JAPAN EN NED. OOST-INDIÉ H Liduina’s vijfde eeuwfeest Crisiszorg voor werkloozen Matsoeoka’s droom Staking afgelast MEN MOET MAAR DURVEN zoon Bedevaart van de verkenners nen iedam n (slot). Geen suikercrisisfonds Abdij van Egmond I BENOEMINGEN In het bisdom Haarlem OUD PASTOOR VAN HAAGENt HAAR TANTE VERMOORD? ARRESTATIE-MANIE r dood Bedevaart op Donderdag 27 April Hoogs onderscheiding Opening der novene Mimische tafereelen De verdachte leerling-machinist wist van niets Welvaartsprogram voor onze Oost PRIESTERSTUDENTEN NAAR SCHIEDAM Overeenstemming tusschen refer ring en Nivaa-beataur inzake werklooze employé’a DE MACHTIGINGSWET IN DE EERSTE KAMER De heer J. Bréukera ridder in de Orde van Gregoriua den Groote Eervol ontslag verleend Bemiddeling in de Limburgache klei-induatrie leidt tot een oploaaing Talryke geachenken voor de armen werden op de Communie bank neergelegd Waarachynlyk spoedige behandeling Tot steun aan kleine bedryven, landden veeteelt-industrieën MAANDAG 24 APRIL De nieuwe stuwdam in den Wezer bij Dörverden ten zuiden van Bremen is thans gereed gekomen. Ten behoeve van de electrische krachtinstallaties werd een 120 M. lange golf breker gebouwd De novene Plechtige Hoogmis Conflict van de baan „Liberale leugens” NIEL JCE STVWDAM IN DEN WEZEB f ultslul- hiedam of h(j de N< de de nog hoe t Donderdag 27 April zal er een nationale be devaart van priesterstudenten naar Schiedam >P het Os; izoek van ir armen B de Apo- beer Luns kring uit Ie lezing lededeelt. heeft implacement te Z H de Paus heeft benoemd tot ridder in de Orde van Oregorlus den Groeten den heer J. Breukers, directeur der Coöperatieve Roermond- sche Eiermijn en lid van den Roermondschen Gemeenteraad. Bij KJ ia aan mr. G J. Bisschop op zyn- verzoek met ingang van 1 Mei 1933 eervol ont slag verleend als burgemeester der gemeente Hoorn. leling op. onderweg den zee- werd door n spraak, i met de 1 gegeven, like daad, was, ver- Voor he* vlammen, uwdheden ■oepen en van haar len nacht veen haar ter stokje teerde hij verdween. deze vu Hj knoet, volgenden haven en m aoeten le krullen terug en stok ge- X xlj hem ;e dagen ide baar, Paradijs 'erspreid- een man aange- ver haar gehou- vreem- fr toe- k woidt Zaterdag overleed in het St Vincentluszieken- huis te Groenlo de hoogeerwaarde heer P. J. C. van Haagen, emeritus deken en pastoor van Groenlo en kanunnik van het Metropolitaan kapittel Hij bereikte den leeftijd van 86 jaar. Petrus Joannes Cornells van Haagen werd geboren in 1847 en priester gewijd in het jaar 1873. In het jaar 1910 werd hij opgenomen in het Metropolitaan kapittel van het aartsbisdom Utrecht. Tot 1928 was hij pastoor-deken van Groenlo. ƒ1.50, N. N-¥e 10.samënt brief Hofi. Hyte Ingekomen by reeds ge- geworden minicaan igen om- dle door i beant- ^aar pas- De ver- ar regei- oorgevoel maal be- zy alleen tar dood, g in 1433 ftyd van leden. loop van rt inder- n alleen luist pas f, Schle- Aan dit ize blad- Joannes na", ver- ilF, 'her- tde orde. Zaterdagavond is met een plechtig Lof de groote novene ter eere van de H. Lidulna ge opend. Dit Lof werd gecelebreerd door den Doorluchtigen en Hoogwaardlgen heer Mgr. H. J. M. Taskin, Protonotarius Apostolicus, geas sisteerd door theologanten van het groot-seml- narie Hageveld. De verschillende gezangen wer- Zaterdag, den dag waarop des avonds de luisterrijke viering van het vijfde eeuwfeest vah St. Liduina’s zalig afsterven te Schiedam is in gezet, zijn duizend Nederlandsche verkenners voortrekkers en welpen, ter beevaart getrokken naar de stad, waar de groote heilige haar heilig leven heeft geleefd. Op dezen St. Liduina-ver- kennersdag hebben de katholieke padvinders getoond de groote Schiedamsche heilige naar waarde te kunnen eeren. De Eerste Kamer is in openbare vergadering bijeengeroepen op Donderdag 27 April as., des namiddags te half twee uur, ter behandeling o.m. van de navolgende wetsontwerpen: Wijziging en