r I I M IN MEMORIAM RADIO-PROGRAMMA Hij stemt No. 1 van Lijst 25 DE DIENSTWEIGERING BIJ DE MARINE Het vergaan van de „Evermore De kapitein vertelt De overval te Tilburg DE TOESTAND OP ONRUST Dertig gevallen van beri- De anonieme brieven „God weet, datyik onschuldig ben" Zware brand te Geffen EEN KWAJONGENSSTREEK Verdachte betuigt zjjn spyt VOLKSRAADSVOORZITTER voordracht Dader krygt twee-en-een-half jaar HET TEEKEN DES KRU1SES DE VLIEGENDE KUIKENS De Regeering grgpt niet in Veilig in Indië aangekomen Veel vee omgekomen FUNDAMENTEN GEVONDEN I I NACHTELIJKE AANVARING VAN DEN DIJK GESTORT BOERDERIJ AFGEBRAND VÏMchenTaartuigen in ’n mistbank Chauffeür *t Vee in de vlammen omgekomen Consumpt iemelk TERMIJN VERLENGD DE ONTVLUCHTE VOS I Minister Ruys voor de microfoon Extra-treinen met de Paaschdagen De noodtoestand in de Rijnscheepvaart Per spoor naar de bloembollen velden Spoedige doorvoering van nood- zakelyke maatregelen gewenscht „Verantwoordelijkheid durven dragen" De oude Schiedamsche poort te Rotterdam De ,ftempo” met de geredde be manning hedenmorgen te Rot terdam aangekomen Daders en aanstichter stonden terecht Mevrouw Albertine Steenhof f- Smulders DE MOORDAANSLAG TE NIJMEGEN Pal Pas St. Pon Gra Gra vc v WOENSDAG 12 APRTE NIEUWE AMERIKAANSCHE GEZANT Wie er mèt de R. K. Staatspartij van overtuigd is, dat een gezond gezin onmis bare voorwaarde is voor een gezonde maatschappij, sta met haar op de bres: voor de verdediging van het christelijk gezinsleven voor de behartiging van zijn moreele en stoffelijke belangen; voor het welzijn der maatschappij door de verzekering van de welvaart van het gezin. van vrachtauto zwaar gewond Een korporaal van de „Java" retidd de bemanning van de „Evertsen" op Mr. Spit nummer een Café en twee woningen verwoest Kapitale boerderij ver woest In December bestonden reeds plannen Donderdag 13 April 1933 Moeder en kind i Oramofoon- I Ai M H< Ook voor de specifieke vrouwen- geheet# voor- TOOS POST Indië in ■was WP. (1339)—Utrecht—Elndho- tot 3 11 3 4 k 1 9 1 11 C v s s 5 I I s H K De veen. Bij graafwerk voor deuitbreiding van het gebouw der firma Oerzon aan den Schidam- schedyk hoek Zoetesteeg te Rotterdam stuittgn arbeiders Maandag op de oude fundamenten van de in 1615 afgebroken Schiedamsche Poort. Het schijnt, dat deze poort vroeger dienst heeft gedaan als gevangenis. B ER O MONSTER. 4S9 M. 8.06 Eduard Hen- neberger speelt moderne pianomuziek. s< VI Wij Ds. E. R., de bekende Ned. Herv. predikant te Winterswijk, veroordeeld door het Amster- damsch Gerechtshof wegens de valsche brie venschrijverij. over welke reeds drie jaar lang zooveel te doen is geweest, deelt in .JDe Wln- terswijksche Kerkbode” mede, dat hij thans in de strafgevangenis te Amsterdam zijn straf on dergaat, doch dat hij onschuldig lijdt. „Onschuldig ben Ik hier. Heerlijk om dat te weten. Ware ik schuldig, het zou erger zijn. Tegenover alle beschuldigingen en vonnissen van rechtbank, gerechtshof en menschen houd ik mijn onschuld staande. De verklaring op den kansel indertijd afgelegd, in tegenwoordigheid van den heiligen, rechtvaardigen God, die, een maal rechtvaardig, onpartijdig en onbevoor oordeeld vonnissen zal, blijft van kracht, zal van kracht blijven, nu bij mijn leven, straks bij mfjn sterven, straks In de groote eeuwig heid. God weet, dat ik onschuldig ben." De rechtbank te Arnhem deed gisteren uit spraak tegen den werkloozen keilner H. T. O„ die op 13 Januari in de Passage van Vroom en Dreesmann te Nijmegen een moordaanslag pleegde op zijn echtgenoote, met wie hij in een echtscheidingsprocedure lag. De rechtbank veroordeelde hem tot 2)4 jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. De elsch was 2 ft Jaar gev. zonder aftrek. In den mond der Westerschelde aan de zoo genaamde „Nolle", bij Vlissingen, heeft een nachtelijke aanvaring plaats gehad tusschen twee vlsschersvaartulgen uit Breskens. Doordat de vlsschersschepen in een mistbank waren geraakt, konden de schippers geen hand voor de oogen zien. Plotseling had tusschen belde vaartuigen een heftige aanvaring plaats. Een der schepen bekwam ernstige averij aan den achtersteven, waar het water met geweld bin nendrong. Door het verplaatsen van ballast en voortdurend pompen kon het gehavende schip drijvende: worden gehouden en tenslotte, toen men uit de mistbank was geraakt, naar Bres kens worden gesleept. De materieele schade aan het aangevaren vaartuig is zeer aanzien lijk. