EEN BEVREDIGENDE UITSLAG Prikkeldraad Van de Perstribune Meegevallen Nazi-economie I a VRIJDAG 28 APRIL HULP AAN DE DU1TSCHE BOEREN Rechtsche meerderheid Tevreden Nog een nabeschouwing De Verkiezingsuitslag DEKEN J. M. HELLEGERS Organische opbouw Ook het Westland ter bedevaart KIND DOODGEREDEN Limburg ontwaak! Rechtsche samenwerking De „dag van Colyn?" NIET HOOPGEVEND 5 In Duitschland worden alom cursussen georganiseerd voor de jonge boeren, om ze in hun beroep te scholen. Foto genomen tijdens de theorieles De bedrijfsuitkomsten onzer Staatsmijnen PRIESTERSTUDENTEN IN SCHIEDAM DE „KNIKKER” WEER NAAR ZEE I ros." ur la rabbi oratr* ver et WAARSCHUWING t om Zilveren pastoorsjubileum ■tram leerea Vastere aaneengeslotenheid Veel tegenwerking der stakers Crisis krijgt de schuld rt utt- L i* *i toto» I TM» reed» it on» n WJ- Na de verkiezingen De Nederlandsche dagbladen bevatten Don derdagavond beschouwingen In verband met de verkiezingen en bijna alle geven supposities omtrent de vorming der nieuwe regeerlng. üit de verschllende kampen zullen wij achtereen volgens een stem aan het woord laten. lupM anrcxV de Socialisti- Het hoofdartikel gewaagt dan verder van de nieuwe kablnetsvormlng. waarvoor uit de ver kiezing geen duidelijke aanwijzing valt te put ten. „Inderdaad zal, zoo het landsbelang als nummer één In het oog wordt gehouden, en niet In de eerste plaats op partijbelang en persoon lijke belustheid op eene mlnisterleele loopbaan gelet wordt, veel inschikkelijkheid, veel belange loosheid en veel karakter den boventoon moeten voeren.” ▼er door en tairen weg, indien men althans niet tot een „burgerlijk bloc” komen wil. Weigert men dat, dan zou dus zoo de rech terzijde faalt hetzij uitbreiding met, hetzij vervanging door Vrijheidsbond of wel Vrjjzinnlg- Democraten zijn aangewezen. Bij elke alsdan denkbare combinatie rijzen evenwel Program- vragen, die vrij wat moei lijker zijn dan wat ter rechterzij zou rijzen.” om Zoo het polltle-bureau óvergebracht. Tot laat in den avond bleef het druk en onrustig op straat. Donderdagmorgen is een begin gemaakt om den stoomtreller „Sllvaln” van de firma Groen v ankolen en Ij» te voorzien, waarna hij ter vlsscherlj zal uitvaren. in w» door o tee- üg K maast thuis m bat boog weg- be ch- 8 coa sted en it van al bill In da i toch »k i ver- I. boa egelen kondh seboo- Sa- nauw» Liwiai» abd** Blijkens het jaarverslag over 1033 der Staats mijnen in Limburg beliep het bruto-overschot ƒ4 483 678 j. ƒ8.732 651). Aan den Staat aal geen dividend op het aandeelenkapitaal wor den uitgekeerd. Over 1931 bedroeg deae uitkee- rlng 3 pet, De kolenproductie is in het afgeloopen ge stegen van 7 222.414 ton in 1931 tot 7.481.834 ton. De vooruitzichten van het bedrijf voor 1933 zijn niet hoopgevend. igd op ihleele orderd mdsch cbool- l« het aat t dan ien te I inde ïsse at n over noetm i kun st. die ileuwe n. der ten en a, enz. en en bezoek n. <Öe De „Times" ziet in Colijn „den sterken man" Het „Handelsblad" (11b.) vraagt zich af. welke les wij uit deze verkiezingen moeten trekken. Naar haar overtuiging deze: „Dat de botsende machten zich in ons volk scherper beginnen ai te teekenen. De cijfers spreken duidelijke taal; al moeten er natuurlijk ook aanzienlijke ver klezingstechnlsche toevalsfactoren in aanmer king worden genomen, in verband met de over- schotberekeningen, enz. Maar de algemeenc conclusie verandert daardoor niet. En nu Is het van ontegenzeglijk belang dat het land door de onmiskenbare toeneming van het aantal communistische en soc. rev. stemmen, tijdig ge waarschuwd wordt voor een gevaar dat tot dus ver ongetwijfeld is onderschat. Maar tevens is het van groote beteekenis dat er daartegenover Vanwege het Generalsekretarlat der Borro- mkusvereine Deutschland» werd aan .JSt. Bavo” het volgende meegedeeld: Sedert eenigen tijd trekt in Holland een ze kere Andre Regeluck rond als reiziger in boe ken van het Amalthea-Verlag in Weenen; echter sedert October 1932 is hem de vertegenwoordi