verhooging van de begroeting van inkomsten en uitgaven van het Gemeente fonds voor het begrootlngsjaar 1931-1932 (Ver hooging bedragen voor uitkeeringen aan ge meenten) Wyzlging van de Wet van 11 Juli 1906 hou dend instelling eener Consignatiekas; Voorbehoud van de bevoegdheid tot bekrach tiging van het Verdrag met Protocol van onder- teekemng tot beperking van de vervaardiging en tot regeling van de distributie van verdoo- vende middelen van 13 Juli 1931. katie werd gehouden door den zeereerw hooggel. heer Pater Lector B. Molkenboer O.P. et Vaderland ziet In zijn nummer van 20 April in de openbare school de eenige nationale school en schrijft de oude fabel neer, dat het bijzonder onder wijs de oorzaak is van duur onderwijs: plaats vinden, onder leiding van pater J. Pran- cino OB.C. Om 10 uur wordt er in de parochiekerk van het Allerheiligste Hart. Lekstraat, een plech tige Hoogmis opgedragen door den leider van dezen bedetocht. De schola van het seminarie Hageveld onder leiding van prof. A. M A. Vol- laerts zal de gezangen uitvoeren. Na een gemeenschappelijk ontbyt en een of- ficieele begroeting zullen de pelgrims een rond gang door Schiedam ondernemen vooral om de merkwaardigheden te bezichtigen, dié de her innering aan St. Lidwina bezig houden. Des middags wordt er in de St. Lldwlnakerk een Lof gecelebreerd, waaronder predlcatie door pastoor J. B. W. M. Möller uit Voorburg. Tij dens deze piachtigheid processie met de-relieken. Daarna bywoning der Mimische Tafereelen in het gebouw van den R K Volksbond en ten slotte de thee by de Eerw. Broeders aan de Nieuwe Haven. Kaarten van deelname k 1. zyn verkrygbaar by. E. Veugelers, Kettelstraat 16, Schiedam. BATAVIA. 22 April. (Aneta) De Regeering en het dagelyksch bestuur van de NIV.AB. kwa men tot overeenstemming betreffende de wen- scheiykheid om de crisiszorg voor werklooze employé s niet te regelen volgens den oorspron- keiyken opzet door middel van een crisisfonds. De suikerindustrie bood onder nadere goed keuring van de ledenvergadering der N.I V A.8, welke in Mei a.s zal worden gehouden, de jaar- lyksche storting van 500.000 gedurende drie Jaar in de kas van het Algemeen Steuncomité aan. welk bedrag echter bestemd blyft voor verleenlng aan employé’s en arbeiders in de suikerindustrie. Dit bedrag is slechts oogenschUnlyk geringer dan het bedrag dat verkregen zou kunnen wor den door heffing van 5 cent per afgeleverde quintaal, omdat daarvan zouden moeten worden afgetrokken de bedragen van den vrywlUlg verleenden steun aan ontslagenen. Dit voorstel vermijdt enormen administratieven omslag. Verwacht kan worden dat de in Mei a.s. te houden vergadering van de N.I.V.AB dit voor stel zal accepteeren. BATAVIA, 22 April. (Aneta) Momenteel is by de regeering in behandelingeen welvaartspro- gramma. zynde een afgeyond complex maat regelen ter stimuleering van de welvaart der bevolking. Deze maatregelen hebben voorna melijk betrekking op de kleine bedryven, land bouw- en veeteelt-industrieën. Mogelijk zal reeds in den loop van 1933 met de uitvoering van dit programma worden be gonnen, welke dan in 1934 zal worden voortge zet. Door middel van een aanvullingsbegrooting voor 1933 zal hiertoe een bedrag van circa 400.000 worden aangevraagd. Op de begroo ting voor het dienstjaar 1934 zal dln voor dit doel 1.000.000 k f 1.500 000 worden opgebracht. De voorzitter is voornemens aan de Centrale Aldeellng^oor te stellen in de afdeelingen te doen onderzoeken, onmlddeliyk na de open bare vergadering, het ontwerp van wet tot ver- leening van bevoegdheden tot het nemen van bijzondere maatregelen in het belang van den landbouw. Reeds vroeg in den morgen werden de Schie damsche straten opgefleurd door de frissche energieke patrouilles padvinders, die naar de Llduinakerk marcheerden Want voor hen, die van dlchtby kwamen. wérd reeds om kwart voor negen een stille H Mis opgedragen waaronder de aanwezige