1 Een goede vangst Chantage in de Millioenenzaak Maasstad Werkloozensteun lJ NUMMER 1 VAN LIJST 25 V- HOE IS HET MOGELIJK? Op voor de sociale liefde RADIO-PROGRAM Op voor de sociale rechtvaardigheid! VRIJDAG 21 APRIL Politiek iki den aether D« Schade-eisch afgewezen Hij beschikt over 80.000 man De VARA op 30 April Chineeache soldatentreinen ydingsprogramma vóór 1 Mei! NEDERLAND EN JAPAN VIER HUIZEN AFGEBRAND DOOR EEN TREIN GEGREPEN Protest der socialisten Na het Vickersproces REVISIE AANGETEEKEND 2 De straf tegen den heer Reens 24. dezer' I DE BOTERNOTEERING hi Openbaarmaking noodig De moeilijkheden met den dollar Verdediging van Peking door Tsji? Indien.er één sterke maanroep is voor eensgezinde samenwerking, dan vooral: „Quadragesimo Anno”! Het zittend Kabinet treft geen maatregelen tot verlaging Man op de W eesperzy te Amster dam gedood Telegramwisseling jhr. Beelaerts met graaf Oesjieda De Russische handelsvertegen- woordigers teruggeroepen Bedreigde de rede van L. de Visser de veiligheid van den Staat ert de openbare orde? De hoofdaalmoezenier maakt deze oefeningsreis mede Berucht groot-smokkelaar te Venlo gepakt BARONESSE VAN VOORST TOT VOORST t A C. O. P. UIT DIENST COMMISSIES BIJ DEFENSIE EEN TUNNEL ONDER DE MAAS BIJ ROTTERDAM ENGELANDS INVOERVERBOD TEGEN MOSKOU 1 0 1 0 l c E An HR. MS. „HEEMSKERCK” _,NAAR REYKJAVIK 2 2 2 2 2 bende zoekt haar slachtoffers in de hoogste kringen Katholieken stemmen op: Contact met ingang v*n verbroken Positie der houders van dollar- leeningen in Nederland en Indië veilig gesteld De brandweer kwam, toen het gebeurd was Uitrusting ten stryde De Loaise-groeve contra mr. dr. Frowein Zaterdag, 22 April 1933 Afscheid I 14 van mogeiyk maken van een schade - (United Prees) zal den J f li van bl) BATAVIA, 20 April. (Aneta.) De officier van Justitie teekende revisie aan tegen Jiet vonnis van den Raad van Justitie Inzake de heeren Reens en Vrijburg, onder aanteekenlng dat deze revisie alleen betreft de straf tegen den heer Reens, die self ook niet in zijn straf be rust. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Op *11 Oor Oosi Hit 4e Den laatsten tijd zyn by 'de Centrale cherche te Rotterdam eenlge gevallen OiMOtl door 1 Alk 8m B J®k M» H hart mln Ml Doe Tan hui te 1 B 183! Lat Het Alk dese VI r**d niet ■en Ml ïeke te'n ▼eet wen He kL< BK» Me rtelli ■gen nn Bolk DU voor Kort daar beha boor Ah sort Zond lerva ■taai de t B. verat oog I de b ■aki De vink gen hoof< 8p Wlllii De mek. De van een verte De rtttei moei! tele De en st Dit derrt pen, gewei Eei hot i Een binnenkort, te verwachten legerorder be vat een mlnisterieele beschikking, waarbij *et ingang van 34 April wordt jngetrokken de in 1931 bij legerorder aan het Crtnité ter behar tiging van de algemeene belangen van Over heidspersoneel verleende bevoegdheid tot aan- Donderdagavond is op de Weesperzijde bij de Keulache Vaart te Amsterdam een 47-jarige man door een trein aangereden en gedood. Het lijk is overgebracht naar het Blnnen-Gasthuls. Naar wij vernemen heeft een hartelijke tele gramwisseling plaats gehad tusschen jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, den Nederlandschen minister van Bultenlandsche Zaken, en graaf Oesjieda, den Japanschen minister van Buiten- landsche Zaken, naar aanleiding van het ge- teekende arbitrageverdrag van Nederland met Japan. Het Tweede Kamerlid Boon beeft aan den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Op welke motieven heeft de Minister aan de V.AJt.A. op 30 April, den verjaardag van de Prinses, zendtijd gegeven 's avonds van a12 uur, welke aendtUd onder protest van de A.V. leden niet om kleine bedragen te doen Is. blijkt R.O. van deze omroepvereenlglng werd afge nomen, ten einde de eerstgenoemde omroep- vereenlging in de gelegenheid te stellen een