ging dezer uitgeverij ontnomen. Toch verkoopt hjj boeken van opgemelde Uitgeverij en int gel den, die hem niet toekomen. Meestentijds laat hij zich de bestelde boeken vooruit betalen; maar de bestelde boeken worden door den uit gever niet geleverd, omdat de gelden niet wor den doorgezonden. De Christelljk-Hlstorische „Nederlander” be spreekt de nadering van agitatie en destructie, „doch daartegenover sta dan toch een vastbe sloten en roeping-bewuste kring, die den posi tieven arbeid schraagt. Bovendien zal het uiterste moeten worden be proefd om een parlementaire meerderheid te vormen In het belang van onze constitutioneele Instellingen. Ook daartoe is rechts naar onze overtuiging allereerst geroepen. Er zal wellicht veel zelfverloochening, veel Inperking naar allen kant vereischt worden. Maar de verantwoordelijkheid sta bovenaan I De verantwoordelijkheid voor een vasten gang, voor besliste daden, voor de toekomst van ons parlement. Wij zien trouwens geen anderen parlemen- 1 Mei aa. hoopt de Z.eerw. heer J. M. Hel legers, deken en pastoor te Alphen a.d. Rijn, zijn veertigjarig pastoorsjubileum te gedenken. Deken Hellegers werd geboren te Schoonho ven en 16 Augustus 1891 tot priester gewijd. Ach tereenvolgens was hjj werkzaam als kapelaan te Velaen. conrector aan het Weeshuis te Rot terdam en kapelaan te Dordrecht, waarna htj op 3 October 1896 tot leeraar aan het seminarie .Hageveld” werd benoemd. Gedurende twaalf ja- ren bleef Z.Eerw deze functie waarnemen, tot dat hij op 1 Mei 1908 werd benoemd tot pastoor te 's-Heerenhoek in Zeeland. Vijf jaar later verwisselde pastoor Hellegers deze standplaats met zijn tegenwoordige te Alphen a. d. Rijn. Commentaar leverend op de In Nederland ge- -Tweede Kamer, een naam te Onder den titel „Bezorg, niet ontmoedigd!" bespreekt „De Maasbode" uitvoerig den uitslag der verkiezingen, „die tot ernst stemt”. Het blad verheugt zich over den vermoedeiyk tjjdelljken groei van de antl-revolutlonnan e partij, „die steeds open, moedig en offervaard g voor het landsbelang opkwam, doch is veront rust door den vooruitgang van de extreem-llnk- sche elementen. „Geen enkele partij” vervolgt het blad einden. Afschaffing van grondrente en ver bod van Iedere grondspeculatle.” BIJ nadere beschouwing valt het echter nogal mee. In een rondschrijven van Adolf Hitler In April 1938 wordt deze kostelooze onteigening reeds danig ingeperkt. „Daar de N.S.D.AJ’. op den bodem van het privaat bezit staat, spreekt het vanzelf, dat de passage over kostelooze onteigening slechts betrekking heeft op de Invoering van wet tel!) ke maatregelen om grond, die op on rechtmatige wijze verkregen werd, of die niet met het oog op het volkswelzijn behan deld wordt, te onteigenen.” In een „Partel- amtllche Kundgebung” van Maart 1930 ten slotte leest men In art. 9: „De Staat heeft het recht van onteigening tegen behoor lijke schadeloosstelling,** eenzelfde bepaling dus, die b.v. ook In de Nederlandsche Grondwet Is opgenomen. In een lezing, door dr. Luehr een dezer dagen gehouden te Frankfurt a/Maln, gaf hij als doel van de natlonaal-socialistl- sche economie aan, de Inschakeling van het bedrijfsleven In den Staat, en de organi sche vorming van het bedrijfsleven, dat de belangen van het geheel moet dienen. Als resultaat van de liberale economische pe riode noemde spreker verval van de arbelds- Woensdagavond is de stoomtreller „Knikker** van IJmulden weer naar zee vertrokken. Dit is echter niet zonder ongeregeldheden kunnen ge beuren. Zoo wilden de arbeiders van de ijsfabriek „de Noordpool" het ijs niet aan boord brengen. Later is door den Directeur en den secretaris der Reedersvereenlging hierin voorzien. Tegen den avond toen de opvarenden van den treller per auto van hun woning werden ge haald, heeft de politie meermalen handelend moeten optreden. Zoo was het nabij de woning van den schipper zeer druk, en moest de po litie herhaaldelljk aanmanen tot doorloopen. In de President Steljnstraat moest zij er zelf» toe