Genummerde voetballers Wenscht gij een sterk Gezag I Bloesempracht op Zuid-Beveland. BOEK -EN BLAD WIE WIL NO. ELF? KATHOLIEKE RADIO-G1DS GRASSHOPPERS IN ONS LAND Kwispelend staartje OUDE OCTROOISTRIJD I OP VACANUE. Een groot aantal schoolkinderen vertrok Donderdag uit Amsterdam naar bet vacant ie-kmderfeest te Nunspeec. Het dansvraagstuk Arsenal heeft zijn leidende positie weer heroverd Over fabricatie van v EEN MOOI DETAIL van de groote Paascbbloemententoonstelling die Donderdag in den tiaagscben dierentuin Is geopend. jjs-chocolade F W DE PRUIMENBOOMEN te Hetnkenszand op Zutd~Beveland staan tn vollen bloei. Hlerw boven een detail van de fraaie bloesempracht. I VRIJDAG 14 APRIL 1933 10 .aparring-partoax" EEN MERKWAARDIGE UITGAVE Voor Chopin-liefhebbers. wat MJ Reeds eerder geven dit werkje de beste M „KRABBELS VAN HEEROOM," door Fr. Crols, pr. Antwerpen N.V. Leeslust. meer. 3 22 Dit is het staartje. t t 51 pnt. 48 pnt. 45 pnt. 45 pnt. 43 pnt. 30 pnt. 29 pnt. 26 pnt 28 pnt. 28 pnt. 27 pnt. 68 83 50—63 54—83 88—88 58—76 61—80 KINDERPRENTJES VAN CHRISTUS" LIJDEN Uitg. Firma van Rossum Bjj beschikking van Ministers Binnentendsche Zaken en Justitie is onder dankbetuiging aan leden en secretaris ontbonden de commissie inzake het dansvraagstuk. aanbeveling L. B. I dei cee N. tuil der lan ove dar ner om ove har die, niel ove olie kar de er altj ma duii ruïr het st le: vc lei to bii ge sa: wa of de en (D Me 8 18 5 19 8 18 8 18 8 12 16 37 12 106—53 74—57 62—47 79—63 72—58 Christus, een uitgetre aizuu actueel met net oog op den H. Vastentijd en de Goede Week. De teekeningen zijn van Ida Bohatta Mor purgo en de versjes van To Hölscher. Deze fraai gekleurde prentjes, resp. behande lend de Doornenkroning, Kruisdraging, Graf legging en Christus’ Verrijzenis, vormen een prachtig middel om het Lijden van onzen Ver losser nader tot de ontvankelijke kinderziel te brengen en bij het kind gevoel voor de religieuze kunst op te wekken. De groote vraag naar dlTsoort plaatjes beeft, geljjk bjj de uitgifte van vorige series gebleken is, duidelijk bewezen, dat de firma Van Rossum goed gedaan heeft in kinderprentjes iets moois en beters te brengen. ..HULP-ATLASJES VOOR DE R. K. LAGERE SCHOOL" door J. J. Huis- kens. Uitg.: L. C. G. Malmberg, Den Bosch. Door de Uitgeversfirma Wed. J. R van Rossum te Utrecht is in den handel gebracht een nieuwe serie kinderprentjes, vier stuks, be- 1 trekking hebbend op het Lijden van O. H. Jezus Vickersfabrieken, Koctoemova, die bij het proces tegen de Vickers-employées te Moskou bezwarende verklaringen tegen den beklaagde Thornton aflegde. yLANDBOUW-BOEKHOUDEN" door J. Duursma en A. Duursma Uitg.: Joh. Ykema. Den Haag. In dit werkje, opgenomen in Ykema’s ..Serie .oor het Lager Landbouwonderwijs." hebben de schrijvers naar zij in bet voorbericht melden getracht, de theorie van het landbouw- boekhouden, zooals die behandeld wordt aan landbouwwinterscholen. lagere landbouwscholen en cursussen voor volwassenen, eenvoudig en beknopt weer te geven. We kunnen, na kennismaking met den inhoud van het boekje, gerust verklaren, dat de bee- ren Duurema. belden hoofd van een lagere landbouwschool, in hun pogen uitstekend ai» geslaagd. Ze toonden in de behandeling der stof: eerst een korte, zakelijke en duidelijke theorie, vervolgens een serie vragen naar aan leiding van die theorie, en