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, dank ook zij het feit, dat het water in den Scheldemond tijdens de kritieke uren zeer kalm was. De Bredasche rechtbank heeft de zaak be handeld tegen den 36-jarigen lederbewerker en twee jongens van 17 en 18 jaar, die een poging hebben gedaan om een zestlgjarigen winkelier aan den Korvelschen weg te Tilburg te over vallen en te berooven. De lederbewerker, die de aanstichter van het misdrijf was. bleef bul ten wachten, terwijl de jongens den winkel binnentraden. De jongste vroeg naar sinaas appelen. de oudste sloeg den winkelier toen deze zich bukte -net een hamer op het hoofd De oude man kon nog om hulp roepen, waarop de deugnieten op de vlucht gingen. De elsch luidde tegen den 17-jarige ter be schikking stelling van de regeering tot zijn 31ste jaar en daarna een jaar gevangenisstraf; tegen den dader, die met den hamer sloeg, drie jaren en tegen den aanstichter vier jaren ge vangenisstraf. Op de wragen van het Kamerlij Van Db betreffende het doen van stappen door de Re geering tot het verbieden van de vertoontng van de film „Het teeken des Kruises" heeft Minister Ruys de Beerenbrouck geantwoord, dat het hem bekend is. dat bij sommige groe pen van de bevolking bezwaren bestaan tegen de vertoonlng van deze film. Andere groepen, waaronder ook behoorende tot kringen, waar uit de bezwaren werden vernomen, deelen des# bezwaren niet. De keuring van films is Ingevolge de Bios coopwet opgedragen aan de Centrale commis sie voor de keuring van films. Hiermede N>u zich onder de bestaande wetgeving niet ver dragen een ingrijpen, als in de laatste vraag bedoeld. Even bulten'het dorp Gouderak is Maandag middag een ongeladen vrachtauto van de Coö peratieve Oraanmaalderij „Ons Voordeel" te Gouderak. welke bestuurd werd door den 27- jarigen gehuwden A. van N. aldaar, van den Gouderakschen dijk gereden, toen van den te- genovergestelden kant een andere auto nader de. De chauffeur van den graanwagen haalde in volle vaart zoo ver mogelijk uit, waarbij hij de macht over zijn stuur verloor. De wagen werd zwaar beschadigd. De bestuurder, die In bewusteloozen toestand uit den auto moest worden gehaald, bleek beide beenen boven de knie gebroken en een armwond opgeloopen te hebben. In zorgwekkenden toestand werd by naar bet ziekenhuis vervoerd. Den 30sten Maart vertrok de „Snip" van de K. L. M. naar Batavia met een heele kippen ren aan boord: een kloek met vijftien kuikens en een prUsgekroonden haan. Den Ssten April kwam het geheele gezel schap springlevend en gezond te Batavia aan. De kuikens waren al flink gegroeid, de kloek was door het gebrek aan beweging wat cor pulenter geworden, de haan kraaide van ple zier, dat hij ten langen leste zich eeps ver treden mocht. De vreugde der ontvangers groot. BATAVIA, 11 April. (Aneta.) Het College van Gedelegeerden maakte een voordracht op voor de vervulling van de vacature van voor zitter van den Volksraad. Het College plaatste als nummer een op deze voordracht den Sta mr. H. J. Spit, hoofdambtenaar van bet Depar tement van Justitie, en als nummer twee den heer C. O. van der Plas, resident. WEENEN. 517 M 3.10 „Volkswelaen deutechen Ostenplelen." De Crisls-Zuivel-Centrale maakt bekend, dat voor de periode van 16 April t/m 29 April de prijs voor het taxe-gedeelte van consumptie- melk, gekocht op regeerlngscontract. voor de verschillende soorten melk is vastgesteld op 4%, 5 en 5M oent per Liter en dat bet bedrag der afdracht op andere in consumptie ge brachte melk ia vastgesteld op 3 cent per liter De vastgestelde prijs geldt «af boerderij.” A. O. uit Rotterdam. 