Hij stemt No. 1 van Lijst 25 Het vergaan van de 99Evermore” IN MEMORIAM DIO-PROGRAMMA DE DIENSTWEIGERING BIJ DE MARINE WOENSDAG 12 APRIL’ Moeder en kind De kapitein vertelt In December bestonden De overval te Tilburg DE TOESTAND OP ONRUST De anonieme brieven Zware brand te Geffen EEN KWAJONGENSSTREEK Verdachte betuigt zijn spijt VOLKSRAADSVOORZITTER voordracht Dader krijgt twee-en-een-half jaar roos poot HET TEEKEN DES KRUfSES DE VLIEGENDE KUIKENS Extra-treinen met de Paaschdagen De Regeering grypt niet in Veilig in Indië aangekomen VeeZ vee omgekomen FUNDAMENTEN GEVONDEN NACHTELIJKE AANVARING VAN DEN DIJK GESTORT BOERDERIJ AFGEBRAND Chauffeur ’t Vee in de vlammen omgekomen Consumptiemelk TERMIJN VERLENGD DE ONTVLUCHTE VOS 3e noodtoestand in de Rijnscheepvaart DE MOORDAANSLAG TE NIJMEGEN Minister Ruys voor de microfoon Per spoor naar de bloembollen velden Mevrouw Albertine Steenhoff- Smulders De „Dempo” met de geredde be manning hedenmorgen te Rot terdam aangekomen Daders en aanstichter stonden terecht Spoedige doorvoering van nood- zakelijke maatregelen gewenscht De oude Schiedamsche poort te Rotterdam NIEUWE AMERIKAANSCHE GEZANT Dertig gevallen van beri-beri Verantwoordelijkheid durven dragen” reeds plannen van vrachtauto zwaar gewond Visscbersvaartuigea in ’n mistbank Café en twee woningen verwoest Mr. Spit nummer een „God weet, dat ik onschuldig ben” Een kor por dal van de ,Jaüa” ruide da bemanning van de „Evertsen” op Donderdag 13 April 1933 Kapitale boerderij ver woest Wie er mèt de R. K. Staatspartij van overtuigd is, dat een getond gesin onmis bare voorwaarde is voor een getonde maatschappij, sta met haar op de bres: voor de verdediging van het christelijk gezinsleven voor de behartiging van tijn moreele en stoffelijke belangen; voor het welzijn der maatschappij door de verzekering van de welvaart van het gezin. Gramofoon- de aus te □EEK geheele voor- de in Indië was de De Minister van Eoooooatocfce Zaken ea Ar beid heeft bepaald dat de termijn waarvoor de heffingen krachtens de Griste-Vartenswet 1832 zullen gelden, verlengd wordt tot 23 Mei 1833. BEROM8NRTER. 46» M. 8.06 Eduard Hen- neberger speelt moderne pianomuziek. De. E. R„ de bekende Ned. Herv. predikant te Winterswijk, veroordeeld door het Amster damsen Gerechtshof wegens de valsche brie venschrijverij. over welke reeds drie jaar lang zooveel te doen is geweest, deelt in ..De Win- terswljksche Kerkbode" mede, dat hij thans In de strafgevangenis te Amsterdam zijn straf on dergaat, doch dat hij onschuldig lijdt. „Onschuldig ben ik hier. Heerlijk om dat te weten. Ware ik schuldig, het zou erger zijn. Tegenover alle beschuldigingen en vonnissen van rechtbank, gerechtshof en menschen houd ik mijn onschuld staande. De verklaring op den kansel indertijd afgelegd, in tegenwoordigheid van den heiligen, rechtvaardigen God, die een maal rechtvaardig, onpartijdig en onbevoor oordeeld vonnissen zal, blijft van kracht, zal van kracht blijven, nu bij mijn leven, straks bij mijn sterven, straks In de groote eeuwig heid. God weet, dat ik onschuldig ben.” Bij graafwerk voor de uitbreiding van het gebouw der firma Geraon aan den Schidam- schedljk hoek Zoetesteeg te Rotterdam stuitten arbeiders Maandag op de oude fundamenten van de in 1615 afgebroken Schiedamsche Poort. Het schijnt, dat deze poort vroeger dienst heeft gedaan als gevangenis. Naar verluidt, zal de Commissaris in Open baren Dienst te .New-York, Gorham Rice, door de Amerikaansche regeering waarschijnlijk wor den benoemd tot gezant der Vereenigde Staten in Nederland. oon- 'hllharmonle- '^essw Op de vragen van bet Kamerlid Van Dis betreffende bet doen van stappen door de Re geering tot het verbieden van de vertoontng van de film „Het toeken des Kruises." beeft Minister Ruys de Beerenbrouck geantwoord, dat het hem bekend is, dat bU sommige groe pen van de bevolking bezwaren bestaan tegen de vertooning van deze