PROVINCIAAL NIEUWS T \c MAANDAG 10 APRIL e BEEMSTER ONZE BLOEMBOLLEN UIT DE BOUWVAKKEN Te Purmerend ENKHU1ZEN HOOG KARSPEL SCHERMER Weerbericht HEERHUGOWAARD UITHOORN ASSENDELFT HOOGWOUD BOVENKARSPEL WOGNUM MEDEMBL1K WER VERSHOOF HOORN SCHAGEN ZWAAGDIJK BAARN N De beplanting van de stadsparken te Lyon KATHOLIEKE POLITIEKE LANDDAG RIJ KSTUINBOUWSCHOOL LISSE Bedrag van 5 millioen onvoldoende - r **- DE TUINBOUWSTEUN VOOR 1933 CASTRICUM o Actie tegen de werkyerschaffings- poïitiek UITVOER CONTRoLE-BUREAU georganiseerde arbeiders in de werkverschaffing Het jaarverslag 12a 107 in 1831. Bc en mach, schr.; W. gom; van behan- te boven. ie alles wegge- de d. Aakster leidde rustig en en reclame voor den handeldii]- be- pleinen, nj. de pleinen Bellecour, de la Répu- bllque.Moraud. Carnot, Jules Ferry en an* - -eea Naar hei St. Lidwtaa-spel Voor 1 massa spel van de Graal op 30 April ax te Schle- tot hangt Peraanalia Tot agent van politie alhier is benoemd de heer D. Wiedijk te Alkmaar. Ongeval Vrijdagmiddag had de leerling- machinist V., wonende alhier, het ongeluk nabij Gouwsluis met de voet onder een rijdende loco motief te geraken. Ernstig gewond werd hij naar Uithoorn vervoerd voor verdere geneeskundige behandeling. maar en candldaat der 2e Kamer VrijheüdsÈfend. 134. Voor afschrijving was gebruikt be wei den ge nie Ue- Fr De Iti ui W( Dl mi tig 1 gel er 2 dei (15 in de het ha< in Kei li en pur van Lek f N Rus omi soüi lijkt „Ge wek velt, gewi is. 5 noot er g mak En Is m der gron Mi schei word lijk me, i van ligt. ,Ond wellii ten: offer ons, tnaaj licaj harcf Het state: stand tract corpc Mu nale leidd* van volutl maar tersci idee Het winnj een i vierd. neder waart Eerst beleel moe 11 naar De dacht keerd Bolsjt lijke natioi om d< reider Mer stellir toch evenw Bolsje Geil wisme leen wisme zijn L Geil gegroi -Elke Pen waarv gegevt haar haar j Gelj teem niet d toe, w tie, m troep< niet Caatriewm Vooruit Door bet bestuur van de V. V. is een nieuwe gids van Castrlcum tgegevK waarin het moois wat Castrlcum te gemis ndBe Qatek, C1 Ben belangrijke wedstrijd .daar de overwinnaar practlsch de af- deeltngskampioen sou zijn. Er was hoogspan ning in het veld en buiten de lijnen. De wed strijd werd wel wat te forsch gespeeld. Alle Eem land-spelers hebben gezwoegd. Hun werken werd voor de rust al beloond met een 40- v oorsprong Het spel van Be Quick viel eenlgsslns tegen. We mogen evenwel niet vergeten, dat de ver- eeniglng gehandicapt was, doordat zij met twee invallers uitkwam. Na de rust werd door Eemland nog tweemaal Vakonderwijs In „Bantam" werd de jaar vergadering gehouden van de afd. Westwoud— Hoogkarspel van het vakonderwijs in W.-Fries-| land. Vermelding verdient dat de afdeeling een' drietal bestuursleden telt, die met de afdeeling zelve ook 25 jaar bestuursleden zijn geweest De jubilarissen zijn de heeren G. Bok. R. Kramer en A. Ruyter, waarbij als vierde kan genoemd worden de heer N. Boon te Hoorn, die 25 jaar als leeraar aan de lekenschool verbonden is geweest. Waar de heer O. Bok als secretaris van het H -B volgens ministerieel beluit geen lid van het H. B. meer mag zijn, werd in zijn plaats benoemd de heer D. Appel. Daarna had de be stuursverkiezing plaats. De heer G. Bok werd herkozen en in de vac. Veerman benoemd de heer P. Bot.. In de vacature ontstaan door het bedanken van den heer R. Kramer, die tot eerelld werd benoemd, werd gekozen de heer C. Bruyn. op te hemen reeds werd voldaan. De heer Boon deelde mede, dat met dit ver zoek steeds rekening wordt gehouden, doch om standigheden leiden er wel eens toe, dat van den algemeenen regel af geweken moet worden Het opmaken van de lijst van te werk te stellen personen geschiedt door spreker met den agent der arbeidsbemiddeling steeds zoo nauwkeurig mogeltjk. Het een leder naar den zin te maken zal niet gemakkelijk gaan. De verordening, regelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiX'g van de veld wachters werd gewijzigd vastgesteld. Bij de rondvraag wees de heer Berkhout op het vele venten door vreemden in de gemeente, waardoor groote concurrentie ontstaat voor de gevestigde neringdoenden. De voorzitter gaf een uiteenzetting omtrent de verleenlng der ventvergunningen en deelde mede dat aan deze concurrentie niet veel te doen is. Hierna sluiting. Sociëteit „Niet Klappen" Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de sociëteit „Niet Klappen" werd alhier ten huize van den kaste lein O Schermer, waar de wedstrijden geduren de deze 40 jaar werden gehouden een wedstrijd gespeeld. Op dezen wedstrijd die ieder jaar werd gehou den waren nog 5 leden aanwezig die gedurende deze 40 jaar den jaarljjkschen wedstrijd hadden bijgewoond en thans op dezen avond werden de prijzen gewonnen dooi: 1ste prijs. Jb. Schermer, 2de prijs H. de Boer Jnr., 3de prjjs 8. v. d. Deuce te Heiloo. 