Het vervoer per vrachtauto Duitschland behoeft invoer [HoUy.^D££li een concessiestelsel AKKER.CMHETS W '5 gegrepen Indisch drama Drie conclusies Vervoom gekozen Juist voor Vrouwen! Auto door trein P- 4 n/n-PPOGP DE KAMERVERKIEZING NEI NIEUWE VERDRAG f VRIJDAG 28 APRIL De Crisiazuivelwet Dr. Coli jn aan het woord De theerestrictie POGING TOT MOORD De ERNSTIGE BOTSING Vergelijkende percentages IN HET RUIM GEVALLEN SPORT EN SPEL N ederland-België NATIONAAL CRISIS-COMITE Voorloopig tot 31 Dec. «r Een commissie van vijf Staking beëindigd "AKKERTJES" Bcstuurder ongedeerd Zaterdag 29 April 1933 4 i Ontspanning 980 Dan»- Geen uitkomst in de moeilijkheden Coördinatie aai 1 De automobilist reed door Samenvoeging Wederom ingesloten NB Slechte M ete. per U stake. Geen direct gevaar 0.81 1 van Het Nederlandsch elftal a- »r Het middengedeelte geplaatst a Het Belgische elftal 16- Boternoteering ■pek Duitschland tegen een prijs binnenkomt. 4 Twee dood en den by Eerste ongeval op den nieuwen onbewaakten overweg by Nootdorp nog goed afgeloopen Dank zy solidariteit, thans weer rust in het houtbedrijf Wat»ontwerp ingediend tot wijzi ging van de wet Openbare V ervoermiddelen Mond- en klauwzeer in de W ieringermeer DE NIEUWE SPOORBRUG BIJ ZALTBOMMEL MISOOGST IN VIER DISTRICTEN WU vernemen alt BerttJn, dat bet DaMaub- Nederiandsch Economisch Verdrag Donderdag middag Is onderteekend. voorwaarde niet is nagekotnen, voor den tyd van vyf dagen in het Huls Bewaring Ingesloten. Het eerste ongeval op den nieuwen onbe- waakten overweg te Veur-Leldschendam nabU Nootdorp is Donderdagmiddag gebeurd. HEEREN. Uw oude hoed past niet bU Uw Heeding. Draagt 'n i rat de ils- m- sde tt- «- ir» BEROMUNRTER, 460 M. muziek. na •y- R. K. Staatspartij S. D. A. P. A. R. Partij C. H. Unie Vryh. Bond Vrijs. Dem. Bond Comm. Party L" les bé tre et 33.81 11.59 10.49 737 6.18% 2.— 337 103 0,70 0.64 038 1.06 maatregelen treden aanslag te Katwijk looe lee- tast mis het oog ’«8- cy- oo- den van bUi i de och «U er- hoe ■len e op sele erd scb ni- het lan in ida of ver ten in die iwe der en Mb en oek die steid was. Het vroege uur bleek voor zeer velen geen hindernis om van dit werk getuige te zyn. Op last van den Officier van Justitie beeft de Haagsche politie aangehouden den accoun tant R. H. in diens woning te Hlllegersberg. Hdie reeds eerder was gearresteerd wegens Beoogd wordt o. a. het gebruik van niet open bare en dus vergunning niet behoevende ver voermiddelen op een wijze, die de algemeene vervoervoorziening schaadt, tegen te gaan. WU men. dat het met „coördinatie" op vervoerge bied Inderdaad ernst zal zyn, dan behoort de wetgever het euvel der versnippering tegen te gaan door samenvoeging en samenwerking van openbare vervoermiddelen nader te bevorderen. Het ontwerp stelt het beginsel, dat aanvragen van ondernemers van spoorwegdiensten (naar de omschrijving van artikel 1 der Locaalspoor- en Tramwegwet omvat dit woord ook tramweg- dlenstem om vergunning voor aanvullend of vervangende busdiensten worden ingewllligd behoudens de mogeiykheld. dat overwegende redenen van vervoer-economtschen aard zich hleitegen verzetten. Dit voorbehoud geeft ge legenheid om de schakeeringen van elk byzon- der geval tot haar recht te doen komen. Uit overweging, dat by autobusdiensten veelal streekbelangen op den voorgrond komen, werd by de wetswysiging van 1926 beslissing In eer ste aanleg opgedragen aan Gedeputeerde Sta ten. Al komen ook by vrachtautodiensten streekbelangen te pas, de omstandigheden lei- VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOOIDS Buitenlandsche Kerkeljjke Leeningen Oud-mlnister dr. H. CoUJn heeft aan „De Telegraaf" in korte trekken zyn meenlng ken baar gemaakt over het resultaat der Tweede Kamer-verkiezingen. BERLIJN, 419 M. 3.20 Concert door