overgaan de straat schoon te vegen. Nabij de Jullanabrug werd een staker, dl» bet De Amsterdamsche wielrenner P. Spruijt- Blokker heeft gister na 100 dagen fietsen In totaal 19220 KM. afgelegd. De belangstelling van het Nederlandsche publiek blijkt wel te groeien. In navolging van de Belgische sport- een nationaal-convergeerende tegenstrooming ontstaat, zooals die ditmaal uiting heeft gevon den In de exra stemmen welke de lijst van dr. Colijn heeft tot zich getrokken. Een tweede vraag, die het blad zich stelt Is, wat wij thans als regeerlng. als parlementaire regeerlngsbasls mogen verwachten I „De schei ding bijv.: nationaalantl-nationaal teekent zich duidelijker dan tevoren af. Een keuze in nationalen zin een andere Is niet mogelijk zal een zoo sterk en breed mogelijke levensbaars moeten beoogen, en daarbij moeten rekening houden met de noodzakelijkheid om een recht vaardig beleid te voeren dat de beste elementen uit t heel- en half-revoiutlonnalre, antl-natlo- nale kamp, dat nu meer dan een kwart der kiezers achter zich heeft, kan overtuigen van hun dwaling en hun verkeerd begrepen eigen belang, maar ook. van de duurzame paraatheid van hun nationale opponenten. Zal. in dit licht bezien, de 2«ste April de „dag van Colijn" blij ken te zijn geweest?” Met groote openhartigheid schrijft „De Nieu we Venlosche Crt.” over den uitslag In de pro vincie Limburg, waar de R.K. Staatspartij „een geweldig verlies" heeft geleden. Doch, besluit het blad, „de klap, dien we gekregen hebben, is geen reden om bjj de pakken te gaan neerzitten, doch het moet juist een aansporing zijn, om op te vee ren, om harder te gaan werken, om idealer en socialer te zijn. Er is lang genoeg gesuft en geslapen.” „De Telegraaf", die zich onder leiding van een nieuwen hoofdredacteur in fascistisch vaar water begeeft, concludeert, „dat bet land de uit voering der vier hoofdpunten van het program- Coljjn wenscht, dat geen partij -programma is, maar dat het niet de kracht had een kamer af te vaardigen, die deze noodzakelijke hervormin gen kan verwezenlijken. De logische consequentie van den verkiezingsslag moet zijn, dat dr. Colijn niet als leider der Anti-Revolutionnalre Partij, maar als uitvoerder van een nationaal program tot Kabinetsformateur zal worden benoemd. Waarschijnlijk zal hij de hem opgedragen taak niet kunnen volbrengen, daar hij In de nieuwe Kamer slechts onvoldoende ondersteuning voor zijn doeleinden zal vinden." Te Oosterveen by Lemmer is het achtjarig zoontje van W. 'Kuipers onder een vrachtauto geraakt en kort daarop overleden. Donderdag zijn uit alle deelen van het land priester-studenten naar Schiedam ter beevaart*00' gekomen om in Llduina te eeren de vrouw die tn haar Jarenlange beproevingen den eenigen aard- schen troost ontving uit priestermonddie zulk een grooten eerbied koesterde voor het heilig» priesterambt. In de kerk van het H. Hart aan de Lekstraat werd de dag begonnen. De leider van den tocht, de ZEerw. Zeergel. heer J. Pranclno O. 8- O. droeg daar de plechtige H. Mis op. met assis tentie van de kapelaans J. Wijsbroek en W. Meeder. De gezangen werden uitgevoerd door de .JSchola Cantorum" van het seminarie Hage- veld onder leiding van prof. A. M. A. Vollaerte. In het parochiehuis verzamelden zich daarna alle deelnemers aan de ontbijttafel, waar zij door den leider van den bedetocht werden be groet. In het oude stadsgedeelte werden daarna de plaatsen bezocht, die met Uduina’s leven ver band houden. In den namiddag celebreerde prof. Pranclno het plechtig Lof, waaronder pastoor J. B. W. M. Möller te Voorburg, de predikatie tot de stu denten hield. Onder leiding van pastoor H. B. J. Wamlnk te Quintsheul, waren bijna vierhonderd West landers naar Lldulna’s stad gekomen. Voor hen werd de Hoogmis opgedragen door deken G. J. M. Maat van Poeldijk. Het Lof werd gecelebreerd door pastoor J. 8. van Bu- chem uit Rijswijk. Donderdagmiddag zijn ook weer de mimische tafereelen. Illustraties van Prof. Steger’s lezing ten tooneele