u&fiaal den dag Elf seconden trilt de aarde aan et Erfdeel MANCHESTER GUARDIAN WEEKLY -Z>£ DOLLAR Een vrouw ROBINSON CRUSOE’S AVONTUREN Het merk ROBINSON staat op iedere zool. Let daar op Alle a bonne’s ftS^f7S0.-f250.- ÏÏL-ïïr. T? H2S.-SJS".£S4S f50.-ïiX° f40.- ÏÏJÏÏk" ïïj DONDERDAG 27 APRIL In dorstig Amerika bidt EEN EEUWIGHEID Als de hel zich opent Het aantal Joden Roosevelt’s honorarium Kustbewaking Een tiptop uit geruste organisatie «tnv If you are interested in England READ THE Rechterlijke dwaling I I .4 z Gevoelen» van een ooggetuige by de Califor nite he aardbeving Send your subscription to the Publisher GUARDIAN BUILDING - MANCHESTER - ENGLAND Groot» vraag naar AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL haar Het leek een werd WU het de si st ra ten hem tegenover kunnen een hü. lassoot over le loopen.** zjjn onder touw werd De lus van Robbie's aan de zitplaats, waarop hü geseten was. Toen zag Robbie dat de kat be- drie!” gon te wandelen over het gespannen touw. „Zie je," zei Freddy. .JPolly aal iets een spoedig bü ons zijn in de boot. Ik hoop maar dat ae niet slipt" ael Topsy. u HU 'Morgenavond vervolg' „Ik dank en Jessie eenige seconden; toen iiam hu Sarah tn ten geld and the paper will reach you every Saturday morning Specimen copies will be sent on request. zijn lasso naar de kat wierp. Robbie de kat niet lassoèn," riep Topsy tot den zeeman, _hü zal haar in hét water trekken Freddy draaide rich lachend om de kat niet, hU .Jtobbie stuurt haar alleen maar een touw, om The Manchester Guardian Weekly Is published every Friday and is sent to any address post tree for 12 months for 13s. Od. Ach. de dollar, zelf» de dollar Gaat den weg van alle geld! Niet omhoog, doch neerwaart» rollend. Tot hij ook wordt uitgeteld! Wat is geld? O. economen, Opgestapeldéén pilaar. Maar de crisis, sterk als Samson, Schept direct hét groot gevaar! It gives a summary of the week’s news combined with such expression of liberal thought on British and International affairs as has made the Man chester Guardian so highly regarded In contemporary journalism. Op den eersten dag dat de bierverkoop in de Ver Staten wettelük was toegestaan, ia v61- gens Reuter, zooveel bier gebruikt, dat hierin gemakkelijk een oorlogsschip had kunnen drij ven De brouwerijen hadden gerekend op groote vraag naar het lichte bier en in de eerste M uur werd niet minder dan 1 i 1)4 mlllloen va ten verkocht aan dorstige Amerikanen. Van de ongeveer 120 mlllloen zielen tellende bevolking der Ver. Staten konden 70 milloen op den eersten dag van de opheffing van het drankverbod bier koopen. De 50 mlllloen andere Amerikanen wonen In staten, waar het drankverbod eerst nog door de plaatselUke autoriteiten moet wprden op geheven. De belastingopbrengsten varen wel bij den verkoop van bter en reeds zijn honderd duizenden dollars in .de staatskas gevloeid. In den staat Milwaukee is de vraag naar bier zoo groot, dat de brouwerij ver achter ia met leveren. De redacteur van de ..Brewery Age" beeft verklaard dat als de vraag naar bier bluft voortduren, er spoedig een tekort aan bier zal zijn. President Roosevelt heeft, nadat hü onlangs de salarissen van het rijkspersoneel met 15 per cent verlaagd had. thans ook zijn eigen hono rarium met 15 procent verminderd. Toen Roosevelt de chèque incasseerde voor zijn eerste maand salaris, schreef hij terstohd een chèque uit op naam van de Amerikaansche schatkist voor een bedrag van ruim 800 dollar, zijnde 15 procent van zijn honorarium, aldus op zijn eigen salaris de korting toepassende. „WU kunnen Polly, de kat, niet achterlaten." sei Robbie, terwül bü z"n beurt. Een ruiten ieder