de Beriyneche orkeatvereentglng O.1.V Schmal- vtlch 4.30 Vervolg concert 0.20 Con cert. De staatssecretaris deelde vervolgens détails In cyters mede. Het betreft in hoofdzaak spek, kaas en eieren. By kaas en spek is men den Hollanders kunnen tegembet komen, aangezien het Duitsche vetplan aanwezig was. Rekening moet er mede worden gehouden, dat de Ne- derlandsche verkooporganisatie met de Duitsche inkooplnstanties in contact staat en dat het ■pek Duitschland tegen een prijs binnenkomt, net nieuwe veruiaa wv«w. die wordt afgestemd op de BerUjnsche notes- kracht en duurt tot 31 December a-s. Nat. B. T. M R.K. Volksparty Rev. Boe. Party Chr. Dem. Unie Herv. Oeref St. Verb. Nat. Herstel Diverse partijen Donderdagmorgen is het middenstuk van den Oosteiyken hoofdligger van de spoorbrug by Zaltbommel. welk bruggedeelte 67 meter lang is. en 210 ton weegt, met goed succes geplaatst. Ruim een half uur had het geduurd, toen het boogstuk reeds kant en klaar en juist ge- De Leeuwarder boternoteering is heden vast gesteld op 56 cents per M.G. SOERABAJA. 37 April (Aneta.) De Dienst van de Landbouw-voorlichting ontving bericht dat in Noord-Madloen 21.000 bouws door de boorderplaag zyn aangetast, waardoor 200 000 pikols padl verloren zyn gegaan. De misoogst strekt zich uit over vier distric ten, doch heeft alleen voor een district nadee- llge gevolgen, zonder dat eehter direct gevaar te duchten Is. Naar aanleiding hiervan wordt medegedeeld, dat een plan Is beraamd om in Noord-Madloen een grooten wadoek aan te leggen. zyn publicaties in de Kröller-aangelegenheid. was destijds vrygelaten op voorwaggrig, dat hy zich van dergelyke publicaties zou onthouden. Daar hy naar de meenlng van de Justitie deze is hy thans van Duitschlan teerd, daéfcl Op een boot uit Zwammerdam, waarmede jong vee naar de Wieringermeer werd vervoerd, is by aankomst mond- en klauwzeer geconsta teerd. Op advies van het Veearteenykundlg Staatstoezicht is het vee op een afsonderiyken kavel gelost, teneinde besmetting van de reeds ingeschaarde dieren zooveel mogelyk te voor komen. Woensdagmiddag is de 29-jarige yzerwerker. die gewoond heeft In de Spanjaardsstraat te Rotterdam, aan boord van het Deensche s.s. „Emma Maersch”, liggende in een dok van Wil len, in een ruim gevallen. De man is aan de gevolgen van een schedelfractuur overleden. Wy laten hieronder volgen de vergelykende percentages voor de partyen. die in de nieuw samengestelde Tweede Kamer vertegenwoor digd zullen zyn: BANDOENG. 36 April (Aneta). De militair commandant van de Zuider- en Oosterafdeellng van Borneo, seinde dat een amokmakende In- landsche veroordeelde te Tarakan. den ser- geant-lnstructeur van Kempen en een In heemsen kind doodde, terwyi vyf Tnheemschen zwaar gewond werden. De amokmaker werd door den lultenant- adjudant De Rochemont neergelegd. KALUNDBORG. 1133 M. 11.20 StrUk- orkeat van restaurant „Wlvsx" o.l.v. A. Ben dis 1.30 Oramofoonmualek 3.50 Om- roepoekMt o.l.v. Launy Gröndahl 7.20 Omroepstrykorkest o.l.v. Fritz Mahler 8 uur weenache muziek door het omroep orkest o.l.v Mahler 9 20 Dansmuziek. De staatssecretaris in het Duitsche Rijks- ministerie voor Voedingswezen en Landbouw, v. Rohr, heeft Donderdag eenige mededeelln- gen verstrekt betreffende het Duitech-Neder- landsche handelsverdrag. v. Rohr wees er op, dat waar Duitschland nog behoefte heeft aan bultenlandschen Invoer, In het byzonder op bet gebied van vet, deze behoefte uit die landen moet worden gedekt, waar de Duitsche invoer by geïnteresseerd is en den Invoer te beperken tegenover die landen, waar dat minder het geval is. Het Belgische elftal, dat Zondag 7 Mei ba. te Amsterdam tegen Nedérland speelt, is als volgt samengesteld: 9 Doel: Braet (C3. Brugge): achter: Dedeken (Antw. P.GJ, en Hooydouckx/(Excelsior. Has