DE MACHT VAN HET KLEINE Een beeld ontreddering van Van de Perstribune ‘4 j. o De verkiezingen in de hoofdstad De machtigingswet Kabinetsvorming 30 cent per half ponds A 1 I EEN NABESCHOUWING Communistische agitatie MAANDAG 1 MEI - voor ft ONS BEDRIJFSLEVEN mr. Wenken aan de nieuwe regeering il Tegenweer geboden! Een nieuwe plicht de leiding De late indiening be treurd De Rechtsche Fractieleider» by H. M. de Koningin De kleur van de „kleur- looze” A.V.R.O. Mr. M. P. L. Steenberghe voor de gecombineerde besturenver- gadering der Werk geversorganisaties Men onderzoeke de zwakke plek ken, zoowel in Limburg als in de groote steden Over het algemeen gunstig door de Eerste Kamer ontvangen Organisatie opbouw der maatschappij DE ZOMERTIJD BEGINT 15 MEI 1 Schiedam kort de loonen - I H.M. de Koningin heeft Zater dag in verband met de kabi netscrisis, op den Ruigenhoek ter conferentie ontvangen de voorzitters van de Tweede Ka merfracties der R. K. Staats partij, der Chr. Historische - Unie en der Anti-Revolution- naire Partij, onderscheidenlijk de heeren mr. P. J. M. Aal- berse, jhr. mr. D. J. de Geer en Minister van Staat dr. H. Colijn. Woensdag a.s. in behandeling de Bevordering export Sociale politiek aan en de meer- zware verwijt De Eerste Kamer is bijeengeroepen ter ver gadering op Woensdag 3 Mei te hall twee, ter behandeling van een groot aantal wetsontwer pen, waaronder het wetsontwerp tot het nemen van bijzondere maatregelen in het belang van den landbouw. e de hoofdpunten der werkgeversverlangens bU de Regeeringsforpiatle kenbaar. Aan deze rede ontleenen wij het volgende: Steeds verder is het met het Nederlandscb pakje aan den èv’°- In de openingsrede, welke mr. M. P. L. Steen berghe als voorzitter van de Federatie der Algemeene R K Werkgeversvereeniging en van het R. K. Verbond van Werkgevers-Vakver- eeniglngen in de gecombineerde bestuursverga dering dezer organisaties uitsprak, maakte hij Voor zooveel nog noodig, wordt er aan her innerd, dat de zomertijd aanvangt 15 Mei a.s. De overgang geschiedt in dier voege, dat wan neer de middelbare zonnetijd van Amsterdam op den dag, waarop de zomertijd aanvangt, 2 uur aanwijst in den voormiddag, het wordt ge acht te zijn 3 uur in dien voormiddag. De overgang dit jaar naar den zomertijd ge schiedt met andege woorden dus in den nacht van Zondag 14 Mei op Maandag 15 Mei te 2 uur. De raad van Schiedam heeft het voorstel van B en W. tot invoering van een tweede korting van drie procent op de loonen en salarissen van het gemeentepersoneel aangenomen. De sociaal-democratische tractie en de communist stemden tegen. r Alles, wat tot werkverruiming kan leiden, zal de Overheid ter hand moeten nemen. Het, helaas zeer laat ingediende bruggenplan is hloe- van een goed voorbeeld. Dat om politieke re denen de oorspronkelijke opzet van particuliere uitvoering, waardoor de noodzakelijke spoed gewaarborgd was. verlaten is. is diep te be treuren. Moge de nieuwe regeertng het eerste plan wederom ter hand nemen. Dat bij de sociale en fiscale politiek de ge zinspolitiek meer dan tot nu toe op den vóór grond moet staan, behoeft, na de talrijke be- toogen onzer organisatie door mij niet op nieuw te worden herhaald. 