film. Andere groepen, waaronder ook beboerende tot kringen, waar uit de beswaren werden vernomen, deelen deze bezwaren niet. De keuring van films Is Ingevolge de Bios coopwet opgedragen aan de Centrale commis sie voor de keuring van films. Hiermede zou zich onder de bestaande wetgeving niet ver dragen een ingrijpen, als in de laatste vraag bedoeld. Maandagavond tegen 10 uur is door niet bekende oorzaak een ernstige brand ontstaan in het café van den heer Renders te Geffen. Weldra stond het geheele perceel, alsmede de aangrenzende woningen van de gezinnen Krom hout en Penders in lichter laaie. Het café en de belde woningen werden geheel verwoest. De plaatselijke brandweer kon weinig tegen het vuur uitrichten. Enkele personen, die zich op het moment dat de brand uitbrak in het café bevonden, namen aan het blusschlngswerk deel Zy wisten de kinderen en een gedeelte van het meubilair in veiligheid te brengen. Verzekering dekt de schade. Even bulten het dorp Gouderak is Maandag middag een ongeladen vrachtauto van de Coö peratieve Graanmaalderij „Ons Voordeel" te Gouderak. welke bestuurd werd door den 27- jarigen gehuwden A. van N. aldaar, van den Gouderakschen dijk gereden, toen van den te- genovergestelden kant een andere auto nader de. De chauffeur van den graanwagen haalde in volle vaart zoo ver mogelijk uit, waarbij hij de macht over zijn stuur verloor. De wagen werd zwaar beschadigd. De bestuurder, die in bewusteloozen toestand uit den auto moest worden gehaald, bleek belde beenen boven de knie gebroken en een armwond opgeloopen te hebben. In zorgwekkenden toestand werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. WARSCHAU, 1411 M. 6 40 populair eert; 7.35 concert door het-Thliharr orkest van Warschau o.l.v. Cas; VOOR NADERS BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS 1 Den SOsten Maart vertrok de „Snip" van de K. L. M. naar Batavia met een heele kippen ren aan boord: een kloek met vijftien kuikens en een prjjsgekroonden haan. Den Asten April kwam het geheele gezel schap springlevend en gezond te Batavia aan. De kuikens waren al flink gegroeid, de kloek was door het gebrek aan beweging wat cor pulenter geworden, de haan kraaide van ple zier, dat hl) ten langen leste zich eens ver treden mocht. De vreugde der ontvangers groot. De Bredasche rechtbank heeft de zaak be handeld tegen den 36-Jarigen lederbewerker en twee Jongens van 17 en 18 jaar, die een poging hebben gedaan om een zestlgjarigen winkelier aan den Korvelschen weg te Tilburg te over vallen en te berooven. De lederbewerker, die de aanstichter van het misdrijf was, bleef bui ten wachten, terwtjl de jongens den winkel binnentraden. De jongste vroeg naar sinaas appelen, de oudste sloeg den winkelier toen deze zich bukte .net een hamer op het hoofd. De oude man kon nog om hulp roepen, waarop de deugnieten op de vlucht gingen. De eisch luidde tegen den 17-jarige ter be schikking stelling van de regeering tot zijn 21ste jaar en daarna een jaar gevangenisstraf; tegen den dader, die met den hamer sloeg, drie jaren en tegen den aanstichter vier Jaren ge vangenisstraf. De rechtbank te Arnhem deed gisteren uit spraak tegen den werkloozen kellner H. T. G„ die op 13 Januari in de Passage van Vroom en Dreesmaqn te Nijmegen een moordaanslag pleegde op zijn echtgenoote, met wie htJ in een echtscheidingsprocedure lag. De rechtbank veroordeelde hem tot 2% jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. De eisch was 3% Jter gev. zonder aftrek. SOERABAJA. 11 April. (Aneta) Het Boer. Handelsblad meldt, dat by bet onderzoek door de daartoe ingestelde commissie naar de geval len van dienstweigering verschillende feiten kwamen vast te staan, ondermeer dat een kor poraal van de „Java” zich naar de „Evertsen” had begeven, waar hij in een toespraak de min deren had aangezet tot massale dienstweige ring. Een andere korporaal deelde mede, dat op de „Java" een roode vlag zou worden geheschen als sein tot een algemeen vernet op de ter reede van Soerabaja liggende schepen. Uit brieven van familie uit Holland aan de gevangenen bltjkt, dat reeds in December plan nen bestonden op de vloot voor een georgani seerde dienstweigering. A. O. uit Rotterdam. 