Prikkeldraad Het Graalspel St. Lydwina OVER „STERKE MANNEN” Duïtschland-Hitler Crisispolitiek en „Berg Bosch” HET CRISISPROGRAMMA VOLKSFEESTEN IN ANN AM Lootjes van één stam In Engeland IN HET HEILIGE JAAR Der geldmakers HET BLOEM BOLLEN BEDRIJF HET GRAALSPEL De machtigingswet van HET TEEKEN DES KRUISES Te Heerlen verboden STRAFFEN BIJ DE MARINE Besluit BOTSING TUSSCHEN AUTO’S REENS EN VRIJBURG Beide N. I. O. G.-er« veroordeeld Verdere beschrijving den tekst Zorgt toch vooral dat ge tydig U verzekert van een goede plaats Via den Bedryfsraad nieuwe ver slechteringen te wachten? Eerste Nederlandsche bedevaart te Rome De dienstweigeraars te Soerabaja Na Paschen behandeling in be~ perkten vorm Opening van het nieuwe Sanato rium v.h. R.K. Werkliedenverbond Het personeel bij de „Arbeiderspers** Drie zusters gewond In tegenwoordigheid van den keizer van Annam vond te Hué het driejaarlijksche verzoeningsfeest plaats. Drie keizerlijke hoogwaardigheidsbekleeders in den stoet Commissie tot steun en saneering WOENSDAG 12 APRIL Zie: Walter Gerhart, Um des Reiches Zu- kunft, 1932. Emil Ritter, Nationalsozialtsmns (Staatslexlkon, ys, sp. 1750 evg.) Troost- 93. wekkende Siëna”, Mathe- 20b, teL Hendriklaan Middenweg 24, teL it 31, tel. 3049. Cornellënberg", Emma»» 30, tel. van 50 i 9 9 9 Zoo schrijven degenen, die prof. Veraart zich als bopdgenooten had gedacht, over de financieele experimenten, waarmee hij in Nederland de welvaart terug wil gooche len! Het „Weekblad voor Bloembollencultuur” kan met zekerheid mededeelen, dat de Tweede Ka mer in de week na Paschen bijeengeroepen zal worden om de Landbouw-crisis-bevoegdheden- wet, in beperkten vorm, In behandeling te ne men, waardoor de uitvoering van de bloembol- len-saneerlngsregellng mogelijk zal zijn. Dinsdagavond is de eerste Nederlandsche be devaart naar Rome In verband met het Heilige Jaar in de Eeuwige Stad gearriveerd. Onder de deelnemers bevindt zich de Hoog- eerw. Heer Mgr. Th. Huurdeman, vicarls-gene- raal van het Aartsbisdom Utrecht. Het Reis bureau Centropa heeft de leiding. voor Zijn Goedheid. Ze denkt steeds aan Jezus en hoe zij met Hem mee mag lijden, hoe zjj ge bonden mag neerliggen. De engelen prijzen Lydwina en zij antwoordt met een vraag aan Maria om ook te mogen worden als de Koningin van Smarten. De enge len zingen en dansen daarna het Stabat Mater. De Lydwlna-groep antwoordt daarop met een steedS inniger wordend dankgebed, die haar zóó uitverkoren heeft. Lydwina schaart zich bjj Maria en de H.H. Vrouwen onder het Kruis. Dit Is het einde van het derde tafereel. Het vierde tafereel. „De Wet der Solidariteit”, doet ons medebeleven Lydwlna’s boete en lij den (anno 14001433). De eerste strofen van deze koren zijn een verheerlijking van de solidariteit der schulden en genaden. Hoe de tweede Persoon der H. Drievuldigheid deze taak op zich nam en hoe H(j Iedere eeuw anderen uitkiest, die mee offer lam mogen zijn om aan de Goddelijke Recht vaardigheid te voldoen, die met Hem voor het zondig menschengeslacht uitboeten. De engelen vertellen, dat het Goddelijk treur spel nu pas gaat beginnen, dat wij pas den oefentijd gezien hebben, dat de eerste vijf jaren van leeren voorbij zjjn en dat nu eigenlijk het hooge, groote leven van offerlam gaat aan vangen. Zjj vertellen van de ontzettende smar ten en pijnen, hoe de heiligen haar komen be groeten; ook vertellen ze, dat Maria haar kind haar eigen hemelkroon om de slapen legt, dat Jezus haar troost, en haar de door haar lijden verlosten toont. Dan komen de Pelgrims op. tZljn degenen, die In haar leven zich verdrongen om die won derlijke jonge vrouw, die zoo vreeselljk leed en toch niet stierf, te zien. Haar roem breidde zich over de toenmaals beschaafde