Nederland eert den Zwijger Nationale Oranje-herdenking Lijst vijf LYDUINA-GRAALSPEL Eerste opvoering Wilt Wilt Wilt RADIOPROGRAMMA 9'1 9'1 een twintig der Staatspartij! en Beeldende kleuren MAANDAG 24 APRIL V Aan de gevolgen overleden Door auto gegrepen Slotrede minister Ruys DE KAPPERS IN DE CRISIS Zn het Concertgebouw GEEN PLANNEN GEREED! iiniiiiiuHiiiiinHiiiiiiniiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiir g«i naar Dan iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihn DE COMMIEZEN IN ACTIE REINTJE WEERGEVONDEN? Herdenkingsrede dr. Colyn De ontsnapte vos van Deventer OP HEETERDAAD BETRAPT l F "AKKERTJES" 1 Kinderaubade op den Dam De generale repetitie geeft recht duizenden op te roepen naar de officieele voorstelling DE PLECHTIGHEID TE AMSTERDAM Het slachtoffer was op weg naar zyn zoon Het was waarschijnlijk niet de eerste keer OOK SNEEVLIET IN HOOGER BEROEP Ook het bericht in het „Handels- blad” gedementeerd KLEIN MEISJE OVERREDEN z Wèg die Migraine! Dinsdag 25 April 1933 De kinderhulde Koninklyk Huis, minister, gezan ten en tal van autoriteiten in de hoofdstad aanwezig Onderzoek naar den toestand in het bedrijf Toespraak jhr. mr. dr. Röell gezonde democratie? opbouw in harmonie? betere maatschappij? Herdenken 915 Vas Dlas Nederlandsche Slechts 50 ct. per 13 stuks. en van rnssrasl- perszaken zijn geopend. In plaats dus van eenige verbetering voor de overigen la er eerder sprake van meer verarming ten gevolge van de abnormale stijging van het aantal zaken. Concert 920 Gramofoonmuzlek 10.00 Idem. Naar wij vernemen is ook de beer Sneevliet in hooger beroep gegaan van het vonnis van de Amsterdamsche rechtbank, waarbij hij we gens opruiing tot vijf maanden met aftrek van het voorarrest werd veroordeeld. Zooais wij reeds meldden beeft Vrijdag de Officier van Justitie appèl aangeteekend. Verd. zal ook in hooger beroep worden verdedigd doen* mr. dr. Benno J Stokvis. Ly- van vig ongeval plaats. Toen een auto aanreed uit de richting Hen gelo, stak plotseling een vierjarig meisje den weg over, juist voor den wagen. De bestuurder trachtte nog door links uit te wijken en krachtig te remmen een aanrijding te voorkomen, doch dit mocht hem niet meer gelukken. Het meisje, bet eenigste dochtertje van de fam. Br., Is aan de gevolgen overleden. Maria, Joannes en Magdalena bidden, dit geheim aan Lydwina geopenbaard. „Stabat Mater dolorosa”. Maria is de groote beschermster van dwlna, wier gezellinnen met de woorden het Stabat Mater zuchten: Geef o Moeder, troon van liefde Dat ik voele wat u griefde. En zoo komen we odor het boetetijden der Maagd tot de gemeenschap der heiligen in de VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Zondagmiddag vond op den Oldenzaalsche- Xraatweg te Hengelo, ter hoogte van café ,J*en- irop", waar een kermis gehouden werd, een droe- Des middags vond in het smaakvol versierde Concertgebouw de officieele nationale herden king van Willem den Zwijger plaats. Aanwezig waren alle ministers, vele Kamer leden, de vice-president van den Raad van een twintigtal gezanten, de presidenten -M^vrocureurs-géneraal van de gerechtshoven, de commandant van leger en vloot, de burge meesters der hoofdplaatsen, enz., enz. Bij het inkomen der Koninklijke Familie zong het uit 300 leden bestaande Toonkunst- koor onder dr. Willem Mengelberg’s leiding het Wilhelmus. Ah de dag voor U verloren lijkt, ah alles U hindert i licht, reuk en geluid, dan werken ah 'n wonder AKKER.UCHETS Volgens recept re» Apotheker Donsont die het redden kon. Het nageslacht heeft van Oranje geleerd, wat de wilskracht vermag zelfs onder de meest ongunstigee omstandigheden Dis is misschien het grootste, dat Oranje ons_| doordat in dat zelfde tijdvak meer dan 430 kap- heeft nagelaten. We mogen als volk van Neder land God danken voor wat hij ons In Oranje geschonken heeft. Oranje is geworden het' lich tend voorbeeld van standvastigheid in het stre ven naar een hoog ideaal, van gezindheid tot opoffering van zich self in bet dienend lelden van een volk. Met het zingen van het Wilhelmus werd de plechtigheid besloten. HUIZEN, 1875 M. 8.00 Morgenco li eert 10.00 Gramofoonmuzlek 11.30 Godsd halfuurtje door pastoor L. H. Per- quln 13.00 Politieberichten 13.15 KRO-sextet o 1. v. Plet Lustenhouwer