21 jaar. gedetineerd te Den Bosch, stond voor den Krijgsraad terecht wegens het verspreiden van opruiende geschrif ten in de kazerne te Ede op 10 Febr. 1933. Deze zaak diende reeds op 27 Maart en werd ter verdere behandeling geschorst tot 11 April om inlichtingen over beklaagde in te winnen en welke zijn uitgevallen zooals de auditeur militair verwachtte. De auditeur-mibtair handhaafde zijn requi sitoir. De elsch luidde: acht maanden ge vangenisstraf, waarvan vier maanden waardelijk, met aftrek van voorarrest. De verdediger, mr. Swane, pleitte clementie en wees er nog eens op. dat verdachte veel spijt heeft van zijn kwajongensstreek. Ook verdachte betuigde persoonlijk zijn spijt. Uitspraak conform den elsch. Naar verluidt, zal de Commissaris in Op»" baren Dienst te New-York, Gorham Rice, door de Amerikaansche regeering waarschijnlijk wor den benoemd tot gezant der Vereenlgde Statm in Nederland. pen werden voorgestaan heel de geschiedenis van ons parlementair bestaan door de oudste partijen, waaronder de R. K. Staatspartij tot nog toe de grootste en krachtigste is. Deze partij verleende immers haar medewerking aan zoo menig Kabinet. Zij heeft de verantwoorde lijkheid niet alleen willen, maar ook kunnen en vooral durven dragen, zonder af te wegen of dit beteekenls kon inboeten aan populariteit. Verder wees spr. om. erop, dat niet in ver deeldheid en versnippering, maar in eensge zindheid en door de kracht van de eenheid de R. K. Staatspartij ook de verantwoorde lijkheid kan, wil en durft dragen voor een vruchtbaren parlementairen arbeid in de toe komst. In verband met te verwachten druk bezoek aan de bloembollenvelden, worden door de Ne- derlandsch?”Spoorwegen op belde Paaschdagen ultgebrelde maatregelen getroffen. Verscheidene treinen zullen desgewenscht te Hillegom. Llsse en Noordwijkerhout stoppen voor het in- of uitstappen van reizigers, waar door veelvuldige reisgelegenheid naar en van de bloembollen velden ontstaat. poch niet alleen naar de bloembollenvelden zijn extra-treinen ingelegd, ook naar andere plaatsen zijn behalve die, welke reeds in den spoorweggids voor de Paaschdagen zijn aange geven, nog eenige extra-verblndlngen gemaakt, daardoor overstappen wordt voorkomen. Op Zaterdag 15 April: Extra-treln Rotterdam MaasGouda door—Utrecht, welke om 1534 uit Rotterdam vertrekt. Amsterdam WP. (1339)—Utrecht—Eindho ven— Heerlen. Doorvoer van trein 167 Rotterdam Maas Utrecht (met aansluiting van Den Haag SS.) Amersfoort, als extra-trein naar Deventer Deze trein vertrekt van Rotterdam te 1530 uur, van Den Haag te 1434 uur. Op Maandag 2en Paascbdag: Extra-trein Zeeland—Rotterdam DJ». Deze trein vertrekt 18.40 uit Vlissingen en stopt slechts ih Middel burg, Goes, Vlake en Bergen op Zoom, en sluit aan op den telectrischen trein 11.60 Rotterdam Den HaagAmsterdam, waardoor het publiek ongeveer drie kwartier eerder de plaats van iaeKp>miming bereikt. De Minister van Economische Zaken en Ar beid heeft bepaald dat de termijn waarvoor de heffingen krachtens de Crisis-Varkenswet H” zullen gelden, verlengd wordt tot 23 Mei B»- Gisterenmorgen omstreeks half twaalf brak brand ui in de kapitale boerderij van den heer van de B. te Beek en Donk. Drie koelen, drie kalveren en zes varkens kwamen in de vlammen om, terwijl twee koeien die ernstige brandwonden hebben opgeloopen. afgemaakt zullen moeten worden. De boerderij met Inboedel en alle landbouw werktuigen werden een prooi der vlammen. De brandweer van Beek en Donk wist een klein bijgebouwtje voor het vuur te sparen. tweede spreker, mr. J. van Maarse- rechtskundig adviseur van het R. K. Werkliedenverbond, heeft eveneens den na druk gelegd op den geweldigen aanwas der partijen bij deze verkiezingen, zoodat zelfs in <N0w die belangen