'verbond, waarop met klemmende argumenten de door mij thans besproken maatregelen wer den bepleit. Ook worde ons Nederlandsch ta rief van invoerrechten herzien met het oog merk de industrialisatie van ons land te be? vorderen. Gezien de by den prtjsval opgedane ervaringen, moge aan specifieke rechten een ruime plaats worden ingeruimd. Naast contin- genteeregi is voor tal van artikelen een krach tige tariefpolitiek noodzakelijk. Hierbij worde aan het bedrijfsleven in zijn strijd tegen bui tenla ndsche trusts en kartels de alom in an dere landen gegeven noodzakelijke steun ver leend. bedrijfsleven steil bergaf gegaan. Oi^slag van personeel op groote schaal, verkorting van werktijd en zelfs sluiting van tot nu toe goed functlonneerende ondernemingen volgen el kaar in duizelingwekkende vaart op. Voor den objectieven toeschouwer ontwikkelt zich het beeld van de ineenstorting van een groot ge deelte van het bedrijfsleven. Geheel in den geest van Quadragesimo Anno zal de nieuwe Regeering het niet lijdelijk mo gen aanzien, dat in dezen moeilijken tijd groote belangen worden geschaad door een tot het uiterste gevoerden concurrentiestrijd. Wat be treft rationalisatie, reorganisatie van bedrijven en modern bedrijfsbeheer staat de Nederland sche ondernemer aan de spits. Te weinig aan dacht wordt echter besteed aan een meer ratlo- neele productie. Meer overleg tusschen de pro ducenten onderling is een dringende eisch. Het buitenland geeft ons hierin het voorbeeld. De Economische zaken I Nederlandsche ondernemers zullen de dikwijls krankzinnige concurrentie, voor zoover dit in hun macht ligt, moeten beteugelen. Zonder te willen bepleiten, dat de overheid ten deze de taak van de particuliere ondernemers moet overnemen, zal een stimulans van de zijde van de overheid niet kunnen uitblijven. Er staan te groote belangen op het spel, dan dat in dese op den duur lijdelijk zal mogen worden toegezien. omroeper mede: „dat al de verklezlngsreclames waarbij de leden van de AVRO worden'aange spoord op de liberalen te stemmen, afkomstig zijn van de stellers der annonces het bestuur van de AVRO staat er bulten.' Wanneer deze verklaring een scherpe afwij zing was geweest, dan had men nog kunnen opmerken, dat men van AVRO-zjjde toch wel heel erg lang de beweerde verkeerde meening tolereerde. De ontkenning kwam op een oogen- blik toen het „kwaad” reeds te ver had doorge woekerd. Maar de bedoelde verklaring was geen terechtwijzing aan het adres van hen die on gevraagd en dus wederrechtelijk den naam van de AVRO misbruikten, doch slechts een zeer formeel en volkomen diplomatiek geformuleerd démenti. Aan de verantwoordelijkheid echter kan het AVRO-bestuur zich niet onttrekken. Want twee dagen vóór het démenti schreef de heer Vogt in de „Radlobode" een hoofdartikel, hetwelk zich richtte tegen het zendtydbeslult van 15 Mei 1930. Wij’ lezen daarin o.m. aan het slot: „Wanneer deze „Radlobode” onder de oogen van de lezers komt, maken wij ons op, om een nieuwe volksvertegenwoordiging te kiezen. Laat ons hopen, dat er een nieuwe Kamer komt, die den moed en het inzicht zal bezitten om een nieuwen Minister van Waterstaat te volgen op zijn weg naar verbetering van de Nederland sche Omroeptoestanden. Laten onze vrienden de mannen en de partijen alezen. die zich het- ben uitgesproken tegen de tegenwoordige re geling." Voor een zich noemende onpohtieken omroep is een dergeljjk politiek advies toch wel hoogst merkwaardig. De liberale partijen, die het la zen. hebben precies volgens dit advies gehan deld, toen zij AVRO-vrienden uitnoodigden op haar candldaten te stemmen. Immers, zij wa ren het, waarvan „de mannen" zich hebben uit gesproken tegen het zendtjjdbesluit. De te late ontkenning is derhalve zelfs als tegenspraak van AVRO-zijde formeel onjuist. Want de stel lers der annonces zullen zich op het artikel van den heer Vogt te allen tijde kunnen beroepen Wij besluiten met op te merken, dat de nood zakelijke consequentie van