eindelijk een stel prachtige opgaven In alle opzichten mannen van theorie en praktijk te zijn. Bjj het werkje is verkrijgbaar gesteld een af zonderlijk oefencahier, waarin alle modellen voor volledige uitwerking der bovengenoemde opgaven voorkomen. Ook dit werk ziet er keurig uit. Bjj de uitgevers Breitkopf en Hdrtel te Leipzig Is een hoogstmerkwaardlge uitgave verschenen, welke vooral de vele Chopin-vereerders bijzon der zal interesseeren De Poolsche dichter Jean Paul d'Ardeschah. geïnspireerd door de noctur nes van Chopin heeft bij deze composities ge dichten geïmproviseerd, welke niet alleen rhythmisch en metrisch de sterk bewogen mu ziek volgen, maar ook door hun lyrisch roman tisch karakter volkomen daarmee harmoniëeren. In tegenstelling met den gewonen gang van zaken -s hier dus niet het gedicht, maar de mu ziek primair en begeleidt de dichter met verzen den componist, In plaats van de componist met zijn muziek het vers van den dichter. De Dult- sche gedichten van Jean Paul d’Ardeschah moeten dus worden opgevat als verwoordingen van de in den dichter door Chopin’s, muziek ge wekte stemmingen en zijn kennelijk bedoeld om gelijktijdig bij het ten gehoore brengen van de nocturnes te worden gesproken. Op deze wijze zal de samenwerking tusschen muziek en tekst, niet als aan elkaar or.dergesctükte. maar neven geschikte, het zuiverst tot uitdrukking komen, en de verschillende kunstsoorten samensmelten tot een hooggestemd emotioneel en emotlonee- rend geheel. Zooals van de bekende Leipzlger firma verwacht kon worden is de uitgave van muziek en tekst technisch keurig verzorgd H. 7 8 8 9 5 11 7 9 7 10 KATH. .ILLUSTRATIE 67ste Jaargang No. 28. Naast de Paasch-voorplaat treffen we inte ressante artikelen en foto-series over het Ver- rijzenls-Hoogfeest aan. Felix Rutten beschrijft „Het paleis van Caiphas; het middenstuk is gevuld met „Paaschtijdgebruiken", een ander kort artikel handelt over „De Lijdensweek in de oude schilderkunst". Met de boeiende ver volgverhalen verschaffen de belde korte ver halen „De misslag van Sandertje Pinkerman” door Paul v. d. Waeter en „De onverwachte uitkomst" door Elly van La eren een aange name ontspanning, terwijl hiernaast de „Witte Raaf” uitvliegt met „Het apocrief van Sint Pieter”, door Wlm Snltker en ..Een glas war me melk” door Ed. Hoomik, terwijl een over vloed van ernst en luim door bet geheel ge weven is. twijfeld op het oogenbük Engelands meest tac tische en productiefste vleugelspelers ging half-time in met een 21 voorsprong voor Arsenal. Wel verkleinde Cameron eerst den achterstand, doch toen verrichtte Hulme zün hattrick, gevolgd door een goal van Bastin. Pas vier minuten voor het einde werd ’t door War ren 34. Vindt U X niet merkwaardig, dat de beide vleugelspelers Hulme en Bastinde doel punten scoorden, en blijkt hieruit, hoe zeer de wings in het aanvalsspel worden betrokken. De andere runners-up faalden, waarvan de Wednesday volkomen Want de menschen uit Sheffield dolven tegen Huddersfield Town met 40 het onderspit. Ook Aston Villa had zich met een draw, in casu een punt, tevreden te stellen tegen de Cup-finaüsten, Manchester City, Daarnevens bleek Newcastle United zoo hoffelijk om Sunderland beide punten te gun nen. welke voordeeltjes precies in Arsenals kaart waren getrokken! Doch wat is er eigen lijk met Chelsea aan de hand? Leeds