Prikkeldraad H -L E Nieuwe basiliek NATIONAAL Door Afrika-Azië DE NIEUWSTE EISCH DER R.K. VOLKSPARTIJ Dank aan A. B. K. ELECTRICHE1TSRAAD „De vloek van de booze daad” DINSDAG 11 APRIL1 EEN LEESMACHINE UITGEVONDEN De a.*. verkiezingen Het aantal stemgerechtigden «ie Grootsche feestviering Auto in ppin gereden eoe.eM en Prof. dr. P. Zeeman GEERTRUIDA CARELSEN De heer B. F. Kranz overleden Doctor honoris causa te Gent VOOR DEN KRIJGSRAAD IR. G. NYHOFF NAAR SIAM De dienstweigering te Soerabaja NAAR DE C.P.H. OVERGEGAAN TRIBUNE INGESTORT De eerste tomaten Verbetering in de haven te Bangkok De verheffing van de OJ-. Vrouwe- kerk te Maastricht tot basilica minor De banken by een voetbalwedstrijd te zwaar belast Overige Kieskringen 15.000 K.M. per rijwiel met een kleinen „Sachs”-hulpmotor De Duitscher Georg Schutkowski heeft een apparaat gecon strueerd, waarmede het langs optisch-electrischen weg moge lijk is drukwerk te laten voorlezen Koninklijke onderscheiding Ter adviseering van den minister Bij K.B. voor den tijd van vijf jaar ingesteld Wereldreizigers in ons land Een licht- en een zwaargewonde 4 eenheid. <c> 53 In 1929 bedroeg het aantal kieaen: Kieskring da historisch ook In katholieke et re ken doet het volgende den: 657.611 De aanwas la dus 50.921 ot 839 procent. 1.195.047 1309.419 De aanwas is dus hier 114372 of 957 procent. 2.023 766 2.130 608 4 heeren ebt hem in a 1929 210 434 293.187 229 587 349311 401.656 129.961 210351 198371 101.008 1929 188 799 185313 177345 195395 199329 248 566 1929 203328 186.179 216.643 303 328 186.719 210.434 188.799 293.187 229.587 185 313 249311 401.656 177345 195395 129.761 199330 210331 348.566 198371 101.008 316.643 1933 227341 309 367 248 839 373.298 439 509 133 757 193370 209.068 106369 1933 201316 209314 191.411 233.192 214.839 260 467 1933 224371 199.602 233 548 Bij Koninklijk besluit is. behoudens nadere regeling bij de wet, voor den tijd van vijf jaar een electricitelteraad Ingesteld. BU de opgave van het aantal stemgerechtig den voor de aanstaande Tweede Kamer-ver kiezingen zijn voor de vergelijking abusievelijk de aantallen kieaen in 1925 in plaats van in 1920 opgegeven. i I U III IV V VI VII VIII IX X IX XII XIII XIV XV XVI XVII XVIII In Februari jl. heeft de regeering van Siam een verzoek gericht tot de Verkeersorganisatle van den Volkenbond om eenige technische des kundige adviezen te mogen ontvangen voor de verbetering van den toegang van de haven van Bangkok en van de haveninstallaties aldaar. De Verkeerscommissie wees daartoe drie des kundigen aan en wel onzen landgenoot Ir. O. P. Nyhoff, een Engelschman A. T. Ooode en een Franschman. Staatsraad Wstier. Deze des kundigen hebben, aldus meldt .De Telegraaf", te Genève de laatste dagen een eerste bespre king gehouden, waarbij ir. Nyhoff belast werd met onderzoek ter plaatse. De heer Nyhoff zal zich laartoe in den loop der maand Mei naar Bangkok begeven. Op de Maandagmiddag door de schrijfster Oeertruida Carelsen (mej. Amy de Leeuw) ter gelegenheid van haar negentlgsten verjaardag te Haarlem gehouden receptie, heeft de Com missaris der Koningin in Nnrwd-Holland mede gedeeld. dat H. M. de Koningin haar benoemd heeft tot ridder in de orde van Oranje-Nassau ter veiling 'pond «n 10 Arnhem Rotterdam Den Haag Dordrecht Amsterdam Middelburg Leeuwarden Groningen Assen Den Bosch Tilburg Maastricht Te Poeldijk zfjn de eerste tomal aangevoerd, waarvoor 27 cent pe cent per stuk werd besteed. Industrleelen, medestichter en secretaris-pen- nlngmeester van de Leldsche Hout, lid van de Rijkscotnmissle voor Werkverruiming, lid van de reorganlsatie-commiasie voor het Acade misch Ziekenhuis te