wUdlngsprogramma voor 1 Mei uit te zenden onder voorwaarde, dat gedurende die uren noen de gevoelens van het overgroote deel der natie zullen worden gekwetst, noch de „Internatio nale” zal worden uitgezonden? i Is het den Minister niet bekend, dat al 'wordt de nationale feestdag dit jaar op 1 Me; gevierd de verjaardag der Prinses op 30 April In kerken en huisgezinnen wordt her dacht, zoodat het aanstoot moet geven, wan neer op dien dag door de V.A R.A. de socialis tische 1 Meidag wordt Ingeluid? ABht de Minister zijn beslissing niet half slachtig? a. Immers wanneer de Minister den geboor tedag der Prinses niet als een nationalen ge denkdag beschouwt, wat brengt Zjjn Excellentie er dan toe, te verbieden, dat van 812 uur de Internationale wordt uitgezonden. Zulks ter wijl de uitzending daarvan in het algemeen wordt toegelaten en zelfs op dienzelfden dag tusschen 5 en 8 uur wél mogelijk is? b. Wanneer de Minister den verjaardag wel als een gedenkdag beschouwt, meent Z. Exc. dan niet, dat het nationaal gevoel van ons volk ernstig wordt gekrenkt door deze beslissing? Is de Minister na overweging van het boven staande alsnog bereid zijn beslissing te her roepen en aan de Algemeene Vereeniglng Radio Omroep-haar zendtijd op 30 April te laten behouden? LONDEN, 20 April (V D De Russische han- delsvertegenwoordlglng te Londen is door de Sovjet-regeering naar Moskou teruggeroepen. Het bureau gder handelsvertegenwoordiging wordt tot nader order gesloten. De positie van de Arcois blijft ongewijzigd. Naar verluidt, heeft de minister van Bul tenlandsche Zaken. Sir John Simon, den Rus- siaeben ambassadeur medegedeeld, dat de han delsvertegenwoordiging te Londen geen exter- ritorrialltelt meer bezit. PEKING, 30 April (Eigen bericht). Een op. marsch van de havenstad Tsjlnwangtau naar Tuning zou zijn Ingezet door Mandsjoekwo- troepen langs den ouden weg tusschen Peking en Sjanhalkwan. Verder wordt bericht, dat 30 treinen met troepentransporten naar Lwantsjau ten Zuid westen van Tsjlnwangtau onderweg zijn. De troepen zouden afkomstig zijn uit garnizoenen, gelegen langs de spoorlijn Peklng-Hankau. Zij staan onder commando van generaal Pangping- sjln, vroeger onderbevelhebber van den Chris- tengeneraal Feng. -z Naar de United Press-vertegenwoordiger te Sjanhalkwan meldt, verwacht men daar fa welingelichte kringen, dat de Japanners de op richting van een zelfstandigen en van de Chi- neesche Centrale regeering geheel onafhanke- lijken staat in het gebied van Peking en Tient sin nastreven. Donderdagmiddag zijn aan den Ouden Dijk onder de gemeente Woudrichem vier woon huizen, die tezamen één pand vormden, en be woond waren door vier gezinnen, tot den grond toe afgebrand. Eigenaar van dit pand was de heer M. B. van Andel. De Inboedel der vier gezinnen kon niet worden gered- Toen de motorspuit van de gemeente Wou drichem kwam, was het pand reeds geheel uitgebrand. De oorzaak van den brand Is onbekend. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. TOKIO, 20 April. (V. D.) De Japansche mi nister van Bult. Zaken. Graaf Oesjieda, heeft den Britschen ambassadeur ontvangen, met wien hij een langdurig onderhoud heeft gehad over den polltieken toestand In Noord-Chln», Oesjieda verklaarde, dat de bezetting van de Kailan-kolenmijnen. welke aan een Britech consortium toebehooren, niet van langen duur zal zijn en dat de Japansche regeering rekening zal houden met de Brltsche belangen. De Brltsche ambassadeur heeft deze mede- deellngen voor kennisgeving aangenomen. Het Tweede Kamerlid Boon beeft aan den Minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Hoe is het te verklaren, dat de Minister de rede van den heer L. H. de Viseer op JJ. Don derdagavond voor de microfoon uitgezonden met - machtiging van Zijn Excellentie en onder goed