wereld uit en van heinde en ver komt men om haar te zien en haar hulp In te roepen. De pelgrims zijn voor 't grootste gedeelte Graalleden In uni form, die In groote koren smeeken, dat wat in die jaren. In die ontzettende tijden noodig was en door God goedgekeurd, zich ook nu zou mogen herhalen. Dat ook nu In Holland nog datzelfde taaie, sterke geslacht leeft, dat, zij ’t ook langzaam, toch heilig kan worden. Ze vragen met aandrang of God hen wil helpen om ook als Lydwina opvoedbaar te mogen blij ven. Ze smeeken, dat God Zijn Almacht wil toonen In hun kleinheid en zwakheid en houden Hem aan Zijn woord, dat „wie zoeken blijft, vindt, en wie bidden blijft verhoord wordt.” Zoo vraagt de Graal als groep de groote gunst om Juist als Lydwina in haar tijd, nu ook In dezen tijd door lijden te mogen voldoen voor de gevallen menschheld en zoodoende als zwak ke, jonge vrouwen een omkeer ten goede In de wereld te mogen bewerkstelligen. Einde vierde tafereel. Het vijfde tafereel vertoont ons de Triomf van Lydwina. LydWlna wordt In den hemel ge kroond. Dit tafereel bestaat alleen uit zang en dans. De hemelgordtjnen gaan open om de kroning van Lydwina te toonen. Het Jesu Corona Vir- glnum wordt gezongen. Lydwina daalt uit den hemel en danst met haar gezellinnen het Mag nificat. Alle medespelenden zingen als slot het Gloria In excelsls als 'n groot loflied aan de Godheid De engelen over het heele veld verspreid, dan- tel. 16700. Graalhuls ..Stanislaus Kostka”. 116, tel. 22815. „Veronica”,' Emmastraat Graalhuls 16116. Leiden: Graalhuls „Judith”, Schiedam: Graalhuls ,,St. Lydwina”, Lange Haven tel. 69694. Alkmaar: Graalhuls „Jul. straat 35, teL 1390. Delft: Graalhuls „St. Lyflia”, Noordeinde 1517. De prijzen varleeren voor 30 April cent (staanplaatsen) f 1.—, f 2.f 2.50, f 3. tot f 3.50 en voor 23 April van 25 cent (staan plaatsen) en f 1.(zitplaatsen). Aan de Oosterstraat te Stadskanaal, vlak bij den buinermond Is de luxe auto van den heer Schoen uit Emmer Compascuum tegen een vrachtauto van den heer M. uit Wildervank ge botst. De luxe-auto werd geheel vernield. De bestuurder van dezen auto liep een wonde aan de hand op, terwijl de Inzittenden, een drietal Zusters uit het klooster te Muntersche veld, lichte verwondingen bekwamen. De vrachtauto Naar wij uit zeer betrouwbare bron verne men, bestaat bij de N.V. „De Arbeiderspers” het voornemen om vla den weder in werking ge stelden Bedrljfsraad nieuwe verslechteringen in te voeren voor het personeel. On. zal de vacantletoeslag dit jaar óf geheel verdwenen, óf gehalveerd worden. Begrijpelij kerwijs zullen deze verslechteringen Ingevoerd worden na de verkiezingen, om niet in conflict te komen met de elscben van het Verklezings- program der 8. D. A. P. Aldus bericht „De Fakkel”. Naar aanleiding hiervan schrijft B. G. in „De Vrijheid” het volgende: De 8. D. A. P., die zich in allerlei bestuurs colleges niet alleen met hand en tand verzet tegen loonsverlaging van het overheidspersoneel, maar ook tegen de afschaffing van den stellig In deze tijden onredeljjken vacantletoeslag, past hier, waar het gaat om een eigen socialistisch bedrijf de daarin tewerkgestelden, haar ge patenteerde Janus-politiek toe. Om te onthou den In deze verkiezingsdagen! Zooals bekend, is de R.K. Vereenlglng tot Bestrijding der Tuberculose „Herwonnen Le venskracht", instelling van het R.K. Werklie denverbond In Nederland, bezig met den bouw van een nieuw sanatorium „Berg en Bosch” te Bilthoven. De bouw Is nu zoover gereed, dat de opening van het nieuw „Berg en Bosch” zal plaats vin den op Dinsdag 18 Juli «A Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbis schop van Utrecht, heeft zich bereid verklaard te voldoen aan het verzoek, om op genoemden