Prikkeldraad Beperkt tot drie producten Vreeselijk ongeluk op Voorne ^STAATSPARTIJ W OPBOUW IN pE MACHTIGINGSWET AANGENOMEN Geldig stemmen Militaire belangenvereenigingen GODSVERTROUWEN jfflt VERSCHUUR BERUST AUTO IN HET KANAAL GEREDEN RESOLUTIE VAN MIN DECKERS i t VAN HET STRIJDTOONEEL IN JEHOL Van ongeloof tot bijgeloof Een zonderlinge figuur Minister Verschuur Van de Groote consternatie op UIT HET VEENBEDRIJF het eiland Staking te Vriezenveen I De verdediging V ereenigingsgebouwen M Dr, Kortenhorst K I Beneden den rang vap officier Tempo, tempo in de Eerste Kamer Na den slag bij Kupeiko zwierven overal gewonde en uit geputte Chineesche soldaten rond Een scherp reglement, houdende de beginselen hunner werk zaamheid Indische begrooting aanvaard Ktgeering en Kamer staan in een abnormale verhouding tegen over elkaar DEN HAAG, 19 April. De Tweede Kamer heeft de land* bouw-machtigingswet, be perkt tot de drie producten bloem bollen, rundvee en stroocar- ton, zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. „Tien vingerwijzingen*' Alles vergeefs De droevige toedracht zeven inzittenden zyn vijf om het leven gekomen Inlanders en Europeanen Een noodmaatregel De namen der slachtoffers DONDERDAG 20 APRIL’ V «t tienmaal onder dat amendement bij onge- ..een eene bokje, voer den gewenschten te hebben gekleurd, rouwt neen bet en naar xsse- kennis Minister Toen de wagen soover was opgehaald, heeft men met haken de inaittenden uit den auto gehaald. Onmiddellijk werd bjj de slachtoffers, die een vrouw, vermoedeltfk de grootmoeder van de kinderen en vier meisjes van omstreeks tien tot dertien jaar bleken te sjjn, kunstmatige ademhaling toegepast. Dr. W. J. Slis uit Nieu wenhoorn verleende geneeskundige assistentie. Het mocht echter niet gelukken bij een der vjjf drenkelingen de levensgeesten weer op te wek ken. langen verband houdende verzoeken en bezwa ren aan de bevoegde macht. 2. Onvereenigbaar met de krijgstucht is het door militaire belangenvereenigingen verleenen van eenigerlei steun aan of het betuigen van sympathie met gestrafte militairen of uit de weermacht verwijderde personen. 0 Artikel 8 1. Alle (hoofd- en afdeelings-i bestuursleden zijn krjjgstuchtelijk verantwoordelijk voor alle handelingen, geschriften en publicaties van de vereeniging (waaronder mede begrepen het or gaan der vereeniging onderscheidenlijk van de betrokken afdeellng. Artikel 11. De militaire belangenvereeniging op godsdien- stlgen grondslag kan zich laten bestaan door een geestelijk adviseur. De geestelijk adviseur heeft het Vecht alle vergaderingen van bestuur en leden bij te wonen. Artikel 14. 1, Indien en voor zoo lang de Minister van De fensie daartoe vergunning verleent kan de ver eeniging burgers in dienst hebben of op andere wijze van de diensten van burgers gebruik ma ken. Bestuurs- of vertegenwoordigende bevoegd heden kunnen hun niet worden toegekend. Het bestuur kan hun toestaan de vergaderingen bij te wonen tot bet geven van inlichtingen. /leden niet vergund de in bet elde vergaderingen in burger- wonen. algemeen evergaderingen trépaalde in het derde en 11 en 14 uitsluitend i der betrokken vereenl- De vijf lijken werden voorloopig naar het lijkenhuisje te Nieuwenhoorn overgebracht. Kort na het ongeval verscheen het parket uit Rotterdam, dat door de plaatselijke politie was gewaarschuwd, ter plaatse. rtikel 7/ igenvereeniging mag zich eeniab vakvereenlging <4 burgers en aan zoodanige geen medewerking of Woensdagmiddag tegen vier uur heeft de gemeente Nieuwenhoorn een ernstig luk