de houding eener omroeporganisatie, die liberaal naar opzet, ge groeid in liberale sfeer, gestut door liberale politici en journalisten en waarvan het bestuur uit liberalen bestaat, ten slotte moest zijn zich zelf te belijden als niet algemeen, niet neutraal; I doch liberaal en dusjKctarisch". Blue Band kost slechte enkele centen meer per pakje dan andere, goedkoopere soorten. Voor dit kleine prijsverschil kooptü echter de allerbeste kwaliteit die in Nederland ver krijgbaar is. Blue Band wordt immers bereid uit de aller beste grondstoffen - versch gekarnd - met de allerfijnste roomboter. Van de buitengewoon zinde lijke en hygiënische wijze der bereiding kunt U zich persoon lijk overtuigen - de Blue Band fabrieken staan voortdurend vooa iedereen ter bezichtiging open) Weet wat U eetl In de huidige crisisomstandigheden moet, niet in het minste in het belang van de so- ciale verzorging van ons volk, de economische politiek op den voorgrond staan. Dit neemt niet weg, dat onze organisatie er prijs op stelt den toekomstigen formateur kenbaar te ma ken. dat ook bij ons het verlangen leeft, zoo eemgszlns mogelijk, de bestaande sociale wet geving te handhaven. Wel zal hierbij op den voorgrond moeten staan, dat verdere verbete ringen, welke nieuwe lasten op het bedrijfsleven zouden leggen, in het belang der werkgelegen heid vermeden moeten worden. Naast den landbouw, die het zeer hard te afdeellngen Landbouw verantwoorden heeft, doch terecht van over heidswege sterk wordt gesteund, moet de toe stand van de industrie in de eerste plaats de aandacht van de Regeering hebben. Minstens 40 tot 50 pct. van de Nederlandsche arbeidende bevolking moet in de industrie zijn brood ver dienen. Steun aan de industrie is dus een eisch van zelfbehoud. De afgeloopen 4 jaren hebben overduidelijk aangetoond, dat ons reeds in 1929 geuite ver langen. om een afzonderlijk Departement van Economische Zaken te verkrijgen, juist was. -Er bestaan echter meerdere desiderata op dit gebied. Reeds geruimen tijd hebben wij op heffing van de Economische en Consulaire Di rectie van het Departement van Buitenland- sche Zaken als zelfstandige afdeeling bepleit Er moet meer eenheid in onze economische Departementale organisatie komen. De Direc tie van Handel en Nijverheid moet recht streeks in contact staan met onze consulaire vertegenwoordigers in het buitenland. Het be staande dualisme, dat zoo gemakkelUk tot concurrentiezucht aanleiding geeft, moet wor den opgeheven. De volle verantwoordelijkheid voor onze economische politiek moet berusten by den Minister van Economische Zaken. Ook T-xf Algemeene Vereeniging Radio Omroep 1 heeft zich sinds jaar en dag beijverd t2 verzekeren, aan wie t maar hooren en gelooven wilde dat zij de algemeene. de neu trale, de onpolitieke, de nationale omroep van Nederland is. Velen in den lande schijnen dit te hebben aanvaard, maar groqier is het getal Nedérlanders. dat in de z g kleurloosheid van de AVRO heel duidelijk een typische en ken merkende liberale tint ontdekte. Deze laatsten gaven er daarom de voorkeur aan niet de AVRO, doch den KRO, de NCRV Of de VARA aan te hangen. Meer dan eens werd dezerzijds aangetoond, aldus schrijft P. de W in de „Kath. Radlo- Gids”, dat de AVRO niet neutraal kan zijn en het ook niet is. Geheel haar geschiedenis drukt op deze organisatie het liberale stempel. Zfj vindt haar verdedigers onder en recruteert haar aanhang hoofdzakelijk uit liberale gelederen; de liberale pers is haar ijverigste verdedigster En de destijds gestichte „Liberale Omroep" thans ter ziele loste zich in de AVRO