I. 45 Zenderverzorglng 3.00 Vrouwenuur tje 3.00 Gramofoonmuzlek 3.30 8o- listenconcert. Cor van Munster, bariton, kapt. F Merer, plano. Pianobegeleiding Fred Boshart 5.00 KRO-Boys o. 1. v. P. Lustenhouwer 7.10 Dr. Th. Platte: „De bekeerlng der geneeskundige wetenschap" 720 Polltleberumten 7.45 Verkle- zlngsredevoeringen R.K. Staatspartij Mr. J. R. H. van Schalk. Pater H. de Greeve. Chr Hist. Unie. Jhr. mr. D. J de Geer. Antl-revolutlonnairen. dr. H. Colljn 915 Vas Dlas 9.30 KRO. Orkest onder leiding van J. Gerritsen. Jan Bresser viool ^1.15 Gramofoonmuzlek. HILVERSUM, foonmuzlek BEROMVN8TFR. 4«O M. 7.06 ,.Le Cha let". opera-comlque in een bedril! 9.10 Concert door het Omnoep-ozkeet. ten gestaard, die zijn oog alleen gemeten had; wat bulten den tijd lag in den tijd willen be grijpen. Na deze teleurstelling nadert het einde. Erger was het. dat, vanuit den kring, die toch zoo oneindig veel aan hem te danken had, verwijt op verwijt vernomen werd. Zijn verdraagzaamheid jegens de Roomschen werd tot begunstiging der Katholieke Kerk; zijn onderhandelen met Anjou tot een poging om het land onder het juk der Franschen te brengen; zijn weigering om vrede met Philips te sluiten werd beoordeeld als eigenbaat, als een streven naar de verjaging van den wettigen vorst, ten doel hebbend om zichzelf in diens plaats te stellen. Aan dit alles paarde zich een reeks van andere beproevingen. Toch had Oranje, na lange aarzeling, er in toegestemd de Souvereiniteit over Holland en Zeeland te aanvaarden. Maar vóór de inhuldi ging kon plaats grijpen vonden de kogels uit het pistool van Gerard hun weg naar het hart van hem, die in zyn bekende Apologie gezegd had: wat loon heb ik te wachten na mijn langdurige diensten en de bijkans volslagen schipbreuk van mijn wereldsch vermogen, tenzij dan de roem van wellicht ben koste van mijn leven, U de vrijheid verworven te hebben? Op die ontroerende vraag antwoorden wij op dezen dag. Uit een duistere wereld ging hjj heen, zoo werd onlangs van hem geschreven, met een blik naar een horizon, die nauwelijks eenig licht punt vertoonde. Voldoening en gerustheid over verzekerd welslagen beeft bij niet gekend (.Hui zing!. De tijdgenoot moest, in het licht der gebeur tenissen, zelfs wel twijfelen aan zijn inzicht. Het nageslacht dat de geschiedenis rugwaarts ziet, ontdekt te midden eener gi enzelooze vei war ring. dat de basis voor de overwinning ia den schijnbaar ongelljken kamp in 1584 toch reeds gelegd was. Een zelfstandige staat is dan reeds gesticht, die voortaan onder alle moeilijkheden door zijn plaats onder de volkeren met eere zal innemen. Daarin allereerst ligt ’s Prinsen beteekenis, dat hjj de grondvester onzer nationale onaf hankelijkheid is geweest. Wanneer men nu de aftakeling ziet van de autoriteit in den Staat, gedenken we dan Oran je's woorden over de autoriteit, die er moet zijn als grondslag van het Staatsleven. Door het trekken van die twee lijnen: autori teit bij de regeering en saamwerking met hen, die het volk vertegenwoordigen, heeft de eerste Willem reeds den weg gewezen naar verhoudin gen, die ook in latere eeuw het meest geëigend zouden blijken het belang van land en volk bet best te dienen. Na de rede werden Valerius-liederen door koor en orkest ten geboore gebracht. Zondagmorgen omstreeks elf uur heeft op den rijksstraatweg tusschen Lexmónd en Meerkerk een doodelijk verkeersongeval plaats gehad. Toen de los-werkman A. de Keizer ftnstreeks dien tfjd met zijn rijwiel den straatweg wilde over steken, werd hij door een auto gegrepen en op slag gedood. De man was op wFg naar den Hol der. alwaar zijn zoon in het Krankzinnigenge sticht verpleegd wordt. De auto werd bestuurd door C. de R. uit Ntrecht. De auto en het lijk zijn door de politie in beslag genomen. Tegen den autobestuurder is proces-verbaal opgemaakt. Twee Jachtopzieners van den heer baron Van Pallandt van Keppel hebben onder Laag-Keppel een vos geschoten, die een lederen halsband droeg. Men vermoedt, aldus „De Telegraaf” dat dit de vos is, die onlangs te Deventer is ontvlucht. Reeds vroeg was het een en al leven rondom het historisch Damplein vóór het aloud raad huis aan den Dam, dat sinds meer dan een eeuw al tijdelijk tot paleis dienst doet. Wsnt op den Dam sou te ruim