plaats gehad. Nabij de Ijzeren Brug is een auto, op wegvan Rockanje naar Rotterdam, te water geraakt. Van de seven Inzittenden wisten twee tijdig uit den auto te springen; de vjjf andere passagiers zijn verdronken. den verongelukten wagen omhoog te trekken. De staaldraad brak echter af. Intusschen was men met een roeibootje bij den wagen gekomen, doch men kon de vijf personen, die In den auto zaten, nog niet be reiken. Met touwen slaagde men erin den wagen zoover op te trekken, dat de voorwielen op den berm stonden. Artikel 5 Het is den tot het beroejispersoneel behoo renden militair verboden zich aan te 'sluiten bij of op eenigerlei wijze steun te verleeuen aan. a. Meer dan één militaire belangenveree- niging; b. eenige vakvereenlging van burgers; c. groepen of vereenigingen van niet tot het militaire beroepspersoneel behoorende personen, die op een wijze welke den militair niet ge oorloofd zou zijn, zich bemoeien met de be langen van den militair. snel en is bij het remmen In de bocht het achterste gedeelte van den wagen doorgescho ven. Hierdoor kwam de auto, een groote wagen, op den zes- k zeven Meter breeden berm en reed achteruit het Voomsche Kanaal in. De chauffeur en zijn broertje, dat naast hem zat. konden uit den wagen springen en kwamen met een nat pak vrij. De auto verdween nagenoeg geheel onder water. De chauffeur ging onmiddellijk hulp halen en spoedig waren tal van helpers ter plaatse. Intusschen was bode Hulsman, die een dienst tusachen Hellevoetsluls en Rotterdam onder houdt. met zijn vrachtauto ook op de plaats van het ongeluk aangekomen. Men slaagde erin een staaldraad aan den in bet water llggenden auto te bevestigen. Deze draad werd aan den vrachtauto vastgemaakt, waarna men trachtte De auto was afkomstig uit Rotterdam en was naar Rockanje gegaan om vandaar een dame en vier meisjes, welke laatstgenoemden eenige dagen met vacantie in Rockanje hadden doorgebracht, te halen. De chauffeur, die den weg waarschijnlijk niet goed kende, kwam uit een zijweg van Ouden hoorn naar het Voomsche Kanaal. Vermoede- De kiezer neemt het potlood, dat in het stem hokje hangt en kleurt daarmede het «4tte stipje vóór den naam De ondervinding leert dat men de kiezers niet dikwijls genoeg kan voorhouden op welke wijze zij hun stem moeten uitbrengen. Er gaan nog veel stemmen verloren, doordat kiezers niet voldoende zijn ingelicht en- in hun onwetendheid hun stem verkeerd uitbrengen, waardoor ze waardeloos is. Daarom dient telkens en telkens weer te wor den herhaald wat de kiezer beeft te doen. In de ..Nederlander- treffen wij de volgende vingerwijzingen _a*n: „Wie zonder geldige rédenen zijn stemplicht niet vervult, maakt zich schuldig aan wetaover- treding en wordt gestraft. Het stembureau is geopend Woensdag 20 April, van des ochtends 8 tot des namiddags 5 uur. Wie geen oproeplngskaart 'voor de stemming ontving, ga sulk een stemkaart op bet stadhuis halen. Men kan haor zoo noodig ook op bet stem bureau verkrijgen. Men moet zijn stemkaart ter stembus mede brengen. Na bet candidaat stembiljet dicht, toont bet den voorzitter steekt het in de bus. Wie slechts Mn enkele krabbel, naam of be schrijving op bet stembiljet plaatst, maakt het ongeldig Men mag op het stembiljet slechte Mn wit puntje kleuren, en *1 d^t vóór den naam van den candidaat. Wie zich vergiet beeft, kan éénmaal een nieuw stembiljet krijgen. Een hulpbehoevend kiezer kan zich door een anderen kiezer of niet-kleaer doen bijstaan. Wanneer gij hebt gestemd op den lésten April is uw taak niet afgeloopen. Herinner