bedevaartgangers ter H. Tafel naderden. In gebouw Eendracht stond daarna het ontbyt klaar^ Treinen, trairiPen autobussen brachten steeds nieuwe patrouilles aan. dié methun fleurige uniformen de straten een -frisch en opgewekt aspect gaven. Het Vaderland weet zoo goed als wij, dat men een openbare school kan oprichten met 12 kinderen, doch dat voor de oprichting van een bijzondere school noodig zijn 40, 60 80 of 100 kinderen, al naar gelang de ge meente Inwoners telt. Het Vaderland weet ook, dat de openbare snertschooltjes er de duurte inbrengen. Het Vaderland weet dat de maatstaf voor de vergoeding aan bijzondere scholen is de kosten van het openbaar onderwijs, zoodat de exploitatie van bijzondere scholen voor den Staat wel goedkooper maar nooit duurder kan zijn. Het Vaderland weet eveneens dat libera len overal standenscholen oprichten omdat zij er terecht voor passen om hun kinderen aan roode onderwijzers toe te vertrouwen. Toch preekt het Vaderland de openbare school aan als de nationale. Om half elf verzamelden zich alle deel nemers weer in de Llduinakerk. waar een plech tige Hoogmis werd opgedragen door den dioce saan verkennersgeesteiyke. den weleerw. heer J B. Th. van Woesik. met assistentie van de weleerw heeren P. J. Maas, districteaalmoeze- nier te Rotterdam, en J. J. Boon, aalmoezenier te Den Haag, als diaken en subdiaken. In de schitterend versierde kerk bood ook het gezicht van de duizend padvinders een feesteiyken en tegelyk devoten aanbllk. Onder de H. Mis werd uitgevoerd de Missa Brevis en wel de vaste gezangen door alle verkenners onder leiding van kapelaan R. M. A. Nieveen van Dykum uit Leiden. De wisselende gezangen werden uitge voerd door leerlingen van de Kweekschool voor onderwyzers van de Eerw. éroeders van de De arrestatie van den leerling-machinist by de Nederlandsche Spoorwegen, A. C. S., die, naar wy reeds meldden, te Emmerik door S. A.- mannen van zijn machine werd gehaald, blijkt thans, zich eenigszins anders te hebben toe- <"xfschoon -onze koloniën tot heden I 1 nooit het einddoel waren van zoo een onbesuisden stormloop als Japan Al te grif op het omringend gebied pleegt te ondernemen en in tegendeel de heer Matsoeoka te recht beweren kan dat Ne derland en het Rijk van de Rijzende Zon sinds ruim drie eeuwen door banden van vriendschap verbonden zijn, blijkt er den hatsten tijd een Japansche invloed groeien de op Nederlandsche overzeesche gewesten, welke in het licht van de Japansche expan- de-polltiek der laatste kwarteeuw grootste aandacht verdient. Zoo wist onlangs de ..Daily Herald” (8- ^HI-33) mee te deelen dat Matsoeoka een verdrag van arbitrage had aangeboden in ruil voor zekere concessies op Nieuw-Oul- nea. De regeering van Nederlandsch Oost- Indië zou voorts door vliegtuigen een on derzoek hebben doen instellen naar het doen en laten der Japanners die in Borneo groote concessies hebben voor olie en rub ber. -Dit onderzoek wees uit dat er op Bor neo midden in de rimboe geheime vlieg velden zijn aangelegd welke eventueel een Ooellijke. maar mogelijke verbinding zou den kunnen vormen met de Japansche toebthavens op Formosa. De afstand van Borneo naar Nieuw-Guinea bedraagt even,- *1* de afstand van Borneo naar Formosa vijftlen-honderd mijlen. Daarentegen a Bieuw-Oulnea slechts vijfhonderd mijlen ’•n het vasteland van Australië verwij derd. Ook in Sumatra hebben de Japanne.