selt); midden: van Ingelghem (Daring. Brussel), Hellemans (P.C., Mechelen) en' Claessens (Union St. Gilloise); voor: Versyp (F. C.. Brugge), Voorhoof (Liersche 8. K Capelle (Standard- Lulk), Baeyz (CJ3., Brugge) en van den Eynde (Beerschot). Reserves: Van der Berghe (Daring Brussel); Nouwens (R.C. Mechelen): Steynen (Berchem Sport)Brlchaut (Standaard Luik) en Weydisch (Union. St. Oilloiae). By de voorlooplge toekenning van de 100 ze tels voor de nieuw samengestelde Tweede Ka mer. hebben wy ten aanzien van den gekozene van de Nationale Boeren-, Tuinders- en Mld- denstandsparty eenlg voorbehoud gemaakt. daar de mogelykheld niet uitgesloten was, dat de heer Braat, Inplaats van den heer Vervoom door voorkeurstemmen gekozen zou zyn. Na raadpleging van de gedetailleerde cyters kunnen wy thans vaststellen, dat Inderdaad, zooals by de oorspronkeiyke voorlooplge op gave Is medegedeeld, de heer Vervoom geko zen is. De heer Braat heeft weliswaar in de kies kringen Leeuwarden. Groningen en Assen, waar hy op nummer 2 van de lyst zyner party was geplaatst, een groot aantal voorkeurstem men gekregen t.w. 5525, doch dit aantal was niet toereikend om hem syn Kamerzetel te doen behouden. In de HJstengroep van deze drie kringen wa ren in totaal 12.197 stemmen op de Nationale Boeren-, Tuinders- en Middenstandsparty uit gebracht. Om met voorkeurstemmen gekozen te kunnen worden, had de heer Braat meer dan 50 pct. van dit getal, dat is 6099 stemmen, moeten verwerven. Hy kwam er dus 574 te kort en het gevolg ervan is, dat hy nu zyn zetel aan zyn medelid, den heer Vervoom. zal moeten afstaan. De bestuurder van een luxe-auto, die Donder dagmorgen half tien op den Rotterdamschen- weg onder Delft in de richting Rotterdam reed, haalde daar met groote vaart een vrachtauto in op het oogenbllk, dat uit de richting Rotterdam een motorryder naderde. De bestuurder van den auto kon niet snel genoeg meer ultwyken. met het gevolg, dat zyn auto met den motorryder in botsing kwam. Deze sloeg over den kop en bleef in het mulle zand terzijde van den weg liggen. In bewustelooeen toestand is de ongelukkige naar het Oude en Nieuwe Gasthuis te Delft vervoerd. Daar hy nog steeds buiten kennis was, kon hy des morgens niet gehoord worden. De automobilist is na het ongeval doorgere den. Zyn wagen is een nieuwe, groote. donker blauwe personen-auto, mogelyk een Buick. De commissaris van politie te Delft heeft aanhouding en voorgeleiding van den man ver zocht. den hiér aanstonds tot een andere voorziening, vooral sedert meer en meer biykt van diensten over zeer langen afstand Provinciesgewyze be handeling zou dan omslachtig worden. Het Nederlandsch elftal, dat op Zondag 7 Mei as. in het Olympisch Stadion te Amster dam tegen België uitkomt, is als volgt samen gesteld: Doel: Van der Meuten (H. F. C.), aanvoerder. Achter: Weber (A.DO) en van Run (PB.V.). Midden: Pelllcaan (Longa), Anderiessen (Ajax) en van Heel (Feyenoord). Voor: Wels (Unltas), Adam (H.V.V.), Van der Broek (P. 8. V.), Duinhouwer (Feyenoord) en Van Nellen (D. H. C.). -• Reserves zyn de spelers Van Male (Feyen oord). Diepenbeek (Ajax), Breitner (A.D.O.), Bonsema (Velocltas) en Van Reenen (Ajax). Wettig gedeponeerd. In twee kwaliteiten verkrijgbaar. EI8CHT DIT MERK IN UW HOED, want er zijn imitaties in den handel* zijn die "AKKERTJES" een ideaal middeL Ze helpen verrassend bij onbehaaglijkheid, maar bovendien ook bij klachten op gezette tijden Volgaas racogt eo» Agsothyher Dumont De Commlssie-Patyn acht het wenscheiyk. dat de bemoeiingen van Ged Staten met de vergunningen voor autobusdiensten aan de voorgestelde commissie zullen overgaan, nadat de omvangryke eerste arbeid omtrent de vracht- autodiensten zal zyn verricht, en oppert een termyn van twee jaren.. Ook de minister acht deze vereenvoudiging, brengende