getoetst aan He den kleinsten klaskring door niet minder dan Op de grens van Hooge Zwaluwe en Wagen berg. gemeente Terhelde, is Dinsdagmiddag door onbekende oorzaak afgebrand de boerderij van den landbouwer van Cleef. Acht melk koeien, twee paarden en eenig klein vee kwa men in de vlammen om. Het woonhuis bieef behouden. Het vuur is met twee spuiten van Wagenberg bestreden. Verzekering dekt de schade. In de reeks van politieke radlo-kwartiertjes. zooals deze door den Minister van Waterstaat voor de verschillende partijen is vastgesteld, sprak Dinsdagavond om kwart vóór acht de Minister-President, jhr. mr. Ch. Ruys de Bee renbrouck, namens de R. K. Staatspartij over* „Verantwoordelijkheid durven dragen.” In een kort, waardig en weloverwogen woord zeide Z.Exc. o.m., dat het er wel den schijn van kon hebben alsof het algemeen kiesrecht pas bestond. Dit Is n.l. af te leiden uit de groote animo, welke blijkt uit het feit, dat er 53 partijen zijn, die elk met goede en ernstigs staatkundige begrippen als gezag, orde en wel vaart komen als nouveauté’s. Men zal zich ech ter moeten herinneren, aldus ongeveer ging spreker verder, dat deze staatkundige begrip- nfn werden vnnron.fuon hel Ha on.aHiaHn-i, Extra-trein Rotterdam Maas (30 44)—noitda doorUtrecht. Extra-trein HeerlenEindhovenAmsterdam W P. Deze trein vertrekt te 1830 uur uit Heer len. Extra-trein Deventer (21.04) Apeldoorn— Utrecht, naar Rotterdam Maas en Den W»»; Doorvoer van trein 177 Rotterdam Maas— Utrecht (aansluiting van Dfn Haag SB.)— Amersfoort als extra-trein naar Apeldoorn. Peae trein gaat van Apeldoorn door als trein 1923 naar Zutphen—Winterswijk. Doorvoer van trein 940 8. van Den Helder- Alkmaar als extra stoomtrein naar Amsterdam C.S. Deze trein vertrekt 1931 uit Den Helder Trein 2495 Amsterdam CB. (23.30)Alkmaar, zal als stoomtrein loopen en te Alkmaar wor den doorgevoerd naar Den Helder als trein 939. Op Maandag 2en Paaschdag zal een speciale goedkoope trein loopen van de stations Zut- phen. Brommen, Terborg. Doetinchem. Nijme gen. Eist. Dleren-Doesburg, Velp, Zevenaar. Arnhem en Ede naar Amsterdam te terug Wat het reizlgersvervoer naar en van Bel gië betreft, zal op Zaterdag 15 April de snel trein 11 Rotterdam D.P. (15.06)—Roosendaal, als extra-trein worden doorgevoerd naar Ant werpen C., waar hij om 1732 aankomt. Deze trein gaat Maandag 18.57 weer als extra-trein van Antwerpen C. terug. Zooals bekend zijn de vacantlekaarten met de Paaschdagen, eveneens verkrijgbaar. Moeder en kind.... Een twee-een- heid welke ’t onderwerp voor schrijvers is geweest. Moeder en kind Het begrip houdt van jongs af aan een offer in voor de moeder. Bij de geboorte en bij het ouder worden. In het gezin met vader geeft de moeder zich aan het kind. Is vader dood dan heeft zij geheel voor het jonge leven te zorgen. De moeilijkheden worden grooter. De jonge moeder hoopt mis schien nog veel van het leven. Maar het kind vraagt haar toewijding. De moeder wil het kind behoeden voor het eigene leed, dat haar leven grief de. In het jonge opkomende leven wil zij zich zelf zien verbeterd en ver edeld. Haar denken keert onwillekeu rig steeds tot het kind terug en geen teleurstelling vermag den telkens her. haalden opbouw te breken van toe komstillusies. - Moeder en kind.... Het kind richt als vanzelf het leven der moeder ten goede, want het vraagt onwillekeurig het offer dat ieder mensch beter maakt 31 partijen een candidatenlijst werd ingediend. Onder de katholieke partijen, die thans los van de R. K. Staatspartij met eigen candidaten uitkomen, heeft alleen de R. K. Volkspartij in dertijd kans gezien een vertegenwoordiger in de Kamér te krijgen, doch deze heeft daar niets kunnen presteeren en hy werd den volgenden keer niet herkozen. Men moet er dan ook wel rekening mee houden, dat zelfs een party, die twee of drie candldaten in de Volksvertegen woordiging weet te brengen, daar geen noe- menswaardigen invloed