4de prijs D. Mulder, 5de prijs Jn. Bos, 6de prijs C. Scher mer, 7de prijs R. de Boer, 8ste prijs K. Slagter, 9de prijs P. de Boer en 10de prjjs W. Vjjn. Er werd gespeeld met handicap en er wer den mooie prijzen uitgereikt. Vóór 16 April gelieve men zich op te geven bjj mevr. Slnnlge-Ranke, de voorzitster van den R. K. Vrouwenbond Bij deelname van 25 personen zal de réis aanmerkelijk goedkooper wezen. R K Staatsparty De R. K Staatspartij houdt een propaganda-vergadering op Dinsdag 11 April 's avonds 7% uur in het lokaal J. Mooij te Wadmay. Als spreker treedt op de heer Jac. Groen, candldaat gesteld in den kieskring HaarlemHelder. Niemand verzulme deze belangrijke vergade ring bjj te wonen. Er bestaat gelegenheid tot het stellen van vragen aan den spreker. Coöperatieve Boerenleenbank Z.O. Bermrier In de jaarvergadering van bovengenoemde bonk werd de heer Jac. van Bursen tot eerelld be noemd. Het wtnstaaldo over het afgelpopen jaar droeg 161234 Voor afschrijving was geb een bedrag van 819. De rentevergoeding bljjft ongewijzigd. Spaar gelden toe 3 pet., voor het laagste saldo vast 4 pet., voorschotten 4 3/4 pet., in toepende re kening debet 4 3/4 pet. en credit 3 pet. In plaats van den heer Jac. van Baarsen werd tot bestuurslid gekozen de heer P. 8. Vis ser. Tot plaatsvervangend bestuurslid de heer D. Tromp Dz. De beer G. Hartog werd herkozen als lid van den Raad van Toezicht. Den heer Van Baarsen, die tot eerelld is be noemd, zal een blijvend aandenken worden aan geboden. Afscheid burgemeester Het comité dat zien ten doel stelt den burgemeester bjj zjjn afscheid een stoffelijk bewijs van hulde te brengen, richt zich thans tot de burgerij voor het in ontvangst nemen der bijdragen. Langs de huizen zal niet met lijsten gecirculeerd worden, doch op ver schillende plaatsen staan bussen voor t storten van vrijwillige giften. Iedere gift, hoe klein ook, is welkom en blijft geheim, terwijl de naam van lederen gever op by de bussen liggende lijsten zal worden ingeschreven. De namen worden overgenomen in een album, dat den burgemees ter by het huldeblijk zal worden aangeboden. De bussen staan tot 17 April. Wjj laten hieronder eenige adressen volgen waar de bussen zijn geplaatst, t.w.: R. K. Ge zellenhuis, Gebrs. Welkers. A. Tros, Gr. Noord; Renekens, Or. Noord; Gez. Dekker, Kduisstraat en D. Bloem, Nieuw land toon kunnen vervoegen tot het bekomen bonnen tegen welke de margarine door daarvoor aangewezen winkeliers wordt strekt; in de week van 11—18 April as. zal de distributie geschieden door J. van Rlel. Visch- rnarkt 16 en A. van Hees, Gravenstraat 28a; dat op Vrijdag 14 April az (Goede Vrijdag) Jubileum Vrijdag 14 April zal de heer Jn. Kamp. alhier. 25 jaar werkzaam zijn als agent van de bekende Noord-Hollandscbe Brand- waarb.-My., gevestigd te Oudkarspel, van 1816. Raadsvergadering Vrijdagavond kwam de raad bijeen. Na de Ingekomen stukken bracht het verzoek van de noodlijdende tuinders om steun nogal stof tot praten. De heer Reyn brak een lans voor de kleine tuinders door voor hen een steunregeling te vragen. De voorzitter was van meening. dat de Minister een steunregeling voor kleine tuinders niet zal goedkeuren. Wanneer de heer Reyn alsnog wees op de dringende noodzakelijkheid, wilde de voorzltre- dit verzoek verder in comité behandelen. De vergoeding voor de R. K. jongensschool werd vastgesteld op 2606 41 en die voor di R. K. meisjesschool op 2630.44. Een verzoek van de afdelingsbesturen der Landarbeldersbonden kwam nu in Bespreking -• i* nirortll L heer Reyn vroeg of aan dit verzoek om uil genieten geeft uitvoerig niet alleen is omschre ven. maar ook met fraai uitgevoerde foto’s is verlucht. Gevenduin to handen van de provincie Naar verluidt zijn onderhandellngen gaande omtrent overname van Geversduln door de pro vincie Noord-Holland. Zou dit plan doorgaan, en alles wijst er op, dan zouden alle duinen onder Castrlcum en Egmondbinnen ih handen van de provincie komen. De commissie inzake werkverschaffing in de bouwvakken vergaderde te Rotterdam met be stuurders van patroons- en werknemersorgani saties in de provincie Zuid-Holland. De vergadering, welke druk bezocht was. stond onder leiding van den heer mr. B. Bou- man, voorzitter der commissie. Groote ontstemming ten aanzien van de werkverschafflngspolitlek der regeering. waar door het toch reeds zoo noodlijdende bouwbe drijf steeds erger wordt ontwricht, kwam tot uiting. Uit tal van ter vergadering medegedeelde fei ten bleek, dat ook in Zuid-Holland vele nor male werken in werkverschaffing zijn gemaakt of nog in uitvoering zijn. 4 Vastgesteld werd. dat. tengevolge daarvan, de toestand zoowel voor de werkgevers als voor de werknemers in het bouwbedrijf meer en meer onhoudbaar wordt. De vergadering besloot de actie tegen deze voor het bouwbedrijf en degenen die daarin hun bestaan moeten vinden, zoo funeste regee- ringsmaatregelen met kracht voort te zetten. Te dien einde werden twee sub-commlssies, een voor Zuld-Holland-Noord en een voor Zuid- Holland-Zuld. welke de Landelijke Commissie in haar taak zullen bijstaan, gevormd. Burgerlijke Stand Geboren: Jacob, z J. H. van Essen en H. H. Groenhuijzen. OverledenJacoba Andrina van der Boon, 69 jaar, wed. van Jac. Koppenol. Zeldzaam jubileum De heer A Zom hoopt op 1 Mei het feit te herdenken dat hij 50 jaar geleden in dienst trad bl) de firma Strijland alhier. Zooals reeds m het vorige najaar werd mede gedeeld, zun uit de gelden van het Twee-cente* per-Roe-fonds o. m. bekostigd beplantingen in de stadsparken van Lyon, schrijft het „Wkbld. van Bl. C.