uw greet verwanten aan den plicht hun stem zoo vroeg mogelijk uit te brengen." toegepaste drastische beperking overigens niet rijk van Inhoud. Over het gekozen systeem zal de nieuwe Kamer nog wel eens uitvoerig met de Regeertng van gedachten wisselen. Het behoeft geen betoog, dat ook thans weer het trio BRAAT-KERSTEN-WIJNKOOP. tot enkel af brekende critiek in staat, den meesten tfjd in beslag nam. WU zijn aan de zonderlinge radica- lismen dezer demagogische boerenvrienden zoo langzamerhand gewend geraakt. En we kunnen alleen hopen, dat de verkiezing niet nog meer van dergelijke onzakelijke en nationalen tijd verpratende figuren In de Kamer brengt. Want dte alleen zijn oorzaak, dat van de Kamer vergaderingen soms een indruk uitgaat. die spot met moderne begrippen van efficiency. De Eerste Kamer nam in ongewoon snel tempo de begroetingen van Suriname. Curacao en Nederlandsch-Indie aan. benevens eenige kleinere ontwerpen, waaronder dat tot voor ziening in de invalidltelte- en ouderflomsver- zekering der mijnwerkers. Daar opnieuw de vergadering samenviel met de bijeenkomst der Tweede Kamer, mogen wjj zwijgen over de debatten. Zij waren weinig om vangrijk en met geen mogelijkheid was daarin een nieuwe klank te ontdekken. Het was kla gen over de crisis in Oost en West En plicht matig gaf daarop Minister de Graaft voor de laatste maal zijn bespiegelingen op een wijze, even saai als altijd, maar ook evenzeer als steeds getuigend van zijn grondige bekend heid met allerlei koloniale aangelegenheden. De gemeente-veldwachter van Nieuwenhoorn, de heer H. Helmstrjjd. was de eerste politie beambte. die op de plaats van het ongeval ver scheen. Hij waarschuwde onmiddellijk de Rijks- veldwacht en de In de nabijheid wonende dok ters. Vijf kwartier lang werd bij de slachtoffers kunstmatige ademhaling toegepast doch, zoo- als gemeld, zonder resultaat Behalve dokter Slis uit Nieuwenhoorn, waren ook H. Kerbert uit Hellevoetsluls en dokter A Touw uit Nieuw- Helvoet hierbij behulpeaam. De Officier van Justitie uit Rotterdam. Mr. Hoeffelman. die toevallig te Oudenhoorn ver toefde. kwam onmiddellijk. toen hij door de Rijkspolitie van het gebeurde op de hoogte was gesteld, naar Nieuwenhoorn. De auto is. nadat deze op het dfoge was ge bracht. door de politie In beslag genomen en voorloopig In een schuur opgeborgen. Donder dagochtend wordt Inspecteur Moerman van de Verkeerspolitie te Rotterdam te Nieuwenhoorn verwacht om het voertuig te onderzoeken. Uit de .omgeving van de plaats van het ge beurde, die op ongeveer een half uur afstand van Nieuwenhoorn Is gelegen, kwamen honder den personen, om het reddingswerk, dat helaas zoo weinig resultaat mocht opleveren gade te slaan. Velen waren zoo onder den indruk, dat zij tijdens het op bet droge brengen der slacht offers moesten vertrekken. Ook in de veenderijen te Vriezenveen zijn Dinsdag de arbeiders tn staking gegaan in ver band met de door de vervenen Ingevoerde loonsverlaging van 10 pCt. De stakende veenarbeiders zullen deze week uitkeering van de bonden ontvangen. De toestand is volkomen rustig. Nader seint men ons: Het ernstige auto-ongeluk, dat Woensdag middag onder de gemeente Nieuwenhoora heeft plaats gehad, heeft op het eiland Voorne groote consternatie verwekt. De echtgenoote van den uw.» brugwachter Sjouw, die nabij de Ijzeren Brug uw a» hrwh» over het Voomsche Kanaal woont, schijnt de lijk reed hij voor het nemen van de^ bocht t^J u gewee8t ongeval heeft ge- rien. Plotseling zag zU een auto op den dijk verschijnen en een zwaai over