samenvoeging van soortgelyke werkzaamheden, in beginsel alleszins wenscheiyk. doch het schynt hem be- zwaariyk, dat men zich by voorbaat in de wet gaat binden aan een termyn Naar gelang van de ervaring kan wetswyziglng worden bevor- Met hetgeen de Commissie Patyn beoogt om trent zekere vrygevigheid ten behoeve van dien sten, die niet meer dan eenvoudige bodedien sten zyn, kan de minister zich vereenlgen. Voorgesteld wordt straf te bedreigen tegen dengene, die, zonder houder van een vergun ning voor bus- of vrachtautodienst te zyn. met een motorrytuig tegen eenigerlei vergoeding vervoer'verricht of doet verrichten, ten behoeve waarvan reeds zulk een vergunning of een ■poor- of tramwegconcessle van kracht is. Be- Aan gecentraliseerde behandeling door een comml^ie van ten hoogste vyf personen wordt de voorkeur gegeven. Voorshands denkt de Mi nister zich de keuze aldus, dat de leden noch ten aanzien van de belangen van het openbaar autovervoer, noch ten aanzien van die der spoor- en tramwegen oj van vervoer te water actieve bemoeiingen hebben. Een algemeene maatregel van bestuur omtrent de wtrkwyze der Commissie kan een en ander nader om- ■chryven. en vyf zwaargewon- een amokparty te Tarakan „Naar het my voorkomt”, aldus dr. Colyn. ..kunnen uit dezen uitslag drl« conclusies wor den getrokken: ten eerste, dat er in de Kamer een meerderheid is. die een regeenng wenscht welke rekening houdt met de christeiyke volks- asptraties: ten tweede, dat by deze stembus tevens gebleken is van een begeerte naar een regeering, die voeren zal; ten derde, dat de versplintering van de volksvertegenwoordiging zich heeft voortgezet. Er'’zyn nu veertien partyen tekefi elf In de zittende Kamer. Daarin ligt naar myn meenlng een vingerwyzing dat regeering en Kamer er voor zullen hebben te zorgen, dat de groote tydvragen in onderlinge samenwer king op bevredigende wyze tot oplossing wor den gebracht, omdat anders een volgenden keer de parlementaire ontreddering nog veel grooter zal worden.” Mededeelingen van den staats secretaris en het Ministerie Voedingswezen en Landbouw bet kleine orkest van het NIR o.l.v. F. Lee mans 8 50 Kamermuziek 7.30 Gnuno- foonmuzlek 8.35 Oramofoonmuzlek 8 50 Concert door het radlo-orkeet o.l.v. Franz André 9.30 Oramofoonmuzlek 10 uur Concert o.l.v. Paul Moreaux. J nSO t'et WBENBN, 517 M. 5 05 Concert door het Max Oeiszler-orkeet 6.40 Pianorecital 7.20 Gevarieerd programma 9.35 Dans muziek. HAMBURG. 372 M. 12 35 Oramofoon muzlek 1.30 Idem 3.50 Concert door bet Noragorkeet o.l.v Horst Platen. KONIGWt-STKRHArflEN, 1835 M. 120 Oramofoonmuzlek 3 50 Concert 5 25 Sonate voor alt-vlool en plano 10.30 Concert. HUIZEN. 1875 M. 8 uur KRO-Morgan- concert 11 uur Oramofoonmuzlek 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquln 12 uur Politieberichten 12.15 Het Con-Brio-Trlo 1.45 Zenderver- sorglng 2 uur Voor de rijpere jeugd. Pater J. Dito O.P. ..Vragen en antwoorden** 2.30 Klnderuurtje door mevr. Sophie Nuwenhuls-van der Rijst en mevr. Corrie Marres-van der Ven 4 uur De Lorenzo’s accordeon virtuozen 5.15 Sportpraatje door 8. P. J. Borsten 5.30 De KRO-Boys o.l.v. P. Lustenhouwer 7.10 Kath. Rad. V - Unlversltelt. Prof. dr. Th. d. Bom .JLe- vensversch^jnselen en hun verklaring** 7.30 Polltleradloberlchten .7,45 Sport- praatte van de RKF 8 uur KRO-orkest o.l.v. Marlnus van *t Woud en het duo Puck Jakma en Jules Jaeger 11 uur Oramo- toonmuzlek. HILVERKI M. 296 M. 8 uur VARA Ora mofoonmuzlek 10 uur VPRO Morgenwy- llng 10.15 VARA Uitzending voor de ar beiders In de continubedrijven. VARA-kleln- orkeat o.l.v Hugo de Groot, m.m.v Ellze Je Haas, zang. Adolf Bouwmeester draagt /oor. Het VARA-tooneel o.l.v. Willem van kapellen 12 uur De Notenkrakers o.l.v. Daaf Wins 12.45 Orgelspel door Joh. Jong 1.15 De Notenkrakers 