elf uur de groote kinderaubade voor H. M. de Koningin plaats vinden. Reeds voor tienen was de politie be gonnen bet midden-Dam terrein af te zetten, dat zich langzamerhand met 14000 kinderen vulde. Zij stelden zich het allereerst op langs den N.Z. Voorburgwal. door dan om de Nieuwe Kerk om zoo den Dam te bereiken. Zoo deden ook de vele vaandel wachten. De Koninklijke Familie kwam per auto uit Den Haag aan en reed onmlddeUjjk naar het Paleis, waar burgemeester dr. W. de Vlugt de Koningin, den Prins en de Prinses begroette. Het dagelijksch bestuur der Federatie van Chr. Oranjeverenigingen, onder voorzitter- sahap van dr. A. Klinkenberg, de aubade- commissie onder den heer A. I. de Haan en de vaandelcommissie onder voorzitterschap van mr. A. J. M. Hendrix werden aan de Konink- lijke Familie voorgesteld. Een Katholiek, een Protestantse!» en een Joodsch weesmeisje bo den bloemen aan. Te elf uur ving de aubade aan onder leiding van den heer W. van Laar, welke zanghulde een zeer geslaagd verloop bad. H. M. werd door de kinderen stormachtig toegejuicht. 1 l||l|||lj Ihjiljjb IIIHIIU1IIIIII Ui illim I 11IIIIII11IIIIHII111 III 111 II IIIIIII lm 11 ll 11 n i m III HUIIIIIni'niiiiiiim Het slotwoord werd gesproken door den eere- voorzltter van het Herdenkings-Comité. Z. Exc. minister-president Jhr. mr. Ch. Ruys de Bee- renbrouck. Ieder volk doorlee.ft eenmaal een tijdsge wricht, waarin niet slechts zijn grootheid en zijn roem, maar waarin het volksbestaan zelf op het spel staat. In die oogenblikken van den hoogsten nood vindt bet volk, als het in zich heeft de kracht om te leven, het beschermend genie in zijn midden. Zoo is het geweest met ons eigen volk, toen onze staatkundige vrijheid herboren werd, in den ongelijken kamp van de lage landen aan de zee tegen de Spaansche wereldmacht was Oranje het genie, dat onzen voorouders den weg ter zege zou wijzen. Boven alles was Oranje staatsman. Geleidelijk waren aan het einde van de Mid deleeuwen en het begin van den nieuwen tijd de verschillende Nederlandsche geafeesten onder één landheer vereenlgd. Deze eenheid is ver broken door den opstand tegen Koning Philips, veroorzaakt door het feit, dat in den Staat van de BourgondischeOostenrij ksche vorsten voor staatkundige vrijheid geen plaats,was. Van deze staatkundige vrijheid is Oranje de drager ge weest. De vorst is er voor het volk en niet het volk voor den vorst. Dit is het leidend staat kundig beginsel van Oranje. Aan zijn nakome lingen droeg hij het als een waardevolle erfenis over. Met dat beginsel wees hij niet alleen ons volk, maar allen volken den weg, die moest leiden naar volle ontplooiing van de nationale krachten. Oranje'was een harmonisoh geheel van groote hoedanigheden. En Oranje wist niet alleen het zelfvertrouwen te handhaven, hjj schraagde daardoor ook het vergouwe®. van het geheele volk, dat naar hem opzag als den eenlgen man, In verband met het bericht van den R. Cor respondent in het .^Algemeen Handelsblad” van Zaterdagochtend, dat door eenige hoóge functionarissen een plan zou zijn ontworpep. waardoor het totaal der uitgaven voor werk- loosenzorg met tenminste 25 pCt. zou dalen, deelt men ons mede, dat bjj geen der ambte naren bij het Departement van Binnen land ache Zaken, dat met de uitvoering der werk verschaffing en steunregeling belast is, ven een dergelijk plan iets bekend Is. Z. Ere. dr. H. Colljn sprak alsdan de groote herdenkingsrede uit. Het leven van den eersten Willem van Oranje valt in bet tijdperk der groote beroeringen van de 16e eeuw, die den overgang vormen van de Middeleeuwen naar den nieuwen tijd. In zijn tweede helft Is dat leven getuige van de groote beslissingen die de Middeleeuwen voor goed af sluiten en vorm gaan geven aan het nieuwe, dat er voor in de plaats treedt. De beschaving van Europa had zeer sterk den invloed van de Romelnsche cultuur ondergaan; de godsdienst der volken was die van Rome; de maatschappelijke structuur had nog niet dien sterken invloed van den nationalen eenheids staat ondervonden, die later merkbaar zou wor den en vertoonde dan ook weinig wezenlijke verschillen. Ben man kon reizen van Noorwegen naar Sicilië of van Ierland naar Weenen en daarbij nagenoeg eiken nacht, aan het einde zijner dagreis, gastvrije opname vinden