gebracht. In plaats van deze tafe reelen hebben Woensdag, in verband met de verkiezingen. een aantal Graalmelsjes in de openlucht, gedeelten van het Lidulnaspel uitge voerd. Ruiterlijk erkent „Het Voik”, dat de 8-D-AJ*. een stevigen klap gekregen heeft, waarna het blad er op wijst, dat „onze stemmen niet naar recht, haar naar links verloren zijn gegaan." „Het is vooral de felle en buitengewoon lang durige economische crisis, die in deze verkie zing haar werk gedaan heeft. De crisis heeft de bourgeoisie in haar reactlonnalre maalkolk meegesleept. In de arbeidersklasse heeft zij verwilderend gewerkt en aldus de partijen links van ons ten onzen koste versterkt. Van beide verschijnselen zal de arbeidersklasse de schade hebben te dragen. Wij vreezen dat menigeen zijn Woensdag uitgebrachte stem bezuren en betreuren zal." een» In de kruimels vermalen. Het is wel een gestreng gericht, dat over de dissiden ten streek, ondanks Jen cellenbouw en het geblaas van de stormers. Het eenlge wat de muiters tegen onze eenheid bereikten, was het saboteeren van de R. K. Staatspar tij, aan welke de verkeerd gerichte stem men één zetel afnamen voor de R. K. Volkspartij en één, die wellicht aan een der revolutionnalre partijen is toegevallen. Met deze herinnering in het politieke geweten zal de heer Mr. Plus Arts weer, evenals in 1925 plaatsnemen in de buurt van de Ka tholieke Kamerfractie zonder dat deze den dissident tot haar vergaderingen kan toe laten. Moge eindelijk uit het thans weer voortgezette droeve verloop van de staat kundige scheurinkjes de les worden getrok ken, die de bezinning leert. De belde zetels, die door onderling deelde democratieën, aangevoerd de heeren Veraart, Wesseling Vocht geen dezer leiders treedt de Ka mer binnen werden ontrukt aan de R. K. Na te hebben aangetoond, dat in de samen stelling der Kamer In vergelijking tot de oude niet veel verandering Is gekomen, neemt de ..Nieuwe Rotterdamsche Courant” in het kie zerscorps een verschuiving naar links waar „Zoo er een algemeene tendenz kan worden geconstateerd, is het wellicht deze, dat de nieu we Kamer als geheel beschouwd iets meer naar radicalisme zal zijn georiënteerd. De gezamen lijke rechter partijen zijn één stem zwakker geworden, doch hierbij moet niet uit het oog worden verloren, dat de R. K. Staatsparty naar bulten wel dezelfde eenheid is gebleven, doch by de keuze van hare candidaten meer naar het radicalisme heeft gekeken, dan vier jaar geleden. Daarby gevoegd, dat de communis ten 2 zetels sterker worden, en dat 1 revolutlon- nalre socialist, 1 christen democraat en 1 van de R. K. Volksparty hun intrede doen, mag dus wel worden gezegd, dat er eene opschui ving naar links heeft plaats gehad.” P. Spruijt-Blokker boekt succes „behoeft happig te zyn op de regeeringsverant- woordeiykheld In deze tyden, die nog moeliyker dreigen te worden dan ze reeds zyn. Ware een krachtig werkeiyk nationaal kabinet mogelyk, dan zou dit in deze omstandigheden de voorkeur verdienen. Maar dit lykt ons niet mogelyk. Wy gelooven, dat de rechtsche partyen, Indien het tot een vastberaden opofferingsgezind samen gaan kan komen, door de vorming van een krachtig homogeen Kabinet de ontzaglyk zware regeermgsverantwoordeiykheld zullen moeten aanvaarden, al Is een meerderheid van 52 niet schitterend te noemen. Juist de geringe meer derheid zal tot vastere aaneengeslotenheld moeten brengen.” Vele Hollanders gelooven dezen gevonden te hebben In den persoon van den heer Coiyn, wiens reputatie zeker zeer hoog staat, mede doordat hy de leider Is van de A. R. Party. De heer Colyn, aldus de „Times", Is staatsman van groote ervaring en zyn heeft een Internationalen klank verworven Genève voor zyn werk In het economisch Co mité. Er schynt een wydversprelde hoop te bestaan, dat zyn sterke persoonlykheid een weg zal we ten te banen door het het byna ondoordring baar oerboech der parlementaire groepen, en dat hy het land een krachtig bewind zal geven. Tragisch einde By het