den berm maken. Voordat zij goed begreep wal er gebeurde, reed het voertuig het Voomsche Kanaal in. De chauffeur wist vlug uit den wagen te ko men, evenals zijn broertje. Het zijn de twintig jarige H. Saly en de 14-jarige P. J. Saly. oeloen- uit Rotterdam. De chauffeur begon, toen bij bulten gevaar was, hard om hulp te roepen, waarop als eersten de brugwachter Sjouw, de machinist Hjjmans vtfhhét stoomgemaal en een caféhouder, die aan de overzijde van het Ka naal woont toesnelden. Met haken trachtten zij de kap van den auto, een groote Opel-wagen. open te halen, om de overige passagiers Ce red den. De wagen lag echter te diep er staat hier in het Kanaal ruim drie Meter water zoodat de auto eerst opgetrokken moest wor den, voordat men na een half uur ongeveer de vrouw en vier kinderen, die in den wagen zaten, kon bevrijden. Het waren mevrouw Kuipers uit Rotterdam, die tijdelijk in Rockanje woonde en drie kleinkinderen met een vriendinnetje. Een der kinderen is een meisje van de familie Duin- stee uit Rotterdam, twee meisjes zijn Bekker genaamd, eveneens uit Rotterdam, terwijl de naam van het vierde kind tot dusver nog niet bekend Is. Minister VERSCHUUR, alhoewel op prijs stel- de welwillendheid van de Kamer, om nog Artikel 3 J Ue werkzaamheid met betrekking tot de In artikel 1 omschreven doelstelling van een militaire belangenvereenlging en van haar afdeeUngen bepaalt sich. met Inachtneming van de op leder militair uit hoofde van zijn militaire positie en op gtond van de krijgstucht rustende verplichtingen en onverminderd het geen te dien aanzien in het Reglement betref fende da krijgstucht te bepaald tot: a. het bespreken van de met de militaire po sitie verband houdende belangen der leden In vergaderingen van (hoofd- en afdeelings-) be sturen. in afdeelings- en algemeene vergaderin- gyn, zoomede in haar orgaan; b het kenbaar maken van met bedoelde be- Artikel 1. Alle afdeelings- en zjjn behoudens het vierde lid en in de ai^ toegankelijk voor ledei ging. 2. Het is del eerste lid bed1 kleeding bij te Artikel De militaire belangenvej niet aansluiten bij standsorganisatie van vereeniging of organisatie steun verleenen. Hetzelfde verbod geldt ten aanzien van groe pen of vereenigingen van nlet-milltalren. die zich op een wijze, welke den militair niet ge oorloofd zou zijn, bezig houden met de belan gen van den militair. Federaties of, verbonden van militaire belan genvereenigingen zijn verboden. De vereeniging mag geen algemeene of bijzondere vertegen woordigers aanstellen. „Als een reusachtige spin,” zoo schrijft de Duiteche Evangelische persdienst, „zit het bij geloof boven het Duiteche volk en verstrikt steeds meer menschen in zijn net Huwelijken worden niet meer uit liefde of om stand ge sloten. maar wegens den stand der sterren. Zaken, processen ena. worden niet krachtens zakelijke gezichtspunten ondernomen, maar nopens astrologische gegevens. De horoscoop is een alledaagsch artikel geworden. Als een nieuw jaar begint verheffen de helderzienden en sterrenkijkers hun profetisch stem. Sterk ver spreide astrologische bladen publiceeren poli tieke voorspellingen. En naast de astrologen werken clairvoyantes. kaartlegsters en anderen, die van bijgeloof leven en ..magische reukwerken, zalven en an tennes” verkoopen. Te Berlijn zijn 2500 waar zeggers en waarzegsters. Een levendige handel wordt er gedreven in toestellen om de men schen te beschermen tegen „aardstralen"; er zijn dekens, armbanden, kousebanden, halsket tingen, welke tegen deze doodelijke stralen alleen maar