd de route gevolgd via Loenen. Beekbergen naar Apeldoorn. Op de fa briek van de firma Verbeek en Schakel aldaar werd den wereldreizigers zoo*n schitterend bloemstuk aangeboden, dat de heer Köckler er op reageerde met de verklaring, dat hij dit naar zijn moeder zou zenden. Na afloop begaf men zich naar bet bekende Hotel Bloemlnk om vervolgens voor bet houden van een lezing met lichtbeelden naar gebouw .De Bordelaise” te gaan. De zaal van dit gebouw was gevuld met een ..Eeuwen van verdrukking hebben cos geleerd, dat de éénlge dam tegen Jodenvervolging door vooruitstrevende groepen In alle volkeren werd opgeworpen." Zaterdagavond wilde de melkrijder M. Altlng met zijn met paard bespannen wagen den onbewaakten overweg aldaar passeeren. Blijkbaar had de man niet bemerkt, dat een trein naderde uit de richting Asten, want toen de wagen bijna was gepasseerd, werd deze door de locomotief gegrepen en weggeslingerd. De beer M. en zijn vier kinderen kwamen er bijna zonder letsel af. Bet paard steeg op hol. JBÜ dit besluit aldus bet schrijven staat voor bet K R. O.-beatuur ah beslissende factor, welke onze gedragslijn bepaalt, voorop, de uit drukkelijke «Vnsch van Z. H. den Paus aan Z. H Exc. Mgr. Aengenent geult. en thans ook de „bijzondere ernstige vermaning" van het Neder landsen Episcopaat in den jongsten gvzamen- Ujken vastenbrief gegeven. Deze beide uitspra ken, aansparende tot het bewaren der eenheid, ook op staatkundig gebied, laten bjj de bepaling van onze houding niet den minsten twijfel over. Wü treden niet in gedachten wisseling of Uw bestuur of een of meer onzer KR.O.-leden bet daarmee eens Is. Voor ons bestuur is de zaak door die uitspraken volkomen duidelijk gesteld ai beslist en neemt het dezelfde houding aan. welke door de Katholieke pers in haar geheel Wordt aangenomen. Eenerzijds achten wij het dus onzen beslisten Plicht in deze tijden van verwarde volksvoor lichting in bepaalde, zjj het in beperkte mate, ook op staatkundig gebied, eenige voorlichting te geven. Anderzijds wijzen de bovenaangehaalde uitspraken der Katholieke overheid ons volko men den weg, boe wij dien door ons gevoelden PUcht moeten vervullen.’ Te Laren is Zondagnacht omstreeks 1 uur, op den Hllvérsumschen weg, een ernstig auto-on- geluk gebeurd. Volgens verklaringen van een Ment van politie, die daar surveilleerde, reed de auto, welke bestuurd werd door den heer W. uit Huizen, met een snelheid van meer dan 100 KM.. In de richting Laren. In de scherpe bocht, tegenover den Houtweg, verloor de beer W. de macht over zijn stuur, met bet gevolg, dat de auto tegen een boom botste, welke afknapte, daarna een tweede boem, die ongeveer 10 Meter verder stond omverreet^ en ten slotte in gruizelementen terecht kwam op bet laag gelegen terrein, bezijden den weg, waar men bezig ia een hertenkamp aan te leg gen. De chauffeur W. liep eenige lichte snij- wonden aan het hoofd op. terwijl de aannemer K. B.. eveneens uit Hulzen, die naast hem zat, een hersenschudding en een ernstig beenfrac- tuur opliep. Twee personen, die achter In den auto zaten, kwamen met den schrik vrij. Dr. Holtmann, die spoedig ter plaatse was, liet den beer K. B. per brancard naar het ziekenhuis vervoeren. De auto, die door de politie In beslag genomen werd, Is niet het eigendom van den bestuurder, doch van de garage De Lange te Hulzen. I ’s Hertogenbosch II Tilburg III Arnhem IV Nijmegen V Rotterdam VI 's Gra venhage vu - -- VIII IX X IX XH Middelburg XIII Utrecht XIV Leeuwarden XV Zwolle XVI Groningen XVII Assen XVIII Maastricht I J door den minister In de gelegenheid ge- ■LS Jteid