ANTI-ULTRAMONT ANISME Prikkeldraad Een beeld van ontreddering Van de Perstribune Een nieuwe veldtocht Kabinetsvorming MEIMAAND Et is verband Communistische agitatie MAANDAG 1 MEI I ONS BEDRIJFSLEVEN Wenken aan de nieuwe regeering Schiedam kort de loonen Economische zaken Tegenweer geboden! Z. H. EXC. MGR. H. PAUL1SSEN Naar zyn missiegebied vertrokken De staking te IJmuiden Sociale politiek Alweer de overweg Wielryder by Eindhoven gedood Linkeche partijleiders in audiëntie by de Koningin Het nieuwe gebouw van het Nederlandsch Historisch Instituut, dat Zaterdag in de tegenwoordigheid van Mussolini werd ingewijd Mr. M. P. L. Steenberg he voor de gecombineerde besturenver- gadering der Werk geversorganisaties Organisatie opbouw der maatschappij r F a a Ouweband’s Dierenpark te Rhenen Boycot en tegen-boycot „WIJ zullen niet lang uitweiden over de duitenpletterij, waarmede de roomsche kerk door allerlei fantastische beloften aangaande het hiernamaals op geweldige -wijze de beurzen der burgers snijdt. Indien een particulier zich zulke handelingen veroorloofde, zou hjj terecht komen in het cachot teneinde de lichtgeloovige massa tegen zijn afzetterijen en Uilensple- gellisten te beveiligen. Maar de roomsche priesters gaan ongebreideld hun gang met het spekken van hun kerk op deze sluwe manier. Te dezer plaatse zullen wij ook niet uitweiden over de als sneeuw voor de zon wegsmeltende millioenen der lee- ningen aan roomsche congregaties en ge meenschappen, vaak nog bultenlandsche. Echter willen wij wijzen op de herhaalde- lijk opduikende geruchten over mensch- ontvoeringen door de roomsche kerk of congregatie. Het zal er eenmaal van moe ten komen, dat een staats-commissie van niet aan het VaUkaan onderworpen bur gers worde ingesteld om te onderzoeken, welke religieuzen of andere personen tegen hun sin door Rome worden vastgehouden. Nederlanders, het Vatlkaan streeft naar politieke, cultureele en economische over macht. Wij zullen het op deze wegen moe ten kruisen en bestrijden. Maar willen wij hier de overwinning voorbereiden, dan zal het noodig zijn van Rome weg te halen zijn verschillende bondgenooten op de verschillende gebieden. Het zal noodzake lijk zijn de helpers van Rome vinnig te treffen, opdat zij ophouden Rome's hand langers te zijn of zelf ongevaarlijk worden voor de meerderheid des volks. Deze meer derheid des volks moeten wij achter ons zien te krijgen, want Rome wijkt niet voor klachten of kreten van verontwaardiging, maar alleen voor macht. D« kleur van de ,Jtleur- loeae” A.VJt.O. HET „IHSTITVTUM NEERLANDICUM^ TE ROME NEDERLANDERS! actie in alle t rw een ti b t d d I i 1 o dese wijze verkrijgt het rechts-stempel. (rood) VERIJDELT DEN TOELEG VAN ROME! (wit) INTERN. ANTI-ULTRAMONTAANSCHE ACTIE. H. M. de Koningin heeft heden in verband met de Kabinets-crlsls, op den Ruigenhoek ter conferentie ontvangen de voorzitters van de Tweede Kamer-fractles van de Liberale Staats partij, den Vrijheidsbond, van den Vrljzinnlg- Democratischen Bond en van de S. D. A. P, onderscheidenlijk de heeren mr. H. J. Knotten belt, mr. H. P. Marchant en Ir. J. W. Albania. teerd. het mag hier niet mogelyk zijn, dat een zich tot opbouwen zetende Kamer zich door een handjevol politieke kwajongens laat rlnge- looren en dat de Nederlandsche Staat den be roepsopruiers voor hun schandelijk gedoe bo vendien nog betaalt! Er uit met de obstructionisten Zij mogen bij ons geen kans krijgen! Geheel in den geest van Quadragesimo Anno zal de nieuwe Regeering het niet lijdelijk mo gen aanzien, dat In dezen moeilijken tyd groote belangen worden geschaad door een tot het C a tholicisme Mogelijk hebben ook opgemerkt. .ve >urig verzorgd •t Vredespaleis MARTIN BERDEN (Nadruk verboden) Zaterdag