in de verbeelding van bjjgeloovigen bestaande heeten te beschermen. Het is waarlijk schrikwekkend, deze omvang van het bijgeloof. Kooplieden, diplomaten, hoogst ontwikkelde menschen loopen naar helderzienden om hen over alles en nog wat te raadplegen! Wanneer het niet zoo treurig was. zou men een en ander gerust belachelijk kunnen noe men. En het verschijnsel Is. helaas, internationaal; valt ook binnen onze landsgroepen waar te nemen. Hoewel Den Haag bijvoorbeeld kleiner is dan Berlijn, zullen er weinig minder dan duizend heeren en dames vertoeven, die teren op de zakken van het bUgeloovig publiek. Dat deze onnoozelen In meerderheid niet on der de lagere volksklassen schuilen, leeren de risten advertenties van sterrenwichelaars, koffiedikkijkers, slapende dames (uitgeslapen dames zou een betere naam zijn), waarzeg sters. kaartlegsters, enz. enz. In de mondaine bladen. De beste en meeste klanten vindt dit volkje in de betere kringen. Hoog waant zich het nieuwe heidendom ver heven boven godsgeloof en kerkleer. Goed voor de dommen en bekrompenen. Jawel! doch als Idioten en stompzinnigen laten zij hun lot. levensloop en daden bepalen door lieden, wier voornaamste kunst en gave zijn, dat zij hun lachen kunnen houden bjj de uitoefening van hun beroep en het verkondigen van hun con clusies. „Waar het gezonde geloof verdwijnt”, verzuchtte terecht de Evangelische persdienst, „tiert het bijgeloof". Ons sjyeelt nog een versje van. pater Martia ns Vreeswijk door de gedachten: ..Maar thans, nu *t weten gretig grijpt naar ’t ooft der kennisboomen. En feit’lfjk tot een blunder rijpt het wonder van de vromen. Nu gelooft men dat een..., talisman Voor onheil ons bewaren kan!" Ja. de mensch, die meent geen steun en stut noodig te hebben, en dus:nogal vaak weer op de been geholpen moet worden, klemt zich vast aan een hersenschim, aan een fictie, aan een niets. Kan X nog dommer? in de week vóór de verkiezing deze wet te be handelen, had gaarne nog wat minder zjjn bevoegdheden beperkt gezien. De opkomende moeilijkheden hebben vaak een zóó verrassend karakter, dat plotseling ingrijpen noodzakelijk is. Thans zal behalve voor de drie genoemde artikelen toch nog eerst telkens een wet noodig zijn. Maar wat kon de bewindsman, toen de Kamer niet verder wenschte te gaan, anders doen dan berusten en zelfs aan dr. KORTEN HORST, die veel meer artikelen In de wet wilde noemen, verzoeken. dat amendement maar terug te nemen? Druk uitoefenen op de Kamer was niet mogelijk. Want de Kamer Is ontbonden en de Regeenng zelf kondigde reeds haar af treden aan. HU kon dus alleen met argumenten werken. En die had hij ook wel. Want tegen over de beperking in tijdsduur tot 1 Januari 1934 Inhoud van het zonder hoofdeljjke stem ming aanvaard amendevnent-Snouck Henke- mans en tegenover het eveneens aangeno men amendement van de Commissie van Rap porteurs. dat wettelijke goedkeuring van lederen maatregel achteraf voorstelde, stond hij aller minst afwijzend. Waren dan. zoo vroeg hjj. die twee zware ankers, om dit schip tegen afdrijven te behoeden, niet genoeg? Tegen dr. Kortenhorst s amendement, om ook alle reeds gesteunde producten in de nieuwe regeling te dulden, is door de heeren LOERAK KER en mr. OUD een eenlgszlns zonderling argument aangevoerd. De Kamer, zoo zeiden zü. was bijeengekomen op initiatief van een aantal leden, die van meenlng waren, dat de wet, beperkt in den zin als de heer Van den Heuvel zich dacht, nog diende te worden aan genomen. Dat was een soort gentleman's agree ment. En het ging niet