om tn een politiek radio-kwartiertje de Nederlandsche luisteraars van voorlichting te dienen. De spreker, de partijvoorzitter, zou behandelen „Staatspartij of Volkspartij", doch aün voordracht is practlsch geworden tot: Ka tholieke Radio Omroep of Katholieke Radio Yirwim roep. Paus Leo XIII of Plus XL Immers een derde van sfjn kostbaren spreektijd be steedde de heer Wesseling aan een scherpen aanval op den KAO, dien hü niet meer achtte geheel Katholiek Nederland te vertegenwoordi gen. doch slechts voor zoover dit georganiseerd is in de R K 8. P. Daarom concludeerde hü tot de noodzakelijkheid een eigen volksomroep te stichten. Het overige van bet betoog bestreed de Staatspartij waarin letterlijk niets deugde; cn tegen dien zwarten achtergrond werd de Volkspartij gesteld, lichtend en stralend van eerlijke bedoeling en goeden wil. Om de echt heid van dit beeld te waarborgen, drukte spre ker een pauselijk zegel op zijn werkstuk. Hij deed nJ. een beroep op de „Immortale Dei’ van Leo XHL en forceerde het gelijk der Volkspartij tegenover Staatspartij met een beroep op Pau selijke uitspraken, natuurlijk zorgvuldig ver mijdend den' ultdrukkelijken wensch van Paus Plus XI Inzake de eenheid der katholieken in Nederland ook op politiek gebied, zooala deze duidelijk uitgelegd en geïnterpreteerd werd door Haarlems bissebop en bet gebeele Nederlandsche episcopaat en In de commentaren der Katho lieke pers. WU stellen nog vast dat bijzonder deze commentaren ten gunste van de R. K Staatspartij van bevoegde zjjde nooit werden weersproken, wat toch het geval zou zijn tndlen de opvattingen van de Volkspartij dienaangaande juist waren. Zonder verder de smalende en onwaardige crltiek op de R K. Staatspartij geult tn ge noemde mlcrofoonvoordracht te allien ontze nuwen, constateeren wij, dat de gebezigde me thode kennelijk elke goede trouw ultslult. Na de reeds elders in dit blad gesignaleerde onkatholieke gedrMtegvn. voortkomende uit een dito mentaliteit, aal dit geen verwondering baren. Wat nu betreft den aanval op den KRO, z|j hier verwezen naar het schrijven, dat het bestuur van den Katholieke Omroep richtte aan den beer Wesseling, d.d. 90 Maart 1933 Daarin wordt uiteengezet hoe „In het algemeen geen uitzendingen van politiek propagandistisch karakter" In de K. R. O.-programma's werden opgenomen. Sinds echter de Vara begon met politieke sociale voorlichting, achtte de K R O„ na rijp beraad, nootzakelijk De Minister van Önderwljs, Kunsten en We tenschappen. Z. Ex* Minister Terpstra, beeft een bezoek gebracht aan het Instituut voor Doofstommen te 8t Michielsgestel. Z. Exc. liet zich voorlichten omtrent het onderwijs In deze alom bekende en beroemde katholieke Neder- landacbe onderwijsinrichting en legde groote belangstelling voor de speciale taak dezer nut tige Instelling aan den dag. Bü aankomst van den minister hadden de broeders van het Instl- tuur en de leerlingen zich vóór de gebouwen opgesteld om den hoogen bezoeker te begroeten Zeer voldaan heeft de minister, die vergezeld was van den inspecteur van het buitengewoon lager onderwijs, de inrichting verlaten. In Februari j± beeft de regeering van Siam een verzoek gericht tot de VerkeersorganisaUe van den Volkenbond om eenige technische des- kundige adviezen te mogen ontvangen voor de verbetering van den toegang van de haven van Bangkok en van de haveninstallaties aldaar. De Verkeerscommissie wees daartoe drie des kundigen aan en wel onzen landgenoot Ir. G. P. Nyhoff, een Engelschman A. T. Goode en eén Franschman. Staatsraad Wstier Deae des kundigen hebben, aldus meldt ,De