“ De beplanting is aangeboden aan het be stuur der stad Lyon, van welke stad de be kende Fransche politicus, Edouard Herriot. bur gemeester is. De uitvoering van de beplanting werd verzorgd door den directeur van den ge meentelijken dienst der plantsoenen, den heer Faucheron, die de bollen vorig najaar deed planten in de plantsoenen van de meest be- Burgeriüke Stand Geboren: Hendricus Adrianus. z. van Cornells Petrus Moerkens en Cornelia Snoeiers; Floris Klaas, z. van Jan Zeeman en Maria Petronela Anna van der Linden van Sprankhuizen. De Hanze In de dezer dagen gehouden vergadering werd medegedeeld, dat op een schrijven aan verschillende omliggende gemeen ten om steun voor een plaatselijke telephoon- cel ten huize van den heer N. Koopman, door de meeste gemeenten awfjjzend was beschikt. Alleen Werverzhoof kende een bijdrage van f 20 toe. Besloten werd na eerst den heer Koopman daaromtrent geraadpleegd te hebben, nogmaals een schrijven inhoudend een verzoek om subsidie te richten tot de gemeentebesturen van Westwoud. Hoogkarspel en Nibblxwoud. Tot afgevaardigde naar den Centralen Raad te Den Haag werd benoemd de heer D. Hoog land. Voor den Hanze-dsg zou men gaarne Zwaagdijk in aanmerking laten komen. Aangespoord werd tot het volgen van een retraite. Bij bet bestuur kan men zich daartoe opgeven. Ter grootere Vergadering In de Zaterdag ten stadhuize te Alkmaar gehouden vergadering van de Scber- meer heette de voorritter, de beer J. Kramer— Glijnis speciaal welkom de heeren Baltus en Kramer; hij uit den wensch, dat zij vele jaren in het belang van de Schermeer mogen werk zaam zün en de verschillende belangrijke pun ten in de vergaderingen met een goed oordeel zullen weten te behandelen. Medegedeeld werd, dat Ged. Staten bet be sluit tot het aangaan van een geldleenlng aA f 50.000 hadden goedgekeurd. Ter voorziening in de vacature van Heemraad ontstaan door bet overlijden van den heer J Blom Jz. werd de volgende aanbeveling opge maakt: 1. D. H. van neenen, 2. J. Bruin, 3. J. 31ooten. De Getoofsbrleven van den nleuwgekoeen hoofdingeland 8. Kalverboer, werden in orde bevonden, waarna tot toelating werd besloten. De beer Baltus dankt voor de door den voor zitter tot hem en den heer Kramer gerichte woorden en hoopt tn dit college prettig samen te werken. geveer 8.15 de litanie van ^lle Helhgen en de plechtige Paaschmls. Zü die qp dezen dag wil len communiceeren. mogen dit allen doen onder de H. Mis na de Communie van den Priester. Na de H Mis kan men het gewijde water be komen. Paaschzaterdag is er gelegenheid om ve biechten des emorgens na de H. Mis (dus niet er vóór) tot 12 uur e^'smlddogs van 410 uur. 7 uur Rozenhoedje de bekeering van ons vaderland. Deze week is Vrijdag alleen onthou- dlngsdag. Zaterdag te 12 uur eindigt de Vasten ZONDAG 16 April. Hoogfeest van Paschen. Onder de H. MIs van 8 uur zal een generale H communie gehouden worden met gemeen- schappelule gebeden en gezangen. Allen wor den daartoe uitgenoodlgd Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit Westelijke richtingen, nevelig tot zwaar at hall bewolkt, weinig at geen regen, zelfde tempera tuur. Verdere vooruitzichtenOnzeker. Zon op 5.17. onder 6.48. Licht op 718. Voile Maan 158 njn. de kantoren der gemeente gesloten zullen zün; dat op Zaterdag 29 April az„ tusschen des namiddags 2 en 5 uur, op het Doelenplein een herkeuring zal worden gehouden van alle trek honden in deze gemeente; belanghebbenden moeten voorzien z(jn van het aan hen uitge reikte nummerbewijs en de honden moeten zijn aangespannen voor de voertuigen, waarvoor zjj >estemd zijn; dat nu de Paaschvacantie gelegenheid zal worden gegeven tot kostelooze immunlsatle van kinderen tegen diphtheric en roodvonk; ouders, die hunne kinderen de daartoe benoodigde be handeling wenschen te doen ondergaan daarvoor nog geen toestemming hebben gege ven, wordt verzocht vóór Paschen aangifte daarvan te doen aan de secetrarie alhier. export vanpeen naar Amerika. In bet kersen seizoen werden afgegeven 4J7 oorsprongverkla- ringen voor kersen tegen 172 in 1931 en verklaringen voor andere artikelen <93). Het aantal aangesloten leden bedraagt exporteurs en 83 veilingen, tegen resp. 117 en 84 Opgemerkt werd, dat daardoor het subsidie voor de t.b.c.