*s belangrijke concessies en het zou opgeval-, Jen zijn dat zeer veel Japansche planters Vroegere leden van leger en vloot waren. Deze onthullingen lokten een démenti Batavia uit. Dit démenti echter ont kende geen woord van wat het Londensche blad geschreven had en zeide alleen wat de-JJally Herald” overigens niet beweerd i dat geen officieele legerrapporten net bestaan van geheime Japansche lucht- navens tn Borneo bevestigen. Reeds vóór de „Daily Herald” deed het «Handelsblad” (25-II-’33) een waarschu wende stem booren. Japan volgt het alfce- Onbevlekte Ontvangenis te Den Haag. Zaterdagmorgen heeft ten gemeentehuize te Arnhem, op ultnoodlglng van den Ryksbemid- delaa^j Mr. P. J. M. AALBERSE. een bespr-- lats gehad met het hoofdbestuur van ■rlandsche R. K. Bteenfabrieks-Arbel- ders-Organisatie te Stevensweert en de Direc tie van de Nederlandsche Gresbuizen-Industrie te Tegelen en Belfeld, alsmede van de firma JanssenWillems te Reuvert. teneinde te trachten het dreigende conflict in de Llmburg- sche Klei-Industrie op te lossen. In Verband met deze conferentie had hst bestuur der Arbeidersorganisatie de tegen Maandag as. aangekondigde staking één week uitgesteld. De bespreking heeft tot een vollèdi- ge oplossing van bet geschil geleld. Eenige de tailpunten zullen onderling worden geregeld. De aangekondigde staking gaat dus niét door. De welbestudeerde zang uit al die Jongens- ■ceelen droeg het hare er toe by om de devote en indrukwekkende stemming te verhoogen en der plechtigheid luister by te zetten. Onder de H. Mis hield de hoofdverkennersgeestelgke, de weleerw. zeergel. pater dr. mr. J. Beuns 8. J. een korte preek naar aanleiding van de woor den uit de openbaring'; ,.W>es getrouw tot in den dood.” Wanneer gu. aldus pater Beuns. vóór 500 jaar hier gekomen waart om u met de burgers van Schiedam te stichten aan het heilige leven van St. Lidulna. dan zoudt gu ook haar neefje Boudewgn bij haar hebben aangetroffen. 8t Lidulna heeft verschrikkelyk geleden en nie mand die dit beter wist dan deze twaalfjarige knaap, die zyn spel liet staan om de arme vrouw zyn hulp aan te bieden. De H. Lidulna bleef trouw aan haar Godde- lyken Bruidegom en de knaap betoonde een onwrikbare trouw tegenover de ongelukkige zieke. Hoe schoone voorbeelden dus voor den verkenner! Moge St. Lidulna in ons allen de deugd van trouw belpen aankweeken. Na de H. Mis trokken de voortrekkers en verkenners naar gebouw Eendracht, waar de lunch werd gereserveerd. Ook aan tafel heersch- te weer die prettige, gepaste stemming, die de Verkennersbeweglng in Nederland kenmerkt. In de school aan de Nassaulaan, waar de welpen werden ondergebracht, vond een be groeting van den nieuwen hoofdkwartier- commissaris. majoor J. v. Leeuwen, plaats. De dag 61eek goed bezet te zyn. want onmld- deliyk na den maaltyd marcheerden de voor trekkers en de verkenners naar het gebouw van den R.K. Volksbond, waar de eerste uitvoering zou plaats hebben van de .mimische tafreelen ter Illustratie van een lezing over het leven van de H. Lidulna, te houden door prof. Dr. Alphons Steger. rder deze H. Ll- Namens den Officier van Justitie verzoekt de commissaris van politie te Den Bosch inlichtin gen over een onlangs gedane aangifte, waarby iemand. K. R. geheeten. heeft verklaard, dal zyn gescheiden echtgenoote. Ch. v. E.. hem heeft medegedeeld, dat zu eenige jaren geleden haar tante, wier naam hy niet bekend wilde maken, met een aardappelschilmesje zou heb ben vermoord. Dit zou aldus „De Telegraaf” ergens in de bosschen zyn gebeurd en school kinderen zouden het lyk van de vrouw gevon den hebben. Na den moord zou de daderes het lyk met peper hebben volgestrooid. De stand van het bouwfonds ten behoeve van de vestiging der Paters Benedictynen te Eg mond is thans als volgt: Totaal vorige opgave ƒ5.523.92. Ingekomen giften en tóégezegde bydragen van 1>—21 April: J. V. ƒ5.firma H. 8. 25 past. Th. J. B. te E. f 5.—, Jhr. M G. R. de B. te B. /5.—M. A. L. te N. /2.50, mevr. M. V. de G. te W. ƒ20.—, St. J. te V. D. ƒ2.50. past. W. N. te A. 10.—’, samênX 196.50; 1000 5 pet. Pand- Bank ƒ.1000.—. de St Paulus Abdy. Ooster- hout (N B): J. K. te O. ƒ1.—: mej. Th. R. te A. ƒ52.—. mpvr. H. te B. ƒ50.mej. J. v. d. V. te B. 10.—. mej. Th. R. te A. 12.50, N. N. te L. 100 Toon A. te O. 1.mevr. M. B. ƒ35 mej N N. ƒ5.