Het vervoer per vrachtauto Duitschland behoeft invoer c c D Auto door trein gegrepen Indisch drama Drie conclusies Vervoom gekozen EEN CONCESSIESTELSEL DE KAMERVERKIEZING HET NIEUWE VERDRAG BI nin-PROMAMMA- Juist voor Vrouwen! VRIJDAG 28 APRIL’ Een commissie van vijf Bestuurder ongedeerd De Crisiszuivelwet Geen uitkomst in da moeilijkheden Coördinatie Dr. Coli jn aan het woord De theerestrictie wettelyke maatregelen treden De spoedig in werking POGING TOT MOORD De aanslag te Katwijk ERNSTIGE BOTSING De automobilist reed door Vergelijkende percentages Samenvoeging Wederom ingesloten - IN HET RUIM GEVALLEN Geen direct gevaar SPORT EN SPEL Nederland-België NATIONAAL CRISIS-COMITE Staking beëindigd Voorloopig tot 31 Dec. Het middengedeelte geplaatst Het Belgische elftal Boternoteering Twee dooden den by Mond- en klauwzeer in de W ieringermeer DE NIEUWE SPOORBRUG BU ZALTBOMMEL Eerste ongeval op den nieuwen onbewaakten overweg by Nootdorp nog goed afgeloopen Buitenlandsche Kerkelijke Leeningen MISOOGST IN VIER DISTRICTEN Het aantal voorkeurstemmen op den heer Braai was niet voldoende Said Het Nederlandach elftal A R" Wetsontwerp ingediend tot wijzi ging van de wet Openbare Vervoermiddelen Dank zy solidariteit, thana weer raat in het houtbedrijf AKKERTJES - Zaterdag, 29 April 1933 Jl f Mededeelingen van den ataate- aecretaria en het Miniaterie van Voedingawezen en Landbouw en vyf zwaargewon- een amokparty te Tarakan Ontspanning op verlies uitloopt, óók de Biedt tulne Slechte M eta. per 12 stake. Bl« 0.81 i. 2M feit, dat de kassalade c werkgevers opengesteld 1931 30.01 22.59 12.47 1036 9.92 5 .03 2 .32 2 .26 0.71 0.66 0.66 Op last van den Officier van Justitie heeft de Haagsche politie aangehouden den accoun tant R. H. In diens woning te HHlegersberg. H, die reeds eerder was gearresteerd wegens WU vernemen ntt Berlijn, dat het Dultech- Nederlaadech Economisch Verdrag Donderdag middag is onderteekend. Het eerste ongeval op den nieuwen onbe- waakten overweg te Veur-Leidschendam nabij Nootdorp Is Donderdagmiddag gebeurd. Be M F Gevt Ot F werk lettei tii voor Brtei levei Bure Loom Arnhi letter Vree 1929 29.64 23.81 11.59 10.49 7 .37 6.16% 2.— 2-27% 103 0.70 0.64 0 38 1.06% BEF voor Franz De t kamer den 8 voren ambtsi ■lln i ion b tegeno bet princli echen Ik i meraa svertu B voo meend ten st slaan M>. Een BU. *1 wanne «Üchtl welke zoo si noodlo ding i lossing puesu Het én bitl verdoe wat gi keggen verschi terberg Ong, dateski hem b groote heeft boven tlonale ■elïst ken, Brlev ▼an Oen werk: bekei refer Boek strae voor beVg B. Aken Bjj de TWeede Kamer is Ingediend een wets ontwerp tot wijziging van de wet Openbare Ver voermiddelen. Dat de snelle toeneming van het vervoer per auto betere ordening van dit vervoer steeds dringender gewenacht maakt, lijdt, aldus de Minister van Waterstaat in de Memorie van Toelichting, bij weinigen twijfel. Of bjj de daar omtrent geulte velerlei wenschen en wenken de grens van uitvoerbaarheid ten volle wordt ge ëerbiedigd, schijnt niet steeds vast te staan. Het wetsontwerp beoogt uit dat velerlei aoo te kie nen, dat een redelijke kans op uitvoerbaarheid mag worden aangenomen. Wat het openbaar personenvervoer betreft, behoeft de regeling der Wet Openbare Ver voermiddelen omtrent autobussen aanvulling en verduidelijking. Naar het voorbeeld van het geen sedert 1926 voor het personenvervoer geldt, wordt ook voor het openbaar goederenvervoer een vergunningsstelsel voorgedragen. Ten aan zien van beide soorten vervoer wordt beproefd zekere uitwaseen tegen te gaan of te voorkomen van de zoogenaamde „wilde" diensten, die ver gunde of daarmee gelijk te stellen vervoer diensten een te weinig gebreidelde concurren tie kunnen aandoen. Gelegenheid om zich aangaande een voor ontwerp van wet uit te spreken is gegeven aan: de provinciale besturen; de