21 jaar. gedetineerd te Den Bosch, stond voor den Krijgsraad terecht wegens het verspreiden van opruiende geschrif ten in de kazerne te Ede op 10 Pebr. 1933. Deze zaak diende reeds op 27 Maart en werd ter verdere behandeling geschorst tot 11 April om inlichtingen over beklaagde in te winnen en welke zjjn uitgevallen zooals de auditeur militair verwachtte. De auditeur-militair handhaafde zijn requi sitoir. De eisch luidde: acht maanden ge vangenisstraf. waarvan vier maanden waardeiyk. met aftrek van voorarrest. De verdediger, mr. Swane, pleitte clementie en wees er nog eens op. dat verdachte veel spijt heeft van zijn kwajongensstreek. Ook verdachte betuigde persoonlijk zijn spijt. Uitspraak conform den eisch. BATAVIA, n April. (Aneta.) Het College van Gedelegeerden maakte een voordracht op voor de vervulling van de vacature van voor zitter van den Volksraad. Het College n1«r*sfe als nummer een op deze voordracht den heer mr. H. J. Spit, hoofdambtenaar van het Depar tement van Justitie, en als nummer twee den heer C. O. van der Plas, resident. In de reeks van politieke radio-kwartiertjes. zooals deze door den Minister van Waterstaat voor de verschillende partijen is vastgesteld, sprak Dinsdagavond om kwart vóór acht dc Minister-President, jhr. mr. Chj Ruys de Bee renbrouck, namens de R. K. Staatspartij over- „Verantwoordelijkheid durven dragen.” In een kort, waardig en weloverwogen woord zeide Z.Exc. o.m„ dat het er wel den schijn van kon hebben alsof het algemeen kiesrecht pus bestond. Dit is n.l. af te leiden uit de groote animo, welke blijkt uit het feit, dat er 53 partijen zjjn, die elk met goede en ernstige staatkundige begrippen als gezag, orde en wel vaart komen als nouveauté's. Men zal zich ech ter moeten herinneren, aldus ongeveer ging spreker verder, dat deze staatkundige begrip pen werden voorgestaan heel de geschiedenis van ons parlementair bestaan door de oudste partijen, waaronder de R. K Staatspartij tot nog toe de grootste en krachtigste is. Deze, partij verleende immers haar medewerking aan zoo menig Kabinet. Zij heeft de verantwoorde lijkheid niet alleen willen, maar ook kunnen en vooral durven dragen, zonder at te wegen of dit beteekenis kon inboetea aan populariteit. Verder wees spr. om. erop, dat niet in ver deeldheid en versnippering, maar in eensge zindheid en door de kracht van de eenheid de R. K. Staatspartij ook de verantwoorde lijkheid kan, wil en durft dragen voor een vruchtbaren parlementairen arbeid in de toe komst. PARIJS. 1729 M. 7 06 gnmotoonmuilik: 11.50 concert; 5.50 gramofoonmuziek; 8.40 concert; 9.30 gramofoonmuziek. MILAAN. 331 M. 4 30 orkestmuziek; 8.20 uitzending uit een theater. ROME. 441 M. 4.50 concert: 7.35 gramo foonmuziek; 8.06 concert o.l.v. Mulé. In den mond der Westerschelde aan de zoo genaamde „Nolle", bjj Vlisslngen. heeft een nachtelljke aanvaring plaats gehad tusschen twee visschersvaartuigen uit Breskens. Doordat de vlsschersschepen in een mistbank waren geraakt, koncten de schippers geen hand voor de oogen zien. Plotseling had tusschen beide vaartuigen een heftige aanvaring plaats. Een der schepen bekwam ernstige averij aan den achtersteven, waar het water met geweld bin nendrong. Door het verplaatsen van ballast en voortdurend pompen kon het gehavende schip drfjvende worden gehouden en tenslotte, toen men uit de mistbank was geraakt, naar Bres kens worden gesleept. De materleele schade aan het aangevaren vaartuig is zeer aanzien lijk. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, dank ook zij het feit, dat het water in den Scheldemond tijdens de kritieke uren zeer kalm was. Moeder en kind... Een twee-een- heid welke 't onderwerp voor vele schrijvers is geweest. Moeder en kind. Het begrip houdt van jongs af aan een offer tn voor de moeder. Bij de geboorte en bij het ouder worden. In het gesin met vader geeft de moeder zich aan het kind. Is vader dood dan heeft zij geheel voor het jonge leven te zorgen. De moeilijkheden worden grooter. De jonge moeder hoopt mis schien nog veel van hot leven. Maar het kind vraagt haar toewijding. De moeder wil het kind behoeden voor het eigene leed, dat haar leven grief de. In het jonge opkomende leven wil zij zich self zien x'erbeterd en ver edeld. Haar denken keert onwillekeu rig steeds tot het kind terug en geen teleurstelling vermag den telkens her haalden opbouw te breken van toe komstillusies. Moeder en kindHet kind richt als vanzelf het leven der moeder ten goede, want het vraagt onwillekeurig het offer dat ieder mensch beter maakt —Den HaagAmsterdam, waardoor het publiek ongeveer drie kwartet eerder de plaats van bestemming hereiktjr WEENEN. 517 M. 3.10 „Volkaweleen deutachen Osteraplelen.” Gisterenmorgen omstreeks half twaalf brak brand ui in de kapitale boerderij van den heer van de B. te Beek en Donk. Drie koeien, drie kalveren en zes varkens kwamen in de vlammen om, terwijl twee koeien die ernstige brandwonden hebben opgeloopen, afgemaakt zullen moeten worden. De boerderij met inboedel en alle landbouw werktuigen werden een prooi der vlammen. De brandweer van Beek en Donk wist een klein bijgebouwtje voor het vuur te sparen. Nog steeds is er van den ontvluchten te Deventer naar is van Op de grens van Hooge Zwaluwe en Wagen berg. gemeente Terheide, is Dinsdagmiddag door onbekende oorzaak afgebrand de boerderij van den landbouwer van Cleef. Acht melk koeien, twee paarden en eenlg klein vee kwa men in de vlammen om. Het woonhuis bleef behouden. Het vuur is met twee spuiten van Wagenberg bestreden. Verzekering dekt schade. Extra-treln Rotterdam Maas (20.44)—Gouda doorUtrecht. Extra-treln HeerlenEindhoven—Amsterdam WJ>. Deze trein Vertrekt te 1850 uur uit Heer len. ®rtr»-trein Deventer (21.04) Apeldoorn— Utrecht, naar Rotterdam Maas en Den Haag Doorvoer van trein 177 Rotterdam Maas— Utrecht (aansluiting van Den Haag SB.)— Amersfoort als extra-treln naar Apeldoorn. Deze trein gaat van Apeldoorn door als trein Het centraal bureau voor de Rijn- en Bin- nenvaart bericht ons: Vertegenwoordigers van de betrokken regee- rlngen, van de reederljen en van de particu liere schippers hebben Dinsdag in Duisburg ver gaderd op uitnoodiglng van de Duitsche en van de Nederlandsche regeering en onder voorzit terschap ran Mlnisterialdlrektor Klausener van het Relchsverkehrsministerium, ten einde den noodtoestand in de Rijnvaart te bespre ken. De diepgaande besprekingen brachten in dezen zin overeenstemming, dat grondslagvoor alle te treffen maatregelen moeten zijn het princlpieele behoud van het vrije bedrijf en voorts vrijwillige overeenkomsten tusschen Rljnvarenden in elk land en tusschen de be trokken landen onderling. Men mag spreken over een algemeenen wil om de maatregelen te ontwerpen en in te voe ren, welke voor een leniging van de nooden der Rijnvarenden noodzakelijk zijn, hoewel de uitgesproken gedachten nog een grondig on derzoek noodig hebben. Dit onderzoek zal zoo snel mogeljjk plaats vinden, zoodat een nieu we vergadering mag. worden verwacht tegen het begin van de maand Mei. HUIZEN. 1875 M. N C R V. 8.00 Morgen- concert. 10.00 Gramofoonmuziak. 10.15 Morgendienst door De. P van Vliet 10.45 Gramofoonmuziek 11.00 KRO Gramo foonmuziek 11.30 Godsdienstig half uurtje. pastoor L. H Pern ui n 12 .00 Po litieberichten 12.15 KRO Orkest o.l.v. J. Gerritsen. 2 00 N CR V. Fraaie hand werken door mei. G. Abll). 3.00 Vrou- wen-halfuurtje. Da D. Boeke: ..De versprei ding van den Bybel In den tud der vet kaarsen”. 