ONS BLAD Interview met Matsoeoka Na de uitspraak Moskou van H I VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Het nieuws van heden Gecontroleerde inflatie RIN TOEKOMSTDROOM [T J! VEELBETEE KENENDE MILDHEID DE BAROMETER Een aanval op de Bisschoppen JOH. LAUWERS te ik. VERJAARDAG DER SPAANSCHE REPUBLIEK Japans overbevolking o o Staking te Barcelona ize 30 .95 DE Goering te München Gevoelig échec voor de Sovjet Dollargoudgehalte gehalveerd Oostenrijk en Hongarije weer bijeen? Geheimzinnig vlieg ongeval DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN iN IN PAYGLOP 3 ALKMAAR Zeist-Punkta I - glazea Rijksdagbrand belet te Kopenhagen „AKRON’-RAMP ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c, ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag één 55 c p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 NWW ZES EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 175 Naar gecontroleerde Inflatie la Amerika. Londen teruggeroepen. Matsoeoka De valuta-voorstellen gereed Matsoeoka’* droom Japans overbevolking Verklaring van MacDonald Vliegtocht in den storm NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Jaarvergadering van den Industrie- en Hendels raad veer Land- en Tuinbouw. Hoogste stand op Vrijdag 9 uur vja.: 751 Vorige stand 756. Grove toon der nationaal-socia- listische bladen UT’ at- ,9& Beheer ad Interim van Baltenlanteefce Zaken door Minister Buys aanvaard* Berucht groot-emekkelaes te Venlo gepakt. Eerste hoornpiantdag tal de Wieringermeer. Wapensmokkelhandel b(j Nijmegen. A.C.O.P. ait dienstcommissie. by Defensie. De zittingen van den Zeekrijgsraad te Soera ba ja; een opmerkelijk pleidooi. 0.15 0-M LM 0.40 030 tCH I om 020 030 035 030 Kardinaal Bertram, de voorzitter van Bisschoppenconferentie te Fulda. Op den tweeden verjaardag van het uitroepen der republiek president Alcala Zamora tegenwoordig bij de parade der troepen te Madrid. Onze foto toont Zamora (links) en den minister-president Azana op weg naar de parade. INTERVIEW MET MATSOEOKA: NED. OO8T- INDIt EEN AFZETGEBIED VOOR JAPANS OVERBEVOLKING. Grove toon der nat—see. bladen tegenover de Duitsche bisschoppen. Positie der houden van Dollarleeningen voor zoover in Nederland en Indie aanwezig, veilig gesteld. AAR Jhr. mr. Beelaeris van Blokland als vice-pre sident van den Raad van State beèedlgd. ICH 5 om f IM - 130 - 030 - 030 - 030 0.75 0.75 MÜNCHEN, 20 April. (V. D) Er waren veel officleele personen vanmiddag op het vliegveld Oberwiesenleld aanwezig, waar om twee uur minister Goering met zijn toestel zou aankomen. Om twee uur werd uit Bonen bericht ontvan gen, dat Goering wegens een hevlgen storm boven de Alpen naar Bonen heeft moeten Cerug- keeren en een omweg heeft moeten maken Ten slote is Goering om 4.10 uur te Oberwleseufeld geland. Bij de ontvangst werden toespraken ge houden. In Hotel Balriacher Hof beeft vanavond een maaltijd plaats gehad, waaraan werd deelgeno men door Goering. Hitter en^ndere leiders der NSDAP. Tot laat in den nacht zijn vervolgens besprekingen gevoerd betreffende de verhou ding PruisenBeteren. Goering aal Vrijdagochtend om tien uui uit München vertrekken en om 13 uur te Berlijn Door het departement van Financiën is de verordening van Roosevelt gepubliceerd, waar-, by de uitvoer van goud verboden wordt, behou dens enkele uitzonderingen. De minister van Financiën wordt gemachtigd tot het regiemen- teeren van beursoperaties. WASHINGTON. 