couunissle-Patijn voor het vervoervraagstuk; den Ned. Bond van Autobuadienstondernemers. den Bond van Be- drljfautohouders in Nederland; den Bond van Expediteurs en Transportondernemers; de Ned. Spoorwegen; de Ned. Vereenlging voor Locaal- spoorwegen en Tramwegen; het Centraal Co mité voor Economisch vervoer; het Ned. Bin nenvaart Bureau; bet Centraal Bureau voor de Rijn- en Binnenvaart; den Nijverheldsraad en de Kamers van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam en voor Rotterdam. Beoogd wordt o. a. het gebruik van niet open bare en dus vergunning niet behoevende ver voermiddelen op een wijze, die de algemeene vervoervoorziening schaadt, tegen te gaan. Wil men, dat het met „coördinatie" op vervoerge bied inderdaad ernst zal zjjn. dan behoort de wetgever het euvel der versnippering tegen te gaan door samenvoeging en samenwerking van openbare vervoermiddelen nader óe bevorderen. Het ontwerp stelt het beginsel, dat aanvragen van ondernemers van spoorwegdiensten (naar de omschrijving van artikel 1 der Locaalspoor- en Tramwegwet omvat dit woord ook tramweg- dlensten) om vergunning voor aanvullend of vervangende busdiensten worden ingewilligd behoudens de mogelijkheid, dat overwegende redenen van vervoer-economischen aard zich hiertegen verzetten. Dit voorbehoud geeft ge legenheid om de schakeerlngen van elk bijzon der geval tot haar recht te doen komen. Uit overweging, dat bjj autobusdiensten veelal streekbelangen op den voorgrond komen, werd nb|j de wetswijziging van 1926 beslissing in eer ste aanleg opgedragen aan Gedeputeerde Sta ten. Al komen ook bjj vrachtautodiensten streekbelangen te pas. de omstandigheden lel den hier aanstonds tot een andere voorziening, vooral sedert meer en meer blijkt van diensten over zeer langen afstand. Provinciesgewijze be handeling zou dan omslachtig worden. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Woensdagmiddag is de 29-jarige jjzerwerker, die gewoond heeft in de Spanjaardsstraat te Rotterdam, aan boord van het Deensehe s.s. „Emma Maersch", liggende in een dok van Wll- ten, in een ruim gevallen. De man is aan de gevolgen van een schedelfractuur overleden. Nat. B. T. M. RK. Volkspartij Rev. Soc. Partij Chr. Dem. Unie Herv. Geref. St. Verb. Nat. Herstel Diverse partijen De Haagsche Rechtbank heeft vonnis gewe zen in de zaak tegen den 28-jarigen varensge zel J. D. te Katwijk, thans gedetineerd, tegen wien door het O. M. wegens poging tot moord, op z|jn gewezen meisje mej. 6. M, te Katwjjk gepleegd op 30 December van het vo rig Jaar, zes Jaar gevangenisstraf is geëischt. De rechtbank verklaarde D. schuldig aan het hem ten laste gelegde misdrijf en veroordeelde hem tot vijf jaar gevangenisstraf. HEEREN, Uw oude hoed past niet bij. Uw kleeding. Draagt *n Wettig gedeponeerd. In twee kwaliteiten verkrijgbaar. EI8CHT DIT MERK IN UW HOED, want er zijn imitaties in den handel. Het Tweede Kamerlid Vos heeft aan de Mi nisters van Financiën en van Economische Za ken en Arbeid de volgende vragen gesteld: Is bet den Ministers bekend, dat vele plaat selijke Crlsis-Comlté’s bjj gebrek aan geldmid delen niet of niet voldoende in staat zijn tot het verleenen van flnancleelen steun aan nood lijdende middenstanders en dat ook het Na tionaal Crisis-Comité hierin blijkbaar niet kan voorzien? Zijn de Ministers, in verband met den stij genden nood, bereid op korten termijn een toe reikend bedrag voor dit doel ter beschikking van het Nationaal Crisis-Comité te stellen? Oud-mlnlster dr. H. Colijn heeft aan „De Telegraaf” in korte trekken zijn meenlng ken baar gemaakt over het resultaat der Tweede Kamer-verkle zingen. SOERABAJA, 27 April (Aneta.) De Dienst van de Landbouw-voorllchttng ontving bericht dat in Noord-Madloen 21.000 bouws door de boorderplaag zjjn aangetast, waardoor 200.000 plkols padl verloren zijn gegaan. De