datym het sanatorium te openen. „Het Is onsjnooit recht duidelijk gewor den, welke bijzondere constructie de heer Veraart verstaat onder „het program-mini- sterie”, waarmee hij reeds jaren lang op staat en naar bed gaat. Wél is ons duidelijk Zoo zijn we van onze Europeesche reis teruggekomen. In Italië, in Spanje, In Polen, in Duitschland, zagen wij op de puinhoopen van het ofwel onvolkomen wer kend, ofwel verrot, parlementaire stelsel, de dictatuur verrezen. In Spanje is onderwijl de ontknooping al gevolgd. Wanneer en hoe zal deze er elders komen? Dictatuur, met geweld ontstaan en met geweld gehandhaafd, is uiteraard geen blij vende regeeringsvorm. Volken, tot een zekere hoogte van ont wikkeling gekomen, verdragen het niet meer, geregeerd te worden zonder mede zeggenschap. En wanneer wij dan, in ons land terugge keerd, om ons heen zien, zeker, dan hebben wij nu ook wel oog gekregen voor de fouten en misstanden in het eigen land. Maar zal ons volk, van oudsher vrijheid lievend, het bij ons ooit tot een dictatuur laten komen? Er zijn er ook nu bij ons, die roepen om den .sterken man”. Maar als hij kwam, hoe moeilijk zou hli geduld worden! Naar het „Weekblad voor Bloembollen-cul- tuur" verneemt, is de Minister van Economische Zaken voornemens een voorloopige commissie in het leven te roepen ter voorbereiding van eventueel te treffen maatregelen tot steun en saneering van het bloem bollenbed rijf. De Minister heeft het voorzitterschap van deze commissie toevertrouwd aan mr. M. Slin- genberg, lid van de Eerste Kamer te Haarlem. De verdere samenstelling der commissie zal bekend gemaakt worden, zoodra bekend is of de genoodigden bereid zijn in de commissie zit ting te nemen. wezenlijken, dat Maria aan God voorgespiegeld had. toen Zjj om een jonge vrouw vroeg die niets deed dan lijden. Het lijden moet Immers Hij heeft verschillende krachtige figuren naast zich, niet onder zich. De krachtige vastbeslotenheid van den Ducé is niet zijn deel. Wie hem in de radio zijn redevoeringen hoorde houden, stond versteld: is dat de man, die Bismarck opvolgt? De holle rheto- llek, het gebrek aan practische program punten, hét'onaangenaam aandoend dema gogisch ophitsen van het eene deel van het Dultsche volk tegen het andere, het onwaar achtige In de felle bestrijding zijner tegen standers, was onsympathiek. Is dat nu de man, waaraan het Dultsche volk thans de volle regeermacht, zonder eenige contröle, heeft toevertrouwd, zelfs met opzij-schul- ving van den grooten Hindenburg? Als een stormwind is de nationaal-socla- listische beweging over Duitschland geva ren, alles met zich meesleurend. Ware dit alles mogeljjk geweest, wanneer Duitschland niet, uitgeput na een vierjarigen wereld oorlog, ■uitgemergeld door de zware oorlogs- schadevergoedingen en -heffingen, gekwetst in zijn natlonalen trots door het vredes- tractaat van Versailles en door de bezetting van het Rijnland met vreemde troepen, meer nog dan andere volken getroffen door de wereldcrisis, aan wanhoop ten prooi geweest zou zijn, zou de gang van zaken er allicht niet anders en minder Internatio naal gevaarlijk door geweest zijn? Thans zal men daar de ontwikkeling der dingen hebben af te wachten. Zal Hitler zich als de Leider, zij het dan alleen in naam en in schijn, eenigen tijd kunnen handha ven? Zal het Dultsche Volk, waaraan beloofd is, dat „alles anders” zou worden, wanneer de verwachte economische opleving achter wege zal blijven, lang deze dictatuur kun nen verdragen? Dultschers zijn nu eenmaal geen Russen. En voor een Regeering, uit woeste demagogie en niets ontziende kritiek voortgekomen, zich handhavend door ter reur, zal spoediger dan zij thans verwacht, het oogenblik komen, dat het volk ander maal