Lelden, in welke kwaliteit hij is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. De overledene bekleedde voorts nog verschillende functies op maatschappelijk en ander gebied. .De Volkskrant” heeft zelf de vergelijkende cijfers van het aantal kiezers in de jaren 1929 en 1933 berekend en komt tot de conclusie, dat de gemiddelde aanwas van het aantal kiesge rechtigden 7,11 procent bedraagt. Hoe staat het nu in onze katholieke kieskringen met dat gemiddelde Een vergelijking in genoemd biad dat de herziening Deze raad heeft tot taak, den Minister van Waterstaat op verzoek, dan wel eigener bewe ging. van advies te dienen omtrent aangelegen heden betreffende de electriciteitsvoorzlening. Voor het bedoelde tijdvak zijn tot lid cn voorzitter benoemd: prof. Ir. O. J. van Swaay. oud-Minister van Waterstaat te Delft; en tot ledenH. P. J. Bloemen, burgemeester van Groningen te Groningen; prof. mr. dr. G. W. J Bruins, oud-hoogleeraar aan de Handelshooge- school te Rotterdam, te Wassenaar; jhr. 8. van Otters. oud-Commiss»ris der Koningin in do provincie Gelderland, lid van de Eerste Kamer, te Brummen; mr. J. F. Schönfeld. administra teur bij het departement van Waterstaat te Den Haag. Aan den Raad aal door den Minister van Waterstaat een secretaris worden toegevoegd. De Raad is bevoegd, in het belang van de vervulling van zijn taak, de medewerking in te roepen van openbare lichamen, colleges en autoriteiten. De Minister zal bij den Raad een bureau instellen. Dit bureau bereidt de behan deling van zake in den Raad voor en verschaft aan den Raad de noodlge voorlichting. Het bu reau of het hoofd daarvan dient verder den Minister van advies in gevallen, dat dit door dezen wordt gevraagd. De verdere regeling van de organisatie en de werkzaamheden van den Raad en van het bureau, alsmede van de wijze van samenwerking tusschen den Raad, het bureau en andere RiJksdlensten. geschiedt, zoo noodlg. door den Minister. ’s Hertogenbosch Tilburg Arnhem Nijmegen Rotterdam Gra venhage Lelden Dordrecht Amsterdam Den Helder Haarlem Middelburg Utrecht Leeuwarden Zwolle Groningen Assen Maastricht Nijmegen Lelden Den Helder Haarlem Utrecht Zwolle Het sociaal-democratische nd van den Ge meenteraad te Amsterdam, de beer C. de Dood, beeft, naar wij vernemen, bedankt als lid van de 8. D. A. F. en hij is toegetreden tot «ie Communistische Partij Holland. Het is nog niet bekend, of de heer De Dood zijn zetel in den Gemeenteraad voor de O. P. H. zal blijven bezetten of dat hij zijn zetel weer ter beschikking stelt van de D. A. P. en als raadslid bedankt. Zondagmiddag, na den wedstrijd 8.C.H.— Quick te Nijmegen, toen er nog een strafschop na een protest gegeven moest worden, gingen honderden menschen op de twee rij hooge zit plaatsen rondom het 8. C. H.-veld staan, zoo- dat deze banken te zwaar belast werden. Plot seling begaven de stutten ach en vielen de banken uit elkaar met het noodlottig gevolg, de verscheidene menschen onder de planken kwamen te liggen. Drie var» hen, waaronder een meisje en een vrouw, werden vrij ernstig gekneusd aan de ^eenen. rnodat zij per bran card naar hun woning moeten worden ver voerd. Naar wij van offideele zijde vernamen, on dervinden de gewonden geen ernstige gevolgen van het ongeval. Wij merken bij dit bericht op, dat dit niet de eerste frontverandering is. Reeds vroeger had de heer De Dood, die eenlgen tijd te Berlijn correspondent was aan bet liberale Vaderland, van communistische neigingen blijk gegeven. Daarna was hij werkzaam aan .Het Volk", eerst als redacteur, later als medewerker. Het ba kende conflict in de sociaal-democratische frac tie. waarbij mr. v. d. Bergh en Xte heeren