misoogst strekt zich uit over vier distric ten, doch heeft alleen voor een district nadee- llge gevolgen, zonder dat echter direct gevaar te duchten is. Naar aanleiding hiervan wordt medegedeeld, dat een plan is beraamd om in Noord-Madloen een grooten wadoek aan te leggen. De bestuurder van een luxe-auto, die Donder dagmorgen half tien op den Rotterdamschen- weg onder Delft In de richting Rotterdam reed, haalde daar met groote vaart een vrachtauto in op het oogenblik, dat uit de richting Rotterdam een motorrijder naderde. De bestuurder van den auto kon niet snel genoeg meer uitwijken, met het gevolg, dat zjjn auto met den motorrijder in botsing kwam. Deze sloeg over den kop en bleef in het mulle zand terzijde van den weg liggen. In bewusteloozen toestand is de ongelukkige naar het Oude en Nieuwe Gasthuis te Delft vervoerd. Daar hij nog steeds bulten kennis was, kon htf des morgens niet gehoord worden. De automobilist is na het ongeval doorgere den. Zijn wagen is een nieuwe, groote, donker blauwe personen-auto, mogelijk een Buick. De commissaris van politie te Delft heeft aanhouding en voorgeleiding van den man ver zocht. „Naar het mij voorkomt”, aldus dr. Colijn, „kunnen uit dezen uitslag drie conclusies wor den getrokken: ten eerste, dat er in de Kamer een meerderheid is, die een regeering wenscht welke rekening houdt met de christelijke volks- asptratles; ten tweede, dat bij deze stembus tevens gebleken is van een begeerte naar een regeering, die in natlonaien zin het bewind voeren zal; ten derde, dat de versplintering van de volksvertegenwoordiging zich heeft voortgezet. Er zijn nu veertien partijen tegen elf in de zittende Kamer. Daarin ligt naar mijn meenlng een vingerwijzing dat regeering en Kamer er voor zullen hebben te zorgen, dat de groote tjjdvragen in onderlinge samenwer king op bevredigende wijze tot oplossing wor den gebracht, omdat anders een volgenden keer de parlementaire ontreddering nog veel grooter zal worden.” Donderdagmorgen is het middenstuk van den Oostelijken hoofdligger van de spoorbrug bij Zaltbommel, welk bruggedeelte 67 meter lang is, en 210 ton weegt, met goed succes geplaatst. Ruim een half uur had het geduurd, toen het boogstuk reeds kant en klaar en juist ge steld was. Het vroege uur bleek voor zeer velen geen hindernis om van dit werk getuige te zjjn. Wij laten hieronder volgen de vergelijkende percentages voor de partijen, die in de nieuw samengestelde Tweede Kamer vertegenwoor digd zullen zijn: BATAVIA, 26 April (Aneta) De ontwerpen Inzake de theerestrictie, welke zooeven den Volksraad bereikten, omvatten een theeultvoer- ordonnantie en een theeaanplantordonnantie. Den Volksraad werd verzocht zijn beslissing, wegens het spoedelschende karakter, vóór 10 Mei as. aan den Gouverneur-Generaal mede te deelen. Het ligt in de bedoeling der Nederlandsch- Indische regeering deze ontwerpen zoo spoedig mogelijk af te kondigen. De datum van inwer kingtreding zal echter door den Gouverneur- Generaal nader worden bepaald. Zulks is noodzakelijk door het feit, dat het de Britsch-Indische regeering niet mogelijk is reeds aanstonds ten aanzien van het plantverbod wet- telljke regelingen te treffen, die het geheele thee-productle-gebied omvatten. Het Is namelijk de bedoeling, de wettelijke maatregelen in Nederlandsch-Indlë, Britsch- Indië en op Ceylon op den zelfden datum in werking te doen treden. Onze regeering heeft zich echter bereid verklaard de inwerkingtre ding eventueel met terugwerkende kracht van 1 April jl. af te bepalen, indien het voor de Engelsche regeering mogelijk zal blijken den- zelfden maatregel te treffen. het kleine orkest van het KIR n.l.v. F. Lee mans 5.60 Kamermuziek 730 Oramo- foonmuzlek 8 35 Gramofoonmuzlek 50 Concert door het radlo-orkeet o.l.v. Frans André 930 Oramofoonmuzlek 10 uur Concert oJ.v. Paul