2 uur Zenderver- sorglng 2.15 Gramofoonmuziek 2.45 3. Presser ..Het ventersvraagstuk in Neder- and” 3 uur Muzikaal allerlei .Het man- aen kwartet Neerlandla. mevr. R. Vegt-de Swarte, pianobegeleiding. Jhck Molenaar ac cordeon. saxofoon. PianobegeleidingBep □ickhout. Cither, C. BouWman 4.30 In stituut voor arbeidersontwikkeling. P. K Polderman: „Het congres van het instituut** 4 50 VARA Balalatka-orkest o.l.v. mn Powarjef 5 uur Henry Marchand zingt 5.40 Letterkundig overzicht door A. M de Tong 6 uur Volksliederen door de Wiele waal, zanggroep der Amsterdamsche A.J.C., 3.1.v. Plet Tiggers 6.30 The Columbia Three, accordeon ensemble 7 uur Kin derkoor ..De Jonge Stem”, o.l.v? Betsy Rig- Cer-Mendes, Anton Krelage pianobegeleiding 7.30 Uitzending voor den alg. bond van arbeid (st) era in het bakkers-chocolade-sul- kerbewerkingsbedrijf. VARA-Tooneel o. 1. v. Willem van Capelïen 8 uur AVRO Vaz Dias 8.05 Omroeporkest o.l.v. Nico Treep 8.45 Radio Tooneel „Variété” door Anton Hamik. Leiding Kommer Klein 9.30 Ko- vacs Lajos en zijn orkest, m.m.v. de A9RO- girls, af gewisseld door gramofoonmuziek 11 uur Vaz Dl as 11.10 Oramofoonmuzlek 12 uur Sluiting. BRURNEL, 509 M. 11.20 Concert door het kleine orkest van het NIR o.l.v. P. Lee mans 12.30 Concert 4.20 Concert door De Haagsche Re<$itbank heeft vonnis gewe zen in de zaak tegen den 28-jarigen varensge zel J. D. te Katwijk, thans gedetineerd, tegen wien door het O. M. wegens poging tot moord, op zijn gewezen meisje mej. 8. M, te Katwijk gepleegd op 30 December van het vo rig Jaar, zes Jaar gevangenisstraf is geëischt. De rechtbank verklaarde D. schuldig aan het hem ten laste gelegde misdrijf en veroordeelde hem tot v\jf jaar gevangenisstraf. De wettelyke spoedig in werking BATAVIA, 26 April. (Aneta) De ontwerpen inzake- de theemtrictie, welke looeven den Volksraad bereikten, omvatten een theeultvoer- ordonnantie en een theeaanplantordonnantie. Den Volksraad werd verzocht zyn beslissing, in nationalen sin het bewind Wegéns het spoedelschende karakter, vóór 10 - - - - - - Mei as. aan dgn Gouvemeilr-Generaal mede te dealen. Het ligt in da bedoellng der Nederlandsch- I Indische regeering deze ontwerpen zoo spoedig mogelyk af te kondigen. De datum van inwer kingtreding zal echter door den Gouverneur- Generaal nader worden bepaald. Zulks is noodzakeiyk door het feit, dat bet de Britsch-Indische regeering niet mogelyk is reeds aanstonds ten aanzien van het plantverbod wet telyke regelingen te treffen, die het geheele thee-productle-gebied omvatten. Het is namelijk de bedoeling, de wettelijke maatregelen in Nederlandsch-Indië. Brltsch- Indië en op Ceylon op den zelfden datum in werking te doen treden. Onze regeering heeft aich echter bereid verklaard de inwerkingtre ding eventueel met terugwerkende kracht van 1 April J.l. af te bepalen, indien het voor de Engelsche regeering mogelyk zal blyken den- zelfden maatregel te treffen 1933 27 88 21.47 13.44 9.13 6D6 5.06% 3.18% Staatk. Geref. Party 2 51 128 1.18 103 102 P 0 91 0.82 4.19 Het aantal voorkeurstemmen op den-heer Braat was niet voldoende ringen. Het contingent van spek bedraagt 80 pet. vergeleken met het vorige jaar, het tarief 20 R.M. vergeleken met 36 R.M dat dat dus verre geheven werd. Voor kaas bedraagt het contingent 50 pct. van den Invoer van 1931'132 tegen een tarief van 20 R.M. en 20 pet. tegen een tarief van 60 R.M. In totaal bedraagt het contingent dus 70 pet van den Invoer van 1931/*32. Wat kaas betreft was Duitschland niet geheel vry, aangezien nog verplichtingen bestaan jegens Denemarken en Finland Wat eieren betreft kon Duitschland Neder land tegemoet komen, daar Duitschland be hoefte heeft aan Import van eieren. Het con tingent bedraagt hier 60 pethet tarief 40 R.M.. vergeleken met het autonoom tarief van 70 