Telegraaf", te Oenève de laatste dagen een eerste bespre king. gehouden, waarbij Ir. Nyhoff belast werd Biet ‘onderzoek ter plaatse. De heer Nyhoff zal zich taartoe In den loop der maand Mei naar Bangkok begeven. Deze raad heeft tot taak, den Minister van Waterstaat op verzoek, dan wel eigener bewe ging. van advies te dienen omtrent aangelegen heden betreffende de electriclteltsvoorzlening. Voor het bedoelde tijdvak zijn tot lid cn voorzitter benoemd: prof. Ir. G. J. van Swaay. oud-Mlnlster van Waterstaat te Delft; en tot leden: H. P. J. Bloemerz. burgemeester van Groningen te Groningen; prof, mr dr. O. W. J. Bruins, oud-hoogleeraar aan de Handelahooge- school te Rotterdam, te Wassenaar; jhr. S. van Cltters. oud-Commlssaris der Koningin In de provincie Gelderland, lid van de Eerste Kamer, te Brummen; mr. J-. F. Schönfeld. administra teur b|j het departement van Waterstaat te Den Haag. Aan den Raad zal door den Minister van Waterstaat een secretaris worden toegevoegd. De Raad is bevoegd. In het belang van de vervulling van zijn taak, de medewerking In te roepen van openbare lichamen, colleges en autoriteiten.. De Minister zal bü den Raad een bureau Instellen. Dit bureau bereidt de behan deling van zake in den Raad voor en verschaft aan den Raad de noodige voorlichting. Het bu reau of het hoofd daarvan dient verder den Minister van advies In gevallen, dat dit door dezen wordt gevraagd De verdere regeling van de organisatie en de werkzaamheden van den Raad en van het bureau, alsmede van de wijze van samenwerking tusschen den Raad, het bureau en andere Rüksdlensten, geschiedt, zoo noodlg, door den Minister. Do Academische Raad der Universltelt te Gent heeft aan prof. dr. P> Zeeman, boog- leeraar In de Natuurkunde der Universltelt van Amsterdam, op voorstel van de Faculteit der Wetenschappen met algemeene stemmen het doctoraat honoris causa der Universltelt van Gent verleend. Wie zijn er In der eeuwen loop nu steeds de nobelste verdedigers van de vrijheid der Joden geweest? Wie hebben zich steeds het sterkst verzet tegen Jodenvervolgingen en Jodenhaat- aankweeklng? Het waren (de heer A. B. K. is genoegzaam ontwikkeld om dit te weten) Pausen van Rome en In navolging van deze Pauzen de Katholieken van overal ter we reld. de Katholieken zoowel van thans als van voorheen. Ondubbelzinnig is de meenlng der Katholieken omtrent de jongste Jodenvervolgingen ook thans weer gebleken en gepropageerd. En beet bet nu al weer niet, dat Paus Plus er bü Von Papen op AAn sal dringen dat de Dultache regeering de Joden op gematigde, vredelievende wijze zal behandelen? De conclusie ligt dus voor de hand: de Katho lieken met de Pausen aan het hoofd be- hooren In de eerste Unie tot de „vooruitstreven de groepen In alle volkeren," die In den loop der eeuwen den eenlgen dam tegen Jodenvervol ging opwierpen. Den heer A. B. K. dank voor de eerlijke erkenning, -dat de Katholieken waarlük vooruit strevend zijn In den goeden zin van het woord „dat zoolang politiek niet uit de radio Is uitgesloten krachtens wettelüke bepaling het In bepaalde omstandigheden ernstige plicht kan sün, tegenover de demagogische voorlichting van den tegenstander dezerzijds goede staat kundige voorlichting te stellen". Welnu deze brief werd door de Volkzpartü keantwoord met de verklaring: .wij stichten •en eigen omroep". En deae eisch geult in de atficleel politieke voordracht der partü maakt ^kt bet geven van zijn stem aan deae nota bene tn zich zelve verdeelde groepeering een Neuwe verantwoordelijkheid Insluit. Waartoe !e*dt toch deze partijzucht, welke aan bet door- Arijven