in de kloosters der verschillende monniken-orden, waar de een heid der verscheidenheid naar den achtergrond drong. Zoo hij al niet kon nalaten verschillen van nationaliteit op te merken, dat alles werd toch overkoepeld door bet gemeenschappelijke van 'het ééne nog ongesplitste Christelijke ge- meenebest. Het ideaal der Middeleeuwen: de eenheid van bet Romelnsche Rijk en van de Christelijke kerk beheerschte nog het denken der gekoesterde menschbeld. In de hoofdstad des Rijks, in Amsterdam, heeft heden de plechtige officieele nationale herdenking van Prins Willem’s vierhonderd- sten geboortedag plaats gehad in tegenwoor digheid der leden van het Koninklijk Huis, van ministers. Kamerleden, gezanten, burge meesters en vele booggeplaatsten uit heel het land. middeneeuwsch mysteriespel ietwat terug greep, met moderne middelen. Waren de vorige uitvoeringen van de Graal meer „koor” dan „spel” thans was een veel grootere en eigener plaats aan de beweging gegeven en werd een zeer gelukkige proeve afge legd van eenheid tusschen spreekkoor en bewe- glngskoor. Door het electrisch versterkte orgel spel werd bovendien een buitengewoon waarde volle bindende en wljdingscheppende factor verkregen die een geheel eigene taak kreeg. De eerste Stadion-opvoering van De Graal te Amsterdam was in het Koninklijk Paaschkruls uitsluitend spreekkoor, de tweede wterd alreeds meer samenbinding van koor met spel. Er kwam toen Iets tweeslachtigs door de vermenging van massaspel en Indlvidueele beeldlng van den rondronkenden duivel op zijn motor. Thans was in nog veel grootere mate en bovendien zuiver der een massa-spel verkregen waarin de groe pen acteerden en het Indlvidueele naar den ach tergrond was gedrongen, maar het begrip, bet verzinnebeelden naar den voorgrond trad. Zoo werd „Sint LydMna” een zinnen spel in den geest der oude mysterie-spelen. Wij zijn menschen die onze zintuigen gekre gen hebben als waardevolle instrumenten voor het bereiken van ons doel. Van meet-af-aan begreep de Graal, dat het geen quaestle van uiterlijkheid en vertoon Is Wanneer men tot de massa wil spreken door oogen en ooren. In de middeneeuwsche kathedralen werd het volk reeds bidden geleerd door de beeldlng van architect, beeldhouwer en schilder, door de uiterlijkheid der- liturgie en den zang van het koor. Het is geen moderne modegril najagen waa neer de Graal met klank en kleur en rhyth- mische bewogenheid door de zintuigen tot de ziel wil doordringen: het is in wezen zich vol komen aansluiten aan de katholieke midden eeuwen met de meest moderne hulpmiddelen. Een massa-mysteriespel van en voor onzen tijd werd deze verzinnebeelding van Ly- dwlna’s beteekenis voor het Nederlandsche meisje onzer dagen. Zlnnenspel. De Graal verstaat het door de zin nen den geest der massa te vatten. Ook met dit nieuwe spel. Een grootere plaats Is daarin weer aan het woord gegeven de tekst is van Llez- beth Allard, regie van Procula Scholten maar allereerst komt het hier toch ook op het schouwspel aan: schouwspel van grootsche groepenopstelllngen, van boeiende massale be wegingen der duizenden, van brandende, har- monieerende, samenvloeiende kleurenweelden, van rhythmisch lljnenbeweeg. Zaterdagnacht is het de politie gelukt den dader van verschillende te Lisse gepleegde in braken op heeterdaad te betrappen. Ditmaal was het kantoor van de N.V. Ltaseeche Kistenfabriek aan de beurt. De man wilde juist beginnen de brandkast te forceeren, toen twee agenten, die zich reeds vroeg verdekt hadden op* gesteld, plotseling te voorschijn kwamen en den op niets verdacht zijnden man arresteer den. Een mededader wist te ontsnappen. Vele teekenen wezen er op. dat men hier een goero“ slag geslagen beeft, en de man ook een acwei De duizenden die deze eerste voorstelling hebben bijgewoond waren blijkens het spontaan applaus en de stormachtige toejuichingen vol bewondering vooiWB gepresteerde. Dit Graalspel beteekende een werkelijke ontwikkeling van massa-spel en spreekkoor.. Het openbaarde aan de strevende menschheid van onze dagen welk een beteekenis voor de moderne samenleving de St. Lydwina-figuur als geestkracht nog heeft. De Graal hergaf als t ware Lydwina aan de jonge vrouw onzer dagen. Stralende zon.... koepelende blauwe hemel boven het Xerxes-stadlon