breekt een geraas los. Iedereen weet nu, dat een aard- IIIIIIIIIIU iiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiT Uil hat Engelsch van Joseph Hocking Canada's beroemde organisatie tot handha ving van orde en veiligheid, de koninklijke Ca nadeesche politie, heeft thans, naar Reuter verneemt, ook tot haar taak gekregen de kust bewaking tot wering van smokkelachepen. Deze politiemacht heeft daartoe een groot aantal snelle kustmotorbooten tot haar beschik king gekregen, alsmede een detachement van de Canadeesche luchtmacht. Tot de taak van dit corps, bekend als de ..Mountles", die in zeven van de negen Canadeesche provinciën de poli tiemacht uitoefenen, behoort verder het tegen gaan van communistische propaganda, alsmede van den handel in verdoovende middelen en van vervatochlngen en bet onderzoek in alle douane- en accijnszaken Alle moderne hulpmiddelen staan haar ter beschikking. Werd in vroeger dagen uitsluitend te paard uitgetrokken, per kano of per hon denslede of te voet, de laatste jaren hebben auto's hun intrede gedaan, vliegtuigen, radio en motorbooten. Door een gerechtelüke dwaling, die waar schijnlijk zonder precedent is in de geschiede nis der rechtspraak, is dezer dagen, naar Reu ter meldt, een jonge man te San Sebastlaan tot 21 jaar dwangarbeid veroordeeld. De jury in dit proces verstond geen Castiliaansch en toen de rechter haar in die taal eenige vragen stelde, gaf zij verkeerde antwoorden, waar door de rechter in de veronderstelling kwam, dat de jury den beklaagde voor schuldig hield, terwül zü hem juist wilde doen vrijspereken Groot was haar verbazing, toen zü vernam dat de jongeman toch was veroordeeld. De autoriteiten hebben echter een nieuw on derzoek gelast. af. greep bedreiging Tartend „Hier op te gekomen dat men Ik woonde, aldii de rijfde verdiep berekend op aardl licht een seconde 1 schled of het brandde weer. Het licht ging nog eens uit en toen weer aan en nog eens en nog eens. Het lepk wel een moedwillig spel. Maar ineens schoof het schrüfbureau op mü toe en bet ..aardb**vings-vrije'' huls begint in beweging te komen, als een boom, die door den storm heen en' wier gezwiept wordt. Een ontzettende gedachte Welk land gold als oer-solide? Dat wil zeggen: financieel? Was de dollar één» de spil niet Van hou-vast en van reeel? Was Amenka geen rijk land? Lag het geld daar niet op straat. Als je toonde door te werken, Dat j’ een man was van de daad? Bankpaleizen en milliarden, 't Land der multi-millionnairs Gaat dat alles naar den kelder, Rollend, met veel harde r’s? in de vele rijke oomes... Ach, die oom van overzee! Wég illusie. want de dollar Sleept mijn oom natuurlijk mee! MARTIN BERDEN (Nadruk verboden) IIIIIIIIHIIIIIIHIIHI wagen of onder de vrüe lucht, doodsbeangst voor een nieuwen aanval. Zesduizend mariniers van de Stille Oceaan-vloot kwamen als redders aan wal; 500 dokters werden opgecommandeerd uit Los Angeles Een groot aantal verpleegsters vertrok uit de zelfde stad. De organisatie was geweldig, maar wie durfde vóórspellen, dal ook deze nieuw gekomen redders ongedeerd van de plaats des onheils zou vertrekken? Wie nog één dollar In zun bezit had, vluchtte naar het bui- nenland Niemand wist of hel daar veiliger was, maar de menschen verlieten de stad, die hen zoo schrikkelük teleurgesteld had. In Palm- Spnngs. een luxueus oord van vermaak, ont moetten de duizenden vluchtelingen elkaar weer en daar was alles te verkrügen, wat men maar wenschen kon, tegen goed geld of, de bekende rükaards tegen crediet. Maar de aardbeving kent geld noch crediet en in den vroegen Zon dagochtend om vüf uur schudde een nieuwe aardschok de menschen uit bun