—. mr. W W te den H. ƒ25.busjes ƒ15.41. samen 30691. In totaal werd tot nog toe dus ontvangen 7.02733. Alle giften voor dit doel worden aangenomen ten kantore van de firma Theodoor Gillssen te Amsterdam. Nieuwe Doelenstraat 1214, Glro-nummer 28485. gedragen dan men uit de eerste berichten zou opmaken. Naar 8. aan ,JJe Telegraaf" hy vorige week op het station- Emmerik een pamflet gevonden, dat in het Duitsch was gedrukt en waarvan de titel wees op anti-fasclstische strekking. 8. kent de Dult- sche taal niet en gaf daarom het geschrift aan een Duitschen collega om dezen te vragen, wat er in stond. De Dultscher verzocht, het papier te mogen behouden. Dinsdag jj. maakte 8. kyn volgende reis naar Emmerik, waarvan hy Woensdag zou terugkee- ren. Toen hy de machine had gereedgemaakt voor de terugreis en hy bezig was, de locomotief voor den trein te rangeeren, gaven twee mannen, waarvan een in burger en een in 8. A.-uniform hem bevel te stoppen. Ze grepen hem by den kraag en brachten hem over naar het burdAu van de Kriminalpolizei. Hier werd hem allereerst gevraagd, communist of socialist was, waarop 8. verklaar de, tot geen van beide partyen te behooren. By nauwkeurige fouilleering trof men in een van zyn jaszakken een verklezlngs-strooibtljet aan. dat hem in zyn woonplaats Amsterdam in de hand was gestopt. Dit biljet was toevalliger- wyze van een party, die in Nederland voor fas cistisch doorgaat! Toch werd 8. zwaar geboeid naar een cel ge bracht, waar men hem liet van ’s avonds 9 uuz tot den volgenden ochtend ongeveer 11 uur. Men kwam hem toen halen om hem te onderwerpen aan een verhoor, dat onafgebroken twee uren duurde. 8. vernam daarby, dat ook de Duitsche rangeerder, dien hy het gevonden vlugschrift had gegeven, zich in arrest bevond. Men deelde den Nederlandschen machinist mede, dat in zyn woning te Amsterdam huiszoeking gedaan zou worden en 8. drong er op aan, dat dit dan zoo spoedig mogeiyk zou gebeuren. Tot des middags 6, uur werd hy vervolgens weer in de'cel ondergebracht, doch toen geble ken was, dat zyn verklaringen volkomen klop ten met die van zyn Duitschen collega, werd hy eindelyk om 7 uur ’s avonds in vryneld gesteld. 8. deelde nog mede, dat de directie der Ne derlandsche Spoorwegen hem langdurig over *t gebeurde ondervraagd heeft en geen aanleiding vond hem eenigerlel straf op te leggen. w anaf het oogenblik der groote om- \l wenteling in denken en doen der Ja- v panners welke tot uitdrukking kwam W de opening van het eerste Japansche parlement ten jare 1890, toonde het Rijk «n de Rijzende Zon een niet te stillen hon ger naar land en naar macht. De oorlog wet China in 1894 leverde Formosa en de ppaczdores op. De nederlaag van Rusland in U04 bracht de zuidelijke helft van Sacha- Hn aan Japan. Rusland moest schatting betalen in het door Japan aan China terug gegeven Liautoeng, Japan kreeg rechten op de visscherij aan de Russische Oostkdst en Wggingschap op de nog thans omstreden vaarwegen van Mandsjoerije. In 1910 volg de de annexatie van Korea. Japan kreeg ia^oedssjeren in Mandsjoerije en Mongo- jjè, tater, tijdens den wereldoorlog, in Zuid- Mandsjoerije, Oost-Mongollë. Sjantoeng en Fokieu. In 1914 bezette Japan de Duitsche eilanden in de Stille Zuid-Zee waarover het tijdens de vredesconferentie bet mandaat wist te verkrijgen. Japan dat door zijn overwinning op Rusland een plaats had veroverd in de rangen der groote mogend heden. kondigde in 1917 een soort van Monroe-leer voor Oost-Azië af. Sinds 1931 voert Tokio in China een po litiek van geweld waarvan ook degenen die het Japansche standpunt deelen dat China scherpe maatregelen moedwillig heeft uitgelokt, thans niet anders zeggen kannen dan dJat de Chineesche provocatie door Japan Jtot een Voorwendsel is ge maakt vooij^een militaire onderneming welke ook n*€ in het minst door die pro vocatie gerechtvaardigd zou kunnen wor den. Anderhalf jaar lang heeft Japan in dek> Volkenbond met heel de beschaafde wereld brutaal-weg gesold. Ten slotte trad het rustig uit den Bond en gaat zijn eigen weg- Zonder eenlg overleg