-bestrijding gevaar zou kunnen toopen. daar het Rijk alleen subsidie verleend aan Kon. erkende vereenlgingen. De wensch werd uitgedrukt, dat voor ont smettingen van goederen aan de ontsmettings- inrichtingen te Alkmaar en Hilversum een uni form tarief zal worden Ingevoerd. Voor af deel Inge n, ver gelegen van de ontsmettingsin- richtingen te Alkmaar en Hilversum, werden de ontsmettingen door de transportkosten van goederen en ontsmetten bezwaarlijk. Men zou trachten dit punt op de algemeene vergadering der N.-Holl. Ver. „Het Witte Kruis" behan deld te zien. Van gedachten werd gewisseld over de be stemming. te geven aan het batig saldo .der „Witte Kruls”-tentoonstelllng. Enkelen stelden voor het stichten van een Centraal Magazijn voor kostbare en zelden gebruikt wordende verplegingsartikelen. Anderen wilden een for- malinekamer bouwen tot het doen van ont smettingen. Een besluit werd niet genomen. Burgeriyke Stand Geboren: Simon Adria nus, z. van D. Dudink en H. v. Behagen Di vers Geeitruida, d. van N. Tamis en A. Lan- gendijk Anna Maria, d. van P. van Stralen en M Dol Bruno Theodorus, z. van Th. J Oudhuis en M. Dekker Relnard, z. van F. Smit en T. Groot Marijtje, d. van W. Beers en Ca th. v. di Stoop Joannes Josephus, z. van J Weel en M. v. Diepen Trien Greta, d. van Jb. Liefhebber en G. v. Boelen Marga- retha Geertruida, d. van A. B. Hurkmans en A Commandeur Ptonto, d. van W. Joon en R. van Eik Antonlus Petrus, z. van A. P. A. Overtoom en M. Borst Margaretha, d. van J. Wester en D Frederiks Annie, d. van C. Mantel en E. Klomp Catharina Maria, d. van F. Hink en E. M. Broersen Johannes Cornells, z. van C. KJercq en A. Smit. Gehuwd: J. F. v. d. Vinden en A. Zomer. Overleden: Rommert Lodder, 8 mnd„ z. van 8. Lodder en T. Polsma (overt, te Alkmaar) Cornells Jacobus Swmkels. 2 j„ z. van H. Swln- kels en A. M. Abbes Trijntje Limmen. 79 j., »*jd. van W. Danenberg Willem Jan Leeg water, 10 j., z. van C. Leegwater en G. Schaap man. met narcissen, hyacintben en tulpen wordt in den Botanischen tuin, in het park Het Gou den Hoofd, een demonstratie met bolbioemen georganiseerd Dubbele tulpen zijn geplant op bet plein Carnot, narcissen in hoofdzaak op het plein Bellecour, hyacinthen in den grandiosen park- aanleg op het Plein der Republiek. Voorts zijn nog op verschillende pleinen kleinere vakken vooral met tulpen beplant. Het totaal aantal bollen dat gebruikt is overschrijdt de 20.000. Nu de bloeitijd nadert, blijkt uit een dezer dagen van den heer Faucheron ontvangen schrijven, dat de bollen overal regelmatig op komen en een goéde bloei mag worden ver wacht. De plantsoenen zullen omstreeks Paschen de aandacht van het publiek trekken, en den inwoners en bezoekers tevens In herinnering brengen, dat dit schoone Nederlandse!» pro duct een groot vreugde kan geven aan hen, die daarvoor een naar verhouding klein finan cieel offer brengen. Behalve, dat het de gevoelens van de Pran- schen ten opzichte van de Nederlandse!» bloetn- bollenk weekers ten goede sa! komen, wat na reeds blijkt uit de erkentelijkheid van het Lyon- schc stadsbestuur, sal er zoo een flinke pro paganda gemaakt worden voor het artikel bloembollen. Een propaganda, die in deze koop, krachtige Industrie- en woonstreek, waar ons product meer vroolfjkheid kan brengen, zeer zeker op zijn plaats is. En waarvan de doel treffendheid grooter zal zijn, doordat deze re clame geruggesteund wordt door de aldaar tn het najaar georganiseerde vertooningen van de film „Van Bol tot Bloem", die er, ook door de explicate van onzen afnemer Rlvoire. zeer in den smaak zijn gevallen, en die door deze be plantingen extra scherp in het geheugen onzer klanten en toekomstige klanten zullen worden geprent. De verkiezingen Voor een maar matig be zochte vergadering sprak Vrijdagavond al hier Mr. Wendelaar. burgemeester van Alk- voor den Tegen den keer in Ondanks het onlangs genomen Raadsbesluit waarbij kalken op de straten en plakken op openbare gebouwen, bruggen, enz., is verboden zijn de communisten begonnen met overal aan te plakken en op de straten te kalken. Door gemeentepersoneel schrobd. De uitslag van het eind- en overgangs examen aan de Rykstuinbouwschool voor de Bloembollenteelt te Lisse Is als volgt: Het diploma der school werd toegekend aan: J. de Bruin, Voorschoten, met aanteekenmg voor Duitsch, Zweedsch, Stenografie en mach.