gerieflqk of ongemakkelük bed en dezen werden ernstiger verontrust, dan zü. die In het open veld hun nacht hadden doorgebracht Maar de geheimzinnige Mr. Haag heeft ook voorspeld, dat een groote en schoone toekomst ons wacht en nu deze mysterieuze profeet zoo zeer door de natuur in het gelük werd gesteld, zouden wü hem zoo graag een tweede minder treurig succes willen toewenschen. Helaas een aardbeving is een natuurverschünsel en dat is tevoren gemakkelüker waar te nemen dan die volstrekt ongrijpbare gebeurtenissen, die mets met de natuur uitstaande hebben. Daarom, hoe zeer wü gaarne optimisten zijn, vreezen wü zeer. dat de wederopbloei van het economische leven moeilijk afhankelük gesteld kan worden van een voorspelling. En dit is jammer voor den profeet en voor ons.... voor hü genoeg geld had om een winkeltje In Dingle Street te beginnen. Hallo Sarah Ellen! Hoe gaat het er mee? vroeg Ben. toen hü haar ontmoette. Gaat nogal. Wat is er aan de hand? Kun je niet goed ópschieten met miss Judson? Dat wel. maar ze betaalt niet veel Zoek dan een anderen dienst, die is mak keluk genoeg te vinden tegenwoordig. Maar waar moet ik heen? Voor een groot huis ben ik niet geschikt. Ik ben niet sterk en wil miss Judson niet alleen laten, want ze is heel goed voor me. Maar u begrijpt wel wat ik bedoel. Mr Ben. Zeker En Ezra houdt zeker ook niet veel over? Ik ben er bang voor dat we nooit zullen trouwen. Het kost te veel geld om een winkel te beginnen Hoeveel denk je? Twee honderd pond, zuchtte Sarah El len Daar moet Ezra tien jaar voor sparen. U kunt ons zeker niet helpen, Mr. Ben? Misschien wel. antwoordde Ben voorzich tig. Zou je iets voor me willen doen als ik ik op mün beurt jullie zou helpen? Natuurlük! graag! Ze kreeg er een kleur van. Hoe vind je die jonge dame die bü jullie is komen inwonen? vroeg Ben. Het is een aardig meisje. Weet je tets van baar af? vroeg Ben.. Tk weet dat ze eerst bü u woonde voor ze bü osis kwam, antwoordde Sarah Ellen. Uw Ik hoop dat ze niet slaagt, zei hü in rich self Ze wil haar oud huis terug koopen en hoe meer ze wordt teleurgesteld in haar verwach tingen, hoe eerder ze zich ons gesprek zal her inneren. En als ae Inziet, dat ze niets zal be reiken. zal ze bü mü terugkomen. Kort nadat Nancy haar intrek had genomen bü Laburnunj Cottage, kwam Ben Sarah Ellen tegen, de. meid van Mary Judson. Ben kende Sarah Ellen al een paar jaar. Ze had in zün vaders fabriek gewerkt, maar moest dat opgeven wegens haar slechte ge zondheid. Sarah Ellen was een stille, weinig belangrijke vrouw van een jaar of dertig, en niemand zou veronderstellen, dat ze een ro mantisch hart bezat. Maar Ben wist beter Ze was verliefd op een van de arbeiders uit zün vaders fabriek, wiens vurige wensch het was om voor zichzelf wat te kunnen beginnen. Maar zün loon was te klein *n hü had geen geld. Ezra Day beschouwde Sarah Ellen als zün toekomstige vrouw, maar hü zou. zooals hü beweerde, nooit trouwen Onder Invloed van de uitingen van anti semitisme in Dultschland. zün de statistici, naar Reuter herneemt, ertoe overgegaan bet aantal Joden over de geheele wereld te bere kenen. De opgestelde statistiek wüst uit. dat de over de geheele wereld verspreide Joodsche bevolking 15 mlllloen bedraagt, waarvan onge en 3 mlllloen in Het zal lachte Jessie. Ik geloof niet dat het een dame is, juf frouw. ze sprak met een plat accent. Er schitterde een glans in Ben's oogen. ter wül hü zich naar de telefoon haastte Is Mr. Ben Briggs daar? Ja. met wie spreek ik? Herkent u mün stem niet? Ben jü het, Sarah Ellen? Ja. Ik belde u op omdat ik nieuws voor u heb. Wat voor nieuws? etochen”. Met den rug tegen de deur wist zü