besluit het eigen- machti» zijn mandaatsgebied in de Stille Zuidzee te willen behouden. Het bekent artikel 22 van het Volkenbonds-Pact dat het reglement is der mandaten, geschonden te hebben door dit gebied te bewapenen. Ben ernstige waarschuwing vap Amerika de brief van Hoover aan Stimson dat de Vereenigde Staten er toe zouden kunnen overgaan om Guam en de Phitippijnen weer te bewapenen, omdat Japan in strijd net het Verdrag van Washington vloot- bases en versterkingen schept in de Stille Zuidzee, legt het naast zich neer. De vloot- verhouding zooals die was vastgesteld in de Conventie van Londen drie ton drij vend materiaal en drie eenheden voor Ja pan tegenover vijf ton drijvend materiaal en vjjf eenheden voor Engeland en voor Amerika de vlootverhouding, zeggen we. van 5-5-3 stelt het ter Ontwapenings-Con- ferentie voor te veranderen in 11-11-8. De situatie van Japan is uiterst ongun stig. Als een wigge is het gedreven tusschen het Engelsche „Empire” dat verpersoon- Ujkt wordt door Australië, het immense Rusland, het reusacntige China en het machtige Amerika. Er valt iets te zeg gen voor de stelling dat Japan vecht tegen het spookbeeld van zijn algeheelen onder- lang welke op den weg eener natuurlijke ontwikkeling van de dingen die komen en die zijn, schijnt te liggen. Maar de eenige werkelijkheid waarmee op het oogenblik de wereld rekening dient te houden, is deze dat Japan zich reeds van voor het begin dezer eeuw overal heeft ingedrongen, be langen schiep, die belangen, zelfs wanneer se soms een meer kunstmatig dan natuur lijk bestaan leidden, op alle mogelijke ma nieren in het leven hield en verdedigde, om er il te dikwijls een aanleiding van te maken om met geweld in te grijpen. Reeds lang voordat het Lof begon was er in de kerk geen plaatsje meer onbezet en waren zelfs de paden gevuld. Voorafgegaan door zyn assistenten en misdienaars betrad Mgr. Tas- kin van de kerk uit het altaar. Hierop werd gebeden voor de intenties, die in overvloedig aantal waren binnengekomen. Er waren er uit alle deelen des lands en van over d^t gren- zen. selfs was er een uit Afrika. Q gebeden werden de rellquiën van dé duina In processie rondgedragen, x. Onder het Lof beklom pater lector B Mol kenboer O. P. den kansel voor de órtdlcptle. Het is opvallend, aldus spr., hoe llr leze maand April twee eeuwfeesten samenvallen, twee eeuwfeesten, die wy onwillekeurig gaan vergeiyken. Als Nederlander herdenken wy een man van prinselyken bloede, als katholieken een arme vrouw Denkbaar vieren wy de na gedachtenis van den man, die ons onze na tionale ónafhankeiykhcid schonk, doch veel meer gaat onze geestdrift uit naar de vrouw, die ons de geesteiyke vryheid gaf. de vryheld om ons boven al het aardsche te kunnen ver heffen Wat ons In Lidulna het meest aan trekt is. dat wy haar kunnen eeren als een echt Hollandsche heilige. In Schiedam is zy geboren ën getogen. In Schiedam heeft zy 38 jaar geleden en gestreden om den eeuwigen hemelschen troon te bemachtigen. De aanleiding tot haar lyden was het echt- Hollandsche ysvermaak, zy is een bloem, op- g^roeid en ontloken op den dorren Nederland schen bodem die nog nooit een Heilige voort bracht. In het veel-bewogen leven van Lidulna be merken wy. dat zy niet geleden heeft in een toestand van verdorring of werkeloosheid, neen, zy leefde mee met de nooden van haar tyd. Haar ziekenkamer werd firn- raadzaal, waar van heinde en verre tflen haar om raad kwam vragen. Dit aspect in haar vereering is gedurende 500 jaren niet verdwenen. Wanneer wy de geschiedenis van h»sr lyden nagaan dan moeten wy stilstaan by de droe ve dagen der Hervorming. Na het bruut geweid van dien tyd was zelfs haar gebeente niet mee*- veilig en eeuwen lang is dit gebeente uit Schiedam geweest. Doch ondanks dat is de vereering van Li dulna niet verstomd. In het midden der vorige eeuw is deze eering opnieuw opgebloeid en kwamen lellquleën naar Schiedam