keuring van de Radio Commissie, waarin om. verkwam: „dat de communisten de eenigen zijn, die zich naast de Indische muiters hadden geschaard; dat de Regeering-Ruys la de uitvoerende macht van het wanbeheer der kapitalisten; dat er hier en in Indië verzet dient te komen tegen dat allee; dat de Communistische Partij de arbeiders en andere maatschappelijk geknechten oproept tot het eenheidsfront van blanke en bruine werkers; dat tegenover de dictatuur van het kapitalis me gesteld moet worden de dictatuur van arbeiders en boeren; dat de communisten de meest bekende revo lutionaire strijden op hun lijst hebben ge plaatst; weshalve op grond van dit alles het volk van Nederland wordt ultgenoodlg vooral te stem men op de communisten.” (Medegedeeld in de „Avondpost” April). a. In overeenstemming acht met twee der normen genoemd in art. van het Radlo- reglement, te weten de veiligheid van den Staat en de openbare orde; b. In overeenstemming acht met Zijn Excel lence's verklaring In de Eerste Kamer van 34 Maart JX. dat aan alles wat opruit, onbetame lijk is en het gezag ondermijnt een einde moet komen? Indien de Minister de zienswijze van de Radio Contróle Commissie deelt* en baar voor zijn verantwoordelijkheid neemt, is hij dan, teneinde een conflict met de gevoelens van het over groot deel van het Nederlandsche volk te voor komen, bereid een beslissing over de politiek in den aether niet meer zelf te nemen maar aan zjjn ambtsopvolger over te laten? wijzing van leden en van plaatsvervangende leden In de dienstcommissies voor de ambte naren bjj het staatsbedrijf der artlllerie- inrichtlngen, de Ambtenaren bij de rijkswerven enz., de ambtenaren bij het loodswezen en*, en de ambtenaren bij de betonnlng en ver lichting. Vermits het contact met dat comité Is ver broken hebben de heer J. Wlarda te ’sGraven- hage, D. J. Diepen te Amsterdam. P. C. Geen- sen te Antwerpen en J. Blom te Amsterdam mede met ingang van 34 April geen zitting meer in de genoemde bijzondere commissie voer georganiseerd overleg- uit hun weelderige levenswijze. Twee hunner wonen op deftigen stand In groote heeren- hulzen. Zy bezitten luxe-auto’s en brengen den geheelen dag door in fijne café's en restau rants. Dezer dagen bleek een der leden zelfs een buitenverblijf in het Gooi te bezitten. De leden van de bende zijn oude bekenden van de politie, die zich vroeger vooral bezighielden mot beroovingen, maar daaraan werd door het strenge optreden van de politie en Justitie, een paar maanden geleden een einde gemaakt. Een der laatste gevallen, dat by de Centrale Recherche is aangebracht, toonde duldelyk aan. welke practyken deze misdadigers toepassen. Een Rotterdamsch zakenman maakte het vorig jaar kennis met een dame, handlangster van de bende, die van haar kant de relatie bleef aanhouden en hem wist te bewegen, haar op een middag te bezoeken. Enkele dagen later kwam op het kantoor van den zakenman een zekere K., die zich particulier detective noem de en zeide van het bezoek by de dame alles af te weten. Haar echtgenoot was er ook achter gekomen, wilde nu van haar schelden en naar Amerika vertrekken, doch elschte 15000 gul den schadeloosstelling, omdat hy zyn zaken In den steek moest laten. De detective, ook een der bendeleden, wist ten slotte 10.000 gulden los te krygen, welke de zakenman alleen be taalde uit angst voor openbaarmaking en de funeste gevolgen, die het voor zyn gezin zou meebrengen. Een week later werd opnieuw een bedrag van 2500 gulden geëlscht, hetgeen de zakenman onder bedreiging ook betaalde Daarna heeft hy nog eens 5000 gulden betaald, en toen tenslotte nog eens 10.000 gulden van hem geëischt werd, besloot hy elndeiyk de stoute schoenen aan te trekken en naar de Centrale Recherche te gaan die aan het erger- lyke gedoe van de bende een einde maakte. De slachtoffers moeten inzien, dat zy door te betalen, steeds vaster In den strik van de bende verward raken, dat alleen door aangifte by de politie een einde aan dit optreden ge maakt kan worden. Den Centrale Recherche vestigt er dan ook PEKING. 