nam Z H Exc Mgr. Hubert Pau- Usaen SN A Bisschop van Kumasi. op intieme wijze afscheid van het Missiehuis te Cadler en Keer. Z. H. Exc vertrok naar Bordeaux. Hier zal de Bisschop zich op 3 Mei inschepen aan boord van de ..Maaskerk", een schip der Hol landWest-AJrlka-UJn. met welk schip Zater dag uit Amsterdam zijn vertrokken de Paters Sloots, Van Ooyen en Verstegen, die den Bis schop naar zjjn Missiegebied zullen vergezellen. I v J r c C r 1 o j O Naast den landbouw, die het zeer hard te verantwoorden heeft, doch terecht van over heidswege sterk wordt gesteund, moet de toe stand van de industrie in de eerste plaats de aandacht van de Regeering hebben. Minstens 40 tot 50 pct. van de Nederlandsche arbeidende bevolking moet in de industrie stfn brood ver dienen Steun aan de Industrie is dus een elsch van zelfbehoud. De raad van Schiedam heeft het voorstel van B. en W. tot invoering van een tweede korting van drie procent op de loonen en salarissen van het ge meen te personeel aangenomen. De sociaal-democratische fractie en de communist stemden tegen. - Naar we van den heer Ouwehand te Rhenen vernamen, zal zijn dierenpark, dat het vorig jaar reeds een aeer gunsttgen Indruk op de bewoners maakte, binnenkort een groote uit breiding ondergaan. Vermoedelijk zal binnen enkele weken een groot transport dieren aan komen voor de huisvesting waarvan men op het oogenblik druk aan het werk Is De toe komstige verblijfplaats van de Usbeeren doet met haar grillige vormen reeds fantastisch aan. Ook een groot aquarium is in aanbouw. Onze industrie was steeds voor een groot ge deelte exportindustrie. Veel is van dezen ex- erwtjl in Duitschtand het Communisme (dat is een goed gevolg van de „nationale revolutie*') totaal ligt neergeslagen en een keten van geheel of gedeeltelijk fascistische staten Sovjet-Rusland steeds radicaler van het beschaafde westen schijnt te zullen afsluiten, speelt Moscow het in Nederland klaar, het aan tal communistische Kamerzetels te verdubbe len. terwijl bovendien nog de revolutionnalr- socialist Sneevliet, thans wegens opruiing in de gevangenis vertoevend dank zij revolution- naire agitatie met een zeer behoorlijk aantal stemmen als Kamerlid uitverkoren werd. De communisten, die nu ten getale van vier hun Intrede in de Kamer doen en in Sneevliet natuurlijk een kameraad zien, die niet vies zal blijken van bolsjewistisch gedoe en geïntrigeer. voelen zich natuurlijk danig gesterkt en men behoeft er dan ook niet aan te twijfelen, of de vjjf volkomen revolutlonnaire Kamerleden zul len het aan rumoer en aan agitatie, ook in de Kamer, niet laten ontbreken. Lou de Visser heeft het trouwens met de hem eigen brutaliteit openlijk aangekondigd reeds indien het hem gelukt zou zijn, met Wijn koop en nog een Indiër in de Kamer te komen, zouden zij daar naar zijn sarcastische voorspel ling, den boel zooveel mogelijk op stelten zetten; zij zouden dan eens recht veel herrie maken, en de nleuWte voorzitter moest er zich maar op voorbereiden, dat hij een rijkelijk ge bruik zou moeten maken van den presidents- hamer.... Het vaderlandlooze deel der natie, dat niets te verliezen heeft en ieder gevoe ivoor verant woordelijkheid mist, heeft nu echter geen drie maar vijf oproerkraaiers, „beroeps-opruiers" in de Kamer gebracht, en het getal vijf kan hier werkelijk gevaarlijk worden, als de Kamer meerderheid niet op haar qul-vive is en niet, zoodra er obstructie-verschijnselen vallen waar te nemen, korte metten maakt. Als de revolutionnalre socialist Immers maar wil .meewerken”, zullen de communisten voor- taan over het mlnlmaal-verelschte aantal hand- teekeningen beschikken tot het in behandeling doen nemen van hun voorstellen, en men be hoeft over niet veel