kan uitoefenen. Door deze handelwyze wordt alleen bereikt, dat het parlement tot vruchteloos werken wordt gedoemd. Spreker wees verder op de groote belangen, welke in dezen crlsistyd voor de verschillende bevolkingsgroepen op het spel staan. Wat de belangen van de arbeiders betreft, hieraan werd opzettelUk in het program der R. K. Staats party een groote plaats Ingeruimd. Evenals in het verleden zullen ook in de toekomst de arbelders-afgevaardlgden en met hen de vele arbeidersvrienden onder de overige Katholieke Kamerleden, werken met dat pro gram in de hand. ÖOERABAJA, 11 April. (Aneta) Het 8o*. Handelsblad meldL-dat by het onderzoek door de daartoe ingestelde commissie naar de geval len van dienstweigering verschillende fetten kwamen vast te staan, ondermeer dat een kor poraal van de .Java" zich naar de JEvertsen- had begeven, waar hy in een toespraak de min deren had aangezet tot massale dienstweige ring. Een andere korporaal deelde mede, dat op 4# „Java" een roode vlag zou worden geheseben als sein tot een algemeen verzet op de ter reed# van Soerabaja liggende schepen. Uit brieven van familie uit Holland aan d# gevangenen biykt, dat reeds in «December plan nen bestonden op de vloot voor een georgank seerde dienstweigering. Het centraal bureau voor de Ryn- en Bin nenvaart bericht ons: Vertegenwoordigers van de betrokken regee- rlngen, van de reederijen en van de particu liere schippers hebben Dinsdag in Duisburg ver gaderd op uitnoodlging van de Dultsche en van de Nederlandsche regeering en onder voorzit terschap van Mlnisterialdlrektor Klausenei van het Reichsverkehrsministerium, ten einde den noodtoestand in de Rijnvaart te bespre ken. De diepgaande besprekingen brachten in dezen zin overeenstemming, dat grondslag voor alle te treffen maatregelen moeten zyn het princlpieele behoud van het vrije bedryf en voorts vrijwillige overeenkomsten tusschen ie Rynvarenden in elk land en tusschen de be trokken landen onderling. Men mag spreken over een algemeenen wil om de maatregelen te ontwerpen en In te voe ren, welke voof een leniging van de nooden der Rynvarenden noodzakeiyk zyn, hoewel de uitgesproken gedachten nog een grondig on derzoek noodig hebben. Dit onderzoek zal zoo snel mogeiyk plaats vinden, zoodat een nieu we vergadering mag worden verwacht tegen het begin van de maand Mei. WARSCHAV. 1411 M. 5.40 populair oon- eert; 7.35 concert door het Phllh&rmonle- orkest van Warschau oJ.t. Caa; HUIZEN. 1875 M. N C R V. 8 00 Morgen- concert. 10.00 Oramofoonmuzlek. 10 15 Morgendienst door De. P. van Vliet 10 45 Oramofoonmuzlek 11.00 KRO Gramo- foonmuziek 11.30 Godsdienstig half uurtje. pastoor L. H. Perquln. 12 00 Po litieberichten 12.15 KRO Orkest o.l.v. J. Gerritsen 2 00 N C R V. Fraaie hand werken door mei. G. AbUJ. 3.00 Vrou- wen-halfuurtje. Ds D. Boeke: „De versprei ding van den Bijbel in den tijd der vet kaarsen”. 3.30 Zender-verzorging 4.00 Bijbellezing, ds. E. I. F. Nawyn. zang; mej. C. de Jager, orgel M. F. Jurjaanz. 5.00 Bram Hendrik, cello. Dorothy Gerstel ad. vleugel. 5.45 Handenarbeid voor de leugd, H. J. Stelnvoort. 6 15 Onze Ned. Monumenten: „Vondel’, door A L. van Hul zen 6.45 Knippen en stof versieren 7.00 Verklezlngsredevoering. A. R. Partij 7.30 Politieberichten 7.45 J. Schloper. se- cretarls van het Chr. Nat Vakverbond in Nederland. 8.00 Uitzending van het „Verbond van Evangellsatle-Commlssies der Geref. Kerken in Nederland, door de Evan- gellsatie-Commlssie Ryswijk (Z.H.). uit de Ger. Kerk aldaar 9 30 Vaz Dlas - 9 45 Wat er op de wereld gebeurt. Corn. A. Crayé 10.15 Treurmuziek bij de veiwchil- lende volken en in verschillende tijden. Gramofoonmuziek. Ingeleld door G. van Ravenzwaay. 