- sclirtjven; W. Ie Grand, Sassenheim, met aant. voor Enge lach, Duitsch. Fransch, Zweedsch, mach, schr.; W. van Zonneveld. Sassenheim. met aant. voor Engelsch, Duitsch. Zweedsch, mach schr.; J. W. de Haas, HUlegom. met aant voor Engelsch. Duitsch, Fransch, Steno en mach, schr.; H- Q. Hijlkema, HUlegom, met aant. voor Engelsch, Duitsch, Fransch, Zweedsch, mach, schr.; C. v. Zijverden, met aant. voor Engelsch, Duitsch, Zweedsch, mach, schr.; Wm. Montagne. Lisse, met aant. voor Engelsch. Duitsch, Fransch, Zweedsch, Steno en mach, schr.; Th. Sabelis, Santpoort, met aant. voor Engelsch, Duitsch, Fransch. Steno en tach, schr.; W. J. H. Verhoeven, Utrecht, met aant. voor mach. schr. Een verklaring voor het met gunstig gevolg bfjwcnen der lessen in enkele vakken werd ver leend aan den vakleerilng J. H. van Waveren. Hilegom. Overgangsexamens van klasse I naar klasse II. On voorwaardelijk geslaagd zijn: G. A. Bosch, M. H. de Reede. Leiden; C. O- A. Drie huizen, C. de Vink, LUse; H. W. KaMman Haarlem; W. H. Phillppo, J. A- Slingerland, Sassenheim; K. A. Scharpf, Bennebroek. Van klasse H naar klasse LH. Onvoorwaar delijk geslaagd zijn: F. v. Aken, C. Driehuizen, Lisse; P. A. Ie Clercq. J. v. d. Kamp, Sasaen- helm; W. Preymuth, J. Scheepstra, Bloemen- daal; C. W. van Brussel, Haarlem; M. Hlile- nlus, Ch. Hijlkema, J. Th. Langelaan, Hllle- J. Zwaan. Voorburg; O. M. Roozen. Heemstede; C. Slot, P. van Tol, Haarlemmer meer; F. C. Veltema, Leiden; F. A. Vlag, Voor schoten; J. G. Faase. Noordwjjk; Chr. Vtot- man. Den Haag; H. O. J. Wolterbeek, Aerden- hout. Niet bevorderd werd één leerling. Gemeentelijke bekendmakingen. B. en W. maken bekend: dat personen, die voor verstrekking van on gemengde margarine in aanmerking komen, zich eiken Dinsdagmiddag van 2 tot 530 uur aan het bureau voor Maatschappelijk Hulpbe- van de ver- Bnrgeriyke Stand. Geboren: Jacobus Ge rardus, v. O. van Ophem en M. de Boer; Hendrikus, s. v. P. J. Nieuwe boer en 8. Plak; Johanna Maria, d. v. J. Bot en M. Hoogendijk; Johannes Joeeph, z. v. J. SUm en H. A. Ver hoeven; Adrianus, z. v. J. Berkhout en J. Mol; Nicolaas Joeeph, x. v. J. Koopman en L. Beere- poot; Martin us Leo, z. v. N. J. Koopman en M. de Jong; Hendrikus Antonlus, z. v. A. Aker en C. Kappelhof. Overleden: Helena Overgaauw. oud 61 jaren. weduwe van J. L. Hogervorst, wonende te 's Gravenhage; Franc scus Grooteman, oud 34 jaren, echtgenoot van A. Sljjkerman, overleden te Hoorn. Kerkbericht. DINSDAG onder de H. Mis 730 de generale H. Paaschcoenmunle voor alle schoolgaande kinderen. 7 uur Lof ter eere van den H. Antonlus. WOENSDAG van 48 uur gelegenheid om te biechten; 7 uur Lof ter eere van den H. Joeeph. Geen congregatie. WITOE DONDERDAG, Te 7 uur wordt de H. Communie uitgereikt en ook te 730 voot degenen die onder de H. Mis niet kunnen. 8 uur begint de plechtige H. Mis. waaronder de geloovigen na de Communie van den Pries ter zooveel mogelijk ter Communi ezullen gaan. Onder de H. Mis worden antwoorden en Credo naar gewoonte door alle meegezongen Na de H. Mis processie met het H Sacrament naar het Altaar ter aanbidding Tot het volgen van deze processie worden de gewone deel nemers uitgenoodlgd Het H. Sacrament blijft den geheelen dag ter aanbidding uitgesteld. Men kotne ook In de morgenuren het H. Sacrament trouw bezoèken. Des avonds te 8.15 gemeen schappelijke .ganbiddidg, waarbij alle paro chianen, die ëenigszlns kunnen, worden ver wacht. Men brenge zijn liederenboekje mee. GOEDE VRIJDAG. 7 uur uitstelling van het H. Sacrament. Te 8 uur de plechtigheden. Alle aanwezigen worden uitgenoodlgd tot deelname aan de Kruisvereering. Bij de processie dezelfde deelnemers uitgenoodlgd als op Witte Donder dag Te 3 uur plechtige oefening van den H Kruisweg. De kerk is den geheelen dag geopend Ter viering van het 19de eeuwfeest zal dit jaar op Bisschoppelijk voorschrift te 8 uur een over weging worden gehouden over het lijden en langrijke en het meest in het centrum gelegen 1 -R— _a_AV, bllque, Moraud. Carnot, Jules Ferry dere. Deze pleinen worden dagelijks door ezs groot aantal inwoners bezocht, daa> ze in het centrum liggen, terwijl ook vreemdelingen, die Lyon bezoeken, de beplantingen moeten op merken. daar de plantsoenen deels vóór de sta tions gelegen zyn. Naast deze beplantingen De H.AJVO. gaat bouwen Door de N.V. H.A.B.O. te Noord-Scharwoude zal op hare terreinen alhier aan den Stationsweg een groote garage worden gebouwd met twee bo venwoningen. Gtumtog a. Het omhoog brengen van de spoorbaan HelderAmsterdam tusschen KM. 18.600—30.460. b. Het maken van een onderbouw voor dub belspoor bij K M 19.500. c. Het maken van duikers en bijkomende werken voor het ontworpen kanaal en daar langs gelegen weg benoorden Behagen is op gedragen aan de op één na laagste inschrijf- ster de fa. J. Steensma te Lemmer voor de som van ƒ156 000, wat juist 111000 beneden de raming is. R. K. yoetbal S V A. verloor met 40 van Zeevogels; S. V. A, 3 van A. D. O. 4 met 3—1 en slechte het tweede elftal van S. V. A. kwam met een mooie 40-overwinnlng uit Wormer- veer terug. Het tweede is de inzinking dus weer Burgerlijke Stand. Geboren: Lourens, z. van J. van Rlel en C. J.'Slnt Nicolaas; Johan nes, x van C. Bruljns en G. W. Klaver; Mary Adriane, d. van M. Wils en M. GravendiJk; Neeltje Breglta. d. vna D. Dammes es T. A. Koom; Leonardus Hendricus Nicolaas, z. van J. Ellerbroek en A. D. de