RM. Ten einde een pryadrukkend effect te verhinderen, mogen tegen het conttngentstarlef van 40 R.M alleen eieren geïmporteerd worden, die in overeenstemming zyn met de standaard bepalingen der Duitsche wetgeving. md krygt een edel product geimpor- Jiet prysdrukkend kan werken. Voor den tyd van 1 October tot 31 December, wan neer gebrek is aan eieren, bedraagt het tarief slechts 30 pet. Tegelykertyd zal het autonome tarief verhoogd worden tot 100 RM. Vervolgens wees v. Rohr op den troosteloo- ■en toestand van den tuinbouw ten gevolge van de verplichtingen, vooral tegenover Frankryk en Italië en kondigde een wet aan ter be scherming van den Duitschen tuinbouw By de'kool Is men Nederland tegemoet gekomen en het tarief zal van 8 op 6 R.M. worden ver laagd. By spruitjes is een verlaging van 30 op 10 R.M. ingesteld, by klapbessen eveneens een verlaging op 10 R.M.. echter alleen, wanneer het Nederland gelukt met de Duitsche leveran ciers tot overeenstemming te komen over den Prils. Met het oog op het feit, dat de kassalade slechts tot eind Mei in Duitschland wordt ge ïmporteerd. bestond er geen aanleiding om voor den korten nog in aanmerking komenden tyd een contingent vast te stellen Voor dezen tyd wordt dus het tarief van 20 R.M verlaagd tot 15 R.M. Het nieuwe verdrag wordt onmiddeliyk van MILAAN. 331 M. 4.30 Gramofoonmuslek 7.06 Idem 7.20 Gramofoonmuziek 3 30 Orkeetconcert 9.30 Gevarieerd pro gramma 1020 Dansmuziek ROME. 441 Conaervatoriumconcert 8.06 ..I* Hile du TambourMajor", ope rette van Offenbach. De vischhandelaar J Pronk uit Schevenin- gen kwam mét zyn auto uit de richting van Nootdorp en reed den overweg van den elec- trimhen spoorweg RotterdamBcheveningen op. Het uitzicht in de richting den Haag wordt ernstig belemmerd door het .boomgewas by een boerdery ¥an de'wed. Moolman. Toen de heer P. vlak voor den spoorweg kwam, zag hy tot zyn groote ontsteltenis, dat met groote snel heid een electrische trein uit de richting den Haag naderde- Het was niet meer mogelyk om den auto nog tot stilstand te brengen en de heer P. wist niet anders te doen dan snel uit de cabine te sprin gen. waardoor hy syn leven wist te redden. De auto reed nog enkele nieters door en werd door den trein gegrepen. Over eenigen af stand werd het voertuig meegesleept en vrywel totaal vernield. w Zooals zich laat begrijpen, was de heer' P. door het gebeurde danig overstuur. De overweg is thans ongeveer drie maanden onbewaakt en thans reeds heeft het eerste ongeval plaats gehad. De vorige week nog weigerden verschillende ouders van kinderen op de R K. school, die naby den overweg is gelegen, hun kinderen naar school te zenden vanwege het gevaar by het passeeren van den drukken overweg By de Tweede KameV is ingediend een wets- entwerp tot wyzlging van de wet Openbare Ver voermiddelen. Dat de snelle toeneming van het vervoer per suto betert ordening van dit vervoer steeds dringender gewenscht* maakt, lydt, aldus de Minister van Waterstaat in de Memorie van Toelichting bU weinigen twyfel. Of by de daar omtrent geuite velerlei wenschen en wenken de grens van uitvoerbaarheid ten volle wordt ge ëerbiedigd, schynt niet steeds vast te staan. Het wetsontwerp beoogt uit dat velerlei zoo te kie len. dat een redeUJke kans op uitvoerbaarheid mag worden aangenomen. Wat het openbaar personenvervoer betreft, behOteft de regeling der Wet Openbare Ver voermiddelen omtrenIPautobussen aanvulling en verduldeiyklng. Naar het voorbeeld van het geen sedert 1926 voor het personenvervoer geldt, wordt ook voor het openbaar goederenverveer een vergunningsstelsel voorgedragen. Ten aan- den van beide soorten vervoer wordt beproefd sekere uitwassen tegen te gaan of te voorkomen van de zoogenaamde „wilde" diensten, die ver gunde of daarmee gelyk te stellen vervoer diensten