van eigen inzicht eerst de politieke een heid der Nederlandsche katholieken waMde, en thans de kracht van een zoo vruchtbaar wer kenden Katholieken Omroep op het spel wil •riten Dat Is de vloek van de verkeerde daad. A*t zü altijd weer verkeerde daden na zich zlee- P«n zah De Volkspartij zie toe hoezeer s(j de katholieke klacht steeds meer versnippert en afgljjdt van A« noodzakelüke eenheid. Eerst eigen politiek. eigen radio, straks wellicht eigen büzonder •AwwtJs... In andere landen mondde dit uit °P ®en „eigen Kerk". En toch ook dAAr begon niet met het laatste. *At beteekent echter practlsch de nieuwste Aer R. K. V. F.? De verheffing der O. L Vrouwekerk te Maas tricht tot Basiliek zal Paasch-Maandag op plechtige wijze warden gevierd. Z. H. Exc. Dr. O. Lemmens. Blacshop van Roermond, en zeer waarschijnlijk Z. H. Exc Mgr. Kerkhoffs. Bisschop van Luik, benevens Mgr. Bauduln, Vlcaris-Generaal In bet Bisdom Roermond, en Mgr. Simenon, Vlcaris-Generaal In het Bisdom Luik, zullen, naast Provinciale en Stedelüke autoriteiten de plechtigheden bij wonen. Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens sal dien dag tijdens de Hoogmis om half elf Pontlflcallter assisteeren Tijdens de Hoogmis beeft de pro clamatie plaats van de Pauselijke Bulle en wordt een toespraak gehouden. Na de Hoogmis wordt een plechtige processie met het Genadebeeld gehouden. Het Genade beeld der Sterre der Zee blüft overigens den geheeien dM uitgestald staan vóór bet Priester koor. dragend de gouden kroon en getooid met den fraalen blauwen mantel. De 'processie volgt den weg. welke ook In 1878 genomen is. rood bet O. L. Vrouweplein. Het is nJ. nimmer de bedoe ling geweest de Paaschprocessle van vóór 1640 te herstellen, zoodat aan het verzoek der be woners der 81 Bernardus- en 8t. Pleterstraat niet behoeft te worden tegemoet gekomen. Tot de waardlgheidsteekenen der Basilica Minor behooren bet conopeum en Untlnnabü- lum. Het conopeum of parasol wordt vervaardigd naar bet model van dat der basiliek te Ton geren door de Zusters Franciscanessen aan de Capucünenstraat. welke groote bekendheid heb ben om hun borduurkunst. Het conopeum draagt de wapens van den Paus, den Blsschop. Lim burg en Maastricht, benevens de emblemen van de Broederschappen der Sterre der Zee. H Drievuldigheid. St. Rochus. 8t. Jozef, Si. Hu- bertus en St Caecllla, en bovendien den datum hunner oprichting. Naar de ontwerpen vim den Maastrichtschcn beeldhouwer Charles Vos wordt het tintln- nabulum at standaard met klokje vervaardigd. De kerkelijke plechtigheden worden voortge- set tot MaandM na Beloken Paschen. „Opmerkelijk was Intusachen, dat de wenschelljkheld eener herziening der schoolwet van 1857 eene wet, waarvoor jarenlang eene soort van fetichlsme was gekoesterd, die elke wijziging onvoorwaar- r wordt, in Dultache navolging, ten onzent hevig geschermd met het niet overduidelijke adjectief tlontiL Als we spreken van de nationale vlag, dan is dat duidelijk, voor iedereen, selfs voor beminnaars van de roode vlag. Maar als men spreekt van nationale ge- zlndheid, van nationale partijen, welke concrete gedachte ligt daaraan dan ten grondslag? Eén ding is echter wel opmerkelijk, dat behalve bij Prof. Elgeman, die zeer oprecht erkent, dat In deze woordverbin dingen nationaal een synoniem is van li beraal al dese liefhebbers Van de na tionale gedachte in den regel ófwel reac- tlonnalr, ófwel fascistisch, ófwel beide zlja. Dit maakt het gebruiken van het bij voeglijk naamwoord nationaal, waarvan wij met een zekeren eerbied en daarom maar zeldzaam toepassing moesten vin den, al