op Neutraliteit en algemeenheid bestaan niet en worden door ons volk niet begeerd Dé zg AVRO-neutralitelt kreeg een deuk by de interpellatie-Boon op 18 Februari 1932. BIJ het naderen van den 26en April en onder het verlokkends, dat de liberale candldaten dén Nederlandse hen kiezer te bieden hadden nam .diet herstel van het onrecht de AVRO aange daan', de verdediging van den „onpolitleke- omroep” een zeer voorname plaats in. De „Vrij heidsbond" (liberaal) adverteerde in het „Han- delsblad" met microfoons en onderschriften. „AVRO-vrienden stértit liberaal eenheid maakt de radio beter.' Verklaarde tegenstan ders van politiek in den aether, schuwden zij niet den aether tot voorwerp van politiek te maken. Eenige katholieke dagbladen signaleerden dit feit en verbonden daaraan ook vanzelfsprekend het commentaar dat dergelijke annonces ea verklezlngsreclames toch wel onweerlegbaar aantoonden waar de sympathie voor de libe ralen redelijkerwijze was te verwachten: n.l. onder de AVRO-aanhangers. En gelijk al die Jaren te voren Het de AVRO ongestraft toe, dat met haar als verkiezingsleuze wei Neen, niet geheel juist, want nag< vooravond van de verkiezing deel erwijl in Dultschland het Communisme (dat is een goed gevolg van de „nationale revolutie”) totaal ligt neergeslagen en een keten van geheel of gedeeltelijk fascistische staten Sovjet-Rusland steeds radicaler van het beschaafde westen schijnt te zullen afsluiten, speelt Moscou het in Nederland klaar, het aan tal communistische Kamerzetels te verdubbe len. terwijl bovendien nog de revolutlonnair- socialist Sneevliet, thans wegens opruiing in de gevangenis vertoevend dank zij revolution- nalre agitatie met een zeer behoorlijk aantal stemmen als Kamerlid uitverkoren werd. De communisten, die nu ten getale van vier hun Intrede in de Kamer doen en in Sneevliet natuurlijk een kameraad zien, die niet vies zal blijken van bolsjewistisch gedoe en geintrigeer, voelen zieft natuurlijk danig gesterkt en men behoeft er dan ook niet aan te twijfelen, ot de vijf volkomen revolutlonnalre Kamerleden zul len het aan rumoer en aan agitatie, ook in de Kamer, niet laten ontbreken. Lou de Visser heeft het trouwens met de hem eigen brutaliteit openlijk aangekondlgd reeds indien het hem gelukt sou zijn, met Wijn koop en nog een Indiër in de Kamer te komen, zouden zij daar naar zijn sarcastische voorspel ling, den boel daar zooveel mogelijk op stelten zetten; zij zouden dan eens recht veel herrie Amsterdamsche raadslid. Wellicht maken, en de nieuwe voorzitter moest er zich BLUE BAND VERSCH GEKARND MET 40% AUEREUNSTE ROOMBOTER ONDER RUKSCONTROte Blijkens het Voorloopig Verslag der Eerste I Kamer over' het wetsontwerp tot verleening van bevoegdheden tot het nemen van buitengewone I maatregelen in het belang van den Landbouw, I betreurden verscheidene leden ten zeerste, dat het aanvankelijke wetsontwerp, hetwelk ten doel had de Kroon in vrijwel onbeperkte mate te machtigen bijzondere maatregelen te treffen I in het belang van den landbouw, pas den 24sten I Maart j.L bij de Tweede Kamer was Ingediend, I tengevolge waa’rvan het in dien vorm niet meer in behandeling is genomen. Daar zij evenwel overtuigd waren van de I noodzakelijkheid van steun aan die bedrijven, I zouden zij thans hunne stem aan dit wetsont werp niet onhouden, al verklaarden zij uitdruk- I keljjk, dat het ontwerp in zijnen tegenwoor- I digen vorm hen in beginsel slechts zeer ten I deele bevredigde. Vele leden verklaarden, dat zij zich met dit I wetsontwerp ten volle konden vereenlgen. Wel iswaar wordt daarbij den met de zaken