ontwaakt en tot het besef komt, wat het prijsgegeven heeft, wat het ontnomen Is. Ook id Duitschland heeft ’n goed func- tionneerend parlementair stelsel nimmer bestaan. Maar een deel ervan had het Dul- sche volk bereikt. Zal, nu men dat mist, niet eindelijk de waardeering ervan komen? Rotterdam: Centraal Graalhuls „Cath. nesserlaan 508, tel. 33121. Graalhuls „Margeret Clitherow”, Schiekade 93. tel. 41243. Graalhuls „St. Agnes”, HillevUet 13787. Den Haag: Nat. Graalhuls ,.8t. Mlchaël”, O. Schevenlng- scheweg 90, tel. 555733. Graalhuls ,J3t. Helena”, Fred. 7, tel. 556207. Haarlem: Graalhuls ,J3t. Jeanne d' Are”, Spaarne 29. SOERABAJA. 12 April (Aneta). De Zeekrijgs- raad ving op 11 April jJ. de behandeling aan van de zaken der dienstweigeraars bij de marine. Van deze stonden de eerste vier terecht, n.l. de matroos der eerste klasse De Geus, de stoker der eerste klasse Dijkstra, de matroos der twee de klasse Schilthulzen en de korporaal-torpedo- maker Van Kouwen. De Geus werd veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en ontslag uit den militairen dienst. Dijkstra tot vijf maanden gevangenis straf. Schilthulzen tot vier maanden gevange nisstraf en Van Kouwen tot tien maanden ge vangenisstraf en ontslag uit den militairen dienst. Naar we vernemen heeft de filmkeurings commissie te Heerlen de film „Het teeken des Kruises” voor vertoonlng te Heerlen afge keurd. BATAVIA, 12 April (Aneta). De Raad van Justitie te Batavia, deed heden uitspraak in de zaak tegen de twee NJ.O.G.'era, de heeren Reens en Vryburg. De heeren Vryburg werd veroordeeld tot een boete van 100 en de heer Reens tot een ge vangenisstraf van 14 dagen, onder aftrek van a vond aan avond klept de brievenbus en wordt er socialistische verkiezlngslectuur in je huis gegooid, lectuur „van-dik-hout- zaagt-men-pl anken,” Er wordt geraasd op het kapitaal, dat men zelf niet bezit; de leugenachtigheid, druipt van de blaadjes af, de laster vloeit rijkelijk en de huichelachtigheid en misleiding blijven ten slotte over. Het is voor een christen, die het gebod: „Gij zult geen valsche getuigenis geven” kent, uiterst moeilijk om dan tegen dit Marxistische gezel schap van verkiezingsschrijvers op te bieden. Den communisten* die niet door moraal wor den gehinderd, lukt het beter. Zij stelden het volgende verkiezingsprogramma samen: „De muiters van „De Zeven Provinciën" moe ten vrij! Indonesië los van HollandI Nu! Strijders voor de vrijheid van Indonesië in het parlement! Onmiddellijke opheffing van het Dlgoel-kamp! Strijdt schouder aan schouder met de Indonesische werkers! Vrij lating van alle dienstweigeraars van de Hol- landsche oorlogsvloot en van alle politieke ge vangenen! Geen bezuiniging ten koste der werkers van stad en land! Haal bet geld waar het is! Onmiddellijke intrekking der loonsverlagingen! Weg met soldijverlagtng! Voor soldijverhooging! Weg met het Wel terplan! Weg met de kapitalistische ratio nalisatie! 8.D.A.P. wil klassenvrede. Klas- senvrede is klassenverraad. C.P.H. beteekent klassenstrijd! Verslaat de loonsverlagers van de 8.D.A.P.! Weg met de S.D-A.P. de steun pilaar van het kapitalisme! De O.Ö’P. wil de arbeiders verdeelen! Arbeiders uit de OBJ*, strijd mee! Tegen den royementsterreur en strljdsabotage in de vakbeweging Meer steun aan alle werkloozen! Strijdt met de C PU voor brood en arbeidt Verdedigt de Sovjet unie! Tegen den imperiallstlschen oorlog! Anti-fascisten kiezen Communisten! Klasse tegen klasse! Voor de arbeiders- en boeren- regeering! Vrijstelling van pacht en hypo theekrente voor werkende boeren! Voor het strijdende eenheidsfront van onderen op! Veg met Ruys, Welter en Colfjn! Staakt tegen loonsverlaging! Steun voor jonge werkloo zen! Weg met den „Arbeidsdienst" voor jeug dige werkloozen!” Met ziet hieruit, dat de socialistische kiezers- verlakkerU door de communistische leuzen met gemak wordt geslagen. Bovendien pikken de Sovjet-heeren de haren bü bosjes uit de S.D.A.P.