30 April (V. D.) Ondanks de mede- deellng der Chlneescbe regeering, dat Peking moet worden ontruimd, verklaart de bevelheb ber der Chineeache troepen te Peking, generaal TsJl. dat hy Peking niet zonder stryd zal over geven. Hy beschikt over 80.000 man. die In staat zouden zyn met succes tegenstand te bieden. Naar aanleiding van de moeiiykheden, welke thans met den dollar bestaan, hebben wy in welingelichte kringen geïnformeerd naar de ge volgen welke voor den Nederlandschen belegger zouden kunnen voortvloeien wanneer de dollar eventueel van het goud af zal gaan. Wat het belang van den Nederlandschen be legger by dollar-leeningen betreft, moge opge merkt worden, dat het totaal der uitgegeven Indische dollarleenlngen 150 mi!hoen dollar be loopt, waarvan op het oogenbllk nog ongeveer 128 mlllloen dollar uitstaat. Deze leeningen zyn alleen In Amerika uitgegeven en de inschryvin- gen zyn ook alleen daar te lande geopend. Een groote hoeveelheid Is echter naar ons land ge komen; de juiste grootte van dit bedrag is echter niet met zekerheid te zeggen. Zooals bekend Is bevatten de Indische Dol- larleeningen de goudclausule. Het eenlge be- taalkantoor dezer leenlng was echter In New- York. zoodat by een eventueel embargo de Nederlandsche obligatiehouder niet In de ge legenheid zou zyn zyn goudwaarde te ontvan gen. In verband daarmee Is in October 1932 door den Minister van Koloniën de regeling ge troffen, welke in een destyds uitgegeven com muniqué van de Vereeniglng voor den Effecten handel bekend werd gemaakt. Krachtens deze regeling zullen de houders van obllgatiën der Ned.-Indische dollarleenlngen In de gelegenheid worden gesteld hun coupons op nader te be palen dagen vóór den datum, waarop de rente- bewyzen ingevolge de leeningsvoorwaarden te New-York betaaldbaar syn, tegen recu in te leveren by een nader aan te wyzen Inleverlngs- kantoor In Nederland. De betaling van de cou pons zal alsdan op den vervaldatum geschieden en wel met een door den Minister van Koloniën telkenmale vast te stellen bedrag, overeen komende met de tegenwaarde in guldens van het nominale bedrag dier coupons, omgerekend met Inachtneming van het dan geldend theo retisch goud-ultvoerpunt van Noord-Amerika, verminderd met de kosten. Deze regeling geldt ook voor de uitgelote obllgatiën der leeningen 1922B en O, 1923C en 1921 D. Voor uitgelote schuldbewyzen der leenlng 1922A was het In verband met het leeningscontract niet mogelyk deze regeling van toepassing te doen zun. Ten vervolge op deze mededeellng heeft op 23 Maart de Minister van Koloniën bekend ge maakt, dat voor de coupon per 1 Mei 1933 van de 5J4 pCt. Ned.-Indische DoUarleenlng 1923C de gelegenheid tot verzilvering werd openge steld. De coupons moesten daartoe voor of op 19 April by de Nederlandsche Handel My te Amsterdam worden Ingeleverd. De uitbetaling zal per 1 Mei ten kantore dier Bank plaats hebben, waarby de dollar berekend wordt tegen den koers van 2 46S- Op het Departement van Koloniën deelde men ons mede, toen wy Donderdag informeer den naar het resultaat van deze regeling, dat meer dan 75 pCt. van het betrokken bedrag door Nederland en Indië Is ingeleverd. Uit een en ander blykt, dat de positie van de houders van Dollarleenlngen voor zoover in Nederland en Indië aanwezig, menscheiykerwys gesproken veilig is gesteld In verband met de versnelde uitvoering van den bouw van bruggen óver de groote rivieren is ook het plan voor den aanleg van een tuynel onder de Maas by Rotterdam, die een belang- ryke schakel zou