Moreaux. Aan gecentraliseerde behandeling door een mm m teste van ten hoogste vijf personen wordt de voorkeur gegeven. Voorshands denkt de Mi nister zich de keuze aldus, dat de leden noch ten yanzUn van de belangen van het openbaar autovervoer, noch ten aanzien van die der spoor- en tramwegen of van vervoer te water actieve bemoeiingen hebben. Een algemeene maatregel van bestuur omtrent de werkwijze der Commissie kan een en ander nader om- schrijven oogd vcMj ten bate van de duurzame vervoer- voorzienflft de met goedvinden der overheid werkende^n aan hare vergunning of concessie gebonden onderneming te beschermen tegen den vrijbuiter, die wel de lusten begeert, doch de lasten volgaarne aan anderen overlaat. De woorden „doet verrichten" kunnen het bezigen van stroomannen tegengaan. Uitgezon derd wordt het geval, dat een geheel rij- of voertuig is verhuurd. Tegen gebruik van auto bussen voor vervoer van arbeiders naar en van een fabriek, voor schoolreizen ed. kan uit al gemeen vervoeroogpunt geen bezwaar worden gemaakt Verhuring voor den geheelen af te leggen weg wordt gevorderd om kans op ont duiking door schijnhandellngen tegen te gaan. Evenmin beoogt de bepaling ritten met „tou ringcars" te belemmeren. B|j het in werking treden van de wet zal de bedoelde commissie gereed behooren te staan. Daar hiervoor eenige voorbereiding noodig is, zal de dag van in werking treden nader moe ten worden bepaald. Het rapport van de Btaatscommlssie-Pattjn inzake het voorontwerp van wet tot wijziging van de wet op de openbare vervoermiddelen, is met enkele bijbehoorende bescheiden aan de memorie toegevoegd. KALVNDBOBO. 1155 M. 11.20 Strijk orkest van restaurant ..Wives” o.l.v. A Ben dis 1.50 Oramofoonmuzlek 2.50 Om roeporkest o.l.v. Lsuny aróndsbl 730 Omroepstrükorkest o.l.v. Frits Mahler uur weeneche muziek door het omroep orkest o.l.v. Mahler 930 Dansmuziek. BERLIJN, 419 M. 330 Concert door de BerlUnsche orkeetvereenlglng o.l.v. Bchmal- stlch 4 30 Vervolg concert 630 Con cert. De staatssecretaris in het Duitscbe Rtjks- mlnlsterie voor Voedingswezen en Landbouw, Rohr, beeft Donderdag eenige mededeelln- gen verstrekt betreffende het Duitsch-Neder- landsche handelsverdrag. Rohr wees er op, dat waar Duitschland nog behoefte heeft aan buitenlandscben invoer, in het bijzonder op het gebied van vet, deze behoefte uit die landen moet worden gedekt, waar de Dulteche invoer bij geïnteresseerd is en den Invoer te beperken tegenover die landen, waar dat minder het geval is. Bij de voorlooplge toekenning van de 100 ze tels voor de nieuw samengestelde Tweede Ka mer, hebben w|j ten aanzien van den gekozene van de Nationale Boeren-, Tuinders- en Mld- denstandspartij eenlg voorbehoud gemaakt, daar de mogelijkheid niet uitgesloten was, dat de heer Braat, inplaats van den heer Vervoom door voorkeurstemmen gekozen sou zijn. Na raadpleging van de gedetailleerde cijfers kunnen w|j thans vaststellen, dat inderdaad, zooals bij de oorspronkelijke voorlooplge op gave is medegedeeld, de heer Vervoorn geko zen is. De heer Braat heeft weliswaar in de kies kringen Leeuwarden, Groningen en Assen, waar hij op nummer 2 van de lijst zijner partij was geplaatst, een groot aantal voorkeurstem men gekregen t.w. 5525, doch dit aantal was niet toereikend pm hem zijn Kamerzetel te doen behouden. In de Ijjstengroep van deze drie kringen wa ren in totaal 12.197 stemmen op de Nationale Boeren-, Tuinders- en MtddenstandspartU uit gebracht. Om met voorkeurstemmen gekozen te kunnen worden, had de heer Braat meer dan 50 pct. van dit getal, dat is 6099 stemmen, moeten verwerven. Hij kwam er dus 574 te kort en het gevolg ervan is, dat hij nu zijn zetel aan z|jn medelid, den heer Vervoom, zal moeten afstaan. HUIZEN, 1875 M. 8 uur KRO-Morgen- concert 11 uur Oramofoonmuztok 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L H Perquln 13 uur Politieberichten 13.15 Het Con-Brlo-Trio 1.45 Zenderver- zorglna 3 uur Voor de rijpere jeugd. Pater J. Dito OP „Vragen en antwoorden” 330 Klnderuurtje door mevr. Sophie Nuwenbuls-van der Rijst en mevr. Corrie Msrres-van der Ven 4 uur De Lorenzo's accordeon vlrtuoeen 5.15 Sportmaatje door 8. P. J. Borsten 530 De KRO-Boys o.l.v. P. Lustenhouwer7.10 Kath. Rad. V.