spelen viel het driejarig zoontje van den landbouwer Hellings te Schyndel met de slaap tegen een yzeren band van een karrewleL Het knaapje was onmlddeliyk dood. vrienden zal de Haagsche Veteranen Wieler- vereenlging .Felix” Bpruyt-Blokker aa. Ztondag 30 April te Noordwykerhout een hartelyke ont-1 vangst worden bereid, zy zullen den renner vergezellen en een gedeelte van de dageiyk- sche 200 KM. gezamenlyk met hem afleggen. Dinsdag heeft hy dan juist de 20.000 KM. bereikt. Op den 2en Paaschdag op den terug tocht AntwerpenAmsterdam heeft de renner tot zyn groote spyt zyn clubsjerp verloren, waarschymyk op traject RoosendaalBreda Gorcum, waarop geborduurd staat: Wereld- recordrit, 365 dagen 4 180 KM. per dag. Den eeriyken vinder wordt vriendeiyk verzocht deze aan het adres Gerard Doustraat 121, Amster dam op te sturen. Is het echter zyn plan ook een aanval op het wereldrecord te doen, zoo mag hy van deze sjerp gebruik maken. Daar P. Spruyt-Blokker van plan is om te gaan stayeren, heeft een oud stayer te Amstelveen al zyn weg en baanmaterlaal welwillend be schikbaar gesteld. n wat sar d» i aan- breede houden verkiezingen voor de zegt de „Times”: De Nederlandsche kiezers schynen over de nabootser» van Adolf Hitler hetzelfde te den ken, als het Brltsche publiek over de nabootser» van Mussolini dacht by de jongste verkiezingen voor het Engelsche Lagerhuis. Evenals In andere landen op het vasteland van Europa, heeft het parlementaire stelsel den laatsten tyd in Nederland geen voldoening ge geven en dit heeft geleld tot de vraag naar een sterken man. e Vele Hollanders gelooven dezen gevonden F7 oo langzamerhand wordt het econ. y program van de Nazi’s wat duidelijker afgeteekend. De officieele lezing treft men aan in de punten 11 tot en met 18 van het In 1920 aangenomen en In 1926 beves tigde program der N.8.D.A.P. De fouten van het tegenwoordige productiestelsel worden door de Nazi’s over het algemeen benaderd vanuit den clrcuiatlekant. Niet in socialisatie der productiemiddelen ligt de oplossing van het sociale vraagstuk, maar in de ver breking van de renteslavernü. De Staat moet bevrijd worden, zooals zij het uitdruk ken. van de „Bankocratie”. Het nationaal-soclalisme onderscheidt zich ten scherpste van het socialisme door zijn houding tegenover het privaat-bezlt. Wel lijkt art. 17 van het program tamelijk radicaal: „Wij eischen een aan onze natio nale behoeften aangepaste grondhervor- mlng, instellen van een wet tot kostelooze onteigening van grond voor algemeene doel- eele kracht van den staat en tenslotte ver val der ethische en zedelijke wsarden. Er moet een organische samenhang be staan tusschen Staat en bedrijfsleven, tus- schen particuliere onderneming en volks economie, tusschen werkgever en werkne mer. De nieuwe leuze luidt: Eigendom schept verplichtingen jegens de volksge meenschap.” Indien we het geheel overzien, dan moeten we allereerst constateeren, dat het program niet uitblinkt door helderheid. Toch is de leidende grondgedachte, die eruit spreekt, sympathiek. Een organische opbouw van Staat en maatschappij, een solidaristische samenwerking tusschen kapitaal en arbeid, moet in de plaats treden van atomistische liberale maatschappelijke opbouw en de klassestrijdleer van het Marxisme. Eén ding mag men echter bij alle waar- deering niet vergeten, namelijk dat de Nazi’s niets nieuws verkondigen. Voor wie maar oppervlakkig kennis heeft genomen van de Encycliek Rerum No varum en vooral van Quadragesimo Anno, zal zich door het Nazi-program niet laten imponeeren. Wat er juist is in de Natlonaal-soclalistische eco nomische opvattingen, werd door de Kerk geleeraard in een periode, dat er van het Nationaal-soclalisme nog geen sprake was. Staatsparty, - ofschoon deze in stemmen- kr^t_V“ het V.erV.al d® flnancl’ aantal vooruitging zullen den parlemen tairen invloed dezer party niet verzwakken. Haast automatisch zal onze fractie trou wens haar natuuriyke sterkte ook in stem men-aantal herwinnen, zoodra de