nabij Rotterdam. „De Graal” heeft weer de zeldzaamheid van een regenloozen middag met-blauwende luchten en warme zonnestralen, ofschoon de dag met hef tige regenbuien is begonnen. „Graaldag” „Graalweer.” Een Graalspel in een open stadion beteekent Graalzon.Een rijke belofte is daarom alleen reeds deze eerste opvoering Zondagmiddag voor de officieele opvoering op Zcylag aa-, 30 April, geworden. Eerste opvoering. Van generale repetitie mogen we niet spreken nu alles zoon vlot verloop had. dat van een herhaling van enkele onderdeelen geen sprake behoefde te zijn en de partleele instudeerlng zóó good georganiseerd bleek, dat deze eerste gezamenlijke uitvoering door de zevenduizend bloeiende meisjesbloemen een strakke éénheid werd van discipline en van door bet gemoed be wogen begrip. Een verrassing was anmlddellijk het electrisch versterkte orgelspel van mej. Tabitha Vermeulen bij het begin, toen het Sanctus. Sanctus, Sanctus door 't Stadion klonk en een gewijde sfeer schiep voor deze uitvoering welke veel meer dan de vorige Graaikoren een spel bleek dat naar het De regie heeft van het rechthoekig terrein met de betrekkelijk kleine toegangen voor een massale opstelling, heel gelukkig partij getrok ken. Een geheele zijtribune is ingenomen door de hemellngen. Een reusachtige tooneelopbouw met gordijnen, waarboven het ..Sanctus" ge schilderd staat, verbeeldt den hemel, waar we nu eens de Gpdheid te midden der troon- engelen, Maria en de HJï. Vrouwen zien tro nen, dan weer X Kruis zich zien verheffen tegen een donkeren achtergrond. -Dit kruis, de cen trische kracht van heel het spel, voldeed bij de generale repetitie het minst doordat als X ware een pop tn roode tunlco tegen het zwarte hout was geplaatst. Waar alles hier zinnebeeld, symbool is. ware een eenvoudige draperie van rood- of wlt- doek rondom X kruis, dan wel van een rood geverfd binnenkruis op X zwart houten kruis van zuiverder werking geweest. We zijn over tuigd dat voor de officieele opvoering dit op een of andere wijze veranderd zal worden, om dat thans Juist derfe Christusverbeeldlng on- aestiscb en storend werkte. Doch hoe prachtig deden de kleurige groe pen der zevenduizend meisjes in hun verschil lende pittoreske gewaden in alle kleuren van een bloemenveld tegenover de primitief ge dachte onmlddellijk aanvaarde hemelverbeel- ding. „Vader, heb medelij met aller zielen schade” bidden de Bewaarengelen als in een machtige kathedraal en de koorzang stijgt voor Gods troon om ééns, die door haar lijden veler zonden zal uitboeten. De bewaarengelen van Holland doen de hemelen geweld aan opdat het lijden van Golgotha door het 'Ujden eener vrouwe In volle rijkheid dale over het lage land aan zee. En de hemellngen met Maria, Gods moeder ondersteunen deze bede die door de uitverkiezing van eene naar verhooring vindt. Wie zal de vrouwe wezen? Met tweede be drijf begint vol bewogenheid. Reeds het bin nenstormen der bewaarengelen van Holland over bet uitgestrekte tereln en de opmarsch van de jonge vrouwen Hollands in de Graal gesymboliseerd ontlokte aan de met groote aandacht toekijkende menigte belangstellen den op de tribunes herhaald spontaan applaus. De steden wedijveren om de glorie van het kruis. Zal Amsterdam het wezen? Rotterdam, Haarlem, Delft.... of een andere groote stad? Schiedam is de verkozene in Lydwina.... Zij en baar speelgenooten komen op rolschaatsen over de geplavonlsten baan rond het midden veld, aangereden als herinnering aan den val van Lydwina op het ijs. Al moge dit alles meer van illustratieve aard zijn, dit schaatsen-too- ne« wordt toch ook in het geheel der vertoo- nlng zeer gelukkig opgenomen en van een aan grijpende bewogenheid 18 de kinderlijke roep tot God uit de monden van zoovele honderden: ROME, 441 M. Orkestconcert 726 Gramofoonmuzlek 8.05 Concert. WEENEN, 517 M. 4 05 Populair concert. WARSCHAU, 1411 M. 4.30 Symphonic- concert door het Phllharmonleorkest van Warschau 5 45 Danosmuzlek 7.20 Concert door het Omroeporkest onder lei ding van BJ. Oziminskl 9.00 Piano recital 9.55 Dansmuziek. Het duidelijkste signaal voor de verkruimeling van deze eenheid werd gegeven door het hamer- geUop op een kerkdeur in Wittenberg. Daarna waren er niet veel jaren meer noodlg om de geestelijke, de