fantasie te beschikken Ojp te kunnen bevroeden tot hoeveel obstructie deze bevoegdheid aanleiding en gelegenheid zal ble- dn. Laten Regeering en Kamer daarom ttjdig op tegenweer bedacht zijn. b.v. door een extra verscherping van het Reglement van Orde voor de zittingen der Tweede Kamer dóór te voeren. Het mag in Nederland niet mogelijk zijn, dat de beetuursarbeid door onverantwoordelijke en gezag cndenniiDgnde elementen wordt geeabo- oiiihiiiiiiihiiiiiiii omroeper mede: „dat al de verklezlngsreclames waarbij de leden van de AVRO worden aange spoord op de liberalen te stemmen, afkomstig zijn van de stellers der annonces; het bestuur van de AVRO staat er buiten." Wanneer deze verklaring een scherpe afwij zing was geweest, dan had men nog kunnen opmerken, dat men van AVRO-zijde toch wel heel erg tang de beweerde verkeerde meening tolereerde. De ontkenning kwam op een oogen blik toen het ..kwaad” reeds te ver had doorge woekerd. Maar de bedoelde verklaring was geen terechtwijzing aan het adres van hen die on gevraagd en dus wederrechtelijk den naam van de AVRO misbruikten, doch slechts een aeer formeel en volkomen diplomatiek geformuleerd démenti. Aan de verantwoordelijkheid echter kan het AVRO-bestuur zich niet onttrekken. Want twee dagen vóór het démenti schreef de heer Vogt in de „Radlobode” een hoofdartikel, hetwelk zich richtte tegen het zendtljdbesluit van 15 Mei 1930. Wjj lezen daarin om. aan het slot: „Wanneer deze „Radiobodeonder de oogen van de lezers komt, maken wij ons op, om een nieuwe volksvertegenwoordiging te kiezen. Laat ons hopen, dat er een nieuwe Kamer komt, die den moed en het Inzicht zal bezitten om een. nieuwen Minister van Waterstaat te volgen op zijn weg naar verbetering van de Nedertand- sche Omroeptoestanden. Laten onze vrienden de mannen en de partijen xleaen. die zich heb ben uitgesproken tegen de tegenwoordige re geling." Voor een zich noemende onpolitleken omroep is een dergelijk politiek advies toch wel hoogst merkwaardig. De liberale partijen, die bet la zen. hebben precies volgens dit advies gehan deld, toen zi) AVRO-vrienden ultnoodlgden op haar candidaten te stemmen. Immers, zij wa ren het, waarvan „de mannen" zich hebben uit gesproken tegen het zendtljdbesluit. De te late ontkenning is derhalve selfs als tegenspraak van AVRO-sljde formeel onjuist. Want de stel lers der annonces zullen zich op het artikel vsn den heer Vogt te allen tijde kunnen beroepen wij besluiten met op te merken, dat de nood zakelijke consequentie van de houding eener omroeporganisatie, die liberaal naar opeet. ge groeid in liberale sfeer, gestut door liberale politici en journalisten en waarvan bet bestuur uit liberalen bestaat, ten slotte moest zijn zich self te belijden als niet algemeen niet neutraal; ■w-^a e antl-paplstische dominees en hun ssr I 1 tellleten kunnen bogen op de twijfelach- tige eer, dat van alle partijen hün verkie zingspropaganda op het laagste peil stond. De schrifturen, welke deze blinde haters van al wat Katholiek is, lieten verschijnen, waren zóó stuitend, dat ze eerder in den vuilnishak, dan in een brievenbus thuis behoorden. Toch waren dese gedrukte stukken, om aanraking met den strafrechter te voorkomen, nog «enigs zins getemperd; wat op vergaderingen door dsaa menschen werd verkond, was vaak in één woord: schunnig! Het lust ons niet om op al dese even boosaar dige als Infame praatjes in te gaan. Wij kunnen ons er niet eens boos om maken. Veeleer hebben wy medelijden met de lieden, die zóó diep vie len en ronduit beklagen wij de stakkers, die zich In zoo grooten getale hebben laten verleiden, dese schijn-christenen met hun stem te steunen, Wél willen wij op iets anders wijzen iets dat met de vunzige actie van de