- Unlverslteit. Prof. dr. Th. v. d Bom ,Xe- vensverschijnselen en hun verklaring" 7 30 Polltleradloberlchten 7.46 Sport- praatle van de RKF 8 uur KRO-orkeet o.l.v. Marlnus van Woud en het duo Puck Jakma en Jutes Jaeger 11 uur Gramo- (oonmuzlek. HILVER8UM, 296 M. 8 uur VARA Gra- tnofoonmuzlek 10 uur VPRO Morgenwij ding 10.16 VARA Uitzending voor de ar beiders In de continubedrijven. VARA-kteln- wkeet o.l.v. Hugo de Groot, m.m.v. Ellee te Haas. zang. AdoU Bouwmeester draagt roor. Het VARA-tooneel 0.1.v. Willem van kapellen 13 uur De Notenkrakers o tv. Das! Wins 19.45 Orgelspel door Job. Jong 1.15 De Notenkrakers 3 uur Zenderver- •orglng 3.15 Gramofoonmuzlek 2 46 3. Preaser „Het ventersvraagstuk In Neder- and 3 uur Muzikaal allerlei .Het man- nen kwartet Neerlandla. mevr. R. Vegt-de Swarte. pianobegeleiding. Jack Molenaar ac- iordeon. saxofoon. Pianobegeleiding: Bep Dlckhout. Cither. C. Bouwman 4.30 In- itltuut voor arbeidersontwikkeling. P. K. Polderman: „Het congres van het Instituut” 4.50 VARA Bslalalka-orkeet oJ.v. Iwan Powsrjef 5 uur Henry Marchand zingt 5.40 Letterkundig overzicht door A. M. de long 6 uur Volksliederen door de Wiele waal. zanggroep der Amsterdamsche AJ.C., o.l.v. Plet Tlggera 630 The Columbia rhree. accordeon ensemble 7 uur Kin derkoor „De Jonge Stem”, o.l.v. Betsy Rlg- ter-Mendes. Anton Krelage pianobegeleiding 7.30 Uitzending voor den alg. bond van arbeid (st )ers In het bakkers-choeolade-sul- kerbewerklngsbedrijf. VARA-Tooneel o. 1. V. Willem van Capellen 8 uur AVRO Vaa Dlas 8 05 Omroeporkest o.l.v. Nico Treep 8 45 Radio Tooneel „Variété” door Anton Hamlk. Leiding Kommer Klein 9.30 Ko vacs Lajos en zijn orkest, m.m.v. de AVRO- glrls. afgewisseld door gramofoonmuzlek 11 uur Vaz Dlas 11.10 Gramofoonmuzlek 12 uur Sluiting. BRU88EL. 509 M. 1130 Concert door het kleine orkest van het NTR oJ.v. p. Lee mans 1230 Concert 430 Concert door Op een boot uit Zwammerdam. waarmede jong vee naar de Wlerlngermeer werd vervoerd, te bjj aankomst mond- en klauwzeer geconsta teerd. Op advies van het Veearteenijkundig Staatstoezicht is het vee op een afzonderlijken kavel gelost, teneinde besmetting van de reeds Ingeschaarde dieren zooveel mogelijk te voor komen. i BANDOENG, 26 Aprils (Aneta). De militair commandant van de Zuider- en Oosterafdeellng van Borneo, seinde dat een amokmakende In- landsche veroordeelde te Tarakan, den ser- geant-instructeur van Kempen en een In- heemsch kind doodde, terwijl vijf Inheemschen zwaar gewond werden. De amokmaker werd door den luitenant- adjudant De Rochemont neergelegd. De Cotnmlssie-PaUjn acht het wenschelijk, dat de bemoeiingen van Ged. Staten met de vergunningen voor autobusdiensten aan de voorgestelde commissie zullen overgaan, nadat de omvangrijke eerste arbeid omtrent de vracht autodiensten zal z|jn verricht, en oppert een termijn van twee jaren.. Ook de minister acht deze vereenvoudiging, brengende samenvoeging van soortgelijke werkzaamheden, in beginsel aUeszins wenschelijk, doch het schijnt hem be zwaarlijk, dat men zich bij voorbaat in de wet gaat binden aan een termijn. Naar gelang van de ervaring kan wetswijziging worden bevor derd. Met hetgeen de Commissie Patijn beoogt om trent zekere vrijgevigheid ten behoeve van dien sten. die niet meer dan eenvoudige bodedien sten zijn, kan de minister zich vereenlgen. Voorgesteld wordt straf te bedreigen tegen dengene, die, zonder houder van een vergun ning voor bus- of vrachtautodienst