3 30 Zender-verzorglng 4.00 Bijbellezing, ds B. I. F. Nawtyn. zang; mej. C. de Jager, orgel M. F. Jurjaanz 5.00 Bram Hendrik, cello. Dorothy Geratel a d- vleugel. 5.45 Handenarbeid voor de Jeugd. H. J. Steinvoort. 6.15 Onze Ned. Monumenten: ..Vondel’, door A L. van Hul zen 6.46 Knippen en stofveraleren 7.00 Verklesingsredevoerlng. A. B. Partij 7.30 Politieberichten 7 45 J. Schipper, se- van het Ohr Nat.Vakverbond In Nederland 8.00 Uitzending van het „Verbond van Evangellaatle-Commlaales der Geref. Kerken in Nederland, door de Bvan- gelisatle-Commlssie Rijswijk (ZB.), uit de Oer. Kerk aldaar 9 30 Vaz Dlas 9.46 Wat er op de wereld gebeurt. Corn. A. pr*y* 10.46 Treurmuziek bU de vereohll- lende volken en m verschillende tuden. Gramofoonmuziek. Ingeleld door G. van Ravenzwaay. 11.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM. 296 M. AVRO. 8.00 Gramo foonmuziek 10.00 Morgenwijding 10 15 Solistenconcert. Joh van Emden piano Allaaar Blok, cello, a d. vleugel Egbert Veen. 11.00 Knipcursus klnderkleedlng door mevr Ida de Leeuw van Rees 1L30 Bo lle tenconcert 12.00 Lunchconcert door het ensemble Rentmeester, afgewisseld door gramofoonmzisk 2.00 Halfuur voor vrouw 2.30 Zenderverzorglng 2.45 Gra mofoonmuziek 3.00 Naaicursus door mevr Ida de Leeuw-van Rees 3.46 Gra mofoonmuziek 4 00 Mevr Ant v Dijk, voor zieken en ouden-van-dagen. 4 80 Het Rotterdamsch Vocaal-kwartet. Bertha ten Hope, sopraan. E. J. van Ójjk-Ver- maee. alt. P. J. Vermaes. tenor. Leo Wolfs bergen. bas. a. d vleugel Annie Neder- bracht 5.00 Voor grooter? kinderen mevr. Ant van Dijk 5.60 Kovacs Lajos met s|jn orkest. Bob Scholte. refrelnzang. 6^0 Sportpraatje door H. Hollander. 7.30 Bngelsch voor gevorderden, door Fred. Fry. 8 00 Vaz Dlas 8.06 Omroepor kest o.l.v. Nico Gerharz. mevr. H. Leopold- Draper. plano 8 25 Utrechtach Vrouwen koor. o.l.v. Karin KwantTörngron 8.46 Omroeporkest 9.15 Het Agullar- Kwartet 930 Orgelconcert door Fiet V. Egmond Jr„ Hélène Cals. sopraan 10.00 De tweede sprettr. mr. J. van Maarse- veen, rechtskundig adviseur van het R. K. Werkliedenverbond, heeft eveneens den na druk gelegd op den geweldigen aanwas der partijen bij deze verkiezingen, zoodat zelfs in den kleinsten kieskring door niet minder dan 31 partijen een candidatenlijst werd ingediend. Onder de katholieke partijen, die thans los van de R. K. Staatspartij met eigen candidaten uitkomen, heeft alleen de R. K. Volkspartij in dertijd kans gezien een vprtegenwoordlger In de Kamer te krijgen, doch deze heeft daar niets kunnen presteeren en hjj werd den volgenden keer niet herkozen Men moet er dan ook wel rekening mee houden, dat zelfs een party, die twee of drie candidaten in de Volksvertegen woordiging weet te brengen, daar geen noe- menswaardigen invloed kan uitoefenen. Door deze handelwijze wordt alleen bereikt, dat het parlement tot vruchtelooa werken wordt gedoemd. Spreker wees verddf op de groote belangen, welke in dezen crisistijd voor de verschillende bevolkingsgroepen op het spel staan. Wat de belangen vah de arbeiders betreft, hieraan werd opzetteiyk in het program der R. K. Staats party een groote plaats Ingeruimd. Evenals in het verleden zullen ook in de toekomst de arbeiders-afgevaardlgden en met hen de vele arbeldersvrienden onder de overige Katholieke Kamerleden, werken met dat pro gram in de hand. 1923 naar Zutphen—Winterswyk. Doorvoer van trein 940 S. van Den Helder- Alkmaar als extra stoomtrein naar Amsterdam CB. Deze trein vertrekt 1951 uit Den Helder Trein 2495 Amsterdam CS. (23.30)—Alkmaar, ■al als stoomtrein loopen en te Alkmaar wor den doorgevoerd naar Den Helder als trein 939. Op Maandag 2en Paaschdag zal een speciale goedkoope trein loopen van de stations Zut phen, Brammen, Terborg. Doetlnchem, Nyme- gen, Eist. Dieren-Doesburg, Velp, Zevenaar. Arnhem en Ede naar Amsterdam te terug Wat het relzigérsvervoer naar en van Bel gië betreft, zal op Zaterdag 15 April de snel trein 11 Rotterdam D.P. (15.06)—Roosendaal, als