Rome-beechlm- pers in nauw verband staat. Dezer dagen zijn van «enige steden de resul taten der dienstige In de openingsrede, welke mr. M P. L. Bteen- berghe als voorzitter van de Federatie der Algemeene R. K. Werkgeversvereeniglng en van het R. K. Verbond van Werkgevers-Vakver- eenlgingen in de gecombineerde bestuursverga dering deaer organisaties uitsprak, maakte hij de hoofdpunten der werkgeversverlangens bij de Regeermgslormatie kenbaar. Aan deze rede ontleenen wij het volgende: Steeds verder is het met het Nederlandsch Zondagmorgen omstreeks vier uur is een wiel rijder. de achttien-jarige v. W. uit Eindhoven op een onbewaakten overweg tusschen Acht en Eind hoven door een trein gegrepen en op slag ge dood. c In de huidige crisisomstandigheden moet, niet in het minste in bet belang van de so ciale verzorging van ons volk, de economische politiek op den voorgrond staan. Dit neemt niet weg. dat onze organisatie er prijs op stelt den toekomstigen formateur kenbaar te ma ken. dat ook by ons het verlangen toeft, zoo eenigszins mogelijk, de bestaande sociale wet geving te handhaven. Wel zal hierbij op den voorgrond moeten staan, dat verdere verbete ringen, welke nieuwe tasten op het bedrijfsleven zouden leggen, in het belang der werkgelegen heid vermeden moeten worden. Alles, wat tot werkverruiming kan lelden, zal de Overheid ter hand moeten nemen. Het, helaas zeer laat ingediende bruggenplan is hloe- van een goed voorbeeld. Dat om politieke re denen de oorspronkelijke opzet vin particuliere uitvoering, waardoor de noodzakelijke spoed gewaarborgd was. verlaten te. te diep te be treuren. Moge de nieuwe regeering het eerste plan wederom ter hand nemen. Dat bij de sociale en fiscale politiek de ge zinspolitiek meer dan tot nu toe op den voor grond moet staan, behoeft, na de talrijke be- toogen onzer organisatie door mij niet op nieuw te worden herhaald uiterste gevoerden concurrentiestrijd. Wat be treft rationalisatie, reorganisatie van bedrijven en modern bedrijfsbeheer staat de Nederland- sche ondernemer aan de spits. Te weinig aan dacht wordt echter besteed aan een meer ratio- neele productie. Meer overleg tusschen de pro ducenten onderling is een dringende elsch. Het buitenland geeft ons hierin het voorbeeld. De Nederlandsche ondernemers zullen de dikwijls krankzinnige concurrentie, voor zoover dit in hun macht ligt, moeten beteugelen. Zonder te willen bepleiten, dat de overheid ten déze de taak van de particuliere ondernemers moet overnemen, zal een stimulans van de-ayde van de overheid niet kunnen uitblljven. Er staan te groote belangen op het spel, dan dat in deze op den duur lijdelijk aal mogen worden toegerien. Is de Meimaand Niet de schoonste, Doordat alles Geurt en bloeit? En precies als In een sprookje Ons verrukt en Zeldzaam boeit? In de lucht zit Iets verkwikkends, In de planten Poëzie Deze maand is Als een foto Onzer schoonste Fantasie! Wat de menschen Technisch maken Is wel kunstig. Maar het heeft Toch volstrekt niet Dat volmaakte, Dat de Schepper Gratis geeft! Is het wonder. Dat de Meimaand Die da ziel zoo Opwaarts leidt. Door hgar schoonheid En haar gratie Aan Maria Is gewijd? gen hier te lande heerschen. terwijl eene dergelijke actie aan vele buitenlandsche regeeringen niet onwelgevallig zal zijn, zoodat ook van die zijde medewerking is te verwachten. Door middel van plakkaten ter grootte van schouwburg-aanplakblljetten, welke door het geheele land zullen worden aan geplakt. Deze plakkaten, gedrukt in drie kleurenrood, wit en blauw, dragen het volgend opschrift: bedrijfsleven steil bergaf gegaan. Ontslag van personeel op groote schaal, verkorting van werktijd en zelfs sluiting van tot nu toe goed functionneerende ondernemingen