11.00 Gramofoonmuziek. HIT.VERM’M. 29G M. AVRO 8 00 Gramo- Joonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Solistenconcert. Joh. van Emden, piano, Allazar Blok, cello, a d. vleugel Egbert Veen. 11.00 Knipcursus, kinderkleedlng dóbr mevr. Ida de Leeuw van Rees 11.30 So- llstenconcert 12.00 Lunchconcert door het ensemble Rentmeester, afgewisseld door gramofoemmziek 2 00 Halfuur voor de vrouw 2.30 Zenderverzorging 2.45 Gra mofoonmuziek 3.00 Naaicursus door mevr. Ida de Leeuw-van Rees 3.45 Gra mofoonmuziek 4.00 Mevr. Ant. v. Dijk, voor zieken en ouden-van-dagen. 4 30 Het Rotterdamsch Vocaal-kwartet. Bertha ten Hope, sopraan, E. J. van Dljk-Ver- maee. alt. F. J. Vermaee. tenor. Leo Wolfs bergen, bas. a. d vleugel Annie Neder- bracht &.00 Voor grootere kinderen: mevr. Ant. van Dijk. 5.50 Kovacs I>ajo8 met zijn orkest. Bob Schol te. refrelnzang. 6.30 Sportpraatje door H Hollander. 730 Engelsch voor gevorderden, door Fred. Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Omroepor- keet o l.v. Nico Gerharz, mevr. H. Leopold- Draper. piano 8.25 Utrechtsch Vrouwen koor. o.f.v. Karin KwantTömgron 8.45 Omroeporkest 9.15 Het Aaullar- Kwartet 0.30 Orgelconcert door Plet Egmond Jr„ Hélëne Cals, sopraan 10 00 Maandagavond tegen 10 uur is door niet bekende oorzaak een ernstige brand ontstaan in het café van den heer Renders te Geffen. Weldra stond het geheele perceel, alsmede de aangrenzende woningen van de gezinnen Krom hout en Penders in lichter laaie. Het café en de beide woningen werden geheel verwoest. De plaatseiyke brandweer kon weinig tegen het vuur uitrichten. Enkele personen, die rich op het moment dat de brand uitbrak in bet café bevonden, namen aan het blusschingswerk deel zy wisten de kinderen en een gedeelte van bet meubilair in veiligheid te brengen. Veraekering dekt de schade. Gistermorgen is te R'dam aangekomen het motorschip JJempo" van den Rotterdamschen Lloyd met aan boord de geredde bemanning van het Letlandsche stoomschip „Evermore”, dat In de Golf van Biscaje is gezonken. De kapitein van de .Dempo", de heer U. Ude- ma. vertelde ons over deze redding, dat hy 8 April, des avonds om 11.15 uur, een 8. O. 8 - bericht van de .Evermore" had gekregen, waar- by werd medegedeeld, dat de ketel ontploft was en dat men assistentie noodig had. Getracht werd nog nadere byzonderheden te krijgen, maar de marconist kreeg geen antwoord meer. De .JDempo” bevond zich 25 myien ten Noorden van de opgegeven plaats, en stoomde dus terug. Alles aan boord werd gereed gemaakt, vooral daar men vreesde dat er slachtoffers bij deze ketelontplofflng zouden zyn, wat trouwens by eemjcetelontploffing meéstal het geval Is. /Om 1.23 uur kwam men by het schip, terwyi ook eenige andere schepen in de nabyheid ge stopt lagen. Het wrak dobberde zonder licht en het water was reeds tot aan het dek gerezen. De bemanning dreef rond In twee booten van het Letlandsche schip, terwyi ook een sloep van een Portugeesch schip eenige menschen aan boord had. De motorboot van de „Dempo”, be mand met den eersten stuurman en den dokter, ging op onderzoek uit. Na eenlgen tyd kwamen zy rapporteeren, dat de bemanning, bestaande uit 24 mannen en 3 vrouwen in de booten was gegaan, dat niemand letsel had bekomen en dat ook het zinkende wrak ulteriyk geen tee- kenen van schade toonde. Daar het Letland sche schip bestemd was voor Nederland, werd Se bemanning aan boord van de „Dempo” ge nomen. ^s Nachts om 231 uur zonk het wrak. De zee was, toen het ongeluk gebeurde, geheel glad en er stond een heldere maan, zoodat het reddingswerk zonder gevaar of moeite kon plaats vinden. De bemanning van het gezonken schip heeft de papieren, de kat en een paar muziekinstrumenten kunnen redden. De „Dempo” heeft door deze redding vrijwel geen vertraging ondervonden. De kapitein van het gezonken schip, de heer üdrin, vertelde nog. dat hy met een lading ijzererts van Italië naar Temeuzen op reis waa. Een paar maanden geleden heeft het schip ook ketelschade gehad. Ditmaal is de bakboordketel gesprongen. Dat er geen gewonden zyn geval len. is te danken aan het toeval, dat er tydens de ontploffing juist niemand by de stookplaats en In de machinekamer aanwezig was. De geredden zyn te Rotterdam opgenomen In het Christeiyk Zeemanshuis. Omroeporkest. 