extra-treln worden doorgevoerd naar Ant werpen C., waar hy om 1752 aankomt. Deze trein gaat Maandag 1857 weer als extra-treln van Antwerpen C. terug. Zooals bekend zyn de vacantiekaarten met de Paaschdagen, eveneens verkrijgbaar. Met ontroering is In de kringen van den R. K. Vrouwenbond het droeve bericht ver nomen, dat Mevrouw Albertine Steenhoff- Smulders uit ons midden tot God is opge roepen in den tijd, dat ie naar menacheiyke berekening nog veel voor katholiek Neder land, en inzonderheid voor de katholieke vrouwen had kunnen doen. In haar Is heengegaan, niet enkel een voor beeldige echtgenoote, een uitmuntende moe der, en voor velen een ware vriendin, maar ook een sociale werkster van beteekenis, die wyd en zyd vertrouwen en achting genoot, verworven door haar persoon en haar arbeid. De Katholieke Vrouwenbond eert haar nage dachtenis vooral alk die van „de sociale werk ster by de gratie Gods", en „een der pionier sters op gebied der katholieke vrouweneman cipatie.” God had haar vijf talenten toevertrouwd, als Hy haar uitrustte met groote gaven van’ geest en hart; een scherpen geest, een dichter lijke ziel, een gevoelig, edel hart, een onver- moelden werklust. By dat alles openbaarde zich een diep geloof, en een heerlijk Godsvertrouwen Bezat deze begaafde vrouw niet een surplus aan kennis, liefde en kracht? Wat wonder dan, dat ze na de volle maat te hebben uitge schud in den schoot van haar gezin dat overschot in liefdedrang en arbeidslust uit droeg de volle maatschappy in tot leniging van den socialen nood. Want ook zy was ervan overtuigd: „Van haar, aan wie veel is gege ven. zal ook veel warden terug geéischt.” Wanneer zooveel jaren geledep uit den nood der tyden de vrouwenbeweging ontstond, klonk de noodkreet ook door tot haar hart. Als idealiste van gedegen ontwikkeling, en diepen godsdienstzin, en vooral als vrouw met strikt rechtvaardigheidsgevoel begreep ze hoe de vrouwen meer ontwikkeling en meer jecht behoefden om zich beter geschikt te kunnen maken voor haar taak van christen-moeder en sociale werkster. Zwaar was het ptouierswerk In die dagen van wanbegrip en misverstand. Maar over tuigt van haar roeping ging ze met haar le zingen en door haar geschriften rond onder de vrouwengroepen. overal geestdrift wekkend voor de goede zaak. Veel heeft de Vrouwenbeweging te danken zoowel aan. haar warm, eeriyk woord, als aan haar vaardige pen. die pleidooien schreef in verschillende periodieken. Maar niet het min ste deel behoort geboekt op haar peraooniyk- heid. Want dat juist zy. de echtgeloovlge christinne. en voorbeeldige moeder het enthousiasme voor de vrouwenbeweging los trachtte te slaan, gaf zelfs tegenstanders te denken. Mevrouw Steenhoff-Smulders had dadelijk Invloed in de Vrouwenbeweging ook omdat de Katholieke gemeenschap haar voorheen had leeren waardeeren op ander terrein. Want als dichteres had ze reeds jaren lang jong en oud in mooie en Ueve verzen voorgezongen van God, en hemelverlangv.i. van schoonheid en geluk, teer en innig. En hoevelen hadden heer lijke uren beleefd door haar prachtige geschied kundige romans? Verder ontplooide ze haar talenten In dienst van God. en de menschheld op het terrein vap de Vrouwenbeweging behalve als actieve voor zitster van afd Baarn. ook als Redactrice van JJe Katholieke Vrouw”. Jarenlang heeft ze daar als eeriyke, dappere voorvechtster op de bres gestaan ook voor de specifieke vrouwen- belangen, altoos die "belangen getoetst’ aan Ge wetten van God en de Kerk. Onrecht verfoei de ze, en ze poogde te helpen, te verdedigen wie onrecht leed. Ze bouwde door haar artikelen over kunst en schoonheid, beschaving, opvoe ding, en kennis op ander gebied aan de Ka tholieke cultuur onder de vrouwen. Zoo waar is, wat onlangs over haar stond geschreven: dat ze veel levensverdieping wist te bewerken by velen zonder ooit zich zelf op te dringen door femelend gepreek. Ook by: „De Katholieke Vrouw", had ze een leidende plaats in de jaren van pioniers arbeid, toen getast en gezocht moest warden naar den juisten weg om het bondsblad een blad voor allen te doen zijn. Zóó is haar leven geweest een leven van noesten arbeid voor ideal biy en opgewekt, ook desondanks moeiiykheden, die altoos het deel zyn van de pioniers. Het geheim van die zedeiyke kracht was haar zuivere geloofs- leven. Het strydbare van haar nobel karakter, ver wacht door vrome dlchteriykheld is én haar werk, én de Vrouwenbeweging ten zegen ge weest. Nu zy, die by haar vijf talenten er vyf heeft bfjgewonnen, op Gods* roep ons allen is voor gegaan naar de Eeuwigheid, vertrouwen we, dat ze door God genood werd naar het „schoo- land, zoo vol van zonneschijn”, waarvan ze jaren terug in haar: „sprookjes", zoo tyn eh teer wist te zingen. Met weemoed staren we thans op een leege plaats in de eerste rij onder de sociale werk sters. Waar we niet weten, of God haar nog even toeven laat op den drempel van „het zon neland zyner heeriykheld", daar zyn we over tuigd, dat velen met ons een gebed sullen stor ten voor haar spoedig hemelvaart! Namens De Federatie van RK. Vrouwen bonden in Nederland KALLNDBOBG, 1153 M. 1120 Carl. Ry- dahl* instrumentaal ensemble; 100 gramo- foonmuslek; 150 omroepharmonleorkest o. l.v. Launy Oröndahl BERLIJN. 419 M. 3.50 Concert door de Beriynacbe orkeatvereenlging o l.v. Schmal- stlch; 6.20 luteterepel ..Deutsche Passion” 1933; 720 „Christus’’-mysteriespel HAMBURG. 372 M. 12.35 gramofoonmu- ziek; 1 30 Idem; 3.50 concert; 7.20 Noragor- kest o.l.v. Kbei van Soaen j K6NIGWUBTBBHAU8EN 1635 M. 1.20 gramofoonmuziek3 50 concert; 4.50 con cert; 7.20 concert door een kamerorkest; 10 20 concert. in de weer, om bet dier te zoeken. Maandagmiddag meenden enkele kinderen Relntje gezien te hebben in het zoogenaamde zwarte wegje” naby den Terwoldschen weg, doch de eigenaar, die onmiddeliyk daarheen toog, vond geen enkel spoor. Men speurt yverig ook in de omgeving, doch de kans om het beest terug te krijgen wordt met den dag kleiner. Het droevigst van het geval is. aldus „De Telegraaf", dat de eigenaar, die met den vos zyn brood verdiende, thans zonder inkomsten is. Het gezin, bestaande uit man, vrouw en een dochtertje van vyf Jaar, wordt met armoede bedreigd. De politie heeft den ongelukkigen een bon voor nachtlogies verstrekt. Omroeporkest. 10 30 Agullar-Lult-kwar- tet 10 46 Omroeporkest 11.00 Vaz Dtas 11.10 Oramoroontnuslek 12.00 Sluiting. BRUSSEL. 509 M. 11.20 M. Concert door het N.IR. o. 1. v. P Leemans; 12 30 graaa - muzlek; 4.20 concert door het Radloorkest o.l.v. Franz André; 5.36 gramofoonmuziek; 720 concert door het omroepsymphonle- orkeet o.l.v. Arthur Meulemans; 9.30 gra mofoonmuziek. VOS geen spoor ontdekt. De eige- *8 morgens tot *s avonds Gistermorgen is te R’dam aangekomen het motorschip „Dempo” van den Rotterdamzcben Lloyd met aan boord de geredde bemanning van het Letlandsche stoomschip ..Evermore", dat in de Golf van Biscaje is gezonken. De kapitein van de ..Dempo". de heer U. Ude- ma. vertelde ons over deze redding, dat hy 8 April, des avonds om 11.15 uur. een 8 O. 8 - bericht van de „Evermore" had gekregen, waar- by werd medegedeeld, dat de ketel ontploft was en dat men assistentie noodig had. Getracht werd nog nadere bijzonderheden te krijgen, maar de marconist kreeg geen antwoord meer. De „Dempo" bevond zich 25 mijlen ten Noorden van de opgegeven plaats, en stoomde dus terug. Alles aan boord werd gereed gemaakt, vooral daar men vreesde dat er slachtoffers bij deze ketelontploffing zouden zyn, wat trouwens by een ketelontploffing meestal het geval is. Om 1.23 uur kwam men by het schip, terwyi ook eenlge andere schepen in de nabyheid ge stopt lagen. Het wrak dobberde zonder licht en het water was reeds tot aan het dek gerezen. De bemanning dreef rond in twee booten van het Letlandsche schip, terwyi ook een sloep