volgen el kaar In duizelingwekkende vaart op. Voor den objectieven toeschouwer ontwikkelt zich het beeld van de ineenstorting van een groot ge deelte van het bedrijfsleven. (blauw) Door middel van dezelfde gekleurde plakkaten bij de verkiezing van Gemeente raden, Provinciale Staten en Staten-Gene- raal met het opschrift: NEDERLANDERS GEDENKT UWE GROOTE VOORVADEREN! STEMT TEGEN ROME EN ZIJN HANDLANGERS! jongste volkstelling, wat de gods- gezindte betreft, bekend gemaakt. Daaronder was dat van de hoofdstad des lands. Ondanks de groote vermeerdering der bevolking In de laatste tien jaar, waren de belijders en aanhangers van alle godsdiensten behalve de R. K-, die met 11.000 leden vooruitgingen in getalsterkte gedaald. Dobberde die achter uitgang bij de meeste kerken om *n luttel per centage verwoestend heeft de afval huis ge houden onder de Nederlandsch-Hervormde ge meente. Met ruim 40.000 leden blijkt deze ge meente achteruitgegaan; dat wil zeggen met meer dan acht procent. Verschrikkelijk was daarnaast de aanwas van de menschen. die opgegeven hadden tot gepn kerkgenootschap te behooren: van 145.600 in 1930 kwam dit cijfer op 364.000 tn 1930. Er is verband tusschen die massa-desertie uit de „Groote Kerk" en de toomelooze haat-ult- barsting der anti-jtapistische dominees. Dat kaa niet anders! leder Christen moet gruwen van zulke on christelijkheden en wij kunnen ons voorstellen, dat de duizenden oppervlakkigen en wankelen, die personen en zaken verwarren, in een walg voor het farizeïsme, zich afkeeren van een kerk, welke zulke predikers niet openlijk verloochent. Het anti-papisme doet ons. Katholieken, geen kwaad, schreeuwend bewijs als hét is voor de noodzaak onzer eenheid, maar het vergruizelt do laatste resten van het christendom bulten de Katholieke Kerk, stoot duizenden het heiden dom in. Dat zijn de resultaten van het trieste sloo- perswerk der onwaarachtige christenen, die Christus zoo striemend vergeleek met.... ge pleisterde graven. nog meer op ternationaal karakter zullen hebben, ver- j—W 4 4 w» iwa VA0 taie". w 1,1 Nederland sche, Fransche, Engelache.^ Dultsche, te ’s Gravenhage. Het -;d met eene I als zetel van^het Permanente Hof van Internatio nale Arbitrage Op blad een duidelijk- In verband met de nationale herdenking van de geboorte van Prins Willem van Oranje lijkt ons het oogenblik gunstig en zün deze plannen alléén reeds voor uitvoe ring vatbaar in verband met de anti-ultra- montaansche gevoelens, welke zoowel in repsMDtetiuche dt Oranfe-geztnde krtn- r is tijdens de jongste verkiezingen een nieuwe veldtocht tegen het Ka in Nederland opgezet. katholieke kiezers plakkaten opgemerkt, door rood-wit- ^Jklamre kleuren onderscheiden en waarin een valsch nationalisme was vermengd met anti-papteme. Weinig hebben zjj ver moed, welke de geheime verspreiders wa ren van deze an tl-katholieke misleiding Zij behoorden Inderdaad tot de uitvoer ders van een geheim verbond, dat in het duister werkte. De geschoolde Grave meyerz, de Scheppers, de Kerstens, de Evangelische Maatschappij en de geest verwanten der schandaal-colportage langs de straat vonAen elkaar in een „Interna-, tionade Anti-Ultramontaansche Actie” wier bestuur tot dusverre onbekend bleef. Intusschen gelukte het ons, een circu laire op te sporen, welke niet alleen in anti-paapsche kringen werd rondgezon den, maar ook aan vrijdenkers, sommige leden der 8P.A.P., communistische rood- fronters en aan allen, van wie verwacht mocht worden, dat zij op de gelegenheid wachten, om gezamenlijk tegen Rome uit te vallen. Dese circulaire drukt een hitsend arti kel uit „Het Klokketouw” over, het Haag- sche orgaan der Evangelische Maatschap pij, dat nog altijd Maria Monk, den biecht stoel, de doode hand