-eesche pruikebollen. Evenwel moet men die vijandigheid niet zoo erg serieus nemen. Het socialisme likt momen teel naarstig de laarzen van het communisme en de zalvende Wibaut schreef dezer dagen in de .Boclaal-Democraat”: „Wie op het einddoel let, zal vergeefs naar het verschil tusschen Socialisme en Communisme zoeken. Lootjes van één stam. Van een stam, die rot is en slechte vruchten voortbrengt. De bijl aan den wortel s.v.p. gene die daarvoor uitgekozen is, niet alleen tot niet anders kunnend slachtoffer maken, maar het moest een prinses van smarten worden. Een jonge vrouw, wier lijden een groote, bewonde- renswaardige, heerlijke roeping was. Dit tafereel echter laat zien, dat ook de H. Lydwina een jong menschenklnd was en dat lijden omdat het t mooiste en diepste is ook het allermeeste vraagt en het moeilijkst is. De Engelen van Holland, rechts en links in het veld staande, vragen elkander hoé God dat machtige werk zal gaan beginnen, hoe uit dan jonge, zieke kind door Zjjn hulp de, de eeuwen door bewondering wekkende groote heilige zal moeten groeien. Lydwina is ondertusschen met haar gezel linnen het veld opgekomen. Dit is een bewe- gingskoor. De muziek is somber en ondersteunt het rythme, dat söms zwaar en droevig, soms fel en hartstochtelijk is en de stemming weer geeft van Lydwtna’s wanhopig verzet tegen het ontzettend lijden. De koren van engelen ver tellen en zeggen mee wat Lydwina doet en ondervindt. De engelen vertellen verder, hoe haar biechtvader, kapelaan Pot, haar wijst hoe ze met Jezus moet lijden, hoe hij haar leert de dagen van haar eigen smart te verdeelen en die samen met Jezus' pijnen te overwegen. Eindelijk leert zij iets van den wonderlijken smaak: samen lijden met Jezus. Echter Juist als zij iets begint te begrijpen van de heerlijke taak, die zij gekregen heeft, wordt de strijd met den duivel het felst en deze overwint voor 'n korte poos. De zintuigen en hartstochten in het jonge lichaam willen zich niet zonder meer overgeven, zij breken zich baan en Lydwina gooit voor én korte poos alle ellende van zich af ze is jong, ze wil niet ziek zijn, niet lijden. Ze houdt van het leven. Het koor van de zintuigen en hartstochten joelt om haar heen, hitst haar op. Lydwina vergeet haar roeping, haar groote taak, haar liefde voor den Gekruiste. Is echter de hartstocht uitgewoed en komt ze weer bij, dan smeekt ze God deemoedig en met het diepste berouw om vergeving. Ze heeft begrepen, dat het wilde geluk niet voor haar is, dat haar mooie ziel daar niet gelukkig van wordt en ze smeekt om haar nooit meer vrij te laten. Ze geeft zich totaal over en weigert elk oogenblik van verlichting. God vraagt of tc haar wil totaal aan Hem geeft. Lydwina geeft toe. De engelen zeggen een hulde aan de jonge Hollandsche vrouw, die wel niet, als andere buitenlandsche heiligen in korten tijd tot de volmaaktheid komt immers Lydwina had c vijf jaar voor noodig maar toch volhield en dan ook 'n heilige zou worden, die dleaelfde hooge volmaaktheid 33 jaren ongestoord, on gerept. op dezelfde duizelingwekkende hoogte hier op aarde zou volhouden. De Godheid on derwijst haar hoe ze moet leeren uitboeten voor de gevallen menschheld. Als een llefdevol Va der vertelt Hij Lydwina wanneer ze pas écht voor anderen goed maakt en Hij spreekt haar moed in. tel. 82487. Graalhuls „St. Jan”. Prinsengracht 477, teL 33709. Graalhuls „Hls” Hoogeweg 15. teL 54347. dememen van groote openbare werken mo gelijk te maken. Daardoor zal de werkloosheid verminderd, en