van een Portugeesch schip eenlge menschen aan boord had. De motorboot van de ..Dempo be mand met den eersten stuurman en den dokter, ging op onderzoek uit. Na eenlgen tyd kwamen zy rapporteeren. dat de bemanning, bestaande uit 24 mannen en 3 vrouwen in de booten was gegaan, dat niemand letsel had bekomen en dat ook het zinkende wrak ulteriyk geen tee- kenen van schade toonde. Daar het Letland sche schip bestemd was voor Nederland, werd de bemanning aan boord van de „Dempo" ge nomen. *s Nachts om 231 uur zonk het wrak. De zee was, toen het ongeluk gebeurde, geheel glad en er stond een heldere maan, zoodat het reddingswerk zonder gevaar of moeite kon plaats vinden. De bemanning van het gezonken schip heeft de papieren, de kat en een paar muziekinstrumenten kunnen redden. De „Dempo" heeft door deze redding vrijwel geen vertraging ondervonden. De kapitein van het gezonken schip, de heer Udrin, vertelde nog. dat hy met een lading ijzererts van Italië naar Temeusen op reis was. Een paar maanden geleden heeft het schip ook ketelschade gehad. Ditmaal is de bakboordketel gesprongen. Dat er geen gewonden zyn geval len. Is te danken aan het toeval. dat er tijden» de ontploffing juist niemand by de stookplaats en In de machinekamer aanwezig was. De geredden zijn te Rotterdam opgenomen in het Christeiyk Zeemanshuis. I.ANGENBERG. 472 M. 1120 concert; 12.20 concert o.l.v. Eysoldt; 3.55 veeperconoert d. het kleine orkest van Munster. DAVENTRY. 1534 M. 11.30 orgelconcert: 1 05 concert; I 35 concert door het Western Studlo-orkest; 3.20 vesper: 3 06 concert door het Metropole-orkeet o.l.v Colombo; 4.05 orgelconcert; 8.55 concert; 10 05 BB.C. danaorkest oJ.v. Henrl Hall. PARIJS Elfel 1446 M. 7.50 muziek. De Crisis-Zulvel-Centrale maakt bekend.dat voor de periode van 16 April t/m 29 April de prijs voor het taxe-gedeelte van consumptie- melk. gekocht op regeeringscontract, voor de verschillende soorten melk is vastgesteld op •mTop den televen RotterdamJ 4X. brachte melk is vastgesteld op 3 cent per liter De vastgestelde prijs geldt jd boerderij.” In verband met te verwachten druk bezoek ■an de bloembollenvelden, worden door de Ne derlandsche Spoorwegen op beide Paaschdagen uitgebrelde maatregelen getroffen. Verscheidene treinen zullen desgewenscht te Hillegom, Lasse en Noordwykerhout stoppen voor het in- of uitstappen van reizigers, waar door veelvuldige reisgelegenheid naar en van de bloembollenvelden ontstaat. Doch niet alleen naar de bloembollenvelden rijn extra-treinen ingelegd, ook naar andere Plaatsen zyn behalve die, welke raeds In den spoorweggids voor de Paaschdagen zyn aange geven, nog eenlge extra-verbindlnger# gemaakt, daardoor overstappen wordt voorkomen. Op Zaterdag 15 April: Extra-treln Botterdam Maas—Goudadoor—Utrecht, welke om 1534 uit Botterdam vertrekt. Amsterdam WZ (1339)—Utrecht—Eindho venHeerlen. Doorvoer van trein 167 Rotterdam Maas Utrecht (met aansluiting van Den Haag 8.S.) Amersfoort, als extra-treln naar Deventer. Deae trein vertrekt van Rotterdam te 15.00 uur, ?»n Den Haag te 1454 uur. Op Maandag 2en Paaschdag: Extra-trein Zeeland—Rotterdam D.P. Deze trein vertrekt 18.40 uit Vlisslngen en stopt slechts in Middel burg, Goes, Vlake en Bergen op Zoom, en sluit BATAVIA, 11 April. (Aneta.) Generaal-ma joor de Vrieze en kolonel Elsbout van den Militairen Geneeekundlgen Dienst zijn heden naar Onrust vertrokken. De beri-beri-gevallen op Onrust biyven sta- tlonnair. Het aantal gevallen wordt getaxeerd op ruta 30 De voeding wordt o, a. aangevuld door ver- verstrekklng van Katjang idjoe. De troepen zullen stellig nog de maand April op het eiland blijven. Het voorloopig onderzoek ie practisch geëin digd. Thans moeten de ten laste leggingen daar uit worden opgemaakt, waarmede veel tijd ge moeid is. Daarna zullen de oCflcleren-commissaris be ledigde verklaringen afnemen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 9