ongezien den sleutel i,m te draaien en deze bü zich te steken. Toen liep zij op hem af en posteerde rich dichter bü de telefoon. „Wat opeischen?" vroeg hü ..Wie is u?" „O, *t is waar.... blijkbaar hebt u te*veel relaties zooals ik ben. U is mü wellicht verge-, ten.... tk u niet. Hier is mün vordering groot zevenhonderd en achttien gulden. U wilt ze ker wel zoo vriendelük zün. dat geld op tafel neer te leggen, dan zal Ik u deze kwitantie geven' ,Jk heb nu nog geen geld." sprak hü. ..Aha! U herkent mü dus. Maar terzake. Ik weet hoort uik weet, dat u hedenmor gen geld ontvangen hebt Hü gaf een ontkennende beweging „O!waren bet leege sigaren zakjes. die u zoo zorgvuldig in uw jortéfeuille borg?" Een vloek siste tusschen z\jn tan den. doch hü hield zich in en HU Het zün hand zakken....” Ik wil u nog gedegenheid geven.. Dan is het bittere ernst.'' „Och.... tel u asjeblieft door..., riet niet, dat ik wacht?" „Geld! Geldt" Dat beheerschte hem. richtte opnieuw, telde en schoot Zü zag het rood van de ontbranding.... en lachte. Hü eveneens.... en schrok. Heel kalm sprak zü stak haar cigaret aan. HU. langzaam tot bezinning komend, zag de kunstige imitatie van een aansteker. en hoorde een taxi wegrijden. zuster Jessie kwam met haar. Maar ik ben ben bang, dat ze nooit zal slagen zooals ze had gedacht. Hoe weet je dan wat ze wil doen? Ik ben niet van plan er meer over los te laten, Mr. Ben. Ben keek de vrouw vriendelijk aan. Je hebt gehoord wat ze aan Miss Judson vertelde, nietwaar? Je hoeft er niet bang voor te rijn het me te zeggen, ik begrijp het wel. Ja, maar ae zal nooit slagen, zei Sarah Ellen. Mischien krijgt ae een betrekking als ontwerpster, maar al dat geld kan ze nooit bü elkaar krijgen. Ben zweeg een besluit. Luister, Sarah Ellen, zei hü. Je “et hear eiken dag. nietwaar? Natuurlük. Je luistert alles af wat er gezegd wordt tusschen haar en miss Judson? Soms wel Prachtig. Den moet je iets voor me doen en dan zal ik Ezra helpen. Wat dan? vroeg de vrouw achterdochtig. Als je ooit iets te weten komt over miss Trevanion ik zeg niet dat dit hoeft te ge beuren. maar het kan voorkomen moet je het me laten weten. U hebt toch niets tegen haar? Tegen haar? Waarachtig niet! Er klonk zooveel geestdrift in zün woorden, dat Sarah Ellen hem nieuwsgierig aankeek. Bent u verliefd op haar? vroeg ze. Dat is jouw zaak niet, zei Ben; in elk ge- Hollywood. het film-Babel van Amerika, woont en werkt sinds geruimen tüd de Dult- sche regisseur A. E. Dupont. Hü was ook in Los Angeles tüdens de verschrikkeluke aard beving. die onlangs deze streken beeft geteisterd en beschrüft in het ..Berliner Tageblatt" zün ervaringen gedurende de korte maar adem benemende catastrophe. Hü herinnert aan een (ebeimzinnigen brief, geschreven door Mr Phi lipp Haag en gericht aan de redactie van de Jja» Angeles Times”, welke brief den volgen den inhoud had. 1. Tusschen 3 en 13 Maart 1033 zullen drie bekende Amerikaansche politici sterven. 2. Tusschen 7 en 13 Maart zal de Hel zich openen. 3. Op 10. 20 of 21 Maart zal Los Angeles door een verschrikkelüke aardbeving worden getrof fen. 4. Op 13 Maart zal de economische crisis haar hoogtepunt bereikt hebben. Vanaf 20 Maart zal de toestand beter worden en op 10 September al de depressie overwonnen zün. 5 Een groote en gelukkige toekomst Hgt voor ons Afgerien van de aardbeving, ziet er dit schrij ven niet bepaald ontmoedigend uit, maar de redactie van de ..Los Angeles Times" deed het zelfde wat wü zouden gedaan hebben. Zü liet den brief ongepubliceerd, maar op dringend verzoek van den schrüver had zü den brief toch ook niet In de prullemand geworpen. En rie. op 11 Maart, nadat ,4e