van I den Landbouw belasten'Minister eene zeer ver- I strekkende volmacht gegeven, doch de leden, I hier aan het woord, achtten zulks dringend noodzakelijk in het huidige abnormale tijds bestek, naardien het der Regeering bij het ont- I breken eener zoodanige machtiging onmogelijk zou zijn, voldoende te rekenen met de sterk en snel wisselende omstandigheden, welke niet kun- I nen worden voorzien. Verscheidene leden betreurden, dat de Re- I geerlng bU de aanneming van dit wetsontwerp I hare aanvankelijke voornemens niet ten uit voer zal kunnen leggen, of althans niet de plannen, geopperd in het door het lid der Tweede Kamer, den heer Kortenhorst ca., inge diende amendement, waardoor ook de onder scheidene crisiswetten beter met elkander in verband zouden zijn gebracht en dus vrucht baarder werking zouden hebben gehad. Ettelijke leden aarzelden hunne stem aan dit wetsontwerp te geven, daar het niet zeker la, dat de tegenwoordige Minister van Economische Zaken en Arbeid gedurende het komende be wind met de uitvoering der voorgestelde maat regelen zou worden belast. Hiertegen werd van andere zijde aangevoerd, dat de meerbedoelde volmacht zal zijn verleend aan „den" met de Zaken van den Landbouw belasten Minister. Het geldt hier eene quaestie van vertrouwen en men was gaarne bereid ge let op de huidige omstandigheden, dit vertrou wen te geven, ook al ging de bedoelde volmacht in vele opzichten verder dan die. in de jaren van den wereldoorlog aan de Regeering ge schonken. "1 Xe uitslag der verkiezingen voorzoover J zij Amsterdam betreffen geeft aan leiding tot eenige opmerkingen. Het is waar, dat de verkiezingen wel In het al gemeen overal hetzelfde beeld opleveren doch in de hoofdstad is het toch op me nig punt geaccentueerd. Te verwonderen valt dit niét. Amsterdam is werkstad, het aantal arbeiders, of liever het aantal be- zitloozen is er zeer groot en daarmee komt overeen het groote aantal steuntrekkende werkloozen. Daarmee gaat sinds tientallen van Jaren gepaard een toenemende activiteit van allerlei politieke en sociale leiders in die kringen, geleid en voortgestuwd door hun eigen pers. In de gemeentelijke poli tiek zag men daarvan langzamerhand de resultaten: van de vijf en veertig raads leden behoorden er vóór den overgang van den heer de Dood van de S. D. A. P. naar de Communisten, zestien tot de sociaal democratische partij, vier tot de commu nistische party en één tot de revolution- nair-sociallstische partij. In deze kringen nu heeft het in de laatste jaren „gespookt”. Zij waren allen wel hevig gekant tegen het thans démissionnalre kabinet en de partijen, die het kabinet steunden, zij hadden allen wel het „voordeel” van de kracht der oppositie, maar.... er was toch wel onderscheid: van de drie genoem de roode fracties is er één, de S. D. A. P., gezeteld op het kussen van het gezag. Niet dat deze positie de partij ook maar eeni- germate heeft belemmerd in haar weer- galoozekritiek op de regeering, verre van daar! Doch voor het groote leger der be- zitloozen, in elk geval „rooden” stond de zaak anders: zij zagen in elk geval in de S. D. A. P. zij het met de draagster of ver dedigster van het landsgezag, dan toch van het stedelijk gezag en gezag is nu eenmaal voor hen dank zij ook de pro paganda van de S. D. A. P. zelf! syno niem met burgerlijkheid. Deze dwaling heeft de 8. D. A. P. niet bij hen weg kun nen nemen, zelfs met met het op zich zelf genomen voortreffelijk pers-apparaat, ge titeld „de Arbeiderspers”. Vandaar het ©ogenschijnlijk vreemde geval: hoewel men zou zeggen, dat de 3. D. A. P. de wind