Oreeuw; Petrus Ge rardus, z. van J. P. de Vries en C. C. Jol. Overleden: Aafje Dekker, 51 j„ echtgen. van N. J. Com pas; Geertje Schouten, 64 j„ echtg. van J. Tijmens; Jan Wlttebol, 30 J., echtg. van M. Kolder. OndertrouwdDirk P. Groot en Johanna M. Thie; Johannes W. van Kooten en Maart je Zeljlmaker; Theodorus P. Deen en Beatrix M. Mol; Marinus Meijer en Johanna G. M. Everts; Cornells J. Klooster en Veronica Leek; Bone- lacius Snelten en Veronica M. Dudink. S.R.C.K.G.B. (Boveokarapel) 12 Ook tn dezen wedstrijd kon 8.R.C. niet vol ledig uitkomen. Dat SJt.C. desniettegenstaan de deze eervolle nederlaag wist te bereiken stemt bemoedigend. Onder leiding van scheids rechter van de Aakster wordt van beide zijden er dadelijk een flink tempo ingezet en wanneer H. König den bal mooi naar voren speelt heeft de S.R.C.-mldvoor door goed doortoopen bijna succes. Ook op een volgenden aanval Is 8.R.C. niet gelukkig. Dan trekt K.G.B. er op uit. Ook by een volgenden K.G.B.-aanval stopt Stam safe. Door het onvoldoende werk van de kanthalfs die de vleugelspelers geregeld te veel vrij spel ’.aten, krijgt KOR. gelegenheid telkens dichtbij door te dringen en een goal dan ook in de lucht 01. Wanneer Stam dan weer eens schitterend een bal er uit heeft getipt bewerkt kort daarna een der backs den bal met de handen en de toegeken’de penalty verdwijnt onder den val lenden keeper 02. Kort hierna is het rusten. Spoedig na hervatting verkleint de midvoor van SJt.C. den achterstand 12 en nadat K.G.B. een paar maal is aangevallen krijgt 8Jt.C. toch t beste van het spel. Scheidsrechter goed. K.G.B. viel vooral na rust tegen. Bij SJt.C. speelde de achterhoede, spil midvoor een heel goeden wedstrijd. Het Centraal Bureau der Veilingen to Neder land heeft aan den Minister van Economische Zaken een adres gezonden, waarin bet treurd wordt, dat over bet voorgestelde ontwerp nopens de steunverleening aan tuinbouw voor 1933, niet eerst overleg is pleegd met de Tuinbouworganisaties, ^enstaande hierom was verzocht. Men had dan ’graag de gelegenheid willen benutten, om eenige bezwaren tegen het ontwerp aan te voe ren, alvorens dit gepubliceerd werd. Het voor naamste bezwaar is wel, dat de llmiteering van f 5.000.000 niet post in het systeem van uitbe taling der minimumpryseen voor alle op de veilingen onverkochte producten. Bovendien moet genoemd bedrag, op grond van de ondervinding in 1933, veel te laag wor den genoemd, om daarmee het verschil tusschen den richtprijs en veilingprjjs te kunnen aanvul len. Immers is over 1932 over het algemeen van dit verschil slechte 40 pet. kunnen worden uit betaald. Daarom wordt door bet Centraal Bureau ver zocht te willen bevorderen, dat bet bedrag van 5.000.000 tenminste wordt verdubbeld terwijl men voornemens Is verdere bezwaren tegen het ontwerp ter kennis te brengen van den Re- geeringscommissaris en de Commissie van Ad vies ingevolge de Tuibouwsteunwet. Districtevergadertog In het Medemblikker Tolhuis werd de voorjaarsvergadering gehou den van het district Hoogkarspel van ..Witte Kruis"-afdeelingen Vertegenwoordigd waren de afdeelingen Schellinkhout. Hoogkarspel. NibblxwoudHau- wert, Enkhuiaen en Blokker De heer J. Breebaart (Schellinkhout) deed rekening en verantwoording over het beheer der geldmiddelen in het afgeloopen jaar. De ontvangsten, met inbegrip van het saldo van vorige jaren. bedroegen 114.50, de uitgaven f 5331. alzoo beschikte de vereeniging over een bedrag van 61.19 benevens het batig saldo van de in 1931 te Hoorn gehouderf Witte Kruis"-tentoopstelllng ten bedrage van^plm. f 1000. De wensch werd geuit, dat de afdeelingen niet afzonderlijk de Kon. goedkeuring zouden behoeven aan te vragen; de Kon. goedkeuring, aan de hoofdvereeniging verleend, zou vol doende moeten zijn. Uit het Jaarverslag van het Uitvoer Controle- bureau op aardappelen, groenten en fruit blukt, dat in het afgeloopen jaar het gebruik van het merk voor de producten tomaten en druiven is afgenomen. Het voornaamste gebied van dit product het Westland, heeft in het geheel geen medewerking geschonken. Volgens het verslag blijft slechte een weg open, nJ. de Landbouw- ultvoerwet. want een contröle op bet product moet ef komen, willen we als belangrijk expor- teerend land op de buitenlandse!» markten ons handhaven Reeds het Jaar 1931 deed vermoe den dat het voor de exportproducten druiven en tomaten met een vrijwillig contróle-systeen niet zou lukken In 1933 is dit vermoeden sekerbgld geworden. Voor de wettelijke regeling der con- teóle op titen, waren er verschillende bona-fide exporteurs, die er sceptisch tegenover stonden. Na een driejarige contróle zijn dese exporteurs echter geheel bekeerd en zouden niet gaarne den vroegeren toestand terugwenschen.. Zoo zal het ook gaan met een wettelijk geregelde con tróle on andere producten. Als gevolg van de vermlrrieide expert-gelegenheid is het gebruik van het U. C. B.