te zijn, met een motorrijtuig tegen eenigerlei vergoeding vervoer verricht of doet verrichten, ten behoeve waarvan reeds sulk een vergunning of een spoor- of tramwegconcessie van kracht is. Be- De Leeuwarder boternoteering is heden vast gesteld op 55 cents per K.G. ,v Het Belgische elftal, dat Zondag 7 Mei aA. te Amsterdam tegen Nederland speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Braet (CjB. Brugge): achter: Dedeken (Antw. F .O.), en Hooydonckx (Excelsior, Has selt); midden: van Ingelghem (Daring, Brussel), Hellemans (F.C., Mechelen) en Claessens (Union 8t. Gillolse); voor: Versyp (F. O„ Brugge). Voorhoof (Uersche 8. K.), Capelle (Standard- Luik), Saeyz (C.8„ Brugge) en van den Eynde (Beerschot). Reserves: Van der Berghe (Daring Brussel); Nouwens (R.O. Mechelen): Steynen (Berehem Sport)Brichaut (Standaard Luik) en Weydlsch (Union. 8t. GUloise). WARSCHAU. 1411 M. 5.46 Populair concert 730 Populair concert door het omroeporkest o.l.v. St Nawrot 935 Piano recital 1030 Dansmuziek. BEROMUN8TER. 466 M. 930 Dans muziek. Het Nederlandach elftal, dat op Zondag 7 Mei as. in het Olympisch Stadion te Amster dam tegen België uitkomt, is als volgt samen- gesteM: Doel: Van der Meulen (H.F.C.), aanvoerder. Achter: Weber (AD.O.) en van Run (PJ5.V.). Midden: PelUcaan (Longa), Anderieasen (Ajax) en van Heel (Feyenoord). Voor: Weis (Unites), Adam (H.V.VJ. Van der Broek (P. S. V.), Dulnhouwer (Feyenoord) en Van Nellen (D. H. C.). Reserves zijn de spelers Van Male (Feyen oord), Diepenbeek (Ajax), Breitner (A.D.O.). Bonsema (Velocitas) en Van Reenen (Ajax). MILAAN. 331 M. 430 Gramofoonmuzlek 7.06 Idem 730 Gramofoonmuzlek 8.20 Orkeetconcert 930 Gevarieerd pro gramma 1030 Dansmuziek. ROME. 441 M. Coneervatoriumconcert 8.06 ,Xa fllle du Tambour-Major". ope rette van Offenbach. WEEN EN 517 M. 5.05 Concert door bet Max Gelazler-orkest 6 40 Pianorecital 7.20 Gevarieerd programma 935 Dans muziek. Na acht weken strijd ia de staking in het houtbedrijf te Utrecht opgeheven. Werkgevers en werknemers hebben bet voorstel van den rijksbemiddelaar aanvaard. De groote beteekenis en het verheugende voor de werknemers van het aanvaarde voor stel van den rijksbemiddelaar is, aldus schrijft „Het Volk" dat de Utrechtscbe houtbewerkers voortaan aangesloten zullen zijn bij het lan delijk colleÈUef contract, waarover Yii afloop van dit contract met den Houtbond onder handeld aal worden. Bovendien is de vacanUe nu gebracht van vier op zes dagen In het be gin van dit jaar was de toeslag, die op deze vier dagen vacantie gegeven werd. Ingetrokken. Hier staat thans tegenover, dat de vacantie met twee dagen wordt verlengd. Gezien de omstandigheden is dus een vrij gunstig resultaat bereikt, dank zij vooral de saamboorigbeld van de houtbewerkers, die tien jaar is geweest. Woensdagavond hebben* de stakers vergaderd onder leiding van de gezamenlijke hoofdbestu ren, waarbij besloten werd, cm bet voorstel van den rijksbemiddelaar te aanvaarden. Inmiddels hebben verschillende de gelegenheid voor de arbeiden sich weer aan te melden. RK. Staatspartij 8. D. A. P. A. R. Partij C. H. Unie Vrijh. Bond Vrijs. Dem. Bond Comm. Partij Staatk. Geref. Partij 231 138 1.10 1 03 102 P 031 0.82 4.19 Kamerverkiezing St.verk. Kamerverk. 1933 2738% 21.47 13.44 9.13 636% 5 08 3.18 Na spanning komt ontspanning Deze kan vacantiepret of verstrooiing maar kaï ook verslapping beteeke- nen: ont-spannen. Na de geweldige inspanning by den verkiezingsstrijd er is nachten zelfs gewerkt is er by den uitslag ont-spanntng gekomen. Er valt nu niets meer aan te doen. De cijfers lig. gen er, onmiddeiyk. Oef: het werk is gedaan. Gedaan? Ja, het werk voor .blezen" verkte- zingsstryd is achter den rug. Eer^e. kere mate van rust komt lederen tber- ker toe. Maar is het essentieele werk nu afgedaan of moet het thans weer beginnen? Er