20 April (V. D.) Het thans voltooide regeeringsvoorstel tot regeling van de Amerikaansche valuta machtigt den president der Vereenigde Staten: Nog 3 milliard bankpapier uit te geven, ten hoogste 100 mlllloen dollar aan zilver te accep- teeren als betaling op de oorlogsschulden en het goudgehalte van den dollar te verminderen tot de helft van het oorspronkelijke gehalte. Door dit voorstel wordt Wallstreet en derj Federal Reserve Board de thans bestaande con-f tröte op de valuta ontnomen en dictatoriaal overgedragen In handen van den president Nog Donderdag zal het voorstel aan het Con gres worden doorgezonden. NEW YORK, 20 April. (Eigen bericht) In een draadloos gesprek van boord der „Berengaria" met het bureau der United Press alhier liet minister-president MacDonald aangaande het Amertkaanscbe gouduitvoerverbod door zijn se cretaris verklaren, dat deae stap „zeer aanzien lijk" de onderwerpen wijzigt, welke hij met pre sident Roosevelt voornemens Is te bespreken. Onder de New Yorksche bankiers heerscht volgens flnancieete deskundigen geen eenstem mige opvatting over de toekomst van den dol lar. (United Press) „Daar vergist U zich,” aldus de heer Mat soeoka .Mijn voorstel is ten eerste gebaseerd op zulk een volkomen vredellevenden geest van begrijpen en samenwerking, dat Ik zelfs niet g'dacht heb aan vraagstukken van vlootbelan- gen of iets dergelyks. Indien ooit" dit voorste wa mij werd uitgewerkt, zou dat moeten ge schieden met de volle goedkeuring van Neder land. Indien Nederland myn voorstel niet goed zou opvatten, dan zou dat eenvoudig betteke nen dat het er mee uit was. Men aou moeten begrijpen dat wij kwamen als vrienden en me dewerkers en niet anders. Ik zou ook graag hier willen opmerken, dat mijn voorstel slechts een „toekomst-droom" of zoo iets, is, en niets an- Roosevelt toil voor drie milliard nieuw papiergeld uitgeven Broedermoordenaar te Voorat te hooger be roep eveneens tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld. BARCELONA, 20 April. (Reuter) In bet bouwbedrijf alhier is een staking afgekondigd. De stakers schoolden samen, waarop zij door de politie werden uiteengedreven. Hierdoor ont stond een vechtpartij, waarbij verscheidene per sonen werden gewond. Daar men vreest voor uitbreiding en her haling der onlusten, worden thans de strategi sche punten der stad door gewapende man schappen bewaakt. WASHINGTON. 20 April (Reuter). Tusschen president Roosevelt en de vooraanstaande leden van het Congres zou practlsch overeenstemming zijn bereikt nopens de uitwerking van een wet- gevendgn maatregel In den vorm van een amen dement op het wetsvo^Rtel tot steun aan de boeren. Dit amendement zou den president machtiging verleenen, om tot gecontroleerde In flatie over te gaan. In officleele kringen wordt er op gewezen, dat Roosevelt geenszins Voornemens Is om het land met papiergeld te overstroomen. Hy wenacht slechts een normaal prijsniveau te KOPENHAGEN. 20 April. (V. D>. Een 50- jarig Kopenhagenaar. Staehr genaamd, lid van de communistische partij, heeft bekend een poging te hebben gedaan het Deensche rtjka- daggebouw (slot Chrlstiansborg) in brand te steken. De man zou In benevelden toestand met be hulp van een flesch petroleum en een bundel stroo een der bijgebouwen In brand hebben ge stoken. De brand werd echter onmlddellijk ont dekt en In den kiem gesmoord. Daar de gearresteerde reeds eerder eenige malen gestraft is wegens brandstichting, zal een onderzoek worden ingesteld naar zijn geest vermogens. BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR fgjgfoon Administratie 433, Redactia 633 ABONNEMENTSPRIJS, Bar kwartooi voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaar f 2 85 pui geïllustreerd Zondagsblad f 0 60 hooger Dagblad uitgegeven door da