de koopkracht vergroot worden. Daar tegenover zullen de belastingen worden ver laagd. Een herstel van het wereldprijsnl- veau zal moeten worden bevorderd door steun te verleenen aan de uitgifte van bankbiljetten door een Internationaal li chaam op basis van den gouddollar tot een bedrag van $5.000.000.000. Daardoor zullen de nationale banken In staat gesteld worden hun credletverleening uit te breiden. Dit laatste denkbeeld zij de komende economi sche wereldconferentie ter ernstige over weging aanbevolen. Hoewel het plan in beginsel in Engeland veel instemming heeft ontmoet, worden de kansen op een verwezenlijking In de praktijk over het algemeen sceptisch beoordeeld. Men verwacht niet, dat in de komende begroo- tlng belastingverlaging, en een groot natio naal arbeidsplan zullen zijn verwerkt. Deze beschouwingen hebben ook voor ons land een groote waarde. Evenals In Enge land zitten wij ook hier opgescheept met groote kapitalen, die grootendeels braak liggen bij de banken. Daartegenover staat het steeds grooter wordende leger werkloozen. Eenerzijds dus braakliggend kapitaal, anderzijds braakliggende, onbe nutte arbeidskracht. Deze twee noodzake lijke productiefactoren moeten weer tot sa menwerking worden gebracht. Dat de over heid hier stimuleerend kan optreden, voor al door op groote schaal over te gaan tot werkverschaffing door openbare werken te doen uitvoeren, is onze vaste overtuiging. Mede hierom Is het, dat wij het plan der Regeering om over te gaan tot versnelden bruggenbouw met zooveel ingenomenheid hebben begroet. Dat hierdoor de crisis zou zijn opgelost, is een meening, die blijk geeft van een groote g mate van economische naïvietett, maar dat een heilzame Invloed van een dergelijke politiek zou uitgaan, die mis schien een periode van hernieuwden opbloel zou Inluiden, lijkt ons buiten twijfel. oor het verwezenlijken van zijn cri sis-program had prof. Veraart wel niet gerekend op de R. K. Staatspartij ofschoon deze nog het meeste voelt voor enkele punten op dit program welke hij als oer-conservatief veroordeelt, maar hij meende tenminste zeker te zijn van den bijval der democratische partijen. Het ac- coord met de katholiete democratische dis sidenten echter mislukte. Het Volk schreef smalend over den R. K. Dem. Bond, de Vrij heidsbond hoonde de kleine-partijtjes- democratie, en thans komt ook mr. Mar chant namens de vrijzlnnlg-democraten verklaren, dat hij zich geheel Isoleert „van den professor met het fameuze program- minlsterle.” In „De Vrljzlnnlg-Democraat” schrijft hij, dat hij zich prof. Veraart niet als bondgenoot laat opdringen en voegt er bjj: geworden, dat de heer Veraart op finan cieel gebied zonderlinge denkbeelden koes tert. Als wij den heer Veraart aan het werk zien, denken wij aan een paar andere pro fessoren: de goochelaars professor Basch en professor Mullens. Zij zijn ook beroemd geworden. Zij leenden een rijksdaalder van een welwillend toeschouwer uit het geachte publiek, en gingen daarmede aan het werk, overal kwamen dan nieuwe rijksdaalders te voorschijn, totdat zij uit hun neus een hoogen hoed volsnoten met rijksdaalders. Er was ook toen „donderend applaus”. De welwillende man uit het geachte publiek kreeg alleen den geleenden rijksdaalder terug.” ok In Duitschland thans de dictatuur, I 1 in Itallaansche imitatie. Zelfs de wonderolie ontbreekt er niet aan Toch Is er verschil tusschen het Dultsche Nationaal-Soclallsme en het Itallaansche Fascisme. Verwant zijn belde ongetwijfeld In ideeën gang en drijfkrachten. Belde zijn Imperialistisch, antl-llberaal en anti-marxlstisch. Belde hebben gemeen de Leider-gedachte en den wil tot ordening, ook van het maatschappelijk en econo misch leven. Gemeen ook het vitale en