zyn lessen uit de ver kiezing te trekken. Nooit staat die les zoo klaar onzen menschen voor oogen als thans, nu de indrukken versch zyn. Daarom moet juist dadelijk weer gedacht worden aan de versterking onzer eenheid en aan de bewustwor ding dat alle pogen om die eenheid te breken op verlies uitloopt, óók voor hen die andere nevendoelen nastre ven. Ontspanning, rust na arbeid.... goedt Maar geen verslapping, geen ontmoedigde en ontmoedigende werk loosheid, doch dadelijk west begonnen aan de versterking, moreel en nume riek van hetgeen ons dierbaar is. ringen. Het contingent van spek bedraagt 60 pet. vergeleken met het vorige Jaar, het tarief 20 R.M. vergeleken met 36 RM., dat dat dus verre geheven werd. Voor kaas bedraagt het contingent 50 pct. van den Invoer van 1931732 tegen een tarief van 20 R.M. en 20 pet. tegen een tarief van 60 R.M. In totaal bedraagt het contingent dus 70 pet van den Invoer van 1931/’32. Wat kaas betreft was Duitschland niet geheel vrij, aangezien nog verplichtingen bestaan jegens Denemarken en Finland. Wat eieren betreft kon Duitschland Neder land tegemoet komen, daar Duitschland be hoefte heeft aan import van eieren. Het con tingent bedraagt hier 60 pet., het tarief 40 H M, vergeleken met het autonoom tarief van 70 R.M. Ten einde een prijsdrukkend effect te verhinderen, mogen tegen het contingentstarlef van 40 R.M. alleen eieren geïmporteerd worden, die in overeenstemming zijn met de standaard bepalingen der Duitache wetgeving. Duitschland krijgt een edel product geïmpor teerd, dat niét prijsdrukkend kan werken. Voor den tijd van 1 October tot 31 December, wan neer gebrek is aan eieren, bedraagt het tarief slechts 30 pet. Tegelijkertijd zal het autonome tarief verhoogd worden tot 100 R.M. Vervolgens wees v. Rohr op den trooeteloo- zen toestand van den tuinbouw ten gevolge van de verplichtingen, vooral tegenover Frankrijk en Italië en kondigde een wet aan ter be scherming van den Dultschen tuinbouw. Bjj de kool is men Nederland tegemoet gekomen en het tarief zal van 8 op 6 R.M. worden ver laagd. Bij spruitjes is een verlaging van 20 op 10 R.M. ingesteld, bij klapbessen eveneens een verlaging op 10 R.M., echter alleen, wanneer het Nederland gelukt met de Duitache leveran ciers tot overeenstemming te komen over den prijs. Met het oog op het slechts tot eind Mei in Duitschland wordt ge ïmporteerd, bestond er geen aanleiding oth voor den korten nog in aanmerking komenden tijd een contingent vast te stellen. Voor dezen tijd wordt dus het tarief van 20 RM. verlaagd tot 15 R M. Het nieuwe verdrag wordt onmiddellijk van Thans is met de debitrice van de S% obliga- tleleenlng Our Lady of Victory College Academy Fort Worth overeenstemming be reikt. Op 1 Juli a3. zullen de obligation, welke per 1 Januari jl. uitgeloot, maar niet betaald werden, afgelost worden tegen 100 plus 2H rente voor de periode 1 Januari1 Juli 1933. Voor de aflosslngstermijnen van 1 Januari 1934 tot 1 Januari 1987 is uitstel ver leend voor telkens één jaar, zoodat de leenlng geheel zal moeten zijn afgelast op 1 Januari 1938. Het bestuur van den Alg. Ned. Zulvelbond (F.N.Z.) heeft zich gezien den hachelijken toe stand. waarin de xulvelexport verkeert, met een uitvoerig adres tot den Minister van Economi sche Zaken en Arbeid gewend. Resumeerende komt het adres, dat voorzien is van verschil lende cijfers en berekeningen, tot de volgende conclusies: a. dat er in de crisiszuivelwet nimmer eenige zekerheid voor bet bereiken van een bepaalden richtprijs der melk heeft gelegen, daar deze afhankelijk is van den rondprijs der melk en deze weer afhangt van den buitenlandscben prijs der producten; b. dat de huidige crisiszuivelwet, waarin het mengen van boter en margarine wordt voor geschreven, geen uitkomst biedt voor de moei lijkheden wa%rin onze veehouderij zich thans