en gefantaseerde klooster-schandalen tegen Rome tracht te exploiteeren. Het artikel druipt van haat tegen de groeiende macht der Kerk en der „van elders verjaagde drommen roomse he religieuzen, die zich dringen in allerlei be voegdheden en betrekkingen, zelfs in de Staten-Generaal, ja, gelijk Monseigneur Nolens, de regeering hebben beheerscht en daartoe niet schromen, een valschen eed aan den Staat der Nederlanden af te leg gen.” Het is dit jaar tachtig jaar geleden, dat de vaderen van deze anti-papteten den Aprllstorm ontketenden, de beruchte be weging vol godsdiensthaat, vermengd met politieke driften, welke destijds een hoos van laster, gift en solfer over Nederland heeft uitgebraakt. In de Aprilmaand van dit Zwljgerjaar heeft men gepoogd, weer een Aprllstorm aan te blazen. En hoe? Er wordt een beroep gedaan op het anti-katholiek Instinct der socialisten, om eindelijk eens forsch „de onderwljsbe- voorrechting der roomsche vreemdelingen aan te pakken.” En tegelijkertijd worden alle antl-ultramontaansche hartstochten geprikkeld me de grofste rhetorics als de hier volgende: Om dit doel te bereiken, is een inter nationaal verbond gesticht onder den titel: 3’Actlon Internationale Anti-Ultra- montalne” dat een maandblad uitgeeft. In de onder het zegel „vertrouwelijk” ver zonden circulaires wordt hierover gezegd: e Algemeene Vereenlging Radio Omroep I 1 heeft zich sinds jaar en dag beijverd ti B verzekeren, aan wie t maar hooren en gelooven wilde dat zij de algemeene, de neu trale, de onpolitieke, de nationale omroep van Nederland is. Velen in den lande schijnen dit te hebben aanvaard, maar grooter is het getal Nederlanders, dat in de zg kleurloosheid van de AVRO heel duidelijk een typische en ken merkende liberale tint ontdekte. Deze laateten gaven er daarom de voorkeur aan niet de AVRO, doch den KRO, de NCRV of de VARA aan te hangen In het laatste nummer van de „Kath. Rardio Gids” schrijft P de W. hierover het volgende: .Meer dan eens werd dezerzijds aangetoond, dat de AVRO niet neutraal kan zun en het ook niet is. Geheel naar geschiedenis drukt op deze organisatie het liberale stempel. Zjj vindt haar verdedigers onder en recruteert haa- aanhang hoofdzakeljjk uit liberale gelederen; de liberale pers is haar ijverigste verdedigster En de destijds gestichte .Liberale Omroep” thans ter ziele loste zich in de AVRO op. Neutraliteit en algemeenheid bestaan niet en worden door ons volk niet begeerd. De z.g. AVRO-neutraliteit kreeg een deuk by de interpellatie-Boon op 18 Februari 1932. BU bet naderen van den 26en April en onder het verlokkends, dat de liberale candidaten den Nederlandschen kiezer te bieden hadden nam .Let herstel van het onrecht de AVRO aange daan”, de verdediging van den „onpolltleke- omroep" een zeer voorname plaats In. De „Vrij heidsbond” (liberaal) adverteerde in het „Han- delsbtad” met microfoons en onderschriften: „AVRO-vrienden stemt liberaal eenheid maakt de radio beter.” Verklaarde tegenstan ders van politiek in den aether, schuwden zij niet den aether tot voorwqrp van politiek te mAken. Eenige katholieke dagbladen signaleerden dit feit en verbonden daaraan ook vanzelfsprekend het commentaar dat dergeljjke annonces en verkiezingsrectames toch wel onweerlegbaar aantoonden waar de sympathie voor de libe ralen redelijkerwijze was te verwachten: n.1. onder de AVRO-aanhangers. gelijk al die jaren te voren liet de AVRO ongestraft toe, dat met baar ala verkiezingsleuze werd geleurd Neen, niet geheel juist, want nagenoeg aan den vooravond van de verkiezing deelde de AVRO-1 doch liberaal en dus..,.. Onlangs heeft de Chrteteljjk-Htetorische „Nederlander” gepolemiseerd tegen de re dactie van „Het Klokketouw” en de anti- paapsche stuwers