Irrationeele, het terroristische optreden en het holle gefrazeer. Beide zijn de elemen taire reactie tegen het individualistische, llberaal-democratlsche, rationalistische tijd perk. Maar aan het Romaansche Natie-begrip van het Fascisme is de rassen-ldeologie vreemd. Het Dultsche antisemitisme wordt In Italië niet aangetroffen: wel het streven naar veritalianiseering van de vreemde min derheden, niet dezer uitstooUng. Imitatie: de Romelnsche groet, *t bruine hemd In plaats van het zwarte hemd, de Leider in plaats van den Duce! De groote Mussolini Is in alles het voorbeeld voor Hitler. Zeker er zijn ook andere verschillen. Een Duitscher is nu eenmaal anders dan een Italiaan. Het Fascisme was niet een mas sale partij en kwam door een staats greep den opmarsch naar Rome aan het bewind. Mussolini gebruikt niet het verklezlngsapfcaraat van het parlementaire stelsel. Voor de tegenstand zich had kun nen organlseeren, had hij overwonnen: het Itallaansche volk was niet, van de eene verkiezingsdemagogie In de andere vallende, In twee legerkampen*gesplitst. Het Fascisme kon aanstonds zijn hervormingstaak In I Staat en Maatschappij aanvangen. De jeugd, i waarop het vooral steunde, was aan het front gerijpt, de garde van Mussolini was een elite in vergelijking met de soldij-ont- vangende S. A.-mannen van Hitler. Het legitieme staatshoofd, de Koning, wettigde terstond de machtsaanmatiging van Musso lini. Van den aanvang af stond aan het hoofd der fascistische beweging in Italië een geniaal man, die zich reeds in den oorlog een natlonalen nimbus verworven had; zijn groote bekwaamheid kon zelfs door den tegenstander niet worden geloochend. Straf had hij de teugels in handen. ter van het Nederlandsche volk, dan Is het de dictatuur van den „sterken man”. Maar laten wij dan ook vast besluiten, om te streven naar een krachtig gezag én een gezonden volksinvloed. Een krachtig gezag, gedragen door een Regeering, die het vertrouwen van het volk geniet, omdat het volk weet, dat zijn eigen gekozen vertegenwoordigers medezeggen schap hebben In de wetgeving en contröle op het bestuur. En aan het hoofd de edele draagster van de Kroon, wier grondwette- Hjke machtsbevoegdheld formeel niet groot moge zijn, maar wier moreele invloed van onschatbare waarde Is voor ons volk van Nederland, dat met eerbied naar haar op ziet en voelt, hoezeer zij is het levende symbool van onze nationale eenheid. venals in ons land loopen ook In En geland de meeningen over den meest effectieven vorm van crlslsbestrijding sterk uiteen. Eenerzijds staan zij, die be zuiniging vóór alles stellen, en alle rampen op rekening van de verkwisting schuiven, an derzijds de zoogenaamde expansionisten, die het zoeken in een uitbreiding van de cre- dietverleening om op deze wijze de vastge- loopen economische machine weer Bp gang te brengen. De eerste opvatting werd op klassieke wijze in praktijk gebracht door Snowden als kanselier van de schatkist. On der zijn leiding werden de salarissen en de werkloozenondersteuningen verlaagd, uitga ven voor publieke werken Ingekrompen enz. Momenteel, nu het Engelsche crediet weer is hersteld, en voor een paniek geen vrees meer behoeft te bestaan, hebben de ex pansionisten weer moed gevat. Een symp toom daarvan is de toenemende ontstem ming, ook in conservatieve kringen tegen den tegenwoordigen kanselier Neville Cham berlain. In de Regeeringskringen zelf is eveneens een kentering waar te nemen. Op dit psychologische oogenblik heeft de Anderen indVuk maakt ongetwijfeld Hitler, bekende Engelsche economist Keynes in de „Times” een viertal artikelen geschreven, die als brochure zjjn verspreid onder den naam: „The Means to Prosperity”. Deze beschouwingen hebben in Engeland grooten