1030 AguUar-Lult-kwar- tet 10 45 Omroeporkest 11.00 Vaz Dlas 11.10 Gramofoonmuriek 13.00 Sluiting. BRUSSEL, 509 M. 11.30 M. Concert door het N.I.R. o. 1. v. P. Leemans: 13 30 gram - muziek: 4 20 concert door het Radloorkeat o l.v. Franz André; 5.35 gramofoonmuziek: 7.30 concert door het omroepsymphonle- orkest o.l.v. Arthur Meulematu; 9.30 gra mofoonmuziek. KALUNDBORG. 1153 M. 11.30 Carl. Ry- dahls Instrumentaal ensemble: 1.00 gramo- foonmuzlek: 1.50 omroepharmonleorkest o. I. v. Launy GrOndahl. BERLIJN. 419 M. 3.50 Concert door de Beriynsche orkestvereenlglng o.l.v. Schraal st tch; 8 30 luisterspel „Deutsche Passion” 1933; 730 „Chrlstus '-mysteriespel. HAMBURG, 372 M. 13.35 gramofoonmu ziek: 1.30 Idem: 3.50 concert; 730 Noragor- kest o.l.v. Ebel van Sosen. K0N1GWUSTERH ATSEN 1635 M. 130 gramofoonmuziek; 3.50 concert: 430 con cert: 730 concert door een kamerorkest’ 10.20 concert. I.ANGENBERG, 47Z M. 1130 concert; 13.30 concert o.l.v. Eysoldt: 3.55 vesperconoert d het kleine orkest van Munster. .DAVENTRY, 1554 M. 1130 orgelconcert: 1 05 concert: 1.35 concert door het Western Studio-orkest; 330 vesper; 8.05 concert door het Metropole-orkeet o.l.v. Colombo; 4 05 orgelconcert; 8.56 concert; 10.06 BBC. dansorkest o.l v. Henrl Hall. PARIJS Elfel 1446 M. 730 muziek. PARIJS, 1725 M. 7.06 gramofoonmuziek: II. 50 concert; 530 gramofoonmuziek; 6.40 concert; 930 gramofoonmuziek. MILAAN, 331 M. 430 orkestmuziek; 830 uitzending uit een theater. ROME. 441 M. 4.50 concert: 735 gramo foonmuziek; 8.05 concert oJ.v. Mulé. BATAVIA, 11 April. (Aneta.) Generaal-ma joor de Vrieze en kolonel Elshout van den Militairen Geneeskundigen Dienst zijn beden naar Onrust vertrokken. De beri-beri-gevsJlen op Onrust biyven tionnalr. Het aantal gevallen wordt getaxeerd op rata* 30. De voeding wordt o. a. aangevuld door sar- verstrekking van Katjang idjoe. De troepen zullen stellig nog de maand April op het eiland biyven. Het voorlooplg onderzoek Is practlsch geëin digd. Thans moeten de ten laste leggingen daar uit worden opgemaakt, waarmede veel tyd ge moeid Is. Daarna zullen de officieren-commissaris 86- eedigde verklaringen afnemen. Nog steeds is er van den ontvluchten vos te Deventer geen spoor ontdekt. De eige naar is van 's morgens tot *8 avonds ontroering is in de kringen van den R. K. Vrouwenbond het droeve bericht ver nomen, dat Mevrouw Albertine Steenhoff- Smulders uit ons midden tot God Is opge roepen in den tyd, dat ze naar menscheiyke berekening nog veel voor katholiek Neder land, en iBSonderheid voor de katholieke vrouwen had kunnen doen. In haar Is heengegaan, niet enkel een voor beeldige echtgenoote, een uitmuntende moe der, en voor velen een ware vriendin, maar ook een sociale werkster van beteekenls, die en 8yd vertrouwen en achting genoot, verworven door haar persoon en haar arbeid' De Katholieke Vrouwenbond eert haar nage dachtenis vooral als die van „de sociale werk ster by de gratie Gods”, en „een der pionier sters op gebied der katholieke vrouweneman cipatie.” God had haar vyf talenten toevertrouwd als Hy haar uitrustte met groote gaven van’ geest en hart; een scherpen geest, een dichter lijke ziel, een gevoelig, edel hart, een onver- moeiden werklust. By dat alles Openbaarde zich een diep geloof, en een heeriyk Godsvertrouwen! Bezat deze begaafde vrouw niet een surplus aan kennis, liefde en kracht? Wat wonder dan, dat ze - na de volle maat te hebben uitge schud in den schoot van haar gezin dat overschot in liefdedrang en arbeidslust uit droeg de volle maatschappy in tot leniging van den socialen nood. Want ook zy was ervan overtuigd: .Van haar, aan wie veel Is gege ven, zal ook veel warden terug geëischt.” Wanneer zooveel jaren geleden uit den nood der tyden de vrouwenbeweging ontstond, klonk de noodkreet ook door tot haar hart. Als idealiste van gedegen