zyn In de verbinding van Hol land benoorden de rivieren met Brabant, urgent geworden. Het gemeentebestuur van Rotterdam heeft Indertyd plannen voor dezen tunnel laten uitwerken, die zou aansluiten op den weg Rot terdam—Dordrecht—Moerdyk. De kosten werden toen geraamd op 30 mlllloen. Vanwege het gemeentebestuur is Indertyd de aandacht van de regeering en provincie gevestigd op het belang van den bouw van een tunnel by Rotterdam. de aandacht op, dat de gedupeerden voor open baarmaking niet behoeven te vreezen. daar alleen op hun uitdrukkeiyk verlangen tot straf vervolging zal worden overgegaan. De Cen trale Recherche verzoekt dringend, slachtoffert der bende zich onmlddeliyk tot haar te wen den. waarby men verzekerd kan zyn, dat alle aangebrachte gevallen met groote discretie zui len worden behandeld, waarby met de per- sooniyke belangen van het slachtoffer rekening zal worden gehouden. PEKING 30 April. (Reuter). Alle torens'op den vestlngsmuur van Peking worden voorzie» van vliegtulg-afweergeschut en maatregelen worden getroffen tot verplaatsing van de na tionale unlversltelt naar Sjanghai. Vele weten- schappeiyke instrumenten worden reeds ver pakt en vervoerd. ROME, 441 M. 450 Orkestconcert 7.35 Zangvoordracbt 8.05 Uitzending uit een theater. Re- van chantage aangebracht, waaruit bleek, dat In deze stad een bende, bestaande uit zes of acht leden, al geruimen tyd’ van chantage leeft en daarvoor als slachtoffers zoekt, leden uit tie hoogste kringen van Rotterdam. De heeren werken In combinatie en speculeeren op de stilzwygendheld van hun slachtoffers, die uit angst voor schandaal niet den moed hebben zich tot de politie te wenden. Slechte nu en dan komt er een geval aan het licht. Uit het geen men weet, kan geconcludeerd worden, evenals uit de wyze waarop de bendeleden le ven. dat zy verschillende slachtoffers gemaakt hebben. Hebben deze misdadigers eenmaal hun prooi door een vrouwelljk lid der bende In verleiding gebracht, dan is hy voor zyn verdere leven vaak aan hen overgeleverd. Na eenmaal een losprijs te hebben betaald, wordt hy ook daar na nog steeds lastig gevallen om grootere be dragen, steeds onder de bedreiging, dat men het verboden avontuur aan hulsgenooten of familieleden aal mededeelen. Dat het de bende- uit gezaghebbende bron wordt ver klaard, zyn aan de maatregelen in de Vereenlg- de Staten voor den gulden geen consequenties verbonden. De gouden standaard blyft hier ge handhaafd en de Nederlandsche Bank zal' geen verandering brengen In haar tot dusverre ge volgde politiek. De positie van onze clrculatle- ban k Is van dien aard, dat zy in staat zal zyn den gulden tegen eventueele aanvallen te ver dedigen. LONDEN, 30 April. (Reuter) De gemengde nationale raad, waarin zoowel het vakvereeni- gingscongres als de parlementaire Labourparty vertegenwoordigd Is, heeft besloten krachtig te protesteeren tegen het Invoerverbod van Rus sische goederen. Aan Baldwin en Simon Is een schryven gericht, waarin de nzeening wordt uit gesproken, dat het verbod nadeelige gevolgen zal hebben voor de Brltsche Industrie. Verder wordt erin gezegd, dat dit verbod in strijd ia met het Kelloggpact. De raad heeft tenslotte een telegram gestuurd aan het Centraal Executief Comité te Moskou, waarin om onmiddeliyke vryiatlng der Britsche onderdanen wordt gevraagd in naam der Britsch-Russische vriendschap. Dat wil zeggen: Op voor het program der R. K Staatsparty, dat uitdrukkeiyk de Encycliek „Quadragesimo Anno” als grondslag voor de politiek op sociaal terrein heeft aanvaard. Wat wy in 1891 konden, kunnen wy ook In 1933 l Laten de Katholieken zich daarom hecht aaneensluiten. Juist In den donkeren crlsistyd. opdat In het Parlement spoedig het werk be ginne, het grootsche werk: HERSTEL DER MAATSCHAPPELIJKE ORDE I Donderdag vond