dezer nieuwe April-be- weging. Zou van protestantsche zijde niet opgehelderd kunnen worden, wie erachter staan? Wie zijn verantwoordelijk voor de zen laster, dat kloocters en congregaties zich schuldig maken aan „mensch-ontvoe- ringen”, zoodat de Kamer „een staats-com- mtesie” van onderzoek moet instellen? Van wien gaat in alle Europeesche talen het bedrog uit, dat zich verschuilt achter het Vredespaleis en dat de Nederlandsche kleuren laat waaien over vatechheld en kwaadsprekers? Wie zijn de u!t een ver geten tijdperk overgeblevenen geestdrij vers, die de Katholieke Kamerleden van een valschen eed beschuldigen en in het Zwljger-jaar de nationale eenheid trach ten te splijten? Met belangstelling wachten wf] de ver antwoordelijke namen af en het vallen der nationale en internationale maskers! Door eene voortdurende wetgevende colleges. Door het oprichten van plaatselljke'ver- eenigingen van nlet-roomsche jongelieden van Nederlandsche nationaliteit onder den naam van „Geuzen" en het organteeeren van propaganda-tochten door het geheele land. Door enge samenwerking met alle per sonen, instellingen en corporaties, ,dle een zelfde doel beoogen. Door bij iedere voorkomende gelegenheid de antl-ultramontaansche gevoelens van het grootste deel der Nederlandsche be volking naar voren te brengen. Mocht u zich met het vorenstaande kunnen vereenlgen, dan verzoeken wij u het bijgaand inteekenbiljet ingevuld en onderteekend aan ons te willen terugzen den. Wjj zullen bij voldoende medewerking ten spoedigste overgaan tot de uitvoering van ons program Intusschep blijven de beschikbaar gestelde gelden voor ons ge meenschappelijk doei bewaard. Internationale Antl-Ultramontansche Actie. De afgeloopen 4 jaren hebben overduidelijk aangetoood, dat ons reeds in 1929 geuite ver langen, om een afzonderlijk Departement van Economische Zaken te verkrijgen, juist was. Er bestaan echter meerdere desiderata op dit gebied. Reeds geruimen rijd hebben wy op heffing van de Economische en Consulaire Di rectie van het Departement van Buitenland- sche Zaken als zelfstandige afdeeling tiepleit Er moet meer eenheid tn onze economische Departementale organisatie komen. De Direc tie van Handel en Nijverheid moet recht streeks'In contact staan met onze consulaire vertegenwoordigers in het buitenland Het be staande dualisme, dat zoo gemakkelyk tot concurrentiezucht aanleiding geeft, moet wor den opgeheven. De volle verantwoordelijkheid voor onze economische politiek moet berusten by den Minister van Economische Zaken. Ook zal op dit Departement een nauwere samen werking tot stand moeten komen tusschen de afdeellngen Landbouw en Handel en Nijver heid By noodzakelijke nieuwe heffingen aal eer der naar indirecte dan naar directe betastin gen gezocht moeten worden. Hlerby zal echter, meer dan tn het verleden, gezorgd moeten worden, dat deze Indirecte hef fingen geen nieuwe tasten op de bedrijven leg gen. Het ontwerp Weeldeverteringsbetastiiig en de huidige vorm van het ontwerp Omzet belasting zijn „voorbeelden van een verkeerde soort van Indirecte heffingen. Juist in deaen tyd moet eerder steun gezocht worden voor de Industrie; invoerrechten verdienen meer aan beveling dan accynsen. port afgesneden door de ontwikkeling van de economische, monetaire en sociale verhoudin gen In bet buitenland. Hierin zal niet zoo sfx>e- dig verandering komen, en kan de overheid door ingrijpen weinig veranderen. Wel zal de overheid, evenals het bedrijfsleven zelf, alles in het werk moeten stellen teneinde de pro ductiekosten te verlagen. Een groot gedeelte van onzen export wordt echter belemmerd door Invoerbeperkende maatregelen van het buiten land. Hier tegen kan de overheid wel ageeren. doch dan dient zij zich