Hel zich geopend had", werd de brief afgedrukt en nog wel in foto reproductie. Dupont, die de aardbeving in al haar ver schrikking heeft meegemaakt, stond op 10 Maart, den dag vóór de ramp dus, op een ten nisbaan van Beverley Hills en hoorde de vrouw van een trainer zeggen, dat zü kwaad weer ver wachtte Dit beteekent al iets bijzonders, want de Callforntoche lucht gedraagt zich heel wat geregelder dan de Europeesche. Zü heeft geen buien en grillen en als zü eens van streek Aakt. dan is het ook de moeite waard. Het wfR- in Californiè is geen probleem, zooals bü ons. De hotels in dit gezegend land bevelen zich op andere wjjze aan dan in de oude wereld. In Europa lezen we bordjes met opschriften als: .Jieerlük uitzicht", .jBtroomend water”, ena In Californiè bestaat geen grootere aanbeveling dan ..Aardbeving-vrü". want Californiè behoort tot de landen, die de aardbevingen anders ken nen dan via film of foto Om de zooveel jaar het geschiedt vrü regelmatig pleegt de lucht de menschen er aan te herinneren, dat de atmosfeer onder een schünbaar rustige ge lükmatigheld een hevig temperament* verbergt, maar dan is de herinnering ook treffend en raak en men is er op voorbereid, dat na een bepaald aantal jaren wederom het oogenbllk dat de aarde gaat kraken, zonder ï”'-w^ke de gevolgen zullen zün. "vertelt Dupont ongeveer, op ig^van een wolkenkrabber, hangen Plotseling ging het trien nauwelijks was dit ge- flakkert als tn een vertwüfelden doodstrijd, strüd tusschen licht en duisternis De truien zoo luid, dat ik verwacht ze oogenbllk te zien breken. Uit de diepte e-“ 2-- beving zich aankondlgt Mün denkvermogen is als t ware door een bliksem getroffen. Het zoekt naar een reddende grüpbare conclusie in deze nooit beleefde en ongekende razemü Maar alles is leegheid. Er valt niets te denken Alles is belangijker dan de gedachte In deze symphonie der verschrik king Voor een gedachte zich opdringt kan alles al voorbü «ün Waar ben tk? Is dit mün kamer? Waar is de aarde, de rnenach en de heele we reld? Dit alles geschiedde in éèn enkel oogen- bllk Dan plotseling een schreeuw naar mün vrouw en wü stormen de trappen af. Naar de vrijheid, naar de lucht, weg uit dien kokenden te betreuren worden de veer 4 mlllloen in Amerika Engeland en de koloniën Van het Europeesche continent heeft Polen de grootste Joodsche bevolking. nJ. 2 829 455 en vervolgens Rusland met 2 625 667 In Dultschland wonen 680 000 Joden, in Frankrük 165 000. In Palestina 150.000, In Italië 46.000. terwül in Japan het aantal Joden zeer gering is. n.l. nauwelüks 500. Miss Nancy zal direct bü u thuis komen. Mün vader heeft me dat juist verteld. Ze moet hem spreken. Waarover moet ze hem spreken? Precies weet ik het niet, maar het is iets heel belangrijks. U zei me. dat ik u moest op bellen als er iets büzonders was. Er is nog iets büaonders. Wat is dat’ Wacht een oogenbllk, ae komt juist de trap af om de deur uit te gaan. Als ae weg is zal ik u alles vertellen, dan ben ik alleen in huis. Miss Mary is naar het laboratorium ge gaan. Het is iets heel bijzonders, herhaalde ae. Hierna was er een oogenbllk stilte en Ben wachtte met den hoorn in de hand. Hü hóórde aan de opwinding in Sarah Ellen s stem dat er iets büaonders aan de hand was en hü vroeg zich af wat dat kon zün. Een week geleden was hü nog teleurgesteld geweest doordat de meid hem zoo weinig van dienst was geweest en hü had haar verzekerd, dat hü haar niet zou helpen om te trouwen, als ze hem niet meer vertelde. Ik zei je. dat je niets mocht vergeten, lederen brief dien ae ontvangt, en ieder woord dat ae zegt moet ik weten. Waarop Sarah Ellen geprotesteerd had en gezegd, dat