United kwam naar Stamford Bridge en bij voorbaat trokken de menschen al huu schouders op, omdat dit wel haartwintig ste nederlaag zou worden. Maar even plots als onverwachts, kreeg Leeds haar grootste neder laag van het seizoen te incasseeren. Men stond gewoonweg perplex! Leeds, dat zulk ’n pracht van een achterhoede heeft, een hecht bolwerk, en met Huddersfield Town de minste tegen- punten tegen zich zag scoren. hebben we 't in deze kolommen betoogd Chelsea heeft geen zwak team. Men beschikt over prachtige spelers, gewoonweg sterren, doch wat mankeerde was de eenheid. En bovendien waren ej physieke tekortkomingen, en bleek men herifcaldelijk niet bij machte om tegen slagen te overwinnen. Doch nu tegen Leeds is 't Zaterdag allerprachtigst gelukt, ofschoon met half-time nog slechts een punt het acorlngbord sierde. Een krachtig schot van Oakton, die door Gibson hiertoe in staat *erd gesteld. Gedurende de rust waren de supporters nog allesbehalve op hun gemak, omdat men er met half-time herhaaldelijk zoo voor had gestaan. Maar nj ging ’t van een leien dakje. De Leeds-defensie werd totaal uit elkander gespeeld, en wel op Bedoeling van dit onder nummer 399 bij het G. G. G. uitgegeven boekje is, een verza meling te geven van die gebeden der H. Kerk, welke het Christelijk gezin, van het stichtings- oogenbllk af, in allerlei omstandigheden in vreugde en droefheid van groot nut kunnen zijn. Van het stichtingsoogenbllk af. Het boekje begint dus met de Huwelijkmis; het bevat dan verder de gebeden voor den moederzegen, bij het H. Doopsel, den Kerkgang, den kinderzegen: de gebeden waarmee de H. Kerk onze zieken en stervenden omringt; de gebeden bij de uitvaart van volwassenen en de begrafenis van kinderen en tenslotte als aanhangsel een aantal zegenin gen als: van een huls, een schip, van het vee. van e enbeeld, de gebeden bij de intronisatie en het gebed voor een reis. Een boekje waarvan duizenden dankbaar en met vrucht gebruik zullen maken. Stellig niet zonder groote Inspanning heeft Arsenal in Middlesbrough die gevaarlijke klip daar ter plaatse omzeild. Inderdaad, die klip zou niet lastig geweest zijn, als Camsell en z’n mannen niet zoo erg in het nauw hadden ge zeten. Nu verzette Middlesbrough zich met hand en tand tegen de Londensche overmacht. Door Warren namen de gastheeren zelfs na acht, mi nuten de leiding, doch dank zjj Hulme onge- Arsenal 37 22 Sheff. Wednesday 37 20 New Castle United 36 20 Aston Villa 35 19 W Brotnw. Albion 35 18 delijk Mills. Prout, Gibson (2) en Gallacher hun deel levpren aan deze eclatante overwinning. Nu te 7 slechts te hopen, dat de Chelsea- mannen zich door dit succes niet laten ver blinden, want oh! er is nog zooveel spanning. Er dreigt nog zoo ontzettend veel gevaar, wat wU met cijfers zullen lllustreeren Misschien noemt U t overdreven, misschien eelfs belachelijk. Maar men wil in Engeland de spelers een nummer op den rug prikken om gedurende het heetst van den strijd de kerels beter te kunnen onderscheiden, en afzonderlek ieders capaciteiten beter te waardeeren. Moge- Ujk is dit, volgens de Hollandsche denkbeelden lichtelijk overdreven, juist omdat daar slechts een handjevol menschen zich om het strijd perk scharen. Doch in Engeland, waar een compacte massa van ettelijke tienduizenden een plaats verovert, en ver en hoog de amphi theaters bevolkt, dan