de middelen te ver schaffen om op handelspolitiek terrein met gelijke wapens tegenover het buitenland te staan. Ten deze treft onze Regeering en de meer derheid van het Parlement het zware verwijt voor den strijd niet gereed geweest te zijn. Meer nog dan in normalen tyd is het behoud en de versterking van den blnnenlandschen 41- zet onze producten een eerste elsch. Op .de eerste plaats moeten wij zorg dragen, dat ons eigen erf bewaard blijft. Een krachtiger en meer doelbewuste toepassing van de Crisls- invoerwet is voor de nieuwe Regeering een zware plicht. Teveel wordt met het nemen van noodsücelijke maatregelen geaarzeld; teveel wordt gewacht tot de markt voor maanden overvoerd is. Het Is thans geen tijd om gevraagde contln- genteerlngsmaatregelen maanden op een be slissing te laten wachten. Dat hierbij in de eerste plaat-s de belangen der arbeiders dooi behoud van werkgelegenheid een rol spelen, blijkt wel uit de onlar.gr gehouden buitenge wone vergadering van het R. K. Werklieden verbond. waarop met klemmende argumenten de door my thans besproken maatregelen wer den bepleit. Ook worde ons Nederlandsch ta rief van invoerrechten herzien met het oog merk de industrialisatie van ons tand te be vorderen. Gezien de btj den prijsval opgectane ervaringen, moge aan specifieke rechten een ruime plaats worden Ingeruimd. Naast contin- genteeren is voor lal van artikelen een krach tige tariefpolitiek noodzakelljk. Hierbij worde aan het bedryfsleven In zijn strijd tegen bul- tenlandache trusts en kartels de alom In an dere tanden gegeven noodxakeiyke steun ver leend. Het bestuur der IJmulder Vtechhandelvereenl- ging heeft de volgende circulaire aan nare leoen gezonden: „Naar aanleiding van het feit, dat de leiding der IJmulder Federatie, aangesloten bij den Centraten Bond van Transportarbeiders, nog steeds doorgaat den vischhandel allerlei moei lijkheden in den weg te leggen en ten einde te voorkomen, dat verschillende by die organisatie aangesloten leden nog langer In de gelegenheid zouden zijn bet den handel lastig te maken, heeft het bestuur In overleg met een groote groep handelaren bepaald, dat de leden van heden af al het bij hen In dienst zynd vast of los personeel, aangesloten bij de IJmulder Fede ratie. uit den dienst moeten ontslaan en zich verder van tewerkstelling van zoodanig personeel dienen te onthouden. Het bestuur gaat van het standpunt uit, dat het onduldbaar moet worden geacht, dat hen- delaren personeel In dienst hebben wier orga nisatie er voortdurend op uit is den handel te benadeelen en af te breken.” Naar men ons bericht, heeft thane een groep handelaren besloten alle winkeliers bij het vls- scherUbedryf betrokken te boycotten. Deze neringdoenden zullen daardoor in de uitoefe ning van hun bedrijf belemmerd worden. El Ir nummer van dit maandblad zal o.a. eene episode bevatten uit de geschiedenis, waarin de duistere praktijken van de roomsche kerk aan de kaak worden ge steld, met eene daarbij behoorende teeke- ning’of reproductie. Zoo aal b.v. in het eerste nummer de moord op Prins Willem van Oranje nauw keurig worden beschreven, gevolgd door een Open Brief aan H. M. de Koningin, waarin de contrasten van de Protestanten wan toen en heden, zonder leidende per sonen of instellingen ook maar eenlgszins te sparen, In het licht worden gesteld. Voorts zal in ieder nummer commentaar worden geleverd met verwijzing naar het buitenland, waardoor deze tegenstellingen nog meer op den voorgrond zullen treden Al dese artikelen, die uiteraard een In- schlinen in zes talen, t.w. in de Nederland- wa 1 - V. llaaiische en Spaansche taal. Plaats van uitgaf: - voorblad wordt kei afbeelding van het

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 16