dr. Polak en Omendorp uittraden, den Raad. O a. c. <&- Cl w Q» Zaterdagochtend zijn in ons land aangekomen de Duitscher R. 8. Köckler en de Engelsche Zuid-Afrikaan Kenneth D. Poulton. die een zeer bijzondere prestatie op hun naam hebben. Met een eenvoudig rijwiel, toegerust met een kleinen .,8achs”-hulpmotor hebben zij 'n tocht gemaakt van Kaapstad dwars door Afrika naar Cairo, over Klein Azië en half Europa naar Dultech- land. Aan de Hollandsch-Duitsche grens werden zij hartelijk ontvangen door den heer Koch, wiens dochter hun een lauwerkrans aanbood en een vertegenwoordiging van de Amsterdamsche Sachsmotorclub. Vla Oldenzaal, Hengelo, Al melo ging bet nu naar Deventer en overal langs den weg was de publieke belangstelling zeer groot. In Deventer werd een bezoek gebracht aan de Burgers Rijwielfabrieken. De beide wereld reizigers waren vol bewondering over het kun nen van deze Hollandsche fabriek. Na afscheid genomen te hebben werd in hotel van Wely ge luncht, en hier sloot zich de Apeldoornsche SachStlub, onder leiding van den beer Schakel, bij hen aan. Over Zutphen en Dieren werd nu naar Arnhem gereden, waar, op het Velper- plein, een zoo groote menschenmenigte te hoop liep, dat de politie maatregelen noodlg oor deelde. Van Arnhem af werd de route gevolgd via Loenen. Beekbergen naar Apeldoorn. Op de fa briek van de firma Verbeek en Schakel aldaar werd den wereldreizigers soo'n schitterend bloemstuk aangeboden, dat de heer Köckler er op reageerde met de verklaring, dat hij dit naar zijn moeder zou zenden. Na afloop begaf men zich naar het bekende Hotel Bloemlnk om vervolgens voor bet houden van een lezing met lichtbeelden naar gebouw .De Bordelaise" te gaan. De zaal van dit gebouw was gevuld met een enthousiast publiek, dat ben op waardige wijze et ta wel een hooge zeldzaamheid, wan neer de Oproerige Krabbelaar in -Het Volk" den Katholieken pen pluim op den hoed steekt: meestal deugen wfl voor niets en valt er in ieder geval bedenkelfjk weinig goeds van ons te zeggen TViarm echter: dank aan A B.K. v<hu een aan de Katholieken bewezen vriendelijkheid, waar we werkelijk zeer gevoelig voor zijn: In „Het Volk" van Zaterdag klaagt A. B< K, volkomen terecht over de bejegening, den Joden In Duitachland aangedaan. War wat laat de schrijver zich dan in X heetst van zijn betoog ontvallen? De lezer proeve: De aanwas is dus hier 106.842 of 5.27 procent. Het gemiddelde in de katholieke kieskringen ligt dus belangrijk booger. Te Laren is Zondagnacht omstreeks 1 uur, op den Hllversumschen weg, een ernstig auto-on- geluk gebeurd. Volgens verklaringen van een agent van politie, die daar surveilleerde, reed de auto, welke bestuurd werd door den beer W. uit Huizen, met een snelheid van meer dan 100 K.M., in de richting Laren. In de scherpe bocht, tegenover den Houtweg, verloor de heer W. de macht over zijn stuur, met het gevolg, dat de auto tegen een boom botste, welke afknapte, daarna een tweede boom, die ongeveer 10 Meter verder stond om verreed, en ten slotte in gruizelementen terecht kwam op het laag gelegen terrein, bezijden den weg, waar men bezig is een hertenkamp aan te leg gen. De chauffeur W. liep eenige lichte snij- wonden aan het hoofd op, terwijl de aannemer K. B„ eveneens uit Hulzen, die naast hem zat, een hersenschudding en een ernstig beenfrac- tuur opliep. Twee personen, die achter in den auto zaten, kwamen met den schrik vrij. Dr. Holtmann, die spoedig ter plaatse was, liet den beer K. B. per brancard naar het ziekenhuis vervoeren. De auto, die door de politie in beslag genomen werd, ia niet het eigendom van den bestuurder, doch van de garage De Lange te Hulsen. „Eeuwen van