wordt het zicht voor de versten minder goed. Temeer, als er verwondin- zen zijn of omzettingen in een elftal. De geestelijke papa dezer noviteit heeft zijn lichtje eens bij de belanghebbenden opgestoken en is tenslotte tot de conclusie gekomen, ook al bleek men niet overmatig enthousiast, dat er geen belemmerende bezwaren waren. Slechts mister Goss van Southampton bleek er uit flnancieele overwegingen bepaald tegen, want dan moest hij twee en twintig nieuwe shirts aanschaffen, elf voor de thuis- en elf voor de uitwedstrijden. En dat kan bruintje niet trekken! Bepaald een Schot, die mister Goss, want u weet, de Schotten zijn van huls uit uitgesproken gierig. Maar gestel, dat men er toe zou besluiten, dan IS er hóg een nieuw bezwaar, dat we nog nergens lazen. Welke speler uit het elftal krijgt nummer 11? Heusch, het nummeren kan nog aanleiding zijn tot de grootst mogeljjke spectacles, want ge spelers zullen er feestelijk voor bedanken met een manier, Arsenal waardig, en konden gele:- dit ongeluks-nummer hun ongeluk tegemoet te gaan. Is er een volk, dat bjjgelooviger is dan de Brit. En thans naar de spannende wedstrijden van Zaterdag. Er is weer rust en vrede gekomen in de Lon densche harten, nu het ranglijst-aspect na enkele bange weken zich dermate heeft gewij zigd, dat de kampioens-favoriet. Arsenal, niet de kous op den kop zal krijgen. De mede-gega digden voor de eervolle eerste positie konden zich in de eindspurt niet handhaven, zoodat met vijf tot zes wedstrijden in handen de cijfers als volgt gegroepeerd staan: Van een 4-tal dezer Hulp-atlasjes, welker beide eerste nummers voor Nederland en zijn „Koloniën” (men gebruikt dit woord nog stoeds verkeerd voor „bezittingen") in Oost en West bestemd zijn, geven de nummers III en IV Europa en de Werelddeelen. De atlas es bevat ten blinde kaartjes, die de omtrekken van ge west, land of werelddeel zeer „vereenvoudigd”, hier en daar wel wat te „kubistisch”, weer geven, en de voornaamste plaatsen, rivieren, bergen, meren enz. inhouden. En voor de rest zijn de kaartjes gevuld met allerlei figuurtjes, waarvan de beteekenls naast de kaart is ver meid: 't zijn aanduidingen voor de middelen van bestaan, de fabrieken, belangrijke gebou wen, instellingen, enz. enz. Onder elk kaartje staat te lezen: „Eerst alles leeren, wat m je atlas staat. Daarna bovenstaand kaartje uit Je hoofd leeren teekenen." Dat zijn ’n paar goede adviezen voor den leerling. Dan volgt nog de opmerking: „Wat niet in Je atlas staat, mag je weglaten”. Dat zijn dus die figuurtjes die natuurlijk niet in den gewonen atlas voor komen. Het zou ook geen zin hebben, dat de leerlingen al die poppetjes en beestjes en an dere „uitbeeldingen” gingen naprutsen. Wel jammer, dat van deze teekeninget.ies. die een goede veraanschouwelijking geven, sommi ge tamelijk mislukt zijn, zooals die voor vee teelt, voor boomgaarden, voor zuidvruchten en vooral die voor „zijde". Ook de voorstelling van de bergen en meren vinden we beslist leelijkt lijkt ons zeer ge- wenscht, bij een eventueelen herdruk die on derdeden wat artistieker te laten bewerken. Tenslotte nog een vraag: waarom zijn die atlasjes voor de R. K. Lagere School bestemd geheeten? Ze kunnen vooral als de ge- wenschte verbeteringen zijn aangebracht, voor alle scholen als een goed hulpmiddel bij het aardrijkskundig onderwijs dienst