een te weinig gebreidelde concurren tie kunnen aandoen. Gelegenheid om zich aangaande een voor ontwerp van wet uit te spreken is gegeven aan: ds provinciale besturen; de commissie-Patyn voor het vervoervraagstukden Ned. Bond van Autobuadienstondernemers, den Bond van Be- drtjfautohouders in Nederland; den Bond van Expediteurs en Transportondernemers; de Ned. Spoorwegen; de Ned. Vereeniging voor Locaal- spoorwegen en Tramwegen; het Centraal Co mité voor Economisch vervoer; het Ned. Bin nenvaart Bureau; het Centraal Bureau voor de Ryn- en Binnenvaart; den Nyverheidsiaad en de Kamers van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam en voor Rotterdam. Het Tweede Kamerlid Vos heeft aan de Mi nisters van Financiën en van Economische Za ken en Arbeid de volgende vragen gesteld: Is het den Ministers bekend, dat vele plaat- aeiyke Crisis-Comité's by gebrek aan geldmid delen niet of niet voldoende in staat zyn tot het verleenen van financieelen steun aan nood- lydende middenstanders en dat ook het Na tionaal Crisis-Comlté hierin biykbaar niet kan voorzien? zyn de Ministers, in verband met den sty- genden nood, bereid op korten termyn een toe reikend bedrag voor dit doel ter beschikking van het Nationaal Crisis-Comlté te stellen? Het bestuur van den Alg. Ned. Zuivelbond (F.N.Z.) heeft zich gezien den hacheiyken toe stand, waarin de zuivelexport verkeert, met een uitvoerig adres tot den Minister van Economi sche Zaken en Arbeid gewend. Resumeerende komt het adres, dat vporzien is van verschil lende cyfers en berekeningen, tot de volgende conclusies: a. dat er in de crisiszulvelwet nimmer eenige zekerheid voor het bereiken van een bepaalden rtchtprys der melk heeft gelegen, daar deze afhankelyk is van den rondprys der melk en deze weer afhangt van den bultenlandschen prys der producten; b. dat de huidige crislszulvelwet, waarin het mengen van boter en margarine wordt voor geschreven. geen uitkomst biedt voor de mpei- lykheden waarin onze veehoudery zich thans bevindt, in tegendeel, hat hooge mengpercen- tage. wMartoe men is moeten overgaan, heeft groote schade voor het veehoudersbedriif nu en in de toekomst veroorzaakt, doordat wy hier mede ons boterailetgebied in het binnenland vernietigen c. dat het beperken der margarineproductie voor binnenlandach gebruik dient voort te gaan by een gedwongen Inkrimping van de melkvee- stapel. omdat de margarine slechts een aan vullend product is uit buitenlandsche grond stoffen vervaardigd en de beteekenis dezer in dustrie en de aanverwante bedrijven, in de ver ste verte niet opweegt tegen het belang dat tienduizenden veehouders by een goed afzet gebied hunner boter in bet binnenland hebben; d. dat een verlaging der boter- en margarine- Prijzen zeer gewenacht Is en een vereenvoudi ging van het heffing- en toeslagstelsel volgens de Crislszulvelwet ernstig overweging verdient. Na spanning komt ontspannin^. Deze kan vacantiepret of verstrooiing maar kaï ook verslapping beteeke- nenont-spannen. Na ae geweldige inspanning t>V den verkiezingsstrijd er is nachten zelfs gewerkt is er bij den uitslag ontspanning gekomen. Er valt nu niets meer aan te doen. De cijfers lig gen er, onmiddelifk. Oef: het werk is gedaan. Gedaan? Ja, het werk voor „dezen" verkie zingsstrijd is achter den rug. Een ze kere mate van rust komt lederen wer ker toe. Maar is het essentieele werk nu afgedaan of moet het thans weer beginnen? Er zijn lessen uit de ver kiezing te trekken. Nooit staat die les zoo klaar onzen menschen voor oogen als thans, nu de indrukken versch zijn. Daarom moet juist dadelijk weer gedacht worden aan de versterking onzer eenheid en aan de bewustwor ding dat alle pogen om die eenheid te breken op verlies uitloopt, óók voor hen die andere nevendoelen nastre ven. Ontspanning, rust