N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem ■Jast ons als va si staand aannemen, mijnheer Matsoeoka," aldus de heer Buurman. ..dat Ne derland de vriendelijke bedoelingen van Japan volkomen begrijpt en waardeert, maar moet U dan toch niet tegelijkertijd toegeven, dat Uw voorstel de kern zou raken van het geheele Probleem van den Stillen Oceaan? Het is niet ■oooeer de vraag hoe belangrijk die op zich- ook is op welke wijze de Nederlanders üv plan zouden opvatten, maar het is meer vraag wat de Australiërs er van aouden 4mken, indien In den loop der tijden, laat ons *Wen. vijftig mlllloen Japanners een nieuw tëbuto aouden vinden zoo dicht bij Australië. Boe zouden de bewoners van de Vereenigde disten zulk een plan opvatten? Het aou Japan °P de plaats waar het wrak van de ..Akron" **’4 gevonden is een krans in zee geworpen De Japansche opmarsch naar het Zuiden. Waarschijnlijk zullen nog vandaag de steden Peking en Tientsin door de Japanners bevel worden. Onder den titel .Onbegrijpelijke houding der Duitsche bisschoppen" publiceeren de na tionaal-socialistische bladen volgende be schouwingen, die aan oneerbiedigheid niet veel te wenschen overlaten: De Duitsche bisschop pen schijnen dit jaar een buitengewoon onge- lukkigen tact te hebben. In tegenstelling met de Katholieke bisschop pen van andere landen hebben zij niet alleen zich herhaaldelyk tegen het natlonaal-socia- lisme verklaard, maar zelfs katholieke natio naal-socialisten van het ontvangen der H. Sa cramenten uitgesloten en meer dan eenmaal aan nationaal-socialistische martelaren de kerkelijke begrafenis geweigerd. De historische welwillend stond tegenover een officleele er kenning en wel op dezelfde gronden als 4e voornoemde Amerikaansche zakenlieden. Za: ook bij hem thans de lust in een erkenning van Rusland bekoelen? Indlen dit wezenlijk het geval mocht blijken, heeft Sovjet-Rusland door het thans gesloten proces leeljjk zijn eigen ruiten Ingegooid. Immers, vooral nu de ont wikkeling van de gebeurtenissen in het Verre Oosten een voor Rusland zeer zorgwekkende wending neemt en zelfs een acuut conflict met Mandsjoekwo Is gerezen, heeft Rusland meet dan ooit behoefte aan de sympathie en morre len steun van Japans grootsten concurrent m de Pacific: Amerika. Hoe ontactisch en weinig ontzagwekkend de houding van de Sovjet-autoriteiten in dit pro ces ook is geweest, voor die van de Vickers Company kunnen wü evenmin eenige bewon dering gevoelen. Nadat eerst de directie dezer maatschappij bjj herhaling uitdrukkelijk ver klaard heeft een ongeschokt vertrouwen te be zitten In de volkomen onschuld van haar te Moskou beschuldigde employe's, schijnt u) thans na de veroordeellng van haar onderge schikten bereid haar zaken in Sovjet-Rusland op denaelfden voet voort te zetten, omdat de Russische autoriteiten te kennen hebben ge geven. dat het proces niet tegen deze maat schappij zelve was gericht. Of zij daartoe de kans zal krijgen is een tweede, maar dat rtj daartoe bereid is. bewust reeds voldoende, welk een „zakelijke" mentaliteit er in de be stuurskamer aan de groene tafel zit- De afgevaardigde Goldsbocough heeft een wetsvoorstel Ingediend, dat beoogt het prijs niveau van 1326 als basis te stelten. HU stelt voor het goudgehalte van den dollar te vermin deren van 2332 greinen tot 1337 greinen en den goudprijs voorlooplg van 20.67 tot 36.17 dollar per ounce te stellen. Voorts wordt de samenstel ling van een valutacommlasie overwogen, welke de waarde van den dollar In verhouding tot de goudwaarde zal samenstellen (een ounce 331,1 gram. 1 grein 643 m. Gram). DUBLIN. 