verdrukking hebben ons geleerd, dat de éénige dam tegen Jodenvervolging door vooruitstrevende groepen In alle volkeren werd opgeworpen." derwaardigheden van de beide wereldreizigers volgde. Zondagavond waren de belde wereldreizigers in de hoofdstad te gast. Hier had zich een huldiglngscomlté gevormd, waarvan de heer A. H Lammers secretaris is. dat hun een harte- HJke ontvangt bereidde. Over Amersfoort, Hil versum en Bussum kwamen zij des middags In de stad aan en onder groote belangstelling werd gereden naar het American Hotel, waar Köckler en Poulton aanzaten aan een diner te hunner eer gearrangeerd. Aan tafel heerschte een bij zonder opgewekte stemming. Hartelijke woorden werden gewisseld. Voor een groot aantal belangstellenden hield de heer Köckler vervolgens een voordracht met lichtbeelden over het verloop van zijn avon tuurlijken tocht. Op bijzonder vermakelijke wijze wist hu de geweldige bezwaren die moesten worden overwonnen, te schilderen, de ongeloof lijke afstanden en tallooze moeilijkheden die zich voordeden op het 15000 HM. lange traject, welke alle door de kleine ,J3achs’’-hulpmoto- ren met succes het hoofd werd geboden. Kostelijk waren de ontmoetingen met het Afrikaansche wild. Eén heelen keer zagen zij een leeuw. Over groote afstanden werd nauwelijks wild gezien, maar op andere trajecten tuften zij dwars door kudden zebra’s, gnoes, giraffen en antilopen. Hoe vreemd was het hun te moede, toen zjj langs de toppen der Klllma Ndzjaro met sneeuw en ijs bedekt, den equator passeer den! Niet minder mooi waren de belevingen In de Sinal-woestiJn en verderop in Voor-Azië, Pales tina, Syrië. Libanon met prachtig gebaande we gen. Overal langs den weg van Zuid naar Noord de hartelijkste medewerking der bevolking, be halve in Joego Slavië waar chicane troef was. En eindelijk tuften hun trouwe hulpmotoren het inmiddels herboren Duitschland binnen, waar zU en niet alleen Köckler, maar ook Ken neth Poulton erkende dit volmondig geen chaos of vervolging vonden, zooals zij in vele bultenlandsche bladen moesten lezen, maar een orde en rust, die er In jaren niet hadden ge- heerscht. Na een korte pauze vertoonde de heer Köckler een serie fraaie lichtbeelden, welke een duidelijk beeld gaven van het landschap dat zij waren gepasseerd met vaak schier onoverkome lijke terrelnmoeiHjkheden. Een hartelijk applaus beloonde den spreker voor zijn uitstekend verzorgde voordracht. Vandaag zijn de wereldreizigers over Haar lem, Bennebroek, Noordwljk-Binnen. Wa-s.se- naarslag. Den Haag. Delft, Rotterdam. Schie dam, Vlaardlngen en Maassluis naar Hoek v. Hol land vertrokken, vanwaar zij roet de boot naar Londen oversteken. Maandagnacht is op 49-Jaiigen leeftijd over leden de heer B. F. Kranz, lakenfabrikant te Leiden. De overledene was o. m. voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, voorzitter van de Leldsche Vereeniging van JBü dit besluit aldus bet schrijven staat *oor bet K. R. O.-bestuur als beslissende factor, welke onze gedragslijn bepaalt, voorop, de uit drukkelijke w^nsch van Z. H. den Paus aan Z. H Exc. Mgr. Aengenent geuit, en thans ook de «bijzondere ernstige vermaning" van het Neder- landsch Episcopaat in den jongsten gesamen- Hjken vastenbrief gegeven. Deze beide uitspra ken, aansporende tot het bewaren der eenheid ook op staatkundig gebied, laten bij de bepaling Van onze houding niet den minsten twijfel over. Wij treden niet in gedachtenwisseling ot Uw bestuur ot een ot meer onzer KJt.O.