zeer spoedig tot een misbruiken. Men roept om een „nationaal" kabinet, en men denkt dan aan een kabinet, waar achter een zeer groot deel van het Neder landsche volk niet sou kunnen staan, en het onmogelijk als werkelijk nationaal zoj kunnen erkennen. Het verdachte is, dat het hardst naar zulk een quasi-nationaal kabinet verlangd wordt door het uitstervend ras der libe ralen. Begrijpelijk is het wel, omdat dit de eenige kans nog ^s, dat een of twee hun ner het in ons land nog eens tot Minister zullen kunnen brengen. Maar moet de mooie nationale vlag nu misbruikt wor den, om het wrakke schip van een bur gerlijk concentratie-kabinet te tooien? Met eenige belangstelling lazen wij in „Het Handelsblad'' van 7 April het artikel van Mr. Elout, waar hij als titel boven schreef: .JUchtlljnen. Hoe zullen wij stemmen?" Daarin is ook nationaal troef aas. en de Katholieke Staatspartij zoo ongeveer Zwarte Piet. In het natlcnale-kabinet-spel kan deze kaart niet gemist worden, maar wie haar in handen hebben worden door Mr. Elout met een zwarte kool geteekend: onbe trouwbaar. Maar al hoort dit zoo bij dit oude spel, wij zullen toch nooit nalaten er tegen te protesteeren. De liberalen zij zijn voor honderd pro cent nationaal. De Antirevolutlonnalren behalve de ook volgens Mr. Elout hon- derd-procentige Dr. Colijn staan al een beetje ondef parL Zoo ook de Christelljk- Hlstorischen. Maar de Roomsch-Katholie- ken, die staan een heel eind onder den nationalen Jan. Waarom? Zeker, ae zijn steunpilaren van bet gezag. Maar als „elementen voor een nationale concentratie" zijn ze onvolwaar- dig, omdat ,xe, nu al tientallen Jaren lang, een politiek van nationale split sing hebben gevoerd,” in tegenstelling tot de Liberale Partij, „die de natie niet gesplitst wil zien maar één, zoowel op gees telijk als op sociaal terrein.” Aldus Mr. Elout in ..Het Handelsblad”. Als hll *t nu niet verder vertelt, willen wjj hem wel een geheim toevertrouwen: wij, Roomsch-Katholieken, willen precies hetzelfde, en bidden er dagelijks voor. Maar als zijn hoogste Ideaal is, dat alle Nederlanders één zullen zijn, zoowel op geestelijk als op sociaal terrein en dus al lemaal liberaal, en wanneerwij bidden, dat alle Nederlanders weer tot de oude Moederkerk zullen terug keeren, wat geeft hem dan het recht, zich zelf natio naal en ons ten deele antl-natlonaal te noemen? Splitsen wij de natie? Laat Mr. Elout er maar eens zijn mede-liberaal prof. Eige- man op na lezen, en dan zal hij bemer ken, hoe deze overtuigend aantoont, dat het de liberalen waren, die uit bekrompen partijzucht den schoolstrijd hebben ont ketend. Of laat hij het scherpe vonnis nog eens herlesen, dat Mr. W. J. van Welderen ba ron Rengers heeft geveld in zijn „Schets eener Parlementaire Geschiedenis". bis. 138, over dé liberalen van 1874: derwaardigheden van de beide wereldreizigers volgde. j- Zondagavond waren de beide wereldreiziger» In de hoofdstad te gast. Hier had zich eert huldigingscomlté gevormd, waarvan de heer A; H. lammere secretaris Is, dat hun een harte lijke ontvangt bereidde. Over Amersfoort, H11-; versum en Bussum kwamen zij des middags tat de stad aan en onder groote belangstelling werd: gereden naar bet American Hotel, waar Köckler’ en Poulton aanzaten aan een diner te hunner eer gearrangeerd Aan tafel heerschte een bij- zonder opgewekte stemming. Hartelijke woorden werden gewisseld. Voor een groot aantal belangstellenden hield de heer Köckler vervolgens een voordracht met lichtbeelden over het verloop van zijn avon- tuurlüken tocht. Op büzonder vermakelijke wüze wist hü de geweldige