20 April (VU.) Gisteravond schijnt zich by het eiland Anglesey een geheim zinnig vliegongeval te hebben voorgedaan, da* tot nog toe ntet ia opgehelderd. Negen personen hebben gezien dat een uit de richting van Ier land komende groote eendekker, die door twe* andere machines vooraf werd gegaan, in zee stortte. Een reddingboot van Moeit re voer ui' en zocht gerulmen tijd de see af. echter zonde: bet minste spoor van een vliegtuig te vinden. Na informatie te Dublin gelooft men. dat be. verdwenen vliegtuig een toestel was. dat met bruiloftsgasten van een bruiloft te Dublin naai Het heette, dat president Roosevelt niet on- Engeland terugkeerde. eel dit proces, dat een grandioze, gansch de wereld met ontzetting en ontzag vervullende vertoonlng had moeten worden, is uitgeloopen op een smadelijk fias co yoor de Sovjet-regeering, waarvan de na werking haar meer schade kan berokkenen dan zij door een eventueel annuleeren van de anderhalf mlllloen pond sterling 'bedragende schuld aan de Vickers Company sou kunnen compenseeren. De Engelsche regeering beeft de mogelijkheid van een embargo op den in voer uit Rusland geopend en de diplomatieke immuniteit van de voornaamste Russische handelsvertegepwoordigers te Londen opge- heven. Sovjet-Rusland loopt thans de kans 80 pCt. van zijn uitvoer naar Engeland en 30 pCt. van gansch zijn uitvoer te verhezen. Een hachelijk vooruitzicht voor een land als Rus land. dat in zelfs voor het huidige crisismo ment nog exceptioneel ongunstige economi sche omstandigheden verkeert. Nog ernstiger dan dit gevaar is bet feit, dat de Amerikaan- sche zakenlieden, die steeds op een officlee e l erkenning van Sovjet-Rusland door de Ver eenigde Staten hebben aangedrongen om een nieuwe markt voor der Amertkaanschen han del te scheppen, zich thans wantrouwig eo verontwaardigd van Rusland afkeeren. PRAAG, 20 April (Reuter) Naar het blad ..Narodny Listy" uit Boedapest meldt, beeft de oud-mlnister Dr. Wiesner aan de leiders der Hongaarsche legitimisten laten weten, dat bondskanselier Dollfuss dé toestemming van Mussolini verkregen heeft voor het herstel eener personeele unie tusschen Oostenrijk en Hon garije. Voor bet vertrek van Dollfuss naar Rome, aouden de twee legltlmteteh-partijen te Weenen een conferentie gehouden hebben, waarin sjj het een» geworden zijn over een gemeenschap pelijke, gedragslijn, volgens welke Oostenruk en Hongarije in mlUtafre en valuta-kwesties bun autonomie behouden; echter zouden de legers georganiseerd worden op eenzelfden grondslag en met een gemeenschappelijken generalen staf. Dit plan zou nog eenige wijzigingen moeten ondergaan, waartoe dr. Buresch en Kollmann. belden behoorend tot de Christelijk-Socialen, zich dezer dagen naar Boeoapest zouden be geven als gevolmachtigden van de OostenrUk- sche regeering, teneinde met den eersten minis ter Goemboes en wellicht ook met den Rbks- bestuurder Horthy den verderen gedragslijn vast te stellen, speciaal om het herstel der Habsburgers voor te bereiden. De souvereine vorst zou volgens bet plan Jaarlijks zes maanden te Boedapest en 6 maan den te Weenen verblijven. Een diplomatieke actie zal worden begonnen te Praag. Belgrado. Boekarest en Warschau, welke zal worden voorbereid door Italië, welk land zelfs reeds in deze richting werkt in Par tja en Londen Tot dusver zijn deze berichten van het Tsje- cho-Slowaaksch blad nog niet bevestigd. ontwikkeling heeft deze, juist van godsdien stig standpunt uit gezien, ónmogelijke houding verpletterd en de katholieke bisschoppen heb ben eenige weken geleden hun standpunt moeten .herzien". Nu is eenige dagen