cultureele en ten deele zelfs de politieke eenheid, omgezet te zien In geeste lijke, verstandelijke en nationale tegenstellingen zonder tal. Maar het zou onjuist zijn die klove alléén toe te schrijven aan Luther en Calvijn. Tegen het mid den der 16e eeuw worstelen geestelijke krachten en tegenkrachten, met elkaar, hand in hand met staatkundige bewegingen. Die gigantische worsteling tusschen ouden en nieuwen tijd liet de Nederlandsche gewesten niet met rust. Noch naar zijn geestelijke, noch naar zijn staatkundige zijde. Karel V was ge lukkig geweest in zijn doel: de staatkundige een heid. minder in zijn tweede doel: de katholieke eenheid. Het is tegen dien in grove Hjn geschetsten his- torischen achtergrond, dat wij de reuzenfiguur moeten zien van den man wiens 400-sten ge boortedag we heden gedenken, van den eersten Willem van Oranje, dien de volksmond den eeretitel toekende van Vader des Vaderlands. Tegen dien achtergrond moeten wjj hem zien, omdat, naar Carlyle eens zoo teekenend zeide, een heldenfiguur slechts dan werkelijke betee kenis kan krijgen, indien er een wereld is die b\j hem past. De kiemen van een eigenlijk volksverzet wer den eerst gezaaid in de vier jaren na 1555 en tot ontwikkeling kwamen ze eerst nadat ook Philips in 1559 teruggekeerd was naar het land, waaraan hij boven alles gehecht was; het land, dat hem. toen en later geëerd heeft als ’n voor treffelijk vorst, van wien *n Spaansche histori cus nog niet lang geleden tegenover mij staande hield, dat. hij teveel Nederlander geweest was en te weinig Spanjaard. Met dit vertrek van Philips in 1559 begint de groei van Oranje tot grondvester van onze na tionale onafhankelijkheid. Eerst toen. De geleidelijke verandering bij Oranje begint omtrent 1559 en is voornamelijk tot een drietal oorzaken terug te brengen: zijn bezwaar tegen het binnenlandsch bestuur; zijn bedenking te gen de buitenlandsche politiek van Philips; zijn groeiende afkeer van de geloofsvervolging. Maar nóg behoorde Oranje tot de Rootnsch- Katholieke kerk. Ook had hjj nog niet het woord gesproken, dat in 1564 door een bewonde rend volk zou worden befuisterd: hoezeer ik aan het Katholieke geloof gehecht ben. ik kan niet goedkeuren, dat vorsten over het geweten hun ner onderdanen willen hcerschen en hun de vrij heid van gelóóf en godsdienst ontnemen. Daarom eerst nog getracht door hervorming van het bestuur en matiging der geloofsvervol ging een verzoening te bewerken. Maar als dan het optreden van den nieuwen landvoogd door een ongekend terrorisme wordt gekenmerkt, dan, maar ook eerst dan. gaat Oranje over tot de voorbereiding van zijn gewa pend verzet. Als veldheer was Oranje geen Na poleon. Maar hjj zet door. Den Briel, Vllsslngen, Enkhuizen vallen. Maar al wordt het zwaartepunt van ’s Prinsen activiteit naar het Noorden verlegd en al sluit hij, &door zijn overgang naar het Calvinisme, zich nu ook dichter aan bij het meer militante volksdeel in dat Noorden, aan twee gedachten blijft Oranje trouw. Als Calvinist was hij voorstander van toleran tie jegens de Roomsch-Katholleken, zooals hjj het als Roomsch-Katholek was geweest jegens de Protestanten. Van Lumey ontdeed hij zich, omdat deze 02. 19 te Gorcum gevangen genomen priesters te Den Briel onder allerlei marteling, had laten ombrengen, hoewel zijn lastbrief het bevel van Oranje inhield aan Roomsch-Katho lieken zoowel als aan Protestanten bescherming te verleenen. Maar ook aan zijn tweede gedachte bleef hij trouw. Een vrij Nederland, een Nederland waarin vrijheid van religie bestaan zou, maar een vrjj Nederland van grooter formaat dan de Noorde lijke gewesten alleen. De Bourgondische ge dachte heeft hjj eigenlijk nimmer grijs gegeven. Hoe nabij scheen dit doel na de Pacificatie van Gent, Noord en Zuid, Roomseb en on- roomsch verleend. Maar wreed werd de ontgoo cheling in 1575. toen het Staatsche leger versla gen werd en Oranje door mannen als Datheen en Hembyre fel heftig werd tegengestaan. Oranje had, met zijn ideaal van vrijheid van godsdienst en van een rijk der vereenigde Ne derland, in de eeuwen vooruit gegrepen; in ver- we nouaen van neraenicen. Het herdenken zit ons in ’t bloed. En we doen dan alle moeite om zoo onpar tijdig mogelijk te zijn. We herdenken onze dooden. We herdenken