-leden bet daarmee eens is. Voor ons bestuur is de zaak door die uitspraken volkomen duidelijk gesteld «n beslist en neemt het deselfde houding aan, •elke door de Katholieke pers in baar geheel •ordt aangenomen. Eenerzjjds achten wij bet dus onzen beslisten plicht in deze tijden van verwarde volksvoor lichting in bepaalde, zij het in beperkte mate, ook op staatkundig gebied, eenige voorlichting te geven. Anderzijds wijzen de bovenaangehaalde uitspraken der Katholieke overheid ons volko men den weg, hoe wij dien door ons gevoelden plicht moeten vervullen." Derhalve werd besloten in begin Januari om voor de K. R. O.-microfoon een reeks Katho liek-staatkundige voordrachten te doen geven, bijzonder met betrekking tot de beginselen, de geschiedenis en „Quadrageslmo Anno" De data daarvan waren reeds gefixeerd, toen bleek, dat de verkiezingen in Nederland vervroegd zouden plaats hebben. Ofschoon bet relief dier voor drachten daardoor werd vergroot, stond de aanvankelijke opzet echter er geheel bulten. Speciale verkiezlngsvoordrachten werden voor de Staatspartij gelijk voor de andere politieke groepeeringen georganiseerd en vastgesteld bij mlnlsterleele beschikking. De Volkspartij wenschte echter eigen partij- Utzendlngen binnen bet raam van bet K. R.‘ O.- programma. In den genoemden brief nu oppert het bestuur van den K. R. O. daartegen overwegend be zwaar. zich In de praktijk leemten hadden geopen baard, die voorziening elschten, deels omdat men, bV gemis van eenstemmigheid omtrent alle andere hervormingen, in het aanvaarden van een nieuwen schoolstrijd tegen de voorstanders van het bijzonder onderwijs, een geschikt middel meende te sten om het prestige en den invloed der liberale partij in den lande te herstellen.” „dat zoolang politiek niet uft de radio is uitgesloten krachtens wettelijke bepaling het in bepaalde omstandigheden ernstige plicht kan zijn, tegenover de demagogische voorlichting van den tegenstander dezerzijds goede staat kundige voorlichting te stellen". De Academische Raad der Unlveraiteit te Gent heeft aan prof. dr. P. Zeeman, hoog- leeraar in de Natuurkunde der Unlversltelt van Amsterdam, op voorstel van de Faculteit der Wetenschappen met algemeens stemmen het doctoraat honoris causa der Unlversltelt van Gent verleend. Kieskringen waar tusschen 25 50 procent katholieke stemmen werden uitgebracht ■w-w onderdagayond was de R. K. Volkspartij I door den minister in de gelegenheid ge- X-' steld om in een politiek radio-kwartiertje de Nederlandsche luisteraars van voorlichting te diesten. De spreker, de partijvoorzitter, zou behandelen ^Staatspartij of Volkspartij", doch stjn voordracht Is practlsch geworden tot: Ka tholieke Radio Omroep of Katholieke Radio Voikaomroew Paus Leo XIII of Plus XL immer» een derde van zijn kostbaren spreektijd be steedde de beer Wnaarling aan een scherpen aanval op den KKO, dien hil niet meer achtte geheel Katholiek Nederland te vertegenwoordi gen, doch slechts voor zoover dit gmrga nisoerd. Is In de R. K. 8. P. Daarom concludeerde hij tot de noodzakelijkheid een eigen volksomroep te stichten Het overige van het betoog bestreed de Staatspartij waarin letterlijk niet* deugde; tn tegen dien zwarten achtergrond werd de Volkspartij gesteld, lichtend en stralend van eerlijke bedoeling en goeden wil. Om de echt heid van dit beeld te r-ürborgen. drukte spre ker een pauaelUk zegel op zijn werkstuk. HU deed nJ. een beroep op de „Immortale Dei” van Leo Xin. en forceerde bet gelijk der VolkspartU tegenover Staatspartij met een beroep op Pau- aeluke uitspraken, natuurlijk zorgvuldig ver- mildend den ultdrukkelijken wensch van Paus Hua XI inzake de eenheid der katholieken in Nederland ook op politiek gebied, zooals deze duidelijk uitgelegd en geïnterpreteerd werd door Haarlems blsschop en het geheele Nederlandsche episcopaat en in de commentaren der Katho lieke pers. Wij stellen nog vast dat bijzonder deze commentaren te» gunste van de K K. Staatspartij van bevoegde zijde nooit werden weersproken, wat toch bet geval zou zijn indien de opvattingen van de Vtfkzpart^dïraaangagbde juist waren. Zonder verder «ie smalende en oowaardlge critlek op de R. K. Staatspartij geuit in ge noemde mlcrofoonvoordracht te willen ontze nuwen, constateeren wij, dat de gebezigde me thode kennelijk elke goede trouw ultelult Na de reeds elders in dit blad r~igr.