niets haar ontging. Bent u daar nog. Mr. Ben? Ja. Ze gaat juist de deur uit en er is nie mand thuis. Ik weet iets nieuws. Wat dan? Twee uur geleden vroeg miss Judson miss Trevanion mee te gaan naar het laboratorium. Wel., ik dacht aan hetgeen u had gesegd en luisterde aan de deur. Miss Mary vertelde haar, wat ze daar deed sinds den dood van Amos. Ze ael. dat ze iets wilde uitvinden. Uitvloden? Wat bedoel je daarmee? Precies heb ik het niet begrepen, maar het ging over rubber. Rubber? Ja. rubber. Ze zei. dat ae had uitgevon den hoe het werd gemaakt. Ze vertelde aan t meisje, dat men er op de markt niet minder dan aes shilling het pond voor moet betalen en dat Zü het voor vier pennies kon maken. Rubber maken? Ik begnjP je niet. Ik luisterde aan het sleutelgat en kon niet alles verstaan, maar ik verstond soo iets als linfetlsche rubber of zoo iete dergelüks. Linfetisch? Was het soms synthetisch? Juist, dat was het! riep Sarah opgewon- den. Ben werd nadenkend. Hü wist dat er dikwqls was getracht synthetische rubber te vervaar digen. HÜ kende zelf iemand, die net ook ge probeerd had en hü had bü diens proefnemin gen zelfs geld verspeeld. Miss Mary was aeer opgewonden, ging Sarah Ellen voort. Ze aeL dat er mlllioenen mee te verdienen waren en dat als de uitvin ding klaar was. ae miss Nancy's oud tehuis te rug zou koopen. Ben lachte ongeloovig n heb dat eerder gehoord. Sarah Ellen, ael hü. en er is geen steek van waar. Wordt vervolgd. vastgehouden door een rota en de zeeman bevestigde het andere einde hand er op ..Ellendig wüf!" riep hü Sissend Liep hü in een cirkeltje te Ijsberen. .Ja! Nu ben ik een ellendellnge. hè? Wü zullen zien wie het sterkste is. Uithoudings vermogen heb ik. Ik heb m'n koffle-uurtje bü meiedere nieuwe prooi voor jou komt voor een gesloten deur of ruikt lontIk heb je overrompeld en het is dus in je eigen belang mü te betalen.'' „Ik kan niet!" „Wat in Je portefeuille aanwezig is. wil ik niet eens hebben, ik zou mü dan verrijken met een anders bezit," sprak zü gedecideerd .jBlechta mün deel verlang ik." „Gelogenriep hü terug. .Xieg ik?.... Maar kom wat praat ik lan ger ik geef je nog twee minuten en dan. De minuten waren bijna om. Kom morgen! Ik heb wel geld maar het is niet van mü „Hoe naïef! Dacht u nu werkelük. dat ik morgen naar het leege vogelkooitje kwam kij ken?" Met Ingehouden drift, van alles bezinnend, danhü sclwokzü hief de revolver op en teldeéèntwee Toen haalde hü noodgedwongen zün porte feuille voor den dag en telde tot zevenhonderd en twintig gulden. „Hebt u ook twee gulden?" .Keen- „Ik heb niet anders!" ..Leg hier maar vlug neer; ten opzichte van het te veel zal u wel zien wat ik doe!" Hü smeet het geld voor haar neer. „Ook ik heb het eens voor u neergesmeten, hè?" sprak zü kalm. Hü zag verbaasd op. Toch heeft ze gelijk, dacht hü. Zü raapte het geld op, deed het in taschje en verborg dit op haar borst. Boven haar listig hart," zoo overwoog „ingeval zü de revolver laat liggen. Zü nam den haak van de telefoon en belde een taxi. „Ziezoo! Ik dank u! Dit is 't eenige wat ik me permitteer. De twee gulden zün goed besteed." De taxi kwam. Nu nam zü den sleutel om de deur te ope nen Hè.... wat was dat? Zü liet de revolver liggen. Als een tijger sprong hü er op hem beet en deed haar door omkeeren. Nu was het stond hü voor haar, de revolver gericht Zü lachte slechte onder zün bedreiging. Welk een satanskind! Welk een courage! Heel haar optreden deed zün bloed koken en toen.... onder een nog satanischer lach van haar besloot hü. koste van wat ook. in het bezit van 't te komen. Had zü ook hém niet tot bet uiter ste gebracht? .Keg neer het geld! Ik tel slechts