eerstko mende verkiezingen volgens de aanhangi ge gewyzlgde Kieswet worden gehouden. Had de voorzitter der Eerste Kamer door tamelijk academische bezwaren de behande ling niet tegengehouden, dan zou de R. K. Staatsparty het thans tot 31 zetels hebben gebracht tegen 23 op ae dan nog altyd te- ruggeloopen 8.D.AJ».. wier stemmen-aanwas in het Zuiden een nieuwe waarschuwing is voor onze katholiek-sociale actie aldaar. Want iedere algemeene verkiezing moet een zoo verantwoordeiyke0arty als de on ze aanleiding zyn tot hernieuwd gewe tensonderzoek. Er zal daarvoor in de ko mende weken nog gelegenheid genoeg zyn. Maar de totale uitslag is bevredigend en geeft reden tot dankgebed aan God en ér- kenteUJkheld jegens de uitstekende leiding van den slag. Ook in de lang niet gemak- keiyke jaren van de voortgezette crisis nu moedig vooruit, Deus providebit! Men schryft ons uit Den Haag: en teleurstelling? Neen, de uitslag Is meegevallen. Men moet erkennen, dat voor ons. Katholieken, het resul taat ongeveer is als men verwacht had. By de beoordeeliog ervan moet men allereerst rekening houden met de tydsomstandlg- beden. De wereldcrisis heeft ook ons land zwaar getroffen. Velen verkeeren in nood en zor gen. Van een wanhoopstemmlng spreken is zeker te kras. Maar dat zich by velen die pe neerslachtigheid laat gelden, staat vast. De gedachten gaan daarom uit naar de uitersten. De min of meer verbitterden zien om redding naar uiterst links. Vandaar het ver lies van de 8. D. A. P. en de winst van de al of niet officieele communisten. Het pleit voor het gezond verstand van ons volk, dat niettegenstaande den nood en de felle opruiing de groei der revolutionnai- re partyen niet grooter is geweest. De min of meer berustenden zien uitkomst naar „den sterken man”, kwamen er uit alle nlet-revolutlonnalre partyen stemmen los. voor de Antl-Revo- lutionnalre Ujst met den trekkenden Ujst- aanvoerder CoUjn. Wie te voren zoo den toestand zag, kon door dezen uitslag niet verrast worden. Eerder kan men het een meevaller noemen, dat de verschuiving naar rechts en naar links niet grooter is geweest. Onze Katholieke Staatsparty, door haar breede samenstelling vooral in een tyd als dien wy nu doormaken, byzonder kwets- baar, heeft zich sterk gehouden. Naar twee I kanten hebben wy, zy het In betrekkeiyk geringe aantallen, stemmen verloren. Naar de van ons afgeschilferde groepen en ook naar Nationaal Herstel en Colyn. Dat het totale resultaat hiervan slechts bestaat in het verliezen van twee zetels op dertig zal pessimisten zyn meegevallen. Voor ons biyft het beperkt tot wat wy ver wachtten. Vast staat onweersprekeiyk: De over groot» meerderheid der Katholieke kiezers heeft trouw vastgehouden aan de Katho lieke Staatsparty. Waar de omstandighe den zoo tegen ons waren men vergete niet, dat de matelooze critlek, op het zit tende kabinet met zyn Katholieken pre mier uitgeoefend, ten nadeele ook van onze party heeft gewerkt kunnen wy over het geheele resultaat tevreden zyn. Wat wy .toch aan anderen verliezen, vindt by ons geen compensatie door steun van elders. Er zyn In ons land slechts uiterst weinig niet-Katholieken, die hun stem aan de lyst der R. K. Staatsparty geven. Ook de Anti-Revolutionnalre Party heeft stemmen en een zetel verloren aan een afgeschilferde democratische groep. Maar zy vond daarby ruimschoots compen satie in het overgaan van stemmen uit andere partyen, speciaal uit den Vrijheids bond, de Christ. Historische Unie en uit de vlottende, partyiooze middengroep, die on der het vroeger kiesstelsel den einduitslag der verkiezingen placht te beheerschen. Politiek gezien opent voor het overige de uitslag het gunstigste perspectief voor een meerderheidsvorming en een normaal par lementair ministerie. De oude rechterzyde, in totaal met één zetel achteruit gegaan, heeft nog, zy het een kleine meerderheid behouden. Eenheid van wil en vastbeslotenheid, om wat men eenstemmig wil, ook krachtig door te zetten, dat zyn de pyiers, waarop men een