doen. O. J. De president der Rotterdamsche Rechtbank heeft dezer dagen de waarschijnlijk laatste phase van een ouden octrooistrijd berecht. Reeds gedurende eenige jaren waren er pro cedures loopende tusschen de N.V. Stoom zuivel fabriek „Aurore” te Rotterdam, houdster van het Nederlandsche Octrooi No. 12092, hetwelk de bekende choco’s of Rijmcos beschermt en een Rotterdamschen concurrent, die soortge lijke producten maakt. In deze procedures verdedigde de concurrent zich hiermede, dat zijn genotmiddel geen room ijs doch ijs van lager vetgehalte bevatte, doch zoowel de rechtbank als het Gerechtshof in Den Haag beslisten dat het octrooi niet alleen room ijs. doch ook ander consumptle-ijs en In ieder geval het product van den concurrent omvat. Deze laatste ging er daarop toe over zijn ge notmiddel niet geheel met chocolade te om geven. doch liet er een kantje van open. In -kort geding heeft thans de president be slist, dat ook daarmede naar zijn voorloopige meening Inbreuk op het octrooi wordt gemaakt en derhalve den concurrent verboden ook deze genotmiddelen te vervaardigen en in den han del te brengen, zulks op verbeurte eener scha devergoeding van 100 per dag. „GEBEDENBOEKJE VOOR HET KATHOLIEKE GEZIN", door Theo Sinnige R. K. pr. Geert Groote Genootschap, Verzend huis Mariënburg, "s-Hertogen- bosch. tol Rovers, die al eens „aparring-partow’’ waren van het Nederlandsche Elftal gaan in Mei een trip door Holland maken, waarbij ook een bezoek aan Haarlem op het programma staat. Tz.t. kunnen wij hierover mogelijk meer berichten. Twee sterke Zwaluwenploegen zullen gedu rende de beide Paaschdagen spelen tegen een volledige ploeg der Grasshoppers uit Zürich, vrij wel het sterkste Zwitsersche elftal, waarvoor o. a. uitkomt onze landgenoot en Internationaal Adam. De Grasshoppersclub is een der oudste Zwitsersche vereenigingen, die in 1886 werd gesticht door een aantal schooljongens. Al lengs is deze club uitgegroeid tot een groot- sche organisatie waarih behalve het voetbal tal van andere takken van s[x>rt beoefend worden. De voetbalsectie heeft in den loop der Jaren tal van kampioenschappen en bekers veroverd. In de Zwitsersche nationale ploeg is deze club steeds sterk vertegenwoordigd ge weest. De club telt, doordat in Zürich vele buitenlanders studeeren, spelers van allerlei nationaliteit. Zondag 16 April (Eersten Paaschdag) spelen de Grasshoppers te Deventer tegen het Ooste- HJk elftal. Op Tweeden Paaschdag. aanvang half 3, spelen de Grasshoppers te ’s-Gravenhage op Houtrust tegen een sterke Zwaluwenploeg, die aldus is samengesteld: Doel: van Male (Feyenoord). Achter: Weber (Ado) en Lelyveld (VUC). Midden: Pelikaan JLonga), van Heel Feyen oord) en Breitner (ADO). Voor: Nagels (Enschede), Bonsema (Velo- citas), Lagendaal Xerxes). Duynhouwer (Feyenoord) en Nanssen (Excelsior). Reserves: de Korver (DFC). v. d. Hoven (Longa), van Maren ADO), Ophorst (HBS) en van Vliet (HBS). Bolton Wanderers 37 11 Chelsea 36 12 Middlesbrough 33 10 Wolv. Wanderers 36 10 Leicester City 36 Blackpool „DE MAN VAN MARIA," door F. Quirinus, Mtnderbr. Capucijn. Kruisvaarders van St. Jan, Rijs wijk (Z.H.). Pater Quirinus is geen onbekende, oitgeeft is goed. Zoo ook dit werkte: overwegingen over Sk Joseph voor de zeven Woensdagen, telkens voorafgegaan en gevolgd door heerlijke gebeden. Vooral die gebeden vind ik