bezwaren die moesten worden overwonnen, te schilderen, de ongeloof lijke afstanden en tallooze moeilijkheden die zich voordeden op bet 15000 KM. lange traject, welke alle door de kleine .Sachs -hulpmoto- ren met succes het hoofd werd geboden. Kostelijk waren de ontmoetingen met het Af rlkaansche wild. Eén heelen keer zagen zü een leeuw. Over groote afstanden werd haftw'flijkk wild gezien, maar op andere - trajecten tuften zü dwars door kudden zebra’s, gnoe’s, giraffen en antilopen. Hoe vreemd was het hun te moede, toen zü langs de toppen der KI lima Ndzjaro met sneeuw en ijs bedekt, den equator passesr- den! Niet minder mooi*waren de belevingen in de Sinal-woestijn en verderop In Voor-Aslè, Pales tina. Syrië, Libanon met prachtig gebaande we gen. Overal langs den weg van Zuid naar Noord de bartelükste medewerking der bevolking, be halve tn Joego Slaviö waar chicane troef was. Eki elndelük tuften hun trouwe hulpmotoren het Inmiddels herboiwn Dultschland binnen, waar zü en niet alleen Köckler. maar ook Ken neth Poulton erkende dit volmondig geen chaos of vervolging vonden, sooals zü in vele i bultenlandsche bladen moesten lesen, maar een 1 orde en rust, die er In jaren niet hadden ge- I beerscht. I Na een korte pause vertoonde de heer Köckler een serie fraaie lichtbeelden, welke een 1 duldelük beeld gaven van het. landschep dat zü waren gepasseerd met vaak schier ouoverkome- 1 lüke terrelnmoellükheden. Een hartelük applaus beloonde den spreker 1 voor zün uitstekend verzorgde voordracht. Vandaag zün de wereldreizigers over Haar lem, Bennebroek. Noordwuk-Blnnen, Wasse- naaralag. Den Haag, Delft. Rotterdam. Schie dam. Vlaardlngen en Maassluis naar Hoek v. Hol lande en niet naar de politiek? Hoe zou deze basis de R K V. P. zendtijd willen krijgen? Wanneer zü de katholieke beginselen wil geven, de katholieke cultuur, dan zal elke minister baar optreden naast den K_ R O. die dit immers juist doet, en voortreffelük als volmaakt overbodig terugwüsen. WU zü een polltleken omroep fundeeren, naar haar verklezlngsprogram. dan wordt hier een titel aangevoerd, welken de wet niet kent. Ge lukkig niet kent want anders zouden vol gens de laatste differentiaties er eerlang omroepen in Nederland komen De eisch van de R. K. V P Indien den ern stig is te nemen, beteekent practlsch aan de kracht van den K. R. O. knabbelen; houdt In onverantwoordelüke verzwakking van onsen cultureelen invloed, en demonstreert boven alles, dat het ontbreken eener goede katholieke gees tesgesteldheid bü de leiders der Volkspartij het toevertrouwen van de groote katholieke belangen aan die banden ten «enenmale onmogelük maakt. moderne microfoon 1000 koet, en dat voor een omroepbedrijf asa budget la? Weet sluit van 15 Mei deelde naar de ton al een zeer beperkt men niet, dat het be- 1930 den zendtijd geiwtesstroomlngen In den Van splitsing, van nationale eenheid, van de liberale partij gesproken! Dit willen wij wel zeggen: het gesol van de liberalen met het woord nationaal zich in de praktijk leemten hadden geopen baard, die voorziening «lachten, deels omdat men, btj gemis van eenstemmigheid omtrent alle andere hervormingen, in het aanvaarden van een nieuwen schoolstrijd tegen de voorstanders van het bijzonder onderwijs, een geschikt middel meende te tien om het prestige en den invloed der liberale partij in den lande te herstellen." y- T et is” wel een booge zeldzaamheid, wan- I—I neer de Oproerige Krabbelaar in _Het Volk" den Katholieken een pluim op den hoed steekt: meestal deugen wü voor niets sn

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 14