aan. daartegen met een amendement, dat minder stringent was, te zon digen. Dat zou ook niet netjes zijn tegenover de afwezige leden, die van dit nieuwe amende ment niet wisten. Terecht heeft mr. BEUMER zijn laatste woord, want hij keert na 26 April niet terug daartegen opgemerkt, dat hij zich in geen enkel o[>zlcht gebonden achtte door een afspraak van de leden, die de Kamer bijeenriepen. Het debat over de wet was tengevolge van de Artikel 1. Onder een .militaire belangen-vereenlging wordt in dit reglement verstaan een vereeniging van militairen, behoorende tot het beroeps- peraooeel van de zee- of de landmacht, welke zich uitsluitend of mede jen doel stelt het be vorderen of behartigen van de met de militaire positie verband houdende belangen van haar leden. Het Is, als men de wet leest en neemt van de organisatie, die den «hartlij voor oogen stond, een zonderlinge ti- tuur. Maar Kamer en Regeering stonden nu eenmaal tn zeer abnormale verhouding tegen- over elkaar en bovendien was de noodzaak in te grijpen, zóó nijpend, dat het aan- Iftien van een normalen maatstaf geen oplos- «in< bieden kon. Hoofdzaak Is. dat thans het Noem bollen bedrijf geholpen kan worden en «lat ook ten aanzien van het rundvee drastl- •tae maatregelen kunnen worden genomen. Dit laatste, dat in aantal verre de toekoen- afzetmogelijkheden overtreft, zal pas «hor destructie worden verminderd, als er In geheel geen andere uitweg meer is. Na «hetmctie kan bet trouwens ook nog nuttig •orden aangewend. Want werkelijk vernietigen doet men alleen ■ek vee. En dan nog heeft deze maatregel «n saneerende werking, doordat het peil van Wn veestapel wordt opgevoerd. Wat het bloem- banenbedrijf betreft, wordt Inderdaad aan vernietiging van overtollige voorraden ge- «iacbt. En men zal dit financieren door een bolting, die mogelijk wordt, doordat de export een bepaalden orijs aal worden gebon- *a. I Artikel 13. 1. In de vereenigingsgebouwen of -lokalen moet gedurende den tijd, dat deze voor militairen toegankelijk zijn, desverlangd toegang moeten worden verleend aan den betrokken comman deerenden offlcief der zeemacht, onderscheiden lijk garnizoenscommandant en aan de daartoe door die autoriteiten aangewezen militairen. 2. Alleen met toestemming van den comman deerenden officier der zeemacht, onderscheiden lijk den garnizoenscommandant, mogen de in het eerste lid bedoelde gebouwen of lokalen wor den gebezigd voor bijeenkomsten van niet-mili- talren. 3. In de in het eerste lid bedoelde vereenigings gebouwen at -lokalen mogen niet aanwezig zijn de geschriften, welke op grond van het bepaalde in artikel 19. aanhef en sub e. van het Regle ment betreffende krijgstucht aan boord van de oorlogsvaartuigen, in de kazernes of in de onder eenige benaming tot huisvesting of verblijf aan wezige Inrichtingen der zee- of landmacht wor den geweerd, noch andere geschriften, welke de krijgstucht ondermijnen of het gezag der meer deren aantasten. Het ongeluk geschiedde te tien minuten voor drie. ,De chauffeur heeft later verklaard, dat hem het uitzicht op den dijk werd belemmerd door het brugwachtershuisje. weshalve hij het noodig oordeelde de bocht zoo wijd mogelijk te nemen. Hjj en zijn naast hem gezeten broertje konden zich gemakkelijk uit den wagen werken en in een naast de plaats van het ongeluk ge meerd roeibootje stappen. De chauffeur, H. Saly. was tevens eigenaar van den auto, welke hjj twee weken geleden van zjjn familie had gekregen om er in den zomer emplooi mee te zoeken. De man was reeds twee jaar werkloos. De