in allen eenvoud, zooals haar geheele leven zich kenmerkte, de begra fenis plaats van het stoffeiyk overschot van Donariére A- M. E. M. baronesse van Voorst tot Voorst geboren Cremers, echtgenoote van wyien J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, oud- voorzitter der Eerste Kamer. Des morgens te half elf vertrok de kleine stoet van het sterfhuis aan het Walburgpleln te Arnhem. De byzettlng van het stoffelyk overschot vond plaats In den grafkelder van de familie van Voorst tot Voorst te Vllsteren by Ommen, waar in ruim twee jaren geleden ook baron van Voorst tot Voorst zyn laatste rustplaats vond. Na aankomst van den rouwstoet werd de absoute verricht in de St. WUllbrorduskerk door den zoon van de overledene. Pater K I. M. baron van Voorst tot Voorst 8J„ met assistentie van Pastoor Bloemen en Pastoor Galama, resp. te Ommen en Dalfaen. De beaardlng«geschiedde in alle stilte; slechte waren enkele familieleden van de over ledene en een aantal belangstellenden uit den omtrek aanwezig. Populair con- door een arbeidersmandolinevereenl- a Ortmann 5.25 Oramofoon- muziek 7.20 Vocaal concert 9.55 Po- PARIJS (Radio). 1)25 M. 705 Gra- mofoonmuziek 11.20 Concert door het omroeporkest 5.50 Concert door het ^porkest 6.40 Populair concert het omroeporkest. MILAAN, S31 M. 4.30 Gramofoonmu- Biek 7.05 Idem 720 Oramofoonxnu- ziek. KALUNDBUBG, 1153 M. 1130 Strijk orkest van restaurant „Wlvex" o.l.v. A. Ben- dlx 1.50 Gramoioonmuzlek 2.50 Omroeporkest oJ.v. Emll Reesen. BERLIJN. 41» M. 7.30 Dansmuziek door de Gerhard Hoffmann-kapel 920 BerlclRen, daarna dansmuziek. HAMBIYG. 372 M, 10.50 Concert door het kleine Noragorkest o. 1. v. Eugen Wllcken 12.35 Gramofoonmuzlek 5.50 Concert door het Norag-orkest o. 1. V. Horst Platen 9.50 Populaire en dans muziek. Naar het „Handelsblad” verneemt, staat bin nenkort een voorstel van B. en W. van Rotter dam te wachten met betrekking tot den bouw van een tunnel, het project zal mede als object voor werkverschaffing in aanmerking komen. De plannen door den Dienst van Gemeentewer ken opgemaakt, zijn geheel uitgewerkt en er zyn aan den llnker-Maasoever terreinen ge reserveerd in verband met den tunnelbouwt MOSKOU, 20 April. (Reuter) De vier Britsche ingenieurs Monkhouse. Cushny, Gregory en Nordwall. de laatste vergezeld van zyn Russi sche vrouw zyn vanavond om 10.45 uur per trein vertrokken, om vla Warschau en Berlijn naar Engeland te reizen. Volgens V. D. wordt in politieke kringen te Moskou verklaard, dat de opwinding over de Engelsche wet tot verbod van Russlschen in voer de Russische regeering zal dwingen een tegenactie op touw te zetten. Ambassadeur Maisky heeft den Britschen minister van Bult. Zaken hiervan op dë hoogte gesteld. De Executieve Commissie der Sovjet Unie zou besluiten den .invoer van Engelsche producten te bemoeilijken. Elk afscheid stemt melancholisch Elk afscheid doet ons ineens dé waarde beseffen van hetgeen wordt achtergelaten. Als we voor den dood staan hangen we te meer aan het leven. Als we op reis gaan beseffen we wat. het huis beteekent en de menschen die achterblijven. Gaan we elders een onbekende toekomst tegemoet dan wordt veel vreugde daarover getemperd door de waardee- ring van hetgeen we moeten verlie zen. We hebben een eigen omgeving opgebouwd, we hebben vriendschap gesloten: en plotseling wordt het ons in een ondeelbaar moment klaar, hoeveel het zal kosten deze vriendé schap te moeten missen. We schei den. Een nieuwe opdracht roept ons weg naar onbekende streken, naar eigenaardige gevaren. Zullen we hier ooit wederkeer en? En zoo ja.... dan zal de tjjd in elk geval zijn werk ge daan en veel veranderd hebben. Nog éénmaal omvat onze blik alles wat we als in onze herinnering willen branden. Dan.... vaarwel. De weder-invoering van een embargo op