bevindt, in tegendeel, het hooge mengpercen- tage, vteartoe men is moeten overgaan, heeft groote schade voor het veehoudersbedrijf nu en in de toekomst veroorzaakt, doordat w|j hier mede ons boterafzetgebled in bet binnenland vernietigen; c. dat het beperken der margarineproductle voor binnenlandse!) gebruik dient voort te gaan bij een gedwongen inkrimping van de melkvee- stepel omdat de margarine slechts een aan vullend product is uit buitenlandsche grond stoffen vervaardigd en de beteekenis dezer in dustrie en de aanverwante bedrijven, in de ver ste verte niet opweegt tegen het belang dat tienduizenden veehouders bij een goed afzet gebied hunner boter in het binnenland hebben; d. dat een verlaging der boter-, en margarine- prij zen zeer gewenscht is en een vereenvoudi ging van het heffing- en toeslagstelsel volgens Crisiszuivelwet ernstig overweging verdient. De vischhandelaar J. Pronk uit Scheventn- gen kwam met zijn auto uit de richting van Nootdorp en reed den overweg van den elec- trlschen spoorweg RotterdamSchevenlngen op. Het uitzicht in de richting den Haag wordt ernstig belemmerd door het boomgewas bij een boerderij van de wed. Moolman. Toen de heer P. vlak voor den spoorweg kwam, zag hij tot zijn groote ontsteltenis, dat met groote snel heid een electrische trein uit de richting den Haag naderde- Het was niet meer mogelijk om den auto nog tot stilstand te brengen en de heer P. wist niet anders te doen dan snel uit de cabine te sprin gen, waardoor hij zijn leven wist te redden. De auto reed nog enkele meters door en werd door den trein gegrepen. Over eenigen af stand werd het voertuig meegesleept en vrijwel totaal vernield. Zooals zich laat begrijpen, was de heer P. door het gebeurde danig overstuur. De overweg Is thans ongeveer drie maanden onbewaakt en thans reeds beeft het eerste ongeval plaats gehad. De vorige week nog weigerden verschillende ouders van kinderen op de R- K. school, die nabij den overweg is gelegen, hun kinderen naar school te zenden vanwege het gevaar bij het passeeren van den drukken overweg. zijn publlcatlee in de Kröller-aangelegenheld. was destijds vrijgelaten op voorwaarde, dat hij zich van dergelijke publicaties zou onthouden. Daar hl) naar de meenlng van de Justitie deze voorwaarde niet is nagekomen, is hij thans voor den tijd van vijf dagen in het Huis van Bewaring Ingesloten. HAMBURG. 872 M. 13 35 Gramofoon- muzlek 130 Idem 3.50 Concert door het Noragorkeet oJ.v. Herat Platen. KONIGWU8TERHAU8EN. 1635 M. 130 Gremofoonnuulek 3.50 Concert 535 Sonate voor alt-viool en plano 10.20 Concert. LANGENBERG, 472 M. 1330 Concert o.l.v. WoU 330 SolUtenooncert 8 50 Muziek 10.05 Concert o.l.v. Wolf 1130 Gramofoonmuzlek DA VENTRY. 1554 M. 11.20 Concert 12.06 Concert door bet Commodore Grand orkest o.l.v. Joseph Muscant 1.05 Gra- mofoonmuzlek 4 10 Orgelconcert 6 50 Cellorecital 9.05 Concert door het B.B.C.- orkeet 10 uur Ambroee en zijn orkest. PARUS (RADIO). 1725 M. 7 05 Ora- mofoonmuxlek 11.20 Concert door het omroeporkeet 5.50 Idem 6.40 Concert door bet omroeporkest 930 Gramofoon muzlek. zijn dia "AKKERTJES” Mn ideaal middel. Ze helpen verrassend bij onbehaaglijkheid, maar bovendien ook bij klachten op gezette tijden AKKER.UCHETS VoJgwn* recept roe Apotheker Dumont. De staatssecretaris deelde vervolgens détails in cijfers mede. Het betreft in hoofdzaak spek, kaas en eieren. BU kaas en spek is men den Hollanders kunnen tegemoet komen, aangezien het Dultsche vetplan aanwezig was. Rekening moet er mede worden gehouden, dat de Ne- derlandsche verkooporganisatie met de Dultsche inkooplnstantles in contact staat en dat het spek Duitschland tegen een prijs binnenkomt, xxe» nieuwe verurng wv«u» wuwuw die wordt afgestemd op de BerUjnscbe notee- kracht en duurt tot 81 December as.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 17