tot Schouderschokkend van minachting ontving zü deze woorden. „Eén trachtte haar te overreden. .Keen münheer! Nu in geen enkel opzicht pardonneeren Slechts geld verlang ik, geen mooie woorden." ,Jk kan niet!” sprak hU half hullend. -U wilt niet, bedoelt u. U is éèn van de ve len. die geen afstand van het geld kunnen doen daar het eigen leven te veel vraagt." HU observeerde de deur en zü glimlachte toen ze zün verbazing las. Hü gevoelde zich een gevangene maar nog niet een verlorene. „En nu voor het laatstwilt u betalen en andersZü richtte nu met een kleine blinkende revolver. ^Oeld moet ik hebben..... ook ik heb te leven!" .Ais een kat in 't nauw zit. doet hü gekke dingen," zoo dacht hü. I Hü keek naar de telefoon. Zü legde nu haar ketel, die op springen staat Het huis huilt, de aarde huilt, de Hel is losgebrokenvüf trap pen hebber, we geloopen Waar is het einde? Waar is de verlossende lucht? Elndelük zün we beneden. eeuwigheid te duren. In de hall staat het ont vang-juffertje doodsbleek en met wüd open gesperde oogen In deze tien seconden, dat de aarde opsprong als een vloedgolf, to zü volkomen verlamd Leven wü nog? Staat het huis er nog? Of staat het er weer? Is alles voorbü of begint het pas? Wat moeten we doen? Vluchten? Maar waarheen? Waarheen vlucht men als men van de aarde weg wil? Waar to de hemel Het is nauwelüks vüftig mlnuteh gèleden. dat de vrouw van den trainer regen vóórspelde Nu regent het dood en vertwüfeUng. Waarom kreeg Mr. Haag gelük? En hoe kon hü het weten en wü niet? Op de straat glijden de auto’s in snelle vaart, alsof er niets gebeurd is. Later werd medege deeld. dat inzittenden van auto’s nleta hadden gemerkt van de trillingen, die anderen menschen den doodschrik op het Igjf hadden gejaagd Daar staan de hulzen. Hier ligt Hollywood en daar onder het panorama vin Los Angeles in den eersten avondschemer Was alles slechts een koortsdroom? Hier lukt de wereld weer heel ge woon Wü loopen als bezetenen door de straten. De menschen doen gewoon, als steeds. De zaken zün open. De lichtreclames werken ongestoord. Wat to er dan gebeurd? Of to er heelemaal niets gebeurd? Wü staan vreemd te midden van dit gewone leven. Dan gaar, we naar het hotel terug en onze woning op de vüfde verdieping ziet er even ver trouwd en gemoedelük uit als een paar uur ge leden. Door de nog ingeschakelde radio klinkt een mannenstem: „Talrijke menschenlevens zün Dus toch! Maar een uur later overstroomd met extra- editles van dagbladen. Acht steden aan de kust zün verwoest. Er zün 150 dooden en 3000 ge wonden. Long Beach is volkomen vernield en in de benedenstad van Loa Angeles zün alle huizen als dooeen in elkaar gevouwen De mu ren der huizen zün over de straten gevallen en sluiten het verkeer af. De onderaardsche berg- revolutle heeft getrild vanaf Long Beach tot over de Mexlcaansche grens en heeft de hulzen van Loa Angeles een stuk in de hoogte gerukt, elf seconden lang, maar lang genoeg om dood en vernieling te zaaien Dit was de ergste aard beving sinds die van San Francisco In 1906 Om negen uur 's avonds meldden de geogra fische stations nog meer bevingen in de naaste toekomst, maar dit zouden „slechts" nawerkin gen zün. ..Blüf aan de radio, ik blüf aan de microfoon." zegt rustig de omroeper, „en als we ten ondergaan, zullen we dat gezamenlijk doen". Op dezen avond heeft de bevolking van Cah- fomiè haar laatste greintje vertrouwen in Laar grond verloren. Onmiddellük daarop kwam de aanslag op president Roosevelt, waarbj burge meester Cerniak van Chicago het leven verloor Banken werden gesloten. De beurs lag stil. De Amerikaansche filmfabrieken, deerlük geteis terd. begonnen met 