terug. Nu, na 500 jaar, beheerscht Lidulna uw hart en galmen de feestklanken in onze stad. Laten wy ons dan blyven herinneren Lidulna haar beproevingen droeg in stille lyd- zaamheid; laat het ons ten voorbeeld strek ken. opdat ook wy leeren onze beproevingen te dragen. Dan zal eens het Alleluja Festivale samen smelten met bet alleluja der verlossing. meene streven om oorlogsschepen tend met olie te stoken, omdat daardoor een grootere snelheid en een veel wijderen actieradius verkregen wordt. In zijn nor- maft behoefte aan stookolie kan Japan slechts voor een-kwart zelf voordien. De Vest moet uit het buitenland komen en de helft daartgn wordt uit NedezAndsch Oost- Indlë InflÉvoerd. In het geval Xu^en con flict echfer ligt het in de lijn der verwach tingen dat de Amerikaansche markt voor Japan gesloten zal zijn en dan zou dus Ne derlandsch Indlë vrijwel alleen voor den Invoer van stookolie in aanmerking komen. De olie wordt op Borneo door Japansche tankschepen gehaald die met Japansche< w matrozen en officieren bemand zijn. De Japansche ^zeeofficieren die de schrijver van het „Itandelsblad” ontmoette, waren bijna allemaal wel eens in de oliehavens van Borneo geweest! Sinds 1930 hebben de Japanners ook eigen concessies. Van betrouwbare zijde werd ons verteld dat er de laatste Jaren veel aandacht wordt besteed aan de weerbaarheid der employé s bij de oliemaatschappijen op Borneo. Veie moderne wapenen zijn er aangevoerd. De employé’s moeten voorts toonen dat zij de kunst verstaan van. zoo dit noodzakelijk blijken zou, de oliebronnen zoo te verstop pen dat zij door een mogeiyken „olieroover” dte niet dan over de gewone hulpmiddelen beschikt, niet- geopend kunnen worden. Ongetwijfeld is dit a'les niet genoeg om een vijandige houding aan te nemen te genover Japan. Men kap tenslotte rui ter- lijk bekennen dat dit land vecht voor zijn bestaan en het recht daartoe kan men bet al heel moeilijk ontzeggen. Wij moeten ech ter de oogen open houden voor onze over zeesche bezittingen welke heusch niet zoo een onaantastbaar en onomstreden eigen dom zijn als de doorsnee-Nederlander schijnt te meenen. Voorloopig zou het onzin zijn te vreezen dat Japan vroeg of laat een aanslag zal plegen op Nederlandsch Oost-Indië. Het zou daardoor immers in een onmiddellijke en openlijk conflict tomen met de belangen der groote mogendheden en zich-zelf in de practische onmogelijkheid plaatsen van een zoo uitgestrekt en verspreid gebied met succes te verdedigen. Waar het om gaat is te vermijden het lid der Eerste Kamer, mr. Mendels, zeide het gisteren zeer terecht! dat wij nolens volens door Japan In een conflict gesleept worden of toelaten dat ons gebied het too- neel van den strijd wordt. Door nood gedwongen of door overmoed gedreven, heeft Japan zich in een avon tuur gewaagd waarvan het zelf het einde nog niet overzien kan. Een dergelijken ru ziemaker boude men liever buiten de deur. Laat men hem binnen, dan valt er geen eer aan te behalen en men loopt het gevaar van de gebroken glazen te moeten bepflen. Wat nu die mimische tafereelen betreft, deze zpn ontworpen en in scène gezet door den heer Frank Luns en een aantal Schiedamsche Jon gelui verleenen hieraan hun medewerking Prof. Dr. Steger nu vertelt uit het leven van de H. Lidulna en telkens wordt dan de betref fende episode op het tooneel voorgesteld. Deze wyze van illustratie is weer eens iets anders dan tableaux vivants; zy biedt meer mogeiyk- heden; zy brengt ook weer moellykheden te weeg die zich by tableaux vivants niet voor doen. Het hoofddoel van deze tafereelen is na- tuurlyk een zekere sfeer te scheppen; St. Li- duina’s leven op levendige wyze uit te beelden en daardoor een grooteren indruk te maken op de toeschouwers. Vinmiddellyk komt dan al een moeilykheid naar voren; namelyk om de aandacht te vestigen op de H. Lidulna zelf. Want slechts zy is bewegingloos. Alle anderen acteeren; alleen zy is