geleden wederom een proclamatie van bisschoppen uit verschillen de kerkprovincies verschenen, die niet onweer sproken mag blijven. In de proclamatie wordt levendig betreurd, „dat trouwe staatsburgers en verdienstelijke mannen uit hun ambten worden ontslagen." Wij vragen op de eerste plaats, waar werd ooit een blsschopswoord vernomen, toen dui zenden en duizenden natlonaal-soclalisten. al leen omdat zl) het waren, uit hun ambten en betrekkingen werden gezet? Zijn toen soms de bisschoppelijke goedheid en liefde in be weging gekomen? Toen duizénden eerzame en fatsoenlijke gezinnen werden gebroodroofd? De thans voorgevallen ontslagen vinden hun oorzaak niet in de mentaliteit of politieke hou ding (wel bij marxisten en communisten, warden deze ook door de bisschoppen in be scherming genomen?), maar vloeien alleen voort uit de wet en treffen alleen ongeschik- ten. baantjesjagers en hen, die zich aan cor ruptie hebben schuldig gemaakt. De proclamatie -der bisschoppen is schier *n uitdaging tot de vraag, of de bisschoppen ook lieden van *t slag Adenauer en Thomas Es ser. In bescherming willen nemen. Dit zou be- teekenen, dat hun decreet van 1331, dat zij zelf als „door de feiten achterhaald' hebben ver klaard. nog verscherpt aou zijn. En dit zou natuurlijk *n inbreuk op hun autoriteit makan. dia niemand in Dultschland kan wenactazn. Hat wordt boog tijd, gat da bisschoppen, was neer z|j toonen in politieke dingen een zoo on gelukkige hand te bezitten, zich beperken tot hun taak van zuivere zielzorg alleen. reacties in bet buiteiMand te wekken. Z|j beeft daardoor zelfs niet den schijn van haar ver meend prestige gered en bovendien de gevrees de reacties ntet of slechts in zeer onvoldoende mate voorkomen. De vraag of de Engelsche be klaagden al dan ntet schuldig waren, is moei lijk te beantwoorden. Waar het hier op aan komt is, dat z|j volgens de opvattingen en de wetten van de Sov jet-regeering heetten schuldig te zijn. - Wanneer men dit voor oogen houdt, kan men de uitspraak van Moskou niet anders beschouwen dan een vergeefs gecamoufleerde bekentenis van een gevoelige nederlaag, een bekentenis, die in wezen heel wat geloofwaar diger is dan de bekentenissen, welke de GPoe tijdens de martelendlange verhooren van Mac Donald en Thornton heeft los weten te peu teren. f -f" et sabotage- en spionnage-proces tegen I—I de Russische en Engelsche employe s van J- A de Metropolitan Vickers Company te Moskou moge al in het binnenland de overtui ging versterkt hebben, dat de Sovjet unie nog altijd door het ..verraderlijke kapitalistische buitenland 'bedreigd wordt, aoodat de commu nistische af weer-instincten weer met een ste vige inspuiting zijn opgekikkerd, de nawerking van dit proces bulten Rusland maakt het voor de Sovjet-regeering tot een gevoelig échec. Do openbare aanklager Wisjlnskl had gemakkelljk bluffen, dat de souvereine Russische rechtspraak zich niet aou laten beïnvloeden door de moreele en commercteele pressie, welke de Engelsche regeering op haar trachtte uit te oefenen, docb de openbarende mildheid der gestreken von nissen bewijst maar al te duidelijk, hoe zeer de Sovjet zich heeft laten intlmideeren. Immers volgens de Sovjet-rechters" waren de beklaag den op twee na allen schuldig en wel aan zeer ernstige vergrijpen, waarvoor de Russische wet zware straffen en zelfs een maximale straf van den dood door den kogel heeft vastgesteld. Maar deae straffen zijn niet opgelegd, omdat de Sovjet-autoritelten niet den schijn wilden wekken van wraakgierig te zijn. Is zij niet om te hullen van ontroering deae nobele, bijna christelijke