ontwikkeling, en diepen godsdienstzin, en vooral als vrouw niet strikt rechtvaardigheidsgevoel begreep ze hoe de vrouwen meer ontwikkeling en meer recht behoefden om zich beter geschikt te kunnen maken voor haar taak van christen-moeder en sociale werkster. Zwaar was het pionierswerk in die dagen van wanbegrip en misverstand. Maar over tuigt van haar roeping ging ze met haar le ringen en door baar geschriften rond onder de vrouwengroepen, overal geestdrift wekkend voor de goede zaak. Veel heeft de Vrouwenbeweging te danken zoowel aan haar warm, eeriyk woord, als aan haar vaardige pen, die pleidooien schreef in verschillende periodieken. Maar niet het min- ste deel behoort geboekt op haar persooniyk- heid. Want dat juist zy, de echtgeloovige christlnne, en voorb^ldlge moeder het enthousiasme voor de vrouwenbeweging los trachtte te slaan, gaf zelfs tegenstanders te denken. Mevrouw Steenhoff-Smulders had dadeiyk intloed in de Vrouwenbeweging ook omdat de Katholieke gemeenschap haar voorheen had leeren waardeeren op ander terrein. Want als dichteres had ze reeds jaren lang jong en oud in mooie en lieve verzen voorgezongen van God, en hemelverlangen, van schoonheid en geluk, teer en innig. En hoevelen hadden heer- lyke uren beleefd door haar prachtige geschied kundige romans?- Verder ontplooide ze haar talenten in dienst van God, en de menschheld op het terrein van de -Vrouwenbeweging behalve als actieve voor zitster van afd Baam. ook als Redactrice van „De Katholieke Vrouw”, Jarenlang heeft ze daar als eerlyke. dappere voorvechtster op de bres belanc wetten van Gpd en de Kerk. Onrecht verfoel- dw- M, en ze Jx»gde te helpen, te verdedigen wie onrecht leed. Ze bauwde door haar artikelen over kunst en schoonheid, beschaving, opvoe ding, en kennis op ander gebied aan de Ka tholieke cultuur onder de vrouwen. Zoo waar is, wat onlangs over haar stond geschreven: dat ze veel levensverdleplng wist te bewerken by velen zonder ooit rich zelf op te dringen door femelend gepreek. Ook by,X>e Katholieke Vrouw", had ze een leidende plaats in de Jaren van pioniers arbeid, toen getast en gezocht moest worden naar den julsten weg om het bondsblad een blad voor allen te doen zyn. Zóó Is haar leven geweest een leven van noesten arbeid voor ideal biy en opgewekt, ook desondanks moeiiykheden, die altoos het deel zyn van de pioniers. Het geheim van die sedeiyke kracht was haar zuivere geloofs leven. Het strijdbare van haar nobel karakter, ver wacht door vrome dichteriykheid is èn haar werk, èn de Vrouwenbeweging ten segen ge- Nu zy, die by haar vyf talenten er vyf heeft bygewonnen, op Gods’ roep ons allen is voor gegaan naar de Eeuwigheid, vertrouwen we, dat ze door God genood werd naar het „schoo- ne laad, zoo vol van zonneschijn”, waarvan ze Jaren terug In haar: „sprookjes”, zoo fyn en teer wist te zingen. Met weemoed staren we thans op een leege plaats in de eerste rij onder de sociale werk sters. Waar we niet weten, of God haar nog even toeven laat op den drempel van „het zon neland zyner heeriykheld”, daar zyn we over tuigd, dat velen met ons een gebed zullen stor ten voor baar spoedig hemelvaart I Namens De Federatie van RK. Vrouwen bonden in Nederland zoeken. Maandagmiddag meenden enkele kinderen Relntje gezien te hebben in het zoogenaamde .zwarte wegje” naby den Terwoldschen weg, doch de eigenaar, die onmiddeliyk daarheen toog, vond geen enkel spoor. Men speurt yverig ook In de omgeving, doch de kans om het beest terug te krygen wordt met den dag kleiner. Het droevigst van het. geval is, aldus J3e Telegraaf”, dat de eigenaar, die met den vos zyn brood verdiende, thans zonder Inkomsten is. Het gezin, bestaande uit man. vrouw en een dochtertje van vyf Jaar, wordt met armoede bedreigd. De politie heeft den ongelukklgen een bon voor nachtlogies verstrekt. de VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOG1DS

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 15