onze hel den en schrijvers. We herdenken onze jroote mannen en vrouwen Intusschen maken we het de leven. digen lastig en onaangenaam. Over de dooden niets dan goeds.... met 'n goede dosis critiek dan toch nog op den koop toe. Maar een levende moet meestal eerst dood zijn voor aleer men aan de rustige erkenning zijner verdiensten komt. Het lijkt alsof men eerst waarlijk groot wordt indien men dood is. We moeten onze levenden ook wat meer herdenken. Laten we hun scherpè kanten des noods voor lief nemen om hun onte genzeggelijke verdiensten te meer te waardeeren en hun, bij hun leven, iets te doen kennen van het voorrecht een ^uitstekend” mensch te zijn. MILAAN. 331 M. 4.36 Dansmuziek 7.06 Gramofoonmuzlek 9.30 Orkestooli eert dat de opheffing van 224 zaken de overigen ten goede moet komen; dat is evenwel niet juist, want bet voordeel wordt weer geneutraliseerd Als eerste resultaat van het onderzoek naar de toestanden in het Kappersbedrijf, deelt de Ne derlandsche Kappersbond thans mede, dat sinds 1 Januari 1933, dus in de laatste *4 maanden, niet minder dan 224 kappers in Nederland bun zaak hebben* moeten opheffen, doordat zij niet opgewassen waren voor de moeilijkheden van dezen tijd. Op het eerste gezicht zou men kunnen zeggen solidariteit van schulden en genaden. Als X Stabat Mater verklonken is over het veld en mét het visioen van Golgotha het in stilte verder gedragen lijden van Lydwina aan onze oogen onttrokken wordt, beleven we ten slot te de jubileering van Lydwina’s kroning In den bemeL Wanneer volgenden Zondag de Bisschoppen uit binnen- en buitenland, alsmede de verde re autoriteiten de officieele uitvoering komen bijwonen, dan kan deze goriflcatle aan het slot met de grootsche vaandelhulde oer Graal aan Lydwina, een alles bekronend aangrijpend slot worden. De grenacommiesen van Ittervoort hebben een belangrijke aanhouding gedaan. Uit de richting Keeeenich naderde In volle vaart een vracht auto, die niet stopte op de sommatie van de ambtenaren. De banden werden onder vuur ge nomen, de auto reed echter door. De commiesen volgden de wagen en vonden hem later te Horn terug. Er bleek 2100 K.G. suiker in den auto te sljn. welke voorraad in beslag werd genomen. De zit ting van de chauffeursplaats zat vol bloed; het bleek, dat de bestuurder een zekere J. d. N. uit Veldhoven was. Een kogel was hem door bals en kaak ge gaan, de tong was bijna afgesneden en verschil lende kiezen waren weggeslagen. De man was door vrienden naar bet zieken huis te Roermond vervoerd. Zijn toestand Is ernstig. 296 M. 8.00 Gramo- 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuzlek 10.30 Solisten concert. Gerda Broekhuizen, plano, mej. C. Versteeg, zang 11.00 Kook- en bak- praatje door mevr. R. LotgeringHille- brand 11.30 Vervolg soils tenconcert 13.00 Omroeporkest o. 1. v. Nico Treep. afgewisseld door gramofoonmuzlek 3.00 Naaicursus door mevr. I. de Leeuw van Rees 4.00 Gramofoonmuzlek 4.30 Radlo-klnderzang o. 1. v. Jacob Hamel 5.00 Voor kleine kinderen door Ant. v. Dijk VPRO 5.30 Jeugdbalfuur. Men schen In den bijbel. Ds. B. J. Aris: .Ana nias en Safflra6.00 Gramofoonmuzlek 7 30 Engelsch voor beginners door Fred Fry 8 00 Vaz Dlas 8 15 Aansluiting met het Concertgebouw te Amsterdam. Concertgebouworkest o. 1. v. dr. W. Men gelberg. Soliste Elly Ney. plano 9.15 Radio-tooneel: „Rouge en Noire” van dr. Valerian Rornlus 9 45 Kovacs La Joe en Zijn orkest. Bob Scbolte. afgewisseld door gramofoonmuzlek 11.00 Vaz Dlaa 11.10 Gramofoonmuzlek 13.00 Tijdsein en sluiting. BRUSSEL. 509 M. 1120 Gramofoon muzlek 13.30 Concert door het klein orkest van het N. I. R. onder leiding van P Leemans 1.00 Gramofoonmuzlek 7 20 Concert door het Omroepsymphonie- orkest onder leiding van Jean Kumpe 8.30 Concert door het Radlo-orkest onder leiding van Karei Walpot 8.15 Vervolg ft De voorzitter van het ^Nationaal Comité voor de herdenking van de geboorte van prins Wil- lém den Zwijger, jhr. mr. A. Röell, Commissaris der Konlngta, ving aan met de woorden ter be groeting van de koningin, den prins en prinses Juliana, wier komst voor het Uitvoerend Comité de schoonste kroon is, die kon worden gezet op zijn met geestdrift aangejrangen. ondanks den druk der tijden met liefde voortgezet, en ten slotte dank zij den eendrachtlgen