m de zeilen had. brokkelt zü toch af. En haar verlies is aanzienlijk: hoewel het totaal aantal geldige stemmen dit jaar bijna 41.000 grooter was aan In 1929, kreeg zij in dit jaar, bij deze verkiezingen slechts 119.511 stemmen tegenover 134.323 In ’29. of 31.3 percent tegenover 39.5 percent in 1929. Het is echter nog met het ergste: je SDAP. heeft ook eer van haar bekwaam ste Kamerleden verleren, mr. dr. M. v. a. Bergh, denzelfden, die onlangs ook zijn' Amsterdamschen raadszetel verloor door 't ongelukkige Ingrijpen van de sdcialistische Federatie in het kortingsdebat, dat in den Raad werd gevoerd. Zijn heengaan uit de Kamer wordt over alle partijverschillen heen als een verlies voor het Parlement geacht. De oorzaken van het stemmenverlies der 6. D. A. P. zijn wel ongeveer dezelfde van de stemmen-winst der andere roode par tijen: de Communisten in Amsterdam werden voornamelijk begunstigd door de toenemende werkloosheid en vooral door de propaganda van net lelden:'het is zeer duidelijk gebleken bij de stembureaux van AmMerdam-West, hoe bijvoorbeeld d? huurstakingen tevens communistische pro- paganda-middelen zijn! De Communisten gingen vooruit van 21.179 in 1929 tot 38.307 in dit Jaar, of van 6.2 percent tot 10 per cent. En de Revolütionnair-Socialistische Partij profiteerde begrijpelijk van het „martelaarschap” van haar leider Snee vliet: de vijf maanden, waartoe de recht bank hem veroordeelde, leverde zijn par ty een aanzieniyke stemmenwinst op, n.l. van 7.430 op 20.571 ol van 2.2 percent op 5.1 percent. Het geval-Sneevliet leefde in de roode arbeidersbevolking van Amster dam «eer sterk, bovendien waren velen van meening, dat zyn verkiezing tot Ka merlid zou beteekenen onmlddeliyke in- vryheidssteliing en men begrypt, wat dit voor practisch effect had! De O. 8. P., de dissidente party van de 8. D. A. P. heeft in Amsterdam niet byzonder veel succes ge had: deze schakel tusschen 8. D. A. P. rn Communisten is biykbaar volkomen over bodig. «ii behaalde 3.942 stemmen of 1 percent. Telt men tatusschen al deze re volutionnaire partyen oyeen dan is het totaal even belangryk als bedenkehjk, n.i. 47.4 percent van het aantal kiezers. Wat de partyen betreft aan den ande ren kant van de scheidingslijn, de niet- revolutionnalre partijen, valt eveneens een en ander op te merken Vooreerst: de Vrijneldsbond. Deze ta kelde in de laatste Jaren in Amsterdam aanzieniyk af en het vermoeden bestond, dat de liberalen vooral te Ujden zouden hebben door de dwergpartijen. Doch zie daar: zy stegen van 28.844 ia 1929 tot „.„38.752 in 1933 of van 8A tot W.2 percent De oorzaken zyn waarschynUjk vooreerst de politieke geschooldheid van de Amster- damsche burgery, die zich zeer weinig, heeft bekreund om de dwergpartytjes, verder eenerzyds het verzet tegen de roo de agitatie, maar anderzyds het wantrou wen in de regeering der laatste Jaren en op de derde plaats: de groote populariteit van den lijst-aanvoerder, dr. Vos, het be kende i--- Onze industrie was steeds voor een groot ge deelte exportindustrie. Veel is van dezen ex port afgesneden door de ontwikkeling van de economische, monetaire en sociale verhoudin gen in het buitenland. Hierin zal niet zoo spoe dig verandering komen, en kan de overheid door ingrijpen weinig veranderen. Wel zal de overheid, evenals het bedrijfsleven zelf, alles in het werk moeten stellen teneinde de pro ductiekosten te verlagen. Een groot gedeelte van onzen export wordt echter belemmerd door invoerbeperkende maatregelen vanlhet buiten land. Hier tegen kan de overheid wel ageeren. doch dan dient zij zich de