goud in de Vereenigde Staten en door de Amerikaan- sche regeering afgelegde verklaringen, volgens welke de dollar op de bultenlandsche wissel markten niet zal worden gesteund, had een verdere koersdaling van het Amerikaansche ruilmiddel tot gevolg. De noteering van con tante dollars reageerde tot 2.20, waarna een licht herstel plaats vond. Het disagio op^irie- maandsch dollars bedroeg 5.50 per 100 dollars. Daarentegen lagen Fransche, Zwiteersche en Belgische francs zeer vast, terwyi ook het pond sterling aanmerkeiyk hooger noteerde. Door de gebeurtenissen in de Vereenigde Sta ten is In ons land weer ongerustheid gewekt t. a. v. den gulden, hetgeen b.v. weer tot uit drukking kwam in vraag naar goud en gouden munt, waarvoor hoogere pryzen werden be steed. Naar HUIZEN, 1875 M. K RO. 8.00 Mor- genconcert 10.00 Gramofoonmuzlek 11.30 Godsdienstig halfuurtje door Past. L. H. Perqutn 12.00 Polltleber. 12.15 Lunchconcert, trio Metselaar 1.45 Ver zorging van den zender 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd. Willy D Ablalng: „Muziek” 2.30 Klnderuurtje door Mevr. Sophie Nuwenliulav. d. Rijst en Mevr. Corry Marreev d Ven 4.00 Gramofoon muzlek 4.15 K.RO -orkeet oJ.v. Marinus van het Woudt 7.10 R. K. Volksuniver siteit 7.30 Politieberichten TM Sportpraatje RJt.F.. B. Heilman 8 00 KRO.-Boys o.l.v. Plet Luetenhouwer, re- frelnzang Jacques Moaael. De Bossche Re- veilera. Leon van der Hulst, voordracht 8.45 Vaz Dies 8.50 Als voren, zie 8 00 10 30 Gramofoonmuzlek 11.00 Vaz Dlaa 11.05 Gramofoonmuzlek 12.00 Sluiting. HILVERSUM. 298 M. VARA. 8.00 Gramofoonmuzlek V.P R O. 10.00 Mor- genwydlng VA.R.A. 10.15 Uitzending voor de arbeiders In de Contlnu-bedryven. Wladimir Pique Trio. Heléne Gorvat. zang, Wladimir Pique, balalaika, Ab. Fonteyn, plano 12.00 V A.R.A-kleln-orkest o.l.v. Paul Duchant 12.45 Orgelspel door Joh. Jong met refreinzang van Leo Fuld 1.15 V.AJI.A.-kleln-orkest o.l.v. Paul Duchant 2 00 Verzorging van den zender 2.16 Gra mofoonmuzlek 250 Ultz. voor de vereeni glng van de belangen des boekhandels. J. Winkler: ..De beteekenls van het boek in het algemeen en van de boekenweek In het bijzonder*’ 3.10 V.A.R.A.-mandollne-en- semble oJ.v. Johan B. Kok 350 Beoefe ning huismuziek o.l.v. Plet Tlggers 4.30 Ontwapenlngskwartlertje P. Klës: „Is er oorlogsgevaar?" 4.50 Notenkrakers ol.v. Daar wins m. m. v Herben Weissbach, komles tenor 5.40 Letterkundig over zicht door A. M de Jong 8.01 De Fliere fluiters oJ.v. Jan v. d. Horst 5.30 Ultz. voor de Nederl. Vereeniglng van Fabr-ar beiders (sters) m m.v. solisten 7 30 Viool- recital door Bal Dwinger, a. d. vleugel Daaf Wins 8 00 Op last van den Minister van Waterstaat afgestaan. Verklezlngsrede 8.D.A.P. 8.30 Verklezlngsrede Alg. Ned. Fasclstenbond. J. A. Baars: „Fascisme, een heid en verkiezingen" 8.45 Vryz. Dem. Bond 9.00 V.A.R.A.-orkest o.l.v. Hugo de Groot, m.m.v. Johan Lammen, bas 9.45 Vaz Diaa en Varia 10.00 Dubbelmannen kwartet „Harmonie” o.l.v. Lodewyk C. Kee- r n-veet. Dikbuikenparade 10.16 V A.R A.- orkest oJ.v. Hugo de Groot m.m.v. Johan Lam. bas 10 46 Dubbel-mannenkwar tet „Harmonie" oJ.v. L. C. Keereweer 11.00 V.A.R.A-orkeet Hugo de Groot 11.45 Gramofoonmuzlek 12.00 Sluiting. BRU8REL, 509 M. 11.20 populair con cert door het omroenorkest o.l.v. Arthur Meulemans 4.20 Dansmuziek 7.30 Concert door het omroepsymohonleorkeet oJ.v. Arthur Meulemans 950 Concert door het Max Alexys orkest. Gister heeft de Civiele Kamer der MSastrlcht- sche Rechtbank uitspraak- gedaan in de mil- Uoenenzaak der Louise-groeve contra mr. dr W. F. J. Frowein, directeur der Staatsmynen in Limburg. Tot het mogelyk maken van een schade staatsprocedure om van mr. dr. W. F. J. Frowein persooniyk pen bedrag van rond f 1 mülioen Je vorderen voor geleden schade by de bruinkool- ontginnlng der