slachtoffers zijn: de 58-jarige mevr. Th. Kuipers geb. Bontebal. wonende te Rockanje, en haar drie kleindochtertjes, de negenjarige Doortje Bekker. de elfjarige Alida Bekker. wo nende Wolphaertstraat SS, en de tienjarige Jo hanna Duynstee. Stationssingel 17. en het vrien dinnetje de 10-jarige Maria Hengst, wonende in het Noorden van Rotterdam. De kinderen hadden met de Paaschdagen bij de familie Kui pers te Rockanje gelogeerd en waren er ook met den wagen van Saly heen gebracht. Mevr. Kuipers was met de kinderen op weg naar Rot terdam. om later weer naar Rockanje terug te gaan. Artikel 4 Een militaire belangenvereenlging mag. onder welke benaming ook. geen tndere personen als Ud aannemen, in haar midden hebben of aan haar werkzaamheden laten deelnemen dan meerderjarige militairen, behoorende tot het beroepspersoneel en die hun eerste opleiding hebben voltooid. Het Europeesche en het Inlandsche personeel van de zeemacht in Nederlandsch Indië mag niet van een en dezelfde militaire belangsn- vereeniging deel uitmaken. Bij resotarir van den Minister van Defensie IS deser te vastgvsteld een reglement Hm- dende beginselen nopens de werkzaamheid van militaire belangenvereenigingen. toegelaten vwer militairen beneden den rang van officier. Do belaacrtjkste artikelen volgen hieronder. De algemeene bevoegdheid, welke door de Tweede Kamer dan toch nog is goedgekeurd, wl den eersten tijd een zeer zonderling ge touwd exemplaar zijn. Minister Versstewam toeft haar bedoeld als Inderdaad zoo 'higSi" ==*t meen mogelyk omvattend heel het gebied van landbouw, veeteelt en tuinbouw. En bouw en mboud der wet strookten met dien opzet. Een hb de bedoelingen 'immers was, eenheid te brengen in al de maatregelen, die reeds voor het agrarisch bedrijfsleven getroffen zijn of daarvtxx in de toekomst nog genomen zullen worden. Daartoe werd één algemeen Land- touw-crisisfonds in he» leven geroepen, waar uit alle steun zou worden gefinancierd. Ba ten. verkregen uit den steunmaatregel voor het ééne product, zouden op die manier ten goede komen aan het andere product. Doordat de Kamer, niet ten onrechte, baar onwil, onT aan de Regeering na zóó snel st behandeling zóó verregaande volmachten te geven, volhardde en zij van den anderen kant Inzag, dat voor bepaalde bedrijven uit- tenslotte met dat Sloeg stel fataal zou zjjn. heeft zjj zich tonder hoofdelljke stemming vereenigd een amendement—VAN DEN HEUVEL, de werking van de wet zéér beperkt BJ eerst op ..crisisproducten" en verstond z’j onder een crisisproduct „een voortbrengsel »an plantaardigen of dierlijken aard, door ons als zoodanig aangewezen.” de wijziging van den heer van den Heuvel tastte die zeer al- gemeene definitie in artikel 1 aan en wil ate cnsisproduct beschouwd zien: .stroocartou. rundvee en JxilléQ en, knollen van bloemen en elk ander ah zoodanig door de Wet aangewe- senedierlijk en plantasu'dig voortbrengsel." De breed opgezette Landboawcrisiswet geldt na aanvaarding door de Eerste Kamer al- bea voor de drie genoemde artikelen. Ieder rader artikel, dat in den steun aal moeten worden betrokken, en ook de reeds gesteunde gnducten tarwe, xuivel, varkens, suikerbie- teu esu. enz. sullen later door nieuwe wet ten b> dit algemeene kader moeten worden ■geschakeld. at moet de kiezer doen? - Stemmen natuurlijk op den man wiens naam staat bovensmn op lijst 25. Hoe moet de kiewer rijn stem uitbrengen op lijst 25? De kiezer let alleen op lijst 25, de kiezer kijkt wie op lijst 25 bovenasm staat

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5