middelen te ver schaffen om op handelspolitiek terrein met ge'ijke wapens tegenover het buitenland te staan. Ten deze treft onze Regeerinc derheid van het Parlement hetr voor den strijd niet gereed geweest te zijn. Meer nog dan In normalen tijd is het behoud en de versterking van den binnenlandschen af- zet onze producten een eerste eisch. Op de eerste plaats moeten wij zorg dragen, dat ons eigen erf bewaard blijft. Een krachtiger en meer doelbewuste toepassing van de Crisis- invoerwet Is voor de nieuwe Regeering een zware plicht. Teveel wordt met het nemen van noodzakelijke maatregelen geaarzeld; teveel wordt gewacht tot de markt voor maanden overvoerd is. Het is thans geen tijd om gevraagde contin- genteerlngsmaatregelen maanden op een be- s'issing te laten wachten. Dat hierbij In de eerste plaats de belangen der arbeiders door behoud van werkgelegenheid een rol spelen, blijkt wel uit de onlangs gehouden buitenge wone vergadering van het R. K. Werklieden zal op dit Departement een nauwere samen werking tot stand moeten koirién VuBschen dé. ^---^—2-r en Handel en Nijver heid. BU noodzakeiyke nieuwe heffingen zal eer der naar indirecte dan naar directe belastin gen gezocht moeten worden. HlerbU zal echter, meer dan in het verleden, gezorgo moeten worden, dat deze Indirecte hef fingen geen nieuwe lasten op de bedrijven leg gen. Het ontwerp Weeldeverteringsbe’asting en de huidige vortn van het ontwerp Omzet belasting zijn voorbeelden van een verkeerde soort van Indirecte heffingen. Juist In dezen tyd moet eerder steun gezocht worden voor de Industrie; Invoerrechten verd^nen meer aan beveling dan accijnsen. maar op voorbereiden, dat hij een rUkelflk ge bruik zou moeten maken van den presidents- hamer Het vaderlandlooze deel der natie, dat niets te verliezen heeft In ieder gevoel voor verant woordelijkheid mist, heeft nu echter geen drie maar v ij f oproerkraaiers, „beroeps-opruiiers” in de Kamer gebracht, en het getal vijf kan hier werkelijk gevaarlijk wórden, als de Kamer meerderheid niet op haar qul-vive is en niet, zoodra er obetructie-verschijn^elen vallen waar te nemen, korte metten maakt. Als de revolutlonnalre socialist Immers maar wil Jneewerken", zullen de communisten voor taan over het minimaal-vereischte aantal hand- teekenlngen beschikken tot het in behandeling doen nemen van hun voorstelle, en men be hoeft over niet veel fantasie te beschikken om te kunnen bevroeden tot hoeveel obstructie'deze bevoegdheid aanleiding en gelegenheid zal ble- dn. Laten Regering en Kamer daarom t ij d 1 g op tegenweer bedacht zijn, b.v. door een extra verscherping van het Reglement van Orde voor de zitingen der Tweede Kamer dóór te voeren. Het mag in Nederland niet mogelijk zijn, dat de bestuursarbeid door onverantwoordelijke en gezag ondermijnende elementen, wordt gesabo teerd, het mag hier niet mogelljk zijn, dat een zich tot opbouwen zettende Kamer zlchdoor een handjevol politieke kwajongens laat rlnge- looren en dat de Nederlandsche Staat den be roepsopruiers voor hun schandelijk gedoe bo vendien nog betaalt! Er uit met de obstructionlsten Zjj mogen by ons geen kans krijgen? hebben ook vele Christ.