na arbeid goedl Maar geen verslapping, geen ontmoedigde en ontmoedigende werk- r* loosheid, doch dadejijk weer begonnen aan de versterking, moreel en nume riek van hetgeen ons dierbaar is. oogd wordt ten bate van de duurzame vervoer voorziening de met goedvinden der overheid werkende en aan hare vergunning of concessie gebonden onderneming te beschermen tegen den vrijbuiter, die wel de lusten begeert, doch de lasten volgaarne aan anderen overlaat. De woorden „doet verrichten” kunnen het bezigen van stroomarmen tegengaan. Uitgezon derd wordt het geval, dat een geheel ry- of voertuig is verhuurd. Tegen gebruik van auto bussen voor vervoer van arbeiders naar en van een fabriek, voor schoolreizen e.d. kan uit al gemeen vervoeroogpunt geen bezwaar worden gemaakt Verhuring voor den geheelen af te leggen weg wordt gevorderd om kans op ont duiking door schynhandellngen tegen te gaan. Evenmin beoogt de bepaling ritten met „tou ringcars” te - belemmeren. By het inwerking treden van de wet zal de bedoelde commissie gereed behooren te staan. Daar, hiervoor eenige voorbereiding noodlg is. zal de dag van in werking treden nader moe ten worden bepaald. Het rapport van de Staatscommissie-Patyn inzake het voorontwerp van wet tot wyzlging van de wet op de openbare vervoermiddelen, is met enkele bybehoorende bescheiden aan de memorie toegevoegd. Na acht weken stryd is de staking in het koutbedryf te Utrecht opgeheven. Werkgevers en werknemers hebben het voorstel van den tyksbemlddelaar aanvaard. De groote beteekenis en het verheugende ?oor de werknemers van het aanvaarde voor stel van den ryksbemiddelaar is, aldus schryft ■Eet Volk” dat de Utrechtsche houtbewerkers loorlaan aangesloten zullen zyn by het lan- Oelyk collectief contract, waarover by afloop Tan dit contract met den Houtbond onder- handeld zal worden. Bovendien is de vacantle hu gebracht van vier op zes dagen. In het be- Bin van dit jaar was de toeslag, die op deze vier dagen vacantie gegeven werd, ingetrokken Sier staat thans tegenover, dat de vacantle «et twee dagen wordt verlengd. Gezien de omstandigheden is dus een vry kunstig resultaat bereikt, dank zy vooral de ■Wnhoorigheid van de houtbewerkers, die tien J*ar zoek is geweest. Woensdagavond hebben de stakers vergaderd onder leiding van de gezameniyke hoofdbestu- ten, waarby besloten werd, om het voorstel van •>en ryksbemiddelaar te aanvaarden. Inmiddels hebben verschillende werkgevers •>e gelegenheid voor de arbeiders opengesteld 8teh weer aan te melden. UAVENERY, 1554 M. 11.20 Concert 12 06 Concert door het Commodore Grand orkeet o.l.v. Joeeph Museant 106 Ora mofoonmuzlek 4.10 Orgelconcert 6 50 Cellorecltal 9 06 Concert door het B B C.- orkeet 10 uur Ambroee en zyn orkeet. PARUS (RADIO). 1735 M. 7.05 Ora mofoonmuzlek 11.30 Concert door het omroeper keet 5.50 Idem 6 40 Concert door het omroeporkeet 9 20 Oramofoon muzlek. WARSCHAU. 1411 M. 5 45 Populair concert 7 20 Populair concert door het omroeporkest o.l.v St Nawrot 9 35 Piano recital 10.20 Danamuzlek. LANGENBERG. 473 M. 12.30 Concert o.l.v Wolf 3 50 Solletenconcert 8 50 Muziek 10.06 Concert o.l.v. Wolf 1120 Gramofoonmuziek Kamerverkiezing St.verk. Kamerverk. 1931 1929 30.01 22.59 13.47 10.96 9 .92 5.63 232% 236 0.71 0.66 0.66 Thans Is met de debitrice van de 5% obllga- tleleening Our Lady of Victory College 6k Academy Fort Worth overeenstemming be reikt. Op 1 Juli aa. sullen de obllgatiën, welke per 1 Januari JJ. uitgeloot, maar niet betaald werden. afgelost worden tegen 100 plus 2K rente voor de periode 1 Januari1 Juli 1933. Voor de aflossingstermynen van 1 Januari 1934 tot 1 Januari 1937 is uitstel ver leend voor telkens één jaar, soodat de leaning geheel sal moeten zyn afgelost op 1 Januari 1938.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 5