Loulse-groeve In de oorlogs jaren, procedeerde de Loulse-groeve by de Arron- dissements-Rechtbank te Maastricht omtrent de vraag of mr. dr. W. F. J. Frowein by bet vast stellen der steenkooLpriJzen, inderdaad de toe zegging had gedaan namens den Staat, dat de Loulse-groeve by de bruinkoolontginning geen schade zou mogen lijden. Voor de arbitrale commissie, die de Loulse- groeve een bedrag van rond negen ton voor ge leden schade toekende, had mr. dr. W. F. J. Frowein een dergeiyke toezegging ontkend en hy deed dit ook voor de Rechtbank te Maas tricht. De rechtbank legde aan de Loulse-groeve be wijs door getuigen op. dat zyn toezegging Inder daad was gedaan, in welk bewys de Loulse- groeve naar het vonnis der Rechtbank, niet is geslaagd, schadestaat-procedure bet overige veilles Hieruit volgt, dat de Loulse-groeve niet rond f 1 mlllloen van mr. dr. F. W. J. Frowein persoonlijk zgl kunnen vorderen. De Leeuwarder boternoteering is heden V9»t« gesteld op 55 cento per K.G. Op de Maasbrug te Venlo werd gister nacht door de marechaussees aangehou den en gearresteerd, de beruchte groot-smokke laar Heinz Schommer uit Oedt, die eenlge we ken ge leden-,te München-Gladbach ontvlucht te, toen hy ter behandeling van een smokkel- affalre van de gevangenis naar de strafzitting werd overgebracht. Naar wy vernemen ligt bet in het voornemen, dat Hr. Ms. „Heemskerck", onder bevel van kapitein ter zee C. ter Poorten, een oefening- reis zal maken naar Reykjavik. In verband met het Internationale PoSjaar zal de reis worden medegemaakt door dra. Bleeker, die ook Wdens de reis meteorologische waarnem doen. tj. Van het bezoek aak Reykjavik zal tevens worden gebruik gemaakt om de daar aanwezige n.illtaire vliegers aan de jaariyksche keuring te onderwerpen. Deze keuring zal geschieden door den Officier van Gezondheid a. b. van de „Heemskerck”. De reis x°rdt ook meegemaakt door hoofdaalmoezenier, kolonel Noordman.a Het reisplan is als volgt samengesteld11 Mei vertrek van Nleuwediep, 19 Mei aankomst te Reykjavik, 24 Mei vertrek van Reykjavik, 1 Juni aankomst te Nleuwediep. KONTG8WU8TERHAU8EN, 1635 M. 130 Gramofoonmuzlek 3 30 Concert 3 50 Idem 8 20 Concert door een Ka merorkest 1050 Concert door een pbll- harmonleorkeet. LANGENBERG, 472 M. 1150 Concert 1250 Concert o. 1. v. Wolf 155 Gra mofoonmuzlek 350 Veeperconcert - 755 kleine orkest van den Weet-Dultacben Omroep o 1. v. Eyaoldt 10.06 Concert. DAVENTRY. 1554 M. 11.20 Concert door het Commodore Grand-orkest o, 1. v. Joseph Museant 250 Populair concert 4 05 Orgelconcert 6 50 Concert 9.05 Concert door het B B C -orkest o. 1. v. Joseph Lewis 9 55 Ambrose en zyn orkest. PARIJS (Elfel), 1446 M. 750 Piano recital 850 Concert door het Flrmln Toucbekwartet. Naar wy van bevoegde zyde vernemen, mist het artikel In de „Vooruit" van 20 April (Och tendblad) „Strop voor de werkloozen Hgt ai gereed”, allen grond. Geiyk voor de hand ligt, bestaat by het zit tend Kabinet geen enkel plan tot verlaging van de steunnormen en van de loonen by de werk verschaffing." De Regeering meent ook dit spreekt van zelf het treffen van maatrege len, welke het komend Kabinet noodig zal oar- deelen, aan dat Kabinet te moeten overiaten. De herziening van de steunregeling, waarop in bet riot van het artikel wordt gedoeld, be treft een technische herziening der regeling, waaromtrent met de Contact Commissie uit de vakvereenigingen reeds geheel overeenstemming was verkregen. Deze herziening is door het hui dige Kabinet aangehouden. WEENEN, 517 M. 4.16 eert ging o. 1. pulalr concert. WARSCHAU. 1411 M. 5.46 Populair concert 750 Concert door het omroep orkest 9.25 Pianorecital 10.20 Dans muziek. HEROMUN8TER, 460 M. 7.05 Geva rieerd programma 955 Dansmuziek. In Md •r*

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6