indruk gemaakt, en mannen als Sir Josiah Stamp en Sir Walter Layton hebben hun instemming ermede betuigd. Het betoog komt hierop neer, dat de economische stag natie van onze dagen niet te wijten is aan een gebrek aan werkelijke rijkdommen, maar een gevolg is van het feit, dat produ cent en consument elkaar niet kunnen vin den. Door orthodoxe financieele methoden, die in een altijd sluitende begrooting het toppunt zien van economische wijsheid, wordt deze toestand slechts verergerd. Key nes prijst, wat het binnenland betreft, het sluiten van leeningen aan om het on- Als vervolg op hetgeen wij reeds mededeel den omtrent de St. Lydwina-Graal-ultvoenng te Schiebroek op 23 en 30 April as., geven wij hiéTonder plaats aan een verdere beschrijving van den tekst: Het 2e tafereel speelt op aarde, in Holland, als Lydwina 15 jaar oud Is (anno 1395). Was het einde van het eerste tafereel de opdracht aan de Hollandsche Bewaarengelen om uit de Hollandsche duinen de door Maria afgesmeekte prinses van smarten te gaan zoe ken, het tweede tafereel stelt voor de uitver kiezing van Lydwina. Tot dan had Lydwina geleefd als leder ander vroom kind. Maria had haar eenmaal toege lachen, maar nadere wonderlijke dingen waren er nog niet gebeurd. Het tafereel begint met den oproep van de engelen aan alle jonge vrouwen van Holland. Zij roepen in een groot, machtig koor alle jonge meisjes van Holland samen en zeggen, dat God één van hen wil uitkiezen tot een groote, moeilijke taak. Ze moet geen vrees heb ben en geen grenzen stellen, ze zal worden als een vuurbaak aan de zee. In een grootsch défilé komen alle Jonge vrou wen van Holland op. Onder 'n grooten marsch treden ze met duizenden aan. Ze dragen kleu rige vaandels en banieren en vullen het veld bijna ineens. Iedere stad biedt zich aan in de haar eigen termen; elke stad in 'n anderen toon, 'n ander rythme, de een trotsch, de ander ne derig, weer ’n ander kinderlijk tot opeens Schiedam boven alles uitjubelt, dat zü graag gekozen wil worden. Dit vindt z'n besluit in meerdere accoorden. die aanzwellen tot een machtig harmonisch koor. De Engelen van Holland zeggen daarop, dat Schiedam de eer krijgt om die jonge maagd te mogen geven. Op de ijsbaan, waar Schiedam druk schaats rijdt, staat Lydwina onbewust met haar vriendinnetje te praten. Een groote sliert laat los. Lydwina komt te vallen. Zij wordt weggedragen. Opeens is alles stilLydwina is aangewezen. De Engelen van Holland zeggen In een gebed, dat Lydwina de uitverkorene is en aanbidden de Goddelijke Drieëenheid om Zjjn wonderbare Genade. Dit is het einde van het tweede tafereel. Het derde tafereel, ,De Leerschool van het lijden", speelt In Schiedam van anno 1395 tot 1400. Al is Lydwina uitverkoren en al is zij spe ciaal uit Holland gekozen, het volk bekend om z’n taaiheid en sterkte, toch heeft de jonge Lydwina vijf volle Jaren noodig om geheel overgegeven te worden, om het ideaal te ver- De groote officleele uitvoering heeft plaats Zondag 30 April te half drie in het Stadion ..Xerxes" te Schiebroek. Men bereikt dit o. a. met de electrlsche spoor vanaf Den Haag of Rotterdam door uit te stap pen halte de Wilgenpias, dan 1b men er onmld- dellijk. De meeste Nederlandsche Bisschoppen zullen aanwezig zijn. Zondag 23 April heeft te half vijf de gene rale repetitie plaats. De kaarten zijn verkrijgbaar in alle Graal- buizen In iedere stad. Amsterdam: Centraal Graalhuls ,JSt. Rafael”, Vondelstraat 86. tel. 84039. Graalhuls „St. Radegonda”, Com. plein 19. tel. 29678. Graalhuls ..St. Franc. Xaverius”, Fred. Hen dr ikpl. 13. tel. 80697. Graalhuls ,J3t. Lloba", Meeuwenlaan 124, teL 60217. Graalhuls „St. Theresia”, Chasséstraat

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 14