mooi, omdat ie af gestemd zijn op groote algemeene belangep, waarvoor men in de gewone kerkboeken zoo geen bijzondere gebeden vindt. Ik noem hie- enkele titels dier gebeden: voor een zaligen le vensstaat; dlezelfjie Intentie, maar dan in den mond der ouders voor hun kinderen; gebed in jnoellijke dagen bij het beleven van den levens staat; gebed voor de armen en voor de rijken, enz. We mede. Iets van het genre van Langs de Straat van Pierre l'Ermite of van de Periscoopjes van pa ter H. de Greeve. Pittige opstellen, ontleend aan en steunend op de volle werkelijkheid. Van die bliksemflit sen, die in een oogwenk het dal van het dage- UJksche leven hel verlichten; het licht is weer van den hemel, maar de indruk blijft, de con touren van hulzen en menschen blijven leven. Dank, heeroom, krabbel zoo nog maar Als Paasch-verrassing biedt de K. R. O. zQB luisteraars Zondagmiddag van naif dne lot 3.50 uur een concert aan door het Hollandscb vocaal kwartet, bestaande uit Jo Vincent. Suse Luger, Louis van Tulder en Willem RavellL Dien middag ook wordt het Lof uitgezonden uit de Minderbroederskerk te Heerlen. De Hoogmis Maandagmorgen geschiedt vanuit de 8t. Aloysiuskerk te Utrecht. Dinsdagavond van 7 05 tot 9 uur wordt het concert door het Budapester Concertorkest. onder leiding van Bruno Walter, gerelayeerd. Vrijdagavond van 9.30 tot 10.45 uur is gere serveerd voor een speciaal Mozart-programma, dat verzorgd wordt door de Nederlandsche Mozart-gemeente. Tenslotte vestigen wij er de aandacht op. dat de heer Leo Speet, die nog onlangs wederom in het geboorteland van Adolf Hitler vertoefd heeft. Vrijdagavond van 6.30 tot 6,50 uur een causerie zal houden over het land van Hitler's Jeugd. ,/f. ANTONIUS," overwegingen en gebeden door P. Quirinus. Min- derbr. Capucijn. Kruisvaarders van St. Jan. Rijswijk tZ.H.>. Hetgeen we boven zeiden van .J)e Man van laria” geldt ook hiervoor. Dit boekje bevat overwegingen, gevolgd <«x* gebeden over en tot den geliefden volksheilige. St. Antontus. De samensteller zal er zeker t» slagen, degenen, die zijn werkje goed gebruiken, meer te brengen tot het groote doel der heili gen vereeringde navolging der helligendeugdea En dat het kwispelen kan, ach. uw langjarige voetbal-practijk weet dit toch Immers. Bleef 't' nu maar bij kwispelen, doch in de meeste ge vallen worden er lange en heete gevechten ge leverd om uitt de kou te komen, wat op zün beurt weer hoogst ongewenschte verrassingen met zich mee kan brengen. Daarom stügt de spanning bij de week, welke twee ongelukkigen worden gedwongen af te dalen naar de tweede divisie, waar Stoke City en Tottenham Hotspur met glOndere snuiten gereed staan om hun pro motie feestelijk te vieren! Tot slot kunnen we nog berichten, dat Hot tend opnieuw bezoek krijgt van profs. De Brls- d r zi b tl r t v d WAAR EEN VERBINDING tusschen Nootd en Zuid tot stand komt. Een overaicht van de werkzaamheden voor den bouw van de groote nieuwe verkeersbrug over de Waal te Nijmegen. Op den voorgrond het landhoofd aan den Nijmeegschen oever. iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii||||||||||]||||||||||||1|||||||l|||||||||||||l|||||||||||||||||n||^ DE RUSSISCHE KANTOORBEDIENDE der gimiiiHiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiKiiiiiiiiiiiiitiiiii aiiiini FOTOREPORTAGE

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 4