werkeiyk sterke meerderheid bouwt. Want een sterk, vastberaden Kabinet zal thans noodig zyn, om ons volk door deze moeuyke tyden heen te helpen. Moge het, weldra optredend, aan kracht, vooral paren beleid. I de politie te lastig maakte, gearresteerd en naar hebben Prof. Veraart de korte en simpele vraag te stellen: of hy tevro- t den is over den uitslag der verkleilngen en over het klaarbiykeiyke nadeel, dat hQ de RK Staatsparty heeft aangedaan. Deselfde vraag «ouden wy natuurlijk ook kun nen richten tot de „leiders” van alle andere katholieke dlssldentpartytjes, maar al» wy de vraag zoo nadrukkeiyk stellen aan Prof. Ver aart, dan houdt <ttt voor den Prof eensdeels een onderscheiding, anderdeels een dee te scher per verwyt in: Prof. Veraart staat naar onse meening in vele opzichten verre uit boven «Dn collega's in andere vry buitengroepenProf. Veraart te een intellectueel en wetenschappeiyk hoogstaand man; men moet dus aannemen, dat hy sljn daden veel duldeiyker overziet en de betee kenis daarvan veel scherper begrijpt. Maar dAArom juist en ziedaar het des te scherper verwyt staat hy na den verkiezings dag van Woensdag veel zwaarder schuldig aan het der R.K. Staatsparty berokkende nadeel dan eenlg ander collega-,.partylelder”. De stukken zyn gemaakt: 20.000 stemmen ruim heeft hy de Staatsparty ontfutseld. da RK. Staatsparty mist daardoor een zetel en Prof. Veraart heeft er precies niets mee ver diend: ze zyn voor de goede zaak wég. ver loren. verdwenen te het niet. En sterker nog: t mag een toeval boeten, dat de laatste overschotzetel (nu waren er 10 en in geval van eenheid tusschen Prof. Veraart en de RK. Staatsparty zouden er slechts 9 ge weest zyn) „maar” aan een vryxinnlg-demo- kraat toekwam; de heer Veraart had evengoed een communist aam dezen zetel kunnen helpen I Er is iets kapot gemaakt; ziedaar het éénig- ste resultaat van 's Professors spiytkundlg stre ven. Is de heer Veraart tevreden? Hy kan er zich immers niet op beroepen, dat hy dezen ongelukklgen afloop niet heeft voor zien: uit zichzelf móest hy weten, dat dit het einde zou zyn, maar gesteld het geval, dat het professoraal politiek inzicht hier te kort schoot, dan biyft toch het feit bestaan, dat hy door de best-meenenden onder ons tot vervelens toe gewaarschuwd 1». Het geval-Veraart schynt hopeloos. Toch geven wy den moed niet op: Eénnuuü toch moeten de imrde lemen uit werking krijger^ uitslag der vervroegde verkiezingen I 1 heeft de machtsverhoudingen in de Tweede Kamer betrekkeiyk weinig veranderd. De christeiyke meerderheid van 30 Katholieken 12 Anti-rev. en 11 Chr.- Hlstorlschen heeft nauweiyks gewankeld. De drie christeiyke partyen vormen in de nieuwe Kamer een meerderheid door 52 aetels (28 R. K., 14 a. R. en 10 c. H.» Bovendien zouden zich in quaestles, die het chrlsteiyk beginsel raken, het eene lid, waarmee na jaren thans weer de R. k Volksparty de Kamer in trekt,'met ie 3 leden der Staatk. Ger. Party, en het lid van de Herv. Ger. Staatsparty, gezwegen nog van de Chr. Dein Unie waarschijnlijk niet aan den kant der Linkerzyde scharen. Voor het extra-parlementair Kabinet, aan hetwelk de slagen werden beloofd van de crisls-jaren, beteekent de uitslag der ver kiezingen dan ook alles behalve een af straffing. Integendee. is op den dag zyner ontslagneming de niet verzwegen toeleg, om opgevolgd te worden door een sterker parlementair Kabinet, op weg om verwe- zeniykt te worden. Immers nu Soc. Dem Arbeidersparty, Vryzinnlg Democratische Bond en Vryheidsbond gehavend terug moeten keeren met nog drie nieuwe par- tytjes (de nieuwe Kamer telt 14, de oude telde maar elf partyen of groepjes), is de worp naar het Nationaal Ministerie mts- lukt. Er zyn geen staatsrechtelijke redenen voor zyn vorming aanwezig. In elk geval zou het opnemen van b. v. Mr. Marchant in het nieuwe Kabinet het parlementaire risico zeker niet minder maken, zelfs In dien deze genegen ware de conditio sine qua non van een vast omiynd crisis-program te aanvaarden. Met