zachtmoedigheid van de menschen- slachters der roode revolutie, van de beulen der Tsarenfamilie, van de ontvoerders van generaal Koetjepoff, van de bedrijvers van on telbare gruweldaden uit blinde wraakzucht? Neen, de rechtbank moest nu eenmaal om presüge-redenen de door haar schuldig bevon- denen straften, doch s« deed het zoo zachtzinnig mogelUk cm aoo mte mogelljk ongewenaebte Jndien Nederland myn voorstel niet goed xou opvatten, dan sou dit natuurlijk betee- kenen, dat het er mede uit was” •tijdens zijn kortstondig verblijf in Londen I stond de heer Y. Matsoeoka. de voor- 1 naamste gedelegeerde van Japan tijdens ge jongste Volkenbondsvergadertng in Genève een onderhoud toe aan den heer H. C. Buurman van de „United Press". Dit onderhoud werd nu eerst „vrijgegeven", maar het bevat voldoende actueele punten om het thans nog In ons blad af te drukken, vooral omdat het er in behan- delde van steeds grooter belang voor ons land Ml worden. _Er is plaats voor honderden mlllioenen men- «eben in Nederlandsch Oost-Indië Wu Japan ners hebben steeds de allerbeste relaties met Bolland gehad, wy hebben land noodig voor cast over-bevolking en Holland heeft menschen Modlg om Nederlandsch Oost-Indië te koloni- «eeren. Om die reden heb ik voorgesteld in een foterview. hetwelk ik in Holland toestond, dat Japan gelegenheid aou worden gegeven om iets bij te dragen voor de ontwikkeling van deze eilanden in Oost-Indië. Indien zijn onderdanen daar welkom aouden zijn. .Het gedeelte van Nleuw-Ouinea. dat aan Bolland behoort, is 397 204 vierkante mijlen groot, hetgeen ongeveer zoo groot is als Japan. De bevolking daar bestaat uit eenige honderd- tuisenden wilden en eenige honderden blanxen. Aan den anderen kant is aan de Japanners bet recht ontzegd om te emigreeren naar de Ver eenigde Staten en naar Australië, hoewel Ja pan een steeds toenemende overbevolking h' eft. Nieuw-Gnlnea is geen land waar een Euro peaan ach blijvend kan vestigen, omdat het een tropisch klimaat heeft. De Japanners, die vertrouwd zijn met een heet klimaat, door de heel warme zomers die zij hebben in hun e.’gen land, kunnen leven en werken in zulk een ge bied. zooals ze getoond hebben op de eilanden in de Zuidzee, die ze onder mandaat besturen, en ook op de plantages in Nederlandsch Oost- Indië. Dit alles wijst op een mogelijkheid voor samenwerking tusschen Japan en Holland, op de allerbeste en Intiemste wijze, voor de wel- Itaart vaa Nederlandsche bezittingen Jfag tete andere is er dat de Nederlanden Met moeten vergeten," aldus* de heer Mataoeo- n, „en dat Is het fett dat de meest vrtend- Bhappeljjke relaties tusrehea de twee landen hebben bestaan voor meer dan driehonderd jhren. U zult bekend zijn met bet feit, dat de Hollanders gedurende bijna driehonderd Jaren <te eenige Westerse he natie waren, die tn Japan mochten verblijven. In den tijd dat Japan ge sloten was voor de buitenwereld Japan bleef Hollands beste vriend en Holland bleef trouw aan Japan gedurende de jaren dat de Wester- ache machten er met kracht op aan drongen, dat Japan ..geopend’ aou worden. Toen de Amerikaansche admiraal Perry in 1853 het dui delijk maakte aan Japan, dat t nooit zich zou f kunnen handhaven als er geen vloot geschapen werd, was het Nederland, dat een marine-mls- «ie stuurde en schepen leverde, die inderdaad; de basis vormden van de Japansche Marine* Itet alles toont aan. dat de twee landen steeds relaties hadden, die ontegenzeglijk hun we- derzydsche vriendschappelijke gevoelens de-' monstreerden Nederland moet niet twijfelen aan Japans bedoelingen, indien de Japanners naar Nieuw-Guinea