uiteraard zander actie. By een gewoon tooneelstuk kan hiervoor de oplossing gezocht worden in een suggestieven den Gregoriaansch uitgevoerd. De feestpredi- tekst van de rol^ by mimische tafereelen is dit vanzelfsprekend onmogeiyk. De heer Luns heeft de oplossing trachten te vinden in de décors en de costuums. kortom in de geheele aanklee- ding van het tooneel. We gelooven wel dat hy met dit pogen succes heeft gehad. Ondanks de beweegiykheid der overigen wordt en blyft toch de aandacht geconcentreerd op de H. Lidulna zelf en daardoor wordt het doel van de tafereelen heel dicht benaderd.’ Het spreekt vanzelf dat niet alle en ook niet de meest sug gestieve episoden in het leven van de heilige voor het voetlicht konden worden gebracht. Daarvoor waren niet allen geschikt. In totaal zyn er acht geënsceneerd en wel: Het wonderbare Mariabeeld; de val p de diagnose; de vluchteling; het te den wy-bisschop; de verzorgster Liduina’s Martelaarschap en tenslotw theoee. A^et deze apotheose heeft del getracht den climax te yormen; de 1 te beelden die de toeschouwers uit met de tafereelen behooren te trekkei De tafereelen zelf zyn heel natuuriyl den; ze zyn niet gestyleerd, er zyn geen de en onbegrypeiyke décors; neen, iej schouwer ziet onmlddeliyk wat er bedoeli en hy herkent er onmlddeliyk in het levKn van de Heilige, zooals hy zich dit had voorgesteld. De tafereelen zelf duren maar kort. Om er een te beschrijven: het wondere Mariabeeld. Het tooneel stelt voor een kerkinterieur: banken, en daarin geloovlgen. De kerk is uit; de geloo- vigen staan op en verlaten het tooneel. De H. Lidulna staat eveneens op en gaat naar het beeld van de H. Moeder Gods, voor wie zy een byzondere vereering koestert. Zy bidt eenige oogenblikken, zy heft het hoofd op. De Moeder Gods knikt haar vriendeiyk toe. Lidulna blyft In verrukking zitten. Dan sluit zich het doek en Prof Stegei vervolgt zyn lezing. Voor de eerste maal dus zyn de tafereelen voor de Verkenners opgevoerd en by hen zeer in den smaak gevallen. Voor de welpen werden zy ’n uur erna voor het voetlicht gebracht. Beladen met allerlei pakken en pakjes waren de verkenners In Schiedam gekomen: hun ga ven aan de armen ter eere van de H. Lidulna. Des middags zyn deze gaven in de kerk aan geboden. Een voor een legden de deelnemers op de communiebank hun gaven, die uit de meest onderscheiden artikelen, uit geld en uit natura bestonden. Vervolgens werden de relikwieën van de Heilige Liduina in processie rondgedra gen. Onder deze processie werd door de deel nemers een speciaal voor de gelegenheid ver vaardigd lied gezongen: Verkennersgroet aan Lidulna. Na het Lof gingen de deelnemers weer per trein, tram en autobus huiswaarts. tae H. ƒ20.—, K. v. B. te H. te L. 100 J. W. Pr. te R. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot pastoor te Rotterdam <H. Barbara) den weleerw. heer W. G. Buren; tot pastoor te den Hoorn (Schipluiden) den weleerw. heer J. M. H. Spoorman; tot rector van het St. Willlbrordus- gesticht te Wassenaar den weleerw. heer A. 8iy- kerman. die rector was van het St. Lduina-gest. te Purmerend. Alsmede tot pastoor te Haarlem (H.H. Elis. en Barb.) den weleerw. heer H. P. A. van Dyk; tot pastoor te Nieuwkoop den weleerw. heer Th. P.'Blom; tot pastoor te Oud-Beyerland den weleerw. heer E. Mathot, die kapelaan was te Haarlem <H. Joseph). Vervolgens tot kapelaan te Amsterdam (H. Maria Magd.) den weleerw. heer J. A. v. Kleef; tot kapelaan te Rotterdam (H. Hildegai^lis) den weleerw. héér A. G. de Boer en tot kapelaan te Castricum den weleerw. heer J. L. W. Witteman, die kapelaan was te Warmenhuizen. „Het bijzonder onderwijs zij (dus) vrij, doch men ga de vermorsing van -ge jjaar- aan bestede mlllioenen tegen, dóór een hoogere grens te stellen voor het aantal leerlingen, dat voor de oprichting van een bijzondere school vereischt is.” 1 ---- —'■■w

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5