50 pet. salariskortlug. De theaters en de bioscopen zaten niet half vol. De schade beliep 40 tot 50 mlllloen dollar. De vreemdelingen in de hdteto pakten hun koffers, wachtten geen oogenbllk en vertrokken hun val. als jü doet wat ik zeg. zal ik Ezra helpen geld te verdienen. Maar wat wil je .dan weten? Toen ontwikkelde zich een heel ernstig ge sprek tusschen Ben en de vrouw. Ik denk niet, dat het op iets zal ultloo- pen, bedacht hü later, maar het kan nooit kwaad van alles op de hoogte te bhjven: mis schien kan ze me toch nog wel van dienst zün. Dien avond, dat Nancy Mr Briggs tad op gebeld. direct na het bezoek van Shawcross, was Ben juist van plan om naar de club te gaan, maar toen zün vader binnen kwam en vertelde dat Nancy in den auto onderweg was. omdat ze hem wilde sprekan, besloot hü thuis te blüven. Een oogenbllk later kwam een knecht bin nen om te zeggen dat er iemand aan de tele foon was voor Mr. Ben. Zei hü wie hü was? Naen münheer. was het antwoord. En bet was geen .Jiü”. maar het is een vrouw. een vriendinnetje van je zün. r~» U wachtte in de gang totdat het oogen- blik gunstig waa binnen te treden Voor den zooveetoten keer had zü een spoor van een slechten crediteur, een moder nen flesacbentrekker, die op handige manier iemand van zün goederen weet te ontlasten Op een geraffineerde wüze was zü opge- Ucht. maar even zoo nandig, wellicht brutaler, had zü nu een plan dat slagen moest. Verschillende gedachten doorkruisten brein: zü zag zich weer zitten bü haar advo- caat, die de zaak aanhangig had gemaakt De vordering was niet betwist, de crediteur had selfs verstek laten gaan, het vonnis was be- teekend. doch de vogel was gevlogen en had men hem. dan was er nleta om beslag op te leggen. Een andere gedachte was hoe zü hem eens had ontmoet en niet te ontwüken. hem had aangemaand tot betalen hü had wél Pluk eens veeren van een klkvorsch. Zü had hem gevolgd, dagen aaneen, om zün adres en zakelüke aangelegenheden machtig te worden. Münheer had zulks in t oog en..., sprak een agent aan. dat hü binderlUk gevolgd werd Hü overwon. de schurk Zü ezkende het feit, proces-verbaal en later veroórdeellng tot een minimum boete, gezien de omstandighe den Zoo was de wet en. al klemde je je handen nog zoo op elkaar, als er geen geld was wat deed je dan? v Toch moest hü bronnen van inkomsten heb ben. Welnu, t beste waa hem eentgen tüd met rust te Igten en hem dan te observeeren. In slimheid moest men hem dus overtjtoe- ven. Zoo zag zü den laatsten afgekegdear weg af: z'n verblüfplaate was bekend; telkens ont ving hü goederen van nieuwe slachtoffers, maar thans gold slechts haar eigen belang: heden sou hü een zeker bedrag ontvangen van een bepaalde partü goederen, die hü verzwendeld had. Nerveus liep zü heen en weer, ongeduldig het moment verbeidend, dat zü naar binnen zou treden. t Was een pand, dat onderverhuurd aan diverse zaken- en zaakjeslleden. Hü had een voorvertrek in het souterrain gehuurd, zü een lokaliteit er vlak naast, dat op een be paalden dag leeg kwam Een gaatje had zü in aen houten wand geboord, meer niet De geldbrengende münheer was op oogenbllk binnen; nu was zü gewaar gewor den. dat het hoogtepunt was bereikt: rekening was geschied. Zoodra zü zag. dat de heer weg wilde gaan naar bulten stapte zü kordaat naar binnen en juist kon zü nog zien, dat de flesschentrekker door de vreugde heen, weer eens iemand te pakken te hebben, het bankpapier lachend in zün portefeuille stak. Plots zag hü verrast op; stond een bezoekster -sn wie? Hü hoorde haar lach en woorden: ben ik persoonlük om mün rechten U< en en. iet I I

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 9