-i~.-d» onkatholieke gedragingen, voortkomende uit een dito mentaliteit, zal dit geen verwondering baren. Wat nu betreft den aanval op den K. R. O. ZU hier verwezen naar het schrijven, dat het bestuur van den Katholieke Omroep richtte aan den heer Wesseling, dd. 20 Maart 1933 Daarin wordt uiteengezet boe Jn bet algemeen geen uitzendingen van politiek propagandistisch karakter” in de K. R. O.-programma's werden opgenomen. Sinds echter de Vara begon met politieke sociale voorlichting, achtte de K. R. O, na rijp beraad, nnod rakel jjk Wie zijn er in der eeuwen loop nu steeds de nobelste verdedigers van de vrijheid der Joden geweest? Wie hebben zich steeds het sterkst verzet tegen Jodenvervolgingen en Jodenhaat- aankweeklng? Het waren (de beer A. B. K. 1* genoegzaam ontwikkeld om dit te weten) Pausen van Rome en in navolging van «leze Pausen de Katholieken van overal ter we reld. de Katholieken zoowel van thans als van v uw been. Ondubbelzinnig is de meenlng der Katholieken omtrent de Jongste Jodenvervolgingen ook thans weer gebleken en gepropageerd. En heet bet nu al weer niet, dat Paus Flus er bij Von Papen op AAn aal dringen dat de Duitsche regeering de Joden op gematigde, vredelievende wijze zal behandelen? De conclusie ligt dus voor de hand: de Katho lieken met de Pausen aan bet hoofd oe- hoorïn In de eerste linie tot <le „vooruitstreven de groepen tn alle volkeren," die in den loop der eeuwen den eenlgen dam tegen Jodenvervol ging opwierpen. Den heer A. B. K. dank voor de eerlijke erkenning, dat de Katholieken waarlijk vooruit strevend zijn in den goeden zin van bet woord! Opmerkelijk was Intusschen. wenschelijkheld eener herziening der schoolwet van 1857 eene wet, waarvoor jarenlang eene soort van fetichlsme was gekoesterd, die elke wijziging onvoorwaar- - --- - fknno sv/XW nil flA [T Hl AFUItlll vaaaMao -- jDOtOBUDiDC ym«i, deels omdat huldigde en met groote belangstelling de we- Het totaal aantal bedraagt 3.825303 of 272.135 minder dan bij de verkiezingen op 36 April aa. dêlijk deed af keuren thans ook bij de liberalea - Van splitsing, van nationale van de liberale partij gesproken! Dit willen wij wel zeggen: het gesol van de liberalen met het woord nationaal walgt ons, en verveelt ons met oprechte nationale verontwaardiging. De verheffing der O. L. Vrouwekerk te Maas tricht tot Basiliek zal Paasch-Maandag op plechtige wijze worden gevierd. Z. H. Exc. Dr. G. Lemmens. Blscshop van Roermond, en zeer waarschijnlijk Z. H. Exc Mgr. Kerkhoffs. Blsschop van Luik, benevens Mgr Bauduin. Vicaris-Generaal in het Bisdom Roermond, en Mgr. Simenon. Vlcarls-Generaal in het Bisdom Luik, zullen, naast Provinciale en Stedelijke autoriteiten de plechtigheden bij wonen. Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens zal dien dag tijdens de Hoogmis om half elf Pontlficaliter assjsteeren. Tijdens de Hoogmis heeft de pro clamatie plaats van de Pauselijke Bulle en wordt een toespraak gehouden Na de Hoogmis wordt een plechtige processie met het Genadebeeld gehouden. Het Genade beeld der Ster re der Zee blijft overigens den geheelen dag uitgestald staan vóór het Priester koor. dragend de gouden kroon en getooid mrt den fraalen blauwen mantel. De processie volgt den weg. welke ook tn 1878 genomen is. rond het O.'L. Vrouweplein. Het is nJ. nimmer de bedoe ling geweest de Paaschprocessie van vóór 1640 te herstellen, zoodat aan bet verzoek der be woners der St. Bernardus- en 8t. Pleterstraat niet behoeft te worden tegemoet gekomen. Tot de waardigheldsteekenen der Basilica Minor behooren het conopeum en tintinnabij- lum. Het conopeum of parasol wordt vervaardigd naar het model van dat der basiliek te Ton geren door de Zusters Franciscanessen aan de Capucijnenstraat, welke groote bekendheid heb ben om hun borduurkunst. Het conopeum draagt de wapens van den Paus, oen Blsschop. Lim burg en Maastricht, benevens de emblemen van de Broederschappen der Sterre der Zee, H. Drievuldigheid, St. Rochus, 8t. Jozef, 8t. Hu- bertus en 8t. Caecilla, en bovendien den datum hunner oprichting. Naar de ontwerpen van den Maastrichtschcn beeldhouwer Charles Vos wordt het tintln- nabulum of standaard met klokje vervaardigd. De kerkelijke plechtigheden worden voortge- zet tot Maandag na Beloken Paschen. omroepbedrijf zes ton al een zeer beperkt budget is? Weet men niet, dat bet be sluit van 15 Mei 1930 den zendtijd ver deelde naar de geestesstroom ingen in den lande en niet naar da politiek? Hoe zou op deze basta de R. K. V. P. zendtijd willen ver krijgen? Wanneer zij de katholieke beginselen wil geven, de katholieke cultuur, dan zal elke minister haar optreden naast den K. R. O, die dit Immers juist doet, en voortreffelijk als volmaakt overbodig terugwijzen. Wil zij een politleken omroep fundeeren. naar haar verklezlngsprogram, dan wordt hier een titel aangevoerd, welken de wet niét kent. Ge lukkig niet kent want anders zouden vol gen* de laatste differentiaties er eerlang omroepen in Nederland komen De etach van de R K. V. P„ indien deze ern stig ta te nemen, beteekent practlsch aan de kracht van den K. R. O.' knabbelen; houdt In onverantwoordelijke verzwakking van onzen cultureelen Invloed, en demonstreert boven alles, dat bet ontbreken eener goede katholieke gees tesgesteldheid bij de leiders der Volkspartij het toevertrouwen van de groote katholieke belangen aan die handen ten eenenmale ónmogelijk maakt. Welnu deae brief werd door de Volkspartij beantwoord met de verklaring „wU stichten ten eigen omroep”. En «leze eisch geuit in de otflcleel politieke voordracht der partij maakt 8at het geven van zijn stem aan deae nota bene in rtch aelve verdeelde groepeering een nieuwe verantwoordelijkheid Insluit. Waartoe leidt toch deae partijzucht, welke aan bet door- «Irijven van eigen inzicht eerst de politieke een- l*eid dar Nederlandsche katholieken waagde, en thans de kracht van een zoo vruchtbaar wer kenden Katholieken Omroep op het spel wil ■etten. Dat is de vloek van de verkeerde daad. 6at z|j altijd weer verkeerde daden na zich slee den zaL 4 De Volkspartij zie toe hoezeer zij de katholieke klacht steeds meer versnippert en afglijdt van de noodzakelljke eenheid. Eerst eigen politiek, ba eigen radio, straks wellicht eigen bijzonder •‘“erwljs.... in andere landen mondde dit uit °P een „eigen Kerk”. En toch ook dAAr begon *en niet met het laatste. w*t beteekent echter practlsch de nieuwste der R. K. v. F.? Realiseert men zich daar, dat b.v. een enkele *wkn>b microfoon 1000 koet» eu dM voor een SOERABAJA, 11 April. (Aneta). De Zee- krijgsraad te Soerabaja vangt heden de be handeling aan van de zaak der Europeeache dienstweigeraars. Hiervoor zullen dagelijks vier matrozen onder gewapend geleide per autobus uit de gevangenis te Malang naar Soerabaja worden overgebracht. r wordt, in