-merk voor aardappelen even eens afgenomen. Voor late bloemkool zijn dit jasx zeer veel labels gebruikU doordat de kwa liteit door bet uitbljjven van vorst lang goed bleef. jp toteftl gym gebruikt door exporteur» 223.000 controle-merken, veilingen 1.160.000, totaal 1363.000 tegen 1374.150 in 1961, soodat bet ge bruik met 491.000 stuks is verminderd. Zondag is op initiatief van de Rljkskieskring- organlsatle Helder te Purmerend een politieke landdag gehouden, welke uitstekend is geslaagd. Te twee uur werd een optocht met vaandels, banieren, vlaggen en transparanten gehouden door de stad, waarin o.m. meeliepen de eerw. geestelijkheid der stad, deken Hollenberg en de kapelaans Th. Plaat en B. Kloes, organisaties van Purmerend en uit verschillende plaatsen en omgeving. Direct daarna werd een meeting gehouden op bet Doele-terrein. De bijeenkomst werd geleld door den heer H. F. Flultman, voorzitter van de Rykskieskring- organteatta Helder, die, na een kort welkomst woord door den voorzitter van de afdeeling Pur merend, er op wees, dat er in de komende dagen veel belangstelling van de katholieken sal worden gevraagd. De RJC. Staatspartij staat midden in de bran ding. Het gaat met deze verkiezing op de eerste plaats om een eenheid, welke dr. Schaepman onder ons katholieken heeft gebracht. Bij ons katholieken gaat het in de politiek om hoogere belangen. Tegenstanders begrijpen het niet, doch bij ons is het mogelijk, dat de werk man zijn stem uitbrengt op den patroon en de patroon zijn stem geeft aan den werkman. Wij hebben ons materiaal daarvoor gevonden in de Encyclieken „Rerum Novarum" en „Quadragesi- mo Anno". De beer W. Stelnmets (deze verving den heer Van de Bilt, die verhinderd was) hield daarna ‘een rede. Er worden verschillende leuzen gean nonceerd. Wjj roepen om een hecht en sterk gezag en een gezonden volksinvloed. Het gaat ook bij deze verkiezing weer In hoofd zaak om de vraag: voor of tegen Christus. Dat vooral moeten wij goed beseffen, zooals onze rikerkelijke overheid dat ook van ons vraagt. Er zijn In ons land die roepen om den sterken man. Vooral in liberale kringen roept men daar om. Die sterke man moet dan Colijn zijn. Zelf kan men zeker zulk een sterken man niet leve ren. Wij wenschen God meer erkend te zien in ons staatsgezag; da nhebben wij een sterken man niet noodig. Tegenover ons staan ook de sociaal-democra- ten. Wat hebben dezen ons elders gebracht? Hoe zou het er uit zien, als de socialisten in ons land de baas waren? Waar is de vrije meeningsuiting voor de katholieken in Spanje. Mexico en Wee nen, de stad waar nog heden geldt het: .jood of geen brood." Vervolgens behandelde de heer Steinmetz de gevaren van versplintering. In 1929 heeft professor Veraart zeer ernstig gewaarschuwd tegen versnippering. Thans sticht hij verdeeldheid. In de partij van den heer Wesseling is les wat ,jro” is. zooals de leider dat zelf gezegd heeft. In de R-K. Staatspartij heeft iedereen een gezonden invloed en er is geen reden om deze partjj den rug toe te keeren. De heer Steinmetz ging na. wat in de laatste vier jaren tot stand gebracht mede door incloed van de R.K. Staatspartij. Wjj moeten nu waken om te houden wat wij hebben. Wjj willen sociale rechtvaardigheid bevorder zien in onze staatkunde, zooals de Paus dat In Quadragesimo Anno voorhoudt. De heer Paul de Waart daara een rede hou dend, wees op den ernst der tijden aan de hand vaaden toestand in het buitenland. Waren de katholieken in Duitschland één. dan zou het Centrum niet 6 millioen, doch mlllloenen stemmen hébben verkregen. Dan had het Nationaal Socialisme weinig te vertellen in Duitschland. Dan zouden de Joden niet en de Joden niet vervolgd «ijn zooals thans. Leert ons dit niet één te blijven? Ook andere landen, leeren ons veel. In Spanje en Mexico worden de katholieken vervolgd. Maar daar zwijgt men over. Hie rroept men om ontwapening. Doch waren de socialisten in Weenen niet de eersten die een Schutzbond oprichtten? Wij willen noch communisten, noch socialis ten. noch een ongezond nationalisme. Evenmin wenschen wij facisme. Met leedwezen ziet spr. verschillende partijen onder ons katholieken opkomen. Er zijn onte vredenen. Spr. heeft wel eens een vergadering van katholieken dissidenten meegemaakt, waar woorden zjjn gesproken waarover spr. zich voor zijn geloofsgenooten schaamt. De heer Wesse ling heeft voor de radio gesproken en veel woor den van de Pausen aangehaald. Alleen het eene woord, gehoorzaamheid aan de bisschoppen, beeft hij niet gezegd. Ook Bruning in Duitschland bracht offers om wille van de eenheid zoo goed als Nolens daaraan offers bracht. Daaraan moeten wij een voorbeeld némen. Na een kort Inleidend woord deed daarna de hoog eerw. heer Deken .A. Hollenberg, eerst allen gezamenlijk bidden voot de zielerust van een overleden familielid van den heer Van de Bilt. Z.Eerw. sprak daarna de .hoop uit, dat de strijd bij deze verkiezing in vrede zal gaan. Vandaag hebben wij allen den palmtak des vredes gehaald. Wij beminnen den vrede. Wij haten niemand en mogen niemand haten. Laten alle Staatepartijers het goede voorbeeld ■even en zoo de dolenden terugwinnen ot onze eenheid. De heer Flultman sprak daarna het slot- en tevens dankwoord. De meenting noemde spr. een der best ge slaagde van dese actie-periode. ALKMAAR. 