name viel de verwachting ten aanzlen van een vryzlnnig-democrati- schen groei by deze verkiezingen tegen. Door de basis, waarop het nieuwe Kabinet zal moeten steunen, eenigermate uit te brei den. zou intusschen mede de meerderheid kunnen worden versterlrt. Deze basis zo a dan echter niet te breed mogen worden, want ‘n meerderheid groeit door uitbreiding niet steeds in kracht. En zouden de Antl- revolutlonnairen, aangekomen dat de Ka tholieken dien weg uit wilden, er genoegen mee nemen? Wel is het duideiyt, in welke richting de adviezen der straks door de Kroon te ont bieden raadsheeren worden gegeven. Im mers zyn voorai van christeiyke zyde de verkiezingen ingezet en geleid voor een sterk gezag. Onder de nawerking der ge beurtenissen in Indie heeft hier te lande met name de heer Colyn in de verkiezings meetings zyner partij uiting gegeven aan een zeer besliste vernieuwing van het re- geerlngs-beleid in dier geest. Ofschoon de vrij zinnig-democratische en liberale organen zien uitputten in aan- drang, om de vryzinnige kiezers terug te houden van het stemmen op den leider der Anti-revolutlonnalren, heeft diens par ty evenwel ter rechterzyde de sterkste l zuigkracht getoond. Aan deze zyde ging alleen de zyne vooruit, en wel met twee ze- te Is. Indien uit de Ant'-revolutionnaire par- ty de Kabinetsformateur mocht geroepen worden, zal hy ongetvdjfeld niet aarzelen, die verantwoordelijkheid te aanvaarden. En indien hy in zyn opdracht slaagt, kan men op een vast rechtsch accoord een regee- ringsprogram tegemoet zien, dat de door Minister Deckers aaxigegeven lijn van be slist verzet tegen de gezagsondermijnen de invloeden sterk accentueert, terwyi een krachtige wetgeving is te verwachten tot herstel der ontredderde financiën, vooral door vermindering van de Staatsuitga ven, opheffing van net economisch leven uit zyn verval en krachtige bestryding der werkloosheid. In de piograms der drie par tyen, welke voorheen de coalitie vormden, komen desbetreffende clausulen voor. Een krachtig bewlna wordt trouwens dub bel geboden, nu de beroeps-opruier L. De Visser in de Kamer terugkeert met nog drie Moskovieten, onder wie de heer Da vid Wynkoop en de Indiërs Prawiradirdja en Sardjono. Het is schande genoeg, dat laatstgenoemde op het oogenblik nog tot de geïnterneerden in Boven Digoel be hoort, waar hy zyn straf uitzit, evenals in een Nederlandsche gevangenis de lijst aanvoerder der Revolutionnalr sche Party, de heer H. Sneevliet, die by Ie revolutie in China Je belangen van Mos kou diende, den tyd afwacht, dat hy in het parlementaire gestoelte zal klimmen, om de Kamer tot klankbord van de muiterij te misbruiken. Het zoogenaamde réveil van het Verbond van Nationaal Herstel, dat het heelemaal tot één zetel kon brengen achter den ge neraal op het parade-paard, blijkt weinig méér kracht op de openbare meening te bezitten dan het dozijn fascistische groepen en de in het geheel met 46 in de verkie zingen op trekkende kleine party tj es, waar van er thans 40 voo. de stembus gesnec veld liggen. Het onopgevoede kiezerspubliek Is alweer allerlei politieke éénmans- ideeën achterna geloopen zonder zich te bekommeren om de met veel yver en geld vermorste stemmen, uie aan de groote par tyen voor een krachtig Parlement ten goede hadden kunnen komen. De liberalen hebben zich vooral in de hoofdstad, waar in hun sterkste burcht de socialisten zoo fel werden gemaltraiteerd, verrassend kunnen handhaven. Maar hier en elders zyn de kleine partytjes amechtig weggezakt Ir het muurvaste Hol land met zyn nauweiyks te verschuiven groote partyen en ongenaakbaar zelfs in dit stormjaar van Germanje. Terwyi de algemeene deeler meer dan 37.000 stemmen bedroeg, haalde de R. K. Democratische Party, wier leider prof. Veraart had aan- gekondigd, dat de R. K. Staatspartyers dit keer van de trappen zouden rollen, er maar 20475, de R. K. Arbeidersparty zelfs maar 7248 en de Limb.‘Federatie werd even-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 16