Duitsche navolging, ten onzent hevig geschermd met het adjectief n a- niet overduidelijke tlonaaL Ata we spreken van de nationale vlag, dan ta dat duidelijk, voor iedereen, zelfs voor beminnaars van de roode vlag. Maar ata men spreekt van nationale ge zindheid, van nationale partijen, welke concrete gedachte ligt daaraan dan ten grondslag? Eén ding is echter wel opmerkelijk, dat behalve bij Prof. Eigeman, die zeer oprecht erkent, dat in deze woordverbin dingen nationaal een syhonlem is van li beraal al deze liefhebbers van de na tionale gedachte in den regel ófwel reac- tionnair, ófwel fascistisch, ófwel beide zij i. Dit maakt het gebruiken van het bij voeglijk naamwoord nationaal, waarvan wjj met een zekeren eerbied en daarom maar zeldzaam toepassing moesten vin den, al zeer spoedig tot een misbruiken. Men roept om een „nationaal" kabinet, en men denkt dan aan een kabinet, waar achter een zeer groot deel van het Neder landsche volk niet zou kunnen staan, en het ónmogelijk als werkelijk nationaal zoj kunnen erkennen. Het verdachte is, dat het hardst naar zulk een quazl-nationaal kabinet verlangd wordt door het uitstervend ras der libe ralen. Begrijpelijk Is het wel, omdat dit de eenige kans nog is, dat een of twee hun ner het tn ons land nog eens tot Minister zullen kunnen brengen. Maar moet de mooie nationale vlag nu misbruikt wor den, om het wrakke schip van een bur gerlijk concentratie-kablnet te tooien? Met eenige belangstelling lazen wij in „Het Handetablad" van 7 April het artikel van Mr. Elout, waar bij als titel boven schreef; „Rfchtlljnen Hoe zullen wij stemmend” Daarin is ook nationaal troef aas, en de Katholieke Staatspartij zoo ongeveer Zwarte Piet. In het nationale-kablnet-spel kan deze kaart niet gemist worden, maar wie haar to handen hebben worden door Mr. Elout met een zwarte kool geteekend: onbe trouwbaar. Maar al hoort dit zoo bij dit oude spel, wij zullen totüi nooit nalaten er tegen te protesteeren. De liberalen zij ztjn voor honderd pro cent nationaal De Antlrevolutlonnalren behalve de ook volgens Mr. Elout hon- derd-procentlge Dr. Colljn staan al een beetje onder pari. Zoo ook de Christelljk- Htatorischen. Maar de Roomsch-Katholle- ken, die staan een heel eind onder den nationalen Jan. Waarom? Zeker, ze zijn steunpilaren van bet gezag. Maar als „elementen v«x>r een nationale concentratie" zijn ze onvolwaar- dig, omdat ,3e, nu al tientallen jaren lang, een politiek van nationale split sing hebben gevoerd,” to tegenstelling tot de Liberale Partij, „die de natie niet gesplitst wil zien maar één, zoowel op gees telijk ata op sociaal terrein.” Aldus Mr. Elout In „Het Handetablad”. Ata hij 't nu niet verder vertelt, willen w(j hem wel een geheim toevertrouwen: wtf, Roomsch-Katholieken, willen precies hetzelfde, en.... bidden er dagelijks voor. Maar ata zijn hoogste ideaal ta. dat alle Nederlanders één zullen zijn, zoowel op geestelijk als op sociaal terrein, en dus al lemaal liberaal, en wanneer wij bidden, dat alle Nederlanders weer tot de oude Moederkerk zullen terug keeren, wat geeft hem dan het recht, zich zelf natio naal en ons ten deele antl-nationaal te noemen? Splitsen wij de natie? Laat Mr. Elout er maar eens zijn mede-liberaal prof. Eige man op na lezen, en dan zal hij bemer ken, hoe deze overtuigend aantoont, dat het de liberalen waren, die uit bekrompen partijzucht den schoolstrijd hebben ont ketend. Of laat hij het scherpe vonnis nog eens herlezen, dat Mr. W. J. van Welderen ba ron Rengers heeft geveld In zijn „Schets eener Parlementaire Geschiedenis”, n, blz. 138, over de liberalen van 1874:

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5