zouden komen en men zou Moeten begrQpen-en aannemen, dat slechts de allerbeste drijfveeren achter deae voorstellen •chuiten. derz. Ik heb het niet voorgesteld In eenlgertel offlcieete hoedanigheid en ik heb het zelfs niet genoemd tegenover Jonkheer Beelaerts van Blokland, alhoewel Ik hem In Den Haag ont moette. En werkelijk, men kan het toch heuseh nog zelfs geen voorstel noemen; ik heb bet slechts terloops genoemd als een voorbeeld van mogelijke samenwerking tusschen de belde lan den. Ik zou ook willen opmerken, dat som mige bladen een absoluut verkeerde voorstel ling van zaken gaven, toen zij zeiden dat ik voorstellen voor een verdrag had gedaan. Ik heb Holland bezocht als een oud vriend, omdat ik Holland wilde zien. Het is het land, waar vele Japanners een zwak plekje in hun hart voor hebben, op grond van oude betrekkingen. Dat is alles. Ik ben zelfs ook ntet van plan om voorstellen in die richting te doen als ik in Ja pan terug ben. Gelooft U mij, ik heb andere en meer dringende zaken af te handelen op t «ogenblik! Ik heb slechts het onderwerp opge worpen. zonder eenige bijgedachte, zooals men wel meer een onderwerp bespreekt met een ouo vriend, en men moet niet twijfelen aan mijn goede bedoelingen. Er is gelegenheid voor prachtige samenwerking tusschen de Japan ners en Nederlanders tn Oost-Indië, in de verre toekomst. Ik heb een „droom" onder woorden gebracht. *n belangwekkender: droom, die ver wezenlijkt kan wordendoch slechts als alle betrokken partijen er mede accoord gaan en met beide handen een vriendschappelijke sa menwerking zouden aanvaarden." (United Press) Nadruk verboden een overwegende positie geven in het hart van de Zuidzee .Het geheele vraagstuk berust op de vraag of de andere naties ai dan niet zouden geloo- ven in de vreedzame bedoelingen van Japan." gaf de heer Matsoeoka ten antwoord. „U moet vooral Inzien dat Japan geen gebied in de Zuid zee noodig heeft voor eenigerlei oorlogzuchtige doeleinden We zoeken juist begrip en samen werking. ook voor de oplossing van het zeer dringende vraagstuk onzer zeer groote overbe volking.” „Ondanks dit alles," weerlegde de vertegen woordiger van de „United Press", komt het me voor dat uw voorstel de geheele Zuld-Zee-po- Iltiek zou veranderen zooals die tot dusver door Japan gevolgd werd. Indien Japan zulke be langrijke nederzettingen had in de Zuid-Zee, zou de tyd zeker kunnen komen dat Japan zich genoodzaakt voelde door de internationale wrijving b v. er op te letten, dat geen andere natie in die streken in kon grijpen. Zou dat niet beteekenen dat de Jafjansche vloot haar vlag moest demonsueeren. duizenden mijlen van haar eigen land vandaan? De politiek van Ja pan is het geweest, tot nu toe. om al haar be langen in één hand te houden, dat wil zeggen om haar verdedigingsmachten dicht by huis te houden, klaar om van zich af te slaan, wan neer agressieve krachten haar zouden aanval len. terwyl tegelykertyd de betrekkingen met haar ^hinterland" op t vaseland van Azië gecultiveerd werden, en wel in China. Reeds lultenant-generaal Kojiro Sato. ook wel de Japansche Bernhard: genoemd, wees in zyn boek .Jf Japan and America fight” (uitgegeven in 1921: op het enorme voordeel van Japans positie zoolang ais het tevreden zou zijn met het beschermen van den „Japanschen tuin', zooals hy het noemt. Uw voorstol aou ntet slechts de geheele kwestie van de Zuid-Zee ver anderen. voor soover het Betreft de andere na ties. maar bet Sant mil roar dat hat tevena de geheele strategische positie van het Japansche Ruk zou wuzigen."

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 1