-Historlschen dit jaar aan den Vrijheidsbond de voorkeur gegeven. De afstand, welke hen van de liberalen vroeger scheidde is nJ. ontegen- zegUjk verkleind, doordat aan liberale zyde vooral in den laatsten tyd een heel wat mildere stemming heerscht ten aanzien van den godsdienst. Op antl-revolution- nairen had deze, overigens toe te juichen zwenking geen Invloed, dezen bleven ook in veel sterker kerkeiyk verband, doch wel van beteekenis is dit verschynsel ge weest voor de Christeiyk-Historischen. Daarby kwam dan nog, dat de Ujst-aan- voerder, minister de Geer, uiteraard in Amsterdam veel minder bekend is dan iemand als byv. Jan ter Haar, het Eerste- Kamerlid, die zich niet beschikbaar stel de. En tenslotte moet men niet vergeten dat ,de Nederlandsch-Hervormde Kerk In Amsterdam biykens de cyfers der volks telling hard achteruit gaat. By de verkiezingen hepen de Christeüjk- Historischen terug van 20.177 in 1929 tot 18.686- in dit jaar of van 5.9 tot 4.9 De anti-revolutionnaire party heeft ook in Amsterdam succes behaald. Het was te voorzien. De naam Coiyn was vooral in handels- en in financieele kringen zeer geliefd, in den antl-revolutionnairen staats man zag men nu eenmaal den sterken man. De party is in Amsterdam aanzien iyk gestegen n.l. van 21.117 in 1929 tot 38.036 in 1933 of van 6.2 percent tot 10 percent! Intusschen, hierby is crisis winst en de anti-revolutionnairen zyn nuchter genoeg om aat te begrypen en te erkennen. Tenslotte de Katholieke Staatsparty! Mooi is onze figuur niet, maar toch ook niet geheel onbevredigend. Ook wy had den onze dissidenten. In Amsterdam is de, Volksparty iets achteruitgegaan, n.l. van 1.934 tot 1.793, doch de party van ptof. Veraart” behaagde toch nog 1.559 stemmen, de R.K. Arbêidersparty421, tezamen maakten deze drie dissidenten één pro cent uit van het aantal kiezers. De Staats party ging in Amsterdam in aantal stem men vooruit nJ. van 53.047 in 1929 tot 56.345, dat is méér dan de Katholieke Staatsparty in de andere groote steden. Doch percentsgewys gingen wy iets ach teruit, nJ. van 15.6 ou 14.9, dat is niet heel veel. De aanwas van ons stemmencyfer is intusschen, als men denkt aan onze po- lltiek-nadeelige positie, niet onbevredi gend, hoewel niet overeenstemmend met de toename van het aantal kiezers. Voor de leiders onzer Staatsparty is nu de nieuwe plicht ontstaan de zwakke, plekken te onderzoeken, zoowel in Limburg als iri de groote steden. Met name ook in Amsterdam. Want al viel Amsterdam ver geleken by 1929 niet byzonder tegen, er is iets anders waarop wy de aandacht wil len vestigen, n.l. de zeer breede katholieke zoom, waarop wy b’ijkbaar geen invloed hebben en die, zoo goed als zeker, overwe- géhd rood heeft gestemd. Wat is nl het geval? Op 1 Maart 1933 telde A’dam 773.441 Inwoners; verder weten wy. dat het percentage katholieken volgens de volkstelling van 1930 was 22; be houdt men dit percentage, dan zouden er in Amsterdam op 1 Maart 1933 wonen 170.657 katholieken. Hoeveel van deze ka tholieken zyn er boven de 25 jaar? Met zekerheid is dit niet te zeggen, doch wel weten wy, dat er volgens de volkstelling van 1920 van de katholieken 51.24 per cent 25 jaar en ouder waren. Nemen wy aan, dat dit percentage nog geldt ve?l zal het niet schelen dan zouden er op 1 Maart 87.190 katholieken van 25 jaar en ouder te Amsterdam zyn. Op de katho lieke lysten, Inbegrepen de dissidenten- lysten, zyn echter uitgebracht ruim 60.000. Ziedaar de wel zeer breede marge 87.000 tegen 60 000! Nu weten wy allen wel de verklaring. NatuurHjx zyn die 27000 ka tholieken niet? allen practiseerend. Maar de marge lykt ons zóó groot, dat wy ze toch niet allemaal zouden durven afschry- ven! Hier ligt werk in overvloed en niet alleen voor propagandisten, zelfs niet al leen voor de politiek' Het komt ons voor, dat deze cyfers aanleiding kunnen geven tot een andere vraag: is de katholieke beweging in de hoofdstad wel.... breed genoeg?

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1933 | | pagina 6