steun van alle gezindten en partijen, die zich scharen ötn den troon van Oranje, met goeden uitslag volein digd werk. Spr. memoreerde wat het comité deed en nog zal doen, oa. het plaatsen van 4 historische ramen in de groote kerk te Delft. In de Franaebe taal dankte spr. de bulten- landsche gezanten voor hun aanwezigheid, waarin hij niet alleen ziet een hulde aan de in ternationale figuur van den prins, maar boven al den zeer gewaardeerden wensch om deel te nemen aan onze nationale feesten en In het bij zonder aan deze herdenkingsplechtigheid. In de Dultsche taal heette spr. welkom de ver tegenwoordigers der Nassausche landen. Hij sprak daarbij den wensch uit dat zij van dit herdenkingsfeest een herinnering zullen mede- nemen die hooger glans zal verleenen aan de feesten in ’s prinsen geboorteland. Over prins Willem en zijn deugden zal jhr. Röell niet breedvoerig uitweiden. Slechts een enkel woord persoonlijk: In het Frans Hals-Museum te Haarlem be vindt zich een merkwaardig schilderij van den schilder Hendrick Gerritszoon Pot: ,JJe ver heerlijking van Prins Willem I”. De prins zelf staat, met den leeuw aan zijne rechterhand, vóór de zegekar op een voetstuk, waarop alleen dit eene Woord staat geschreven: VasUgheidt: Het 18 met dit woord, dat het gansche leven van den prins op zóó scherpe en kemachtige wijze kenschetst, dat spr. wil besluiten. In die „vastigheidt” komen alle eigenschappen, die hem sieren, samen. Na dit openingswoord voerde het Concertge bouworkest de ouverture „Egmond” van v. Riethoven uit. KALUNHBORG, 1153 M. 1120 Strijk orkest van Bellevue Strandhotel" onder leiding van Harald Andersen 3.30 Louis Prell’s encemble 825 Flultrecttal 9.50 Fransche balletmuziek 1025 Dans muziek onder leiding van Warney. BERLIJN. 419 M. 820 Vocaal concert door het Omroepköor 9.50 Concert. HAMBURG. 372 M. 10.50 Concert 13. 35 Gramofoonmuzlek 120 Idem 3.50 Concert 7.50 Concert door het No- ragorkest onder leiding van Joeé Elben- schutz 9550 Concert door een svmpbo- nleorkest van werklooze musici onder leiding van Otto Ebel von Soeen. KONIG8WUSTERHAUSEN 1635 M. 1.30 Gramofoonmuzlek 3.50 Concert 4.50 Clthermuzlek 1020 Concert. LANGENBERG. 472 M. 11.30 Populair Concert 12 20 Concert onder leiding van Wolf 3.50 Vesperooncert 725 Concert door het orkeet van den Weet- Dultachen Qmroep. VAVENTRY, 1554 M. Gramofoonmu zlek 12.30 Concert 3 45 Concert 6.45 Concert door het Radio Mllltalrorkest 8.45 Kamermuziekconcert 10.05 „New Stone" en zijn .Monseigneur Band”. PARIJS. R. 1725 M. 11.30 Concert door het Krettly-korest 6.40 Concert door het „Krettly"-orkest 920 Gramofoonmu zlek. .Laat ons worden Heer, waA Gij ons voor ge maakt hebt”. De zon gaat schuil.... de lucht Is grauwer geworden.... Het lijdende St. Lydwinakoor strompelt het Stadion binnen. Het jonge meis je is op de ijsbaan gevallen en haar licha melijk leed groeit in alle pijnen Uit tot een geestelijk geluk. De engelen in een ovaalvorm vol aleurige strakheid rondom geschaard ver klaren In spreekkoor tot spreekkoor hetgeen In het midden het rhythmlsche bewegingskoor van St. Lywdina ons voor oogen beeldt: ..het lijden maakt groot”. Vallen en opstaan, dulden en offeren, voortstrompelen en moei zaam opgaan tot God. Die gang tot God is niet zonder dramatische bewogenheid. De jonge mensch heeft te strij den tegen eigen zinnen en hartstochten tegen het stormend geweld van bulten. Hoe fel gieren de symbolische rijen zinnen en hartstochten, vol wieling aan op het koor van Lydwina en de haren die in X midden van het veld haar opgang tot den hemel voltrekken. Die opgang Is geen lichte tocht. Als een voortholland paard, rennend door de scharen der uiteenschuivende vrouwen groepen, jaagt een ijlkoorts van drift door het bloed der jeugd. Het witte paard rent door de rookkolommen welke op vier plaatsen opstij gen en onzen blik op aarde en hmeel voor korten tijd benevelen. Als de zlelestorm heeft uitgewoed is het koor van Lydwina als X ware uiteengereten in een reusachtig Sint Andries-kruis. De Graal weet te verzlnne n-beelden de hemel spijt open en nu ontsluit zich het geheim van het kruis, van lijden en offer. Aan den voet van X Kruis op Golgotha waar wordt i i c s l e e I 1 t 1 t

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6