19 April Veemarkt 66 vette koeien 80—200 9 vette kalveren 30—70; 343 nuchtere kalveren (slacht) 212; 371 vette varkens (zware) per KG. 030034. Handel goed. AMSTERDAM. 10 April. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 618 vette Koeien, waarvan de prijzen waren: le kwal. 0570.62. 2e kwal. 0 43—056. 3e kwal. 033—0.40 per KG. slachtgewlcht. 125 Melk- en Kalfkoeien 9530— 160.00 per stuk. 195 vette Kalveren: le kwaL 056—0.60. 2e kwal. 0.42—055. 3e kwal. 032- 0.40 per K.G. levend gewicht. 231 nuchtere Kalveren 150—350, 118 Schapen 1190—15.09 per stuk. Vleeschvarkens. wegende van 90110 KG. 0.390 40. zware Varkens 0.37038. vette Varkens 0 330 35 per K.G. slachtgewicht. 30 Paarden 60.000—110 00. 4 wagons geslachte runderen uit Denemar ken. Markt verloop: Runderen, groote aanvoer, kal me handel, prijshoudend; vette kalveren, groote aanvoer.* vlugge handel, prijshoudendvarkens, matige aanvoer, trage handel, prima kwaliteit Iets hooger; andere prijzen evenals de vorige week. ALKMAAR. 8 April. N.V. Elorvrlling voor Hol- landsch Noorderkw. Aanvoer 395000 klpe leren, 58-60 130—2.10. eO-63 2 00—120 «3-*» 110— 2 30. 64-M 3303.00. Bendeleren 71000 stuks, 130—1.60. ALKMAAR. 8 April Boter- en eierenmarkt. Boter, fabriek le soort 0.750.77 Boter, fabriek 2e soort 0.700 75; eieren, groothan del 190215J eendeleren 1.70. BROEK OP LANGENDIJK. 10 April 6300 K.O. Roode kool 3305 00 15000 KG. Ole kool 1.70 3.90 23000 KO. Deense he Witte kool 0 00. 5400 K.O. Uien: Gele Uien 0.00. Grove 0.20—1.10. Gele Drielingen 0 80 3700 K G. Bleten 0.60 HOORN 8 April Veemarkt 2 vette Koeien. 7 nuchtere Kalveren 3.00030. 54 Schrammen 13 00—18.00, 115 Biggen 7.0013 00. 54 Schapen 3 0016.00. Handel goed. LEIDEN 8 April. Botermarkt. Prima fabrte»- boter (contröle), hoogste prtjs 1.60. Prima Boe ren boter laagste prijs 135. hoogste prtjs 1.4R Aanvoer 1590 KG Handel goed. LEIDEN 8 April. Turfmarkt. Aanvoer 100000 stuks Prijs 700—200 per 1000 stuks. NOORD-SCHARWOUDE. 8 April. NoordeP- marktbond 10000 kg. uien. Drielingen 0307 Uien 090; Grove Uien f 1.00—110; 300.000 roode kool 2506.00; doorschot 1.90—4507 150000 kg. D. witte kool 0.600.70; 150.000 kg gele koof 150—3 30; taaie gele ƒ1.80—430: 1.10—130, alles per 100 kg. NOORD-SCHARWOUDE. 10 April. 5500 K-O. Kroten 0 60 7900 K G Roode kool 2.604 50 ld. doorschot 2.00230. 34000 K.G. Deensche Witte kool 0 60 Doorgedraald 5500 K.O. Kroten en 30200 K G Deense he Witte kool. OUDEWATER, 10 April. Kaasmarkt. Aanvoer 32 partijen. 290 stuks, 4955 K.G. le soort 23.00— 34.00, 3e soort 20.0022.00. Handel matig ’•-HERTOGENBOSCH. 7 April. N. C. B Bos sche Veiling van Land- en Tuinbouwproducten. Spinazie 0.060.14 per K.O. Kropsla le soort 031052. idem 3e soort 0 170 37 per 10 krop. SnUsla 0.060.07 per K.O Kelen 0 060.18. Ra dijs 0.16033 per 10 boe. Bloemkool 0.15—025 per stuk. Roode kool 0.800 85. Savoye kool 0.4» —0 47. Witte kool 0.400 43 per 10 stuks. F°ste- letn le soort 0.21023. idem 2e soort 0.110 13 per K.O. Rabarber 0 40—0 63 per 10 boa. Sprui ten 0.12—0.12 per K.O. Prei 0 03—0 06 per boa Schorseneeren 0.040.06 per K.O. Andijvie 0.12— 0.37 per 10 struik. Peen 0.47—051 per 10 boa. Witlof le soort 0.060 13 Idem 3e soort 0.08— 0 06 per K O. Wortels 0 12—020 per 10 K O. SchUvellng 0.07—0.11. Oeeekoppen 0.02—0.10, Zoete Campagne 0 020.10, Zure Campagne 0 13 —0.13. Bellefleur 0.06—0.11 per K.O. WESTLAND. 7 April Mlddelprlje van «te Wert- landsche veilingen. Druiven 2.406 30 per KIL Aardbeien 0.020 04(4. Perziken 027—-0.73, Bloemkool 0 06020 per stuk Andijvie 0.11— 030. Stoofsla 0.10—0 40. per bak Spinazie 0 06— 0.10, Postelein 0.1Q—0 28. Witlof 0.030.13 per K.G. Tomaten 0.060.10 per ét uk Eieren 350— 3 00, Sla 3.305.60 per 100 prlnceaseboonen 1.30—136. SnUboonen 100140 per K O. Aard- snpelen 0.550.60 per mandje Kelen 0.40Loo. Peterselie 100—2.05. Prei 1.00—2 50. Selderij 0.60 CAI. ViUU XJ.W, Kjrswwc V-teV ;en 030. 2700 K O. Bieten 0.60. 54 Schrammen os Miserere en Stabat Mater. (Vox populii Geen Congregatie. PAASCH-ZATERDAG te 7 uur wijding van vuur, Paaachkaara, water en doopvont. Te on- alhier pogingen in t werk gesteld om met een flink aantal dien dag mede van Behagen uit op te trekken om getuige te zijn van dit unieke gebeuren. dale advertentie-reclame actie te voeren. Bij de rondvraag werd den secretaris voor zijn vele werk een gratificatie toegekend, waar na sluiting onder dank.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 2